PELTERIJEN SPENEN Tandarts ANSINGH avTs Advertentiën. Groote Tooneel uitvoering Bericht Vereeniging „De Dageraad". - Afd. Helder. openbare vergadering „onzevloot" „Het Kookhuis", OPLEIDING EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Mej. G. KLOTS, Loodsgracht 62. grieshaver voor Zuigflesschen, losse Speentjes A. ten Klooster, Keizerstraat 93. wanneer de militaire autoriteiten het noodïg oordeelen, zou het licht woer gedoofd moeten worden. Moge zulks nimmer behoeven te gebeuren 1 De Eierlandsche vuurtoren zende eiken nacht tot in lengte van dagen zijne heldere stralen uit over Noord en Waddenzee en over de eilanden Texel en Vlieland I Moge ook spoedig „Kijkduin" en „de Brandaris" kun nen volgen 1 Dit zijn zeker de innige wenschen van velen. Valschhaid in geschrifte, door een rechercheur van politie. De 4e kamer der rechtbank te Am sterdam heeft Donderdag den ex- rechercheur van politie L. C. den Iseger bij verstek veroordeeld tot 2 maanden, gevangenisstraf (geöischt was 8 maanden) wegens het valsche- lijk opmaken van een reisorder en het gebruik maken daarvan. Op 19 April j.1. had hij, als rechercheur, een oningevulde reisorder valschelijk met den naam van Qenls, een ander rechercheur, ingevuld en reisde hij hierop naar het station Naarden- Bussum. Van daar ging hij naar Muiden en informeerde hij bij een der beambten op het terrein van de kruitfabriek of daar ook Duitschers werkten. Hij werd naar het kantoor verwezen, doch kwam daar niet. De directie vond nochtans do belang stelling van den man nogal opval lend, ging op onderzoek uit, vond den man aan het station, maar zelfs het vertoon van zijn ambtspenning en het opgeven, dat hij rechercheur van politie was, boezoemde niet bijzonder veel ontzag in. Een nader onderzoek werd ingesteld en nu kwam de valschheid aan het licht. Bij de behandeling der zaak op Oct. j.1. werd o.a. door den commis saris van politie, den heer marcusse, verklaard, dat Iseger verdacht werd, inlichtingen aan de Duitsche regeering te verstrekken. Van «pionnaga verdacht Te Dusseldorp is wegens fabrieks- spionnage gearrestserd Oorn. Dirk Verwey, een Nederlander, die sedert het uitbreken van den oorlog op ver schillende voor het leger werkende ijzerwerken te Hamborn, Lübeck en Benrath werkzaam ia geweest. Men vond in zijn bezit toekeningeu van de bruggebouw onderneming Flender te Benrath betreffende te bouwen nieuwe fabrieken, welke teekeningen h\j zich wederrechtelijk had toege PLAATSELIJK NIEUWS. Be Eerwaarde Broeder, de Heer J. B. Eieelin, slaagde te 's Graven- hage voor examen Wiskunde M. O. Gepaeseorden Dinsdag slaagden te Amsterdam voor de gymnastiek- akte J. de dames J. de Broekert, T. Corporaal en M. Hackenitz en de heeren F. Malgo en P. Riteco. Gisteren slaagden de heeren J. van Twisk, G. Troost en L. van Zonneveld. Verionlglng „Do Heldersoha Padvinders' Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit nummer, betref fende de Algemeene Vergadering vau Leden en Donateurs dezer vereeniging. Ingevolge de samensmelting van de Nederlandsche Padvinders Organi satie en den Nederlandscben Pad vinders Bond tot de Vereeniging: „de Nederlandsche Padvinders" op 11 Dec. ltlB, is ook de afdeeling Helder der voormalige organisatie van naam veranderd en heeft nieuwe Statuten en een nieuw Huishoudelijk Reglement gekregen. Leden der vereeniging zijn zij, die jaarlijks eene contributie van min stens f 0.50 storten, terwijl de ouders van eiken aangesloten padvinder thans voor dat bedrag lid moeten zjjn. De padvinders zelve zijn geen lid en betalen ook geen enkele con tributie. De eenige kosten, die zij behoeven te maken, zijn die van de bekende khaki uniform, ofschoon ook deze kosten kunnen worden vermin derd of ondervangen. Het padvinder- schap staat voor eiken jongen tus- schen 12 en 18 jaar open, onafhan kelijk van godsdienstige gezindte of staatkundige partij, onafhankelijk van rijkdom, stand of beroep. DE OORLOG. Een rade van den Rijkskanselier. In een Donderdag gehouden ver gadering der begrootingscommissie van den Duitschen Rijksdag, heeft de kanselier een redevoering gehou den over de oorzaken, de voorzetting en den afloop van den oorlog. De kanselier merkte op, dat bfj de vijanden jran Duitsohland doorgaans slechts sprake is van voortzetting van den oorlog, en vervolgdeOok lord Grey heeft zich in zijn tafelrede voor de buitenlandsche persvereeni- ging in dien zin uitgelaten. De Eogel- sche minister sprak daarbij een woord, dat dient te worden onthouden. Hij zeide„Men kan niet vaak genoeg terugkomen op den oorsprong van den oorlog, want deze oorsprong moet van invloed zijn op de vredesvoor waarden. Indien het waar was, dat de oorlog Duitschland was opgedrongen, dan ware het niet meer dan billijk, dat Duitschland waar borgen voor de toekomst verlangt tegen een aanval." Dit is in elk ge val een merkwaardige bekentenis. Natuurlijk volgt dan al spoedig de bewering, dat het tegenovergestelde van de Duitsche voorstelling omtrent de oorzaken van den oorlog juist iB. Niet aan Duitschland is do oorlog opgedrongen, maar Duitschland heeft Europa in oorlog gestort,. In verband met het groote gewicht, dat lord Grey opnieuw aan deze kwestie ook voor de vredesvoorwaar den hecht en dat ook wij er steeds aan gehecht hebben, ben ik genood zaakt de feiten nogmaals vast te stellen en den nevel weg te vagen, waarmee onze tegenstanders den gang van zaken trachten te om sluieren. Hierna gaf de kanselier de uiteen zetting van de feiten, die ten slotte tot den oorlog hadden geleid. De daad die den oorlog onvermijdelijk maakte was de Russische mobilisatie. De ge heele wereld wist dat dit hetzelfde was als een oorlogsverklaring. Vervolgens bestreed spr. de raeening dat Rusland eerst had gemobiliseerd, nadat in Duitschland order tot mobili satie was gegeven. Wel is in Duitsch land door do „Lokal Anzeiger" Le vroeg liet bericht verspreid dat de mobilisatieorder voor leger on vloot was afgekomen welk bericht on middellijk naar St. Petersburg werd geseind, - doch dit bulletin werd onmiddellijk in beslag genomen en tegengesproken. Ook werd onmiddel lijk naar St. Potersburg getelegra feord dat het bericht onjuist was. Ook de algemeene mobilisatie in Oostenrijk volgde op de algemeene mobilisatie iu Rusland. Tot dien tijd waren slechts enkele legercorpsen gen Serviö gemobiliseerd. Het bericht van de mobilisatie in Rusland, werd door Duitschland slechts beantwoord met de afkondi ging van den toestand van dreigend oorlogsgevaar, die nog geen mobili satie beteekent. Wij hebben de Ru3 sischo regeering dat meegedeeld en er bij gevoegd dat de mobilisatie zou moeten volgen, tenzij Rusland binnen 12 uur eiken oorlogsmaatregel tegen ons en tegen O.-H. staakte en daaromtrent een stellige verklaring aflegde. Wij hebben door dit uitstel het Rusland's bondgenooten en vrien den nog eenmaal mogelijk gemaakt hun invloed op Rusland ten gunste van den vrede aan te wenden. Maar het was te vergeefs. Wat overigens het verdedigend karakter van de Russische mobilisatie betreft - aldus de Rijkskanselier - wil ik hier uitdrukkelijk constateereo, dat bij het uitbreken van den oorlog van 1914 een in 1912 opgestelde algemeene kennisgeving van de Rus- sischo regeering voor het'geval van mobilisatie nog van kracht was. Deze kennisgeving bevat woordelijk de volgende zinsnede: „te allerhoogster plaatse is bevolen, dat de afkondiging vau de mobilisatie tevens de afkon diging van den oorlog tegen Duitsch land is." Tegen Duitschland in 1912. Tegen Duitschland! Het is onbegrijpelijk hoe tegenover deze uit de offlcieole bescheiden blijkende feiten lord Grey bij de wereld en bij zijn eigen land kan aankomen met" het verbaal over de manoeuvre, waardoor wij het vrede lievende Rusland tegen zijn zin heb ben genoopt tot mobilisatie door plomp bedrog over onze eigen maat regelen. Neen! de waarheid is dat Rusland nooit tot zijn noodlottigen stap zou hebben besloten, als Enge land het niet zoowel door hetgeen het deed als naliet daartoe had aan gemoedigd. Ook de houding van Engeland werd nogmaals door den Rijkskanselier uiteengezet. Rusland wist in den nacht van 30 op 81 Juli dat Qostenrljk- Hongarlje tengevolge van den Duit schen invloed toegevendheid betoou- den, maar tegelijker t^jd wist men, dat men op de hulp van frankrijk en Engeland kon rekenen. Daarom koos Rusland de mobilisatie en daar door den oorlog. Wie draagt nu de schuld van deze noodlottigo vergissing? Het Duitsche kabinet, dat het Weensche kabinet met nadruk de uiterste toegevendheid en de aanneming van het Engelsche bemiddelingsvoorstel hadden aanbe volen of het Engelsche kabinet, dat Frankrijk en Rusland op bet kritieke oogenblik zijn gewapende hulp in uitzicht stelde Het voorstel van den Tsaar om het geschil aan bet Haagsche scheids gerecht voor te leggen, lijkt heel aannemelijk en van groot belang, maar het werd gedaan, toen reeds Russische troepen tegen ons in be weging gebracht waren. Verder herinnerde de rljkskanse lier aan de door Grey afgelegde ver klaring, dat, indien de Duitsche vloot het Kanaal mocht binnenvaren, of de Noordzee passeeren, met het oog merk de Fransche kust of do Fran- sche oorlogsvloot aan te vallen, dan wel de FranBche koopvaardijvloot te verontrusten, de Engelsche vloot zou ingrijpen om de Fransche marine te beschermen, in dier voege, dat van dat oogenblik af Engeland en Duitsch land met elkaar in oorlog zouden zijn. Kan iemand, die het uitloo- pen van onze vloot een casus belli noemde, werkelijk nog in ernst ba weren, dat Engeland, uitsluitend wegens de schending der onzijdig heid van Belgifl, tegen zijn zin in oorlog is De bewering dat Duitschland, om Engeland buiten den oorlog te hou den, hot onwaardige voorstel zou hebben gedaan de schending der Bel gische onzijdigheid door de vingers te zien en, waartegenover Engeland de Fransche koloniën in bezit kan nemen, werd door den Rijkskanse lier onjuist genoemd. Wel heeft Duitschland getracht de onzijdigheid van Engeland te ver krijgen door te beloven dat de Uni- toniale integriteit van Frankrijk en zijn koloniën onaangetast zou blij ven. Ten slotte is van Duitsche zijde zelfs toezegging gedaan, dat, indien Engeland onzijdig bleef, de Duitsche vloot de Fransche noordkust niet zou aanvallen, en onder beding van wederkeerigheid geen vijandelijke operaties tegen de Fransche koop vaardijvloot zou ondernemen. Hierop werd evenwel geantwoord, dat elke belofte van onzijdigheid worden geweigerd aangezien Engeland vrij moest blijven: Had Engeland z(jn onzijdigheid verklaard dan zou de oorlog achterwege zijn gebleven. Wie heeft dus den oorlog gewild De Rijkskanselier herinnerde er verder aan, dat Grey uitvoerig had stilgestaan bij den tijd na den vrede on met de stichting van een inter nationalen bond tot behoud van den vrede. Ook hierover liet de Rijkskanselier zich uit. Nooit - zoo zeide hij - hebben wij verheeld, dat wij betwij felen of de vrede door internationale organisaties, zooals scheidsgerechten, duurzaam verzekerd kan worden. Echter zal men thans en in vredes tijd de houding ten aanzien van dit vraagstuk moeten bepalen. Als na afloop van den oorlog de ontzettende verwoesting van goed en bloed ten volle tot het bewustzijn van de wereld doordringt, dan zal degeheelemenscb heid een kreet aanheffen naar vreed zame o?ereonkomsien en naar toe nadering, dio voorzoover het binnen menschelijko macht licht een her haling van een zoo vreesolijke ramp kunnen verhoeden. Dat verlangen zal zoo sterk en zoo rechtmatig zijn, dat het tot een resultaat moet leiden. Duitschland zal elke poging, om een praktische oplossing to vinden, eerlijk mee overwegen en tot verwezenlij king van het doel meewerken. Zulks te meer, indien onze vorwachling juist blijkt dat de oorlog politieke toestanden in het leven zal roepen die de vrije ontwikkeling van alle volken, kleine zoowel als groote, be vorderen. Daarbij zal het beginsel van het recht en van vrije ontwik keling niet alleen op het vaste land, maar ook op zee, in practljk gebracht moeten worden. Daarovor heeft Grey intuaachen niet gesproken. Na den oorlog, wanneer Engeland, naar het verwacht, ons den genadeslag zal hebben toegebracht en volgens ziju wil de wereld opnieuw zal hebben verdeeld, moeten de onzljdigen zich als borgen voor de nieuwe Engelsche wereldorde aaneensluiten. Tot deze wereldorde zal ook het volgende hooren Uit betrouwbare bron weten wü dat Engeland en Frankrijk reeds in 1915 aan Rusland de territoriale heerschappij over Konatantinopel, den Bosporus en den Westelijken oever van de Dardanelleu met het achterland hebben gewaarborgd on Klein-Azié onder de entente-mogendheden heb ben verdeeld. Aldus zien de inlijvingsplannen, waartoe ook nog Elzas-Lotbaringen behoort, van onze vijanden er uit, terwijl ik bij de bespreking van onze oorlogsdoelen nimmer de inlijving vau België als ons voornemen heb aan geduid. Een dergelijke geweldpolitiek kan niet den grondslag vormen voor een heilzamen internationalen vredesbond. De eerste vqorwaarde voor ont wikkeling vau de internationale betrekkingen bij wege van scheids gerecht en vriendschappelijk vergelijk in geschillen is, dat zich geen drei gende verbonden meer vormen. Duitschland is ten alie tyde bereid om toe te treden tot pen volkeren; bond, ja, zich to stellen aan hei hoofd van een volkerenbond, die den vredes- verstoorder in toom houdt. De kanselier giug daarop na hoe Engeland steeds de insluitiugspolitiek voortzette. Tegenover het dreigende karakter van de Entente nfti£ het drievoudig verbond steeds een vrede lievende houding aan. Niet in de schaduw vau het Pruisische militai- rime heeft de wereld voor den oorlog geleefd, doch in de schaduw van de inaluiting«pQlitjeJ:, cjie er Duitschland onder moest houden, Tegen deze politiek heeft Duitsch land zich van den bogione af aan verdédigd. H9t Duitacho volk voert dezen oorlog als verdedigingsoorlog, ter verzekering van zijn volksbestaan en van zijn vrije ontwikkeling. Aan het slot zijner reda zeide de kanselier: De hardnekkige oorlogs zucht onzer 'vijanden, waaraan de militaire on mafcerjeele.hulpbronnen uit de geheele wereld dienstbaar, zijn gemaakt, heeft onze weerstands kracht tot steeds grooter vastbera denbeid gestaald. Engeland mogo nog over groote krachten beschikken, toch heeft ook Engeland's macht grenzen en zal zij etellig op onzen levenswil schipbreuklijden. Deze wil is niet to bedwiDgeu of te verniet! gen. Wanneer onze vijanden dit zul len gaan beseffen, wachten wjj af in het vertrouwen, dat het besef komen moet. De vertegenwoordiger van het centrum, hierna het woord verkrij gende, betuigde zijn instemming met het door de Kanselier ten opzichte van den Statenbond gesprokene. De ervaringen van den oorlog rechtvaardigen het verlangen naar een betere bescherming onzer gren zen. Van dit gezichtspunt uit moet ook de Poolscbe kwestie worden beschouwd. Natuurlijk strekt de pro clamatie van de Poolsche onafhanke lijkheid in de eerste plaats om Duitschland's belangen te dienen. Deze zelfde principieele over we gingen moeten ook voor Belgie den doorslag geven. De rijkskanselier moge herbalen dat h(j nooit de in lijving van Belgis heeft verlangd, toch moet er voor gezorgd worden, dat Belgis nooit weer als invalspoort tegen Duitschland kan dienen. Belgis moet in politieken, militairen en economischen zin in Duitsche han den blijven. Ook de woordvoerder der natio naal liberalen legde er den nadruk op dat Belgis geen Bruggehoofd van de Engelsche machtsplannen op het vasteland mocht worden. staten waren toen nog Californiö, Minnesota, Nieuw Mexico, Noord Dakota en Oregon, die samen 38 stemmen in het Kiescollege ver tegenwoordigen. In deze staten heeft Wilson blijk baar eveneenfi de overwinning be naald. Terminste ontvingen wij Vrij dagmorgen het bericht dat Wilson was gekozen. Deze verkiezing heeft nog een bij zonderheid. Het zal voor de eerste maal zijn dat het nieuwe Huis yan Afgevaardigden een vrouw onder zijn leden zal tellen. Mevrouw Jeanotte Ranking is in Montana als onafhan kelijk candidaat tot Congreslid ge kozen en heeft hare Democratische en Republikeinsche mededingers ver slagen. (Zie vorder 2e blad.) gewoonlijk met, liefdo bijeengebracht. Ook hier ter plaatste doet zich het minder aangenaam verschijnsel voor, dat de uit in het veld staande hokken de kippon worden gestolen. In korten tijd hebben reeds oenige aangiften van zulko. rooverijen plaats gehad. Was de uitvoer van vee in de laat- e weken van groote beteekenis, in den loop dezer week werd in het ge heel geen wol veo verscheept. Daaren tegen werd veel jong rundvee inge voerd, dat aangekocht was op de groote najaarsinarkt, te Alkmaar. BUITENLAND. Uit da Vereenlgde Staten. Wilson gekozen. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat in strijd met de eerste berichten die mtldden dat Hughes gekozen was - de kansen van Wilson steeds toenamen, hetgeen hoofdzakelijk het gevolg was van de houding der Weatelijko staten. In de Oostelijke staten won Hughes met groote meerderheden en ook in de Noordelijke middenstaten, met uit zondering van Ohio. Hetgeen zich echter in de staten aan de overzijde van de Mississippi heeft afgespeeld is juist het omgekeerde gewoest. Van Missouri tot Washington heett staat voor staat vóór Wilsonverklaard, zoodat de definitieve uitslag werd beslist door de uitslagen in Californié 1 Minnesota. Nog nooit tevoren is zoo iets bij een verkiezing in de Unie vertoond. In normale gevallen geeft de uitslag in den staat New-Tork den doorslag voor het geheele land. Thans heeft het Westen dat kunnen doen, hetgeen te verklaren valt uit de toeneming van het stemmental in het Westen. De reden, waarom het Westen voor Wilson is, is in de eerste plaats, dat Westelijke staten radicaal zijn, en in de tweede plaats, dat zij geloof hechten aan Wilson's argument, dat hfj het land uit den oorlog heeft ge houden en het welvarend heeft ge maakt. Donderdag was bekend dat de stemmen in'het kiescollege verdeeld waren als volgt: 242 voor Hughes, 251 voor Wilson. Twijfelachtige TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 9 Nov. Aan de orde is het wetsontwerp tot in overweging nemen van de wijziging van de bepalingen dei Grondwet betreffende het kies recht. De paragrafen 1 t/m. 3 worden z. h. s. aangenomen. Bij 4 (het nieuwe art. 80) verdedigt de heer Troelstra (s.d.a.p.) een amende ment, om de leeftljdsgren van 23 op 21 jaar te verlagen. De heer v. d. V o o r t v. Zij p (a. r.) lichtteen amendement tot redactie wijziging toe. De heer Schaper (s.d.a.p.) ver dedigt een amendement, óm den stemplicht niet in de Grondwet voor te schrijven. Spr. doet daartoe ook een beroep op het vrouwenkiesrecht, daar het nog een vraag is, of het gewenscht is alle vrouwen tot sl-om men te verpüchtou. Een communis opinio over deze zaak bestaat z. i, niet. Do heer Snoeck Henkemans (e.h.,) licht twee amendementen toe, om de uitsluiting uit te breiden tot wanbetalers van rijks d recte belas tingen en ondersteunden tengevolge van wangedrag of arbeidsschuwheïd. Spr. zet uiteen, waarom het kiezers corps van deze anti-sociale elementen moet worden vrij gehouden. De heer fleeres (u.-l.) licht een amendement toe, om de oorspron ke'lijke redactie met betrekking tot het vrouwenkiesrecht tê herstelion Spr. vindt in die redactie de ver plichting voor den wetgever om het vrouwenkierrocht in te voeren. De heer Hugenholtz (s.d.a.p.) licht een amendement toe, om uit sluiting van actief dienende onder officieren en minderen bij de land en zeemacht niet mogelijk temaken. De heer Van Hamel steunt het amendement Heeres. - Het vrouwen kiesrecht is een groote gedachte, in de Grondwet moet worden vast gelegd. Spr. bestrijdt voorts het amende ment-Schaper. Qok stemplicht wil spieker in de Grondwet niet missen. De heer Duys (s.d.a.p.) bestrijdt het amendement Snoeck Henkemans als onbillijk en willekeurig. Wat den stemplicht betreft: men voert niet den plicbt om te stem men, maar om naar de stembus le gaan. Het geroep om stemplicht wordt het meest gehoord van de zijde van hen, wien de thuisblijvers de nederlaag bezorgen. Maar men kan van mij als tegenstander van de libe ralen niet vergen, dat ik voor geor ganiseerde kiezersophalery voor de liberalen zal zijn. De heer Kleerekoper (s.d.a.p.) is eveneens tegen stemplicht. Het HJkt hem het beste indien de Minis ter tot zijn oorspronkelijk standpunt terugkeert. Spr. bestrijdt verder het amende- ment-Snoeek Henkemans. Spr. noemt het een bespotting van deze Grond wetsherziening, dooi dit amendement het hinkende paard van de welstands- eischeD, dat door de voordeur er uit is gezet, door de achterdeur weer naar binnen te willen halen. Ook de heer M e n d e 1 s (s.d.a.p.) verklaart zich tegen stemplicht. De heer van Nispen tot Sevenaer (r.-k.) licht zijn amen dement toe, strekkende tot verwijde ring uit de le alinea van art. 80, van de woorden: „en aan de vrouwelijke ingezetenen enz." Spr. bestrijdt het actieve vrouwen kiesrecht als niet noodig, en volgens hem voelt 99 pet. der vrouwen niets voor het kiesrecht, hetgeen blijkt uit het ledenaantal der vereeniging voor vrouwenkiesrecht. Bovendien is er een contra adres van 43,842 vrouwen. En al verlangen de vrouwen het kiesrecht, dan is dit nog geen reden het haar te geven. Ten stelligste weerspreekt spr., dat de vrouw ten slotte zelf haar plaats in de maatschappij zou bepalen: Dat gaat niet; dan viel de heele maat schappij duigen. Dat de vrouw geneigd is, het voor de zwakkeren op te nemen, acht spr. heel mooi, maar kakelen is nog geen eieren leggen (gelach). Als de vrouw steeds de zwakke partijen steunt, zal dit leiden tot verwildering van het Parlement. Stemplicht is het nood zakelijk compliment van evenredige vertegenwoordiging, maar heeft voor de actieve hulsvrouw groot bezwaar. Ook is spr. tegen het passieve vrouwenkiesrecht. Door het passieve kiesrecht haalt men het actieve kiesrecht binnen. Daarom zal spr. daartegen stemmen, al zal h(j om der wille van het compromis vermoedelijk vóór het geheele ontwerp stemmen. De heer De Savornin L o h- man (c.h.) bestrijdt- het amendement Heeres. Hierdoor zou de Grondwet onduidelijker worden. Spr. meent dat aan het regeorings voorstel de voor keur moet worden gegeven. Spr. breekt hier zijn rede af. De vergadering wordt daarop verdaagd tot Vrijdagmorgen. UIT DEN OMTREK. T«xel, 10 November. Door de besturen der Algemeene Bewaarscholen op ons eiland worden plannen beraamd om, ter gelegenheid van 't a.s. Sinterklaasfeest, aan de kleine bezoekers dier scholen weer eenige verrassingen to bereiden. De daarvoor benoodigde gelden, worden Tóch vettigheid. Meester Friedrich Wilhelm Schulze at dolgraag knolletjes. Maar ze moes ten vet zijn. Ach, die lang vervlogen, ;oede tjjd. Schulze schimpte op het „varkensvoer", waarin het kleinste Vetkraaltje nog met een kaars niet te vindon was. Het beetje boter en margarine ging aan andere dingen op. Vet spek, dat van oudsher bij het toebereiden van knolletjes be hoort, was een zeldzaamheid ge worden. Moeder Schulze was de wan hoop nabij. Op een goeden dag waren er nog wel gemeente-knolletjes in voorraad, tnaar in 't heele huis was geen mespunt vol vet te vioden. Aan de vriendelijke buren vragen? Bij gelegenheid helpt men eikaar graag en ruilt ook wel het een en ander, maar zeker niet met vet. Dat houdt ieder voor 2icb, net als de vleesch kaart en het spaarbankboekje. En toch zag moeder Schulso kans om het onmogelijke mogelijk te maken. Pront om twaalf uur prijkten do knollatjes op tafel, en glommen als varkenszwoord. Schulze snoof be haaglijk den geur in. Een beetje beangst plukte moeder Schulze aan baar spbort en beweerde, dat ze al gegeten hal. Zoonlief weerde zich dapper. De knolletjes zagen er vet uit. En de smaak, ach daarmee is men zeer bescheiden geworden. Maar 'savondB was Schulze perplex. „Moeder, er is met^die knolletjes vandaag iets niet in orfio geweest. Zóó dikwijls ben ik nog nooit naai de W.C. geloopen. Of zou ik kou hebben gevat?" Ha Kou gevat Moeder Schulze was gered. Maar een buurvrouw vertelde ze het onder aanbeveling van de grootste geheim houding, dat 'zij in haar verlangen om tbch vette knolletjes op to disschen, ze gekookt had met wonderolie Het succes was groot. Vlce-Consulat de Belglque Helder. Aux Militaires Beiges Déclarés inaptes au servloe, mis en congé et licenclés depuis le 31 juillet 1014. L'article Ier (2o) de 1'arrété-loi du 21 juillet 1916 considère commefaisant partie de Pannés las militairos, qui, depuis le 31 juillet 1914, ont été déclarés inaptes au service, mis en congé ou licenciés pour quelque cause que ce soit. En conséqusnce tous les militaires ilges appartenant h ces catégories et se trouvant aux Pays-Bas doivent se présenter k la Chancellerie de la Légation de Belgique ou au Consulat le plus rapprochó de leur résidence, pour y être instruits des obligations, qui leur incombent. En cas d'inaptitude, ils seront trai tés comme militaires proposés pour la réforme, Helder, le 5 novembro 1916. Tijdstippen van verzanding der Brievenmalen. Naar Oost-Indié: VersendlDgBwog I Datum der|T(JdBt.dor ter post- laat. bus). Por boiorging u/hPostfc. reepost vla Amsterdam 80 Nov.! 716'aav. aeepost vla Rotterdam16 7.16 'aav. p. mail over Engeland I (alleen op verl. dor sfz.) eiken Dlned. I 8,10 Naar Guyana (Suriname) reepost vla Amsterdam onbekend 7.16 Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: roepoet vla Amsterdam I onbekend I 7.16'sav. over Engeland lelkon Dioad |en Douderd.l 8.4C Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba zoepoatvlaAmBtordaml onbekend 7.16'a (alleen op verl. der afa.) over Engeland- eiken Dinad. 8.10 'i Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal eiken Donderdag, 8.10 's n. DANKBETUIGING. Voor de vele blyken van belang stelling, ondervonden bij de geboorte vau liuuDe Dochter, zeggen hartelijk dank Hi T B DE BARBANSON en J. S. DE BARBANSON - Hackenitz. De ondergeteekenden betuigen hun nen hartelijken dank voor de bewijzen van deelneming, ondervonden bij het plotseliog overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, Mej. MARIA KRUK-ROOOT. Namens de familie KRUK. Helder, 11 November 1916. to gevon door da Tooneelvereeniging „THALIA", in de Marine-Cantfne, 13 en 14 November 1916, 's avonds 8 uur. Hoofdnummers: x De achttiende Meid. Blijspel in één bedrijf, door D. Couvóe. Het gouden Ringetje. Blijspel in één bedrijf, door A. C.. C. de Vletter. Militairen mDt hunne genoodigden vrij toegang. Groot Bal na. Vereeniging: De Heldersche Padvinders". van Leden en Donateurs, op Dinsdag 14 November 1916, des avonds ten 8 uur, in de vestiaire van „TIVOLI". Agenda: Verkiezing van een nieuw Bestuur ingevolge het overgangsartikel No. 7 van het nieuwe Huis houdelijk Reglement. De Secretaris: A. SLINGERVOET RAMONDT Vlce-Consulaat van Belgie te Helder. Aan de Belgische soldaten, die ongeschikt verklaard zijn voor don dienst, op verlof geBteld of afgedankt zijn geweest, sedert 31 Juli 1914. Artikel lo (2o) der w»t van 21 Juli 1916 beschouwt als deel uitmakende van het Belgisch leger de soldaten die sinds 31 Juli 1914 ongeschikt voor den diepst verklaard, op verlof gestold of afgedankt zijn geweest, om welke reden het ook moge wezen. Bijgavolg moeten alle Belgische soldaten, die tot een dezer klassen toebehooren, en zich in Holland bevin den, zich aanbieden aan de Kar solarij vau het Gezantschap of van het Con sulaat waar zij aan toe behooren, om de noodige inlichtingen aangaande hunns verplichtingen te ontvangen. Ingeval zij ongeschikt zijn, zullen z(j behandeld worden als soldaten die voor gesteld zijn, om afgekeurd to worden.. Helder, 5 November 1916. op DOHDEIDIG 16 NOVEMBER 1916, 'savonis 8 uur, in „Casini". Spreker: Dr. J. RUTGERS, vair den Haag. Onderwerp; „Rassenhaat of Rasverbetering?" Entree 10 Cent. Debat gewenscht. heeft de praktijk hervat. Vereeniging te HELDER. Algemeene Vergadering op Maandag 13 November 1916, des avonds ten 8 uur, in het Oude Liedenhuls. Agenda Vaststelling begrooting 1917. Voorziening ia Bestunrsvacatures. Ben. Comm. t. nazien der rekeniog. De Secretaris, A. SLINGERVOET RAMONDT. KON. NED. VER. Tot. 15 November kunnen leden zich opgeven voor den Kalender 1917, tegen f 1. na dien tijd f 1.25, handels prijs f 1.75. Opgave verzocht aan het Bureau van dit blad of bfj den Secretaris: Luitenant ter zee BRAAM, Marinewerf. Dljkstraat 13. DINERS worden dage lijks aan huis bezorgd. Beleefd aanbevelend, Wed. RIETBERGEN. Dit jaar slaagden elf leerlingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Helder brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente van des voormiddags 9 tot des namid dags 2 uur ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van C. GORTER, wonende te Amsterdam, om vergunning tot op richting van eene mosselen- en gar- nalenzouterU op bet perceel Bassin gracht No. 65, kadastraal bekend in Sectie C No. 3287 dat op Vrijdag den 24 November 1916, des namiddags ten 2 uur, ten Raadhu ize gelegenheid zal worden gegeven om daartegen bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, dat, zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengeD, gedurende drie dagen vóór evenge noemd tijdstip, op de Secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen, en dat, volgens de bestaandejurispru- dentie, niet tot beroep ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig artikel 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Helder, 10 November 1916. Gevraagd een flink tweede Meisje, van 's morgens acht tot 's middags 6 uur, niet beneden 16 jaar. Adres: Kanaalweg 166. Er biedt zich aan een flinke Huis houdster, 37 jaar, 1 a 2 kinderen geen bezwaar, om spoedig in dienst te treden. Adres2e Goversdwarsstraat 6. Gevraagd flinke Dienstbode, tegon Decem ber, voor Café te Wieringerwaard. Zich te vervoegen bij A. Schouten, le Goversdwarsstraat 15. den Helder. Automobiel te huur, mooie snelloopende wagen, tegen billijk tarief. Dag en naoht disponibel. Beleefd aanbevelend, W. PRINS, Kanaalweg 89. Geld-adres. Eerlijke lieden kunnen klsine voor schotten bekomen met en zonder borg, ook op meubilair, pensioenen enz. Uit- Detaliog zonder korting. Gemakkelijke betaling per week of por maand. Brieven franco onder No. 268, aan het Bureau van dit blad. Mevrouw RIETDIJK - BINJOOLEN zal gaarne bezoeken ontvangen den laatsten Vrijdag dar maand. Pleegouders gezocht voor een pasgeboren kind (melsja). Kan geheel op naam genomen worden. Brieven, onder letter Zf/ aan het Bureau van dit blad. Gevraagd een fatsoenlijke Dag-Dienstbode, f2.50 per week. Zondags vrij. AdreB: Jan in 't Veldstraat 55. Er biedt zich aan een nette Juf frouw voor huishoudster, noodhulp of in de keuken. Brieven onder No. 305, aan het Bureau van dit blad Wordt gevraagd een flinke WINKELJUFFROUW, bekend met het Manufacturenvak. Brieven, onder No. 304, Bureau van dit blad. HUISHOUDSTER. Een vrouw, liefst op leeftijd, ge vraagd als Huishoudster bij alleen wonend weduwnaar. Brieven, onder lett. H. Z., Boek handel EGNER. Keizerstraat. Militair, 3 a 4 uren per avond vrij hebbende, zeg deze gaarne bezet, onverschillig In welke branche. Br. onder No. 303 Bureau v. d. blad. Zit-Slaapkamer gevraagd door Korporaal der Marine, tegen Januari. Brieven onder No. 802 aan het Bureau van dit blad. Te huur: Flink Pakhuis, Binnenhaven 108. Te bevraeen M- 8MIT. aldaar 108b. Reukvrij Petroleum-Kacheltje te koop voor 5 gulden. Te bevragen Spoorstraat 134. een partij oud |JZER, (pl. m. 5500 K.G. Rails), liggende op het terrein van de Tram te Huisduinen. Aanbiedingen worden vóór Woensdag 15 dezer ingewacht bij P. DE GEUS, Keizerstraat. N.B. De partij kan per lorrie langs de tramlijn vervoerd worden. KANAALWEG 65-66. Speciaal adres voor het veranderen van alle BONTSOORTEN. Als nieuwste, mode ontvangen alsmede verkrijgbaar blj|: Ass.-Apoth., Telefoon 78.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2