COURANT Tweede Blad. DE OORLOG. NO. 4727 ZATERDAG 20 JANUARI 1917 46e JAARGANC LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. INGKKOMÏÏH. NaamBeroepWoonplaats S. Stolte-Borveltagi xonder beroep, Binnenhaven 111, H. de Boor, werkman, Vijzelstraat 19a, li. de Waard, kantoorbediend», Loodsgracbt 17, J. Gtten, korporaal mariniers, Paardenstraat 6, G. A. J. Boholton, hulshoudsters. Loodsgraoht. 6, W. F. J. v. (tenderen, korporaal mariniers, onbekend, VERTROKKEN. Woonplaats Sluisdijkstraat 61, Van: Beloof: Botterdam. Hed.-Her Jutfaas. Nijmegen. R.-Cath. Amsterdam. Ned.Ber Apeldoorn. Blilacd Bath, Ger. K. Naam 0. Bak. S. StruQk, TT. K.Mauini, P. B. Grevon, G. Talk, L. A t. d. Stok, G. de Goeij. H. Dök-Leurer, B. Doronbosch, W. Moreo, J. Stroobach, H. Philips v. Buren, Beroep barbier, rijksklerk, assistent-apotheker, metselaar, lettoraetter, zonder beroep, sergeant-kok, machinist K.K bootsman, zender beroep, B.Siobeema-Kruger, zonder beroep, J. H. de Wilde, W, Hosselaar, H r d. Veer, W. D. Blesot-Kouh, O. J. H. Klijnaoon, S. Schoenmaker, A. Klerk, P. v. d. Poll, WeBtstraat 69, Zuidstraat 47, Molonstraat 108, Binnenhayen Loodsgraoht Basstraat 55, 3e ïmmadw.Btraat 12, v. Hogen dorpstraat 43, y. Galenstraat 49, Hogendorpstraat 80, Hogendorpstraat 12, Geloof: Ned.-Herv. B-Cath. Hed.-Horv. R.-Cath. Ned.-Herv. ©een. sergeant-slekenverpl., Ankerpark 7, sergeant-kok, marinier, zonder beroep, klinker, bottelier-majoor, hoofd der school, typograaf, Bloemstraat 8, Vischstraat 30a, Achtergraoht Z/z, Wagenstraat 11, Onrust 21, Weststraat 106, Bmmastraat 16, Naar: Delft. Winsnm. Haarlem. Aalsmeer, den Haag- Amsterdam. Leeuwarden. Hed.-Horv. angO.-X. N.-Iaraïlit. Geen. Leiden. Ned.Horv. Batavia. M. Óelvoet. viiseingen. Hellevoetslais. Amsterdam. - Alkmaar. Oud-R. De algameene toestand. Nadat de Russen aan de Sereth zich door tegenaanvallen wat hebben hersteld, verneemt men van het heele krijgsbedrijf daar niets meer van beteekenis. Reeds voor dien tijd was er al in de berichten sprake geweest van loopgraven en derge lijke aanduidingen meer, die schenen te wijzen op het ontstaan van een positieoorlog. Nu begint dit, na de klaarblijke lijke wijzigiDg in de verhouding der wederzljdsche strijdkrachten, waar schijnlijker te worden. Voor het oogen- blik is de indruk, dat de centraleD zich aan de Sereth hebben ingegra ven en voorloopig de zaken daar zoo willen laten als zij zijn. Als dat waar is, hebben zij uit Roemenie troepen teruggetrokken, die dan eerlang elders zullen opduiken'. In vroegere gevallen van dergelijken aard moest men daar gemeenlijk eenige weken op wachten. Waar deze troepen heen zouden zijn gedirigeerd, is een onderwerp van speculatie. Het kan zijn naar Macedonië, maar er is ook veel te zeggen, wat daartegen pleit. Ten Zuiden van de Bo6kowina, aan de Bistritsa, ligt ook een aantrek kelijk punt van aanval. Een ge slaagde opmarsch langs die rivier zou tot omtrekken van de Sereth- stelling van den Noordkant kunnen leiden. Dit is maar een gissing, waar niet meer grond voor is dan voor eenige andere. Zoo zou men kunnen opmerken, dat het Westen met het lengen van de dagen ook zeker ge weldig krijgsbedrijf te aanschouwen zal geven, waarop de Duitache leger leiding haar aandacht gevestigd zal moeten houden. Maar het is nu nog afwachten. Er heerscht op alle gevechtsterreinen slechts matige actie, een soort van stilte voor den storm. („N. R. Ot.") Van het Westelijk front. Berlijn, 19 Jan. Sedert hun aan val op Serre op 12 dezer, waarbij het den Engelschen troepen gelukt was, in de vooruitgeschoven loop graven van de Duitschers voet te krijgen, hebben -de Engelschen zich zelf het genoegen gegund om de vooruitgeschoven Duitache stellingen, die reeds in den daarop volgenden nacht vrijwillig opgegeven waren, vijf dagen lang zwaar met hun artil lerie te beschieten. De hagel van Engelsche projectielen schoot de leege stukken loopgraaf volkomen plat. Pas den 17den waagden de Engelschen het, het ontruimde terrein voor de Duitscbe stellingen te bezetten. De volkomen plat geschoten stelling, waarin zy ijlings loopgraven tracht ten te maken, bood hun niet de minste dekking. De Duitache artillerie, die nauwkeurig den afstand kende en den aanval vfrws chtte, bedolf de in het vrije veld neergehurkte En gelsche troepen dadelijk met een razend vuur, zoodat zü gedwongen waren zich op verschillende plaatsen met zware verliezen weer terug te trekken. Sedert genige dagen belem mert sneeuw de militaire bedrijvig heid. In vele vakken wordt slechts over en weer een artillerie-gevecht geleverd; vooral ten Z. van Tperen was de werkzaamheid van het vuur uiterst hevig. Tot groote infanterie-acties ie het niet gekomen. Van het Roemeensche gevechtsterrein. Berlijn, 19 Jan. Ten N. van het Soesita dal in de buurt van Marasti mislukten tegen onze hoogtestellingen ondernomen aanvallen met zware ver liezen voor den vijand. Van het gevechtsterrein In Macedonië. Berlijn, 19 Jan. Een voorwaartsche beweging van een Engelsche com pagnie tegen Seres is gemakkelijk Rome, 18 Jan. Op den 16den Jan. heeft een afdeeling Italiaansche cava lerie de plaatsen Salesi en Arra bezet ten Noordoosten van Grmeni by den weg van Ljaskowita naar Koritsa. IJlt Dultschland. Het „Berliner Tageblatt" klaagt in een artikel over de schaarachte van bier, melk en brood te Berlijn. Bier op flesschen is haast niet meer te krijgen. De geringe voorraden zullen spoedig opgebruikt zijn of worden in de eerste plaats bestemd voor hard werkende arbeiders. De brouwerijen krijgen de gerst mondjesmaat toe gemeten. Melk is schaarsch, omdat met de sneeuw, die gevallen is, het vervoer van de boerderijen naar de stations belemmering heeft onder vonden. Het blad verwacht ook groo teren toevoer van een verhooging van den maximumprijs. En verder is er sedert veertien dagen te Berlijn weer een brood schaarachte merkbaar, die in vele wijken aanleiding heeft gegeven tot de bekende polonaises voor de bak kerswinkels. Brood en broodjes zijn telkens na korten tijd uitverkochten de vrouwen loopen vergeefs van den eeut.n winkel naar den anderen. De bakkers, zoo verneemt het „Berliner Tageblatt", hebben met ernstige moeilijkheden te kampen. De midde len om brood te vermengen, zooals aardappelen en aardappelfabrikaten, die vroeger 10 pet. en bij de brood fabrieken zelfs 20 pet. van de brood- hoeveelheid uitmaakten, ontbreken nu geheel. Het Berlijnsche gemeentebestuur geeft den bakkers dezelfde hoeveel heid meel als vroeger, zonder er reke ning mee te houden, dat er geen bijmengsels voor het brood zijn. Na tuurlijk kunnen de bakkers uit het meel, dat hun toegewezen wordt, niet dezelfde hoeveelheid brood bakken als vroeger. Yeelvuldige protesten van de bakkers hebben niet gebaat, of schoon het proefstation voor graan na verschillende proeven verklaard heeft, dat de berekening van het ge meentebestuur onjuist is. Toen ver leden week het gebrek aan brood bijzonder nijpend was, heeft het ge meentebestuur 800 zakken meel extra ter beschikking van het bakkersgilde gesteld. Dit zal echter herhaald moeten worden, daar geen bakker anders toekomen kan. Na verschillende proefnemingen zal van 22 dezer af nog een soort van bloed- en leverworst in de Berlijnsche worstfabrieken bereid worden. In die worst zullen wittebrood en de de van ingewanden verwerkt worden, die totdusver zonder vleeschkaart te krijgen waren. De prijs en de wijze van verdeeling zullen nader bekend gemaakt worden. Londen, 19 Jan. Do neutrale corre spondent van de „Times", die in Duitschland vertoefde, zegt in beschrijving van zijn reis door Duitsch land dat het een feit is, dat de roep naar vrede nu minder komt van de politici dan wel van de soldaten. Het is een „open geheim" dat Hinden burg, die juist zijn tweede bezoek bracht aan het westelijk front, terug keerde met den indruk dat de politici moeten trachten op een of andere manier vrede te maken. Dat zyn geen praatjes. Ik heb de waarheid uit een bron, die altijd bij mijn vorige mede- deelingen goed is gebleken. Allerlei invloed wordt oefend om den terugkeer van paalde regimenten en officieren naar het westelijk front te voorkomen, niettegenstaande de autoriteiten door allerlei "tegemoetkomingen, zooals ruimer rantsoenen van voedsel, korter verblijf in de loopgraven en amusé- menten te Rijael, Gent, Metz en andere plaatsen den dienst daar aan trekkelijk trachten te maken. In het westen is generaal na gene raal vervangen en het aantal straffen van onderofficieren en manschapper. is ontzaglijk. Welke de verliezen aan het oostelijk front zijn weet niemand, en niemand gelooft de gepubliceerde cijfers. In Duitschland - althans langs de Duitsch-Limburgsche grens heerscht de laatste maanden een zeer kwaadaardige huidziekte, die door sommige medici toegeschreven wordt aan het bederf van 't bloed als gevolg van het gebrek aan vet en van een te sterke voediDg met vruchtensuiker. Andere geneeskundigen achten het verschijnsel echter minder onschuldig en schrijven het toe aan misdragin gen van soldaten, die aan het front gelegen hebben. In het meerendeel der aangetaste gezinnen toch trad de ziekte eerst op na terugkomst van een der daartoe behoorende leden uit het gevechtsterrein. Naar men zegt is in Limburg ook de kwaal reeds hier en daar opgë- treden, zoodat onze medici misschien spoedig gelegenheid krijgen om haar nader te bestudeeren en maatregelen er tegen te beramen. Hat Internationaal Socialistisch Bureau. De Parijsche berichtgever van het Hbld" seint: De permanente commissie van be stuur der socialistische party in Frankrijk heeft beraadslaagd over het voorstel van het Nederlandsche partijbestuur van het Int. Soc. Bureau, overgebracht door Yandervelde. Dit voorstel had betrekking op een vol ledige samenkomst van het uitvoerend bestuur, waaraan de Fransche en Engelsche gedelegeerden zouden deel nemen. Het door de Fransche com- lissie aangenomen antwoord is af- ijzend. De socialisten der gealli eerde landen zullen 17 Maart verga deren. By die gelegenheid zullen de in vaii het uitvoerend bestuur van het Internationaal Bureau worden uitgenoodigd. Deze besluiten, die opnieuw het weder aanknoopen van internationale betrekkingen verwerpen, zijn aange nomen met 18 tot 11 stemmen. De scheurfitg ia de Duitache soc.-dera. partij. Berlijn, 19 Jan. (W. B.) Het partij bestuur van de soc. dein. partij heeft gisteren een - beslissing genomen ten opzichte van den door de rijks- conferentie van de oppositie ontstanen toestand in de partij. Er werd met 29 tegen tien stemmen een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de vorming van een afzonder lijke organisatie en het lidmaatschap daarvan onvereenigbaar is met het lidmaatschap van de soc. dem. party. Hoavael kost de oorlog? De „Baseier Handelsbank" heeft berekend dat de gezamenlijke oorlogs uitgaven der bij den wereldstryd rechtstreeks betrokken landen van 1 Augustus 1914 tot 1 Januari 1917 450 milliard francs bedragen. Wat dit beteekent kan men opmaken uit het feit, dat de totale goud productie der wereld sedert de ontdekking van Amerika niet meer dan 95 milliard h8eft bedragen. PLAATSELIJK NIEUWS. - Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Keizer, tijdelijk onderwijzer aan de Wilhelmina Catharinaschool te Amsterdam, is benoemd tot onder- wyzer aan de Nutsschool te 's Her togenbosch. Programma van het 7e Winterconcert op Dinsdag 28 Jan. 1917 in de Concertzaal Tivoli, aanvang 8 uur. 1. Konluglnne-Marseh. ven Bruefcen-Foclt 2. Symphonle do. 6. Bootboyea. Allegro coa brio. Andanto eön moto. Scherzo Finale. 8. Ouvorture „Oberon". Weber. 4. a. RoDilniscons. Bazebroek. b. Improvisatlott, 6. Fantatsiedel'op„LaYiTOBdière". Godera. Bond voor Minder Marinepersoneel. „Uitnoodiging tot bijwoning van de openbare vergadering op 22 Jan, 1917, des avonds 8 uur, in „Casino", alhier, ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van den Bond voor Minder Marinepersoneel". Aldusluidde, op geschept Oud-Hollandsch papier gedrukt, de sieriyke en smaakvolle uitnoodiging, die onze redactie ontving. Eene „openbare vergadering", anders niet. De tijden zijn er niet naar om „feestelijke" vergaderingen te organiseeren, hoe gaarne, in nor male omstandigheden, de Bond dit gewild had. Want twintig jaar is een mooie leeftyd, maar voor wie kent het leven van stry'd, dat de Bond achter zich h.eeft, waarbij het vaak ging en nog wel gaat, op leven en dood, voor dien zal het duidelijk zyn, dat het ju'oilé hier meer is dan enkel een jubilé van-jaren, op zich; zelf nog niet eens zoo merkwaardig, dat het hier is een jubilé van gees- teiyken wasdom, van innerlyk- ge groeid zelfbewustzyn, gerypt in de verdrukking en daardoor opgebloeid tot een hechte en sterke plant. Sterke factoren waren aanwezig, die hem tot ontwikkeling brachtenhy moest, terwille van zijn bestaan, rondom zich heen slaan, de bestrijders van zich afhouden, en intusschen, voor het atoffeiyk levensonderhoud tevens zorgen. Want dit is, voor dezen Bond, wel het merkwaardigedat hy is ont staan tengevolge van een liberale wetgeving, die de oprichting van een dergeiybe, immers militaire, orga nisatie, toeliet, en nochtans, na zyne oprichting, door opeenvolgende mi nisters ten doode toe vervolgd werd. Hierover zou veel te zeggen zyn, maar het is, voor dit blad, een wat glibberig terrein, waarop wy ons niet gaarne begeven. De Bond zelf, nu hij op wat ryperen leeftyd iB gekomen, erkent gaarne zyne fouten; hoe hy- zelf misschien wel, door zyn optreden, de oorzaak is geworden van de groote verbittering; maar daarnaast klaagt de Bond, dat. de autoriteiten hem nooit begrepen hebben, dat zy zyne psyche niet kenden, en hem wilden dwingen die 'naar hun model te plooien. Hoe het zy, de Bond is, van een ietwat lastigen jongen, geworden een stoere, krachtig-gebouwde jonge ling. Yolwassen, erkent hy het leven den stryd, en misschien zal toekomst hem nog eens rooskleurige verten openen. Eenige jaartallen uit de geschiedenis der afgeloopen twintig jaren mogen illustreeren, hetgeen wij hierboven schreven. In het. „Vliegend Blaadje" van Januari 1897 kwam een oproep voor, gericht aan alle marine matrozen, tot eene vergadering op. 22 Januari in „Diligentia". Deze vergadering gaf den stoot tot de oprichting van de ver eeniging. „Eendracht maakt macht". Aanleiding ertoe was het feit, dat de bestaande onderofficiers-vereeniging „Admiraal de Ruyter" was omgezet in eene vakvereeniging, en de matro zen nu ook eenedergeiyke vereeniging wenschten teneinde hunne grieven te bespreken. Later werd, op het voorbeeld der matrozen, een Mari- niersbond opgericht, onder den naam van ,W. J. Baron van Ghent", en een hieruit in 1905 ontstane gereor ganiseerde Mariniersbond smolt mèt ouden Matrozen bond in 1908 samen tot den huidigen Bond van Minder Marinepersoneel. Een Stokers- bond „Goet Geluk", in 1901 opgericht, ging in 1914 te niet, en nog steeds zyn de stokers de slechtst-georgani- seerden onder het marinepersoneel. De naam „Eendracht maakt macht" werd echter reeds op eene tweede bijeenkomst veranderd in dien van „Algemeenen Bond van Nederland sche Marinematrozen". Het Bestuur bestond uit de matrozen A. G. A. Verstegen, president, C. W. Mohr, vice-president, J. Gottmer, le secre taris, J. van Leyen, 2e id., J. Bonarius, le penningmeester, L. Th. Slinger land, 8e id. Nog in datzelide jaar werd de koninkiyke goedkeuring op de statuten aangevraagd en 21 Juni 1897 verkregen. Hoewel in Maart 1898 de eerste vergadering van den Matrozenbond werd gehouden, was op eene ver gadering d.d. 24 Jan. van dat jaar voor het eerst besloten actie te voeren. Er werd een request opgesteld aan den min. van marine dat was toen Jhr. J. A. Roöll naar aan leiding van een klacht over de slechtp behandeling van een transport ma trozen, dat met de „Smeroe" van de Rott.erd. Lloyd, naar Indié was ver trokken. Geleidelyk werden afdelingen ge sticht, te Hellevoetsluis, te Amster dam, maar ook verliep, in den zomer van 1898, de Bond geleidelyk. In November zoude de heer Staalman, afgevaardigde voor den Helder, voor den Bond komen spreken, doch hier van kwam niets, en 12 Dec. was hot Jan van Zutphen, die weer wat leven in de brouwery bracht. Dat hy, al die jaren, de organisatie is trouw gebleven, bewyst bet feit, dat hy ook Maandag a.s. de feestrede zal uit spreken in „Casino". In don zomer van 1899 werden de gewyzigde statuten kon. goedgekeurd, en nog een jaar later, n.1. 26 Fe.br. 1900, werd het; Bondsvaandel onthuld. Inmiddels was, zeiden wy, 12 Jan, 1898 de heer Roöll minister van marine geworden. Hy stond op het Btandpunt, dat hij den Bond zooveel mogeiyk negeerde. Op een request om lotsverbetering, aan den Minister •verzonden, kwam geen antwoord, en toen nu, in 1901, de heer Staalman de verdédiging van dit adres op zich nam en o. a. traktementsverbeteribg bepleitte, antwoordde de heer Roöll „ze hebben traktement genoeg". Een dergeiyk antwoord verbitterde de moederen. Maar voor 't eerst waren de belangen van den Bond in de Kamer besproken, en de Bond, die, zooalB we zagen, vrijwel verloopon was, raakte er boven op; nieuwe leden traden toe, de afdeelingen kwamen tot bloei, kortom, 1900 was een jaar van bloei. Nadat 6 April 1901 „Het Anker' was opgericht, nam de inwendige kracht van den Bond sterk toe. Maar ook de vervolgingen begonnende secretaris werd wegens smaadschrift veroordeeld. Door een en ander werd de Bond meer en meer naar buiten bekend, en ook in het parlement sproken. Toen, nadat 'sheeren Roflll's op volger, min. Kruys, die een tracte- mentsverbetering voorbereidde, 12 Dec. 1902 was overleden, trad, 16 Maart 1908, de heer A. G. Ellia als minister van marine op onder het ministerie Kuyper. En deze tastte den Bond, naar hy meende, in zyne levenssappen aan. Hy verbood aller eerst „Het Anker", ontsloeg de be sturen by bosjes tegelyk, ontnam den Bond de Kon. goedkeuring. De Bond antwoordde, door op het Havenplein, een grooter gebouw te betrekkeD, scheidde „Het Anker" af als officieel bondsorgaan en hield het als afzonderlyk strijdblad intact, en werd krachtiger, vuriger, strydlusti ger dan ooit. Eigenaardig, dat ditzelfde zich tel kens weer voordoet; ook minister Rambonnet nam drastische verbods maatregelen. Inmiddels plantte de Bond, op de mooiste plaats van den Helder, zyn prachtig en krachtig bondsgebouw. En ook minister Rambonnet ont sloeg hoofdbesturen, verbood de bondsgeschriften aan boord der schepen, kortom, bestreed met alle middelen den Bond. Niettemin is de Bond thans levenskrachtiger en ster ker dan ooit. Ten bewyze hiervan eenige cijfers. Op 31 Dec. 1915 bezat de Bond aan kapitaal, alle reserven meegerekend, f62.614.47' tegen f55.295.02' vorig jaar, een vooruitgang dus van f7319.46. (Op 1 Jan. 1904 bedroeg het kapitaal f 1774.20'). De kapitaalvermeerdering was in 1914 f6948.04', het verschil is dus aanzienlijk. Dit kapitaal van f 62.000— is belegd in het Bonds gebouw (f 84.000) belegde gelden (f 11.500.—). Soerabajasch gebouw (f 12.000. en in depot bij de hoofd- afdeeling aldaar (f 5000In 1916 is de Bond vooruitgegaan met 250 leden en telt thans ruim 2800 leden, zulks, niettegenstaande by de onlus ten in Indiö, een kleine 100 leden ontslagen werden. Dit is de eerste maal, dat in den oorlogstyd een voor uitgang van ledenaantal te boeken valt. De Bond keert jaariyks f 18000. salaris uit aan zijn beambten voor waar, een mooi bedrag! Behalve, dat de Bond voor lotsver betering streed, deed hy ook veel voor de ontwikkeling en beschaving zijner leden. De jaarverslagen zouden hieromtrent veel kunnen leeren. Maar dikwyis ging van de werkkracht veel te loor tengevolge van den voortdu- renden stryd en toen dan ook in de jaren 1906—1911 onder minister Cohen Stuart en Wentholt een periode van rust intrad, d.w.z. dat de vervol gingen ophielden, werd aanstonds eene actie voor lotsverbetering ge voerd. Zooals wy boven memoreerden, zai de Bond van zijn 20 jarig bestaan geen feest maken. De tyden zijn er te ernstig voor. Niettemin zal eene feestelijke vergadering worden belegd in „Casino", waar de heer Jan van Zutphen de feestrede zal spreken. Ongetwyfeld zullen vele oud-leden en leden aanwezig zjjn. „j^Mewouw Krauss—Adema. Begin Februari hoopt Mevrouw Ecoline Krauss-Adema, begeleid deor Mej. Gonda van Dam een iiede- renavond te geven in Den Helder. Het zij my vergund haar hier met enkele woorden te introduceeren. Zy debuteerde na een studie van drie jaren aan het conservatorium te Amsterdam als liederenzangerea in Holland en Duitschland en ves tigde zich te Hilversum als zang- leerarea, waar zy, leerlinge van Me vrouw Noordewier Reddingius, al spoedig zich in een drukken werk kring mocht verheugen. Doch dit voldeed haarniet en zy trok naar Frankfort om bij Prof. Ed. Bellwidt haar studies, voort te zetten en zich in 't bijzonder voor de opera te be kwamen. Niet langen tijd daarna kreeg zy reeds aanbiedingen van de Hofopera te Wiesbaden en uit Heidel- berg, welk laatste engagement zy aannam. Het is wel in het bijzonder het Mozart repertoire waarin zy uit munt en dat zy ook in F.reiburg hoofdzakelyk speelde, daar heen ge roepen door den tegen woordigen hoofdregisseur van het Metropolitan Theater te New-York, Dr. Höhls. Gelyk voor velen is ook voor Mevr. Krauss—Adema de oorlog de oorzaak geweest dat zij haar engagement in Freiburg moest beëindigen. Wij mogen dankbaar zijn dat zooveel uitstekende kunstenaars, wel is waar noodgedwongen, naar Holland zijn teruggekeerd om ons van hun gaven te doen genieten. Onder hen bekleedt Mevrouw Krauss zeer zeker een voorname plaats. Egmond a. d. Hoef, dat reeds zoo veel begaafde kunste naars mocht huisvesten, mag het zich tot een voorrecht rekenen ook deze zangeres onder zyne tydelyke bewoonsters te tellen. Dezen zomer mocht mevr. Krauss veel succes in- oogsten in het Kurhaus te Scheve- ningen, terwyl ook 8nkele kerkcon- certen door haar werden gege Moge ook Den Helder haar van harte welkom heeten als zij een liederen- avond geeft, en daardoor toonen mede te willen werken, hot onzen landgenooten-kunstenaars uit den vreemde, hier aangenaam te maken en ook mogeiyk, om als de vrede gekomen is, niet ten spoedigste weer te verdwijnen. Van haar echtgenoot, den heer Ernst Krauss, verscheen in den Meulenboff Verlag te Leipzig, kortolings een bundel gedichten „Hol land", ontstaan in den tijd dat ook hy hier vertoeft. De heer Ernst Krausa staat in Duitschland als een begaafd jong dichter bekend, en van zyn hand zagen reeds verscheidene bundels het licht. Wellicht biedt zich later de gelegenheid aan, hier nader op t te komen. P. v. BINNENLAND. Mr. Goeman Borgsslus. In de Tweede-Kamer-vergadering van gisterenvoormiddag huldigde de waarnemende voorzitter de heer Scha per, en namens de Regeering de Mi nister van Binnenlandsche Zaken, de groote staatsmanskunde van den ontslapen voorzitter, mr. H. Goeman Borgesius, door wiens verscheiden het land een zwaar verlies treft. Ook in de Eerste-Kamervergadering wydde de voorzitter, Baron van Voorst tot Voorst, een gevoelvol woord aan de nagedachtenis van den ontslapene, Het Presidium van de Tweede Kamer. Volgens het tweede lid van Art. 10 van het Reglement van Orde der Tweede Kamer moet, by het tus- schentyds openvallen van het presi dium, de Kamer overgaan tot het opmaken van een nieuwe voordracht van drie leden. Dit zal dus binnen weinige dagen moet geschieden. Uiteraard is er in den laatsfcen tijd, daar de ziekte van den heer Borgesius weinig hoop meer liet op herstel, over diens eventueelen opvolger ge dacht en gesproken. Wy hoorden, dat onder de linkerzijde o.a. de namen zyn genoemd van de heeren Fock> Van Doorn, Rink en Patyn. Doch zelfs in de fractie der Liberale Unie, waartoe de overleden president be hoorde en die dus, ook omdat zy de talrykste is ter linkerzyde, in dezen het meeste recht van spreken heeft, is de keuze van echter wel waar- schyniyk, dat ze op een der hier voren genoemden zal vallen. (Hbl.) Successiewat. De Eerste Kamer heeft gisteren et 28 tegen 9 stemmen het wets ontwerp tot wyziging der Successie wet aangenomen. De „Prins Hendrik" opgebracht. Do mailboot „Prins Hendrik", gi steren met 16 passagiers uit Vlissin- gen vertokken, ia door de Duitschers naar Zeebrugge opgebracht. Een' later bericht meldt: De directie van de stoomvaart maatschappij „Zeeland" heeft alleen van Nederlandsche zyde bericht ont vangen van het opbrengen van het s.s. Prins Hendrik naar Zeebrugge. Omtrent de redenen voor de opbren- ging is bij de maatscbappy niets bekend. Aan boord van de mailboot waren drie Belgenhet was de eerste maal, dat weer Belgen werden vervoerd na het opbrengen van de Koningin Regentes. Da „Westerdijk". Het stoomschip „Westerdyk", van Solleveld, Van der Meer en Van Hattem's Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam, ligt nul al 84 dagen in Stornoway, waar het stoomschip, geladen met 4500 ton graan voor de regeering van Nederland, moest bin- nenloopen wegens gebrok aan kolen. Toen de kapitein brandstof wilde aanvullen, bleek dat niet te zullen gaan, tenzy de reedery zich verbond, hetzy 80 pet. van haar laadruimte af te staan aan de Engelsehe regeering, hetzy bereid bleek elk van haar schepen eon reis voor Engelsche rekening te laten maken. De reedery kón natuurlijk in dit aanbod niet treden, omdat haar fchepen waren gerequireerd door de Nederlandsche regeering voor het vervoer van granen ten behoeve van de Nederlandsche bevolking. De reedery heeft sedert alle moge lijke stappen gedaan in Engeland, de Nederlandsche regeering heeft ver- toogen gericht, doch het eenige resultaat tot heden is, dat 4500 ton regeeringsgraan, die we hier zoo goed zouden kunnen gebruiken, in de haven van 3tornoway ligt te verrotten, terwyl het schip, waaraan mede dringende behoefte bestaat, kalm te Stornoway blfjft liggen met de vol ledige bemanning aan boord. De communicatie' van de reederij met het schip is eveneens verbroken, daar de reedery een telegram van den kapitein heeft gehad en verder on kundig is, of haar eigen berichten den gezagvoerder hebben bereikt. De eenige wyze tot terugkeer is, dat het schip door een sleepboot wordt ge haald, doch de betrokken sleepboot- reederyen zyn, uit vrees voor repre saillemaatregelen van Engelsche zyde, hiervoor niet te vinden. („Hbld.") Ean Dultsch schip op do Schalde. Gistermorgen passeerde te Vlissin- gen het Duitsche stoomschip „Ursula Fischer", gekomen van Zeebrugge, dat naar Antwerpen opstoomde. Dit is het eerste schip, dat na den val van Antwerpen in die richting opstoomde. Naby Terneuzen werd bet schip echter door een Nederlandoch marine vaartuig achterhaald, en opgehouden. Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat de „Ursula Fischer" een prijs verklaard Engelsch schip is, dat een Duitschen naam heeft gekregen. Het sehip, ligt thans op de reede te Vlissingen, in afwachting van een nadere beslissing. Da nlauwe Dlractaur van bet Rijks- Ieven8middalenburaau. De voor eenige dagen nieuwbe noemde Directeur van het Ryks- levensmiddelenbureau, de heer G. A. J. Mirrer, directeur der Coöperatieve GroGtbandels-Vereeniging.de Handels- kamer, heeft Donderdag een brief gericht aan den minister van Land bouw, waarin hy verzoekt van zyn benoeming ontheven te mogen worden. In dit scbryven zegt hy o.a., dat het Ryksdistributiebureau beheerd wordt; zonder eenig systeem en alles er berust op routine. De bezwaren en moeiiykheden, gepaard met het beheer van dit bureau zyn thans zeker vergroot, nu de heer La Gro, die met de geheele inrichting op de hoogte is, zich ver plicht heeft gezien, heen te gaan. De heer Mirrer ziet geen mogeiyk- heid zyn taak naar behooren te ver vullen in het stadium waarin de levenamiddelendistributie thans ver keert. Redèn, waarom hy er by den minis ter ernstig op aandringt hem van zijne taak te willen ontheffen. (Tel.) Duurtctocslag voor onderofficier». Door den opperbevelhebber, gene raal Snyders, is langs den militair- hiorarchieken weg afwyzend beschikt op hét verzoek van den president der onderofficieren vereeniging „Ons Belang", om hem in een onderhoud de nooden der onderofficieren monde ling te mogen uiteen zetten en te mogen wijzen op de noodzakelijkheid van een duurte toeslag. Ook de minister van Oorlog, de heer Bosboom, weigerde gedurende de buitengewone mobilisatie-omstan digheden, aan de afgevaardigen van die onderofficieren-vereeniging eene audiëntie. Door beide autoriteiten zou slechts op schriftelijke verzoeken acht wor den geslagen. Een vreemd sterfgeval. Zaterdagmorgen liep het gerucht dat een militair te Assen onder byzondere omstandigheden was over- By onderzoek vernam de „Dord. Grt." het volgende: Vrydag was de milicien J. A. be last met het schoonhouden van een barak. Hy was den geheelen dag al niet lekker. Om 10 uur 's avonds lag hy gekleed op zyn bed te slapen en was niet wakker te krygen. Een korporaal ontkleedde hem en legde hem „onder de wol". De korporaal vond het echter vreemd dat de man niet wakker was geworden en besloot een dokter te waarschuwen. Hy ging naar een militairen arts, doch vond dezen niet thuis. Na gevraagd te hebben, welke dokter gedurende de week met den dienst was belast, ging hy naar dezen, dochkregdaar ten antwoord, dat de dokter ziek was, en een andere dokter moest worden gewaarschuwd. By nummer drie aangekomen - het was intus schen halftwaalf geworden werd hy door dezen mopperend ontvangen. Deze militaire arts zeide 'fc treurig te vinden dat men maar steeds 's nachts kwam aanloopen en dat men dan maar moest klaar staan. Hy ging echter mede. By den patiönt gekomen, gaf deze geen antwoord op wat hem gevraagd werd, doch maakte aldoor met zyn hand vreemde bewegingen. De dokter onderzocht hem en zeide„Je man keert nietsje moet ons nu niet voor den gek houden". De patiönt gaf geen antwoord, waarop de dokter zeide„Ik zal hem laten halen voor het hospitaal, maar binnen een half uur is hy weer beter; ik heb dit meer b]j de hand gehad". Daarna is hy naar het hospitaal gebracht en aldaar dien zelfden nacht overleden. Algemeens sohlppersstaking. Het Hoofdbestuur van den Alge meenen Sehippersbond heeft gister ochtend in alle afdeelingen van de Bond tot staking geproclameerd. I verband hiermede werd gisteren 1 Groningen een drukbezochte vergi dering gehouden van de Gioningsch afdeeling. De vergadering, gelei door den bonds secretaris, den hee R. Kramer, besloot met groote meei derheid vau stemmen t* Groninge het bedrijf stop te zetten. Ook d andere afdeelingen van den Bond zy daartoe door het Hoofdbestuur telt grafisch aangezocht. Naar het „Hbld." vefueemt, zulle de loopende vraehtcontracten no wordeu afgesloten. Nieuwe contrai ten worden thans op geen schipper.' beurs meer aangenomen. Aan d Scheepvaart-Centrale is reeds kenni van dit besluit gegeven. Het hoofc bestuur en met hem de schipperij is van meening, dat door een algt heel stopzetten van het bedryf he conflict te Amsterdam het spoedigs zal zyn opgelost. Het „Hbld." geeft een overzich van de grondoorzaak van het conflict Toen in Augustus 1914, by het uit breken van den oorlog, hel schippers bedryf zoo goed als stil kwam t liggen, werd door B. eh W., op ver zoek der schippers en expediteurs toegestaan dat een soort schippers beurs gehouden werd. Bovendiei werd toen een beurtiyst aangelegd waarop de schippers, die beschikbaai waren, vermeld stonden en die dai op de beurt van vracht werdw voorzien. Hierby deden zich tallooze moeilijk heden voor. Men had bv. 200 tor lading, en de aan de beurt zyndi schipper kon slechts 100 ton bergen Een volgend schip was weer nie voor Zuiderzeevaart ingericht enz Had men ten slotte, de lysl volgende een geschikte schipper gevonden, dai vroeg deze een hooge vracht. Op deze manier zyn de schippert erin geslaagd de vrachten aanmer keiyk op te voeren. Van de 'zijde der expediteurs werd nu tot B. en W. het verzosk gerlchl om de beurtiyst weer op te heff-in. aan welk verzoek voldaan werd op grond van het feit, dat de expediteurs met de schippers om instelling var de lijst hadden verzocht, teneinde de schippers tegemoet te komen. De schippers kwamen toen echter dringend verzoeken om de lyst nog maar te mogen houden, dy zouden dan wel zorgen, dat zy met de be vraebters tot overeenstemming kwa men. B. en W. gaven aan dit verzoek gedeelteiyk gehoor, zy lieten de lijst wegnemen, maar bleven toestaan, dat de vrachten volgens de lyst, - waarvan nu voortaan iedere schipper een exemplaar bij zich had, - werden geveild. De toestand verbeterde echter niet, werd integendeel steeds slechter en verwarder. De expediteurs bleven klagen over te hooge vrachten. Bovendien gebeurde het, dat de schip pers enkele hunner collega's en enkele expediteurs boycotten. Dit was in zeker opzicht hun recht, maar B. en W. meenden dat willekeurige uitsluitingen op een open bare beurs niet konden worden ge duld, en dat dus de schippersboek ter beurze weer eenvoudig bet karakter moet krygen van vóór 1915, dat het was een wachtlokaal, waar de schippers de opdrachten van den handel konden in ontvangst nemen. Daarom hebben zy verleden week het „veilen" van de vrachten in het wachtlokaal verboden. Dit is de aanleiding van het thans hangende conflict. De expediteurs lieten hierop uit Rotterdaml ichters komen voor graaa- vervoer. De schippers waakten er echter voor dat deze BChepsn niet. naar Amsterdam konden opvaren sn in het Merwede-kanaal moesten bly ven liggen. Toen daarop Donderdag een directie boot met verschillende expediteurs de schepen langs voer om de schip pers persooniyk te vorzoeken naar Amsterdam op te varen, liepen de- Amsterdamsche schippers te hoop en namen zy een dreigende houding aan. Dit werd nog erger toen een der expediteurs de herd toebeboorende lichter, „Nieuwe ^Zorg" losmaakte en door de motorboot naat Amsterdam liet sleepen. De Rykspolitie moest er aan te pas komen, en eerst toen deze bet geweer in den aanslag badden kwamen de opgewonden sehippers tot bedaren. Waarschyniyk naar aanleiding Yan deze gebeurtenis verzond het bestuur van den bond het volgend telegram aan H. M. de Koningin „Wij smeeken Uwe Majesteit onmiddellyk tusschen beiden te komen vóór er bloed vergoten wordt. De minister van landbouw ordonneert regeeringsgraan op beurt te bevrach ten. Korthals Altes laat hiervoor kantoorschepen uit Rotterdam komen. De schippers willen dit niet en be letten zulks. Sedert 11 Januari doen wy moeite de quaestie op te lossen, docb hebben by de autoriteiten niets dan tegenwerking." De lichter „Nieuwe Zorg"; die naar Amsterdam werd opgesleept en langs zy van het stoomschip „Delfland" werd gemeerd, werd Vrydagmorgen door [2 sleepbooten van de stakende schippers op sleep genomen en naar het Merwede-kanaal, voorde Zeebnr- gersluis teruggebracht. In een gistermiddag plaats gehad hebbende vergadering van het bestuur van den Sehippersbond met de Am sterdamsche Federatie (Havenarbei ders-, Veemarbeiders, Machinisten- en Stokershond, enz.) hebben die federa ties hun steun in het conflict toege-

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5