christelijke Gereformeerde Kerk ihr. Bond v. Bakkersoezellen en Choco- ada- en Suikerbewerkers in Nederland. HUISHOUDELIJKE VERGADERING is verdaagd MARINE. Staatsloterij. M. G8UKWA10, liimstmi 108*. AGENDA. bewind. Cinema Palacs. binnenhaven 2. Hoofd nummer: De Gemaskerde Kunstrijder. T.a.v.o.n.u.-Bioscoop. 8poorgracht. Hoofd nummer: Lola. Witte Bioscoop. Koningstraat. Hoofd nummer: Leda de Roccarna. ICNov- Tooneel vereeniging D.O.T. Uitvoering ln Casino, 8.15 uur. 4 Nov. Helder's Gemengd Koor. Uitvoering in Casino. 6 Nov. Specialiteiten-Voorstelling in Casino. 8 Nov. Ned ver. tot bestrijding der tnbêrculoBe. Lering metlichlbeelden in de groote zaal van Casino, 8 unr. MARINE EN LEDER. In de dlrectio der marine te Willemsoord werd gisteren Hr. Ms. pantserscblp Heemskerck in uienat gesteld onder bevel van kapitein te W. B. K. Boom. Het bevel ovor Hr. Me pantaerdokschip Hol land ls door kapitein ter zee J. Soutendam op de gebrulkelilke wijze ovorgegeven aan den onlangs uit Oost-Indie teruggekeerden kapitein ter zee J. H. Zeeman. De luitenant ter zee der le kl. J. Tissot van Palot wordt binnenkort bevorderd tot kapitein- luitenant ter zeo. De luitenant ter zee der le kl. P. E. K. Ebbinge Wubbon wordt per stoomschip Goentoer uit Oost-lndlD terugverwacht. De luitenant tor zee der 2e kl. P, S. van 'l Haafl wordt binnenkort per stoomsohlp Goentooruit Oost-Indlfl terugverwacht, personeel aan boord van Hr. Ms. pantserschip De officier van gezondheid der Seki. J. W. Vos, thans geplaatst aan boord van de Loodsscboener No.SfhoBpltaalschip voordo Noordzeeviascherijl en de kapitein der mariniers C. R. van Blüen- burgb, dienende ln de Marlnekazome te Amster dam, zün 1 Nov- gesteld ter beschikking. De kwartiermeester J. N. van Koppenhagen Is alsnog met Ingang van INov. bevorderd tot bootsman. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Bswcan, thnisr., vertrok 38 Oct- van Gibraltar. Banda, thulsr.,arriv.29 Oct. te Rangoon. Celebes, thuisr., vertrok 30 Oct. van Gibraltar, bumatr?. arrlv. 1 Nov. van R'dam te A'dam. Vondel arriv. 29 Oct. van A'dam te Batavia. Bliliton, thuisr-, bevond zich gistermorgen 5 nur 65016'N.B.6',8l>'O.L. Alleawel. Blntang, van A'dam naar San Francisco,arriv.31 Oct. te Klrkwall. Rotterdamsche Lloyd. Besoekl, thuisr., voltrok 39 Oct. van Port-Said. Goentoor, thuisr., vertrok 380ct. van Las Palmas- Slndoro, uitr., vertrok 29 dezer van Falmouth. Ternate, uitr., arnr31 Oct. te Kirk wall. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Delfland, uitr., vertrok 28Oct. van Babla. Hollandla, thuisr., arriv. 28 Oct. teBahia. Itiinland, thuisr., vertrok 31 Oct. van Plymouth, om do Noord. was in hun communiqué vau 26 Oct. werd door ons heroverd. Ten Noorden van Sakiz werden Russische cavalerie afdeelingen, die onze troepen trachtten aan ts vallen, met verliezen terug geworpen. Oe „Marlni". Londen, 31 Oct. Een telegram uit Skibbereen (zuiden van Ierland) deelt mede, dat de „Marina" aangevallen werd door twee Duitsche onderzeeërs. Londen, 1 Nov. De „Daily Ctuo nicle" meldt uit New York, dat men Washington zich ernstig bezig houdt met de quaestie van het in den grond boren van de „Marina". Do Britsche admiraliteit moet hebben ontkend dat het schip door de regse riDg was gecharterd. Het feit dat het schip in ballast voer maakt het bovendien onmogelijk dat het contra bande vervoerde. De regeering te Washington wacht met spanning nadere berichten af omtrent het lot van de Amerikanen onder de beman ning. Velgens consulaire berichten sn de geredden beëedigde ver klaringen af dat het schip niet ge waarschuwd werd. Dc „Deutschland". New-London (Connecticut), 1 Nov. De Duitsche handelsduikboot„ Deutsch land" is heden vroeg hier aangekomen. Bremen, 1 Nov. Hier is tot nog toe geen bevestiging ontvangen van het Reuter b3iicht dat de „Deutschland" te New Londen in Connecticut was aangekomen. Havsn la Nleuwedlep. Aangekomen van Harlingon en vertrok- kennaai^elth^Jii^^j^oulet MARKTBERICHTEN. Broek op LangedUk, 1 Nov. 1916. Bloemkool, binnenland le soort f 8 80 a f 10.10, buiten), f—a f Idem Se soort binnen land f0.- a f 0.buitenland f 10.10 a 18.20, roode kool, binnenland f360 a f20.80, buitenland f—.- a f-.-, gele kool, binnen land f8 80 a f24.30, buitonland f0.— a f—.-, witte kool, binnenland f 11.— a f27.—.buitenland f-.- a f-.- per 100 atuke, uion f7.40a f780, drielingen f0 afO.—slaboonen fO.-afO.-, nep f-.-, gele nep fO.-afO.-, wortelen,prijs binnenland (3.06 a f326, prijs buitenland f0.- a f0.-, zilverlagen f0—allee per 60 K.0., - rammenas f 12.70 a f—per 1000 atuks, bleten f 18.80 a f-.- p. 1000 etuke, witte kool f467 a f476, roode kool f0-, gele kool f per wagon van 10.000 K.G. Behagen, 2 Nov. 1916. Paarden f 0.— I Veulens 0.— Ossen - Stloren «gere) 90 Geldekoelen (vetto. 120 Kalikoeten 170 Vaarzen Pinken 300 QraskaJveren 21 Nuchtere kalveren 0.- 180.- 380. 320 - 476.- 280.- 420.- Schapen (magere) 698 Schapen (vette) 70 Overhouden Lammeren 3 Bokken en Geiten Varkens (mag.) 9 Varkens (vette) p. K.G. 107 Biggen 89 Konijnen 443 Kippen 33 Kenden Duiven a- 0.- 1.90 2.- 0.— 3078 Kipeleren p. 100 stuks 10.60 12 60 Eendeleren p. 100 stuks0.-. 0.— Handel -. magere geldekoelen stug, idem vette matig,kaKkoelon,vaarzen en graskalveren stug Hoorn, 3 Nov. 1916. "Tiekakaaa f 67.80,37sUj.«io 9 stapel fabrleks commissiekaas Burgerlijke Stand v. Helder, van 81 Oct. en 1 Nov. 1916. ONDERTROUWD: E. Baarda en M. MackaijJ. G. Donker en I. Flens C. Giltjes en J. Schrander. BEVALLEN: J. A. Veenman Does, z; J. Steljnis van Houwe- lingen, z; E. C. Broekhuizen— Silleman, d; A. Moorman-Ruste- raeljer, z;E. H. Minneboo Perwez, d. OVERLEDEN: M. M. Cordia 36 j M. den Brasem—Sparreboom 34 j. DE OORLOG. Van het Oostelijke front. Petrograd, 31 Oct, In de richting van Loetzk, in de streek Poestomyty en Orzif en ten Zuiden van Swinioechi (WolhyDië) hebben onze troepenaf- deelingen na de prikkeldraad ver sperringen vernield te hebben, zich meester gemaakt van vijandelijke loopgraven en zich daar versterkt. Tegenaanvallen van den vijand in de streek Orzif, werden door ons vuur afgeslagen. Ten Zuiden van Bizizanv (aan de Zlota Ltpa), in de streek van het dorp Mitsjistsjaef en het dorp Epitzadolna deed de vjjand na een hevig geschutvuur achtereenvolgens verscheidene aanvallen, die door ons vuur werden verijdeld. Tegen vier uur in den namiddag deed de vijand opnieuw pogingen om aan te vallen. Hij werd wederom teruggeworpen door aangekomen reserves. We maak ten gevangenen. Ten Noorden van het dorp Swis- telnihi had gedurende den geheelen nacht een gevecht met granaten plaats, dat tot aan den morgen duurde. In de Woudkarpathen had een artillerieduel plaats en waren de ver kenners in actie. Van hat Russlsch-Turksehe gevechtsterrein. Constantinopel, 1 Nov. Aan het Perzische front hebben onze troepen in een bloedig treffen met den vijand ten Noordwesten van Hamadan in de streek van Bidjar een overwinning behaald. Zij wierpen den vijand terug en dreven hem op de vlucht. De vijand leed zware verliezen aan doo- den en gewonden, terwijl wij een compagnies commandant en 120onge wonde soldaten gevangen namen. Wij maakten verder een groot aan tal geweren en ander oorlogsmateriaal buit. De plaats Bidjar, waarvan de verovering door de Russen gemeld do Brandaris word opgepikt, 't Was een groot waagstuk voor de bedreigde viaschers, doch geen aüdere keuze bleef er voor hun over. Zoo ging de na den ander te water. Telkens echter als een visscher was gered, sloeg de reddingboot 100 a 200 Meter terug en moest dan opnieuw worste len om weer bij het wrak te komen. Er werd bij dit reddingswerk evenveel beleid als moed vereisc-ht. De redders gaven blijk over beiden te beschikken. Van half tien tot on geveer olf uur waren de manschap pen der „Brandaris" bezig met hun ïuoeielyke en gevaarlijke taak. Ein delijk was 't grootsche werk vol bracht. Zij die ooggetuigen van het interessante schouwspel waren, zul len moeten vei klaren dat zij zelden zulk een moeielijko redding hebben zien volbrengen, ho9 menige helden daad daar ter plaatse ook reeds werd verricht. Met 9 visschers en een doode, keerde de „Brandaris" naar Terschelling terug. Twee der opva renden van den logger waren reeds eerder een prooi der zee geworden en verdronken. Gedachtig aan het devies: wy huldigen het goede, meenen wij te mogen besluiten met een eere3aiuut te breDgeu aan schipper Cupido en zijn dappere kameraden, die met zooveel succes een der moeielijkste reddingen wisten te volbrengen. PLAATSELIJK NIEUWS. Naar wij vernemen ia onze stadgenoot, de heer J. G. Meerholz, geslaagd voor het Diploma als „Meester in het Schilderen". Wij meenen dat hij daardoor de eenige houder van dit Diploma hier ter stede is. Met ingang van 16 November is de ad3istent W. Pater, van het Veldpostkantoor alhier, overgeplaatst naar Amsterdam. Voor examen vrije- en ordeoefe ningen te Amsterdam slaagde de heer G. van Zoonen, leerling der Rijkskweekschool te Haarlem. Aanbesteding. Bij de Dinsdag j 1. door de Directie van 's Rijks Werf alhier gehouden aanbesteding voor de leveriDg van diverse goederen was voor perceel 35, 49000 straatsteenen, minste inschrij ver de firma Gebr. van Pelt, albier, voor f 1226. „Oe Doodenrit" In Casino. Zondagavond treedt in „Casino' een' specialiteiten gezelschap op met de buitengewone attractie er bij „Rowlandson's Doodenrit". Dit wer kelijk stoutmoedige staaltje vau ilj- wielkunst werd door Mr. Rowlandson reeds uitgevoerd op de sportfeosten in het stadion te Amsterdam, waarvan een opname werd gemaakt voor de ■film door Pathé Frères. Voor deze gelegenheid wordt een brug in de zaal van „CasiDO" opge steld, waarvan de sprong genomen wordt om dan op het tooneel terecht te komen. Hot is één der stoutmoe digste sprongen per rijwiel, met de grootste koelbloedigheid door Mr. Rowlandson gereden: een sensatio neel stukje op artistengebied. Hot rijwiel, hiervoor gebruikt, is ter be zichtiging gesteld in het rijwiel magazijn van den heer de Jong, Zuidstraat. Verder een schitterend specialiteiten-programma, w. o. Mr. Carter, die optreedt als: goochelaar., snelscbilder, gedachtenlezer, piano chanteur en kunstschutter. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. Loggsr gestrand. De logger Scb. 463, die in den nacht van 31 October op 1 November op de Vliehorst strandde en welks manning gered werd, zit hoog op het strand 'en kan misschien afgebracht worden. Een moeilijke redding. Men schrijft ons van Texel Op een der gevaarlijkste punten vnn de, bij de zeelui zoo gevreesde, Eierland sche gronden strandde in den nacht van 30 op 31 October de Nederlandsc-he logger „Maria Louise". Door de kust wacht werd aanstonds naar De Cocks dorp, Vlieland en Terschelling ge seind om de reddingbooten. Die van De Cocksdorp stak al spoedig van wal. 't Stormachtige weer en sterke vloed verhinderden de kloeke mannen der boot om op de plaats des onbeils te komen. Na een kamp met de elementen, een paar uren volgehouden, moesten de roeiers den strijd opgeven. Ook de reddingboot van Vlieland kwam langs de Hors rijden. Inmiddels werd bericht ontvangen, dat het motor-vaartuig „Brandaris" van Terschelling, in aantocht was. De toestand der bemanning van den logger werd bij de minuut hachelijker. Het vaartuig toch zat diep onder water en scheen in den zeebodem weg te zakken. Met kijkers kon men van den vuurtoren waarnemen, hoe de schip breukelingen zich wanhopig vast klemden aan het want in beide mas ten, terwijl onder en om de arme visschers de branding dreigde met dood en vernieling. De logger zat meer dan een mijl uit de kust. Met een zucht vaD verlichting zag men hoe de „Brandaris", achter Vlieland langs, de pl&ats des gevaars naderde. Ieder dor toeschouwers wenschte in stilte of luid, dat het reddingswerk mocht slagen. Do kloeke schipper van de Brandaris, de heer Cupido, aarzelde geen oogenblik om met zijn beproefd huikje in de branding te stoomen. De reddingboot werkte zwaar en werd telkens als een note dop heen en weer geworpen. Her haalde malen scheen 't scheepji onder de wilde branding te zijn be dolven. Toch naderdon de redders beleidvol hun doel. De groote vraag was echter waar moest de „Brandaris" aanleggen om de schipbreukelingen te kunnen op nemen Na tegen de branding in vlak bij den gezonken logger te zjjn gekomen, zag men met kijkers hoe een schepe ling te wat6r sprong en daarna door BINNENLAND. Onlusten in Ojambi. (Officieol.) Bij het Departement van Koloniën is liet volgende bericht van den Gouverneur-Generaal van Nederl.- Iudië'ontvangen De resident van Djambi telegrafeert dat de luitenant Samson teruggekeerd is van eene inspectiereis naar de III Doesoen Sarolangoen en deupolitieken toestand aldaar bevredigend bevond. Het voormalige bendehoofd Djam bas meldde zich vrijwillig aan. De vlsacherijquaestie ta IJmuiden. [en meldt uit IJmuiden aan het .HM.": De stoomkorder „Hercules", IJ.M, 196, is gistermorgen binnengekomen met een vangst van ongeveer 500 kisten visch. Reeds dadelijk na de lossing werd door het Rijk ongeveer een derde gedeelte daarvan, dat voor de distributie in aanmerking komt, togen den vroeger vastgestelden prijs in beslag genomen voor het binnen- landsch gebruik. Voor het overige quantum worden zeer hooge prijzen besteed. Voor een kist groote schel visch hoorden wij den ongekeuden prijs van f 110.— noemen. Ook de motorbotier Aastroom' was aan de markt met een partijt je viBch. Verder werd gister niets aan gevoeld. Nu do laatste korder binnen is, zullen wij iu de eerste dagen wel geen visch van beteekenis in de hallen zien, doch er schijnt een weinig roering in de zaak te komen. Eenige stoomkorders maakteu zich gereed om te vertrekken. De eerste, de „WilheJmma",'vertrok reeds gister ochtend naar zee. Dit schip kan dus binnen vijf a zes dagen weder terug verwacht worden. Van de aangevoerde visch van de „Hercules" werd ook voor Eogelsche rekening een gedeelte aangekocht. Aangehouden. De majoor van het Indische leger. Van der Weyden, werd op weg naar Indië, door de Engelsche autoriteiten te Singapore van boord gehaald aan een streng verhoor onderworpen. Hierover schrijft het „Hbld." Dit is een daad der Eogelsche autoriteiten, die in strijd is met het recht en een beleediging van ons land. Over die daad van de Engelscben zullen wij, voorloopig, niets meer Maar wij mogen wel even herin neren aan de woorden, die wij schre- von toen wij vernamen, dat Nederlandsche hoofdofficier mede werkte aan een blad, (de „Toekomst' dat de belangen en de idealen van een der oorlogvoerende landen ver dedigt en nastreeft, fn strijd met en recht tegen de beste belangen van ons vaderland. Een blad, dat boven dien een hitsblad is van de aller minste soort tegen een anderen oor logvoerende, Eageland, en de „Gott strafe England"-leuze bier op Neder- landschen bodem herhaalt. Wy welen en erkennen, dat Enge- geland niet heeft te beoordeelen of een Nederlander een goed en oprecht Nederlander is. Wij weten, dat de aanhouding van een Nederlandsch hoofdofficier, op een Nederlandsch schip daarmede niet verklaard wordt. Maar wel meenen wij, dat uit deze aanhouding blijkt, dat deze Eogelsche autoriteiten in dozen Nederlandschen hoofd officier een verklaard en heftig vijand van hun land zienin neu trale uniform. En wy herhalen, wat wy vroeger gezegd hebbendat er Nederlanders zyn, die steun van Duitsche zyde men herinnere aich o. a. onze opmerkingen over Duitsche adver tenties in het blad accepteeren, voor een orgaan dat zoo de zaak van ons vaderland verraadt als de „Toekomst", is diep te betreuren, Dat er zoo betrekkelijk veel Neder landers zyn, die aan dat blad mede werken, eveneens. Maar een hoog geplaatst militair, die aan een blad als dit medewerkt, behoorde, zoodra dit bekend werd, niet meer in staat gesteld te worden de neutraliteit van ons land als militair in gevaar te brengen. Nu wy het toch over de „Toe komst" hebben. Zeer onlangs hebben wij uit on verdachte bron gehoord, hoe Duitsche gezaghebbende en in den letterlijken zin van het woord vertegenwoordi gende autoriteiten overde „Toekomst" dachten enlachten. Ja, wij ge bruiken de heeren van de „Toekomst", maar Zoodat oen officier, die aan de „Toekomst" medewerkt, niet eens de achting en bet vertrouwen yan het land, welks belangen hy in de eerste plaats behartigd heeft, verwerft 1 Deserteurs vrijgelaten. Gistermiddag werden wederom een IA tal Duitsche deserteurs uit het interneeringskamp te Bergen in vrij heid gesteld. Zy waren in den loop van de laatste weken naar Bergen gezonden, omdat zij geheel of gedeeltelyk als' militair gekleed ons gebied hadden betreden. Het is do wensch van den minister van oorlog, dat er in dorgefijko ge vallen een onderzoek over hun desertie flaats heeft vóór ze worden vrijge- aten. Duitsche geïnterneerden. Uit Alkmaar schrijft men aan do ,Tel." De op 29 Juli uit het intern eerings- kamp te Bergen ontvluchte Duitsche twee onderofficieren en twee vliege niers, die oen belofte hadden getee- kend van niet te zullen vluchten en toch van de gelegenheid om te wan delen gebruik maakten om er van door te gaan, zijn in Duitschland weder iu het leger aangenomen, Duitschland weigert hen terug te zenden, wat in 1914 met de beide op gelijke wijze ontvluchte officieren wel gedaan werd. Duitschland erkent n.1. de woordbreuk in dit geval niet, aan gezien minderen geen eerewoord be zitten, en het dus ook niet kunnen g6ven. Reeds in 1915 wilde Duitschland den geïnterneerden niet toeslaan een belofte voor een wandeling te teeke nen, wel aan de te werkgestelden werd dit vergund. De anderen tee kenden de belofte toch, doch nu dit viertal is gevlucht en Duitschland de door hen geteekende belofte waar deloos acht, nu word6n de geinter neerdeu op last van deu opperbevel hebber in het kamp vastgehouden en mogen zij ook op belofte niet meer wandelen. Aan de te werkgestelden blijft het vergund het kamp te ver laten. Dat de anderen nu van hun vryheid om te wandelen beroofd worden, hebben zij aan hun „liebes vatorland" te danken en is voor vele Berger en is voor vele Berger eu Alkmaarache schoonen een teleurstelling. Uit het overstroomde gebied, Gisteren werd het baanvak Eaam Volendam van de Noord-Holland- sche Tram wederom voor het ver keer geopend en daarmee is thans de volledige dienst Katwyk—Volen- dam hervat. Op bet geheele not der Maatschappij is nu het bedryf, dat door en na den watersnood voor de helft stil stond, weder normaal. Op 1 Juli waren reeds de lijnen naar Amsterdam voltooid, het gedeelte Edam Volendam, mach te ecater omvangrijke voorzieningen. Ongeveer 31 kilometer baan zijn her steld. Oorlogswinst. Een handelaar in de gemeente Kollumerland had een party cichorei wortelen. Verleden jaar bood men hem daarvoor f 60.000, een hoogen prijs. De eigenaar giog echter niet op dat bod in en besloot de partij nog een jaar te houden. Nu heeft hij ze verkocht voor f 175.000. De heer K etelaar (v.d.) bestrijdt de kritiek van den heer Eerdmans. Spr. meent dat d9 rechterzijde niet verstandig zou handelen, als zy de zaak liet misloopen door zich te ver zetten tegen de wijziging van de 4e alinea. r. zal, als de geheele Kamer het "artikel aanneemt, de overtuiging hebben, te hebben medegewerkt aan goede zaak, aan de verbetering van het geheele volksonderwijs, De heer Van Nispen (r.k.) is voor het organisch kiesrecht, doch accepteert het algemeen kiesrecht. Echter is spr. tegen het. vrouwen kiesrecht, vooral tegen bet actieve. Aangaande art. 192 verklaart spr. vertrouwen te stellen in de plechtig afgelegde verklaringen van de over- zqde omtrent de loyale uitvoering van art. 192. Spr. wil gaarne de pacificaten in de Grondwet vast en. Iedere groote hervorming berust op een compromis. Spr. aan vaardt dat compromis. De vergadering wordt hierop ver daagd tot Donderdagmorgen half 12. Een gelukkigs gemeente. Io de Maandag gehouden raads ver gadering te Katwijk, werd 't kohier van den hoofdelylcen omslag vastge steld op f 87,000, belangryk hooger dan verleden j.iar, doch het percentage dezer belasting van 3.6% terugge bracht op 2.5 °/0, een gevolg van het aanzienlijk toenemen van het bolast1 baar inkomen, hoofdzakelyk een gevolg van de groote winsten in het visscherijbedrljf. Smokkelaarstruc. Te Didam, het dorp dat zich, even als Zevenaar en Beek, een ware smokkelreputatle heeft weten te ver werven, staken vorige week eenige opgeschoten.jongens wat hoopen stroo en hout nabij eene boerenhoeve m brand. Het was een donkere avond en bygevolg waren in het bebouwde deel van het dorp de hoogopslaande vlammen maar al te duideiyk zicht baar. Het leed by de dorpelingen dan ook geen twyfel of de boerdery van een boer stond in lichtelaaie. D3ar moest dus hulp verleend worden. In grooten getale trok men in de rich ting van den steeds toenemenden vuurgloed .Eenige sur veilleerende hulp- kommiezen waren ook van de party. Terwyi men zich beyverde het vuur te blusschen, vonden de smokkelaars, die dezen truc bedachten, volop tyd om belast en beladen de grens over te trekken. Laatste berichten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 1 Nov. De algemeene beraadslagingen over de Grondwetsherziening worden voortgezet. De heer Tydeman (v. 1.) zet zqn rede voort. Spr. meent, dat de basis van de wettelijke regeling van het L. O. in de Grondwet moet voor komen, al iB hy het niet eens met de regeering over den omvang van deze bepaling. Spr. komt er tegen op, dat de heer Gerhard de opeubare school een secteschool voor de modernen noem de. Juist is, dat het geloofselement er niet tot zyn recht kwam. Tegen over de openbare school heeft zich ontwikkeld een machtig confession neei schoolwezen. Do flaancieele goiykstelling is geen algemeene geiykstelling. Tegenover de Staat moet de byzondere school iets anders blijven dan de openbare. Spr. verstaat de flaancieele gelyk stelling in dien zin, dat zooveel mogelijk tegemoet gekomen worde aan de moeiiykheid van de hoogere schoolgelden. Daartoe wil hij mede werken. Spr. treedt in een uitvoerige be schouwing over de gevolgen die uit de 'aanneming van het ontwerp zullen voortvloeien ten opzichte van de openbare school. De conclusie van spr. is dat deze ten zeerste wordt bedreigd, waarom hy er op aandringt dat de openbare school als o verheids instituut gehandhaafd zal biy ven. Het beginsel, de openbare school overal beschikbaar,mag niet verzaakt worden* Verder meent spr. dat wol degelijk eiscben gesteld dienen te worden om trent de deugdelijkheid en het peil van het onderwijs op de byzondere school. Men zou de vryheid van rich ting voor de byzondere school in de grondwet kunnen vastleggen. Ten slotte verklaart spr. slechts dan tot de gelijkstelling te zullen medewerken indien ook in het nieuwe stelsel de openbare school het hoofd element blijft en dit in de Grondwet is gewaarborgd. Van het Westelijk front. Parijs, 1 November. Ten Noorden van de Somme zijn de Franschen vannacht opnieuw vooruitgekomen ten Noorden en ten Oosten van Les Boeufa. Vanochtend hebben de Duitschers een onstuimigen aanval onderno i op het dorp Sailly Saillisel, die afgeslagen werd. 70 krijgsgevangenen zyn in Fransche handen gebleven, In de Vogezen is een aanval der Duitschers, ten Zuidwesten van Alt- kirch, door het Fransche spervuur verydeld. Van het Oostelijk front. Weenen, 1 Nov. Na hevige vuur- voorbereiding heeft de vijand gisteren getracht de stellingen op 'den ooste- lyken oever van de Narajofka te hernemen. Ondanks een vyfmaal herhaalden stormloop hebben wij onze stellingen geheel behouden. Sterke aanvallen tegen de Turksche troepen, die in dit vak strijden, zijn eveneens mislukt. St. Petersburg, 1 November. Ten Zuiden van Brzezany, in de streek van het bosch van Witsjestsjof, Lipnica Doloa en ten Oosten van Swistelniki zijn de verbitterde gevech ten voortgezet. Ia het bosch van Wistjestsjof zijn onze troepen naai den Zuidelijken zoom van het bosch teruggedreven. De andere vyandelyke aanvallen zyn afgestegen. Io de Bosch-Karpathen zijn aan vallen op onze stellingen, ten Zuidei van de stad Pnevi, vruchteloos ge bleven. Van het Roemeensche front. Weenen, 1 Nov. Ten westen van het Prsdeal dal is het onzen troepen gelukt een vijandelijke stelling binnen te dringen. Daarby hebben zij 10 infanterie-kanonnen en 17 machine geweren buit gemarkt. Ten Z.O. van den Roeden Toren pas hebben wy terrein gewonnen, Boekarest, 1 Nov. In hetPrabova- dal hebben wij een vyandeiyken aan val bij Unghismare teruggeslagen Aan den linkervleugel is een ge vecht gaande bij Dragoslavele. Wy zyn op den linkervlengel vooruit gekomen. Ten Oosten van de 011 wordt de strijd verwoed voortgezet. In het Jiul-dal blijven wy den vijand achter volgen. Wy hebben 6 officieren en 606 soldaten gevangen genomen en veel materiaal buitgemaakt. St. Petersburg, 1 Nov. In het Olt- dal heeft de vijand, die de dorpen «Rakovica en Titechti heeft bezet, de Roemeensche troepen eenigermate naar het zuiden teruggedrongen. Van het Itallaansch-Oosten rijksche front. Weenen, 1 Nov. In het Wippach- dal vielen de Italianen, na zware artillerie voorbereiding, de Oostenrijk- sche stellingen aan, doch teruggeworpen. Van het Macedonische front, Parys, 1 Nov. Op den linker Stroe- ma-oever hebben Engelsche troepen de Bulgaren verslagen en hun bloe dige verliezen toegebracht. Het dorp Barkli Dzoema, dat krachtig door den vyand werd verdedigd, is na een ver woed gevecht genomen. Onze bond gènooten maakten 315 gevangenen, In het gebied van de Tserna wer den tegenaanvallen der Duitschers en Bulgaren door de Serviërs afgeslagen, Sofia, 1 November. Da toestand is aan het Macedonische front onver anderd. Zwakke vyandelyke aanvallen by de dorpen Krapa en! Bahovo zyn met gemak teruggeslagen. Aan het Stroe ma fropt verwoed vyandelijk ge schut- en machinegeweervuur werkzaamheid van mijnwerpers. De vijand is bijna aan het heele front opgerukt, doch zijn opmarsch is ge stuit. Oe duikboot- en mijnoorlog Londen, 1 November. Do Engelsche 8.s. „Meroc" en „Torino" (1850 ton) zyn in den grond geboord. Athene, 1 November. Hét Grieksche s.s. „Kiki Issaias" (2993 ton) is gisteren door een duikboot tot zinken gebracht op dezelfde plaats als de „Angeliki". Londen, 1 Nov. Lloyd's verneemt, dat het Engelsche s.s. „Rio Pirahy" op 30 October in den grond is geboord. Van de bemanning zyn 13 maD geland. Een der reddingsloepen wordt vermist. om de redding te beproeven van do manschappen van den gezonken logger „Maria Louisa", stak zij 's nachts te ruim 12 uur opnieuw in zee, op het gerucht dat op de VRehors een logger was gestrand. Ook do redding boot van Vlietend was uitgegaan en slaagde er in alle visschers van den logger „Sch. 463", schipper Van der Zwan, te redden. Eerst laat keerde de boot van de Cocksdorp ouver- richterzake terug. Hulde aan de be manning der beide reddingbooten. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Maassluis, 2 Nov. Het gisteren naar Londen vertrekkend Nederlandsche stoomschip „Oldambt" is tot zinken gebracht. De bemanning heeft het schip in de booten verlaten en wordt spoedig te Hoek vaD Holland vei- wacht. De kapitein is door een stoom- loodsboot bereids aldaar geland Het stoomschip was 560 ton groot en behoorde aan de Scheepvaart-Maat schappij tc Groningen. Hoek van Holland, 2 Nov. Gis terenavond is het naar zee vertrek kend stoomschip „Oldambt" huitan aangehouden door een Duitsche on derzeeboot, die een prysbemaDning aan boord plaatste om het stoomschip naar Zeebrugge op te brengen. Hedenmorgen 6 uur verscheen een Engelsche torpedojager, die de prijs- bemanning gevangen nam. Deze liet echter eerst twee bommen in de ma chinekamer ontploffen, doch het schip drijft nog. Da bemanning is op het lichtschip Ma.".8 aangekomen. D. V. Dinsdag 7 November a.s., 's avonds te half acht, Dankuur voor het gewas. En voorts gedurende de wintermaanden geregeld olken Dinsdagavond te half acht PREDIKING DES WOORDS". door Ds. G. MOLENAAR. op Zaterdagavond 4,'Nov., in hat gebouw „IRENE", Hoogstraat. Aller opkomst dringend verzocht. Ook ongeorganiseerden zijn welkom. Voorzitter J. WIERING, Janzenstraat 2b. Secretaris P. A. LEIJDECKERS, Cornelis Ditostraat 11. UIT DEN OMTREK. Julianadorp. Zondagavond 30 Oct. j 1. gaf de zangvereeniging „O.K.K." haar aan gekondigde uitvoering in het lokaal van den heer J. Byvoet, alhier. De verschillende nummers werden mooi gezongen, hetwelk onder de bekwame leiding van den heer v. d. Mey wel verwacht kon worden. Ook de voor drachten werden uitstekend gedaan, zoodat het talrijke publiek een aan gename avond had. T«xs|, 1 Nov. Nadat gisterenmorgen de redding boot van de Cocksdorp was uitgegaan CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moest het Raadsoverzicht, een Ingezondenstuk en een aantal advertentiën tot een volgend nummer blyven liggen. Advertentiën. Hiermede vervul ik den trouri gen plicht kennis te geven, dat mijn lieve, brave Vrouw MARIA DEN BRASEM geb. SPARREBOOM, gisteravond plotseling ten gevclge van een hartverlamming in den ouderdom van ruim 34 jajir is overleden. Haar diepbedroefde Echtgenoot, D. DEN BRASEM. Helder, 1 November 1916. De tor aarde bestelling zal plaats hebben Zaterdag voormiddag 11 uur. Dankbetuiging. Ondergöteokenden betuigen hunnen hartelljken dank, aan den WelElZ.G. Heer Dr. C. G. van der Lee, de Directrice, Zusters en het overige personeel van het Gem. Ziekenhuis, voor de trouwe zorg en toewijding tydens de ziekte en het overlyden, aan onze lieve Dochter en Zuster, WILHELMINA, bewezen. C. BAKKER en Echtgenoote en Kinderen. Vijzelstraat 46e, Helder. Voor de vele bewyzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onzeu Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader, den heer TH. C. ZUR MÜHLEN Sr., betuigen wy U hierbij onzen dank. G. Th. C. Zuh Mühlen - Boelen. G. B. de Vbies Zub Mühlen, M. W. de Vries. Th. C. Zur Mühlen Jr. E. F. Zur Mühlen-Brinkman, J. P. Zur Mühlen. A. H. P. W. Zur MChlen Siegmund. G. J. Siegmund Zur Mühlen. H. J. Stbootman. Willy Zur Mühlen. Max Zur Mühlen. Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden by het over lyden van myn geliefden Zoon, betuig ik langs dezen weg myn oprechten dank. Wed. S. CUPIDO. Helder, 2 November 1916. H. VALKENBURG. p.p.c. Mevrouw WESTERVELD—BEliL zal gaarne den 48n Donderdag van elke maand bezoeken ontvangen. Üe Heer en Mevrouw J. D. BRYAN, Binnenhaven 76, zullen gaarne Zondag 5 November van 2£ tot uur n.m, ontvangen. Gevraagd prijsopgaaf voor het buiten- verfwerk en geheel opleve ren van Hotel Café-Restau rant „De'Toelast". Brieven franco aan den eigenaar P. PLUIJLAAR, Raadhuisstraat 51, Amsterdam, of den Heer KR00N- STUIVER, Koningstraat, Helder. der afd. Helder van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang tot Dinsdag 14 November. Nadere bijzonderheden worden per advertentie bekend gemaakt. HET BESTUUR. R.-K. Vereeniging voor den Volkszang. Aid. Helder. Voor de uitvoering op 7 Nov. a.s. is gelegenheid tot plaatsbe spreking op dien dag van 11—1 uur, in het Bondsgebouw. Repetitie op morgen, Vrijdag 3 Nov., tan 5% uur voor de jongste- en ten 6 uur voor de middenklas. Leeuwork meebrengen HET BESTUUR. Openbare Verpachting bij de Directie der- Marine te WIL LEMSOORD, op DONDERDAG S NOVEMBER 1916, des voormid dags te 11 ure, ten bureeie van den Secretaris, van: De vergunning tot het weghalen van en het verder beschikken over de SPOELING, afkomstig van Hr. Ms. Oorlogs schepen, de Marine-Ka zerne, de Kazerne voor den Onderzeediepst, wanneer deze door de Marine in gebruik zal zijn genomen, en het Marine-Hospitaal in de Directie der Marine te Willemsoord, gedurende het jaar 1917. (Voor zooveel het Hospitaal betref;, voor zoover op het behoud daarvan voor later gebruik geen prijs meer wordt gesteld). Het bestek ligt ter lezing op het bureau vah den Secretaris van den Commandant der Marine te Willems oord, alwaar ook verdeje inlichtingen kunnen verkregen woiden. De inschrijvingen, op gezegelde en onderteekende biljetten, moeten vóór het uur dor aanbesteding franco be zorgd zyn in de bus, geplaatst op bovengenoemd bureau. Mevr. KEIJSER de Jonge Oudraat Marinekade 5 Amsterdam, vraagt zoo spoedig mogelijk oen flinke DIENSTBODE. Net DAGMEISJE gevraagd. Adres Kanaal weg 11. Gevraagd een net tweede-Meisje in 't Café-Billard, Hoofdgracht 80, C& MINNEBOO. Eenigs gelegenheid tot logeeren. Gevraagd een flink MEISJE. Adres: Mej. WOUD, Binuenh. 3b. Net MEISJE aan huis. Adres: Vlamingstraat 18. vraagt Net Kindermeisje gevraagd by A. VAN GELDER, Binnenhaven 28. Nette vrouw vraagt beleefd een paar Burgerwasschen aan huis. AdresJ. MULLER, Goverstr. 57. Gevraagd een flinke Jongen. AdresA. J. DE VRIES,.Spooistr. 102. LOOPJONGEN. Direct gevraagd een Loopjongen, f 3.50 per week. Adres: Firma S. J. PRINS Co., Kruisweg 175. Er biedt zich aan een nette Jongen, omstreeks 20 jaar, liefst, als Metaal- gieter, ook genegen andere werkzaam heden te verrichten. AdresBroodsteeg No. 1. Gevraagd een Loop- en een Smidsjongen. AdresJ. A. ZOETELIEF, Kanaal weg. Gevraagd een net Persoon voor de bediening in de militaire cantine fort Erfprins. Gepensioneerden genieten de voorkeur. Zich te ver voegen tusschen 4 en 6 uur Sluisdtikstraat. 62. Te koop BESTE VULKACHEL. Te bevragenDe Ruljterstraat 24. Te koop 3 jonge en 3 oude konijnen. Adres: Californiestraat 30. Haast U! Vanaf heden zyn heele en ge deelten van loten tot een beperkt aantal verkrijgbaar bij

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2