COURANT Tweede Blad. No. 4730 ZATERDAG 27 JANUARI 1017 45oJAARGANG De algemeens toestand. Bij strenge koude op alle fronten geringe gevechtsbedrijvigheid. Alleen ten Westen van Riga, aan de rivier de Aa, is het levendig. De Russen zijn er nog een weinig verder terug getrokken. Ook hier is echter tot dusver nog niets van beteekenis ge beurd. Londen en Berlijnliggen nog in dispuut over de bizonderheden van het jongste gevecht tusschen torpedo- strijdkrachten in de Noordzee. Anders geen verliezen van Engelsche zijde, zoo herhaalt de Britsche admiraliteit, dan die al zijn opgegeven. Dan zullen dus de Duitsche vliegers het geramde vaartuig van de eigen partij voor een Engelschen torpedojager hebben moeten aanzien. De berichten over de vlootconfe- rentie te Londen doen vermoeden, dat er onder meer maatregelen zijn beraamd voor de Macedonische ex peditie, die thans in den rug veilig is, want de Grieksche troepen wor den op den Peloponnesus opgeborgen en de entente krijgt het gebruik van de spoorwegen in de rest van het land. De tranSportruimte voor troepen enz. wordt aangevuld door de requi- sitie van de Grieksche koopvaardij vloot, en dat wel dicht bij de plaats waar er aan zulke ruimte, in verband met da Macedonische ex peditie, de meeste behoefte bestaat. Graaf Tisza, de Hongaarache minister-president heeft aangekon digd, dat de Hongaarache regeering geneigd is de gedachtewisseling met de Yereenigde Staten over den vrede voort te zetten en wel in overeen stemming met de bondgenooten van Hongarije. Er is dus eerlang weer een stuk van centrale zijde over den vrede te verwachteD. Zoo blijft de zaak dan toch maar aan den gang. Dan komt einde Februari of begin Maart de Britsche rljkaconferentie over de oorlogs-, maar ook over de vredes politiek van het Britsche rijk. Zoo&ls uit de uitlatingen van Lloyd Seorge blijkt, zullen de eigenlijke vredes voorwaarden, zoover Engeland be treft, eerst daar worden ontworpen. Het Britsche rijk moet het om te beginnen met zichzelf eens worden. Het totstandkomen van het staat kundig vergelijk tusschen Oostenrijk en Hongarije Is voor het ministerie Clam-Martinitz naar omstandigheden een groot succes. De allereerste stap, om tot werkzaamheid te geraken, is nu gedaan. Vm hst Westelijk frsnt. Berlijn, 26 Jan. Op den westelijken oever van de Maas bestormden eenige regimenten, krachtdadig gesteund door artillerie en genietroepen en mijnwerpers, de Fransche ^opgraven op de hoogte 804 over een breedte van 1000 M. In het handgemeen leed de vijand bloedige verliezen en liet ongeveer 600 gevangenen, o.w. 12 officieren en 10 mijn werpers, in onze banden. 's Nachts ondernamen deFranschen een tegenaanval, die mislukte. Op zij van de plaats van aanval voerden ondernemingen bij den Dooden Man (Mort Homme) en ten N. O. van Avocourt tot de gewenschte uit komsten. Van hst Oostelijke front. Berlijn, 26 Jan. De gevechten aan de Aa brachten ook gisteren aan de aanvallende Oost-Pruisische divisies volledig succes door inbezitneming van nieuwe stellingen van de Russen aan weerskanten van de rivier. Op den oosteiyken oever mislukten krachtige tegenaanvallen van den vijand. 600 gevangenen zijn binnen gebracht. De duikboot- on mljnoorlog. De vertonen der Sngelsche echeepvaart. De „Daily Chron." de duikbootbe dreiging besprekend, zegt„Wat de DuitBche opgaven toonen, is. dat ter wijl een totale Britsche tonneninhoud van 2.976.476 ton te gronde gingen van het begin van den oorlog tot het eind van het vorige jaar, meer dan 800.000 ton zonken gedurende No vember en 4 919.068 ton in December. D- w. z. dat we in de laatste twee maanden ongeveer een derde verloren aan schepen van het verlies in de 27 vorige oorlogsmaanden, of m. a. w., terwijl het gemiddelde verlies gedu rende het geheele tijdvak oegeveer 100.000 ton per maand was, was in November dit verlies drie malen zoo groot als het gemiddelde en in De cember »vier maal. vreezen, dat er weinig reden ia voor de hoop, dat deze gruwelijke toeneming in Januari niet zal blijven. De ernst hiervan zal duidelijker wor den begrepen als we zeggen, dat de tonneninhoud voor den oorlog van de schepen boven 1600 ton oügeveer 16.800.000 ton was, dat meer dan de helft van onze scheeparuimte aan het gewone gebruik ia onttrokken ten bate van oorlogswerk en dat de thans voor normale doeleinden be schikbare ruimte niet meer, waar- szhijnlijk minder is dan 7 millioen ton. Wy kunnen hieraan toevoegen, dat onze productie van handelsschepen in 1918, toen het hoogste cijfer voor den oorlog werd bereikt, 1.200.487 ton bedroeg. D. w. z. dat bij zulk een productie en naar den maatstaf van de vernietiging van schepen in De cember, een geheele jaarproductie van nieuwe schepen door den vijand in drls maanden zou zijn vernietigd". „De admiraliteit publiceert niet de lijst van vernietigde onderzeeörs, maar er is een sterk vermoeden, dat er meer zijn vernield dan het publiek reden heeft te gelooven, of dan offi cieel worden erkend. Doehhetia vrij zeker, dat de vijand voortdurend duikbooten bouwt, zoo snel mogelijk en sneller-dan zij worden vernietigd en dat het verlies van onze schepen den laatsten tijd toeneemt. Dit verlies is echter gedekt. Als ver goeding voor onze verliezen moeten wij bij onze handelsvloot voegen de geïptemeerd6 vijandelijke schepen en moeten wq nieuwe schepeu bouwen. De schepen wereld zegt, dat 40 of 60 stoomschepen met standaardlading voor de regeering worden gebouwd en op de werven aan de Clyde en de N.O.kust op stapel staan. Zij hebben een betonning niet ver van een half millioen registertons. De werkzaamheid is nu beter geregeld en klaarblijkelijk zijn er ook maat regelen genomen om den aanvoer van materialen te regelen, nu nieuwe ijzerovens ontstoken en de aanmaak van staal is toegenomen. De regeering heeft, door dekladin gen toetestaaD.dooreenpennestreek een half milliard tonnen aan de han delsmarine toegevoegd. Door wijzi ging van de in aanbouw zijnde sche pen, die bedoeld waren als passagiers- en góederenschepen, in geheele koop vaarders, wordt een tweede groot aantal tonnen voor aanvoeren ver kregen. Yoor den snellen aanbouw van schepen beveelt de „Daily Chronicle" aan, het invoeren van het stukwerk stelsel. Zoo stukwerk algemeen werd aangenomen en de arbeiders krach tige pogingen aanwendden om loonen te krijgen evenredig aan de krachts inspanning, zouden de schepen twee maanden vroeger gereed zijn dan overeengekomen is. Het stukwerk Is reed? in een vijfde der werven ingevoerd. Door dus-te werken konden wij in het aangebroken jaar 1.200.000 ton toevoegen aan onze betonning. Schepen in Amerika en Japan gebouwd zullen eveneens groo- tendeels worden gebruikt voor aanvoer voor de geallieerden. Da Dultseba kapars aan hat wark. Londen, 26 Jan. De „Times" ver neemt dd. 23 Jan. uit Pernambuco, dat het Britsche schip „St. Theodore", na door den Duitschen kaper in den Atlantiachen Oceaan te zijn genomen, op 28 Dec. op een expeditie werd uitgezonden. Verschillende officieren van het kaapschip droegen het ijzeren kruis voor hun diensten aan boord van de „Möwe" bewezen. Toen de „Mount Temple" in den grond werd geboord, die een lading paarden aan boord had, werden verschillende van deze dieren, die zich losgerukt had den, in zee door de Duitschers dood September j.1. gesteld, in zake het incident van Sjengsjvatoen, aanvaard. De kwesties, betreffende de vestiging van Japansche politieposten in Mand- sjoerlje en in Binnen- en Oost- Mongoliö, alsmede de aanstelling van instucteurs en adviseurs, zullen later geregeld worden. Kouds In Duitschland. Keulen, 26 Januari. De sedert eenige dagen ln West-Duitschland heerschende koude is in den afge- loopen nacht nog strenger geworden, met name in de Eifel en op dehoo- ger gelegen plaatsen aan den Boven- Rijn. Daar is het zoo koud geweest als in lange jaren niet het geval was geweest. In de Eifel is veel wild doodgevroren. De Rijn is sedert gisterenochtend aan het kruien, zoo- de scheepvaart gestaakt moest wor den. Naar de correspondent verneemt moet het kaperschip het jaartal 1914 dragen. Uit Duitschland. De Duitscher had zich al aan de gedachte gewend, dat de staat den handel in oude kleeren aan zich heeft getrokken. Nu gaat Berlijn beenderen opkoopen. Daaruit zal vet worden getrokken. De bewoners moeten dus beenderen van alle soort van den overigen afval gescheiden houden en die afgeven aan de stedelijke verza melaars, die daarvoor ten minste tweemaal in de week langs de huizen rond gaan en vier pfenning per pond zullen geven. Het aldus te verkrijgen vet voor de bereiding van spijzen is voor de inwonerB van Berlijn, voor welke stad de verordening alleen geldt. Ds ontploffing te Oretdio. Parfis, 26 Januari. Ineenden30en December 1916 gedateerden brief, die op een Duitschen gewonde werd ge vonden, staat het volgende: Hebt gij reeds gehoord, dat het arsenaal te Dresden in de lucht is gevlogen Het moet verschrikkelijk geweest zijn; onwillekeurig dacht men aan het trommelvuur aan de Somme. Er z(jn een duizendtal vrou wen en~ jonge meisjes gedood. Men houdt de zaak echter absoluut geheim. Niemand kan dan ook een spoorweg kaartje naar Dresden krijgen, drin gende gevallen uitgezonderd. Alle ruiten, tot op een afstand van 18 K.M., zijn gesprongen. Wanneer het vuur de depóts bereikt, zal geheel Dresden in de lucht vliegen. Dagen nacht hakt men de boomen in het bosch van Radobaul neer, om uit breiding van den brand te voorkomen. De brand, die eergisteren om 11.80 begon, woedt nog steeds voort. Hospitalen, vol zwaar gewonden, z(jn reeds in de lucht gevlogen. De Vredesvoorstellen. De meening van graaf Reventlow. De „Deutsche Tages Ztg." bevat een artikel over Wilson's Boodschap van den bekenden graaf Reventlow, die daarin de volgende prachtige zinsnede schrijft: „We weten, voor en na, dat een vrede zonder overwinning de ruïne en daardoor ook de ondergang van het Duitsche Rijk zou zijn en de toekomst van het Duitsche Rijk is voor ons van veel grooter belang dan de „wereld" en de „menschheid". „Dat zijn zinnen, die geschreven schijnen te zijn, zegt de „Vorwarts", om door de geheele neutrale wereld te worden geseind en de ontstemming tegen het Duitsche Rijk te doen toenemen." Wij wisten, dat graaf Reventlow een der Pangermanisten ia, die den mond wel wat heel wfjd openzetten maar dat h{j het Duitsche Rijk wil stellen boven de wereld, en het Duitsche volk boven de menschheid, dat is, passez-nous le mot, toch wel wat heel vlegelachtig, zelfs vooreen Alduitscher. Want het doet denken aan den zestienjarigen gymnasiast, die zijn vader wil leeren hoe hij zich gedragen moet. (Hdbl.) BINNENLAND. BUITENLAND. China en Japan. Peking, 20 Jan. Cüina heeft alle eischen, in de Japansche nota van „Salland", „Juno" an „Zeta". De correspondent van het „Hbl." te Londen seinde gisteravond: „De bemanning van het s.s. „Juno" is reeds naar Nederland vertrokken. „De bemanning vau de „Salland'" was vandaag nog niet hier aange komen. „De „Zeta" is door een mijn of torpedo getroffen, Maandagavond j.1., en bleef drijven tot den volgenden morgen, toen het schip gezonken is. De bemanniDg werd gered door een treiler, die op de signaleD, welke de „Zeta" met de stoomfluit gaf, afkwam. Uit stukken metaal, aan boord van de „Zeta" gevonden, kreeg men den indruk, dat het schip getorpedeerd was. „De bemanning van de „Zeta" was in de booten gegaan, maar is niet in staal geweest iets van haar persoon lijke bezittingen te redden. De treiler bracht haar te Swansea aan wal". Da verdediging van Nederl.-IndlB. '8 Gravenhage, 26 Januari. In de gisteravond verschenen Memorie van Antwoord op het Yoorloopig Verslag der Indische begrooting deelt minister Pleyte mede, dat het zijn voornemen Is, de landmacht in Ned.-Indiö uit te breiden. Hij acht het onmogelijk het leger op te voeren tot zoodanige sterkte, dat het, wanneer de vloot eventueel zou zijn verslagen, overal een landing of vermeestering van ver-uiteen gelegen gebiedsdeelen zou kunnen beletten. Hij wil echter het tegenwoordige staande leger her vormen in een kader-militie-leger van zoodanige sterkte en gehalte, dat het een op Java gelande troepen macht het hoofd kan bieden. Dit plan gaat, volgens den minister, niet boven onze krachten, en strookt met de belangen, zoowel van de iDlanders als van ons land. („Telegraaf Aardbeving op Bali. (Officieel). Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende bericht van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie In de districten Kintamanie, Bangli en Soesoet van het zelfbesturend landschap Bangli z(jn 660 dooden en vermisten. Op 2 Chineezen na allen Balineezen, waaronder 800 van de Desa Boeahan. Met uitzondering van 14, zijn alle huizen ten gevolge van een aardschuivlng bedolven. De her stelling der wegen, zoodat zy voor wagenverkeer bruikbaarzfjn, zal eenige maanden vereiscben. Degroote desa Pajagan in Pranjar is geheel verwoest. Bijzonderheden ontbreken nog. In Karangasen zijn dooden en ge wonden gemeld, maar het aantal is nog onbekend. De vulkanen op Bali z(jn rustig. De oorzaak van de aardbeving is onbekend. Blftan dar Koningin. De Koningin heeft f 1000 naar den gouverneur-generaal van India gezonden voor de slachtoffers van de aardbeving op Bali. Voorts heeft zij f 600 geschonken voor alle Pro- testantsche militaire tehuizen en f 600 voor de Kath. militaire ver- eenigingen en patronaten. De H 'uroommlsslewet. De Tweede Kamer heeft gisteren middag de Huurcommisaiewet met 63 tegen 9 stenmmen aangenomen. Verspilling van rsgeerlngsgoedaren. De minister van landbouw heeft onderstaande circulaire tot de ge meentebesturen gericht Het is mij gebleken, dat de tot heden door sommige gemeentebestu ren getroffen maatregelen onvoldoende z(jn om te voorkomen, dat er ver spilling van regeeringsgoederenplaats heeft. Daarnevens hebben de in verschil lendegemeenten gemaakte bepalingen om een gelijkmatige verdeeling van die goederen over alle inwoners te bezorgen, niet steeds het gewenschte resultaat gehad. Bovendien is het door de beperkte voorraden van sommige goederen noodzakelijk geworden, het verbruik daarvan door bijzondere maatregelen te verminderen. Een en ander leidt tot de nood zakelijkheid, dat de gemeentebesturen, die regeeringsgoederen wenschen te betrekken, waarvan de rantsoeneering op een der bovenstaande gronden niet langer achterwege kan blijven, een verordening maken, die een doel treffende controle in het leven roept. Deze verordening moet de zekerheid verschaffen, dat van die regeerings goederen, waarvan de rantsoeneering naar mijn meening thans moet plaats vinden, door de ingezetenen geen voorraden kunnen worden gemaakt en dat niemand meer zal kunnen verbruiken dan zijn evenredig deel in hetgeen door mi) voor allen ver krijgbaar kan worden gesteld. Ik noodig u uit ten spoedigste een zoodanige verordening aan mijn de partement ter goedkeuring in te zen den, onder mededeeling, dat na 17 Februari a.s. geen regeeringsgoederen meer zullen worden verkrijgbaar ge steld voor die gemeenten, waar op gemelden datum geen afdoende con- tröle in werking is. Binnen weinige dagen hoop ik u een concept-verordening te doen toe komen, waarvan u kunt aannemen, dat zij na ongewijzigde inzending mijn goedkeuring zal wegdragen. Ik ben er toe overgegaan, op aan drang van verschillende zijden op dracht te geven tot het samenstellen van dit concept, zonder daarmede evenwel den gemeentebesturen eeni- gen dwang op te leggen bij het samen stellen der contröle regelingen, welke naar hun meening ter bereiking van hetgeen ik hierboven aangaf, nood zakelijk zijn. Ik stel mij voor, u spoedig nadere mededeeling te doen omtrent de hoe veelheid, welke aan de gemeenten zal worden geleverd van die regee ringsgoederen, waarvan slechts be paalde hoeveelheden door mij ver krijgbaar kunnen worden gesteld. Dt distributie. Het gemeentelijke Distributiekan toor te Amsterdam geeft de volgende raad aan de huisvrouwen Er is in dezen noch voor de groen ten, noch voor de andere door de Regeering ter beschikking gestelde levensmiddelen, een weistandsgrens. Rijk en arm kunnen ze krijgen. Laat de huisvrouw er op bedacht zijn, de prijzen te betalen, die staan aangegeven op de kaarten, die in den winkel en op de kar duidelijk zichtbaar moeten zijn aangebracht. Als in een winkel of aan een kar naar eenig RegeeringBartikel wordt gevraagd, dat de winkelier volgens zijn kaart in voorraad moet hebben en de verkooper antwoordt, dat hij het gevraagde artikel niet in voor raad heeft, maar wel dezelfde, geen Regeerings- en duurdere waar, dan moeten de betrokkenen er terstond melding van maken, en nauwkeurig opgeven den naam van den leveran cier, die beweert het artikel niet in voorraad te hebben, dat wél op zijn kaart voorkomt. Óók moet worden opgegeven, wélke prijs de winkelier voor het gevraagde artikel eischt. Zóó, maar zóó alleen dient men het algemeen belang en zijn eigen. Malk tskort. Naar het „Hdbl." verneemt bestaat te Amsterdam de laatste dagen weder een belangrijk tekort aan comsumptie- melk. De toestand is zoodanig, dat de vier groote melkinrichtingen, na de ziekenhuizen enz. bediend te heb ben, genoodzaakt zijn minder af te leveren dan besteld is. Terwijl deze inrichtingen vroeger 13.600 L. regee- ringsmelk kregen, ontvingen zij slechts 7000 L. Ut. De Geusau van den dienst Enk huizen—Urk—Kampen zit nog in het ijs bekneld en heeft slechts voor 8 dagen levensmiddelen aan boord. Donderdagmiddag 1 uur is van Urk een ijsvlet met 10 man en voorzien van levensmiddelen vertrokken, om het schip hulp te verleenen. De vlet heeft de passagiers van de „Geusau'J aangebracht. De proviand is achter gelaten. Het schip zit bekneld in een q'Bveld bezuiden het Enkhuizer zand. Yoor het eerst sedert Zondag is er Donderdag verbinding verkregen tus schen Vlieland en Terschelling per stoomschip „Lutine". De Noords- vaarder vertrekt met post en passa giers van Vlieland en Terschelling buitenom naar Nieuwediep. Het Stor- temelk is vol dryfys. Ameland, 27 Jan. Door te geringen aanvoer van petroleum zit geheel West-Ameland gedurende de laatste dagen in het donker. Ook de straat verlichting kan niet meer worden ontstoken. Suiker, steenkool, zout en vet ont breken ten eenenmale. Men verwacht voorloopig nog geen herstel van de verbinding met het vasteland. Sedert 17 Januari is geen briefpost meer ontvangen of ver zonden. Da spoorwegen en het Ijs. Men schrijft aan het „N. v. d. B." uit spoorwegkringén Daar in ons land in gewone om standigheden ongeveer 76% van het goederenvervoer te water geach'edt, kan men zich voorstellen, hoe enorm veel drukker nu, bq stremming van nagenoeg de geheele binnenvaart, bet goederenvervoer bq de spoorwe gen iB. Had men reeds vóór de winter- drukte te kampen met wagongebrek en gebrek aan geroutineerd personeel, doordat er niettegenstaande de tal rijke vrijstellingen, nog velen van het spoorwegpersoneel in militairen dienst zqn, nu dreigt detoestand onhoudbaar te worden. Het binnenlandsch goederenver voer, dat de laatste jaren vóór den oorlog zich reeds enorm begon uit te breiden, heeft juist gedurende den oorlogstijd zeer groote afmetingen aangenomen. Vele wagens der Neder- landsche spoorwegen schijnen boven dien in Duitschland te worden vast gehouden, terwijl het aantal Duitsche wagens, dat de grenzen passeert, ontzaglijk veel kleiner is geworden met den oorlog en in 't bijzonder gedurende de laatste maanden tot op ongeveer 7< yan bet normale is teruggebracht. Duitsche kolen b.v. worden per spoor niet meer aangevoerd, gevolg van transportgebrek op de Duitsche spoorwegen, en als het vriezend weer blijft aanhouden, zullen er in 't geheel geen Duitsche kolen meer aangevoerd kunnen worden. En juist de spoor wegen hebben bijzonderlijk te kampen met den schralen kolentoevoer, niet tegenstaande Engeland steeds meer gaat invoeren. Wel hebben de spoor wegen succes gebad met de flinke, verhooging van het staangeld der wagens, geladen met kolen, waardoor deze vlugger worden gelost, respec tievelijk weder spoediger ter beschik king komen voor andere vervoeren. Het is echter slechts een hulpmaat regel gebleven; nbg is er wagenge brek, vooral aan open wagens. Het inleggen van ex tra-goederen treinen gaat met het oog op den kolennood, met groote moeilijkheden gepaard; de stations, speciaal de groote, zullen dus niet voldoende ontlast kunnen worden, waardoor de mogelijkheid niet is buitenge sloten, dat zij overvol geraken, het geen weder tot gevolg zal hebben, dat aldaar geen goederen meer ten vervoer aangenomen zullen kunnen worden en dat ook voor die stations zendingen geweigerd zullen moeten worden. Om aan de plotselinge toeneming van bet vervoer het hoofd te kunnen bieden, heeft men o. a. den af haal- dienst per kar te Amsterdam ge staakt. Het personeel op de stations, vooral bet administratieve, moet nu reeds dagelijks uren overwerken. Als de vorst lang aanhoudt, zal het aantal vrijstellingen voor onder dienst zijnd personeel noodzakelijker wijze uitgebreid dienen te worden, al was het dan ook slechts tijdelijk, Effacten-dlafstal. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben zich inbrekers toegang verschaft tot de woning van den heer D. P. Schrikker van de tabaksfirma Rasmers en Schrikker, welke woning gelegen is Amsteldfik 149a, onder de gemeente Nieuwer- Amstel. De brandkast werd, met behulp van een kruiwagen, uit de woning gebracht naar een naburig weiland en daar op de bekende wijze aan de achterzijde geopend. De vrouwelijke huisgenootende heer Schrikker was niet thuis hebben in den bewusten nacht wel onraad gehoord, doch achtten het begrijpelijkerwijze niet geraden het huis te doorzoeken. De zaak is in handen van de politie ▼an Nieuwer-Amstel. De gestolen effecten zqn: 19 aan deelen Crédit Foncier de France 1880, 3 obligatiên Nederland 6% h f200, 3 aand. Mij. „Atlanta" a f1000, 83 aand.Jt f600 der Mij. „Dubbeltoon" (de eenige die in omloop zijn) en aantal loten Paleis -voor Volksvlijt 1867 k f10. Bovendien is gestolen een bedrag van 10,000 Oostenrijksche kroneo, ln biljetten van 1000 en 600 kronen. Typografanstaklng ta Middelburg. Nadat alle, groote patroons behalve de firma Altoffer, zich bereid hadden verklaard de voorwaarden, vervat in het collectief contract, te aanvaarden, Ib door de typografen besloten op al le drukkerijen, behalve de genoemde, het werk heden te hervatten. Zwara brand ta Bouda. Donderdagavond en -nacht heeft een zware brand gewoed in de Goudsche machinale garenspinnerij. Verschillende fabrieksgebouwen en magazijnen zijn uitgebrand. De schade aan machinerieén en voorraden grondstoffen is enorm en kan op minstens een half millioen worden begroot. Yan de pl.m. 300 werk lieden konden de mannen 's morgeDS beginnen aan het opruimingswerk. De vrouwen en meisjes zqn voor loopig buiten werk. De gebouwen, die intact zijn gebleven, hebben veel geleden van het water. Het vroor Donderdagavond bard, de waterstralen vormden ijsmassa's, aan de muren en op bet terrein, de platte fabrieksdaken en de binnen plaatsen waarover gespoten werd, waren bevroren sloten gelijk waar de burgers en militaire brandweer lieden tot over de enkels in het ijswater stonden. Vrijdagmorgen'ver toonde het uitgebrande gebouw dat Donderdagavond in den vuurgloed zoo'n imposanten aanblik bood, een betooverd schouwspel door zijn winterkleed dat het in allerlei grillige vormen had omhangenIjsmassa's langs de afgebrokkelde maar nog hoog opstaande muren versierd met kegels 20 en 30 c.M. dik, meters lang, gaven op eenigen afstand aan het geheel den aanblik van een paleis uit een sprookje. Maar daarbinnen, daar was het éón ruïne, een kapitaal in puin. De fabriek was bij verschillende maatschappijen verzekerd. De juiste schade kan nog niet worden vastgesteld. Nu de brand is gebluscht, is ge bleken, dat enkele machines spoedig weer zullen kunnen werken, andere zqn zeer gehavend en zeer moeilijk door nieuwe te vervangen. Lang ondarwag. Onder toezicht van de Winterswijk- sche politie is vernietigd eene hoe veelheid van ruim 5000 pond var- kensvleesch, welke op 20 December door de firma Zwanenberg aldaar naar Duitschland was verzonden, doch zoolang onderweg was gebleven dat ze te Bentheim als ongeschikt voor menschelijk gebruik was afge keurd. Drla klndaran gastorvan. Te Stolwijk beeft het gezin van den arbeider P. S. op één dag al zijn kinderen verloren. Een tweeling van 8 maanden sliep in hetzelfde vertrek waar het oudste kind, een jongetje van 2 jaar, ernstig ziek lag. Geheel onverwacht is die tweeling gestor ven. Het jongetje overleed eonigen tijd later. PLAATSELIJK NIEUWS. Ragaarfngaiardappaian. Een gedeelte van de aardappelen, die in de laatste dagen zijn aange komen en die onmiddellijk moeten worden afgeleverd zfin minder of meer bevroren. In verband hiermede wordt het volgende aangeraden 1. door de winkeliers moeten de aardappelen in een koude bergplaats worden bewaard; 2. de verbruikers koopen slechts van dag tot dag voor dagelqksch gebruik S. de verbruikers -zetten de aard appelen onmiddellijk ongeschild in koud water en laten ze daarin gedurende den nacht staan; 4. men kookt ze dan geschild of ongeschild zonder de aardappelen voor dien tijd in de gelegenheid te stellen te ontdooien. Het publiek zal, Indien het 't boven staande in acht neemt, bemerken, dat zelfs bevroren aardappelen goed voor het gebruik zijn. Staankolannood. Heelemaal zóó erg is het nog niet, maar 't is toch erg genoeg en als we zeggen steenkolenschaarschte dan drukken we 't toch niet sterk genoeg uit. Zij die gewoon z{jn alleen cokes te stoken zijn er 't leeiykst aan toe. Het distributiebureau, dat sedert Maandag de cokes] onzer gasfabriek verdeeld, geeft per huisgezin één bon voor één mud cokes. Dat gaat dan nog langs moeilijke wegen. Eerst moet je een bon zien te krijgen - tegenwoordig is de worstel- plaats daarvoor het Bureau voor gemeentewerken. Daar wordt letterlijk geworsteld om de voorrang, want er komen meer menschen dan er bonnen worden afgegeven. Werden de gega digden nu maar ordelijk in rijen gezet, werkte het publiek ook maar wat mee! Maar men zegt: de brutalen hebben de halve wereld. Of dat zoo is weten wij niet, maar dat zij 't eerst den cokesbon krijgen is zeker. Men dringt en dringt en menige huismoeder wordt er de dupe van. ZU kan 's middags op tijd niet met 't eten klaar, want zij moet een paar uur spandeeren aan 'tver overen van een bon. En als je een bon hebt dan ben je aan de gasfabriek ook nog niet klaar. Want ook daar zqn vele laatsten wel eens de eersten. Dat hangt soms af van een paar Bterke armen en van wat durf, beter gezegd brutaliteit. Neen 't is noodzakelijk dat daarin orde komt. Op een rijtje moeten de menschen gezet zooals in Amsterdam o. a. bij 't halen van kaartjes voor de schouwburgen, 't Zal een toer zijn om ons Heldersche publiek daar aan te wennen. Maar 't moet. Wie eerst komt eerst maalt. Mis&hien krijgen we dan wel vertooning dat reeds 's morgens om acht uurde rij begint. Maar dan is 't tenminste eerlijk. Nu komt het voor dat iemand twee ochtenden tevergeefsch een bon en cokes zoekt te bemachtigen. Of er dan geen cokes zqn in de pakhuizen derhokkebazen, zooals de spraakmakende gemeente de kolen handelaars noemt? 't Is moeilijk, dat aan de weet te komen. Ook of er andere steenkolen zqn: anthraciet, eierkolen, steenkolen Een inrichting die een vijftien mud cokes in de week gebruikt en dus nu leelijk in de kou zit, letterlijk, vervoegde zich bij een anderen handelaar, omdat haar gewone leverancier niets meer had. Ze kreeg 't geschiedde Maan dag - geen eierkolen en geen anthraciet en geen cokes. Een andere inrichting kon een paar mud anthraciet krijgen en eenige mudden cojceB, doch niet genoeg. Particulieren spraken we, die Yrij- dag twee mud anthraciet kregen van een bepaalden handelaar, niet hun gewone, mits zij beloofden voortaan zijn klanten te worden. Is er nu steenkool en anthraciet voldoende voorradig in onze gemeente of niet? Zoo ja, dan wordt het tijd, dat ze in beslag worden genomen en eerlijk verdeeld. Op het Distributiebureau kon men ons niet inlichten Donderdag en Vrij dag, wijl de Directeur op reis was. Wij vernemen intusschen, dat op de Rijks Marinewerf voor de werk lieden aldaar een hoeveelheid steen kool zal worden beschikbaar gesteld, wij meenen 1 mud per week. Dat ontlast althans iets onze cokes distributie. Maar nog eenszooals het nu gaat, kan het niet langer. Daar moet door de autoriteiten raad geschaft worden. Bij de felle, nijpende kou moeten we ons, zfl het dan ook zuinig, toch kunnen verwarmen. Petroleum. Men schijnt zich bier ter stede ongerust te maken over de voorraden petroleum. Natuurlijk, nu allerwege bezuinigd wordt op gas, en straks ingrijpender maatregelen zullen wor den genomen, is de vraag naar petroleum toegenomen. Maar niemand behoeft zich ongerust te maken: er is petroleum voldoende in onze gemeente, ook voor geregelde afname. Wq kun nen dit uit de meest betrouwbare bron verzekeren. IJsvarmaak. Allerwege in ons land worden qsfeesten georganiseerdijsclubs, sinds vele jaren in den slaap van den kwakkelwinter verzonken, zijn plot seling ontwaakt, en binnen eenige dagen zqn wedstrijden en feestelijk heden georganiseerd, die ons Holland- sche schaatsenrjjderhart goed doen. Slechts den Helder blijft achter. De ijsbond „Holland's Noorderkwar tier", wiens gebied zich uitstrekt over Noord-Holland benoorden Alk maar, schijnt den Helder niet meer tot zijn ressort te rekenen. Er zijn hier banen genoeg om te berijden het Heldersche kanaal, de fortgracb- tén, het spoorwegbassin, en wil men verderde Doggers- en andere vaarten, ze bieden gelegenheid te over. Maar er is geen organisatie, die dat nu eens regelt; die bet ]js onder zoekt,, het onderhoudt, zwakke plek ken afbakent, in 't kort, het mogelijk maakt dat volop genoten wordt van deze sport. Ook zonder dit wordt er nochtans druk geredener zijn wel Heden, die een daggeldje trachten te verdienen met een baantje schoon te houden, en het publiek, volop genietend en gul gestemd, wil gaarne zijn pen ningske offeren. Maar dit allea kon beter en op grooter schaal geschieden dodr een ijsclub. Wij bedoelen dit niet als een ver wijt wy weten maar al te goed hoe sporadisch de laatste jaren valt te genieten van deze heerlijke sport in de laatste jaren was het begrip „IJsclub" iets vóór-historisch' ge worden. Maar nu zit men er mee. En met weemoedig gevoel lezen we allerwegen van de wedstrijden, van de feesten, die er bij plaats hebben, van het enthousiaste publiek. Zoo ook weer in Leiden. Daar werd Vrijdagmiddag een wedstrijd gehou den in schoonrqden voor heeren om het kampioenschap van Nederland. En de le prijswinnaar was de heer C. R. Blaauboer, te Wieringerwaard, die den vorigen dag te Zwolle den eersten prijs gehaald had ih het schoonrijden voor paren. Deze heer heeft hiermede twee favorietes over wonnen. In den wedstrijd voor paren was de uitslag als volgt le prijs mevrouw T. de Boer- Blaauboer (Groningen) en de heer C. R. Blaauboer (Wieringerwaard), 1233 punten. 2e prijs mej. M. Kaan (Alkmaar) en de heer M. Nooy (Hoorn), 1116 punten. 3e prijs mevr. Kaan (Alkmaar) en de heer Oostveen (Utrecht). Heden wordt in Friesland de be kende elf-stedentocht gehouden, waar voor veel deelneming is, terwijl Alk maar eveneens een vijftien-dorpen- tocht heeft georganiseerd veor Zondag. IJmuiden alt toekomstige oorlogshaven. In de aflevering 6 van het „Marine blad" bepleit Luitenant ter zee E. J. Langelaan de oprichting van een maritiem station, voornamelijk voor onderzeebooten, torpedobooten en -jagers, te IJmuiden. Schrijver vangt aan met te wijzen op de thans aangenomen ontwerpen tot den bouw v. een nieuwe schutsluis, (schutlengte 400 M., vrije doorvaart wijdte 46 M. en slagdrempeldiept'e 15 M. N.A.P.) en zegt dan dat ook de Leger- en Marine autoriteiten IJmuiden als een belangrijk punt beschouwen, hetgeen blqkt uit de belangrijke werken van militairen aard, die sedert den aanvang van den oorlog aldaar zijn uitgevoerd. Dit brengt schrijver in verband met het in 1889 door generaal Den Beer Poortugael (destijds commandant van de Stelling van Amsterdam) aan den toenmaligen Minister van Oorlog gegeven advies, waarin werd voor gesteld het geheele West- en Zuid westfront te doen vervallen en de Stelling aan zee te doen aansluiten. De Noordervleugel zou aanvangen ter hoogte van een punt gelegen tusschen de forten Krommeniedijk en Marken-binnen van het Noordfront, en bij strandpaal 43 de Noordzee bereiken. De Zuidervleugel zou beginnen bjj het fort Kudelstaart, zich voortzetten langs de Zuidgrens der Haarlem mermeer, door het laaggelegen water rijke polderland en in Westelijke richting aan de Noordzee bij strand paal 88 (ruim S Kilometers benoorden de Katwljksche sluizen) aansluiten. De Kamer besloot echter dateer3t de kringstelling zop worden voltooid, hetgeen dan ook is geschied. Schrijver haalt dan eenige beschou wingen aan uit het werk van W. E. van Dam van Isselt „DeatelliDg van Amsterdam", waarin de voordeelen v. de vleugeluitbreiding worden bespro ken. Bjj een aanval door een gelande troepenmacht van uit het Noorden is alléén het gedeelte van Noord-Holland ten Noorden der Stelling in handen van den vijandbq een aanval van uit het Zuiden rest ons bet juist genoemde gedeelte dezer provincie. Het verdedigde gebied is dus belang rijk grooter, dan in het geval der bestaande kringstelling. Hieruit volgt dadelqk, dat het approviandeerings- gebied aanzienlijk grooter zal zijn, zoodat een betere verpleging mogelijk wordt. De vijand zou in het eerst gestelde geval, de stelling reeds kunnen insluiten, daar hq, nadat IJmuiden gevallen was, meester is van de duinstreek. Mocht de vijand een der vleugels doorbroken hebben dan vormen de gereedzijnde West- en Zuidwest- fronten, de minst sterke der kring- stelling, een tweede linie. Het bezit van de duinstreek beteekent voor ons het behoud van de stad Haarlem met hare belangrijke industrie en van de prisea d'eau van verschillende water leidingen en verder een by uitstek geschikt terrein zoowel voor de lege ring van troepen als voor den over gang tbt het offensief. By een insluiting van de kring- atelllng van Amsterdam, zal het fort

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5