HÉ DE OORLOG. Cokes-afgifte. Advertentiën. Van het Westelijk front. Parjjs, 18 Maart. Kracotig artillerie- gevecht. in de vakken van Maison de Champagne en Masaigea. Vruchtelooze bomaanvallen tegen heuvel 185, welke wy bij voortduring bezet houden. Parijs, 14 Maart. In de buurt van Butte du Mesnil en Malson de Cham pagne deden de Duitschera gisteren tegen zès uur in den avond twee verwoede tegenaanvallen. Zy leden ernstige verliezen. De strijd met hand- granaten hield heel den nacht tusschen hoogte 185 en Maison de Champagne grimmig aan. De Pranschen verover den er nieuwe ioopgraafstukken. In de streek bezuiden St. Mihiel hebben de Franschen de hoeve Ro- mainville genomen en een honderdtal gevangenen gemaakt. Pransche afdee lingen drongen bovendien op vie- punten in Duitsche schansen binnen tusschen de Maas en het bosch van Aprémont. Londen, 14 Maart. Benoorden het dal der Ancre is de Britache linie over een frontbreedte van meer dan anderhal ven mijl ten Z.W. en ten W. van Bapaume vooruitgeschoven. Wij maakten eveneens opnieuw en wel aan een front van over een kilometer breedte vorderingen op het gebied der vijandelijke schansen ten Z.W. van Ess3rts. Berlijn, 14 Maart. In het Ancre- gebied vielen de Engelschen 's middags zonder artillerie-voorbereiding tus schen Acbiet Ie Petit en Grevillera, 's nachts na sterk vuur aan weers zijden van Bucquoy aan. Zy worden afgeslagen en lieten 50 gevangenen in onze handen. Op den Oostelijken oever van de Maas mislukten voorwa&rtsche bewe gingen van de Franschen by St. Mibiel. Van het Oostelijke front. Berlijn, 14 Miart. Levendige bedrij vigheid in het terrein voor do stel lingen op verschillende plaatsen tus schen de Oostzee en den Dnjeatr, Aan de Narajofka bestormde onze aanvalstroepen gedeelten van een Russische stelling, en keerden met 2 officieren en 256 man als ge van genen en verscheidene machinege weren en mijnwerpers terug. Van het Macedonische front. Berlijn, 14 Maart. Verscheidene voorwaartsche bewegingen van de Pranschen tusschen het Ochrida- en Proepa-meer bleven vergeefscb. Ook krachtige vijandelijke aanval ten N.W. en ten N. van Monastir zijn mislukt. Van het gevechtsterrein In Mesepetamli. Koustan tinopel, 13 Maart. Na een gevecht dat 10 Maart ten Z. van Bagdad heeft plaats gevonden hebben onze troepen' zich op een nieuwe stelling -tuaaehen Bagdad en Samara teruggetrokken. Londen, 14 Maart. Een afdeeling van de Britsche. voorhoede heeft een punt, 30 mijl stroomopwaarts van Bagdad bereikt. Er zijn maatregelen genomen om te voorkomen, dat de stad bij de aanstaande was der rivier onderloopt. Gevonden werden vyf locomotieven, rollend materiaal en veel muuitie. De geweren, die we in 1916 te Koet verloren, hebben wy te Bagdad teruggenomen. Van het Russisch-Turkschs gevsohtsterrsin. Londen, 14 Maart. Naar w|j ver nemen hebben de Russen Kermansjah genomen. De duikboot- en mljnoorlog. Berlijn, 14 Maart. Opnieuw hebben onze duikbooten 17 stoomschepen, 2 zeilschepen en 3 treilers, met een gezamenlljken bruto inhoud van 48.150 ton, in den grond geboord. Een der duikbooten heeft bovendien een vyandelyken kleine kruiser met 3 schoorsteenen en het als duikbootval ingerichte schip Q 27 in den grond geboord. Van de Q 27 zijn een luite nant, een dekoffieier en 4 man ge vangen genomen, v. m. een zwaar gewond was. Londen, 14 Maart. In de week van 4-11 Maart zijn 1985 koopvaarders de havens van het Ver. Koninkrijk binnen geloopen en 1959 daaruit vertrokken. 17 Britsche koopvaarders en 8 visschersvaartuigen zijn in den grond geboord, 16 vruchteloos aan gevallen. Esn Amarikasnsch stoomschip In den grond geboord. Londen, 14 Maart. Volgens de avondbladen is het Amerikaansche s.s. „Algonquin" (2883 ton), op weg van New York naar Londen met een lading levensmiddelen, door een Duit sche duikboot zonder waarschuwing beschoten en ten slotte, door middel van aan boord geplaatste bommen, in den grond gdboord. De bemanning is gered. Washington, 14 Maart. Van offi cieuze zijd8 verluidt, dat het in den grond boren van de „Algonquin", hoe ernstig het gebeurde ook moge zijn, waarschijnlijk geen verandering zal brengen in den tegenwoordigen toestand tusschen de ver. Staten en Duitschland. Een werkelijk conflict wordt verwacht als een gewapend Amerikaansch schip een Duitsche duikboot ontmoet. China breekt de betrekkingen met Duitschland af. Washington, 14 Maart. De Chinee sche regeering heeft de diplomatieke betrekkiDgen met Duitschland afge broken. Het ministerie van marine verneemt, dat de Chineezen bezit hebben genomen van (de) Duitsche koopvaarders te Sjanghai (18 schepen met een inhoud van 35000 ton). De bemanningen zyn onder bewaking aan wal gebracht. Oe tosstand In Rusland. Berlijn, 14 Maart. De .Tagllche Rundschau" ontleent aan de „Hapa- randa Nyheter" het bericht van een uit Rusland teruggekeerden Zweed- achen koopman, dat in de Russische industrie-centra sedert Donderdag openlijke revolutie heerscht; slechts met de grootste moeite gelukte het hem, ln een militairen trein van Moskou naar Petrograd te komen Het personenverkeer op de spoor wegen was volkomen stopgezet. Petrograd geleek Zaterdag op een oorlogstooneelhet volk bestormde de winkels en op straat werd hevig gevochten. Er werd in het geheel niet meer gewerkt. De dagbladen kwamen niet uit, daar men voor de veiligheid en het leven van ieder afzonderlijk niet zou kunnen instaan. Andere reizigers melden, dat Vrij dag hevige opstootjes te Petrograd hebben plaats gehadmilitairen moesten met blanke wapenen de menigte uiteendrijven en wondden bonderden personen. In Zweden zijn, naar de „Lokal- Anz." verneemt, reizigers uit Rusland aangekomen, die de troebelen in Petrograd hebben meegemaakt. Vol gens hen zijn d8 onlusten niet alleen het gevolg van de duurte der levens middelen, maar betreft het hier ook wel degelijk politieke betoogingen, welke tegen den oorlog gericht BUITENLAND. Mexico. Volgens de Partfsche uitgaaf van de „New York Herald" is Carranza zonder eenig incident herkozen. In het district Tampico waren uit vrees voor aanslagen op de petroleumin- richtingen Amerikaansche wakers ontboden. (H. N.) Een staatsgreep op Costa Rlca. De Parljscha „Excelsior" meldt, dat in de republiek Costa Rica een staatsgreep heeft plaats gehad. Pre sident Gonzales is "af gezet en heeft een toevlucht moeten zoeken in het legatie gebouw der Vereenigde Staten, De ambtstermijn van Alfredo Gon- zaleB zou den Ssten Mei eindigen, Ongeluk aan board van Hr. Ma. „Gelderland". Wy ontvingen hedenmorgen onder staand telegram, dat wy ter wille van de tairyke tauiiiio betrekkingen alhier pas in onze oplaag na 3.30 uur hebben opgenomen: Den Haag, 15 Maart. Naar wij ver nemen is aan boord Hr. Ma. pantser schip ^Gelderland", liggende in Zee land, een ongeval gebeurd. Men weet nog niet de juiste oorzaak van bet ongeval, dat vermoedelijk heeft plaats gehad tengevolge van een defect aan den stoomketel waarvan de deksel ia afgeslagen. E- zijn op het oogen blik 1 doode, 9 zwaar gewonden on 5 licht gewonden. van „Het Witte Kruis" moet in een bloeiendcn toestand verkeeren. W elnu, dit is ook zoo. Het ledental, dat op Januari 1916 het aantal bad be reikt van 1996, steeg tot 2180 op 1 Januari 1917. Een vooruitgang alzoo van 184. Aan contributie van personen is ontvangen f2698. terwijl de totale rekeniDg sluit met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven v. f 6801.09s, waarbij een batig saldo van f 2719.218. Ten slotte deelt het jaar verslag nog mede, dat tot bestuurslid werd her kozen de heer 0. G. van der Lee en gekozen de beeren M. A. Kolsteren P. Korff. De vergadering brengt haar dank voor dit verslag met applaus en de voorzitter dankt den secretaris voor zijn werk. De penningmeester, de beer H. Roukens, brengt het financieel ver slag uit. (Voor de cyfers: zie hier boven). Voor de uitgaven teekenen we hierby aan, dat aan verplegings- materiaal was besteed f 360.75, aan kosten voor verpleging bij vallende ziekte f27.15, aan onderzoek patho logische producten f 6.-, en dat voor het Badhuis f1000.- werd gereser veerd. De rekening en verantwoording was door een commissie van verifieurs nagezien. Namens deze brengt de heer Koopman goedkeurend rapport uit. De voorzitter brengt den penning meester dank voor zijn accuraat be heer en spreekt de hoop uit, dat de heer Roukens nog lang met denzelf den ijver zijne taak moge vervullen op de wijze zooals hij dat tot heden PLAATSELIJK NIEUWS. BJj het te Utrecht gehouden examen voor apothekers-assistent slaagde mej. C. van der Wykalber. Door den tonnenboeier is op Texelstroom opgepikt en alhier aan gebracht een roode reddingsboei ge merkt: Nicolaas S. Schoke Wilhems- haven. Operatte-olub. Zooals uit achterstaande adverten tie blfikt, kondigt de Operette-club, directeur de heer G. H. J. van den Bogaerde, voor Zaterdag 17 dezer eene uitvoering aan in de concertzaal van „Tivoli". Behalve op een aantal andere nummers vestigen wij speciaal aandacht op twee composities van H. J. Hegeraat, die een geheel apart karakter dragen. „De Notenkraker" Zondagsblad van „Het Volk", neemt wekelijks een liedje van c' componist op, doch wij gelooven niet, dat ze op uitvoeringen dikwijls zijn gezongen. Vandaar dat ze de bekoring der nieuwheid bebb6n en bovendien door suggestief karakter we! indruk zullen maken. Hit Witte Kruit. Woensdagavond hield de afd. Helder van de Noord. Holl. vereeniging „Het Witte Kruis" in hotel Belle vue een algemeene vergadering. De voorzitter Dr. C. G. van der Lee opende met een woord van welkom aan de niet talrijk opgekomen leden. De notulen der vorige algemeene vergaderiDg werden door den secre taris, den heer G. de Ven gelezen, Zonder op of aanmerkingen werden ze goedgekeurd. De heer Roukens brengt als afge vaardigde verslag uit van de Alg. Vergadering in Amsterdam gehouden. Het jaarverslag werd uitgebracht door den secretaris. Hij wees daarin op de vele ontsmettingen (185) van wege de afdeeling verricht, vooral tengevolge van het heerschen van roodvonk. In 102 gevallen geschiedde de ontsmetting kosteloos. Sedert 1909, het jaar waarin besloten werd die ontsmettingen ter hand nemen, be droegen die aantallen 54, 54, 65,46, 57, 86 en 55. Vooral het besluit, dat voor personen, wier inkomen beneden f 1200 is, de ontsmettingen kosteloos geschieden, is van zeer groote be teekenis geworden. Tegenover de ontvangsten voor ontsmettingen ad, f114 staat een uitgave daarvoor van f416.92. In de vergadering van 24 Maart 1916 werd besloten aan zieken koste loos (js te verstrekken. Het wordt geleverd door de Ijsfabriek „Het Noorden" tegen 10 cent per kwart- staaf, een voldoende hoeveelheid voor édDmaal. Hiervoor werd uitgeven f 10.80 zoodat ook in dit opzicht de afdeeling goed werk doet. Op „Heldeheuvel" werden 4 pa- tienten voor rekening der afd. ver pleegd. Van de rywlelbrancard werd 7 maal gebruik gemaakt. Dat het beschikbaar stellen van materiaal bij ziekenverpleging zeer op pry's wordt gesteld blijkt hieruit, dat 1426 maal een aanvrage inkwam om «én of meer artikelen in bruikleen te mogen ont vangen. Herinnerd mag ook worden dat in de vergadering van 8 Maart 1916 besloten werd een gift van f400 te zenden aan het Hoofdbestuur om hiermede te helpen die afdeellngen, welke door den watersnood waren ge troffen. Waar dit alles kon worden mee gedeeld, zoo zegt het jaarverslag, daar kan het niet andera of de afd. Helder Aan de orde is vaststelling der begrooting. ZIJ sluit in ontvangsten uitgave met een bedrag van f 6197.218, waarby de post onvoorziene uitgave f 1123.41* aanwijst Voor het Badhuis wordt f2000.- gereserveerd. De heer van Zoonen vraagt of subsidie der gemeente ad f 100 nog wel noodig is. Voorzitter wijst er op dat het voor- deelig saldo slechts in schijn groot is. De afdeeling heeft altyd zwanger gegaan van het plan om een volks- badhuis te stichten en heeft daarvoor ook geld gereserveerd. Wellicht zal een deel van het te stichten badhuis door de Marine aan de vereeniging in exploitatie worden gegeveu en zal die exploitatie geld bosten. Komt die dag, dan moeten we klaar zljD. Zonder geld kunnen we dat niet doen en de zaak is in het belang der volksgezondheid. Daar staat tegenover dat wij do gemeente voor hare subsidie iets geven en ook do Marine. En zelfs veel me^r dan de subsidie bedraagt. Tal vaD tnen- schen krygen thans ingrediënten van „Het Witte Kruis", die anders door de gemeente zouden moeten worden aangeschaft. Voorzitter wijst er op wat alzoo gegeven wordt middellijk aan de gemeente. Enkele inwoners worden daarbij geheel 'gratis geholpen. De heer De Ven verdedigt nader op verschillende gronden de subsidie en wijst er op dat door „Het Witte Kruis" zeer zeker de gemeente- apotheek sterk wordt ontlast. De heer van Zoonen zegt thans overtuigd te zijn dat de subsidie we! gerechtvaardigd is. De heer Van de Bilt geeft het bestuur in overweging een en ander te doen ter bestrijding der kwak zalverij. De afdeeling kan hier door voorlichting in het belang der volks gezondheid werkzaam zijn. Voorts geeft hij in overweging den penning meester voor zijn vele werk een vergoeding te geven. Het bestuur zegt overweging toe. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van het gemeentebestuur houdende mededeeling dat tot weder- opzeggens toe een jaarlijksche subsi die van f 100 zal worden verleend. Sympathie zal betuigd worden met een voorstel Hilversum om een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid van oprichting van een herstellings oord voor den middenstand. Later, als er een plan is, kan het voor en tegen daarvan overwogen worden. Het Bestuur der Openbare Leeszaal vraagt aanschaffing van een ontsmet tingsoven voor boeken. Voorzitter en de heer De Ven geven inlichtingen, door ieder van hen ingewonnen by te dezer zake bevoegden. Afdoende maatregelen te nemen zoude afdeeling duur uitkomen. In Utrecht is thans gelegenheid om de boeken op bevre digende wyze te laten ontsmetten. De kosten daarvan zijn Diet zoo hoog. De boeken moeten dan in daarvoor gemaakte kisten naar Utrecht worden gezonden. De heer dr. Kettner, het verzoek nader toelichtend, wijst er op, dat aan het opzenden van veel boeken tegelijk practische bezwaren zijn verbonden. De boeken worden druk uitgeleend en kunnen dus niet laDg aan de circulatie onttrokken worden. Er zijn ook financieele bezwaren. Voorzitter en de heer De Ven wijzen er op, dat ontsmetting hier niet af doende zou zijn, tenzH met zeer hooge kosten een goede inrichting hier werd gemaakt. Ea dan kan men goed- kooper de boeken naar een goede inrichting, die te Utrecht, zenden. Zij geVen in overweging aan het Bestuur der Leeszaal om in dien zin een proef te nemen. Komen de kosten te hoog, dan zou de Leeszaal wellicht om een tegemoetkoming kunnen verzoeken. Dr. Kettner dankt voor de gegeven wenken en zal die aan het Bestuur der Openbare Leeszaal overbrengen. Daarna wordt de vergadering ondei; dankzegging aan de leden voor bun opkomst, gesloten. Opinbiri Leeszaal. In Februari werd de Leeszaal be zocht door 1096 mannen en 44 vrouwen. Uitgeleend werden totaal 2952 banden, d. w. z. 889 romans en 276 studiewerken uit de Leeszaal naast 956 kinderboeken on 1881 Nutsboeken voor volwassenen. Onder de nieuwe aanwinsten vati de maand noemen wyRolland Jean Christophe, dl. 6 en 6v. Schen- delVerhalenen de volgende ge schenken BaehlerGeestelijke was dom en Myn JeziisBédierRoman van Tristan en IsoldeEisenBe roepskeuze «n vakopleidingv. Gogh- KaulbaohLtefde's sprokeGunning: Paedagoglach* opstalleD, 2e bundel v. Hulzen Wrakke levens; Scbeibe: Die Seeschlacht vor dera Skagerrak Zahn: Wat het leven vernietigt. Ter besparing van gas en kolen zag het Bestuur zich op 8 Febr. ge noodzaakt om voorlooplg het gebouw tot half drie en des avonds na 9 uur gesloten te boudeD. Zelfs moest sinds 9 Maart om de kou de uitleen gestaakt en de Leeszaal geheel ge sloten worden, totdat de brandstof voorraad zoover is aangevuld, dat de zaal weer geregeld kan worden Ver warmd. We hopen, dat deze maat regel niet lang hoeft te duren, daar èn Leeszaal èn boekerij door vele stadgenooten noode worden gemist. Ondirling Belang. Naar aanleiding van het antwoord van den Minister van Marine inzake de steenkolenverstrekking, heeft, het dagel. bestuur van Onderling Belang gistermorgen een onderhoud gehad met den Burgemeester. Deze deelde mede, dat ook door hem allerlei pogingen in 't werk waren gesteld tot verkryging van steenkolen, zoo ook van brandstoffen, welke in de opslagplaats liggen op de marinewerf. Doch alles moet gaan over het Ryks-kolenbureau en dit lichaam beweerde, dat aan (Jen Helder evenveel brandstoffen werden ver* strekt, als aan andere groote gemeen ten, al naar het aantal inwoners. De Burgemeester verzekerde Verder dat voor de maand Maart iedere week een halve H.L. anthraciet of eierkolen of cokes beschikbaar zal worden gesteld, terwyi voor de maand April thans reeds pogingen worden aan gewend om de benoodigde brandstoffen voor den Helder te verkrygen, het geen waarschynlljk niet meer op die moeilijkheden zal stuiten als voor eenige weken terug, toen niet andera vervoerd -kon worden dan per spoor. Verder werd met Zijn Edelacht- .re nog gesproken over de levens middelen voorziening. Dat in andere gemeenten meerdere Regeeringsartikelen beschikbaar wor den gesteld dan in den Helder, zal weldra tot het verleden behooren, Reeds thans komt er wyziging in het verstrekken van ryst, gort enz., welke vaker verstrekt zal worden dan een vorige maand. Spoedig worden er weer groene er-wten en bruine boonen verwacht, zoomede regeeringsvet. Aardappelen zullen waarscbynlijk einde dezer week arriveeren en op bons verkrijgbaar worden gesteld. In alles wordt echter op de volle medewerking der burgery gerekend en is het beslist wenschelljk dat zy, die nog van een of ander artikel voorraad hebben, niet van de dan beschikbaar gestelde levensmiddelen of brandstoffen zullen betrekken. Mirgin, Vrijdag worden nurrv min voor nkosbonnin afgigivin voor do letters N, O, P, Q, R. BINNENLAND. Engeland laat anzi schépen los. s'-Gravenbage, 14,Maart. Naar wy vernemen is door het Landbouw- Export-Bureau bericht ontvangen, dat de vanwege de Eagelsche Regeering aangehouden schepen met voedings middelen en kunstmest zullen worden vry gelaten. Hit ultvarin van lohapin. Naar mert gisteravond half twaalf aan het Correspondentiebureau mede deelde, is de gistermiddag verleende vergunning voor schepen, die heden nacht naar Ameribazouden vertrekken weder herrogpen. Aan de reederljen is thans thans medegedeeld, dat de schepen niet mogen uitvaren. S.S. „La Camplna" getorpedeerd. Men deelt ons mede dat hec stoom schip „La CampiDe", dat uit Rotterdam uitgevaren is, in de Noordzee getorpe deerd is. De gebeele bemanning, be staande uit 32 man, is aangebracht op het liehtschip Doggersbank-Zuid. Heden zal zij daarvan worden af gehaald. (Het s.s. „La Campine", 10 dezer van Rotterdam, via Halifax naar New-York vertrokken, was groot 2695 br. t., werd gebouwd in 1890, en be hoorde aan de Amer. Petroleum Com- pany, te Rotterdam). Stoomtriilir gezonken. De stoomtreiler Vlaardlngen 100, is Dinsdagavond 10 uur by het in halen van de netten, door het ont ploffen van een mijn lek geslagen en gezonken, ongeveer 4 myi Noord west van het lichtschip Maas. Na een uur in de booten gezeten t.e hebben, werd de bemanning op gepikt door den logger M A 42, die baar Woensdagmorgen naar de loods boot overgaf. Deze heeft ze te Hoek van Holland aan wal gebracht. Di gutrandi endirzulr. De pogingen om de Duitsche onder zeeboot U B 6, die op de ribben in het Goereesche Gat is gestrand, vlot te breDgen, zijn by hoogwatergetyen herhaald doch zonder succes. Met de Nieuwe Bergingmaatschappy te Maas sluis wordt thans onderhandeld om het vaartuig te bergen. Dl aanlildlng tit da onlusten op Sumatri. Weltevreden, 7 Maart. Wybrands, directeur van het „Nieuws v. d. Dag v. Ned.-Indie", die van een reis door Sumatra terugkeerde, geeft een be langwekkende beschouwing over de ongeregeldheden in Sumatra, die hij hoofdzakelijk toeschryft aan over dreven heerendienat en te hooge be lastingen, vooral in Tapanoeli. Dit is de algemeene indruk hier, zelfs in gouvernementskringen, zooals de in spectiereis van het lid van den Raad van Indifi Liefrinck toont. Gedroogde soepgroenten. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht op, dat de Vereeniging Groenten Centrale, gezien de groote toeneming van het gebruik hier te lande van gedroogde greentin, zeer binnenkort tol de virkrljgbaarstelling van gedroogde loepgroenten (juMenne) en wel tegen lagere prijzen dan tot nog toe regel waren, zal overgaan. De levering zal op groote schaal, door middel van grossiers en winke liers, plaats hebben, zoodra de ver pakking, waarmede reeds is aange vangen, voldoende gevorderd is. Het ligt iq, de bedoeling pakjes van 1 ons voor 15 cent, van 1 K.G. voor f 1.50 verkrijgbaar te stellen. Nidirlindiri In Dultichlind. Onze Regeering schijnt niet voor- jmens, meer dan de tot nu toe toegelaten levensmiddelen te laten zenden aan Nederlanders in Duitsch land. Dat deze het intusschen wel ellendig hebben, blykt telkens uit brieven. Een in Hamburg levend Hollander schrijft dan: „Zooeven lees ik, dat er weder 140 Duitsche kinderen in ons vaderland opgenomen worden. Ik gun het de stakkerds van harte, dat zy in Holland hun hart eens aan wittebrood met boter en kaas kunnen ophalen. Maar hoe denkt onze Regeering eigeniyk ov6r onze Hollandsche kinderen. Ik kan myn kind niet met eene kolonie meegeven, dat beu ik van huis uit niet gewend, bovendien ben ik niet onbemiddeld. Zoodoende krygt myn dochtertje ook niet meer als droog brood met soms marmelade, als wy deze eens hebben kunnen krijgen. Van vleescb, vet enz. eenvoudig niet te spreken. „Wil onze Regeering het zoover laten komen, dat ik en met my waar- schijniyk nog vele andere Hollanders terugkomen? Myn vermogen is niet groot genoeg om van de rente te kunnen leven ik moot dus van voren af aan beginnen. Garandeert onze Regeering my, dat mij dit gelukt? Het wordt hoog tijd, dat onze Re geering zich ook eens om de in Duitschland levende Hollanders be kommert ook wij hebben een gezond geBlacbt noodig. Waarom kunnen wij niet even goed als de Zweden, Denen, Zwitsers enz. ons eten toegestuurd krijgen? Werpt het niet een eigenaardig licht op onze natie, dat ik op het oogen- blik leef, 7an wat Zwitsers toege stuurd krygen?" „Hbld." Di Ondirwijzin-uiiriisin. In verband met de indiening van het ontwerp Marchant, c.s. tot ver hooging van de minima der onder wijzers jaarwedden, verneemt d€ „Tel." dat vóór de indiening daarvan ov.erleg is gepleegd met de leiders van het salaris comité en met enkele organisaties, die niet hiertoe behooren, o.a. den Bond van Nederlandsche Onderwyzers. Bij dat overleg bleken de belanghebbenden zelf de voorkeur te geveu aan den nu gekozen vorm van het ontwerp: de verhooging der minima. De bepaling, dat alle ge- meenteiyke verordeningen in zake de onderwyzers wedden vóór I Januari 1918 herzien zullen moeten worden, achtte men mede met het to -zicht van Gideputeerde Staten op die herziening voldoenden waarborg, dat de verhooging aan alle onder wijzers ten goede zal komen, Ein Intirpillatli. In de Tweede Kamer heeft gisteren de heer Kieerekoper verlof gevraagd den minister van Oorlog te interpel- leeren over een door bem gisteren morgen op den publieken weg te 's Gravenhage waargenomen handel wyze van eén hoofdofficier tegenover een mindere. Over dit verzoek zal de Kamer heden beslissen. De heer Kieerekoper, gevraagd, deelde mede, dat gieterenmorgen in de Korte Poten te 's Gravenhage een zieke soldaat onder geleide van twee Roode Kruis-Boldaten werd overge bracht naar het militair hospitaal. Toen van den anderen kant een overste passeerde, werd deze hoofd officier door de beide Roode Kruis soldaten gegroet, maar de zieke soldaat salueerde niet. De overste liep daarop naar deren soldaat toe en gaf hem een harden klap in 't aangezicht, zoodat zyn uniformpet over de straat vloog. De beer Kieerekoper was van dit voorval getuige en wil er nu minister over interpelleeren. Het Vaderland verneemt nader, dat de offieier van meening was, dat de bewuste soldaat wél verplicht was hem te salueeren en dat deze hem hierover aansprak, waarop de soldaat een zeer arrogante houding moet hebben aangenomen, waarby by o.a. zyn sigaret in den mond stak èn dat de officier zich toen zóó driftig heeft gemaakt, dat bij bem zyn hoofddeksel afsloeg. Di zaak-SehrOder. Het gerechtshof te 's Gravenhage, uitspraak doende in de zaak van den hoofdredacteur Schróder van „De Telegraaf', betreffende het onder schrift onder een ingezonden stuk in dat blad, in welk onderschrift voorkwamen de woorden„In het centrum van Europa bevindt zich een groep gewetenlooze schurken, die dezen oorlog veroorzaakt hebben", heeft den beer Schróder schuldig verklaard aan het opzetteHJk ver richten van een handeling, waardoor de onzydlgheid van den Staat in gevaar werd gebracht tydens een oorlog, waarin Nederland niet be trokken is, en hem veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. Na het uitspreken van deze ver oordeeling riep van de publieke tribune een juffrouw„Nooit, troep geweten looze schurken 1" De juffrouw werd daarop door een veldwachter uit de zaal verwyderd. Afdrilgtag. Maandagavond omstreeks zeven uur is in de herberg „Het Baarsje" tus schen Gouda en Waddinxveen, door een ontslagen gemeentewerkman uit Gouda en een straatmaker uit Rot terdam een poging gedaan om de oude lieden, in dat café woonachtig, door bedreiging met een revolver, geld af te persen. De bewoners en een dienstmeisje, hebben echter aan den eisch niet toegegeven. Een der mannen heeft getracht twee keeren te schieten, doch het wapen ketste. Tusschen den ouden man en de twee Indringers is een worsteling ontstaan. Op het geroep van „moord" zyn zy tenslotte gevlucht. De gemeente werkman uit Gouda is intusschen door de Goudsshe politie gearresteerd. De ander is nog voortvluchtig. Berichten ontvangen tijdens het efdrukken ven ent bied. Revolutie te St. Petereburg. Het persbureau V. D. seint: Te St. Petersburg is een revolutie uitgebroken. 12 D.oemaleden hebben zich tot uitvoerend Oomité gevormd en heeft het volk der hoofdstad achter zich. Het garnizoen, 80.000 man, heeft zich solidair verklaard met de revolutionairen. Alle Ministers zyn gevangen ge zet Zondag is de orde weer hersteld. Generaal Engelhardt is tot Com mandant van St. Petersburg benoemd Beriyn, 15 Maart. Uit Haparanda wordt aan de Berl. Lokal Anzeiger geseind dat de revolutie zich ook tot Moskou en de Bteden van midden-Rus land heeft uitgebreid. Het geheele particuliere spoorwegverkeer is ge staakt. Getrouwd JOHANNES JAC0BU8 OE BEURS en 8AT8KE VAN OER HEIJ, die, mede namens wederzydsche Fa milie, hartelijk dank zeggen voor de belangstelling, bij hun huweiyk onder vonden. Gorinchen, Alkmrar, flirt. Het Levensmiddelen bureau ontving van de vereeniging van Gortpellers, de onderstaande mededeeling: „Het is een onmiskenbaar feit, dat ongezwavelde Gort, die blauw is, verre te prefereeren is in smaak en in het gebruik, boven gezwavelde Gort, die er mooi wit uitziet. Zeer ten onrechte verlangt het publiek toch nog meestal de witte gezwavelde gort; onkunde met het artikel is hiervan de eenige oorzaak. De vereeniging van gortpellers stelt zich tot taak de deugdzaamste gort voor het gebruik te leveren en zendt dus by voorkeur ongezwavelde gort. Yoor een juist begrip voor de oordeeliDg van het artikel meenen wij bovenstaande onder het oog te moeten brengen." In verband met het feit, dat ook in deze gemeente ten deele blauwe gort is verstrekt en deze kleur aan leiding heeft gegeven tot misvattin gen, wordt het bovenstaande ter kennis van het publiek gebiacht. AGENDA. j Heldarucbe Blo 113. 2 Hoofdnummers De gemaskerde Danseres. Cinema Palace. Binnenhaven 2. Hoofd nummer Het Geweten. 16 Haart. Vereoulgtng Burgerkring Harmonie, Liefdadigheids voorstelling ln Tivoli. 8 uur. MARINEBERICHTEN. Be tot kapitein ter zee bevorderde kapitein- luitenant ter zoo F. W. J. Groeneboom blijft voorlooplg gehandhaafd als directeur var -* muine-étabileasment te Amsterdam. De luitenant ter see der lekl.A.tenBtoecke Hoekstra wordt met 16 deier geplaatst aan het departement van sarlr e, met bestemming voor de functie vau adjudant van dan minister van marine, ter vervanging van den luitenant zee der le kl. mr. Jager. Wachtschip Willemsoord naar Vlieland. Bij Kon. besluit Is de heer Th. Brouwers, onderwijzer te Baalte, tjidelijk benoemd tot onderwijzer bij de opleiding van leerlingen- onderoffleier bij de zeemacht. 8TQ0MVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Vondel, uitreis, vertrok 8 Maart van Panama. VISSCHERIJBERICHTEN. Door 2 trokkera: »/j tal haring, pertalf82.- 14 Haart Door garnalenTiesckere80W K.G. gekookte garnalen. per K G 48 a 49 ot. MARKTBERICHTEN. Broek op LangendUk, 18 Haart 121?. Roode kooi, gele kool sn witte kool flJOO en wortelen f1860 a f1400, alles per wagon van 10.000 K.G., ulei overzee f«.70 a f720, idem over Und 110.10 a f 11.50, idem btnnenl. f8.40, allee per 50 K.G. Behagen, 16 Haart 1917. 10 Paarden Veulen» Ossen 4 Stieren 28 Geldskoei 110 Geldekoelen C 26 Kalfkoalen Vaarzen Pinken Graakalveren 834 Nuchter» kalveren f 800.- 41000.— _i (magere) Schapen (vette) irnoudart Bokken en Geilen 67 Kippen Eenden Duiven Ganzen Zwanen 247 K.G. Boter Hoorn, 16 Haart 1917. 26 stapels fabriskakaas f 77.-, 1 stapels hoera kaas f78.—, 0 stapels fabrleks commlsslel» f 0 stapels boeren commisBlokaos f 00 stapels middelbare kaas f00.— Totaal 27 stapels, wegende 4L012 K.G. Handel vlug. Burgerlijke Stand v. Helder, van IS en 14 Maart '17. ONDERTROUWD: J.Lugtigen V. Breen. BEVALLEN: J. E. Rooker—Ruc- kert, d.; Tb. G. Grootendorst— Lyding, z. OVERLEDEN J. Prins, 82 j. v. Dalen, wed. M. Boon, SI j. Den 269t#n Maart a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, WILLEM HOVING en BORNELIA BLOM, hunne 68-jarigi Eohtvereentglog te herdenken. Namens hunne liefhebbende Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder 16 Maart 1917. 15 Maart 1917. Zaterdag 17 Maart hopen onze geliefde Ouders JAN KWINKELENBERI en AALTJE WILNER den dag te herdenken, dat zy vóór 25 Jaar in den echt zyn Dat zy nog vele jaren voor ons gespaard mogen biyven, is de wensch van hun dankbare Kinderen, Willek Kwinkelenbhrg. M. BKDORF - Kwtnkelsnbwi. G. Bedokt. Jak Kwxnkelenbbeg. Ari Kwinkelhhbebg. Gillis Kwjnkxlknum. Tonnis Kwinkblbnbebg. Ali Kwihkelsnbbki. Jo Kwinkilbnbug. Botste Kwinkklbhbkrg. Lena Kwinkklbnbshg. Manie Kwinkslnubbm. Helder, 14 Maart 1917. Dfkweg 2. Heden overleed na een lang durig ïyden nfijne geliefde Echt- genoote, HENORIKA WILHELMINA RIJKERS, geb. VAN OIJEN, in den ouderdom van 79 jaar en 6 maanden. Mede namens de Familie, C. RIJKERS. Helder, 14 Maart 1917. Langastraat «0. Eenige plaatseiyke kennisgeving. Heden overleed te Helder onze geliefde Moeder, Behuwd en Grootmoeder, Mej. de Wed. M. BOON, gab. VAN DALEN, in den ouderdom van 82 jaar. Namens de Familie, H. WILMS-BOMT. S. WILMS. AnnaPaulowna, 13 Maart 1917. Hiermede vervul ik den treu- rigen plicht kennis te geven van bet plotseling overlijden van myn geliefden Echtgenoot en zorgzamen Vader, éan Heer J. P. J. NUKOOP, in den ouderdom van ruim 49 jaar. Helder, 14 Maart 1917. Molenstraat 17. Wed. J. P J. NUKOOP- Doodhager, Kindereo en wederzydsche Familie. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag a.s. to 1 uur. Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw C. E. DROST, Weduwe vu den Heer C W. REITH, in den ouderdom van 78 jaar. M. L. Müllbb-RWT*. K. M. MALLER. A. REITH. H. Reith -B«on. Helder. 15 Maart 1917. Kerkfracht £4. De ter aarde bestelling zal plaats hebben Zaterdagmiddag 1 uur. DANKBETUISINQ. Ondergeteekenden betuigen bier mede hun Innigon link aan Heeren Officieren, Onderofficieren en mindere Schepelingen uit deze directie, als mede aan den agent van politie Van der Wedden, voor de betoonde hulp, naar aanleiding van den brand op 28 Dec. j.l. verleend. A. J. BRIAN en Echtgeaiot*. Helder, 15 Maart 1917. Doolhof 19. De Heer en Mevr. DE GRAAFF-- Vbblo«f betuigen hun hirtelljken denk voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van hun Zoon onder vonden. Helder, 16 Maart 1917. Hiermede betuigen wy onzen dank voor de blyken van belangstelling ondervonden by het overlijden onzer lieve Moeder en Grootmoeder, Mevr. de Wed. M. M. MULOCK HOUWER -VAN ANOEL. M. C. VAN DEN BERfl- Mülook Houwhr. J. C. VAN DEN BERG. M. M. BECK- Van den Bsbg. Oh. F. A. BECK. J. C. VAN DEN BERG. M. G. VAN DEN BERG. Voor de vele blyken van belang stelling ondervonden op 18 Februari, betuigen wy onzen hirtelljken denk. Helder, 16 Maart 1917. LooSagraokt 16. P. DUINKER. N. DUINKER-SINJIWBL. HoucUrs van loten der Tombola, ge houden ten bate van het Apeldoornscha Bosch, worden be leefd verzocht de prijzen tegen af grifte van het nummer, in ontvangst te nemen op VRIJDAG II MAART a.e., 's namiddags tusschen 2 en 4 uur, in het Sehoelgpbouw achter de IsraNIL tleche Kerk. Het ComitI. Algemeens Vergadering van het Ziekenfonds „Helpt Elkander", op ZATERDAB 17 MAART 1917, des avends 8 uur, In het lokaal van den Heer CHR. MINNEBOO, Moofdgraebt. Namens het Bestuur, de Secretaris, H. BOMHOFF.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2