141 Kanaalweg 142 „De Eendracht". Maandag (Nieuwjaarsdag) Jaarlijksche BALANS OPRUIMING PUNCH. Ascot wel brood bezorgd de GROOTE BALANS-OPRUIMING. Verkoop uitsluitend contant. „LIEFDADIGHEID HAAR VERMO MANTELS Broodfabriek Geachte Clientèle. Hiermede berichten wij U, dat op zal worden, als op gewone dagen. Jongste Bediende Op Oudejaarsavond O. JOH. VAN DER I Dinsdagmorgen precies 9 uur, begint bij: Wij zullen, niettegenstaande den ernst der tijden, het moeilijk verkrijgen van nieuwen voorraad, het steeds stijgen der wol- en katoen-prijzen, gedurende den Uitverkoop verschillende artikelen, waarvan nog voldoenden voorraad Is, ver beneden den tegenwoordigen prijs OPRUIMEN'. Afdceling 1. Alle courante Manufacturen. Wit Katoen, •eel Katoen. Flanel. Baaien. Wollen Bevers. Stoffen. Afdealing 2. Lingerie. Dames-Nachthemden. Pantalons. Hemden. Flanellen. Bébé-Artikelen. Festons. Afdeeling 3. Costuums. Blouses. Rokken. Peignoirs. Kinderjurken. Afdeeling 4. Paletots. Waterproof'». Oiiejassen. Jongens-Pakjes. i, Jekkers. Ltsst Jasjes, Brosksn in Viatsn. Afdeeling e. Stoffeerderlj, Karpetten. Vloerzeilen, tnlalds. Gordijnstoffen. Vitrages. Franjes. Laneasters. Afdealing 6. Ledikanten. Matrassen. Bedden. Hutmatrassen. Sprlngmatrassen. Wollen-, Watten- en Molton Conditiën v.d. Uitverkoop zijn: uitsluitend A contant, geen zlchtzendlngen, geen atalen. De Vredesvoorstellen. Hit antwoord van Duitschland op de Amcrikaanache nota. Naar de .Daily Tel." uit New-York verneemt, heeft het antwoord van Duitschland te Washington groote verrassing teweeg gebracht, aangezien bet geheel onbevredigend is. Men beschouwt het antwoord als ontwij kend en ziet er een gebrek aan op rechtheid in. Bovendien achten de regeeringsambtenaren het in sommige opzichten vernederend, aaDgezien men .veel betere dingen" had verwacht. De in het antwoord opgesloten eisch dat Wilson eerst de g^delegeer den rondom de vredestafel bijeen moet brengen, is voor hem onaan nemelijk, omdat hij de macht ertoe mist. De .World", welk blad als het or gaan van president Wilson wordt beschouwd, is overtuigd, dat Duitsch- land uitvluchten zoekt. De president heeft niet om een vredes-conferentie gevraagd. Hij heeft erkend, dat een conferentie op het oogenblik onmo gelijk is, maar de hoop uitgedrukt, dat een gedachtenwisseling ten slotte den weg voor een conferentie zou Duitschland weigert elke uitwisse ling van inzicht en herhaalt slechtB zijn voorstel van 12 Dec. om onver wijld vredes onderhandelingen te openen, maar de Ver. Staten zullen stellig Engeland en Frankrijk niet vragen in dat voorstel te treden, dat beide staten feitelijk reeds hebben verworpeD, doch dat herhaald is in de vermomming van een antwoord op het verzoek van Wilson om hem de vredesvoorwaarden mee te deelen. In het licht van Duitscbland's ant woord is het onmogelijk te gelooven, dat het oorspronkelijke vredesaanbod eerlijk en oprecht was bedoeld. Hst is nu duidelijk gebleken, dat de stap van Wildon Deutschland het masker heeft afgerukt en dat de heele ma nosvre door Berlijn was uitgedacht om de onzljdigen gunstig te stem men en het Duitsche volk opnieuw te bedotten. De .Tribune" vraagt of Wilson zich door het dreigement met een nieuwe duikbootcampagne zal laten bewegen tot steun aan Duitschland's voorstel om tot vredesonderhandelingen to komen. Het is buiten kijf, zegt het blad, dat Wilson gelijk Lansing heeft uitgebracht - zijn eersten stap heeft gedaan, om zoo mogelijk een nieuwe duikbootcampagne met al de daarmee voor de Ver. Staten, verbonden ge varen, te voorkomen. Zal hij nu voortgaan de Duitsche manoevre onder dezelfde bedreiging kracht bi] te zetten? De Franeche pers beschouwt het antwoord van Duitschland aan Wilson als een valstrik of een mystificatie. De eenige nadere verduidelijking, die in het Duitsche antwoord te vinden is, bestaat hierin, dat de Duitsche kanselarij aan de onderhandelingen den vorm wenscht te geven van een conferentie in een neutrale hoofdstad. Duitschland noodigt voor het overige zijn tegenstanders uit, zonder ook maar de minste onthulling te doen, over hetgeen het voorstelt, of hun te zeggen wanneer het hen bijeen zal roepen. Het antwoord neemt den laatsten twijfel over de Duitsche vredesvoor stellen weg. Plchon schrijft in het .Petit Jour nal": De Amerikaanscbe nota zal de verdienste hebben de Duitsche ma noeuvre te ontmaskeren. De commissie van 41 afgevaardig den naar het Fransche socialisten congres heeft met algemeene stem men haar goedkeuring gehecht aan een motie, waarin de regeering wordt verzocht, het vredesvoorstel der een- tralen niet a priori van de hand te wijzen. De Mngelsche pers. De .Manchester Guardian" zegt in een hoofdartikel: Duitscbland's ant woord aan Wilson komt op een be leefde en volledige weigering neer. Duitschland is nu teruggekeerd op het punt waar het begonnen is. Wilson's voornaamste voorstel brengt Duitschland zoodanig in ver legenheid, dat 't het geheel ontwijkt. Aan den anderen kant wordt de taak van ons ministerie van buitenland- sche zaken veel verlicht, als Duitsch land weigert in omschrij ving te treden. Het blad ia geneigd om aan te nemen, dat, tenzij Duitschland bereid is om veel verder te gaan, het eerste hoofdstuk vau de onderhandelingen uit is. Toch zal de toestand anders zijn dan daarvoor. Duitschland heeft het woord vrede in Ieders mond ge bracht. Het zal wat verder moeten gaan, ali het in eigen land in het nauw komt. Dan moet het echter niet als overwinnaar poseeren, maar Lloyd George's drie eischen (herstel, schadevergoeding, veiligheid) nader bekijken. Men dagorder van den Tsaar. De Tsaar heeft, als opperbevel hebber van leger en vloot, den Maten December een dagorder uitgevaardigd. Hierin wordt, naaat den militairen toestand, ook het Dultaehe vredes voorstel beaprekea. Hierover zegt de Tsaar, na erop gewezen te hebben dat na den herfat van 1915 de Duitschers op het Oostelijk front geen enkel voordeel meer behaalden: .Duitsch land voelt, dat het uur van zijn defl nitieve nederlaag is geslagen. Het uur waarop het al zijn inbreuken op het recht en al zijn wreedheden zal moeten boeten, nadert Bnel." .Zooals Duitschland, toen zijn strijd macht superieur was aan die van zijn buren, dezen plotseling den oor log verklaarde, 300 heeft het thans, voelende dat bet was verzwakt, plot seling aan de mogendheden, die zich tot een onverbreekbare groep tegen Duitschland hebben vereedgd, voor gesteld, vredesonderhandelingen te begiDnen." .Natuurlijk wil Duitschland die onderhandelingen beginnen vóór bet volledig bewijs van zijn zwakheid en van het onherstelbaar verlies van zijn weerstandskracht gebleken is. Tegelijkertijd tracht het, om een leu genachtige voorstelling te geven vau de kracht van zijn leger, partij te trekken van het tijdelijke succes in Roemeni#, dat nog geen tijd badge had ervaring te verkrijgen van de tegenwoordige oorlogvoering". De Tsaar zegt verder, dat het oogen blik van onderhandelingen nog niet is gekomen. .Het bezit van Eonstantinopel de zeeéngten en de stichting van vrij Polen, samengesteld uit de drie thans gescheiden deelen is nog niet ge waarborgd". .Als wij nu vrede sloten, zouden wjj verzuimen de vruchten te plukken ▼an de heldhaftige inspanning van het Russische leger en de Russische vloot". De dagorder zegt verder, dat de vrede slechts mogelijk zal zijn als de vijand volkomen is verslagen. Het antwoord van de Mntente op het Duitsche aanbod. Naar de .Daily Tel." verneemt, is het antwoord van de Entente op de Duitsche nota te Parijs opgesteld en goedgekeurd door de regeeringen. Waarschijnlijk zal Wilson den tekst binnenkort hebben on dien aan de centrale mogendheden kunnen doen toekomen. De oorlogvoerenden en de onzljdigen zullen dan begrijpen, dat er geen kans bestaat debondge- nooten ooit over te halen hun over winning prijs te geven voor een vrede, die, zoolang de Duitsche militaire macht bestaat, slechts een Duitsche vrede kan zijn. Het zeer volledige antwoord zou duidelijk uiteenzetten waarom de bondgenooten strijden en dat dezen, om een einde te maken aan de door Duitschland ingestelde heerschappij van het geweld, voor waarden zullen eischen, die geheel af wijken van de oude waarborgen op papier. Vervolgens zal de nota van Wilson beantwoord worden. Het zou een dwaling zijn te meenen, dat de ver traging, die het overmaken van dit antwoord ondervindt, aan eenigerlei aarzeling toegeschreven zou moeten worden. Er was echter tijd noodig voor de tien verbonden regeeringen het eens geworden waren over de bewoordingen, waarin aan hun zorg vuldig overwogen gedragslijn uit drukking wordt gegeven. Geen nota van Zweien. Het bericht omtrent de overhan diging eener Zweedsche nota in ver band met die der Amerikaansche regeering, is voorbarig geweest. Naar officieel uit Stockholm wordt gemeld, hebben de Skandinavische landen zich'tot nog toe niet bij nota van Wilson aangesloten. Heden overleed te Ginneken onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Vrouws 0. E. VAN CITTER8— SCHADEE. A. B. BEECKMAN- VAJT OnmotB. H. M. BEECKMAN, en Kinderen. Nleuwediep, 85 December. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Visites kunnen niet worden afgewacht. Ondergeteekenden betuigen hunnen oprechten dank aan familie, buren en vrienden en aan allen die ons hulp en bijstand hebben verleend voor en na het ongeval op 2 November j.1. Ook onzen dank aan Dr. Aldebsbof te Schagen voor den goeden raad, benevens aan dep Landbou w-Onder - linge voor de royj uitkeering, doch bovenal onzen wslgsmaanden dank aan Dr. Büller te den Helder en het ver plegend Personeel van het Stads ziekenhuis voor de uitstekende be handeling en verpleging. A. SPEUR, Echtgeooote en Kinderen. Julianadorp, Dec. 1916. PLAATSELIJK NIEUWS. - Te Amsterdam slaagde voor het examen Apothekersassistent, Mej. E. Ploeger, alhier. Voor examen Slöjd (afd. hout arbeid) slaagde te Amsterdam de heer G. van Zoonen, leerling der Rijks kweekschool te Haarlem. Afloop aonbostoëlng. Door de Directie van 's Rijks werf te Willemsoord werd Donderdag j.1. aanbesteed Het weghalen van stof en gruis uit en van de steenkolen- en briket- tenberg- en opslagplaatsen van het Etablissement, gedurende het jaar 1917, waarvoor werd ingeschreven door: G. Ruigewaard te Dgmond voor f 8.05 per 1000 K.G. Gebr. Krutjf te Helder voor f4.— per 1000 K.G. H. Heeman te Helder f 1.15 per 1000 KG. b. Het weghalen van mot en krul len van het Etablissement Willems oord gedurende het jaar 1917. Hiervoor schreef alleen in: K. Prins te Helder k f 0 80 per M1. mot en k f 0.05 per M». krullen. Advertentlên. P. MEIJER! en J. WIEBEL, die, namens de wederzijdsche familie, hun hartelUkea desk betuigen, zoowel van binnen als buiten de gemeente bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 91 Des. 1916. Hoogaohtend, DE DIRECTIE. Verhouw van gewassen wegens art. 7 der Distributiewet 1916. De Burgemeester van Helder, gelet op de circulaire van Z. E. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 14 December 1916 betreffende verbouw van gewassen volgers Art. 7 der Distributiewet 1916, brengt ter kennis, I. dat de verbouw van geel mos terdzaad, bruin mosterdzaad, karwij- zaad, kanariezaad, blauwmaanzaad, iezaad, zaal-uien, suikerbieten en vlas in de gemeente Helder, niet wordt toegestaan dan onder de voor waarden dat de verbouwer vóór 4 Januari 1917 opgave heeft gedaan aan den Burgemeester der gemeente, waar zijn bedrijf is gevestigd, van de oppervlakte door hem in het oogstjaar 1917 met één of meer der voornoemde gewassen te betelen en hem daarvoor door dien Burgemeester een vergun ningsbewijs volgens een door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vast te stellen model is uitgereikt b. dat de oppervlakte door den aan vrager in het geheel met geel mos terdzaad, bruin mosterdzaad, karwij- kanariezaad, blauwmaanzaad, spinaziezaad en zaaiui6n te betelen, niet grooter zij dan het gemiddelde der oppervlakten, welke in het bedrijf, waarover de opgave loopt, in de jaren 1913,1914 en 1915 met deze gewassen in 't geheel zijn beteeld; dat de oppervlakte door den aanvrager met suikerbieten en vlas te betelen voor elk dezer gewassen niet grooter zü dan het gemiddelde der oppervlakten, welke in het bedrijf, waarover de opgave loopt, in de jaren 1618, 1914 en 1915 met elk dezer gewassen zijn beteeld; d. dat het vergunningsbewijs, be doeld onder a op eerste vordering wordt getoond aan de ambtenaren, vermeld in artikel 19 der Distributie wet 1916 II. De oppervlakten, welke volgens het hiervoor onder Ic vermelde met suikerbieten of met vlas mogen worden beteeld kunnen telkens met 1 H.A. worden vergroot, wanneer de opper vlakte, welke door denzelfden aan vrager met de onder 1 b genoemde gewassen mag worden beteeld met 2 H.A. wordt ingekrompen; IH. Het vorenstaande is niet van toepassing op den verbouw van reeds te velde staande karwij met dien verstande, dat de daarmede beteelde oppervlakte wel in rekening wordt gebracht, indien de aanvrager naast carwtyzaad tevens een of meer der l gewassen genoemd onder 1 b wenscht verbouwen. IV. Aanvraagformulieren voor het verkrijgen van een vergunningsbewijs tot den verbouw van de hier voren genoemde gewassen, z(jn tegen be taling der kosten te verkrijgen aan het Levensmiddelenbureau Kanaalweg 79. De Burgemeester van Helder W. HOWWING. Mevr. LE RüTTE. Kanaalweg 166, vraagt door vertrek wegens ziekte der tegenwoordige, zoo spoedig moge lijk een flinke Dienstbode, goed kunnende koken en v. g. g. v. Gevraagd een Dag-Dienstbode. Loon f2.50. Aanmelden tusschen 7 en 9 uur 's avonds Hoogstraat 66. Gevraagd een Winkeljuffrouw, goed schrift vereischte.'' Eigenhandig geschreven aanbieding op der no. 404, Bureau van dit blad. of Meisje gevraagd, op het kantoor van da drukkerij van dit blad. SollloltatlAn met eigenhandige brieven. Serg.-Torpedomaker zoekt gem. Zit- en Slaapkamer met pension. Brieven onder no. 406 aan het Bureau van dit blad. ^/w»mMiiiiftniiHiiitiii»itiH»lMHiiuiii|inrfnuiiuinuui'nimtiiiiinuiimp'M,,ianimiiriiitii,|a||i,i|,iiirvit»tu|uiM»itM||u,Hi,L,iji,i|mn,t,|,|u,tiinir|ro,uiunt»mi Tegen begin Januari vrije Kamer met slaapgelegenheid te huur gevraagd door Korporaal-Machinedrijver. Brieven vóór 2 Januari onder no 406 aan het Bureau van dit blad. Het Bestuur bericht hiermede, In dank ontvangen te hebben een som van 1 35.35 als iwtto op brengst van de WITTE BIOSCOOP- voorstelling op 28 dezer. Nsment het Bestuur: F. MULOER, Peeiliim. Helder, 19 December 1916. Speciaal ad re»! Spoorstraat lOG. 31 Deoember geopend. 1

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2