COURANT Deman Gilray genaamd. Hotel Bellevue. Eerste Blad. tal - tegenspoed of... mijn schuld Diners. Soupers. Partijen speciale condities. No. 4748 ZATERDAG 10 MAART 1917 45e JAARGANG DE WEEK. 6 Maart. Volgens de jongste berekening van minister ïreub, - de bewindsman, die op Vrijdag 2 Februari met de Tweede Kamer zijne Begrooting van Financien voor 1917 behandelde als of er geen driehonderd dagen, maar hoogstens zoovele uren lagen tus schen zijn aftreden door de aanne ming der motie-Schaper en het uur van Treub Rodivivus volgens de jongste berekening van Z. Ere. dan hebben de crisis uitgaven tot 1 Fe bruari j.1. bedragen de kleinigheid van 590 inillioen gulden, terwijl men mag aannemen, dat daar 25 millioen per maand mee gemoeid zijn. Over de vraag, „hoe lang 't duren zal", wordt nu dagelijks bespiegeld, gepro feteerd; uit de sterren, de kaarten, ingezonden mededeeling. „"Wij zijn ten opzichte van het leven als de touristen in die land- kroegen waar men zyn eige.n eten meebrengt. Alles wat ons genot en onze wanhoop uitmaakt, dragen wy met ons mee, ontleenen wij aan ons zeiven." Deze woorden van een groot filosoof kwamen mij in de gedachten bij gelegenheid van een woordentwist. Ik hield vol dat voor de meerderheid de gezondheidstoestand zoo was als men zich dien maakte. Met een schijn van waarheid, riep mijn tegenpartij uit: „Gekheid! De gezondheid is een loterij. Zie eens dien man die er uit ziet als volmaakt gezond; hij is een tram binnen gegaan waar griep was en hij heeft ze gekregen. Die ander die hier of daar een glas water heeft gedronken, waarin typhusbacillen waren, bibbert van avond van de koorts. Nog een ander is onder de Zblfde omstandigheden tuberculeus geworden"; Gelooft toch niet dat, indien de ziekte u overvalt, dit door toeval of door tegenspoed gebeurt. Neen, In het algemeen betaalt gy zoo uwe zonden tegen de hygiëne en uw on oplettendheid, uw onverschilligheid tegenover uzelf. Het is maar al te waar dat de ziekte de zwakken aan tast, hen die in een toestand van ziekelijke ontvankelijkheid verkeeren, hen die gewillig de deur voor het kwaad hebben opengezet. Ziedaar de waarheid. Er zyn dagen dat gy niet ziek zyt, dat gij moeieltjk zoudt sunnen zeggen hieraan of daaraan te lijden, maar dat gjj heel goed voelt dat het niet goed gaat, dat gü niet zyt zooals gij wezen moet. Gij hebt geen eetlust, de minste inspanning vermoeit u, uw geest is lui, gy eet met lange tanden, gy hebt slecht geslapen en gy zyt meer vermoeid dan gy den vorigen avond by het naar bed gaan waart. Past op, de dagen dat gy u in dien toestand gevoelt, zyn slechte dagen. Gaat dan de booze microbe voorbij, dan zet hy zich by u vast, daar hij in uw lichaam verwoestingen kan aanrichten en niets er gereed is om hem dit te beletten. En dat zal uw schuld zyn? Er zy'n herstellende geneesmiddelen uitgevonden ter be3tryding van dien toestand van machteloosheid, waarin het lichaam de noodige veerkracht mist om zich te verdedigen. Gy kent zeker van naam een der meest verspreidde, de Pink Pillen. Twee of drie Pink Pillen daags zyn voldoende om de zwakheid te bestrijden, de werking van allo organen te ver sterken, het bloed te herstellen en te verwarmen. Op de moedeloosheid volgt heel spoedig een groot gevoel van welzijn van kracht, van weer stand. .Van dat oogenblik af kunnen de microben niets meer uitrichten. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen by het Hoofddépöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder by verschillende Apothekers en goede D^tristen. FEUILLETON. 19. Toen ik dit nu las, bemerkte ik, dat er eenige hoofdstukken uitgelaten zyn en het verhaal verkort isik kon ook zien dat de cyfers bovenaan de bladzyden en de hoofden der hoofd stukken veranderd zyn." Toen ik nu wist, dat u de Esmé was, die hier gewoond had en meteen „Edward Seymour Seaff" had ik niet veel doorzicht noodig om de puzzle op te lossen ik kwam ook hier om de ontbrekende hoofdstukken. Waarom, riep het meisje uit. Omdat die misschien eenig licht kunnen werpen op den dood van John Gilray. U, die hier anderhalf jaar gewoond hebt, moet toch wel iets geweten hebben, en juist voor zyn dood verdwynt u op een byzonder geheimzinnige manier. Hoe heeft u dat gedaan O, ik was niet zoo ziek, als men veronderstelde, fluisterde het meisje. Mijn geest was zieker dan myn lichaam, ofschoon het eene reageerde op het andere. Er waren redenen, waarom ik hier niet mocht bljj ven krachtige redenen. Ik Imiteerde Gil- ray's stem en vertelde den dokter, dat ik dood washy was een slordig menech, ik wist dat hy zich niet koffiedik en eiwit „gelezen". De „leestafel strategen" beginnen zich weer dichtbij te roeren. Ebd juffrouw, die wist te raden hoeveel geld haar buurvrouw in d'r beurs bad - 't moet ergens in de Duitsche buurt zijn voorgekomen, - heeft voorspeld, dat den 18en a. s. de generale slachting een eind zal nemen, waarop een offi cier in de tram (waar 't wonderbaar- ïyke zich afspeelde) haar een paar honderd pop beloofde als hare profetie uit mocht komen Eilacy, alles wyst erop dat ook deze Sybille weer tot de „brood etende" zieneressen zal blyken te behooren. Minister Treub is gemachtigd tot uitgifte van 85 millioen schatkist biljetten. That speaka volumes 1... By Waterstaat is minister Lely bestormd door aanvragen om' loons- verhooging, lotsverbetering, tege moetkoming van allerlei categorieën. En met zijn liefsten, beminnelyksten glimlach heeft Z. Exc. gegeven het antwoord, dat nu' allerlei motiön „zwemmende" doet worden, waarby de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat dit en dat en nog-zooveel meer „behoort" te worden gedaan. Het antwoord nameiyk: meneeren, met bloedend hart moet ik zeggen: het geld voor al deze dingen is er, helaas, niet!.. De menschen moeten wach ten tot betere tyden aanlichten. En het Parlement buigt, berust; geiyk 't gehoor gaf aan Voorzitter Fock's voorstel om naar aanleiding van de „persoonsverwisseling 'aan Financiëo geen debat te houden over het „alge meen financieel beleid"Wonder bare tijden zyn die wij nu door leven! Over de met electrischen spoed opgeloste crisis-Van Gijn wordt, na de korte verklaring van den pre mier, geen wooid meer gerept. Maar over duizend-en-een kwestietjes van loonsverhooging, waarvan men by voorbaat' weet dat ze nu toch niet kunnen worden opgelost, platen tal en tal van afgevaardigden uren, uren vol herhalend veelmaals gezegde enherhaalde ontboezemingen. Wy zijn in de Algemeens Beschou wingen over het 80 millioen-ontwerp der Distributie biyven steken, en het debat daarover zou op Woensdag 7 Maart worden hervat. Voor de zoo- veelste maal in zóó korten tyd was de Dood voor ons Parlement de spel- lebrekerDenzelfden dag, waarop het overiyden der moeder van minis ter Postbuma den bewindsman plot seling voor eenige dagen aan de vervulling van zijn zware en onge- twyfeld ondankbare taak onttrok, had voorzitter Fock voor de eerste maal sinds zijn optieden als leider van ons Lagerhuis een „In Memo- riam" uit te spreken. Weer was een der uitnemenden, der meest-begaaf- den onzer Vertegenwoordiging ons ontnomen. Ditmaal de jurist, d? paci ficator prof. Van Hamel, de man met het milde gemoed en den scher pen geestdie hooggeleerde, wien zóóvele juristen in den lande hun opleiding danken en wien als leer meester te mogen noemen voor hen allen een eer is. Tot 't allerlaatste toe heeft Van Hamel met onver zwakten geest gewerkt voor al wat goed en schoon isterecht wees mr. Fock erop, dat de pbysische krachten van den oud-hoogleeraar in den jong- sten tyd merkbaar afnamen. Maar met hoeveel frissche, eerlijke geest drift heeft Van Hamel niet meege daan aan de verdediging van het ontwerp tot inyoeriDg der voorwaar - deiyke veroordeeling, hem zoo dier baar, schoon hij oprecht genoeg was om te waarschuwen tegen het mis bruiken ervan, tegen overdryving gelijk in den vreemde wordt aange troffen. Op 5 Maart is zijn Btoffelyk overschot naar het crematorium te Driehuizen vervoerd. Een zooveelste- zware slag heeft het Parlement ge troffen en niet zonder groote bezorgd heid ziet men den lering der „uit nemenden" al-kleiner worden. Wèl is 't tya dat we „zuinig" worden met onze „cives optimi", met onze figuren van waarachtige beteekenis. Terwyl ik dit schryf, is 't nog niet te voorspellen, hoe de gang van zaken zal zyn by het 80 millioen-ontwerp. Sympathiek mag 't worden genoemd, dat er nu ook klanken uit de Kamer zijn gekomen en niet slechts uit de gelederen der „in politicsi"-bevrien den die minister Posthuma hebben verdedigd tegen de onbillyke, te harde, eenzydige kritiek van zoovele aan van de waarheid zou overtuigen. En mynheer Gilray hielp my. Geheel onwetend had ik een gróote misdaad begaan. Een misdaad? Ik was met Gilray getrouwd hy was myn echtgenootik trouwde met hem in Engeland, nadat moeder gestorven was. Myn moeder was een Engelsche, daarom spreek ik de taal zoo goed. Gilray trouwde met my en ik zorgde voor de huishouding, maar ik was meer slavin, dan vrouw voor hem. Hy gaf mij geen geld en wilde, dat ik alleen van myzelf sprak als zijn dienstbode. Mooi soort man moet dat ge weest zyn, mompelde Pbil. De slechtste en meest geweten- looze, die ik ooit ontmoet heb, zei Esmé hartstöchteiyk. Het weinige geld, dat ik bad, verdiende ik door het scbry'ven van verhalen in den tijd, dat myn man uit was. Hy liet my soms dagen lang alleen ik nam den naam van Seaff aan en liet myn brieven naar een courantenwinkel zenden. Een trouWe, oude vriend van mijn vader's familie hielp my dezelfde, die om het verhaal kwam. En toen myn echtgenoot genoeg van my had, vertelde hij my, dat ik, volgens de Engelsche wet een mis daad had begaan en dat ik streng gestraft zou worden, indien het ontdekt werd. Zoo, riep Phil uit, en welke misdaad was dat? wal staande staande stuurlui Zeker is, dat de verdediging van het 80 millioen-ontwerp het uiterste vergt van 's ministers kracht en zelfbe dwang. Zeker is ook, dat men, de heer Duys, die een vaatje buskruit" is, maar ervan houdt om „een kat een poes en Rolin een schobbejak" te noemen, heeft daar de aan dacht op gevestigd 't minister Pos tbuma vaak geweldig lastig kan maken. Ik noem nu slechts den onwil der varkensfokkers om tegen den vastgestelden prys te leveren, zoodat slechts inhouden van veevoe der als „dwangmiddel" restte. Eo vergeten mag men ook niet, dat Exc. Posthuma's taak nu eenmaal vanzelf de extra-ondankbare is. Wanneer onze schepen niet naar Amerika kun nen gaan om graan te halen en men daardoor genoopt is mais of aard appel-meel by het broodbakken to gebruiken, dan zijn er nog altyd menschen, die in hun boos humeur ook van zulke dingen „de Haagsche Princessegracht" schuld geven. En zelfs Kamerleden, als byv. mr. Van Doorn, eiscben in het openbaar, dat de minister van L., N. en H. weken, neeD, maanden vooraf zal voor zien, welke maatregelen in de toe- kom3t noodig zullen zijn. Zeker „gouverner c'est prévoir!" gelijk de heer Van Doorn in de Tweede Kamer zei. Maar ook by het stellen van dien eiach moet men de grenzen der billijkheid en van het „menscheiyker- wijs gesproken" slechts te vorderen in het oog houden. Ea dkt wordt tegenover minister Posthuma toe gegeven, dat er stof is voor gegronde kritiek op zyn gestie maar al te vaak vergeten Gausch de toekomst ligt daar nu vóór ons als gehuld in zeer dikke nevelen. Wat zal straks het samen treffen tusschen de Tweede Kamer en minister Pleyte (bij de Indische Begrooting en vooral by het defeosie- plan voor de Oost, waarvoor allicht een comité generaal zal. worden ge vraagd) te zien en te hooren geven Is 't waar, dat straks de ministe- riesle levensdraad van minister Pleyte zal worden doorgesneden? Wat te denken van 't op dit mo ment nog altyd „officieus gerucht" zynd „on dit", dat' van Duitsche zyde schepen zyn aangeboden „in ruil" voor de zeven kosteiyke Neder- landsche bodems, die werden getor pedeerd? In ruil, nota béne, tot Da den oorlog? Zal het „muisje", door prof. Erdmans losgelaten, name iyk, de vraag, in de Kamer gedaan, wie verantwoordelyk moet gesteld voor het doen uitvaren der getorpe deerde schepen, al of niet „een staartje" hebben? Of óók in het reusachtige Parlementsvat worden ingepekeld?... De „vraagteekens" zyn eindeloos in getal. Wanneer zal er verandering komen in de order, het uitvaren van passa giersschepen naar India stop-zettend Wat te denken van het onder voorzitterschap van den tachtigjarigen staatsman S. van Houten opgericht voorloopig comité tot bevordering eener nieuwe behandeling van de Grondwets-herziening na den oorlog? Ik stip slechts aan, wie eene „toe lichting",'uiterst beknopte, bij al deze vragen zou willen voegen, hem ware de ruimte van gansch een blad, ia- plaats van bescheiden week babbeltje, ontoereikend. Temidden van al de gruwzame tijdingen over menschenslachting, uur na uur uit alle oorden der „be schaafde wereld" tot ons komend, is nu ook het bericht over den af schuwelijken moord, in de Haagsche Alexanders kazerne gepleegd. Even ontroeren ons nu zulke dingen. Maar zóóveel hebben wy sinds twee-en half jaar gesidderd van afschuw, dat ze weldra weêr onze aandacht ontsnap pen. We raken voor zulke diogep gaandeweg „immuun", wat aandoe ning des gemoeds betreft! Mb. Antoxio. BINNENLAND. Onze Scheepvaart. De onderhandelingen door de uit voerende commissie van de N. O. T. met da Britsche regeering gevoerd inzake de vaart onzer schepen, hebben tot het resultaat geleid, dat het stoom schip Besoeki, van de Rotterdamsche Bigamie. Ik ontdekte toevallig, dat Gilray nog een vrouw in leven hadhy lachte mij uit, toen ik het hem verweet en bespotte mij, omdat ik hem niets doen kon. Hy zei, dat, ofschoon ik onschuldig was, ik ervoor zou moeten boeten, indien de politie het wist. En hebt u dat werkelyk geloofd, riep Phil uit. Het meisje klemde haar handen met een hulpelooze beweging ineen. Wat kon ik doen vro9g zy. Ik ben pas anderhalf jaar in Londen en ik heb het leven van een gevangene geleid. Het was stoch mogelijk, dat bij u de wetten zoo zijnby ons in Oostenrijk hebben wij even wreede eo harde wetten. Ik wilde ontvluchten en myn ziekte kwam my daarby goed te stade. John Gilray was blij, dat hy van my af kwam. Hy hielp my met mijn verdwyuing pas nadat .ik van zyn dood hoorde, dacht ik aan het verhaal er waren gedeelten in, die verkeerd opgevat zouden kunnen worden, als zij in andere handen kwamen. Ik kreeg het verhaal terug, en zoover ging alles goed Maar u hebt het verhaal niet terug gekregen, zei Phil, het is op het oogenblik in myn handen. Wat u hebt is een speciaal voor het doel nagemaakte copie door de politie vervaardigd. Toch Ingezonden Mededeeling. Helder. Café-Restaurant.] Telefoon intirc. 49. Vergaderzalen disponibel. Wl LH E LM I NA-BI LLARD. Gewone consumptieprijzen. Dinars wordea aan huis bezorgd. Lloyd, dat met eon lading van 8600 ton tarwe, aan de Nederlandsche regeering geconsigneerd, op reis van New-York naar ons land te Halifax op nadere instructies lag te wachten, uit deze haven is uitgeklaard en de vaart naar Nederland kan voorzetten zonder een haven in Engeland dan te doen. Als nieuw resultaat van haar on derhandelingen met de Engelsche regeering meldt de uitvoerende com missie van de N. O. T., dat het stoom schip Luna, van de Koninklijke Ne- derlandscne Stoomboot-Maatschappy, hetwelk met een volle lading hout van Beaumont (Texas) op weg naar Nederland was en kort na de in voering van den verscherpten duik bootoorlog Bermudas aandeed, waar het tot nu toe op nieuwe instructies wachtte, thans de reis via Halifax naar Nederland kan vervolgen. Alvorens Halifax aan te do3n zal het stoomschip in een Amerikaansche haven bunkeren. Naar gemeld wordt, was het motor schip Gallia aanvankelijk voornemens uit te varen naar een Gulf-haven. Hoewel het daartoe nu niet in de gelegenheid is - aangezien het alleen Noord-Amerikaansche havens ten Noorden, van Kaap Hatteras kan aandoen zal het desniettemin gebruik maken van de verkregen toestemming om een van bedoelde havens aan te doen en zal het scbip zich te zyner tyd naar New-York begeven. De „Slndoro" gestrand. De directie van den Rotterdamschen Lloyd heeft een telegram ontvangeD, gedateerd op Woensdag, meldende, dat het stoomschip „Sindorö" bij zwaar stormweer op de rotsen by Gibraltar, waar het schip lag, is ge- loopendat er geen menschenlevens verloren zijn gegaan, en dat er water staat In de ruimen 1, 2 en 3. Vermoed wordt, dat de „Sindoro" van zijn aukers, is losgeslagen. Het schip is 5471 bruto register ton. De „BeukeisdIJk" gestrand. De directie vandeHolland—Amerika Lyn heeft heden een telegram ont vangen, waacin gemeld wordt, dat het stoomschip „Beukelsdyk" tijdens storm van zyn ankers is geslagen en in de baai van Halifax gestrand is. De „Beukelsdijk" is een schip van 6749 bruto registerton. Een Duitsche beschouwing over de „Princass Melita". Naar aanleiding van het geval van het gewapende Engelsche handels schip „Princess Melita", meldt Wolff'a bureau uit Beriyn, na aangehaald te hebben wat in het Nederlacdsche Oranjeboek van October 1915 over het standpunt van Nederland ten aanzien van gewapende handels schepen voorkomt, het volgende vernomen te hebben Aangezien volgens dat standpunt gewapende handelsschepen met oor logsschepen gelijkgesteld wordeD, is aan gewapende koopvaardijschepen het binneuloopen in Nederlandsche wateren in beginsel verboden. Uit-, zonderingen worden alleen veroorloofd in .de in de neutraliteitsverklarióg uitdrukkeiyk genoemde gevallen van averij" of anderszins. Gebrek aan water of een aan boord uitgebroken ziekte zijn daarentegen geen redeneD, die het binnenloopen in het Neder. HOOFDSTUK XVI. Een onderzoek naar Lord Silverdale. Het was misschien dwaas van Temple, maar hy was geneigd elk woord, door Esmé geuit, t8 gelooven. Hij kon geen spoor van een avontu rierster bybaar ontdekkenals zy werkelyk geweten had, welk gevaar zy liep, zou zy nooit zyn vragen zoo vrymoedig beantwoord hebben. En u kwam bier om de ont brekende hoofdstukken? zei-hy.Mag ik ze hebben Maar u hebt het origineele ver baal, zei het meisje glimlachend, waarom al die moeite? Temple begon uit te leggenhij deed z(jn best bet meisjs het gevaar- ïyke van haar positie doen Inzien. Haar gelaat werd ernstiger, terwyi zy luisterde. Ze begon nu de moeiiykheden te zien, die zich voor haar opstapelden, smeekend zag zy Temple aan en zei Ik "ben er zeker van, dat u goed en vriendeiyk bent; u hebt vriende- lyke oogen, u gelooft toch niet, dat ikdat Ik Dat u iets te doen hadt met Gilray'8 dood, neen, dat geloof ik niet. Maar ik geloof wel, dat u nog heel wat ernstige vragen te beant woorden zult hebben. U w verlangen om dat verhaal terug te hebben b.v. en die moeite genomen om uw Identiteit te verbergen. Dan die inbraak in Saiseuetetreet, om ieta landsche rechtsgebied rechtvaardigen Oorlogsschepen of gewapende handels schepen,die om zulke redenen binnen ioopen, schenden de onzydigheid en dwingen daardoor de Nederlandsche regeoring tot onverwylde interneering van het schip over te gaan, zoodra uitgemaakt is dat het binnenloopen niet door avery of de gesteldheid Van de zee noodig geworden is. Zulk een schip zou alleen dan niet geïnterneerd behoeven te worden, indien het, gelijk in verschillende gevallen waarin Duitsche duikbooten in Nederlandsche wateren kwamen, zonder opzet in die wateren geraakt was. Zomertijd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot tijdelijke af wij king van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelyken tyd. Artikel 1 bepaalt: Van 16 April 1917 af tot 17 September 1917 wordt de in artikel 1 der Wet van 23 Juli 1908 bedoelde wettelijke tyd met één uur vervroegd. Art. 2 luidt: De ovërgang geschiedt In dier voege, dat, wanneer de mid delbare zonnetlj-i van Amsterdam op 16 April 1917 twee uur aanwijst in den voormiddag, het wordt geacht te zyn drie uur op dien voormiddag, en dat, wanneer het volgens deze wet zou zijn drie uur voormiddag op 17 September 1917, de tydrege- ling naar den middelbaren zonnetijd van Amsterdam wederom wordt in In de Memorie van Toelichting wordt medegedeeld dat uit het onder zoek, ingesteld naar de werking van de wet van 27 April 1916 is gebleken, dat de voordooien, voortvloeiende uit den by die wet getroffen maatregel, zoowel uit economisch als uit sociaal oogpunt de nadoelen ver overtreffen. De tydstippen van overgang zyn gekozen in overeenstemming met dé desbetreffende adviezen van de Neder landsche Spoorweg-Maatscbappyen, die zich daarby hebben laten leiden door de belangen, welke voor het spoorwegverkeer zijn gelegen in aan sluiting by hetgeen in de aangren zende landen geschiedt. Deovergangatydstippen sluiten zich bjj die van bedoelde landen aan; de nacht van Zondag op Maandag is de meest geschikte, omdat dan geen of bijna geen goederentreinen loopen. Mede in overeenstemming met be doelde adviezen is niet overgegaan tot het voorstellen van invoering van „zomertijd" als blijvende maatregel, omdat dit punt te zeer samenhangt met hetgeen in hot buitenland ten deze wellicht te zijner tyd zal worden beslist, en mitsdien dezerzyds eerst, nader een onderwerp van overweging zal vermogen uit te maken. Verhooging ondorwljzarsmlnlma. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van de heeren Marchant, Da Meester, Troelstra en Visser van IJzendoorn, zijnde voorzitters van de liiiksche Kamerfracties, ten geleide van een wetsvoorstel tot wijziging van art. 26 der wet op het lager onderwys, beoogende verhooging van de minima-onderwyzers8alarissen met f 100. Het voorstel, dat vergezeld was van een schriftelijke toelichting, waarnaar de eerste onderteekenaar, de heer Marchant, verwees, zal worden ge zonden naar de afdeelingen. Goen Godsvrede. Naar „Het Volk" uit betrouwbare bron verneemt, zullen de a.s. raads verkiezingen te Rotterdam niet. staan in het te teeken van den Godsvrede. Onder S.D.A.P.-leaen is er geen sympathie aanwezig om het met de overige partyen op een akkoordje te gooien. Longonpost. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. gemeld In Benkoelen en Madoera hebben zich in veertien dagen tijd negentien gevallen van longenpest voorgedaan. Er, heescht gróote ongerustheid. Een aantal doktoren is er heen gezonden. Rookverbod voor da jeugd. De politieverordening te Tiel is aangevuld - le. met het verbod be treffende rooken van kinderen bene den 16 jaar op wegen en voor het publipk toegankelijke lokalen en 2e. met het verbod aan winkeliers of venters tabak, sigaren of sigaretten aan kinderen beneden 16 jaar te ver- koopen of te verstrekken. Op bsetardaad. 't Gebeurde in de laatste dagen nog al eens, dat een bewoner van de Kost verloren kade te Amsterdam te vergeefs wachtte op postwissels, die stellig toch moesten binnenkomen. Zes h zeven postjes tot een gezamen lijk bedrag van f 100 had hij al moeten ontvangen. Hoe dat toch eigeniyk wel zat? Of misschien de 17-jarige kantooi jongen? Daar moest klaarheid in gebracht. En d8 bewoner van de kade ging een truc toepassen. Hij zond zich zeiven een postwisseldie hem ook al niet bereikte en toen begreep hij, dat de schuldige inderdaad de zeventienjarige moest zijn. En vanmorgen, in de hal van het Postkantoor, waar de jongen z'n laatstè veroverden en valscheiyk onderteekonde buit ging incasseeren, werd hy op heeterdaad betrapt en naar het politiebureau overgebracht. anders te noemendie poging om het verhaal van myn kantoor teste len. Als dat een idóe was Ja, dat was het, antwoordde Esmé. Ik zal u de waarheid vertellen. Toen ik hoorde, dat John Gilray dood was, werd ik banger zyn puDten in het verhaal, welke met mij in verband zouden kunnen worden gebracht. Dat geloof ik niet, zei Temple. Zelfs ik, die toch tamelijk goed op de hoogte ben met de feiten, kon weinig tusschen de regels door lezen. Als ik he.t ontbrekende gedeelte zag, mis schien wel; ik kwam hier om dat doel te vinden en ontdek u inplaats daarvan. Ik had het byna vergeten, zei Esmé lusteloos. Er had iets in kunnen zyn en toen vond ik het beter 'het verhaal terug te hebben, voor iemand het las en dat vertelde ik myn vriend. Ja, ja, zei Temple haastig. De man, die op m(jn kantoor kwam onder den naam van Ssaff. Ia hij de vriend, die gij bodoelt? Ja, hij is een landgenoot van my, een musicus en wat gij een anarchist zoudt noemen. Ik heb hem af en toe geholpen en daar is hy dankbaar voor. Hy kende myn geschiedenis en was bereid my te helpen. Toen ik hoorde, dat John Gilray dood waa, liet ik hem komen, vertelde hem alles van het verbaal en toen was hy het met my eens, dat het beter TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag B Maart. Uitvoering Dlstrlbutiewet. De Minister van Landbouw, Nyverbeid en Handel, de heer Po3thuma, vervolgt ?fin Woens dag afgebroken rede. De verbouw van bieten is be perkt, omdat deze veel kunstmest en arbeid vergt. De bereiding van luchtstikstof is niet zoo eenvoudig. Voor de bereiding zijn verder reusach tige hoeveelheden steenkool noodig. De Minister vérdedigt nader het betalen van hooge prijzen voor bruine boonen. Wat het drogen van zolla betreft, men heeft het aan het departement te druk om van elke nieuwe uitbreiding kennis te nemen. Het biykt vaak, dat ze voor de practyk weinig waarde hebben. Spreker deelt niet de vrees, dat op de klei in plaats van aardappelen haver zal wordan verbouwd. Alleen zal het gebrek aan pootaardap- pelen oorzaak zyn, dat men niet tot zulk een groote uitbreiding van den verbouw zal kunnen overgaan als gewenscht is. De geringe aanvoer van Chilisalpeter belemmert de verbouw van aardappelen ln de veenkolonies. Wat het dienstbaar maken van den export aan de kosten van distributie betreft dit gebeurt reeds maar er moet dan geëxporteerd kunnen worden, terwyl er Btemmen opgaan zoo weinig mogeiyk te ex portoeren. Er zyn nog wei andere producten dan landbouwproducten die geëxporteerd worden, b.v. Indische producten. Er moet iets gedaan worden in deze richting om tegemoet te komen aan de betalingamoeiiyk beden.'Engeland betaalt met papier, Duitschlaud betaalt onze landbouw producten tot nu toe met geld. Daarom moet er echter concentratie voor den export komen, dan kan men de bankiers er toe brengen het papier, dat zy thans weigeren, aan Het maken van reserve bij aardappelen en peulvruchten waarvan niets is uitgevoerd, is niet mogeiyk; zelfs rechten op den vorigen oogst zyn door spreker te niet gedaaD. Engeland belet de aanvoer van Java- i ijst omdat het meent, dat de reserve hier te'lande groot genoeg is, dat we die hier eerst maar moeten opeten. Een vet-reserve heeft spreker gemaakt door lijnolie te reserveeren welke kan worden verhard. De ïyn- olie-reserve is hier te groot, en daar om wordt er van zekere zijde op aangedrongen van die reserve af te voeren naar een ander neutraal land. Het maken van graan-re- serve is niet mogeiyk;ten eerste wegens het gebrek aan scheeps* ruimte en omdat Engeland sedert 1 October 1915 ons met den graanaan- voer op rantsoen heeft gesteld De vastgehouden schepen werden alleen losgelaten op voorwaarde, dat niet meer dan 200.000 ton per 8 maanden konden worden ingevoerd. Dit sloot het vormen van reserves uit. Ver schillende omstandigheden hebben de aanvoer van graan belemmerdle de grootere reis wegens de route om de Noord die nog langer zal worden 2e. het onderzoek In de havens; Se. het aanhouden der schepen waardoor 50.000 ton graan minder inkwam 4e. de stakingen der zeeliedeD, ma chinisten en stuurlieden wat op 25.000 ton kwam te staan. Om oponthoud te voorkomen, heeft spreker bepaald, dat de graanschepen in ballast zouden varen naar Amerika. Alle berekeningen omtrent voorraden enz. worden steeds te niet gedaan door niet te voorziene tegenslagen met de scheepvaart. Ook de voeding voor dieren en grondstoffen voor de industrie komt daardoor trager bmaen. Een reserve maken en voor eetwaren, en voor brandstoffen, kan alleen van den Nederlandscben levensmiddelen- minister geéischt worden, als dit ook in Duitschland geschiedde. Bleef spreker dan op zyn eisch voor levens middelen reserve staan en zyn Duitsche collega op dien voor koleD, dan kaa men begrijpen wat daarvan terecht kan komen, waar ook in Duitscbland kolennood heerscht. Maar kan de turf de steen kolen in de industrie vervangen De vuren zouden gewyzigd moeten worden, een geheel andere stookin richting zou moeten worden gemaakt. De jaarproductie aan fabrieksturf staat geiyk aan een maand kolen- productie van de Limburgsche mijnen. Het was onmogelijk aan de ver strekking van industriekolen de voor waarde te verbioden, dat nadeelen voor de werklieden, voortvloeiende uit dt. kolenrantsoeneering, moesten worden weggenomen. De Minister zal hieromtrent echter gegevens laten verzamelen. De Minister betoogt tegenover don heer Duys vervolgens, dat hy met zyn voorschriften inzake besparing van gas en eioctrioiteit niet te laat is gekomen. Een wetsontwerp betreffende den zomertyd ia by de Raad v.State. Wat het gebruik van granen aan spiritus- en gistfabrieken betreft, een deel van de voedingswaarde gaat verloren door de alcohol, een ander deel komt in den vorm van gist in bet brood en behoudt zyn volle waarde en de rost wordt als spoeling gebruikt waaraan grootë behoefte bestaat, Tooh krimpt spreker de hoe veel heien graan, aan de fabrieken te verstrek ken, In, maar het belang van de gistfabricag?, van de spoel irgiis- tricten en vooral van de arbeiders, die anders werkloos zouden worden, dient ook behartigd te worden. Het voederen met graan hec-ft de Minister wel moeten toestaan, wegens het vasthouden van schepen met was, het terug te hebben. Hy voorzag onaangenaamneden en meende, dat ik die moest voorkomenik zie nu in, dat het verkeerd was, maar ik was dwaas en ingebeeld en alles werkte op myn zenuwen. Myn vriend zou het manuscript voor mij terug- krygen, maar het scbynt, dat hij er een warboel van gemaakt heeft. Temple was het geheel met haar eens; de man had te knap willen zyn en toch had hjj inzicht genoeg gehad om er byna zeker van te zyn, dat Temple zijn gangen zon laten nagaan door d6 politie en had toen zyn plan nen daarnaar ingericht. Hoe heet uw vriend vroeg Phil. Esmé Legarde's lippen sloten zich. Dat vertel ik u niet, zei zy aan anderen ook niet. Hij is een goed vriend voor my geweest en Ik wil hem niet verraden. Hy zou gestraft kunnen worden voor de inbraak in den winkel en u kunt onmogelyk beloften doen, die de politie niet kan nakomen. Ik zal alle schuld op my nemen. Dat is heel wat, zei Phil. U verdwynt op een geheimzinnige manier en een paar dagen er na wordt Gilray dood gevonden ver moord. Ea u hebt den sleutel van de woning; er is een motief om Gilray kwijt te zyn wraak. Miss Legarde, u hebt my in een zeer moeiiyke positie gebracht. U bodoelt, dat u my aan de politie behoorde over te geven? Temple vo9lde zich Biet op zyn gemak by die directe vraag, maar hQ Ingezonden Mededeeling. ImibiUigl Monsterkamers 2118 A en B. TndaiUtlii - E» dl Mop - Pailniriinl Ingezonden mededeeling. Ion hei leien eenvoudiger was. mkm de levensduur langer. Als de organen beginnen te ver zwakken, hetzy vroeg Of laat in het leven, raken de hard werkende Dieren gewooniyk het eerst uitgeput en verelschen zij in de eerste plaats verzorging. Achteruitgang van het gezicht, styve en pyniyke gewrichten, rtaeu- matische pynen, rugpyn en be droevende waterstoornissen zyn vaak alleen te wyten aan zwakke nieren. Geef by het eerste teeken van verzwakking onmiddellyk hulp aan de nieren. Drink vry water om de nieren door te spoelen en gebruik Foster's Rugpyn Nieren Pillen om ze te versterken. Keer terug tot een eenvoudige leefvvyze,' tot de verstan dige gewoonten van uw jeugd. Eet minder vleesch, vermyd overwerking, en neem meer lichaamsoefening in de buitenlucht, rust en slaap. Iedereen vreesteen nierkwaal, maar Foster's Rugpyn Nieren Pilieo zullen de nieren in goeden staat houden. Deze verstandige behandeling, dient uw leven te verlengen, het aange namer te maken en allicht ernstiger nierziekten te voorkomen. Eisch de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, voorzien van de haud- teekeniDg van James Foster op de verpakking. Te den Helder verkrygb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 98. Toezending geschiedt franco Da ontv. v. postwissel ikf 1.76 p. doos of/" 10.- p. zes doozen. (40) kon zich niet ontveinzen, dat het nu juist was wat hy behoorde te doon! Als de gegevens, nu in zyn bezit, aan de politie medegedeeld werden, waren ze voldoende om Sparrow het recht te geven Esmé L-garde te arresteeren als in verband staande met den moord op John Gilray. En zyn plicht was het te spreken. Niet, dat hy maar een enkel oogenblik geloofde, dat het meisje met deze misdaad iets had uit te staan, daarvoor was zy te oprecht en te openhartig, maar toch scheen alles tegen haar te zyn. Het ls een ernstige zaak, zei Phil kalm. Misschien is het dwaas van my om het te zeggen, maar ik geloof elk woord, wat u zegt. U bent een vrouw, die zwaar onrecht geleden heeft, Miss Legarde. Tranen van dankbaarheid kwamen ln Esmé's oogen. U weet niet, welk een troost het voor my is, u dit te hooren zeggen, stamelde zy. U schynt het slachtoffer van een schurk te zyn geweest, maar u zelf hebt geen kwaad gedaan. Indien de waarheid bekend was, zoudt u de sympathie van de geheele jury hebben, die voor Gilray moest rechtspreken, inderdaad de sympathie van iedereen. De ellendeling loog, toen hy u vertelde, dat u deel hadt aan de misdaad. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1