Jong Holland s Mélangeboter Levert ie fijnste MARGARINE HERMAN HYPELS Levensdwang. DE HELDERSCHE BANK. Heerenmode artikelen. Dassen en Zelfstrikkers. Boter-inrichting „DE UNIE", 10e ORGELCONCERT op Vrijdag 24 Nov., te 8 u. nam., Vioolde H.H. JOH. PALA en JOH. STROBEL. Orgel: de Heer A. J. C. MOOIJ. H. W. N. De armband. De voet. Hoog bezoek. G. J. 0. D. DIKKERS, Woensdag 29 November 1916, Feestvierende Vergadering u ZATERDAG 2 DECEMBER 1911. Dames!!! GEBRS. LEEN, R. MAALSTEED. Volle Melk en Melkproducten. Fijne Vieeschwaren (machinaal uitgesneden). Jams, Tafelzuren, Comestibles. KAAS- en BOTERHANDEL. Filiaal „JONG HOLLAND" zuidstraat 83 P. GROEN ZOON. HELDER van 60 en 55 cent. A. F. ISAKSSON. Gemeentehegrooting 1917. Itr 11 i '111 1 Ai !1 HET GULDEN MYSTERIE. in de NIEUWE KERK. KAARTEN f 0.50, 0.25 en f 0.16 zl|n te verkrijgen bij do Boekhandelaren en op den avond der uitvoering aan de Kerk. UITVOERING Woensdag 29 Nov. 1916, 's avonds 8 uur, in Caelno. Nieuwe leden en deelnemers aan het souper a f 1.50 kunnen zich opgeven bij den luitenant ter zee BRAAM, Marinewerf. Telefoon 110. Burgerkring Harmonie. Uitvoering op Zaterdag 25 November a.s. in „Tlvoli". Opvoering van Dramatische schets in één bedrijf. Gevolgd door: EINDELIJ K. Blijspel In één bedrijf. Reusaohtlg lachsucces BAL NA. Introducties verkrijgbaar bü de versehilleDdo depóts, in „Tivoli" en bij de leden. Verplleht programma 15 et. aan de zaal. Zaalopening 7 uur. Aanvang 8 uur. Notaris te TEXEL, zal op- 's morgens 10 uur, op de Hofstede „Locristy", in den polder Eijerland op Texel, publiek verkoopen 1 Vosmerrie, oud 12 jaar (drachtig). 1 bruine Marrle, oud 5 jaar 1 idem, oud 8 jaar. 1 zwarte Ruin, oud 8 jaar. 1 Vosmarria (Belgisch ras), oud 4 jaar, met Veulen, ingeschreven in Stamboek B, onder no. 1930. 2 anderhalfjarige Merries (Belgisch ras). 2 Veulens. 8 Melkkoeien (kalftljd April). 14 Kalfvaarsen (kalftljd April). 1 Stier. 2 Kalveren. 2 Varkens. 26 Schapen, enz. enz. Do verkoop ven hot vee begint om 12 uur. Onderefficiers-Vereeniging „Vaderland en Oranje". (niet op 2S November), In „CASINO". Aanvang 81/* uur n.m. precies. Introductie verkrijgbaar Langestraat 61. HET BE8TUWR. Wi] nemen gelden in déposito: mal één ko opzegging tien dagen voer ine eilanden mi zes maanden één jaar vest 3 3/2 3/2 4 4 Automobiel Ie huur, mooie snelloopende wagen, tegen billijk tarief. Dag en nacht disponibel. Beleefd aanbevelend, W. PRINS, Kanialweg 89. DAMES! II Een Suosès-apparaat, waarmede uw Echtgenoot zijn Scheermes ic enkele seconden vlijmscherp maakt, is de grootste VERRASSING als St. Nicolaas-Cadsau. Prijs f 1.50, n.b. fl.65. H. KOPPEN, Hoofdgracht 84. Barbiers I GÜ staat bij alle vakken wat 't loon betreft ten achter. Bijna alle benoodigd heden voor Uw vak zijn de laatste 26 jaar met 100 gestegen. Die on kosten kunt ge zelf toch niet dragen? De tijdsomstandigheden drukken U toch ook? Het weldenkend publiek zal 'tdaar om niet misplaatst vinden, als gij Uw tarief Ben weinig verhoogt. Been beter St. Nloolaasgesohenk voor uw kinderen dan een mooie Pop- penpruikverkrijgbaar in alle maten en prijzen. Qelieve spoedig te bestellen, ten einde zekerheid te hebben van tijdige aflevering. G. WIJTSMA, Spoorstraat 99 - Helder. Vak-en Bedrijfskleeding. Banketbakkers buizen. Slagers Jasson. Barbiers jassen. Ss Kruideniers Jassen. 5 Blauw keper jassen. jjj Blauw keper pantalons. Engalsch leeren pantalons. e Stof- of magazijn jassen. Manchester pantalons. De alom bakende Slagers pantalons. Schorten. - Slooven. - Mutsen. SPOORSTRAAT 21 - DIJK8TRAAT 14 Vert. dor fa. LAGEMAN en WIB8ERMANN Amsterdam. VERHUISD vanaf Woensdag 22 dezer, van af DIJkstraat 22 naar KERKGRACHT 13, Hebt gij al een TEKSTBOEKJE van den VOLKSZANG 7 Zoo niet, schaf er U voor 15 cent een aan. Te ver- krl jgen Bureau v.d. blad vervangt natuurboter, (bereid met prima roomboter onder rlfksoontrdie). Aanbevelend, DAMES LIST. Interc. Telef. 222. Aan- en verkoop van effeoten, coupons, vreemd bankpapier en vreemde muntspeciën. Verstrekken gelden i.g.n persoonlijken .n zakelljken waarborg. op accept met aval-teekenlng. ~T ORANJESTRAAT 59 hoek VISCHMARKT. (onder Rijksoontröle), WIJ gaven op isdtr pond Margarlna van §0, 41 tn 4i cont, oen hoela Spttrhon; op leder half pond een halve Spaarbon; iO heele an 40 halva Bont gevan racht op EEN BULDEN terug. Aanbevelend, Verschenen is het ontwerp Ge meentehegrooting voor het jaar 1917 met de daarbij behoorende memorie van toelichting en de begrootingen van de Gasfabriek, Waterleiding, Reinigingsdienst, Burgerl. Arm bestuur, Algemeen Weeshuis, Ge meeute Ziekenhuis, Armenraad en Gezondheids Commissie. In de toelichting zeggen B. en W. De kennisname dezer stukken zal U de bevestiging brefagen van het- ;een door ieder, die met den gelde- ijken toestand onzer gemeente eeni- germate is vertrouwd, met voldoende zekerheid voorspeld kon worden, dat do samenstelling der begrootiug in nog meerdere mate dan andere jaren zeer groote moeilijkheden heeft opgeleverd. Wordt de late indiening daardoor reeds ten deele verklaard, ook andere omstandigheden 1 vertraging veroorzaakt; zoo o.m. de wensch om nog voor de bebande ling der begrooting de herziening der onderwljzersjaarwedden aan orde te stellen. Verder wordt aangegeven dat begrooting op tweeerlei wijze zou kunnen worden opgemaakt. In de eerste plaats zou het ljjk zjjn, de begrooting zooveel doen lijk te ramen met het oog op nor male Hjden. In de tweede plaats kan de be grooting geheel worden opgemaakt in de veronderstelling, dat de tegen woordige crisis ook gedurende het geheelé jaar 1917 voortduren zal. Een derde methode, welke er op neer zou komen, dat sommige pos ten, waarvan men meent dat voor in aanmerking komen geraamd zouden worden als in .normale'" terwijl bij andere posten rekeniDg zoii worden gehouden met de biji toestanden, achten B. en W. een stel sel van geven en nemen, dat tot de grootste willekeur zou leiden, en waar bij elke vaste IJjn in het financieel beheer der gemeente zou verdwijnen. Waar B. en W. een consequente toepassing van de eerste methode onmogelijk achtten, al was het alleen maar om het feit, dat de kosten der uitvoering van de Distributie-W6t 1916 op de begrooting moeten voor komen, hetgeen daarin een belangrijk element van onzekerheid brengt, heefc het college niet geaarzeld de tweede methode te kiezen. Deze begrooting zoo zegt verder de Mem. van Toelichting is der halve een .Oorlogsbegrooting", d.w.z. dat eenerztfds de met de vermindering van inkomsten en de stijging van uit gaven, welke door de huidige crisis zijn veroorzaakt, zooveel mogelijk rekening gehouden is, aan deD an deren kant, waar in het bijzonder de voortduring van den mobilisatietoe stand vermeerdering van bepaalde inkomsten bracht, ook voor 1917 op het genot daarvan is gerekend. Was dit laatste niet geschied, dan zouden inderdaad de cijfers dezer be grooting nog veel ongunstiger zijn, dan thans reeds het geval is. Het volgende staatje, getrokken uit de begrootlngen van gasfabriek en waterleiding, illustreert dit eeniger mate: Men zou dan ook inderdaad een te zwak woord gebruiken, wanneer men den toestand der gemeentelijke geld middelen slechts .zorgwekkend" noemen wilde. De toestand is inder daad onhoudbaar. Naar het oordeel van B. en W. is i wanverhouding tusschen de in komsten en uitgaven niet alleen een gevolg van de huidige Crisis, doch is deze voornamelijk te wijten aan de steeds uitblijvende herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. B. en W. geven dan de volgende opgave van enkele uitgaven, welke door het Ryk behoorden te worden gedragen, hetzij omdat de zaken, waarop zjj betrekking hebben, tot de taak van het Rijk behooren, hetzij omdat zij geschieden ten behoeve van eene klasse van de bevolking, welke de gemeente niet of slechts in uiterst beperkte mate in hare laBten kan doen bijdragen. Lnger Onderwijs Krankzinnigen Geneeaknnolge&rmen- verrorglng (behalve de kosten van het Ziekenhuis) Subsidie Burgerlijk Armbestuur Subsidie Algeneen Weeshuls Uitgaven. Tegenover dit Rljksuitkeering Verschil f 11S070.- bedrag staat de aan de gemeente krachtens de Wet van 1897 ad f46011.76. Alleen reeds een overname der kosten van Lager Onderwijs en Arm wezen door het Rijk zou dus voor de gemeente reeds een beduidende verlichting van lasten beteekenen. In de bovenstaande tabel zijn niet begrepen de bedragen van rente en aflossing van geldlaeningen, welke op schoolbouw betrekking hebben, noch eenig bedrag voor de vele andere uitgaven die ;de gemeente geheel of ten deele ten bate van het Rijk doet. Afdoende verbetering van de geld middelen onzer gemeente is dan ook alleen te verwachten van Rjjkssteun. Verder zeggen B. en W. Op welke wijze deze steun van het Rijk gerechtvaardigd wordt, kan de gemeente onverschillig zijn. Hoofd zaak is dat het Rijk helpt, en dat het reeds voor 1917 helpt. Te meer klemt dit voor een ge meente als de onze, waar van een verruiming van het gemeentelijk belastinggebied in de naaste toekomst weinig of geen heil is te verwachten en ook verdere ontginning der be lastinggebieden, welke de Gemeente wet haar toewijst, slechts luttele baten zal kunnen opleveren. Wij laten thans een staatje volgen, waaruit duidelijk blijkt, hoeveel de omstandigheden bü bet opmaken van deze begrooting ongunstiger waren, dan toen de begrooting voor 1916 werd vastgesteld. 55. Raming voor: 1910, 1017, (voorstel B. mVJ Ons militairs wachten Cokes Ammonium sulfaat Waterlsveriug aan ma rineschepen per slang Waterlcverlng aan r oo.- r 2081.99 76240.— 111864.- 18800.- 8S460.- 16000.-90000- naar verhouding tot de oatvangaten in 1916, is onder dit bedrag begrepen (16000.- wegens levering per alang. Deze belangrijk hoogere ramiog van sommige ontvangposten wordt in- tusscben door de strikt noodzakelijke verhooging van een aantal posten van uitgaaf nog overtroffen. S n 5 5 i 5:| si zsists" •Sa o!» n S «2 °s 2 -2 JjsKr uS.s-g* s3-5S3cfr Voegt men bij dit nadeelig verschil het nadeelig slot van het gemeentelijk distributiebedrijf, en den post voor verstrekking van goedkoope cokes aan de ingezetenen, dan blijkt, dat aan vankelijk moest worden aangenomen, dat een bedrag van, circa f 200.000 door verhooging van inkomsten of beperking van uitgaven gevonden zou moeten worden. Door beperking der uitgaven is in de begrooting eener gemeente als de onze geen groote besparing te ver krijgen. Toch heeft het college ge streefd naar een beperking tot de strikt noodzakelijke uitgaven. Van de begrooting der commissie van publieke werken werd niet minder dan f 8600 of rond 10°/# geschrapt, niet zonder dat in Bommige opzich ten zoo ver werd gegaan dat door den Gemeente Bouwmeester wordt gevreesd dat de nadeelige gevolgen dier bezuiniging zich in latere jaren zullen doen gevoelen. Naast de verhooging der inkom sten-belasting, is de eenige bate van beteekenis, de verhoogde raming der opbrengst van de belasting op de openbare vermakelijkheden (f 4000 meer). Dat het daarnaast onvermijdelijk bleek de raming der inkomsten belas ting van f 185.000 tot het toegelaten maximum f200.000 op te voeren, behoeft na het bovenstaande geen betoog. Het bedrag, dat na deze verhoo ging nog te kort kwam om de be grooting- sluitend te maken, is op tweeerlei wijze gevonden. In de eerste plaat» zyn onder „Res tanten" voor ontvangst geraamd de bedragen, welke aan het Rijk zijn in rekening gebracht, wegens schade, in 1915 aan de tasfabriek veroor zaakt door de afsluiting van het Heldersche Kanaal, en het verlies, dat in dit zelfde jaar do Reinigings dienst heeft geledon door het in zee storten van een hoeveelheid faecaliöa op bevel van de militaire autoriteiten. Omtrent de uitbetaling van eerst bedoelde vordering ad f 84839.441/» is door den Minister van Oorlog nog geen eindbeslissing genomende vol doening der andere declaratie ad f 4057.50 is door dien bewindsman reeds §e\o*igeri. Indien ook de tweede vordering geweigerd zou worden, stellen B. en W. zich voor den Staat in rechten aan te spreken. Wordt deze evenwel betaald, dan achtte het College het niet wenschelijk om het geringe be drag van f 4057.60 de risico van een lange procedure te aanvaarden. Zoo lang hieromtrent niets is beslist achtten dezen zich evenwel gerechtigd de vorderingen tot het volle bedrag op de begrooting uit te trekken. Ten slotte is dan een uitkeering van f 76000.— uit de opbrengst der Oorlogswinstbelasting 1916 geraamd. Weliswaar geeft een daaromtrent ontvangen schrijven van den Minister van Financiën allerminst zekerheid, dat onze gemeente voor een derge lijke uitkeering in aanmerking zal komen, doch, waar gelijk hierboven reeds werd opgemerkt, de gemeente in een toestand verkeert, waarin bet Rijk haar ons inziens steunen moet, achten B. en W. zich tot bedoelde raming gerechtigd. Met dat al is slechts deze uitkomst verkregen, dat het nadeelig slot van het levensmiddelenbedrljf op niet meer dan op f 50.000.— geraamd kan worden (een bedrag, dat zeer waarschijnlijk te laag blijken zal) en dat de post voor onvoorziene uitgaven tot geen hooger bedrag dan f 9663.4SVj kan worden uitgetrokken. Houdt men er daarbij rekening mede, dat uit dezen post ook ge vonden zullen moeten worden de gelden voor de duurtetoeslagen aan de ambtenaren en werklieden der gemeente, die rechtstreeks uit de gemeentehegrooting worden betaald, hetgeen tekert mocht komen aan de voor goedkoope cokesverstrekking geraamde f 16000.— en de kosten eener eventueels reorganisatie der politie, dan zal het duidelijk zijn, dat eenig overschot ook op! dezen post niet verwacht kan worden. In verband met dezen slechten toestand der Gemoente financiën geven B. en W. aau den Raad in overweging geen besluiten te nemen, die ook na de crisis in groote mate beslag zouden leggen op de krach ten der gemeente. Ook voelen zij zich niet gerechtigd den thans uit- gekeerdon duurtetoeslag te vervangen door een verhooging der jaarwedden. Zjj stellen daarom den Raad voor afwijzend te beschikken op een san- tal adressen, n.1.: van de Helder sche vereeniging van Politiedienaren, van de afd. Helder van het nat. Ver bond van Gemeente ambtenaren, van de afd. Noord-Holland, van den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren, van de afd. Helder van den Nöd. R. K. Volksbond, van Personeel in dienst van de Gemeente en van bot Ned. Verbond van VakversenigiDgen, alle houdende het verzoek over te gaan tot herziening der jaarwedden van de bij die Vereenigingen aangesloten ambtenaren. Ten slotte merken B. en W. nog op: Waar eindelijk de begrooting der Gasfabriek slechts was sluitend te maken door aan te nemeD, dat de tegenwoordige gasprtjzen ook in 1917 betaald zulleD worden, stellen wij voor de tijdelijke verhoogiDg van den gasprljs en de verlaging van het mlnimumverbruik voor de afnemers van muntgas, waartoe is besloten in uwe vergaderingen van SO Mei en 13 Juni jl., voorloopig te besten digen tot 1 Januari 1918. FEUILLETON. Door C. N. bn A. M. WILLIAM80N. Vbbtaald door W. J. BN H. A. CORNELISSBN. 62) ,0, Saidee, wat ben ik nu weer gelukkig, nu je dht zegtl" zei haar zuBter, met tranen in haar stem. „Wat ben je toch een babyl Je hebt al even weinig reden om van geluk te spreken als ik. Cassim heeft Maieddine beloofd, dat JU met hem trouwen zult, of je wilt of niet. En jij weet het nog niet, maar ik weet het wel, wat Arabieren doen met een jong meisje, dat niet trouwen wil met den man, wien zij haar beloofd hebben I Dat is ontzettendZjj „Vertel er mij niets van... ik wil het niet hooren 1" viel Victoria haar in de rede, terwijl zij haar ooren met haar handen bedekte. „Laten wij liever alleen praten over den tijd toen ik nog zoo heel klein was, enjljnog niet weg was gegaan Saidee deed zooals haar zuster vroeg, en zweeg van wat zü wist. En lang nog spraken de beide zusters, die elkaar weer hadden gevonden, in innige vertrouwelijkheid over haar jeugd, die wel vaak treurig, doch door beider liefde voor elkaar toch ook zoo heel gelukkig was geweest. Eenige dagen later stond Victoria tegen zonsondergang weer op het dak, en onderzocht met haar kijker den woestijn-horizont. Daar zag zü een man te paard, komend uit de richting der stad, blijkbaar op weg naar de Zaouia. Zij kon zijn gelaat nog niet onderscheiden, maar hü scheen rijzig en slank, en zijn kleeren waren die van een Europeaan. „Gode zij dank 1" zei ze tot zich zich zelf. Want ze twijfelde er geen oogenblik aan of de man, dien z(j zag was Stephen Knight. „Ik wist het wel, ik wist het wel I" juichte ze. Eu het was haar of ze een stem hoorde, die zeide: „Het is liefde, die hem hierheen voert. Hij heeft je lief, zooals jij ook hem liefhebt." Zij vroeg zich op ditoogenblik niet af, hoe Stephen haar en Saidee uit de handen van Cassim en Maieddine zou verlossen. Zij was er zeker van, dat bij niet te vergeefs dien langen weg door de woestijn was gekomen. Zij vertrouwde ten volle op haar ster, die ook de zijne was. Zü was er zeker van, dat Saidee en zü niets meer hadden te vreezen. Eindelijk was de ruiter zoover ge naderd, dat z\j met den kijker duidelijk zijn gelaat en zijn gestalte kon onder scheiden het was inderdaad Stephen Knight. Op korten afstand achter hem reed een Arabier. Nu eerBt riep zij haar zuster. En er was in haar stem een klank van opgewondenheid en geluk tevens, welko Saidee de trappen op, naar het dak deed snellen, zoo vlug zjj kon. „Kijk en zeg me, wat je ziet I" zei Victoria, terwijl ze haar den kijker in de hand duwde, Saidee bracht hem voor haar oogen. „Ik zie een man in Europeesche kleeren," zei ze. „Hij is nog jong. Ik zou zeggen dat het een heer is, en dat hij er goed uit ziet „Dat doet hij ook!" viel Victoria baar in de rede. „Ken je hem dan?" „Ik heb gebeden dat hü mocht komen om ons te redden. Hij is een Eneelschman. Hü heet Stephen Knight. Hij heeft mij beloofd, dat hij zou komen, zoodra ik om hem riep. Dat heb ik gedaan o, hoe heb ik dag en nacht naar hem geroepen I" „En daar heb je mij niets van verteld !"j „Dat kón ik niet. En ik had ook niets te vertellen, werkelijk niet Je zoudt alleen gelachen hebben, wanneer ik je had gezegd er is een man in Algiers, dien ik ken, en die geen idee heeft waar ik op 't oogen blik ben, maar ik weet zeker, dat bij hier komen zal om ons te redden I" „Ben je met hem verloofd vroeg Saidee. „O, Neen I Maarmaar „Wat maar? Bedoel je, dat je 't zal worden, wanneer je ooit hier vandaan komt?" „Ik hoop het," zei haar zuster moedig, terwijl; een diepe blos haar gelaat kleurde. „Maar hij heeft mij nog nooit gevraagd. WU kennen elkaar eigenlijk nog maar heel kort, nog maar sedert den avond, toen ik uit Engeland naar Par^a vertrok. Toch heb ik hem nooit kunnen vergeten. Ik heb altijd aan hem alleen gedacht. Misschien denkt hij zoo ook aan mij." „Natuurlijk doet hij dat, Baby, als hü werkelük hierheen komt om jou te zoeken," zei Saidee, terwyl zij haar zuster met een liefde vollen blik aanzag. „Lie(ste, hoe dankbaar ben ik je, dat je dht zsgt," schreide Victoria, terwijl ze haar oudere zuster om den hals pakte, zooals ze dat altijd had gedaan, toen ze nog een klein meisje was. En oogenblik kwam er ook over Saidee een gevoel van groote vrede, van geluk. Doch slschte een oogen blik. Toen stond de werkelijkheid haar weer in alle wreedheid voorde oogen. „Maar wat kan het ons helpen dat hü komt?" vroeg ze bitter. „Hü is hier machteloos tegenover den Mara- bout en Maieddine. Kent deze hem „Zij hebben elkaar gezien op het schip, toen ik naar Algiers kwam, en later nog eens." „Heeft Maieddine eenig vermoeden, dat je hem liefhebt?" „Eens, in de woestün, dien avond toen ik beloofde hem te trouwen als jü zijn hand in de müne legde, heb ik hem gezegd, datdat er een man was dien ik liefhad. Maar ik heb hem niet gezegd wien. Ik geloof niet, dat hü eenig vermoeden heeft „Je kunt er zeker van zü'n, dathjj dit wel degelijk weet. Hü iB een Arabier, en de mannen van zijn ras hebben in dat soort zaken een veel fijner intuitie dan Europeanen 1 Ik wilde, dat hü nog niet was terugge keerd. Gisterenavond is hü terugge komen, heb ik zoo pas gehoord. Het schünt wel dat je vriend hem heeft gevolgd I Kan het ook zün dat hü op de een of andere manier er achter is gekomen, dat je bij Maieddine was Victoria dacht een oogenblik na. „Daar schiet mü opeens iets te binnen I Ik heb hem eens, toen hij heel goed voor mü was geweest, vóór dien avond in de woestün, die Afri- kaansche doekspeld cadeau gedaan, die jü me in Parüs hebt gegeven. Ik wilde niet alles van hem aannemen zonder iets, al was het dan maar weinig, terug te geven. En hij had meermalen gezegd, dat hü die speld zoo mooi vond. Misschien he6ft Maieddine nu die speld wel in Algiers gedragen en Mr. Knight „En wist die, dat die doekspeld van jou was?" „Ja, hü heeft haar mü op het schip zien dragen." „Wel, als hü van Algiers hierheen komt, alleen omdat hü Maieddine een doekspeld ziet dragen, die waarscbün- lyk van jou is geweest,; en die jy misschien aan Maieddine hebt ge geven dan is het zeker een man weet, wat hü wil, en die het verdient te krügen ookl Maar wat zal hü kunnen doen? Als hü Btraks hier komt, en naar jou vraagt, dan zal ieder hem met stomme verbazing aanstaren en Cassim zal hem zeggen, dat hü absoluut niet weet over wie hü het heeft en hem den raad geven maar zoo Bpoedig mogelük ergens anders te gaan zoeken ,0, maar hü zal terugkomen I" zei Victoria met vaste overtuiging. „Doch kunnen we niet vast ook wat doen kunnen we hem niet met zakdoeken wuiven hü is nu dicht'genoeg bü om het te zien." Onmiddellük begonnen de beide vrouwen op het platte dak met hun zakdoeken te wuiven. De ruiter gaf echter geen teeken, dat hü het signaal had opgemerkt. Blükbaar hield hy zün oog op andere witte daken ge vestigd. Hü waB nu nog slechts weinig van de poort der Zaouia verwüderd. Nog eenige oogenblikken en de helling, die hü thans afreed, zou hem aan de oogen der beide zusters hebbea ont trokken. „Hadden we maar iets om hem toe te werpen 1" zei Saidee. „Zoo dadelük is het te laat!" Het volgende oogenblik had Victoria de lange kettiDg van amber-kralen, die zij bü Jeanne Soubise bad ge kocht, van baar hals gedaan en in haar zakdoek gewikkeld, waarvan zü de beide einden samenknoopte. Stephen was nu zoo dicht bü de poort, dat zy hem niet meer konden zien. Werp werp!" riep Saidee. „Of hü is in de poort 1" Victoria wierp dsn zakdoek zoe ver zty kon over den muurrand, die ter bescherming om het dak was aangebracht. Zü hoorden hem vallen, doch konden niet zien waar. Wellicht zou hü opgeraapt worden door den een of anderen bodelaar, of erger nog, door een der vele bedienden in de Zaouia Langen tijd wachtten de beide zusters in angstige spanning. Eindelük hoorden ze stappen op de trap, die uit Saidee's kamer naar het dak voerde^ Het was Noura. Ze had een brief in haar hand„Hier ia een brief, die mü is gegeven om haar in de handen te leggen van Lella Said," zei ze na een diepe nüging voor haar meesteres. Saidee nam hem, bleek en zonder een woord te zeggen, aan. Nadat ze hem gelezen had, overhandigde z(j hst papier aan haar zuster. Het waren maar een paar regels, in het Ingelscb, van een onbekend handschrift, op een stukje papier gekrabbeld. „Begeef u onmiddellijk naar uw tuin en breng uw zuster mede." Dat was alles. De onderteekenlng luidde „Uw echtgenoot Mohammed." „Wat kan dit beteekenen vroeg Victoria, het papier aan haar zuster teruggevend. _Ik weet het niet maar in elk moeten we het bevel opvolgen. Als we niet gaan, zal men er ons toe dwingei (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 4