HELDER8CHE COURANT HET GULDEN MYSTERIE Hotel Bellevue. Diners. Soupers. No. 4701 ZATERDAG 18 NOVEMBER 1816 44e JAARGANG Eerste Blad. Ba akaaaenantsprljs itan de „HeJdarsahe Courant" Is thans por kwartaal la do stad 75 cent, franse per past tl.—, Op- m ondergang vin Zir ir Maan en tqd van boegwater (Texel). Hui z*m water Not. op: onEor: op: ondor: Zondag 19 a 0.17 n. l.U 7.B0 40 l.s# .3.10 Maandag 20 1.89 1.87 7.81 8 69 3.89 3.80 DIoad.tE 21 3.41 143 7.11 8.88 8.40 4.86 Wo«nid. 33 8.61 1.68 7.86 8.67 4.46 6.86 Honderd. 88 1.18 3.89 7J6 S>$< 6.46 «.95 Visdag 84 6.41 8.40 7.87 8.66 «.86 7.10 Zatordag 86 8.8 8.80 7.S9 8.61 7M 7.66 Ingezonden mededeellng. Herfstgedachten. De uitwasemingen van den herfat zyn even gevaarlek als die van de lente. Indien men moet passen op de storingen die voortkomen uit den levensdrang waardoor zich het nieuwe jaargetijde kenmerkt, zoo moet men eveneens zich in acht nemen tegen den invloed van het najaar op het organisme. Evenals in de lente, verandert in den herfat het bloed in zeker opzicht van eigenschappen. Het moet dan een rijkere voeding opnemen, om aan het lichaam een voldoenden weerstand tegen de koude en de vochtigheid te kunnen geven. Maar het zal dit niet behoorlijk kunnen doen, dan indien men gezorgd heeft het van zijne onzuiverheden te ver lossen en zijne kracht, die door de zomerwarmte is verminderd, te her nieuwen. Deze aanbeveling ie gericht tot iedereen, maar voornamelijk tot hen die verzwakt of overwerkt en daar door arm aan bloed zijn. Men moet niet vergeten dat de herfat, evengoed als de lente, het kritieke jaargetijde is voor de bloed armen, voor de zwakken van allerlei soort en ook voor hen, wier maag slecht werkt. Toor die allen is een kuur met de Pink Pillen bijzonder noodzakelijk om bun verarmd bloed te heratellen, hunne verzwakte zenu wen te veraterken en een goede werking van hun verteringstoestel te verzekeren. De Pink Pillen hebben merkwaardige hoedanigheden als her steller van het bloed en versterker der zenuwen. Zij wekken het orga nisme krachtig op en hebben den invloed op de maag door de eetlust en de verteringsfuncties in werking te brengen. Een kuur met de Pink Pillen is, zooals men zich daarvan door de aan houdend gepubliceerde getuig schriften kan overtuigen, de krach tigste geneeswijze in die gevallen van verarming van het bloed of van verzwakking van het zenuwstelsel. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar A f 1.75 per doos, en f 9. - per zeB doozen bij het Hoofddepöt der Pink Piiien, Bacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken büAlb. TIN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. Z1BEL, Kanaalweg SS; te Schagen by J. ROTaANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS, en vorder b|J verschllleude Apothekers en goede Drogisten. DE WEEK. 14 November. Wü staau nu, wat de vooratellen Ut Grondwetsherziening betreft, - op do kentering, kan men zeggen. Artikel 80, - het kiesrecht in eerste inBtantie voor de Grondwet der naaste toekomst regelend, is „op één oor na gerild". Na de beknopt-krachtige rede, door den premier op Vrijdag 10 November gehouden, was dit pleit feitelijk al beslecht. De verlaging der leeftijdsgrens van 28 op 21 jaar had Exc. mr. Cort v. d. Linden ontraden. De Kamer verwierp het soc.-democra- tisch amendement, daartoe strekkend, met 54 tegen 24 stemmen. Het voorstel Heeres, dat de bedoeling had deu gewonen wetgever te noodzaken, het V.-K. in te voeren was door den minister „beslist onaannemelijk" ver klaard. Prof. Meerea haastte zich, het in U trekken. En een in de richting van het A. V.-K. gaand amendement- Limburg, dat „in voorbereiding" was, FEUILLETON. werd bij voorbaat ten doode gedoemd. De heer Limburg was verstandig genoeg, 't niet ten-doop te houden. Het voorstel-Van Nispeu tot uitscha keling der mogelijkheid van invoering van bet V.-K. was bij voorbaat en met medeweten van de geestelijke vaders, de hh. Van Nispen en Beumer, ten doode opgeschreven. Eo de voor stellen Snoeck Henkemans, strek kend om wanbetalers der Rijksbelas tingen, alsmede „arbeidsichuwe" vagebonden van het K.R. uit te sluiten waren dingen, waarin natuurlijk ieder „in beginsel" meegaat, doch waarvan de vage omschrijving nu eenmaal niet past in 'slands hoogste wet, gelijk mr. Limburg met den premier zoo schitterend aantoonde. Ook deze voor stellen tuimelden, alsmede 'sheeren Schaper's amendement om invoering van stemplicht aan den -gewonen wetgever over te laten, nadat dr. Beumer zich gehaast had, zijn voorstel tot uitschakeling van S.-P., na het „non passum" van minister Cort v. d. Linden, in het „archief der eeuwigheid", zou de. Génestet zeggen op to bergen. Wat van de kiesrecht voorstellen voor de Parlements-week, op 14 No vember aanvangend, overbleef: 't was slechts het voorstel-Troelstra om het enkelvoudig kiesrecht in de Grondwet vast te leggen, alsmede het eenige amendement, dat genade vond in 's ministers oogon het voorstel- Hugenboltz, ook door majoor Van Twist bepleit, om de schorsing van kiesbevoegdheid voor onder de wape non zijnde militairen niet te beperken tot degenen, die beneden den rang van officier zijn, maar ook - waar dit noodig wordt geoordeeld, offi cieren daaronder te begrijpen, 't Is deze „staart" van het art. 80-debat, hetwelk ons Lagerhuis in de op 14 November aanvangende arbeidsweek had bezig te houden, nadat z(j het artikel betreffende de Evenredige Vertegenwoordiging zou hebben ter band genomen. Behoudens de lichte lijk onstuimige gedachtenwiaseling, in de avondzitting van Dinsdag 7 Nov. tusschen den premier en prof. Eerd manB gevoerd, werd het „kiesdebat" toldusver gekenmerkt door bijzondere kalmte. Maarwij gaan nu de regionen van art. 192 tegemoetReeds z\jn uit het vrijz. democratische kamp klanken gekomen, verduidelijkend dat er stormen op komst zijn En 't is kort-dag voor de heeron I De Indische Begrooting van 1917 en daar zit, weet meD, ditmaal heel wat aan vaBt! moet nog in de afdeelingen onderzocht. Het plan om de Staatsbegrooting voor 1917 met „full speed" af te doeD, is alleszinB prijzenswaardig. Zal het gelukken Al wat zich laat samenvatten onder het begrip „oeconomische noo- den van dezen tijd" vordeit de buiten gewone belangstelling onzer vioede lands vaderen. Aan den Ijver door de Haagsche Princessegracht bü voortduring ont wikkeld, behoeft niemand te twijfelen. Edochde prijzen voor allerlei blijven de hoogte ingaan Uit schier alle departementen gaan nu noodkreten om lotsverbetering. En niemand zal in eerlijken ernst kun nen betwisten, dat er grond is voor deze „beden". In het jongste werk van den oud-minister Treub, herin neringen gevend uit den tijd van het begin der wereldcrisis, met een zoo heerlijk artistiek doorvoelde impressie van de historische zitting, op S Augus tus 1914 door ons Lagerhuis gehou den, heeft mr. Treub hulde gebracht aan wat onze Koningin „gedurende moeieiyke tyden" voor haar volk was. Dat woord van eerbiedige hulde, door een man als Treub neer geschreven, heeft vind ik zeer >üzondere waarde. Treub is geen vleier; geen hoveling, die zich met Byzantynsch nederige en pluimstrij kende liflaffigheden zou inlaten. Wat een goed en groot man als mr. Treub neerschrijft, dat is uit vloeisel van wat er leeft ia zijn sterke, mooie ziel. Wanneer hij aanleiding vindt om met zóóveel warme geest drift hulde te brengen aan „onze Landsmoeder", dan kan men er vol komen zeker van wezen, dat voor die hulde reden bestaat. Juist het Byzautljnsche" gaöoè om met vaag banale, holle, niota zeg gende cliché woorden te-pas en te- onpas de „royalty"de personen uit hofkring te verheeriyken is aanlei ding dat Jan Publiek ten slotte met Deen t. N. en A. M. WILLIAMSON. vgrtaald doob W. J. IK H. A. CORNBLIS8EN. HOOFDSTUK XLII. Lady MacGregor was verrukt, toen zy van het avontuuriyke plan hoorde, dat haar neef had bedacht. Ze was er Stephen bepaald dankbaar voor, dat hij zooveel afwisseling in haar leven bracht. Alleen de gedachte aan het avontuur maakte haar weer jong, zei ze. En toen ze den volgenden morgen, op een voor haar doen zeer matlneu» uur aan het ontbijt ver- scheeu, verklaarde haar neef vol be- wonderiug, dat zij er uitzag of zij pas zestien was. Neen, voor mij vandaag geen ont bijt op bed, vandaag niet, en noi: heel veel andere dagen niet. Ik zal genoeg te doen hebben, dat verzeker ik jullie. Hamisch en Angus maken zich al bezorgd over müa gezond heid. Maar ik voel dat ik nieuwen lust In bet leven heb gekregen, en dat het mij goed doet". „Maar wat heeft u dan al zoo te doen?" waagde Nevill te vragen. Lady HaeGreger zag hem geheim zinning aan. „Jullie bent allebei man die pluimstrijkerij den spot ging drij ver». Maar de opdracht, door mr. Treub, van zün boek aan onze Koninginde woorden, waarmee hij, die het als Raadsman der Kroon van-nabü kon aauschouwen, de „zorgzaamheid" van de Koningin voor onze hoogste staats belangen hier prijet en huldigt, is een bewijs, ook voor den in deze meest- aceptisch, meest-twyfelziek gestemde, dat er werkelijke aanleiding is voor zuiver-menschelüke bewondering. En wanneer men de rede naleest, die H. M. heeft gehouden, op Woensdag 8 November j.1., by de inwydrag van het nieuwe gebouw der Hoogere Handelsschool te Rotterdam toen zy dien plicht ging vervullen terwyl baar eenig kind, thaas geluk kig hersteld, vry ernstig ziek was, zoodat H. M. weer zoo spoedig moge lijk naar het ziekbed van het Prinsesje terug moest, - wie, zeg ik, d rede naleest, zal erin terugvinden den ernst, de toewijding, de waarach tige belangstelling, waarop mr. Treub in zijn hulde aan de Koningin, zinspeelt. Onder de dingen, die wanneer dan toch eenmaal de vrede op aarde zal zyn teruggekeerd - zullen ver anderd blijken, algeheel, van karak ter, behoort zeer vermoedelijk ook wat men de „royalty" noemt. Ook in de naar modern constitutioneel recept geregeerde landen. Veel van het conventioneele, ver ouderde van veeljarig Blaafscb ge bruik, zal blijken tot de „curiosi teiten en rariteiten" te behooren. Meer dan in vroeger tijden zal ge vorderd worden, dat wie ook krachtens recht van erfopvolging, aan het hoofd van een Staat worden geplaatst, door gaven van karakter, van toewy'ding, van geest uitmunten. Men kan grondwetteiyke voorschrif ten van troonsopvolging wyzigen. Minister Cort v. d. Linden wenscht daaraan nu niet te tornen, en er is toch niet veel „doorzicht" noodig om te begrüpen de motieven, hem thanB daarby leidend. Maar 't is, zooals mr. Treub't in zyn mooie, jongste werk zegtde machtige vloed, de stroom, heft het schip op. Die kracht is ster ker dan de meest-forsche wil van den gezagvoerder Die groots waarheid openbaart zich immers thans dag aan dag voor ons, simpele menacbjes Mb. Amtoxio. DE OORLOG. Oe legerberlchten van 15 an 16 November. De Engelschen zetten ten Noorden van de Ancre hunne aanvallen voort. In hun bericht van den IBen werd reeds gemeld, dat het aantal sedert Maandag gemaakte gevangenen tot 5678 was gestegen. Sindsdien ie het nog toegenomen. Als een bewys van de geringe verliezen, die de Engelschen by hun aanval leden, wordt aange voerd, dat een divisie, die een myl vooruit ging en 1000 man gevangen nam, slechts 450 man aan verliezen leed. De terreinwinst der Engelschen strekt zich uit ovèr 7 Duitsche loop graaflinies. Verder bleek de Duitsche linie tal van onderaardsche verdedi gingswerken te bevatten, dio zeer uitgestrekt waren. Na de vermeeste ring der Duitsche stellingen kwamen hieruit honderden gevangenen te voorschyn. Eéh bericht omtrent de vermeeste ring dezer ondergrond sche stellingen meldtTen Z. van de Ancre heeft de verovering van St. Pierre Divion een nieuw oorlogswonder ont sluierd. Langs de Ancre zyn onder - grondsche werken van een merk waardige uitgestrektheid aangolegd. Men kan een derde van een mijl in een tunnel afleggen, zonder dat men dan nog weet ho8 ver die tunnel zich uitstrekt. De tunnels zyn zeven voet hoog en zes voet breed en leiden naar kamers of reeksen kamers achter elkander, waarvan vele gemeubeld en zelfs behangen zyn. Zy zün voor zien van electrisch licht. Van de tunnel uit leiden vier uitgangen naar den oever der rivier, terwijl aan de andere zijde een aantal trappen z|jn, die naar de Duitsche loopgraven den of liever naar de loopgraven die den Duitschers tot vandaag toebe hoorden. Deze ondergrondsche stad wordt gebruikt ais goederenmagazyn en verbindingskanaal. Men vindt er nen, en zoudt het nooit raden. Ik zal het je vertellen als Stephen's avon tuur aan boord van de „Charles Quex" goed is afgeloopen. Ik hoop, dat jullie mya plan goed zullen keu ren. En als jullie dat niet doen, dan zal dat me er toch niet van afdoen zien". Het avontuur werd geheel volgens het plan van Nevill afgespeeld. Stephen kocht een plaatskaart, begaf zich aan boord van de „Charles Quex", verliet het schip weer als Arabier en ver kleedde zich weer in een kamertje dat dicht by de haven door Roslin was gehuurd. Er was afgesproken, dat Stephen hier zou biyven wach ten, tot Roslin het laatste nieuws over Maddieine bracht. Tegen den avond, kort nadat Nevill. wiens aanwezigheid thuisnoodzakelijk was geweest voor de laatste be schikkingen voor het diner, dat hij gaf, zich by Stephen had gevoegd, kwam Roslin met groot nieuws: Maieddine had een kaartje naar Biskra genomen en een compartiment in den slaapwagen voor zich besproken, Stephen bad ditmaal zün plan on- middelyk gereed. „Roslin moet nu natuurlijk voor my ook een biljet naar Biskra nemen," zei by. „Ik zal dan met den kraag van mÜD jas hoog over de oogen en ooren getrokken mij op het station zoo verdekt mogelijk opstellen. En als Maiedinne werkelijk in den trein stapt, doe ik het ook. Ik zal hem overal volgen, waar hji gaat, en wel zorgen, dat hy mij niet ziet. Ik zal biy zijn eindelijk ook eens wat te kunnen doen, en dien neger onder mijn oogen te hebben, tot ik weet wat voor spol hy speolt. Dan zullen wy eens zieu wie het aan 't eind wint!" Nevill en de detective hechtten on- middeiyk hun goedkeuring aan Stephen's plan. „Maar ik wil mün deel ook aan het spel hebben 1" zei de eorste. „En daar schiet mij iets te binnen. Daar is nog iemand,, die mee wil doen, of we het goedvinden of niet". „Wie?" vroeg Stephen, verrasten half wantrouwend. „Mya tante 1 Dat is het geheim, waarop zy vanmorgen zinspeelde. Ze had zooveel te doen met alles klaar te maken om mee te kunnen gaan, wanneer ik met de auto jou ging ophalen". „Prachtig 1" zei Stephen. „Hoera voor Lady MacGregor 1" „Het doet me plezier, dat je 't zoo opvat. Ik was bang, dat je 't minder prettig zou gevonden hebben, en dat had my in 6en vrij lastige positie gebracht. Want je kent mijn tante nu ook wel goed genoeg om te weten, dat wanneer zü ieta wil, het ook zoo goed als zeker is dat het gebeurt „Maar ik vind het prachtig - ten minste als zy tegen de vermoeienis van de reis kan. Haar idee is natuuryk, dat wanneer wü miss Ray vinden, deze niet misschien een heel lange reie met ons alleen zal behoeven te deen „Zoo is het. Dat is haar argument Ingezonden Mededeellng. Helder. Talafoon Intaro. 49. Partijen^speciala condities. Vergaderlokalen disponibel.: Wl LH E LM INA-BILLARD. Diners worden aan huls bezorgd. voorraden van alle soorten wape nen. Men vindt er middelen om in den korst mogoiyken tijd naar boven te komen, loopgraafmortieren en machinegeweren, die direct in wer king geBteld kunnen worden op het oogenblik, dat de artillerie-aanval ophoudt en de infanterie het werk voort moet zetten. Het is wonderlijk, dat deze plaats ooit veroverd is. Zy schünt onneem baar voor gewoon oorlogsmateriaal, doch onzo mannen kwamen zoo on verwacht in de Duitsche stellingen, dat de Duitschers zelfs niet den t(jd hadden hunne wapenen boven den grond te brengen of in hun schuil plaats te kruipen. Toen de loopgraven bezet waren, i mannen er in zich hadden over gegeven en de plaats zelf aan alle zyden bezet was, gaf de bezetting van tunnels zich spoedig over. De aanval op Sant Pierre Divion was zoo zorgvuldig voorbereid, dat aanvallers minder tegenstand dan gewooniyk ondervonden van de Duit sche machinegeweer-afdeelingen. Zij hadden echter wel een groot aantal verdedigers te bestrijden. Tijdenaden aanval werd de 38ste Duitsche divi sie geholpen door de 223ste, een nieuwe divisie, die geformeerd was van bataljons, welke volgens een nieuw Duitsch plan onttrokken wa ren aan andere legerafdeellngen. Dientengevolge hadden de Duitsche stellingen toen een dubbele bezet ting, maar deze viel geen ander lot ten deel, dan wanneer het een enkele bezetting waa geweest. Volgens het bericht van den 16en hadden op het Engelsche front geen gebeurtenissen van belang plaats. Naar van Fransche züdedd. 16 dezer wordt gemeld, duurt ook op het Somme front do stryd met onver minderde kracht voort. De Duitschers leggen bier grooto inspanning aan den dag. Herhaaldeiyk ondernamen zij tegenaanvallen, waarby zij er, ten koste van ontzettend zwaro verliezen, ten slotte in slaagden zeer kleine vorderingen te maken. N. van de Somme werd het Fransche front van Les Boeuft totBouchavesnes krachtig gebombardeerd. De Duit schers kregen vasten voet in de W. en N.W. uiteinden van het bosch St. Pierre Vaast. Overal elders wer den de aanvallen afgeslagen. Ten Z. van de Somme herhaalden i Duitschers hunne aanvallen tu3- Bchen Ablaincourt en het bosch van Cbaulnes. Zy werden na verwoeden stryd teruggeslagen. Alleen by Pres- soir maakten zij aan den Oostkant van het dorp vorderingen. Naar het communiqué van den 16den aangeeft, hervatten de Duit schors hunDe aanvallen ten Z. van de Bomme niet. Daarentegen gingen de Franschen over tot een aanval op het O. deel van Presaoir en slaag den zy erin de Duitschers na een verbitterd gevecht terug te werpen. Het dorp is thans weer geheel in handen der Franschen. Naar het avondbericht van den zelfden datum aangeeft, hebben de Franschen ten N.O. van Saillisel de Duitschers uit een groep huizen ver dreven, waarin de vyand vasten voet had gekregen. Bü Ablaincourt hevige geschutgevechten. Het Duitsche legerbericht van 16 Nov. meldt b6t afelaan van aanvallen der Engelschen aan den wegMailly- Serre en ten O. en Z.O. van Beau- mont. By Grandcourk mislukten vijf vijaüdeiyke aanvallen. In hardnekkige gevechten verloren de Franschen een groep huizen bij Saillisel en een aantal loopgraven op Ea wat haar weerstandsvermogen bstreft - ik geloof, dat wy ons daar niet ongerust over behoeven te maken. Ze leeft nu al zoo op in 't vooruitzicht van „haar" avontuur, dat ze er vanmiddag al weer jonger uitzag, als een meiije van vyftienl" „Een merkwaardige oude dame," zei Stephen. Maar Hamish en Angus? Zal zij het zonder die twee kunnen stellen „Het is het plan hen per trein te laten volgen met de bagage. Zy zegt, dat ze „zoo'n inneriyk gevoel" heeft, dat ze nog wel te pas zullen komen, hetzy om eten voor ons klaar te maken en dergelijke dingen, of om te helpen vechten. En ik geloof waar achtig, dat zij geiyk heeft I Wanneer jij nu naar Biskra gaat, en ons tele grafeert, wanneer je daar bent aan gekomen, dan vertrek ik onmiddellijk met de auto van hier vertrekken wy, bedoel Ik. Bü Biskra houdt het spoor op, zooals je weet, zoodat ge vandaar Maieddine met een andere gelegenheid zult moeten volgen. Ik zal je dan met de auto narijden en je wel ergent oppikken". Nevill was dien avond een slecht gastheer. Hij was verstrooid, gaf verkeerde antwoorden en bemoeide zich bitter weinig met zün gasten, wat hem menigen bestraffenden blik kostte van Lady MacGregor en van haar tweeling-wachters. Het was een ware verluchting voor hem, toen ein delijk de laatste gast afscheid had genomen, en hij op zijn gemak den brief kon lezen, die hem onder het de N. helling van het bosch St. Pierre Yourt. 8 officieren en 824 man werdon gevangen genemen en 5 machine geweren vermeesterd. De gevechten bü Ablaincourt en Preasoir brachten geen verandering in den toestand. In een avondbericht van den 16an wordt nog gezegd, dat op den Noor deljjken Ancre-oever de strijd by Beaumont werd voortgezet. Yan het Oostenryksch-Itali- a a n s c h e frent. Yolgens het Oostonrüksche com- muqué van den 16en werden ten O. van Görz opnieuw vijandelyke stel lingen vermeesterd. 60 man werden gevangen genomen on 2 machine geweren vermeesterd. Daarentegen wordt van Italiaanscho zyde gemeld dat de verloren gegane stellingen hernomen werden. Krachtige tegen aanvallen der Oostenrijkers werden afgeslagen. Op de Karat werden kleine voorwaartsche bewegingen met succes uitgevoerd. Van het O o s t e 1 y k front. Het Duitsche legerberioht van 16 November meldt, dat aanvallen der Russen ten Z.O. van Riga afgeslagen werden. Aan het Zevenbergsche front mis lukten verschillende krachtige aan vallen der Russen in het Putna-dal. By Sosmezo (Oitus-pas) mislukten aauvallende bewegingen der Roé- niérs. Ten N. van Kimpolung neemt de militaire bedrijvigheid toe. Ook aan wegen over de Roode Toroupa# en Szurduk-pas verdedigden do Roe- meniers zich hardnekkig: De Cen- tralen maakten evenwel opnieuw vorderingen en samen in den loep van den 15en 5 officieren en 200 man gevangen. In het Ooatenrtjkech communiqué wordt verder gezegd dat de ge vechten aan de Jiu en de Olt een gunstig verloop hebben. Meer dan 1200 man werden gevangen genomen. Een Duitsch bericht van denlöen ('s avonds) meldt nog: Aan het Zuidelijk front la Zeven bergen dringen wij zege vierend vooruit. De Russische berichten maken mol ding van het afslaan van vijandelyke aanvallen aan de Narajofka. Omtrent de gevechten in Zevenbergen wordt medegedeeld dat aanvallen der cen- tralen bij Toelgyes afgeslagen werden. Een versterkte heuvel werd genomen waarby 180 man gevangen genomen en 8 machinegeweren werden ver meesterd. De gevechten in destreok van Kimpolung en In de dalen van Olt en Jiu zyn de gevechten uiterst verwoed. Aau de Westgrens van Moldavië werden volgenB het Roemeensche bericht tal van vyandelyke aanvallen afgeslagen. 90 man werden gevangen genomen en 2 machinegeweren ver meesterd. Eveneens mislukten de vijandelyke aanvallen in de streek Dragoslavele. In het Jiu-dal daar entegen moesten de Roemeniörs op Copacioasa terugtrekken. Yan het Macedonische front. Yan Duitsche zyde wordt gemeld dat de voorbereide nieuwe stellingen in het Tserna- ak betrokken werden. Vol gens hot Bulgaarsche communiqué haddon de Serviërs zich na hevigen stryd meestergemaakt van een hoogte ten N. van het dorp Tsjeghel, doch werden zy door tegenaanvallen weder verdreven. Ook in de vlakte van MoDastir en aan het Mog'.enitsa- front werden oprukkende vyandelijke afdeelingen teruggeworpen. In een bericht uit Saloniki dd. 15 dezer werd de verovering van de (thans door de Bulgaren als her overd gemelde) heuvel 1212 gemeld. De Duitschers en Bulgaren trokken hier terug ten N.O. van Iver, op den voet gevolgd door den Servils, die het dorp Tajechel genomen hebben. De gevechten ten W. van de Tserna hebben zich thans uitgebreid tot in de streek van Keoali. Het aantal ge vacgenen in het tydvak van 10-14 Nov. gemaakt aan de Taerna bedraagt 8200 w. o. 600 Duitsehers. Het Fransche bericht van den 16en meldt do verovering van het dorp Karazaska op den Oosteiyken oever diner door Roslin wa& gezonden. De brief bevatte goed nieuws. Stephen had zich, schreef Roslin, uit stekend gehouden. De Arabier had het station een tijd lang op en neer gewan deld en daarby voortdurend scberp om zich heen gekeken. Maar hij bad Step hen beslist ni6t opgemerkt. En toen by in zyn coupé was gestapt had Stephen op 't laatste oogenblik plaats genomen in een tweedeklas coupé, zonder dat er eenige mogeiykheid bestond dat Maieddine hem had gezien. Don volgenden morgen om vyf uur waa er al een telegram Uit Biskra. Het luidde „Hier aangekomen, niet herkend. Hij begaf zicb naar het huis van den Franschen commandant zonder eenige poging te doen om zich te verbergen. Zal seinon als ik weer nieuws heb. Misschien beter niet to vertrekken voor gy van mü hoort". Een half uur later kwam er een tweede telegram. „Hy en een officier gaan naar Touggourt per rytuig. Heb stalknecht geïnterviewd. Zy vertrek- kon om vijf uur en zullen den ge- heelen nacht doorreizen. Ik volg". „Misschien een officier, die voor dienst op reis moest, en wien Maieddine heeft gevraagd om mede te mogen rijden," zei Nevill tot Lady MacGregor. „In alle geval ia het te laat voor ons om nog vandaag te vertrekkenvindt u het goed, dat ik de auto tegen morgenochtend, zoo vroeg mogeiyklaat voorkomen, want we mooten natuurlijk haaet maken". „Als ik niet medeging, zou je dan van het Tramos-meer. De Bulgaren trokken op den linkeroever van Nibarbeek terug. Aan het Tserna-front bleven hevige tegenaanvallen van Duitschers en Bulgaren zonder succes. In de hevige gevechten leden zij zware verliezen, 400 Duitschers werden gevangenge nomen. De Franschen wonnen ten N. van Tepavei terrein ln de richting van Jaratej. Ten W. van de Tserna werd de vijand gedwongen zijn hoofdstel ling te ontruimen. In de streek ten N. van Kenali worden de centralen door de Franschen achtervolgd, waar by dezen den rechteroever van de Vera, 6 K.M. ten Z. van Monaatir, bereikten. De dorpen Z&bjaui, Porodin en Velusina werden door de gealli eerden bezet. Yan het Russisch-Turksche front. Van Russische zyde wordt dd. 16 dezer gemeld, dat de Turken in de streek van Kozas Djanelor terugge slagen werden. BINNENLAND. Lichting 1908 met varlof. (Officieel.) Op 1 December 1916 zullen de dienstplichtige onderoffi cieren, korporaals en manschappen, behoorende tot de lichting 1908 der bereden wapens, het korps pantser- fortartillerie en bet korps torpedisten in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld. OpruiTend geschrijf. De correspondent van het „H.bl." te Soerab&ja seint, dat de officier van justitie by den raad van justitie te Batavia veroordeeling tot twee jaar gevangenisstraf heeft geéischt tegen den Japanachen journaliat Alinamt. Deze ia de sehryver van de in de „Pertimbangan", een Bandoengsch blad, verschenen artikelen, waarin propaganda werd gemaak,t voor Japan tegen de Nederlandseh-Indische regee ring en o.a. was gezegd, dat de in landers ingeval van opstand op Java zeker konden zyn van den stenn van Japan. Da uitspraak is bepaald op 22 dez«r. Oe „Mldsland" opgebracht. Het Btoomachip „Mideland", van de S teen kolcD maatschappij teRetterdam, is door een duikboot opgobracht naar Zeebrugge. De „Koningin Regentes". Donderdagnacht na 11 uur zyn te Vlissingen aangekomen 86 leden der bemanning van de „Koningin Re gentes", terwyl reedt 14 te Middel burg waren uitgestapt, omdat zij daar woonachtig zijn. De geheele beman ning bestaat uit 52 koppen. De.Ko ningin Regentes" werd Woensdag morgen door den kapitein en de vyf man, die met hem aan boord waren gebleven, verlaten, die zich toen ook naar Brugge begaven, waar zy de andere mannen aantroffen. Donder dagmiddag te één uur werd allen aangezegd, dat zij te 1 uur 50 met den trein moesten vertrekken. De drie mannen, die zich verstoken hadden, de twee koeriers en een Bel giBche jongen zyn nog te Brugge. Op het perron werd den admini strateur kwartiermeester en een hof meester gelast achter te bly ven, omdat hen nog een verhoor moest worden afgenomen. Het was de bemanning bekend, dat de boot naar Ostende zou worden gebracht, omdat zy niet door de sluizen kon. Op de boot wapperde de Nederlandsche vlag Donderdag voor de Duitsche. Over de behande ling door de Duitschers waren de mannen zeer tevreden. De mail van de „Koningin Regentes" is volgens hen naar Beriyn vervoerd. De reis ging over Brussel en Antwerpen, van daar met een extra trein naar Esschen, waar een extra trein der Staatsspoor de zeelieden afhaalde. Te Roosendaal wachtte de laatste trein naar Ylls- singen op hen. Naar Donderdagavond gemeld werd, was de „Koningin Regentes" vrijge laten en werd waargenomen, dat zy atoomende was, stoomende om de West. Nadien werd het schip evenwel uit het oog verloren, zoodat het niet ODmogeiyk is, dat het schip naar Os tende is gebracht, omdat het de slui zen te Zeobrugge niet kon passeeren. IJmufdsr trawlers beschoten. Omtrent de beschieting van IJmui- der stoomtrawlers meldt de corres pondent van het „Hbl."teIJmuiden; De stoomkorder IJ.M. 180 „Claslna Nuther" en de stoomkorder IJ.M. 164 „Thor" waren beide er waren geon andere stoomkorderaindenabyheid - thulsstoomende, toen gistermiddag omBtreeks 12 uur een Duitsche duik boot, waarvan men de merken niet kon opnemen, naderde eu op eenigen afstand voor den boeg van den stoom korder „Thor", welk vaartuig hot eerst varende was, terwyl de „Ciasina Nuther" eenige tientallen meters achteraan kwam, enkele kanonschoten afvuurde, waarschyniykomdeschepen te doen stoppen, teneinde te kunnen waarnemen met welke vaartuigen men te doen had. Volgens de voor schriften, die de schippers van atoom- korders allen indertijd gekregen heb ben, begaf men zich van de „Thor" in de scheepsboot om de scheeps papieren aan deaDuitBchen comman dant te toonen, en roeide zoo spoedig mogeiyk in de richting van de duik boot. Deze wachtte echtër de komst van de scheepsboot niet af en dook onder. Dit voorval had plaats op 15 myien a fa tand van de kust, op de hoogte van Texel, dus in geen geval binnen da territoriale wateren. De stoom- korders aanvaardden na deze gebeur tenis onmiddeliyk de thuisreis en ontmoetten ruim een kwartier later eenige Nederlandsche torpedobooten. Dat er geiyk in een ander bericht werd gemeld Nederlandsche oor logsschepen waren op de plaats van de aanhouding, is dus onjuist. □0 ontvluchting van den Franschen lultenant-avlataur d'Humiérss. Het Hoog Militair Gerechtshof deed in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen den reserve-eerate-luitenantder landweerinfanterie, die in eersten aanleg door den Krijgsraad te Arn hem waa veroordeeld tot f26 boete subs. vijf dagen hechtenis ter zake dat het aan zyn schuld te wyten is dat op 29 Maart te Utrecht, toen hij belast was met en verantwoordeiyk was voor de bewaking van den Fran schen luitenant aviateur d'Humiéres, die geïnterneerde officier nit dat hos pitaal is ontsnapt. De advocaat flgcaal vroeg beklaag- de's veroerdeeling tot f 100 boete, 8ub«. een maand hechtenis. Het hof oordeelde het vonnis door den Krygs- raad met juistheid gewezen en be vestigde dit. Ingezonden mededeellng. Hoe urinezuur afzettingen U verwijderen. Tot de kwade gevolgen van over tollig urinezuur behooren niet alleen spit, Ischias en rheumatiek, want ongetwyfeld is urinezuur ook de grond oorzaak van steenachtige afzettingen in de nieren en blaas. Kleine, scherp gekante urinezuur- kristallen, veel gelijkend op glassplin ters, verzamelen zich rond de teero niercellen en vormen niergruis, dat zich een weg baant naar de blaas en dikwijls zoo groot wordt, dat een operatie onvermydelyk is. Maar een speciaal niergeneesmiddel, genomen by het optreden dor eerste verschyn- selen, dient succesvol te zyn ter voorkoming en verwijdering der urinezuur afzettingen. Foster'a Rugpyn Nieren Pillen zyn een speciaal niergeneesmiddel. Zy her stellen de werkzaamheid der nieren, spoelen de urinekanalen door en rei nigen deze, en verwyderen het urine zuur vergift en de vloeistoffen, die zich ophoopen en ontsteking in de spieren en gewrichten veroorzaken. Om by het gebruik van Foster's Pillen de beste resultaten te verfery- gen, dient de ïyder te helpen door voldoende melk te drinken, voldoende water, en Blechts licht verteerbaar, gezond voedsel en weinig of goeu alcoholische dranken te gebrulkon. Foster's Rugpyn Nieren Pillen die nen uitsluitend voor nier- en blaas- kwalen. Zy werken hoegenaamd niet op de ingewanden. Let er op, dat gy de echte Foster'a Rugpyn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de handteokening van James Foster. Te den Helder verkrygb. by Alb. ten Klooster, Kel- zeratr. 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel A /"1.75p. doos of f 10.— p. zes doozen. (48) vandaag nog gaan vroeg zyn tante. „Ja, ik geloof het wel. Maar" „Geon maren, als je blieft. Laat de auto dadeiyk voorkomen. Ik ben ln vyf minuten klaar. Ik verlang bepaald naai- ons ritje". HOOFDSTUK XLHI. Stephen volgde op den weg van Biskra naar Touggourt het rytuig, waarin Maieddine en de Fransche officier waren gezeten, zoo dicht als mogeiyk was, zonder dat hij bevreesd behoefte te zjjn, dat ze hem zouden zien. Stephen vroeg zich af of dit de weg was, dien Yictoria; Ray ook was gegaan Terwyl by in deze gedachte ver diept waa, hoorde hy opeens een ge luid, dat in de atilte der eenzaam heid om hem heen, door niets gebro ken dan door hot stappen der paarden en het zachte rollen der wielen van zyn rytuig, al zeer wonderlijk klonk: het tuf-tuf van een auto. Stephen begreep onmiddelyk welke auto dat alleen kon zijo. „8top," riep hy zya Arabischen koetsier ln het Fransch toe. „Ik geloof, dat er kennissen van mij in die auto zitten". Eenige minuten later begroette Stephen Nevill en Lady M&cGregor. Deze laatste zag er met haar auto mobiel pet, die haar bizonder goed Btond, jonger uit dan ooit. Zy zei, dat het een heerlijke tocht was ge weest, en in het minst niet ver moeiend, -zoodat ze niet zeker wist of al haar beenderen nog opdejuiate plaats zaten en heel waren, maar zo had toch in 't geheel geen spijt, dat ze mee was gegaan. „Is er nieuws?" vroeg Nevill. „Neen, niet anders dan dat de koet sier van het rytuig vóór ons zich op de laatste pleisterplaats heeft laten ontvallen, dat hy maar tot Touggourt ging en dan met den officier terug keerde". „Juist zooals lk dacht," zei Nevill. „Maieddine gaat nog verder. Dat ia lam genoeg. Want na Touggourt zul len wy de auto wel niet meer kunnen gebruiken. Daar beginnen de groote zandbergen". „Wel, wat Maieddine dcot, dat bun nen wy ook doen," meende Stephen. „Wij volgen zyn voorbeeld maar. Als hy te paard gaat, gaan wy ook te paardhuurt hy een kameel, dan nemen wy er ook een". „Natuuriyk," viel hier de oude dame in. „En ik zal geen spelbreek- ster zijn. Ik kan niet meer paard of kameel ryden, maar de heeren zullen van mij geen last hebben. Ik blijf dan in Touggourt op Jullie wachten Hamisch en Angus zullen voor mü zorgen. Ik zal me daar best am mu seeren tot ge Miss Ray hebt gevon den, of „Er is geen sprake van „of", Lady MacGregor," zei Stephen. „Wy zullen haar by u brengen". (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1