HELDERSCHE COURANT Eerste Blad. GEMEENTERAAD VAN HELDER, Hotel Bellevue. Diners. Jtoupers. Em rorgvuldigs leefwijze No. 4716 ZATERDAG 23 DECEMBER 1916 44e JAARGANG Db abonnementsprijs van do „Heldersche Courant" Is thans por kwartaal In do stad 75 cent, franco por post f 1.—. Wegens de Kerstdagen zal onsblad Dinsdag 26 Dec.NIET verschijnen. Do eventueel inkomende belang- rijke berichten zullen, als ge woonlijk, op ons publlcatlebord worden bekend gemaakt. DE WEEK. 19 December. len „lichtpunt in de dniaternia" heeft de heer Troelstra, zinspelend op de z.g. Vredes-boodachap der Gen- tralen in de Tweede Kamer ge noemd het voorstel, vanuit Berlijn gekomen om t8 onderhandelen over de mogelijkheid om 'aan het wereld bloedbad, sinds Augustus 1914 in gang, een eind te maken. En de lei der der 8. D. A. P. knoopte er aan vast eene zoker-welgemeende ont boezeming, dat wel zeer zware-ver antvroordelijkheid rust op hen, die deze Boodschap niet wenschen te steunen. De heer Troelstra is staatsman- dichter, weet mén, iemand van bewegelijke natuur en van opgewekte verb8elding3Bracht. Wanneer nu de vrome Keratklokjes in December 1916 worden geluid en het ideaal, waarop de geniale leider dor 8. D. A. P. in het NedorlaDdsche Parlement zin speelde, nog geer. stap nader tot verwezenlijking is gebracht, dan mag men hem daarvan geen verwijt maken. De dichter ziet nu eenmaal de dingen dezer aarde andera dan de „prozaïsch- en nuchter aange- legden." Wij allen hunkeren, smachten naar den Vrede op aarde. Kaar beseffen, dat nog zooveel, zoo zware offers zullen moeten gebracht voor en aleer 't zoover ia gekomen. 't Mag in de Nederlandsche Ver tegenwoordiging geroemd - nog maals gezegd, dat zij zich door den nijpenden nood der schatkist niet laat afbrengen van wat haar plicht meebrengt te doen. Er is om iets te noemen een distributie ontwerp, den Staat tot steun der gemeenten voor de levens- tr>»«Melen voorziening, - tachtig mil lioen kostend. Het belet niet, dat ons Lagerhuis bijna zonder debat goedkeurt het wetsvoorstel tot ver betering van den Waterweg van Rotterdam naar zee, toch het. som metje van 14l/i millioen vorderend; onmiddellijk na het goedkeuren van dht andere ontwerp, IJmuiden zoo zeer ten stade komend. En ook het SV, millioen kostend Buitengewoon krediet voor Marine is gevoteerd, na een spiegelgevecht Rambonnet Troelstra, dat slechts voorspel moet heeten van wat straks by de Marine begrooting, tosschen den Minister en de 8. D. A. P. zal moeten worden uitgevochten. Er ia hier wat de Franschen in hun Burgerlijk Wet boek, en daar: als een der redenen tot echtscheiding, noemen: „incom- patibilité d'honneur et decaractère" 't Is niet zoo heel gemakkelijk in het Ingezonden mededeeling. In di Jeugd moet men ito: dan Ouderdom zorgen. Het bovenstaande is nu meer waar dan ooit. Tegenwoordig wordt door overspanning, buitensporigheden, eer zucht, dagelykache zorgen, onsorga nisme ondermijnd en zijn wij te vroeg versleten, zoodat onze oude dag heel dikwijls een treurige periode van ziekten en lijden wordt waar zijn de krasse oudjeE van weleer 1 Om zijn kraehten tot op vergevor derden leeftijd te bewaren moet men er telkens weeraan de bronnen van ververschen deze bronnen zijn het bloed en hei zenuwstelsel. Gij zult steeds een zuiver, rijk en krachtig bloed hebben, Uwe zenuwen sullen sterk zijn en weert. *»d kunnen bieden en Uw organisme zal in goeden staat blijven verkeeren als gij U er aan gewent. U van tijd tot tijd met de Pink Pillen le behandelen, Op alle tijdstippen des levens worden het bloed en de zenuwen op eene harde proef gesteld: de groei, de overgang, de verwisseling der jaar getijden en de talrijke ongemakken, die ons geregeld hinderen zijn even zoovel* oorzaken dat het bloed ver armt en het zenuwstelsel verzwakt. Neem dan in al deze omstandigheden uw toevlucht tot de Pink Pillen, die aan het bloed zijn kracht teruggeven, de zenuwen veraterken, het orga nisme zijn krachtdadige wijze op wekken. De Pink Pillen worden in hot by- zohder aanbevolen aan degenen, die overwerkt, terneergedrukt, zenuw achtig of zwak zijn. Bene behandeling met de Pink Pillen is de steeds krachtdadige geneeswijze tegen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, zenuwziekten, maagpijnen, rheuma- tiek, algemeens zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar A f 1.76 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken by Alb! TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg te Scbagen by J. ROTGANSte den' Burg (Texel) by T. BUIS, en verder by verschillende Apotheker* es goede Drogisten. Nederlandsch te vertalen. Misschien zou men, in laag Nederlandsch kunnen zeggeD, dat „men niet met elkaar kan opschieten." Ook hier geloof ik zal de Bchuld wel aan twee kanten schuilen, geiyk het geval immers is by huwelijken, waar meneer en mevrouw „elkaar niet begrijpen." Ü8 heer Troelstra bleek bet geval „donker in te zien"; ge neigdom, verandert minister Ram bonnet zijn koe.s niet - „het tafel laken door te snijden." Hopen wy, dat 't zóó ver niet zal komen. De heer Rambonnet, hand haver der rechten van hot gezag, is „au fond" een gemoedeiyk en boven al eeriyk man. Dat zal mr. Troelstra grif toegeven. Misschien dat op dien grondslag toch nog de „incom- patibilitó", nu zóó dreigend lijkend, tot iets als verzoening en toenadering kan leiden Toen we stonden vóór de laatste week, waarvan het eind zou wezen de aanvang tot het korte Kerst recès- 1916, hadden wij voor de borst, na afdoening van de ontwerpen Regi stratie- en zegelrecht, de nieuwe Successiewet en het groot politiek debat, genaamd Algemeene Beschou wingen over de Staatsbegrooting voor 1917. Met uitschakeling, dan, van al wat op personeel- en levensmiddelen- voorziening betrekking heeft. Met de vage mogeiykheid van een Comité-Generaal over weerbaarheid, mobilisatie, e. a. Met een al-stijgenden stapel wet- gevenden arbeid, - zóózeer stijgend en dreigeud, dat president Borgesius by de Regeling van werkzaamheden op Vrijdag 15 December j.1. zelfs sprak van den „schrik, iemand om het hart slaand", by bet kennis nemen van den stapel. Hy, de stoer, optimistische Gro ninger, zei dat I Zou 't waar biyken, wat de ge ruchten melden, dat de verkie zingen van Juni 1917 eene „formali teit" zullen biyken; het Parlement zal aanbiyveu tot in 1918 de Grondwetsherziening vanzelf ver nieuwing der Kamer, op anderen grondslag, zal noodig maken 't Lijkt waarschijnlijk. Maar er gaan ook steramen van protest op tegen dit plan. Een zegen zou 't zijn, voor zeker wat betreft de geregelde afdoening van zooveel, thans op afwerking door de hand des landwet gevers vragend. Nochthar.s schijnt 't niet vast te staan, dat het aldus zal kunnen ingericht. Dat wy tegen grootere en kleinere misère van allerlei slag allengs meer jepantserd wordenmen heeft er een jewys van kunnen zien in de flksch- udwuüderouö Witói uig-eueigieke wijze, waarop na den brand in het Haagache telegraafkantoor op Zaterdag 16 dezer, de storing in een minimum van tijd werd hersteld. Dat was prachtig. Vooral in dezen tijd des jaars dreigde inderdaad weinig minder dan een ramp voor onzen handel. 't Is in een ommezien hersteld. Zulke dingen teekenen. Erzyn.nu weer, Angstmeier'a (o, het ellendige jeslacht is, helaas, even onverwoest- jaar als dat der er zéér-na aan ver wante van De Genestet'B vermaledijde alarmisten uit 1848) die bibberen het hooren van en lezen over zekere „nieuwe komeet", die ontdekt moet zyn door zekeren astronoom. „Daar hobje 'ml" roepen ze uit... zich aan de haren rukkend van angst De ellendige alarmisten. Baraks hooren wy de Kerstklokken weer luiden. „Vrede op aarde"1 't Lykt eene bittere parodie. Een hel8cbe spotterny. Slechts zy, die in die klanken - schoon hun dan de tranen in de oogen mogen komen over het wee, het eindelooze leed, nu over de ramp zalige menschheid komend, on danks alles ietB terugvinden van wat ondanks alles moed schenkt om te gelooven in de toekomst der mensch heidslechts zij bezitten iets van de geestkracht, waaruit anderen kunnen putten om te dulden, te dragen Mb. Antonio. op Donderdag 20 December 1916. (Vervolg van het vorig no.). Camnnli-Bijtonlini dienst 1917. Algemeen* beschouwingen (vervolg). De heer Biersteker, den flnan- tieelen nood der gemeente besprekend, wijst verder op het artikel van den heer de Vries, wèthouder te Am sterdam, in den Groenen Amster dammer. Deze ziet al veel heil in een dividend- en tantième-belasting. Wat zouden wy daar hieraan hebben Er blijkt uit, dat de regeling absoluut verkeerd is. De gemeenten worden op alle mogelijke manieren aan banden gelegd om meer geld te krijgen. Het is volkomen juist wat B. en W. zeggen, dat hulp noodig is. Maar met be spiegelingen komen we er niet. Spr. drukt er zijn leedwezen over uit, dat zelfs B. en W. in het voorloopig ver slag zeggen op het oogenblik niet in te zien wat er aan te doen is. Laat er een daad gedaan worden/ Laat de gemeente het initiatief nemen en by het Ryk aantoonen, J'.t het zóó niet langer kan. Ligt dit niet op den weg derVer- eeniging van Gemeenten? Laat den Helder deze zaak eens aanhangig maken, opdat een behooriyke regeling ontworpen worde. Door den Min. is al een voorstel gedaan, maar dit is een lapmiddel. Wel worden aan de gemeenten de uitvoering van allerlei wetten opgelegd/ maar iets om den last af te wentelen, wordt niet gedaan. Verschillende gemeenten samen heb ben meer invloed dan éen enkele. Hoo zou de regeling omtrent de financieele verhouding tusschon Rijk on Gemeente dienen te zyn? Spr. wijst op het werk van den heer Raedt, die de oplossing vindt in één groote inkomstenbelasting, door het Ryk te heffen, waarvan de gemeenten uit- keering krijgen. Thans is het onbillijk, dat ryke gemeenten geene belasting van noode hebben en daardoor andere gemeenten worden uitgeput. Als de voorstellen der bevredigings commissie wet worden, komt op de gemeente de last voor het bouwen etc. van scholen. B. en W. zeggen, dat hieromtrent de gegevens ont breken. Juist, maar in de voorstellen der bevredigingscommissie is er reeds uiting aan gegeven, dat onder houd en stichten van scholen voor rekening der gemeente komen. Ook dit punt te regelen ligt op den weg der vereeniging van gemeenten, 'fc Heele onderwys rijkszaak is de ge zonde oplossing. Spr. hecht veel waarde aan die vereeniging. Haar nut kan blijken, als ze zich voor dergeiyke zaken interesseert. Al is dus de toestand précair, het is onze plicht om de door de tijds omstandigheden getroffen menschen allereerst te helpen. De Voorzitter: Daarvoor is de distributie. De heer Biersteker. Dat is niet voldoende. In heel veel dingen voldoet ze, maar ze voorziet bij lange na niet in de nooden. De gemeente is begonnen een duurtetoeslag te geven. Maar spr. voelt er niet veol voor om, wat in het rapport'staattedoen: na afloop der begrooting eene com missie te benoemen tot salarisher ziening. In 1914 zyn de salarissen herzien. Dat de toestand thans anders is dan toen is het gevolg van de omstandigheden. In 1914 -werd eene behoorlijke salarisregeling gemaakt, met medewerking van verschillende fracties. Tevens werd toen gezegd dat men hoopte er voor een vijftal jaren af te zijn. Maar de tijdsom standigheden nopen wel den duurte toeslag te herzien. Verhooging daar van is gewenscht. Spr. zou dien willen brengen van f 1.— op f 1.50, zelfs wel op f 2. voor kinderen op 50 ets. en ook de grens van f 18.— uitbreiden. Over woningnood ééne opmerking. j>r. geeft het College in overweging te zorgen dat woningbouw niet be lemmerd wordt, en citeert in dit verband eene uitlating van de Regee ring, dat de Regeering bereid is tot eene buitengewone tijdelijke bijdrage (Gemeentebelangen). De Voorzitter. Maar dan moet gemeente ook meer geven. De heer Biersteker. Zij krijgt helft terug van die bijdrage. De woningtoestanden zijn schandelijk hier. Spr. is een geval bekend, dat eene woning, die vroeger f S.50 deed, thans door 2 gezinnen bewoond wordt, "die elk f2.— per week beta len. Hebben deze dingen wel de noodige aandacht van B. en W. Zij maken er zich met deü Franschen ag af. Overigens constateert spr. met ge noegen, dat eeu andere gang van zaken wordt gevolgd in het College, getuige de met zorg samengestelde algemeene beschouwingen. Naar aanleiding van de opmerking in het voorloopig verslag, waarom de salarisregeling der onderwijzers niet in handen is gesteld van een commissie, welke opmerking B. en W. beantwoorden door to zeggen, dat zij meenen, dat dit op andere wyze behoort te geschieden, zegt spr., dat commissien steeds de gunstigste re sultaten afwierpen. B. en W. behoe ven niet bang te zijn, dat hen de teugels van liet bewind zullen ont glippen. Men komt zoo tot betere samenwerkingin de commissien komen de gedachten tot uiting, die in de fracties van den Raad leven. We hebben by het jongste geval ge zien, dat, als we afwijken van dit systeem, de Raad met allerlei dingen komt. De werking van een Raad wordt wel eens vergeleken met die van een schip, waarvan de gezag voerder ten slotte de kapitein blijft. Spr. moet hier even persoonlijk onaangenaam aan den Voorzitter zijp. Hoewel hy bewondering koestert voor het werk wat door dén burg. in de distributieleiding verricht is, oen leiding, die misschien mede van de beste is met andere sleden vergeleken, zou spr. vragen willen is in andere zaken nog wel dezelfde ijver van den aanvang? Het lijkt wel alsof de kapitein van het schip denkt, ik heb een goeden eersten officier, aan wien ik veel kan overlaten. De veranderde samenstelling van den Raad zal spr. niet 'ter sprake brengen. Bij eene vorige gelegenheid heeft de heer Verstegen eens gezegd, dat de begrooting een prachtige ge legenheid biedt elkander aan den tand tevoelen. Mocht men echter van andere zyde dit punt ter sprake brengen, dan zal spr. er op terug komen. Spr. wil er echter op aan dringen, dat we steeds voor oogen hebben te houden dat, hoezeer van verschillende politieke richting, allen één gemeenschappelijk doel hebbenhet belang der gemeente, en dat we andore belangon daarvoor op zij rr eten zetten. Zoeken we onze kracht in eendrachtig samenwerken. De heer M i c h e 1 sl) Het woord door B. en W. in hunne toelichting op de Begrooting gesproken, dat de financieele toestand onhoudbaar is, is niet te sterk. 't Verwondert spr. alleen dat we eerst na 2 jaar oorlog en na dit be- lastingcyfer dezen toon hooren. Dat had al veel eerder moeten geschieden, doch t oen heette het altijd kunnen ons redden. Ingezonden Mededeeling. Helder. Telefoon Intere. 40. Partijen speciale condities. Vergaderlokalan disponibel.' Wl LH E LM IN A-BI LLARD. Diners worden aan huls bezorgd. Kosten van Onderwijs. 1900 f 108660.- 1918 147586.- Indien wij de Ontvangstposten, die we nu min of meer fictief op de begrooting zien, n.1. de Bijdrage van het Ryk ad f 75,000.-, de Bijdrage Departem. van Oorlog ad 36,000.— die reeds afgewezen is, aftrekken, en daarbij rekenen, dat de kosten der distributie van levensmiddelen nog wel 15,000.- te laag zal zyn ge raamd, dan is er nog f 125,000.— noodig, om de uitgaven te dekken. De PI. Inkomstenbelasting zou dan 325,000.— moeten zijn of f 11.— per hoofd. Dat is even hoog als te Amsterdam, Haarlem en Zaandamdoch beteekent daarom nog niet hetzelfde. Dit is direct te zien aan één der Ryksbelastingen, die by gebrek aan beter, de draagkracht der inwoners kan bepalen, de Personeele Belasting. Deze was iu hoofdsom in 1915 per hoofd te Arasterdam f 8 Vate Haarlem ruim f 3.— t- Zaandam f 1.— en te Helder ruim f 1. Met de 2 ton H. O. door B. en W. voorgesteld komen we tot f 6.60 per hoofd eigen ink. bel. tegenover Hoorn ruim f 5.—, Alkmaar klein 6.— en Enkhuizen ruim f 7. (Deze laatste plaats hief in 1915 echter geen Opcenten op het Personeel). Inderdaad is hier sprake van een noodstand, waarby de nood der groote gemeenten nog maar kinderspel is. Wethouder De Vries eischt spoe dig gelegenheid tot uitbreiding van het eigen gemeentelijke belasting gebied. Maar dit geeft ons niets. Wij zijn en biy ven aangewezen op Rykshulp. Hoe is die Rykshulp nu? Toen. in 1865 de gemeenten de accynsen zyn afgenomen, is daar nooit voldoende voor in de plaat» gekomen. Die accynsen, een speciale ver teringsbelasting, waarin een deel der Personeele belasting slechts ten deele voorzag, hadden het voordeel, dat er een goed acres ia^at.. Zij hadden elk jaar méér opgebracht en ieder burger droeg er aan meê. Heel anders dan nu by de Inkomstenbelasting. Het Ryk heeft in 1897 nu een stelsel van uitkeeringen gemaakt, waarby eenerzyds eene vergoeding voor 't gezin der eigen accijns en anderzijds een vergoeding voor al gemeene diensten zit. Ten bewijze hoe weinig deze uit keeringen, die alleen stijgen, als de bevolkingstygt, wat hier slechts spaarzaam geschiedt, voldoen, éen enkel gegeven. In 1900 bedroegen de gezamenlijke uitkeeringen van het Ryk f 80.855, of 86 van de gewone ontvangsten in 1913 f 109.895, of 17 van de gewone ontvangsten; en voor 1917 122.815, of 12°/o van de gewone ontvangsten, daar is alles by Hoe stond de gemeente nu zelf er by in den tijd, dat zij dus een steeds grooter wordend deel zelf moest by- passen In 1900 was de hoofdsom der Pers. Belasting f24,000.— of nog geen f 1.— per hoofd. In 1913 was die f 31,000.— of ruim f 1.25 por hoofd. VQor 1917 was die begroot op f35,000.- of f 1.25 per hoofd. Nietalleen is onze bevolking weinig istegen, maar wat er bijkomt ver hoogt in 't algemeen de welvaart niet, - terwyi de stijging in die per soneele belasting nog voor een deel aan abnormale huurstyging te danken is door den woningnood. Maar het bedrag aan Inkomsten belasting was in: 1900 f 38,200. of 17 °/0 der gewone ontvangsten of f 1.50 per hoofd; 1913 f90,000. - of 13 o/o der gewone ontvangsten of f 3.30 per hoofd 1917.f200,000.— o725% der gewone ontvangsten of f 6.60 per hoofd. In de laatste 4 jaar is dus de be lasting verdubbeld, welk verschynsel zich daarvóór in een S X langer tijdperk pas voltrok. In die 13 eerste jaren zit natuurlijk het zeer groote verbruik der bedrijf8 winsten, een fout reeds verleden jaar voldoende besproken. Nog op een andere wyze is de nood onzer Gemeente te jUustreeren. Volgens de formule van den heer Raedt, oud-directeur der gemeente belastingen te Amsterdam, is er sprake van een noodgemeente, indien de eigen belastingen overtreffen drie maal de hoofdsom der personeele belasting in dio gemeente. Hoe was dat hier? In 1900 bedroeg de ink. belasting f 88,200.— Opc. Pers. 24.000.— Accynzen 28.000.— f 00.200.- i) Op ons renoelc b«eft de beer Klcbeli bne bet gedeelte *Joar rede, hetwelk de ge maakte becijfering»» bevat, ter e vernam O af- geetaan, waarvoor hom b( dexe dank betalgd Styging in 18 jaar f 44026.-, of per jaar 3$ duizend gulden. In 1917 f 178010.- Styging in 4 jaar 25424. of ruim 6 duizend gulden per jaar. Kosten der Politie. In 1900 f31640.- 1913 f 41270.- Styging in 18 jaar f 9680.- Per jaar f700.— ruim. In 1917. f47512.-. Stijging in 4 jaar f6000.-, per jaar f1500.-. Kosten der Secretarie, etc. In f1900 f19675.- 1918 Styging in 13 jaar f 9145.- Per jaar f700.-. In 1917 f 41688.-. Styging in 4 jaar f18000.-, per jaar f8250.-. Dit zyn diensten, dio of geheel of gedeeltelijk Rijkszorg moesten en behoorden te zyn. Nu onze eigen gemeentelijke uit gaven. Publieke werken: In 1900 f 16180.- 1918 f 34000.- In 18 jaar f 18000. per jaar f 1400. In 1917 f88145.- Styging f 4000.- per jaar f 1000. Zoo ook Rente en aflossing: 1900/1913 styging f 85500.— of f 6500. - per jaar. 1913/1917 styging f 18500.- of f 4500.— per jaar. Zoo ook Armwezen: 1900/13 styging f33400.— of ruim f 2500.— per jaar. 1913/17 stijging f 11000.- of ook 2500.- per jaar. Daar zitten de oorzaken, dat eene gemeente als de onze niet langer die kosten kan dragen. Aan dat talmen met dergeiyke zaken moet een einde komen. De oorlog heeft dit proces wat verhaast. Er zit echter een goede kant aan i hooge belasting. De gemeentenaren weten nu waarom zé betalen moeten. Dat onze Gemeente het gebolwerkt heeft zonder dat de Gemeentenaren het aan hun belastingbiljet te veel zagen is vooral aan de Gasfabriek te danken, die ons juist nu in den steek laat. Dit scheelt over 1916 en 1916 reeds 1 ton. Het jaar 1914 heeft zich nog weten te handhaven door hoogere opbrengsten van Gas, Water en Ink. bel. en minder Armenzorg. Het saldo der rekening 1914 was dan ook f 42053.72*. Hiermede begon 1916, terwyi we thans met een nadee- lig saldo van f 19000 van de rekening 1915 beginnen. Men had vroeger van die saldo's wat moeten overbrengen op volgende jaren. De rekening 1915 gaf f 46000.— minder winst Gasfabriek dau be groot was. Hiermede is het saldo 1918 van f 24673.58 waarmede 1915 begon ingeteerd en zelfs dat nadeelig saldo van f19000.— ontstaan. Als we ons niet bedriegen zal 1910 weder een f17000.— nadeelig saldo opleveren, daar er van de be- groote f 34119.57 winst gasfabriek wel niets terecht zal komen, en de waterleiding daartegenover een f17000.— meer zal opbrengen. Met het saldo van 1913 ad 24lj3 duizend gulden mee, waarmee 1915 begon is er dus tot op dit oogenblik reeds f60.000 - ingeteerd, dat by tijdige voldoende belastingheffing zou zijn voorkomen. Het steunen op de bedrijven is dan ook mee oorzaak, dat de misère thans grooter is, dan ze noodzakeiyk behoefde te zyn; Spr. vindt ook het rapport onbe vredigend. B. en W. maken zich - veral met een niets zeggende op- ..-.arking af, en do term „in over weging nemen" is nog wel de vriendelijkste vorm daarvoor. De kwestie der reclame voor vreemdelingenverkeer waarbij Amers foort wordt aangehaald, wordt beant woord met de opmerking, dat deze plaats niet by den Helder te verge lijken is. Maar dat word) ook niet gedaan, alleen werd er r gewezen hoeveel Amersfoort in di. opzicht doet. En men overwege of uier niet meer kan worden gedaan dan thans geschiedt. Wy hebben geen voor waarden voor snellen groei, en willen op den duur voldoen aan de stijgende eischen van flnantién, dan moeten we de gaven, die we hebben, exploiteeren. In dit verband wijst spr.o Huis duinen en als badplaats. Laten we vooral den toestand niet te somber inzien, 'en meer denken aan de be moedigende woorden van Mr. Antonio in de „Held. Crt." Wa'nt die zwaar moedigheid werkt terug op de in woners, en wij zullen in de toekomst hun energie wel noodig hebben. Belasting, betalen is niet zoo erg. Er zit een opvoedend element in. Juist als bij de vakvereenigingen moet belasting beschouwd worden als een noodig en nuttige contributie, die we als lid van de gemeenschap hebben óp te brengen. Vroeger is te veel gewerkt met lage belastingen, wy moeten thans de inwoners op voeden in de richting, dat zy belasting geld beschouwen als een nuttig element daarom hulde aan het plan van de bebossching der donkere duinen als een eerste begin. Natuurlijk, dat B. en W. op opmerkingen geen antwoord kunnen geven. Maar dat waB spr. bedoeling ook niet;"spr. wilde alleen, dat de inwoners van den Helder deze woor den zouden hooren, en dat zy weer klank bij hen zouden vinden. Spr. komt nu op het vraagstuk der armenverzorging en de vraag omtrent een armbezoeker. In het bestuur van het Burgerlijk Armbe stuur zit een element dat er niet inhoort. Er is veel te veel uniformi teit, op de staten vinden we niets uitkeeringen van 50 ct., het maakt den indruk, dat er niet onder zocht wordt en maar gegeven wordt, ook aan hen, die 't niet noodig heb ben. In dit systeem zit iets kouds. Het is zeer verdienstelijk beneden begrooting te biyven, maar spr. constateert, dat, naarmate de uit keeringen gedaald zyn, het aantal doodkisten is gestegen. (Protesten). Ja, ik zal me aan die protesten niet storen, ik zie hier verband tusschen. Heel veel armen, die in het zieken huis verpleegd worden, sterven na eenige dagen. Niet natuurlijk wylze daar niet goed zouden worden ver zorgd, maar de vraag is: werden ze wel tydig opgenomen Dit houdt natuurlijk ook verband met het plaatsgebrek in het ziekenhuis. Betreffond de onderwijszaken han delt het College niet met den noo- digen spoed. Met een nietszeggend zinnetje worden we weggestuurd. De salarisregeling, de mulo-school, het duurt allemaal te lang. Spr. is het eens met den heer Biersteker, dat de finanlieele nood ons niet van verbetering der loonen mag weer houden. Spr. gaat dan ook direct accoord met den duurtetoeslag, omdat we zoo ineens maar geen salaris regeling hebben. Wat is er overigens tegen een betere regeling? De hui dige is niet in orde. By "gem.-reini- ging en gasfabriek is zij beide ongunstig. Spr. wenscht geen politieke be schouwingen te houden. De toestand dqr finantièu maakt eendracht nood zakelijk, niet alleen in den Raad, maar in de heele gemeente, en mi3- ■■schien is het noodig als één man te staan achter het College. De toestand der flnantién la on houdbaar en moet verbeterd worden. De fractie zal de belasting voorstellen betreffende f200.000 steunen, weigert echter iederen cent meer, zoolang niet het Rijk aantoont hoe wy onze uitgaven moeten inrichtea. Spr. aan vaardt de consequentie van dit stand punt, om desnoods de begrooting terug te sturen. Laat er maar eens wat ruggegraad getoond worden. De heer Adriaanse heeft aan hetgeen de andere spr. zeiden, weinig toetevoegen. Hij verdedigt, als rap porteur, de sobere toelichting wegens den haast waarmede die in elkaar; st worden gezet. Spr. had er geen erg in, dat zulke uitvoerige alge meene beschouwingen zouden worden gehouden. Spr. gaat op enkele opmerkingen die gemaakt zijn, nader in. Men meende in de commissie van rapport werkeiyk, dat we voor 5 jaar van salarisherzieningen af waren. Maar reeds dadelijk na de vaststelling van dit besluit is de Raad afgeweken, en daarom meenden wij dat ook thans dit wel ken geschieden. Een toeslag is toch slechts tydelyk. Spr. hand haaft het voorstel der Cie. voor een onderzoek naar eene salarisregeling. Spr. zou willen, dat de Raad alvorene aan de artikelen te beginnen, zich uitsprak vóór of tegen een commissie. Er zijn ten opzichte van de ver houding tusschen Ryk en Gemeente pessimistische beschouwingen ge leverd. Spr. zou die pessimisten willen Wijzen, dat toch de plannen omtrent het intestellen grondbedrijf een nieuw gezichtspunt opleveren. Als do Raad het uitbreidingsplan herzien wil, laat hy dan eens een ontwerp maken voor bebovwing rondom de stad. Laat Raad eens de energie toonen om op deze manier voor het algemeen welzijn te werken. Huuropdrijvingen woningtoestand. De toestand te dezen opzichte is inderdaad buitengewoon. Maar laten we dien niet te eenzijdig bekijken de buitengewone tijdsomstandigheden zijn er schuld aan, dat tal van huizen aan 't gewone gebruik zyn onttrokken doordat ze tijdeiyk aan militairen verhuurd zyn. En dan is er, wegens den toestand de laatste jaren niet kunnen worden gebouwd. Het Rijk vergoedt thans de helft der annuïteit. De besturen der bouwvereenigingen weten dit en zullen binnenkort by den Raad komen met nieuwe plannen; spr. hoopt dat deze dan ook mede zal werken. Ook spr. zal de politiek niet naar voren brengen, al ware wel te zin spelen op enkele heftige uitvallen. Dat de verhouding tusschen het Col lege en den Raad t»- s zoo is, is het gevolg van de verandering der laatste jaren. Moge dat zoo biyvenl Het College heeft zich de laatste jaren beyverd het den Raad gemak- keiyk te maken by voorstellen. Ook ten opzichte van de vergaderingen is veel verbeterd en spr. brengt het College daarvoor hulde. Vervolgens 2 leeraren Burgeravond school. Aanbevolen worden N. Eiselin te Helder en W. Koelman te Helder. Beide met algemeene stemmen benoemd. Leeraar Zeevaart- en Visscherlj- school. De voordracht luidt: 1. J. van der Valk, hoofd «ener byzondere school voor U. L. O. te Enkhuizen. 2. A. Blok, onderwijzer en leeraar Burgeravondschool te Utrecht. Benoemd wordt de Beer Blok mot 8 stemmen. De heer Van der Valk verkreeg 7 st., (1 van onwaarde). Over de benoeming van de Com missien van Bystand wil de heer De Zwart nog nader van gedachten wisselen. Dit wordt alzoo verdaagd. Gaat de Raad in comité generaal ter behandeling van eenige reclames pl. bel. (Zie verder het verslag der zitting van Donderdagavond op pag. 2 van dit blad.) INGEZONDEN. Mijnbeer de Redacteur! Verzoeke beleefd voor onderstaande regelen eene kleine plaatsruimte in Uw veel gelezen blad te willen af staan. Nu de kwestie gasverlichting reeds eenige malen door verschillende per sonen in Uw blad besproken is ge worden en door enkelen ook diverse voorstellen zyn gedaan om in de tegenwoordige verlichting der winkels verandering te verkrijgen, dacht ik, ook in deze aangelegenheid mijne beschouwing eens ten beste te moeten geven; misschien dat daaruit een voorstel rijpen kan tot wellicht een meer doeltreffender maatregel dan de tegenwoordige. Zoo 's avonds na 9 uur langs eenige winkels gaande trok hetmyn nandacht, dat terwijl deze zaken- menschen zich meeaten behelpen met een petroleumlamp (vele zelfs met eeu primitieve), em hunne winkels te verlichten, aan den anderen kant in enkele woonhuizen in drie ver schillende apartementen gaslicht werd gebrand. Nu valt daar natuurlijk op zich xelf genomen niets tegen te zeggen, doch waar, door een maat regel, die genomen moet worden, nu juist alléén winkeliers de dupe zyn, zou ik het naar myne beschei den meening beter vinden, tenminste als dit voor de administratie der gasfabriek doenlijk is, dat men de gaaverbruiker, of zoo noodig eiken winkelier, een zeker maximum gas verbruik per maand voorschreef, (afgeleid van zyn gemiddeld verbruik) met dien verstande, dat by die meer gebruikt als zyne toegestane hoeveel beid, deze dan betaalt tegen een verhoogden eenheidsprijs. U, mynheer de Redacteur, dankend voor Uwe bereidwilligheid, noem ik m| Ion abonné. Bloemendag 1 Januari 1917. De Vereeniging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken in Nederland beeft ten doel de ver betering van den gezondheidstoestand onder de typografen in het algemeen, bestryding van de tuberculose en - ondersteuning van de aan tuber culose ïydende leden dier Vereeniging in 't byzonder. De vele aanvragen om opneming in een sanatorium kan deze Ver eeniging niet meer uit bare gewone geldelijke inkomsten bestrijden, reden waarom het Centraal Bestuur be sloot, nogmaals een beroep te doen op de algemeene offervaardigheid, door op den Nieuwjaarsdag een bloe mendag te houden. Het bloempje zal bestaan uit het „klavertje vier" (z.g.n. „gelukabloem"), dat een passend symbool is voor den Nieuwjaarsdag. Het Bestuur der afd. Helder ver trouwt, dat het publiek dat mede aan de typografen menig nuttig en geestvol uurtje te danken heeft - zich niet onbetuigd zal laten, zulk een geluksbloempj» voor den mini mumprijs van 10 CENT te koppen. Jonge meisjes, welke genegen zijn De hoofdsom personeel f 24.000. alzoo meer dan 3*/a maal werd er toen al belasting geheven. In 1913 was dit resp. f 31.000. en f 138.600.- of 4V» maal en in 1917 resp. 85.000.- en f 363.000.- of ruim 7 maal. Het Ryk moet helpen. Ook hierom. Omdat zeer kenmerkend de laatste jaren de kosten, die meer een alge meen karakter hebben, veel harder stijgen dan die een meer Gemeente lijk karakter hebben. De heer G r O n w a 1 d Scboone theorifln. De heer M i c h e 1 s Theorièn gaan altijd vooraf aan de praktijk. Zand voort haalt jaariyks f 9000 - van zyn strand; waarom kunnen wy er niet meer uithalen dan die onnoozole f 40.— die we nog aan het Ryk moeten terugbetalen Dit hangt samen met de electriflcatie. Zoolang we geen behoorlijke verbinding heb ben met Huisduinen, zullen wy er niet veel nut van trekken. Spr. brengt De verdere behandeling der be grooting wordt daarna verdaagd tot hedenavond 8 uur. De heer Bier steker geeft in overweging om geen replieken te houden (behoudens natuurlyk te beantwoorden zaken). Dit zal de behandeling bekorten. Aan'de orde zyn tbane: Benoamlngen. Allereerst wordt benoemd de Com missie voor de salaris-regeling con form voorstel-Biersteker. Gekozen worden de heeren Biersteker, De Zwart, Adriaanse en Boon resp. met 15, 16, 18 en 10 stemmen. Ingezonden Mededeeling. •n meer lichaamsoefening. Dat dö vervaardigers van Foster's Rugpij o Nieren Pillen zooveel doen om een Botere Gezondheid Methode te verspreiden, wekt verwondering. Zy toonen aan, dat niemand volle gezondheid kan genieten, zelfs niet met behulp van Foster's Pillen, tenzy hyzelf medehelpt. En zelfs iemand met drukke bezigheden heeft tijd om de korte gezondheidsregels, die zy week aan week in dit blad geven, te lezen en te beoefenen. Ofschoon zulke openhartigheid nieuw is, lydt het geen twyfel of een der reilenen van de toenemende po pulariteit van Foster's Pillen is te vinden in de omstandigheid, dat de vervaardigers laten zien HOE GE ZOND TE WORDEN, en wat even bflangryk is: HOE GEZOND TI BLIJVEN, zonder geneesmiddel. Foster's Bugpyn Nieren Pillen wer ken hoegenaamd niet op de maag of ingewanden. Zy dienen uitsluitend voor de nier- en urine organen. Dit geneesmiddel is van de hoogste waar de by waterzucht, niergruis, rheu- matiek, steen en alle ziekten uit nier- en blaaskwalen ontspruitend. D8 handteekening van Jamea Foster op de verpakking waarborgt de echt heid. Foster's Rugpyn Nioren Pillen zyn te den Helder verkrijgb. by Alb. ten Klooster, Keizeratr. 98. Toezen ding geschiedt franco na ontv. postwissel k f 1.76 p. doos of ƒ10.- p.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1