De Purper Iris. Witte Bioscoop MAJOOR FRANS Majoor Frans ZIGEUNERHARTEN. Hotel Bellevue. Gevraagd een Winkeljuffrouw De Purper Iris. CINEMA PALACE, Toonkunst. Allnen zij, die met liet vak bekend zijn, gelieve hierop te reflecteeren. zijn „OE BIJENKORF", Spoorstraat. Vanaf VRIJDAG 29 DEC. tot en met DONDERDAG 4 JAN. Ter wille van haar broeder. Een vreesachtige duellist. Vrijdag 29, Zaterdag 30, Zondag 31 December, Maandag Nieuwjaarsdag. HOOFDNUMMER: T. A.V. E. N. U.-BIOSCOOP, SPOORGRACHT. Vanaf Vrijdag 29 December toten met Donderdag4 Januari Ingezonden Mededeellng. Helder. Tifitw iat«ro. w. Dinars. Soupers. Partijen speciale condities. Verfidarlekalen ëlspaollael. Wl LH E LM I NA-BI LLARD. Moors worden Mn huls bezorgd. door pl.m. 600 dansleeraren ver tegenwoordigd in alle beschaafde deelen van Europa, Noord- en Zuid- Amerika Afrika, Australië. In Holland z(jn deze vertegen woordigers fam. LeefsonJames Meyerflls; Martin; Koopman; mej. Westerbachv. d. Haagen Dorlas de Lange; I. D. Meyer. Te Helder. Dansinstituut DJJkstr. 37, verbetering der ochrüvers ia nog in overweging. Internaat van adsp.-ade 1- boraten te Bordrecht. Het ligt In het voornemen om op de marinebegrooting voor 1918 gelden aan te vragen voor den bouw van een adapirantenachool voor de marine te Bort, welk gebouw bestemd zal zijn voor opleiding voor adsp.-adel- borsten en adap.-machiniaten. Gymnastiek- en sportschool te Willemsoord. Niet dan na rijp beraad is overgegaan tot den maatregel om voor de opleiding van g y mnastiek- en aportonderwijzers voor de zeemacht niet langer gebruik te maken van de Militaire Gymnastiek- achool te Utrecht, maar een eigen inrichting daarvoor in het leven te roepen te Willemsoord. De minister is overtuigd van de noodzakelijkheid om hij de marine de vrijwillige sport te bevorderen naast de verplichte gymnastiek als factor van lichame lijke opvoeding en voorbereiding. De meening, dat de minister het gym naatlekonderwija bij de marine tot een te hoogen trap van volkomen heid wenscht op te voeren, ia niet juiat. Aangaande den opnemings- dienst in Indiê deelt de minister mede, dat uitbreiding hiervan zeer noodig iB, om zoo spoedig mogelijk een volledig atel bruikbare zeekaarten ta verkrijgen. Met den minister van Koloniën zal worden overlegd om het daarvoor benoodigde materieel en personeel ta vinden. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. Hr. Mi. „Heiland" ia 98 dezer te Laa Palmas aange komen on 94 dezer weer vandaar vertrokken. Bg Min. besluit van 90 dezer werd aaet ingang vaa 1 Januari a. tot directeur der Itijkazormaallessen alhier, benoemd de heer Tjalsma en tot onderwijzer in het rekenen de heer I. Boerdgk. Toor het volledig Mercuriua Di ploma: boekhouden, handelarekenen, handelsrecht en atatlatiek slaagde de heer 8. Mey, leerling van den heer A. C. v. d. Meg. lg het Zaterdag te 'a graven- hage gehouden examen alaagde voor lerate ofleier ter Koopvaardij de heer C. Smit alhier. Be Heer A. Blok te Utrecht, benoemd tot leeraar in de Wiakunde aan de Zeevaarticheol alhier, heeft voor deze benoeming tibdankt. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. C. Bop, ie met ingang van I Januari 1917 benoemd ala leeraar in bet timmeren en vakteekenen aan de Ambachtsschool te Hoorn. Boor de K.B. 4 werd gisteren alhier aangebracht een halve, witte scheepsboot, waarop neg zichtbaar waren de lettere ,mbon". Vermoede lijk ia dit een boot van de „Amben' van de Stoomv. ut. .Nederland'' Bit stoomschip kreeg op weg van New Caatle naar Amsterdam zooveel zeeln ever, dat men uit den koers raakte en er gevaar dreigde dat men op de Razende Bol zou stranden. Reeds werden noodseinen afgegeven, doch het weer beterde zich en men kon de reis vervolgen. Br werd veel aehade aan dek geleden, terwijl twee der Bcheepsbooten verloren gingen. Helder'e Harmenlekapel. Bovenstaande kapel gaf Zaterdag 98 dezer eene uitvoering in Casino. Het ontzettende weer was de oorzaak, dat de opkomst misschien geringer was dan in gewone omstandigheden het geval zou zijn geweest. Yoor prestaties van het corps was dit Jammer, want wat wij ervan hoorden, was zeer goed. De directeur, de heer Van den Bogaerde, had Mendelssobns' Hochzeitsmarsch zelf gearrangeerd en met dit fraaie nummer oogstte de kapel terecht veel succes. Des gelijks bleek .Wereldoorlog", een karakterstuk van E. Wery, zeer goed de verschillende indrukken weer te geven van de phasen van een krijg; bet .snelvuur" werkte zeer suggestief. En Hannes in de Tweede Kamer was een komiek van het eerste water, die de lachers geducht op zijn hand kreeg. Ook na de pauze stond nog een afwisselend programma uitgevoerd te worden; een compositie van den directeur zelf,de.HelderscheJoDgens" marBch, later nog een bewerking uit Offenbacb's Filie da Régiment, afge wisseld met een wals-suite en een coneoursnummer, en met komische voordrachten, kortom, het was een dankbaar en met zorg gekozen pro gramma, en het was jammer, dat niet meerderen ervan profiteerden. De heeren Bijl, Kikkert en Kolster verleenden hunne medewerking. Na afloop het gebruikelijke bal. Daiilutltuit Dljkitraet 37. Men verzoekt ons omtrent dit instituut mede te willen deelen dat één zijner leeraren (de heer Jac. B. Polak) het diploma verkreeg van de SenosMhschaft .BeutscherTanzlehrer, Berlln. Bit dansinstituut vertegenwoordigt thans te Kelder: De Koninkl. goedgek. Ned. Bans- onderw. Ver. van 1871; The Imperial Seelety of Banee Teachers, Londen; Senossensehaft Deutscher Tanzlekrer. Berlla. Deze beide voornaamste buiten landsche vakvereenigingou, werden OaderwIJzeriealarieeen. Aan de voorzitters der zeven staat kundige groepen in de Tweede Kamer is op hun verzoek door den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Minister van Financiën een onderhoud toegestaan ter bespreking van maat regelen om reeds dadelijk verbetering te brengen in de regeling der jaar wedden van de onderwijzers bij het lager onderwijs. Bit onderhoud zal terstond na afloop van het Kerstreces plaats hebben. HarlagvlaacharlJ. Uit de eindstati8tiek der haring viBscherij over 1918 blijkt, dat totaal zijn aangevoerd 770.779 ton, tegen 589.888 ton in 1915, 497.186 ton in 1914, 766.711 ton in 1913, 524.678 ton in 1912, 688.687 ton in 1911, 758.089 ton in 1910, 755.188 ton in 1909, 669 478 ton in 1908 en 786.987 ton in 1907. Moordaanslag. Zaterdagavond ongeveer 8 uur werd aan de woning van den Bel gischen onderwijzer den heer G. van Brasscbaet, die sedert de vlucht uit Antwerpen te N. Borgvliet met zijn 84 jarige moeder samenwoont, ge scheld. Hij deed open en werd on middellijk door een man met een boksijzer op het hoofd geslagen.1 Al vechtende drong men ie aangren zende kamer binnen, waar de oude moeder haar slaapkamer heeft. Benige slagen met het boksijzer volgden. De moeder wilde den indringer te lijf, doch kon haar zoon, die ter aarde lag achter het bed, niet van ien overweldiger bevrijden. Van B. vroeg dei aanrander of hij geld ver langde, hetwelk toestemmend werd beantwoord. Van B. wees hem toen de plaats waar geld geborgen was. Na dit te hebben genomen, verdween de indriDger. De toestand v getroffene is Diet ernstig. Als venjlacht van dezen moord aanslag heeft de politie Zondag ge arresteerd een SO-jarigen Belg, wonen de te Lier, tijdelijk te Bergfen op Zoons als onderwijzer verbonden aan de Belgische school in het Vlucht oord. Hij heeft een volledige beken ten ia afgelegd. Be ontvreemde som bedraagt eenige honderden francs. De politie zet haar onderzoek voort, daat wellicht meer personen in deze zaak zijn betrokken. Wat andara afval waa. Zelfs koolbladeren en stronken heb ben tegenwoordig veel waarde. Te Haarlemmermeer had een landbou wer de kool voorzichtig uitgesneden en verkocht de overblijvende stron ken met de nog daaraan zittende bladeren voor f 485 per H.A. 40.000 pand Hallandaaha warat badarvan. Het .OaLabr. Tageblatt", van dezer meldt: Voor de strafkamer te lochum was dezer dagen aanhangig een pro ces tegen zekeren Damrn uit Eisen, die ala tusschenpersoon voor de Hellandscbe firma Zwaanenberg te Ou (N. Br.) in enkele dagen voor 17 mlllioen Mark in den handel bad gebracht. H\j, zoowel als zekere Vol- mer uit Bocbum hadden deze worst 40,000 pond - verkocht, terwijl ze totaal bedorven was. Bij onder zoek was verder gebleken, dat de plockworst was vervaardigd van pe zen, kraakbeen, allerhande afval en glazig geel spek. Bovendien bevatte ze een groote hoeveelheid salpeter. B. werd veroordeeld tot 400 Mark btete eC V. tot 1200 Mark. mocht er op heden dan nood zijn, die ongetwijfeld van tljdelijken aard is. Een en ander neemt echter niet weg dat de door den heer de Zwart aan mij n adres geuitte beschuldigingen niet zijn bewezen. Wat echter naar mijn bescheiden meening wél aanbeveling verdient, te meer daar ze niet alleen mij persoonlijk, doch ook het algemeen belang raken. Het is daarom gewensebt, dat deze nader worden onderzocht, (welk onderzoek ik niet vrees!) Daarom zou ik den heer de Zwart willen voorstellen de in zijn bezit zijnde bewijzen nader door een com missie te doen onderzoeken onj, n& hoor en wederhoor, daarvan in de Heldersche Courant mededeeling te doen. Mocht de heer de Zwart op dit, naar mijn meening loyaal, voorstel niet wenschen in te gaan, dan behoud ik mij het recht voor zUu beschul digingen te noemen, leugenachtig en onwaar. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Th. Kbookstüiveb, Verhuurder van Woningen. Helder, 2-7 Dec. 1916. Mijnheer de Redacteur. Met opname van de volgende rege len-2ult U mü hoogelijk verplichten. Aan den EdelAcbtbaren Heer Michels, Lid van den Raad der gemeente Helder. EdelAchtbaro Heer. Volgens het verslag in de „Helder sche Courant" hebt in de jongste Raadszitting aanmerkingen gemaakt op het beheer en de werkwijze van den Proeftuin. Nu iB het Bestuur van den Proef tuin er van overtuigd, dat het niet volmaakt is en dus ook geen volmaakt werk kan leveren, maar dat neemt niet weg, dat het naar het volmaakte streeft. Waarom ik U beleefd zou willen verzoeken mij op de volgende vragen te antwoorden, opdat het Bestuur van den Tuin te zijner tijd van Uw gewaardeerde opmerkingen en adviezeu kan gebruik maken. 1. Weet het gemeentebestuur wer kelijk niet, waa'aan de subsidie woidt besteed 2. Waarom voldoet U de weik wijze van den'Proeftuin niet? 8. Hoe dunkt U dat wü hier ver betering in kunnen brengen U, M. de Red., beleefd dankend voor de opname, blijve Hoogachtend, J. de Vbies, Secr. Proeftuin INSEZONDEN. Geachte Redactiet Verzoeke beleefd eenige plaats ruimte voor het volgende In de raadsvergadering van Don derdag 20 Dec. 1.1. werd m(Jn persoon, door den heer de Zwart ln het geding gebracht, op een wijze die nu juist niet getuigt vau loyaliteit. Immers, op iemands persoon of werkwijze critiek uit te oefenen zooals de heer de Zwart dit deed, zonder dat deze zich dienaangaande kon verdedigen, is op zijn zachtst uitgedrukt unfair. Doch ter zakel De heer de Zwart beschuldigt mij ten le van terrorisme en preBfie, vervolgens van schrik barend opdrijven van huren, terwijl ten slotte de huurders door mij zouden gedwongen worden mijn particuliere belangen te dienen. Voor deze diverse verdachtmakingen etc., zou. deze heer in het bezit zijn van bewijzeD. Afgezien nu nog van de vraag of dit waar is, kan dan toch vóór alles worden gezegd, deze in alle gevallen eenzijdig zijn, daar noch door den heer de Zwart, noch door een zijner partijgenooten (hoewel daartoe verschillende malen aanleiding bestond) eenig onderzoek ten mijnent dienaangaande werd ingesteld, iets, waarop door den heer Adriaanse terecht werd gewezen. Nu zou ik op elk dier beschul digingen zéér in' den breede kunnen ingaan, doch zal mij daarvan ont houden, omreden ik geen materiaal wenBch aan te dragen voor propaganda der S. D. A. P. Want dit staat vast, dat het geheele betoog van den heer de Zwart dienaangaande, en alles wat door hem ten dien opzichte en in dat verband is gezegd, moest dienen om naar buiten den indruk te wekken dat er woningnood was, en tot ge meentelijken woningbouw zeer zeker aanleiding bestond. De heer van Neck merkte echter terecht op, dat die woningschaarschte voor een groot deel gevolg was van de abnormale toestanden, waaraan ik zou willen toevoegen dat, zoodra tot demobilisatie wordt besloten die nood is opgeheven niet alleen, doch dat er alsdan vrijzeker voldoende woningen ter beschikking zullen zijn, zoodat, Vergadering der Vereeniging van Oud-Leerlingen van den Tuinbouw- cursus, op Vrijdag 22 Dec. in het lokaal van den heer G. Borst. De Voorzitter, de heer S. Spigt, zegt in zijn openingswoord, dat deze vergadering belegd is ln de hoop, dat weer eens wat nieuw leven mocht komen in de vereeniging, die, na den watersnood, vrijwel dood scheen. De wenschelijkheid wordt besproken, om namens de vereeniging tuinbouw zaad aan te koopen, waarna het bestuur toezegging doet, verschillende prijs couranten aan te vragen, teneinde te -kunnen beoordeelen waar men het best terecht kan. Hierna geeft elk der aanwezigen op, wat en hoeveel hij door het bestuur wenscht besteld te zien. Het resultaat van langdurige besprekingen is, dat aangekocht zullen wordenaardappelmanden, bloem- koolplanten, yroegeroode^oolplanten, pootuien, elzenboomen, tuinzaad en vruchtboomen. De proeftuin zal worden omgespit en de vruchtboomen bespoten met carboleum en Bordeauache pap. Nadat de voorzitter de aanwezigen heeft aangespoord óm andere oud leden op te wekken, zich opnieuw voor de vepeeniging te interesseeren, opdat deze weer tot haar vroegeren bloei mocht komen, wordt de ver gadering gesloten. Voor do vele blü^o vaa belan„ stelling, ondervwign bg het treurfg overlijden van oozen geliefden Zoon, Broeder, oehuwdbroeder en Oom, Alexander Hendricus demons Gooijer, betuigen wy onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. GOOIJER. Den Helder. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw veel gelezen blad. Reeds enkele maleD heb ik in Uw blad eenige op- en aanmerkingen ge lezen over het verbruiken van meer gas, dan beslist noodzakelijk is. Ook ik zou daaromtrent gaarne een opmerking willen maken. Toen ik 1.1. Zondag des morgens te ongeveer 6 u. 46 over de Binnen haven kwam, viel het mij op, dat daar vijf achtereenvolgende straat lantaarns stonden te branden, hetgeen onder de tegenwoordige omstandig heden toch zeker wel overdreven ge noemd kan woiden. Op de Weststraat daarentegen, brandden er slechts twee, en op de Zuidstraat slechts één. In de StationsdwarsBtraat d. i. straat waar ondergeteekende woont brandt er in 't geheel geen, zoodat het daar des avonds absoluut donker is. Het gevolg hiervan -is dan ook, dat reeds verscheidene personen, 1 elkaar of met zich op den weg vindende voorwerpen in botsing zijn gekomen en dat er vele onzedelijke handelingen worden gepleegd. Wij verzoeken den Directeur der Gasfabriek dan ook beleefd doch dringend eenige lantaarns op de Binnenhaven te doen dooven, en een van de lantaarns in de Stationsdwars straat weder te doen aansteken. Wy betalen toch even goed onze belasting als een bewoner van de Binnenhaven. U Mynheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte, tee ken ik. Een bewoner van de Stationsdwarsstraat. VAH DEB P. UIT DEN OMTREK. Irsazand. Zondagavond 24 December, hield de afdeeling Anna Paulowna van de 8.D.A.P. een propaganda-vergadering in het lokaal van den heer G. Borst. De zaal was flink bezet. De heer B. Koorn deelde in zyn openingswoord mede, dat tengevolge van den watersnoad de propaganda een poos had atil gestaan, maar dat men thans weer met kracht wensehte te werken, tot nieuwen groei afdeeling. Hierop verleende hij het woord aan den heer J. fi. Huibers van Am sterdam, die, in verband met het kerstfeest, tot onderwerp zyner rede had gekozen„Vrede op aarde". Spreker schetste in schelle kleuren de Bcbrynende tegenstelling tusschen vrede en moederweelde en den hui- digen, menachonteerenden kryg. Het kapitalisme, beweerde hij, was de oorzaak van dezen wereldoorlog niet alleen, maar van alle oorlogen ge weest en door tal van voorbeelden trachtte hy het recht tot deze be wering te staven. Zyn rede werd oader ademlooze stilte aangehoord i verwierf een daverend applaus. Vau de gelegenheid om met den spreker te debatteeren werd door niemand gebruik gemaakt, waarop deze vertrok. Doch toen daarop de aanwezigen werden opgewekt, om zich by de party aan te sluiten, voor zoover zy nog geen lid der afdeeling waren, ontspon zich een levendige discussie over het .dienst weigeren" tusschen den heer N. Kob het afdeelingsbestuur, waaraan weldra ook enkele andere deelnamen, tot de byeenkomst, om de stemming, door den spreker teweeg gebracht, niet geheel te laten verloren gaan, door den voorzitter werd gesloten. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden by de ziekte en het overlgden van onze lieve Moeder, Behuwd Groot- en O /ergrootmoedcr, Mej. Anna Maria Catharina Vogt, Weduwe van den Heer Ludovicus franciscus van Loo, betuigen wü langs dezen weg onzen hartelijken dank. Namens de Familie, J. F. VAN LOO, 2e VroonBtraat 13 Helder, 28 December 1916. Advertentlën. Ondertrouwd AARJEN SMIT LOUISE ANNA HOES. Helder, 21 December 1916. Ondertrouwd J. LÜ1DINQA ANNY VAN BRUNNINGEN Helder 26 Dec. 1916. Geboren MAARTJE ENGELINE. Dochter van G. DEN HARTOG Jr. en C. DEN HARTOG- Beemer. De Ruyterstraat 54. Heden overleed myn geliefde Echtgenoot MARTINUS BLOKZIEL, oud-Apotheker te Ben Helder, in den ouderdom van 85 jaren. Wed. M. BLOKZIEL - Hofstee 's Graven hage, 28 Dec. 1916. Fr. ValentQnstrait 26. Verzoeke geen bloemen. Eenige kennisgeving. AfdailingDEN HELDER. Algemeens ledenvergadering Ingevolge art. 12 der statuten, op Vrijdag 29 December, ten 8V. ure In de Muziekschool. Namens het Bestuur, de Secretaris JOS. M. C HAAR. tegen hoog loon. EERSTE HELDERSCHE Off. v. Gaz. TICHELAAR afwezig van 31 Decsmb. tot en mat 3 Januari. Off. v. Gez. FUCHS, Ankerpark, neemt praktijk waar. Spreekuur uitsluitend van 8V9 tot 10 uur In 't Hoapitaal. Gevraagd een Dag-Dienstbode. Loon f 2.50. Aanmelden tusschen 7 en 9 uur 's avonds Hoogstraat 86. Een Kleermakersknecht gevraagd, eD een jongen, die in het vak wenscht opgeleid te worden. Adres: H. J. SEEBOLDT, Weezenstraat 49. Kanaalweg 112. Telefoon 19S. (Eigenaar A. G. VAN ROON). HOOFDNUMMER s Het Indische Haremleven ontsluierd „MIJN [GESCHIEDENIS" DOOR PRINSES AHMED POUSSON. De zonderlinge en aangrijpende Roman van Olga Humpn-y, dio de vrouw werd van Prins Pousson, en haar intrede deed in den Koninkiyken harem. Haar verbluffende ondervindingen zyn door de Trans-Atlantic in scène gezet en deze wonderlyke gebeurtenissen worden thans voor het eerst naar werkelijkheid aan het publiek vertoond, in den serie-film. Do film wordt vertoond in 2 weken. Elke week 6 aden. PROGRAMMA: 1. ZAGABRIA. (Natuur). 2, 3, 4, 5, 6, 7. 8. DE SCHRIJFMACHINE DER LIEFDE. (Kiuehtj. Mat EDITH WALKER in de hoofdrol. overleed te Giuneken onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Vrouwe D. E. VAN CITTER8 SGHADEE. A. B. BEECKMAN- VAN ClTTEBS H. M. BEECKMAN, en Kinderen. Nieuwediep, 26 December. Volstrekt eenige en algeraeene kenniegeving. Visites kunnen niet worden afgewacht. BINNENHAVEN 2. Van af Vrijdag 29 December1916 tot enmet Donderdag 4 Januari 1917 vertoonen we een bfzonder In elkaar gezet afwisselend programma, met als hoofdnummer: Sensationeel spoorwegdrama In 3 afdsellngen. Tweede hoofdnummer Comedle In 2 afdeollngen. Verder afwisselend programma. Loge 30 ct. (gereserveerd 50 ct.), Ie Rang 20 ct. (gereserv. 25 et.), 2e Rang 10 et. Woensdagmiddag 2 uur: extra kindervoorstelling, tegen 5 ct. entrée. Na O uur des avonds kunt U de hoofdnummers nog zien. Naar het beroemde werk van Mevrouw BOSBOOM-TOUSSAINT, In 5 acten. HOLLANDIA FILM. Programma WERELDNIEUWS. NATUUROPNAME. Een romantisoh filmdrama in 4 bedrijven. Verder afwisselend programma.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2