COURANT HET GOLDEN HYSTERIE. VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Bericht. Nieuwjaar. No. 4719 DINSDAG 2 JANUARI 1917 4So JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 85 et, franco per post 90 et., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 46 58fr„ „0.65 Modeblad 75 100 1.H Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ei Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 60 Adv.rtentlSn van Hot 4 regelt (bij vooruittot.) 30 cent. Elk. regel meer 7 el Ingezonden mededeelingan van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 18 cent AdvertentiSn op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Qroote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2£ cent Als gevolg van de met ingang van 1 Januari 1917 door de Vak bonden in het Boekdrukkersbedryf vastgestelde loonsverhooging, zyn wy genoodzaakt het tarief der gewoni advertantlSn te verhoogen. De prys van 1 tot 4 regels wordt thans 40 eent, elke regel meer 10 eent. De prys der kleine advertentiën (gevraagd, te koop of te huur) blijft bepaald op 80 cent per 4 regels bl) vooruitbetaling. Bij „bevragen aan ons bureau" of „met brieven" wordt daarvoor 10 cent extra berekend. 0a prijs darhandelsadvertentiSn (z.g. wlnkeladvartentlSn) blijft onver anderd voor hen, die tot beden geregeld in ons blad adverteerden. Een afdruk der billijke tarieven voor. het plaatsen der handels- advertentiën ia aan ons bureau verkrijgbaar. De abonnementsprijs op ons blad blijft onveranderd, dus f 0.75 per kwartaal, franco per poet f 1.— Aan onze abonné'e buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Holdarsohe Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 4de kwartaal 1916 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 2 Januari a.s., zullende anders daarover per postkwitantie worden beschikt met verhooging van dispositiekosten. Aangezien, door de verhoogde in- caeeo tarieven van de post, thans met 10 eentt verhooging inplaat» van 5 meet worden beschikt, raden wy onzen abonné's, in hun eigen belang aan, ods het bedrag zoo spoedig mogelijk toetezénden. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2'j, cent te worden beplakt. De abonnementsprijzen fr. p. p. van ena bladen en zijne premie uitgaven, zijn: Heldersehe Courant f 0.75. Zondagsblad. f 0.45. Modeblad1 0.75. Pr. per post: blnnenl. buitenl. Held. Crt f 1.- f 2.-. Zondagsblad f 0.B2J f 0.85. Modablad. f 0.85 f 1.10. WH vermelden dit hier afzonderlijk, aangezien het op het oogenblik nog niet mogelijk is, dit in het hoofd van h6t blad te veranderen. Wederom is, als dit nummer ver schijnt, een jaar voorbijgegaan, een bloedjaar verdwenen, dat, in de his torie, met een roode bladzijde zal worden gemerkt. Want wel hebben, even voor Kerstmis, vredesklokjes geluid, wel schenen zich de bloed- wolken te zullen ontlasten van haar inhoud, en de vredeswind, die in aan tocht is, scheen de laatste plassen bloed te zullen droogwaaien, opdat het vredeswerk weer voortgang ma ken kan, maarwij zijn ten epzichte van de mogelijkheid van vrede nog zeer sceptisch gestemd. FEUILLETON. Boon c. N. in a. m. wiluamsok. vjebtlald door W. J. SM H. A. CORNELI8SEN. 7T) Zullen we dan maar tegea onge veer half vijf afspreken?" „Ik zal pp je wachten," zei Stephen. De tuin van het hotel was groot en dicht begroeid, vol slingerende paden en in het midden met een fontein, waaromheen een door ge boomte koel overschaduwde bank. Het was op deze bank dat Stephen "Victoria wachtte. Het was nog geen half vijf, toen hfj baar in de verte reeds zag aan komen, langs het rechte pad, dat naar de fontein voerde. Zij droeg een wit kleed, dat Lady MacGregor voor haar had medegebraebten onwille keurig dacht Stephen terug aan dien middag in dien anderen tuin, in Algiers .J.hoeveel was er sedert, in zoo korten tijd, veranderd! Hy had het geluk gevondendoch alleen om het nu weer te gaan ver liezen Glimlachend trad zij op hem toe, zoo jeugdig en zoo schoon als hij, naar Stephen dacht, haar nog nim mer bad gezienals een kind, dat het geluk denkt te ontvangen. „Heb ik je lang laten wachten?" vroeg ze. Haar oogen hadden een wonderen, zachten en diepen glans, en toen Stephen er in zag, greep een bijna onweerstaanbaar verlangen hem En in geen geval zal het Oudejaar den vurig begeerden vrede brengen, Met wat meer hoop en vertrouwen kunnen wij dit van het Nieuwe voor spellen. Wij schreven verleden jaar bij een zelfde gelegenheid, dat alles wat ge schiedde in het toen afgeloopen jaar, in het teeken stond van den oorlog. Wij kunnen dit thans herhalen. De oorlogstoestand buiten onze grenzen is langzamerhand de normale toe stand gewordende vredestoestand zal straks de abno'rmale zijn, waaraan wy ons dan weder hebben aan te passen. Zoover is het al met ons gekomen. Behalve dat wij ons aan het begin van het jaar al hadden ingesteld op den oorlogstoestand, ons al hadden vertrouwd gemaakt met den vijand, die weliswaar buiten onze grenzen, maar dan "toch in onze onmiddellijke nabijheid zoozeer huishield, hadden wij ook, al dadelijk, een binnenland- schen vijand te bekampen. Onze beste vriend, die ons in tijd van werke- lljken oorlog zou moeten helpen den vijand te bekampen, werd in den nacht van 13 óp 14 Januari een ver woed vijand. Schrikbarend was de ramp, die de stormvloed van dien nacht over de streken aan de Zui derzee bracht, en was het vooral een deel van de landen om Edam en Purmerend, [die geteisterd werden. Speciaal voor ons was de överstroo- ming in Anna Paulowna een ramp, die aanvankelijk schier onoverkome lijk leek. Maar gelukkig, nu bleek de Hol- landsche geest ook te kunnen han delen, en verwonderlijk-gauw ont stond een georganiseerd verzet tegèn dezen vijand. Alom rezen Comité's uit den grond tot steun aan vluch telingen en tot hulp van berooiden hier viel niet te redeneeren, maar moest een daad worden gedaan, en die daad geschiedde spontaan, flink, energiek. Het deed goed dit te zien, en, hoe groot de ramp ook was, de krachtige hulp werd den toestand weldra meester. Ook het Comité alhier heeft in dat opzicht zijne sporen verdiend, en de burgerij bracht in weinig dagen een kleine f6000.— bijeen. Was dus 1916 al dadelijk bij den aanvang een rampjaar, ook by zijn verscheiden kunnen wy het wei nig goeds nageven. Zeker, het had erger kunnen zijn, wij hadden óók in den oorlog kunnen worden ge moeid, en het is ongetwijfeld de groote verdienste van ons. tegen woordig ministerie, dat het ons er buiten wist te houden, maar in den loop van dit jaar ontwikkelde zich, bij een stijgende duurte van' levens middelen, een groote schaarschte, die thans oorzaak is, dat velen den verderen winter met bezorgdheid ingaan. Wel heeft de Minister eene distri- butiewet ontworpen, die door de Kamers is aangenomen, en die wet zal misschien prachtig werken op papier. Maar zet eens eene vuist als men geen hand heeft; wat helpt eene distributiewet als er geen distributie is! Het is niet onze bedoeling de oor zaken van deze schaarschte na te gaan. Er is veel over geschreven en men heeft den Minister deswegen goene kritiek gespaard. Wij wen- schen ons niet te mengen in het koor der kritiek, dat den Minister laakte wegens zijne levensmiddelen- politiek, wij willen alleen objectief de feiten constateeren. Voorzeker is, zoo ooit, thans -regeeren een uiterst moeielljke taak, en wij willen hopen, dat, wat steenkolenschaarschte be treft, wij dezen winter rond zullen komen. Levendig herinnert men zich de opstootjes in Juni van dit jaar, aan om haar in z{jn armen te ne men. Doch hij klemde de tanden op elkaar hy mocht niet. B(jna zon der te weten, wat hy deed, strekte hy zyn beide handen naar haar uit rustig en vertrouwend legde zy de hare er In. „Gy moogt my niet vertrouwen gij moogt niet zoo goed voor my zijn," zei hy, haar handen een oogen blik krampachtig drukkend, om ze daarna heftig los te laten. Zy zag verrast tot hem op, terwyi hy zoo doodsbleek tegenover haar stond. Wat is er?" vroeg zij eenvoudig. j Alles. Ik weet niet hoe ik begin nen zal om hst'je te vertellen. En toch moet het _,Begin zooals gij wilt," zei Vic toria rustig, „en wees er zeker van dat-, wat je ook moogt zeggen, Ik je niet verkeerd begrypen zal." „Vóór allesje weet, dat ik je liefheb. Zóó liefheb als ik niet dacht ooit iemand te kunnen liefhebben. Dat zou myn grootste geluk van dit leven moeten zyn - en het is dat ook een korten tijd geweest. Maar nu maakt het myn leven tot een hel. Wacht je hebt gezegd, dat je my niet verkeerd zoudt begrypen. Ik kan je niet meer geven dan Óen leven dat reeds half vernietigd is, wanneer je het nog mocht willen nemen. Bn voor ik je nog kan vra gen om het aan te nemen, moet ik je eerst verklaren hoe het vernietigd werd." Victoria antwoordde niet. Zy bleef alleen naar hem opzien met dien blik vol verwachting, als van een kind, die epnieuw het heftig ver langen in hem wekte om haar in zijn armen te nemen en weg te dragen, ver weg, naar een wereld, tengevolge van de reeds toen heer- schende levensmiddelen-crisis. De toe stand is er waarlijk niet beter op geworden sindsdien i Hoe het zij, wij gaan het nieuwe jaar niet vroolyk in. Alles is duur het leven in zijn geheel is veel duurder geworden; wij hebben een winter van kolen-schaarschfce, en levensmiddelen-schaarschte op elk gebied de vrede hangt in de lucht, wij grypen er naar, maar tasten mis, en het is nog zeer de vraag of deze lichtende vrede, dien wij van ver zien blinken, niet zal blijken te zy'n een zeepbel, die uit eenspat by onze aanraking Ook voor wat onze gemeente be treft, is de toekomst niet zeer be moedigend. Nog pas eene week geleden hebben wij de klaagliederen over den geldeiyken toestand der gemeente gehoord, en kregen daar uit een beeld van den desolaten boedel, dien wy hier te beheeren hebben. De hoofdzaak zit, weet men, in een gebrek aan middelen, waar door allerlei oorlogsuitgaven niet konden worden gedekt. Afdoende hulp van rijkswege is de eenige oplossing om uit de impasse te komen. Laat ons den toestand niet te somber inzien, zeide de heer Michels, laten wij liever trachten hem meester te worden, door energiek aan te pakken en die hulpbronnen, die we nog hebben aan te boren. En als zoodanig noemde de heer Michels Huisduinen. Inderdaad, zoo iets ons uit de misère kan redden, is het wel onze badplaats, bron van steeds weer vloeiende inkomsten; waarvan thans de gemeente geen profijten trekt. Laten wy te dezen opzichte hopen op het Nieuwejaar - dat het ons moge verlossen uit den finautleelen nood 1 De gemeenteraad» heeft, in het afgeloopen jaar, veel en nuttig werk verricht. Niet minder dan 23 ver gaderingen werden gehouden, dat is dus gemiddeld iedere 14 dagen i. En dat er gewerkt werd, moge onderstaand overzicht bewijzen. De gemeente trad toe tot de Mid- denstands-credietbank, ter verleening van credieten aan den kleinen mid denstand, die vooral door den oorlog getroffen werd. Zij stelde voor het administratief personeel der gemeente den vrijen Zaterdagmiddag in. Beslo ten werd een nieuwe school aan de Doggersvaart te bouwen (dat dit nog niet geschied is, is niet de schuld in de gemeente). Tot directeur van het Distributie bureau werd benoemd de heer A. G. A. Verstegen. De levensmiddelen distributie is het groote lichtpunt hier ter stede, want nog onlangs werd in den raad verklaard, dat zy een model-distributie is, die anderen daatsen tot voorbeeld strekt. £LDe kanaalplannen kregen een de finitieve oplossing tengevolge van het aannemen van het plan—Krynen. Dat hierdoor het lidmaatschap van den raad yan dien heer kan blijven gehandhaafd, zooals door sommigen werd betwijfeld, is nog dezer dagen bij Kon. Besluit beslist. Reeds in Februari werd over het vraagstuk van den woningnood in onze gemeente van gedachten ge wisseld. Het geschiedde opnieuw by de begrootingde heer de Zwart demon streerde in cijfers dien nood en drong aan op gemeentelijken woningbouw. Deze zaak is nog niet tot eene op lossing gekomen, daar ook vanwege de bouwvereenigingengeen voortgang kan worden gemaakt wegens den oorlogstoestand en daardoor heer waar geen Margot Lorenzl meer zou zyn „Er is een vrouw", ging hy na een oogenblik zwygens voort, „die misschien houdt zy van me ik weet het niet. In elk geval heeft ze door myn familie verdriet geleden. Ik had medeiyden met haar. Ik ik geloof, dat ik haar bewon derde. Zij is schoonten minste de menschen zeiden het. Ik kan je moeilyk uitleggen hoe het alles zoo gebeurde, maarik vroeg haar om met my te trouwen en zy stemde toe. Dat waain het laatst van den vorigen winter. Een poos daarna moest ze naar Canada, waar ze groot geworden washaar vader stierf een paar maanden geleden in Engeland, en haar moeder, toen ze nog een kind was; maar ze had in Canada vrienden en kennissen, die ze nog eens wilde zien, vóór zevóór ze trouwde. Zoo kwam het, dat slj op reis ging en ik naar Algiers vertrok om Nevill op te zoeken. Goede hemel, wat klinkt dat alles banaal 1 Hoe geheel anders gevoel ik het in mei Ikik zie geen kans het je alles goed duideiyk te maken en te doen begrypen, zonder mij alB een ploert te gedragen. Maar dit moet ik je nog vertellen, dat ik haar niet liefhad, zelfs niet in het begin. Het was een verlangeneen dwaas, verkeerd verlangen, zooals ik nu al te goed inzieom iets weer goed te maken. Zy was ongelukkig^neen, ik geef het op 1 Ik kan het je niet duideiyk maken. Doch dat alles verandert niets tuaschen onstusschen jou en my. Ik ben de jouwe, ziel en lichaam voor altyd. Als je my ver geven kunt, datik trachtte je liefde te winnen, toen ik er nog geen recht op had, als je my nog wilt schend gebrek aan materiaal. "De onverkwikkelijke geschiedenis der gasfabriek zullen wij niet weder oprakelen. Conclusies yan de heeren de Zwart en Michels om de door den directeur gevoerde politiek af te keuren, werden verworpen, en het rapport van de commissie van onder zoek na ampele bespreking, aan genomen. In verband hiermede be sloot de Raad de directies van gas fabriek en waterleiding in één hand te vereenigen, en benoemde als direc teur dezer bedrijven den heer S. Rykes, directeur der gasfabriek. De soc. dem. fractie, die de politiek van den heer Rljkes afkeurde, wilde een directeur der bedrijven aanstellen, die ingenieur moest zyn, en den tegen woordigen directeur der gas fabriek als bedryfsleider dier fabriek, tevens adj. dir. der bedrijven, hand haven, doch dit werd verworpen. Ook de kwestie ten opzichte van de gemeente-geneesheeren, die niet tijdig geneeskundige hulp verleenden,, zullen wij niet weder ophalen. Liever vermelden wij van den grondaankoop, waardoor de gemeente de beschikking kreeg over eon terrein, aansluitend aan de gasfabriek, (katholiek gesticht Jonkerstraat), bestemd om deze uit te breiden. De gasprys werd in de vergadering van 30 Mei verhoogd. Daaraan was i ?een ontkomen meer, hoezeer de heer tfichels ook bepleitte het niet-urgente er van, op grond van de kostprys- berekening. Verschillende voorstellen inzakeeen duurtetoeslag werden verworpeneen amendement Biersteker op de voor stellen van Burg. en Weth. werd aangenomen, zoodat tot 1 Jan. van dit jaar aan gemeentewerklieden met een inkomen van minder dan f 18 een duurtetoeslag van f 1 per week gegeven wordt, benevens 25 ct. per week voor elk kind. Dit is thans, by de begrooting, verhoogd tot'f 1.50, resp. 50 ct. en de inkoraengrens uit gebreid tot f 25 per week. De verbouwing van school 8 aan de Hoofdgracht tot eene mulo-school is, evenals de school aan-de Doggers vaart, nog een kwestie, die op af doening wacht. Tengevolge der distribhtiewet werd ook voor deze gemeente eene ver ordening op het levensmjdd jlenbedrijf ontworpen, benevens eeao commissie van bijstand. Goedkoope cokes wérden er voor de wintermaanden weder verstrekt, eene verordening op open bare vermakelijkheden vastgesteld, waardoor uit deze nóg een paar f 1000 meer gehaald werd. Het voorstel betreffende de onder- wyzersjaarwedden, ligt ieder nog versch in het geheugende raad was in dezen niet homogeen, zoodat geen enkel voorstel eene meerderheid kreeg en de Raad, op voorstel van den heer Biersteker tenslotte besloot tot de benoeming van eene commissie, wier taak zal zyn eene zoodanige regeling te ontwerpen, dat zy iedereen be vredigt. Deze onverkwikkelijke ge schiedenis heeft de gemeente het raadslid-maatschap gekost van den heer D. H. Grünwald, die, als een der mede-ontwerpers van een regeling, en als zoodanig du3 recht hebbend op eene benoeming in die commissie, niettemin gepasseerd werd en zeer terecht zijn zetel ter beschikking stelde van de kiezers. Naar aanleiding van de ministerieele circulaire werd ook hier de straat verlichting beperkt tot het hoog- noodige en den gasverbruikers de noodige zuinigheid opgelegd, een en ander ter besparing van steenkolen en ter bestrijding van de schaarschte. Tenslotte werd nog eene verorde ning vastgesteld, welke strafbaar stelde het verkoopen van tabak aan kinderen. Tot welke excessen dit leidde, deed ons een interessant staatje zien, door de hoofden van scholen opgemaakt, betreffende het rooken. Sommige raadsleden hadden gaarne gezien, dat men verder ging en het rooken als zoodanig straf baar stelde, maar zoover wilde of kon de raad niet gaan. £?Als wij ten slotte nog mededéeïen, dat de Raad bij de behandeling der begrooting de salarissen dpr wet houders verdubbelde, dan hebben wy wel het voornaamste gemeld van hetgeen in het afgeloopen jaar door den Raad is verricht. Het is veel en belangrijk werk wat verricht is, hopen wij, dat het ten zegen mogé strekken van de gemeente! De Arbeidsbeurs schynt langza merhand eenige moerdere publiciteit te krijgen en verschillende werk nemers, maar ook werkgevers ma ken er gebruik van. Men begint gelukkig het nut van die instelling in te zien. Het vraagstuk der electriciteit is nog niet van de baan. Of de zaak in 1917 beslist zal worden is nog de vraag. Voor de Gemeentereiniging is 1916 een jaar van ingrijpende verande ringen. Aan het Noord-Hollandsch Kanaal verrezen in het begin van het jaar de fraaie, nieuwe gebouwen van dezen dienst, welke 1 Mei in gebruik werden genomen, na door het Gemeentebestuur in officieele bijeenkomst te zijn aanvaard. De samenstelling van, den Raad onderging in den loop van 1916 enkele veranderingen. Tengevolge van het overlijden van den heer Bommel moest.eene verkiezing plaats hebben, terwyi ook de zetels van de heeren Terra en Verstegen vry kwamen. In fiunne plaats werden gekozen de heeren D. W. Spangenberg, B. Zon dervan en J. van der Veer, resp. in distr. I, II en Hl. De Raad, die vóór dien tyd bestond uit 13 vrijzinnigen, 3 katholieken, 3 sociaal-democraten eb 2 anti-revolutionairen, telt er thans sp. 12, 2, 4 en 3. De heer- H. Uurbanus, secretaris dezer gemeente, die dd. 1 Mei "metr •pensioen ging, werd opgevolgd door den heer mr. G. A. van'Poelje, te Gravenhage. Inplaats van den over leden heer Swaving werd tot com missaris van politie benoemd de heer Gratama, hoofdinspecteur te Arnhem. Beiden aanvaarden reeds eenige maanden hunne functie. Nog „op ander gebied hadden in het ambte narencorps der gemeente wijzigingen ts; aan de gasfabriek werd een administrateur benoemd (de heer Van Brederode) en met ingang van heden bekleedt de heer Hoenkamp van Utrecht zyne functie als adj.- directeur der bedryven. Trots den oorlogstoestand ging, in deze gemeente, het gewone leven zijn gang. Wel was het moeilijker dan anders, de zaken gaande te hou den; woningbouw van verschillende vereenigingen, we zeiden het boven reeds, ondervond groote vertraging zoodat nog steeds de toestand ten opzichte van woningnood précair blijft. Toch is onze gemeente een nut tige instelling rijker geworden. Wij bedoelen de Industrie-Huishoudschool die den 6don November geopend werd in het heerenhuis, vroeger be woond door den heer dr. Detraers (Hayenplein). Deze instelling voorziet in eene werkelyke behoefte, en wij twijfelen dan ook niet aan haar succes. Een nieuw Tehuis voor Mili tairen is in aanbouw. Op kerkelijk gebied was het de Gereformeerde Kerk, die een nieuw nemen, ook nu je alles weet „Bedoel je, dat je je verloving zoudt verbreken?" Victoria zag zeer bleek. „Ja, dat zou ik, en ik geloof, dat ik het recht zou hebben haar te ver breken", zei Stephen, gedwongen. „Het is verschrikkeiyk, met iemand te trouwen, dien men niet liefheeft". „Maar gy moet toch eenmaal van haar gehouden hebben I" zei Victoria. jO, gehouden I Ik hield, van haar, zooals een man ven een mooie vrouw kan houden, die door het ongeluk is achtervolgd. Haar vader maakte aan spraak op den titel en de bezittingen van onze familie. Hy verloor het proces en maakte toen, omdat al zyn geld op was, een eind aan zyn leven. Zyn dochter bleef toen alleen op de wereld over, zonder een penny „Arm, arm meiBjei Ik begryp het, dat je medelyden met haar had zulk een medelyden, dat je dacht, dat het liefde was. En nu kun je haar natuurlyk niet verlaten, je ge voelt zelf in je hart wel, dat je dat niet moogt doen. Het zou te wreed zijn I" „Ik dacht ook, dat ik het niet zou kunnen, niet zou mogen doen", be kende Stephen openhartig, „tot ik Jou ontmoette. Van dat oogenblik heb ik gedachtnoen, ik heb niet gedacht, ik heb alleen gevoeld. Dien nacht in Tondja, wist ik, dat het erger dan de dood zou zyn myn woord aan haar te moeten houden. Toen had ik met vreugde den dood ingegaan, nadat jy hadt gezegd toen ik althans enkele oogenblikken van geluk uit deze naar de andere wereld mede kon nemen". „Omdat ik je liet begrypen, dat ik ook jou liefhad", zei Victoria zacht, zweeg zy een oogenblik, alsof zy nadacht. „Ik heb je gezegd, dat ik je niet verkeerd zou begrypen", ging zy dan verder. „En ik geloof, dat ik dat ook niet heb gedaan. Eén oogenblik geveelde ik een groot ver driet in mehet was als een pyn omdat ik het niet verdragen kon, ook maar iets minder hoog van je te denken. Doch dat was ook maar één enkel oogenblik toen begreep ik alles en je werd er voor my nog edeler, nog ridderiyker door. Je hadt medelyden met haar in de dagen van haar ongeluk, en dacht dat het liefde was en je wilde haar gelukkig maken _Maar ik heb haar nooit liefgehad viel Stephen haar in de rede. „Jy bent de eerste vrouw, die ik werkelijk liefheb. Je kunt, je moogt me niet van je wegzenden. Je moogt mo niet aan een andere vrouw geven „Dat kan en dat mag ik wel, ook om mljzelfs wil, want geen van ons beiden zou ooit gelukkig zyn, wan neer we wisten dat een onzer een ander onrecht en verdriet had aan gedaan. Doch ik begryp welk een zwaren tweestryd er in je moest zijn, en hoe moeiiyk het je valt den weg te zien, dien je moet volgen. Ik weet zeker, dat je haar trouw zoudt zyn gebleven, als de gedachte aan my, toen je myn liefde voor jou had gezien, je niet had doen weifelen. En daarom, in plaats dat ik je zou moeten ver geven, moet ik jou vergiffenis vragen, dat ik je stryd nog zooveel zwaarder hebt gemaakt, dan hy reeds was". „jy hebt mij het eenige, werkelyke geluk gegeven, dat ik in myn leven ooit heb gekend", zei Stephen. „Dan zullen wy ons over het leven niet te beklagen hebben. Ik niet, omdat ik altyd gelukkig zal bfijven, w#l jy mij hebt liefgehad. Sn jy niet, omdat orgel inwijdde: een fraai instrument, dat 18 Mei in gebruik genomen werd. De Nieuwe Kerk (Ned. Herv. Gemeente) gaf voor eenzelfde doel eene reeks concerten. De molen „de Eendragt" is .daar entegen verdwenén. Jammer, daar het typische Hollandsche gezicht, waar zij stond, met de breede bocht van het Kanaal op de voorgrond, een der mooiste gedeelten van den Helder was. Dc Winkeliers-Vereeniging organi seerde in samenwerking met de Ver- eeniging Helder's Belang een win kelweek, waaraan verbonden een etalage-wedstrijd, welke als een eerste poging op dit gebied, goed geslaagd mag heeten. Wel lokte de uitspraak der jury protest uit van de van publiek en winkeliers, maar effen is kwaad treffen en men kan het niet iedereen naar den zin ma ken. Hopen wij, dat een tweede poging nog gunstiger resultaten op- levere De kwestie van den vlootpredikant kreeg in het afgeloopen jaar haar beslag, doordat en ds. Warners eu ds. Buiskool beiden benoemd werden bij da Ned. Herv. Gemeente alhier. Wat ds. Warners betreft dit is thans de 'eerste orthodoxe predikant bij deze gemeente en als zoodanig was zijne benoeming een voorzien in eene behoefte. Een jubilé van een bekende en sympathieke stadgenoote werd even eens in het afgeloopen jaar gevierd. Wy bedoelen het 12'/j jarig bestaan van de Tooneelvereeniging Tavenu, dat op schitterende wijze gevierd werd met een 3-daagsch festijn," besloten door een balmasqué. Wij hebben hiermede tameiyk wel de belangrijkste gebeurtenissen voor den Helder genoemd. Eene verkiezing voor de 'Provinciale Staten, waarin, in de plaats van den heer Dikkers te Texel, onze stadgenoot de heer A. W. Michels gekozen werd, is nist alleen een plaatselijk, maar vooral een gewesteiyk belang. Het duurder worden van ds vleesch- en melkprijzen stond ook in verband met de prijsstyging van alle levens middelen door het geheele land, ter- wyi wij dezen zomer profiteerden van den zomertijd evenals alle Neder landers, en thans in duisternis rond wandelen door den kolennood. Ge deelde vreugd is dubbele, vreugd, gedeelde smart is halve smart, zoo ergens, dan geldt dit woord hier. De dood ontrukte ons eenige be kende persoonlijkheden. Wy noemden reeds den heer A. Bommel, lid van den Raad, en werkzaam op velerlei gebied; een man, niet licht te ver vangen, die velen tot voorbeeld strekte. D.d. 10 Juni ontviel ons de heer J. van Willigen, die eveneens steeds klaarstond waar het de be- gold van de gemeente, zij het ook op ander gebied. De heer- M. J. Schouten, t 27 Juni, bewoog zich minder 'in 't openbaar; de heer M. Schoo, ex-stadgenoot (t 19 Oct.)was tijdens zijn verblyf hier ook in veel zijdige functie werkzaam. Ten slotte heer J. A. Meijer, overleden 30 November, vooral in de r.-k. muziek wereld bekend. Jubiléa vierden de heer J. H. Hacke- nitz, die 17 April zijn 40-jarig jubilé vierde bij de Hollandsche Spoor, de laatste jaren als stationchef alhier en de heer Ch. van de Bilt, die begin Juli wegens zyne werkzaamheden voor de Kath. drankbestrijding door Z. H. den Paus begiftigd werd met het kruis pro Ecclesia et Pontiflce, en te wiens eere eene groote hulde- betooging plaats had in het gebouw van den R.-K. "Volksbond. De heeren G. E. Kloosterhuls, hoofd van school 7a, en A. Klerk, hoofd van school 6, vroegen pensioen aan, je gelukkig zult moeten biyven in 't gevoel, dat je gedaan hebt wat goed waa en daardoor myn liefde nog grooter hebt gemaakt". „Maar ik kan niet begrypen hoe. een man een vrouw mag trouwen, en beloven, dat hy haar zal liefhebben en liefkoozen, terwijl zyn gansche hart aan een andere vrouw toebehoort. Zelfs jy kunt het niet „Ik dacht vroeger ook, dat het slecht was met iemaDd te trouwen, die men niet liefhad", viel Victoria hem snel in de rede. „Maar het is zulk een groot verschil of men zich eenig denkbeeldig geval voorstelt, dan of men in het werkelyke leven er zelf voorstaat. Het arme meisje heeft je lief?" „Ik geloof dat ze denkt van wel". „Is ze arm „Ja". „En ze rekent op je belofte?" „Natuurlyk. Ik was nooit van plan mijn woord te breken, vóór „En nu zou je het voor my willen breken? Neen dat kan, dat mag ik niet toelaten „Om Gods wil, zend my niet van je weg. Ik kan niet. Ik wil niet „Je kunt wel en je zult het ook doen, wanneer ik het je vraag. Ge moogt dat arme meisje niet verlaten, nu ze niemand op de wereld heeft dan jou alleen. Ook zelfs niet, nu Je weet, dat je haar niet op die wyze lief hebt, als je eerst hebt gedacht: het zou nu eleeht zyn haar te ver laten Op dit oogenblik deed een licht geritsel Stephen omzien. Ir kwam iemand aan. Het wasMargot Lorenzl. Stephen staarde in stomme ver bazing de naderende vrouw aan. Hy had een gevoel of by droomde, of resp. 81 Januari 1916 en 1 Januari 1917. Daarentegen vierde mejuffr. Metzelaar, de populaire directrice van do Bewaarschool aan de Vischmarkt, 8 April baar 40 jarig jubileum alt zoodanig. u\ ®Wy 2yn hiermede aan het eind van ons Jaaroverzicht. W(J zouden over den binnenlandschen toestand nog veel kunnen schry venwij zouden het kunnen hebben over de „Tele graaf'-relletjes, over het aftreden van minister Treub eerst, van min. Van G(jn straks, over de treurige torpedo- ontploffing te Vlissingen, die aan een stadgenoot het leven kostte. Wy zouden kunnen releveeren het bekende „Tubahtia"-geval, het overlyden van den ex-minister Talma, en nog zooveel meer. Maar ons overzicht zou te groot worden en wy willen het hierbij laten. Straks luiden de klokken het oude jaar uit, en als de klanken verstorven zijn ryst daar 1917 uit de onbekende toekomst omhoog. Zal het Nieuwe jaar in den kr ans der twaalf maanden, die het in de handen draagt, ook de witte bloemen van dejr vrede met zich dragen Niemand onzer, die het weet; ieder, die het hoopt. Men gelooft zoo gaarne wat men vurig verlangt, laten wy dus eindigen met den wensch, dat 1917 worde het vredejaar I Dan hebben "de keret- klokjes van 1916 tenminste niet tevergeefs hun bescheidea vredes- klanken doen hooren I Helder, 81 Dec. 1916. fngesonden mededeellng. Overtollig urinezuur. Urinezuur, weinig bekend in de dagen van eenvoudige, natuurlyke leefwyze in de buitenlucht, is eoa vergift binnen hetmenschelyk lichaam gevormd door overwerking, het ge bruik van vleeach, zorgen, laat naar bed gaan en gebrek aan rust. Als gy u gedrukt en moedeloos gevoelt, zwak, zenuwachtig en ver moeid, gij last hebt van hoofdpyn en aanvallen van duizeligheid, is het waarschyniyk, dat zich te veel urine zuur in het gestel ophoopt. De nieren dienen al het overtollige urinezuur uit het bloed te flltreeren. Rugpyn en abnormale waterloozing zyn het eerste protest van zwakke nieren en by verzwakte nieren heeft urinezuur spoedig de overhand. Dan bestaat gevaar voor niergruis, rtaeu- matiek, spit, ischias, waterzucht of verharding der aderen. Foster's Rugpyn Nieren Pillen'ver- sterken zwakke nieren, maar by minder zware voeding, en meer frissche lucht, lichaamsoefening en slaap werkt het geneesmiddel spoe diger. Yry drinken van water is ook behulpzaam. Foster's Pillen werken rechtstrocka op de nieren en helpen deze om de vergiftige afvalstoffen behoorlijk uiÈ het lichaam te verwyderen. Dit, ge neesmiddel regelt de urine organen en is van groote waarde bij mei uia, steen," waterzucht, rheumatiek, rug pyn, spit en alle urinezuurkwalen. Wacht u voor namaak onder ge- lykluidende namen. De echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen dragen de handteekening van James Foster op de verpakking en zyn te den Hf lder vor-_ krygb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr7 93. Toezending geschiedt franco na ontv. t. postwissel f 1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. (48) een nachtmerrie hem de keel toe- snoerde. Zy droeg een grys reiskostuum, waarop de dikke laag stof getuigde van de haast, waarmede zy zich on- middeliyk na haar aankomst naar den tuin had begeven. Blijkbaar had ze het .paar by de fontein reeds ge zien. In terwyi zy nader kwam, zag Stephen in haar oogen reeds de flik kering van hartstochteiyken toorn, die hy zich nog zoo goed van vroeger herinnerde. „Het is Miss Lorenzl", zei hy, ein- delyk zyn spraak weer vindend, zacht tot Victoria. „Ik weet nietik begryp niethoeof waarom zy hierheen iH gekomen. Maar ik geloof, dat het beter is, dat je my met baar alleen laat Er was nog een ander pad, waar langs Victoria het huis had kunnen bereiken, zonder Miss Lorenzl te^en te komen. En overtuigd, dat Stephen wel weten zou, wat op dit oogenblik het beste zou zyn om te doen, b«- grypend ook, dat zy nu geen recht had langer by hem te biyven, wierp ze hem nog een liefdevollen, be moedigden glimlach toe, om dan langzaam heen te gaan. Doch Margot Lorenzi versnelde haar vaart nog meer, toen ze zag, dat het jonge meisje zich gi^g verwyderen. „Wees zoo g*©d te biyven, waar gy zyt, miss Victoria Ray," riep zy haar met een schelle stem gebiedend toe. Haar geluid, dat nooit zacht was geweest, klonk nu beslist onaange naam. Victoria, pyniyk verrast, aarzelde een oogenblik; dan hield zij stil es keerde weer oaar Stephen terug. (Slet volgt.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1