DE OORLOG. Laatste berichten. BROODKAARTEN. Van het Westelijk front. De militaire medewerker van de Bund vestigt er de aandacht op, dat in de Duitsche legerberichten over bet Westen zelfs het. noemen van de verschillende legergroepen (prins Albert, prins Rupprecht, Duitsche kroonprins) in de laatste dagen ach terwege blijft. Men mag daarom vragen, of daar niet meer achter schuilt dan iets uiterlijks, en hij meent die vraag bevestigend te moeten beantwoorden. M6D moet met het feit rekening houden, dat de Duitscbers in het Westen een groote reorganisatie doorgezet, de eenheid van het front ingevoerd en zich tot den beslissenden strijd gereed gemaakt hebben. HU acht. het niet onmogelijk, gelijk hy reeds vroeger betoogd had, dat de Duitschers het verwachte offensief van de entente in het Westen zullen trachten te coupeeren door de linie te verkorten en een beweging uit te voeren die ruimte schept of door zeiven een offensief te ondernemeD. De militaire mede werker vindt het daarom waarschyn lyk, dat in de toekomst in het Westen de Duitschers niet meer de rol van aambeeld en de Franschen en Engel- schen die van hamer zullen spelen, maar dat men beide partijen om het initiatief zal zien worstelen. Londen. 4 Maart. Vanochtend heb ben wij ten Oosten van Bouchavesnes de vijandelUke front- en ondersteu ningslinies over een breedte van 1080 meter aangevalien en genomen. Wij namen 173 gevangenen en ver meesterden drie machinegeweren. Tegenaanvallen van den vijand wer den afgeslagen met zware verliezen voor de tegenpartij. De vijand gaat voort ten Oosten van Gommecourt terrein te ontrui men, wij zyn daar op'' een front van twee Engelsche mijlen breedte tot een gemiddelde diepte van 1080 M. vooruitgekomen. Ia de atgeloopen •24 uur hebben wy in het geheel 190 man gevangen genomen en vijf machi negeweren en twee schansmortieren buitgemaakt. Gedurende den dag z(jn de troepen verder vooruitgeschoven ten Noorden van Puisieux au Mont en ten Oosten van Gommecourt en onze linie is een kwart mijl naar voren gebracht over een front van bijna vlif mijlen, De vijand bood bardnekkigen tegen stand. Een plaatselijke Duitsche tegen aanval op onze vooruitgeschoven stellingen ten Noordoosten van Guen- decourt ia gisteravond tot staan ge bracht Parijs, 5 Maart. In de richting van Troyon, in de streek van Reims en by hoogte 304 stuitten de Franschen overvalspogingen der Duitschers. Op den rechteroever van de Maaa isihet bombardement, door de Duit schers gisteren in de buurt van het boscb van Cauxières aangericht, in felheid verdubbeld. Tegen vier uur in den middag werd het gevolgd door een verwoeden aanval op een front van drie K.M. tusschen de hoove van Chambrettes en Bezon vaux. Alle inspanning, door de Duitschers aangewend, is mislukt door het sper en machinegeweer vuur der Franschen. De Duitschers wisten weliswaar voet te krijgen in vooruitgeschoven werken der Fran schen benoorden het bosch van Caurières, maar het Fransche vuur heeft alle pogingen om in het bosch zelf door te driDgen verijdeld. Later wierpen wy door krach tigen tegen aanval den vUand uit een deel van de loopgraven. Een poging van den vyand tegen onze Joopgraven ten Noorden van Fliry mislukte vol komen. Wy vernielden vijandelijke verdedigingswerken in het woud van Bezange. Er werden drie Duitsche Mdieg- tuigen vernield. Berlijn, 4 Maart. Heiig weer hield by na overal de ge vechts werkzaamheid binnen matige perken. Op verschei dene plaatsen slaagden onze eigen ondernemingen. Bij Ghilly (tusschen Somme en Avre) werden achttien Engelschén, aan den weg Etain Verdun ruim honderd Franschen, aan weerszijden van den Doller (Boven- Elzas) zeven en-dertig Franechen als gevangenen binnengebracht. Beriyn, 5 Maart. Ten N. van de Somme vielen de Eogelschen, ten Z. van het bosch van St. Pieter Vaast aan. Na een zwaren stryd bleef het stuk loopgraaf aan den weg Boucha vesnes-Moislains in hun banden. Op den Oosteiyken oever van de Maas namen onze troepen een Fran sche stelling bij het Caurières-boseh, over een breedte van 1500 M. stormenderhand. Zij sloegen nachte lijke tegenaanvallen af. Ook aan den Zuidoostelijken hoek van hetFosses- bosch werd den Franschen een belangrijk punt ontnomen. De vyand verloor 6 officieren en 572 man aan gevangenen, 16 machinegeweren en 26 snellaadgeweren aan buit. Van het Itallaansch- Oostenrljkich'e gevechtsterrein. Aan het Oostelijk stuk van het Tiroolsche front deden de Italianen benóorden het San Pellegrino-dal een aanval op de Cima di Costabella. Na afwisselenden stryd wisten zU de voorste stelling in bezit te nemen. Het gevecht duurt nog voort. Rome, 5 Maart. Aan den ingang van het San Pellegrinodal (Avisio) heeft een schitterende aanval onzer troepen ons een sterke stelling op meer dan 2700 meter hoogte in het Costabellagebergte in handen gespeeld. Wij maakten 62 gevangenen en ver overden een machinegeweer. VijandelUke afdeelingen, die onze stellingen ten Z O. van Vertoiba trach ten te naderen, werden volslagen af geweerd. Van het Russisch-Turkseha gevechtsterrein. St. Petersburg, 4 Maart. Onze troepen hebben, tot het offensief overgegaan, in de richting van Bidjar het dorp Hanikali 35 werst ten Zuidwesten van Bidjar, bezet. Den tweeden hebben wy Hamadan bezet. In da Noordzee. Londen, Maart. De Admiraliteit maakt bekend, dat een Britsche tor- pedoboot-jager op 1 Maart in do Noordzee met man en muis gezonken 'is. Men gelooft, dat dit het gevolg- is geweest van hot loopen op een miin. Oe duikboot- en mljnoorlog. Ktisüania, 4 Maart. Het zeilschip Habelle, uit Drammen (1497 torn is op 1 Maart bij Kinsale door een Duitsche duikboot in den grond geboord. Parys, 5 Maart. Op 24 Februari kwamen 142 schepen Fransche ha vens binnen, op 25 Februari 126, op 26 Februari 160 schepen. Gedurende de eerste week der duikbootblokkade was het gemiddelde aantal in Fran sche havens havens binnenkomende schepen 108. Do Vereenigde Staten en Duitschland. Zondagmiddag te 12 uur is de zitting van het Congres gesloten. Het 64ste Congres had hiermede opgehouden te bestaan. Het merkwaardige van het geval is nu, dat het Huis van Afge vaardigden met 403 tegen 13 stemmen het voorstel betreffende de bewapening van koopvaardijschepen heeft aange nomen, doch dat de Senaat zich hier over niet officieel heeft uitgesproken. Wel hebben 83 van de 96 Senatoren schrifteiyk hunne instemming met het voorstel betuigd, doch een for- maehtiging beeft men den president niet verleend. Wellicht vindt de president in het feit, dat hy bij een stemming een meerderheid zou hebben gekregen, aanleiding om toch nog zijn maatregelen te nemen. Oorlog verklaren kan hij echter niet zonder het nieuwe Congres bijeen te roepen, hetwelk hem daartoe in een buitengewone zitting de machtiging zou moeten geven. Berichten uit Washington betref fende de door den president aan te nemen houding zijn met elkaar in tegenspraak. Een bericht van den 4en geeft aan, dat Wilson de handels schepen zou bewapenen, omdat hy zicb daartoe door de stemming in het Huis van Afgevaardigden en de houding van den Senaat gerechtigd achtte. Latere berichten melden daar entegen, dat Wilson een speciale zitting van den Senaat zou uitschrij ven om alsnog een stemming over het voorstel te houden en de middelen van'actie te verschaffen, die het land van een ramp moeten redden. Londen, 5 Maart. De verklaring, die Wilson Zondagavond afgelegd heeft, luidt als volgt De laatste, 64e, zitting van het Con gres heeft met de door de constitutie opgelegde beperking (zooals men zich herinnert, hebben de Duitschgezinde senatoren door te lange redevoeringen het nemen van een besluit oamoge lijk gemaakt) een toestand geschapen, die misschien ongeëvenaard is in de geschiedenis van ons land, ja, mis schien in de geschiedenis -van elke moderne regeering, on dat terwyi wij tegenover een crisis st&an, die grootere gevaren voor ons land kon opleveren, dan eenige regeering in de geschiedenis harer internationale tietrekkingen ooit gekend heeft. Het Congres is niet in staat geweest, maatregelen voor de vailigbeïd van het land te nemen of de elementaire rechten der burgers te verdedigen. Meer dan 500 van de 531 leden van de beide huizen verlangen han delend op te treden. Het huis van afgevaardigden heeft zich met overweldigende meerderheid uitgesproken, maar de senaat kon geen besluit ramen, omdat een kleine groep van elr senatoren aldus be sloten bad. De senaat heeft geen be palingen, volgens welke de debatten beperkt of afgebroken kunnen worden, zoodat men op allerlei manier het nemen van besluiten kan voorkomen. Een enkel lid kan bet huis toe werke loosheid doemen, zoo hy maar over het noodige uithoudingsvermogen be schikt. In dit geval is het resultaat een volkomen verlamming yau As wet gevende en uitvoerende takken der regeering tegelijk. De onbevoegdheid van den Senaat tot handelen heeft het onmogelijk gemaakt, eenige van de meest driDgeDde wetten uit te vaardigen op een tijdstip, waarop deze, zooala duideiyk is, onmisbaar zijn. Na een schets van de maatregelen, die niet genomen konden worden, vervolgde de president. Ik wil de moeilijkheden niet vergrooten door het 66ste congres byeeu te roepen. De Senaat zou even góed tot werk loosheid gedoemd blijven. Hef voor nemen en de wil tot handelen ont breken niet. In het congres bestaat op dit oogenblik, wat gedachten en wil betreft, een grootere eensgezind heid dan, ik durf wel zeggen, een der thans levende leden zich kan herinne ren. De meest vaderlandslievende stemming heerscht er. Het doel der leden is volkomen duldeiyk en scherp omiynd, maar de Senaat kan Diet handelen, tenzy met algemeene goed keuring. De meerderheid is machteloos en hulpeloos. Te midden van een hoogst gevaarlijke crisis, waarin alleen wel bewust, vastberaden optreden, de natie kan beveiligen of voor oorlog bewaren, wordt dit onmogelijk ge maakt door de houding van zekere leden. Ofschoon het een uitgemaakte zaak is, dat de natie en de vertegenwoor digers der natie met ongekende eensgezindheid achter de regeering staan, moet het buitenland niettemin den indruk krygen, dat het niet zoo is en dat andere regeeringen zonder bevreesd te zijn, kunnen handelen, zooals zij verkiezen, maar dat deze regeering in het geheel niets kan doen. Wij kunnen dit niet nader toelichten. Dit klinkt ongelooflijk. De Senaat der Vereenigde Staten is het eenige wetgevende lichaam ter wereld, dat geen besluit kan nemen, al is de meerderheid er voor. Een kleine groep van kwaadwillige mannen, die slechts hun eigen mee ning weergeven, heeft de groote re geering der Vereenigde 8taten hulpe loos en verachtelijk gemaakt. Er bestaat slechts één redmiddel, n.1. dat het Senaatsreglement zoo wordt gewijzigd, dat dit lichaam handeland kan optreden. Het land zal hieruit ongetwijfeld een moraal trekken en ik geloof, dat _r op rekenen kan, dat de Senaat de middelen zal verschaffen, om dorgeiyke toestanden te voorko men en het land voor een ramp te bewaren. Wil3on verklaarde verder Wat den toeBtand nog ernstiger maakt dan men verwoedde, is do ontdekking, dat, terwyi de president zyn algemeene constitutio nele bevoegdheid veel kan doen van hetgeen waartoe hij het Congres machtiging verzocht, er zekere oude, niet afgeschafte wetten bestaan die onoverkumeiyke hinderpalen voor handeland optreden kunnen worden en de macht van de president ver nietigem De oude wet, waarep ge doeld wordt, werd in 1819 aangenomen en handelde over het verzet van Amerikaansche koopvaarders tégen aanvallen van kapers en vrijbuiters, maar zoodoende van de schepen, die aangevallen moch ten worden, uit «de openlijk gewa pende vaartuigen van een land, dat op vriendschappelijken voet met de Vereenigde Staten staat." Feitelijk is Duitschland niet op voet van oorlog met de Vereenigde Staten en duikbooten zijn „openlijk gewapende schepen" van Duitschland. Het Duitsche aanbod aan Mexico. Op pag. 1 van dit blad vindt men een aanhaling uit de Köln. Ztg. waarin, met betrekking tot het Duitsche aanbod aan Mexico gezegd wordt, dat Duitschland het recht heeft bondgenooten te zoeken. Hier over zijn alle bladen het vrijwel eens. Over het voorstel op zichzelf zijn zy echter minder te spreken. Het Ber- liner Tageblatt meent, dat men, - ondanks dit recht van Duitschland, eÜN ondanks bet feit dat ook de Vereenigde Staten van deonzijdigen steun in hunne actie hebben verzocht, men maar het beste doet de kritiek te verdagen. In de «Deutsche Tagesztg." laat de pan-germanist. Graaf Revenlov, zich heel ongunstig over het voorstel uit. Hij noemt Mexico, de Mexicaan- hche regeering en haar President geen factoren om een bondgenoot schap aan fe bieden. Mexico is heole ma3l geen staat om een verbond mede te sluiten en dan nog wel onder zulke omstandigheden als de tegenwoordige, die geen uitzicht op goede resultaten bieden konden, De gedachte, nie't Japan over Mexico, maar Mexico via Japan te polsen ware beter gewpest. Het aanbod schynt grootendeels te berusten op onbekendheid met Mexieaanscho en Mexicaansch-Amerikaansche toestan den. Wie een politiek wenschl, die ons in staat stelt, na den oorlog weder spoedig de normale betrekkin gen i-ot fle Vereenigde Staten te herstellen, moef bet Duitsche bonds- aanbod ook vtm dit gezichtspunt betreuren. Want Mexico is een land, dat aan de Ver.' Staten grenst en daarom zal Amerika dit aanbod niet zoo spoedig vergfeten. De Vorw&rts erkent eveneens het recht van Duitschland om bondge nooten te zoeken, dncta zegt vei der Maar het is een andere vraag, of het steeds raadzaam i3 dat te dóen, vooral als de wegen, die men daarby moet inslaan, zoo onzeker zijn, ala in dit geval. De brief, die Amerika in handen viel, is uit de helft van Januari; dus uit een tyd, waarin betrekkingen tusschen Duitschland en Amerika zoo goed waren' als nog nooit na 1870. Dit zal in het buiten land aanleiding geven tot niet direct vriendelijke beschouwingen, en boven dien zal de Amerikaansche nationale trots dit plan beschouwen als een bemooiïDg met binnenlandsche aan gelegenheden en een aanval op de heilige Monroe-leef". motie verworpen, waarbij de hervatting van de internationale be trekkingen werd voorgesteld, waarna een motie werd aangenomen, waarj>U medewerking aan ae nationale defen sie word toegezegd zoolang Frankrijk bedreigd blijft in zyn bestaan, terwyi het standpunt van de Zimmermanns- en Kienthalfractie - als antisocialis tiseh werd verworpen. PLAATSELIJK NIEUWS. De centrale copiffiissie van den Dultschen Ryksdag zette Maandag haar Zaterdag afgebroken discussies over de buitenlandscbe aangelegen heden voort. Naar aanleiding van criti'ek van een soc. dem. afgevaar digde op de instructie van den Duit- schen gezant in Mexico verklaarde de min. van buiteni. zaken, dat het natuuriyk en rechtvaardig was, dat Duitschland pogingen had gedaan om zich, voor het geval van een oorlog met Amerika, van een bondgenoot te verzekeren. Ook betreurde hy geenszins, dat de zaak in Japan be kend was geworden. Hoe het stuk, dat in geheim schrift en lange den veiligaten weg, die te bedenken was, verzouden is, in Amerikaansche handen is gekomen, kon de minister nog niet uitmaken. Hij verklaarde verder, dat men hem te minder iets verwijten kan, daar herbaaldeiyk de klacht was vernomen, dat Duitschland zich te weinig moeite gaf om de bondgenooten te winnen. Daarna voerden nog eenige leden het woord over deze quaestie; eerst een lid van BOC.-dem. Arb. Gem. in streng afkeurenden zin, daarna een lid van het centrum, die de zaak vergoeiykte, en vervolgens een vry- zinnige, dié aanmerkingen maakte op de wijze, waarop de pers de zaak wereldkundig had gemaakt en den raad gaf met beschuldigingen aan het adres van den gewezen ambassa deur te Washington te wachten tot deze teruggekeerd is en zich ver antwoorden kan. Ten siotte spraken nog een con servatief en een lid van de Duitsche fractie hunne ingenomenheid uit met de actie van den minister van buiten- Iandsche zaken'. Ëhlm en Duitschland. Londen, 5 Maart, Volgens tele grammen uit New York bevatten de bladen aldaar een bericht uit Peking dat het kabinet eenparig stemde voor afbreking der betrekkingen met Duitschland. De President keurde deze maatregel niet goed en verklaarde dat hy alleen volgens de grondwet daartoe de be voegdheid heeft. De oersteyminiater diende zyn ont slagaanvrage in, waarschynlyk zal zyn voorbeeld door de andere mi nisters gevolgd worden. Da soo. party In Frankrijk. Naar Havas meldt heeft de Natio nale Raad van de soc.-dém. party GOEDKOOP ETEN. Is een woord van aanbeveling voor onze volkskeuken nog wel noodig? Is niet reeds, vóór haar inwerking treding, haar bestaan verzekerd? Liep het niet al storm, èn in de depots in de stad èn in het winkeltje zelf? O zeker, 't ia geen grootsch restau rant, dat, naar de eischen des tyds ingericht, zich lokkend aan u opdringt u noodt tot binnentredenontstaan uit den bitteren nood der tijden, is het met organisatorische haDd omge- tooverd van het nederige bestaan van een volkswinkeltje in het nede riger „kookhuis". In het bescheiden keukentje staan de groote kombuizen en het groote fornuis, en bovenal troont, in vlekkeloos blank, met de baret achteloos achter op het hoofd, de kok. In het winkeltje en het kamertje daarachter zetelt de admini stratie en de expeditie, die straks de dampende pannetjes zal brengen bij de clientèle. De belangstelling Maandagmiddag was enorm. Het was er voortdurend een komen pn gaan, en de kok, die by zyn schaal met „proefrljst" de wacht hield, had conversatie te over. „Kijk eens juffrouw, zoo-mooi krijgt u de ryst niet", kreeg een ietwat sceptisch-gestemde juffrouw ten ant woord, »u moet ze in een vergiet kokeD. Deze is in een vergiet ge kookt die, net al3 de zoogenaamde ryst- ballen, opgehangen wordt in kokend water. Daardoor blijven de korrels zoo prachtig heel". Inderdaad, de rijst was blank en de korrels waren alle heel. Een sergeant kok der marine informeerde belangstellend naar den inhoud der kookketels. „200 liter" was het antwoord, en „onze" kok (nietwaar, uw kok en de myne, lezer), kreeg nuttige en praktische wenken over de maximum hoeveelheid bruine boonen, die er in konden. „Fyn eten, hoor, nou je geen aard appels hebt," zei een welgedane juf frouw. „Maar de porties zijn nog wat duur," meende een ander. „Duur?" stoof onze kok op, «duur? Hoe kom je d'r bij «Nou, voor een huis houden van zeven personen ft 7X'20 f L40 wel wat veel voor een middagmaal." „Maar u vergeet, juffrouw, dat u geen 7 porties rijst met ragout voor 7 personen noodig hebt dat u verder vry bent van *t zelf koken, van afwasschcu, dat u gas spaart en brandstof enz. e zoodat |)et nog de groote vraag ia of u niét voordeellger uit bent zóó". De juffrouw had bier niet van terug, en deed er yerder het zwygen toe. In het voorste deel van dé woDing, voornamelijk den winkel, ging het niet minder levendig toehet liep er af en aan van vrouwen, die om inlichtingen kwamen of die bons kwamen halen. Men deed prachtige zaken, en de reclame, die gemaakt was, deed baar werking. Ook buiten het gebouw stond alles in het teeken van ryst met ragout. Aan alle deuten stonden belangstel lende bewoonsters en critiseérden de bezoeksters van het perceel no. 18. 't Waren allemaal y klanken, die de koude noordoosten in onze ooren blies, en ze waren 't er allemaal over eens, dat het best eten was. Neen, wij gelooven niet, dat een woord van aanbeveling nog noodig is. Dit beveelt zich zelf wel aan. Het zal hier, hopen wy, binnen enkele weken wel zoo toenemen, dat ook geschiedt wat in Hilversum is ge schied: aldaar zyn de pryzen van 15 cent op 12$ cent per liter terug- gébracht. lederen dag wordt aldaar thans 360 liter eten klaargemaakt. (Zie verder laatste berichten). Broodkaarten. De distributie van de enorme hoe veelheid broodkaarten naar de ver schillende gemeenten, is nog niet volmaakt. Althans voor den Helder ontving men slechts een zeer gering aantal bruiDbroodkaarten voor de vyfde week, waardoor het Levens middelenbureau gedwongen was voor deze week een noodkaart uit te geven. Basmeter afgesloten. Naar wij vernemen is by een be woner van de Trompstraat de gaB- toevoer afgesneden, omdat niet vol doende aan de gasbesparing is medegewerkt. Hokus, pokus, psts. Boeken en kleeren en gladiolussen en geen boeken en kleeren en gladio lussen Wist if, dat wy hier in Den Helder toovenaars hebben, heusche toove- naars? En dié toovenaar3 houden geen Béances In „Casino" of „Tivoli" tegen entree en geen groote aanplak biljetten 'vertellen u van hunne wonderen. Ook hebben ze zoo heele maal niets mystieks aan zich, noemen zich geen professor zus of zoo neen, op 't oog heel gewone, eenvou dige Heldersche mannen. En het terrein van hun experimenten is, zooals ik zeide, geen prettige, knusse zaal - heel enkele ingewijden mogen alles bewonderen in de vracht goederenloods der H. IJ. S. M. Zoo 'a mórgens om een uur of negen, zoodra de eerste trein aan is, vangen ze hun wonderwerk aan Op :t kantoor van 't vrachtgoed lag tusschen een massa papieren, zoo juist binnengebracht, een vrachtbrief van een- kist met boeken en kleeren. De mannen van de spoor hadden daareven die kist binnengedragen en in de loods neergelegd. Niets bijzon ders. 't Geen zich dagelyks herhaalt en zal herhalen, honderden malen, slechts afwisselend in vorm en grootte en zwaarte en gewicht de eenige variatie dan ook van een spoorman in zyn sleurleven. Doch 't blééf geen sleurleven I Daar kwamen de toovenaars kuierden de loods eens op hun gemak rond, bukten zleb hierover, keken daar eens onderzoekend langs. Tot ze by de kis! kwamen. En nu geschiedde het wonder. De kist werd bekeken, ma gische blikken bewerkten het onschul dig voorwerp. Hokus, pokus, pats daar werd het deksel der kist geopend en in plaats van boeken en kleeren glunderden u de hier reeds zoo lang ontbeerde aardappelen tegen Kijk, daar werden in een hoek zoo straks een paar manden gladiolus- bollen neergezet, u weet wel, die mooie, langstelige bloemen, die we vooral in Augustus zoo te kust en te keur kunnen bewon leren. Geen twij fel, dat waren toch je echte gladio lussen hoorverpakking, plaats van afkomst, alles echt. Als de toovenaars nu eens van deze manden Waarempel, ook hier stevenden ze op aan. Weer dezelfde bewerking, de oogenkrachtBy opening der man den geen bollen, maar eetbare knollen. Zyn dit nu aardappelentoovenaais, ja of neen en zou men die nu knollen voor citroenen kunnen verkoopen? Lang onderweg. Dezer dagen werd alhier een brief kaart besteld, die 28 Juli 1912 op de post was gedaan. De briefkaart was de gemeente niet uit geweest. Door het Ijs gezakt. Gisterenmiddag geraakte ter hoogte van het weeshuis de zoon van R., wonendo aan de Laau, door het ys van het Heldersche Kanaal. Door voorbijgangers, een onderofficier dei- marine en een soldaat, werd hy niet zonder moeite gered. Zy namen van een huis in de buurt een luik af en gebruikten dat als plank om den drenkeling te kunnen bereiken. Dat er nog maar één slachtoffer is gemaakt, verwondert ons ten zeerste, als we dagelyks de wanhopige pogingen zien, die de jeugd aanwendt om door het ys te zakken. Maar wat te denken van den vader, die in alle gemoedsrust, met zyn zoontje thans nog gaat schaatsenryden Amsterdam naar Ned.-Icdiö vertrok ken, hebben op last van de Britsche regeering de post in Engeland moeten ontschepen. Uit d> hann «an Amitardam. Hoezeer onze scheepvaart belem merd wordt, blykt wel uit de opgave van de in de afgeloopen week in de haven van Amsterdam binnen ge komen en vandaar vertrokken schepen. Van 25 Febr. tot en-met 8 Maart kwamen binnen 5 stoomschepen, waarvan 3 met stukgoed, 1 met stukgoed en kolen en 1 met hout. Veftrokken zyn 10 stoomschepen, xii de overeenkomstige periode van 1916 kwamen binnen 24 stoomschepen en 2 zeilschepen, en vertrokken 22 stoomschepen en 7 zeilschepen. Steenkolenlnvoer. In de afgeloopen week kwam uit _a Engelsche en Schotsche havens slechts één stoomschip met steenko len, dat479.650 kilogrammen langs het Noordzeekanaal invoerde. Kolennood. Wegens gebrek aan steenkolen werd de electrische centrale te Roer mond Zaterdag .stopgezet. De gemeente-gasfabriek te Ylaar- dingen zal alleen aan bedrijven, wel ke afhankeiyk zyn van cokes, een zeer beperkte hoeveelheid kunnen Wij herinneren er aan, dat tot en met VRIJDAG 9 MAART op j bon no. B 27, ons RIJST verkrijgbaar is bij de winkeliers. Nederland en de Oorlog. Blnninkomin van aan gewapand handelsschip balat. Hoek van Holland 6 Maart. Het inkomende Engelsche s 8. Princes Marita", bleek met kanonnen be wapend te zyn, waarom het door stoomen werd belet en het schip weer zee moest kiezen. Onze scheepvaart. In Duitschland is men niet tevreden over het Diet bekend worden van alle resultaten van der onderhandelingen van de. N. O.T. met de Engelsche regeering. Naar de Berlijnsche corresp. van het „Hbl." meldt, schrijft de «Tagliche Rundschau" hierover: «Het is wel opinerkeiyk, dat niet de Nederlandsche Regeer ing, maar de N.O.T. deze overeenkomst met Engeland publiceert; het vermoeden is dus voor de hand liggend, dat Nederland belangryke concessie heeft moeten doen, voordat Engeland aan de Nederlandsche scheepvaart tot deze verlichting van den toestand toestemming verleende. Dit vermoe den heeft te meer grond, daar de overeenkomst klaarblijkelijk slechts betrekking heeft op bepaalde schepen en bepaalde reizen, doch niet van algemeenen aard is. Een aanvulling van de mededeeling der N.Q.T. door de Nederlandsche regeeriD g is der hal ve in het belang van Duitschland drin gend noodig, vooral met het oog hierop, dat de concessies die Duitschland aan de Nederlandsche scheepvaart deed, zonder eenige tegenprestatie van Nederlandsche zyde zy'n gegeven." De Oopenhagen gezonken? Volgens mededeeling van de be manningen van de Maandagavond te Hoek van Holland aangekomen schepen Nots en Staveley, zou het stoomschip Oopenhagen, van de Great Eastern Railway Cy. (Harwich-iyo), gezonken df zinkende zyn. Maandagochtend ongeveer 10 uur was het schip dicht by den Noord Hinder in, naar men meende, zinken den toestand waargenomen. De Oopenhagen was op reis van Londen naar Hoek van Holland. Het schip mat 2570 ton btuto en 1092 ton netto. Nader meldt men, dat de beman ning van de Oopenhagen aan boord van bet lichtschip Maas moet zijn en te Hoek van Holland geland zou worden. Volgens rapport van het gister avond te Hoek van Holland aange komen tankstoomscbip Hestia was het stoomschip Oopenhagen gisterna middag ongeveer 1 uur ter hoogte van den Noord-Hinder nog dry veode, met een gat in een zijde. (N.R.Ct.) 09 „Wille" De uitvoerende commissie van de N. O. T. meldt, dat haar onderhan delingen met de Britsche regeering tot het resultaat hebb9n geleid, dat het stoomschip „Wilis" van de Rot- terdamsche Lloyd hetwelk met lading en passagiers op haar uitreis naar Ned.-Indiö ongeveer 3 weken in de haven van Bergen lag te wachten, thans de vaart naar Indie via Hali- fax en het Panamakanaal kan ver volgen, terwijl het schip ingevolge de getroffen regeling geen haven in Engeland behoeft aan te doen. Stoomschip „Ambon". Volgens bij de Vereeniging van Assuradeuren ontvangen telegram zouden do voorloopige reparatifin aan het stoomschip „Ambon", teneinde dit in staat te stellen naar Londen te vertrekken, omstreeks 17 dezer gereed zyn. Er is nog geen bepaald besluit genomen of de lading te Plymouth of te Londen zal worden gelost; een groot gedeelte ervan is bepchadigd. Aangehouden mailt. De s.8. „Karlmata" en „Vondel", ondorscheldeiyk op 11 en SCJanuar te kr(jgen tot f 3.50 per week voor gehuwd- en f 2.50 voor ougebuwd- personeel, terwijl de kinderby'slag ongewijzigd blijft. In Culemborg is de glasindustrie voor ónbepaalden tyd stopgezet. Een geïnterneerde duikboot. De te Alkmaar geïnterneerde Duitsche duikboot, aangekocht door de Nederlandsche regeering, vertrok gistermorgen met een Hollandsche bemanning en de Nederlandsche driekleur achterop naar Den Helder. Ovor do grens gokomon. Vrijdag kwam te Zevenaar over grens een Duitsch deserteur, afkom stig uit Stuttgart. Hy had eerst in Frankrijk, daarna in Rusland en ver volgens in Roemenie gestreden, had vreeselyk door koude geleden, waar door hem o.a. een viDger geampu teerd moest worden en werd ten slotte met verlof naar hnis gezonden. In sted8 van wederom naar het weste- ïyk front te vertrekken, besloot de 27-jarige man naar Nederland te vluchten. Verder kwamen Zaterdag en Zon dag op verschillende plaatsen over de grens 6 Poolsehe vluchtelingen, 8 Duitsche deserteurs, 4 Belgen en 2 Franschen. Dagelyks komen een aantal Russen ons land binnen. Smokkaliir doodgiiihotin. In de bosscben bij Groesbeek werd Donderdagmorgen j.1. een lijk gevon den, dat bij onderzoek dat van eèn Duitschen smokkelaar bleek te zyn. Men vond hem met een pak op den rug inhoudende eene hoeveelheid zeep en Kwatta. De kogel die den man doode is door het pak heen gegaan, door den rug en heeft aan de borst hut lichaam weer verlaten, zoodat hy letterlijk doorboord was. Smokkelen, Men schryft uitZevenaar: Er komt ten slotte kentering in de smokke- lary. Nadat de moeilykheden met het inslaan van goederen vermeerderden en dientengevolge reeds sedert een paar weken zichtbare stagnatie in het amokkelbedryf merkbaar was, komt nu de angst voor de onmiddel- ïyfee arrestatie het resteerende vleug je durf, dat de smokkelaars nog be zielde, vernietigen. Het is nu zeer goed merkbaar, dat eindeiyk aan dat onzalig gedoe een eind komt, waartoe trouwens de zeer zware straffen, welke de afgeloopen week aan dozijnen jongens en meiden van hier en omgeving werden opgelegd, hebben bijgedragen. Vermelding ver dient, dat thans gewone smokkel- feiten bestraft worden met zes maan den opsluiting. Moord In de kazerne. Gisterochtend is in de Alexander- kazerae te 's Gravenhage de adjudant onderofficier der cavalerie G. vermoord ib diens kamer gevonden. Vermoed wordt dat de moord Zondagmiddag heeft plaats gehad G. had namelyk Zondagsdienst. Hy gebruikte om streeks één uur nog in de kazerne het middagmaal, doch ontbrak ten halfzes op het appél. Op dat tydstip vond men zyn kamerdeur gesloten, iets waaraan geen bijzondere aandacht werd gewyd. Maandagochtend vond de oppasser van G. de deur nog ge sloten. Na met een tweeden sleutel de deur te hebben geopend, trof men in de kamer aan het zwaar verminkte lijk van G. Biykbaar met een pook waren voorhoofd en neus verbrijzeld en met een tafelmesje was de hals doorgesneden. Het bed bleek onbeslapen. Goederen, welke anders in een koffer in de kamer geborgen waren, lagen dooreen geworpen op den grond. Vermoed wordt, dat de daders belust waren op buit. G. was tevens, chef van de can- tinewaarschynlyk hebben de moor denaars daaruit afgeleid, dat by geld in dien koffer bewaarde. Die gelden werden echter steeds geborgen in een brandkast, staande in zyn kantoor. Of uit deze brandkast geld is ge stolen, kon men nog niet nagaan, aangezien zoowel de sleutel van de kamer van G. als de sleutel van de brandkast worden vermist. Uit omstandigheden valt af te leiden, dat de dader(s) na het plegen van de misdaad in een waschkom in de kamer van G. hun handen hebben gewas schen. Ook zyn er sporen ontdekt, welke er op wijzen, dat er een worsteling heeft plaats gehad. Vermoed wordt, dat G. na het lezen van een courant in slaap is gevallen en in zyn slaap is overmand, dat men hem eerst den slag met de pook heeft toegebracht, dat by zich daarop nog tegen zyn aanranders heeft verweerd en dezen hem toen met het mes doodeiyk hebben verwond. Duorte-bljileg spoorwegpersoneel. Naar aanleiding van een onderhoud met den minister van waterstaat, hebben de samenwerkende organisa ties besloten aan den minister te verzoeken zyn medewerking te ver leen en, teneinde den bijslag verhoogd SPORT. Voetbal. S.H.B.S.,1 Marine-Elftal. Als om lyim 2 uur soheidareohter J. de Waard beginnen blaast, stelt H.B.S. zich als volgt op: D# Wersr Koatar „o." IDalnkcr De Waard Beeboldt Luyckx Straver Manhalm Hermans Appel. De schuin over het veld staande wind, doet aan het spei niet weinig afbreuk. Beide partijen beginnen met het terrein te verkennen, trachten elkanders zwakke plekken in da elftallen te vinden. Lang duurt deze toestand niet, want al spoedig begint de H.B.S.- ?oorhoede druk op de „Marine"-ver dediging uit te oefenen. Het wordt dan ook eene voortdurende worsteling tusscheli de groen witte voorhoede en de verdediging van het marine- elftal, welke in goede conditie is en voorloopig alle bezwaar weet te be zweren. Beide -backs en keeper ver dienen een woord ..van lof voor bun taai volhouden. Niet ontmoedigd komt de groen witte voorhoede steeds weer opzetten, totdat eideiyk, ongeveer 10 minuten voor rust, Straver voor het eerst weet te doelpunten. Uitvallen der marine-voorhoede komen sporadisch voor en stranden gewooniyk op „C" of Koster, zoodat de Wever het al zeer gemakkelijk heeft. Rust treedt in met 1 - 0 in het voordeel van H.B.S. Als na de rust het „Zeemacht"- elftal den wind mede krygt is het spel meer verdeeld en krygt ook de H.B.S. verdediging van tyd tot tyd vol op werk. Het spel gaat nu meer geiyk op en beide partyen werken bard, om, öf den voorsprong te ver grooten, of den gelykmaker te for ceer en. Plotseling komt de H.B.S.aanval opzetter, de keeper weet het schot te keeren, doch op een fraaie wijze weet de toeloopende de Waard den bal ten tweeden male in het net tó koppen. Dit is de Zeemacht-voorhoede te machtig, omatuimig valt zy aan en weet kort daarop met een goed gericht schot den stand op 2-1 te brengen. Nog eenige minuten zyn te spelen; weer valt de H.B.S. voor hoede aan. Manheim breekt door en met een verraderiyken schuiver vliegi. de bal langs den keeper. Hierin, komt geen verandering meer, zoodat H. B. S. dezen wedstrijd welverdiend met 8-1 wint. Het was-een geanimeerde wedstrijd, waarin door beide partyen hard werd gewerkt, doch uiterst fair werd ge speeld. In het Zeemacht-elftal zaten goede krachten, jammer dat de heereu niet meer aan elkaar waren gewend. Ware dit het geval geweest, onge- twyfeld hadden zy het dan de groen- witten nog heel wat lastiger gemaakt. GOEDKOOP ETEN. Wij zij:i hedenmorgen i»rg- even een kykje gaan nemen Ju dw keuken. Daar waren rappe damesiiaj) den bezig do pannefj' s met bc-teiyte ryst te vullen, en Jaar werue:. de porties ragout er over verdeeld. Dampende, in groote vierkante vergieten gaas gestoomde ïjj^t stond in oen groeit? houten kuip klaar, <n in een teii geurde pittig de ragout, die er oves kwam. Byna 850, zegge aehthooderd vijftig porties moesten gedistribueeid wor den. In groote wagens stonden de wyken klaar, maar, als de toeloop zóé biyft, dan moet er zeer zeker hulp komen, wil men ieder op tyd bedienen. Overigens konden wy constateeren, dat de porties royaal zyn en men lang niet voor ieder lid van een gezin een volle portie noodig heeft. Om teleurstelling te voorkomen, dienen de afnemers er op te rekenen, dat niet meer dan SOO porties kunnsn warden afgeleverd. Maatregelen worden getroffen om tot een grootar aantal te garaksn. „Het weer. Eenige weken geleden zaten wy hier onder de sneeuw, terwyi by en ten Zuiden van Alkmaar geen sneeuw te zien waa. Thans is het juist om gekeerd. By Alkmaar ligt een dan laagje dat naar 't Zuiden toe al dikker wordt. Amsterdam zat heden morgen aardig onder een witte vacht. Wat het ys betreft het Noord- Hollandsch Kanaal is ysvry, evenals de Zaan en de Nauernaschevaart, de meeste houthavens en ook het Noord- zeekanaal. De jongste vorst heeft daar geen ijs gevormd, zoodat die ook gelukkig niet van invloed is op de scheepvaart, Waaghalzende jongens liepen gisteren weer dwars over het Heldersch ka naal. De Burgemeester van Helder brengt ter kennis: le. dat tengevolge van het niet op tyd ontvaDgen der bruinbroodkaarten, voor de vyfde week een „noodkaart", door de gemeente is ingevoerd en verstrekt aan de verbruikers van bruinbrood. De bruinbroodkaarten voor de vol gende weken worden op de normale wyze bezorgd. 2e. dat voor de bezorging der bruinbroodkaarten aan de verbrui kers in rekening mag worden gebracht 5 esnt per gezin. 8e. dat vóór den 15e dezer maand wyzigingen in de broodkaarten kun nen worden aangebracht in de vol gende orde: 8 Maaart vsor da letters A. B. 0. an D. 9 E. F. 8. H. I. 10 H J- K. L. H 11 u ii p N. 0. P. I Ri 11 H T U' 14 H V. W. X. Y.2. Helder, 6 Maart 1917. De Burgemsester van Heldar, W. H0UWIN8.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2