Gemeenteraad van Helder. Door B. en W. wordt het volgende ter kennis van den Raad gebracht Door H. Koppen wordt bij adres van 12 September j.I. gedeeltelijke restitutie verzocht van hetgeen door hem, naar zijne meening, wegens te hoog waterverbruik, over het le kwartaal 1916 le veel werd betaald. Omtrent dit verzoek hebben B. en W. advies gevraagd van den directeur der Gasfabriek en Waterleiding. Met de strekking daarvan, om het ver zoek toe te staan, kunnen B. en W. zich niet vereenigen, omdat op grond van het ingesteld onderzoek moet worden aangenomen, dat de aanwij zing van den watermeter voldoende juist was. Bovendien worden geene omstandigheden medegedeeld, waar door het hooge waterverbruik o<*er het eerste kwartaal van dit jaar ver klaard kan worden. Het komt B. en W. dan ook voor, dat het verbruikte water aan adressant niet anders dan volledig en zonder afwijking van het bestaande tarief, in rekening kan worden gebracht. Zij stellen u mitsdien vo <r op het verzoek afwijzend te beschikken. Het hoofd van School No. 8 heeft aan B. en W. medegedeeld, dat die school den len September j.1. is aan gevangen met een 4e leerjaar, be staande uit 4 parallelklassen. Dit maakte het noodzakelijk, dat aan de onderwijzeres mej. Rujjmgaart, die in het bezit \s der akte Fransch L. O., met ingang van 1 September j.1. het onder wijs in een der klassen werd opgedragen. Nu is mej. Ruljmgaart tijdelijk on derwijzeres aan school 8 en kan als zoodanig, volgens de betrekkelijke verordening, geen aanspraak maken op de vergoeding van flOO.— per jaar, die voor het geven van onderwijs in de Fransche taal aan die school wordt toegekend. Met de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wil het B. en W. intusschen voor komen, dat de billijkheid vordert, dat ook de genoemde onderwijzeres voor het onderwijs in de Fransche taal wordt beloond naar denzelfden maat staf als het vaste personeel, en dat zij dus voor dat onderwijs boven haar salaris, te rekenen van 1 Sept. j.1. af, ontvangt eene vergoeding, bere kend naar f 100.— per jaar. Door den aannemer der levering van. de verschillende nieuwe voer tuigen voor den dienst der gemeente reiniging is, door te late levering, overeenkomstig bet contract van aan neming, een boete verschuldigd, waar van het bedrag door den directeur der Reiniging wordt berekend op f4366.-. B. en W., vermoedende, dat de te late oplevering allicht voor een ge deelte zou zijn te wijten aan de buitengewone tijdssmstandigheden, waaronder elk bedrijf gebukt gaat, en waardoor in het bijzonder het vast houden aan bepaalde leveringstermij nen dikwijls zeer bemoeilijkt wordt, hebben den aannemer verzocht mede te deelen, aan welke omstandigheden de te late oplevering te wijten was. In een schrijven van. 28 Augustus 1.1. z\jn de gevraagde inlichtingen vervat. De Commiesio voor de Gemeente- Reiniging geeft in overweging de boete kwijt te schelden, met uitzon dering van een bedrag van f410.—, waarop door den directeur der Rei niging de door de gemeente geleden schade wordt berekend. B. en W. kunnen zich vereenigen met de opvatting der Commissie, dat het volle bedrag der boete niet ver haald moet worden; echter zouden zij nog een stap verder wenschente gaan dan de Commissie en van het recht om boete te vorderen geheel afstand willen doen. Zij doen dit voorstel niet, omdat zij aan de be schouwingen van den leverancier omtrent door hem onverplicht aan gebrachte verbeteringen aan de ge leverde voertuigen, hoogere waarde toekennen dan de Commissie doet. Om de hierboven reeds genoemde reden echter meenen zij, dat in dezen tjjd een grootere mildheid dan in normale tijden geboden is. Zij vinden hiertoe te meer vrijheid, omdat de door den directeur berekende schade niet tot haar volle bedrag een ver hooging der werkelijke uitgaven van het bedrijf beteekent en omdat ook door het niet tijdig gereed zijn der inrichting van bet nieuwe beltterrein, de gemeente door de te late opleve ring der voertuigen gedurende eeni- gen tijd ook ibdirect bevoordeeld is. Bovendien heeft de aannemer, door de ontstane vertraging ip de uitbe taling van den eersten termijn van zijn aannemingssom, door renteverlies reeds een schade geleden, welke op ruim f200.— gesteld kan worden. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. voor, hen te mach tigen de meerbedoelde aannemings som zonder toepassing van eenige boete overeenkomstig het bestek uit te betalen, mits alle gebreken, welke de wagens mochten vertoonen, geheel naar genoegen worden hersteld en de aannemer bewilligt in een zoo danige verlenging van den garantie termijn, hetzij voor het geheel der levering, hetzij voor enkele voertui gen, als door B. en W. met het oog op den aard van eventueele gebreken noodig mocht worden geacht. Bü adres van 14 October j.1. ver zoekt de Vereeniging voor Volks huisvesting „Helder" voor de uit voering van het bouwplan „Tuindorp" een verhoogd voorschot uit de ge meentekas van f7000.—. Uit de bij gevoegde toelichting blijkt, dat deze verhoogde aanvraag in hoofdzaak een gevolg is van een gewijzigde uitvoe ring van het bouwplan en doordien de aanneemsom door de stijging der prijzen van de bouwmaterialen hooger was dan waarop werd gerekend. Omtrent deze aanvrage hebben B. en W. het advies gevraagd van de Gezondheidscommissie. In overeen stemming met dit advies, dat ter inzage is gelegd, stellen zjj voor het gevraagde voorschot van 17000.- te verleenen, en alzoo te brengen op f262.000.-, mits de gemeente van het Rijk gelijke verhooging ontvangt.. BINNENLAND L. A. Dlttlof ïjaatens. t In den ouderdom van 74 jaar is te 's Gravenhage overleden de heer L. A. Dittlof Tjassens, oud secretaris generaal aan het Departement van Marine, Staatsraad in buitengewonen dienst. De overiedene was oud-marine .officier en werd den 16en Mei 1894 tot het ambt van secretaris generaal benoemd, na vroeger o. a. hoofd te zjjn geweest van het Marine-Etablisse ment te Soerabaja. De „Fortune." Uit Londen wordt aan de Telegr. gemeld, dat een gewapende treiler gerapporteerd heeft, Zondagmorgen een overlevende van de „Fortuna" te hebben opgepikt. De stoker G. Luyting, van wiens aankomst te Duinkerken we hebben melding gemaakt, blijkt te zijn ge red door het stoomschip Shad Tbame3. Gemobiliseerde visschers. Het hoofdbestuur van de Reeders- vereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij heeft van den minis ter van marine bericht ontvangen, dat haar verzoek om verlenging van de bijzondere verloven aan gemobili seerde visschers ten opzichte van de zeemiliciens niet kan worden inge willigd in verband met de belangen van den dienst. Broodrantsoen. Naar het Hbld. verneemt, moet binnenkort een regeerlngsmaatregel te wachten zijn, waarbij, evenalsthans met bruinbrood het geval is, ook de wit.broodverstrekking op beperkte schaal en onder kaart-verband zal plaats hebben. Het quantum wordt hoogstwaarschijnlijk 3 kilo witbrood per hoofd per week, behalve de kin deren onder 1 jaar. Smokkelen. Woensdagnacht zijn te Zevenaar troepen Duitschera, waaronder talrijke vrouwen en kinderen, na hevig schieten door ambtenaren en hulp- kommiezen aangehouden met smok kei waren. Dezs week komen daar honderden Duitschera 's nachts aan om smokkel te halen. In den ge- beelen omtrek zijn in een paar dagen reusachtige partijen goederen aange houden. Nimmer werd zoo hard ge smokkeld als thans. (Hbl.) Da kwoatio aan de gasfabriek te Zaandam. Indertijd ontstond aan de gasfabriek te Zaandam een geschil tUBSchen den directeur en de stokers, over het voor het aantal ovens beschikbaar gestelde personeel. Dit was naar het oordeel der werklieden niet voldoende. Thans schrijft men uit Zaandam aan „Het Volk": Na de reis welke door den burge meester van Zaandam, wethouder Duijs, den onder directeur der gas fabriek en de drie stokers naar Enge land is gemaakt, waarbij verschillen de fabrieken zijn bezocht waar met hetzelfde ovensysteem wordt gewerkt, kan de kwestie als geheel opgelost worden beschouwd. Door de drie Btokers zelf is geconstateerd, dat het werk aan dergelijke ovens door het aantal personen, welke "hiervoor door den directeur destijds werden beschik baar gesteld, zeer goed kan worden verricht indien de werkmethode der Engelsche arbeiders wordt overge nomen. In dien geest is door hen ook een rapport onderteekend. Verder is door Duijs nog een rap port verzocht van de Engelsche vak- vereeniging omtrent bet werk aan dergelijke ovens. Dit rapport is nog niet geheel in zijn bezit, doch de gegevens, welke h|J hieromtrent reeds heeft ontvangen, zijn van dien aard, dat er uit blijkt, dat ook aldaar door geen enkel arbeider tegen deze methode eenig bezwaar wordt gemaakt. Het is verder niet van belang ont bloot, om mede te deelen, dat door de firma Weit, welke het ovensysteem leverde, de helft van de kosten dezer reis zijn betaald en dat het verder Duijs nog is gelukt met deze firma een gunBtiger contract af te sluiten waarmee voor onze gemeente nog een f9000 werd verdiend. Alles bij elkaar genomen heeft deze reis een voordeelig financieel gevolg, en is een moeilijkheid in het bedrijf zonder eenig conflict tot tevredenheid van beide partijen opgelost. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 26 Ootobar. De beraadslagingen over de grond wetsherziening worden voort gezet. De heer d e J o n g (u.-l.) constateert dat de regeeringsvoorstellen inzake vrouwenkiesrechtgroote teleurstelling hebben gewekt. Geen enkel argument werd door haar aangevoerd, waarom aan de vrouw thans geen .kiesrecht wordt verleend. In nagenoeg alle wetten bemoeit de politiek zich met de vrouw. Geen wonder, dat de vrouw aan de wetgeving wil deel nemen. Dit geldt niet slechts de arbeidende, maar ook de gehuwde vrouw. Er bestaat dus geen enkele reden om onderscheid te maken tusschen de gehuwde en de ongehuwde vrouw. Spr. haalde eenige uitspraken van mr. Troelstra aan over vrouwen kiesrecht. In 1904 zeide mr. Troelstra dat hij liever het kiesrecht gaf aan den eersten den besten baliekluiver dan aan de vrouw. In 1905 zeide de heer Troelstra „De vrouwen zijn een dood element." (Rumoer en interrup ties bij de sociaal-democraten.) Nog in deze discussies waarschuwde de heer Troelstra tegen hét drijven van een meer utopistische groep voor vrouwen kiesrecht. (Interrupties bij de sociaal democraten.) Uit een en ander blijkt dat ook de sociaal-democraten op dit gebied een evolutie hebben ondergaan. Spr. verklaart voor het amende- ment-v. Leeuwen te zullen stemmen. De onderwijspaciflcatie zal spr. van ganscher harte steunen. Hij aan vaardt de financieele gelijkstelling zonder te vreezen voor het bestaans recht van de openbare school. Spr. hoopt echter, dat de ongerustheid bij velen zijner geestverwanten over de werking van dit artikel door een wijziging van de redactie met behoud van het compromis zal worden opge heven. De heer Marchant (v.d.) meent, dat, wat thans wordt voorgesteld, geen compromis is in den zin van geven en nemen. Elk voorste) moet naar eigen waarde worden beoordeeld, al zal scherpe oppositie tegen elk der voorstellen het geheel in gevaar brengen. Spr. meent niet, dat het kiesrecht inhaerent ia aan het staatsburger schap en bestrijdt het beroep van den heer Troelstra op het historisch materialisme. Spr. zal het amendement van de comm. van rapporteurs op art. 80 steunen. Hij wraakt de tegenstelling van rechtscbe zijde gemaakt tusschen organisten rechts en atomisten links. Het meervoudig stemrecht is slechts mogelijk, als het kiesrecht ab initio geregeld kon worden. Niemand wil meer een versterking van de positie der Eerste Kamer, van het gezins hoofdenkiesrecht is uit een oogpunt van organisch kiesrecht niets over gebleven. In een uitvoerige historische beschouwing bestrijdt spr. de meening dat de soc. dem. de linkerzijde tot het algemeen kiesrecht zouden hebben gedreven. Spr. acht verder de Grond- wets herziening, zooals deze thans wordt voorgesteld, slechts half werk. Waarom niet het algemeen vrouwen kiesrecht er in opgenomen? De evenredige vertegenwoordiging acht spr. onafscheidelijk verbonden met algemeen mannen-en vrouwen kiesrecht. Wat de stemplicht betreft, deze heeft voor- en nadeelen. Hierop zal spr. terugkomen bij de behandeling van het desbetreffend artikel. Wat het onderwijs aangaat schrijft spr. de veranderde stemming na den arbeid van de Bevredigingscommissie toe aan de zucht om het onderwijs in het algemeen omhoog te brengen en aan de erkenning van de vrij zinnigen van het bankroet van bet materialisme. Spr. ontkent, dat de openbare school zou uitloopen in een moderne secte school. De heer Eerdmans (u.1.) acht de tijd voor de behandeling der Grondwetsherziening niet geschikt. Tal van meer urgente maatregelen wachten op afdoening. Bovendien heeft spr. bezwaar tegen de beperkt heid dezer herziening. Was deze her ziening in 1914 voorgesteld, dan had men zeker den eisch gesteld om de verhouding tusschen het departement van buitenlandschezaken en de Kamer te herzien. Thans echter rept men daarover geen woord, ook niet bij de sociaal democraten. Óók het hehoud van de Provinciale Staten als kies college voor de Eerste Kamer, vindt lang geen onverdeelde iostemming. Daardoor worden de leden inpiaats van op grond van hun geschiktheid gekozen krachtens hun partijkleur. Zegt men, dat de tijd o-.tbreekt om een en ander te behandelen, dan antwoordt spr., dat de tijden te ernstig zijn dan dat wij niet zouden trachten de nieuwe grondslagen zake lijk op te bouwen. Betreurt spr. dus de behandeling dezer herziening, hij verheugt zich erover, dat het voorgestelde artikel 80 een verbetering iB en de eischen voor geschiktheid en maatschappe- lijken welstand vervallen. Spr. is van meening dat de invoering van evenredige vertegenwoordiging niet klopt met de toestand hier te lande. Er is in ons land altijd een groote kleurlooze middenstof. Het vrouwenkiesrecht heeft de min. door zijn jongste wijziging op nog losser schroeven gezet dan waarop het al stond. Het zal toch een zon derlinge tegenstelling zijn, dat ieder man van rechtswege kiezer zal zijn, zonder het te vragen, terwijl de meest beschaafde, ontwikkelde vrouwen, die het kiesrecht vragen, zullen zijn uitgesloten. Spr. komt thans tot art. 192. Het heeft hem bijzondpr verheugd dat de laatste dagen de stemming ten aanzien van art. 192 er een is geworden van meer getemperde bewondering en plaats heeft gemaakt voor overweging, voor nauwkenriger bezien en ook wel critisch bezien. Spr. iB overtuigd, dat bij aanneming van art. 192 in vele streken van het platte land de openbare school zal doen verdwijnen. De vrijheid, .die de heer Gerhard wenacht, is noodig, maar het is de vraag, of men die vrijheid zal krijgen, getuige het geval-Enka. Spr. wenscht verre van zich te werpen de gedachte dat liberale menschen het monopolie van weten schap zouden hebben, maar spr. be twijfelt, of hij de voorstanders van het bijzonder onderwijs die liefde voor de wetenschap gevonden wordt, die noodig is voor de ontwikkeling van het onderwijs. Wat de gevolgen zullen zijn, daar omtrent staan we volkomen in het duister. Een zóó weinig omlijnd ar tikel kunnen we niet aannemen. Er is geen norm voor het bijzonder onderwijs. Het is dus beter, dat meer waarborgen worden geboden voor de deugdelijkheid van het onderwijs en voor de bescherming van de openbare school. Aan het slot zijner rede betoogt- spr. dat de liberalen niet het offer kunnen brengen dat de regeering van hen vraagt. De openbare school zal regel zijn. Hierna wordt de vergadering ver daagt tot Vrijdagmorgen. (Zie verder 2e blad.) Een babbeltje van Grist Optimist. IX. Duizenden en duizenden vrouwen uit alle hoeken van ons land waren dan Woensdag 18 Oct. weer bij elkaar gekomen in 't gastvrije Haagie. U herinnert zich immers nog wel, hoe vriendelijk we daar voor een maand waren ontvangen Dienders te paard achter ons, enz. Nu zou 't dan toch beter worden. Ons hoofdbestuur had een onderhoud een paar dagen te voren gehad met den burgemeester en politie commissaris en ons was een stille betooging zonder vlaggen of muziek toegestaan. O, die burge meester! Op 't laatste nippertje kwam weer een tegenbevel, waardoor het grootBche van onze demonstratie mee rendeels verloren ging. We kregen laat om in groepjes van vijf-en-twintig op een kamerlengte afstand gezellig babbelend en lachend, „alsof men uit de kerk kwam", aldus de commissaris, naar de plaats, waar door eenige mannen over 't wel en wee van een heel volk, mannen, vrouwen en kin deren, beschikt- wordt, n.1. het Bin nenhof, te gaan wandelen. Dat was natuurlijk ^per een reuzenteleurstel ling voor ons, en het voorstel van een Alkmaarsche dame 's avonds iD den trein om dien burgemeester een dankbetuiging te zenden voor zijn welwillendheid, verdiende wel over weging. Wat waren er een vrouwen 1 Alleen uit ons Heldertje zevenen-veertig, van Tessel en Schag6n tezamen een zeventig, als 't niet meer was, alleen uit ons noorderkwartier een wagon vol. Een extra-trein uit Amsterdam vervoerde er een duizend. Wat een animoNatuurlijk regende het nog, toen we in den Haag kwamen, doch even natuurlijk klaarde het spoedig op. 't Was gewoon een verrassend gezicht, al de zalenvan den Dierentuin weme- lend van betoogsters en overal onze kleureD, hetzij in linten op den schouder of wel in ruikers op de borst. Een paar leuke meiskes staken me zoo'n kies rechtbouquet op mijn hoed, wat nu juist niet fiatteerend aandeed, maar 't viel goed in 't oog en daarom bleef ik er den ganschen middag trouw mee loopen, ook als leidster van een troepje, want iedere groep bestond uit een vierentwintigtal en een leid ster. Deze met een vlag en een nummer. Maar owee, die vlag mocht niet ontplooid wordenEnfin, daar over straks. Eerst even een klein intermezzo, iets, nu ja, iets Griet achtigs. We kwamen dan aange wandeld en natuurlijk in druk gesprek. Ik vertelde juist, dat een sneeuwwitte kat altijd een groot verlangen van me is geweest, doch hoeveel moeite ik ook heb gedaan en hoeveel katten in mijn huis al het levenslicht hebben aanschouwd, het me nooit is mogen gelukken, ,'t Zal wel een illusie blfiven", zuchtte ik. (U ziet, dat onze gesprekken sneeuwwit onschuldig zijn). En ziet, daar komen we den tuin biDnen en miauwend loopt ons een sneeuwwitte poes tegemoet, blijft vlak voor me staan. Ik moest geen Griet zijn, om niet dadelijk poes in mijn armen te nemen en overgelukkig met de anderen voort te stappen. Die groot plezier natuurlijk. Poes zat zoo rustig bjj me, alsof we elkaar al jaren kenden, en zoo stevenden we naar de zaal toe. Van verre al handen die naar me wezen en lachende ge zichten Nou", zei een oude j uffrou w, „als ze nou der beesten al meenemen, hoeven ze der kleine kinderen ook niet thuis te laten". En een heer, een verdwaalde zeker, vond het „uniek", zei dat zooiets vereeuwigd moest worden en verdween haastig. Zeker om een kiekje of zooiets te halen. Een belangstellende dame icfor meerde, waarik vandaan kwam. „Van den Helder", zei ik heel „kalm. „Eu was die poes dan aldoor zoo rustig en zoet?" vroeg ze. „Zoo zoet als suiker, die we niet hebben", was mijn antwoord' ,'k Durf haar niet alleen te laten, veel te bang, dat ze haar stelen", vertelde ik een derde. Doch in de vestibule met deover- groote belangstelling werd het poes wel wat angstig te moede, vooral toen ze haar wilden tooien met de kiesrechtkleuren. Daarom gaf ik ze buiten, hoewel noode, haar vrijheid weer. En dank zjj deze poesen his torie, kreeg ik een ruikertje op mijn hoed. Och ja, zoo'n grapje mag er wel eens bü, de zaak staat er ernstig ge noeg voor. Gisteren las ik in een courant, dat „de meest doorgerookte optimist nu toch wel overtuigd zou zijn, dat 't mis is". Wat voor soort optimist ben ik dan, dat ik zelfs nü nog blyf hopen? Wie had b.v. van een De Savornin Lohman gedacht, dat die voor vrouwenkiesrecht zou zijn? O, 'k wou, dat alle Kamer leden onze mevrouw Mulder van de Graaf eens hadden gehoord, woorden uit het diepst der ziel en een stem als een klok. Toen ze riep: „maar éls ons het kiesrecht geweigerd zal worden, als we niets krijgen, dan zijn ze met ons nog niet klaar", en daarbij dreigend de hand opstak, brak een donderend applaus haar rede toen af. Freule Wichers las eindelijk het adres voor, wat dien middag de regee ring aangeboden zou worden en welk adres u wel al zult hebben hebben gelezen en toen begon de indeeling in groepjes. Wij leidsters stonden in de vestibule gereed. Wat een tyd- roovend werk was dat, al die tjok volle zalen op die manier leeg te krijgen. Ik had nummer 83 en de duizend Amsterdammers gingen eerst nog met eigen leidsters, dus u be grijpt, ik had den tijd. „Als jullie niet wat afmaken, ben je om zes- uur nog niet klaar", bromde een heer, die zich bijzonder voor de zaak interesseerde, tegen me. „Kan ik toch niet helpen, ze baas ten zich al genoeg", was mijn niet al te vriendelijk antwoord. Je kreeg toch zulke koude voeten daar van dat staan. Eindelijk hoor! Daar stapte ook ik naar buiten met mijn troepje, we zetten er even den pas in, halt, staan blijven. Een diendershand wees waarschuwend naar boven. De af stand met het stelletje voor ons was niet groot genoeg, ,'t Is toch kamer lengte, een zolderkamertje", lachte ik. „Moet suite wezen", washetant woord, maar toch glimlachte de man. Ovenil langs den heelen weg, dien we gingen, stonden de gehelmde mannen, 't Gaf je zoo'n beetje vreemde sensatie, zoo iets echt suffragette achtigs, maar ook, 't gaf je de vol doening, dat er aandacht aan de zaak geschonken werd. Naast me liep een inspecteur. „De vlag mag niet ontplooid worden", hoorde ik. „Dat doet de wind", antwoordde Griet, maar ze nam haar vlaggetje toch maar zoet in haar arm. Om opgebracht te worden, zooals die andere dame met haar vlaggetje (op 18 September) had ik niet veel zin in. Toen we op 't Binnenhof kwamen, was het adres al reeds aangeboden, en stapte ons hoofdbestuur juist naar bulten. „Moeder, moeder!" riep een opgewonden troepje en tal van handen werden uitgestoken naar onze Aletta Jacobs. Ik kreeg ook een hand en afwezige oogen bestaarden mijn ge zicht. Eén moment maar „Dag, Griet", zei „Moeder", en een blik van herkennen trof me. Dan was ze al weer voorbij Toen was ook onze taak afgeloopen en weldra doorkruisten massa's geel witte linten de groote, kleinsteedsche stad. Nergens toch vindt je van de mannen in 't algemeen zoo weinig sympathie voor je ernstig streven als juist daar, in 't Hègje. De afge zaagde uitdrukking van „stop liever je kousen", een uitdrukking zoo oud als de wereld, doet daar nog opgeld. Een ouwe kerel met een sjagreinig gezicht, (vast een tiran voor zijn huisgenooten) kreeg op dat gezegde van een onzer tot antwoord: „Hèb je oog kousen?" En zoo zullen we dan maar af wachten rustig afwachten kan je het niet noemen, want alles in je popelt van ongeduld. En voorloopig valt er voor ons niet veel te doen. Een vurige strijdster vertelde me eergisteren, dat zc 's middags heele- maal niet smakelijk had kunnen eten (en 't ia nog wel zoo'n buizer) toen ze in de krant las dat de zaak er zoo slecht voorstond. Ik sprak haar moed in en ik meende het. Je kunt er nog niets van zeggen. Al was 't misschien alleen maar om van het gezanik af te wezen. De mannen weten ook wel: als een vrouw haar verlangen op iets zet, moet ze haar zin hebben, 'tgaat, zoo 't gaat. En er zijn toch zoo'n massa mannen ook, die strijden met en voor ons. Kom, vooruit, de zaak is nog niet verloren. GBIIT. DE OORLOG. Da duikboot- on mljnoorlog. Naar de correspondent van de „Moruing-Post" te Washington meldt, heeft hij uit ambtelijke bron vernomen, en is het de Amerikaansche regeering bekend, dat er een duikbootcampagne op grootor en meedoogonloozer Behaal zal worden gevoerd dan nog ooit sinds bet uitbreken van den oorlog gevoerd is. Op het oogenblik worden in Duitsch- land een geweldig aantal dulkbooten aangebouwd. Als deze voltooid zijn, zal Duitschland onder water sterker zijn, dan bij het uitbreken van den oorlog. Te Washington verwacht men dat wanneer die zwerm duikbooten zal zijn uitgestrooid de duikbootenoorlog ook in het westelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan zal worden over gebracht en dat schepen van de ge allieerden en neutrale schepen bij de Amerikaansche kust zullen worden verniold. Door Duitsche duikbooten werden de navolgende scbepen in den grond geboordDe Engelsche mijnveger „Genista", (alle officieren en 73 man verdronken, 12 man gered), het Engelsche stoomschip „Sldmouth", de Engelsche schoeners „Tweed" en „Twig", de Noorecbe stoomschepen „Venua II", „Day", „Solo", „Rosen- feld" „Raon" en „Edam", de Noorsche driemaster „London", het Deensche stoomschip „Alf" en bet Belgische, stoomschip „Comtesse de Flandre". Prikkeldraad an machinegeweer. Kapitein Henri Carré schrijft in de „Revue des deux Mondes" over het gebruik van machinegeweren en ijzerdraad. in dezen oorlog. Wij ontleenen er het volgende aan. Na een overzicht gegeven te hebben van het taktisch gebruik, dat er in dezen tijd van het ijzerdraad gemaakt wordt, zegt Carré: De Duitschers hebben zich daar niet mee tevreden gesteld zij hebben strategisch nut getrokken uit do macht van hqt weermiddel in het bijzonder aan het Russische front, waar enorme met palen en kunst matige moeilijkheden bezaaide ter reinen bet hun mogelijk gemaakt hebben troepen van het eene naar het andere punt van dat onmetelijke slagveld te verplaatsen. De ontwik keling der spoorwegen zou niet vol doende geweest zijn om hun die bewegingen te vergemakkelijken, zoo zij ze niet uit hadden kunnen voeren zonder eenig risico voor het gedeelte van het front, dat van troepen ont bloot washier begint de strategische rol van het ijzerdraad, waarvan het volgende voorbeeld: In de streek van Warschau hebben het Russische en het Duitsche leger maanden lang langs de rivieren Bzara en Rawka tegenover elkaar gelegen, langs een linie van zestig kilometer, waarvan de normale ver dediging zes tot acht legerkorpsen geöischt zou hebben. Men is nadien te weten gekomen, dat de bewaking van zulk een ruimte overgelaten is geweest aan eenige duizenden man nen, op een afstand van acht tot tien kilometer, voorzien van een reus- achtigen hoeveelheid machinegeweren en beschermd door eindelooze velden prikkeldraad, die zich op tal van plaatsen uitstrekten tot op een diepte van zeB kilometer en bevestigd waren aan palen van zes voet hoogte. Men kan zich gemakkelijk den geweldigen weerstand van zulk een barrièrre voorstellen. Terwijl er dus .op sommige punten mannen uitgespaard werden en door materieel vervangen, heeft de dekking van strategische beweringen door prikkeldraadversperringen de Duit schers in den loop van het jaar 1916 in staat gesteld om op andere punten, die door hen beslissend geacht worden, in aantal overwegend sterker te zjjn, zelfs dan de onmetelijke Russische legers. Machine-geweren en ijzerdraadeen geweldige combinatie, die het hoofd biedt aan het stoutmoedigste offen sief met ijzer en vuur. Zoolang de verschrikkelijke machines niet tot zwijgen gebracht zijn, zoolang de versperringen niet vernietigd zijn is elke aanval, die er tegen aan botst tot een bloedige nederlaag gedoemd. De golven aanvallers breken uiteen op de versperring en elke troep, die zich in de mazen van het net waagt, blijft er vast zittenhakengegrepen en verscheurd door de onontwarbare prikkels. Wanneer dan het machine geweer, dat zich tot zoover stil ge houden had, zijn verschrikkelijk geblaf doet losbarsten, dan volgt er een der meest tragische dingen van den oorlog: een gansche linie man nen, in enkele seconden neergewor pen, letterlijk weggemaaid als dooreen groote moorddadige zeis, die zich even boven den grond beweegt. De vech tenden worden in de been en getroffen! vallep neer en zoodra ze neerliggen, worden ze in het volle lishaam ge troffen - vandaar de lijken bezaaid met kogels - tenzij ze het geluk hebben, in hun val in een granaat- gaf dekking te vinden. De artillerie van haar kant maait ook wel in de gelederen; maar de ontploffende granaten gaan te werk als geweldige, ontelbare bijlslagen. Hun uitwerking is meer dramatisch, hoof den of ledematen worden afgescheurd, menschelijke lichamen verkoold of ontvleescht. Het werk van het ma chinegeweer is, alB men het zeggen mag, netter, minder bloedig, maar niet minder verschrikkelijk, misschien moorddadiger. De best voorbereide, de stout moedigst geleide aanvallen worden door de combinatie van machine geweren en prikkeldraad, meer nog dan door zware artillerie, tegenge houden, belemmerd of verlamd. Peraatemman avar Roanaail. De Daily mail schrijft in een hoofd artikel over de nederlagen in Roe menie De slechte berichten van de paar laatste dagen zijn in sommige op zichten nog slechter dan die uit de Dobroedzja; immers zoowel aan den pas van Predeal als aan den Roode-Toren-pas is de tegenstand van de verdedigers gebroken en de inval lers zijn heel sterk aan den Roemeen schen kant van de grens gevorderd. De ornstige vraag rijst, of de vijand, die de passen geforceerd heeft, in de vlakte tegengehouden kan worden. Wij moeten de ^vaarde niet over schatten van de slagen die op andere oorlogBtooneelen toegebracht kunnen worden, om den toestand voor de Roemeniörs te verlichten. De vorde ringen van de geallieerden op het Westelijke front zullen op den duur ongetwijfeld hun invloed laten gelden, maar Duitschland is er blijkbaar op voorbereid een groot aantal van die slagen te riskeeren, voor het zijn aanval op den Balkan er door zal laten verzwakken. De Fransche pers erkent de be- teekenis van de nederlaag der Russen en Roemeniérs in de Dobroedzja. De Lanterne zegt dat Roemenie met een afzondering van z(jn boDdgenooten be dreigd wordt, die ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Het Journal verwondert zich er over dat de Russische vloot zoo wei nig heeft kunnen doen ter bescher ming van Konstanza. UIT DEN OMTREK. Bij Kon. besluit van 25 dezer zjjn benoemd: tot heemraad van den polder Eijer land op Texel, J. Roeper Jz. te De Waal op Texel; tot heemraad van het waterschap de Dertig gemeenschappelijke polders op Texel, G. Witte Pz. te Den Burg op Texel. CoatrOla Voadar- sn Meststoffen. De Vereeniging van Oud leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen doet een zeer nuttig werk, door landbouwers en veehouders in de gelegenheid te stellen, partijen veevoeder en kunstmeststoffen te doen bemonsteren, om ze op gehalte te laten onderzoeken. Ztj stelt hier voor geschikte personen aan als monsternemer, die op baar kosten worden voorzien van de verscbilleffde benoodigdheden, als kistjes met bus sen of flesschen, monsterboor, enz. en die aan het Rijkslandbouwproef station te Hoorn het onderricht ont vangen. Voor Hoorn en Schagen met de omstreken zijn reeds gedurende enkele jaren zulke monsternemers werk zaam, en het kan gezegd worden: met zeer goede resultaten. Thans zijn Koegrat en Texel aan de beurt gekomentot monster nemers zijn benoemd de heeren J. Marees te Koegras en C. Rentenaar te Den Burg (Texel), die tegen een nader bekend te maken tarief voor belanghebbenden hun werk zullen verrichten, zoowel voor particulieren en aankoop vereenigingen als voor handelaren, die zich daarvoor aan melden. Nog niet iedereen is overtuigd van het nut, om een onderzoek in te stellen naar het gehalte van zijn aangekochte kunstmest en veevoeder, en toch, het is maar al te dikwijls zeer noodig. Juist in den tegenwoor digen tijd worden allerlei artikelen onder fraaie namen aan de boeren verkocht, tegen veel te hooge prijzen het gevolg hiervan is, dat men be drogen uitkomt en handelaars in genoemde stoffen gaat wantrouwen. Dat is een ongewenschte toestand, zoowel voor de landbouwers als voor de eerlijke handelaars. Aan belanghebbenden wordt bij dezen de raad gegevenjn het vervolg aan te koopen: enkelvoudige voeder- en mest stoffen, dus niet de straks bedoelde mengsel voor zooverre dit thans moge lijk is, den koop te sluiten onder Algemeene Handelsvoorwaarden (A.H.V.), waarbij bet vereischte gehalte vooraf wordt opgegeven en gegarandeerd; c. steeds iedere partij te laten be monsteren en onderzoeken. Op deze wijze zullen de slechte praktijken van knoeiers aan het licht worden gebracht en in den eerlijken handelaar zal het hem toekomende vertrouwen worden gesteld. De moeite en do kosten kunnen bü aankoop van niet al te kleine partijen geen bezwaar zijn. De mon sternemers zorgen voor hef invullen van het formulier, en voor het nemen, verzegelen en verzenden der mon sters; de kosten wegen ruimschoots op tegen de zekerheid, dat men waar heeft voor zijn geld", bovendien kan met den leverancier een afspraak worden gemaakt omtrent de betaliDg van de kosten van het onderzoek. Het spreekt vanzelf, dat ook of liever fut bijzondere coöperatieve aankoop vereenigingen van de dien sten der monsternemers zullen kun nen profiteeren. Landbouwers en veehouders van Koegras en Texel! volgt het goede voorbeeld van uwe collega's in de omstreken van Hoorn en Schagen, en ontbiedt de bovengenoemde mon sternemers, opdat ge zult weten, dat de in uw bedrüf gebruikte grond stoffen een voldoend gehalte aan de waardegevende bestandaeelen bezit- ren, en dus niet te duur betaald zün. H. E. Nieuwe uitgaven. „Zij". Maandblad voor de vrouw, onder redactie van Ellen Forest. Gratis bijlage van Morks Magazün. Afzonderlük f 2.75 per jaar. Uit gaaf van C. Morks Cz., Dordrecht. „Wat „Zij" wil Goede, gewone, ontspannende, nuttige, maar niet tt nuttige (immers zoo na aan verveling) lectuur verschaffen voor „vrouwen". Niet voor „Dames" alleen, niet voor „intellectueelen" alleen, voor allen". Aldus Ellen Forest in haar woord vooraf, waarmee ze dit nieuwe blad de wereld inzendt. Merk op, gevoelige lezeres, hoe de redactrice het vulgaite woord „vrouwen" met kleine v, „D&meB" daarentegen met kapitale D laat zetten. In zeer onfraai Hollandsch, slecht van stijl, oppervlakkig van inhoud, vertelt Ellen Forest ons van haar verdere plannen, om dan natuurlük- in een P S. te eindigen, waarin zij niet meer of minder belooft dan een geschiedenis der mode, van het steenen tijdperk af excusez du peul Wü mogen redelijkerwij» verwach ten, dat dit eerste nummer, dat. de uitgever ons ter bespreking toezond, als een specimen geldt voor de vol gende. Welnu, de lezer zelve moge over do waarde .van het tüdachriitje oordeelen, als wij hier de titels af schrijven van de opstellen, die het bevat. Ad. lo. „De Mode" door Lucie de Gerardue, ad. 2o. „Hollandsche Mode" door dezelfde, ad. 3o. „Parijsche Mode" door Ellen Forest (pseudonym voor Lucie de Gerardue). Verder een rubriek „Nonsence" (wordt vervolgd), een artikel „Huisinrichting" door H. d. R waarin gejammerd wordt over het bedroevende feit, dat men zoo weinig in de gelegen heia is zijo huis na-ar eigen smaak in te richteneen rubriekje „Hygiëne", met een luchtig verteld verhaaltje en een paar recepten „Ter tl) behoud van de teint", enz., e^n ander rubriekje „Hoo... we over elkaar spreken", een geltlujtreerd artikeltje „Dans". Dan komen we op huiselijker ter rein In „Kinder-Hygiéne" wordt iets verteld over baby, die in 't badje moet. Maar even later is men er al weer uit. „Iets over kant"20 regels b(j eenige illustraties, „Theepraaije3"over dienstmeisjes, die absoluut, geen ka toen wilden dragen - je schijnt ze zoo te hebben „Amsterdarasche winkelweek". 't Volgend nummer belooft portret ten van acteurs en actrices, zegt de schrijfster, Ellen Forest, die nagenoeg ditheele nummer volgeschreven heeft. Tenslotte de rubriek „Correspon dentie" en het „feuilleton". Onzen indruk samenvattend, moet ons van 't hart, dat „Ztj" een mon dain, onbeteekeneud blaadje is, dat misschien juist daardoor zjjn weg zal vinden. Typografisch is het keurig verzorgddie eer moet men den uitgever nagevenfraai kunstdruk papier en goede illustraties, een hyper moderne titelplaat van Frita van Alphen. Maar een tijdschrift, niet voor „Dames" alleen, maar ook voor „vrouwen"... neen, mevrouw, de Hollandsche vrouw (met kleine v) vraagt wat degelijkers, wat voed zamers vooral, en gunt u graag uw modeplaatjes en uw oppervlakkige causerietjes over alles en nog wat. Enfin, de abonné's van Morks' Magazün zün goed-af: die krijgen het gratis. Wjj minder bevoorrechten mogen f 2.76 dokken als we 't nemen, Wat toch een koopje iB, „W»t iedere Havenarbeider weten moet van de Stuwadoorswet". B<ta- voudieo nlteenxettidg en verklaring van den inhoud der Wet en der uitvoeringemaatregelen, door A. W. Heykoop. Witgive van den „Oentrnle Bond van Transport- en Haven arbeiders' 'te Botterdam, PrlJslO cent De schrijver is voorzitter van den voornoemden Bond en heeft, zooals de titel aanwyst, in een goedkoop geschriftje alles bijeengebracht, wat men omtrent do 1 Nov. in werking tredende Stuwadoorswet behoort te weten. Ofschoon een plaats als den Helder met dit bedrüf weinig heeft uit te staan, kan eene korte aankon diging van dit nuttige geschriftje haar nut hebben. Deze brochure is geen crltische studie der wet, aldus zegt do schrü- ver in zjjn inleiding, ze wil slechts zün een gids voor de havenarbeiders, len wegwijzer in de Wet en de Uit voeringsbesluiten, zooals die tenslotte zün vastgesteld en gelden. W(j zullen dus niet telkens opmerken,-dat een of andere bepaling naar ons oordeel niet goed, te zwak onvolledig, on voldoende of zelfsjgeheel verkeerd is, maar ons voor heden bepalen tot een eenvoudige uiteenzetting van wat ia bepaald in de Wet en de Uitvoerings besluiten. Bü voorbaat vraarscbuwen w(j echter tegen overdreven verwachtin gen, zoowel als tegen onbekookte veroordeeling. Rustig de praktische doorvoering der Wet even afwachten en dan, in goede vakactie optreden voor verbeteringen, zij het parool. De brochure bevat verder eene uiteenzetting omtrent den inhoud der wet, den arbeidsduur, veiligheids- en gezondheidsmaatregelingeD, commiB- siên voor advies, straffen, enz. INGEZONDEN. Sint Nloolaaafeeat Onderofficieren. Op initiatief v. d. Alg. Bond van 0.0. 4©r Kon. Marine en „Ons belang" van de Landmacht, Afd. Helder heeft zich eene commissie gevormd om de kinderen van de ledea dier Ver eeniging wederom een genoeglüken Sint Nicolaasavond te bereiden. De commissie meent daarbij te mogen rekenen op groote deelname evenala vorige jaren.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2