HELDERSCHE COURANT LPool<j^vZoneii. VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna GEMEENSCHAPSZORG. Ob duikboot- en mljnoorlog. Zoo dikwijls ts wijten aan No. 4746 DINSDAG 6 MAART 1917 45e JAARGANG ABONNEMENTEN: Heldersche Crt. per 3 and. f 0.75, franco per post f 1.00, Buitenland f 2.00 Zondagsblad 0.450.52'/,. 0.85 Modeblad 0.75'..0,85 „1.10 Voor het Buitenland bi/ vooruitbetaling - Losse nummers dèr Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat >9 - Interc. Telefoon 50 ADVERTENTIEN: 10 cent per regel. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te buur) van 1 tot 4 regels 30 cent, elke regel meer 10 cent, bij vooruitbetaling. Bewijs-exemplaar 2'/, cent- Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Élke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25 hoog er berekend. De oorlog heeft niet alleen b(j één partij, zooels men tegenwoordig met voorliefde en zelfs leedvermaak con •tateert, veel, dat tot nu toe .als oever wrikbare waarheid beschouwd werd; in dqjgen gegooid, maar alle menschen die deze gebeurtenissen doorleven. Sociaaldemocraten, die thans met hun regeeringen medewerken tot 'slands verdediging en maatregelen goedkeuren, direct indruischende tegen alles wat altyd internationaal vóór den oorlog was afgesproken, christenen, die met leedwezen moeten coDStateeren, dat alle religie niet heeft kuonen verhoeden, dat in naam van den Christus en onder aanroeping van Gods naam, het ergste tegen God en Christus wordt gezondigd, liberale economen, die {bun geheele oude vryheidstheorieön meer en meer zien verdwijnen en trots hun tegenstand steeds meer den Staat zien ingrijpen in het particuliere leven. Allen hebben zij een of meer teleurstellingen te boeken, allen ma ken zich op, om na den oorlog* noodige lessen uit dezen grooten en verschrikkelijken tijd te putten en hunne theorieën met de groote veran deringen in de Maatschappij in overeenstemming te brengen. De oorlog zal de grootste hervormer van ons maatschappelijk stelsel blijken te zijn en het zou zeer dwaas en onmensebkundig zijn, nu nog te hopen op een mensch, die groot, die machtig genoeg is, de invloed van die hervor ming te keeren. Evenmin als momenteel ook maar ergens nog een macht ter wereld te vinden is, die door interventie aan den verbitterden strijd tusschen de voornaamste volkeren een einde kan maken. Die strijd, staat mi wel vast, (het ware naief optimisme, nog op iets anders te hopen) zal moeten worden uitgevochten tot het even bittere einde. En het ia beter daarop rekenende, daarnaar zijn leven en zijn werken in te richten, dan op hoop van zegen maar af te wachten, of vasthoudende aan oude geliefde theorieën op den ouden weg voort te gaan. Het een zoowel als het ander is tegenover ons zelf en ons nageslacht even dom als verkeerd, om geen sterker woord te gebruiken. Of ons land zelf in den strijd zal worden betrokken, of die strijd ten slotte zal uitloopen op een algemeene worsteling, waarbij de neutralen met elkaar alleen het aantal offerB kunnen vergrooten zonder op de beslissing zelve al te grooten invloed uit te kunnen oefenen, dit alles verandert niets 3an hetgeen vooraf reeds werd opgemerkt, dat onze maatschappij zich op velerlei gebied anders zal gaan bewegen. Dat ons die toekomst niet overvalle, dat zij ons klaar vihdev zoodat wij des te beter en des te gemakkelijker den overgang kunnen bewerkstelligen, zonder dat eerst alle nadeelen van een lang overgangs tijdperk, van een met schade en schan de leeren, ons deel zijn. Want dan kon die les wel eens voor lange jaren te duur zyn gekocht. Bekwame en energieke mannen zijn paraat, om reeds nu de lijnen uit te stippelen, waarlangs handel, verkeer en industrie zich zullen moeten bewegen, om in de toekomst de welvaart in een minimum van tijd tot een maximum op te voeren. Want dat zal noodig zijn bij de ont zaglijke intering van kapitaalswaarde overal door den vernietigingsstrijd teweeggebracht. Een mooi voorbeeld gaf ook ons Gemeentebestuur reeds, om zoospoe dig te reageeren op het bij de jongste begrooting in den Raad gesprokene, door de machtiging te vragen tot het benoemen van een speciale Com missie, (eene Commissie, welker leden zeer zorgvuldig zullen moeten worden uitgekozen) die zal hebben te onder zoeken, op welke wijze in onze ge- ipeente handel, verkeer en nijverheid tot grootere ontwikkeling zijn te brengen. Een mooi, doch zeer moeieiyk werk wacht deze Commissie. Niet het minst, omdat zij heel wat moede loosheid, heel wat gebrek aan durf •n zeer veel gemis aan vertrouwen in de toekomst zal moeten over winnen. Echter zal ook hier de ijzeren noodzakelijkheid, door den oorlog geschapen, veel van wat nog moeilijk lijkt, vlotter van stapel doen loopen. Maar over dit alles wou ik het feitelijk niet hebben. Niet dat over deze zaken geschrijf overbodig is. Integendeel, hoe meer men in deze tijden iets van zijn geloof in detoekomst aan -■ anderen kan mededeelen, hoe beter dit is. Want waar de oorlog zelf hoe langer hoe meer een zaak van ge- heelp bevolkingen wordt, waaraan geen lid der gemeenschap, van welke leeftijd of sexe ook, zich kan ont trekken, daar zal het werk na den vrede, en dus de voorbereiding daartoe reeds thans, óók de volle medewerking ▼an het gansche volk niet kunnen ontberen. Moed, om den toestand onder de óogen te durven zien en de nood zakelijke consequenties te trekken, vertrouwen in de toekomst en geloof in de krachten, die in elk volk in zoo grooten getale aanwezig zijn, maar die In de maatschappij, die we staan te verlaten, geen voldoende mdlisr vonden, ziedaar de eigen schappen, die we allen meer en meer zullen moeten bezitten en die we dus naarstig, elk in eigen kring, dienen aan te kweèken. Veel zal moeten worden ingehaald, maar de oorlog zelf, hoe vrees'lijk ook, leert ons toch de ontzettend opgevoerde productiviteit van de tegenwoordige wereld kennen. Hoe hieldeD we het anders reeds twee en een half jaar vol? Hoe hielden de oorlogvoerenden bet anders zoolang vol? 4 Ik heb eens uitgerekend, {dat de bevolking van alle oorlogvoerende landen samen f 20. per week en per gezin inkomen zouden hebben gehad, indien de directe kosten van dezen oorlog inplaats hieraan besteed, eens waren bestemd, om ODder die men schen verdeeld te worden. En reken daar dan nog eens de enorme ver liezen bij, door het onttrekken van zoo veel krachtige jonge mannen aan de productie. {^Neen, aanleiding om te wanhopen is er zelfs met het oog op de ver schrikkingen des oorlogs nog niet. Een wereld, die 2'/9 jaar lang zoo veel kan vernietigen zonder zelf te gronde te gaan, is in" staat het tien dubbele er van te produceeren. Maar, en hier ligt een kardinaal punt, wat dikwijls al te veel uit het oog wordt verloren, men bevaart dan ook de volkskracht zoo lang en zoo goed mogelijk. Ea hiermêa, (de lezer vergeve mij de zeer-lange inleiding om tot dit mijn doel te komen) zijn we aan een der eerste zorgen, waar ik iets van zeggen wou, gekomen en wel de levensmiddelen-voorziening (Slot volgt), DE OORLOG. De legerberlchten van 2 en 3 Maait. Van het W e s t e 1 Ij k front. Naar de EDgelsche berichten aan geven houden de vorderingen aan de Ancre aan. Zoo meldt het com muniqué van den 2en Maart, dat de Eogelschen benoorden Warlencourt, Eaucourt en ten N.W. van Puisieux au-mont vooruitgingen. De Duitschers ondernamen eenige tegenaanvallen, o.a. bü Gueudecourt ea by Ligny Thilloy, doch werden teruggeslagen. In den loop van Vrijdag namen de Eogelschen 1 officier en 127 man gevangen en veroverden zij drie machinegeweren en 4 schansmor tieren. Het Duitsche legerbericht van den Sen Maart maakt melding van talrijke kleine aanvallen der Eogelschen aan. het front in Artois, die echter alle afgeslagen werdeD. Aan beide oevers van de Ancre hadden verschillende infanteriege vechten plaats, die met een bloedig handgemeen eindigden. De Engelschen verspeelden hierbij 60 man aan gevangenen en 8 mitrail leurs. De Pransche berichten maken slechts melding van patroullege- vechten. De Times-correspondent in het Brit- sche hoofdkwartier meldt aan zyn bJad, dat men meent, dat de Duit schers thans de linie naderen, die met kracht zal worden verdedigd. Bij Transloy werden tegenaanvallen van de Beieren afgeslagen. Verder naar het WeBten nadert de frontlinie reeds de lijn Bapaume-Achietle petit. Reeds vorderden de Engelschen tot het Loupart bosch. Over het doel van den Duitschen terugtocht is men het nog niet eens. De militaire medewerker van de Manch. Guardian acht het zeker, dat de terugtocht der Duitschers aan de Ancre nog een andere beweegreden heeft dan een lastig vooruitspringend deel hunner linies kwjjt t6 raken. Zij krijgen nu trouwens een andere lastige wigstelling, tusschen Atrecht en Gommecourt, en daarom is het niet onmogelijk, dat hun terugtrek kende beweging zich ook daarop zal uitstrekken. De medewerker ver moedt, dat de .andere beweegreden", waarvan boven sprake was, het streven is om manschappen uit te winnen voor een offensief, misschien tegen Italië of in den Elzas, dan wel in den vorm van een nieuwen slag, ter vermeestering van Calais, die de logische uitbreiding zou zijn van den duikbootoorlog, welke een poging is genoemd om de Engelsche linkerflank om te trekken. Van het Oostelijk front. Het Duitsche legerbericht van den Sen meldt een toenemende bedrjj vig- heid der artillerie tusschen Illuxten het Narocz-meer en aan de Stochod. Ten W. van Luck drongen Duitsche troepen over een frontbreedte van 2£ K.M. 1500 M. diep in de Russische stellingen door. 122 man werden ge vangen genomen en 4 machinege weren vermeesterd. Ten O. van de Narajofka leverde een voortwaartsche beweging 8 officieren en 276 man aan gevangenen en 7 machinegeweren aan buit op. In de Duitsche berichten wordt ook nog melding gemaakt van de aan vallen der Rdssen bij Vale Putna. De herhaalde aanvallen met dichte kolonnes ondernomen brachten voor de Russen slechts zware verliezen. Zjj slaagden er niet in ook maar het geringste succes te behalen. Het Oostenrijksche legerbericht as&akt eveneens melding van een overval der Russische stellingen. Deze had plaats bij WoroDczyn (Wolhynié), waarbij men in de ver sterkingen der Russen doordrong. 122 gevangenen en 4 machinegeweren werden mede teruggebracht. Het Russische communiqué maakt alleen melding van een aanval der centralen ten Z.W. van Brzezany. Aanvankelijk slaagde de vijand erin vasten voet in de Russische stellingen te krijgen, doch door tegenaanvallen werden zij 'weder verdreven. Van de overige fronten geen be richten van belang. Alleen van het Macedonische wordt gemeld, dat op het gevechtsterrein aan de Stroema een aanval der geallieerden werd af- Naar van Duitsche zijde wordt medegedeeld, hebben een aantal bin nengekomen duikbooten gemeld, dat 21 stoomschepen, 10 zeilschepen en 16 visschersbooten, te zamen metende 91.000 ton, in den grond werden ge boord. Een Eagelach bericht geeft aan, dat het Grieksche atoomschip Proconnis sos (2769 ton), dat onlangs door de koninklijke Grieksche regeering was opgevorderd om uit de Ver. Staten een lading te halen van 5000 ton graan, als leeftocht voor de bevolking in oud-Griekenland, door een Duitsche duikboot met een torpedoscbot in den grond ia geboord. De Vereenlgda Staten en Duitschland. Volgens berichten uit Washington zal president Wilson geen stappen ondernemendie tot een oorlog met Duitschland zouden kunnen leiden, alvorens hij het congres in buiten gewone zitting zal hebben bijeenge roepen. Na een bespreking die langer dan 8 uur duurde^ heeft de Senaat de behandeling van het wetsontwerp tot bewapening van handelsschepen verdaagd, zonder een tijdstip vaat te 'ellen voor de stemming. Bij het debat bleek geen ernstig verzet tegen het ontwerp; alle par tijpolitiek bleef achterwege en zelfs de meest pacifistische elementen ver klaarden den president te zullen steunen in zijn streven naar bewa pening. Meer dan één senator gaf te kennen, dat aanneming van het ont werp vroeg of laat tot oorlog zou leiden maar bijna zonder uitzondering verklaarden zij dat te aanvaarden. Alleen senator Stone, voorzitter van de Senaatscommissie voor bui- tenlandsche zaken, diende een amen dement in om bewapening van koop vaarders te beletten. Hij was er ook tegen om Wilson machtiging te ver* leenen om andere middelen toe te passen, en merkte op dat zoodoende de president oorlogschepen kon ge bruiken, om de Duitsche duikbooten van de handelsroutes te verdrijven, heigeen een oorlogsdaad zou zijn. Als het congres oorlog wilde moest het zulks zeggen en niet de verant woordelijkheid op den president schuiven. De (Engelsche) berichtgever teekent hierbij aan dat Stone afgevaardigde is voor het district Missouri, waar veel Duitsche elementen zijn. De onthulling vtan Duitschlands plannen ten opzichte van Mexico en Japan, geeft natuurlijk de Engelsch- Amerikaansche en Eogelsche bladen stof tot felle critiek op de handelingen der Duitsche regeering. De Times schrijftDe president heeft, zooals ge woonlijk, op uitstekende wyfce ge manoeuvreerd. De onthulling is, wat het effenen van het pad voor zijn politiek tegenover Duitschland betreft evenveel waard als een dozijn Laco nia misdaden. De AmerikaanscheNew York World heeft er ook al geen goed woord voor over. Het blad zegt: Nooit is er in de geschiedenis een zoo leugenachtige vriendschap geweest als die, welke Duitschland had beweerd, voor de Yereenigde Staten te koesteren, noch zoo'n leugenachtige vrede als die, welke het gedurende de laatste twee jaar heeft gehandhaafd." Van Duitsche zijde wordt echtèr getracht de zaak recht le zetten. Duitsche bladen veBtigen er dan ook de aandacht op, dat het plan slechts ten uitvoer gebracht zou moeten worden, wanpeer Duitschland met de Vereenigde Staten in oorlog zou geraken. De „Köln. Ztg." maakt ook deze opmerking en zegt dan verder „Het spreekt van zelf, dat wij tegen over een volk dat ons den oorlog verklaard heeft, ons leven moeten verdedigen, het verleden moge dan zyn geweeBt, wat het wil." Tenslotte gelooven wij, dat het bekend worden van óns verzoek aan Mexico een zeer heilzame uitwerking heeft op het Amerikaansche volk. Het zal nu beseffen, dat Duitschland zich niet laat overdonderen en dat wy voornemens zijn om, indien de Ver. Staten tot openlijke vijandelijk heden tegen ons overgaan, hen met alle middelen die ons ten dienste staan te bestrijden. Wannner men deze beschouwingen leest, vraagt men zich zelf af, of de felle kritiek uit de landen der Sntenten wel gerechtvaardigd is. Ingezonden Mededeeling. Iitibguii Monsterkamers 2119 A en B. Tandmiddelen Eio de Cologne - Piilunwiin lanikeikhol Vooral als men in aanmerking neemt, dat ook de Eatente alles in het werk stelt om meer vijanden tegen Duitsch land op de been te brengen. Thans is men weer bezig China voor dat doel te bewerken. Volgens berichten uit Peking aan de „Times", hebben de gezanten der geallieerden 28 Febr. aan de Cbineescbe regeering een nota aangeboden, waarin zij de hou ding, door China ten opzichte van Duitschland aangenomen goedkeuren, en waarin zij de mogelijkheid opperen van een schorsing der betaling van de schadevergoedingen voor den Boksers-opstand en van een her ziening van het tarief van invoer rechten, voor bet geval dat China de betrekkingen met Duitschland en Oostenrijk Hongarije afbreekt. Het uitblijven van eiken geza- menlijken stap van de mogendheden, om aan China te doen weteü, dat het onder de geallieerden welkom zou wezen, had China doen aarzelen over de te volgen gedragslijn. De Duitschers hadden daarvan partij getrokken om in het Chineesche leger een party te vorm n, die vijandig stond tegenover het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met Duitschland. De stap van de gezanten der geal lieerden zal waarschijnlijk het ver langde resultaat hebben. Uit Duitschland. In Duitschland zijn in het vorige jaar -proeven genomen met het kweeken van een soort van melde de Chenopodium Quinoa, een brood- plant die in Chili en Peru veel ver bouwd wordt en daar aan mlllioenen menschen voedsel levert. Het zaad heeft een hoogere voedingswaarde dan graan en rijst ea de plant kan nog noordelijker groeien dan de grens van het graan. In Chili eb Peru vervangt de zaadkorrel, die als sago of rijst ge kookt wordt, de rijst geheel en al. De groene plant kan ook als spinazie gegeten worden. Dr. Isslieb heeft met medewerking van 1000 Duitsche landbouwers, kweekers en jagers proeven genomen, die als geslaagd beschouwd worden. oogst is door het oorlogs voedings bureau opgekocht, om te verhinderen, dat het kostbare zaad verbruikt werd. Wilde mosterd als groente. Iu Duitschland is men van plan i wilde mosterd als groente te gebruiken. Uit proeven, die eenige onderwijzers met dit in groote hoe veelheden voorkomende onkruid ge nomen hebben, blijkt het een smake lijk en onschadelijk gerecht op te leveren, dat aan groene kool herinnert. Het kan ook gedroogd en dan langen tijd bewaard worden. Niet-aanvaarde weldadigheid. De Amerikaansche ambassadeur Ge- rard heeft voor hij uit Berlijn vertrok bedrag van ongeveer 500,000 Mark die by in Amerika ten bate van nood lijdende Duitsche oorlogsweduwen en weezen ingezameld had, aan een steun-commissie overhandigd. Deze commissie heeft nu besloten het geld niet voor dit doel te besteden doch het ter beschikking van Gerard op eene bank te plaatsen. Wir danken fü r Geld aus Amerika" schrijft de „Lokal Anzeiger" boven dit berichtje. Uit Engeland. Naar wij in een Duitsch blad lezen, meldt de Daily Mail van 26 Febr. die wy nog niet hebben ontvangen dat kapitein Martin van de King Stephen, den Engelschen stoomtreiler die op 2 Februari 1916 weigerde hulp te verleenen aan de beihanning van het verongelukte Duitsche luchtschip L 19, aan vervolgingswaanzin is ge storven. Volgens de Daily Mail kreeg Martin voortdurend dreigbrieven van Engelschen die met de Duitschers 8ymphatbiseeren (met de Duitschers van de L19 medelyden hadden en raakte hy toen aan het malen. (N. R. Ct.) Bestuurlijke scheiding In België. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Rijkskanselier Zaterdagmiddag de af vaardiging van den Raad van Vlaan deren heeft ontvangen. Deze Raad is 4 Febr. 1.1. in een vergadering van alle actieve Vlaamsche groepen ge kozen. De afvaardiging bracht nu de besluiten en wenschen over, die de Raad aan alle oorlogvoerende en neutrale staten door zyn oproep van 4 Febr. ter kennis had gebracht. De woordvoerder der afvaardiging deed mededeeling van hat Vlaamsch activistische program tot invoering van autonomie voor Vlaanderen, op den grondslag der Nederlandsche taal en beschaving. In zijn antwoord zeide de Rijks kanselier, dat de Duitsche Keizer, met de wenschen der Vlamingen in keDnia gesteld, zyn wil te kennen had gegeven om aan de rechtmatige weDschen tegemoet te komen, voor zoover de toestand dat althans ge doogde. Verder herinnerde hy eraan, dat de gouverneur generaal van Belgis reeds sedert lang werkzaam was in de rich ting van een volkomen scheiding van bestuur voor het Vlaamsche en het Waalsche deel van Belgie. Deze poli tiek zal krachtig worden voortgezet. De taalgrens zeide de Rijkskanse lier verder moet zoodra mogolljk de grensscheiding tusschen de twee bestuursgebieden worden, die beide onder het bevel van den gouverneur- generaal komen, maar overigens ge scheiden zyn. Aan desamenwerking der Duitsche overheden met de ver tegenwoordigers van het Vlaamsche volk zal het gelukken, dit doel te bereiken. De moeilijkheden zyn niet gering, maar ik weet dat ze over wonnen kunnen worden door onzelf zuchtige mede werking van alle Vlaam sche mannen, die met groot plichts besef hebben ingezien, welke taak de vaderlandsliefde hun in deze beslis sende tijden stelt. Het Duitsche rijk zal by de vredes onderhandelingen en ook natiën vrede alles doen wat dienstig kan zijn om de vrije ontwikkeling van den Vlaarn- schen stam te bevorderen en te waar borgen. BINNENLAND. Onze scheepvaart. Het voornemen bestond, naar men weet, heden zoowel uit Rotterdam als uit Amsterdam een 22 tal schepen te doen vertrekken,die voor de regeering in Amerika graan zouden gaan halen. Het bestuur der Nederlandsche reedèrs- vereenigiDg hgeft zich tot den Minister van Buitenlandsche Zaken ge"wend met de vraag of de Duitsche Admi raliteit reeds zekerheid kon geven omtrent de veiligheid van den te volgen vaarweg. Uit Beriyu is daarop aan onze regeering bericht, dat nog altijd op het binnenkomen van eenige duikbooten moet worden gewacht en in elk geval nog geen verbinding met alle duikbooten uit de omgeving van die vaargeul is verkregen, zoodat neg geen absolute zekerheid kon worden gewaarborgd. Wegens deze omstandigheid zal het vertrek der schepen nog onkele dagen worden uitgesteld, in afwachting van een nader bericht vanwege do Duitsche regeering. Da vorige week kwamen tot Zater dagmorgen slechts 8 schepen de haven van Rotterdam binnen, tegen 25 in de daaraan voorafgaande week. schepen in een week; vóór den oorlog waren er wel dagen, dat er in één uur 8 onze haven binnenliepen. 5 EDgelsche schepen voeren binnen, Nederlandsche en 1 Noorsch. Hier van hadden er 6 stukgoederen aan boord, 1 hout en 1 klei. He't aantal vertrokken schepen be droeg 11, tegen de vorige week 18. Een convooi van 11 Engelsche schepen voer uit en 2 Nederlandsche schepen verlieten de hayen. 10 schepen waren geladen mot stukgoederen en 1 vertrok in ballast. Ooriogsbrood. Naar wy verhemen, zal met ingang van een nader te bepalen datum het wittebrood worden gebakkeD van een vermenging van 50 °/0 inlandsch meel, 30 °/0 Amerikaansche bloem en 20 aardappelmeel. Het bruin brood zal worden samen gesteld uit 60 ongebuild tarwemeel, 15 ongebuild roggemeel, 20 °/0 aardappelmeel en 5 zemelen. De vermenging zal plaats hebben aan de meelfabrieken. Tengevolge van het groote prijs verschil tusschen wit en bruiD brood hebben yelen voor de volgende brood kaarten periode kaarten voor bruin brood gevraagd, die de eerste vier weken wit brood gebruikten. Daar door is de behoefte aan ongebuild meel zoo gestegeD, dat de meelfabri kanten niet aan de behoefte kunnen voldoen. Varkansvleesch. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft bepaald lo. dat, zoolang aan de gemeenten niet zullen worden geleverd levende varkens, nocb aan gemeenten mach tiging tot zelfaankoop van levende varkens zal worden verstrekt, ver krijgbaar zal worden gesteld gezouten varkensvleesch 2o. dat de prijs, waarvoor gezouten varkensvleesch aan de gemeenten zal worden geleverd, is bepaald op f 0.85 per K.G. franco station van bestem ming of laatste veer, onder verplich ting voor de gemeentebesturen de emballage franco aan den afzender terug te zenden of te doen zenden 3o. dat de maximumprijs bedoeld in art. 2 der Distributiewet 1916, welke vorengenoemd gezouten var kensvleesch ten hoogste aan den verbruiker mag worden te koop aan geboden of verkocht, is bepaald op f 0.55 per V» K.G. („Stct." Naar „Het Volk" verneemt, heeft de regeering zich bereid verklaard, den varkensfokkers in zooverre tege moet te komen, dat zy ook varkens zou afnemen van 90 in plaats van 100 kilo gewicht, echter alleen indien de fokkers willen leveren tegen de door de regeer in g vastgestelde pryzen. Spek- en vetverstrekklng. Te Veendam besloot het gemeente bestuur het vet en het spek van de regêeringsvarkenB in te houden en dit in den gemeentewinkel verkryg- baar te stellen op bons. Da maat regel was noodig omdat de slagers een zéé:- groot deel van het vet en het spek in worst verwerkteD, Aardappel-voorziening. Men scbrijfc uit de Gron. veen koloniën Sedert de Veenk. Boerenbond het besluit nam om de organisatie ge ducht te versterken en het quantum der leden te ver-vyf voudigen, hebben zich weder zeven plaatseiyke land- bouwvereenigingen by den bond aan gesloten. Uit de opgaven van deze vereenigingen blijkt dat voor totaal 300.000 H.L. eetaardappeleu in het bezit der aangesloten leden zyn. Haring. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft bepaald, dat de vastgestelde maximumpryzen voor volle haring (zonder staart, gezouten), voor maatjesharing (zonder staart, gezouten) en voor gemarineerde haring (zonder kop, met staart), met ingang van heden zullen gelden voor alle volle hariug, maatjesharing en gemarineerde bariDg, al of niet van bepaalde kenteekenen voorzien. (Stct.) Vischomzet. De vischomzet in de R(jksvischbal te IJmuiden bedroeg in .de maand Februari f 894.922 tegen f 1,269,007 in dezelfde maand van het vorig jaar en f 1,024,468 in Februari van 1915. VaDaf Januari bedroeg die omzet f 1,917,999 in 1915 tegen f2,186,198 in het -vorig jaar en f 1,771,403 in het loopende jaar. De staking en later het gedwongen stilliggen van de IJmuider stoom trawlervloot heeft een grooten invloed gehad op den vischomzet. Algemeens verkiezingen. Voor eenigen tyd is door de poli tieke partijen besloten dit jaar de verkiezingen niet te doen plaats hebben, omdat immers, tengevolge van de grondwetsherziening en de invoering der evenredige veregen- woordigiQg, korten tyd daarna weer eene verkiezing moet plaats hebben, thans op den grondslag der even redige vertegenwoordiging. In Amsterdam is echter dezer dagen eene vergadering gehouden van ver schillende kiezers, die tegen dit besluit hebben stelling genomen en wel verkiezingen wenschen. De Haagsche correspondent van het Handelsblad ziet in deze daad uiting van een stuk volkswil. Dergelijke besluiten, zegt de schr., zyn uit den aard der zaak de be sluiten van de-leiders, niet van de massa zeiven. Aan de han^van uitspraken van Napoleon, Hegel en prof. Hans Del- brück betoogt de scbr. dat men den volkswil, om er 'iets mee uit te richten, moet vangen in eenig „vat". Dat is: in een organisatie. Zoo'n deel van den „volkswil" geeft dan leven aan die organisatie, maar de organisatie is in den regel niet haar schepping, doch die van de party Jeidórs en dezen transformeeren den „volkswil" naar hun wil, zoodat men bijna nooit een uitiDg van zuiveren, zelfstandigen volkswil te zien krygt. „Ü9 partyen", zegt Delbrück te recht, „brengen het verkiezingsresultaat tot stand, doordien zij de individuen ter stemming dry veD, nadat zij dezen eerst hebben gevuld met hun mee ningen". De scbr. acht het dus steedB een om zijn zeldzaamheid èn om zyn zelfstandgheid zeer te waardeeren verschynsel, wanneer hier of daar eené een groep kiezers zich emanci peert van den polïtieken clerus der partyen, zichzelf organiseert en een stuk zuiveren volkswil tooDt. Diefstallen te Vllssingen. De politie te Vlissingen heeft in den nacht ontmoet twee marine matrozeD, die op een kruiwagen een stuk koper vervoerden. Toen zy zich ontdekt zagen zetten ze het óp een loopen. Bij onderzoek bleek het stuk koper, ongeveer 80 K.G. te wegen en ont vreemd te zyn aan boord van een marine vaartuig, waarop de twee matrozen werden aangehouden. Na opgemaakt proces-verbaal werden zij aan de militaire overheid overgeleverd. Nog werd aangifte gedaan van dief stal van steenkolen, en van boord van een vaattuig van blikken bussen met spek en geel koperen lichtroosters en doppen. De wraak «an dan smokkelaar. Men meldt uit Borne aan de „Zw. Ct.": Dezer dagen kwam iemand vry, hy bad 8 maanden gezeten wegens smokkelen, 't Was indertyd een heele geschiedenis, maar de man had alle schuld op zich genomen, om geen huishoudens meer ODgelukkig te ma ken. De „baas van 't zaakje" zou gedurende de gevangenschap zyn 7rouw en kinderen onderhouden, wat in den beginne goed ging, maar al- ,lengs ophield. De vrouw moest hard werken om aan den kost te komen, maar deed dat liever dan ergens om steun aan te kloppen. Dezer dagen nu kreeg de man weer aanzoek om vier paarden over de grenB te brengen. Hy haalde de paarden, maar bracht ze by iemand in den stal. De „eigenaar" kwam en wilde zyn paarden terug hebben. „De paarden zyn van my," antwoordde de man, „u kunt ze van my koopen' i Er zullen wel meer woorden ge vallen zyn, dat laat zich denken, maar het einde was dat de „eigenaar" zijn paarden liet terugkoopen voor f 1100, plus f60 stalgeld, terwijl hij een tentwagentje als cadeautje achter liet. PLAATSELIJK NIEUWS Hr. Mi. Holland. Hr. Ma. Holland is 3 Maart te Las Palmas aan gekomen en wacht' aldaar op toestemming van het Britsche Gouvernement om kolen te laden. Hr. Mi. „Zeeland". Het ligt in bet voornemen, behou dens nadere beschikking, het pant- serdekschip „Zeeland" de reis naar Iodiö te laten maken door het Pana- makanaail en via San FraDcisco. Uit het Bakkersbedrijf. Door de afdeeling Helder van den Nederl. Centr. Bond van Christelijke ar beider s(sterfc) in de bedryven van voedlngs-en genotmiddelen (Vakgroep Bakkery arbeiders) is het verzoek aan den Raad dezer Gemeente gericht, om een zoodanige verordening vast te stellen, waardoor de Nachtarbeid in de Bakkeryen in de öemeente Den Helder zou kunnen worden af geschaft. Ter toelichting wordt gezegd Waar allerwege en ook door Uw geacht College maatregelen genomen en verordeningen zyn vastgesteld tot beperking van het lichtgebruik en mitsdien tot besparing van het kolen- gebruik, wil het adressanten voor komen, dat een zeer groote besparing daarin zou kunnen worden verkregen indien in de bakkerijen gedurendo de uren van 8 i 9 uur des avonds tot 5 k 6 uur des morgens geen ar beid zou mogen worden verricht. Tevens zou het gewenscht zyn in een zoodanige verordening te bepalen, dat invoer en verkoop van versch brood uit de aangrenzende gemeenten i let voor een bepaald uur des morgens zal mogen worden toegestaan, (b.v. 10 uur) waardoor eon willekeurige ontduiking niet zal kunnen plaats vinden. Dergeiyke verordeningen zijn o.a. in de gemeente Hoorn reeds vast gesteld en door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Het wil ons voorkomen dat een aanmerkeiyke besparing daardoor zal worden verkregen. Wy spreken den wensch uit dat Uw geacht College aan dit verzoek zal willen gevolg geven, daardoor mede tot stand brengende een maat regel van algemeen sociaal belang voor de by het bakkersbedryf bi trokken zijnde personen. Te Amsterdam werd Zondag een buitengewoon coDgres van bovenge- noemden bond gehouden. Een motie werd aangenomen, waarin de overtuiging uitgesproken wordt dat een verbod ,van nacht arbeid aanmerkeiyke gasbesparing ten gevolge zou hebben. Verder vraagt de motie in Davolging van Frankrijk, Engeland en Zwitserland een verbod voor bet verkoopen van versch brood, waardoor een aanmerkelijke bespa ring in het verbruik zal worden ver kregen. Van den betrokken mihister wordt ten slotte geliscbt, een spoedige behandeling van het wetsontwerp tot verbod van bakkersnachtarbeid te bevorderen. Aan de plaatselijke organisaties werd opgedragén een actie in deze richting te voeren. Ingezonden mededeeling. zorgeloosheid. Da meeste huidkwalen en de ver schillende vormen van aambeien (jeukende, bloedende en uitwendige aambeieD) zyn gewooniyk te wyten aan een verkeerde leefwyze en ver- waarloozing. Een te ryke voeding, onvoldoende licbaamsoefening, onregelmatige en opgehouden stoelgang, te weinig slaap en overwerkipg leiden 'tot bloedziek ten, verstopping en zenuwachtigheid drie gewone oorzaken van eczema, dauwworm, gordelroos, psoriasis, puisten en aambeien. Een eenvoudige, geregelde leefwyze en de gezondheidaregels, die het ge zond verstand ons zegt, zyn de beste voorzorg. Tot bestryding van het ongemak en tot genezing wordt Foster's Zalf aanbevolen. Deze bizondere zalf bevat alle noodige verzachtende, antiseptische en genezende eigenschappen. Zij past de meest gevoelige of ontstoken huid, en geeft verzachting vanaf de eerste aanwending. Een voordeel Is, dat de zalf niet te spoedig opdroogt en Diet te ge- makkeiyk kan woiden wegge wreven. By het gebruik verdwijnen spoedig de ellendige prikkeling, jeuk en ontsteking en Foster's Zalf bleek succesvol zelfs by hardnekkige ge vallen van inwendige, uitwendige en bloedende aambeien. Ook bij winter handen en -vpeten, huiduitslag en insectenbeten. Geen huis diende zonder Foster's Zalf te zyn. Foster'sZalflletop den juisten naam) is in den Helder verkrijgb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. een postwissel k f 1.75 per doos. (46)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1