(UTllHIllML „CASINO". Dansclub „Entre Kous". SOÏRÉE Evangelische-Maatschappij. 11 1 Laatste berichten. EVANGELISAIJLIALMSTRAAT. THEOSOFISCHE VEREEHIG1NB. Openbare Samenkomst in de Nieuwe Kerk Algemeene Vergadering op DINSDAG 9 JANUARI 1917, AMBACHTSSCHOOI Consenten Kustvisscherij. „Het Kookhuis", AGENDA. Txt sn.u.-Bioscoop. 8poorcractit. Hoofd nummer: De buffeljagers. Witte Bioscoop. Koningstraat. 2 Hoofd nummers: Leven om leven en Oharlie in het theater. Cinema Palace. Binnenhaven 2. Hoofd nummer: Men8«hel(jke harten. 6 Jan. Populair Concert door „Helder's Karme- alekapel". Casine, 8 uur. 9 Jan. Theosofische Yereenlging. Openbare ver gadering, Sluisdjjkatraat 64. 13 Jan. Dansclub „Bntre Neus". Soirée in CaBino' MARINEBERICHTEN. Bij besehikking van den Minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen gelaat: luitenants ter zee der le kl.: K. P. F. 8chmitt, 6 dezer aan boord Hr. Ms. •elderland; C. C. Kayser. thans ter beschikking, 16 dezer geplaatst op Vlieland; R. J. Brakema, thans ter beschikking, 16 dezer geplaatst aan boord Hr. Ms. Noordbrabaut; J.C. M. Warnsinckvan Hr.Ms. Noordbrabant, 17 dezer geplaatst bjj het depart. van marine, afdeeling personeel; luitenant ter zee der 2e kl. A. H. N. Schre- gardus 16 dezer van Hr. Ms. Koningin Emma naar Hr. Ms. Schorpioen; kapitein der mariniers L. 8piegelberg, gede tacheerd op Vlieland, 20 dezer gesteld ter be sehikking. De initenr-nts ter zee der 2e kl. C. baron de Vos van Steenwük en H. IJssel de Schepper, zoomede de officier machiaist J. J. Montanus z9n per atoomschip Vondel uit Oost-IndiS terug gekeerd. De buitengewoon adelborst marine reserve J. Lagas wordt 16 dezer overgeplaatst van Hr. Ms. Atjeh naar Hr. Ms. Rotterdam. Per s.s. Karimata vertrekt heden van A'dam naar Oost IndiS een transport van 13 onder officieren en 86 mindere sohepellngen der Kon. marine, onder bevel van luitenant ter zee der 2e kl. A. de Brnijne. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Rondo, van New-York naar Java, arri v. 31 Dec. te Padang. Nias, uitr., arrlv. 2 dezer te Sabang. Boepat, van New-York naar Java, arriv. 8 dezer te San Francisco. Banka, thutsr-, pass. 3 dezer Lizard. Oranje, nitr., pass. 3 dezer St. Kilda. Vondel arriv 4 dezer van Batavia te A'dam. Lpmbok arriv. 6 dezer van Java, 1. v. Londen, te A'dam. Radja, vaaJava naar New York, vertrok 2 dezer van MacaBsar. Kambangan, thuisr., pass. 4 dezer Porim. Rotterdsmsche Lloyd. Gorontalo, uitr., vertrok 2 dezer van Djeddak. Slteebondo, uitr., vertrok 2dezer vanFalmouth. Koninklijke Hollandscha Lloyd. Frisia vertrok 4 dozer v. A'dam n. B.-Ayres. Hollaudia, uitr., vertrok 3 dezer van Bahla. Rilolnnd, uitr., vertrok 3 dezer van Blo Janeiro. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Willem I, uitr., pass. 4 dezer den N.-Hinder VISSCHERIJBERICHTEN. 4 Januari. Aangebracht te Nieuwedlep: Door 1 sardünvisscher: 16 mandjes sardjjn, per mandje f6.40 BJanuari. Doorsardijnvisachers: 270mandjes sardQn, per mandje f4.86 a f6.60. Door botvlsschers703 K.Gt. bot, per K.G. 48 a 61 et. Door garnalenvlsschers100 K.G. gekookte garnalen-par K.G. 63 ct. a 78 ct. 6 Jan. Y.m. 8 nur niets. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 6 Jan, 1917- Fabrlekskaas kleine f71.60, kleine boerenkaas f70.—, le e. comm. fabrieksk. f71.-, commis sie boerenkaas f70.—, middelbare boerenkaas f70.-. le soort Edam. fabr. f71.-. Aangeroerd 223 stapels, wegende 103.666 K.G. Handel: fabr.kaas (kleine) goed. Alkmaar, 6 Jan. 1917. Graanmarkt. Aangevoerd 27 hectaren Bruine boonen f27 - a f27.60, grauwe erwten fSi Broek op Langedijk, 6 Jan. 1917. Bloemkool, binnenland le soort f3 60 a f6.90, buitenland (7 60 a f 18.10, Idem inmaak 2e «oort f4.30 n (6.40, roode kool f4.80 a f22.10, gele kool f 4 - a f 20.20, witte kool f 8.— a f 18 40, alles per 100 stuks, wortelen f 6,10 a f 6.26, uleo f7.- a f7 40, alles per 60 K.Q., bieten f-.-a fOO.rammonas f—a foer 1000stuks, witte kool f0- a f0-, roode kool f738 a f0-, gele kool 10- a f0-, wortelen f 1012 per wagon v. 10.000 K.G., Deensche witte f - a f p. 1000- Haven te Nieuwediep. 8 Jan. Aangekomen van Huil en vertrokken naar Marlingen s.s. Min. Tak. Aangekomen van R'dam en vertrokken naar Harlingen s.s. Friesland. Burgerlijke Stand v. Helder, van 4 en 5 Januari 1917. ONDERTROUWD: J. Hejjdenrjjk en G. Baak. GETROUWD: S. N. Lengers en C. LindströmJ. Kok en C. M. Brou wer W. Dienaar en M. KraanP. Constant en S. Brujjn; 9. Biesot en W. D. KochP. Meurs en T. Quast G. J. Trompet, en M. de Wolf. BEVALLEN P. Kries-van der Stelt, d.K. Rensmaag—Woort, d. M. Been—Verhage, d. OVERLEDEN: P. H. Bos, 74 jaar; M. P. C. Meinderink, 16 dagenE. Bea-Bijpost, 49 jaar; P. Dekker, 79 jaar A. Oosten, wed. Visser, 86 jaar 6. Visman Postema, 5 mad. DE OORLOG. 0i algemeens toestand. Een bericht uit Lugano aan het Berliner Tageblatt over den vermoo- deRjken inhoud van de nota die de entente nog aan Wilson sturen moet, vertelt dat zij de voorwaarden der en tente uitvoeriger uiteenzetten zal dan in het antwoord der entente aan de centralen is geschied. Dit bericht, dat aan de Sécolo is ontleend, komt in hoofdzaak overeen met de voor spellingen, die onderscheiden tele grammen reeds aan andere entente bladen hadden ontleend, en die voor een deel een eenigszins officieus ka rakter droegen. In sommige van die voorspellingen stond, dat het ant woord aan Wilson „nog" nauwkeu riger zou omscbrljve*, dan de nota aan de centralen reeds had gedaan. De Duitsche nota noemde in het geheel geen voorwaarden, maakte daar ook geen aanspraak op. Zy zeide slechtskom ter conferentie en we zullen ze u zeggen. Zekere vage aanduidingen ontbra ken niet, als daar warenzelfverde diging, verzekering van voortbestaan en vrije ontwikkeling enz. De entente antwoorddewij gaan niet ter conferentie en voegde er ook zoo'n vage aanduiding aan toeher stel, boete en waarborgen. Nu beschouwen echter de bladen van de entente deze woorden als een zeer nauwkeurige formuleering van de vredesvoorwaarden, Zy doen'ten minste zoo. Ook vroeger hebben staatslieden als Asquitb dergeiyke uitroepen als herstel enz. uitgestooten, en vervol gens is verklaard, dat de wereld nu precies wist, wat het oorlogsdoel van de entente was. Daarom kan men in de nota aan Wilson wel „nog" nauwkeuriger worden dan in het antwoord aan de centralen en niettemin toch nog zeer onnauwkeurig en onzakeiyk blijven. Gesteld er komt byvoorbeeld (zoo als de Secoio weten wil) in voor „wyziging van -de kaart van Europa op grond van het nationaliteitsbe ginsel." Dat is nauwkeuriger dan nog ooit iets in een nota over de vredes voorwaarden is gezegd. En toch zegt het zonder nadere toelichting wssr in het geheel Biets. Want een consequente wijziging van de kaart van Europa op grond van het nationaliteits-principe, zou evenzeer tot een verdeeling van Rus land als tot een verdeeling van Oostenrijk-Hongarye moeten leiden. En toch zou het eerste iu dit geval niet de bedoeling zyn. Men zou dus moeten lezen „wyziging van de kaart op grond van het nationaliteits beginsel in zoover dit ten nadeele van onze vijanden, en ten voordeele van 'ons zelf is". Maar ook dit zegt zonder nadere omschrijving nog niets. Zoodat al die berichten er niet toe bydragen, onze verwachtingen over de nota van Wilson hoog te spannen. Wel ge- looven wij, wat ook algemeen wordt voorspeld, dat zy „nog" langer zal zijn dan de antwoord nota aan de centralen, maar dit lijkt ons gi gunstig vooruitzicht. Van de gevechtsterreinen wordt niet veel nieuws gemeld. Ten Westen zijn de centralen de vesting Focsani reeds voorbij. De troep van Krafft von DolmeusiDgen, die voor het grootste deel uic Beiersche bergtroepen bestaat, heeft reeds op alle gevechtsterreinen, en dat zonder een enkele uitzondering, gestreden. Verder in het Noorden iu de bergen hebben de Russen bij een tegen beweging een voordeel behaald. Het trekt de aandacht, dat even benoorden Dunaburg de Duitschers zieh van een eiland in de DuDa hebben meester gemaakt, omdat dit een aan- wyzing kan zyn voor latere plannen. (N. R. Ct.) Van het Oostelijke front. Beriyn, 6 Januari. Front prins Leo- pold van BeierenVandaag in de och tenduren vielen Russische bataljons gedeelten van onze stellingen aan. De gevechten zyn nog aan den gang. Bovendien vielen de Russen viermaal met grooten inzat van menschen en munitie het hun afgenomen ei land ten N.W. van Dunaburg vergeefs aan. Van het Roemeensche front. Berlijn, Jan. Voorwaartscbe bewe gingen der Russen tusschen Czoka- nesti en Dorna Watra mislukten. De aanvallen in en tusschen de oosteiyke grens van Zevenbergen en de Sereth- laagte liggende bergen brachten ook gisteren belangrijke terreinwinst. Verscheidene honderden gevangenen zijn binnengebracht. In het gebergte ten N.W. van Odobesti bestormden de Duitschers verscheiden verschanste hoogtestel lingen. By het Rimnicul-Sarat-vak werden Slobozia en Rotesti stormenderhand genomen. Ten Z. van de Buzen is de Russi sche bruggehoofdstelling Braila door broken. Gurgueti en Romanul zijn na een hevig gevecht in de huizen genomen. 1400 gevangenen en 6 machine geworen bleven in handen vau den overwinnaar. Op den rechter oever van de Donau rukken Bulgaarsche en Duitsche strijdkrachten naar Braila en Galatz op. Uit Dultsch Oost-Afrlka. Londen, 4 Jan. Een officieel tele gram uit Oost-Afrika geeft aan, dat de omtr6kkingabewegingen met suc ces werden voortgezet, waardoor het overschot der Duitsche troepen allengs naar het beneden-dal van de Ruflji werd gedrongen waar zij nu omsingeld. Dt plaats van da vredesconferentie. London, 5 Jan. De „Manchester Guardian" verneemt van haren redac teur te Londen: Ik ontvang een merkwaardig bericht uit betrouwbare bron, volgens hetwelk Duitschlaud zich tegenover Zwitserland verbon den heeft, dat de vredesconferentie, als die later tot stand komt, in dat land gehouden zal worden. Vermoe- deiyk is die belofte in overleg met Duitschland's bondgenooten gedaan, maar natuurlijk zijn er andere oor logvoerende naties, onder wie Enge land, Frankryk, RuslaDd en Italiö, die in de zaak iets te zeggen hebben. Aangezien Den Haag algemeen als de waarschijnlijkste plaats voor. de conferentie genoemd was en aange zien Nederland daarop rekende, is Duitschland's keus van belang om nog andere redenen dan dat het dié zoo bytijda gedaan heeft. PLAATSELIJK NIEUWS. Hit biparkti Spoorwignsrkier. Wy maken onze lezers opmerkzaam, dat de beperkte dienstregeling op de sporen Maandag 8 Januari ingaat. In ons nummer van 28 Dec. hebben wy de gewijzigde dienstregeling op het traject Helder—Amsterdam ver meld. De voornaamste veranderingen zijn, dat de sneltreinen, vertrek van hier 's morgens 11.44 en 's middags 4.10 vervalleD, terwijl de ochtend sneltrein om 7.32 vertrekt. Verder zyn de sneltreinen, vertrek uit Amsterdam 's morgens 7.55 en 11.49 en de gewone trein, vertrek 's middags 2.54 vervallen. De uren van vertrek van een paar andere treinen zijn bovendien gewijzigd. Globaal berekend, zyn ongeveer 25 pet. der treinen by de H. IJ. S. M. uitgevallen. T.A.V.E.N.U. De Heldersche tooneelvereeniging Tavenu geeft 20 Januari a.s. haar 2e uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd zal worden„Een ontaard vader", biyspel van de bekende scbryver G, van Mosart. binnenland. Da opstand op Flores. Uit Weltevreden wordt d.d. 2 Jan, aan de „Tel." geseind: De assistent- resident van Flores seint, dat thans ook de laatste leider der oproerige benden in Noord Endes gevangen genomen is, het kamponghoofd Wa- toeapi. RadjaJJasas, de leider der oproerlingen in Noord-Tanah heeft zich achttien November overgegeven, kort nadat de bevolking van negen kampongs zich had onderworpen. Hierdoor is de gansche streek tot onderwerping gebracht, behalve de kampongs Watoeapi, Kodjara en een paar anderen. Gebleken is, dat de opstand een ernstiger karakter bad dan aanvankelijk toegegeven werd. De streek in Zuid-Tanah wordt nog onveilig gemaakt door Sikoesoe, die naar alle waarschijniykheid den brand stichtte in de bivac by kam pong Nangboea. Sikoesoe eu zyn bentgenooteu ontsnapten in de ver warring. Luitenant De Vries en zyn mannen vermeesterden de kampong Terra. Het kamponghoofd werd gedood. De onzen namen Tigaltimoe, oom van Nipadob, gevangen. Onlusten in Tapanoeli. Bij hot departement van Koloniën is telegrafisch het volgende bericht van den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indié ontvangen In Pakat, onderafdeeling Baroe3 (Residentie Tapanoeli) zyn onlusten uitgebroken, waarschyniyk als gevolg van de Parhoedamdambeweging en de onvoldoende beveiliging van ons ag. De civiel gezaghebber Muller is vermoord, naar het schynt toen hy zich met een klein geleide naar het bedehuis van de Parhoedamdam begaf. Twee aan vallers werden gedood. Het verzet schynt van geheel plaatse lijken aard te zyn. Militairen zyn er heen gezonden. Steenkolen. Van de meest bevoegde zyde ver neemt het Haagsche Correspondentie bureau dat de aanvoer van kolen uit Duitschlaud bij voortduring nog on bevredigend blijft, terwyi die uit Engeland zeer aanmerkelijk grooter is geworden dan gedurende de laatste maanden het geval was. Wanneer echter in den algemeenen toestand geen vérbetering wordt gebracht, zal de uiterste spaarzaamheid bij voort during geboden zyn en zal tevens zeer stellig tot meer ingrijpende maatregelen moeten worden overge gaan. Thans heeft alleen besparing op het kolen verbruik plaats in zin dat het verbruik van gaskolen en van kolen voor de electrische cen trales is ingekrompen en dat een zekere beperking van den spoorweg dienst plaats viudt. Een en ander brengt zeer zeker lasten en nadeelen mede, maar het economisch leven is zooveelmogeiykon aau getaBt geble ven. Wanneer echter de aanvoer van kolen uit het buitenland niet in ster ker mate plaats heeft dau op het oogenblik het geval is, zal ook het goederenvervoer door de spoorwegen moeten worden ingekrompen (op het oogenblik wordt alleen nog slechts het personenvervoer beperkt) en zal moeten worden overgegaan tot be perking der productie, door, inkrim ping van den arbeidstijd in fabrieken en bedryven waarin kolen verbruikt worden. Da gestrande torpedoboot. Rotterdam, 5 Jan. Het vlotbrengen van de nabij Vlissingen gestrande Hollandscha torpedoboot, is door de marine aan de Nieuwe Berginamaut- schappy te Maassluis opgedragen. Deze is reeds met de werkzaamheden aangevangen. Mijnen. Op het Noorderstrand van Vlieland z'jn niet minder dan 24 myaen aan gespoeld. De toegang tot het strand is verboden. De IJmulder vloot. Van de IJmuider vloot zfjn thans alle vaartuigen binnengekomen en opgelegd. Tot heden is nog geen sluit genomen om uit te varen en wenscht men eerst nadere berichten van de RegeeriDg af te wachten op het verzoek tot vermindering der 'oorlogswinstbelasting. Hoog water op de rivieren. Van verschillende plaatsen van de groote rivieren, o. a. uit Maastricht enGorinchem wordt een val van 21—8 c.M. gemeld. Bij Weesp is de Vecht buiten haar oevers getreden. Verschillende blee- kerijen in den omtrek zyn onder- geloopen. Ontrouwe brievenbesteller. Een brievenbesteller is Donderdag avond op het postkantoor te Delfc betrapt op het stelen van brieven, Hij bekende in den laatsten tijd on geveer 60 brieven, waaronder enkele met geldswaarde, zich te hebben toegeëigend. By zijn aanhouding had hy nog een partijtje postzegels en enkele uit brieven afkomstige voor werpen in zyn bezit. By een huiszoeking werden door de recherche, ongeveer 8 a 4000 brieven gevonden, welke in den loop van -dit jaar waren ontvreemd. Ver scheidene chèques, assignaties, qui- tanties, wissels, enz. werden gevonden, alsmede postwissels en postbowyzen. Een handwagen was nooJig om de brieven te vervoeren. Zonsverduisteringen in 1017. Het jaar 1917 staat in de astrono mische kalender geboekt met vier zonsverduisteringen en drie maans verduisteringen. Drie daarvan zyn in Europa waar te nemen: een totale maansverduistering op 8 Januari, een gedeeltelijke zonsverduistering op 4 en 15 Juli. Daarentegen biyven de partiele zonsverduisteringen op 19 Juni en 19 Juli, de ringvormige zonsverduistering op 14 Deeember en de totale maansverduistering op 28 December onzichtbaar. Nsdsrl. rageoringsfilm Isgsr an vloot. Zooals indertyd is meegedeeld, heeft de opperbevelhebber van land- en zeemacht, namens den minister van oorlog, aan de firma Albert Fréres opdracht verstrekt tot het vervaar digen van een uitgebreide film, be trekking hebbende op onze weer macht te land en ter zee. Deze film ia thans gereed geko men. Dinsdag a.s. zal deze film in de Residentie bioscoop te 's Gravenhage worden vertoont waarby de Koningin, de Koningin-moeder en de Prins der Nederlanden, verder de ministers en vele opper-, /vlag- en hoofdofficieren zullen tegenwoordig zijn. Van het Oosteip front. Petrograd, 5 Jan. In den avond van 3 Jan. hebben de Duitschers zich van een eiland in de Dwina ten Noorden van Dwinsk, meester gemaakt. In den nacht vau 3 op 4 dezer deed de vyand van dit eiland af een aanval op onzen oever, maar werd teruggedreven. Een vyandelljke compagnie heeft een aanval gedaan by het dorp Batkoef, 30, werst ten Zuiden van Brody, maar werd door ons vuur tot staan gebracht. Pogin gen van den vyand om naar den door ons bezetten rivieroever by Chibal- dine over te steken, zijn verijdeld. Van het Itallaansch- Oostsnrljksche gevechtsterrein. Rome, 5 Jan. In de zóne tusschen de Adige en Garda.viel een vyandeiyk detachement in den nacht van den vierden Jan. onze vooruitgeschoven linies krachtig aan, doch werd terug geslagen. In den sector van Plava mislukte in denzelfden nacht een verkenningsaanval van den vyand. In het Karstgebied, in de zóne van Faiti, kwam een onzer detachementen door een verrasstinden aanval 200 M. vooruit en versterkte zich in het nieuw gewonnen terreineen tegen aanval van den vyand werd afgeslagen, Van het Roemeensche front. Sofia, 5 Jan. In de Dobroedsja zijn de bij Macin en Jij ila verslagen Rus sen naar Braila teruggetrokken. De Bulgaarsche en Duitsche troepen ach tervolgden hen totden rechteroever en bezetten het dorp Gurgueti tegenover Braila. Op den linkervleugel trachtte de vijand stand te houden in den uiter sten noordwestelyken hoek vau de Dobroedsja, bij Vacareni. Niettemin werd hij hier naar een smalle strook gronds langs den weg naar Galatz terruggeworpen. Het aantal gevan genen bedraagt 1300 man. St. Petersburg, 5 Jan. Op het Roe meensche front werden vijandelijke aanvallen in de streek van Katoemba (Tetrosz dal) en tegen de hoogten ten Z van Tojabonoch afgeslagen. Even eens mislukten 3 vijandelijke aan vallen ten N. van de Oituz. De vijand drong onze vooruitge schoven afdeelingen terug, ten Oosten van Topesti, ten Noorden van de samenvloeiing der Za'oala enPoetna, alsmede in de Btreek van Neroeza. In de streek vah Keepia, ten Zuid- Oosten van Narouja, drong de vijand de RoemeDiirs oen weinig terug. Vier aanvallen, door den vyand onder nomen in de streek van Kapatounou, ten Noord Westen van Focsani, wer den door de Roeraeniërs afgeslagen. De vyand, ter sterkte van ongeveer 3 divisies, ondersteund door 30 batte rijen, viel onze afdeelingen aan ten Zuiden van de monding van de Buzeu en droDg hen terug. In de Dobroedsj deed de vijand des morgens hardnekkige aanvallen in de streek van Vacareni, veertien werdfc ten Oosten van Braila. In den loop van den ganschen dag leverden onze afdeelingen verwoede gevechten met overmachtige afdee lingen van den vyand, en brachten hem zware verliezen toe, maar tegen den avond waren zij genoodzaakt een aanvang te maken met hun terugtocht over den Donau. Braïla genomen. Berlijn, 5 Jan. In Groot-Walachfje is de voornaamste handelsstad van Roemenië, Braila, door de Duitsche en Bulgaarsche troepen genomen. De Dobroedsja is volkomen van vijanden gezuiverd. De duikboot- en mljnoorlog. Het Engelsche stoomschip „Marex" (3564 ton), het Grieksche s.s. „Toi ropinas" (8015 ton) en het Noorsche s.s. „Helgoy" (1806 ton) zyn getorpe deerd. Uit Beriyn wordt d.d. 5 Jan. ge meld De Duitsche duikboot „U 46", die volgens een telegram uit Engeland 21 December ter hoogte van St. Na- zaire in den grond zou zyn geboord, is behouden teruggekeerd. Een andere Duitsche duikboot kan evenmin, in tegenstelling met het bericht van vyandeiyken kant, vernietigd zyn, Een in de haven teruggekeerde duikboot heeft in elf dagen elf schepen in den grond geboord, waaronder vyf stoomschepen, die met 15.000 ton kolen naar Indië en Frankrijk koers zetten. Duitsche „krijgslist". Een onzer landgenooten, zoo juist teruggekeerd van een overzeesche reis, deelt ons mede, dat een der schepen van een onzer groote reede- rijen, in de golf van Biscaje dit tele gram opving: S. O. S. (Het sein voor in nood verkeerende schepen). De gezagvoerder zette onmiddellijk koers naar de plaats, in het telegram aan geduid en vond daareen Duitsche duikboot, die niet in den minsten nood verkeerde en waarvan de kapi tein zich zeer teleurgesteld toonde dat een Hollandsch schip zich op zyn noodsein vertoonde en niet een Engelsch. (Tel.) De Qrlektche regeering en de elschen der Entente. Athene, 5 Jan. De oud-premiers, met wie de koning heeft geconfereerd, hebben eenparig verklaard, dat de eischen der Entente in- den tegen woordigen vorm niet voor inwilliging vatbaar zyn, aangezien de inwilliging geiyk zou staan met de erkenning, dat Griekenland er op zint Sarrail's achterhoede aan te vallen. De regeering heeft besloten, in o verleg met de kroon, zekere gedeelten uit de nota der geallieerden te ver werpen, terwyi zy geneigd is over de andere te onderhandelen. In verband met de niet-inwilliging van de eischen der geallieerden, deelt de Grieksche regeering mede, dat het de Entente niet den oorlog zal ver klaren, maar door lydeiyk verzet de geallieerden zal dwingen tot de erkenning, dat de blokkade een on verdiende straf was voor de gebeur tenissen op den lsten December, die slechts het gevolg waren van een misverstand. Te oordeelen naar de politiek van i Entente, is de toestand niet bemoedigend. De toon van de pers te Athene is zeer vyandig. De gevolgen van de blokkade doen zich dagelyks meer gevoelen. De pryzen der levens benoodigdheden zijn zoodanig geste gen, dat de armere klassen ze niet meer kunnen betalen. Een legerorder van den Keizer. Berlijn 5 Jan. De Keizer heeft, een legerorder uitgevaardigd, waarin wordt gezegd, dat, nu'de vijand de vredesvoorstellen heeft afgewezen, de oorlog wordt voortgezet en den vijand voor God en de menschheid uit sluitend de zware verantwoordeiyk heid voor de verdere offers treft, die de Keizer haar wilde besparen. Do vy'and heeft de aangeboden overeen, komst niet gewensebt. Onze wapenen zullen hem met Gods hulp daartoe dwingen. Hr. Ms. „Holland." Hr. Ms. „Hollaod" is in den nam. van 5 Jan. j.1. het St. Lucia-kanaal BUITENLAND. Twse Zeppelins verbrand. Naar het blad Ribe Stiftstidende verneemt, is den 28en Dec. door kortsluiting brand ontstaan in dubbele lucbtschiploods te Tondern (in Sleeswijk Holstein).DetweeZ?ppe- lins in de loods zijn geheel vernield. Treinbotsing. Een propvolle passagierstrein van Edinburg naar Glasgow is by Ratho op een locomotief geloopen die op de lyn stond. 11 menschen werden gedood en 44 gewond. Veerpont gazonken. Op de Moezel by Beilstein ia Woen- dagmiddag een veerboot gezonken. On geveer 20 personen, meest vrouwen en kinderen, benevens de veerman zijn verdronken. Twee kinderen wer den gered. Een geheelonthouders eiland. Volgens een Reuter bericht, is op geheel Newfoundlarid de invoer, fabri cage en verkoop van alcoholhouden de dranken sedert 1 Jan. j.1. verboden. Een eigenaardigs maatregel. De taak in het duistere Londen het verkeer te regelen, is er niet ge makkeiyker op geworden voor de po litie. Opdat met dat al het publiek den orde bewaarder niet uit 't oog zal verliezen, is de politie-helm bo venop van een klein gloeilampje voorzien, dat door een batterijtje, dat aan den koppel gedragen wordt, zijn stroom ontvangt. Men stuurt op die gloeilampjes aau, als op kustlichten. Vermoord. Zooals men zich zal herinneren, werd kort geleden de koopman Haver kamp voor het afsluiten van een handelscoDtract naar Keulen gelokt en daar met zijn 12 jarig zoontje ver moord. De groote som gelds, die hy bij zich had, werd geroofd. Verleden Doüderdag gaf een vreem de heer op het station te Bonn een brief aan een besteller ter bezorging aan den lederhandelaar Hilger. Tevens vertelde hij aan den besteller, dat, als deze goedkoop boter en spek wilde hebben, hy Zaterdag maar te Greven broich moest komen, waar de heer hem aan het station zou opwachten. De besteller ging erheen, maar is niet teruggekeerd. De Iederhandelaar wa3 eveneeDs in het aanbod om leer te koopen getreden en had zich met een aanzieDiyk bedrag derwaarts be geven, maar is evenmin terugge komen. Men brengt nu deze ver schillende gevallen met elkaar in verband en vreest voor nieuwe mis daden. Het onderzoek der politie heeft nog niets opgeleverd. üit hst Politic-rapport. De daders van de onlangs 's üachts gepleegde baldadigheden, waarby o.a. een groote ruit van den slager de B. aan de Spoorgracht vernield werd, zyn by onderzoek bekend gewordeD. De bewoner van perceel Breedwars- straat No. 8 deed hedennacht aan gifte, dat zijne twee dochtertjes, 13 en 14 jaar oud, te ongeveer 10 ure, tevoren, toen zy naar bed gingen, een man op den zolder hadden gezien en erg ontdaan naar beneden waren gekomen. Zyne vrouw was, omdat by niet thuis was, met de meisjes de deur uitgeloopen naar de buren en de man zou van die gelegenheid gebruik ge maakt hebb-n om door de achter deur de woning te verlaten. Althans kort daarop bleek hij niet meer in het huis aanwezig te zyD. Een onderzoek wordt ingesteld, CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten een aantal advertentiënen een ingezonden stuk tot een volgend nummer blij ven liggen. Advertentiën. Ondertrouwd JOHANNES HEIJDENRIJK en 8EZINA BAAK. Helder, 4 Januari 1917. Algemeene kennisgeving. Getrouwd: TH. J. WILMINK B. M. VAN WINBAARDEN. Helder, 28 Dec. 1916. Getrouwd WILLEM DIENAAR en MAARTJE KRAAN, die, namens wederzydsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, by hun huweiyk ondervonden. Helder, 5 Januari 1917. Heden overleed, zacht en kalm, onze Echtgenoot en Vader, de Heer PIETER DEKKER, in den ouderdom van byna 80 jaar. Wed. P. DEKKER-Burgers. C. J. DEKKER. V. J. DEKKER. Helder, 4 Januari 1917. Kerkgra«bl 85. Onder .wederbeerige aanbieding van huDne beste wenschen voor het inge gane jaar, zegggen Ds. en Mevr. STADIG—Boersma, hartelijk dank voor de talrijke gelukwenschen bij gelegen heid der jaarswisseling ontvangen. p.f. J. KOSSEN en Echtgenoote. Mavrouw TISSOT VAN PATOT zal gaarne dan 3en en 4en Maandag der maand bezoeken ontvangen. Mevrouw FRANSSEN BUDDIN0H is verhinderd deze maand ts ontvangen. Gevonden een Zilverbon, a f 2.50. Terug te bekomen by S. C. G. DE MAN, Barbier, Koningstraat 89. Aan komen loopen een zwarte HOND, teef, met afgekorte ooren en staart, en vier bruine pooten, bij D. J. Bakker te Julianadorp. Tegen kosten dezes terug te bekomen. Zondag voorm. 10 uur: Dr. P. A. KLAP, van Amsterdam. 's Avonds zes uur Ds. A. VERWAAL, van Alkmaar. Voorm. 10 uur: Kinderkerk in do School met den Bijbel. W. B. Frlcke-Loge, Sluisdfjkstr. 54. Openbare Vergadering op Dinsdag 9 Januari 1917. Spreker: de heer M. v. MAANEN. Onderwerp: „Karma of God's Liefdewet." Aanvang 8 uur. Entrée 10 cent. Op Zaterdag 13 Januari '17 Introducties tot en met Woensdag, des avonds van 5 tot 6 uur, 2de VROONSTRAAT 98. Afd.HELDER. opgeluisterd door gewijde Muziek, op WOENSDAG 10 JANUARI, des avonds 8.15 uur. Voor allen toegankelijk. Spreker: de WelEerw. Heer Ds. 0. J. REINDERS, van Soharmer-Harkstede, vroeger te A. P. polder. TOEGANG VRIJ. voor leden van- en belangstellenden in het Comité „HELDER" van het Nederlandsche ROODE KRUIS, des avonds te 7l/4 ure in het MILITAIR TEHUIS, Kanaalweg 91-95. „CASINO". - HEDENAVOND NA AFLOOP! BAL. HET BESTUUR DER VOOR HELDER EN OMSTREKEN, maakt bekend, dat ingevolge art. 4 van deiVoorwaarden der geldleening de Aandeelen no. 50, 123 en 129 zyn uitgeloot en betaalbaar worden gesteld aan het gebouw der School aan de Laan. Voorts worden H.H. Aandeelhouders in de Obligatieleening ten laste van de Ambachtsschool voor Helder en Omstreken bijeengeroepen tot het houden van eene Vergadering, op Woensdag 21 Februari a.s., des avonds 7l/s uur, in het gebouw der Ambachtsschool, tot bet benoemen van eene commissie van drie aandeel houders ingevolge art. 7 en 8 van de Voorwaarden der geldleening. Het Bestuur der Ambachtsschool D. H. GRUNWALD, Voorzitter. L. J. J. DORNICKX, Secretaris. Consenten, niet door ondergeteekende zelf geteekend, zyn ongeldig. Bezitters daarvan moeten die zoo spoedig mogelijk op werkdagen tusschen 4 en 6 ure des namiddags aan het politie bureau aan het Westplein inleveren, teneinde daarvoor kosteloos andere te ontvangen. Helder, 6 Januari 1917. De Commissaris van Politie: C. W. GRATAMA. Kostelooze^lnenting en Herinenting. Burgemeester en Wethouders van Helder vestigen in het byzonder de aandacht der ingezetenen op de ge legenheid, welke in deze gemeente bestaat tot kosteioozo inenting en herinenting en wyzen met nadruk op Jde wenschelijkheid, om daarvan in dezen tyd gebruik te maken. Voorts brengen zy ter algemeene bennis, dat door den Heer W. J. Bakker, Arts alhier, tot kosteioozo Inenting zal worden zitting gehouden op Woansdag 10 Januari 1917, 's namid dags 2 uur precies, in het gebouw aan de Kerkgracht, naast hot Weeshuis. De ouders worden uitgenoodigd hun trouwboekjes of de geboortebewyzen van de kinderen, waarvoor inenting wordt verlangd, mede te brengen. Helder, 5 Januari 1917. GEVESTIGD te HELDER - de RuIJterstrait 41 Mej. G. ROODENBERG, Costumière. Beleefd aanbevelend. CORN. ROB, Breestr. 63, biedt zich aan voor bruiloften en partijen, en wat daarmee annex is, om met een grammophoon te spelen en ook met den mond te fluiten. Mevrouw KRUIJT, Havenplein 16, vraagt zoo spoedig mogeiyk een nette Dienstbode, békend met iken, P. G., v. g. g. v. Zich aan te melden 's av. 8-9 uur. Mevrouw VAN DAM, Hoofdgracht 85 a, vraagt 1 Februari een flinke Dienstbode, goed kunnende koken. Zich aan te melden 's av. na 7 uur, Terstond gevraagd een flink Dag meisje, niet beneden 16 jaar. AdresWeezenstraat 29. Gevraagd tegen 1 Februari een Dienstbode, zelfstandig kunnende werken v.g.g.v. Loon f150.— en waschgeld. Adres: Bureau van dit blad. Mevr. v. n. WAAG, R.ykstraat 6, vraagt 1 Febr. een flinke Dienst bode. Mevrouw LOUWERSE, Kanaalweg 81, vraagt tegen 1 Februari een flinke Dienstbode. Zich aan te melden 's avonds tus schen zeven en negen uur. Mevr. HOENKAMP vraagt, voor directe indiensttreding, een Dienst bode. Aanmelding na Zondag. AdresBinnenhaven 48b. Terstond gevraagd een DIENST MEISJE. Zich aan te melden na 8 uur, Ankerpark 15. Gevraagd: een net Dagmeisje. Zich aan te melden 's avonds van 7 tot 8 uur bij Mevr. GREVE, West straat 20. Gevraagd een flinke Werkster. AdresKoningstraat 110. Gevraagd een Werkster, voor Vrydag oï Zaterdag, loon f 1,25. AdresKerkgracht 14. Gevraagd een flink Meisje voor halve dagen, niet beneden 15 jaar. AdresDykstraat 35. By S. COLTOF, Kanaalweg, worden gevraagd voor direct twee flinke WINKELJUFFROUWEN, v.g.g.v. Dijkstraat 13. DINERS worden dage lijks aan huis bezorgd. Beleefd aanbevelend, Wed. RIETBERGEN.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2