HELDERSCHECOURANT No. 4740 DINSDAG 20 FEBRUARI 1817 46e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgenoman 1. Uit dan omtrek. 2. Feuilleton, enz. DE OORLOG. Da legerberichten van 17 Februari. Van het Westelijk front. De Duitsche berichten geven nog bijzonderheden over de gevechten in Champagne, waarbij op de hoogte 185 een Franach loopgravenstelsel van 2 y9 K.M. breedte, bij een diepte van 800 M. werd vermeesterd. De Fran- sche berichten geven het verlies toe onder mededeeling dat de stelling bij Maison de Champagne een saillant vormde. Van Duitsche zijde wordt nu verder gemeld, dat de vijanden herhaalde' lijk tegenaanvallen ondernamen, die steeds op een mislukking uitliepen, en den Franschen, ontzettende ver liezen berokkenden. Dit echter wordt in de Fransche commuoiqué's ont- kend. Wel werden de nu door de Duitschers bezette stellingen geweldig door do artillerie onderhanden geno men, doch de infanterie kwam niet in actie. De Duitsche legerberichten maken overigens melding van verschillende aanvallen van den vijand, o.a. ten Z. van Ripont (Champagne). Op het Oostelük front, geen gebeurtenissen van belangalthans, er is geen verandering in den toe stand. De gevechten worden echter voortgezet. Naar uit Berlijn wordt gemeld, gingen den Russen aan op verschillende punten van het front, om bij Vluxt, ten Z.W. van Luck, bij Smorgon, Byrzany en Stanislau, tot den aanval over, doch werden z|j teruggeslagen. Op'het Roemeensche front zijn gevechten gaande. Volgens een bericht uit Weenen werden de stel lingen teN.W. van Herestrau door den vijand aangevallen. De uitslag van deze gevechten was nog niet bekend. Uit Mesopotamie. Op het gevechtsterrein bij den Tigris, en wel op den rechteroever in de Dahrabocht, hebben de Engelschen een flink succes behaald. Naar een officieel bericht meldt, hervatten de Engelschen den 15en hun offensief, waarby' eeQ belangrijke Turksche stelling werd bezet. Bü een onderneming tegen het cen trum en den rechtervleugel van den vijand, veroverden de Engelschen ver volgens een deel der fontlinie ter breedte van 700 yards, dat later tot 1000 yards bij een.e diepte van 500 yards werd uitgebreid. De zwakke tegenaanvallen van de Turken werden gemakkelijk afgeslagen. Later gelukte ook een aanval op den linkervleugel van de vijandelijke stelling over eene breedte van 860 yards. Slechts hier en daar hielden kleine vijandelijke detachementen punten aan den oever der rivier bezet. In den nacht van 15 op 16 Februari werden ook deze punten veroverd. Da geheele Dahra-bocht is thans in handen der Engelschen. Het bij deze gevechten gemaakte aantal gevangenen bestaat uit 89 offi cieren, o.w. 2 regimenta- en3batail- lons-commandanten, en 1906 man. De buit bestaat uit 5 machinegeweren, 2500 geweren, een groote hoeveelheid munitie, uitrustingstukken en andere voorraden. De artillerie schoot verscheidene pontons, waarin de vijand trachtte te ontkomen in den grond. Op 16 Febr. trokken de Engelschen nog 1200 yards vooruit ten zuiden van de Shumranbocht. De Engelsche voorhoede houdt thans den zuidweate lijken hoek van- de bocht bezet. Da duikboot- en mljnoorlog. Het Noorache stoomschip „Dalu- asta" is den llden Febr. in den grond geboord. De bemanning bracht 8 uur in een open boot door, ten gevolge waarvan een der opvarenden bezweek. Verder werden in den grond geboord de Engelsche stoomschepen „Lady Ann" (1016 ton), „Marie Leonhardt" (1466 ton), „Marion Dawson" (2800 ton) en „Queenswood" (2701 ton), het zeilschip „Friendship" en een bag germolen. Een Duitsch bericht geeft aan, dat van de volgende schepen, die in den grond geboord werden, de vernieti ging nog niet werd gemeldhet En- sche 8.s. „Gravina" (1242 ton) met een lading zuidvruchten, het Itali- aansche zeilschip .Maria" (1082 ton) met koffie naar Londen en het Zweed- sche zeilschip .Hugo Hamilton" (2863 ton) met salpeter. In ons vorig nr. gaven wij het bericht van een duikboot die op één tocht 85.000 ton scheepBruimte ver nietigde. Behalve de hierboven ge noemde schepen bevonden zich hier onder een stoomschip van 4000 ton met oorlogstuig ter waarde van 60 millioen naar Egypte, een stoomschip van 8200 ton met stukgoed naar Australië, een zeilschip van 2000 ton met mais, een stoomschip van 8000 ton met steenkool naar Frankrijken een volgestouwde driemaster van 2700 ton met salpeter naar Bordeaux. Achttien gevangenen zijn aange bracht, onder wie vier gezagvoerders. Verder werden onlangs als tot zin ken gebracht opgegeven drie stoom schepen met 9000 ton en zes visschers- booten met 900 ton. Volgens hetzelfde Duitsche bericht deelden verscheidene teruggekeerde duikbootcommandanten mede, dat op de Noordzee geen verkeer van koop vaarders werd waargenomen. Het schieten van een duikboot. Von Forstner, een kapitein van een Duitsche duikboot, geeft in Velhagen und Klasing3 Monatsheften een be schrijving van het leven aan boord van zoo'n boot. .Bizonder moeilijk", zoo schrijft hij, .is het schieten van het lage heen on weer sliugerende dek van een duikboot. Groote zeeen kletsen over het dek, op kanon en kanonniers. Veelal stooten zij alle mannen van het kanon weg, languit op het dek, ja, meermalen worden ze buiten boord in bet koele nat geslingerd. Maar de bedieningsmanschappen zijn zoo wijs zich vast te knoopen met touwen, waaraan zij zich naar boven hijschen. Was bet oogenblik niet te ernstig, dan zou men moeten lachen om die rondspartelende manschappen, die telkens weer vol vuur opkrabbelen naar hun kanon, om het volgende schot te lossen". In de Zwarte Zee. Aan de kust van Klein-Aziö wer den 16 Turksche zeilschepen door de Russen in den grond geboord. Spanje en de duikbootenoorlog. Indien öe berichten van het Fran sche blad „Matin" waarheid bevatten, is men in Spanje niet van plan zich veel van den duikbootenoorlog aan te trekken. Naar het blad mededeelt, rusten de Spaansche reeders hunne schepen thans uit met motor-reddings booten en zij zijn bereid hun schepen te laten charteren door BritsGhe reeders, mits voor de getorpedeerde schepen andere worden teruggegeven. Deze schepen zullen varen onder Spaansche vlag. De Spaansche scheep- kapiteins en zeelieden stemmen er in de door Duitschland verboden wateren te bevaren. Zij vragen hoo- gere loonen, in verband met de kansen die zij loopen, en verder dringen zij aan op 't aanbrengen van installaties voor draadlooze telegrafie op alle schepen, die in verboden zones varen. Er is sprake van, alle schepen te bewapenenen de quaestie of zü in de verboden zone door Spaansche oorlogsschepen zullen kunnen worden gecon vooieerd is in overweging. Uit Duitschland. Ds voeding te Berlijn. Men schrijft aan de N.Rott.Ct. Een vertegenwoordiging der vak- vereeniging te Berlijn heeft j.1. een conferentie gehad met de autoriteiten der stad op het gebied der voedings middelen, ten einde een hoogere rant soeneering voor de geheele bevolking te verkrijgen. De conferentie werd door demrykskanselier, den president van bet Rijksvoeding departement, den burgemeester van Groot-Berlijn en zijne collega's der voorsteden, bij gewoond. Over het voornaamste van hetgeen in deze zitting is voorgevallen, is in een vergadering der Berlijnsche vak verenigingen verslag uitgebracht. De vertegenwoordigers hebben hunne eischen om grootere rantsoenen ge motiveerd met het argument, dat thans breede kringen der Berlijnsche bevolking een te geringen voeding ontvangen. De burgemeesters erkenden, dat de bevolking der groote steden zich thans in een noodtoestand bevindt. De regeering zegde toe, zooveel mo gelijk te zullen helpen. Aan de vak verenigingen werd beloofd, dat voor de eerstvolgende drie weken 100 gram vleeseh per hoofd méér dan totnutoe verstrekt zal worden. Intus- schen zal de voorraad aardappelen nog eens worden opgenomen, en men hoopt dat het mogelijk zal zijn, van Maart af de portie aardappelen weder tot 7 pond per hoofd en per week te verhoogen. Bij de daarop volgende discusiën, waaraan da leiders der groote Ber lijnsche vakverenigingen deelnamen, werd medegedeeld, dat de toestanden van het oogenblik, wat de voeding betreft van dien aard zijn, dat de grootste ontevredenheid onder de ar beiders heerschi Slecht door de voe ding zal men ernstige feiten kunnen voorkomen. De biotopen. In verband met de sluiting der bioscopen in verschillende Duitsche steden met het oog op de kolenbe- sparing, heeft de minister naar aan leiding van een klacht der kino-ex- ploitanten en filmfabrikanten be kend gemaakt, dat hü het met dien maatregel niet eens is en deze slechts in het uiterste geval van nood mag worden toegepast. BINNENLAND. Onze scheepvaart. In de afgeloopen week zijn te IJmuiden binnengekomen 5 Neder landsche stoomschepen en vertrokken 8 Nederlandsche stoomschepen en 1 Engelsch stoomschip. Do „Vondel". Naar de directie der Stoomvaart maatschappij .Nederland" mededeelt, heeft zjj den gezagvoerder van haar mail-stoomschip .Vondel", dat vol gens bekomen orders thans op weg is naar Norfolk (Virginia) en daar binnen enkele dagen kan aankomen, instructies geseind om van daar de reis naar Java te vervolgen via het Panamakanaal, 8an Francisco en Honoloeloe. Do „Batavier II" on do „Prlna Handrlk". In ons vorig nummer vermeldden wij een bericht van de „N. Rott. Crt.", waarin werd medegedeeld dat de .Batavier II" en de .Prins Hendrik" verbeurd verklaard waren. Dit is door een nader bericht bevestigd. Hierin wordt verder nog gemeld, dat op de .Prins Hendrik" een Fransche koerier was met voor New-York bestemde zakken met Nederlandsche geldswaar dige papieren. Reclamaties waren bij het prtjsgerecht ingediend tot een bedrag van ongeveer 5 millioen francs, waarvan mevr. Lebaudy, de weduwe van den .Keizer van de Sahara", 4,136,000 francs opeischte. Het prtjs gerecht heeft de geldswaardige pa pieren verbeurd verklaard en de reclamanten in de koste» veroordeeld. Do „Oldambt". (Officieel.) Op 29 December j.1. werd het Nederlandsche stoomschip .Oldambt" door Duitsche zeestrijd krachten aangehouden en opgebracht naar Zeebrugge. De minister van buitenlandsche zaken heeft terstond, nadat hij hier van had kennis gekregen, aan Hr. Ms. gezant te Berlijn opgedragen, by de Duitsche regeering inlichtingen nopens deze opbrenging te vragen. Uit het onderzoek naar het gebeurde, inmiddels op last van den minister van marine ingesteld bij den terug keer van de opvarenden hier te landde bleek, dat zich bij de opbrenging een ernstig incident had voorgedaan. Het vaartuig was, varende met een Duitsche prijsbemanning en ónder Duitsche oorlogsvlag, van de Belgische kust uit door Duitsche strijdkrachten beschoten, waardoor de eigen beman ning en de prijsbemanning genood zaakt waren geweest zich tot lijfsbe houd in de booten te begeven. Een der sloepen was tengevolge vaneen in de nabijheid ontploffende granaat omgeslagen alle opvarenden werden ten slotte door te hulp gekomen Duitsche torpedobooten opgenomen, doch de 2de stuurman overleed korten tijd, nadat hü aan boord was gebracht. Een stoker had een granaatwond be komen en moest met drie anderen, die ten gevolge van het te water liggen ongesteld waren, in Belgiö achter blijven, waar z(j in een hospitaal werden opgenomen. Inmiddels deelde de Duitsche re geering bü nota van 13 Januari j.1. meee, dat het stoomschip „Oldambt" naar Zeebrugge was opgebracht, ver dacht van het vervoer van contra- brande. De minister van buitenlandsche zaken droeg hierop aan Hr. Ms. ge zant te Berlü'n op, onder overlegging van het van Nederlannsche zijde op- gemaaktproceB verbaal, aandeDuitsche regeering opheldering te vragen nopens de beschieting en daarbü de bevreemding der Nederlandsche re geering uit te spreken over het feit, dat de Duitsche regeering niet alleen had nagelaten om, gelük de Neder landsche regeering verwacht had, uit eigen beweging haar verontschuldi gingen voor het gebeurde aan te bieden, maar zelfs in haar bovenver melde nota met geen woord er van melding maakte. Het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft hierop bü nota d.d. 9 dezer geantwoord, dat het vóór de ontvangst van het door de Nederlandsche regeering overgelegd proces-verbaal geen kennis had ge dragen van het betreurenswaardig incident, dat zich bü de opbrenging van de Oldambt had voorgedaan. Het terstond ingestelde onderzoek had de lezing, gelük die van Nederlandsche züde van het voorgevallene was gegeven, bevestigd; de beschieting was het gevolg van een misverstand aan de Duitsche kustbatterü, die het ten gevolge der weersomstandigheden uit zün koers geraakte schip voor een vyandelijken münlegger had aange zien. De marine-attaché te'sGraven- bage had op last van den admiraal, commandant der Duitsche zeestrijd krachten in Vlaanderen, de ouders van den 2en stuurman van diens droevig uiteinde verwittigd en hun de betuiging van rouwbeklag en leedwezen van den admiraal overge bracht. De Duitsche regeering verklaarde het ongeluk, teweeggebracht door overmacht en een noodlottigen samenloop van omstandigheden, ten zeerste te betreuren, te meer, waar bet incident aan een onderdaan van een bévriende mogendheid het leven had gekost, en verscheidene anderen aan iichamelük leed had blootgesteld. De Duitsche regeering voegde hier aan toe, dat zü niet zou gedraald hebben aan de Nederlandsche regee ring opheldering over het gebeurde te verschaffen en haar oprecht leedwezen uit te spreken, indien het voorgeval lene haar tijdig ware gerapporteerd geweest. Zij verklaarde zieh bereid aan de nagelaten betrekkingen van den 2en stuurman en aan de andere gewonde of ongesteld geworden schepelingen een schadeloosstelling uit te betalen, indien de Nederland sche regeering de uitkeering van zoodanige schadeloosstelling passend zou oordeelen. Bunkeren In Engalscha haven». Van Duitsche zijde wordt uit Sta- vanger gemeld, dat de reederyen aldaar de volgende nieuwe Engelsche bepalingen ontvingen voor de leverin gen van bunkerkolen. De Nederland sche en Skandinavische handels schepen die van de betrokken havens na het inwerking treden van de Duitsche zeeversperring zü'n vertrok ken en in Engèland met een volle lading goedgekeurde goederen aan komen, krijgen verlof een kolen- of cokeslading naar hun land mede te Ingezonden Mededeeling. EERSTE HELDËflSCHE BIOSCOOP KANAALWEG 112. Goedgekeurde goederen zün por- phyrieten, veevoeder, levensmiddelen, mynhout, garens, staal, enz. Met ballast naar'Engeland komende schepen krijgen verlof een lading kolen of cokes naar hun land te brengen, wanneer zü ttfee reizen met kolen van Engeland naar een Franscbe haven aan het Kanaal of ééne reis naar een Fransche haven aan de Golf van Biscaye maken. Met een gedeeltelüke lading aanko mende of op het oogenblik zonder lading in Engeland liggende schepen worden als schepen met ballast be schouwd. Bevrachte, thans in Engeland lig- Vanaf 23 tot an mat 29 FEBR. 1917 Eerste olfloieele NBderlandseheLeoBr-enVlaotfilin Ingevolge opdracht van Z.E. den Minister van Oorlog werd in Augustus 1916 aan de firma Alberts Frèrep (den Heer W. Mullens) de opdracht ver strekt tot het vervaardigen van een Leger- en Vlootfilm. De opnamen geschiedden onder leiding van den kapitein E. H. van den Akker, werkzaam bü den Chef van den Generalen Staf. Het doel van den film is om aan het Nederlandsche Volk, aan de be woners van onze Koloniën en aan het buitenland een indruk te geven, dat onze weermacht, met de haar ten dienste staande middelen eene ver gelijking met de buitenlandsche strijd machten gerust kan doorstaan. Te veel wordt vaak het oog ge vestigd op datgene, wat buiten onze landsgrenzen geschiedt, te breed wor den dikwüls de eigen onvolkomen heden uitgemeten. Wanneer dan ook met dezen ilm wordt bereikt, dat het zelfvertrouwen van het Nederlandsche Volk wordt verhoogd en dat tegenover het buiten land de indruk wordt gevestigd, dat ons volk er met allen ernst naar streeft om züne weerkracht zoo hoog mogelijk op te voeren, teneinde zijne onzijdigheid te handhaven en zün zelfstandig volksbestaan te verzeke ren, dan is het doel van de samen stellers ten volle bereikt. .gende, schepen kunnen vertrekken, wanneer zy door andere schepen van dezelfde nationaliteit worden vervan gen, die de genoemde verplichtingen betreffende de reizen naar Frankrijk aanvaarden. Dit komt dus hierop neer, dat neutrale schepen, die bunkerkolen noodig hebben, deze slechts kunnen verkrijgen indien zü met contrabande geladen, voor EngelBche rekening, een reis door het als gevaarlyk aange geven gebied willen maken. Llohtbrulboil Sohtuwanbank. Blijkens bericht aan zeevarenden is de lichtbrulboei welke het lichtschip Schouwenbank op ongeveer 51° 42° N.Br. en 1° 85\5 W.L. heeft vervan gen, een roode lichtbrulboei met wit ten breeden band, gemerkt S.B. too- nende een wit vast licht met ver duisteringen elke 10 sec., helder 7 sec. Etn Zeppelin bovan ons land. Uit verschillende plaatsen in het oosten van ons land, o.m. uit Mook, Grave, Gameren en Millingen komen berichten over het waarnemen van een zeppelin, die in oostelijke richtiDg koerste. By Mook werd op het'lucht schip geschoten, doch daar het zich, op groote hoogte bevond, was de trefkans gering. Een Nederlandach ingenieur te Scheveningen, die verscheidene jaren te Berlün heeft gewoond en daar meermalen proefnemingen met Zep pelins heeft bügewoond, deelde aan de „N. Ct." mede, dat hij Zaterdag ochtend omstreeks 5 uur een Zeppelin boven Scheveningen heeft gehoord. Het geluid, dat zeer sterk was, kwam uit zee en verplaatste zich snel land waarts. Het luchtvaartuig bleef on geveer tien minuten halverwege Den Haag—Scheveningen kruisen en ging toen in Noordelyke richting. Omstreeks halfzes is het terugge komen en daarna stierf het geluid langzaam weg. De waarnemer kon door den nevel het luchtvaartuig niet zien, maar zün geoefend oor onderscheidde zeer duidelük het geluid van een Zeppelin. Vergissing daaromtrent acht hü buitengesloten, verklaarde hg. Blijkbaar heeft dus het luchtschip weer eens den kortsten weg, nl. die over Nederlandach gebied, genomen. Pstroltum-aanvoer. Zaterdagmorgen te 5 uur is uit Engeland den Nieuwen Waterweg binnengekomen een boot van ie American Petroleum Cy., de .New- York", met 8000 ton petroleum. 0» kolinrantioansarlng dar Induatria. In verband met de beperking aan de Industrie opgelegd, om niet meer dan 75 der beweegkracht te ge bruiken, van het quantum waarover tot nu toe beschikt werd, zün de directies der groote Nederlandsche bladen overeengekomen, het Maandag ochtendblad, dat sedert het begin van den oorlog werd uitgegeven, niet meer te doen verschynen. Verder zal ook het getal bladzüden worden verminderd. De ^N. Rott. Crt." geeft nog aan de schrüfluatigen onder de menschen te kennen, dat door deze maatregelen de plaatsruimte geheel noodig is voor de verschillende berichten, en dus ingezonden stukken slechts by hooge uitzonderingen zullen worden opgenomen. Ingeval zy meer dan 40 regels druks zouden beslaan, worden zü in geen geval opgenomen. Inlavarlng van Branan an Baonan. Door de Provinciale Brood-Commis sie in Noord-Holland is dd. 17 Febr. de volgende circulaire aan de Burge meesters in Noord-Holland gericht Door Zyne Excellentie den Minister van Landbouw, Nüverheid en Handel werd mfj verzocht de inlevering van tarwe, haver, gerst en boonen zooveel mogelük te bevorderen. In verband hiermede heb ik de eer U te verzoeken aan de landbouwers in Uwe Gemeente die nog graan of 'boonen in moeten leveren te doen weten, dat zü deze artikelen, zoodra het open water dit weer toelaat, zoo snel mogelijk in zullen moeten leve ren. Aan Uwe prudentie wordt over* gelaten den datum van aflevering voor de landbouwers in Uwe Gemeente te bepalen, waarbü met büzondere om standigheden door U zal kunnen worden rekening gehouden. Echter zal de datum van aflevering door U niet later mogen worden gesteld dan 22 Maart e. k., tenzij door U met het oog op zeer afwükende omstandig heden verlof is gevraagd en verkregen om dien datum voor bepaalde, met name genoemde landbouwers, later te bepalen. In de bovengenoemde aflevering zijn niet begrepende granen of boonen, die den landbouwers voor de voede ring van bun vee zyn gelaten, terwül ook granen, bestemd voor den zaal, mlta zü reeds daarvoor zün goedge keurd, nog niet gevorderd behoeven te worden. Voorts is mü door den Minister van Landbouw, Nüverheid en Handel verzocht er algemeen de aandacht op te vestigen, dat met het eog op de tüdsomstandigheden en de onzeker heid wat betreft overzeesche aanveer van granen en veevoederartikelen ten zeerste gewenscht is, dat deze door landbouwers en veehouders met uiterste zuinigheid vervoederd worden en dat Züne Excellentie het tevens wenschelyk acht er bij de landbou wers, die granen of boonen van den oogst 1916 nog onder hunne berus ting hebben, nog eens op aan te dringen, dat z<j deze met de uiterste zorgvuldigheid behandelen. Beleefd verzoek ik U daarom hierop de aandacht van de landbouwers en veehouders in Uwe Gemeente nog eens in het büzonder te vestigen. Onlustan In da Bataklandan. (Officieel.) Bü het Departement van Koloniën is ontvangen hef volgen de telegram van den Gouverneur-Ge neraal van Nederlandsch-Indië .Een militaire patrouille is op het eiland Samosir (Tobameer, Bataksche hoogvlakte) door aanhangers van de Perhoedamdam aangevallen. Onzer- "'i geen verliezen, acht aanvallers gedood". Zeamllloiana naar Oaat-ladli. Op de vraag van het Kamerlid, den heer Hugenholtz, omtrent uitzending van zeemiliciens naar Oost-Indië (in gezonden 6 dezer): Op 80 November 1916 heeft de minister in de Kamer verklaard„dat ik geen vrijwilligers meer derwaarts (Oost-Indië) zou zenden, zonder dat zü voldoende gerugsteund werden door wettelijke maatregelen om te voorkomen dat zü zich niet klakke loos en onbezonnen zouden laten mee- sleepen door een georganiseerde aktie tegen het gezag." Mag uit deze verklaring worden afgeleid dat, nu bovenbedoelde wette- lüke maatregelen in den vorm eener wüzlging van het Crimineel Wetboek voor het krügsvolk te water zün tot stand gekomen, de minister van verdere uitzending van zeemiliciens naar Oost-Indië zal afzien, zoolang hy de beschikking heeft over vrü- willigere? luidt het antwoord van den heer heer Rambonnet, minister van marine (ingezonden 17 dezer): Naar aanleiding van de mü bü uw schrüven van 6 dezer no. 209 toege zonden vraag, ingediend door het lid der Kamer den Hugenholtz, heb ik de eer U Hoogedelgestrenge mede te deelen, dat door de totstandkoming van art. 92a van het Crimineel Wet boek voor het Krijgsvolk te water, de redenen vervallen zün, die in den zomer van 1916 tot de uitzending van zeemiliciens geleid hebben. Op dien grond zal geen verdere uitzen ding van zeemilliciens naar Oost-Indië voor aflossing van vrüwilligera plaats vinden, zoolang deze laatsten daartoe beschikbaar zün. Evenwel zal uitzending naar Oost- Indie alsnog plaats hebben van die zeemiliciens, die na voor uitzending te zün aangewezen, zich door desertie aan die bestemming hebben onttrok ken, doch thans weder voor den'dienst beschikbaar zyn en dit ter aflossing van die zeemilicienB, die het vorige jaar in plaats van de gedeserteerden zün uitgezonden. Diefstal In aan train. Een makelaar is des avonds terwül hü sliep, in den trein op het traject Rotterdam—Delft van zyn portefeuil le, inhoudende f 8000 aan bankbiljet ten, beroofd. Te Delft hebben de die ven den trein verlaten. De ledige portefeuille werd in den wagen teruggevonden. Handal In kattaa. Sinds enkele weken is op de markt van levende en doode beesten (kippen, eenden, honden, konijnen) en huiden, die 's Zaterdagsmorgens aan den voet enindeschaduw vandealoude Jacobi" te Utrecht wordt gehouden, ook een kattenbandel geopend kortelings gedoode wel te verstaan die tegen verschillende prüzen van fl.26 tot f8, van de hand worden gedaan. De kooplui, die natuurlük alle griezel op dit punt hebben overwonnen in tegenstelling tot den gelegenheids- bezoeker van deze markt, die bü het zien van een doode poes nog wel even een bittere wrok in zich voelt opkomen, hebben de beesten, die zü ten verkoop aanbieden, meestal van stroopers opgekocht (misschien ook wel zelf gestroopt), zoodat aan dezen handel, gelük men trouwens wel gissen kon, steeds een obscuur geurtje blüft hangen, behalve nog het eenigs- zins lugubere, dat er al vanzelf aan vastzit. Geen wonder intusschen, dat men den laatsten tüd vaker van spoorlooze verdwüningen hoort dan vroeger. En dat men lugubere vertelsels verneemt en verhalen leest van zoo- en zooveel kattenkoppen, die hier of daar zün gevonden. Wü hoorden ook al van iemand, die vanmorgen naar de „kattenmarkt" ging, om te zien, of hü zijn verdwenen poes nog soms onder de „aangeboden" beesten zou terugvinden. En het volgende incident moet zich eveneens reeds vanmorgen hebben afgespeeld. Iemand, die een geworgde kat in een zak meevoerde, slaagde erin een kooper te vinden. Vijf en twintig stuivers was de koopsom, waarover men 't eens werd. Doch in den tüd, dat de twee kooplui stonden te onderhandelen, was poeslief, die blükba&r niet af doend» was geopereerd, doch slechts een tijdlang buiten bewuBtzün was geweest, „bü"gekomen. had zün neus buiten den zak gestoken enwas ontsnapt. De koopsom was al in handen van den eigenaar, doch het verkochte beest, blü met zün nieuwe vrüheld, rende weg, en klom in een boom. De kooper kon met zün portemon- naie en een teleurgestelde facie in letterlüken zin „den kat uit den boom kyken". De vroegere eigenaar was allerminst van plan, de 25 stuivers terug te geven. Hü redeneerde blükbaar die binnen binnen, binnen binnen. „Utr. Dagbl." PLAATSELIJK NIEUWS. TosnaslvsrsiRlglng „Tsvans". De Heldersche Tooneelvereeniglng „Tavenu", die reeds meerdere malen haar krachten in dienst gesteld heeft der liefdadigheid, kondigt voor de eerste week van Maart weder eene uitvoering aan waarvan de baten bestemd zün voor de Heldersche Vereeniging ter Bestrüding der Tuber culose. Donderdag 8 Maart wordt namelük door deze vereeniging opgevoerd het tooneelstuk „Het Instinct" van den Vlaamschen schrijver Henri Kiste- maeckers. Eenigen tijd geleden, ter gelegenheid van het 12'/j jarig be staan der vereeniging, voerde zü dit ernstige, sympathieke tooneelBtuk voor het eerst hier op. Het stuk schetst het innerlyke conflict tua- schen plicht en gevoel bü een dokter, waarby tenslotte het „instinct" het eenvoudige, natuurlyke plichts gevoel; het wint. .Tavenu" zal met dit zelfde stuk uitkomen te Haarlem ter gelegenheid van den tooneel^ed- Btrljd, uitgeschreven door de Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" aldaar. Aan de nieuwe instudeering van het stuk is de laatste maanden alle zorg besteed. De bekende auteur en kunstcriticus, de heer J. B. Schuil, heeft geheel belangeloos de leiding der repetities op zich genomen. Door ziekte van den heer Cohen, die een der hoofdrollen speelde, heett het Bestuur zich genoodzaakt gezien de medewerking te verzoeken van den heer Seger Klunk uit Rotterdam, een der beste dilettant-tooneelspelers van ons land en Voorzitter van den Ned. Dilettant-Tooneelap. Bond. Belooft dus deze opvoering een zeer interessante te worden, de attrac tie zal nog stijgen door het feit, dat „Het Instinct" voorafgegaan wordt door een éénacter van den heer Schuil zeiven, getiteld „Doodenrit." Dit stukje verplaatst ons hoe kan het anders? in den rondom ons woe denden oorlog en wel Donderdag op Zaterdag 81 Juli 1914 in een garnizoensplaats in Franscb-Lotha- riogen. De schrüver zelf speelt er één der hoofdrollen in. De vereeni ging „Tavenu" heeft de première van dit stukje. Wü meenen met het bovenstaande genoegzaam de aandacht te hebben gevestigd op dezen zeer intereBsanten avond. Wü drukken dan ook den wensch uit, dat het Heldersche pu bliek in grooten getale zal opgaan om deze voorstelling bü te wonen en daardoor de kas der vereeniging te spekken. HaRÉollRsclab „SirtRata". Zaterdagavond gaf de Heldersche Mandolineclub .Serenata" eene uit voering onder leiding van haren directeur, den heer L. B. M. Polak. Een uitgebreid programma, vol af wisseling, werd vlot en zonder haperen afgewerkt. .Serenata" heeft wel eens veel minder goede uitvoeringen gegeven. Er bleek yverig gestudeerd te zijn en er bleek ook, in de spelcapaciteiten, een aanwerkelüke vooruitgang te zün, althans, de verschillende nummers klonken aangenaam en de nuances kwamen goed uit. Bü voor beeld, die ballade .Seemans Loos"; hoe mooi deed daarin niet het diepe geluid van mandola en guitaar! En de piano- en orgelbegeleiding samen werkte eveneens mede tot een fraaien samenhang. Behalve een viertal nummers van de mandolineclub .Serenata", werd door een strükkwartet een melodieuae „Berceuse" van Hauser gegeven, terwül .Eatudiantina" gerecruteerd uit de groote club, een caprice ïmi- tatif ten gehoore gaf, waarin zeer duidelük het geluid van een molen te onderkennen was. Drie mandolinen en een mandola gaven een melodie van J. Benoit, en tot slot trad de heer Joh. Pala op met een tweetal nummers voor viool, die zeer in den smaak vielen, vooral Wleniawsky's bekende „Mazurka". De heer Pala werd kunstzinnig be geleid door mejuffrouw Dol.. Na de pauze kwam een geheim zinnig nummer. Aangekondigd als „The two BobB in their phenomenal musical sketch", bevatten zün onder- deelen mysterieuse opschriften als „The ghost of the violln", „That mysterious Girl" e. d. En laat het ons maar bekennen: onze vulpen weigert al deze geheimzinnighedens naar den aard te schetsen. Er kwam, inderdaad, een geest ln voor, ook een geholmzinnlge damemaar er meer van te zeggen zon onbegonnen werk zün. Liever schrüven wij art. 5682168 van de krygsartikelen, die bü den aanvang van het bal werden voor gelezen, af: „Het Is ten strengste verboden samenscholingen te houden gedurende 't dansen van meer dan 8 personen bü de wet van 81 Febr. (Held. Courant No. 11)". Nietwaar?Met een dergebjk verbod moet een bal wel slagen. En nu spreek ik nog niet eens van al de lampions, die in de zaal hingen, want de directie van „Casino" mag niet veel licht meer branden en nu vond men er dit op. Zoo is er genoeglyk, zü het wat kort, gedanst en zette men des Zondagsmiddags de plechtigheid, ln den vorm van een thé, voort Err av«RtRurl|k« ralt. „Ais Iemand verre reizen doet Dan kan hü wat verhalen". Zoo luidt het oude liedje. Maar wel niemand heeft ondervonden wat onze stadgenoot, de heer Ambriola, op zyn zwerftochten ondervond. En dat hy voorloopig er niets van hebben moet om weer aantemonsteren, zal niemand hem kwalük nemen. Reeds ten vorigen jare was de heer Ambriola op een züner reizen door de Engelschen gevangen genomen en verbleef hy eenige maanden in een Engelsche gevangenis. Maar dat was nog maar een kleinigheid bü wat hem in Noorwegen te wachten stond. Onze stadgenoot bevond zich in November aan boord fan het s.s. jlvanhoo" op weg van Archangel naar Huil, toen dit schip aan de Moermansche Kust getorpedeerd werd door den Dultachen onderzeeër U 56. Het schip, met hout geladen, bleef echter dryven en eerst na een groot aantal schoten afgegeven te hebben, slaagde de 56 er in de Ivanhoe" te doen zinken. De bemanning werd aan boord van den onderzeeër genomen, en zou aan de Noorache kust worden geland. Aldaar aangekomen, vond de U 66 daar drie booten, die, naar men meende, Noorache torpedobooten wa ren. De bemanning van de getorpe deerde „Ivanhoe" kreeg bevel zich gereed te maken om aan wal te gaan. Op 100 meter afstand van de torpe- booten gekomen, heschen de Duit schers eeu signaalvlag en wachtten op antwoord. Het antwoord kwam in den vorm van granatende torpedo booten waren Russen. Aanvankelijk dachten de Duitschers nog, dat ook Noorwegen in den oorlog betrokken was. De Russen schoten raak, wpntna drie schoten was de mast neer, en in de tanks groote gaten. De 66 moest een heenkomen zoeken en dook met razende snelheid naar beneden. Iu S seconden dook ze 70 M. naar beneden. De bemanning, ook de schipbreu kelingen van de „Ivanhoe" moest op handen en voeten „vooruit" krui pen. Toen na een paar uur de boot wat meer balans kreeg en de schade opgenomen kon worden, viel deze nog al mee. Na op de Noorsche kust geland te zün, - ging de heer Ambriola op een passagiersboot naar Trondjem. Tier weken is hg daar onder dokters- handen geweest, en eenige weken na zün herstel monsterde hü op de ,Neptun", van Bergen. Op een goeden dag kwamen twee rechercheurs aan boord van de „Nep- tun", die te Bergen lag, arresteerden onzen stadgenoot, en brachten hem □aar Trondjem terug. Aldaar werd hü door de politie in verhoor ge nomen, en bleek dat hg van spion- nage verdacht werd. Een zekere Julius Eckbohm, met wien Ambriola in het Zeemanshuis had gelogeerd, had hem een brief ter bezorgiDg gegeven, en deze brief, die was achtergebleven in het Zeemanshuis, was de aanleiding geweest tot zijne arrestatie. Drie weken lang is onze plaats genoot gevangen geweest Hü had het uitstekend ln de gevangenis, kreeg best eten en drinken, vruchten, tabak, cigaretten etc. En mocht ein- delük, door een detective vergezeld naar de Deeniche grens vertrekken. Echter werd hem verboden ooit weder in Noorwegen te komen. Over Denemarken en Duitschland is de heer Ambriola weder naar ons land teruggekeerd on heeft voorloopig van 't varen genoeg. Ingwxonden mededeeling. firuiuiii in oedi gnoontin maakt u gezond. Als GIJ verschünselen van nier zwakte hebt, zooals waterstoornissen, onzuiver bloed, rheumatiek, ischias, spit, niergruis of -steen, rugpgn of onnatuurlüke vermoeidheid, beproef dan de nieuwe Foeter's methode: Geef rust aan uw gestel door minder vleeseh, thee, koffie of opwekkende middelen van welken aard ook te ge bruiken, en drink meer water en meer melk. Vermüd te veel inspanning on zorgen. Geniet meer frisBche lucht, slaap en lichaamsoefening in de bui tenlucht. Breek onmiddeljjk met alle twijfelachtige gewoonten. Deze verstandige methode is goed voor elk, maar men kan natuurlijk niet verwachten, dat de nierzwakte zonder verdere hulp verdwünt. Zieke nieren vereischen behalve zorg een niergeneesmiddel. Mochten uw nieren verzwakt zün sof worden, herinner u dan Foster's Rugpün Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel dat de nieren regelt zooals laxeermiddelen de ingewanden regelen. Foster's Pillen en Foster's Betere Gezondheid methode passen allen mannen en vrouwen, oud en jong die reden hebben om hun nieren te verdenken. Wacht u voor namaak, elke echte doos draagt de handteekening van James Foater. Foster's Rugpün Nieren Pillen zün te den Helder verkrjjgb. bü Alb. ten Klooster, Keizerstr. 99. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel h f 1.76 p. doos of f 10.- p. zes doozen. (42)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1