INCASSEERINGEN f HAEMQFERRIN^ P. GROEN ZOON Leger des Heils, Wyberi Niets veiliger OP BINNEN- EN BUITENLAND REKENING-COURANT. DE HELDERSCHE BANK. GEMEENTERAAD VAN HELDER. te Schagen, opMAANDAG 26 FEBRUAR11917, Advertentiën. Automobii GrasgewasenVischwater Jönköpings Westra v/h. A. KLIK, (Vervolg van pagina 1). De heer Dg Zwart wijst er op, dat 7 uur-sluiting geen meerdere gasbesparing geeft. En moeten ter- wille van wat petroleumbesparing bepaalde takken van bedijif in gevaar worden gebracht? Als de barbiers gedwongen worden tot sluiten en alleen Zaterdagavond open mogen blijven, zal daarvan het gevolg zijn, dat ze heel wat klanten minder be dienen, omdat de meeste arbeiders in de week dan niet kunnen en zich minder zullen laten scheren. Dit hpeft de s.d.a.p. dan ook genoopt tot een tusschenvoorstel. Ook het half uur speling moet ingekort met het oog op de taak voor de politie. Het betoog inzake de commissie bevreemdt spr. Nooit hebben, in eene commissie, de belanghebbenden de meerderheid. In dien de voorlichting gevraagd wordt van anderen, dan moet men ook anderen dan belanghebbenden raad plegen. Het standpunt dat men in neemt tegenover de Zoadagsluiting heeft spr. niet gehoord. Hij hoopt, dat B. en W. dit zullen overnemen, WA) meenden althans één rustdag te moeten geven. Be Voorzitter merkt op, dat het niet gaat om een bepaald geval van bezuinigiDg. Er moet op alles worden bezuinigd, ieder uur is er een. De heer Van der Veer merkt op, dat Koegras altijd achterstaat by de petroleumvoorziening. Laat men er eens aan denken, dat het in dezen tijd noodig is vaak een paar uur licht te branden ten einde werkzaamheden te verrichten (melken, etc.) De heer Van N e c k vindt, in tegenstelling met de opmerkiDgen des heeren Micbels, dat wij alles moeten doen om zooveel mogelijk het toekomen met onze voorraden te rekken. De regeeriüg zal wel al hst .mogelijke doen om de stelling den Helder niet in dónker te doen zitten. Wat de Zondagssluitiog be treft, moeten wij, ter wille van dén man, die weigert, nu by plaatse lijke verordening de Zondagssluiting afkondigen voor ééne categorie Dat gaat niet. Dan sluite men alle winkels. De heer De Zwart. De barbiers vragen er zelf om. De heer Adriaanse voelt er uitteraard veel voor alle pogiDgen in deze richting toe te juichen en aan te moedigen. Spr. onderschrijft de bezwaren tegen bet voorgestelde sluitingsuur. De Winkel. Ver. heeft echter gezegd zich te zullen schikken als bet noodig is, doch dan ook alle andere verlichting te willen uitschake len, omdat dat onbillijkheden schept. Voor die eene maand zal dit wel het beste «oiddel zijn. Want juist de groote bron van ontevredenheid is, dat de een petroleum heeft en de ander niet.. De beer G r n w a l d voelde voor de redeneering van den heer Michels. Maar spr. veBtigt er de aandacht op, dat ook petroleumbesparing nood zakelijk is. Op het oogenblik is er 76®/» van den aanvoer, maar als het verbruik op denzelfden voet blijft als tot nog toe (hot ii den laatoten tijd enorm toegenomen) cfan wordt dit percentage in de toekomst wellicht gebracht op 60 of zelfs 50 ®/0. Laat men dus met dit artikel ook zoo zuinig mogelijk zijn. Spr. kan dus niet meogaan met den heer Van Breda. Be heer Bok vindt het uit den booze, dat iemand in het vrije Neder land aldus gedwongen kan worden. Spr. ia altijd tegenstander geweest van verplichte winkelsluiting. Hoe dikwijls is een winkel (spr. heeft het oog op de kleine winkeliers) Biet een bijverdienste. De heer Biersteker: De heer Bok is de eenige, die zich tenminste aan het onderwerp houdt. De andere heeren bespraken alleen de gasbespa ring. De stem van den heer Bok is vrij wel een IJdele klankwy zijn allen over tuigd van de urgentie der sluiting, ea de Raad zal den heer Bok dan ook wel alleen laten staan. Spr. wil de verordening onveranderd vaststel len, en geene wijzigingen als die van de heeren De Zwart c. a. accepteeren, de belanghebbenden zijn door Winkeliers-Vereeniging in de gele genbeid gesteld hun bezwaren te berde te brengen, en ook de onge organiseerden hadden gelegenheid daarvoor. Bijna unaniem was men vóór de winkelsluiting. Raadsleden zijn onnoodig in de commissiede Zondagssluiting, spr. voelt er voor het verzoek in te willigen. Wat de kwestie van het. uur betreft, het heeft spr. gefrappeerd, dat dit be straden is van eene zijde waarvan men hek 't minst zou verwachten. Spr. zet nader uiteen, dat de bespa ring nog niet goed is geregeld, in Weeshuis en Ziekenhuis b.v. branden iu de gang nog lichten, in het Raad huis zelf is thans de gang in bet duister, terwijl in de Raadzaal zelf 6 lichten branden, enz. Spr. wil eene progressieve besparing, zooala in Baarn vigeert. Hierover wordt nog nader van ge dachten gewisseld. Wethouder De Geus bestrijdt de verschillende be zwaren, ingebracht tegen het voorstel van het D. B., en de heer D e Zwart zet nogmaals nader het standpunt der fracie uiteen. Ten opzichte van de samenstelling der commissie gold bij spr. het principe „Gelijke monniken gelijke kappen". Destijds, bij de kwestie van het werk lozenfonds, vond men het noodig ook anderen zitting in de commissie te doen nemen, thans niet. De heer Van Breda meent, dat slechts een deel der belanghebbenden is gehoord en dit niet alle winkeliers vertegenwoordigt. De commissie uit de winkeliers, die de zaak besproken heeft met het D. B., was pro-winkel sluiting en maakte er propaganda •voor. Spr. vindt dat eenzijdig; men moest ook de andere party hooren. De heer Van N e c k vindt dat, wat de heer Van Breda aanvoert, beneden peil. De heer Van Breda disqualificeert nu eene vereeniging, wier advies gevraagd is. Ook de heer De Geus protesteert tegen de woorden van den heer Van Breda. Als niet genoeg tegenstanders zich hebben uitgesproken, is dat de schuld van henzelf, die niet naar bet raadhuis zyn gegaan. Spr. zelf heeft ofschoon lid van. de orga nisatie der banketbakkers, geen con vocatie gebad betreffende eene verga dering, die erover gehouden is. De discussies worden gesloten, waarna de heer Van Breda het woord vraagt voor een persooniyk feit. 3pr. deelt mede, dat op de afdee- lings vergadering van den Banket bakkersbond wel degeiyk het besluit is gevallen inzake de winkelsluiting en dat de heer De Geus behoorlijk convocatie heeft gekregen. In stemming komt allereerst het amendement op art. 1 om in plaats van 7 uur 8 uur te lezen. Verwor pen met 10 tegen 8 stemmeD. Voor de H.H. Zondervan, Spangenberg, Baak, Harjer, Bok, Michels, De Zwart en Van Breda. Art. 1 wordt aangenomen. De heer de Zwart geeft in over weging thans eerst in stemming te brengen het nieuwe art. inzake de Zondagssluiting voor barbiers. Aldus besloten. Hieromtrent staken de stemmen. Vóór stemden dehh. Van der Veer, Zondervan, Spangenberg, Grünwald, Baak, Adriaanse, Michels, de Zwart en Biersteker. Art. 2 wordt aangenomen. Het amendement op art. 3 (kwar tier speling by sluiting in plaats van half uur) wordt aangenomen. Vóór de bh. Zondervan, Spangenberg, Baak, Adriaanse, Michels, de Zwart, vaö Neck, de Ven, Verfaille en van der Veer. De volgende artikelen tot en met 6 worden eveneens aangenomen. By art. 7 wordt het .amendement betreffende de samenstelling der commissie inzake de ontheffingen verworpen met 5 tegen 18 stemmen. Vóór de heeren Zonder van, Span genberg, Baak, Miehels en de Zwart. Art. 7, 8 en 9 worden aangenomen. Aangezien de stemmen staakten bij art. 8a, wordt besloten Donderdag avond opnieuw te vergaderen voor de eindstemcding. Besloten wordt de huidige agenda verder af te werken. FEUILLETON. Zelf had ik geen tyd om naar 99 Sarsenetstreet te gaan, maar ik heb er een van de mannen heengezonden. Maar het is niet, zooals we verwachtten een gewoon huis, het is een couranten en sigarenwinkeltje, waar ze ook brieven in ontvangst nemen. Het is maar een klein huisje en de menschen zijn arm en fatsoenlijk. Niemand, die Seaff heet, woont daar en de naam is niet bekend. Maar het verhaal werd daarheen gezonden 1 Dat is geen beletsel, omdat het daarheen gezonden moest worden, in geval het niet aangenomen werd, behoeft dat toch geen vast adres te zyn. Menschen, dis brieven ontvangen voor een stuiter per stuk, weten gewooniyk niet voor wie ze zyn. Ze worden niet vooraf gewaarschuwd, dat er een brief voor den bewusten persoon varwacbt wordt. Da brieven besteller bezorgt den brief en dan wordt die op een rek geplaatst. Dan komt Jones of Smith binnen en vraagt om een brief met een zeker adres. Als de brief er is, neemt hy hem, betaalt zyn stuiver en uit is de zaak. 5r zyn bonderden winkeliers in Londen die dit doen, en nog altyd Voldoening van een verjaarde vordering. X. Voorstel tot betaling eener ver jaarde vordering van W. J. Bakker. Aangenomen cf. advies B. en W. Suppl. begroeting. XII. Voorstel tot vaststelling der 2e suppletoire begrootitg van in komsten en uitgaven der gemeente, dienst 1916. De heer Michels vraagt toelich ting betreffende een post voorschot Volkshuisvesting, en de Voorzitter zegt die toe. Aangenomen bij acclamatie. Brugwachtsrswonlng. XIIL Voorstel tot het verleenen van een crediet, groot f250. voor het aanbrengen van verbeteringen aan de brugwachterswoning by de spoorbrug. (Zie Held. Crt. 19 Febr.) De heer De Zwart vindt het bedrag te gering en hoopt, dat het alleen strekt om het meest onbe woonbare aan de woning te ontnemen. Spr. protesteert er verder tegen, dat den betrokkene in de stukken ver weten is a. b. w. dat hy zich tot de Gezondheidscommissie heeft gewend. Jarenlang al beeft de betrokkene getracht verbetering te krUgengeen wonder, dat hij tenslotte rot de Gez.- commissie ging. Spr. hoopt niet, dat men anderen ambtenaren een derge lijk verwijt zal doen. De Voorzitter zegt, dat dit verwijt niet van B. en W. is. De heer De Geus zegt, dat er reeds een uitgewerkt plan bestond, dat wegens de duurte niet is uitge voerd geworden. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel van D. C. A. de Zwart c. s. om den verkoopsprya van rijst in deze gemeente te| stellen op 10 cent per K.G. De Voorzitter deelt naar aan leiding hiervan mede, dat ongeveer tegeiykertyd, dat dit voorstel In den Raad kwam, te Amsterdam een geiykluidend voorstel was aangeno men. De Voorzitter heeft zich, ten einde de meening van den Minister te vernemen, telegrafisch tot dien bewindsman gewend en ontving telegrafisch antwoord. Spr. leest dat antwoord voor; er blijkt uit, dat de Minister den prijs van 14 cent voor rijst billijk vindt, en dat deze vóór den oorlog 12 cent bedroeg. De Minister heeft dus geene aanleiding den prys te verlagen. Nu geeft, zooals de Min. in zijn telegram mededeelt, de distributiewet gelegenheid om van den maximumprijs af te wyken en dien te verlagenechter meent de Min. er aan toe te moeten voegen, dat, als de gemeente den prys lager mocht stellen dan de regeeringsprys, daarmede by de vaststelling van het aandeel in de oorlogswinstbelasting wel eens rekening zou kunnen worden gehouden. B. en W. geven diensvol gens in overweging het voorstel niet aan te nemen, te minder niet, waar omtrent het dringend noodzakelijke ervan niets gebleken is. De heer de Zwart wenscht in dezen openbaren raad een ernstig protest te doen hooren tegen de wyze waarop de min. meent te moeten uitschakelen hetgeen hy eerst in de wet heeft vastgelegd. Langs een .achterdeur en onder bedreiging van de portemonnaie doet de miD. de bepaling weer teniet, waardoor ge meenten konden afwijken van de max. prijzen. Dat is geen goede opvatting van de wet en maakt de gemeentebesturen krachteloozer, naarmate ze flnantieel minder sterk zijn. Het is goed dit eens in 't open baar te zeggen evenals in Amsterdam is geschied. Spr. handhaaft zyn voor stel. Ala er binnenkort goede aard appelen te krijgen zyD, zal onderzyds weder een voorstel komen om die goedkoop te geven. Gaan we na al dadelijk voor den minister op den loop, dan moeten we dat een volgend maal ook doen. De heer de Geus merkt op, dat er een bedrag is geraamd voor de distributieregeling. Waar zou de min. v. finantien ténriotte belanden, als hij dit zou toelaten Dat kan niet. Dan stelle men liever voor de distributie geheel voor rekening van de gemeente te nemep. De heer Biersteker wil het voorstel renvoyeeren naar B. en W. om prae-adviea. We krygen dan een overzicht van de gevolgen der rege ling. Spr. kan, wat de hesr De Zwart zeide omtrent den Minister, onder schrijven, maar de gemeente, kan betalen wat het gevolg er van is. Liever had spr. gezien, dat de heer De Zwart gezegd had: laat de ge meente zorgen, dat er rystis. Want er is geen rijst. De Voorzitter: We zijn er mee bezig. De heer Biersteker: Jawel, maar hetr duurt te lang. In Amster dam is deze week driemaal ryst ver schaft, en hier in 't geheel niet. Als we straks inderdaad eene rantsoe- neeriDg krygen van 2 K.G. per hoofd per maand, wil spr. eerst wel eens weten wat die kost. In de distributie- wet staat, dat de gemeente het moet betalen. waren ze lastig voor Scotland Yard. Die man schynt niet zoo gek te zyn, als hy er uitzag. Templo knikte ontstemddat had hy niet verwacht. Maar de kerel moet zijn verhaal toch terug hebben, pleitte hy. Hy moet het toch van Sarsenetstreet afhalen. Het is de eenige manier om zyn eigendom terug te krygen. Sparrow antwoordde, dat hy dat wel wist; hy scheen klaarblljkeiyk overtuigd met een handigen en ver- nuftigen misdadiger te doen te hebben. In elk geval zou hy niet om zyn verhaal durven komen; hy zou wel zien, dat het spel verloren was en zich in zyn verlies schikken. Hy was ervan overtuigd, dat Seaff niet in Sarsenetstreet durfde ko men. Ik zal de wacht laten houden, zei by meer kunnen wij op het oogenblik niet doen. Ik zal het ver haal lezen, morgenochtend heb je de cople terug. 's Morgens kwam de copie van het 7erhaal, zoo keurig gedaan, dat het Phil Temple's goedkeuring wegdroeg. Hy deed het dadelijk in een enveloppe en zond het naar Sarsenetstreet. De rest van den dag was zeer druk veel te druk om zelfs met Sparrow te kunnen telefoneeren. Hy had twee dagen heel weinig kunnen doen en deed nu zyn best den verloren-tyd in te halen door 's morgens vroeg en 's avonds laat te werken. Hy had zooeven ontbeten en lag in een gemakkeiykea stoel een sigaret te Ds heer Michels: Neen, ook daarvan maar Vis De Voorzit er merkt op, dat, vóór er praeadvies op uitgebracht zou zijn, de maatregel niet meer noodig zou zyn, daar er dan weer aardappelen zouden zyn. De kosten 7,yh gauw genoeg berekend, namel. 30.000 X 0.4 ct. per week. De heer Biersteker wil het oordeel van het Distributiebureau over de zaak vernemen. Na re- en dupliek wordt de kwes tie tot Donderdagavond verdaagd. Voorstel tot het verleenen van ontheffing van het bepaalde by art. 16 der Bouwverordening aan: a. P. Riteco, voer den verbouw van het perceel Hospitaalsteeg 18. b. A. Krynen, voor den bouw van een woonhuis aan de Van Hogendorp straat, hoek Stak man Boasestraat. De gevraagde ontheffing wordt verleend. Voordracht voor benoeming tot leeraar aan de Zeevaartschool: No. 1. J. v. d. Valk, hoofd eener byzondere school van U. L. O. te Enkhuizen No. 2. J. S. C. van Dijk, onder wijzer aan de Ryks Normaallessen te Deventer." No. 8. W. van Hekken, onder- wyzer aan eene school voor M. V. L. O. te Zaandam. Benoemd wordt de hoer v. d. Valk met 15 van de 18 stemmen. De agenda is hiermede verder afge handeld. De Voorzitter deelt mede, dat door de Soc. Dem. Arb. Party eenige vragen gestel 1 zyn, en wel naar aanleiding van bet in de bladen verschenen berichtje inzake volkskeukens. Deze vragen, die ge steld zyn, omdat de S. D. A. P. het vreemd vond, dat de burgerij hierin uitgenoodigd werd tot medewerking, terwyi de arbeiders werden uitge sloten, luiden als volgt: lo. Is hetgeen in de bladen hierom trent gepubliceerd is, juist? 2o. Zoo ja, waarom is dan de Com missie uit de Arbeidersbeweging, die deze zaak in onderzoek heeft, niet uitgenoodigd? 3o. Stelt U alsnog prys op hare medewerking? 4o. Is u bereid de verdere behande ling dezer zaak op te schorten 'totdat een onderzoek in zyn voll3nomvang heeft plaatsgehad? De Voorzitter, deze vragen categorisch beantwoordend, zegt: lo. Het bericht is niet geheel juist- Ofschoon de zaak bij het distributie bureau in overweging was, is zy uitgegaan van den Volksbond 2o. In dit verband was er geene aanleiding die Commissie uittenoo digen. 8e. De medewerking van iedereen ook van de arbeiders, zal zeer op prijs worden gesteld. 4e. Waar het initiatief van den Volksbond uitgegaan is, en het hier eene proefneming betreft, bestaat geene aanleiding op de zaak terug te komen. Nog deelt de Voorzitter mede, dat hy bereid is in comité-generaal eene volledige uiteenzetting te geven van den gang van zaken. De heer de Zwart zegt, dat 'a Voorzitters mededelingen, aan de juistheid waarvan spr. niet twijfelen mag, in tegenep-aak zyn met het persbericht. Daarin stond alsof de zaak van het Levensmiddelenbureau uitging. Daar onze party er op ge wezen had, dat binnenkort met eene dergeiyke regeling zou moeten worden begonnen, meende spr. zeker te weten, dat het initiatief was uitgegaan van de gemeente. Maar nu het is uit gegaan van een drankbestrijders- vereeniging, wil spr. er niet verder np ingaan en den Raad onbevoegd verklaren. Spr. dringt aan op be spreking van de levensmiddelen- voorziening en het stichten van een openbare keuken, en wil daartoe in comité gaan. Juist de tegenstrijdig heid in de berichten gaf spr. aan leiding .tot het stellen der vragen. De heer Biersteker, als be stuurslid van den Volksbond, merkt op, dat de heer De Zwart in de pers kennis had kunnen nemen van het initiatief dat deze Bond nam inzake goedkoop volksvoedsel. Misschien is bier een toevallig samentreffen tus scben Volksbond en Diatributieburoau, maar het initiatief is uitgegaan van den Volksbond en het frappeert spr., dat de heer De Zwart met zijn vragen kwam. Ligt het niet veeleer op zijn weg mede te werken aan de bereiking van dit doel instede van op arroganten toon eenige vragen te stellen, waar om de s. d. a. p. gepasseerd is Men zette in deze dagen alle gevoelig heden opzy en tracbte tot samen werking te komen. De heer De Zwart had tot den Volksbond behooren te gaan, om dien zijne medewerking aan te bieden. Oozerzyds hadden wy die met graagte geaccepteerd. De heer De Zwart zegt, nu de heer Biersteker hem dwingt nader op de zaak in te gaan, dat de be doeling van zyn vragen was te weten te komen of de gemeente de voedsel voorziening in eene richting stuurt, die wy niet goedkeuren. Dat de be langen van de arbeidersklasse in handen worden gesteld van dilettant komedianten, terwijl juist de arbeiders klasse uitgesloten is van mede-zeggen- schap, vindt spr. verregaand. Als deze zaak tot stand komt, moet ze van wege de gemeente gebeuren. rooken, toen Sparrow aangediend werd. Wat is er gebeurd vroeg Pirl. Wat voor ongeluk is er nu- weer Als je biyft loopen met zoo'n treurig gelaat, zullen wy al ons vertrouwen in Scotland Y.ird ver liezen. O, in 't openbaar kunnen ze niets aan my zien, zei Sparrow grimmig. Maar ik heb me vanmorgen toch erg ontzet, dat wil ik je wel Eerst scheen het me toe, of ik op alle onvoorziene omstandigheden in deze ellendige zaak gerekend had, maar ik heb me vergist. Heb je de copie naar de Sarsenetstreet ver zonden Gistermorgen vroeg, legde, Phil uit, ik heb het zelf op de post gedaan. Nu ik ben biy, dat ik het hoor, zei Sparrow met een zucht van verlichting. De man, die het ontvangen moest, zal geen argwaan koesteren tegèn de Herald en zal er dus niet aan denken, dat jy hem verdenkt. En ik durf er een eed op te doen, dat hy ervan overtuigd is, zyn oorspronkelijk ma nuscript terug te hebben. Maar heeft hy het terug? vroeg Phil. Ging hy erheen vandaag? En heb je hem laten volgen Dat is het juist, myn gebeele plan is in duigen gevallen, zei Sparrow verdrietig. Die kerel heeft een spel gespeeld, dat niemand met eenige mogelijkheid kon voorzien. Hy heeft De heer liersteker vergeet, dat de zaak tot mislukking gedoemd is, als hij die, zoBder onze medewerking, door wil dry ven. De tijden zijn waar- lyk le ernstig, om niet tot eene samenwerking te komen. De heer Y a n Neck vindt de taal des heeren de Zwart beneden ern stige discussie. Deze heer vergeet, dat we allemaal leven onder den druk der omstandigheden. Als er iets ge daan moet worden, is dat voor de geheele bevolking, niet voor ééne categorie. Er zijn nog meer menschen dan die waarvoor de heer de Zwart opkomt, maar daar bemoeit hij zich niet mee. Ds heer Biersteker protesteert ook tegen de houding-de Zwart. Spr. merkt op, dat de Voorzitter dezen heer tot de orde had moeten roepen by de woorden „dilettant komedian ten". Het is een gruwel, dat op dus danige manier hierover gesproken wordt. Als er iets gedaan wordt door anderen, niet-s.d.a.p.ers, dan mag men die niet met dilettanten betitelen. Ook protesteert hy tegen de be wering, dat do arbeidersparty uit geschakeld is. 't Ia hier zoo gesteld als het niet van de soc. dem. komt, deugt het niet. Zy is de alleen-zalig makende partij, waarvan alleen heil te verwachten is. Als de heer De Zwart pryastelt op samenwerking, moet hy die zoekeD, maar niet onze handelingen in een verkeerd daglicht stellen. Dat doet bij ook als bij zegt, dat we de arbeiders noodig hebben. Zou er dan alleen gekookt worden voor de heeren Braam c. s. Spr. wil er zelf ook gaarne gebruik van maken, vindt de taktiek om de ar beiders thans al tegen de zaak op te zetten, beneden peil. De heer De Zwart had, in plaats van een woord om af te stooten, moeten wijzen op de ver plichting samenwerking te zoeken en de moeilijkheden het hoofd te bieden. Den heer Adriaanse grieft het het meeste, dat de sociaaldemocraten steeds iu do pers en in den raad vragen stellen, maar verzuimen de inlichtingen aan de bron zelf te halen. Deden ze dat, dan zouden veel klachten worden voorkomen en men geen ontevredenen maken. De zaak der volkskeukens is zuiver opgezet. Men wist beiderzyds niet van elkaar's initiatief af en kwam gelijkelijk er mede. Had de heer de Zwart de zaak onderzocht, dan zou by niet in 't openbar» zyn gekomen met zyne vragen. De heer De Zwart repliceert. Het verwyt van den heer Adriaanse is misplaatst, omdat onzerzijds klach ten over de distributie nooit iets naar voren brachten. De Commissie uit de arbeidersbeweging heeft een onderhoud gehad over deze zaak en den gemeentenaren juist op het ver keerde gewezen vanjongemoti veerde klachten. Maar de heer Adriaanse doet nog eene andere mededeeling. Dezt: heer zegt nl., dat het initiatief is uitgegaan van het L9vensmiddelenbureau, ter wijl de Voorzitter, den Volksbond noemde. En omdat spr. óók meende, dat het van het Levensmiddelen bureau uitging, heeft hy zyne vragen gesteld. AI die verwijteD, die spr. troffeD, legt hy naast zich neer. Als men ons had willen kennen, had men ons ook wel gevonden. De heer Biersteker Z3l gebruik van de keuken maken, zegt hy. Ja, hy is te ontwikkeld om niet over het vooroordeel heen te zyn, maar hoeveel arbeiders zyn er niet, die dien graad van ontwikkeling niet hebben bereikt. Sn om hen nu ver trouwd te maken met dit instituut, moet er propaganda onder hen wor den gemaakt, en wy als vertrouwens mannen, kunnen dat het best. De Voorzitter, antwoordend op de verwyten inzake de ïeiding der debatten, constateert het te betreuren, dat ze deze richting genomen hebben. Spr. meende echter, door den heer de Zwart niet tot de orde te roepen, de discussies niet te moeten afleiden, Da openbare vergadering wordt thans gesloten en de Raad gaat in comité generaal. facturen e.a., nog geen distributie- regeling is getroffen. Gaat men b.v. naar een schoen- bandelaar een paar schoenen koopen, dan komt men niet alleen tot de conclusie dat ze al enorm in prijs zijn gestegen, maar voegt de hande laar er aan toe: 't Is het beste ze nu te koopen daar u a.s. zomer de risico beloopt ze eens zoo duur te moeten betalen. Bij de mauufaeturiers 't zelfde: de prijzen, in onverschillig welk artikel ge noemen wilt, zyn alreeds allen enorm gestegen; begin van af een klosje garen en eindig maar by wollen en laken goederen; en na een" koop gedaan van dit of dat artikel, moet men weer dat zelfde hoorenvan den zomer, enz. enz. Door geldbezittende lieden zal mijn opmerking misschien niet worden mee gevoeld, alhoewel m.i. dit voor de overige medeburgers een moreelè ondergang zal zyn, wat wel abusie- veiyk doch zeer zeker gebeurd, wanneer de regeering hier niet by- tyds ingrypt; 't ligt toch zeker niet in de bedoeling dat wy, burger- menschen 't later niet zouden kunnen bekomen wegens den te hoogen prijs welke men er na verloop van tijd voor zal gaan vragen? 't Waste wenschendatde RegeeriDg ook in deze, en alle nog buiten de distributiewet staande zaken dezelfde regeling van toepassing bracht als voor hen, die daar reeds onder staan en wanneer men dan bytyds nog in grypt, door op alles beslag te leggen, zyn het zeer zeker wy burgers van Nederland, die veel dank en tevreden heid verplicht blyven aan onze regeering. U, geachte Redacteur, dankend voor plaatsing dezer, teeken ik, A. J. G. zyn copie, maar ik heb geen flauw idés, waar de man zelf gebleven is. Maar heb je hem dan niet laten Mijn beste jongen, hy gaf ons de gelegenheid niet. Hy is nogal tamelijk uitgeslapen voor een wili genie met lange haren. Hy begreep, dat het verhaal na sluitingstijd, half zes ongeveer, op de post zou gedaan worden dat is toch de gewoonte, nietwaar? Zeker, zei Phil. Tenminste by de brieven van de Daily Herald. Juist. Die gewoonte wordt altyd gevolgd dus dat klopt. Nu worden brieven, die ongeveer om zes uur gepost zyn, 's avonds nog bezorgd. In Sarsenetstreet om negen uur ongeveer. Dat gebeurde gisterenavond ook. Het winkeltje was dan natuuriyk al gesloten, dus kon de eigenaar den brief pas den volgenden morgen halen. Maar de eigenaar kon dan weten, dat een agent buiten op straat zou zyn om hem te volgen. Ze stonden ook inderdaad 's morgens buiten te wachten. Maar hy kon ook vermoeden, dat &y niet den geheelen nacht op hem zouden staan wachten en daar heb je nu zyn slimheid. Hij wacht met z'n brief te halen tot de winkel niet bewaakt wordt. En dat was toch onmogeiyk, mompelde Phil. Neen, warempel niet, zei Spar row. En als hy nu eens inbrak in den winkel Inbreken in den winkel? riep Phil uit. INGEZONDEN. Den Helder, 21 Febr. 1917, Mynheer de Redacteur 1 Verzoeke voor onderstaande regelen een kleine ruimte in Uw veelgelezen blad, waarvoor mijn dank voor de opname. Dat de distributie een zeer mooie instelling is voor iedere branche, h eft ons tot den huidigen dag doen biyken. Het is my echter niet dui- delyk, waarom voor enkele zaken, w.o. 4® schoen handelaren, de manu Juist. De winkeldeur was niet bijzonder soliede; een paar loopers en een boor en klaar ben je. Ea dat is ook gebeurd, Temple. De winkel lade met een paar stuivers er in, werd ook meegenomen, maar dat was een foefje; hetzelfde gebeurde met een paar voddige zilveren beursjes. Die vonden we later, niet veraf. Ik was er al om te onderzoeken, omdat ik er zoo'n idee van had, wat er gebeurd was. Het geheele zaakje was opgemaakt om den brief in handen te krygen, want ik greep, dat die er al moest zyn, ik kon hem niet vinden en daarom kwam ik hier. Onze vriend, bet genie, heeft zyn brief terug zonder een spoor na te laten. Temple moest een glimlach onder drukken. Klaarblijkelijk was de man nog iets meer dan een enkel genie. Toch waren er nog voordeelen. Seaff had niet het origineels manuscript, maar waarom al die moeite om in het bezit te .geraken van een schyn baar onschuldig verhaaltj-? Wat was er in het verhaal, dat tot de ont dekking van de misdaad in Ponder Avenue zou kunnen leiden? Heb ja het verhaal zorgvuldig gelezen? vroeg Phil. Drie of viermaal, zei Sparrow. En ik zie er niets in om zoo'n drukte van te maken. Toch schynt het of een genie moed genoeg bezit. Ik zou ook wel willen weten, waarom by al dis gevaren loopt. (Wordt vervolgd.) wegens opheffing dei Bloemisterij des voormiddags 10 uur, ten verzoeke en op den tuin van den Heer IJ. BAKKER, op het Noord te Schagen, ten overstaan van den aldaar gevestigden Deurwaarder F. VAN DER KAMP, om Contant geld, van: 52 broeiramen, 85 groote broeikast- ramen, 1800 losse ruiten, 1 party yzeren pypen, 200 M. 2/d yzeren buizen met fittings, 1. nieuwe ver warmingsketel, 2 gebruikte verwar mingsketels, 1 nieuwe koperen be- sproeier, 1 Centrale verwarmings ketel met gereedschappen, 35 M. T. yzer, 2 handwagens, 1 partij gereed schappen, 50 rietmatten, 2 dubbele ladders, 1 nieuwe pulverisateur, 6000 bloempotten in verschillende nummers, 5000 stekpotjes, 62 be- tontegels, 6 waterbakken (beton), 2 waterpompen, 1 poort, 1 partij hout, 1 groote partij planten. 1 zoo goed als nieuwe houten boet, laDg 7 M. breed 3l/a M., met steenen voeting en beschoten pannen dak. Alles te zien op Zondag 25 Februari a.s., van 12—4 uur. Spoorgracht. Belangrijk nieuwe! Op Zaterdagavond 24 Febr. a.s., WELKOM-SAMENKOMST van Kommandant H. E. WHATMORE, (Leider van het Leger des Heils in Nederland), bijgestaan door de Brigadiers BROUWER en SCHUURMAN. Kinderen in 't wit zullen zingen. ZAAL VERSIERD. Deuren open 7.30 u. Aanvang 8 u. precies. Ook zal den Kommandant, bijgestaan door de Brigadiers, Zondag 25 Febr., 'smorg.10 uur, esn bBisngrijke Heiligingsdienst loiden Deuren open 9.30 uur. Vriendelijk noodlgen wij U uit deze bizondere samenkomsten bij te wonen. DE OFFICIEREN. te Kuur. mooie snelloopende wagen, tegen billijk tarief. Dag en nacht disponibel. Beleefd aanbevelend, W. PRINS, Kanaalweg 89 Polder „het Koegras". Verpachting Het Bestuur van den polder „hat Koegras" maakt bekend dat op MAANDAG 26 FEBRUARI 1817, des voormiddans 10 uur, in het Koffie huis van J. BIJVOET, in het Jullana- dorp, in het openbaar zal wordea verpacht het Brasgewas langs de wegen en het Vlschwater, in den polder „het Koegras". De voorwaarden met de omschrij ving der perceelen liggpn voor be langhebbenden ter lezing in het Koffiehuis van J. BIJVOET bovenge noemd en by de Sluiswachters H. ST0MPEDI8SEL en K. RAVEN. De pachters van het grasgewss zullen de langs hunne perceelen loo- pende vaarten en slooten niet meer hebben te kroozen. Helder, 19 Februari 1917. behoudt iteeds door het jgg U gebruik van Wybert-ta- ||g §|I bietten een heldere en |g§ onvermoeide stem. Zy ggj smaken aangenaam en verfrisschend en lesschen H! den dorst. Pli BI) olie apothekers en drogisten 4 F. 0,60 m Tabletten (STAALHAEMATOGEEN) Een aange naam s rn a- k e n d by uit stek bloedvor mend verster kingsmiddelen gevallen vaD bloedarmoede, bleekzucht en alle daaruit voortkomen de zwaktetoe- standan. Prys per i/i flesch f 2.-, 7s fleschf 1.25. Dr. H. NANNING'a I Pharmaceutlsch-Chemischo Fabriek, PEN HAAG. j dan J. W. T. Vonkvrije Lucifers. Prima Zweedsch fabrlcaat. Beregeld aangevoerd door: de N.V. Grossierderij den Helder. Wij openen rekening-courant en chequerekening niet koop lieden, winkeliers, landbou wers en partioulieren.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 6