HELDERSCHE COURA1 VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. No. 4730 ZATERDAG 27 JANUARI 1917 4Se JAARGANG ABONNEMENTEN: Heldersche Crt. per 3 mnd. f 0.75, franco per post f 1.00, Buitenland f 2.00 Zondagsblad 0.45. 0.521/,. 0.85 Modeblad 0.750.85 1.10 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Lo«se nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER BureauKoningstraat 29 - In tere. Telefoon 50 ADVERTENTIËN: 10 cent per regel. Klein£ advertactiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 tot 4 regels 30 cent, elke regel meer 10 cent, bij vooruitbetaling. Bewijs-exemplaar ,2J/» cent. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Aövertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25 hoog er berekend. Op- en ondergang van Zan en Maan en tijd van hoegwatar (Texel). Zon Jan. op: ondorop: ondsr: v.m. n.m. Zondag 38 m. ».2ï a.-.- 7.H «.87 U.M 11.«5 Maandag 2» «.44 9.18 T.W UI 0.S0 Dinsdag Si 108 1.83 7.18 1.40 0.86 1.0 Wooned. SI 16.88 3.49 7.47 4.42 1.10 1.66 Febr. Dondonl. 1 11,17 8 66 7.46 4.44 2.16 3.6 Vrijdag 2 a. 8.0 4.64 7.46 4.41 8.86 4.25 Zaterdag 3 1.4 S.40 7.42 4.4S 6.0 6.15 DE WEEK. 23 Januari. Op den yskouden dag van 22 Ja nuari 1917 is het stoffelijk overschot van Hendrik Goeman Borgesius, de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, die van Sep tember 1913 tot December 1916 de leiding van ons Lagerhuis heeft ge voerd, ten grave gebracht. De louw koets was omhangen met een schat van kransen; van huldeblijken. En wel zeer treffend waB het oogenblik, toen in de eerste volgkoets na de rijtuigen, waarin de vertegenwoor digers der leden van ons Koninklijk Huis en voorts de zoons van den overleden staatsman waren gezeten, plaats namende minister president,, Mr. Gort y. d. Linden en, met ZEx. de heer Schaper, waarnemend Voor zitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Minister Cort v. d. LindeD had, met voorzitter Borgesius, zijn beste krachten gegeven aan het werk der Grondwetsherziening van 1917, waarbjj A. K., E. T. en S. F. werden ingevoerd voor de toekomst, en welk legislatief wonderwerk mr. Borgesius slechts „in vergezicht" heeft mogen aanschouwen. Stervende als een andere Mozes, terwijl bij het vurig-begeerde Beloofde Land slechts mocht zien «it verre-verte, zonder het te betreden. En de heer Sebaper volgde zeer dicht na de rouwkoets als vertegenwoordiger van hetzwoe-; gende, hard arbeidende volk, aan welks belangen wijlen Borgesius zijn bsste kunnerr heeft goofford. Allen beseffen immers en hebben 't zoo diep gevoeld ook, toen de waarn. Voorzitter op Vrijdag 19 dezer de nagedachtenis van den verscheiden staatsman op zoo schoone en tref fende wyzo huldigde hoe ook de heer Schaper, ondanks alle verschil van inzicht en soms zoo scherpe polemiek, begreep, dat Borgesius op eerlijk-loyale wijze, naar beate weten, iets voor ons volk wilde'zijn. Thans was het Parlement voor de moeilijke keuze geplaatst om de Kroon een nieuwen leider voor te dragen. Dat die uit de kringen der Unie- liberalen zou zyn stond al aanstonds evenzeer vast als dat mr. De Meester, die na Borgesius' aftreden de leiding op zich had te nemen voor het „speakerschap" niet in aanmerking wenschte te komen. Restten dus: de zeer bekwame, maar zecr-onstuimige, hartstoebte- lijk-aangelegde mr. Patyn, de groot financier, de man, van wien ieder weet, dat hij brengt de politieke constellatie mee, dat de Vrijzinnige Concentratie zich eens vryelljk kan doen gelden de portefeuille van Financiën zal te torsen krijgen. Voorts de rustige, wat apathisch aangelegde mr. Van Doorn, die voor de katho lieke is als de roode lap voor den stier. Eindelijk: de M.H. Feck en Rink. Beiden voortreffelgk geschikt voor het presidium, mannen van erkend gezag in de Kamer, deze oud-minis ters. Vooral mr. Rink, door zijn hoffelijk-vriendelijke bezadigdheid en zin voor kalme objectiviteit „geknipt" Ingezonden mededeellng. De geheimzinnige Stem. De vrouw is voortdurend onder worpen aan organische verschijnselen. Mare gevoeligheid doet haar de nade ring voorzien, maar zij ie onvoldoende ingelicht. Op haar twaalfde jaar wordt het kind onverwacht verschrikt door zekere storingen die zich bij haar voordoenHet leven schijnt voor een oogenblik atii te staan, het bloed houdt op te stroomen en zet zich daarna onstuimiger in beweging. Geheel het geetel lijkt in opstand. Ken verborgen gevoel maakt het kind met hare ge daanteverwisseling bekend. De eerste verschijnselen maken indruk; zij windt zich op, hare oogen verkrijgen een ongewonen glans. Zij beklaagt zich over hoofdpijnende maag neemt de spijzen slecht op; het hart klopt sneller. De moeders vergissen zich daarover niet. Het is de natuur die om hulpt roept, men moet haar ten spoedigste butaan waar zü dit ver langt. Het bloed is verarmd door een overmatigen arbeid, het ia dus zaak er een nieuwe kracht aan te geven, opdat het, op zyn beurt, de krachten van het verzwakte geBtel kan ver nieuwen. De Pink Pillen nemen dat ep zich, want zy zijn het onovertroffen werkzaamste middel tot wederher stelling van het bloed en versterking van het zenuwstelsel. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h f 1.75 per doei, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Daoostakade 15, Amsterdam, veer Helder en Omstreken byAls. TIN KLOOSTER, keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 68; te Schagen bjj J. ROTGANS; te den Burg (Texel) b* T. BUIS, en verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. voor het zoo uitermate mooiiyke en ondankbare ambt, waarvan het ver vullen de reeds wankelende krachten van Borgesius, aan wiens waarachtig eerlijke zin tot onpartijdigheid zeker niemand zal durven twijfelen," wel licht het leven zal hebben verkort van den vurigen politicus, die op 22 Januari 1917 ten grave is gebracht. Er opent zich voor den man, die na Goeman Borgesius de leiding van onB Lagerhuis zal hebben te voeren, een uitermate zware taak. Half Januari van het nieuwe jaar was (behoudens dan het amendement- De Monté VerLoren, bepalend dat zes maanden na het weder intreden van normale omstandigheden deze wet zou verdwijnen, en waarvan het goed keuren sl-chts door het ontbreken van het „quorem" was belet, de Huurcommissio-wet achter den rug. En aan de overzijde des Bin nenhofs de tweede editie van Van Gljn's Successie-wet en verhooging van den bieraccijns, 't Was in het Hoogerhuis schoorvoetend nood gedrongen, met zuur-jzoet gelaat, gesehied. Hoofdzaak was en bleefde wetten waren voor de Koninklijke signatuur rijp gemaakt. Edochwat blijft er niet over nog 1 De meeste Begrootingen. In die van Justitie bleef het Par lement steken, teen haar werkplan werd verstoord door het groote onge luk, dat haar trof door Borgesius' dood. En vóór zich heeft zij nu o. a. alles wat met de Distributie van levensmiddelen e. d. betrekking heeft. Wat daaruit ten slotte zal voort komen; wie vermag 't te gissen. De heer La Gro ging heen en zijn opvolger, de heer Mirrer, vertrok een paar dagen na zijne benoeming. Beweerd wordt dat op het Rijks bureau geen „systeem" heerseht, maar slechts routine ook wel „slender" genaamd den toon aan geeft! Fantastische geruchten blijven loopen. Weldra zal - binnen de wanden van het Lagerhuis moeten blijken, wat van dit alles waar is. Aan geruchten, trouwens, bij voort during geen gebrek. Na het onheilspellend Voorloopig Verslag over de Indische Begrooting 1917 werd „verzekerd", dat de dagen des miniaterieelen levens van mr. Pleyte geteld waren. Alles scheen daarop te wijzen. Totdat, van andere zijde, eensklaps de vraag kwam, wat naief genoeg is, „in politicis", om toch in ernst een oogenblik te ge looven, dat Een blad uit de Rechtscbe gele deren kwam met de tijding dat gene raal Bosboom, aan de groene tafel, welhaast voor den heer Pop, den chef van den Generalen Staf, zou plaats maken. En ook dit blijkt niets te zijn dan een van de „proefballonnetjes", nu en dan door politieke slimmelingen opgelaten. Bij wie de wenech de vader der gedachten en ook van zekere „propaganda" is De draconische bepaling, na het uitbreken van de machinisten-staking in het ontwerp tot opvordering van schepen gelascht, was voldoende om de machinisten het hoofd in den schoot te doen leggen. Zoodat de Tweede Kamer de Huur- commissie wet kon afdoen. Maar toen stak de Bchippers-actie het hoofd op, werd telegrafisch de bemiddeling der Koningin ingeroepen, maar moeder Natuur is er ook nog 1 De Noordewlnd stak op. De Ijs- winter 1890 -'91 herleefde. De bin nenvaar^ werd gestremd. Niet door de stakiDg, de actie, maar door de vorst. Het kwik in de thermometers daalde onrustbarend. Slechts de vrienden en vriendinnon van de heerlijke, echt-vaderlandsehe Jjssport jubelden. Eindelijk dan toch I Straks komen de donzige sneeuw vlokken neèrdwarrelen. De menseh heeft wonderbaarlijk en vernuft-scher pend aanpassingsvermogen. De Limburgschesmokkelaarstertjes kleeden zich Siberische koü trot- seerend in balkostuum, om de kommiezen te verschalken. _,Le veau d'or est deboutl" of te wel: leve de dierbare centjes. Mb. Antonio. PLAATSELIJK NIEUWS. Agenda ven dan Raad. Vef-achenen is een aanvullings agenda voor de vergadering van den Raad op 80 Januari a.s., waarop o. a. voorkomt het voorstel, van B. en W. om aan de Tereeniging voor Volks huisvesting „Helder" te vergunnen de uitvoering van het plan tot stich ting van 92 woningen voorloopig te beperken tot den bouw, in eigen beheer, van een blok van 18 woningen (zie het in dit nummer gepubliceerd praeadvies van Burg. en Weth.) Door den heer Van Breda is een amendement ingediend op het voorstel inzake gasbesparing. Burgerlijk Armbestuur. Door het Burgerlijk Armbestuur is het volgend schrijven aan den Raad der gemeente gericht Do ondergeteekenden, leden van het Burgerlijk Armbestuur in deze gemeente, nemen de vrijheid u kennis te geven, dat zij meermalen tot huune verbazing hebben opgemerkt, dat in de openbare Raadszittingen over de handelingen van het Armbestuur meer afkeurend dan goedkeurend gesproken wordt. Vooral kwam dit weer uit bij de behandeling „Begroo ting Armwezen" in de Raadszitting van 22 December j.1. Daarbij werd volgens de „Heldersche Courant" van 23 December j.1. gezegd „Er is tusschen dit College en den „Wethouder te weinig contact. Het Armbestuur is hier wel de schuldige „het is noodig met forseher hand „in te grijpen"danzooals het, thans „gaat is het verschrikkelijk, als daar „des Zaterdags die armen komen om „hun 50 cents in'ontvangst te nemen". Tegen deze grove verdachtmaking en verkeerde voorstelling protesteeren zij ten sterkste. Gaarne willen zij erkennen, dat hun werk niet vol komen is, doch voegen er dadelijk aan toe, dat het Armbestuur zijne werkzaamheden verricht op eene wijze, die blijkens ondervinding de boste is en vrijwel de richting wordt gevolgd, aangegeven door Dr. J. H. Adriani, secretaris van den Armen raad te Utrecht, en medegedeeld in zijne onlangs uitgesproken rede in de Herst. Luth. kerk alhier. Omtrent de voorstelling, alsof het Armbestuur aan elke arme slechts f0.50 geeft, wordt ter geruststelling aan hen, die deze meening zyn toe gedaan, medegedeeld, dat nog geen 6 pet. der bedeelden dit bedrag (wat als minimum wordt gegeven) ont vangen. Hierbij wordt tevens opge merkt en de rekeningen geven daarvoor het bewijs dat, wanneer de noodzakelijkheid daarvoor bljjkt, ook levensmiddelen, melk en brand stoffen worden verstrekt. Met nadruk wyzen ondergeteeken den er op, dat geen bedeeling wordt toegekend, dan nadat een onderzoek heeft plaats gehad en de vergadering daartoe heeft besloten. Het onderzoek geschiedt door daarvoor aangewezen leden. Over de uitdrukking in zake het voordeelig saldo slechts deze vraag: Is het Armbestuur verplicht te zorgen, dat er geen voordeelig saldo over blijft Verder geven zij als hun oordeel te kennen, dat hun doen en laten niet mag gebruikt worden als reclame, omdat 1. het bespreken van armen geen zaak is voor openbare behandeling vatbaar 2. zy het recht moeten behouden, zelfstandig te kunnen optreden. Verder geven zy kenDis, dat by hun nooit een voorstel tot reorgani satie is ingekomen, evenmin als een verzoek?, om tot het aanstellen van een armbezoeker over te gaan. Ten slotte dit verzoek: wanneer naar aanleiding van het bovenstaande, dat zeer zeker onvolledig is, zich weder leden mochten geroepen ge voelen, zaken van het Armbestuur in het openbaar te behandelen, laat dit dan worden gedaan in opbouwen- den geest en niet zooals dat werd gedaan in genoemde Raadsvergade ring, n.1. op eene wyze, dat de burgers, niet in het minst de bedeelden zelf, een verkeerden indruk krygen van de handelwijze van het Burgerlijk Arm bestuur. Woningbouw Brakkevoldweg. B. en W. hebben het volgend schry- ven aan den Raad gericht. Voor de uitvoering van het plan tot stichting van 92 woningen aan den Brakke veld weg, waartoe by Uw besluit van 28 September j.1. een voorschot, overeenkomstig artikel 33 der Woningwet werd toegekend van ten hoogste f 192660. heeft het Bestuur der Vereeniging voor volks huisvesting „Helder" onderhands prysopgaaf gevraagd aan een vyftal aannemers, die in staat geacht wor den dit vork uit te voeren. De uitsiag dier onderhandsche aan besteding is zoodanig geweest, dat bij gunning aan den minsten inschry ver de raming met f 92040.— over schreden zou zyn. Onder deze omstandigheden heeft het Bestuur met den betrokken In specteur der Volksgezondheid overleg gepleegd over de vraag, op welken voet, ondanks dezen zeer ontmoedi- genden uitslag tot geheele of gedeel telijke uitvoering van het bouwplan zou kunnen worden overgegaan. Zoowel de Inspecteur als het Be stuur zyn, blijkens hunne hierbij overgelegde brieven, van oordeel, dat met gedeeltelyke uitvoering van het bouwplan in eigen beheer een proef moet worden genomen. Biykt ook daarby de raming in die mate overschreden te worden, dat de exploitatierekening niet sluitend gemaakt kan worden, dan zou op den voet der circulaire van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken van 9 November 1916 door Ryk en Ge meente een tydeiyke buitengewone bydrage aan de vereeniging verleend moeten worden. Bij gedeeltelyke uitvoering van den bouw zal het bedrag, dat daarvoor vereischt wordt, niet zoo groot zyn, dat zeifs by den huidigen toestand der gemeentelijke geldmiddelen tegen toekenning dier bydrage overwegend bezwaar mag bestaan. Intusschen zal, voordat definitief tot toekenning ervan besloten wordt, te zijner tyd nog de vraag onder de oogen kunnen worden gezien, of niet door een geringe verhooging der huren van de vroeger door de ver eeniging gestichte huizen het verlies op de exploitatie van het thans te 't Nijpt, de uitgaven van „Liefdadigheid naar Vermogen nemen steeds toe, laat ook de offervaardigheidgrooterworden. Adres: Weststraat 32. bouwen blok gedekt zou kunnen worden. Op grond van deze beschouwingen stellen B. en W. voor te besluiten: Onder handhaving overigens van het besluit van 28 September 1916, no. 500. Ie. aan het bestuur der vereeniging voor volkshuisvesting „Helder" te vergunnen de uitvoering van.liet plan tot stichting van 92 woningen voor loopig te beperken tot den bouw, in eigen beheer, van een blok van 18 woningen langs den Brakke veld weg; 2e. zich in beginsel bereid te ver klaren om, wanneer dit mocht blijken noodig te zyn, aan genoemde ver eeniging een buitengewone bydrage toe te kennen ten behoeve van de exploitatie dezer woningen, op den voet van de circulaire van het Minis ter van Binnenlandsche Zaken van 9 November 1916; 3e. Burgemeester en Wethouders te machtigen om een dergelijke by drage aan H. M. de Koningin aan te vragen. Besteksbepalingen werklieden. Door de Besuren van de afdee- ling Helder van den Nederlandschen Schildersgezeilenbond, van de afd. Helder van den Alg. Ned. Timmer- liedenbond, van de afd. Helder van d6n R. K. Timmerliedenbond „St. Joseph" en van de plaatselijke afdee- ling van den Centraion Bond van Bouwvakarbeiders in Nederland is tot den Raad het verzoek gericht, de besteksbepalingen nopens bet uurloon der verschillende werklieden te herzien. B. en W. hebben over deze ver zoeken het advies ingewonnen van den Gemeente-bouwmeester en van de Commissie van Bijstand in het beheer der publieke werken. Afgescheiden' van alle andere over wegingen komt hot hem in over eenstemming met bedoelde adviezen, voor, dat alleen reeds op grond van het feit, dat op 1 Octeber j.1. in werking is getreden een collectieve arbeidsovereenkomst tusschen werk lieden en patroons in de bouwvak ken in deze gemeente, waarbij ten deele hoogere uurloonen zyn vast gesteld dan het geldende Raadsba- Bluit aangeeft- tot een herziening van bedoeld besluit moet worden over gegaan. Daarby zal het wenscheiyk zijn, dat zooveel mogeiyk naar aanslui ting bij bestaande of nader te sluiten collectieve arbeidsovereenkomsten wordt gestreefd. Op grond van deze overwegingen stellen B. en W. een desbetreffend concept-besluit aan den Raad voor. Brstifleatle Hoofd van School 8. B. en W. hebben het volgend schry- ven aan den Raad der gemeonte ge richt In de advertentie, waarby in 1915 sollicitanten werden opgeroepen voor betrekking van hoofd der openbare school no. 8, kwam de mededeeling voor, dat de school bestemd was om zoo mogeiyk met 1 Januari 1916 te worden ingericht als volledige M. U. L. O.-school en dat daarmede vermoedelyk een herziening der jaar wedden gepaard zou gaan. Intusschen is de opening der M. U. L. O. school door de U bekende omstandigheden vertraagd. Niettemin heeft het hoofd der school verschil lende werkzaamheden ter voorberei ding van die opening verricht, terwyl er ook afgescheiden daarvan aanlei ding zou kunneQ zyn om hem tege moet te komen in het gemis aan in komsten, dat hy' buiten zijn toedoen heeft geleden. Toen het tegenwoordige hoofd zyn betrekking aanvaardde op 1 Febr. 1916 kon de opening der M. U. L. O.- school tegen het begin van den nieuwen cursus worden tegemoet gezien. Wij achten het daarom gevenscht hem een gratificatie toe te kennen pver het tyd vak van 1 Augustus tot 81 December 1916 ten bedrage van het verschil tusschen de jaarwedde, welke de Commissie voor het M. U. L. O. hem in haar rapport (byi. no. 44 van 1915) had toegedacht en het werkeiyk door hem genoten salaris. Dit verschil bedraagt f 166.66. Mitsdien hebben wy de eer Uwe vergadering voor te stellen aan B, Th. Avenarius, hoofd der openbare lagere school no. 8, over 1916 eene gratificatie toe te kennen van 165 gulden. OndsrwIJzers-jairwedden. Door de Commissie tot voorberei ding der herziening van de onder- wyzersjaarwedden is het volgend schrijven aan den Raad gericht: Ten einde zoo mogeiyk te kunnen kómen tot eene regeling, waarmede voor het oogenblik uwe vergadering in haar geheel genoegen zou kunnen nemen, acht de Commissie tot voor bereiding der herziening van de onder wyzersjaarwedden het ge- wenscht, dat aan haar arbeid kan worden deelgenomen door alle Raads leden, die by de behandeling van dit onderwerp tot dusverre ep den voor grond getreden zyn. Met het oog hierop hebben onder- I geteekenden de eer uwe vergadering voor te stellen de Commissie alsnog met één lid uit te breiden. Bolder, 8 Januari 1916. G. de Ven. C. Adriaans s. W. Biersteker. L. Boon. d. C. a. de Zwart. Jaarwadden Qemeents-ganeesheeren. In de vergadering van deD Raad van 28 November j.1. werden om praeadvies in handen van B. en W. gesteld, de adressen der beidb ge meente geneesheeren, waarin door dezen een verhooging: hunner jaar wedden wordt verzocht. De kennisneming der by die adres sen gevoegde toelichtingen heeft ook hot College de overtuiging geschon ken, dat de jaarwedden der gemeente artsen inderdaad te gering zijn in verhouding tot den van deze ambte naren gevorderden arbeid. Worden echter de wedden ver hoogd, dan wordt het bedrag, dat in totaal voor de geneeskundige armeDpractyk jaarlyks moot worden betaald, zoo hoog, dat de vraag, of in de waarneming van dien dienst niet op andere wyze meer doeltref fend zou kunnen worden vooizien, inderdaad ernstige overweging ver dient. Het College is evenwel van oor deel, dat een vruchtbare behandeling van het vraagstuk der gemeenteiyke armenverzorging op het oogenblik niet wel mogeiyk is. Waar thans een zoo groot getal artsen zich in militairen dienst bevindt, is de kans niet denkbeeldig, dat, indien nadere bestudoering van dit onderwerp tot de overtuiging leiden mocht dat aan stelling van een enkelen gemeente arts, die geen particuliere praetyk zou mogen uitoefenen, wonschelfik was, de verwezenlijking van dit denk beeld afstuiten zou op de onmoge lijkheid om thans een bekwamen arts te vinden, die zich voor een dergeiyke betrekking beschikbaar zou willen stellen. De mogelijkheid, dat de oplossing in deze richting zou moeten worden gezocht, wordt hier slechts onder- stellenderwyze besproken. Het College wenscht zich te dien aanzien zijn vryheid van oordeelen in ieder opzicht voor te behouden. Het meent echter, dat de tyd om een dergeiyk moeilijk vraagstuk tot oplossing te brengen, niet ddar is, [waaneer door bijkom stige oorzaken ecu bepaalde regeling a priorl buitengesloten ia. Om deze redenen achten B. en W. het gewenscht, dat althans voor het loopende jaar de regeling bestendigd wordt, dat de dienst der drie ge- meentegeneesheeren door de beide thans in functie zynde artsen worde waargenomen. De biliykheld eischt echter, dat hun ook gedurende dat jaar een ver- -hooging van wedde wordt toegekend. Wordt de jaarwedde van eiken gemeente-arts op hetmin. van f 1000 gesteld, dan zullen in dit geval in 1917 beide titularissen f1500 ont vangen. B. en W. stellen aan den Raad eens dienovereenkomstige verordening voor. Toestand Brakksveldweg. Door 75 bewoners van het Tuindorp is aan den Raad een achry ven gericht, waarin wordt medegedeeld: dat de toestand van den Brakkeveld- weg, voerende naar de woningen van ongeveer 200 gezinnen, buitengewoon slecht is, dat deze slechte toestand den laat- sten tyd nog is verergerd door het weder in gebruik nemen der aschbelfc, welke ingebruikneming toch zeker niet strekt in het belang van „Volks gezondheid", dat, kortom, de weg levensgevaarlijk is voor fietsers en voor kindereD, die per as (kinderwagen) wordeu vervoerd, en gevaariyk, vooral de» avonds, voor voetgangers. In het adres wordt verbetering van den weg gevraagd. BINNENLAND. Drie schepen gezonken De correspondent van het Hbl. te meldt De -bemanningen van de schepen „Salland" en „Juno" zyn geland. Ik verneem uit goede bron, dat de „Juno" is gezonken. Men gelooft, dat de „Salland" ge torpedeerd is zonder waarschuwing. Het Hbl, teekent hierby aan De directie der Koninklijke Nederl. Stoombootmaatschappij, aan welke reedery de „Juno" behoort, had van een ongeval aan dit schip overkomen, nog niets vernomen. Het schip is met regeeringsgraan op weg van La Plata naar Amster dam en op 20 dezer uit St. Vincent vertrokken. Gewooniyk wordt acht dagen berekend voor de reis St. Vincent—Kanaal, zoodat het zeer on waarschijnlijk wordt geacht, dat hier de „Juno" wordt bedoeld. Wellicht heeft men hier met een seinfout te maken en is de „Zeta' bedoeld, maar dan zou die fout twee maal gemaakt zyn. Da „Zeta". De directie der Vrachtmaatschappy „Bothnia" bericht dat de bemanning van de „Zeta" behouden geland is, Het e.a. „Salland". Van den kapitein van het stoom schip „Salland" is thans by de directie i v.d. Kon. Holl. Lloyd de bevestiging ontvangen, dat het schip op 23 Jan. voormiddags tengevolge van een ont ploffing gezonken is. Nadere byzon- derheden dienaangaande ontbreken. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De bemanning is door een Britschen torpedojager veilig te Ply- mouth geland en zal door de zorgen van het hoofdagentschap der Maat- schappy zoo spoedig mogeiyk naar Nederland terug keeren. "7 Aan een gevaar ontsnapt. Volgens oen telegrafisch bericht van den gezagvoerder is Woensdag middag op weg naar Gravesend dicht achter de mailboot „Koningin Regen tes" een myn ontploft, waardoor het schip echter geen schade heeft be komen. Voorzitter Tweede Kamer. H. M. de Koningin heeft mr. D. Fock benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Rantsoeneering van alle regeerlngs- artikelen. Naar wij vernemen is binnen kort m regeling te wachten volgens welke de distributie van alle regee- riDgsartikelen (vet, ryst, gort, zeep, peulvruchten enz.) zal plaats hebben door hoofdeiyke rantsoeneering. Nederlandsche kolenmijnen. Gedurende het afgeloopen jaar heeft de gezameniyke opbrengst der particuliere en staatsmijnen in Lim- »urg bedragen 2.680.000 ton. (In 1915 2.198.000 ton). Een poging tot ontvluchting. Woensdagnacht hebben wederom twee Duitsche officieren, die in Wie- rickerschana zij* geïnterneerd, een poging tot ontvluchting gedaan. De omstandigheid, dat de «rachtomhet fort en de Jtyn zyn dichtgevroren, moest hen'daarby helpen. Een der officieren is inderdaad deor een open raam tusschen 1 en 2 u*r dien nacht buiten het fort weten te komen, waarby hy door twee rijen prikkel draad moest en de gracht over. De schildwacht was op zyn qui vive en schoot op don vluchteling. Daardoor attent gemaakt, heeft een patrouille den officier op den Rftn weten te vatten. De kameraad van den vluchteling had het fort niet kunnen verlaten, had zich daar verstopt, maar werd weldra gevonden en gepakt. („Nieuwe Ct.") Over de grens gekomen. Te Maastricht kwamen Woensdag avond tien ontvluchte Russen aan negen burgergevangenen en een militair. Woensdagnacht zyn te Winterswyk vier Poolsche burgergevangenen aan gekomen, die by demynen te Essen gewerkt hadden. Eén hunner was pa's 16 jaar oud. Twee dagen hadden ze niet ver van do grens op de loer gelegen, het geschikte tydstip af wachtende om naar ons land over te steken. Te Aalten zijn twee Duitsche de serteurs over de grens gekomen. Desertie en gros. Naar „Het Vad." verneemt, is bij Schoonebeek een geheele Duitsche wacht (pl. m. 30 man) over onze grens gekomen. Smokkelarij. Te Beek by Nymegen werd Den derdag een automobiel aangehouden door een der aldaar gestationeerde kommiezen. In de auto waren ge zeten de vrouw èn een der dochters van den autoverhu*rder A. De rit werd door den kemmies mee gemaakt in de richting van Leuth, omdat deze het zaakje niet geheel vertrouwde, wat dan ook later goed gezien bleek te zijn; immers een eindweegs voort- rijdende werd door het trekken aan een touw een luik geopend van den dubbelen bodem der auto en rolde een baal peperkorrel» van 50 K.G. gewicht op den weg. Toen daarop deer den kommieq gelast werd te stoppen, ontstond er tusschen deze en den chauffeur een worsteling en geraakte de auto van den dijk. Hoe wel niet levensgevaarlijk werden alle inzittenden gekwetst. Natuuriyk zyn de peperkorrels in beslag genomen en werd van 't zaakje proces-verbaal opgemaakt. Typografenstaklng. Te Middelburg hebben de boek drukker spatroons nog steeds gewei gerd het collectief contract te onder teekenen en zich by de patroonsbon den aan te sluiten. Ten gevolgde daarvan is Donderdag een staking op alle drukkeryen uitgebroken, welke thans 50 man omvat. Ook op de drukkery waar de „Middelburgsche Courant" wordt gedrukt, is gestaakt; daar werd de staking na eenige uren opgeheve. UIT OOST-INDIË. Ingezonden Mededeellng. «ordt door 21.000 aifcer, erkend ■Ie het boste vefSterklngomidOei veer Zenuwen en Licha*m ■■■BH is uitgebroken. De gouverneur-gene raal heeft gelden ter beschikkicg van den resident gesteld om den nood te lenigen. Het Is onmogeiyk, reeds thans de geleden schade te schatten. Uitblijven der mails in IndIH. De Handels-Yereeniging te Sema- rang wendde zich telegrafisch tot de regeering met het verzoek om een onderzoek in te stellen waarom de Hollandsche'mailg uitblijven. De laatst ontvangen mail loopt tot 19 October. De handel lfc'dt groote Bchade door het uitblfiven van cognossementen. Na afzending van het telegram werd bekend gemaakt dat het stoomschip „Djocja" met 700 zakken muil aan boord werd verwacht. (Hbld.) Een motie van de tabakkers. De correspondent van het „H.bl." te Soerabaja seint: Namens een der hoofdtakken van handel en nijverheid werd, naar aan leiding -van de ernstige bedreiging der tabakscultuur in Indië door de requisitie van schepen, in een byenn- komat te Soerabaja van belang hebbenden by den tabakshandel de volgende motie aangenomen: „De regeering meet de schepen requireeren dio thans in Indië zijn, ook de voornaamste van de Konink lijke Paketvaart-My. De regiering meet er voor tergen, dat de oogst van 1917 niet werdt verzonden, voordat de oogst van 1916 verzonden is, en aan de inlandsehe bevolking in de tabaks eentra den raad geven, geen tabak te verplanten, maar voedingsmiddelen, uit vrees voor hongersnood." De toestand is dan ook zeer ernstig. Ruim 600.000 bale* tabak wachten op verzending. Da onlusfen In Tapanoelle. De correspondent va* de N. R.Ct. te Soerabaja seint, dat 20 dezer een compagnie infanterie uit Fort de Koek te Siboga is aangekomen ter versterking van de actie in de Batak- landen. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Vsrzsndlngaweg p«r: (••poet via Amsterdam reepost via Rotterdam p. mail over Engeland (alleen op verl. der afx.) 23 Pebr. 8 Febr. eiken Dlnsd. Naar Guyana (Suriname): Datum der ter post bezorging. TUdst.der laat. braai, a/h Foafck, 7.46 'uav. 7.46's ar. 1.40 'BB. seepoat vla Amsterdam onbekend) 8.—'aav. Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: seepoat vla Amsterdam I onbekend I 7.46 'sav over Engelandeiken Dlosd |on Dondord.j 8.40 'sa. St. Eustatius sn Naar Bt. Martin, Saba zeepostvlaAmstrndaml onbekendI 7A6'sav. (alleen ey verl. der als.) over lagelaadeiken Dlnsd. S.40 's n. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier: kolonie en Transvaal eiken Donderdag, 8.40 'a n. Aardbeving op Ball. (Officieel.) Regeeringstelegram. Op 21 dezer heeft sen zware aardbeving Bali geteisterd, vooral het district Zuid-Bali, waar 50 dooden, allen in landers, en 200 gewonden zyn. Dui zenden huizen, waaronder^de wonin gen van de regenten van Gianjar en Bangll, zeer vele tempels en rijet- schuren zyn verwoest. De meeste steenen gouvernementsgebouwen en vele brnggen zyn zwaar beschadigd. Het verkeer ia gestoord. Geen paniek Ingezonden mededeeling. Hos urinezuur afzettingen te verwijderen. Tot de kwade gevolgen van over tollig urinezuur behooren niet'alleen spit, ischias en rtaeumatiek, want ongetwijfeld is urinezuur ook de grond oorzaak van steenachtige afzettingen in de nieren en blaas. Kleine, scherp gekante urinezuur- kristallen, veel gelijkend op glassplin ters, verzamelden zich rond de teere niercellen en vormen niergruis, dat zich een weg baant naar de biaaa en dikwyis zoo groot wordt, dat een operatie onvermijdelijk is. Maar een speciaal niergeneesmiddel, genomen bij het optreden der eerHte verschijn selen, dient succesvol te zyn ter voorkoming en verwydering der urinezuur afzettingen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal niergeneesmiddel. Z|j her stellen de werkzaamheid der nieren, spoelen de urinekanalen door en rei nigen deze, en verwyaeren het urine zuur vergift en de vloeistoffen, die zich ophoopen en ontsteking in de spieren en gewrichten veroorzaken. Om by het gebruik van Foster's Pillen de beste resultaten te verkrij gen, dient de lyder te helpen door voldoende melk te drinken, voldoende water, en slechts licht verteerbaar, gezond voedsel en weinig of geen alcoholische dranken te gebruiken. Foster's Rugpyn Nieren Pillen die nen Hitsluitend voor nier- en blaas- kwalen. Zy werken hoegenaamd niet op de ingewanden. Let er op, dat gij de echte Foster's Rugpijn Niere* Pillen krygt. Iedere echte doos draagt de hasdteekecing va* James Fo&ter. Te den Helder verkrygb. by Alb. ten Klooster, Kei- zerstr. 98. Toezending geschiedt franco na entv. v. postwissel k f 1.75 p. doos of f 10. - p. zes doozen. (48)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1