Heldersche Courant van Donderdag 18 Jfanuarl 1817 Texel, 17 Jan. Men is nu begonnen om de mos selen rechtstreeks van hier naar Amsterdam te verschepen. Gisteren vertrok de stoomboot .Texelstroom" met de vangst van eenige schuiten, ruim 400 HL, aan boord. Oe prijs der mosselen is weer gestegen tot f 8.76 htS.- per H.L. B|J de vaten olie en benzine, hier in de verloopen week aangespoeld, werd niet ver van de Koog een vat spiritus gevonden, gemerkt „Toronto Medicinal". Naar men berekent ia van de vele duizenden kippen, die bier ruim een jaar geleden werden gehouden, minstens de helft opgeruimd, omdat te weinig voeder was te bekomen. Tengevolge van dat alles werken de hier bestaande hoenderparken in den laatsten tijd niet voordeelig. Gisteren keerden reeds mossel- schuiten van de Waddenzee naar hier, vreezende anders door ijs niet meer thuis te kunnen komen. 't Is eerder meer gebeurd, dat men in enkele uren in het ijs bekneld zat. Gisteren viel de arbeider van Z uit den zaadbak eener dorschma chine op de hofstede Padang en bleef voor dood liggen. Toch be speurde men dat het leven niet ge weken was. Er was Bpoedig genees kundige hulp aanwezig. Heden is gebleken, dat de toe stand aanmerkelijk beter is geworden. Wlsrlngen. Aan den visch-afslag te Haukes was in de verloopen week aangebracht 8677a H.L. Alikruiken tegen f 6 95 per H.L.72860 kilo Consumptie mosselen tegen f 2.75 per 100 kilo 2 H.L. Wulken tegen f7.— per H.L. 76 H.L. Zeesterren tegen f 1.— p. H.L. Bij beschikking van Z. Ex. deD Minister van Oorlog, is den heer W. E. Coumou alhier, vrijstelling ver leend voor opkomst in werkelijken dienst, als landstormplichtige van de jaarklasse 1908. De J.l. Vrijdag alhier aangedreven zolderschuit, geladen met eén loco motief en werkspoor materieel was afkomstig van de firma Arntz te Kolhorn, aannemers van de werk zaamhedèn aan den dijk van den Waardpolder, dus niet van den heer v. d. Valk van Anna Paulowna. De zolderschuit is reeds opgevraagd en per stoomboot afgehaald. De visscherman Jb. T|jsenNz. had deze week met zijn aak het ongeluk op zee tegen de viscbscbuit van den visscber K. Wit te botsen. De botsing was zoo hevig dat de schuit van Schipper Wit een groot gat in de voorboeg had en direct naar de helling moest. Voorwaar een leeltik schade- postje voor Schipper Jb. T|jsen Nz., die met zijn schip de schade aan bracht. Gimeenteraad van_Anna Paulowna, Op Dlnsdsg IS januari 1817, das namiddags ta 2 uur. Afwezig met kennisgevingde heeren Pateer en lipman, de laatste wegens ongesteldheid. Voorzitter de Burgemeester, de heer C. Wijdenes Spaans. Voorzitter opent met eeD welkom de vergadering, waarna de nieuw benoemde secretaris, de heer C. Ke|jzer wordt befledigd. De voor zitter richt tot den heer Keijzer hartelijke woorden van waardeering, waarvoor deze zijn dank betuigt en Levens aan den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen, hopende werkzaam te mogen zijn in het be lang der gemeente. De heer Wijdenes Spaans zegt, nu bij zijne betrekking als secretaris nederlegt, het Dag. Bestuur en den Raad dank voor hunne medewerking, die hij steeds heeft mogen ondervinden. Aan de orde ia Mededeellngen. B|j de kas opname, gehouden 29 Dec. 1916, bleek alles prompt in orde te zijn. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen't Kohier H. O 't besluit tot aangaan van eene kas- geldleening, groot f 20.000 en de verordening betreffende de gemeen schappelijke regeling tot aanschaf flng van levensmiddelen. Voorzitter deelt mede, dat de gemeente op 1 Januari 1916 bewoond werd door 3972 personen, op 1 Januari 1917 door 8687 personen, dus 286 minder, wat het gevolg is van de overstroo- ming. Voor kennisgeving aangeno men. Tot lid van 't burgerlijk arm- bpstuur wordt benoemd de heer R. Waiboer Rz. in de plaats van den heer Jo. Stammes, die vertrokken ia. Op voorstel van B. en W. wordt, na bespreking, toegekend, als ver goeding voor uitgaven in verband met 't geven van onderwijs op on gewone plaatsen als gevolg van de overstrooming: Aan den heer K. L. van Gorkom f 81.28, aan den heer N. Raap f 27 50, aan den heer A de Boer f10, aan mejuffrouw Ooster hout f 14.10. Op voorstel van den heer Geerligs wordt besloten den heer Raap dank te betuigen voor hetgeen bij na den watersnood voor het onderwijs heeft verricht. B. en W. stellen voor aan de boden Hartog en Teutelink ieder f 60.- gratiflcatie te geven voor de buiten gewone diensten in 1916. De beer J. Blauboer stelt voor dit bedrag te verhoogen tot f 75.—. Over dit voor stel staken de stemmen: 4 voor en 4 tegen. Aangehouden tot de vol gende vergadering. Hierna worden benoemd de leden der stembureau x In de commissie van bijstand inzake hoofdelijken omslag voor 1817 worden benoemd de heerenJ. Blauboer, J. C. Geerligs en H. P. Pateer. De kobie ren schoolgeld 4e kwartaal 1916 wor den vastgesteld als volgt: school I f 81 96, school II f 68 20, school III 15.70. Bij de behandeling derbegroo ting, dienstjaar 1917 geeft de heer Koorn als zijne overtuiging te kennen, dat het meubilair in de raadzaal ver nieuwd dient te worden. Na bespre king stelt de heer Koorn voor dat B. en W. een onderzoek zullen in stellen en zoo spoedig mogelijk aan den Raad opgave zullen doen der kosten. Aangenomen met 6 tegen 2 stemmen. Bij den postverpleging krankzinnigen, zegt de heer Spigt vernomen te hebben, dat 1 der pa tienten geheel genezen is en zelfs graag 't gesticht wil verlaten. Voor bitter zegt te zullen informeeren bij den Directeur der Inrichting. Bij den post:sub8idie Burgerlijk Armbestuur, zegt de heer De Graaf dat hiervoor sedert verscheidene jaren op de be grooting staat f 4700 h f 4800. De heer De Graaf zou de uitkeeringen in deze dure tijden willen verhoogen en hiervoor f 600, desnoods f 1000 meer op de begrooting willen brengen. De heer Koorn bespreekt de uitkee- rlng van eene met name genoemde weduwe. Na bespreking en uitvoerige toelichting van den Voorzitter blijft •leze post ongewijzigd. De inkomsten hoofdelijken omslag z(jn gebracht op f 18.200 en de subsidie volgens art. 53 wet L. O. op f 4100. De begroo ting wordt vastgesteld In ontvang sten en uitgaven op f 68 902.88*. B. en W. stellen voor van Rijk en Provincie eene buitengewone subsidie voor 't onderwijs of voor de gemeente huishouding aan te vragen, groot f 8000. Algemeen goedgevonden. Aangevraagd zal worden verlen ging van concessie tot de heffing van veergeld bij 't pont aan de Kooi. Deze concessie eindigt 19 Sep tember 1917. Bij de rondvraag brengt de heer Rezelman den heer Wijdenes Spaans hartelijk dank voor het vele, dat hij voor de gemeente heeft verricht, vooral in de laatste jaren. De secre taris dankt voor deze waardeerende woorden. De heer J. Geerligs vraagt of er van gemeentewege ook iets ge daan kan worden voor den waar schuwingsdienst bij storm en hoogen </loed. Voorzitter antwoordt, dat dit geheel voor rekening van het Polder bestuur komt, licht toe hoe in dezen de regeÜDg is en zegt dat 't Polder bestuur spoedig bekendmakiog zal doen. Zoo noodig, dan kan reeds nu deze waarschuwingsdienst in werking treden. De beer Geerligs vraagt of het al bekend is, of de overstroomde gronden vrijgesteld worden van de gedwoDgen cultures. Voorzitter ant woordt dat op spoedig antwoord is aangedrongen en dat nog eens geïn formeerd zal worden. De heer P. Kaan zegt, dat de Holl. M. v. L. zich in dezen, ook tot den Minister heeft gewend. De heer Koorn zegt, dat het In het belang vau de werkzaamheden aan den Zeedijk is, als gezorgd kan worden dat de werklieden aldaar voldoende voorzien zijn van levensmiddelen. Voorzitter zegt in dezen zijne vol ledige medewerking toe. Hierna wordt de vergadering onder dankbetuiging gesloten.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 3