WINTER - 36 UÜRS-RIT. Gaat niet naar Indië HERMAN NYPELS, A. KLOPPERS ZONEN MANJEFIEK soTrée „CASINO". Agentschap „Excelsior"-Motorrijwielen. Garage Nassauplein 7, Alkmaar. spoorstraat 41 - helder. THEE E. Brandsma. de heldersche bank. kunshanden 21 Motorrijders, waarvan 7 op „Excelsior". 12 Motorrijders, waarvan 7 op „Excelsior". led. MEIJE1L. WOLFF, Slechts f 1.20 per f/2 K? Dansclub Jntre Nous". Zaterdag 13 Januari '17 THEOSOFISCHE VEREENIGING. Openbare Vergadering W. J. LAMMERS H. JACOBS, Langestraat 10, Helder, Gedurende de stormen en regens voor Kerstmis werden 22 December gestart: Het circuit Doorn, Amersfoort, Apeldoorn, Zutfen, Arnhem, Wageningen, Doorn moest 6 maal gereden worden (pi. m. 9O0 K.M.) De rit werd geheel volbracht door 2 Motorrijders kwamen geheel zonder strafpunten aan, O zware en 1 lichte). Telegram-Adres: HAARSMA, Alkmaar. - Telef. Interc. 257. Verschillende modellen te Alkmaar voorradig. Dames! Spoorstraat 99 - 6. WIJTSMA. Keizerstraat 90. 1" en 2ehands Meubelen. Credieten en Voorschotten. P. GROEN ZOON. INDISCHE UITRUSTING de nieuwste medellen. Grootste sorteering. LOODSGRACHT 69. verplaatst is naar 3 3/2 3/2"/. 4 7. MA&A JJE STEK' K. ACKEMA, 's WOENSDAGS Stationstraat 11, Poetst Uwe op Introducties tot en met Woensdag, des avonds van 5 tot 6 uur, 2de VROONSTRAAT 98. W. B. Frlcke-Log», Slulsdijkatr. 54. op Dinsdag 9 Januari 1917. Spreker: de heer M. v. MAANEN. Onderwerp: „Karma of God's Liefdewei." Aanvang 8 uur. Entrée 10 cent. Gemobiliseerd Bouwkundige biedt zich aan voor het maken van volledige ontwerpen, bestekken, be- grootingen, enz., tegen speciale tarieven. Adres: Binnenhaven la. Qediplomeerd Heeren- en Dames-kapper Tel. 206. KANAALWEG 169 DAMES Haarwerk Is een zaak van ver trouwen. Wendt U dan tot boven staand adres, waar alle soorten HAARWERKEN door mijzelf op eigen atelier worden vervaardigd. Ook van uitgevallen haar worden alle soorten haarwerken gemaakt. koopt steeds In greote- en kleine partijen ep tegen reuzen, reuzenprijzen. Per Kaart ook te ontbieden. Voor heelen en gedeeltelijken Inboedel, Wlnkel-oprulmlngen in welks brancha sok. REUZENPRIJZEN veor Lompen, Metalen, IJzer, lumml, Boeken, Couranten, Mollen-en Konijnen vellen anz. enz. 99 99 Speciaal adres voor OVERHEMDEN naar maat. OVERHEMDEN met piqué borst f 3.00, prima kwaliteit. Uw adres voorHAARWERKEN is SPOORSTRAAT 99. Oiar worden allo soorten Haarwerken vervaardigd van uitgevallen Haar an ook op ataal. In- en Verkoop van Te koop en te zien: des morgens van 10 tot 12 en des middags van 2 tot 4 uur. In geen geval 's avonds. Gevestigde Financieels Instelling verstrekt op gemakkelijke wijze groots en kleine Credieten, Voorsohotten, 2e Hypotheken, enz,, met an zonder periodieke aflossing. Brieven fr. onder No. 422, Bureau v. d. blad. Anno 1860. Intoro. Tel. 222. binnen en buiten de gemeente, op alle plaatsen (fes Rijks. Directe uitbetaling v.n marinewissels. Sluiten beleeningen, prolongatiën op ter beurze genoteerde fondsen. alvorens eën prijscourant van complete te hebben aangevraagd, bij: - LEVERING ONDER GARANTIE. MTrimafèöi Vervaardigd uit de edelste grondstoffe*. Ondergeteekende maakt zijne geachte clientèle bekend, dat zijn zaak Beleefd aanbevelend, Het oude, voortreffelijke merk! Wij nemen gelden in déposito: met één dag opzegging tien degen mor drie meenden rnst zes maanden één jaar vast u ZAANDAM. Spreekuur te HELDER: '1 middag, van 1—4 uur, opverzoakook 'a morgana var 10—12 uur, p/n. Wed. BUIKES, niet Stationsweg of Spoorstraat. Op aanvraag zend ik gratis een nuttig boekje met Inlichtingen en wenken. Schoenen uitsluitend met M.ANJEFIEK Is de naam. MAGNIFIEK is de glans. Alom verkrijgbaar. FABRIKANTE: Meppol. FEUILLETON. Eu ipiitdt til éu Eofopeuchsn oorlog. DOOB JULES VERBEEKE. 2) De dokter zag om en vroeg: ,GHj ook hier, Cari?" „Ik was by de Signoratoen zij viel." „Hoe kwam dit?" „De Signora wilde in dit weer naar boven gaan en dat was niet mogeiyk. Ik belette haar om zich in den dood te brengen." „Wilde zy in dit weer naar boven gaan „Ja." „Waarom „Zooals u weet dokter is nu eenige dagen geleden dat ontzettende onge luk gebeurd, met die vliegmachine boven den Ledro-pas." „Jawel, met dokter Verbeeke." „Juist. Zooals ge u herinnert vond men later wel de verkoolde overblijf selen van den vliegenier, maar niet het lichaam van den Belg." „Dat weet ik." „Nu eergisteren kwam deze jsnge vrouw uit Frankrijk aan. Zy was zijn bruid. Zy wilde hem zoeken. Niemand der gidsen voelde er voor. Maar ik, die zelf zooveel heb moeten afstaan, aan onze wreede bergen, had innig medeiyden en ben met haar medegegaan naar den Ledro-pas by het Ledro-ravijn. De afgrond loeide I 't Was alsof hy zijn slachtoffer be vocht Wy hebben er een kruis gezet, dicht by de andere kruisen Vanaf dat oogenblik is de Signora iederen dag er heen geweest. En nu vanavond was 't my, alsof ik haar bewaken moest. Ik vroeg haar te spreken. Men zeide my dat ik wel naar boven mocht gaan. Ik klopte herhaaldeiyk aan en aangezien ik geen antwoord kreeg ging ik binnen. Zij zat doodsbleek aan 't raam en na weinige minuten vroeg zy my of 't zulk weer was geweest toen het on geluk gebeurde. Ik antwoordde toe stemmend. Toen wilde ze ineens naar boven. Zy wilde by hem zijn Ik bezwoer, dat zulks niet ging en toen toen"... de stem van Cari Caro beefde „werd zy krankzinnig en sloeg eenige minuten later tegen den grond." Dr. Rachuni had, terwyi hy bezig was met de levensgeesten op te wekken, goed toegeluisterd. Hy be schouwde zyn patiönt met medelijden en spaarde moeite noch tyd het bewustzijn te doen terugkeeren. Na minuten lang bezig geweest te zyn, liet hy haar nogmaals ruiken aan een flacon geeatryk vocht en een glim lach van voldoening roerde zyn schoon, krachtig, manneiyk gelaat. Zij bewoog zich IOpende de oogenstaarde met grenzelooze verbazing de kamer rond en daarna den dokter aan en vroeg met matte, flauwe stem: „Waar ben ik?" „By goede lieden!" Wees rustig, antwoordde de dokter, terwijl hij haar meteen drong een weinig te drinken. „Jules"stamelde Eugenie." „Hij komt aanstonds... Wees kalm 1" De dokter riep nu de eigenares van het hótel en gaf haar bevel om on middellijk de behulpzame hand te bieden om Eugenie te ontkleeden. Enkele minuten later lag Eugenie onder bet dek en gaf dokter Rachuni haar een poeder in. Hij stond daarna nog zeer lang by het bed en toen eindelijk Eugenie's rustige ademhaling bewees dat zy sliep, ging hy zeer stil naar de andere kamer waar de oude Cari Caro zat met de eigenares van het hótel. „Zy is thans rustig en slaapt zei de man der wetenschappen, maar er moet gewaakt worden." „Dat zal ik doen", zei nu de oude berggids." „GoedWordt zy wakker dan geeft ge haar te drinken uit 't glas dat bij haar staat. Spreek zoo weinig mogeiyk. Morgenochtend vroeg ben ik terug. Na nog verschillende wenken ge geven te hebben, vertrok de dokter en weldra was alles in diepe rust verzonkenAlleen de oude Cari Caro zat wakker voor zich heen te staren In de verte rommelde de donder nog zachtdoch ook vernam hij het scherpere geluid dat geweren veroorzaken, wanneer men hen af schiet Want 't was oorlog Oorlog tusschen Italië en Oostenryk- Hongary'e Inderdaad werd er geschoten dien nacht. De Oostenrykers hadden den Ledro-pas bezet gehad, doch de Itali- aaDsche jagers hadden hen verdreven uit hunne bergstellingen, met het gevolg dat men nog steeds worstelde om het b6Zit van dien toegangsweg van het eene land in het andere. Want juist de grens was geteekend door hooge, onoverkomelyke bergen, zoodat men steeds meer gebruik moest maken van de verschillende passen, zoo genoemd, omdat het wegen door de bergen waren, die gemakkeiyk betreden konden worden. In oorlogstijd was het dan van groot belang wie die passen bezetten kon, en streefde men er naar om zooveel mogelijk toegangswegen in bezit te houden of te krygen. Oostenrijk was in dit geval de eerste geweest en had onder meer den Ledro-pas bezet, waardoor het Italiaansche leger noodwendig werd tegengehouden in de uitvoering van het plan om Oostenrijk binnen te vallen, Natuuriyk probeerden de Italianen dien pas te vermeesteren en juist op een oogenblik dat zy den stryd zouden aanbinden k wam eenFransche vliegenier, La Ros'geheeten op het Italiaansch strijdperk met zich mede brengende den oorlogsspion der ge allieerden, dokter Jules Verbeeke. Deze met La Ros hadden zich be schikbaar gesteld om de Oostenrykers uit de Ledro-stellingen te verdrijven door bommen te gooien. Juist toen de vliegmachine terug wilde keeren, werd men overvallen door een hevig onweer, waarbij de vliegmachine naar beneden tuimel de een dag later vond men het toestel, waaronder verkoold La Ros den eeuwigen slaap des Doods sliep. Van dokter Jules Verbeeke evenwel geen spoor Ondanks alle ijverige nasporingen vond men niets van hem en algemeen dacht men in Storo dat de oude Cari Caro geiyk had met te zeggenHy ligt zeker in het Ledro-ravyn. En toen Freule Eugenie d'Epinay, de verloofde van dokter Jules Verbeeke door bemiddeling der Fransche re geering naar Italië kwam, kon men haar niets anders aanwyzen dan het gapende ravyn I Dit alles overdacht Cari Caro toen j stil te waken zat en benevens den rommelenden, wegstervenden donder, nog 't geweervuur hoorde De Oostenrykers probeerden weer om de Italiaansche Alpenjagers te verdrijven. Het was nu al de zooveelste maal dat men dat probeerde, doch ook ditmaal schoot men niet veel op. De Italianen weken niet. Geen duim breed gronds stonden zy af. En iede ren dag en nacht klonken de geweer schoten die weerkaatst werden tegen de bergwanden in 't rond. Menigeen was er door afgeschrikt, menig bergbewoner was naar beneden naar 't dal of naar Store gedaald, omdat men vreesde dat de Alpen jagers de vyandelyke komen zouden om te rooven en te dooden Zoo kwam het dat de bergen, anders om dezen tijd van het jaar goed bewoond door allerlei gidsen of hoe ders van koeien en geiten, vrywel geheel verlaten waren. Alleen op den Ledro-berg, hoogste uit den omtrek, was nog één bewoonde hut. Verscholen tusschen twee enorme rotsgroepen, geleek het wel alsof de natuur zelf deze hut beschermen wilde, want waar andere berghutten ieder jaar waren weggeslagen, 't zy door een orkaan, of door eene lawine of door sterke bergstroomen, d hut stond er al jaren lang, zelfs Cari Caro vertelde dat dit woninkje er al stond toen hij geboren werd. En dat was al vyf-en-zeventig jaar geleden. Behalve dat deze berghut daar zoo veilig stond, was er nog eene by- zonderheid, die de bewoners van Storo, en de andere bergbewoners nooit verzuimden te vertellen wanneer een toerist vroeg of de Ledro-berg te beklimmen was. „Jawel" luidde dan het antwoord, „alleen moet gy een goeden gids mee nemen, want ginds heel hoog woont Quida de bergheks en 't is beter dat gy daarmee niet in|aanraking komt." Zoo sprak men over de bewoonster van de berghut, die zoo rustig stond tusschen de rotsen van den Ledro- berg. Een zeer smal, kronkelend pad, gaande langs diepe afgronden leidde naar de hut. Zelden zag men er iemand heen gaan, dan alleen een oud gebogen vrouwtje, de bewoenster en eigenares van de hut. Quida, de bergheks werd zy in 't dal genoemd en het volksbygeloof schreef haar krachten toe die boven- natuuriyk waren. Quida zelf stoorde zich nergens aan. Als jonge vrouw, nu al meer dan zestig jaar geleden trok ze met haar jongen man de bergen in en woonde in de hut rustig en tevreden. Haar man was berggids geweest, had door eeriyk gewin zich een tweetal koeien en geiten kunnen koopen, waardoor de levenstoestanden voor hem en zyne vrouw veel beter waren dan die van andere bergbe woners. Op het toppunt van geluk geko men, Quida was de gelukkige moeder geworden van een allerlief- sten jongen, ging Vader met een gezelschap Engelschen naar boven, terwyi er sneeuw dreigde. Doch ervaren gids als hy was, zag hy geen bezwaar in den kleinen tocht dien men tot iederen prijs wilde doen. Men ging op wegen keerde nooit terug. Onoplosbaar was dat raadsel ge weest, en hoe de mannen van den Ledro-pas ook zochten, men kon geen enkel spoor meer ontdekken van Quida's man en zyn gezelschap. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 4