HELDER8CHECOURANT DEKENS COLTOF, Kanaalweg 142. COLTOF.KAÜAALWEG, Voiles. tnLTOf, nmmm Eerste Blad. Groote Wollen DE OORLOG. Witte Rosé! Lila Blauwe OPRUIMING Restanten. Lancaster, Kleeden, Kleedgoed, Loopers, Tapijten. No. 4727 ZATERDAG 20 JANUARI 1917 46e JAARGANG Op- en endergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Toxoi). Maan Zon Ja», op: onder: op: onder: v.m.:n.i Zondag 21 b>. 6.4S a. 2.0 8.0 4.21 6.36 6.1 Maandag 22 7.10 2.27'7.6# 1.26 6.50 7.2 Dinsdag 22 7.61 6.0 7.S8 1.27 7.60 6 Woenad. 24 8.16 6.82 7.66 4.29 8.40 8.60 Donderd. 26 8.86 8.8 7.66 1.30 9.30 0.86 Vr«dag 26 8.62 9.28 7.61 4.88 10.15 10.26 Zaterdag 27 9.8 10.62 7.68 1.96 1L 0 11. 6 DE WEEK. 16 Januar Niet zonder reden ia 't één dezer dagen gezegd: wy leven in den tyd van „onbegrensde mogeHjkheden". En de nood dwingt de overheid tot al- forscher ingrijpen, terwyl de toekomst ons dingen, toestanden zou kunnen brengen, waarvan vóór Augustus 1914 ook de stoutste fantasie niet zou gedroomd hebben. In het begin der vorige week hervatte de Tweede Kamer hare werkzaamheden, en 't geschiedde onder bitter weinig-bemoedigende om standigheden. Terwijl ik dit schrijf, luiden de tijdingen omtrent het verloop van mr. Borgesius' ziekte tegen alle ver wachting en tot, aller vreugde iets gunstigerschijnt de kans, dat het sterke, taaie gestel van den staatsman toch nog overwinnen zal, niet geheel en al vervlogen. Maar 't is en blijft helaas stuivertje op z'n kant. Aan het eind dier week kwam in Ingezonden Mededeellng. Een kwade herinnering. Ondanks het mooie weer, zijn er vele menschen die volgens een ge bruikelijke uitdrukking, zeer onlekker zijn. Het zijn vooral die menschen welke dezen winter slachtoffers ge weest zijn van een kwade griep en zich van de gevolgen daarvan nog niet hebben kunnen bevrijden. Die booze ziekte verschilt van de meeste anderen hierin dat, hoewel men zich er van genezen meent, men er nog langen tgd mede voortsukkelt en de kwade herinnering eraan met 4ich mode draagt. Het gestel heeft werke lijk langen tyd noodig em zich te herstellen van de talrijke verwoestin gen door de mikroben van de griep aangericht en om nieuw bloed te maken. Er is echter toch een middel om dat herstellingstijdperk te ver korten. Daartoe moet men het gestel helpen om rjjk en zuiver bloed terug te vinden en in waarheid is er geen beter middel hiervoor dan het gebruik der Pink Pillen, waarvan het spreek- woordelijk geworden is te zeggen dat zy met iedere pil bloed geven. Laten wij nu het woerd aan een van onze patiënten, den heer Adrien Martin, te Xeuilly, Frankrijk, die schrijft: „Ik ben zeer tevreden over de be handeling met de Pink Pillen. Dank zij dezen heb ik mij kunnen verlossen van de gevolgen van een kwade en hardnekkige griep. Toen eenmaal het ergste geleden was, dacht ik dat de kwaal- tot staan was gebracht en alles met een paar dagen rust en goede zorgen afgeloopen zou zijn. Maar die kwaadaardige griep had mij geheel ondermijnd en ik heb er nog zeer langen tijd aan geleden. Ik was lijdende aan bloedarmoede in zeer hevigegraadik was hoogst zwak en leed altijd aan steken in de zijde, aan beklemming qp de borst, aan duizelingen en aan schele hoofdpijnen. Met moeite klom ik de trappen op, daar het er iets van had of mijne beehen van watten waren gemaakt. Uwe goede pillen hebben binnen enkele dagen die verschijnselen doen ophouden." De Pink Pillen zjjn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, alge- moene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen en zenuw uitputting. Z{J verrijken het bloed en versterken de zenuwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.76 per doos, en f9:— per zes doozen bij het Hoofdcepöt der Pink Pillen, Dacostakade 16, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAus. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 68; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Borg (Texel) by T. BUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. En ipiitdi uil din Euiopnichia nili|. dook JULES VERBEEKE. 1) Dagen lang werd Eugenie's ver langen ep de proef gesteld. Dokter Racbuni was de goedheid zelve, maaronverbiddelijk wan neer 'fc het welzijn van de patiönten gold. En voor Eugenie, dn voor Jules was het niet gunstig om elkander te zien. Jules' lichaam was door den val en daarna door de ontzettende pijnen met de daarbij gekomen ontbering door toedoen van de krankzinnige Qulda, vrywel gesloopt. Zyne beenen waren gebroken, inwendig had hij eenige kneuzingen gekregen, zijn gansche zenuwgestel was verstoprd alles, alles was in wanorde En dit alles eisehte eeno zeer buitengewone verzorging ea verple ging met nauwgezetheid. Br. Rachuni sprak zijne gedachten niet uit, maar hy had wel weinig hoop op volkomen herstel. De doorgestane angst bij het gezicht van den dood in de vliegmachine, daarna nog al die dagen van ontbering en gekweld door 't bijzijn van een krankzinnige, zie, dat was misschien ta schokkend geweest. de wijziging in het ontwerp tot op vordering van schepen, - uitgelokt door de staking der machinisten. De Regeering zou de bevoegdheid krijgen om hen, die daartoe geschikt zijn te dwingen, te noodzaken tot, het dienst nemen op. de koopvaardijtot het aangaan van een contract, ook al geschiedt 't tegen hun zin. Dat is zeker uitermate kras, gelijk de heer Van. Raalte in de zitting van Vrijdag 12 dezer met nadruk betoogde. Intusschen w(j leven nu eenmaal in een tyd, waarin het „nood breekt wetten" oppermachtig is. De machi nisten hebben vervolgens eieren voor hun geld gekozen zich aan dén wil, de regeling van minister Posthuma onderworpen. Wat tengevolge bad, dat het Parlement op Dinsdag 16 dezer met de z.g. Huurcommissie-wet kon voortgaan. De „dringende urgentie" van de bepaling, die een eind moest maken aan den toestand, dat te Rotterdam de helft der laadruimte „stillag"het gevaar voor tekort aan kolen en aan graan met het uur toenam, was voor 't oogenblik verdwenen. Maar die wet tegen de opdrijving der huren van woningeD, behoorend tot de categorie van lagere huurwaarde 1waarbij de Staat, de Overheid, i. c. door de huurcom- missiftn vertegenwoordigd, - zich dringt tusschen contracteerende par tijen; belet, dat men vrijelijk zal beschikken over zijn wettig eigendom; zal dwingen, zelfs tot eventueele restitutie van te hoog geoordeelde huur tot 19 October 1916 toe. Zeker, de heer De Savornin Loh- man, schoon ook hij moge toegeven, dat de nood dezer tijden nu eenmaal tot zulke maatregelen noodzaakt, z|j 't tijdelijk, hij heeft in den grond zaak gelijk wanneer hy wyst op het draconische, het dictatoriale, het feitelijk tyrannieke, met alle wetten spottende van zulk optreden door den Staat. We zitten eenmaal in het schuitje, sinds 21/s jaar en moeten meevaren. We krijgen, van 6 Februari a.s. af, het broodrantsoen, van 4 ons per hoofd en per dag; wy hebben de aanvragen ingevuld en wachten nu de „knipkaarten". Wie zich de weelde veroorlooft na 6 Februari om een extra-broodje te koopen best, hy kau 't krijgen. Maar 't komt „in mindering" van zyn rantsoen voor volgenden dag 1En geen Nederlandsch huisvader mag aanvrage voor brood-rantsoen inleveren ten gunste van anderen dan zy, die onder zijn dak overnachten. Slechts deze worden als „leden des gezins" be schouwd. Wat er, al welr na 6 Februari, terecht moet komen van de arme daghitten", wier „menu" immers voor 90 pet. uit al of niet lichtelijk- aangekleede boterhammen pleegt te bestaanook dit zal de toekomst moeten leeren 1 wy hebben sinds lang in dit alles, en nog veel meer, leeren berusten. Straks wanneer het Distributie- vraagstuk in het Lagerhuis aan de orde komt, zullen wij over deze dingen nader hooren. Ook o.a. van het aftreden van den heer La Gro, den directeur van het Rijksdistributie kantoor van levensmiddelen. Mag men het „Hbl." gelooven, dan zou gansche ommekeer by de Distri butie op komst zyn. Men zou een stelsel willen, gebaseerd op dezen grondslag, dat tegen inkoopspryzen zou worden verkocht, in plaats met vele millioenen aan de Schatkist kostend verlies, maar dan met dien verstande, dat aan hen, die „waar kunnen maken", dat hunne inkomsten gedurende den oorlogstyd niet ver meerderd zyn, eene toelage uit 's Ryka kas zou worden verstrekt. Men moet wellicht den scherpen blik van, een oeconoom-financier hebben om aanstonds te doorzien, waarom zulk ietwat-fantastisch ïykend stelsel voor/de Rijkskas zooveel goed- kooper, voordeeliger zou wezen I Dat men naar middelen zoekt om de lasten, nu op deze kas drukkend, te verlichten't is alleszins begrij pelijk. De Yredesdroom schynt inder daad vervlogen. En al-moeiiyker wórdt 't, by het voortschryden van het derde oorlogsjaar, om de middelen te vinden om tegemoet te komen aan de ontelbare nooden, waarin Vader Staat nu dag aan dag moet voorzien Intusschen hebben wy gehad het onbetwistbaar-mooi succes voor mi- Doch gelukkig, dokter Verbeeke was iemand met een „yzeren" gestel. Zenuwen kende hy niet. Menigmaal had hy daarvan de meest doorslaande bewijzen gegeven,. Zyn lichaam was buitengewoon krachtig en sterk, en zyne levenslust, zyn durf om te leven, dat alles waren symptomen die de beterschap bevorderden. Hij hielp als 't ware de genees- heeren mede. Niet mokkend lag hy terneer, integendeel eene warme dankbaarheid gevoelde hy by de gedachte ontrukt te zyn aan de klauwen des Doods. Dr. Rachuni had als wys man, Jules zachtjes voorbereid op de heuge- lyke gebeurtenis, dat zyn bruid komen zou. Eerst had Jules ongeloovig ge lachen. De dokter sprak er niet meer over. Drie dagen later verzocht Jules dr. Rachuni te willen schryven aan de familie d'Epinay te Calais. Dat is reeds gebeurd. Wanneer kunnen wy antwoord hebben Zeer spoedig. Misschien komt uw bruid zelf. Jules sprak niet meer, doch verzonk in diep gepeins. Daarna was hij iederen dag onge duldiger geworden, waarop eindeiyk dr. Rachuni gezegd had: Als alles goed gaat is de freule Bpoedig hier. Wanneer? Dat hangt geheel van u af. Ik zal ruBtig wezen, antwoordde Jules, direct begapende, datgene wat de geneesheer bedoelde. Ingezonden mededeellng. ii(2-persoons)|" aToblxli.so,: nister Loudon, dat van Duitsche zijde werd toegestemd in het terugzenden van de Belgen, die indertyd op Neder landsch territoir vluchtten, in goed vertrouwen naar hun land terug keerden en vervolgens naar de Duit sche streken werden weggevoerd. Ons goed recht om tegen zulk doen te protesteeren is te Beriyn erkendde Belgen zullen naar Nederland kunnen terugkeeren. Dat ia de hoofdzaak. Zeker, 't zal ons geld kosten vermoedelijk zelfs zéér veel. Nederland heeft op zich genomen volgens de voorwaarde, vanuit Beriyn gesteld dat het de werkloozen zal helpen. Dat is een nieuwe last voor de Nederlandsche Schatkist, waarvan de beteekenis niet moet onderschat worden. Maar„1'honneur est sauf I" En by zulk eene vraag mag de kwestie van meerdere of mindere geldeiyke offers zeer zeker niet gelden. Dat minister Loudon'a houding in deze algemeene toejuiching zal vin den niemand beflpeft er aan te twijfelen. Intusschen't wordt uitermate drukkend. De verscherping der maat regelen tegen smokkelary en apion- nage vormen slechts een zéér gering deel, een futiliteit, van wat nu de Staat te doen heeft om de situatie te beheerschen. Nogmaalswaar blijven de „nobele vaderlanders" uit na-zomer-1914, die fortuinen schonken aan de ïchatkist? Waarom laten deze rijkaards niets meer van zich hooren?... Nu meer dan ooit is het wachten op dezulken Mb. Antonio. De Vredesvoorstellen. De toelichting van Balfour op de antwoordnota der geallieerden aan President Wilson. In ons vorig nummer namen wy reeds het grootste deel van deze toelichting op, waarin onder meer door Balfour werd gezegd, dat de verwezeniyking van het nationaliteits beginsel en tusschen de verschillende staten gesloten verdragen niet vol doende waarborgen gaven voor een voortdurend vrede. In het vervolg van deze verklaring merkt de minister op, dat de oorlogs staven der centrale mogendheden er tevreden mee zijn de wereld schrik aan te jagen, indien zy ze terzelfder tijd kunnen terroriseeren. „Indien de centrale mogenheden igen, zullen zy aan methoden hun succes te danken hebben. Hoe kan een hervormiDg van de internatio nale betrekkingen berusten op een zoo verkregen vrede? Zulk een vrede zou de overwinng zijn van alle krach ten, die de oorlog veroorzaken en barbaarBch maken. Zulk een vrede de vruchteloosheid bewyzen van alle maatregelen, waarop de bescha ving zich verlaat ten einde interna tionale geschillen uit te schakelen en er de scherpe kanten aan te ont nemen. Duitschland en Oostenryk hebben den tegenwoordigen oorlog onver- mydeiyk gemaakt door de rechten van een kleinen staat te schenden hun aanvankelijke overwinningen bevochten door het verdrag, dat het grondgebied van een anderen kleinen staat waarborgde, te schenden. „Indien de bestaande verdragen niet anders dan „stukken papier" zyn kunnen pieuwe verdragen dan baten? Balfour geeft dan te kennen dat slectsh een duurzamen vrede kan worden verkregen, indien de volgende drie voorwaarden vervuld worden: Eindelijkeindelijk was de dag aangebroken, waarop de twee geliefden elkander zouden wederzien. Jules was zoover, dat hij, hoewel uiterst zwak, op mocht zitten met de beide beenen in 't verband, en ondersteund door vele kussens. Eugenie was geheel hersteld, hoe wel het doorstane leed zichtbare sporen had achtergelaten. Haar oogen evenwel schitterden als glom er een geheimzinnig vuur achter I Wanneer komt ze nu, dokter? vroeg Jules voor de derde maal dieü morgen. Direct. De pleegzuster kwam binnen met bloemen, heerlijk mooie jonge rozen van welke vele nog in den knop. Zult ge kalm zijn verzocht de dokter nog, zyn eigen blydschap dat men zoover, met Jules gevorderd was, verbergende achter een com- mandotoon. Zeker dokter, antwoordde Jules. Toen ging dokter Rachuni naar de deur, opdat hy niet direct de binnentredende zien zou. Geruisch van dameskleederen werd vernomen. Freule Eugenie d'Epinay trad binnen. Langzaam, eerbiedig, geleidde de dokter haar tot by den ziekenstoel. De zuster week op zy. Jules 1 Eugenie 11... Ten eerste, dat de bestaande oor zaken van internationale onrust zoo ver mogelijk opzij geschoven of ver zwakt worden. Ten tweede, dat de volken van de middelrijken zelf genoeg zouden krij gen van hun aanvalsbedoelingen onbehouwen methoden. Ten derde, dat achter alle ver dragsbepalingen tot het verhoeden of beperken van vijandelijkheden een internationale sanctie in eenigerlei vorm worde uitgedacht, die den erg- stén aanvaller tot opschorting van zijn plannen zou dwingen. Aan het slot der verklaring merkt Balfour op: Deze voorwaarden mogen moeiiyk te vervullen zyn, maar naar ons oordeel komen ze iD het alge meen overeen met de idealen van president Wilson, en wij vertrouwen dat geen ervan zelfs onvolkomen verwezenlijkt kan worden, tenzij er vrede komt op de algemeene voor waarden, .die (voor zoover 't Europa betreft) in da gezamenlijke nota der geallieerden zyn aangegeven. Engeland draagt de zware lasten aan goed en bloed niet alleen om daardoor zyn verdragsverplichtingen na te komen, noch om de overwin ning van de eene volkerengroep op de andere te verzekeren, maar omdat het vast overtuigd is dat van het slagen der geallieerden het vooruit zicht afhangt op vreedzame bescha ving en op die internationale her vormingen, welke, naar de be denkers van de nieuwe zoowel als van de oude weréld hopen, op de rampen, die wij thans doorleven, zul len volgen. De legerberlchten van 17 en 18 Januari. Van het Westelijk front. Op het front van Ancre en Somnae wordt het weer wat roeriger. Het Fransehe communiqué van den 17en geeft aan, dat benoorden Beaucourt een belangryke Duitsche stelling ter breedte van 600 M. genomen werd. Verder melden de berichten artillerie gevechten. Het Engelsche bericht spreekt van geslaagde overvallen ten Z. van Lens. Over een front van ruim 600 M. drongen zy tot een diepte van byna 300 M. in de Duitsche stellingen door. De verdedigingswerken werden ver nield en den vijand- zware verliezen toegebracht. 100 man werden gevan gen genomen en 2 machinegeweren en een loopgraafmortier vermeesterd. Naar van Duitsch» zydo wordt gemeld, deden Engelache afdeelingen by Loos een aanval,/lie voorafgegaan werd door een ontploffing. Na een verbitterd gevecht werden zy teruggeworpen. By Serre werden vooruitgeschoven Duitsche stellingen volgens het plan" ontruimd. Van het Oostelijk front. De Duitsche berichten van den I8sn geven aan, dat de Russen op hetN. deel van het front hunne aanvallen voortzetten. Zoo drongen zy ten O. van Crasjin met groote overmacht in de Duitsche stellingen door. Later werden zy echter weder verdreven. In de streek van Smorgon beproef den dé Russen eveneens een aanval, doch werden na een verbitterd ge vecht met zware verliezen terug geslagen. Het Russisch? communiqué van den I8^n meldt dat de aanval by Smorgon slechts een overvalvan verkenners was, waarby een 20 tal Duitschers werden gedood. In de Bosch-Karpatben werd oen vyandeiyken aanval ten Z. van den berg Prewi afgeslagen. Van het Roemeensche front. In den strijd aan de Sereth is een keerpunt gekomen. De tegenaan vallen der Russen, in het begin blijk baar ondernomen om de reBt van het leger een rustigen aftocht te verzekeren, hebben thans veel groo teren omvang gekregen, met het gevolg dat de Duitsche opmarsch tot staan gebracht werd ?n de Centralen tot het defensief genoodzaakt werden. De bedreiging van Galatz heeft onge twijfeld de Russen er toe gebracht krachtige versterkingen naai- hun linkervleugel te zenden en een sterk Slechts twee woorden Doch welk een diepte, een onuit- sprekelybe rykdom lagen in die woorden I Men hoofde niets dan zacht snikken. Men zag niets dan twee elkaar omstrengelende gestalten. De dokter en de zuster hadden zich diep bewogen teruggetrokken naar de nevenkamer waar Cari Caro zat. Hy had een mandoline by zich. Zacht tokkelde hy de snaren als streelde hy deze. Toen opeens ging zyn bevende oude stem, welke zich paarde aan heldere sopraanstem der zuster Wie lief heeft kent de vreeze niet Hij zal niet angstig vluchten Als hy zijn sterken vyand ziet, Wiens arm hy heeft te duchten, Hoe 't hart ook bloedt, Hy laat zich 't goed Der liefde nimmer roovea. Hoe diep in rouw, H(j biyft getrouw In 't menschenhart gelooven. Toen dit lied uit was', ging de dokter naar binnen, gaf Eugenie een wenk dat het thans tyd wasgeworden. Hoe hard het ook was, weer te moeten scheiden, Jules en Eugenie begrepen beiden dat het nuttig en noodig was. Na de belofte voortaan iederen dag te komen, vertrok Eugenie naar haar hótel, gansch en al vervuld van de Ingezonden mededeellng. bericht de ontvangst van: Voorziet U tijdig. offensief in te zetten. Reeds werd gemeld, dat de door de Turken ver meesterde plaats Vadeni door de Russen werd hernomen. Het Roemeensche communiqué van den 17en meldt dat aanvallen der Centralen op de heuvels ten Z. van Oitoz afgeslagen werden. De Roemeniörs hebben een Duit- schen aanval Zuidelijk van Monastirca Casinul (aan de Casinu) terug ge slagen. Ten Zuidwesten van Pralea om singelden de Roemeniörs een heuvel, dien de vijand bezet hield. Wy namen veel tegenstanders gevangen en ver meesterden vier machinegeweren. In het Duitsche legerbericht van 18 dezer wordt gezegd, dat ten Z. van den Oitoz-weg krachtige Rus sische aanvallen tot mislukking ge bracht werden. Daarentegen voerden de Centralen tusschen Susita- en Putnadal een geslaagden overval uit, waarby zy I officier, 230 man en 1 machinegeweer uit de vyandelyke stelling haalden. Verder wordt gemeld dat Tulcea en Isaccea (in de Dobroedsja), sedert een ge dagen door de Russen werden beschoten. Op de overige fronten geen ge beurtenissen van belang. De duikboot- an mljnoorlog. De Engelsche stoomschepen „Gar- fleld" (8838 ton), „Manchester", „In- ventor" (7679 ton), „Wragby" (8641 ton), „Auchercragen „Klnpurney",en het Deensche stoomschip „Omsk" zyn in den grond geboord. Do handelsduikbooten. De „Morning Post" verneemt uit Kopenhagen d.d. 16 dezer: Kolding Avis verneemt, blijkbaar uit Duitsche bron, dat de „Deutschland" Maandag uit Bremen naar Amerika is vertrok ken en dat de „Bremen" niet vergaan maar in de Middellandsche Zee gestationeerd is, om de krijgsver richtingen van Duitsche duikbooten te vergemakkeiyken. De nieuwe „M5we". De maritieme medewerker van de Times schryft over het optreden van de nieuwe Mówe" Het zal voor lieden die by scheep vaartzaken betrokken zyn wel geen nieuws zyn dat er weer een ©uitsche kaper op zee ie. Dit was af te leiden uit het groote aantal schepen dat als overtyd was opgegeven sinds de (Brit- sche) Admiraliteit op 8 December bekend maakte, dat een bewapend en onherkenbaar gemaakt schip, dat van het type koopvaardyschip was, vier dagen vroeger in den Atlantischen Oceaan was gesignaleerd. Den langen tijdsduur thans over de zes weken in aanmerking genomen, gedurende welken de kaper vermoedelijk aan het werk is geweeBt, zyn de bekend geworden verliezen, die hy heeft toe gebracht, niet verrassend groot. Zy zyn niet zoo hoog noch in aantal Bchepen, poch in tonnenmaat als de buit van de Möwe gedurende den kortoren tyd, waarin dat schip een jaar geleden op de handelsvaarwegen had geopereerd. Evenmin zijn zij, in verhouding, groot vergeleken met het werk, dat kapitein Hans Roze van U 68 ter hoogte van Nantuckett had volbracht. De Möwe kreeg 16 Bchepen (tezamen 67.8S5 ton) te pak ken, de duikboot 6 schepen (samen iets meer dan 20.000 ton). De nieuwe kaper heeft tot nu toe voor zoover is bekend gemaakt 12 schepen van samen ong. 50.000 ton (het" is over de 60.000 t.'gepakt of vernield. heerlijke zekerheid, dat Jules leefde, en dicht bij haar was I Eenige dagen later moest ook Cari Caro by hem komen, en Jules drukte deu ouden man zóó warm de hand, dat deze een pijnlijk: gezicht trok. - Gy hebt my 't leven gered I - Ik heb getracht er aan mede te helpen gaf de oude berggids eenvoudig ten antwoord. Wy zijn u toch veel verschul digd, wierp Eugenie er tusschen. My vroeg de oude. Och neen't Was mijn menschenplicht. Wie als ik zoo menigmaal in de bergen den dood voor oogen heeft gehad, weet wat het..zeggen wil, om zóó te sterven. Toen ik u zag op stijgen wist ik wat u voor ons deed. Voor ons Italië, voor ons mooie land, en wy sidderden toen wy 't onweer zagen naderen. Wy zochten u daags daarna, en ook later met uwe bruid heb ik nog gedwaald op plaatsen waar u mogelijk gevallen kon zijn. En ware het niet dat de oudeQuida gekomen was met een boodschap die ik niet vertrouwde, dan was er nog niemand, die ook maar «enigs zins gedacht had aan deze mogelijk heid. Wat is er met Quida gebeurd? Gestorven. Toen zij naast u neerzeeg blies zy den laatsten adem uit. zy ruste in vrede sprak Jules eerbiedig Vanaf 't oogenblik dat Jules Eugenie gezien had, ging hij met reuzenschreden vooruit. Te oordeelen naar de routes, die bevaren werden door de schepen, die met den kaper in aanraking zijn ge weest, schynt het dat deze zijn ope raties is begonnen in den Noord- Atlantischen Oceaan, en dat hy latei- zuidwaarts is gekoerst. Uit het be richt, dat eeu van de gepakte schepen een prya-bemanning aan boord heeft gekregen, mag worden afgeleid, dat hetzij de verraaende poging van de Appam zal worden herhaald en dat de St. Theodore haar verschyniDg zal maken in de een of andere neu trale haven, hetzy de kaper voor nemens is eenige van zyn slachtoffers als bevoorrading- en verkenningsche pen te bezigen, zooals dat door de Karlsruhe, de Eenden en haar soort- genooten was gedaan. Waar echter geen middelen bestaan voor de aan vulling van steenkool en voorraden, kan een schip als de nieuwe kaper onmogeiyk verwachten een langduri- gen kruistocht vol te kunnen houden. De Möwe, het eenige andere ver momde schip van dezen aard, dat met succes een kaapvaart van de soort, als waarvan thans weer gewag wordt gemaakt, had volbracht, heeft haar tocht niet langer dan twee maanden kunnen volhouden". Uit de Engelsche bladen biykt, dat onder de slachtoffers van het Duitsche kaapschip ook de Georgic, van de White Star lijn, een s.s. van 10.077 ton, behoort. De Asniéres en de Nantes zyn Fransehe barken, onderscheidenlijk van 8103 en 2679 ton. In het geheel zyn dus 66.118 ton scheepsruimte vernietigd en als men ook de 9644 ton van d» Saint Theo dore en de Yarrowdale in rekening brengt, 65.767 ton. Da «conomlaaha toestand in Duitschland. Een der correspondenten van het Hbld." aan de Oostgrens schrijft: De economische toestand by onze naburen is thans èn in de steden dn op het platteland kritiek. De bevol king ljjdt over 't algemeen aan ondervoeding; niet de quantiteit maai de qualiteit van het voedsel is beslist onvoldoende. Kn dit laatste ia een gevolg van het algemeen heerschende groote gebrek aan vet. Wat bij een Duitsch burger uit den gegoeden stand thans dagelijks per hoofd kan ge bruikt worden, hoorden wy van een Duitsche dame. Per gezinslid wordt verstrekt (zoo is het althans in de meeste steden van Hannover en Westfalen^ ruim V» pond aardappelen, V» pond brood en nagenoeg een pond koolrapen per dag. Voor een gezin van 5 h 6 personen wordt per week slechts 5 k 6 X 80 gram vet of boter verschaft, mits bet natuurlijk aan wezig is. Weken gaan er echter vaak voorbij, zonder dat een kruimpje vet do woningen binnenkomt. Nu weet men er alles met allerlei groenteen kruiden wel smakelijk toe te bereiden, maar dit kan het gebrek aan vet niet vergoeden. Aardappelen en soep zonder vet, breod zonder boter, geen melk, zeer weinig of geen meel. Ten gevolge dezer ondervoeding laat de gezendbeidstoeatand heel wat te wen- schen. Vooral kinderen lyden onder het tekort aan voedsel. Onze zegs vrouw verzekerde ons, dat het sterfte- cyfer onder de burgeriyke bevolking gewoonweg schrikbarend was en nog immer steeg. En de pryzen van de levensmid delen zyn zóó, dat menig huisgezin totaal geruïneörd wordt. Een gezin van 6 personen kan nauweiyks met 30 mark per dag rondkomen. Ook met de kleeding en vooral met het schoeisel ia het treurig gesteld. Be- hooriyk veratellen van schoenen is niet meer mogeiyk. Ieder lapt dan ook zyn eigen schoeisel zoo goed en kwaad als 't gaat met oud, reeds lang afgedankt schoenwerk. In des Zondags ziet men de dames uit de deftigste standen zelfs marcheeren met een yzeren zoolbekleeding, welke wel wat heeft van onze yzeren schaatsen, die we onder de voeten vastschroeven. Dat de kalme berusting van eer- tyda onder dit alles wel wat te loor gaat, is volkomen te begrypen. Op het platteland was het aan- vankeiyk veel beter uit te houden dan in de steden, maar sedert ook daar alles nauwkeurig geinventari- Beerd is en er, om maar eens iets te noemen, geen kippetje kan geslacht worden, zonder dat de eigenaar zich 't Was zichtbaar hoe hy met iede ren dag beter werd en hoe hy op monterde. Alleen de beenen waren nog steeds in verband, maar Eugenie mocht hem reeds voortryden door de heeriyke omgeving van Storo. Op een morgen dat dit weer ge beurde, reed Eugenie de stad uit, tot even voorbij de eerste poort van den Ledro-pas. Wat hier gebeurd© begreep Jules niet, -maar hy zag een regiment Alpenjagers met muziek aan 't hoofd. Jules dacht dat Eugenie hem eens wilde laten proflteeren van een mili tair schouwspel. Doch zie! Eugenie reed tot dicht by een huis waar de Koninklijke Italiaansche Standaard wapperde, het hoofdkwar tier dezer stelling. De commandant, een luitenant, trad, omgeven van zyn staf naar buiten. De zon flikkerde met venijnige straaltjes op al dat goud en zilver, zoodat 't was, alsof Jules een dans zag van elfen. De officieren salueerden voor Jules en elk hunner trad op hem toe om hem de' hand t9 drukken. Het regiment was nu ook diehtby gekomen en hield balt. Op commando presenteerde het als één man het geweer. Toen op een teeken van den commandant zette de regiments- muziek met krachtige termen het I Belgisch lied „De Vlaausche Leeuw" I ia. Ingezonden mededeellng. een zware boete op den hals- haalt, is daar de toestand al evenmin roos kleurig. Geregeld elke week toch gaat er een Feldwebel met een paar man schappen rond, om overal den toe stand op te nemen èn de verande ringen nauwkeurig te noteeren. Van straffeloos ontduiken der voor schriften kan dan ook geen sprake meer zyn. Ook het platteland klaagt daarovermen heeft er groote voor raden levensmiddelen in beslag ge nomen en wat men voor de con sumptie beschikbaar liet, blykt on toereikend. 't Is by zoo'n toestand dan ook heel goed te begrypen, dat er voortdurend Duitschers over de grens naar ons land kwamen, „zu Erholung"; zoo de geijkte uitdrukking op de buitenlandsche paspoorten luid de. Maar hieraan is ook dezer dagen een einde gekomende Duitsche grens beambten laten om die reden geen menschen meer naar ons land door, terwyi de Nederlandsche grenswacht zich ook streng houdt aan de ver ordening van 10 Jan. j.1. op het ver keer van buitenlanders in het in staat van beleg verklaarde Nederlandsche grensgebied. Ten slotte nog een typeerend Btaaltje van den stijgenden nood aan gene zijde der grens, 't Is in de jongste nachten reeds etteiyke malen voor gekomen, dat Duitsche grenswacht soldaten by Hollandsche boeren naby onze oostgrens kwamen aankloppen met de dringende bede om eten, daar ze volgens hun eigen verklariDg niet langer konden leven van hun rant soen. Nederlandsche grenswachtsol- daten zyn dan ook reeds derwaarts vertrokken, om by een herhaling van deze feiten de noodige maatregelen te kunnen nemen. Ingezonden mededoeling. Wat ts doen als de kwaal xith vertoont. De Natuur geeft een duideiyke waar schuwing, als er iets binnen het lichaam niet in orde is. Geef by waar schuwingen van nier zwakte door een pyciyke rug, onzuiver bloed of ver stoorde urineleozing, onmiddeliyk hulp aan de niereu. Ion nieraandoeaing is gevaarlijk sn brengt weldra het gezondste gestel van streek, rheumatische pynen, nier gruie, of -steen, spit en waterzucht veroorzakend. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn onovertrefbaar voor nier- en blaas- kwalen. Maar ons gezond verstand zegt ons, dat wy kwade gewoonten, die de nieren verzwakken, zooals het eten van te veel vleesch, overwerking, zorgen, het gebruik van sterke éranksn, en buitensporigheden moe ten nalaten. Hst drinken van water is een goede gewsente, want dit helpt de vergiften uit de nieren spoelen. Dit z|u eenvoudige voorzorgen van de Natuur, die met behulp van Foster's Pillen spoedig baat geven. Neemt u ia acht voor namaak. Be echte Psster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Poster op het etiket, zyn te den Helder verkrygb. by Alh. ten Klooster, Keizerstr. 98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwis sel a, f 1.76 p. doos of ƒ10.— p. zes doozsn. (38) TUdstlppaii van varzending dar Brievenmalen. Naar Oost-Indié: V«nMnSiBgrw«f- P.r: EMpoat tIa Amstardttm leepoat vla Rotterdam p. malt over Engeland (alleen op verl. der afs.) 26 Jan. 8 1-obr. eiken Dlnad. Naar Guyana (Suriname) Datum der ter post- besorging. TIJdsL. der laat. bual. a/hPoatk. 7.46'sav. 7.46'aav. eeepoet via Amsterdam onbekend 8,—'sav. Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: teepost vla Amsterdam I onbekend I 7.46'nav over BogelandI eiken Dimd |en Donderd. 1 8.40 'an. Naar St. Martin, St. Eustatiua en aba: zeepost vla dans ter dam I onbekend 7.46 'aav. (alleen op verl. der aft.) over Engeland eiken Dlnad. I 8.40 'a n. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier: kolonie en Transvaal eiken Donderdag, 8.40 's n. Zy zullen hem niet temmen Den fleren Vlaamschen Leeuw, Ai dreigen zy zyn vryheid Met kluisters en geschreeuw; Zy zullen hem niet temmen Zoolang één Vlaming leeft, Zoolang de leeuw kan klauwen Zoolang hij tanden heeft. De tyd verslindt de steden Geen tronen blijven staan; De legerbenden weten Een volk zal niet vergaan De vyand trekt te velde Omringd van doodsgevaar; wy lachen met zijn woede De Tlaamsehe leeuw is daar. (Wurdt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1