HEUDERSCHE COURANT HET GULDEN MYSTERIE. Hotel Bellevue. Diners. Soupers. No. 4692 ZATERDAG 28 OCTOBER 1916 44# JAARGANG Eerste Blad. Bb abonnem&ntsprljs van de „HsldarschB Courant" I* thans por kwartaal In do stad 76 cent. franco por post f1.—. Op- en onderging vin Zon in Mam •n tijd vin hiogwitir (Tixal). Zon Hoog- Ocu op: ondtr: op: onder: v.ra.:njn Zondag 20 m.10.21 a. 6.40 6.60 4.86 0.10 9.80 Maandag 80 11.80 «11 6.B2 4.84 0.66 10.10 Dl na dog 81 l. 0.81 7.67 8.64 4.81 10.40 10.66 Mov. WoOMd. 1 0.68 9.81 6.66 4.28 11.80 11.40 Donderd. 8 1.26 .10.47 6.68 457 0.20 Vrijdag 3 1.46 7.— 4.25 0.86 150 Zaterdag 4 55 m. 0.10 75 453 1.46 2.60 DE WEEK. 24 October. Niet zonder reden is de behande ling der voorstellen tot Grondwets herziening in de Tweede Kamer, zooala die tot nu toe geschiedde, voor minister Córt v. d. Linden ge noemd „Meerestille und glückliche Fahrt". Ik weet wel, de haven is nog lang niet in zicht en het bericht, dat de maand November met de Grond wets debatten" gemoeid zal zijn is zeer zeker niet te pessimis tisch. "Wij zullen dus in tal van avond zittingen moeten beginnen met het gansche Begrootings-werk, dat nog vóór de borst is, althans aan te vangen. Hoe 't zij, - van al de sprekers, die tot nu toe het woord voerden, was slechts de chr.-historiscbe heer Van Idsinga „carrément" togen art. 80. En van het Vrouwenkiesrecht wil hij niet weten, maar bepleitte wel de in stelling van een Vrouwenraad, een soort van tweeden Raad van State, terwijl dan tevens vertegenwoordig sters van de „feministischebeweging" in het Parlement zelf hare belangen zouden kunnen bepleiten. De heer Van Idsinga ging, weet men zoover om het voorstel totinvoeriog van Algemeen Kiesrecht in Neder land „onzinnig" te noemen. Maar tot- dusver bleef deze uitermate felle en Ingezonden Mededeeling. Koude handen, bleekt negels. Dat zijn met de bleekheid van ge zicht en èen gevoel van algemoene afmatting en zwakte de eerste tee kenen der bloedarmoede bij diegenen wier verzwakt en versleten bloed onmachtig is geworden om aan de verschillende organen het noodigete leveren voor hunne regelmatige wer king. Tal van personen vooral vrouwen hebben geregeld koude handen. Zeer dikwyls zelfs hebben de nagels in plaats van de natuur Uike tint een bleeke onaangename kleur. Terzelfder tijd heeft men een ge voel van verstijving in de vingers. Die koude handen, die bleeke nagels, die verstijving der vingers zijn de zekere teekenen van een slechten bloedsomloop; slaat wel acht op die teekenen. GÓ zijt reeds bloedarm, past op. dat gij het nog niet meer wordt. Uw bloed heeft een kracht- dadigen hersteller Doodig, die het zijn zuiverheid en rijkdom zal terug geven. De Pink Pillen zijn de her stellers van het bloed en der zenuw krachten bij uitstek. Bijna iederen dag kunt gij in de bladen de voor beelden lezen der door die pillen bewerkte genezingen, die hunne bij zondere hoedanigheden bewijzen als bloedhersteller en zenuwenopwekker. Do Pink Pillen zijn het allervoor naamste middel tegen alle aandoe ningen, die haar oorsprong hebben in een verarming van het bloed of in een verzwakking van het zenuw stelsel bloedarmoede, neurasthenie, zenuwziekten, rheumatiek, maagpij nen, hartkloppingen, gebrek aan eet lust, algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15. Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 63; te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS, en verder bij veraohillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. Doos C. N. bs A. M. WILLIAMS0N. Vbbtaald DOOB W.J. bn H. A. CORNELISSEN. SI.) Een Europeesche vrouw, de eerste, di« in acht jaar tijds naar de Zaouid was gekomenZij moest een bood schap van hem hebben! Doch zij durfde geen vragen doen. ,Ik zal deze dames ontvangen," zoi ze. „Laat ze binnen komen." „Da oudste der beide dames rust thanB uit van de vermoeienis der reis," antwoordde de negerin. „Zij heeft gezegd, dat zij u gaarne morgen wil ontmoeten. Het is de andere, de Roumia, die vraagt u dezen avond nog te mogen spreken." De vrouw van den Maraboutwerd er thans nog vaster van overtuigd, dat baar gast gezonden was door den man, dien zij liefhad. „Ga, en laat haar hier komen," beval zij. „En wanneer gij baar hier- hopn hebt gebracht, heb ik uwe diensten dezen avond niet langer noodig, Noura." Haar hart klopte onstuimig. Een groote vrees kwam over haar bij de gedachtedat zij wellicht thans, zou moeten beslissen maar toch ge voelde zjj hoe bitter zij teleurgesteld, zou zijn, wanneer de Europeesche scherpe kritiek op zichzelf staan. De woordvoerder der katholieke fractie, de heer Loeff, gaf wel als zijn mee- Ding te kennen, dat de vrucht, ge naamd V. K., „nog gansch onrijp" is en men dezen oud-minister dus niet de hand ernaar zal zien uitstrekken, maar overigens wil mr. Loeff, zij 't dan onder bepaalde voorwaarden, met A. K. zoowel als met het Pacificatie- ontwerp meegaan. En de leider der chr.-historischen, de hoogbejaarde De Savornin Lobman, zoowel alsdehet- man der vrij-liberalen, dus de groep der Concentratie, die 't dichtst bij de chr.-historischen staat, beloofden mi nister Cort v. d. Linden hun steun en stem. Zeker, - 't zal nog heel wat strijd kostenheel wat vorderen van mr. Cort v. d. Linden's zin tot toenadering en samenwerking, voor- en-aleer het groote werk, waarmee de premier van 1913 zijn minister schap dacht te besluiten. De heer De Muralt trad den 24en October op als eerste woordvoerder van wat men „de groep-Eerdmans" noemt, ver klarend de aanneming van art. 192, zooalrf het ontwerp daar ligt, te zul len betreuren. Overheerschend is en blijft intusschen de wensch, het streven, om de Grondwetsherziening tot stand te brengen. De oude Bpreuk, dat zelfs Jupiter, de vader der goden, 't niet ieder naar den zin kon maken, blijft i. c. van volle toepasselijkheid. Allerlei „desiderata", wenschen, zul len blijven bestaan. D% meening, dat iDderdaad de Schoolstrijd zal worden beslecht is begrijpt men eene illusie .en dus niet te verwezenlijken. Wie deze opvatting te zwartgallig acht, hij neme met aandacht ken nis van mr. Loeff's rede over de ont werpen. Velen zullen het met dezen katholieken staatsman eens zijn durf ik vermoeden dat men deze gelegenheid had moeten te baat nemen om eene ruimere herziening der Grondwet aan te vatten dan de nu- aanbangige is. Regeling van de troon opvolging te onzent blijft om iets van 't belangrijkste te noemen van bijzondere urgentie. En mr. Troelstra's voorspelling, dat deze Grondwetsherziening weldra door een nieuwe zal worden gevolgd heeft on getwijfeld alle recht van bestaan. Ge lijk de heer Loeff den 24en October zei: een arbeid als het veranderen van 's Rijks hoogste wet ia niet slechts een ding, dat zelden voorkomt, maar ook: 't is niet gewenscht dat men vaak de Constitutie wijzigt. Ieder gevoelt intusschen, dat er niet eene periode van dertig jaren ge lijk met de Grondwet van 1887 het geval was zal kunnen verloopen, voordat de Constitutie, waarin thans wijzigingen op het stuk van Onder was en Kiesrecht zullen worden ge bracht, opnieuw aan revisie moet worden onderworpen. Het leven gaat zooveel sneller en de „maatschappe- pelijke evolutie" brengt met veel- rasacher tred veranderingen dan in de dagen, toen Heemskerk Vader zijn Grondwets-voorstellen achter de groene taiel stond te verdedigen. Niemand vermag zelfs te gissen, hoe diep en ingrijpend de gevolgen zullen zijn van den wereld-oorlog, wanneer dan eenmaal de vrede op aarde zal zijn teruggekeerd. Maar het Nederlandsche Parlement begrijpt te recht, hos thans eene herziening op de „broeder basis", door mr. Loeff gewenscht, 't tot stand komen van gansch het werk in groot gevaar zou brengen, 't Lijkt op dit moment inderdaad onbereikbaar, dat ons Lagerhuis gedureude den tijd, -dien 't'nog te, doorleven heeft, zal afdoen wat thans vóór de borst ligt. De stapel ontwerpen op het presidiaal Bureau wordt algrooter; minister Van Gijn dringt aan op extra-vlugge behandeling van al wat de Schatkist ten goede kan komen. De onafwijsbare behoeften aan „fl- nantiêelen ruggesteun" voor tal van minimum-lijders mèt of zonder hoed op (zou de oude Portuljn, de „voor trekker" uit de dagen van de thans weldra zeventiger wordenden Domela Nieuwenhuis zeggen) dwingen tot allerlei extra-uitgaven. Ondanks alle maatregelen van de Haagsche Prin- cessegracht uitgaande, blijven de prij zen stijgen voor Bchier al wat op den disch van hen, die slechts met groote matigheid en soberheid van „het vette der aarde" kunnen genieten. Ook in de z.g. hoogere ambtenaars kringen, met name die van deP. en T., stijgen de klachten steeds luider wordt de eisch van positieverbetering vrouw, die zij zoo dadelijk zou zien, niet van hem kwam. Zij sloot het dagboek, waarin zij eiken avond schreef, en een der kleine kastjes naast baar divan ope nend, bergde zij het weg tusschen een twaalftal andere kleine boekjes. Zij bevatten de geschiedenis van haar leven van de laatste negen jarenzij waren haar eenige troost in de een zaamheid van haar ongelukkig lot, haar vertrouwden, die haar beletten geheel in doffe wanhoop neer te zinken Zij sloot het kastje zorgvuldig met een kleinen sleutel, dien zij aan een zijden koord onder naar kleed droeg. Deze voorzorg was nauwelijkB noodig, daar alles in het Engelsch was, wat zij had geschreven, en zij wat de laatste weken haar leven met nieuwe hoop had vervuld, zeer voorzichtig had aangeroerd. En niemand in het huis van den Marabout kon Engelsch lezeD, behalve de heilige man zelf. En deze vereerde haar slechts zeer zelden met een bezoek. Niettemin was bet een gewoonte geworden, om haar boeken steeds weg te sluitenze was er langzamerhand een bekoring in gaan vinden, als in een geheim, dat buiten haar niemand kende. Zij had nog nauweiyks tyd gehad om het sleuteltje weer onder haar kleed te verbergen, en op den divan te gaan zitten, toen de negerin reeds weder de deur opende en luid aan kondigde „Lella Saida, ik heb u de Roumia gebracht." gesteld op een tooD, die de niet gansch onbegrijpelijke verontwaardi ging van den directeur-generaal wek te; welke gemoedsstemming zich uitte iu een „schrobbeering", die aan duidelijkheid niets te wenschen over laat. Zwaar en drukkend zyn de zorgen, nu op vele duizenden drukkend. En buitengewoon omvangryk is de taak van hen, op wie thans de verant- woordeiykheid drukt voor het bestu ren, tusschen de mijnen en klippen door naar veilige haven brengen van het arme Staatshulkje. Zal de won- der- en krachttoer toch nog geluk ken In het mid'den der 27ste maand' van den wereldbrand blijft deze „bange vraag" nog even onop gelost als in Augustus 1914, toonde lont in het groote kruitvat werd ge stoken i En althans wanneer de berichten erover niet „après coup" op fantasie, overdrijving of verzinsel biyken te berusten is de eerste echte, heu- scbelyke, gevaariyke brandbom op het vaderlandsche erf neergeploft, 't Geschiedde weet men in de streek by Gorinchem, vijf kilometer van het Hollandscbo stadje af. Dat een „luchtschipper" bij ongeluk of vergissing een bommetje laat vallen op niet-vijandeiyken grond't is mogeiyk en denkbaar. Maar dat geiyk in dit geval zou geschied zijn een Zeppelin direct boven het Nederlandsche territoir zweeft na wat van dien aard reeds is voor gevallen moet van ernstiger soort worden geacht. Het Kamerlid Nier- strasz richtte zeer pertinente vragen tot minister Loudon met betrekking tot het „Tubantia"-geval, en dat is een goed werk. 't Ooiyke spelletje om het brave Nederland met meer of minder hoffelijke betuigingen van leedwezen en bereidvaardigheids-ver- klaringen van allerlei allooi te „paaien" kan zeer geschikt zyn om den ge- moedeiyken Jan Publiek tot kalmte berusting te stemmen: voor het gezag van Nederland, dat zyn onzydig- heid met onaantastbare eeriykheid handhaafde en zyn grenzen blyft openstellen voor de hongerenden en noodiydecden onder de oorlogvoeren- zonder eenig onderscheid en zon der eenigen voorkeur, is zulk „spel letje" ten slotte al te vernederend. Wij hebben nu - hier en in de Oost te kampen met allerlei vy- andige invloeden, stille en andere krachten, waartegen de stevigste mobilisatie machteloos is. Niemand in het oude Patria wenscht in ernst oorlogs-ramp, maar wèl dienen wy te toonen, dat de bekende, fiere passus in de jongste Troonrede geen doode letter" is 1 Mb. Antonio. DE OORLOG. De legerberichten «en 25 en 26 October. Van het W e s t e 1 y k front. De gevechten by Verdun houden aan. Naar het Fransche communiqué van den 25sten ('s avonds) reeds melddo, ondernamen de Duitschers een drietal tegenaanvallen, die echter alle afgeslagen werden. Daarentegen vorderden de Franschen nog ten O. van het Fuminbosch en ten N. van Chenois. Naar d.d. 26 dezer wordt gemeld, ondernamen de Duitschers geen tegen aanvallen meer, doch bepaalden zij zich tot een hevige beschieting der Fransche stellingen by Vaux en Douamont. Ook op andere punten van het front ging de dag rustig voorby. De buit van kanonnen en oorlogs materiaal door de Franschen by Ver dun behaald is zeer aanzieniyk.. Het Duitsche legerbericht van 26 Oct. erkent de tegenslag by Verdun. Hot luidt: De aanval van de Fran schen van eergisteren ten N.W. van Verdun drong, door nevelachtig weer begunstigd, over de platgeschoten loopgraven heen door tot het fort en het dorp Douaumont. Het brandende fort was door bet garnizoen ontruimd. Pet gelukte ons niet meer, het werk opnieuw te bezetten. Onze troepen namen voor een groot deel eerst op uitdrukkeiyk bevel en met tegenstreven de vlak ten N. [Ingezonden Mededeeling. Helder. Telefoon Interc. 49. Een slanke gestalte in Arabisch kleed trad de kamer binnen en wond, met vingers, die trilden van ongeduld, den witten sluier los. Zacht werd de deur gesloten. HOOFDSTUK XXXVI. Tien jaar lang had Victoria naar dit oogenblik uitgezien, er van ge droomd in den nacbt, het zich voor gesteld by dag. Nu was het gekomen. Daar stond Saidee voor haar, ein- delyk gevonden. Saidee, behouden en gezond, bekoorlijk als ooit, nauweiyks eenige verandering in haar gelaat en toch, daar was iets vreemds over haar, iets dat de hartstochtelyke vreugde, waarmede zy deze kamer was binnengetreden, temperde. Het was haar of ze was gestorven en in den Hemel gekomen om daar te zien dal de Hemel niet de He was, die zy zich had gedacht. Hetzelfde oogenblik, dat zy deze gewaarwording in zich ontdekte, maakte zy er zichzelf een verwijt van en trachtte ze haar van zich af tezetten. Saidee had haar nog niet herkend - dat was alles: of de verrassing was te groot... Zy wilde, datzedenege rin haar had laten voorbereiden op haar komst. Dat was wellicht wel heel banaal geweest, doëh in elk ge val toch beter dan thans dien wezen- loozen blik in Saidee's oogen, een blik, die haar tot een marmeren Btandbeeld scheen te maken. Doch bet was nu te laat. „Myn lieveling!" riep Victoria uit. Partijen speciale.] Jcondities.~j|a Vergaderlokalen disponibel. Wl LH E LM IN A-BILLARD. Diners worden aan huls bezorgd. daarvan gelegen voorbereide stellin gen in. Daarna zyn gisteren alle verdere aanvallen van de Franschen afgeslagen, met name ook hevige aanvallen tegen het fort Vaux. Betreffende de govechten aan de Somme wordt medegedeeld, dat de vijandeiyke stellingen met succes gebombardeerd werden. Ten N. van Courcelette, le Sars, Gueudecourt en les Boeufs mislukten eenige aanvallen der Engelscben. Van het Oostenryksch-Itali- aansche front.komen slechts be richten over artilleriegevechten, die o.a. op de Karstbyzonder hevig waren. Van het O o s t e 1 y k front. Het Duitsche legerbericht van den 26sten geeft aan, dat ten Z.O. van Gorodisjdsje en ten W. van Luzk krachtige aanvallen der Russen tot mislukking werden gebracht. Even eens werden de vyandelyke aan vallen tusschen de Gouden Bistritsa en de O.-hellingen van het Kelemen gebergte afgeslagen. Van Russische zyde wordt over ze aanvallen niets gemeld. Alleen geeft het bericht van 26 Oct. aau dat vyandelyke aanvallen in de streek van Zvyjen en ten N.W. van den Capul afgeslagen werden. Van het Roemeensche front. Van Oostenryksche zyde wordt d.d. I dezer gemeld, dat aanvallen der Roemeniers ten N. van Campolung afgeslagen werden. Ten Z. van den Predeal-pas gingen de Centralen goed vooruit. In het Bereczker-gebergte en in het Trotus-dal werden Roemeensche afdeelingen teruggeworpen. Ten Z. van Dorna-Watra gingen de Russen tot den aanval over, doch werden afgeslagen. Volgens het Roerneensche leger bericht van ,den 203ten is de vijand aan de westgrens van Moldavië nu op alle plaatsen over de grens terug gedreven, behalve tusschen de Suiza en Trotus en in het Buzendal, waar de vyand nog stand houdt. Ten Z. van Bicaz werd de berg KereLharas bezet. In het Uzul-dal werd de vyaud teruggeworpen. In het Oituz-dal duren gevechten voort. Hier "werden 1 officier en 137 man gevangen ge nomen. Ten Z. van Precleal en by Drag03lavele werden sterke vyande- lijke aanvallen afgeslagen. In het Jiul-dal trokken de Roemenïërs eenigs- zins terug. In de Dobroedsja. De Russen en Roemeni.órs, die zich in de Dobroedsja bevindein, verkeeren in een hachelljken toestand. Liet het zich eerst aanzien, dat z?j by Cerna- voda over den Donau zouden terug trekken, aan het doortastend optredon der Duitsche en Bulgaarsche troepen is het te wyten dat dit voornemen moest worden opgegeven. Misschien is een klein deel der troepen hier naar den W. oever van den Donau ontkomen. De val van het brugge-' hoofd volgde evenwel zoo spoedig op nederlaag, dat van een concen tratie der teruggeworpen afdeelingen aldaar geen sprake kon zyn. Men moet dus veronderstellen, dat het grootste deel van het leger naar het N. van de Dobroedsja terugtrekt. Van daaruit kunnen misschien nog Rus sische versterkingen worden aange voerd, maar of deze op tijd zullen komen is aan twyfel onderhevig. Komen zij inderdaad te laat, dan laat zich een algeheele nederlaag van het Dobroedsja-leger voorspellen. Ge- Heb ik je schrik aangejaagd Myn iefate Saidee ik ben het, je kleine zusterAl die jaren heb ik gezocht gezocht om je te kunnen vinden. Je wist toch, dat ik eens zou moeten komen, niet waar?" Tranen stroomden over haar wan gen. Zy trachtte zichzelf te doen geloo- ven, dat het tranen van vreugde waren, zooals ze zoo vaak had gedacht, dat zy weenen zou wanneer ze Saidee eindelijk had weergevonden. Doch zy brandden in haar oogen en op haar wangen, nu Saidee haar zwygend, met haar byna wezenloozen blik maar bleef aanstaren Het jonge meiBje strekte haar armen uit. „Ik beu groot geworden, Saidee, je kent me zeker niet meer maar, werkeiyk ik ben bet, je kleine VictoriaIk heb je altyd zoo liefge- gebad, altydJe zult er wel aan ge wennen, dat ik zoo veranderd ben. Je geloof toch niet, dat ik iemaDd anders ben, die maar zegt, dat ze je Victoria is. Ik kan je al de dingen nog vertellen, die je vroeger tegen mij gezegd hebt, en wat we samen hebben gedaan. Ik weet alles nog. O liefste Saidee, ik ben van zoo heel ver gekomen om je te vinden. Ben je dan niet bly my weer te zien Haar stem brak. Zy strekte haar handen smeekend uit. Thans kwam er eenige uitdrukking in Saidee's oogen. De levenlooze blik verdween. Blijkbaar spaarde zy al haar kracht in om haar gedachten te concentreeren op het beantwoorden I van Victoria's laatste vraag, worstelde makkelijke rivier-overgangen zijn in het N. niet te vinden. Van Duitsche zyde wordt gemeld, dat de val van de stelling der Roe- meniörs in de Dobroedsja en van Cerna voda in alle opzichten sneller in zyn werk ging dan verwacht werd. Door de Roemenen waren de stellin gen by Rasova, Cobadinu en Tuzla waarvan zy de beteekenia inzagen geweldig versterkt 120 bataljons waren voor de verdediging bestemd, n.1. 50.000 Roemeniers, 20.000 Ser viërs en 50 bataljons Russen. In een driedaagschen stryd werden deze stel lingen, ondanks hevigen tegenstand, veroverd. Het gelukte aan de Duitsche bataljons eerst den linkervleugel der Roemenen terug te werpen, en de sterk uitge bouwde sleutelstellingen by Cobadinu werden op den 2Isten genomen.' Na dat de grondpeilers der Roemeensche stellingen waren gevallen, waren de overige stellingen, waarin de tegen stander nog weerstand bood, onhoud baar geworden. De Russen en Roe menen moesten over de geheele linie den terugtocht aanvaarden. Het Bulgaarsche legerbericht meldt nu, dat de vyand overhaast terug trekt op Tulcea, Braila en Harsovo. In den loop van den 253ten namen de Bulgaren 15 officieren en 771 man gevangen en veroverden zy 15 machinegeweren. Ook van Duitsche zyde wordt de voortzetting der operaties in de Do broedsja gemeld. Verder wordt nog medegedeeld, dat de Roemeniers de reusachtige Donaubrug by Cernawoda in de lucht lieten springen. (Deze brug kostte van het bouwen 24 mil- lioen francs). Russische berichten melden, dat het offensief der Centralen in de Dobroedsja verflauwde. Een bericht uit Sofia geeft aan, dat de vermeestering van Constanza groote voorraden, ter waarde van vele millioenen den Centralen - in handen vielen. Dit wordt van Rus sische zijde tegengesproken. Alle voorraden die niet weggevoerd konden worden, werd in brand gestoken. Van het Macedonische front. Het Fransche staföericbt meldt, dat ten Noorden van den berg „Starkof" Duitsche en Bulgaarsche afdeelingen teruggeworpen werden. Verder ver meesterden de Serviërs een versterkte hoogte bij de samenvloeiing van de Tserna en Trosnitsa. 180 man werden gevangen genomen. Ten Z.W. van het Presba-meer bezetten de geallieerden de linie van Zwezda, alsmede de dorpen Goloborda en Laiaika. De Bulgaarsche berichten spreken daarentegen van gevechten met zwakke vyandelyke afdeelingen ten Z. van het Presba-meer, en geven verder den toestand als onveranderd aan. Van het R u s s i s c h-T u r k s c b e front wordt gemeld dat de RuBsen in Perzië na een verbitterd gevecht de stad Bidjar, ten N. van Hamadan vermeesterden. 2 kanonnen werden veroverd en gevangenen gemaakt. BINNENLAND. Ojimbl en Pilembang. De correspondent van de „N. Rott. Ot." te Soerabaja seint d.d. 24 Oct.: (Djambi officieel). Kapitein Brasser meldde uit Tan ah Garo Tabir, waar de bevolking van Zuid Tabir is terug gekeerd, dat hy zyn bystand verleend heeft by het opsporen der opstande lingen. Van 19/21 Oct. zyn 7 op standelingen gedood. Uit Tembesi meldde luitenant De Jong, dat hy te Petai, aan de Soengai Boelian, 6 opstandelingen heeft ge dood. Van Bangko wordt gemeld, dat daar den 21en dezer 14 opstande lingen uit de omstreken van Tabir zyn aangekomen, die zich vrijwillig hebben overgegevenonder hen waren twee leiders der opstandelingen. De bevolking van de dorpen Moeara Doetan Poelau, Arikapoei en Seling hebben de wapenen ingeleverd. Alle dorpen uit de Tabirstreek zijn weer door de bevolking betrokken. De toestand in de afdeeling van den controleur vanBangko i.3 rustig. Kolonel Kroes is naar Sarolantfoen vertrokken. Kapitein Snell, belast met het pe stuur van Moeara Tembesi, meldde, dat tusschen Sarolangoen-Djambi en Moeara Tembesi alle dorpen weer door de bevolking betrokken zyn. VolgeDS ingekomen berichten zyn er nog benden opstandelingen in de streek van Kitao (Ajen Litam?). Er zijn reeds patrouilles heen om die op te sporen en te vervolgen. De bevolking van de dorpen langs de Batang Hari ten noorden van Moeara Tembesi en in de afdeeling van dien naam heeft verklaard goed gezind te z(jn en in staat om de opstandelingen te verjagen en te ontwapenen, als zy daar mochten binnenvallen. De resident van Palembang seinde, dat de opstandelingenleider Gelambit niet gedood, maar gevangen genomen is. Drie leiders der opstandelingen, die met hun aanhangers gevlucht waren naar de terreinen van de Koninklijke Petroleum Maatschappij, werden daar aangetroffen door een patrouille. De bevolking is zeer onder den indruk van de den opstandelingen by Soeroelangoen Rawas toegebrachte nederlaag. By die gelegenheid werden 100 rebellen gedood of gewond. De opstand is hier byna gedaanhy is waarschiiniyk begonnen in Soera pendah üitz. In een later telegram meldt de correspondent nog, dat het 9e bataljon uit Tjimahi zich met grooten spoed gereed maakt ona naar Djambi te vertrekken. Officieel. By het Departement van Koloniën is het volgende bericht van den gouverneur-generaal van Nederl.- Indie ontvangen De controleur van Bangko telegra feerde, dat de patrouille van de Me- rangin is teruggekeerd, en 6 opstan delingen, waaronder verzetleider, heeft gevangen genomen. Kolonel Kroesen seinde uit Moeara Tambesi, dat de bevolking van Kere mio(aan de Tambesi) aan de patrouille van luitenant De Jong een leider met 3 volgelingen uitleverde en dat in de afdeeling Moeara Tambesi de mede werking van de bevolking toeneemt. De bewoners van Senkati Pedang (aan de Batang Hari) leverde 2 verzetleiders uit. Provinciale Staten van N.-Holland. Gedeputeerde Staten hebben aan de Provinciale Staten reeds verschil lende voordrachten voor de winter- zitting doen toekomen. O. a. bieden Ged. Staten aan een adres van den raad der gemeente Texel, houdende verzoek om ver hooging van subsidie ten behoeve zyner zeevaartschool tot een bedrag van f 2600 per jaar, dat by besluit van 4 Juli 1916 in handen van Ged. Staten werd gesteld. Ofschoon bet doel, waarvoor de verhooging wordt aangevraagd, de instemming van Ged. Staten heeft, kunnen zy toch niet adviseeren gunstig op het verzoek te beschikken, aangezien de grens, genoemd in artikel 15 der verordening betreffende het vakonder- wys, daardoor te zeer zou worden overschreden. Weliswaar is dit ook het geval met het bestaande subsidie, ten bedrage van f 2250 per jaar, dat by besluit der Prov. Staten van 21 December 1916 tot wederopzeggens werd toegekend, maar daarby gold de overweging, dat het de bestendiging van den bestaanden toestand betrof. Gedeputeerde. Staten hebben aan het gemeentebestuur gevraagd of byzon- dere omstandigheden aanwezig waren, die de afwijking der verordening konden motiveeren. Het antwoord van B. en W. dd. 28 Juni leggen Ged. Staten over. De aanvankeiyke opvat ting van Ged. Staten heeft daardoor echter geen wijziging ondergaan. Zy zyn geenszins overtuigd, dat de ge meente Texel, die, naar Ged. Staten by een bezoek aan dat eiland is gebleken, in gunstige economische omstandigheden verkeert, door het meerdere bedrag van f 350, dat thans van de provincie wordt gevraagd, te zeer zou worden bezwaard. De op vatting, dat de hoogere kosten een gevolg zyn van de stichting van het nieuwe schoolgebouw, wordt door de subsidie-aanvrage zelve weersproken, waarin de doeleinden worden aanga feven, waarvoor de meerdere gelden jenoodigd zyn, Is de gemeente van meening, dat de buitenleerlingen een zij met zichzelf, om te weten wat zy thans zou mouten doen. Langzaam ontspanden zich de trekken van haar gelaat. Zy dron,g zich tot een glim lach en zich vooroverbuigend, sloeg zy „haar arm om. de slanke gestalte van baar zuster, drukte ze vast aan zich, zwygend. Doch over de schou ders van Victoria bleef haar starende blik zoeken zoeken Eindelijk schuen ze het antwoord gevonden te he bben. Zacht haar arm terugtrekkend, nam zy het bedroefd gelaat van ba &r beide banden, en kustte toen m« rad en wangen. „Victoria" fl uisterde ze. „Victoria Droom ik dan "werkeiyk niet?" „Neen lieve ling", antwoordde het meisje, en in i aar stem klonk nieuwe hoop. „Ik ver wonder my niet, datje het niet kunt begrijpen en in de war bent. Ik heb myn geheele leven geen andere gedacl ite gehad, dan je weer te vinden, va a 't oogenblik af, datje brieven ophie Wen en ik gevoelde, dat wy je verlore n hadden. Daarom kon ik het eerste c wgenblik niet begrijpen, dat jezoo was. Ik heb altyd een gevoel gehad, alsof je op my wachtte. Deed je dat niet Wist je niet dat ik komen m oest?" Saidee scb udde haar hoofd. „Neen", zei ze lang tsam. „Ik dacht dat ik dood voor d wereld was. Ik geloofde niet, dat hi rt voor iemand mogeiyk zou zyn my te vinden, zelfs niet voor jou." „Maar - ben je nu niet biyde nu ik hier berM?" stamelde Victoria. „Natuur! jjk," antwoordde Saidee. „Ik vind bet beerfijk. Als je het niet zoo dadelijk aan my gezien hebt, als je misschien gedacht heb, dat ik wonderiyk deed, bedenk dan hoe wonderiyk en onbegrypelyk het voor my was jou plotseling hier voor my te zien. En ook kun je het je be grijpen?" - dat ik in geen negen jaar Engelsch met eenig levend wezen beb gesproken. Misschien is het- ook wel langer. Ik ben den tyd byna ver geten - het schynt my soms wel een eeuw. Alleen tot myzelf heb ik gesproken, om het niet te verloeren. En eiken avond schrijf >k in bet Engelsch neer wat er dien dag iB gebeurd, of liever myn gedachten, want gebeuron doet er hier voor my zoo weinig. Het valt my nog zoo moeiiyk de woorden te vinden. Zy klinken nog zoo wonderiyk in myn ooren. En dan er ia nog iets. Ik ben zoo bangvoor jou. Het beter, dat ik het je maar dadeiyk zeg. Ja, dat zal beter zyn. Ik boe denk je weor van hier te komen?" Zy sprak deze laatste woorden byna fluisterend, en alsof zy er zich over schaamde. Doch met een ang- stigen blik van intense spanning zag zy baar zuster in de oogen. Victoria sloeg de armen als be schermend om haar middel. „Wy zullen tezamen weggaan, liefste," zei ze. „Tenzy je hier te gelukkig bent. Maar, Saidee, je ziet er niet gelukkig uit Een lichte blos toog over Saidee's gelaat. „Bedoel je, dat ik... er oud- vervallen uitzie onevenredig zwaren druk op -- gemeentefinanciên leggen, dan zal zy zich, onder verwyzing naar artikel 8, lid 2, der meergenoemde verordening, kunnen wenden tot die gemeenten, waaruit die leerlingen afkomstig zijn. Ged. Staten meenen dan ook aau d.e Prov. Staten in overweging te nuoeten geven afwyzend op het adres te .beschikken. ,,6oi).^ mevrouw, brm raivrouw". In de nabybeid van Leidschendam is een i*igeunerkamp. Dezer dagen passeerde daar een dame met haar twee kiodaireD zi8°u?8r 2 op haar toe d»ni0 21011 2,0 clairvoyants. J*kunst werd vertoond (natuurlek) voo.88ld d0 a'B0"118»11 maakte dat in d0'"80 «ebarentol duidelijk aan de w°tdolldo dame. Deze werd v. wzocM een klem stukje geld" op haar hand te leggen zli deed dat en de zig, 'hR"1" het kwartje in veili-be hebben gebracht, heel duidelijk: vrouw, brave mevrouw, ang Ieven zal mevrouw". Maar er was nog iets dmsU,rm9° toekomst en de brutale kT.igemnerjQ drong opnieuw aan, nu iom grooter stukje geld" op de liand. b.e dame, die nergens hulp en haar kin-' deren aan 't schreien zag, legde nu een gulden op haar hand en de clair- voyante deed ook dezen verdwynen in haar zak, waarna ze voorspelde: „Goeje mevrouw, brave mevrouw, lang leven zal mevrouw". By de laatste woorden rende ze weg, dé dame van geld en moed beroofd, achterlatend. Doch aldra keerde die moed terug, tegeiyk met een hoeveelheid toorn, welke zy te ventileeren wensebte. In de verte naderde een majoor te paard en de dame zag in hem don wreken- den redder. Zij wenkte hem en terwyi hy ridderiyk inbióld en vroeg, waar mee hij haar dienen kon, zag zy ook een viertal auto's met soldaten nade ren. De mise-en-scène lag voor de handtoen de majoor vernam, wat geschied was, steeg hy af en com mandeerde de soldaten uit te stappen. Geflankeerd door den majoor en door een heer, aan wien ze ook haar nood geklaagd had, en geëscorteerd door de soldaten, schreed de beroofde dame aan bet hoofd van den merkwaardigen stoet naar het zigeunerkamp. Daar aangekomen, ontvouwde de majoor kort en krachtig, zyn rede onder- streepend door een verwyzing naar het peloton gewapende krygere, den stand van zaken, tengevolge waarvan al heel spoedig de gulden b(j de rechtmatige bezitster terugkwam het kwartje bleef buiten geding. Alzoo geschied in den jare 1916. („Ned.") Ingezonden mededeeling. Vrouwen behooren niet aan rugpijn, pgn in de lendenen en sijden, duizeligheid en matheid te lijden. Nierkwalen komen bij vrouwen maar al te vaak voor. Haar leefwyze binnensbuis, zorg voor de kinderen en voor het welzijn van anderen leiden tot verzwakking der nieren. Bovendien zyn er kritieke tyden in het leven der vrouw, wanneer zich veranderingen voordoen, die de nieren met veel extra werk overladen. Aanvallen van rugpyn, hoofdpyn, duizeligheid, zenuwachtigheid, ter neergeslagenheid en waterstoornissen volgen dikwyls, en spoedige behan deling is noodzakelijk om niergruis, waterzucht, of rheumatiek te voor komen. Foster's Rugpyn Nieren Pillen heelen de nieren en helpen haar om de urinaire vergiften te verwyderen, die zoovele vrouwen zwak, ziek en ellendig maken. Dit geneesmiddel geneest niet alle kwalen, maar dient uitsluitend voor nier- en blaasaan- doeningen. Het verdient voorts aan beveling om minder zwaar te eten, meer te slapen, vaker te rusten, overvloedig zuiver water te drinken, en te zorgen voor meer lichaams oefening in de buitenlucht. Hoedt u voor namaak. Elke echte doos draagt de handteekening van James Foster. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zijn te den Helder verkrygb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postw. h 1.76 p. doos of f 10.— p. zes doozen. (42) .Neen, neen!" protest3erde het jonge meisje. „Dat niet. Je bent bijna in het geheel niet veranderd alleenoik kan het zoo moeilijk met woorden zeggenEr is zulk een uitdrukking op je gelaat alsof je verdriet hebt, alsof je leven niet gelukkig ia „Ik ben moede van het leven," zei Saidee. „Vaak heb ik een gevoel ge had, of ik een dood lichaam in een graf was,, zonder eenige hoop op her leving Maar nunu „Is het thans beter? Beq je thans gelukkiger?" Victoria omarmde haar zuster hartatochtelyk. „Neen. Het leven heeft mij moede en onverschillig gemaakt.... Wanneer je hierheen bent gekomen, Baby, om my mede te nemen, dan is je reis vergeefBch geweest. Het is beter, dat ik bet je maar dadelijk zeg. Je bent bier in een gevangenis. En jijzelf moet er uit vluchten, voor de wach ter van de gevangenis terugkeert anders zal ook jy ze nooit meer kunnen verlaten." Er kwam een innig gevoel van geluk over Victoria nu zy Saidee haar weer met den naam „Baby" hoorde noemen de oude lievelings naam bracht haar bet verleden op eens weer zoo helder voor den geest terug, dat haar oogen zich met tranon vulden. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1