HELDEUE COURANT Laatste berichten. VAN ZATERDAG 11 NOVEMBER Tweede blad. DE OORLOG. Van het Westelijk trant. Iu het Somme-gebied vruchtelooze vijandelijke vuuraan vallen bij Eaucourt l'Abbaye, Gueudecourt,. *L6S Boeufs en Pressoir. Vry sterke Fransche strijdkrachten trokken aan weerszijden van Sailly op, maar werden, gedeeltelijk in ge vecht op korten afstand, afgeslagen. Van het Oostelijk front. Berlijn, 10 November. Onder leiding van genei aal-majoor v. Woyna be stormden de troepen in de streek van de Skrobowa op ongeveer 4 K.M. breedte verscheidene Russische ver dedigingslinies en wierpen den" vijand over de Skrobowa-beek. De vijand verloor aan gevangenen 49 officieren en 3880 man, aan buit tl machine geweren, 12 mijnwerpers. Front aartshertog KareiOnze aanvallen in het Gyergyo-gebergfe vorderden goed. Het terrein, dat in den tijd van 4 November bij de hier aan den gang zijnde gevechten ver loren gegaan was, is reeds geheel terug gewonnen. In het Predeal vak, ten W. van Azuga, zijn nieuwe vorderingen ge maakt. Aanvallen van de Roemeniers aan weerszijden van den pasweg zijn afgeslagen. 168 gevangenen en 4 mijn- werpers bleven in ouze handen. Aan weerszijden van de Alt voor spoedige gevechten. De rede san den Rijkskanselier. 8erlijn, 10 November. Bij de voort zetting van de besprekingen (zie ook le blad) zeide de vertegenwoordiger van de „Fortschrittl. Volkspartei", dat zijn vrienden nooit op het stand punt hadden' gestaan, dat Belgie moest worden geannexeerd. Maar Belglö mag geen middelpunt worden voor Engeland's streven naar macht op hot continent. De spreker vmi de soc.-dem. frac tie zeide: In alle landen wordt de gedachte levendig, dat nu ten slotte een einde aan den oorlog moet ko men. De kanselier heeft de vrees uitgesproken, dat Engeland de vre- descoalitie slechts alleen naar Eq- geiand's belang zal richten. Niette min moet het beginsel als juist wor den erkend. Van belang is, dat de kanselier nooit de annexatie van Belgie heeft verlangd. Er mogen Boigle ook nooit oneervolle voor waarden worden opgelegd, welke een vergelijk in den weg zouden staan. Het rijksbelang eischt niet, dat wij Belgiö militair, politiek en econo misch in bezit houden. Do conservatieve afgevaardigde was het hiermede niet eens. Volgens spr. had de afgevaardigde van de soc. dem. fractie slechts het negatieve doel uitgesproken, dat Duitschland, voor zoover het Belgie betreft, van iederen invloed afstand zou doen. "Wij mogen Belgli niet weer als invalspoort laten gebruiken, doch moeten het land ook tot versterking van onre machtspo sitie ter zee benutten. Van hoe groot belang dit is^ heeft onze jongste raid in het Kanaal bewezen. Evenmin kan spr. meegaan met het afstand doen van alles ten op zichte van Frankrijk. Met den cen trumsspreker wenscht spr., dat de kanselier positief zal verklaren, dat bij niet annexatie toch deze quaestie met vergeten zal worden. De spreker van de soc.-dem. Arbeisgemeinscbaft zeide: Het be langrijkste zijn de woorden over den vrede. Hij wil de zinsnede onder- streepen, dat wij aan elke coalitie zullen deelnemen, welke den vrede waarborgt. Grey heeft nooit het denk beeld uitgesproken, dat Duitschland moet worden geboycot en vernietigd. Wanneer wij Belgie tot vazalstaat wilde maken, zouden wij-nooit vrede krijgen. De vertegenwoordiger van de Rijks partij verklaarde, dat ook de rechter zijde en de „Wirtschaftverbunde" nooit op het standpunt van annexatie hadden gestaan. Wij willen de zeker heid dat wij niet binnenkort nieuwe offers zullen moeten brengen. De Fransche soc.-democratie wil Elzas- Lotharingen hebben en stelt ons dus oneeervolle voorwaarden. Ook de Poolscho afgevaardigde ver klaarde zich tegen annexatie. In de voortgezette vergadering besprak de begrotingscommissie ook uitvoerig d:: Poolsche kwestie. PsrsttamnsR. Naar aanleiding van de Donderdag gehouden rede van den rijkskanselier schrijft de „Freis. Ztg."Gelijk de heer v. Bethmann Hollweg zich steeds sedert jaar en dag bereid verklaarde tot, vredesonderhandelingen, zoo spreekt hij thans met vollen ernst zijn geneigdheid uit, ook mede te werken aan internationale waarbor gen voor duurzamen vrede. Thans is het voor de Entente en in het bij zonder voor Engeland, tijd met een program te voorschijn te komen. Doet bet dat niet, dan draagt het aan de voortzetting van den oorlog even zoo schuld als het 't uitbreken van den oorlog op het geweten heeft. De „Yorwarts" zegtWat de Duit sche regeering wil, is thans vrij dui delijk, dat heeft de rijkskanselier gis teren met andere woorden dan Schei- demauD, maar niet minder duidelijk gezegd. Zal een neutraal vredesbe middelaar ook nu nog de deur wor den gewezen? In de rede van den rijkskanselier hoort men den vleugel slag van de toekomst, die ons het einde van de oorlogsverschrikkingen zal brengen. De conservatieve Kreuz Zeitang is het er niet mee eens dat de anne xatie-plannen worden opgegeven. Het blad schrijft: Nadat wij Belgie als Eog6lsch-Fransch opmarschgebied hebben moeten veroveren, hebben wij ook het recht onze hand daarop te leggen. De kanselier heeft met zijn hierop betrekking hebbende uitlating op betreurenswaardige wijze, naar het schijnt, het definitieve opgeven uitgesproken. Overigens kan men met de houding van den kanselier ten aanzien van de quaeBtie der vredeswaarborgen na den oorlog slechts instemmen. E«n rads «an Asquith. Aan hot banket in Guildball heeft de Engelsche minister Asquith een redevoeriDg gehouden. Hierin wees hij er op hoe Turkije thans slechts bestaat als „vasal en ondergeschikt agent van Duitschland". Hij herinnerde aan moorden op de Armeniërs en merkte hierbij op, dat Duitschland deze gruwel door een handbeweging haft kunnen voorko men, doeb er niet de minste moeite voor heeft gedaan. Spr. gaf verder aan hoe op alle fronten de geallieerden met groote hardnekkigheid den strijd volhouden. De houdiDg van de Grieksche regeering gaf aanleiding tot bet nemen van drastische maatregelen, die noodig waren om te voorkomen, dat Athene het brand- en middenpunt van Duit- sche propaganda en intrige werd, of juister bleef. Een geschil met Griekenland bestaat niet. Ik zeg ronduit, zeide Asquith, dat wij van harte sympathiseeren mét dien grooten Griekschen patriot Ve- nizelos. Zijn beweging is niet anti- dynastiek, doch beoogt alleen Grieken land een waardige rol te doen spelen in den strijd voor de emancipatie der kleine staten. Verder sprak Asquith nog over de algemeene gezichtspunten omtrent den toestand. De vijanden der entente zijn groote organisatoren enuit muntende strijders in den oorlog, Zij zijn ook niet bekwame, maar wel onvermoeibare werkers in een geheel andere sfeer, die der propaganda. En in die sfeer zijn hunne werkzaam heden gericht op het dubbele, doel de geallieerden onderling tot verdeeld heid te brengen en de meening der neutralen te buDnen gunste te wijzi gen. Maar de geallieerden strijden voor een gemeenschappelijke zaak. Hunne belangen zijn ook de Engel sche belangen en omgekeerd zijn de Engelsche belangen ook de hunnen. Zij hebben zich ook verbonden de onafhankelijkheid van Servië te her stellen. De overwinning, die al die belangen verzekerd, is de onmisbare voorwaarde - voor een duurzamen vrede. Verder zeide Asquith Tegenover Rusland stelt Duitschland Engeland voor als een land, dat zonder gemoeds bezwaren grove winsten maakt op datgene, watonze medestrijders noodig hebben. Het is moeilijk te gelooven, dat dit aannemelijke hypothese kan zijn voor ons, die uit zoo bittere ervaring weten wat oorlog in werkelijkheid voor ons beteekent. Dag aan dag gaan de verstoring van ons geheele natio nale leven, de opslorping en het ver lies van duizenden miliioenen van opgehoopt bezit, de offers die bijna ieder gezin in Engeland aan kostbare levens betaalt. Wie heeft meer reden dan wij, om naar vrede te snakken en- erom te bidden Vrede, ja, maar slechts op deze eene voorwaarde, dat de oorlog met zijn verkwisting en opoffering, zijn onbeschrijfelijk lijden en zijn roemrijke voorbeelden van moed en onbaatzuchtigheid niet ver geefs is geweest. Er kan geen sprake zijn van een afzonderlijken vrsde en de vrede, als die vroeg of laat komt en ik wil oog6nblik mijne overtuiging ver- „sn, dat de strijd het uiterste zal vergen van onze hulpmiddelen en al ons geduld en onze vastberadenheid moet zoodanig zijn, dat de veilig heid der zwakken, de vrijheden van Europa en een vrije toekomst voor de wereld daarop vast gegrondvest zullen zijn. Esn rede «an Balfour. Ook Balfour heeft aan het feest maal in Guildhall gesproken, speciaal over de werkzaamheid der Engelsche vloot. Engeland heelt nog steeds de onbetwistte heerschappij op zee. Wanneer de handel des vijands van de zee is verdreven, vallen er echter geen schepen meer -prijs te maken en wanneer de vloot van den vijand in de buurt der versterkte basis blijft, kannen er geen overwinningen wor. den behaald. Eenige critici zijn daardoor op het denkbeeld gekomen, dat de Engelsche vloot gedoemd is tot een passieve rol. Dat is ODjaist. Inderdaad heeft de vloot een moeilijke taak. Niet alleen moet zij de kust verdedigen, maar maar ook moet zij de veiligheid ver zekeren van de verbindingswegen ter zee voor de legers die op allerlei punten van Europa strijden. Dan moet verder de blokkade gehandhaafd worden, die de hulpbronnen van den vijand verstopt. De plichten die op de vloot rusten, zullen in de toekomst met niet min der succes worden vervuld, dan in het verleden. Verder zeide Balfour dat zorg, waakzaamheid en bijeenbrenging van strijdmiddelen, korstondige vruchte looze aanvallen zooals de jongste aanval op bet Kanaal, die bovendien geen resultaten van militair of maritiem belang opleverde, niet on mogelijk zullen maken. Echter was bij van meening, dat de aanval niet herhaald zou worden, daar deze het groote gevaar dat de vijand loopt niet waard is. Duitschland heeft thans de hoop opgegeven om die heerschappij ter zee te betwisten door een vloot actie het is overgegaan tot een minder waardige, meer misdadige methode. Vervolgens las Balfour een uit treksel voor uit de Duitacbe prijzen- verordening, waarin gezegd wordt, dat bij het aanhouden van neutrale schepen, zooveel mogelijk moet wor den voorkomen, dat deze hun koers moeten verlaten en zoo weinig moge lijk overlast moet worden aangedaan. De dag na de afkondiging van deze verordening werd het Noorsche stoom schip „Ravin" in den grond geboord, waarbij een aantal opvarenden ge doed werden. Ook sprak Balfour over het gebruik van mijnen door de Duitschera, en herinnerde daarbij aaa de uitlating van den Duitschen gedelegeerde op de Haagsche conferenties. Deze zeide: De officieren van de Duitsche vloot - ik verklaar dit met nadruk - zullen altijd op de meest strikte wijze de verplichtingen nakomen, welke voortvloeien uit de ongoBchre- ver. wet der menschelijkheid en beschaving. Wat moeten wij zeggen van een natie, welke zulk een rede hield bij monde van haar gekozen vertegen woordiger, terwijl zij slechts enkele jaren later een medaille slaat voor de „Luaitania". Het beteekent, dat de Duitscbprs tot de overtuiging zijn gekomen, dat yrees in te boezemen het middel is om succes te behalen. Generaal Broessllof aan het woord. Londen, 10 Nov. De .Times"-cor- respondent in het Russische hoofd kwartier heeft een onderhoud gehad met generaal Broessilof, die zeide: „Thans is de oorlog gewonnen. De zomeroperaties vormen het beslis sende moment in 's vijands neder laag, welke dateert van den tijd toen de geallieerden tot samenwer king kwamen, den vijand beletten zijn offensief voort te zetten en ons onze gedragslijn voor te schrijven. Steeds weer werd hier 's vijands opzet om onze plannen te belemmeren en ons tof het defensief te dwingen, verijdeld door de dapperheid en slag vaardigheid van onze troepen. Na gewezen te hebben op het offensief der geallieerden aan de Somme, dat de Duitschers toch maar niet kunnen tegen houden, vervolgde de generaal: Ruslanif heeft nog niet het toppunt van zijn kracht bereikt, hetgeen paa in het a.s. jaar zal geschieden, wan neer wij het grootste en beste leger sinds het uitbreken van den oorlog zullen hebben. Dit jaar waren wij verplicht het offensief te voeren met een minderheid in materiaal en zwaar geschut. Het volgend jaar zullen wij in dit opzicht den vijand evenaren, terwijl de nummerieke meerderheid zal toenemen zoolang als de oorlog duurt. BUITENLAND. Uit de Vereenlgde Stiten. Wilton gekozen. New-York, 10 November. Wilson is gekozen. Een later bericht meldt Alle bladen zijn het er thans over eens, dat Wilson herkozen is. 217 democratische afgevaardigden werden gekozen tot lid van de Kamer van Afgevaardigden, tegen 211 republi keinen. De democratische meerder heid in de Senaat bedraagt 10. De „Times" verneemt dd. 10 Nov. uit New-York, dat de republikeinen iel verslagen zijn over den loop gebeurtenissen, met het oog op de republikeinsche meerderheden in het Oosten. Wilson's overwinning in het Westen is sensationeel en niet een gevolg van de stemmen van vrouwen of arbeiders, maar van 9e leuzevrede en voorspoed, door de democraten aangeheven, en van het wantrouwen in de „flnaneieele belangen", waar van Hughes door de Westelijken ver dacht werd de candidaat te zijn. Men wedde gisteren in Walstreet 10 6 ten gunste van Wilson. Londen, 10 Nov. De „Morning Post" meldt uit Washington Hoewel 48 uren verliepen sedert de stembus werd gesloten, is de uitslag nog steeds twijfelachtig en niemand is het er over eens. De lange vertraging van de beslissiDg prikkelt het volk. Er is nooit zulk een een opwindende ver kiezing geweest Bedert 1876, toen het land aan den rand van deii burger oorlog werd gebracht en een gewa pende botsing alleen kon worden ver meden door het geschil aan de bui tengewone verkiezingscommissie te onderwerpen. De stembureauxinCalifornië, waar de candidaten elkaar nauw op de hielen zitten, worden bewaakt door de politie, teneinde te voorkomen, dat de., officieels tellers zullen worden bang gemaakt of pogingen zullen worden gedaan om hen om te koopen. Van beide zijden wordt op de telling der stemmen scherpe contróle ge oefend. LondeD, 10 Nov. De correspondent v3n de „Daily News" seint uit New- York Ik geloof, dat het resultaat van den strijd zal zijn, dat president 'Wilson beschikt over 269, de heer Hughes over 262 stemmen. De Duitsche stemmen waren vrijwel, gelijkelijk verdeeld. Hughes verloor in Milwaukee en St. Louis, twee steden waar het Duitsche element bijzonder sterk is, maar hij kreeg duizenden stemmen van de Duitsche democraten te New-Yc-k. PLAATSELIJK NIEUWS. De heeren G,ost, J. H, van Twisk en L. i Zonneveld, alhier, zijn gisteren - Amsterdam geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen. De directeur van bet postkantoor Helder brengt nader ter kennis van belanghebbenden dat ingaande 12 dezer de bij-brievenbussen des Zo«v dags niet tweemaal doch slechts een maal zullen worden gelicht n.1. ten 9.26 m. Winkelweek. In de gecombineerde Be3tuurs vergadering van de Helderache Win keliersvereeniging en Helders Belang is besloten een winkelweek te hou den van 28 November tot en met 6 December aanstaande. Waar in zoovele plaatsen van ons land een winkelweek werd gehouden met schitterende resultaat, hopen de Besturen van bovengenoemde ver- eenigingen, dat dit in onze gemeente eveneens het geval moge zijn en zeer vele winkeliers -daaraan zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling dat voor de mooiste étalages diploma's zullen worden uitgereikt. Winkeliers die aan deze winkel week wenschen mede te doen kunnen zich aanmelden bij de commissie van uitvoering, bestaande uit de heeren: Jb. Bakker, C. Adriaanse, W. Biersteker, H. C. M. Nypels en G. Kroeb Jr. Raad van Stata. Blijkens bij den Raad van State, Afdeeling voor de geschillen van be stuur, ingekomen Koninklijke be sluiten, is de volgende beslissing ge nomen Vernietigd is een besluit van B. en W. van Helder, waarbij de proef tijd waarvoor aan W. C. van der Linde voorwaardelijk vergunning was verleend tot oprichting van een visch- meelfabriek aan de Ruyghsloot op de bestaande voorwaarden met een jaar is verlengd, en waartegen A. Franke en 5 anderen te Helder in beroep waren gekomen. De vernietiging ge schiedde op grond, dat, nu uit een ingesteld deskundig onderzoek is ge bleken dat de inrichting gedurende den proeftijd hinder van ernstigen aard voor de omgeving heeft opge leverd, voor verlenging van den proef* tijd geen aanleiding bestaat. Cursus In WIJsbegsarts. (Derde avond). De derde avond van den cursus van dr. Kefcner was gewijd lo. aan de bestrijding van het materialisme en 2o. aan de uiteenzetting van het psychisch monisme van prof. Heg- mans. Spr. had in zijn overzicht deze bestrijding allereerst geargumenteerd met de stelling, dat stofdeeltjes met uitsluitend geometrisch-mechanische eigenschappen (grootte, plaats, be weging) geen bewustzijn kunnen ver oorzaken. Men stelle zich, volgens het voorbeeld van Laplace, iemand voor, die dezelfde zintuigen b^zitals w^j, in zoodanig verfijnden vorm dat hij alla bewegingen der moleculen ziet gebeurenv Hij ziet dus het phy- aieke proces in de hersenen bij het denken, hg ziet de bewegingen, die de moleculen verrichten bg ontwik keling van warmte, van beweging, van licht. Zelfs ziet hg in het men- schelgk organisme de bewegingen van de moleculen, b.v. in het netvlies, die waardoor men ziet. Dat alles kan men veronderstellen dat hg kan waarnemen. Maar dan is er toch iets, dat ontbreekt. Het be wustzijn nl. kan hg niet waarnemen. Als die z.g. „ideale waarnemer" doof was, zou hg natuurlgk even goed al die, zuiver lichamelijke bewegingen der stofdeoltjes zien, maar wat geluid was, zou hg zich niet voor kunnen stellen. Precies zoo is het met het bewust- zgn, en hieruit volgt, dat dit bewust- zgn nooit kan zgn een noodzakelijk gevolg van de bewegingen der'stof deeltjes, zooals de materialisten be weren. Het materialisme verklaart alle levensfuncties uitmuntend, be halve juist het bewustzgn. Nu trachten de materialisten wel eene verklaring te vinden voor het boven aangeduide, nl. dat er boven de beweging der stofdeeltjes nog iets anders is, door te zeggen dat in elk stofdeeltje apart reeds bewustzijn aanwezig is. Maar dan blijft dezelfde moeilgkheid bestaan: de stofdeeltjes worden dus tweeledig, ze bestaan uit stoffelgk mechanisme en bewust zijn, en wat is dan het verband tus- schen die twee? Deze moeilgkheid kunnen ze niet oplossen. Ja, zelfs komt er een nieuwe moeilgkheid bgwanneer een deel van het bewust zgn aanwezig is in elk atoompje, hoe ia het dan te verklaren, dat ons eigen bewustzgn één aaneengescha keld geheel is „Ik weet het niet", zegt de materialist. Maar is daar mede niet zgn geheele leer verwor pen? De bedoeling van het mate rialisme iB toch eene verklaring van de dingen te gsven? Het tweede argument tegen de houdbaarheid van het materialisme is„de geometrisch-mechanische eigenschappen zijn een product van ons bewustzgn. Onze ruimte-voor stelling berust op onze bewegings gewaarwordingen". Op den eersten avond hebben we gezien, hoe eigen lijk de eigenschappen van dingen uit ons bewustzgn voortkomen, geens zins omdat ze eigen zga aan de dingen. Bgvoorbeeld: bloed is rood, niet omdat, deze eigenschap als zoo danig aan die a stof eigen is, maar omdat wg bg "hot zien van bloed eene waarneming krijgen van rood. Wo komen n" vanzelf op het be- ruimte. Alle stof is omsloten ruimte. Wat is ruimte? Een ding? Neen, want een ding kan men wegdenken, en ruimte laat zich niet wegdenken. Is het een begrip? Neen, want een begrip omvat de alge meene vormen uit één soort. Het woord hond is een begrip voor een diersoort, waarin alle vormen, die identieke eigenschappen hebben, zijn opgesloten. We zouden 't kunnen noemen eene voorstelling, en wel een noodzakelijke voorstelling. We kunnen ons de ruimte niet anQera denken dan onbegrensd. Voor de bepaling van een punt zgn drie af metingen noodig, zooals men weet. Hoe komt bet, dat we ons bg de ruimte die drie afmetingen wegden ken? Kant noemt ruimte een sub jectieve aanschouwingsvorm even goed als de waarneming van kleu ren, enz., - dus het feit, dat wg ons ruimte onbegrensd voorstellen zou, volgens dien wgsgeer, liggen in onzen aanleg. Daartegenover staat de empirische opvatting, die wil, dat deze voorstelling uit de ervaring is afgeleid. Uit welke ervaring? vraagt spr. Door de zintuigen. Door welke zin tuigen? We hebben gezicht, gevoel, beweging, geluid, reuk. Reuk alleen geeft ons geen kennis van de ruimte. Wij hebben de ruimte-voorstelling dus al op andere manier gekregen en de ervaring leert ons, dat de reuk ons vaak daarbij helpt (b.v. men ruikt op eenigen afstand eene bloem en kan dan ongeveer de plaats be palen waar zij staat). Zoo is het ook met andere gewaarwordingen (gezicht- en taatgewaarwordingan). Voor .de ruimte-bepaling zijn z(J niet nood zakelijk, want ook blindgeborenen hebben «ene voorstelling van ruimte. Ons gezichtsveld trouwens beschikt maar over twee afmetingen: dat wij diepte met ons gezicht nochtans kunnen bepalen, komt omdat wjj door onze andere zintuigen reeds iets van die diepte afweten. Men zie overigens hoe een kind een ruimte leert bepalen; verschillende associa tifln van gewaarwordingen werken samen (het aanraken van voorwerpen, het zien, enz.) Die drie associaties dus waarin we de dingen zien z(jn, volgens prof. Heymans de gewaarwordingen waar op onze kennis van de ruimte jjerust. Alle andere gewaarwordingen asao- cieeren zich daarmede. Die drie be wegingsgewaarwordingenomhoog- omlaag, van ons af—naar ons toe en rechts-en links, zouden een product van eigen aanleg zgn. Immers wij bepalen een punt in de ruimte door ons naar dit punt toe te bewegen. Onze zintuigelljke beweging wordt op dat punt gestuit. Door deze voor stelling wordt ruimte eigenlek niets anders dan een subjectief schema, dat w(j in ons zelf hebben. Dit lijkt vreemd, en wij kunnen ten opzichte van kleur, geluid enz. wei aannemen, dat wij die in onszelf hebben, niet echter van ruimte. Hoe komt het, dat w(j aan de aan wezigheid van stof in de ruimte groo- tere beteekenis toekennen dan aan het andere Juist door de associatie van gewaarwordingen. Het is alsof meD mededeelingen had gekregen van verschillende, van elkaar onafhanke- lijke getuigen. Volgens de mechanische natuur beschouwing is alles uit stoffelijke deeltjes opgebouwd. Alles wat w(j zeggen over de bewegingen der ato men is afgeleid uit stoffelijke voor stellingen in de ruimte. Het mecha nische wereldbeeld is niets anders dan een wereldbeeld voor een bepaald zintuig, n.1. de beweging. Kleuren, geluiden, temperatuur komt alles uit ons eigen wezon voort. Slechts de stoffelijke deeltjes, die in eeuwigdu rende beweging zijn, blijven over. Volgens de materialisten de werke lijkheid. Maar deze werkelijkheid is slechts afspiegeling van een andere werke lijkheid, die we niet kennen, en die de ware ïb. Wij kennen dus niet de wereld zelf, maar slechts de waar nemingen, die zij in ons bewustzijn veroorzaakt. Dit is het z.g. psychisch monisme. Ia het nu, vroeg spr. in het tweede deel van zijn voordracht, mogelijk iets van die werkelijke wereld te weten te komen? 't Lijkt hopeloos. Nu zeggen de materialisten (positivisten)waarvoor is dit noodig? We hebben alleen onze zintuigen noodig in de praktijk laat ons daartoe ons zelf bepalen. Of men door dit standpunt bevre digd is, is een kwestie van persoon lijkheid. Is men het, dan moet men de consequenties aanvaarden, en men behoeft in zijn medemensch geen bewustzijn te veronderstellen. Immers, dan zoekt men weer iets achter de werkelijkheid. Ook houdt men alleen rekening met de werke lijkheid, want alle herinnering isbe wustzijn en valt dus buiten deze le vensaanBchou wing. Wat is ons het beste bekend Ons eigen bewustzijn. Maar als de „ideale waarnemer" van straks de bewegin gen onzer horsen-atoompjes kon zien, zouden op datzelfde oogenblik in zfln eigen hersenen ook bewegingen van stofdeeltjes plaats hebben. Wat het psychisch-monisme ons leert is, dat de bewustzijnsgawaarwordingen van den waargenomene oorzaak zijn van de bewegingen der atomen bü den waarnemer. Ongeveer het omgekeerde van het materialisme. De stoffelijke wereld, zegt het monisme, is de af spiegeling van eene werkelijke, on bekende wereld, het bewustzijn is de werkelijkheid, dus een deel van de werkelijke wereld. Door een schema verduidelijkte spr. dit. Zij W de aan duiding van een wil in de bewuste waarneming, welke wil uit Invloeden, die buiten ons bewustzijn liggen, weder is ontstaan, dan zal die wil in de hersenen van den „idealen waamemer"( pb. aangeduid) een zelfde associatie van handelingen te voor schijn roepen, ook uit het onbewuste ontstaan, dan bij den waargenomene. Maar beider invloed loopt langs ver schillend gebied. Immers, het gebied van den wil is de wereld, de werke lijkheid, terwijl de „ideale waar nemer" (ph.) zetelt in het leven, de afspiegeling. En die twee kunnen nooit tezamen komen. Hoe nu, vroeg spr., met de rest? Want ons. bewustzijn is maar een deel van de werkelijkheid. Er zijn "vele onbewuste waarnemingen, van andere menschen, van hoogere dieren. Er is geen grondige redenen om aan te nemen dat hier-geen bewustzijn aanwezig is. Zelfs lukt het niet ten opzichte van planten en levenloize voorwerpen. Dit laatste lijkt para doxaal, spr. noemde eenige bewijzen, die ervoor pleiten. En de onbekende wereld moet eenige analogie hebben met ons bewustzijn, want zij ver oorzaakt ODze handelingen. Het mate rialisme wil het bewustzijn verklaren uit de buitenwereld, die onbekend is, Dit is onjuist. Spr. vergoleok dit met het grove beeld van een bak gevuld met haver, wij halen daar steeds maar hetzelfde uit. En zoo is het met de buitenwereld ookals al wat wij daaruit halen .ot ods komt als be wustzijn, zal de ^buiten wereld nood zakelijk analogie met ons eigen leven moeten hebben. Spr. erkent echter, dat deze uit breiding van het monisme minder stevig staat dan de eerste stelling, dat de werkelijkheid ons bewustzijn is. Den volgenden keer eenige gevolg trekkingen uit deze geheel nieuwe leer. Roger da Geschandvlekte. Het Hollandscb Tooneelgezelschap onder directie van Joh. Langenaken te Amsterdam, geeft Zondag in „Casino" een opvoering van. het be kende drama „Roger de Geschand vlekte". Hoewel dit beroemde tooneel- stuk reeds door velen Is gezien en gelezen, zullen er nog velen zijn, die dit spannende drama met zijn vele aangrijpende tooneelen, gaarne willen zien spelen. „Roger de Geschand vlekte" is een van die pakkende stukken, die evenals „de Twee Weezen", „Rozekate", „Zwarte Griet" en dergelijke nog steeds op het reper toire blijven en door hun boeiende inhoud gaarne gezien worden. De hoofdrol wordt vervuld door den heer Langenaken zelf, die ook laatst in het drama „Paljas" de titelrol speelde, welk stuk hier zulk een groot succes ondervond. Degenen die deze voorstelling van „Paljas" hebben bijgewoond, kunnen mede beoordeelen, dat men ook nu weder iets goeds te wachten is. Evenals toen wordt ook aan deze vooratellng de meeste zorg besteed. BINNENLAND. Mailboot aangehoudon. De mailboot „Koningin-Regentes", gistermorgen vau Vlissingen vertrok ken, is door Duitschers aangehouden ec naar Zeebrugge opgebracht. Er waren 93 passagiers aan boord, onder wie 10 kinderen. Vlissingen, 10 Nov. Over ds" aan houding van de Vlissingsche mail boot. verneemt de „Tel." nader: Toen de boot hedenmorgen op reis naar Engeland was, verschenen in de nabijheid van het lichtschip Schou- wenbank twee Duitsche watervlieg^ tuigen, die het schip eenigen tijd volgden. Toen gaven de aviateurs seinen en onmiddellijk doken twee duik booten op, die de boot aanhielden. Er waren Nederlandsche marine- vaartuigen in de buurt die, de plaats naderden. Een der marine autoriteiten vroeg nadere verklaring van het ge beurde en de commandant van een der duikbooten antwoorde, orders te hebben ontvangen de mailboot op te brengen. Deze voer daarna in de richting van de Belgische kust. Men zag dat er onder de passa giers groote opwinding heerschteen één zelfs wanhopige pogingen deed om overboord te springen, waarvan men hem met geweld moest weer houden. Van de Vlaamsche kust naderden intusschen Duitsche torpedobooten. |0e vliegmachines in indlfi. Aan de „Sumatra-Post" werd be treffende de in Amerika aangekochte vliegmachines geschreven „De propellors schijnen het tropi sche klimaat niet te kunnen verdragen. Samengesteld uit dunne plankjes Amerikaansch hout, geprepareerd op koelere temperaturen, verliezen zij hier geheel hun vorm en invalshoek. Van vliegen is dan geen sprake meer. Men zal probeeren, ze te voorzien van hier gemaakte propellors en van beter hout." Onlusten In DJambl. (Officieel.) Bij hot Departement van Koloniën is het volgende bericht uit Indié ontvangen Kolonel Kroesen is den Ssten dezer te Djambi teruggekeerd na Moeara TUmbesi, Paoe Sarolangoen, Bangko, Rantau Pandjang, Moeara Boengo en Moeara Tebo te hebben bezocht. Nagenoeg de geheele bevolking is in hare dorpen teruggekeerd en biedt de behulpzame hand bij de gevangen neming van de opstandelingen. Van de zeventien hoofdleiders zgn er nu negen gearresteerd. Eenige verzet- leiders bevinden zien hog in de boven Batanghari streek, nabij Telok Koeali, alwaar verschillende afdeelingen aan het patrouilleeren zijn. Steenkolangabrsk. Men schrijft uit Almelo aan het „Hdbl": De fabrikanten alhier hebben be richt ontvangen van het Rljksdiatri- butiebureau voor steenkolen, dat voor November hoogstens 80 pCt. van de gecontracteerde hoeveelheid Duitsche kolen zal geleverd worden. In verband met de niet al te groote voorraden is dit een zeer ernstige bedreiging van de TwentBche industrie. Wanneer hierin niet spoe dig verandering komt, zal het moeten uitloopen op stagnatie in het bedrgf. Het „Hdbl" teekent hierbij aan: Van bevoegde zijde vernemen wij nog, dat de geringe aanvoer van steenkolen uit het buitenland gedu rende de laatste weken zich ook bij de spoorwegen doet gevoelen. Wan neer hierin binnenkort geen veran dering ten goede valt aan te wijzen, is het waarschijnlijk te achten, dat tot beperking van den spoorweg dienst zal moeten worden overgegaan. Van da grsns. Bij Bath is gistermorgen aange- gehouden het schip „Pieternella", af komstig uit Hoek. Achter de schotten werd 150 Kilogram buk en 50 Kilo gram zeep verborgen gevonden, be stemd voor uitvoer naar Belgie. Schip en lading werden in beslag genomen. In Sluis is een Duitsche deserteur aangekomen van het front aan de Somme. Daar hij hot in do loopgraven niet meer kon uithouden had bij zijn post verlaten, en werd veroordeeld gefusi- leerd te worden. Hierop is hg gevlucht on na een tocht van 10 dagen in Sluis aangekomen. Als eene bijzonder heid mag wel vermeld worden, dat hij niet wist, dat door den draad aan dén grens een electrische stroom gaat. Wél had hij gehoord, dat er velen aan dien draad den dood hadden ge vonden, maar hg had dittoege3cbreven aan de kogels van de grensbewakers. Onbekend met het groote gevaar was hij onder don draad doorgekropen, waaraan hij even met zijn handen raakte, die dan ook brandwonden kregen, terwijl hij zelf tegen den grond sloeg. Maar wonder boven wonder kwam bg met den grooten schrik hij begreep er niets van, wat met hem gebeurde - en met wat pijnen, door zijn geheele lichaam vrij. Eén kans uit duizend. Nadarlander in Oultscha gevangenschap. Donderdagmiddag zgn bij Gennep twee uit een Duitsch internes- ringskamp ontvluchte Montenegrljn- sche burgergevangenen over de grens gekomen. Een hunner, die vloeiend Duitsch sprak, vertelde o. m., dat zich in hetzelfde kamp een Neder lander van 76 jaar bevindt, die hun gesmeekt had do Nederlandsche autori teiten van zijn aanwezigheid aldaar in kennis te stellen, wat zij beloofd hadden te zullen doen. Vrouwelijks brievenbestellers. Do twee vrouwelijke brievenbe stellers te Groningen hebben baar baantje er weer aan gegeven twee dagen zijn ze in dienst goweest. 't Werk was haar tegengevallen en ook waren ze van de zijde van het pu bliek niet altijd even vriendelijk be jegend. Bovendien was er nogal slij tage aan de schoenen en vergoeding wordt, waar het voorloopig werk be treft, niet gegeven. Er zijn nog eenige dames, die zich bij den Urgentieraad hadden aange meld, bij de administratie op het post kantoor werkzaam. (N. Gr. Ct.) Veel zegent Te Haarlemmermeer telt een arbei dersgezin na een echtverbintenis van 8 jaren, reeds 10 kinderen. Thans is voor de derde maal het ouderpaar met een tweeling gezegend. aasveretlkklng. De heer I. M. Diezerstraat te Zwolle werd gistermorgen dood gevonden, door gas gestikt. Om half drie van nacht is hij nog op geweest en bij het naar bed gaan schijnt de slang van het gastoestel te zijn losgegaan. Van het Westelijk front. Parijs, 10 November. Aan hot Sommefront heeft geen enkele be langrijke ondernemieg der infanterie plaats gevonden alleen is een aan val van den vijand, ondernomen met het doel om de Franschen uit het Westelijk deel van Sailly-Saillisel te werpen, waar de linies der tegen standers buitengewoon dicht b(j elkaar liggen, op een volkomen mis lukking uitgeloopen. Het geschut legt aan de Maas een woedende bedrijvigheid aan den dag. De vijand heeft het voornamelijk ge munt op Douaumont, waartegen b]j optreedt met zgn zwaartste geschut en met een hevigheid, die aan de groote dagen van het Duitsche offen sief voor Verdun herinnert. Van hat Ooatalijk front. St. Petersburg, 10 Nov. In do streek van Skrobowa heeft de vijand tal van aanvallen gedaan en, ondanks den hardnekkigen tegenstand onzer troepen, die 7 aanvallen hebben afge slagen, de onzen gedwongen op hun tweede loopgraaflinie terug le trekken. Ten Zuiden van Dorna Watra heeft de vUand in het dal van den Gouden Bistrica bij de dorpen Hollo, Foldiesz en Poetna tegenaanvallen gedaan en ons genoodzaakt verscheidene hoog ten, die wij den vorigen avond hadden bezet, te ontruimen. De strijd duurt voort. Van het Roemeensche front. St. Petersburg, 10 Nov. In hot Trotus^lal hebben wij een vljandoHj- ken aanval door ons vuur afgeslagen. Ten Westen van het Buzeu-dal heeft de vijand de Roemeensche troepen vier werst teruggedroven. In de richting van Predeal zgn de Roemeniers tot het offensief overge gaan met een omvattende beweging tegen den vijaudelljlcen linkervleugel. De strijd duurt voort. In de richting van Campolung hebben wij bü Nomvostl aanvallen afgeslagen. In de Dobroedzja hebben onze troepen, het station Dunarea, 3 werst ten Westen van Cernavoda genomen en een gevecht geleverd om het bezit van de brug te Cernavoda. Wij heb ben gevangenen gemaakt eu een machinegeweer vermeesterd. Wij hebben de stad Hirsova, het. dorp Muslui en de hoogten 8 worst tbn Zuiden, van Delahem en 6 werst ten Z.W. van Kassundja bezet. De Russische- en Roemeensche troepen zgn in de Dobroedzja de laatste dagen aanmerkelijk in Zuide lijke richting opgeschoten. UIT DEN OMTREK. Anna Psulowna. Donderdagavond, 9 November, ver gaderde in het lokaal van don heer G. J. Volder de Industrieele Midden- atandsvpreeniging. Tegenwoordig 22 leden. De voorzitter, de heer J. Stins, opende met een welkom de verga dering, waarna de secretaris, do hoor C. Slikker, de notulen leest, dio on veranderd werden goedgekeurd. Ingekomen zijn 2 brieven over de uLtkoerlng van het Watersnood-Co mité, die later zullen behandeld wordeb. Tot bode is benoemd de heer H. Schouwvlieger, die deze benoeming heeft aangenomen. Voor den boekhouderscursus zal geen Rijkssubsidie ontvangen worden, wel van de gemeente. De heer A. WJggere brengt een uitvoerig verslag uit van de Midden standsbond-vergadering, waarvoor de voorzitter hartelijk dank betuigt. Namens de commissie voor 't nazien der rekening rapporteert de heer H. Stellingwerf, dat alles volkomen in orde is bevonden, waarna de rekening onder dankbetuiging wordt goedge keurd. Naar aanleiding van de laatstge houden buiteDgewene vergadering - deelt de voorzitter mede. dat do heer Van Egen pogingen heeft in 'twerk gesteld om in de tegemoetkoming der schade, tengevolge van den waters nood, verbetering te brengen, dogh mot weinig resultaat. Daarna heeft het hoofdbestuur van den Middon standsbond zich gewend tot het plaat selijk comité te Anna Paulowna, waarvan de mededeoling is ontvangen, dat de middenstand door haar niet is achtergesteld. Besloten ia deze actie te eindigen. Tot commissielid van toezicht voor den boekhouderscursus ia benoemd de heer H. Stellingwerf, die deze be noeming aannam. Besloten werd de volgende verga dering te houden in het lokaal van den heer T. v, IJzondoorn. Bij de rondvraag deelt de heer D. Kaan mede, dat bij hem geperst kla- verhooi is te verkrijgen tegeu 7 gld. per baal van ongeveer 89 K.G. Bij de sluiting zegt de voorzitter, dat deze vergadering de laatste zal zgn in dit lokaal, bewoond door den heer Volder. Hl) hoopt, dat bet. den heer Volder en zijne dochter in hunne nieuwe woonplaats wèl mag gaan. Te Kleine Sluis is het herhalings- onderwijs begonnen met 18 leerlin- - gen11 meisjes on 7 jongens. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 10 November. Do beraadslaging over art. 80 der Grondwet en de daarop ingediende amendementen wordt voortgezet. De heer De Savornin Lohman (c.-h.) zet z(jn gisteren afgobroken rede voort en verklaart zich tégen het amendement-Troelatra, om de leeftijdsgrens tot 21 jaar te verlagen. Hij is vóór hot amendement der commissie van rapporteurs betref fende den aanhef van het artikel. Voorts verklaart spr. zich voor de amendementen-Snoeck Honkemans, tot uitsluiting van de arbeidascbu- wen en de wanbetalers. Ten aanzien van den stemplicht bestrgdt spr. de beschouwingen van den beer Mendels. Hij (spreker) heeft deu stemplicht alleen facultatief ge- wenscht met het oog op hot vrou wenkiesrecht. De heer v. Beresteyn (v.-d.), spreekt eveneons over den stem plicht, naar aanleiding van de amen-

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 5