LPool^Ioiin. Cokes-af gifte. PLAATSELIJK NIEUWS Dr. P. Bakker t. Te Haarlem is in den leefttyd van 77 jaar overleden dr. P. Bakker. De overledene was vroeger geneesheer alhier en beeft voor ons district zitting gehad ia de Provinciale Staten van Noord-Holland. Siods 1891 was dr. Bakker te Haarlem woonachtig. Bij Kon. Besluit ia, ingaande 16 Februari, benoemd tot Voorzitter van de Plaatselijke Commissie voor de Ongevallenverzekering, de heer mr. J. Siekenga, Kantonrechter, alhier. Voor het diploma Boekhouden der Vereeniging van leeraren in de Handelswetenschappen, examen 22, 23 en 24 Januari slaagde te Amster dam de heer M. Muije, leerling van den heer A. C. v. d. Metj. De gesloten vaart. Sinds 22 Januari is het verkeer te water tusschen onze gemeenteen de rest van het land gestremd. Het vervoer is thans geheel aan gewezen op de Holl. Spoor, en wat dit zeggen wil, heeft iedere handels man tot zijn ergernis en nad6fl ondervonden. Ook het vervoer van de levensmiddelen, steenkolen enz. voor de gemeente is daardoor uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk. De belangen van onze gemeente en van die, welke langs het Noordhollandsch Kanaal gelegen zijn, zoo al niet van de geheele provincie, zijn betrokken b|j een spoedige heropening van de vaart op dit Kanaal, en wij vragen onB af, of het niet op den weg ligt van het Provinciaal bestuur maat regelen te nemen, hierin te voorzien: Zoo even vernemen wij, dat de Voorzitter van onze Kamer van Koophandel aan den Commissaris der Koningin een telegram heeft verzonden van den volgenden inhoud .Alleen aangewezen op vervoer per spoor en aan verschillende artikelen groote behoefte hebbende, die niet op deze wijze spoedig ge noeg aangevoerd kunnen worden, verzoekt de Kamer van Koop handel te Helder het Groot Noord hollandsch Kaaaal door ijsbrekers bevaarbaar te doen maken, evenals de vaartwegen in Zuid-Holland." Tot toelichting van dezen laatsten zin diene, dat van wege de provincie Zuid Holland reeds is opengemaakt het vaarwater van de Nieuwe Maas tot den Haag. Iu antwoord daarop ontving de voorzitter van de K. v. K. alhier hedenmiddag het volgende telegram „Uw verzoek is overgebracht aan den Rijks-Hoofd ingenieur, die het N.-Holl. kanaal beheert." De .Simson" is vertrokken met he: lichtschip .Haaks". Dit lichtschip wordt thans in de vaargeul tusschen het Engelsche en Duitsche blokkadegebied uitgelegd. Militaire HulsvUJttintoonstsiling. Het plau bestaat om in de Stelling van Den Helder een Huisvlljttentoon stelling te houden van werk op allerlei gebied, vervaardigd door militairen sedert de vorige Huisviyttentoonstel- ling, April 1915. (Voor de landstor- mers geldt deze bepaling niet.) De bedoeling is, om van het hier vervaardigde werk een tentoonstelling te organiseeren. Het op deze tentoonstelling be kropnde werk gaat naar de centrale tentoonstelling te 's Gravenhage. Inzendingen moeten geschieden voor 14 Maart a.s., op het Bureau der Ontwikkélings-cursussen, Dljk- straat 8. Waar op de vorige tentoonstelling zulk mooi werk aanwezig was, kan ook deze tentoonstelling wellicht interessant worden. Haydn't Jaargetijden. .Crescendo", de afdeeling Helder der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, heeft Dinsdagavond in .Casino" de aangekondigde uitvoering van het Oratorium .Die Jahreszeiten" van Job. Haydn doen plaats hebben. De zaal precies vol de stemming uitstekend je kondt een speld hooren vallen; wel een bewijs dat de uitvoering met groote belangstelling werd gevolgd. 't Is een heele onderneming voor een liefhebberijkoor om dit groote werk van den meester voor het voetlicht te brengen laten we dadelijk zeggen dat het onder leiding van den heer MooiJ mogelijk is. Mevrouw Mooij - Molenaar vervulde de sopraan party. We kennen haar hier en we wisten dus vooraf, dat zij dit goed zou doen. Op verschillende plaatsen mochten we haar weer be wonderen in het zeer zacht weergeven der muziekzoo b.v. aan 't begin als de sopraan vertolkt: ,Zie, boe, uit zuiderlucht gedragen, op der koeltjes vlerk de lentebode keert". Daar was die stem zoet en zacht als de zefir zelf. In zoo waren er meer plaatsen. De tenorsolo's werden gezongen door den heer Jos. Holthaus uit Rot terdam. Als hij verhaalt vinden we hem 't mooist. Zoo b.v. als hij zegt dat de landman zijn werk volbracht heeft enz. Dan heeft bij groote zeg gingskracht. De basparty werd vervuld door den heer W. Herckenrath uit Rijswijk. Ook deze zanger heeft een lief geluid machtig en vol uitdrukking is zijn stem. Bij 't opkomen van het zonlicht b.v. .het naakt, het komt 1" kwam dit al zeer uit. De samenzang in het trio: .Het avondklokje klinkt" was eenig mooi den baszanger biervoor een extra compliment. Het koor n&m ons al dadelijk in bij het le koor .Daal lente, daal". Zeker is dit een dankbaar stukje, maar zooala we zeggende vertolking was ook best b.v. bij de herhaling. We vinden het jammer dat de bezetting der mannenkoren niet grooter is. Hoe machtig had dan b.v. het slotkoor van het eerste deel kunnen zijn. Het orchest der afdeeling was voor ditmaal versterkt door eenige Mili tairen. Als wy over het orchest het laatst spreken is het niet omdat het naar volgorde van verdienste eerst hier zou behooren. Dan zouden wij geen oogenblik aarzelen het voorop te zetten. De eischeD, die aan de muzikale begeleiding in dit werk van Haydn gesteld worden, zyn uiteraard groot. Maar schitterend vonden wij den heelen avond het gepresteerde. Mis schien zou de vraag gedaan kunnen worden of de fluit (vooral in 't begin) wel geheel harmonieerde in het orchest. Mooie passages vonden we in het le deel als by het bidden (solo-tenor) het orchest zoo meesterlijk de orgel begeleiding geeft, in het 2e deel de onweeracène en het slot daarvan die zachte uitgang dat langzaam wegsterven der muziek was heerlijk schoon. We hebben meer dergelijke passa ges aangeteekend. We kunnen ze natuurlijk niet alle vermelden. Laat ons volataao met de verklaring dat bet geheel ons zeer heeft voldaan. Mej. J. J. K. Meljern had de klavier begeleiding en verdient een bijzonder woord van lof. We mog^n den directeur den heer Moolj gelukwenschen met zijn wel geslaagde uitvoering. Morgen, V r ijd a g, worden num mers voor cokeibonnen afgegeven voor de letters R, S, T, U. BINNENLAND. Crisis aan Financiën. Mr. dr. Anton van Gijn heeft op grond van gebleken diepgaand ver schil met den Ministerraad omtrent de taak en de verantwoordelijkheid van den Minister van Financien, zyn ontslag aan de Koningin aangeboden. Omtrent de aanleiding tot de crisis aan het Departement van Fin ancien verneemt het Haagsche Correspon dentiebureau nader uit goede bron dat deze gelegenheid is in een moenings- verschil betreffende de crisiauitgaveu, hetwelk in den Ministerraad is gerezen en tot een schriftelijke gedachten- wisseling heeft geleid, welke den Minister van Financien tenslotte be woog tot indiening van zyn verzoek om ontslag aan de Koningin tegen het einde der vorige week. Naar wij vernemen, is tot Minister van Financien benoemd mr. M. W. F. Treub, oud-Minister van Financiën en van Landbouw. De heer Treub hoopt Vrijdag of Zaterdag zyn ambt te aanvaardeD. S.S. „Driebergen" getorpedeerd. Volgens by de reederlj Furness' Scheepvaart- en Agentuur-Maatschap py ontvangen bericht, is baar stoom schip „Driebergen" getorpedeerd. De geheele bemanning, die te Brest zal worden geland, ia gered. (Het s.s. „Driebergen was bruto 1884 ton groot, en in 1910 gebouwd. Het schip vertrok 29 Januari van Rotterdam.) De belemmering van onze scheepvaart. De „N.Rott.Crt." wijst in verband met de moeilijkheden inzake de leve ring van bunkerkolen en Bteenkool- vracht ons door Engeland in den weg gelegd, op andere, niet minder krasse eischen, die onzen handel van die zijde worden gesteld. Aan het bericht van het Haagsche correspondentiebureau ontleent het blad de volgende zinsnede. „Bij de bekende moeilijkheden komt thans de mededeeling, dat Engeland wel bereid is, aan de met tarwe beladen schepen, in Britsche havens voor het onderzoek van de scheepspapieren gedwongen verblyf houdend, toe te staan, hun reis te vervolgen, doch dat alle met voeder artikelen en de grondstoffen voor onze margarine-nijverheid beladen schepen voorloopig worden vastge houden, totdat vaststaat, dat Neder- landsche schepen zoowel landbouw producten als margarine naar Enge land zullen brengen". In dezen zin, worden verrogaande eischen van Eugeland onthuld. Het blad wijst op de moeilijkheid inzake den uitvoer van landbouwproducten, dat Engeland alleen in schatkistbil jetten wil betalen, wat eigenlijk op hetzelfde neer komt als „op de beer", en vervolgt dan: Ten slotte is dit de hoofd zaak niet. De landbouwproducten en de margarine, waar het voor Engeland om gaat, moeten, volgens den Eogelschen eisch, naar Engeland gebracht worden op Nederlandscbe schepen. Hier komt het op aan. Met andere woorden, Engeland eischt, dat de Nederlacdsche stoomvaart, die na de afkondiging van den onge- breidelden duikbootoorlog den „meedoogenloozen" duikbootoorlog, gelijk Reuter hem terecht betitelt, en dit is voor Reuter een zacht woord de vaart op Engeland zoo goed als geheel heeft gestaakt, haar bedrijf door het gevaarlijke gebied zal her nemen, en haar booten en bemanning zal wagen, om Engeland landbouw producten (contrabande) te leveren. Zie hier dus de positie van onze scheepvaart in beeldDuitschland guillotineert ons. Engeland, dat over de barbaarschheid" van dit bedrijf niet uitgesproken raakt, tracht ons te dwingen, ons hoofd onder de guillotine te steken, w(jl het voor zich daar voordeel in ziet, Wij wen- schen niet verkeerd begrepen te worden. Op de kwalificatie van den meedoogenloozen" duikbootoorlog dingen wy niets af maar hoe moet men de handelwys van Enge land noemen, dat, zonder schyn van recht, een ander willens en wetens tracht te dwingen, zich tot slacht offer van „barbaarachheid" te maken Wy vatten samen. In Engeland zyn een twintigtal Nederiandsche schepen, die daar „gedwongen" ver- biyf houden. Om deze schepen terug te krygen, moet Nederland een los- prys betalen, in materieel- en levens gevaar. Onwillekeurig gaan onze gedachten terug naar practyken van de oude Mooron, die schepen op zee inpikten, en dan een losprijs ver langden. De „Times" dio ons gisteren be- rêikte, bevatte toevallig juist een artikel over „de nieuwe zeerooverjj"; daarmede wordt in dat blad de Duitsche duikbootoorlog bedoeld. Onze graanschepen. De door de N. O. T. met de Brit sche reg. gevoerde onderhandelingen het uitvaren mogelijk te maken van onze graanschepen welke op het oogenblik gereed liggen om in bal last naar de Vereenigde Staten te vertrekken, hebben ertoe geleid, dat het vertrek is toegestaan, onder voor waarde, dat deze schepen Halifax aandoen endat zy voor het tegen woordige geen havens binnenloopen ten zuiden van Kaap Hatteras. Hierbij dient op gemerkt te wor den, dat de verleaude toestemming niet is te beschouwen als een alge meens regel voor de toekomst, maar dat over elk verder geval afzonder- ïyk zal worden beslist. Steenkool. In verband met de in de laatste dagen in verschillende dagbladen voorkomende beschouwingen in zake de kolenvoorziening van Nederland, deelt de Rykskolendistributie her volgende mede De invoer van Duitsche kolen, welke in Januari nog geen 100.000 ton heeft bedragen, terwyi op 220.000 ton voor die maand gerekend was, heeft gedurende de maand Februari tot op heden, wegens de stremming van de scheepvaart op den Ryn, feitelijk geheel stilgestaan. De met Duitschland in zake het transport per spoor gevoerde onderhandelingen hebben tot het resultaat geleid, dat thans voldoende Nederlandsche wa gens naar Duitschland zyo gezonden om het mogelyk te maken dagelijks acht extra kolentreinen de Neder landsche gt6ns te doen passeeren. Verwacht wordt, dat heden zes extra-treinen Nederland zullen binnen komen. Bovenbedoelde acht extra-treinen kunnen dageiyks ongeveer 4000 ton kolen aanvoeren, d. i. per maand van 25 werkdagen 100.000 ton. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat door dezen aanvoer, welke in hoofdzaak uitsluitend voor de spoorwegen en de gasfabrieken is bestemd.' de groote moeiiykheden, waarin wy ons thans iuzaks de kolenvoorziening bevinden, in zeer geringe mate uit den weg worden geruimd. Nederland heeft in 1916 per maand een verbruik aan kolen gehad van 700.000 750.000 ton. Rekent men nu zeer optimistisch de productie uit Limburg op 225.000 a 250.000 ton per maand, en neemt meo aan, dat het mogelijk zal zy'n behalve de 100.000 ion per spoor nog 250.000 ton langs den Waterweg uit Duitschland te verkrijgen, één hoeveelheid, welke het tot dusverre' gedurende den oorlog nog niet gelukt i3 over water aan t.e voeren, dan zou dit. te zamen toch slechts uitmaken een kleine 600.000 ton per maand en zou derhalve het verbruik in Nederland alleen by door voering van de thans ingevoerde besparing en bedryfsinkrimping ten naastenbij kunnen worden gedekt. Wat Engeland aangaat, de aanvoer van de in December toegezegde hoeveelheid van 220.000 ton per maand, welke noch in December, noch in Januari' is aangevoerd, is thans door de van Engelsche zyde gestelde eischen inzake het gebruik van de schepen sinds 1 Februari voorloopig geheel stopgezet. Neemt men dan nog in aanmerking dat de hier te lande bestaande voor raden door den tot heden in de maand Februari totaal stopgezetten aanvoer uit het buitenland en.de zeer geringe levering door Duitschland gedurende de laatste vier maanden bijkans totaal uitgeput zyn, terwyi door de felle koude der laatste weken voor huis brand stellig 100.000 ton meer ver bruikt is, dan waarop by een nor malen winter had behooren te worden gerekend, dan zal het een ieder duideiyk zyn, dat al moge ook uit Duitschland voor het vervolg een hoeveelheid van 350.000 ton per maand worden ingevoerd en uit Engeland, ondanks de scheepvaart- moeilijkheden, nog een zeker kwan tum aangevoerd kunnen worden, de kolenvoorziening van Nederland nog gedurende verscheidene maanden met groote moeiiykheden zal hebben te kampen. Da eerste kolentrein uit Duitschland is gisternamiddag omstreeks 4 uur te Arnhem aangekomen. De trem bestond uit 42 wagons. 8ebrek aan zout. Naar het „Hbl." meldt, doet zich in de laatste weken hier en daar nijpend gebrek aan zout gevoelen. Naar het blad mededeelt, dateeren de moeiiykheden reeds vanaf October 1916, toen vry plotseling alle zout- zendingen uit Duitschland ophielden. In Duitschland verlangde men voor de zoutlevering invosr van andere artikelen uit Nederland, en een garan tie dat het geraffineerde zout, afkom stig van het Duitsche ruwzout direct noch middellijk in handen der ge allieerden zou komen. Hiervoor werd een aparte controle ingesteld. Tydens de langdurige ouderhande lingen werd de invoer stopgezet. Ten slotte kwam echter een contract tot stand. In verband hiermede zullen de zoutzieders aan bepaalde bedry ven bv. do margarinefabrieken, die alleen naar de geallieerde landen exportee ren absoluut niet mogen leveren. Voor do levering aan andere bedry ven huidenzouterijen,darmonzouterijen, de geheele chemische industrie enz. moet telkens weer de toestemming van de Deutsche Handelsstelle worden verkregen, terwyi eindeiyk de andere afnemers alléén worden bediend wanneer zij garantie geven, dat het zout slechts gebruikt wordt voor hun gewone bedrijf. Toen d6ze overeenkomst eonmaal tot stand gekomen was, kwamen weder qenige partijen ruw zout uit Duitschland, nl. die, welke bij de stopzetting van den uitvoer reeds verladen waren. Kort daarop trad de vorst in en sloot ons land opnieuw af van den verderen toevoer. Ingezonden Mededeeling. Isarbeurt TJ SlJmiWol Monsterkamers 2119 A en B. Tandmiddslen - Eau dl Cologna - Faifumaiiin. Zóó is langzamerhand het gebrek ontstaan. Nóg zal men zich hier en daar eenige wekenjnoeten behelpen. Maar, nu de rivieren en kanalen spoedig weder geheel voor de vaart open zullen zijn, mag de vorwachting worden gekoesterd, dat de levering, al gaat deze dan niet meer zoo vlot als vroéger, binnenkort weder vrij geregeld zal plaats hebben. Aardappelmeel voor do banketbakkerij. Naar de Bakkersbondscouiant, het officieel orgaan van den Nederl. Bak- kerBpatroonsbond bericht, is er bin nenkort een regeeringsbesluit te verwachten, waardoor het gebruik van tarwebloem voor de banketbakkery verboden zal wordeD. De regesring zal dan in plaats van tarwebloem, aardappelmeel beschikhaar stellen. Do gasbesparing te Amstsrdam. Het „Hbl." meldt dat men tot dusver te Amsterdam or niet in geslaagd is meer dan 19% te be zuinigen in plaats van de door den Minister gewenschte 35%. Over het geheel genomen, zegt. het blad, begrijpt en billykt het publiek den drang naar nbg meer bezuini ging, maartal van omstandig heden doen zich voor, die een minder gasverbruik onmogelijk maken. De een heeft een zieke thuis, wiens kamer voortdurend door de gas kachel op temperatuur moet worden gehoudeD, een tweede verhuurt, als gevolg van de tijdsomstandigheden, kamers; een derde heeft zyn kook- fornuis en vulkachels afgeschaft en stookt volgens een vroeger van ge meentewege verstrekt advies, op gas. En in tusschen hebben de gasfa brieken deze maand nog geen kilo gram steenkolen ontvangen; men teert van den opgedanen voorraad en gaat daardoor per week 4000 ton achteruit. De Rijksmiddelen. In Januari is blijkens den middelen staat ontvangen f 16.098.796, dat is ruim f2.500 000 meer dan in Januari 1916. Verschillende omstandigheden in aanmerking nemende, o. m. dat de inkomsten van post, telegraaf en telefoon., niet meer op dezen staat verantwoord worden, bltjkt, dat hét bedrag feitelijk hooger is dan ooit te voren. Byna alle middelen hebben hiertoe bygedragen. Ten achtsr bleven alleen de loodsgelden, de domeinen en de wy'naccljns. Zoo brachten de loodsgelden f 71.500 op tegen f114.600 in 1916. Zij geven wel een scherp beeld van de vermindering van onze toch reeds zoo geducht belemmerde scheepvaart. By de domeinen moet men rekening houden mot het feit, dat de opbreDgst in het vorig jaar abnormaal hoog was. Bij de wyn- accijna bedraagt de vermindering slecbts een paar duizend gulden. Van de middelen, die meer ople verden, gaf de suikeraccyns een ver hoogde opbrengst van f 1.12 millioen te zien. Deze ontvangsten hebben betrekking op de consumptie gedu rende November 1916. Deze hoeveel heid is aanmerkeiyk grooter geweest dan het vorig jaar. Hierby komt nog, dat teruggave van accijns, wegens uitvoer van suikerhoudende goederen, slechts vorleeud is voor een hoeveel heid, dio ongeveer de helft bedroeg van die in het vorige jaar. De tweede belangrijke styging be treft het gedistilleerd, waaruit f2.19 millioen binnen kwam tegen f 1.62 millioen ten vorigen jare. Door dezen vooruitgang van f 550.000 wordt echter slechts een deel goedgemaakt van den achterstand van 8 ton, die December 1916 in vergelijking met hst voorafgaande jaar had gebracht. De registratierechten leverden f 1.239.000 op, tegen f682.000 in Januari 1916. Dit laatste was reeds bijna tweemaal hooger dan het in 1915 ontvangen bedrag. Met uitzon dering van de maanden November en December 1916, is het cyfer het hoogste, dat ooit werd geboekt. De hypotheekrechten brachten meer dan 2 maal zooveel op "als in Januari 1916. (f117.200 tegen f63.000). De zegelrechten gaven een vermeerdering van meer dan een ton. De directe belastingen hebben ruim gevloeid. Uit het personeel kwam ruim een ton meer ip, uit de ver mogensbelasting een halve ton, uit de inkomstenbelasting f75.000. De opbrengst der accynzen op zout, bier en geslacht toont opnieuw een voor uitgang aan in verband met de hooge pryzen, den aanwas der bevolking etc. Gunstig biyveu ook de cyfers der belasting op goud- en zilverwer ken. De io Januari ontvangen bate ad f56.600 (tegen f48.000 verleden jaar) overtreft het vroegere record van Januari 1914; destijds het hoogste bedrag, dat ooit in een enkéle maand was binnengekomen, met ruim f 6000 of 12%. De invoerrechten, hebben opnieuw een vermindering gebracht, zij het ook, dat deze slechts f75.000 d. i. nog niet I heeft bedragen. Intus- sehen is dit resultaat feiteiyk zeer gunstig, wanneer men in aanmerking neemt, welke belemmeringen het verkeer in Januari ten gevolge van ysgang heeft ondervonden. Het ruime vloeien der invoerrechten houdt ech ter uitsluitend verband met de sterk verhoogde prijzen der artikelen, waar over invoerrecht naar de waarde moet worden betaald, en vormt hoe langer hoe minder een aanwyzing omtrent de bedry vigheid in het zakenleven. Yerder heeft het Ryk in Januari f2.5 millioen opcenten voor het lee- ningsfonds ontvangen, d. i. ruim 5 ton meer dan verleden jaar, alsmede f 3 millioen uit de belastingen in ver band met de buitengewone omstan digheden. Verreweg het grootste aan deel hebben hierin de verdedigings- belasting Ib en II gehad, d.w.z. de extra vermogens- en inkomstenbe lastingen. Uit de oorlogBwinstbelas ting zyn nog slechts een luttele f81.000 ontvangen. Een ledige doodkist. 23 jaar geleden stierf te Edam een klein stumperig boertje aan rugge- mergatering. Na enkele jaren her trouwde d9 weduwe, die kort daarop naar Amerika vertrok, alwaar zy is overleden. Niemand keek meer naar het graf om. - Tot in den loop der vorige week het graf, waarvan de wettelyke ter mijn was verstreken, moest worden geruimd. De kist werd te voorschyn gehaald, geopend en., ledig bevonden- Waar is het ïyk, wat is er met hot stoffelijk overschot geschied? De doodgraver en zyn helper, die de ter-aarde-bestelling verrichtten zyn overleden. De enkele familieleden te Edam woonachtig, vernamen de lugubere geschiedenis uit den mond van hem, die de kist heeft opgegraven. Zy zyn diep onder den indruk van hetgeen is geschieden wenschen niots liever dan deze zaak tot klaarheid te brengen, maar hoe, op welke manier! De hoogbejaarde vader, de zwager en de zuster, allen herinneren zij zich het lijk te hebben gezien kort voor de kist werd dicht geschroefd. Een, in verband met verschillende omstandigheden, onwaarschyniyke veronderstelling wordt uitgesproken, dat bier de schonnende hand aan het werk is geweest. Echter wordt ook de meeniüg uitgesproken, dat mis schien iemand het zieke iichaam aan de snykamer zou hebben verkocht; en dat, op het allerlaatste oogenblik de kist nog eens geopend is om 't uitgeteerde lijk de laatste rustplaats te ontnemen... en in dit verband beschouwd, zou het andere gerucht van waarde kunnen zyn, dat in plaats van met schroeven de kist slechts met spijkers gesloten bleek. De burgemeester van Edam, die als hoofd der politie de zaak in onderzoek heeft, zal zich met het anatomisch laboratorium to Amster dam in verbinding stellen. Eu zoo kan het dan gebeuren dat bet ge heim van de ledige doodkist ten slotte toch nog wordt ontsluierd. Een brutale roover. Een zeldzaam brutaal stukje is Maan dagavond te Hoogkarspel uitgehaald. In het holst van den naeht is daar een man dié zyo gelaat onherkenbaar had gemaakt, de woning van den landbou wer Berepoot binnengedrongen. Met een mes dreigende kwam hij voor het bed van B. en eischte het aan wezige geld. Toen het niet snel ge noeg gegeven werd gaf de indringer den boer een snee over de hand. De ze heeft daarop f600 afgegeven. Aldus het verhaal van den mis handelden en'beroofden landbouwer. Raadsoverzicht. Al dadelyk by het binnenkomen in de vestibule van het raadhuis botsten wij tegen de publieke tribune op. Niet te verwarren met de publieke opinie. Die de tribunisten nl. stonden, in een kluitje bijeen in de dikke duister nis. 't Was een griezelig gezicht, maar wij begrepen, dat het slachtoffers waren van den nood der tyden en dat het nog lang niet het ergste was hier in een kluitje bijeen te staan. Tot belooning kwamen we even later in een keurig-verlichte raadzaal. Zes lichten braDdden er en óen voor de tribune, 't Was voor de raadsleden drie man per licht, 't geen heusch niet te veel is voor een verlicht menseh. Maar niet allemaal hebben daar genoeg aan. Natu.uriyk was er een betweter, die mopperde en natuur lijk was het de s. d. a. p. „Poffer- dikkie", mompelde de heer Michels, „wat een licht, wat een licht 1" „Ja", riep de heer Biersteker, „dat kon wel wat minder!" Maar de Voorzitter, goedmoedig als steeds, zeide,'t Is uit reverentie voor de edelachtbare heeren geschied 1" Toen werden ze allemaal lekker als kip. Al dadelijk was de s. d. a. p. byna het slachtoffer. Er was nl. het vorig jaar een motie van haar aangenomen, waarin eene principieele verklaring werd afgelegd hoe de Raad stond ten opzichte van verplichte school- voeding resp. -kleeding. De uitspraak was gunstig, d.w.z. dat de meerder heid zich vóór het principe verklaarde. Nu had de s. d. a. p. al eens aan gedrongen om werk te maken van deze geschiedenis en zij werd zoet gehouden met de mededeelingen, dat er aan gewerkt werd. En nu waren B. en W. dan met een voorstel ge komen, dat echter negatief was en alleen een overleg wilde met de vereeniging „Kindervoeding". Want zoo heel erg was het niet noodig hier, zeiden B. en W., aan de hand van rapporten. De heer de Zwart wilde de beslissing over dit prae- advies aan houden en dan de rapporten, o.a. van den armenraad, die, naar de heer de Zwart zeide, tot eigenaardige conclusies kwam, in druk rondzenden aan de leden. Neen, zei de heer Bier steker, laten we dan B. en W. een nader onderzoek opdragen. Wat heb ben we nu aan al die rapporten, die zijn toch naar éen model gemaakt. Mij best, zei de heer de Zwart, maar... toch de rapporten in druk. En toen de heer Adriaanse óók het voorstel van B. en W. verdedigde, had men het lieve leven gaande. Wel allemachies, riep de heer De Zwart uit, den yorigen keer heeft deze hoer breedvoerig betoogd, dat schoolvoeding en -kleeding uit den booze is volgens de principes der antirevolutionairen, en nu verdedigt hy de voorstellen van B. en W. en wil overleg plegen met „Kindervoe ding". Dat klopt niet, meneer de voorzitter, dat klopt niet. En ik snap het wel m. d. v.de andere heeren hebben óók last van hun principe. Dat ding zit hen in den weg, ze kunnen het niet verstuwen. Hè, meneer de Voorzitter, zeide de heer Adriaanse, dat vind ik nou niets aardig van meneer De Zwart, om my verdacht te maken. Maar ik vind eerst particuliere hulp en dan pas de gemeente, en niet: maar te geven noodig of niet. Heeren, zei de Voorzitter,, schei nou uit. Dan kunnen we de discussie sluiten. Nog vyf minuten, riepen ze van allen kant, en zoo groeide er een uur gaslicht uit zonder dat het iets lichter werd. Want de heer De Ven zei, dat de heer De Zwart zich vergistte als hy meende, dat destyds, by de-prin cipiële uitspraak, ook besloten ia hoe de verstrekking zou moeten plaats hebben, en de heer Michels vond, dat de heeren Adriaanse en Biersteker zich vergis'ten als ze meenden, dat die rapporten zoo be langrijk waren. Terwyi de heer Bier steker zei dat de heer Michels zich vergistte door opnieuw een grooten boom op te zetten over het beginsel. Toen het uur om was, nam de Voorzitter weder.den hamer ter hand en sloot de discussies. En weder laaide opnieuw het gaslicht op en kostte het een half uur minstens aan gas. En dan te bedenken, dat wij in de vestibule tegen elkaar aan botsten, on dat hst hier, trots al dat geda gepraat, maar niets lichter werd! Want toen dan eindeiyk voor de derde maal (het kau ook vierdemaal zyn geweest, wij raakten den tel kwyt) de discussies gesloten werden en bleven, waren we nog maar aan do opdracht die B. en W. aanvaardden, om een nader onderzoek in te stellen. Zie hier dus van moeizaam streven het resultaatdat de vlieg, die de s.d.a.p. den afgeloopen zomer ving in den vorm van de principieele uit spraak, in de room der discussies bijna ware verdronken, als niet de heer Biersteker het beestje hadde ge red. Of het ten slotte ook goed was, dat er zes lichten brandden. Toen eenig kleingoed van de baan was, kregen we de zaak de^ winkel sluiting. De tijd is er rijp voor, zsiden B. en W. en het moet nu maar. Nu waren hieromtrent eenige amende menten ingekomen van de S.D.A.P. Allereerst was er een amendement van B. en W. zeiven. Die wilden nu met het oog op gasbesparing om 7 uur sluiten, inplaats van 8 uur. Dit was iD overleg met de winkeliers vereniging,, die gezegd hadals 't moet dan moet bet, maar dan ook radicaal en geen openbiyven met petroleumverlichting. Want de een heeft een groote lamp, de ander een kleine, en de-derde een nachtpitje... dat is te ongelijk. Dan allemaal maar sluiten. Maar dit was het meest radicale gedeelte van den Raad toch te radi caal. Neen, zei de heer Michels, 8 uur sluiten, best, maar 7 uur grand merci. Dan wordt het publiek de dupe. Maar toch werd deze wij ziging aangenomen, vooral toen de heer Grünwald zei, dat het met petroleum ook nog wel eens de spuigaten kon uitloopen. (D.w.z. niet de petroleum, maar de voorziening). 'i Wordt dus, voor ééne maand ongeveer, om 7 uur sluiten voor de winkels, 't Is draconisch, de Voor zitter zeide het zelf, maar wat is er aan te doen? 't Kan nog erger. Helaas! de eindstemming kon niet plaats hebben, omdat de stemmen staakten by" een nieuw, ook door de S. D. A. P. voorgesteld artikel, dat de Zondagsrust voor kappers en barbiers moest invoeren. Wat was het geval? De kappers willen Zoudag3 wel sluiten, maarer is één „collega" die niet wil. En nu verzochten zij aan den Raad om wettelyke Zondag sluiting in te voeren. Eo hierop staakten de stemmen. Want enkelen, de heer Van Neck o.a. betoogden, niet ton onrechte, dat hek niet aan ging voor ééne categorie ten derge- lijken maatregel in te voeren; anderen, de voorstellers c.s. zeiden, dat het toch niet zoo erg was, waar de betrokkenen (min éen) er zelf om vroegen. Beide partyen hadden na tuurlijk geiyk, maar het grapje kost ons een nieuwe vergadering. Eén recalcitrante barbier is de oorzaak, dat de gemeente heden, Donderdagavond, een nieuwe zitting moet uitschryven met den aankleve van dien: presentiegeld 21 X 8.— plus een tiental gaspitten, kachels etc. (om van het sigaren grabbelkistje niet te spreken). Een burger, die zyn geld niet opbrengt. De andere artibeleq werden aan genomen bet halfuurtje speling, dat de winkelier 's avonds krygt om zyn klanten, die op het sluitingsuur komen, nog te bedienen, werd inge kort tot een kwartier. Teutende oude juffrouwen, zullen dus haar buur praatjes aanzienlijk moeten inkorten. De heer Bok hield een zeer merk waardig speechje over deze zaak. Zou de heer Bok niet weten, dat er ergens in Europa oorlog is? Ook de heer Van Breda hield er eigenaardige opinies op na. Dez6 heer redeneerdewe moeten 35 op gas bezuinigen, dat is het voorschrift van den minister. Waarom moet nu een winkelier meer bezuinigen dan 35 torwyl er genoeg niet-winkeliers zyn, die het percentage niet bereiken? Inderdaad, die zyn er en de Voor zitter toonde aaD, dat daarmee reke ning wordt gehouden, b.v. met zieken e.d. of menschen, die al op hun minimum zyn. We waren nu aan het einde der agenda, maar het interessantste, zy het niet het stichteiykste, tooneeltje zou nog komen. Er was storm in aantocht, een storm in een glas water beroerde een uur lang do heilige wanden der raadzaal. De vloer dreun de, de zoldering zwoegde en piepte, de punt van het perspotlood brak af en de publieke tribune was muisstil een olifant zou een muis baren. Wat was er gebeurd, dat zoo heftig de rust verstoorde in onB mieren nestje? Was het de miereneter, die zijn spitsen snuit tusschen ons instak en ons en onze reputaties oppeuzelde met huid en haar? Lieve lezer, het was slechts de heer De Zwart, die zich verelikte in een portie erwtensoep. Een beentje scheen in zyn keel geschoten te zyn, en maakte, dat de heer De Zwart 't benauwd kreeg, hoestte en proestte, en blauw werd en rood van be nauwenis. Was de soep te heet? zal de lezer vragen. Was ze gepeperd of te zout? Of wat was de reden van de ver- 8likkery van den overigens zoo be- zadigden heer De Zwart? Neen, dat alles was in orde. Maar de bereiding deugde niet: de. soep was niet bereid volgens het aloude, beproefde recept der sociaal-demo cratie, en daarom verslikte zich de heer De' Zwart eraan. Om het min der bloemrijk uit te drukken: het was Prinzipienreiterei van dien heer om zoo te fulmineeren tegen een goed bedoelde en vermoedeiyk ook goed- opgezette beweging, die cu toevallig met van de S.D.A.P. uitgaat, docb die in wezen precies even democra tisch en even sociaal is ais de partij zelve. Het was star en strak marxisme, dat. de heer De Zwart in den Raad bracht in den vorm van snert of boerenkool met worst, en bet bleek, als alle marxisme, in de praktijk absoluut onbruikbaar. En het was ergeriyk, dat de heer De Zwart zich tot de woorden „dilet tant-komedianten" liet verleiden, ter- i wyi hij zoo goed als ieder ander, weet, welk een nuttig, sociaal werk de Volksbond al heeft verricht, met zyn volkskoffiehuizen enz., zoodat men ook in de goedkoope keukens wel vertrouwen mag hebben. Trou- -wens, zijn partijgenooten zullen de felle speech van den heer De 'Zwart ook met verbazing hebben gehoord. De heer Biersteker verweet den Voorzitter den spr. Diet tot d'e orde te hebben geroepen by de woor den „dilettant-komedianten", en do Voorzitter verdedigde zich door t.e zeggen, dat hy niet graag het debat wilde tegenhouden door integrijpei Maar de heer De Zwart, die, door zyn booze wóórden, npodeloos velen, die, van een ander standpunt, hun sociaal werk even 'goed meenen en even goed verrichten als de s.d.a.p griefde, de heer De Zwart 7ond bet niet noodig zyq woorden te herroepen. De heer De Zwart, kreeg behoorlijk op zijn vestje over zyn houding. Te betreuren zou het zyn als hierdoor bij de arbeiders de zaak der goed- 1 koope maaltijden werd bedorven. Want het is juist voor den arbeider zoo'n groot belang als dit slaagt. The rest issilencewel was er nog een geheime zitting over deze geschiedenis, maar daar heeft, m< t uw verlof, u noch ik iets mee te maken. Eu zoo gingen we huis toe, om Donderdagavond weer present te zijn. Uit de Pers. De criils'aan Financiën. Onder den titel „de wonde plek" schrijft het „Handelsblad": Wat' hapert er toch iu dezen tyd aan onze finautieele leiding? Binnen een jaar beleven wij nu de derde miniatercrisis aan Finacciön. We zullen maar niet diep iDgaan op do vraag, of de schuld van die crississen heeft gelegen by een der Kamers, bij de betrokken Ministers of by den Ministerraad. In 't .algemeen schijnt wel te mogen worden betwyfeld of bij alle elementen, die in zoo'o crisis meewerken, wel voldoende het volle j besef van den ernst der tyden heeft geheerscht. De schrijver betoogt dat de volks vertegenwoordiging recht heeft om te worden ingelicht over de oorzaak van dit buitengewone aftreden. Er was conflict tusschen den Minister en den Ministerraad. Den ganschen Ministerraad? En waarover? Daarop j dient zoo spoedig mogeiyk een ant- j woord te worden gegeven. -Het ge- I schil is, zegt de schr., niet van dien i aard, dat het niet ten volle kan worden belicht. Dubbele aanspraak op zulk een opheldering, meent de schr. mag de Eerste Kamer maken. Deze immers, die kort geleden vry algemeen Is j hard gevallen (o.i. terecht) wegens de luchthartige wy'ze waarop rijden heer Van Gijn deed heengaan, zal thans byzonder benieuwd zyn on met reden naar de oorzaak van een conflict, dat den toen met kunst en vliegwerk behouden Minister tbch tot aftreden noopte. Wy betreuren, aldus gaat het Hbl. voort, het heengaan van den heer Van Gyn intusschen hoezeer wy ons ook verheugen over de oplossing der crisis.... waarmee men ook nu weer byzonder fortuiniyk is geweest. I (de heer Cort van der Linden heeft waarlyk verbysterend veel geluk in het.... spel).Wy betreuren dat. aftreden niet alleen om de verzwakking der positie van hét Kabinet, die van deze I ongestadigheid aan Financiën het gevolg moet zijn. Ook om het heen gaan van deze bekwamen financier van aangename omgangsvormen. Hij was snel persona grata in de beirto Kamers geworden en het is waariyk niet geweeBt uit gemis aan waar- deering van zyn persoon dit is duideiyk uitgesproken geworden - dat de Eerste Kamer met hem in conflict geraakte. Hy heeft nu byna een jaar geleden, h6t land 'n grooten dienst bewezen door, als de eenige man dien ieder de aangewezene achtte, tegen zy'n eigen zin de zware nalaten schap van den heer Treub te aan vaarden. En hy heeft opnieuw het landsbelang boven zyn persoonlijke neiging gesteld dooi-, in het conflict met de Eerste Kamer, zich te laten vinden voor een compromis. Nu is hy, ondanks dat alles, binnen het jaar zyn vroeger ambt aan Financifin kwyt én zyn ministersportefeuille. Hy had beter verdiend. En dat by nog eens zou stranden op een conflict met zy'n eigen collega's, dat is zeker wel het aller laatste dat by, by het aanvaarden van zyn ambt, heeft kunnen voorzien. Maar het land zal zy'n optreden in dezen oorlogstydmèt dank berdenken. Overdenopvolger, den oud-minister Treub, zegt de „Hbl."-schryver Wij zijn ervan overtuigd, datgansch Nederland - misschien met uitzon dering van een zekere groep van rechts met groote ingenomenheid zal vernemen, dat de man, die nog geen jaar geleden zyn afscheid mot een Koninkiyke dankbetuiging voor de den lande bewezen „zeldzaam bel&ngryke diensten", thans weder in het ministerie treedt. Om het zoover te brengen zal hy, en zullen.ook wol anderen, zeker wel zich over eenige moeilijkheden hebben] moeten heen- zetten. Maar met goeden wil van weerskanten is dat gelukkig :gegaan. En het land ziet weer een plaats van gezag innemen door den man wiens kracht on genialiteit het Bind» Aug. 1914 zoo ongemeen heeft loeren waardeeren. Over den aard van het diepgaand geschil kan men slechts gissen, aldus de „N. Rott. Crt." In de belasting- ontwerpen, de algemeene belasting- politiek van den heer van Gyn ligt het naar alle waarschynlykheid niet.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2