Heldersche Courant van Donderdag 4 Januari 1917. Texel, 2 Januari. Bij den havenmeester alhier zijn in het afgeloopen jaar aangegeven 54 langs de kusten gevangen zee honden, waarvoor door het Rijk een premie werd uitbetaald. Voor het Ooderling Begrafenisfonds .Steunt Elkaar", alhier, dat opgericht werd met ongeveer 50 leden, werd gisteren reeds het duizendste lid ingeschreven. Dit onderling fonds, waarbij gedurende slechts 8 maanden per jaar contributie wordt geheven, werkt uitstekend. In de laatBte dagen zijn hier weer acht mijnen uit zee aangespoeld. In het zeegat van Eierland kwamen twee mijnen naar binnen drijven. De meeste dezer gevaarlijke voor werpen heeft men reeds door ont plofflng onschadelijk gemaakt. Texel, 8 Januari. Er zijn weer vele mijnen langs bet strand aangedreven. Geweldige ont- ploffipgen deden gisteren meermalen deuren en ramen rammelen. Ook zijn vaatjes olie en andere zaken aange dreven, 'tls voor de jutters een gou den tijd. De predikantennood bij de Ned. Herv. kerk laat zich ook hier meer en meer gevoelen. Als straks Ds. Glasafscheid van de gemeente te Oudescbild zal hebben genomen, blij ven voor de 7 kerken op het eiland nog 3 predikanten over. Wlerlngen. Vergadering van Schutte vaer", gehouden op Vrijdag 29 Dec. 1916 in 't Hötel „De Witte Zwaan". Aanwezig 8 leden. Voorzitter, de heer A. Peereboom. Secretaris, de heer P. C. Kaan. Na opening lezing en goedkeuring notulen volgt bestuursverkiezine. De aftredende leden de heeren P. Kaan en J. Jongkind worden beiden her kozen en nemen het aan. Rekening penningmeester was aan de beurt, doch wegens afwezigheid van dien heer ging dit niet door. Nu volgde bespreking wettelijk toezicht, welke op de algemeene vrr- gadering te Kampen zal worden be handeld. De heer Jongkind is tegen wette ljjk toezicht. Met algemeene stemmen werd besloten tegen te stemmen, wanneer het wettelijk toezicht in zijn geheel ter tafel zal worden gebracht. Komt het in gedeelten dan is men voor pat en ten'voor schippers, zoowel praktisch als theoretisch en voor behoorlijke bemanning. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer A. Peereboom en als plaatsvervanger de heer Corn. Kaan, die beiden de benoeming aannemen. Rondvraag. De heer Van Kaan vraagt te ver zoeken om veiligheidsposten op de hoeü der Scbippersgracht en Ooster dok te Amsterdam. Aangenomen. De heer Jongkind -stelt voor aan te vragen om voor het verste gedeelte der Kattenburgerbrug aan bakboord een bord te plaatsen waarop staat „hier in te varen". Wordt verworpen. De heer Van Kaan stelt voor op bespoediging aan te dringen inzake de opening der sluis en brug te Oudesluis Aangenomen. De heer J. Sluis verzoekt vluggere bediening der Amstel- en Nieuwe Heerengracht-bruggen te Amsterdam. Wordt aangenomen. De heer S. Numeijer, vraagt vlug gere bediening der brug aan de Rijks straatweg benoorden Akkrum te ver zoeken. Aangenomen. De heer Jongkind, wil vragen om een geleidegording langs het nieuwe paalscherm van den haven te den Oever, en de heer P. Kaan om ver grooting der haven te Westerland. Beide aangenomen. Ten slotte vraagt de heer C. Kaan om algeheels uitdieping aan te vragen voor de „Groote sloot" in de Zljpe. Wordt aangenomen. Hierna Bluiting. Aan de Uoiveisiteit te Groningen werd tot assistent bü de pathologische anatomie, benoemd onze vroegere plaatsgenoot de heer Onno Pool Hz. Op nieuwjaarsdag is achter Stroe uit zee aangespoeld het ljjk van een manspersoon. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een Engelsch mar ine-matroos. Het lijk was nog gedeeltelijk gekleed en. aan de jas zaten nog enkele knoopen en op de kraag een paar lauwerkransen met de letter R. van koper. Op het lijk vond men een zilveren horloge met zilveren ketting en kruis medaljon. In het medaljon waren de letters A. E. H. gegraveerd. In het horloge was de volgende inscriptie aangebracht: Presented to Mr. Tho?8 Horton. By bis Foremen Fellow's Hopmates in no. 1. Forge R. O. D. - After 25 Years Service 20 Oct. 1900. Burgerlijke Stand v. Wleringen, gedurende de maand December 1916. GEBORENSimon,- z. v. Jb. Half weeg en G. Koster; Anna, d. v. N. Scbeltu8 en S. KooijmanJan, z. v. M. Kuit en H. Tjjsen; Cornelis, z. v. C. D. Wigbnut. en G. Lont. ONDERTROUWDG. Jongkind en H. Kooij. GEHUWD: H. Wiebrecht en D. Hartog. OVERLEDEN: Geertje Maria Jong kind, oud 7. jaren, dochter van N. Jongkind en J. C. TjjsenPieter Krommedam, oud 63 jaren, echtge noot van J. J. Boersen. Anna Paulowna. Dinsdagavond, 2 Januari, hield de Afd. Anna Paulowna van den Bond voor Staatspensionneering eene pro paganda vergadering in de Kolfbaan van den heer T. van IJzendoom. Ondanks het slechte weer was de zaal flink bezet. De voorzitter, de heer A. de Boer, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder de propaganda club uit Wieringerwaard, gaf een korte toelichting op 't pro gramma, dat afgewerkt zou worden, en zette uiteen waarom bet gewenscht is dat elke afdeeling zooveel mogelijk leden telt en wekte den niet leden op tot de Afdeeling toe te treden. Hierna werd door genoemde propaganda club opgevoerd„Uitgesloten", bekroonde tooneelschets in 4 bedrijven door C. W. van Rijswijk. De strekking van dit stuk is aan te toonen, dat volgens de tegenwoordige wet, personen in 't genot van staatspensioen worden gesteld, die het niet noodig hebben, doch dat personen worden uitgesloten, die staatspensionneering bitter noodig hebben, doch het niet ontvangen, om dat zjj geen loondienst hebben ver richt. Op verdienstelijke wijze werd genoemd tooneelstuk opgevoerd. De diepe stilte, waaronder de talrijke aanwezigen het spel volgden en het luide applaus, na elk bedrijf, bewees dat ieder ten zeerste werd geboeid. Vervolgens werd opgevoerd: „Hoe papa zijne toestemming gaf' of „Eerst betalen en dan trouwen", oorspron kelijk blijspel in 2 bedrijven, door C. J. Hanegraaff. Ook hiermede had de club groot succes. Tusschen de be drijven werden gemeenschappelijk eenige liederen gezongen, alle toe passelijk op staatspensionneering. De heer D. Zon zorgde hierbij voor de pianobegeleiding. Na het laatste bedrijf voerden de heeren Limpers en Kok uit Wierin gerwaard het woord, de aanwezigen opwekkende lid der Afdeeling te wor den. Hieraan gaven 20 personen ge hoor. Bij de sluiting dankte de voor zitter in hartelijke woorden de propa- ganda-club voor haar verdienstelijk spel en hoopte bij eene latere uit- noodiging, haar bereid te vinden, hier weder op te treden. Hierna een ge zellig bal.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 7