COURANT Winterdienst Hollandsche Spoor, Laatste berichten. No. 4717 DONDERDAG 28 DECEMBER 1916 44oJAARGANG Tweede Blad. De Vredesvoorstellen. Duitschland en zijn bondgenooten hebben hun antwoord gegeven op de nota van president Wilson schrijft het Hbl. - en in dat ant- oord opnieuw uiteengezet, dat naar de keizerlijke regeering meent de onmiddellijke gedachten wisseling de beste weg is, om tot vrede te komen. Dientengevolge stelt Duitschland voor, dat ten spoedigste vertegenwoordigers der oorlogvoerende staten op een neutrale plaats zullen bijeenkomen. De antwoorden der andere partij op het Duitsche voorstel en op de nota van president Wilson zijn nog niet bekend. Uit den tekst der Zwitsersche nota is gebleken dat president Wilson reeds weken geleden, dus voordat de Duitsche vredesaanbiedicg bekend was, zijn nota had opgesteld en met andere neutrale regeeringen over het aanbieden ervan had gesproken. De felle beschuldigingen van enkele Engelsche bladen tegen president Wilson waren dus volkomen onge grond, wat thans trouwens ook door „Daily Chronicle" en „Times" wordt erkend. De „New-York World" bevat een artikel, waaruit duidelijk blijkt, dat geen neiging om Europa aan een Pax öermanca te helpen, den ge- dachlengang van Wilson heeft be stuurd, maar wel de zorg om een einde te maken aan een krankzin nigen strijd, die na heel Europa te hebben meegesleept, thans dreigt zich nog verder te zullen uitbreiden. Lansing'a woord, wellicht te snel uitgesproken, en daarna gedeeltelijk terug genomen, dat ook voor Amerika gevaar dreigt, \Vordt door de „World" nog weer eens opgenomen; het blad zegt, dat het gevaar voor de V. S. om ook in den oorlog betrokken ti worden, ondanks alle pogingen om de onzijdigheid te handhaven, steeds grooter wordt. En dit geldt ook voor andersn, dan de Ter. Staten. „Toch schijnen de Entente mogend heden en vooral Engeland", zegt de „World", „het ongerijmd te achten, dat wij bezorgd zijn over hetgeen in Eurepa omgaat, dat wij verlaDgen te weten, waarvoor de twee partijen veehten en dat wij vragen, of er een gemeenschappelijke grondslag te vin den is voor de bespreking over een duurzamen vrede. De Amerikanen, die bezorgd zijn voor de toekomst der republiek en zijn instellingen, verbazen zich over de houding van Londen ten aanzien van' Wilson' verzoek om inlichtingen. Wij vragen do strijdende partijen niet om vrede te sluiten, maar alleen "waarvoor vechten. ,W(| willen weten, of ook wij moe ten beginnen met de mobilisatie van al onze hulpbronnen en ons op het ergste moeten voorbsreiden. Daarom z|jn Wilson'» vragen volstrekt niet academiseh of aanmatigend". Dit is jeen zoo eenvoudig logische vraag, dat daarop slechts een toe stemmend antwoord mogelijk is. Wij hebben nu lang genoeg de niets zeg gende fraseB gehoord over een strijd voor Yrijheid en Recht, voor zelfver dediging en zelfbestaan, frases, die per slot van rekening niets zeggen, omdat de vrede moet worden gefor muleerd in concrete denkbeelden. Wat Wilson vraagt is slechts de dui delijke formuleering van die concrete denkbeelden, opdat eindelijk de wereld zal weten, wat daarachter steekt, welke wenschen en eischen de oorlog voerenden stellen voor nu en voor.de toekomst, om aan den oorlog een einde te maken. Dat moet eens gebeurener moet eens aan de vechterij een einde komen, en de vraag, die de (Engelsche) af gevaardigde Ponsonby in zijn bro chure stelt„Waarom moet de oorlog voortduren?" moet eems openlijk en duidelijk worden beantwoord. Men nota van Zweden. Naar de „Daily Tel." meldt, heeft ook de Zweedsche regeering een nota aan de regeeringen der oorlogvoe ringen der oorlogvoerende landen overhandigd. Duitsche per glimmen over het Duitsehe antwoord. Het „Berl. Tageblatt" schrijft: De Dultsehe regeering wachtte niet, tot dat zij antwoord van de Entente had gekregen op haar voorstellen, doch zond onafhankelijk van een ja of neen der Entente haar antwoord dadelijk naar Washington. De nota van de Duitsche regeeriug aan den president onderscheidt zich door warme en duidelijke bewoor dingen. De „Lokal Anzeiger" legt er den nadruk op dat uit dit antwoord blijkt, dat het Duitschland ernst is met het vredeaaanbo'. Het blad merkt evenwel verder op, dat, mocht Wüaon door de Duitsche nota er al toe gebracht worden Duitschland's vijan den het zenden van vertegenwoor digers naar een neutrale plaats aan te bevelen, men er toch verre van verwijderd is te hopen, dat dit in de hoofdsteden der Eatente gevolg zal hebben. ten Amerikaan over de nota van Wilson. Het Engelsche blad „Manchester Guardian" bevat een beschouwing omtrent de nota van president Wilson van de hand van een der bekendste schrijvers op politiek gebied in de Tereenigde Staten. Volgens dezen schrijver berust de nota van Wilson op de meening, dat Duitschland op het slagveld niet tot machteloosheid kan worden geslagen en dat een overwinning van de ge allieerden het herstel van Duitsch land niet zou kunnen beletten. De quaeatie is dus: wat zal de veiligheid van luropa waarborgen tegen een herhaling van dezen oorlog? De nota van den president biedt voor de eerste maal officieel de hulp van Amerika aan in do herverzekering van het vredesverdrag. Er is met recht gevraagd, welke waarborgen bestaan tegen nog „een vodje papier". Wilson biedt nu de macht van Amerika als één waarborg. De president wil geen vrede, door welken de kleine staten niet zekerder van hun beBtaan zijn dan thans het geval is. HU wil ook geen vrede, waarbjj de wereld niet een zoo krach tige opganisatie tegen den oorlog krijgt als de menachelljke wil slechts kan uitdenken. Het antwoord dor geallieerden op de vredesvoorstellen. Londen, 27 Dec. Naar Reuter ver neemt, wordt over het antwoord op het Duitsche vredesvoorstel tusschen de regeeringen van de landen der Entente onderling overleg gepleegd. Over het „projet de réponse", datt9 Parijs is opgesteld, wordt thans door de verschillende kabinetten een ge- dachtenwisseling gehouden. Er is nog niets beslist met bétrekking tot het aan Amerika op Wilson's nota te zenden antwoordtoch is het on waarschijnlijk, dat een offlcieele stap zal worden gedaan ten aanzien van de Amerikaansche of Zwitsersche nota, alvorens de geallieerden het Duitsche voorstel hebben behandeld. Het antwoord der Centralen aan Zwitserland. Berlijn, 27 Dec. De staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken heeft heden aan den Zwitaerschen gezant, in antwoord op het schrijven van 22 dezer, de volgende nota overhandigd: De keizerlijke regeering heeft er kennis van genomen, dat de Zwit sersche regeering, in aansluiting op een reeds geruimen tijd gaande zijnde gedachtenwisseling met den beer president van de Vereenigde Staten van Amerika, bereid ia ook harer zijds voor toenadering tusschen de strijdende volkeren en totstandko ming van een duuizamen vrede werk zaam te ziju. De geest van ware menschelljkheid, waardoor de stap van den Zwitaer schen Bondsraad gedragen is, wordt door de keizerlijke regeering naar zijn volle waarde geschat. De keizerlijke regeering heeft er den heer president van de Vereenigde Staten van in kennis gesteld, dat onmiddellijke gedachtenwisseling haar het meest geschikte middel toeschijnt om tot het gewenschte resultaat te komen. Geleid door overwegingen, uit hoofde van welke Duitschland den 12en Dec. de hand tot vredesonderhandelingen bood, liet de keizerlijke regeeriug spoedige bijeenkomst van gedelegeer den van alle oorlogvoerende staten op een neutrale plaats voorstellen. In overeenstemming met den heer president van de Vereenigde Staten van Amerika is de keizerlijke re- geering van meening, dat het groote werk, de voorkoming van toekomstige oorlogen, eerst na beëindiging van den huidlgen volkerenstrljd ter hand kan worden genomen. Zij zal, zoodra dit tijdstip gekomen is, met vreugde bereid zijn aan deze verheven taak mede te werken. Wanneer Zwitserland, dat zich, trouw aan de edele overleveringen van het land, bij het verzachten van het lijden in den huldigen oorlog onsterfelijke verdiensten heeft ver worven, ook zijnerzijds bij wil dragen tot waarborg van den wereldvrede, zal dit het Duitsche volk en de Duit sche regeering hoogst welkom zijn. Naar de Parljsche uitgave van de New York Herald uit Washington verneemt, zegt Bernstorff, dat Duitsch land en zijne bondgenooten binnen kort een nieuwe nota aan de entente zullen zenden, waarin zij zich bereid verklaren, uitgewerkte vredesvoor stellen te doen aan eene conferentie van -vertegenwoordigers der oorlog voerende staten. Zij zouden bereid zijn schadeloos stelling aan Belgis toe te siaan op voorwaarde, dat zij vergoeding ont vingen voor de in Oost-Pruisen ge leden schade. Een legerorder over den vrede. St. Pötersburg, 28 Dec. Generaal Roeski, commandant van het Noorder- leger heeft een legerorder over de Duitsche vredesvoorstellen uitgevaar digd: „Geheel Rusland heeft zich reeds eensgezind tegen de voorstellen van den vijand uitgesproken. Dit is ge schied in volkomen overeenstemming met onze dappere bondgenooten en met alles, wat wij, soldaten, gevoelen. De vrede van onze tegenstanders is een nieuwe kwaadaardige list. Laten wij zijn voorstel wantrouwen en ge trouw aan den wil van onzen ver heven chef dapper en met zelfver loochening voort worstelen tot dat de volledige overwinning is behaald, zonder welke een waarachtige en duurzame vrede onmogelijk Is. Deze worsteling ia euze heilige plicht tegen over ons vaderland". Wilson's noti sn de nouiralen. Reeds eerder, schrijft d« „N. Rott. Ct.", wezen wij op de beteekenis, dio Wilson's nota voor het beëindigen van den strijd tusschen de oorlog voerenden zoude kunnen hebben. Zy is echter ook van belang voor de neutralen, als wier woordvoerder de President der eenige groote mogend heid, die buiten den oorlog bleef, in het Staatsstuk optreedt. Wilson acht het waarschijnlijk, dat de oorlogvoe renden zullen mededeelen, hoe zy denken „over de maatregelen, die tegen eene herhaling van den oorlog of het ontbranden van een of ander conflict van denzelfden aard in de toekomst een bevredigenden waar borg zouden kunnen geven". Die maatregelen betreffen uit den aard der zaak niet de oorlogvoerenden van thanB alleen, maar alle Staten der wereld, ook de eindige van bet heden. Hetzelfde geldt voor het „verbond der naties, dat den vrede en de ge rechtigheid op de geheele wereld zou waarborgen" en tot welks vorming de President zou wellicht beter gezegd hebben verdere ontwikkeling; want duiden b.Y. de vredesconferen- tien niet reeds op het bestaan van een zoodanigen bond, zij het, dathy nog te zwak bleek - alle oorlog voo renden bereid zouden zijn. Men zou nog meer passages uit de nota kunnen aanhalen, die er op wljzeD, dat Wil son's streven naa9t het bevorderen van het eind van den krijg, uitgaat naar eene juridische hérorganisatie na den vrede, op steviger grondslag dan de vredesconferentiön tot nu toe gaven voor de gebeele internationale wereld, een streveD, dat trouwens volkomen in overeenstemming is met de tradities der Amerikaansche bui tenlandsche staatkunde. Ook in zöbver verdlont Wilson's nota in de onzijdige landen, niet het minst in Nederland, volle aandacht. Z(j herinnert er weer eens aan, dat de gigantische worsteling, wier vreed zame toeschouwers wij zijn, zbö zeer de geheele internationale rechtsorde heeft aangetast, ook die van de nog neutrale doelen dor wereld, dat juist ook de neutrale staten betrokken zullen behooron te worden in do be sprekingen, die bij, of in aansluiting aan, de vredesonderhandelingen zullen plaats moeten vinden over pogingen tot versterking der internationale rechtsorde zbb, dat „in de toekomst de rechten en vrijheden van zwakke volken on kleine staten evenzeer als die van groote en machtige staten tegen onderdrukking en negatie zullen zijn gewaarborgd". Welk resultaat Wilson's poging ook moge hebben, zij heeft het nut, ge wezen te hebben op de solidaire be langen, die de neutralen hebben bij de dingen, die na den vrede zullen moeten komen. Eo dat onze regeering voor die dingen een open oog heeft, dat bewijzen dé woorden door minister Cort van der Linden op 21 dezer in de Tweede Kamer gesproken. perste legerbestuur voorbereid zijn. De Nederlanders moeten deze loop graven aan hunne grens als niets anders beschouwen dan als 6en zichtbaar teeken,"dat Eogelands dwin gelandjj voor geen schending van het volkenrecht terugdeinst, dat slechts met geweld daartegen opgetreden kan worden en dat ook de Neder landers steeds toegerust moeten zijn om hun land tegen de tirannen aan de overzijde van het Kanaal te ver- W Steunt den Bloemende; dei yr Typapialen o; 1 lenuari e.s. Joffre, murtebalk van Frankrijk. Parijs, 27 Dec. De bladen betuigen groote instemming met de benoeming van generaal Joffre tot maarschalk van FraDkrljk. Geheel Frankrijk ver- eenigt zich in de huldiging van den overwinnaar van de Marne, waarbij Duitschland's militaire kracht brak. Die naam zal Frankrqk's militaire roem symbolisseren en onsterfelijk zijn. In zijn rapport aan den president van de republiek zegt generaal Lyon- 8ey, de minister van oorlog, dat de waardigheid van maarschalk van Frankrijk niet beter zou kunnen her leven dan tengunste van een generaal, die aan- Marne en Yser zegevierend 's vljands opmarsch tot staan bracht. Dit is een daad van dankbaarheid rechtvaardigheid. DE OORLOG. Van het Rotmeensche front. Berlijn, 27 Dec. Terwijl in Wala- chlje de gedecimeerde en ontred.iorde Roemeensche troepen achter Sereth terugtrekken, om daar onder Russische leiding geformeerd te wor den, hebben de Russen beproefd in eeu sterke vooraf in gereed gebrachte stelling tusschen Rimnicul Sarat en den Donau aan een verder oprukken van de Dultschers tegen de Sereth verzet te bieden. Dit leidde tot nieuwe ernstige gevechten. De Duit sche en OostenrijkBcti Hongaarsche troepeu hebben reeds bij den eersten stormloop vijf duizend v]jfhonderd,'ge- .vangenen gemaakt en wonnen ter rein in het centrum van de stelling. Het aan don spoorweg naar Bratla gelegen sterk verdedigde dorp Fili- pesti viel met de stellingen die weerzijden daaraan aansloten, in Duitsche banden. Blijkbaar toonen de nieuw aange voorde sterke Russische troepen geen groot weerstandsver mogen. De successen in de Dobroedeja ben er toe geleid, dat het brugge- hoofd van Braila reeds onder het be reik van hot vuur van de Duitsche en Bulgaarsche kanonnen ligt. In Macedonië zjjn nieuwe aanvals- pogingen van de Ententetroepen tot staan gekomen. Daarentegen is de Bulgaarsche iofanterie met succes ten N.W. van Monastir opgerukt. Een landing In Bslglë Een correspondent van de Tijd in Belgis schrijft: Ofschoon de offlcieele leger berichten er weinig meldiog van maken, kruisen den jong8ten tijd herhaaldelijk En gelsche vliegtuigen langs de Belgische kust. Z8 laten niet altijd bommen vallen en schljDen meer op verken ning uit. Van hun kant blij ven de Dultschers de verdedigingswerken in de duinen en de daarachter gelegen stellingen geregeld versterken. Nieuwe bezet tingstroepen z|ju aangekomen en overal wordt nieuwe artillerie in stelling gebracht. Opmerkelijk is ook het groot aantal kanonniers, thans in de buurt van Knocke en Zeebrugge gelegerd en meest behoorende tot de marine. Uit gesprekken en zekere teekenon ls m\j gebleken, dat de Dultschers vroeg of laat een poging tot landing van Engelsche troepen aan de Bel gische kust verwachten. Of het weder opvatten van een dergelijk plan, dat reeds voorheen in Eogelsche mari tieme en militaire kriDgen schijnt te hebben bestaan, maar dat nooit werd uitgevoerd, moet worden geweten aan de jongste regeoringsverandering in Eogeland, immers bedoeld om den oorlog krachtiger dan ooit voort te zetten De Duitsche versterkingen aan de Belgisch -Ned. grens. Wolff seint uit Keulen Da „Kein. Zeit." schrijft: Ia de Nederlandsche pers heeft men zich ongerust gemaakt, omdat men meen de, dat de door de Duitschers aan de Belgisch-Nederlandsche grens aan gelegde versterkingen in verband zouden staan met een plan tot een aanval op Nederlanddeze aanleg Is echter niets anders dan een voorzlch tigheidsmaatregel van het Duitsche legerbestuur ter eventueele verdedi ging van het eigen gebied. Wel zijn de Nederlanders mans genoeg om hun eigen land te verde digen, wanneer de Eogelschen hunne neutraliteit mochten willen schenden, het voorbeeld van Griekenland geeft echter iedere voorzichtige regeering te denken. Zoover zal het met Neder land zeker nooit komenmocht Engeland echter een poging doen door Nederland Duitsobland binnen te dringen, dan moet het Duitsche op- BINNENLAND. Djambl. Men seint uit Batavia aan de „N. Rott, Ct." het volgende offlcieele telegram van den militairen gezag hebber te Sarolanggoen, dd. 17 Dec. Drie verzet-leiders, Aboekir, Maoi- koem en Geletjoh, zijn gevangen ge nomen, waardoor alle verzet-leiders in dit district zijn gevangen. De rust is hersteld. Muitende marine-matrozen. Men seint nader uit Batavia aan de N. Rott. Ct. Van 70 marine-matrozen, uit Neder land per stoomschip Ternate naar Ned. Iodié gezonden, werd éen, na het vertrek uit Sabang, wegens wan gedrag opgesloten, maar door de overigen weer vrij gelaten. De Ternate was genoodzaakt naar Sabang terug te keeren, waar 15 marine matrozen achter slot en grendel werden gesteld en te Padang nog weer 4. De Ternate heeft daarop de reis naar Batavia voortgezet. Broodkaarten. DlslrlbutlsragelinB van brood, bloem, meel en rogge. De Minister van Landbouw, over wegende dat het noodzakelijk is maatregelen te nemen ter beperking vau het gebruik van brood en van de grondstoffen voor de bereiding van brood; heeft vastgesteld do yo gende distributieregeling van brood, bloem, meel en rogge. Art. I. Het Rijk stelt door tus schonkomst van de gemeentebestu ren verkrijgbaar: a. wittebrood-kaarten, ter voor ziening in de behoefte aan witte brood, zoet roggebrood en bakkers beschuit, uitsluitend van den houder en van het gezin waartoe bij hoort; onder bakkersbeschuit wordt in deze regeling verstaan alle be- schuit, met uitzondering van die welke in ongeschonden origineele verpakking wordt verkocht; b. bruinbrood-kaarten, ter voor ziening in de behoefte aan bruin- brood, uitsluitend van den houder en het gezin waartoe hij behoort; c. roggebrood-kaarten, ter voor ziening in de behoefte aan grof rog gebrood, uitsluitend van den houder en het gezin waartoe hy behoort; d. aanvullings-broodkaarten, strek kende tot aanvulling in de behoefte aan brood, uitsluitend van dengene, voor wien, naar het oordeel van het gemeentebestuur, de hoeveelheid brood, te verkrijgen op een kaart als bedoeld sub a, b of c, niet voldoende is- in verband met den aard zijner werkzaamheden en zijne normale wijze van voeding; op de aanvul liogsbroodkaarten is uitsluitend bf bruinbrood bf grof roggebrood ver krijgbaar e. dag broodkaarten, strekkende ter voorziening in de behoefte aan wit tebrood, zoet roggebrood en bakkers bsschuit, uitsluitend van een tijdelijk hier te lande in een hotel of soortge lijke inrichting vertoevenden vreem doling. Do wittebrood-, bruinbroodrogge brood- en aanvullingsbroodkaarten zijn geldig voor de daarop aangegeven weekde digbroodkaarten zijn geldig voor den daarop aangegeven dag. Alleen de aanvuHingsbroodkaarten staan op naam. Art. 2. De broodkaarten worden voorzieh van een aantal afscbeurbare bons, ieder gemerkt met een W, eon B of een R, naar gelang zij behooren tot een wittebrood-, tot een bruin brood-, of tot een roggebroodkaart, en vermeldende het gewicht der broodsoort, hetwelk daarvoor kan worden gekocht en verkocht; de kaarten en de boDa zijn bovendien voorzien van een cijfer overeenko mende met het volgnummer van week waarvoor zij geldig zijn. Eén of meer bons van een witte brood- resp. van een bruinbroodkaart kunnen worden geldig verklaard tot koop en verkoop van bloem, resp. meel, in stede van wittebrood, reep. bruinbrood. Art. 8. De uitreiking der brood kaarten geschiedt in iedere gemeente op de wijze, ingevolge art. 8,. 4e lid, der Distributiewet 1918, door het bestuur van die gemeente te bepalén met inachtneming van de volgende leden van dit artikel en onder goed keuriDg van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel. Aan ieder ingezetene, kinderen beneden den leeftijd van één jaar niet medegerekend, worden vier broodkaarten tegelijkertijd uitgereikt, hetzij wittebrood hetzij alle bruinbrood-, hetzij alle roggebrood kaarten naar zijne keuze, en geldig voor vier opeenvolgende weken iedere ingezetene wordt in de gele genheid gesteld tijdig voor een vol gend tijdvak van vier weken wijzi ging te brengen in zijne keuze. De gemeentebesturen zijn bevoegd in deze regeling bepalingen op te nemen ter bevordering van contiöle als anderszins, die zij voor bunne gemeenten wenschelijk achten. Tegen rooken door kinderen. De raad van Nijmegen heeft eene verordening vastgesteld, waarbjj bet verboden zal zijn kinderen be neden den leeftijd van 15 jaar tabak, sigaren of sigaretten te verkoopen, ten geschenke te geven of op eeDige andere wijze te verstrekken. De Gezondheidscommissie had aan gedrongen op een rookverbod voor rinderen bovendien. De commissie voor de strafverordeningen meende evenwel dat de door haar voorgestelde bepaling voorloopig voldoende zou zijn. Moord en brandstichting. Ia 1918 verbrandde te Veen (N. Br.) een landbouwerswoning, waarbij de bewoonster, een oude weduwe, en haar knecht omkwamen. Aan mis daad werd toen niet gedacht. Door verschillende verklaringen is nu aan het licht gekomen, dat de weduwe en haar knecht indertijd werden vermoord, waarna het^huis in brand werd gestoken. Als ver moedelijke daders zjjn drie personen gearresteerd, van wie een reeds heeft bekend. Moord en diefstal. Oss, 27 Dec. Per rijwiel hedenmor gen tegen 4 uur op weg zijnde naar zijn broeder .om gezamenlijk naar de veemarkt te 's Hertogenbosch te gaan, werd de ongeveer 85 jarige Marinus van Heesch, veekoopman, wonende te 038, eenige minuten van zijne woning, onverhoeds door tot dusver onbekend gebleven personen van zijn rijwiel gerukt en doodgeBchüten. Een vooorafberaamde beiooving moet in dit drama de drijfveer zjjn geweest, daar het vest was losgerukt, en uit den binnenzak daarvan de zich daarin bevindende portefeuille inhoudende ongeveer 1500gulden, was ontvreemd. De broeder van den vermoorde, die eenige minuten verder woont, en op hem zat te wachten, dacht dat deze zich verslapen zou hebben en glug daarom naar diens woning, doch vond op weg daarheen den ongeluk klge badende in zijn bloed. Eenige levenateekenen waren nog'aanwezig, echter vermocht hij niet meor aan wijzingen te geven, die zouden kun nen lolden tot opsporing van de(n) dader(a). Omtrent den moordenaar roover is nog niets bekend. (Tel.). Moord. Gisteren is te Rijnsburg de land bouwer J. v. d. Mey door zeker A. Z. vermoord. De 80-j irige Van der Mey, klein landbouwer en koopman, woonde naast den 61 jarigen schoen maker Arie Zandbergen, ongehuwd en slecht ter been, die zich nog al sens aan sterken drank te buiten ging en dan een laBtig man is. Woensdagmorgen herinneide Van der Mey buurman er aan, dat hjj hem nog fO.iO schuldig was voor een strookje tuingrond, dat de schoen maker in huur bad. Z. zeide, dat Vau der Mey zich vergiste; hy had het geld al betaald. Van der Mey bleef ontkennen en Z. daarover ontstemd giDg naar de kroeg en zette er een borrel op. Tegen der middag kwam hij thuis en vroe buurman op barschen toon of h j zich nu al herinnerde, dat het geld "betaald was. Toon deze nogmaals ontkende, nam de door den drank benevelde Z. een schoenmakersmes en stak v. d. Mey in het hart. De dader werd in arrest gesteld, Hij bekende onmiddellijk. de Weststraat tegenover de Nieuwe Kerk een boom omgewaaid, die beide schade aanrichtten aan de telegraaf draden, doch geen hinder veroor zaakten voor het verkeor. Van ongelukken of groote schade is overigens niets gebleken. Verloreneen bruinlederen porte- monnaie met pl. m. f40.— een zwartlederen damestaschje, waarin o. a. oen portemonnaie met pl. m. f6.60; een zilveren knipje, Inhou dende pl. m. f0.70. Door den bewoner van perceel 4 aan de Wilhelminastraat is aangifte gedaan van ontvreemding uit de gang zijner woning van een cocosmat. Van het erf van de woning Lange- etrast II is eeD wit jeager hemd ontvreemd in den nacht van 26 op 27 dezer. Da Inkrimping van hat spoor wegverkeer. Volgens onderstaande ontwerp dienst regeling op de Hollaudsche Spoor zullen de sneltreinen, vertrek van hier 's morg. 11,44 en 's middags 4,10, vervallen. Evenzoo de sneltrei nen, vertrek uit Amsterdam 's morg. 7,55 qn 11,49, alsmede de gewone trein, vertrek uit Amsterdam 's mid dags 2,52. De uren van vertrek van een paar andere treinen zijn boven dien eenigszins gewijzigd. Men lette vooral op het vervroegde vertrek van den ochtendsneltrein, die alsdan om 7,82 vertrekt, dus 8 minuten eerder, en die te Amsterdam ora 9,18 arriveert, in plaats van te 9,09. Deze trein wordt zoo langzamerhand ook een „boemel." Ontwerp aanvangende 8 Januari 1917. Vertrek van Aankomst te Aan onze lezers buiten de gemeente Heldert Door de verhoogde Incasso tarieven van de post, zijn wij genoodzaakt thans met 10 et. varhooglng in plaats van B ct. - over hat abonnements geld te beschikken. Wij raden onzen abonnt's In hun algen belang aan, ona bet bedrag zoo spoedig mo gelijk en in alk geval vóór B Januari a.a. toe te zanden. Postwissels voor dat doel behoeven steohts met een zegel ven 2*1. cent beplakt te worden. Adm. „Hsldtrscks Courset". PLAATSELIJK NIEUWS Uit bit Polltlirafrort. In den nacht van 22 op 28 Dec. j.1. zUn uit een niet met een Blot ge sloten hok, staande op het erf van perceel no. 18 aan de Kuiperdv straat, drie volwassen konijnen ont vreemd, n.1. twee blauwe en één wit met zwart gekleurde. Door den hevigen wind is in den nacht van Zaterdag ep Zondag j.1. vóér perceel Hoofdgracht 46 en 4.56 7.26 „BAHd... djuu. f«Mld. doch al* opehprl] B.61 8.27 2M 7.32 iniillrolD 8.13 9.36 12.10 12.40 2.65 allpon op Ztn«rrt*£ 1.46 4.37 3.09 6.38 SOMT 4.20 7.16 7.18 inollioln 9.02 8.15 11.12 Bovendien loopt oen trein op Zon dagmorgen v. Helder naar Alkmaar vertrek 6.48, aankomst 7.67. En op Donderdagmorgen een trein van Helder naar Schagen; vertrok 7.63, aankomst 8.89. Aankomst ts Helder 8.36 «".St die 5 dagen duurde, de taai verdedigde stelllDgen der RusseD, die uit ver scheidene van draadversperringen voorziene linieB bestonden, op ver scheidene punten doorbroken. Ten Z.W. van Rimlneul-Sarat zijn zlJ over een breedte van 17 K.M. geheel ver overd. Ook het Donau-leger drong door de verovering van krachtig versterkte dorpen het front van den vijand binnen en dwong hem terug te trok ken naar verder Noordelijk gelegen en van te voren voorbereide stellin gen. De gevechten waren zeer ver etterd. Het succes is te danken aan de krachtige leiding en de groote toewijding der troepen. De verliezen van den vjjaod aan dooden en ge wonden zjjn zeer groot. Sedert den 22sten December liet hQ bovendien in totaal 7600 gevangeneD, 27 machi negeweren en 2 mynwerpers in handen van het negende leger achter. Het aantal gevangenen bjj het Donau- leger bedraagt meer dan 1800. In de Dobroedaja zpn bij den aan val op het bruggenhoofd van Macin vorderingen gemaakt. Luchtschepen en vliegeskaders vielen met succes in den rug van den vijand de gewichtige spoorwe gen en havenwerken aan. Berlijn, 27 Dec. Officieel wordt ge meld: in Groot-Walachlje is Ramnicu Sarat (ten NoordOosten van Buzen) genomen. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Utrecht, 28 Dec. De nieuwe regc ltug van den dienst 1917 voor het Staat9spoorp8i3onoel, die. op 1 Jan. vau kiuuit wordt, bevai tiu oude loonregeling van 1911, zooals die ODgewyzigd door deu toenraallgon minister Regout is goedgekeurd, bo houdeus eenige verhoogiogen voor hoogere ambtenaren, die in April 1914 z\jn aangebracht, en eenige nieuwe rangen, die met 1 Jan 1917 ingevoerd zullen worden. Belangrijk ia, dat van de uitspraken van het scheidsgerecht voortaan voor beide partijen boroep openstaat bij den Minister. Lijk opgehaald. HcJoumiddag, bij het vortiek van de „Anna Cornella", bemerkte een jongen het hoofd van ggd In h6t water drijvend lichaam. Door den jongen gewaarschuwd, begaf eer. mau zich in eeD vlet, waarmede hij het Ijjk naar de» wal bracht. Geholpen door een korporaal der marine werd het uit het water op gehaald. Vermoedelijk is het de on langs te water geraakte jongeling, Jansen. Waarschijnlijk ia door da working van de schioef van de stoom boot het HJk bovongekomen. Vertrek van Amsterdam 6.50 9.20 1.00 4.10 B.12«ïX'Sïi" 11.21 3.64 7.06 7.06 9.06 sneltrein 10.50 10.25 12.16 Bovendien van Alkmaar naar Hel der: des Zondagsmorgens, vertrek 9.02, aankomst 10.12, en dagelijks, des avonds, vertrek 10.20, aankomst. 11.36. INGEZONDEN. Geachte Redactie! Om onjuiste gevolgtrekkingen te voorkomen, verzoek ik u een paar regels ruimte. Doordat m\jn aanteekeniDgen vrij gevolgd zijn, komt in het verslag der jongste Raadszitting in uw blad van 20 Dec. j.1. niet voldoende uit, dat ik, sprekende vau de gemeentelijke accijns, by voorkeur had verklaard, deze niet terug te wenschen. Zooals 't er nu staat zou men haast kunnen meenen, dat ik een loflied op die indirecte belastiDg heb aan geheven, terwyi myn doel slechts was, het n&deelige verschil aan te toonen in financieel opzicht voor de Gemeente tusschen 't heffen dier accyos eo wat daar na 1865 voorin de plaats is gekomen. By de bespreking van het salaris van den Ontvanger heb ik my niet tegen salarisver hooging van dezen functionaris verzet omdat we nog voor allerlei andere verhoogingen ko men te staan, maar omdat ik 't fout acht incidenteel dergelyte verboo gingen aan te brengen, omdat er zoo spoedig gevaar voor onbiliykheden is. Ik heb juist tegenover den heer Grunwald opgemerkt, dat wat hy wilde principieel fout was en dat, indien men dezen ambtenaar tegemoet wilde komen, dit alleen door salaris- verhooging kan doen. Dankend voor de ruimte, teeken ik, Hoogachtend, A. W. Michels. Helder, 27-12-'10. Van het Roemeensche trant. Beriyn, 27 Dec. Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld: Het front van aartshertog Joseph Behalve levendige patrouille bedry- vigheid, waarby het vaak tot voor ons gunstig verloopende gevechten met den vijand kwam, en artillerie vuur, dat van tyd tot tijd levendig was op den Oosteiyken oever van de Gouden Bistrltza, heerscht er slechts geringe gevechtsactie. In het Oltusdal werden artillerie gevechten geleverd. Het front van Mackensen: Het negende leger heeft in een strijd, UIT DIN OMTREK. Texel, 25 Dec. De Yereeniging tot stiehting en instandhouding van een zuivelfabriek te Oosterend op Texel had daartoe aangekocht een groot gebouw in het midden van het dorp. Het verzoek daartoe is evenwel door B. er W. afgewezen. Texsl, 27 Dec. Elke streek heeft zyn eigenaardig- .heden. Zoo ia hot op eeu onzer dorpen sedert onheugelijke tyden de ge woonte van jongelieden, om op den avond van den Heiligen Martinus (II Nov.) na dat men met liehljes geloopen heeft een stuk Ijzer (oude kachel of zoo iots) door de straten te trekken. Men wil dit zeker tegengaan, want enkele jongelui zyn hierom be keurd en gedagvaard. Dat zal ean vrywel onschuldig vermaak minder worden. Tot diakenen by de Doopsgezinde Gemeente Burg, Waal en Cbaterond op Texel zyn gekozen de beeren D. Keyser SzJoh. Keyser Jz. en Job. Koning Sz., ter vervanging van de h6eren Jac. Keyser Sz., J. J. Roeper en J. Eelman Dz., die niet dadeiyk herkiesbaar waren. Door de rederijkerskamer „U.D.I." te Den Burg, werd gisterenavond de gebrulkeiyke uitvoering gegeven, ten bate der Algemeene Bewaarschool aldaar. De opkomst van 't publiek was zeer bevredigend, en de uit voering van 't programma, zooals men dit van deze kamer gewoon is, dat is: uitstekend. Waar in de kerken van sommige dorpen 't Kerstfcbst werd gevierd door 't oprichten van kerstboomen, mag de feestviering uitmuntend geslaagd heeteD. In de Herv. Kerk te Oudeschild werd door mevr. Glas een boeiende kerstvertelling ten besto gegeven. De kinderen der Zondagschool brachten eenige liederen ten gehoore. Het mei8jes-zangkoor, onder leiding vsd den heer Kikkert, dat Jn den avond van den laten Kerstdag in het kerk gebouw zong, droeg veel by let T wel slagen der feestviering. Texel, 26 Dec. Redders gehuldigd. In de Zeevaart school alhier had Zaterdagmiddag de uitreiking plaats der médailles en getuigschriften, door het Hoofdbestuur der N. en Z. H. Redd. My. vereerd aan de bemanning der reddingboot Y3n De Koog, voor de kloeke redding der opvarenden van den logger „En- gelina", welk vaartuig in den storm nacht van 14 op 16 Oct. benoorden de Koog was gestrand. Ook vele vrouwen der redders waren by de uitrelkiDg aanwezig, benevens tal van belangstellenden. Door een der leden van 't plaatselijk Bestuur der N. en Z. H. Redd. Mij., werd daarby het woord gevoerd. Spreker begon met de aanwezigen

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 5