HELDERSCHECOURANT DE OORLOG. Hotel Bellevue. Diners. Soupers. UIT DE HELDERSCHE SAMENLEVING N.V. Stoombiienst Gsbr. Zur Mühlen. Goedkoop reizen Na. 4726 DONDERDAG 18 JANUARI 1917 46e JAARGANG abonnementsprijzen van ons blad en zijne premie uitgaven, zijn Heldersche Courant Zondagsblad, Modeblad. Fr. per post: Held. Crt. Zondagsblad Modeblad. binnenl. f 1.- f 0.52$ f 0.85 f 0.75. f 0.45. f 0.75. buitenl. f 2. f 0.85. f 1.10. De Vredesvoorstellen. In tegenstelling met de opvattingen vau bet grootste deel der pers in de eorlog voerende landen, dat van mee ning is, dat voorloopig het woord weer aan het kanon is, of gelijk een Bulgaarach blad aangeeft dat de strategen de plaats der diplomaten weder hebben Ingenomen, zyn enkele bladen, die integendeel ver wachten dat de gedachten wisseling zal worden voortgezet. Zoo meent de „Westm. Gazette" dat er een tijdperk zal aanbreken waarbij dé pers en het zwaard gelijktijdig aan hot woord zullen zgn. Andére bladen, zooals de „Manch. Guardian" trachten aan de door de lutente gestelde voorwaarden eon uitlegging te geven, die ze minder hard voor den tegenstander maakt. Het blad betoogt, dat het niet de bedoeling der Intente is om Oosten rijk-Hongarije te vernietigen. Men zal al tevreden zijn met de hervorming van die monarchie, met een afzonder lijk Tsjechisch koninkrijk Boheme, een plan dat reeds aan den vermoor den aartshertog Franz Ferdinand werd toegeschreven, en dat, naar men meent, ook tot de voornemens van keizer Karl behoort. Het beginsel waarop deze regeling zou berusten strekt zich echter ook uit over Elzaa-Lotharingen, Finland, de door Rusland onderdrukte Baltiache provincies, de Balkan-geschillen met de na den Balkan-oorlog nog toe„ nomen wrijvingspunten. (De afstand van de Dobroedsja en een deel van Macedonié door Bulgarije) Dit is slechts een greep uit de vele vraagstukken, die men vroeger slechts door- een oorlog meende te kunnen oplossen. Enkele ervan zullen, wanneer de Statenbond tot stand zou komen, daardoor meteen worden opgelost. Andere echter zullen daarna tot klaarheid gebracht moeten worden, en dan zal het groote doel naar voren moeten komenOplossing der ge schillen zonder oorlog, maar door overeenstemming gegrond op de rechten der naties. Ia hun opvatting omtrent een ver der voortzetten der besprekingen st:win bovengenoemde Engelsche bla den niet alleen. Ook het Italiaanfiche blad A vauti", het socialistisch hoofd orgaan, zegt overtuigd te zijn, on danks allen schijn van het tegendeel, dat het Suropeesche conflict binnen kort door onderling overleg zal wor den beslecht. Na de openbaarmaking der entente-nota aan Wilson zijn, volgens de Avanti, de heftigste nationalisten met hun orgaan, de j Idea Nazionale, heel tam geworden en Hebben hun imperialistisch pro gram opgeborgen. ■fl, die straks nog niet alleen Trente en Triest, doch ook Dalmatis, Albanié, Ipirus en de Grieksche eilanden voor Italié opeischten en zelfs van Smirna, Syrië en Jemen spraken, zweren nu bij het nationali teitsbeginsel. Deze ommekeer wettigt, meent de Avanti, de optimistische opvatting, dat het einde van den oorlog dichter bJ[j is, dan het schijnt. Be stemmen uit het Buitsche kamp geven echter gansch andere opvat tingen weer. By de opening van den Pruisisehe Landdag heeft de voorzitter een redevoering gehou den waarin hij den wensch uitsprak dat 1017 den vrede zou brengen. Hoe die or nsoet kernen, valt op te maken Uil de volgende zinsneden „De leidende staatslieden van de tegenpartij gaven de vorige week op Wilson's voorlag, tot het openen van vredes onderhandelingen, zooals ze reeds voordien op onze nota had den gedaan, zoo weerzinwekkende vredesvoorwaarden te kennen, ze sloegen daarbij een zoo onbeachaam- den toon aan, dat wij op dat-alles tegenwoordig nog maar één ant woord hebben: onze wapens. Naar we hopen zullen onze groote bevelvoerders, prachtige troepen en niet het minst, onze kranige duik- booten Briand en Lloyd Qeorge dat antwoord ten spoedigste en op vol doende wijze duidelijk ten deel doen vallen". Uit het antwoord der Entente merkte spr. verder op - bleek duL deltjk waar bet in dezen oorlog om gaat: louter om „zyn of niet zijn" (van de centralen), om de vraag, of wy de nationale en economische vrijheid in de wereld nog zullen be houden of dat we als zoo vele andere volkeren zullen afdalen tot een toe stand, waarin we de Engelsche wereld heerschappij tot willooze speelbal dienen. „Ter wille van die heer schappij moet tegenwoordig de gruwe lijke oorlog nog worden voortgezet." Aan het slot zijner rede wees de voorzitter erop dat de Duitsche ver klaring oprecht gemeend was, maar zoo zeide spr. weder „zoo te goeder trouw als deze werd gedaan, zoo vastberaden en onbuigzaam moet onze strijd worden. Tegenwoordig mag niemand onzer meer over vrede praten noch zich om iets anders bekommeren dan om de volkomen en onbetwöfelbare zege over alle vijanden. Thans moeten wy door vechten tot 'de anderen om vrede vragen, (bravo's van alle kanten). "Wanneer dat zal zijn, ligt in God's hand." Deze rede werd luide toegejuieht, Daarna diende Lenze, de pruisisehe minister van financiën de staatsbe groting in. In de daarbij door den min. ge houden redevoering merkte deze op, dat de voortzetting van den oorlog veroorzaakt is door de Entente, die de vernietiging van Duitschland wil. De Duitsche troepen zullen het echter met hunne tegenstanders klaar weten te spelen. Weliswaar - aldus zeide spr. zal het nog oneindige in spanning en eindelooze offers kosten tot de entente gedwongen zal zijn. zijn plannen te laten varen en zijn bedrogen volken te bekennen, dat Duitschland en zijn bondgenooten on mogelijk overwonnen kunnen worden, maar komen zal de dag ongetwijfeld, naar we hopen nog in dit jaar en dan zijn we niet ver meer van den vrede. Ook over de blokkade liet de minister zich uit. Onze vijanden - zoo zeide spr. vergissen zich ge weldig als ze meenen, ona door stremming van den aanvoer te kunnen nederwerpen. In Duitschland sterft trots alle afsluiting niemand den hongerdood. Daarvoor ia gezorgd. Bij de vijanden nijpen duurte en nood in menig opzicht feller dan bij ons. Zware maanden staan ona nog te wachten, er moet nog grenzeloos hard gevochten worden, men moet nog vele offers aan goed en bloed en vrijwillige ontbering brengen. Onze trouwe God, die Pruisen, het jonge rijk, klaarblijkelijk beschermt, zal ons ook voortaan bijstaan, als wij ons maar van onzen plicht kwijten en dat willen, dat zullen we met gel ons hart. Heden komt het Huis weder bijeen. De legerberlchten van 16 januari. Hier en daar hebben op hêt Westelijk front kleine, op zich zelf staande gevechten plaats. Zoo wordt van Fransche zijde melding gemaakt van hot afslaan van aan vallen der Duitschers op het Somme- front, en op bet front tusschen Aisne en Argonne. Verschillende overvallen werden door de Franschen met succes uitgevoerd, waarbij gevangenen ge maakt werden en oorlogsmaterieel werd vermeesterd. Volgens het Duitsche bericht echter ondernamen de Franechen ook een vrij sterken aanval ten Z. van Roye, met het doel de Duitsche stellingen by Beuvraignes te vermeesteren. De aanval werd Overigens geven de berichten aan, dat op verschillende punten van het front artillerie-gevechten plaats had den, die af en toe in hevigheid toe namen. Van het Oostelijk front worden geen gebeurtenissen van belang ge meld. Alleen het Duitsche bericht van den 16en geeft aan dat zich ten Z. van Snoorgon gevechten ontwikkelden. Nadere bijzonderheden hieromtrent werden nog niet medegedeeld. Van het Roemeensche front. De Duitschers zetten hun operaties nog steeds met gunstig gevolg voort, waar echter tegenover staat, dat het tempo van den opmarsch door het toenemende aantal tegenaanvallen der Russen, ten zeerste wordt ver traagd. Naar dd. 16 dezer van Duitsche zijde wordt medegedeeld, deden de Russen den 159n uit hunne brugge- hoofdstellingNameloasaaan de Sereth (ten Z.2.0. van Focsani) met sterke strijdkrachten een uitval, die echter in het Duitsche geschutvuur is ge smoord. 'a Avonds gelukte het hun in de Duitsche stelling binnen te dringen, doch door eenjj tegenaanval werden zfi weder verdreven. TusBchen het Susita- en Casinu-dal ondernamen deRusseD en Roemenifirs krachtige aanvallen, die echter ner gens succes hadden. Een tegenaanval der centralen op een hoogte ten Z. van de Casinu slaagde volkomen. 2 offi cieren en 200 man werden gevangen genomen. Het Russische communiqué geeft aan, dat in de streek ten Z.W. van Pralea met afwisselende kansen wordt gestreden. De Centralen werden hier 2 werst achteruit geworpen. Ten Z. van Rekos (van de Susita) sloegen de Roemeniörs nachtelijke aanvallen af. Ten W. van Galatz, in de streek van Vadeni duren de gevechten voort. Van Duitsche zijde wordt de aan dacht gevestigd op de bedreiging van Galatz. In het desbetreffende bericht wordt gezegd: Door het achteruitdringen van de Russische achterhoedestel lingen in het moerassige gebied aan den mond van de Sereth neemt de bedreiging van Galatz en van de Oostelijke steunpunten van de Sereth- linie steeds meer toe. Door de be storming van de dorpen Mihalea, Laburta en Yadeni is de operatie ruimte van de Russen aanmerkelijk ingekrompen. De Russen zijn zoo doende reeda op de zuidelijke ver dedigingslinie van de vestiDg Galatz teruggeworpen. Ondanks den dikken mist blijven de operaties gaande. Yadeni ligt maar 4 K.M. van de over de Sereth voerende spoorbrug ver wijderd en bestrijkt den spoorweg en het grootste gedeelte van de van Galatz uitstralende landwegen. Galatz met zijn havenwerken, marine-arse naal en kazernes staat al sedert het oprukken van de Bulgaren in den noordwestelijken uithoek van de Do- broedzja onder vuur. Het statiën dat midden in de stad ligt, werd in brand geschoten, de haven spoorweg zwaar beschadigd. Herhaalde pogingen van Russen en Roemeniérs om den Beneden-Do- nau als scheepvaartweg te gebruiken, zijn mislukt door de waakzaamheid van de Donauwacht. Verscheidene schepen zijn door granaatvuur ver nield. Van de overige gevechtsterreinen geen berichten van eenig belang. De duikboot- en mijnoorlog. De Engelsche stoomschepen Martin (1882 of 1904 ton) en Brookwood, het Noorsche ss. Tholma en het stoom schip Norna (Eng. of Zweedsch) zijn in den grond geboord. Het Noorsche s.s. Graafjeld liep op een mijn en zonk. 5 man werden gered, 8 man verdronken. In de Zwarte Zee heeft een Russische onderzeeër bij den Bosporua twee Turksche stoomschepen tot zinken gebracht. In de Noordzee. Een tiental Duitsche torpedobooten en torpedojagers zjjn Dinsdag west waarts koersende, benoor den Ameland gepasseerd. .Ontploffing. Uit Tokio wordt gemeld, dat aan boord van den Japanschen linie-krui ser Teoekoeba in de haven van Jokosoeka een ontploffing heeft plaats gehad, waardoor het schip in brand geraakte. Volgens dö eerste berichten zijn er 400 dooden. De Tsoekoeba was twaalf jaar ge leden gebouwd en had een water- verplaatsing van 13,750 ton. De be manning teide 817 koppen. Een belooning. Het prijshof te Londen heeft aan de officieren en de bemanningen van de schepen, van Beatty's eskader, belooning van 6250 pondst. toe gekend voor het in den gj ond boren van den Duitschen linie-kruiser Blücher. 28 maanden bewusteloos. Eer. Frauach soldaat, Jacques Raiman, die in den slag aan de Marne was gewond, is sedert dien steeds bewusteloos gebleven. Nu, na 28 maanden, geeft h(j teekenen van naderende ontwaking. Hij is al dien tijd kunstmatig ge voed. BUITENLAND. De Deenscbe Antillen. Den 30en December zyn de stukken betreffende den verkoop van de Deenscbe West-Indische eilanden aan Amerika uit Kopenhagen naar Wash- ingtpn gezonden. Zoodra de Deensche gezaht ze daar heeft ontvangen, zal de verkoop worden geratificeerd. Bin nen 90 dagen moet Amerika dan de 26 millioen dollar in goud betalen. Dadelijk daarna zullen de eilanden officieel aan Amerika worden over gedragen. Spanje en da duikbootenoorlog. Naar de Lyonsche „Progrès" uit Madrid vernoemt, hebben Spaanache koopvaardij-kapiteins, reeders en af gevaardigden van zeelieden te Bübao een vergadering gehouden, waarin z| hebben besloten de regeering te ver zoeken koopvaardijschepen ter ver dediging tegen duikbooten met kanon nen te mogen bewapenen. De entente en Griekenland. Volgens een bericht uit Piraeus, is aan generaal Callaris, den bevel hebber van het eerste legercorps bij. de gebeurtenissen van 1 December (gevechten tusschen GrieBche troepen en landingsafdeeling vaD de Intente) ontslag verleend en is hij vervangen door Jannahitsae, adjudant-generaal van den Koning en oud minister van oorlog in het kabinet Skoeloedis. De Vredesnota en beursspeculaties. Te Washington is thans een onder zoek gaande betreffende het bekend worden van de aanstaande publicatie der vredesnota van president Wilson. Enkele eff9Cten-handelaren en make laars, die ermede bekend waren heb ben erop de beurs gebruik van ge maakt en groote sommen verdiend. Men deelde mede •'at ook de Duit sche ambassadeur graaf Bernstorff aan deze speculaties had deelgenomen, en daarmede 2 millioen dollars had gewonnen. Er wordt thans onderzocht hoe het mogelijk was dat de plannen van den president uitlekten, en wie hierbij betrokken waren. BINNENLAND. Inlijving lichting 1917. In de hierna genoemde tijdvakken zullen van de militie lichting 1917 worden ingelijfd: 1. in het tijdvak van 1 5 Maart 1917 a. de dienstplichtigen, toegewezen aan de regimenten vesting-artillerie en bestemd voor hst eerst in te ljj ven b. de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps pantBerfort-artillerie c. de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps torpedisfcen d. de dienstplichtigen, toegewezen m de cavalerie, die bestemd zijn hetzij om te worden opgeleid tot offi ciers-paarden oppasser, hetzij om bij het remontedepot te worden belast met de paardenverzorging 2. in het tijdvak van 12—16 Maart 1917: de dienstplichtigen, toegewezen aan het derde bataljon van een der regi menten grenadiers en jagers of van een der overige regimenten infante rie, met uitzondering van hen, die in het bezit zfin van het in art. 70 der Militiewet bedoelde bewijs van voor geoefendheid. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingelijfd. Voor den verderen duur van de tegenwoordige tijdsomstandigheden zal uitstel of verlenging van uitstel van eersteoefening slechts in zeer beperkte mate worden verleend en alleen om zeer gewichtige studie- of andere redenen. Ingezonden Mededeeling. Helder. Telefoon Interc. 49. Partijen speciale condities. Vergaderlokalen disponibel.; Wl LH E LM I NA-BI LLARD. Dinars worden aan huis bezorgd. Da rechten van den gemeentenaar. Sedert eenige maanden is er te Amsterdam oorlog tusschen de Ge meentelijke electriciteitswerken en Sanders Betonmaatschappij, die een zoodanigen omvang aannam, dat de rechterlijke macht te hulp moest worden geroepen, om aan een voor de N. V. Betonijzerbouw ondrage- lijken toestand eeo einde te maken. Het geval komt neer op het vol gende By het graafwerk ten behoeve van den bouw van het nieuwe maga zijn der firma Peek en Cloppenburg, aan den Dam, stieten de werklieden op een hoofdkabel der G. E. W., waardoor deze beschadigd werd. De Gemeente vorderde-hiervoor een ver goeding van f 250.—. Do Maatschappij weigerde evenwel i betaling, op grond dat bedoelde kabel niet voorkwam op de teeke- ning van kabels, riolen, enz., door de gemeente aan de My. verstrekt, waardoor bovendien de werklieden aan ernstig gevaar blootgesteld zijn geweest. Dat alles gebeurde einde 1915. Op het eind van 1916 werd maals op betaling aangedrongen, doch de Mtj. gaf te kennen dat zij, indien de kwestie bleef bestaan, de gemeente in rechten zou aanspreken. Daarna werd een inspecteur der G. E. M. afgezonden om de stroem ten kantore der My. af te sluiteD. Men weigerde hom evenwel den toegang. Hetzelfde gebeurde toen later 2 ambtenaren kwamen'. De chef de bureau verhinderde hen geweld dadig den toegang. Deze werd toen aangeklaagd wegens mishandeling, en de Mij. diende een aanklacht in wegens huisvredebreuk. Den volgenden dag werd evenwel door een ploeg gemeentewerklieden de leiding in de straat voor het bureau afgesneden. Van 6 December j.1. af ontving de My. zoodoende geen stroom voor haar bedryf. G. I. W. verzocht daarop aan de Directie der Gasfabriek eveneens den gastoevoer af te snyden, welk blyk van solidariteit onder gemeentebe- dryven echter door die Directie ge weigerd werd. Dat de My. hierdoor groote schade leed behoeft geen betoog. Daarom sprak zy de gemeente in rechten aan. Pogingen, thans van de zijde dor gemeente aangewend, om de', zaak in der minne te schikken, worden door de Betonmaatechapub afgewezen; hadden althans geen rMu.caat. Het „Hbld." geeft naar aanleiding van dit geval een beschouwing over de positie van den gemeentenaar tegenover de gemeente, waarin het blad zegt De rechter zal beslissen of wet en verordening en hot levering «contract van electriscb licht de gemeente het formaele recht geven aldus op tè treden. Over die vraag zullen we niet spieken. Maar al hoeft de gemeente het formeele recht, naar onze over tuiging pleegt de gemeente scbreme- ïyk onrecht. Wat zeu men zeggen, zoo een on zer spoorwegmaatschappen iemand, die met die spoorwegmaatschappij over eenige leverantie procedeert en naar die maatschappy gelooft ten on rechte zyn ongeiyk nist wil erkennen, van het spoorwegverkeer uitsloot? Wat zou men zeggen en heeft men gezegd van een petroleum-„monopo list", die aldus optrad? Als de verordeningen en do gr meentelyke contracten een dergelijke willekeur mogeljjkm&ken, dan deugen die contractei en bepalingen niet en moeten zij gewyzigd worden. Omdat de gemeente het monopolie heeft zonder dat zou de gemeente de verplichting natuuriyk ook hebben moet zy zorgen, dat de op ge meentediensten aangewezen gemeen teambtenaren een behooriyke rechts positie tegenover den monopolisti- schen leverancier hebben. Dat nu is geenszins het geval. Da afnemer is op genade of ongenade aan zyn gemeente-leverancier over geleverd. By elk verschil van meening beslist de gemeente d.w.z. een gemeenteambtenaar of ambtenaartje. Tep bewyze daarvan haalt het blad het voorbeeld van een gasmeter die te weinig aanwyst. Het verbruik wordt geschat naar een vorig jaar -en de betrokkene moet bijpassen. De nieuwe meter kan men laten herkeuren, men kan byv. van meening zyn dat deze te veel aanwyst, doch dan zyn de kosten voor den verbruiker indien de aanwyzing goed blijkt te zyn. Ten slotte merkt het blad op: By alle contracten, die de gemeente met hare afnemers sluit, is in de eerste, haast de eenige plaats, gelet op het gemak en het voordeel van de gemeente. Quaesties kunnen er nooit komen, by verschil van meening beslist de gemeente. In groeiende mate hangt daardoor de verbruiker van de beslissingen van ambtenaren af en gemeenteraad heeft zelden eenige moeite gedaan om „de rechts positie" ook van den afnemer te regelen. Toch is dit by het scheppen van monopolies noodzakeiyk. Elke mono polist heeft de verleiding den tiran te spelen ook voor den gemeente- monopolist moet die verleiding zoo klein mogelijk gemaakt worden. Gasbesparing. Te Enkhuizen is een verordening uitgevaardigd, volgens welke de prijs voor 70 °/0 van het normaal verbruik 81/® cent per M8. moet worden bepaald, terwyi de prys van meerder verbruik 17 cent per M8. zal bedragen. Voor muntgas werden de volgende bepalingen vastgesteld: Voor een ver bruik tot 40 M!. per maand 9 cent per M8., van 40 60 M8. 11 ceDtper M8. en van meer dan 60 M8.18 cent per M8. Winkeliers, koffiehuishouders en houders van alle voor het publiek toegankeiyke localiteiten mogen in hun winkels of localen niet meer branden dan de helft van de gewone lichten, met dien verstande dat één lichtpunt wordt toegestaan. Tegen smokkelen. Men schryft van de Galdersche grens aan het „Handelsblad": Be jongste verordening van deD territorialen bevelhebber, geen enke len vreemdeling op Hollandsch gebied toe te laten, als hy niet van een deugdeiyken pas voorzien is en de reden van zyn verbiyf kan opgeven, biykt een zeer krachtige en doeltref fende maatregel te zyn. Werden tot dusverre smokkelende Duitschers aan gehouden en terstond naar de grens teruggebracht, de maatregel gaat nu vry wat verder, vooral nu ook de grenswacht belast is met het jacht maken op dergeiyke personen. Vele Duitschers schynen de nieuwe be paling nog niet te kennen en trachten nog op de oude wijze de smokkel waren te halen. Zoo werden Zondag te Winterswyk twintig Duitschers aangehouden, onder wie een paar spoorbeambten en onder militaire be waking gesteld. De lieden worden eenige dagen in arrest gehouden en krygen dan een uitwyzingsbevel van den territorialen bevelhebber. Ze mogen dan tydens den oorlog niet meer in ons land komen. Spoorwegdisfstallen. De rechtbank te Alkmaar veroor deelde Dinsdag de spoorwegarbeiders H. v. D., J. en P., tegen wie wegens upoorwegdiefstallen respectievelijk 8, 4, 3 en 8 maanden gevangenisstraf was geéischt, respectieveiyk tot 8,6, 6 maanden gevangenisstraf en 3 maanden gevangenisstraf en 3 maan den voorwaardeiyk met 3 proefjaren. De minderjarige beklaagden K. en B., eveneens spoorwegarbeiders en betrokken in dezelfde zaak, werden veroordeeld tot 2 maanden voorwaar- deiyk met 2 proefjaren en 6 maanden tuchtschool. Moord. Te Tilburg is Maandagavond de logementshouder der Schalks, toan hij over de straat ging in gezelschap van eenige militairen, door een hem tegemoetkomend burger zondar voor- afgeganen woordentwist doodgesto ken. Hem werd de halsslagader af gesneden. De politie heeft het lyk in beslag genomen en des nachts als vermoedelijken dader zekere Cools uit zyn bed gelicht. Een woesteling. In de Visscherssteeg te Utrecht, veroorzakte Maandagmiddag een ze kere F., die door misbruik van ster ken drank niet wel by 't hoofd was, een groote volksoploop. Bedoelde per soon had verschil van meening met een buurman gekregen, en wist g&en beter middel om aan zyn argumen ten kracht by te zetten, dan met een geladen geweer by dien buurman door de deur te schiftten. Gelukkig werd niemand getroffen. Do politie rekende het gevaarlijk heerschap in in en voorkwam daardoor verdere jagerallures. Niat ontvoerd. Uit Voorburg meldt men aan de N. Rott. Ct., dat het aan de H. Ct. ontleend® bericht over de ontvoering van een meisje door Zigeuners geheel onjuist is. Het dochtertje van den heer mr. T. werd des morgens 11 uur van school naar huis gestuurd, maar het kind ging niet naar huis, het is naar Delft geloopen, waar het door een jongmenach uit Voorburg huilend werd aangetroffen. Per tram is de kleine daarop naar Rtfswyk gebracht en om halfzeven te Voorburg aange komen door P. N. v. R. Veertig jaar winkelierster. „Heb u spruitjes?" „Jawel, 'n Pond? Asjeblieft. Hoe is 't met de baas knapt-ie weer 'n beetje op Zoo, zoo, 'k bon bly voor jou, ziel. Ja, ouwe wagens zyn toch maar mirakel sterk ze doen soms o, zoo lang mee. Vermeulen krabbelt ook weer op. 'n Taaie, hoor! Och, die oudjes willen nog niet dood ze hebben 't hier op de wereld veel te goed 'n regeeringaaardappeltje, wat regeeringsgroenten en 'n tikkie regeeringsvetnou, dan zeilt 't welVyftien eenten kosten do spruitjes, buurvrouw. Te duur? 'k Geef ze je toch amper voor niks. Is 't maar voor 'n lessie, zeg je? Nou, dan kan je beter 'n kwak zuurkool hebben en stamp 't er door. Kyk 'r is, wat 'n heeriyke, fijne, prachtige zuurkool, hé? Je kan ze wel rauw eten. Strakkies verkoop ik al veertig jaar zuurkool en ze is beroemd ge worden in de gemeente Wat u Vier kilo van de regeering Niet Ja, hoor d'r ia ik zit er ook niet in enne, vandaag zyn ze zus en morgen weer zoo. Dan die maar? Puik, puikl Da's nog 'n aardappel uit de goeie, ouwe tydWat kyk je leelijk, mensch ben je met je verkeer do been uit bed gestapt? Jé moet niet treuren de heele maat schappy is één groote treurigheid. Je moet leven, vroolijk leven, 't Geeft toch niks, al laat je 't hoofd hangen, 'k Heb een tantezegger dio doodgraver is en die in zyn ernstig baantje altijd even opgeruimd is hy zegt meestal als je in de narigheid zitkom, daar motte jullie niet te lang over kniezen zand er over I Ik mag 'm wel, want ik hou ook van 'n lolletje Moet u wat voor de soep Hier, voor twee centenIk doe ook zooveel mogeiyk zand over de akelige dingen en dat bevalt me best Witte kool? 'k Geloof dat 'k nog wat voor je heb, ouwe. Da's 'n kast acht-en-twintig cent geef maar zeven-en-twintigLegt die groote knul van je nog te bed? Eigen schuld. Je bent vroeger veel te goed voor ze geweest. Kinderen moet je buigen als 't takkies zyn. Ja, hou maar op 'k weet wel dat je verdriet er van heb. En vloeken dat die jongens doen vreeselyk. Dat vloeken gaat je door je merg maar als ze niet goed voorgegaan zijn, ziet u Je moet voor ze bidden een bidder wordt, gezegend en een vloeker Moest u drie of vier kilo aardappe len? Hierzoo en ga nou naar huis en haal die jongen van je uit z'n nest en slaan 'm met deze kist voor z'n testJe moet niet vragen of- ie asjeblieft opstaat scheur'm er uitMoet u 'n pond uien Door- elkaar zeker, vandaag 'n lekkere warme pot..U drie kilo? Zoo, is uw man weer aan 't werk. Gelukkig maar daar moet 't van komme. 'n Raapie d'r by of boerekool of 'n biet?i Nou is meneer aan de beurt wat wou u? Maar 't deurtje ging weer open en dicht en aldoor kwamen nog meer klanten in 't winkeltje en het werd er vol en druk. Voor toonbank stond een klein aardappelbakje, kaal en versleten van ouderdom. Daar was ook een blaadje met snoepgoed en In een hoek opgestapeld, lagen er zakken met aardappelen. Voor het raam zag je een paar flesschen met koek en zuurtjes en balletjes en op planken aan 't groengeschilderde schot waren potten en pannen gezet, manden met wortelen, uien en róód- blozende appelen. In terwyl de buren er in radde gesprekken met elkander stonden, hielp moeder Soendermaker handig en vlug en het duurde wel een uur eer het wat afzakte met de negotie en zy gelegenheid kreeg ona zich met onH te bemoeien. „Snne, u meneer Tan de „Helder- sche Courant", zegt u? O, gunst, daar zal je 't hebben. Wie heeft u gestuurd? Hoor d'r is - doe maar geen moeite, mannetje, want er is niks loos. U komt toch zeker voor het feest van de Kloksteeg? Is het nou zoo erg dat ik hier veertig jaar in dit huis zit? Ach, ach, 't wordt nog een dag vau wanhoop. Kreuger heeft me ook al voor z'n raam gezet en nou nog in de krantWaar is 't goed voor? Ik heb veertig jaar gewinkeld, een boel verkocht en weinig verdiend, want ik leef met m'n volk, weet u ik behandel de menschen zooals het hoort. Wou u nog meer weten? Ga maar gerust heen. Och, lieve tyd, wat moet de LangeBtraat en wat moet de Klok steeg niet denken. Zeur nou niet langer, meneer, ik vertel niks meer. 't Is zoo welletjes u weet al ge noeg Daar heb je weer volk Vertrekt u nou, meneer - ik hou toch m'n mond dicht Heel gedwee en een beetje verle gen om 't bazige gedoe van vrouw Boenc'ermaker stapten we de deur uit. Maar op straat dachten we: ze is toch een kranig, pienter wijfje, geknipt voor zoo'n volkezaakje, dat Februari a.s. veertig jaar in de Langestraat hoek Kloksteeg is ge ces tigd. Moeder Boendermaker leeft er voudig en fatsoenlijk, heeft er 't wel en 't wee meegemaakt en alB het oude huisje spreken kon zou het veel kunnen verhalen. Dag in dag uit heeft vrouw Boendermaker voor haar brood achter de toonbank ge staan en nog werkt ze hard, wel tegén de beste op.' Ze denkt nog minstens een dozijn jaren met hart en ziel te kunnen handelen haar lust en leveD, waarin ze geheel op gaat. 't Is te hopen. Doch zouden menschen haar nu op den lsten Fe bruari geen blijden dag kunnen be zorgen Een dag die aan iets feeste- ïyks doet denken? INGEZONDEN. van bedenkingen tegen de verkiezing ryzen. - 't Lijkt ten deze den heer Gr. wat te schemeren, on dat het verleden niet door hem werd geraadpleegd of veronachtzaamd is. Toen voor eenige maanden een der Wethouders alhier als zoodanig, bedankt had, en dat ongedaan wensebte te maken, heeft hy dat aan den Raad te kennen gegeven en heeft zich aan eene UerkieziDf: moeten onderwerpen. Als leden van de Tweede of Eerste Kamer van de Staten-Generaal voor hun lidmaat schap bedanken, worden hunne namen terstond afgevoerd van de ledenlijst en worden zij niet weder als leden toegelaten als de kiezers daaromtrent by de verkiezingen geen gunstige uitspraak hebben gedaan. De Minister van Financién, die onlangs zijne portefeuille aan Hare Majesteit de Koningin ter beschikking stelde en by nadere overweging in 'slands belang noodig vond er mede belast te biy'ven, heefc dit aan de beslis sing van H. M. onderworpen. Bij al deze benoemingen en her benoemingen biyft de beslissing by hem, of bij hen, of by Haar, aan wien of aan wie de Wet de bevoegd heid tot benoeming heeft toegekend. De heer Gr., eeu en ander beden kende, kan niet anders verwachten, dan dat de Raad z'n bericht dat hij z'n ontslagneming intrekt, eenvoudig zal ter zyde leggen, omdat thans zijn bedanken onherroepeiyk is. Helder, 15 Januari 1917. L. F. OVBB DB Ldidbn, Lid van den Raad. De heer Orer de Linden kan gerust zijn: de hoer Grunwald is, volgens de bestaande jurisprudentie, nog steeds lid van den Raad. Art, 18 vau de Gemeentewet luidt„De leden van den Baad kunnen ton allen tijde hun ontslag nemen. Het wordt door hen ingezonden aan den Raad. zy, die hnn entslag hebben ingesendeD, big ven leden van den Raad, totdat de geloofsbrieven hunner opvolgers zijn goedgekeurd". Algemeen is de opvatting, dat met het begrip „inge zonden" de wetgever bedoelde een schriftelijke ontslagaanvrage. In daar die niet heeft plaats gehad, is de heer Grunwald ook nog lid van den Raad. Men leze overigens wat hieromtrent geschreven is in het „Weekblad v. Burgerlijke Administratie" no. 1109 en „de Gemeentestem" no. 1459. Redactie. Aan de Redactie „Heldersche Courant". Geachte Redacteur l U zult mij verplichten, het hierin vermelde op te nemen onder de inge zonden stukken van Uw veelgelezen blad. Op pagina C, Ochtendblad van „De Telegraaf" van 18 Januari, is door den correspondent te Helder kennis gegeven, dat het lid D. H. Grüawald van den Gemeenteraad aldaar zijn itslag als lid van den Raad intrekt. In verband daarmede wordt door ondergeteekende het volgende opge merkt De heer Gr. heeft in de openbare vergadering van 22 December 1916, dus ruim S weken geleden, bedankt als lid van den Raadde Raad nam mededeeling daarvan voor kennis geving aan; de ontslagneming staat geboekt in de goedgekeurde notulen van die vergadering, en staat vermeld in de twee plaataelyke bladen van dien tyd. De heer Gr. komt nu - nadat dit alles heeft plaats gehad met hst verzoek om den Raad mede U deelen, dat hy zijne ontslagneming intrekt?! Hfl schijnt dus niet te beseffen, dat hy, om weder als Raadslid te worden toegelaten, eerst by een volgende verkiezing als zyn naam dan voorkomt onder die van de gestelde candidaten door de meerderheid der kiezers van het distriet als ge kozene wordt aangeduid en er geen Ingezonden mededeeling. van Nlsuwodlep dagelijks bah. Dinsdags 's m. 7.48, v. A'dam dag. 's m. 9.30 TWEEDE KAMER, Vergadering van Dinsdag 16 Januari. Voortgegaan werd met de behande ling van Art. 4 der Huurcommiarie- wet. Verschillende amendementen waren ingediend. Het amendement-de WRjkerBlooth, omals grondslag aan te nemen de normale huurwaarde op 1 Januari 1916, vermeerderd' met de hoogero kosten, wordt aangenomen. Verworpen werdhet amendement- Drion om rekening te houden met het stagen van den rentestandaard, het amendement-finoeck-Henkemane, om rekening te houden met de alge- •algemeeue bftdryiaonkosten,«n bet amendement Mandeis ora te Bchrap- pen de ziasnede, dat de huurcommis sie op gronden buiten do verhoog ing der exploitatiekosten eon hsogvre. huur goedkeuren kan, wanneer de huurder met die verheoging instemt. Art. 4 word hierna z. h. s. aange nomen, evenalk art. 5, (vaststelling van den huurprijs door de huurcam- missio) nadat dit eenige verandering hoeft ondergaan in verband met de wijzigingen in art. 4 aangebracht. Een op art. 6 (bepalingen omtrent de uitspraak der huurcommissie) ingediend amendement, om na beroep by den kantonrechter geen rechts middel meer toe te laten, behoudens cassatie in het belang der wet, werd door den minister overgenomen. In verband met het gewijzigde art. 4 werd ook art. 6 gewijzigd, waarna hot z. h. s. werd aangenomen. Dan voorstel van den heer Mon deis (s.d.a.p.) om na art. 6 een nieuw art. in te voegen, bepalecde dat gedurende 12 maanden, nadat een verhooging van huurprijs by uitspraak geweigerd is, of een huur- prys is verlaagd de verhuurder slechts bevoegd is de huur door opzegging te'doen eindigen, indien do redenen tot die opzegging door de huurcom- misBie zyn gebillykt, werd verworpen. Art. 7 en 8 werden z. h. s. aange nomen. Art. 9, houdende strafbepa lingen by overtreding van de art. 1 en 2 werd aangenomen met 51 togen 10 stemmen. In de avond vergadering werd de begrooting van Justitie behandeld. De heer Juten (r.k.) drong aai op streng optreden tegen de vele in het Z. van ons land vertoevende spionnen, veelal Belgen, die ten bate van Duitschland spionneer en. De heer Mondeis (s.d.a.p.) wees op de verschillende veroordeelingeu inzake het dienstweigeringsmanifest. De sent ondertekenaar wordt vrij gesproken, terwijl do andere drie maanden gevangenisstraf krijgt. Spr. drong aan op verschillend# penitentiaire behandeling der politieke en andere misdadigers. Verder bepleitte spr. invoering van de militaire strafwetboeken. Verschillende sprekers voeren nog het woord, o.m. over het instituut der voorwaardelijke veroordeeling, de kinderwetten. De vergadering wordt daarop ver daagd tot Woensdagmorgen.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1