Laatste berichten. „Nederl. Handelsmaatschappij", de „Nederland" en de BRott. L'.oyd". Die hadden tegen voorgestelde rege ling geen bezwaar. Wat de vrachten betreft wordt geen oorlogswinst gemaakt; alleen datgene wordt aangevoerd wat onder de distributie-regeling valt. Er is ach terstand die ingehaald moet worden. Art. 1. wordt aangenomen, na overnjming van een amendement van Raalte, zonder hoofdelijke stem ming. In de avond vergadering was de Justitie begrooting aan de orde. In het voorloopig verslag een hoop wenschen en begeerten, die de minis ter in een korte rede afhandelde: Regeling rechtspositie ambtenaren niet strikt urgent. Spionnage aan de grenzén: maat regelen nemen. Nieuw Strafwetboek: later. Gedeeltelijke wijziging Wetboek V3n strafvordering: ongewenscht. Nieuw Militair Strafwetboek: be vorderen zal ZEx. het. Dwangmaatregelen ten aanzien van uit de ouderlijke macht ontzette ouders: vooralsnog niet. Wenschen der leden: verhooging bedrag onderhoud voogdijkinderen naar gelijk tarief, b.v. f 0.10 per dag meer. Minister vond stukwerk hier te veel werk. Zal echter enkele gè stichten som in eens geven en het denkbeeld overwegen. Half één 'a nachts. Begrooting aan genomen. Er waren nog S leden plus de voorzitter. Vergadering van Woensdag 24 Januari. De beraadslaging over art. 8 van het ontwerp Schepenvorderingswet wordt voortgezet. Het artikel wordt na overneming door den minister van landbouw, nijverheid en handel van een amen dement van den heer van Raalte (u.-l.) om het in de bepaling vervatte voorschrift een minder imperatieven vorm te geven, aangenomen. By art. 4 (bevoegdheid van den minister om met de reedera overeen te komen, dat gedurende zekeren tijd van hen geen schepen zullen worden gerequireerd, indien z(j er toe mede werken voldoende scheepsruimte ter beschikking van de regeering te stel len) vraagt de heer de Meester (u.-l.) of de Indische belangen door dit artikel kunnen worden ontzien. De heer Nierstrasz (v.-l.) vraagt nadere uitlegging' van het systeem van den minister en inlich tingen omtrent den tonneninhoud, dien de regeering meent noodig te hebban. Eon derde vraag van spr. geldt de wijze van samenstelling van de commissie van advies. De Minister antwoordt den heer de Meesier, dat de reeders in deze zullen hobben te zeggen, niet de MiniBter, en dat de Nederlandsche belangen niet tyj de Indische achter gesteld kunnen worden, al is het omgekeerde eveneens het geval. Spr. acht het niet wenscheiyk, de keuze voor de commissie van advieB te beperken tot reeders en carga doors. De beer de Meester zal na het antwoord van den Minister, nu ook sehepen kunnen worden gevorderd, die buiten Nederland blijven, over wegen, of by zijn stem wel aan het ontwerp kan geven. Art. 4 wordt z. h. s. aangenomen. Evenzoo art. 6 na overneming door den minister van een amendement der commissie van rapporteurs. Be- Minister zet daarop bij art. 6 (straffen) uiteen, waarom bfj het artikel terugneemt, zich voorbehou dende het by afzonderlijke wet weder in te dienen. De artikelen 7, S en 9 en 10 wor den na eenige wijzigingen z. h. s. aangenomen. Art. 12 wordt door den Minister ingetrokken. De eindstem ming zal plaats hebben op een nader te bepalen dag. Aan de orde is hoofdstuk II der Staatsbegrooting voor 1917. Z. h. s. aangenomen. Daarna is aan de orde het hoofdstuk buitenlandsche zaken van de staats begrooting voor 1917. De heer D u ij s (s.dA.p.) stelde «enige vragen met betrekking tot de deportaties in Belgié, o. m. of de regeering niet zou aandringen op terugvoering ook van die Belgen, die in den beginne niet naar Nederland waren uitgeweken, en of de regeering hieromtrent geen overleg zou kunnen plegen met andere neutrale landen. Spr. lieht deze vragen kortelljk toe. Destijds is officieus en officieel bekend gemaakt, dat de terugkeer was toe gestaan naar geheel Belgié. Duitach land verdedigt de deportaties thans met een beroep op de werkeloosheid, maar hoeft zelf het land van grond stoffen beroofd. Laat onze regeering te Berlyn een beroep doen op de menscbeltjkheidz{j beeft bet ganscbe Nederlandsche volk achter zich. De heer Dreselhutjs (v.-l.) vraagt welke stappen door ons zullen worden gedaan in het belang van den toekomstigen vrede. De heer De Beaufort (v.1.) be toogt, dat men zal moeten komen tot een status quo. Een groote stap tot voorkomen van oorlogen zou zijn de terugkeer tot de bewapening van de dagen van Napoleon III, toen men geruimen tijd noodig had daarvoor. De heer Limburg (v.d.) bestrijdt 'sheeren Dresselhuijs' enthousiasme, en de vergadering wordt verdaagd tot hedenmorgen. De Vredesvoorstellen. 3e indruk van Wilsons verklaring m Amerika. Naar uit Londen wordt gemeld, seinde de correspondent van de „Ti mes" te Washington, dat de rede van Wilson was bedoeld als een boodschap aan de wereld om de voor waarden mede te deelen, waaronder de Yereenigde Staten bereid zouden ztyn toe te tredon tot ds vredesliga. De correspondent van de „Daily News" te Washington vond echter, vooral in ambtelijke kringen, de op vatting, dat de rede moet worden beschouwd in de allereerste plaats als van binnenlandsche strekking. De bedoeling zou zijn geweest den Senaat en door dat lichaam de natie het besef bij te brengen Tan de nood zakelijkheid van Amerika's deelne ming aan de wereldpolitiek. Derede werd in Senaat en land met ge mengdegevoelens ontvangen en wekte veel beweging. Enkelen betreureü haar als ontijdig, maar de meerder heid is van oordeel dat zjj hooge, verheven idealen bevat, die nog verre van verwezenlijking zijn. Een democratisch senator, die lid is van de commissie van buitenlandsche zaken, deelt mij mede, zegt de corre spondent: „Niets ligt verder buiten de bedoelingen van president Wilson dan om de oorlogvoerende natiën van Europa met vredesaan vragen te ver volgen. Zijn rede is in volkomen over eenstemming met zijn verkiezings redevoeringen, waarin hü er op wees dat de Vereenigde Staten niet langer zich van de Europeesche aangelegen heden konden isoleeren. Naar de „Daily Mail" verneemt heeft de rede van den President in het Oostelijk deel der Vereenigde Staten instemming gewekt. In de Westelijke Staten daarentegen wordt de verklaring toegejuicht. Ten slotte nog het oordeel van een tweetal Senatoren en van ex- president Roosevelt. Senator Stone, voorzitter van de commissie van de betrekkingen met het buitenland, noemde de rede „het grootste staats document van deze generatie". Senator Tillman zeide„De rede, die de president heeft gehouden, is de treffendste en edelste, die door een menschenraond is uitgesproken sedert de onafhankelijkheidsverkla ring." Roosevelt daarentegen zeide in een interview: „Het is nutteloos beloften omtrent de toekomst af te leggen, teDzij wij die, welke wij reeds heb ben gedaan, ook houden. Tenzij de regeering bereid is op dit oogenblik haar standpunt vast te stellen ten opzichte van de ont zettende gruweldaden, bestaande in de wegvoering van mannen en vrou wen uit Noord Frankrijk en Belgié, is het voor ons even belachelijk als onoprecht te spreken over opkomen voor het recht." Hoe de „Duitsche vrede" er uit ziet. De „Vorwarts" meldt: De „onaf bankelijke vereeniging voor een Duit- schen Vrede" heeft een besluit ge nomen, waarin zij zich tegen een „halven vrede" uitspreekt. Zij eischt: uitbreiding vau het machtsgebied van het Duitsche rijk, zekerheid voor vreedzame ontwikkeling, die slechts verzekerd is, als de volgende zeven punten vervuld zijn. Een gunstiger afronding onzer grenzen in ooBt en west; belangrijke uitbreiding van ons landbouwgebied in het oosten; inbezitneming van vijandelijke grens gebieden met bijzonder belangrijke mijnwerken; bezit der Vlaamsche kustpolitieke, economische en mili taire heerschappij in Belgié en Polen omvangrijk koloniaal b9zit, en over brenging van het grootste deel van de oorlogskosten op de tegenstanders in den vorm van geldelijke vergoe ding, of afstand van gebied DE OORLOG. Gevechten In de Noordzee. Over het zeegevecht van gisteren zijn nu vau beide kanten officieele berichten ingekomen. Zij zijn (gezien dat zij een gevecht ter zee betreffen) niet bijzonder in onderlinge tegen spraak. Wat de verliezen aan Engelsche zijde aangaat, zijn de berichten het er over eens, dat één Engelsche tor pedojager vernietigd is. Duitsche vliegers hebben er later nog een in zinkenden toestand gezien. Dit komt met het Engelsche bericht niet overeen, want daarin staat uit drukkelijk, dat, behalve 8 officieren en 44 man van dien óénen torpedo jager, de Engelsche schepen geen verliezen leden. Maar de Engelschen melden ons, dat hun torpedojager, na het nood lottig torpedoachot, niet dadelijk zonk, doch later door de Engelschen zelf tot zinken werd gebracht. Het is dus zeer wel mogelijk, dat Duitsche vlie gers den zelfden torpedojager, dien zij' reeds gezonken waanden, in zinken den toestand ziende, ten onrechte voor een tweeden aanzagen. Zoo z(jn dus, wat de Engelsche verliezen aangaat, de wederzijdsche berichten zeer goed met elkander in overeenstemming te brengen. Men mag, dunkt ons, derhalve overeen komstig het Engelsche bericht, als vaststaand aannemen, dat deze zijn: eén torpedojager, 3 officieren en 44 man dood. Nu de Duitsche verliezen. „Eén Duitsche torpedojager is in den grond geboord, de andere z(jn aanmerkelijk gehavend en verstrooid", zegt het Engelsch bericht. Torpedojagers komen in het Duit sche bericht niet voor. Maar de Duitsche torpedoboot, die in IJmuiden is binnengeloopen, is van e6n zeer groot model, en zulke torpedobooten kunnen in een nachtelijk gevecht zeer wel voor torpedojagers worden gehouden. Ten opzichte van de Duitsche ver liezen kunnen de wederzijdsche be richten alleen iti overeenstemming gebracht worden, door den Duitscben torpedojager, die in het Engelsche bericht als in den grond geboord wordt opgegeven, te identificeeren met de Duitsche torpedoboot, die zwaar gehaveüd in IJmuiden is bin nengeloopen. Daar deze torpedoboót driemaal is getroffen eQ bovendien geramd, en dit alles in het donker is gebeurd, is het wel mogelijk, dat'zij dezelfde is, die door de Engelschen als in den grond geboord wordt op gegeven. Ook wijzen w(j op een be richt uit Ameland, meldend, dat een tiental Duitsche torpedobooten en torpedojagers Westwaarts dat eiland waren gepasseerd, terwijl er Dinsdag negen in omgekeerde richting zijn voorbijgevaren. (Van v(jf Duitsche kruisers, die de torpedofllotille zouden z(jn gevolgd, heeft men sedert niets meer vernomen.) Wat de Duitsche verliezen aan manschappen aangaat, weten wij van 16 gewonden, waarvan er 1 overledëd is, en van ongeveer 8 doeden. Dit "is veel mindej* dan de 2 offi cieren en 44 manscbrppen, die aan boord van den Eugelschen torpedo jager zijn gedood, ongerekend do gewonden, waarvan niet wordt gerept, terwijl het toch niet aan te nemen is, dat bij een torpedoschot, waardoor 46 mensehen den dood vinden, nie mand zelfs licht zou worden gekwetst. Daar staat tegenover, dat wij ook niet weten, welke verliezen aan boord van de andere Duitsche torpedo booten zijn geleden, die in het Berlljnsche bericht, zonder veel nauw keurigheid als „licht" worden opge geven. Alles bijeengenomen, heeft men met een onbeduidend gevecht te doen, waarbij de wederzijdsche verliezen gering zijn geweest. Een paar dagen geleden verklaarde ons een ontwikkeld Nederlanderrat als Nederland onverhoopt in den oorlog mocbt worden betrokken, hier le lande zulke wilde geruchten, als in het oorlogvoerend buitenland op- sreld doen, stellig geen geloof zouden vinden. Hun, die die overtuiging mochten deelen, zfj de lekfcuur van de IJmuidensche geruchten aanbe volen (tien torpedobooten gezonken enz.) in vergelijking met denfficieele berichten. (N. Rott. Ct.) Van de te IJmuiden aangebrachte Duitsche gewonden werden er gister middag veertien naar Amsterdam overgebracht, om in het Militair Hospitaal opgenomen en verder ver pleegd te worden. Een gewonde, wiens toestand geen vervoer mogolljk maakt, blijft voorloopig in het Roode Kruisgebouw te IJmuiden achter. De gewonden werden in twee wagens van den Roode Kruiatrein opgenomen. Van het Oostelijke front. Berlyn, 24 Januari. Aan het front bij Riga ontwikkelen zich gevechten die een voor de Centralen gunstigen loop nemen. Van het Roemeensche front. Berlijn, 24 Januari. In hst ge bergte en aan de Sereth geen ge beurtenissen van belang. De Noor delijke oever van den Donau arm St. George, ten N. van Tulcea is weer ontruimd. Verliezen van den vliegdienst. Berlijn, 24 Jan. In 1916 hebben Duitsche vliegers samen met de artil lerie 784 vijandelijke vliegtuigen ten val gebracht, terwijl de verliezen van de Duitschers in hetzelfde tijdsverloop slechts 221 bedragen. Aan het Fransche front alleen ver loren Franschen en Engelschen 739 vliegtuigen, de Duitschersdaarentogeu maar 181. Deze getallen bewijzen ten duidelijkste de meerderheid van de Duitsche luchtstrijdkrachten. Zelden en dan nog in sterke eskaders wagen de vliegers van de Entente zich boven de Duitsche linies. Over de verschillende maanden zijn de verliezen als volgt verdeeldJaD. Entente 20 tegen 5 Duitsche vlieg tuigenFebruari 23 tegen 8Maart 49 tegen 19; April 36" tegen 24Mei 47 tegen 16; Juni 43 tegen 10; Juli 85 tegen 23Augustus 84 tegen 24 September 133 tegen 28Oclober 104 tegen 17; Novembar 94 tegen 81December 66 tegen 21. In vele duizenden vluchten hebben Duitsche waarnemingsvliegerstotzeer ver achter het front verkenuiDgen uitgevoerd en bombardeer! ngssmal deelen bij dag en bij nacht deD vijand gevoelige schade berokkend. De terugkeer der gedeporteerden Madrid, 23 Januari. Gimono, de Spaansche minister van buitenland sche zaken meldt, dat tot den terug keer van alle burgers, die door de Duitschers uit de bezette gebieden van Frankrijk werden weggevoerd, besloten is. PLAATSELIJK NIEUWS. Liefdadigheids-Concert. Voor een overvolle zaal „uit verkocht" stond met groote letters te lezen op het plaatskaartenloket bij den ingang van „Casino" gaf het staf muziekcorps der Kon. Marine gisterenavond een concert ter bene fice van een collega. Mevrouw "Heeris- von Saber, voor den Helder geenszins eene onbekende, verleende hare geheel belangelooze medewerking, en een en ander werd zeer door de aanwezigen geapprecieerd. Men gaf zich de moeite te luisteren, en hier heerschte niet die gewone, hinderlijke luidruchtig heid, die anders zoo vaak gehoord wordt waar een dergelijk gemengd publiek aanwezig is. De heer Hazebroek had een fraai en afwisselend programma samen-, geBteld. Na een concértmarsch van Raff, als fraai openingsnummer volgde Weber's Oberon-ouverture, terwijl het eerste gedeelte van het programma besloten werd met de Scènes pittoresques van Massenet. Wat deze laatsten betreft, wij hebben daar dezer dagen, bij eene andera gelegenheid onze meening over gezegd. Bij elke herhaling kunnen de kleine, karakteristiek stukjes slechts in schoonheid winnen. In het air de ballet hoorden wij de luchtige, vluchtige rhytmiek, in het angelus de ernstige, maar niettemin blij geestige melodie, in het Bohémer festijn de woeste, uitgelaten orgieën van een jonge jolige groep menschen, maar steeds trof de grootschheid, de genialiteit, de levenslust en het opti misme dezer schepping. Na de pauze was het Mozart, liet dolle, overmoedige, blijde, lachende kind Mozart, dat niet to lang ernstig kan blijven, en aanstonds weer aan 't schertsen en lachen gaat, maar dat o zoo ernstig is, en dat den stempel van zijn genie op alles drukt wat hij aanraakt. Het was de ouver ture van de ontvoering uit het Sérail, die wij te hooren kregen. Daar tusschendoor zong mevrouw Heeris allereerst een lied uit Masse- net's „Thaïs". Zij wist daarin al het gevoel, al den hartstocht te'leggen, die de componist Thaïs in den mond geeft, en de geschooldheid van haar zang is volmaakt. Ook Grieg's prachtige liederen werden schitterend vertolkt, en toen mevr. Heeris tot slot oen Hollandsch nummertje gaf van Lodewijk Mortel man, barstte volep het enthousiasme los. Haar werd een bloemstuk geoffreerd, maar op" een „toetje" had blijkbaar noch de zangeres, noch het orkest gerekend, en wy namen hier den wil voor de daad. Nadat het orkest een tweetal lieve melodieuse nummers, composities van den directeur gegeven bad en tot slot een uitgebreide fantasie over Pucciny'8 „Butterfly" gingen de honderden aanwezigen hoogst dank baar huiswaarts. Eereteekan watersnood 1916. Bij Kon. besluit van 22 dezer is: lo. Hr. Ms. goedkeuring en tevre denheid betuigd aan allen, zoowel ambtelijke als bijzondere personen, die zich, in welke betrekking ook, ter gelegenheid van den watersnood in 1916 verdienstelijk gedroegen en bet hunne toebrachten hetzij tot her stel, hetzij tot lenigiDg der geleden rampen, hetzij tot voorkoming van meer onheilen; 2o. verleend het bij Kon. besluit van 6 Maart 1916 no. 83 ingestelde eereteeken ter erkenning van uitste kende daden bij den watersnood in 1916 verricht: o.a. in zilver aan: D. Cz. Rezelman, J. Nieu wdorp Jzn., C. Wijdenes Spaans se te Anna Paulowna, Ds. Menno Huizinga te Zljpe, L. A. C. M. Door man, luit. ter zee, L. Weber, majoor iof., H. M. G. Higly, le luit. veld- art., W. N. A. van Es, kap. genie, 8. Schoen, landw. soldaat. In brons aanL. Tiessen, R. Dek ker Az., J. Benema. A. de Boer, Abr. Dekker, C. Dekker, P. Dekker, K. Groet, P. Keuris Jz., D. F. Webeling, M. Wissekerke, te Anna Paulowna, J. Omis Czn. te Wieringen, J; Kater te Wieringerwaard, J. F. J. Visser, kwartiermeester Kon. Marine, D. J. A. Zoeteudorp, stoker id., C. Konings matroos id., D. van Heteren te Helder. BINNENLAND. Twee Nederlandsche stoom schepen tot zinken gebracht. Da „Zeta". Reuter seint, dat het Nederlandsche stoomschip „Zota" tot zinken is ge bracht. (Het s.s. „Zeta" was 3053 ton bruto groot, en^ was ia 1913 van stapel geloopen. 'Het schip behoorde aan de Vracht vaart m aat schappij Both nia", en was met regeeringsgraan onder weg van New-Tork naar Amsterdam). „D« Salland". Lloyds seint, dat het Nederland sche stoomschip „Salland" gezon ken if. De bemanning is aan land gebracht. (Het s.s. „Salland", bruto 8550 ton groot en in 1905 te water gelaten, behoorde aan den Kon. Hollandschen Lloyd te Amsterdam. Het schip was 10 Januari van hier in ballast naar Buenos Ayres vertrok ken, om regeeringsgraan te laden). Volgens „de Telegraaf" zyn de be manningen van bejde schepen gered en geland, ook zoöden deze schepen zonder waarschuwing zijn getorpe deerd. Da „IJssaldiJk" losgelaten. Bij het departement van buiten landsche zaken is bericht ontvaugen dat het stoomschip „IJsseldijk", ge laden met voor de regeering be stemde goederen (o.a. koper voor de Hembrug), en dat in Engeland werd opgehouden, is losgelaten. Mail aangehouden. De stoomschepen „Oranje" en „Rindjani", onderscheidenlijk 29 Dec. v.an Amsterdam en 12 dezer van Rotterdam naar Batavia vertrokken, hebben op last van de Britsche autoriteiten de post te Falmouth moeten ontschepen. Mijnen. Van de in December op de Neder landsche kust aangetroffen 64 mijnen waren 57 van Engelschen, 4 van Duitschen en 8 van onbekende oor sprong. In totaal zijn sedert het uitbreken van den oorlog tot 1 Januari j.1. op onze kust aangetroffen 1640 mijnen, waarvan 999 van Engelschen, 64 van Franschen 257 van Duitscben en 320 van onbekenden oorsprong. Hat voorzitterschap der Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft gistermid dag op de aan H. M. de Koningin voor een benoeming van een voor zitter der Kamer aan te bieden op gave van drie leden geplaatst als eerste mr. D. Fock (met 55 van de 63 stemmen), als tweede de heer J. H. Schaper (met 51 van de 65 stem men), en als derde jbr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck (met 64 van de 70 stemmen). Staking in het visseherljbedrljf te IJmuiden. In de gistermorgen gehouden ver gadering van reeders van visschers- vaartuigen werd besloten de vol gende proclamatie uit te vaardigen Onder grooten drang van opvaren den, in het bijzonder van stokers, matrozen, stuurlieden en ook van vele schippers- en machinisten, die het ter wille van hun gezinnen niet langer kunnen gedoogen buiten de vaart te blijven, zoomede van de werklieden, betrokken bij het vis seherljbedrljf aan den wal, heeft onze vereeniging heden vergaderd. Mee- nende, dat het tegen het belang zou zijn van het grootste deel der opva renden, het plaatselijk en het alge meen belaDg, indien deze drang slechts met stilzwijgen zal worden beant woord, onder uitdrukkelijke vast stelling dat de schepen sedert bin nenkomst weer ter visscherij uit gerust weer beschikbaar zijn geweest, heeft de vereeniging met algemeene stemmen besloten, teneinde in den huidigen toestand de noodige klaar heid te erlangen, te proclameereD, dat van heden af opvarenden, welke wenschen te varen, zich in dit geval niet bfl hun gewezen schippers, doch ten kan'ore van de reederyen kunnen aanmelden, waarna zU zoo veel moge lijk ter vischvaart aullea wordea uit gezonden. Schaatsenrijden. 16 dorpen tocht. In het hartje van Noord-Holland zal a.s. Zondag op initiatief eener commissie uit het bestuur van de Alkmaarsche IJsclub, bestaande uit de heeren J. Gock, secretaris van den Ijsbond Holland's Noorderkwartier, A. J. Stikkel, districta- voorzitter van de afdeeling Alkmaar, en C. Nannes Gorter, viee-voorzitter van de Alk maarsche IJsclub, een 15-dorpen-tocht gehouden worden, uitgaande vau Alkmaar over Oudorp, St. Pancras, Broek op Langendljk, Zuid Schar - woude, Noord-Scbarwoude, Oud-Kars pel, Oude-Niedorp, Opmeer-Spanbroek, Obdam, Hensbroek, Rustenburg, Ur- sem, Avenhorn, Scbermerborn, Stom- petoren naar Alkmaar. Om deze 15 dorpen-tocht, waaraan alleen leden van de Alkmaarsche IJsclub of den Ijsbond Holland's Noorderkwartier kunnen deelnemen, te doen slagen, hebben de afgevaardigden van deaf- deelingen van dezen bond hunne medewerking toegezegd. De afstand is ongeveer 50 K.M. en dus voor fliuke schaatsenrijders en rijdoressen geen al te groote inspanning. De bedoeling is om ongeveer 10 uur in Alkmaar af te rijden en daar tegen 4 uur terug te zijn, niet eerder. Alle dames en heeren, die den tocht volbrengen, ontvangen een kleine herinneringsmedaille. Het Ijs In de Zuiderzee. Muiden, 23 JaD. De Zuiderzee, tusschen de kust en fort Pampus, is één Ijsvlakte. Heden is de visscher D. tweemaal Daar hot fort geweest. De bezetting is dus niet geheel meer van de bewoonde wereld afgesloten. Vollendam, 24 Jan. .Het kruien van het ijs hedennacht, voornamelijk veroorzaakt door den springvloed en den Oost Zuid-Oosten wind, is tot stilstand gekomen door het dalen van het zeewater. Het Ijs is nu aan den bodem der zee vastgeraakt. Op grooten afstand van de kust vormen zich ijsbergen van eenige meters hoogte. Het ijs was op sommige plaatsen over dsn dijk tegen de huizen gekruid. De weg op den dijk is ge heel bedekt met schotsen ter dikte van eenige decimeters en t.er grootte van een halven tot een heelen vier kanten meter. De stoomboot „Prinses Juliana", Dinsdagmorgen van Nieuwediop naar Harlingen vertrokken, ter vervanging van de stoomboot „Minister Kraus" voor den dienst op Terschelling, is nog niet te Harlingen aangekomen. Sedert Zondag is de verbinding naar Vlieland en Terschelling voor passagiers en de posterijen verbroken. Sedert Zaterdag zit bij Urk de post en passagiersboot Directeur Generaal Jhr. vón Geusau", van den dienst Enkbuizen—Hoorn—Kampen, in het ijs bekneld. Te vergeefs tracht men het schip uit zijn benarde positie te bevrijden. Aan boord is een 8 tal passagiers. Da blazerschuit TI 24, schipper Bakker, zit naby Vlieland vast in het Ijs. De bemanning wordt van Vlieland af van proviand voorzien. Ovar da grens gekomen. Zondag kwamen te Oldenzaal over de grens vijf Fransche krygsgevan genen, allen infanteristen. Ze wisten Vrijdag het gevangenkamp te'Dülmen (Westf.) te ontvluchten en waren allen in 't bezit van een gloednieuw Duitach militair costuum, waarin ze zonder eenig letsel of oponthoud den tocht naar ons land hadden gemaakt. Ze waren 14 Maart 1916 vóór Ver dun gevangen genomen. Te Maastricht kwamen vijf ont vluchte Russen aan, die bij Brunssum over de grens waren gekomen. Ook één burgergevangene (Rus) kwam daar aan, die uit Westfalen ontvlucht was, waar bij in de mijnen werkte. Maandag kwamen te Tiel drie Duitsche deserteurs aan, die bü Elten over de grens waren gekomen. Alle drie hadden bij Verdun gestredeD. Maandagnamiddag kwamen uit Duitschland te Oldenzaal aan 185 mannen, vrouwen en kindoren, allen afkomstig uit het door Duitschland bezette gebied van Polen. Via Rot terdam wenschen zy naar Amerika te emigreeren. Te Scboonebeek zyn twee Duitsche deserteurs aangekomen, die reeds langen tfld in den oorlog waren geweest. Dinsdag kwamen op verschillende punten van do grens twee Fransche krijgsgevangenen, 8 Duitsche deser teurs en 6 Poolsche burgergevangenen ons land binnen. Een nieuw beroep. Men schrijft uit ZevenaarEen nieuwe bron van inkomsten heeft de toenemende smokkelarij thans voor menig grensbewoner geschapen. Het is thans onder velen langs de grens gewoonte, om 'socbtendBin de vroegte de landerijen af te zoeken, vooral als in den nacht vele schoten gewisseld zyn tusschen buitengewone kommie zen en smokkelaars, van wie de laataten in dat geval herhaaldelijk aan den haal gaan met wegwerping van de meegevoerde goederen, die niet steeds in de rechtmatige handen terecht komen. Wij vernemen b.v. dat een paar dagen geleden twee „smokkelzoekers" voor ongeveer dui zend Mark vet en spek „gevonden" hebben en daarna zonder veel moeite over de grens brachten. Als gevolg daarvan is het „zoeken" naar smok- kelingrediénten nu ook al een beroep geworden, dat. veelal winstgevend blijkt te zijn. In ieder geval werpt een ander al een hoogst eigenaardig licht op de langs de grens geschapen toestanden. Een vreemde zaak. In de eerste helft dezer maand werden te Rotterdam ter verzending naar de Jurgens Boterfabrieken te Oss aan de Spoorweg Mij. aangegeven zoven wagons geladen met vaten olie. Deze wagons zijn te Dordrecht gelost in twee motorbooten, nadat ze op vertoon van den geleibrief door het personeel van het goederen station aan het Dok waren vrijge geven. De booten zijn met hun ladiDg, die een waarde moet vertegenwoor digen van f 70,000, vertrokken. Aan da Jurgtns Fabrieken te Oss was men intusscben in 't bezit gekomen vau een (valschen of echten) geleibrief, doch de wagons waren nergens te vinden. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat ze te Dor drecht waren gelost. Met hulp der politie is bet toen gelukt de motor- oooten te Amsterdam te vinden. Zy hadden de olie nog aan boord en zyn in den nacht vah Zaterdag op Zondag te Dordrecht teruggebracht. Het onderzoek in deze geheimzin nige zaak duurt voort. Eenige om- ployé's van 't goederenstation hebben een verhoor ondergaan. Een wijze burgemeester. In een onzer Friesche gemeenten zouden een vijftigtal arbeidersvrouwen den Burgemeester onverwacht een bezoek brengen, om te klagen over de duurte, gebrek aan werk, ja over alles, waarover men tegenwoordig klaagt. En dan hulp vragen. Men komt ter bestemder plaatse. De Burgervader ontvangt hen met een „Zoo, ben jullie daar al Kom maar binnen 1" De dameB krijgen ruim schoots gelegenheid hun klachten te uiten, waarop de Burgemeester het woord weer neemt. Hy haalt een lyst te voorschijn en zegt: „Vrouw A. present? Je man heeft dezen zomer zooveel verdiend. Je beide zoons brachten zooveel binnen. Je cichorei is verkocht voor zooveel, enz. Totaal een inkomen van zooveel gulden. Alles klopt, nietwaar Je kunt dus gaan!" „Vrouw B. aanwezig?'En weer precies werd een staat van inkomsten voorgelegd. Achtereenvolgens werden op die manier alle klaagsters „behandeld". Sommigen wachtten hun beurt maar niet eens af en den enkelen die daarvoor werkeiyk in aanmerking kwamen, werd hulp toegezegd. („Stand.") Ontploffing. Maandagavond ontplofte in de smederij van Stallmann, aan de Land- straat te Bussum, de autogene lasch- inrichting, waarmede patroon eenige werkzaamheden verrichtte. Hij werd tegen den grond geslingerd en be kwam brandwonden aan beide oogen. Door den geweldigen luchtdruk wer den alle ruiten verbrijzeld en in de werkplaats alles dooreen geworpen. Een deel der laschmacbine vloog door de zoldering, zoodat ook op de bovenverdieping veel schade werd aangericht. Er werd geen brand ver oorzaakt. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Aardbavlng op Ball. De Haag, 25 Jan. Een officieel regeerings telegram van 21 dezer meldt, dat een zware aardbeving Bali hoeft geteisterd, vooral het dis trict. ZuidBali, waar 50 dooden, allen inlanders, en 200 gewonden zijn. Duizeiruen huizen, waaronuei de woningen van de regenten van GiaDjoa én Bangli, zeer vele tempels en rijstschuren zijn verwoest. De meeste steenen Gouvernementsge bouwen en vele bruggen zyn zwaar beschadigd. Het verkeer is gestoord een paniek is niet uitgebroken. De Gouv. generaal heeft gelden ter beschikking gesteld aan den resiöe'nt om den nood te lenigen. Het is onmogeiyk reeds thans de schade geheel te schatten. Het gevecht in de Noordzee. Berlijn, 24 Jan. Ter aanvulling van het officieele bericht over het gevecht tusschen een deel onzer tor pedobooten en lichte Engelsche stryd- krachten op 23 dezer in de vroegte worden de volgende bijzonderheden bekend. Terstond by het begin van het gevecht, dat zich in het donker af speelde, kreeg het leidende vaartuig V 69 een treffer precies in de com mandobrug. Deze treffer doodde den chef van de flottielje, korvet kapitein Max Schultz, die zijn flo'tislje sinds het begiu van den oorlog steeds kranig en met succes heeft aangevoerd, even als twee andere officieren en vyf manschappen. Ook beschadigde dat projectiel de machines, waardoor het vaartuig met aen andere boot in botsing kwam. De V 69 is daarna, zwaar beschadigd, maar niet door den vyand belemmerd, de Nederland sche haven IJmuiden binnengeloopeu. De boot, die de V 69 heeft geramd, beeft, ondanks dat ze avery had op- geloopen, verder aan het gevecht meegedaan. In den loop hiervan is een Engel sche torpedojager doordat hij geramd werd, ernstig beschadigd. Een vlieg tuigverkenning heeft den torpedo jager Daderhand zinkende waarge nomen. Een Duitrche torpedoboot is er in geslaagd, ofschoon haar snelheid door dat ze tweemaal geramd was, was verminderd, zonder door den vijand te worden lastig gevallen haar Duit schen post te bereiken. Een derde Duitsche boot, die in het donker tydens het gevecht het verband met de andere was kwjjt geraakt, stootte op veel vyandeiyke torpedojagers. Ze vM deze terstond aan en boorde door een torpedoachot, van vlakby gelost, een grooten vyan- andeiyken torpedojager in den grond. Wegens de overmacht, die ze tegen over zieh had, brak ze het gevecht af. Z9 is behouden en wel in de haven teruggekeerd. Van het Oostelijk front. Berlyn, 24 Januari. Duitsche aan vallen aan beide kanten van de Aa zyn den Russen op aanmerkeiyk terreinverlies te staan gekomen. Tot dusver werden meer dan 1500 gevan genen ingeleverd. St. Petersburg, 24 Januari. Na hevige vuurvoorbereiding hebben de Duitschers met aanzieniyke strijd krachten onze troepen tusschen het Tiroil-moeras, ten Westen van Riga en do Aa, alsmede ten Oosten van het. dorp Kalnt.sen aangevallen. Door herhaald© stormloopen Is de vyand er in geslaagd onze troepen 2 k 8 werst in Noordelijke richting terug te dry ven. Pogingen van den vijand om onze stelling ten Oosten van Tenenfeld (ten Z.W. van Illockst) aan te vallen, zyn door ons vuur gestuit. Van het Roemeensche gevechtsterrein. St. Petersburg. 2i Januari. Aan den Donau zijn de Bulgaren ter sterkte van een bataljon, onder be gunstiging van mist, gisterochtend tegenover Tulcea den rivierarm St. Georg ovorgestoken. Ooze afdeelingen hebben, dank zy een onstuimigen aanval, in deu nacht ondernomen, het dctactiemonc over de kling gejaagd, dat de rivier was overgestoken. Ze namen 5 officieren en 332 soldaten gevangen en maakten vier machinegeweren buit".' De duikboot- en mljnoorlog. De Eagelsche stoomschepen „Tre- meadow" (3635 ton), „Neuquen" (3583 ton) en de smak „Ethel" zijn door een duikboot in den grond gehooid. „Voldoening." Het is een sombere en een zonder linge wereld, waarin wij thans Jevc-n. Af en toe valt er eens iets voor, dat de krankzinnigheid van den tijd fel iD het licht stelt, zóó, dat zelfs de door oorlogskoorts bevangencn zelf de dwaasheid van het wereldgebeuren moeten zien. Wy herinneren in dit verband aan het feit, dat in Ne w York op de effectenbeurs een paniek uitbrak, toen er kan3 op vrede scheen. Niet minder beschamend is, voor wie tracht de zaken onbevangen te beschouwen, de volgende beschou wing, voorkomende in een hoofd artikel in de „Daily Telegraph", over „schepen en manschappen." De pas sus luidt: „De detail-prijs van de voedingsmiddelen was, volgens een mededeeling van den Board of Trade, op 1 Januari 1.1. 87 pet hooger dan in Juli 1914. Het zou ons niet ver baasd hebben, te vernemen, dat de prijsstijging nog hooger was geweest. Eenige voldoening moge worden geput uit de overweging, dat terwijl wij op het oogenblik alles wat wij billijkerwijs noodig hebben, kunnen brijgen door er duur voor te betalen, in Duitschland zelfd rijke menschen hevig lijden tengevolge van de schaarscbte van voorraden." 'Natuurlijk is dit niet zóó mal be doeld als het er feitelijk staat. Da beteekenis is natuurlijk, dat onder de zich voor beide landen verscher pende onaangenaamheden de Duit schers bet eerst, zoover zullen komen, dat zij hot moeten opgeven. En in dien gedachtengang is het mogelijk, de „voldoening" te begrijpen, waar over de „Daily Telegraph" het heeft. Niettemin herinnert de passus ons aan een plaat van BraakeDsiek, uit de jaren vóór den oorlog, toen échter reeds de stemming in Engeland jegens Duitschland heel 6lecht waa gewordenvooral ook onder den indrulc van den opbloei van Duitscbland's handel en nyverheid. In een restaurant zitten twee gas ten: de Duitsche keizer en Jobn Buil, de laatste met een gezicht als een onweerswolk. De ober vraagt hem, of zyn diner misschien niet goed is. „O, ja is het antwoord mijn diner is best, maar die daar heeft ook een goed diner!" En dan is ,er nog die andere anec- dote van den braven dorpeling, dio onder de tram raakt, en wien de voeten worden afgereden. In het ziekenhuis weer wat bijgespijkerd, onderscheidt het boertje zich door opgewektheid, hetgeen een bezoeker doet vragen, of by het dan eigenlijk niet vreeselljk vindt? - „Ja zegt boer Jansen 't is wel beroerd; maar wy op ons dorp hebben maar ééa klompenmaker, en die verliest nou lekker een klant. Ik heb toch zóó de paan dien vent 1" Op vele redactiebureau's iD de oor logvoerende Janden zyn al jarenlang neven van dien braven Jansen aan het schrijven („N. Rott. Ct.") De Burgemeester van Hel der brengt ter kennis, dat door de brandstoffenhande- laren geen Cokes mag wor den afgeleverd, anders dan op bons* verstrekt door het Bureau voor Distributie van Levensmiddelen. BONS voor COKES kun nen dagelijks van 9 tot 1 uur, tot een beperkt aantal verkregen worden, aan het Gebouw van Gemeentewer ken, Kerkgracht. Helder, 25 Januari 1917. De Burgemeester, W. HOUWING. AGENDA. Xerste Heldorsche Bioscoop. Kanaal weg 112. Hoofdnummer: Verrsad in de wil dernis. T-a.v.e.n.u.Bloscoop.Spoorgracht. Hoofd nummer: In valscbe banden. Witte Bioscoop. Koningstraat Hoofd nummers: 1. De Gravin van Carok en 2. Charlle ala bakker. Cinema Palace. Binnenbaven 2. Hoofd nummer: Stlngaree. 2TJan. Arbeiders-muzlekvereealging „Helder". Concert in Tlvoli, 8 nur. ST Jan. «pmn.- en Excer.-Vereen. „Pro Patrta" Uitvoering in Casiuo, 8 nor, en SS Jan. Afternoon-ball in Casino, balf drie. 81 Jan. Tweede Zangavond ln Casino, 8 nur. MARINEBERICHTEN. Onder bevel van luitenant ter xee 2-skI.J. E. Meüer Banneft vertrekt 16 Febr. per stoomschip Djember van Rotterdam naar Oost-Indle een transport van 14 onderofficieren en 90 korpo raals en verdere schepelingin der Kon. marine. De bij Kon. besluit van 16 Jan. no.: 48 mot ingang van l Febr. l>ij de zeemacht benoemde officieren der 2e kl. D. H. J- M. Bolsiua en L. van der Perk -worden rospectioveUjk oplFebr. en 1 Maart n.a. geplaatst b(j bet Marinehoapltaal te Willemsoord. Opgave van overgeplaatste onderoflloieren der Zeemacht. Op 27 dezer: boetsman C. Heil en sergeant konstabel O. Wit van Heemakerck op Wacht- Bchtp Willemsoord, bootsman F. van dor Heide van de militaire koBtvracht naar Kazerne A'dam. bootsman B. van Doorne van Koningin Bm ma naar de mültalre kustwacht. Op 80 dezer: sergeant-bottolier J. van Over boek van Vlieland naar Waebtselilp Willems oord. Op SI deser: sergeant bottelier W. Hirgsma van Wachtschip Willemsoord naar Vllelaad.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2