HELDERSCHECOURANT Hotel Bellevue. Diners. Soupers. No. 4723 DONDERDAG 11 JANUARI 1917 46* JAARGANG Bericht. Als jgevolg Tan de met ingang van 1 Januari 1917 door de Vak bond wi in het Boekdrukkersbedrijf vasfcgwtelde loonsverhooging, zijn wij genoodzaakt het tarief der gewone advertentlSn te verhoogen. De prijs van 1 tot 4 regels wordt thans 40 cent, elke regel meer 10 cent. De prijs der kleine advertentiën (gevraagd, te koop of te huur) blij ft bepaald op 30 cent per 4 regels bij vooruitbetaling. Bü „bevragen aan ons bureau" of „met brieven" wordt daarvoor 10 cent extra berekend. Os prijs der bandelsadvertentiën (z.g. wlnkeladvertentiën) zal worden berekend naar de billijke tarieven, waarvan een afdruk aan ons bureau verkrijgbaar Is. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen Ingazonden, 2. Feuilleton enz. DE OORLOG. De legerberlchten van 8 en 9 Januari. Op het W e s t e 1 ij k front was de gevechtsactie gering, daarentegen waren de artilleriegevechten op ver scheidene punten zeer hevig. In de landen der Entente dagen terug bv. in Frankrijk gaan af en toe stemmen op, die zeggen dat Engeland niet voldoende doet om de bondgenooten te steunen. Als antwoord hierop heeft naar uit Loudm wordt gemeld de Engelsche regeering voor het eerst aan Reuter en aan de correspondenten, die aan het front zijn, veroorloofd om mede te deelen, dat de Engelsche troepen die in Frankrijk zijn, ongeveer twee millioen man sterk zijn, en op een front van 160 K.M. samengetrokken zijn. Geen gedeelte van de verschil lende Europeesche fronten is zoo geducht bezet als het Engelsche front. Reuter: voegt hieraan toe, dat de omvang van de aanstaande krachts inspanning der Engelschen in Europa niét' op zijn waarde geschat wordt, behalve door de Duitschers. Hoewel de geallieerde regeeringen het belang en den grooten omvang van de door Engeland ontwikkelde krachtsinspan ning kennen, geeft de openbare meening in Frankrijk, Italiö en Rusland er zich niet nauwkeurig rekenschap van. 2y bepaalt er zich toe, de lengte van de verschillende fronten uit te meten en beschouwt de kortheid van het Engelsche front als een teeken vau militaire zwakheid. Men kan er nog bijvoegen dat de tegenwoordige troepensterkte aan het Engelsche front in drie of vier maanden nog veel grooter zal zijn geworden, wanneer het oogenblik voor operaties op groote schaal ge komen zal zijn. Van het O o s t e 1 ij k front. Ten Z. van Riga zetten de Russen hunne aanvallen voort. Naar dd. 9 Jan. van Duitsche zijde wordt mede- gedèeld, mislukten vijandelijke aan vallen, aan weerskanten van de ka, ondernomen. Het door de Duitschers bezette Dwinaeiland Glanden, ten N. van Illuxt ging weder voor hen verloren. Pogingen der Russen om op den linker Dwina-oever vasten voet te krijgen werden evenwel tot misluk king gebracht. Het Russische communiqué van den 9en geeft aan, dat aanvallen der Duitschers tegen de Russische stel lingen bij Kalutsem afgeslagen wer den. Het eiland Glauden werd door een plotselingen aanval der Russen heroverd. 7 machinegeweren en 4 loopgraafmortieren werden genomen, 17 man gevangen gemaakt. Een vijandelijken aanval ten N.O. van Chelvov werd afgeslagen. Van het Roemeensche front. De gebeurtenissen die zich aan de Sereth afspelen, vormen hoogst be langrijke oogenblikkèn in den loop der krijgsverrichtingen. Zoodanig worden zij ook in de landen der Entente beschouwd. Blijkbaar ver wacht men echter dat spoedig een verandering zal intreden, die de Russen dan in staat zal stellen tot het offensief over te gaan. Het bericht uit Parijs dat men den strijd aan het Sereth front van het hoogste belang achtte wijst hierop. Immers is het niet de gewoonte dat de partij die in het nadeel is, dezen nadeeligen toestand als hoogst belang' rijk aanduidt. Intusschen heeft de tegenaanval der Russen, hoewel met aanvankelijk succes bekroond, niet kunnen beletten dat de versterkte plaats Focsani ver loren ging. Blijkbaar heeft de aanval dan ook geen ander doel gehad dan den terugtocht op meer achterwaarts gelegen stellingen te dekken. Naar de „N. Rott. Ct." opmerkt, staat het verlies van Focsani in verband met de daaraan voorafgegane gebeurtenissen. Door het verlies van Braila was reeds een van de voor naamste steunpunten voor de ver dediging van de linie aan den rechteroever van de Sereth wegge vallen. Door hun vooruitgang daar en in het gebergte, dreigden de cen- tralen op twee plaatsen over de Sereth heen te trekken, in welk geval het voor de Russen slechts een nadeel zou zijn, zoo zij in het centrum zich nog op den rechteroever bevonden. Nu is met Focsani ook het tweede van de voornaamste steunpunten aan den rechterkant van de Sereth weg gevallen. En daar de Russen zich ook niet in een tusschenstelling, die zich nog aan een kanaal tusschen Focsani en de rivier bevond, hebben kunnen handhaven, hielden de gebeurtenissen van Maandag in, dat de rechteroever van de Sereth in het bezit van de centralen is, en weldra de strijd om den overtocht over deze ten deele rivier een aanvang zal Ook het verlies van den berg Mgi Odobesci, ten N.W. van'Focsani heeft voor de Russen nadeelige gevolgen. Waarschijnlijk zullen zij nu tot achter de Putna moeten terugtrekken. Uit Italié komt een bericht het welk aangeeft dat de munitie-voor raad der Russen is aangevuld en de transportdienst opnieuw is geregeld, en dat spoedig een nieuw ofFensief der Russen zal beginnen. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de Centralen, dit wetende, na de verovering van Walachije hun ver overingen voortzetten en zich niet naar Macedonië wenden, teneinde de voorbereidingen tot het offensief zooveel mogelijk in de war te sturen. Met betrekking tot de krijgsver richtingen wordt van Duitsche zijde dd. 9 dezer medegedeeld, dat de Russen de naar de Moldauvlakte voe rende dalen hardnekkig verdedigen. Stap voor stap worden zij evenwel terug gedrongen. Ook Maandag verloren zij aan beide zijden van het Casin- en Susita-dal sterk verdedigde stellingen. Verwoede tegenaanvallen brachten hierin geen verandering. Uit de streek van Fundeni zijn de Russen op de linie Czangeni-Manesti teruggeworpen. Het dorp Garleaska werd bestormd en bezet gehouden. De buit die Maandag werd gemeld, steeg tot 3 kanonnen en 10 machine geweren het aantal gevangenen tot 97 officieren en 5400 man. Een Bulgaarsch bericht maakt mel ding van de beschieting der in de Dobroedsja door de Bulgaren bezette stad Tulcea, aan de Donau, door een vijandelijken monitor. Het Russische communiqué geoft aan dat aanvallen der centralen aan Oituz, en aan de Suaita afgeslagen werden. Aan de rivier Casin werden de Roemeniörs een weinig terug ge drongen. Op de linie aan de Putna en de Sereth werden nieuwe stellingen ingenomen. Op de overige fronten geen ge beurtenissen van belang. De duikboot- en mijnoorlog. HetFraDsche ss. „Alphonse Conseil" (1591 ton) het Engelsche ss. „Lesbian" (2555 ton en het Japansche ss. „Sjinto Maroe" (2592 ton), zijn in den grond geboord. Naar men meent trof het Noorsche i. „Borgholm" het zelfde lot. Het met contrabande voor Engeland iladen Noorsche as. „Lupus" (536 ton) werd als prijs naar Hamburg opgebracht. De conferentie te Rome. Uit Parys wordt gemeld, dat de Fransche ministers Maandagavond uit Rome teruggekeerd zijn. Briand zeide daarbij tot eenigejournalisten: Wij komen voldaan terug, niet wegéns de flinke houding van Italië, waaraan we nooit hebben getw^feld, maar omdat we in beginsel tot overeen stemming zijn gekomen. Wij hebben ook alle kwesties van ondergeschikt belang opgelost. Vandaar, dat we een uitstekenden indruk meedragen. Een ultimatum van da Entente aan Griekenland. Naar dd. 9 dezer uit Piraeuswerd gemeld, stelden de Ententemogend- heden Frankryk, Engeland, Rusland en Italië Dinsdagmorgen een ultima tum aan de Grieksche regeering. Hierin werd geöischt, dat birinen' 48 uur aan de in de nota van 31 Dec. gestelde eischen moest worden vol daan. Dej nota van 81 Dec., die door de Grieksche regeering gedeeltelijk on- aannemelljk werd verklaard, eischte verontschuldiging voor de vijande lijkheden van 1 December degradatie) van den verantwoorde lijken officier; publiek eerbetoon aan de vlaggen der geallieerden; amnestie voor alle gearresteerde Venizelisten schadeloosstelling voor de den eersten en tweeden December ver nielde eigendommen, inclusief die van de Venizelistische pers; herstel van contróle op die lijnen, waaromtrent onderhandeld zal wor den tusschen de vertegenwoordigers der Entente en de regeering, teneinde deze aangelegenheid minder verward te maken voor de Grieksche autori teiten overbrenging naar den Peloponesus van alle troepenmachten, wapens en munitie, met uitzondering van wat noodzakelijk is voor politie doelein den. Verder wees de nota er op, dat militaire noodzaak de Entente er toe zou kunnen brengen, troepen op Itea te doen landen, teneinde deze naar Saloniki te kunnen doorvoeren. De nota was alleen geteekend door de vertegenwoordigers der bescher mende mogendheden Engeland, Frankrijk en Rusland. De Italiaansche gezant legde een verklaring af, waarin de solidariteit met de nota der Entente werd betuigd. Tropof afgetreden. Petrograd, 10 Jan. De minister president Trepof en de minister van onderwijs Ignatief zijn afgetreden. Prins Golitzin is benoemd tot pre mier, senator Koeltsjinsky tot mi nister van onderwijs. De Vredesvoorstellen. De soc. dem. Rijksdagafgevaardigde Scheidemann heeft, in verband met het antwoord der Entente, op een vergadering te Augsburg zijn stand punt over den vrede uiteengezet. Hierbij heeft hij o.m. gezegd: Al heeft de rijkskanselier van onderpanden en de oorlogskaart ge sproken, .men mag niet over het hoofd zien, dat wij op de wereldkaart ons koloniaal bezit verloren hebben en onze koopvaardij op de wereldzee geheel stilstaat. Wat voor voordeel zouden wij er onder deze omstandig heden bij hebben, als wij Belgie en Noord Frankrijk behielden Wij malen geen zier om Belgiö en om het erts bekken van Briey, als wy de vrije zee hebben. De al-Duitsche oorlogs doelen zijn niet te verwezenlijken. De eenige redelijke grondslag, van den vrede Is: „Wat Franach ia, blijft Franacb, wat Belgisch is, blijft Bel gisch, wat Duitsch is, blijft Duitsch." De overwinning van Duitschland be staat hierin dat het zich in den strijd tegen een ontzaglijke overmacht ge handhaafd heeft. Een nederlaag zou de Duitscho handel en nijverheid verlammen, de arbeiders tot ellende doemen, het Duitsche volk tot een bedelaarsvolk in Europa maken. Enge- and's dreigementen moeten ernstig opgevat" worden. Maar Duitschland treft nu voor den verderen strijd i verantwoordelijkheid en het zal vechten en volhouden tot den laatsten man, vechten voor het bestaan en de toekomst van het Duitsche volk. Duitsche oorlogsdoelen. Is tegenhanger van het door Scheidemann gesprokene, geven wij hieronder weer wat de „Nationale Commissie" in Duitschland, die onder leiding staat van Prins Weael, en welke commissie Vroeger als gematigd in haar eischen beschouwd werd, als vredesprogramma voert lo. De vrede moet niet slechts een Duitsche, maar ook een der bondgenooten zijD. Hij moet een blijvend samengaan der nu verbonden mogendheden verzekeren 2o. Over de door ans veroverde gebieden moet op grond van den oorlogstoestand en nadruk leggend op het belang van Duitschland beslist worden. Voor alles moet naar de Btrategisch noodige grensverbetering gestreefd worden. Het woord „ver overingspolitiek" mag ons daarbij niet afschrikken 3o. De vryheid der zeeön voor ons en voor de rest van de niet-Engelsche wereld, vooral voor de neutrale mo gendheden, moet verkregen worden; 4o. Een krachtig, levensvatbaar en verdedigbaar koloniaal rijk moet ons teruggegeven worden; 5o. Er moet naar het verkrijgen van een oorlogsschatting, die met de grootte onzer opofferingen overeen komt, gestreefd worden. Erg gematigd ziet dit programma er niet uit en het woord „grensver betering" doet sterk denken aan an nexatieplannen. De Belgische arbeidersjong en de vredesvoorstellen. Naar dd. 9 dezer uit Parijs wordt gemeld, hielden de leider8 van de Belgische arbeidersparty na het Duit sche vredesaanbod een geheime ver gadering. Een resolutie werd aange nomen, waarvan de hoofdinhoud luidt als volgt: De Belgische arbeiderspartij ziet in de dubbelzinnige verklaringen van den kanselier een manoeuvre om een bedenkelljken vrqde voor te bereiden ten gunste van de centrale mogend- jn. Derhalve acht zy internationale socialistische beraadslagingen ten gunste van den vrede thans nutteloos en gevaarlijk. Ook al mochten alge- meene theoretische en practische conclusies, zelfs met algemeene stemmen, er uit voortkomen, dan zou toch de Belgische arbeiderspartij niet het minste vertrouwen hebben in de wijze, waarop deze door de Duitsche soc.-dem. zouden1 worden opgevolgd. Het wantrouwen van de Belgische arbeiderspartij is des te meer gerechtvaardigd, nu in Belgie een deportatie in massa plaatsvindt van arbeiders, die bij honderdduizen den veroordeeld zijn tot dwangarbeid ten voordeele van den vljand( zonder dat de meerderheid van de Duitsche arbeiderspartij iets anders tegen de verdrukkers, die zij gehoorzaamt, weet te zeggen, dan vage en zwakke woorden van medelijden voor de broeders, die tot de gruwelijkste slavernij worden gebracht. De Belgische arbeiderspartij hoopt vurig, dat de socialisten in de ge allieerde landen eensgezind zullen zijn om maatregelen te beramen en goed te keuren, welke er toe kunnen leiden om dezen verdedigingsoorlog tot een goed einde te brengen, door nederlaag van de aanvallers. Uit Berlijn wordt nog aan „de Tijd" gemeld Ofschoon de vredesactie, welke tengevolge]van het aanbod der centrale mogendheden enkele weken is ge voerd, door het afwijzend antwoord der Entente voor goed schijnt gesloten, kan tegen de helft dezer maand toch nog een belangrijke verklaring van den Rijkskanselier tegemoet worden gezien. Er wordt! slechts gewacht op het antwoord dat de Entente aan Wilson zal geven, om de verdere houding van Duitschland en zyn bondgenooten ten aanzien van de vredesbeweging vast te stellen. Deze vaststelling zal geschieden in de redevoering door den Rijkskanselier bij de weder- bijeenkomst van den Rijksdag te houden en gepaard gaan met een vertoog tot de neutralen, welke Wilson's voorstel hebben gesteund. De redenen waarom Nederland geen officieelen overigens -niet gevraag- den, steun aan de nota van Wilson verleende, zijn hier bekend en worden gebillijkt. Men weet, dat de Neder- 4% Kaarten en Atlassen Oartonneeren der boeken Kaften 2 ct. Kantoor- behoeften landsche regeering een anderen stap op het geschikte oogenblik zal doen. WashingtoD, 9 Januari. President Wilson heeft den Zwitserschen ge zant persoonlijk bedankt voor het voorstel van Zwitserland om de nota van Wilson te ondersteunen. Kabinetscrisis in Spanje. De tot nu toe door Spanje gevolgde neutraliteitspolitiek, en vooral ook het niet steunen van de nota van Wilson, had tot gevolg, dat het ministerie- Romanones sedert eenigen tyd bloot stond aan scherpe aanvallen der vrij sterke pro Duitsche pers. Zoo gaf bijv. het blad „La Nacion" n onderhoud met een diplomaat (men meent den Duitschen gezant) weer, waarin gezegd werd, dat het in den grond boren van Spaansche schepen „een ernstige les" wasvoor wijze, waarop de eerste minister zichzelf aan de zijde der geallieerden had geschaard en de gelegenheid tot bemiddeling in den oorlog had laten voorbijgaan. Uit Madrid werd nu dd. 9 Januari gemeld, dat Romanones het ontslag van het geheele kabinet aangevraagd had. De Koning verzekerde hem echter opnieuw van zijn volkomen vertrouwen, zoodat het geheele kabi net aanbleef. Waarschijnlijk had dus deze crisis in hoofdzaak een demonstratief ka rakter, in verband met de boven vermelde perscampagne. PLAATSELIJK NIEUWS. Aanbesteding Schoolbehoeften. Door Burgemeester en Wethouders werd Dinsdagmiddag aanbesteed: de levering van schoolbehoeften voor de openbare lagere scholen alhier, de Burger-Avondschool en de Zeevaart school. Ingekomen waren de volgende biljetten: h- do h.J.p. Boekü. J. C. Wit Jr. Egn'er Haas Duinker School 1-8 6.44A85» 6.86S.S6' - 7.029.91' BUr®chool°n-d 698"50 m60 - 781,40 Zoevaartschool 885.60 897.72' - 402.45 6% 4% 20 ct. 20 Ct. - 1.540.99 1.685.59 1.687.91' 6e Winterconcert Marinekapel. Het symphonie-orkest der Marine- tpel gaf Dinsdagavond in „Tivoli" zyn 6e concert. Vooral het eerste gedeelte was interessant en boeiend; na een „Marche solennelle" van den directeur zeiven, die uitmuntte door klankschoonheid, volgde Beethoven's Egmond-ouverture.In dit nummer, maar vooral in het hierop volgende van Massenet, toonde het corps weer eens, wat het prestoeren kan. De „Scène3 pittoresques" van Massenet personifieeren a(s het ware den geest van het Fransche volk. Zy bestonden achtereenvolgens uit een bijzonder mooien, zeer geestig gedachten marsch, Ais de Ballet, luchtig en huppelend en vooral geestig; een heerlijk schoon Angelus, waar tus schen het orgelspel door telkens de melodie opklinkt van de Angelusklok, en tenslotte het woeste, bacchantische FSte bohème, met af en toe den opklaterende schaterlach van de fuivende jongelui. Een prachtig nummer. Na de pauze was het programma minder; na eene ouverture van Chape- lier een paar kleine stukjes van Canoby en Elgar, terwijl inet een wel wat lange fantasie uit „Ma dame Butterfly" besloten werd. Vereeniging v. Vrouwenkiesrecht. Onlangs is door het bestuur van de afdeeling Helder van de Vereeni ging voor Vrouwenkiesrecht het vol gend schrijven aan minister Posthuma Vrouwen en meisjes van den Helder 1 Dé ure kan komen dat de mannen worden weggeroepen. Dan moet hulp plotseling en onver wacht worden verleend. Want door het oproepen van een groot aantal werkkrachten uit staats- en gemeente bedrijven, uit particuliere zaken, zou een plotselinge stagnatie kunnen ont staan juist op het oogenblik dat de heele samenleving er belang b|j heeft dat de zaken geregeld loopen. Verschillende diensten, nu door mannen verricht moeten door de vrouwen kunnen worden overgeno men. Om voor onze plaats nog niet speciaal te wijzen op de groote be hoefte die hier in geval van oorlog zou zijn aan verplegend personeel. Maar zal dat kunnendan moeton we weten op wie wij in dat geval kunnen rekenen, dan moet nu reeds gezorgd worden dat zij, die zich daarvoor aanmelden, zoo noodig, geoefend worden. Een ieder kent een vak, acht zich geschikt voor een bepaald vak, meent dat zij het na eenige voorbereiding zou kunnen uitvoeren, welnu, als ge dat op geeft, zijn we klaar. Wy bedoelen niet ods te begeven op het terrein der industrie, ook niet op dat van den landbouw. Wij willen helpsters, vervangsters hebben voor post- en telegrafie, vervoerwezen, win kelbedrijf en administratie, huise lijke bezigheden en verplegingsdienst vooral. 't Is de bedoeling dat by eventueele overname van het werk steeds die genen voorgaan die voor haar brood moeten werken. Eveneens zullen voor gaan die vrouwen wier man of vader de betrekking bekleed had. In 't oog moet gehouden* dat alle zich aanmeldende krachten alleen dienen tq-r vervanging van man nelijke werkkrachten in tijden van nood, dat zy dus nooit aanspraak zullen mogen maken op de tijdelijk ingenomen plaatsen. Voorgestaan wordt ook het beginsel gelyk loon voor geiyken arbeid door onderbieding mag de vrouw den man absoluut niet verdringen. In sommige groepen mag geen loon worden geöischt, b. v. de helpsters in ziekenhuizen. Vrouwen en meisjes van den Helder. Leest dezen oproep met aandacht en ernst. Wy begrypen ge zult vóór U aan te geven er meer van willen weten. Welnu: Big eiken boekhandelaar stellen wij gratis verkrijgbaar een boekje dat U volledig inlicht. Gaat even binnen en vraagt het. Met dezen oproep vervallen alle vroegere gedane toezeggingen. Wie zich vroeger voor een bepaald bëdryf of dienst in tyd van nood heeft op gegeven moet het nu opnieuw doen. Vrouwen en meisjes, stelt U ten dienste der gemeenschap op het oogenblik dat het land U noodig heeft. Er zal gelegenheid zyn zich te laten iDschryven tot het verkrijgen van nadere inlichtingen op Donderdag en V r ij d a g 18 en 19 Januari van 10 tot 5 uur inde kleine zaal van „Casino". Onderstaande dames zijn bereid alle gevraagde inlichtingen te geven. Het Comité v. d. Urgentie-Raad Mevr. Naudin tkn Cate-Gêbel. Mevr. Repelaeb van Driel van Limburg Stibuv. Mevr. De Boeb—Jongkees. Mevr. van Tbotsenbubg— van Lieb. Aan Zyne Excellentie den Minister van Landbouw: In gevolg van Uwe, thans gepubli ceerde raadgeving aan de huisvrouwen om toch vooral zuinig met levens-' middelen om te gaan, zou het bestuur van de afdeeling Helder van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht gaarne het volgende onder de aan dacht van Uwe Excellentie brengen. Waar adressante met zekerheid meent te kunnen gelooven, dat er door de mannen van Marine en Leger de grootste zuinigheid niet wordt betracht, dat, wanneer er met overleg werd gehandeld, dit een enorme be sparing zou geven, verzoekt zy Uwe Excellentie dringend zoo spoedig mogeiyk in die plaatsen, waar garnizoen of marine is, eenige flinke vrouwen te laten aanstellen, die dageiyks de mannen met raad en daad kunnen bijstaan. Ernstig hopende, dat Uwe Excel lentie de welwillendheid zal hebben op dit scbryven in te gaan, enz. Urgentieraden. In meerdere plaatsen van ons land zijn tijdens de mobilisatie opgericht Urgentieraden, die ten doel hebber te zyn het centraal punt waar vrou welijke vrywillige werkkrachten op elk gebied zich kunnen aanmelden tot het verrichten van arbeid in tydeD van nood voor Staat, gemeente of particulier. Tot hiertoe bestond in onze ge meente zulk een Urgentieraad niet. De telkens opduikende vredesgeruch- ten deden ons hopen, dat 't wellicht niet meer noodig zou zyn. Nu echter, blijkens de berichten der laatste weken, de vrede nóg lang op zich kan laten wachten, nu is bet niet langer verantwoord, dat ook in onze gemeente geen pogingen zouden worden gedaan om klaar te zyn, als droeve dingen het noodig zouden maken. O, mocht het niet noodig zyrvl Maar 't kan, en wie gereed wil zyn, dient zich voorbereid te hebben. We zouden anders het zelfverwyt niet kunnen ontgaan: „Hadden we toch maar intyda gezorgd". 3INÜENLABD Nederland en de nota fan Wilson. Dr. van -Dyke, de vertrekkende ge zant van Amerika te den .Haag, heeft aan de Asb. Press of America een verklaring afgelegd, waarin hy o.a. zeideDe mededeeling van den Nederlandschen minister van buiten- landsche zaken, dat president Wil son's nota f van 18 December, aan hem door my werd overhandigd, zon der eenig verzoek of wensch tot ondersteuning ervan door de Neder- landsche regeering is volkomen juist. Ik deed zulks, omdat door myne regeering my aldus was bevolen. Mijne opdracht' luidde, de nota van president eenvoudig als kennis geving te overhandigen. De reden hiervan is, dat Amerika j delicate en moeiiyke positie van de Nederlandsche regeering te midden van dezen oorlog begrijpt en er niet haar aandrong, zelfs haar niet verzoeken wilde, iets te doen, dat door haar niet raadzaam, voorzichtig en nuttig zou worden geacht.Ik' mijn best gedaan, dit juiste begrip van de Nederlandsche positie in de Vereenigde Staten te bevorderen, en zal ook daarmede voortgaan. Engeland en onze munitieaanmaak. Eenigen tijd terug werd gemeld, dat Engeland voortaan alle materialen, bestemd voor onze artillerie-inrichtin gen ongehinderd zou laten passeeren, In de maand December zyn echter op bevel der Engelsche regeering weder een aanzienlijke voorraad mate rialen, voor de rykswerkplaatsen be stemd, uit een paar schepen van de Holland - Amerika-iyn ontscheept. In verband daarmede heeft men op nieuw de aanvoer dezer materialen uit Amerika moeten stopzetten, Dit heeft al spoedig geleid tot een gebrek aan messing, hetgeen tot ge volg had, dat de aanmaak van mu nitie gedeeltelijk moest worden stop gezet, 100 arbeiders kregen in ver band met dezen toestand reeds ontslag, terwijl een 40 tal schade lijden door invoering van verkorten arbeidstyd. Indien niet spoedig opnieuw materi aal wordt aangevoerd, is het te voor zien, dat de werkloosheid aan de Artillerie-inrichtingen binnen korten tyd zeer groote afmetingen zal aan nemen. Da nieuwe Britsche gezant. De Londensch berichtgever van het Hbl. meldt Omtrent den nieuwen Britschen ge zant te 's-Gravenhage schrijft de „Morning Post": De heer j,ownley heeft getoond tot de „sterke" man nen te behooren in den diplomatie ken dienst. Als gezant in Argentinië verwierf by in buitengewone mate het vertrouwen en de erkentelijkheid van de Britsche handelaars door het levendig belang dat, hij in handels zaken stelde. De Britsche Kamer van Koophandel' te Buenos-Aires, waar van hy president werd, had veel aan zijn werkzaamheid te danken. Met de benoeming van een diplomaat van deze ervaring en zulk een bijzondere sympathie voor handelsbelangen op den post te 's Gravenhage, kan de regeering, meent het blad, in de tegenwoordige omstandigheden wor den gelukwenscht. Blijkens een Reu ter-telegram merkt de „Morning Poat" nog op, dat sir Walter Townley een man is die wel zal weten boe bij een beroep zal doen op den patriotischen en natio- nalen geest der Nederlanders, die aan de zijde der geallieerden staan en die zeker zich niet zal bukken voor de Duitsche Nederlanders, die aan Duitslands zijde staan. Onlusten in Tapanoeli. (Officieel.) By het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Nederl. Indië: „De resident van Tapanoeli bericht dat sedert Zaterdag niets meldenswaards voor viel. De opstand schynt geheel be dwongen te zijn. In het geheel zyn vijftien opstandelingen gedood, vier gewond en vijf en-veertig genomen, onder wie dertig door de bevolking. Het landschapshoofd van Siboelan ia by ongeluk gedood." Mat klein verlol. (Officieel.) De dienstplichtige onder officieren, korporaals en manschap pen deF militielichting 1909, behoo- rende tot het korps pantserfordartil- lerie en het korps torpedisten, zullen Januari 1917 in het genot van onbepaald (klein) verlof worden ge steld. Vee-uitvoer. Naar wy vernemen heeft de minister den uitvoer toegestaan van 750 koeien en 50 stieren. De regeling van den uitvoer is opgedragen aan het Ned. Rundveestamboek. De koeien moeten voor 1 October 1916 zyn ingeschreven in register, stamboek of rundvee- stamboek. Alleen die koeien welke minstens eenmaal gekalfd hebben worden ten uitvoer toegelaten. In geen geval vet vee. De stieren moeten zyn volbloed stieren, tusschen de 14 maaiden en jaar oud en ingeschreven in het stamboek. De aankoop zal, zonder eenige be perkende bepaling, geschieden op de vrije markt door een commissie van Duitsche en Oostenrijksche kooplieden. Aan deze commissie zyn toegevoegd exporteurs van stamboekvee, die voor hunne bemoeiingen een be paalde provisie zullen ontvangen. (Hbl.) Ingxxonden RSededaeling. Helder. Telefoon Interc. 49. Partijen speciale condities. Vergaderlokalen disponibel.) WILHELMINA-BILLARD. Diners worden aan huls bezorgd. Duurte-bIJslag. Ingediend zyn wetsontwerpen tot verhooging resp. wyziging en. aan vulling van de verschilende hoofd stukken der Staatsbegrooting voor 1917 en van de staatsbedryven enz. voor dat jaar (tegemoetkoming wegens duurte van levensmiddelen). Aan de Memorie van Toelichting is toegevoegd een byiage, waarin die regeling is samengebracht. Hieraan wordt ontleend, dat onder de regeling vallen: a. het vaste personeel in dienst van het Ryk b. bet personeel, dat, hoewel niet vast aangesteld, wat zijn dienstprestatie en zyn verdere ver houding tot den Staat bqtreft, een overeenkomstige positie inneemt als Rijksambtenaren en Rykswerk- lieden; c, de onderwyzerB der open bare en bijzondere scholend, zy die in zljdelingachen staatsdienst zyn. De grenB is gesteld op: f 1900 voor de gemeenten der lekl. 1850 „2e 1800 „3e 1750 „4e 1700 „Be 1650 overige gèmeenten. De hoofdbyslag heeft een algemeen geldend maximum van f 120. Aan hen, die een hoofdbyslag ont vangen, wordt bovendien een kinder bijslag toegekend, ten bedrage van f 15 voor elk kind beneden 16 jaar. Maximum f 120. De duurtebyslag wordt uitgekeerd in 4 termynen en wel zooveel mogplyk tusschen den löden en den laatsten van elk der maanden Maart, Juni, September en December. Verder wordt voorgesteld alle on- gehuwden, die in een pension of op kamers wonen, in den toeslag te doen deelen, mits de bezoldiging minder dan f1200.- bedraagt. De ongehuwden, kostwinner zynde, worden gerangschikt in tweê groepen. De -.eerste zijn zij, die zich biyvend en geheel hebben belast met het on derhoud van naaste bloedverwanten zy ontvangen den vollen toeslag. De tweede groep, de mede-kostwinners, genieten de helft van denbyslagder gehuwden, met inachtneming van de grens van f1200.—. Bepaald is voorts, dat zy, wier totaal inkomen volgens de Ryks- inkomstenbelasting de in deze wet gestelde grens met meer dan f200.— te boven gaat, noch hoofdbljslag noch kinderbijslag zullen ontvangen. Even genoemd bedrag Yan f200.— is op genomen ten einde eenige speling toe te laten. Zy, wier inkomsten, in de betrekking genoten, de evenbedoelde grens met minder dan f120.— te boven gaan, kunnen aanspraak maken op een kinderbijslag. De gemobiliseerde ambtenaren en wetklïeden alsmede de onderofficieren en korporaals van de landmacht werden voor het loopende jaar buiten de regeling gesteld. Ten opzichte van den voorgestelden hoofdbljslag geldt dit ook thans, echter niet ten aanzien van den kinderbijslag. Het daarvoor in aanmerking komend militair per soneel zal in laatstgenoemden byslag moeten deelen. In afwijking van de voor 1916 toegepaste regeling ligt het in de bedoeling zoowel voor de toetsing van de loongrens als voor de bere kening van den hoofdbyslag, het geld in vastgesteld traktement te vermin deren m6t de verplichte penaioen- bydrygen. Oe Maohlnistenstiklng. In ons vorig nr. vermeldden w(i, de in de te Rotterdam gehouden ver gadering van Machinisten aange nomen motie, waarin gezegd werd, dat de leden van den Bond wel wilden varen op door de regeering gerequi- reerde schepeD, als deze alleen zou den varen ten bate van het algemeen landsbelang, zoodat dus de eventueele voordeelen alleen komen ten bate van 'alands kas. Om opheldering te krijgen over de beteeken iB van deze motie, werd Dinsdagmorgen door den Minister van Landbouw, het volgende telegram verzonden„Bond Machinisten Koop vaardij, Scheepmakershaven Rotter dam: Voor alle schepen, die door do Regeering gerequireerd wordeïi, wordt door my de te bedingen vracht vastgesteld, zonder dat de reeder daarop eenigen invloed heeft. Ik neem aan, dat uw leden van plan zyn op die schepen te monsteren. Mocht dit niet zoo zyn, wil my dit dan per keerende laten weten, de Minister enz." Hierop is Dinsdagavond by den Minister het volgend telegrafisch antwoord ingekomen: „AanMinister van Landbouw, 's Ctravenhage. Onze motie bedoelt alleen, dat voor requi- reering van schepen aan de eigenaars wordt vergoed een schadeloosstelling, bepaald, niet door tegenwoordige vrachtpryzen, maar door 's lands belang. Alleen, is de in uw telegram bedoelde requireering dezelfde als iieeds bestond voor aanname onzer motie, dan biyven onze leden wei geren. Namens het beBtuurSchuite maker, le secretaris." De toestand is dus nu zoo, dat door een duizendtal personen (machi nisten) Nederland bedreigd wordt met gebrek aan graan en steenkool. Er liggen 16 graanbooten stil, te zamen kunnende vervoeren ongeveer 55.000 ton. en 5 kolenbooten, welke ongeveer te zamen 10.000 ton kun nen vervoeren. (Hbl.) Dijk verzakt. Naar men aan het „N. v. d. B." mededeelt, is tusschen Durgerdam en het KinBelmeer de Zuiderzeedljk over een lengte van 25 M. verzakt, ver- moedeiyk ten gevolge van het spuiten van zand achter den dyk. In den dijk zyn in de lengte op die plek twee scheuren zichtbaar. Een ploeg werk lieden is thans bezig met den toe stand van den dyk te verbeteren. Hoog water. Uit Steenwyk schreef men Maandag aan het Hbl.Het ziet er in de uit gestrekte veenderyen om en by-deze plaats weer allertreurigst uit. Groote uitgestrektheden staan geheel blank, zoodat de veie duizenden turven, al daar nog aanwezig, geheel verloren zijn, als er niet spoedig verandering komt. Bovendien kan er door den hoogen waterstand niet gewerkt wor den en staat alle veenarbeid stil. Tusschen Goor en Lochem staan byna alle landeryen blank zoo ver het oog zien kan. De Bolksbeek en de Schipbeek hebben het Markelo3cbe en Hattemerbroek in een zee her schapen, waarboven enkele eilanden uitsteken. Berichten omtrent de waterstand op de rivieren geven evenwel aan, dat de val van het water aanhoudt. Een ontrouwe brievenbesteller. Er liggen thans, meldt 'de „Delft- sche Ot." op het politiebureau te Delft eenige duizenden brieven voor per sonen in Delft en elders. De besteller, die de brieven achterhield om er de geldswaarde uit te halen, heeft zooveel eerbied gehad voor de verduisterde correspondenties, dat hy alle brieven, hy verdonkeremaande, heeft be waard. Eenige' bestellers van het postkan toor zullen op het politiebureau de teruggevonden brieven sorteeren en die aan de geadresseerden bezorgen. Er zyn bij den stapel poststukken van begin 1915. Huiselijk drama. Maandagavond ontstond twist tus schen een echtpaar, wonende in het hoekhuis Kleine Kattenburgerstraat- Mariniersplein te Amsterdam. De vrouw wond zich zoo op, dat zy haar echtgenoot met een mes een snede over het hoofd toebracht. Daarna wierp zy zich uit het raamnadat zy van de straat was opgenomen, trad de dood spoedig in.. De man, wiens toestand niet ernstig is, werd in een naburig zittingslokaal van den Geneeskundigen Dienst ver bonden.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1