LIEDEREN-AVOND KRAUSS-ADEMA. Gaat niet naar Indië HERMAN NYPELS, P. GROEN ZOON HAEMOFERRIH Effecten Coupoes lekeniog-Couraot Incasseeringen Niets veiliger Bontwerken IN DE HELDERSCHE BANK. SPOORSTRAAT 41 - HELDER. GEMEENTERAAD VAN HEIDER. BOON's Twee-Gulden's Cacao. verpakte Cacao. R. BAKKER Dz., Concertzaal „CASINO' op MAANDAG 5 FEBRUARI, 8 uur, GONDA VAN DAM. PRIJZENf 1. gaanderij 50 ct. v/h. A. KLIK, „Ons Belang". GRIESHAVER, Kanaalweg 65-66. INDISCHE UITRUSTING (Vervolg). Verpachting grasgewas en verhuring grond Voorstel om le. aan A. A. Overtoom voor het tijdvak van 1 Januari 1917 tot en met 31 December 1921 te verpachten het grasgewas van een stuk weiland, gelegen aan den Huisduinerweg, be- hoorende tot de terreinen der Water leiding het grasgewaa op het overige terrein der Waterleiding en het zich eventueel in de Molensloot bevindende ijs, een en ander voor f 110.26 per jaar; 2e. 3an J. J. SdoI, met ingaDg van 1 Januari 1917, onderhands en tot wederopzegging te verhuren een stukje grasland voor flO.— per jaar. Nader is ingekomen: Adres van J. J. Snel, houdende verzoek de huur van het door hem te huren stukje grc nd te bepalen op f 2.60 in plaats van op f 10. - per jaar. De heer Adriaanse wil het verzoek van Overtoom doen terug zendon aan de Commissie van Onder zoek om eens Dader te overwegen of de grond niet productiever te makeu is door hem als tuingrond aan do burgerij te verhuren. Tegen woordig wordt veel op dit gebied gedaan, en er zijn velen, die gaarne een stukje grond zouden hebben om t,e tuinieren. Aldus besloten, en overigens aangenomen. Wijziging Besteksbepalingen. Adressen van de Afd. Helder van den Ned. Schildersgezellenbond, van de Afd. Helder van den Alg. Ned. TimmerliedenboDd, van de Afd. Hel der van den R.K. Timmerliedenbond (St. Josepbl en van de Plaatselijke Afdeeling van den Cenlralen Bond van Bouwvakarbeiders in Nederland, houdende verzoek om wijziging der besteksbepalingen omtrent het uur loon der verschillende werklieden, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. (Held. Crt. 27 Jan.) Aangenomen. Jaarwedde Qem.-Qeneesheeren. Voorstel tot wijziging van de ver ordening, regelende de Geneesheel- en verloskundige hulp, die vanwege de gemeente wordt verstrekt. (Héld. Crt. 27 Jan.) Aangenomen. Beperking Basverbrulk. Voorstel tot nadere regeling in zake gasbesparing. (Held. Crt. 26 Jan.) Hierop is ingekomen een amende ment van den heer Van Breda, ge publiceerd in de Held. Crt. van 80 Januari, alsmede een nader amende ment van denzelfden, om lichtgas- verbruikers tot 60 van hun nor raaalverbruik 9 ct. te berekenen, daarboven 21 ct. per M*. De Voorzitter deelt mede, dat deze amendementen niet worden overgenomen door B. en W. De thans voorgestelde regeling is opgemaakt in overleg met en na advies van de Held. Winkeliers Vereeniging en hier bij is met hare bezwaren rekening gehouden. Het is niet raadzaam voor genotmiddelen thans eene uitzonde ring te maken. Dat nog in den laten avond deze winkels open zijn, is, volgens spr. opinie, niet noodig. Ook met het tweede amendement kan spr. zich niet vereenigeD. Spr. is zelf in don Haag geweest op het steenkolenbureau, en heeft met de staten aangetoond, dat hier 14 bespaard is aan lichtgas. Dat het, bti een gemiddeld verbruik van 56 M* per gewonen en 4S M* per muntgas meter, niet aanging door hoogere gasprjjzen de neringdoenden nog zwaarder te belasten ten bate van de particulieren. Spr. heeft thans een staat van het geheele verbruik per hoofd van Dec. 1916 en 1916, en stelt zich voor hen, die, volgens meening van het College onvoldoende bezuinigd hebben, te sehrfóven en b(j hen aan te dringen op de noodzake ïykheid van grootere bezuiniging. Dat Zal meer helpen dan eene prijsver- hooging. Het steenkolenbureau ging met een en ander accoord, en begreep volkomen, dat het niet aanging hier nog meer den prijs te verhoogen, De heer Van Breda zegt, dat h|j tot zijn spijt het tweede amende ment niet eerder kon inzenden. Spr. heeft gemeend door dwingende maat regelen tot grooter bezuiniging te moeten medewerken. De winkelier wordt er niet zwaarder door belast, daar de prljsrerhooging pas met 60% van het normaalverbruik gint. Spr. heeft eens nagegaan wie kunnen bezuinigen; van de-2000 lichtgas vei bruikers zyn er 487 winkeliers, zeg 500. Die 500 inwoners moeten besparen, terwijl 1600 andere maar raak kunnen branden.") Dat vindt spr. onbillijk, en daarom heeft hy z(jn amendement ingediend. £^De Voorzitter merkt op, dat de straatverlichting óók beperkt is. Zooals wij hier bezuinigen, wordt in grootere plaatsen niet bezuinigd. De maatregelen van den heer Van Breda zouden trouwens veel administratie ven arbeid vereischen. De heer Van N e c k verbaast zich over den heer Van Breda. De nieuwe verordening ia gemaakt door Commissie voor de Bedrijven, waarvan de heer Van Breda lid is, in overleg met de Winkeliers-ver- eeniging, Waarvan de heer Van Breda óók lid is. De heer Van Breda krijgt voor zijn woonvertrek toch dezelfde regeling als elk ander. Spr. zou het jammer vinden, als nogeenig amen dement zou worden aangenomen. De heer Van Breda repliceert. Er bl(jven 1600 woningen over, die buiten de verordening vallen, en die mee kunnen werken aan de bezui niging. De heer Adriaanse geeft den heer Van Breda in overweging zijn amendementen in te trekken. De heer Van Breda handhaaft ze nochtans; in stemming gebracht, worden beide verworpen. Het eerste met algemeene stemmen op één na (van den voorsteller); het tweede met algemeene stemmen op twee na (die van de hh. Van Breda en 3pruit). Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen aan genomen. Raadscommissie salarisregeling onder wijzerspersoneel. Voorsi-el tot aanvulling van de Commissie inzake de regeling der salarissen van het onderwijzersper soneel, met 1 lid. („Held. Crt." 27 Jan.) De heer Spruit zegt, dat in de vorige vergadering het aantal com missieleden is vastgesteld. Thans stelt de commissie voor dat aantal uit te breiden. Door de komedie, die zich hieromtrent heeft afgespeeld, is dat onnoodig. Wil men er perséden heer Giüawald in, iaat de hëer Boon zich dan terugtrekken. De heer D e Yen verbaast zich over den heer Spruit. De commissie wenscht alle personen, die voorstel len hebben ingediend, er in. De heer Spruit wenscht er een voorstel van te maken; aangezien het echter door niemand geste wordt, kan het niet in behandeling Het voorstel wordt vervolgens aan genomen. Verhuring grond. Voorstel om voor het jaar 1917 aan C. Dissel alhier en P. Strybis en R. Slot te Broek op Langedljk te verhuren het beschikbare gedeelte van het z.g. oude beltterrein, voor f500.— per H.A. Aangenomen. Voorstel om aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder" te vergunnen de uitvoering van het plan tot stichting van 92 woningen voorloopig te beperken tot den bouw, in eigen beheer, van een blok van 18 woningen langs den Brakke veld weg. (Held. Crt. 27 Jan.) De heer Spruit vraagt wat elke woning kost, en vraagt of de Ver eeniging zich borg stelt, dat deze som niet wordt overschreden. Welke contróle heeft de gemeente daarop? De heer Adriaanse zegt, dat de Vereeniging meende, dat het niet aanging het risico voor dezen bouw op één persoon te doen rusten. Na .gehouden overlee met den inspecteur voor de volksgezondheid werd voor- i gesteld de eerste rij bij wijze van proef ln eigen beheer te nemen. De gemeente zou dan het risico moeten dragen; zij heeft voorschot verleend o.a. op voorwaarde, dat het dage- llyksch toezicht op kosten der Ver eeniging zal geschieden door bouwkundige, die op zijne beurt onder toezicht staat van den gemeeD tebouwmeester. Het geldt hier eene proefneming, en waar alles dringt om iets te doeD, en door particu lieren niet wordt gebouwd, dringt spr. aan om haar te nemen. Spr. stelt groot vertrouwen in de pioef, en er ontstaat een dragelijke toe stand uit. De heer Spruit deelt niet in deze meening. De huizen zullen meer kosten dan f 2600.— en dan zit de gemeente er mee. Dit zijn de goed koopste nog van het blok en er komt nog straat- en rioleeringswerk bij, hetgeen een aanzienlijk bedrag is. Op deze manier kan de gemeente beter zelf gaan bouwen. De heer Adriaanse zegt, dat bij goedkooperen bouw, de Gemeente de voordeelen ook heeft. De kosten van rioleering etc. drukken niet in meerdere mate op de andere wo ningen. De heer Spruit zegt, dat het van z(jn Kant geen wantrouwen is, maar dat het toch werkelijk verkeerd gezien is, en dat die huizen niet voor 2600.— gebouwd worden. Hierover wordt nog nader van gedachten gewisseld. De heer Van N e c k zal vóór het voorstel stemmen, al was het alleen maar om de resultaten der proef neming eens te zien. Het risico voor de gemeente acht spr. niet zoo groot. De heer De Zwart vestigt de aandacht op de 2e clausule vau de ontworpen voorwaarden der vergun ning, luidende: dat de Raad zich in beginsel bereid verklaart, om, wan neer dit mocht blijken noodig to zijn, aan genoemde vereeniging een buiten gewone bijdrage toe te kennen ten behoeve van de exploitatie dezer woningen, op den voet van de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 9 No vember 1916. Echter wordt in het advies van B. en W. gezegd Intusschen zal, voordat definitief tot toekenning ervan besloten wordt, te zijner tijd nog de vraag onder de oogen kunnen worden gezien, of niet door een geringe verhooging der huren van de vroeger door de ver eeniging gestichte huizen het verlies op de exploitatie van het thaDS te bouwen blok gedekt zou kunnen worden. Spr. wijst er op, dat de s.d.a.p. zich tegen een definitief voorstel tot verhooging van de huren zal verzetten, omdat de blokken huizen, zooals die thans verhuurd zijn, de exploitatie volkomen dekken en huurprijsver- hooging onnoodig is. Wfi behoeven in officieele stukken niet den indruk te wekken alsof wij meegaan met alles. Wij zullen echter onzen steun geven aan het voorstel. Noodgedrongen komt men thans hoe langer hoe meir tot gemeentelijken bouw. Het zijn feitelijk semi-ambtenaren van de gemeente, die thans bouwen. De drang der omstandigheden brengt ons dus nu tot dat, hetgeen spr. al 1J/, jaar geleden bepleitte. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot wijziging der Verorde ning op de keuring en yerkoop van Voedings en Genotmiddelen en Gebruiksartikelen. De heer De Zwart vraagt of deze verordening wel noodig was, daar het gewicht van het brood wel weer veranderen kan. De Voorzitter zegt, dat dit niet geschieden zal, daar de vormen der bakkers in overeenstemming zijn met deze gewichten. Aangenomen. Benoemingen. Benoeming lid Commissie tot We ring van Schoolverzuim (vacature H. L. Elte). 1. M. Grunwald, manufacturier, Keizerstraat. 2. S. Manheim, winkelier, Koning straat. Benoemd wordt, de heer Grunwald met 14 stemmen^ tegen 4 op den heer De Zwart. 2 onderwijzeressen aan school 6. 1. C. Veentjer, tydelyk onderwijze res te Helder. 2. S. F. H. Hackenitz, idem. 3. R. J. Schwantje, idem. Benoemd wordt mej. Veentjer met 12 stemmen, tegen 7 op mej. Hacke nitz. 1. Th. J. van Pienbroek, tijdelijk onderwijzeres te Helder. 2. E. de Vries, onderwijzeres te Wieringen. 3. Z. Sieffers, onderwijzeres te Oost Graftdijk. Benoemd wordt mej. v. Pienbrook met 12 stemmen, tegen, 5 op mej. Sieffers, 1 op mej. De Vries, en 1 vau onwaarde. Lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs (vacature W. Visser). 1. F. Dekker. 2. A. Slingervoet Ramond. Benoemd wordt de heer Dekker met 18 stemmen, de heer Slingervoet Ramond 1, de beer De Zwart 6 stemmen. Lid Commissie Gemeente-Zieken huis en Apotheek. 1. S. Krynen, aftr. lid. 2. E. J. Bok. Benoemd wordt de heer Krijnen met 12 stemmen, de heer Michels krijgt 4, de heer De Zwart 1 stem, blanco 2. 2 leden Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 1; J. P. Sweering, aftr. lid. 2. Th. C. W. van Mierlo. Benoemd de heer Sweering met 15 stemmen, 4 op den heer De Zwart. 1. D. Bakker, ambtenaar ter secre tarie. 2. A. Krijnen, aannemer. Benoemd de heer Bakker met 13 stemmen, 3 op den heer De Zwart, 1 blanco. Benoeming van een aanvullend lid in de Commissie voor de Salaris herziening der Onderwijzers. Benoemd wordt de heer D. H. Grünwald met 16 stemmen, tegen 8 blanco. De Voorzitter deelt mede,dat de heer Biersteker eenige vragen tot hem heeft gericht inzake de verstrek king van levensmiddelen. Peulvruchten. Na herhaalde aan vraag is 20 Januari een nieuwe zending ontvangen, die vastgehouden wordt tot ieder ingezetene een bon boekje heeft. Zachte zeep. Is 24 Dec. ontvangen. De helft is gedistribueerd, de andere helft wordt op bons verstrekt. Aardappelen en groenten, Zijn er voldoende, aardappelen hebben door vorst geleden. Alles wat door vorst kan lijden, zal voorloopig niet worden verzonden. Brandstoffen. Alles wordt gedaan om een regelmatige verzorging te krijgen. Anthraciet en eierkolen zijn, besteldde vrachtbrieven zijn al ge komen. Bij aankomst worden ze aan de handelaren verstrekt. Voortaan wordt door hét kolenbureau alleen aan de burgemeesters geleverd. Spr. verwijst overigens naar hetgeen in de bladen is gepubliceerd. De heer Biersteker dankt voor de antwoorden. Overigens had spr. zijne vragen al ingezonden yóór hieromtrent in de kranten iets werd gepubliceerd. Maar spr. zou gaarne nog weten hoe het met andere voor raden (geen regeerings), staat. De Voorzitter zegt, dat op order van den minister alle voorraden zullen worden opgenomen. De heer Biersteker zegt, dat de verstrekking van de regeerings- peulvruchten' in December zeer gering was en een druppel in een emmer vertegenwoordigde. Spr. is overtuigd, dat bier gedaan wordt wat men doen kanvindt het echter zeer te be treuren, dat in dezen allerergsten wintertijd de menschen verstoken blijven van erwten en boonen. De Voorzitter merkt op, dat het Distributiebureau geen schuld treft. Er is besteld, en w(j meenden, dat de verstrekking geregeld was. De regeering deelde echter mede, dat de verzending voorloopig gestaakt werd. Evenwel is dit niet in het nadeel van de gemeente. De boonenvoor- raad immers wordt verdeeld naar het aantal inwoners en afgetrokken wordt wat reeds ontvangen is. Zoo doende heeft Den Helder nog veel te goed. De heer Do Zwart merkt, naar aanleiding van eene uitlating van den heer Biersteker, dat boonen en erwten thans tegen exorbitante prij zen worden verkocht, op, dat het verboden is er hoogere dan de vast gestelde prijzen voor te vragen. Het is goed hierop de aandacht te vestigen. De heer De Zwart zegt verder, dat al sinds de Kerstdagen op school 4a bepaalde klassen om de beurt 's middags of 's ochtends vrij hebben, omdat er geen personeel is. Dit is in het nadeel van het onderwijs, ditzelfde soort scholen trof het in het begin der mobilisatie óók al zoo, dat toen veel schade gedaan werd aan het onderwijs. Is er zoo'n schaarschte aan tijdelijk personeel, vraagt spr., dat men in de vacature niet voorzien kan? De heer De Ven zegt, dat B.en W. alle mogelijke moeite doen om tijdelijk personeel te krijgen. Nu heb ben zich weer twee candidaten van buiten aangemeld, die aanstonds zijn geaccepteerd. Meerderen zijn thans niet te krijgen. De heer De Zwart danKt voor de mededeeling. Er heerscht al on tevredenheid over den gang van zaken bij de ouders, dus v uiteenzetting gewenscht. De heer Adriaanse vestigt de aandacht op de boomen aan den Parallelweg, die door het vele wel water van de sloot te lijden hebben en zullen sterven als hierin niet wordt voorzien. De Voorzitter zegt, dat de boomen toch reeds -voor een deel ten doode zijn opgeschreven, daar de grond niet geschikt schijnt te zijn. Spr. zal de zaak echter onderzoeken. De openbare vergadering wordt thans gesloten en de Raad gaat in Comité Generaal. INGEZONDEN. Bij A. BLIKKENHORST is verkrijgbaar: Dik vet Schapenvleesch 40 ct., Lapjes 55, Stukjes 60 ct. Alias per vijf ons. LANGESTRAAT 46 - HELDER. Nog niet verhoogd is de Ook ruime sorteering in andere merken Los verkocht 20 ct. per ons. Aanbevelend, Keizerstraat 56. Helder, 29 Jan. 1917. Ijsvermaak. Ik geloof wel, dat ik niet teveel zeg, als alleen onze Gemeente Den Helder zonder Club of Bond is. Maar enfin, beter laat dan nooit en zoo kom ik tot de Heldersche Burgerij, om met mq mede te werken om hier een afdeeling te stichten. Al een paar maal reed ik op de schaats zoo hier en daar eens rond en kwam tot de ontdekking, dat hier duizenden lief hebbers der schaats, zoowel oud als joDg, groot en klein, een schaatsrit boven een warme kachel stelden. Nu het is toch ook een heerlijk iets, als men zoo maar overal raak kan rijden, maar daar is nog iets tegen te zeggen als men zoo overal rijdt, is het niet overal even goed om te rijden, omdat er geen voldoende arbeid aan zoo'n baan gegeven wordt. Maar dat kan ook niet, omdat er vele menschen zijn, die maar niet ieder oogenblik iets geven kunnen. En door nu langs een goeden en goedkoopen weg iets te kunnen bereiken, worden èn baanvegers, èn schaatsenrijders bi bevredigd. Want als men lid wenscht te zijn van zoo'n organisatie, houdt men ook rekening met zijn porte- monnaie. Doch om nu tot een goed doel te komen roep ik ieder op, die lust heeft om mede een afdeeling op richten, zich schriftelijk aan onder staand adres op te geven, opdat er dan bij genoeg sympathie een ver gadering kan gehouden worden om een afdeeling te stichten. Denk du niet, ach het gaat toch spoedig dooien, of,"och het is nu toch al te laat, neen ieder jaar heeft men van zoo iets genoegen. Om lid te zijn van zoo'n bond, betaalt men een gering bedrag voor contributie eu men ver krijgt daarvoor schoone en goed ge maakte banen en geniet dan nog meer dan thans. Enfin, ik hoop met deze korte oproep op voldoende be vrediging. -Richt u dus schriftelijk om mede te werken om een afdeeling te stich ten tot B. Tentlje, 2e Vroonstr. 38, U, mijnheer de Redacteur mijn dank voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, ,B. Tentxje, 2e Vroonstr. 38. (Bovenstaand stukje kwam reeds Maandag 1.1. in ons bezit, doch moest wegens plaatsgebrek blijven liggen). Red. Hovyd Ecoline Aan het Klavier PROGRAMMA: Liederert van J. BRAHMS, HUBO WOLF, ALEX DE JONB en RICHARD STRAUSS Eon Aria van MOZART. Klavierstukken van L v. BEETHOVEN en CAMILLE CHEVILLARD. FEURICH-Concartvlaugel, Piano-Magazijn QEBR. SPANJAARD, Alkmaar. plus Stad. belasting en Auteursrecht. KAARTEN vanaf heden bij J. C. DUINKER, Boek- en Muziekhandel, Spoorstraat 92, Telef. No. 97 en 'a avonds aan het loket. PLAATSBESPREKING aanbevolenop don dag van het Concert, van 12—2 uur. dan J. W. T. Vonkvrije Lucifers. Prima Zweedsch fabricaat. Geregeld aangevoerd door: de N.V. Grossierden] den Helder. Begrafenls-Vereeniging Aansprekers: R. M. BOUMA, 2de Vroonstraat 9. J J. BUT, Breewaterstraat 57. P. REINTS, 1ste Vroonstraat 11. Het Bestuur: H. F. B. DISSEN, Gravenstraat 88. A. v. WAARDEN, Laan 28. P. REINTS, 1ste Vroonstraat 11. (STAALHAEMATOQ-EEN) Dr. H. NANNING's I Pharmaceutisch-Chemische Fabriek, DEN HAAG. worden gerepareerd en vermaakt volgens de nieuwste mode. Tevens een groote keuze in Bontkraagjes voor Jongensjassen en Damesmantels. Wij belasten ons met het incasseeren van wissels en kwitanties door geheel Nederland. alvorens een prijscourant van complete te hebben aangevraagd, bij: LEVERING ONDER GARANTIE. FEUILLETON. Temple knikte. Niemand wist dit beter dan hijhij had meer dan eens over het onderwerp geschreven. En voor zoover hy nu kon zien, was er op 't oogenblik niets aan te doen. Als hij het bericht over deze buiten gewone zaak nog in het Ochtendblad wou laten opnemen, kon hy zijn tijd niet missen. Hij begon de kamers verder door te zien. Op een tafeltje onder een groot venster lag een stapel papier; daarboven eenige ge typte vellen. Ik ben benieuwd, of dat u ons kan helpen? vroeg hij. Ik denk het niet, zei Sparrow, na het document doorgezien te hebben. Ik zou bijna zeggen, dat de man begonnen was met een kort verhaaltje of iets dergelijks, Maar wie heeft het getypt, vroeg Temple. Dat kunt ge zien in den hoek van de kamer. Ik behoef u niet te vragen of gij ooit het deksel van een Codrington typewriter gezien hebt. Dat is waarschijnlijk de machine en gij zult dan tevena zien, dat dit werk getypt ia op een Codrington. Het is maar één blad en dat is toch bijna niets waard. Ik geloof niet, dat er wat te doen valt, vannacht, Temple. Morgen het voorloopig onderzoek, dat natuurlijk verdaagd wordt en als maar eerst het publiek wakker geschud is, zal er wel een getuige komen, naar wien het de moeite waard zal zijn te luisteren. Ik veronderstel dat je hier wel goeds van zult maken? Daar kunt u overtuigd van zijn, zei Temple levendig. Het wordt een hoofdartikel. Ik kan er wel eenige kolommen mee vullen. Ik zal wel zorgen, dat het de aandacht trekt en het zou me al heel erg verwonderen, als heel Londen er morgenochtend niet over praat. Nu moet ik werkelijk weg, Sparrow. Ik zal toch nog heel hard moeten werken om het gedrukt te krijgen. Goeden nacht en mijn harte- lijken dank. U kunt er van op aan, dat ik mijn best zal doen. Sparrow scheen zijn makker niet gaarne te laten gaan. Nog één oogenblik, zei hij. Ik houd er niet van om zelfs de geringste kans te verspelen. Ik zou wel willen, dat gy even die bladzijde doorleest gij zyt toch zoo'n beetje van een expert? Nu, dat durf ik wel zeggen, zei Temple droogjes. Ik veronderstel dat ik zoo ongeveer drie h vier honderd manuscripten per jaar door leea. Als dit een voltooid verhaal is Wat komt 't er op aan, of 't verhaal voltooid is of niet? vroeg Sparrow. Misschien is het de stijl van, of geschreven door iemand, die ook al bjj u heeft ingezonden. - Op mijn woord, daaraan had ik niet gedacht, riep Temple uit. Verschillende schrijvers hebben verschillende methoden en men herkent ze wel na afloop van tijd. Geef maar eens hier. Natuurlijk moet je niet veel resultaat verwachten van een bladzyde. - Natuurlijk niet, gaf Sparrow toe. Eigenlijk verwacht ik niets. Ik heb alleen een proef in mijn gedachten. Gij hebt een fragment van een ver haal in uw hand en misschien iade rest van het verhaal wel hier in huis. Als dat zoo is, zoudt gfj het misschien wel willen uitgeven in uw weekblad, dat zou een sensatie kunnen worden. Temple zag Sparrow vol bewon dering aan. - Wel, dat is een prachtvoorstel, riep hij uit. Ik zou mijzelf wel een pak slaag willen geven, omdat ik daar niet eerder aan dacht. Verbeeld je, dat ik zoo'n kans zou laten ont glippen. Het is goed voor het weekblad en misschien goed ypor de zaak ook. Ik dank u nog eens voor het voorstel, Sparrow. Geef mfj het papier maar hier. Temple las het blad haastig door en toen nog eens met een verwon derde uitdrukking op zyn gezicht, Hij scheen te weten wat er moest komen, toen de bladzijde uit was. Twee namen waren er, die in zijn geheugen iets schenen te doen trillen. Maar toch wist hy niet zeker, waar hQ ze gezien had. Mag ik dit blad meenemen, vroeg hij. »Wel, als het noodig is, zei Sparrow. Maar wees er voorzichtig mee. Waarom denkt ge het noodig te hebben? Omdat, zei Temple, omdat ik geloof, dat ik het geheele verhaal op het oogenblik bij mij op kantoor heb,! HOOFDSTUK IH. Ter wille van hem. Weinig journalisten zouden ge makkelijk kunnen vertellen, hoe zij vooruit gekomen zijnen Philip Temple was geen uitzondering, op dezen regel. Hij was er langzamerhand in gekomen, want de journalistiek is een gave, die men zonder speciale voorbereiding kan bezitten. Een paar verhaaltjes geschreven, toen hy nog op de Universiteit was, een artikeltje hier, een artikeltje daar en voor hy het zelf wist, was Temple in de ry der ridders van de pen getreden. Binnen twee jaar na zyn promotie had hy een goede positie aan de Southern Daily Herald. Het werk was niet zwaar, het salaris ruimen- Temple had nog geld van zichzelf ook. Hy had best kunnen leven zonder iets te doen, maar hy hield van zyn beroep en was er trotsch op. Twee jaren tevoren stonden de zaken geheel anders. Toen scheen het of Philip Temple geheel ten onder zou gaan. Hy had Elsie Gordón verloren, die omstreeks dien tyd Lady Silverdale was geworden dit was de groote ongeluk in Temple's leven. De jongelui hadden innig veel van elkaar gehoudenhun huwelijk was al bestemd, toen Sir John Gor- don's fortuin door speculaties geheel verloren ging en Lord Silverdale als reddende engel optrad. Er waren sommigen, die niet aarzelden te zeggen, dat Silverdale zyn hand in de manipulaties gehad had de man toch had geen andere aanbeveling dan zyn geld. Hy was over de vyftig en had een leven geleid, waarvan het 't beste was, maar te zwygen. Zyn schitterend vernuft scheen hoofdzakeiyk voor slechte doeleinden gebruikt te worden. Nu had hy een hekel aan de menschen en was bitter en cynisch. Hy was verliefd geworden op Elsie Gordon's frissche, jeugdige schoonheid, de buitengewone charme, die van haar uitging en als Silverdale zyn zinnen op iets gezet gehad, kreeg hy het ook. Hy had geld en verstand en een geweten, ruim genoeg om alle middelen te nemen, welke hem Elsie's bezit zouden verzekeren. Er was niets nieuws aan de geschiedenis, zy was meer voorge komen en zal nog meer voorkomen, zoolang een gewetenloos man een bepaalde vrouw wil hebben.' De vrienden van Silverdale beweerden, dat hy zonder geweten geboren was, en niet zoodra was Elsie zyn vrouw geworden of hy begon haar te ver- waarloozen. Hy kon haar niet ver geven, dat zy niets om hem gaf, dat hy haar nooit uit haar gereserveerd heid kon halen en dat zy nooit een glimlach voor hem over had. Zy had haar prys betaald en hy kon geen cent over krygen. En toch kon zij glimlachen en teeder zijn voor anderenhy had de trotsche schoon heid zien ontdooien; hy had de schittering van haar oogen gezien. Nu zou zy er voor betalen en zy betaalde er ook voor. Zy betaalde er voor door duizende bittere folterin gen, die alleen door Silverdale konden uitgedacht worden. Hy was een „Quilp"1) met het dunne vernisje van een besehaving er bovenop. Er waren tyden, dat hy wekenlang ver dween. Lady Silverdale had geen. flauw begrip waarheen. Zy moest verontschuldigingen bedenken; toch gaven deze gapingen haar tyd om adem te halen; daarvoor was zy dankbaar, anders zou zy den. druk niet hebben kunnen weerstaan. Ook nu was Silverdale weer afwezig op een van zyn geheimzinnige uit stapjes. Lady Silverdale had zich gekleed en was uitgegaan. Er was een tuinfeest by de Hertogen van Hamngay in Park Lane en Lady Silverdale was onder de genoodigden. Zij hield niet van die feesten en wraa liever naar buiten gegaan om uit te rusten. Maar Silverdale wou dat niet toe staan. Zyn mooie vrouw was gekocht en betaald en in zekeren zin was hij trotsch op haar. Hy hield er van,- dat andere man pen haar zouden zien, haar schoonheid zouden begeeren en hem benyden om het bezit van iets, dat hy zoo weinig op prijs stelde. Dit was één van de folteringen. Lady Silverdale liep lusteloos door de volle zalen, schitterend van lichten en doortrokken met bloemengeur in de richting van den tuin. Alles was overdadig op Harringay- huis, want de hertogin was een dollar- prinses, die naar Harringay gekomen was met haar handen vol millioenen. Het was een aangename afleiding voor haar geweest een Hertog te koopen en toen zy dat gedaan had, werd ze verliefd op hem. Hy was een flinke, vroolijke jonge sportman en hield veel van zyn mooi vrouwtje. Het is echt lief van' u, dat u gekomen bent, zei de Hertogin hartelyk. Ik weet dat u niet van feesten houdt - ik weet niet eens zeker, of ik zelf er wel van houd. Maar ik heb hier eenige meisjes van den overkant en ik wil ze laten zien, dat New York niet het eenige dorp in het bosch is. Ik denk, dat zy er wel spijt van hebben, dat ze Sadie Macgregor vroeger wel eens met den nek hebben aangezien daar bedoel ik mezelf mee, lieve. Is Silverdale hier? Silverdale is in Noorwegen, geloof ik, zei Elsie, terwyl ze het land aan zichzelf had om den lpugen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 6