HELDERSCHE COURANT No. 4699 DINSDAG 14 NOVEMBER 1916 44e JAARGANG Dg abonnementsprijs van de „Haldorscbe Courant" Is thans per kwartaal In do stad 75 cent, franco per post ft. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Uit den omtrek. 2. Sport. 3. Feuilleton, enz. Heldersche Winkelweek. Zooals wij reeds met een enkel woord hebben medegedeeld, bestaat bQt plan hier ter stede een win- kelweekte organiseeren.in de week van 28 November tot en met 5 December. Dat wij thans wat uit voeriger op dit plan terugkomen, geschiedt wegens het groote belang van een dergelijke onderneming, zoowel voor het publiek als voor de winkeliers zeiven. Immers, de winkelétalages zijn het, die voor een groot deel het publiek tot koopen nooden.Natuur lijk, iemand, die een bepaald ding uoodig heeft en daarvoor naar zijn winkelier gaat, behoeft niet eerst in de étalage te kijken, waar het misschien niet eens uitgestald is. Maar niettemin is het waar, dat door het étaleeren veel ver kócht wordt, dat anders wellicht niet of niet dadelijk een afzetge bied had gevonden. De winkeliers weten dit zeer wel, en zorgen dan ook voor afwisselende en goede étalages. Zelfs houden groote magazijnen er bepaalde étaleurs op na, wier wei-omschreven taak bestaat in het steeds opnieuw en met de noodige afwisseling tentoon stellen der goederen van den win kelier. Dit was echter voor vele win keliers niet" genoeg. Niet genoeg, omdat het publiek, aan den sleur gewond van die étalages, nog wel eens te vluchtig voorbijliep, of ook, omdat de winkelier niet steeds tijd had om voldoende werk te maken van zyn étalage. Zoo kwam men er, in verschillende plaatsen toe, een étalage-wedstrijd of zoo genaamde winkelweek te organi- seeren. Dit had verschillende voor deden het bracht een massa publiek op de been, dat nu min of' meer gedwongen werd kennis te nemen van verschillende arti kelen, maar bovendien noodzaakte het den winkeiier zijn uiterste best te doen door het allerbeste te geven wat hij in zijn winkel heeft. Die winkelweken zijn overal .goed geslaagd. Waarom ook niet? zal men vragen. Zij werpen naar beide kanten voordeel af. Speciaal voor den Helder is er aun zoo'n winkelweek nog een ander voordeel verbonden. Hoe vaak hoort men de verzuchting: dit of dat is hier niet te krygen Men gaat dan buiten de gemeente, terwijl, wat men zoekt, evengoed en voor volstrekt niet hoogeren pr;js dan elders, hier te krygen is. Een winkelweek kan aan de legèude, dat hier niets te krygen zou zyn, voor goed een einde maken. Ook lokt zoo'n winkel week ongetwijfeld menschen van buitenuit Anna Paulowna, van Texel en Schagon zullen ongetwij feld velen hier een kykje komen nemen, ^n van kyken komt koopen. Het is nu te wenschen, dat alle winkeliers het groote belang van een dergelijkeu étalage-wedstrijd inzien. Zooals men weet, gaat het initiatief uit van de besturen van de Winkel iersvereeniging en Hel ders Belang, en deze hebben ge meend de week van 28 November tot en met 5 December daarvoor te moeten bestemmen. Voor St. Ni- colaas worden toch allerfei extra- kosten gemaakt en worden toch speciale maatregelen genomen voor Wat de jury betreft, deze is uitteraard nog niet benoemd, doch zal bestaan uitonpavtydigemannen, en wat de prijzen aangaat, ook hieromtrent is natuurlijk nog niets bepaald. Vermoedelijk zullen er verschillende rubrieken komen voor de fraaiste, de doeltreffendste étalage, enz. Mogen zich nu vele winkeliers by een der heeren van de Com missie, aanmeldenDe namen hebben wij reeds meegedeeld in ons vorig nummer. DE OORLOG. Van het O o s t e 1 y k front. Bfj Skrobowa trachtten de Russen, met sterke strijdkrachten tot den aanval overgaande, de door de Duit- sehers genomen stellingen te her overen naar het Duitsehe bericht van den llen meldt, echter zonder succes. Ten Zuidwesten van Folw:Krasno- lesie aan de Narajofka drongen de Duit8chers door in de Russische hoofd» stellingen. 5 hevige tegenaanvallen der Russen werden afgeslagen. In de Karpathen, bjj denSmotrec, namen de Duitschers 60 Russen ge vangen. Het legerbericht van 12 dezer meldt nieuwe aanvallen der Russen op den Narajof ka-oever en op de door hen verloren stellingen ten Westen van Ton opzichte van het leeg-ver- lcoopen dezer étalages behooft men zich niet ongerust te maken, want de jury zal reeds den eersten of tweeden dag rondgaan en haar oordeel vaststellen, zoodat wanneer de geheele week uit de ramen vorkocht wordt en daardoor de étalage geschonden, dit geen in vloed zal hebben op den uitslag van den wedstrijd. En doordat in de week vóór St. Nicolaas toch reeds velen, op pad zyu, bereikt men velen, die anders wellicht thuis waren gebleven. De legerberlchten van 10, 11 en 12 November. Van het Westelij k front. In het Fransche avondcommuniqué van den lOen wordt medegedeeld dat bij les Boeufs verschillende vijande lijke loopgraven genomen werden. De Duitschers ondernamen een aanval togen Saillisel, doch werden terug geslagen. Het bericht van den 12en maakt melding van hevige artilleriegevech ten ten N. van de Somme. In de streek van Deniécourt, ten Z. van de Somme, ondernam de vijand een feilen aanval. Met zware verliezen werd hij evenwel teruggeslagen. De vliegtuigen ontwikkelden groote activiteit. Bij Saillisel behaalden de Frauschen nieuwe voordeelen. Naar het avondbericht van den llen aangeeft, werd het grootste deel van het dorp hernomen. In het O. ioel boden de Duitschers verwoeden tegenstand. 100 man werden gevangen genomen i Ten Z. van de Somme werd een Duitschon aanval afgeslagen. Do artilleriegevechten duren nog met groote hevigheid voort, voornamelijk le streek van Ablaincourt en Gomicourt. De taaie tegenstand der Duitschers in het O. deel van Saillisel, waarvan in het Fransche bericht van den llen gesproken werd heeft niet kunnen bulotten, dat de Franschen het ge heide dorp vermeesterden. De Duit schers leden zeer zware verliezen en verloren 7 officieren on 220 man aan gevangenen. 8 machinegeweren wer den buitgemaakt. Een Havas belicht meldt nog het volgende omtrent de gevechten om Saillisel. Twee vrij belangrijke plaatse lijke krijgsverrichtingen zijn Zaterdag ten N. van de Somme ten gunste der Franschen verloopen. Overal waar de vijand het initiatief nam, werd hij gedwongen terrein af te staanzijn tegenaanvallen werden overal afge slagen. In het begin van November had de krachtige druk van de Fran schen den vijand uit Saillisel ver dreven. Hun bedreiging om hot bosch vau St. Pierre Vaast en een gedeelte vau de voornaamste verdedigingslinie Roquigny—Le Mesnil—bosch van St. Pierre, waarvan het bezit voor de Duitschers in het bijzonder van waarde was, te bezetten, werd sterker. Den 5en en den 6en dezer slaagden de Duitschers er in na tal van hard nekkige aanvallen om de Franschen naar den zoom van het dorp terug te werpen. Dezen hebben nu Zaterdag revanche genomen door een stelsel matig vooruitdringen met handgra naten, de Duitschers voet voor voet bestrijdend en uit het grootste deel der huizen werpend. De verdedigers, die zich aan de oostelijke zijde wan hopig vastklemden, werden met om singeling bedreigd. Ten zuiden der Somme probeerden de Duitschers met alle middelen het offensief te her vatten en deden een hovigeii aauval tusschen het dorp en het bosch ten noorden van Chaulnea. Ten slotte gaven zij met zware verliezen den stryd op. E-m andere onderneming van be- teekonis bij Gomencourt mislukte oailanks het gebruik van brdndende vloeistoffen volkomen. Ook de Engelschen hebben eoDige voordeelen bevochten. Het Oostelijke deel van de Regina loopgraaf, waar van een deel reeds op 21 Oct. door do Engelschen veroverd was, is thans ook in Engelsche handen gekomen. Over een front van 1000 yards werd de vijandelijke loopgraaf aangevallen en, niettegenstaande het hevige spervuur der Duitschers, vermeeeaterd. 4 offi cieren en 56 man werden gevangen genomen. Van Duitsehe zijde wordt dd. 11 dezor bericht, dat de Engelschen bij een nachtelljken aanval ten N.O. van Courulette erin slaagden in de voorste Duitsehe loopgraven door te dringen. Iu Saillisel behaalden de Frauschen kleine voordeelen bij de kerk van het dorp. Voor het overige mislukten hier de met kracht ondernomen aanvallen. Het bericht van den 12en meldt nog niets over het verlies van Saillicee. Alleen wordt gezegd, dat om het dorp nieuwe gevechten zijn ontbrand. Ten Zuiden van de Somme werden pogingen der Franschen om tot den aanval over te gaan, door het artil lerievuur verijdeld. Het Russische communiqué van den llen meldt daarentegen, dat de schansen die den lOen verloren gin gen, don llen door hardnekkige aan vallen heroverd werden. Ten O. van de Narajofka ondernamen de Duit schers gedurende den lOen den ge- heelen dag krachtige aanvallen tegen de door de Russen bezette heuvelkam, 's Middags gelukte het den vijand een deel der stellingen te veroveren. Door een krachtigen tegenaanval kwamen deze evenwel weder in het bezit der Russen. Een aanval der Duitschers in de Bosch-Karpathen, ten Z. van het dorp Dzembrowa werd afgeslagen. Even eens was dit het geval ten Z. van Dorna Watra. Volgens de mededeeling van den 12en werden de gevechten aan de Narajofka voortgezet. Een deel dor Russische stellingen, die door het artillerievuur verwoest waren, werd opnieuw door de Duitschers vermees- terd. Ten Z. van Dorna Watra houden de vijandelijke aanvallen aan, doch worden st.eeds afgeslagen. Ten Z. van Mernacb Mezo werden 2 heuvels door de Russen genomen, zy veroverden hier een machinegeweer en namen 4officieren en 205 man gevangen. Volgons een bericht uit St. Peters burg aan de „Daily News" worden de aanvallen der Duitschers wel krachtig opgezet, doch zijn zij slechts van plaatselijken aard en hebben zij strategisch doel, behalve dan het onttrekken van Russische troepen aan andere fronten. Van het Oostenrijkseh-Itall- aacsche front. Het Italiaansche communiqué van den llen geeft aan, dat het front eenigszins verbeterd werd door een vooruitgang ter diepte van ongeveer 800 M. tusschen Faiti Hrib en Kos- tanjovica. Twee kanonnen van 15 cM. en veel munitie werd buitgemaakt. Het bericht van den 12en meldt artilleriegevechten en spreekt van ongewone troepenbewegingen Trontino. De Oostenrljksche berichten geven den toestand als onveranderd aan. Aan het N.O. front van Zeven bergen zetten de Duitschers hunne aanvallen met succes voort. Ten W. van den wegPredeal—Sinaia werden een aantal Roemeensche stelliDgen stormerhand genomen, waarbij 160 gevangenen gemaakt werden. Aan oen meer naar het W. gelegen pas- weg werden eenige hoogtestellingen door de Duitschers genomen en 200 gevangenen gemaakt. Naar het bericht van den 12do meldt, werden ten N. van den Oituz- beek acht aanvallen der Roemeniers jen. Bij het afslaan der aan vallen op den Frutu en de Sate en by .de verovering der vijandelijke stellingen ter weerszijden van de Olt werden, met inbegrip van de reeds gemelde 200 gevangenen, 18 officieren en meer dan 1000 man gevaDgen genomen. 7 kanonnen werden buit gemaakt. Aan don weg naar Predeal, op den Szurdukpas en by Orsowa gingen de Duitschers eenigszius vooruit. Volgens het Roemeensche commu niqué vau den llen werden in het Slanicdal drie vijandelijke aanvallen jen. In het Buzen-dal is de toestaud onveranderd. In het Prahovo dal en op den rechteroever van do Olt werden de vijandelijke aanvallen gestuit. In de streek van Dragoslavele werd een vijandelijke loopgraaf, op den linker Olt oever de berg Fuintzilu genomen. Hier werden ook in N. richting vorderingen gemaakt. Het bericht van den 12en geeft aan dat opnieuw voordeelen worden behaald. In het Trotus-dal werden Alunis en de Prectesele aange vallen en bezet. Tusschen de Slanic en Oltz ondernamen de Centralen aauval in de richting van den top van den Cemica, doch werden teruggeslagen. Daarna gingen de Roemeniers over liet geheele front van Vranca tot aan Slanic tot het offeusief over, waarbij de toppen Lurcel en Fatam-Carta bezet werden. De vorderingen op den linker Olt- oever houden aan. In het Jiu-dal daarentegen moesten de Roemeniers een weinig naar het Z. terugtrekken. By Orsowa hevige gevechten. Van Russische zyde wordt nog ge meld dat de vyand vruchteloos aan vallen ondernam in het dal van de Arghis. In de Dobroedaja. Het Russische bericht van den llen geeft aan dat in Zuideiyke rich ting vorderingen gemaakt werden. Op don rechteroever van de rivier werden de dorpen Topal en Hisdar bezet. In het Roemeensche communiqué wordt gezegd dat do troepen vooruit gingen tot Imaneisme—Ceranasaf, waarbij 100 man gevangengenomen werden. Van het Macedonische front. De Duitsohe en Bulgaarsche berich ten van den llen geven aan, dat in het O. deel van de vlakte van Mo- nastir en op de hoogten ten N. van de Tserna herhaaldelijk aanvallen der Franschen en Serviërs afgeslagen werden. Aileen ten Z. van Polog slaagde de vijand erin de stellingen binnen te dringen. Aanvallen by de dorpen Rahovo en Barakli-Dzjoema wei den afgeslagen. Volgens de mede deeling van den 12en zetten de Ser viërs en Franschen aan de Tserna hunne aanvallen voort, waar zy erin slaagden by Polog opnieuw vooruit te komen. De Engelsche en Fransche commu niquó's van den 12en melden, dat na het afslaan van 6en aanval dér Bul garen in de Tsernabocht de gealli eerden tot het offensief overgingen, waarby het geheele dorp Polog door hen vermeesterd werd, evenals de berggroep van den Aukuke. Tegen aanvallen van den vyand werden afgeslagen. Meer naar hot Wosten, ten Noorden van Welisele, gingen de Serviërs eveneens vooruit. Het „Petit Journal" meldt, dat als gevolg van de samenkomst van Joffre en Cadorna, waarin het talmen op den Balkan besproken is, een krachtig optreden van generaal Sarrail te ver wachten is. De duikboot- en mljnoorlog. Het Amorikaausche stoomschip „Columbian" (8580 ton), de Engelsche stoomschepen „Bogota", „Marga" en „Earl of Forfar" (4453 ton), het Deensche stoomschip „Freya" (895 toü) en de Noorsche stoomschepen „Daphne", „Seirstad" en„Balto"zyn in den grond geboord Volgens Duitsehe berichten hebben duikbooten de Italiaausche stoom schepen „Bartunno" (3239 ton) en „Fedelta" (1906 ton) tot zinken ge bracht. Russlsehe dreaduought vargaan? Uit Sofia wordt dd. 10 November gemeld, dat een machinist van de Russische dreadnought „Imperatritsa- Maria" op de Bulgaarsche kust is aangespoeld. Uit zyn verklaringen biykt buiten twyfel, dat dit oorlogs schip tengevolge van een mynont- plofflng by Sulina gezonken is. (De „Imperatritsa-Maria" was een linieschip van 22.800 ton, in 1915 in de vaart gebracht). Luchtaanvallen. Oostenrljksche watervliegtuigen heb ben in den nacht van 11 op 12 Nov. bommen geworpen op Padu&.l Het gebouw van den militairen bevelheb ber, het station en een kazerne werden getroffen. In laatstgenoemd gebouw en in de stad brak brand uit. Een gevecht tusichen vliegtuig-eskaders. De correspondent van de Liberté aan bet Somme-front bescbryft een luchtgevecht, dat op 10 dezer boven de Duitsehe linies by Bapaume plaats had. Duizenden Bloegen het inspan ning gado. Na een mislukte poging om over de Engelsche linies te vliegen, besloten de Duitschers tot een reus achtige onderneming, waarvan de geallieerden door hun luchtverkenners onderricht werden. Onmiddellyk ste gen drie Engelsche eskaders van elk tien vliegtuigen op om d.e Duitschers vóór de linies van de geallieerden op te vangen. De slag werd geleverd op 3000 M. hoogte. De Duitschers hadden het voordeel van het grootere aantal ze waren op zyn minBt met hun 38en. Het was en verschrikkeiyk gevecht. Lang bleef het onbeslist. Vele vlieg tuigen werden ten val gebracht, het juiste aantal is niet bekend. De En gelsche vliegers toonden zich verre weg de meerderen te zijD. Ze bleven meester van de lucht en vervolgden den vijand met de uitersten stout moedigheid. De eskaders van den vijand werden volslagen uiteenge jaagd. Hun verliezen waren veel grooter dan die van de Engelschen. Uit Griekenland. Naar de „Morning Post" uit Athene verneemt, heeft de Duitsehe gezant den minister van buitoulandscho zaken bezocht en dezen verklaard, dat Duitschland allen afstand van oorlogsmateriaal aan de geallieerden ten gebruike van het nationale ver- dedigingsleger als een reden tot oorlog beschouwt. De algemeene indruk te Athene is, dat deze stap werd uitgelokt door de pro Duitsehe partij in Athene, ton einde do regeering te sterken in haar weigering om uitrustingsstukken aaD de entente over te geven. Intusschen, al tracht men de be- teekenis van den stap te verkleinen, by opent de deur voor groote dingen, nl. indien de centrale regeeringen de houding van den Dnitschen gezant steunen. De „Patris" vraagt: waarom zou de onzydigheid worden prys gegeven met het uitleveren van oorlogs materiaal aan de entente, waar Griekenland door 25,000 man troepen, 350 kanonnen, 60,000 geweren en de helft van hun munitie aan Duitsch land over te leveren, geacht wordt zyn onzydigheid niet te hebben prys gegeven? BINNENLAND. Nlauwa moeilijkheden. Het „Handelsblad" schryft: Telkens en telkens weder doen zich nieuwe moeiiykheden voor by de economische politiek. Thapa zyn er zeer ernstige ver wikkelingen over den invoer van versche en gedroogde zuidvruchten. Op dit oogenblik wordt daarvoor door de N. O. T. geen enkel consent afgegeven. Ja zelfs wat voor de betrokken handelaren, die kredieten geopend hadden, veel erger is - goederen waarvan de consignatie aan de N. O. T. wel reeds was toegestaan, werden in Engeland gelost of zelfs, wanneer ze hier te lande reeds waren aangekomen, noodzaakte de Engelsche regeering de N. O. T. ze terug te zenden naar Engeland, om ze daar voor het Pryzenhof te brengen. Het iB n.1. een overeenkomst tusschen de N. O. T. en de Engelsche regeering, dat de booten worden doorgelaten, ook als Engeland een gedeeite van de lading wenscht aan te houden. De N. O. T. verbindt zich dan om de goederen niet vry te geven, of, wan neer dit verlangd wordt, naar Enge land terug le zenden. Zoo is het ook gegaan met groote partyen abrikozen, abrikozen pulp, amandelen enz. Door onderhandelen slaagde de N. O. T. er nog wel eens in een partytje vry te krygen, maar dat ging toch steeds stroever. Totdat de Engelsche regeering cr een eind aan maakte en kortweg een drietal booten aanhield en daar alle zuid vruchten uithaalde. De stoomvaartmaatschappijen be danken er nu voor om haarsohepen ter wille van een gedeelte van da lading een kostbaren tyd opgehouden te zien en weigeren voorloopig zuid vruchten te vervoeren. Omtrent de oorzaak van het op treden van Engeland vernemen wy, dat van die zijde de eisch is gesteld, dat eerst de grenzen voor den uit voer van het Nederlannacho fruit mo6ten worden gesloten. De Engel sche regeering betoogt eenvoudig, dat, wanneer de Nederlandsche fabrikau- ten jam of compóte willen maken, zy daarvoor in de eerste plaats bet Nederlandsche fruit moeten gebrui ken. Men wil niet dat dit fruit wordt uitgevoerd en het tekort aangevuld met zuidvruchten. Zy wy wel ingelicht, dan heeft Engeland zich bereid verklaard om, wanneer die eisch wordt ingewilligd, den aanvoer van zuidvruchten weder toe te laten. Op dit oogenblik worden zelfs reed3 onderhandelingen gevoerd over een geheel nieuwe regeling. Het behoeft echter zeker geen be toog, dat er hier zeer veel tegen strijdige belangen zyn. Men denke alleen slechts aan do Nederlandsche oofttelers 1 Laat ons hopen, dat men er in zal slagen een voor allen bevredigende oplossing te vinden, opdat ook deze nieuwe moeiiykheden weder opgelost worden. Uit Oost-lndli. De correspondent van het Hbl. te Soerabaja seinde dd. 9 November, dat op den specialen trein van den gou verneur generaal tusschen Madioen en Djocja met bamboeataven is ge worpen. Een balcon van het salon- rytuig werd beschadigd. Niemand werd gewond. Belgisch vliegtuig geïnterneerd. Vrijdagmiddag omstreeks halfzeven is naby standpaal 112 (by Ter Heide) een vliegtuig nedergedaald van Bel gische nationaliteit. Twee officieren, die zich er in bevonden, zijn geïnter neerd en het vliegtuig is onder be waking gesteld. Da Koningin Regantss aangahoudan. Omtrent de aanhouding van den mailboot waren Maandagmorgen by de directie van de maatschappy „Zee land" nog geen byzonderheden be kend. Daar beslist geen contrabande aan boord was, vertrouwde men dat het schip zou worden losgelaten, na het ontschepen der Belgische en Engel sche passagiers. De „Tel." meldt dat het schip Zon dagmorgen nog aan de pier te Zee- brugge lag. Het schip werd door de Duitschers byzonder nauwkeurig onderzocht, omdat, naar zy zeggen, op de „Prius Hendrik" door passa giers zakken zóó verborgen waren, i at ze toen aan 't onderzoek der Duitschers zyn ontsnapt. De Belgen en eenige Engelschen zyn na de aan houding dadelijk aan wal gebracht en naar Brugge geleid. Vrouwen on kin deren werden vrijgelaten en mochten naar hun vorige woonplaats in Belgis terugkeoren. Een gerucht meldt, dat ook de mail onderzocht wordt. Dit kon men niet bevestigen. Naar het blad verder mededeelt waren aan boord 18 Engelschen, onder wie 12 vrouwen en kinderen, waar van er acht in Duitschland waren vrygelaten, 3 Amerikanen, onder wie een Amerikaansche koerier, 2 Itali anen, 1 Noor, 9 Fransche vrouwen en kinderen, 56 BelgeD, onder wie vrouwen en kinderen, en 1 Belgisch koerier. ,,Dan" Godfrey, de bekende lady van de Timbertown Foliies, die zicb aan boord van de „Koningin Regentes" bevond, is gevangen genomen. Godfrey was met verlof in Enge land, doch had zijn verlof onderbroken en was naar Holland teruggekeerd, om deel te nemen aan de voorstel lingen van de Timbertown Foliies te 's Gravenhage, Amsterdam en Rotter dam. Nu was hij weer op weg naar Engeland om daar het verdere ge deelte van zyn verlof door te brengen. Een niet officieel bericht uit Beriyn meldt, dat dadeiyk, nadat de „Konin gin Regentes" was aangehouden, van boord verscheidene zakken, waar- schyniyk met poststukken, in het water werden geworpen. Een dezer zakken ia door een onderzeeboot op gepikt en bleek in hoofdzaak cou ranten te bevatten voor het departe ment van buitenlandsche zaken in Londen. 30 voor den krijgsdienst ge schikte onderdanen van aan Duitsch land vijandige staten, dio aan boord waren, zyn gevangen genomen. Onder hen was een Engelsche soldaat, die met verlof uit z(jn interneering in Nederland, op reiB wa3. Samenrotten. Het volgend adres iB door den Bond van Minder Marinepersoneel verzonden Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenbage. Geeft met, verschuldigden eerbied te kennen, het Hoofdbestuur van den Bond voor Minder Marino Perso neel, gevestigd te Den Helder, Prins Hendriklaan dat de aanvulling van hot Crimineel Wetboek van het Krijgsvolk te Water met een nieuw artikel 92a, welk voorstel tot aanvulling binnenkort door Uwe Kamer zal worden behan deld, ernstig te betreuren zou zijn, omdat die aanvulling althans in den door de Regeering voorgestelden vorm aan ernstige bedenking onderhevig is dat genoemde aanvulling inderdaad niets anders dan een gelegenheids- voorstel is, omdat anders hel Crimi neel Wetboek voor de Landmacht evenzeer zou zyn voorgesteld te wyzigen dat dit gelegenheidsvoorstel uit sluitend en geheel het gevolg is van in Mei j.1. te Soerabaja plaats gehad hebbende demonstraties onder het Marine-personeel, en dus als gevolg van een zeer incidenteel geval, onder zeer abnormale omstandigheden te voorschyn gekomen; dat de aanvulling van het C. W. W. met art. 92a geenszins beteekent eene vervroegde invoering van de artikelen 108 en 110 van het in 1903 vastgestelde Militair Wetboek van Strafrecht, omdat bovenbedoeld arti kel aan deze 2 artikelen juist een zeer ongemotiveerde uitbreiding geeft, waardoor het recht van vereeniging en vergadering groot gevaar loopt; dat feiten, als zich te Soerabaja hebben voorgedaan, disciplinair zwaar genoeg kunnen worden gestraft en het allerminst noodzakelijk is, om tot een massa ontslag over te gaan, zooals is geschied; redeneD, waarom adressant Uwe Kamer ernstig verzoekt, deze aan vulling to willen verwerpen of min stens de in nevensgaande Memorie van Toelichting aangegeven zinsnede er in op te nemen. In de Memorie van Toelichting worden de art. 108 en 110 van het Militair Strafwetboek, handelend over samenrotting, besproken. Terwyi, zoo zegt de Memorie, het voorgestelde art. 92a gewoon samen rotten om in vereeniging hun plicht te verzaken, geiykgesteld wordt met militair oproer, wordt men in art. 108 M. W. S. pas schuldig aan dit misdryf geacht, indien het tot feite lijkheden komt. Indien het Regeeringsvoorstel dus niet meer beteekent dan eene ver vroegde invoering van artikel 108 M. W. 8., dan zal wel degeiyk het artikel aldus moeten luiden Wanneer buiten de gevallen in de voorafgaande artikelon van dezen titel bedoeld, vyf of meer schepelingen samenrotten, om in vereeniging hun plicht te verzaken, worden zy, indien het tot eenige feitelijkheid of bedreiging daarmee is gekomen, behoudens, enz. Of, indien alleen aan art. 110 is gedacht, dan zou er in genoemd art. 92a C. W. W. in plaats van „om in vereeniging hun plicht te verzaken", moeten staan „tot militair oproer", Zooals thans het artikel is voor gesteld, levert het voor de meest vreedzame vergadering van schepe lingen altijd gevaar op. Inbraak. De inbrekersbende, dio in den laatsten tyd Amsterdam onveilig maakte, is Zaterdagnacht weder bezig geweest. Toen de conciërge van perceel Singel 330, die tweehoog in dat per ceel woont, Zaterdagmorgen te half zeven haar zoon uitliet, bemerkte zy onraad. De ketting bevond zich niet meer op de straatdeur, ofschoon deze deur nog wel op het nachtslot was. Bovendien was in het benedenhuis, waarin het kantoor gevestigd ia vau de boekhandelaars P. N. van Kampeu en Zoon, een deur gesloten, die anders open was om de conciërge in de gelegenheid te stellen de tele- phoon te hooren. In het kantoor zelf was aan de atraatzyde een der beide ramen, dat hetwelk het dichtst bij de hooge stoep is, opeugoschroven. En in het kantoor was de brandkast (een kast van kleine afmetingen) opengebroken. Het slot was er blijk baar uitgeboord. De politie werd gewaarschuwd en stelde een nauwkeurig onderzoekin. Daarbij pleek dat uit de brandkast een bedrag vsd f700 ïi 1800 aan bankpapier en een zeer aanzieniyk bedrag aan effecten was verdwenen. De waarde der effecten moet tusschen de f20,000 en f30,000 bedragen. Vermoedeiyk zyn de dieven binnen gekomen door op de belendende schutting te klauteren. Van die schut ting konden de inbrekers vry ge makkelijk het raam van het beneden huis, dat het verst van de straatdeur gelegen is, bereiken en dit open schuiven. Doordat het perceel eenigs- verzakt is (het is gestut in verband met de slooping van de perceeien er naast) sloot dit raam vermoedeltjk niet goed. Na binnen hun misdadige werkzaamheden verricht te hebben, waarby ze voor grootere veiligheid de binnendeur van het kantoor sloten, hebben de dieven vermoedelyk eerst getrachtdoor de straatdeur het perceel te verlaten. Daarbij hebben zij dan den ketting van de deur verwyderd, doch bemerkt dat deze op het nachtslot was. Daarop (aldus de ver onderstelling der politie) hebben de dieven het perceel verlaten door het raam, dat het dichtst by de stoep ligt en dat, zooals gezegd, openstond. Omtrent de daders ontbreekt elk spoor. moeder de vrouw afdragen. Zyn gezin bestaal verder uit 4 kinderen. Dit is een gemiddeld gezin (zie daaromtrent „Onderzoekingen over de volksvoe ding in de gemeente Utrecht") van dr. J. J. R. Moquette). Het rekensommetje in het verslag van die vergadering mag misschien theoretisch juist, zyn iedere huisvrouw weet dat dit met de praktijk ten eenen male in stryd is. Om by myn buisgezin te biyven, geeft myn vrouw buiten de voeding wekelyka uit: Aan huishuur f 2.50, schoolgeld f 0.26, belasting f 0.20, fondsen f 0.30, vuur, licht en bewassching geou 50 cent maar f 1.60, f 0.75 voor kloeding en linnenkast is misschien genoeg voor reparatie, maar dat mag alleen niet berekend worden. De uitgaaf is minstens te stellen voor man en vrouw op f 75.— per jaar en voor 4 kinderen idem. Dus totaal op f160, dus f 8.— per week. Dus voor schoenreparatie en vernieuwing, boveu- en onderkleeding en verdere huishoudelijke benoodigdheden niets. Dus totaal uitgaaf per week, buiten de voeding f 7.26. Er bl|jft dus over voor voeding f 4.64 per week. Dan rekenen wij niets voor eventueele gevalleD, als:ziekte, een enkele versnapering voor de kin deren, noch voor den man, noch voor de vrouw. Wordt dus aangenomen, dat elk huiegezin, een model inrichting is, waar men nooit ziek is, nooit een V» cent uitgeeft, of het is voor nood zakelijk levensonderhoud, dan moet getracht worden om van f 4.64 in de week een gezin in het leven te houden. Dat daarby in de praktyk niets of laten wy zeggen, zeer weinig van de overigens zeer behartigenswaardige wenschen van dr. v. d. V. terecht komt, laat zich goed begrypen. En wat wy dan ook gemerkt heb ben in het verslag van deze verga dering, is dat deze dr. vergeten heeft erop te wyzeD, dat mede en vooral een der beste maatregelen ter bestrij ding van het t.b.c. vraagstuk is, dat het levenspeil van de massa van ons, f 12.— gasten, verhoogd wordt. Want is f 12.— volgons dezen dr. in normale omstandigheden voldoende, om een zoodanig theoretisch levensonder houd van een gezin mogeiyk te doen zyn, in deze abnormale omstand'g heden is dit geheel onvoldoende. Maar bovendien heeft reeds bet onderzoek van dr. J. J. R. Moquette in 1906 naar wy vermeenon gehou den in de gemeente Utrecht (in na volging van buitenlandsche collega's van dien dekter) uitgewezen, dat een hierboven genoemd gezin minstens f 15.— per week inkomen moest hebben. En ook dan moesten het vrijwel modelinrichtingen zijn. Neemt men nu in aanmerkiDg, dat sinds 1906 alle benoodigdheden vcor onderhoud zyn gestegen, zelfs buiten deze abnormale prijsstijging, dan blijkt daar ons inziens uit, dat geheel dat geschoolmeester over de beste wyze om in het onderhoud te voor zien van nul en geener waarde is en bovendien daardoor een krachtige aandrang om de iDkomsten voor de massa te vergrooten, als middel om de t,b.c. te Imtryden, wordt in den weg getreden. Want juist het feit, dat deze dokier aanhaalt van het front, waar de ge ledon ellende zoowel gegoeden als de overigen aantast is een bewijs, dat het een ziekte is, die uit ellende, voort spru.it. Helpt dan ook het ellende bestaan van twaalf guldens gasten te verbeteren en gy doet moor in de richting van de t.b.c. bestrydiDg dan allo doktoren en consultatie bureaux te zamen, want ge werkt aan de voorkoming der ziekte. Mynheer de Redacteur, nog verder in te gaan op de voorstelling, hoe het benoodigde bedrag voor do voe ding volgens dokter v. d. V. uit f 7.50 bestaande, wordt gevonden, komt 003 overbodig voor, hoewel daarvan nog het noodige te zeggen zou zyn. Wy bemerken, dat wy daardoor te veel van uw plaatsruimto zouden vergen. Met onzen dank voor de plaatsing, Hoogachtend, X INGEZONDEN. Esn twaalf gulden gast an da T.B.C. bastrljding. Met verbazing en ergernis, las ik in de courant van Donderdag 9Nov.jl, het verslag over de lezing in „Casino" Tuberculosebestry ding". Dat dr. v. d. Voo uit den Haag heel goed weet hoe de t.b.c. bestreden moet worden is buiten twyfel, ook dat het van zeer veel belang is om deze ge vreesde ziekte te bestryden, geef ik gaarne toe. Ik neem dus aan dat dr. v. d. V. op zyn terrein goed thuis is tenminste daarmede beter op de hoogte is, dan met de verdeeling van f 12. huishoudgeld. Het ware dan ook beter geweest als dr. v. d. V. dit terreiD, waar menig huismoeder paf voor staat, buiten bespreking had gelaten. Want f7.50 voor voeding, was dat eens waar dat daarover te beschikken was geweest, dan was er geen vuiltje aan de lucht. Ondergeteekende heeft het twyfel- achtig genoegen om tot degenen te behooren welke wekelyka f 12.- aan Ingezonden mededeeling. Ontmoediging helpt niet. Het is geen wonder, dat vrouwen by tydea moedeloos worden. Zy zyn zoo verdiept in het welvaren van anderen, de zorgen voor de familie en het geluk van het eigen huis, dat haar eigen gezondheid vaak verwaar loosd wordt. Als rugpijn, waterstoornissen, ze nuwachtigheid, of verlies aan ge wicht hieruit voortvloeien, toont dit aan dat de nieren aan het verzwak ken zyn en dat urinezuur zich in het lichaam ophoopt. Men dient te beden ken, dat dan verdere verwaarloozing kan leiden tofrheumatiek, ischias, niergruis of -steen, ontstoken niereu en blaas, of tot graden van ongenees lijke nierziekte. Ontmoediging dient tot niets. Geniet liever meer frissche lucht en slaap. Verlicht zoo mogelijk uw werk. Neem slechts licht verteerbaar, gezond voed sel, met genoegzaam melk, genoeg zaam water, maar geen onnoodigo opwekkende middelen, en versterk de nieren door een kuur met Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Dit genees middel herstelt de werkzaamheid van alle urineorganen, zuivert het bloed en doet een nieuw levenstijdperk voor u beginnen. Mannen zoowel als vrouwen onder vinden nut van Foster's Pillen, want deze bevatten de zuiverste beatand- deelen uitsluitend voor nier- en blaas- kwalen. De echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, kenbaar aan het handelsmerk (de man met zyn handen in de len denen) op het etiket, zyn to den Helder verkrijgt), by Alb. ten Klooster, Kei- zerstr. 98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 p. doos of 10 p. zes doozen. (46)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1