COURANT gratis. Gewapende handelsschepen. No. 4762 DINSDAG 20 MAART 1917 45eJAARGAN1 Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd" verzocht 't verachuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad lste kwartaal 1917 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 3 April a.s., zullende anders daarover per postkwitantie worden beschikt met verhooging van dispositiekosten. Aangezien, door de verhoogde in casso tarieven van de post, thans met 10 eents verhooging inplaats van 5 moet worden beschikt, raden wij onzen abonné's, in hun eigen belang aan, ons het bedrag zoo spoedig mogelijk toetezenden. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/» cent te worden beplakt. De abonnementsprijzen van ons blad en zijne premie uitgaven, zijn Heldersche Courant: franao psr post f 0.75, Buitenland f I.— Zondagsblad: franoo par postf 0.62ys, Buitenland f 0.85 Modeblad: franoo par post f 0.85, Buitenland f 1.10 Zij die zioh met ingang van 1 Apr. op ons blad of op het Zon dagsblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers 0p pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Ingezonden. 2. Uit den omtrek. 3. Feuilleton, anz. De moeilijkheden die aan onze scheepvaart opnieuw in den weg werden gelegd,—men denke aan het plotseling verbod van uitvaren der graanschepen, hebben blijkbaar hun oorzaak in het niet toelaten van het bewapende Ëngelsche handelsschip „Princess Melita" in onze havens. In Engeland was men daar in bet geheel niet over te spreken, terwijl van Duitsche zijde aanmerkingen gemaakt werden omdat het schip niet geïnterneerd was. Het is zeer waarschijnlijk dat de „Melita" een „proefschip" is geweest, hoewel de Eogelsche regeering zeer goed wist, dat Nederland de bewa pende schepen niet als koopvaardij schepen doch als oorlogsschepen beschouwde. Dit standpunt heeft onze regeering ingenomen, vóór Engeland nog aan den oorlog deelnam. Deze opvatting nu prijs te geven zou gelijk slaan met een tegemoetkoming aan een der oorlogvoerende partijen betoond. Toch eischt Engeland dit blijkbaar, onder bedreiging de verleende faciliteiten o. a. het aandoen van Hallifax in plaats van een Ëngelsche haven in te trekken. De „N. Rott. ®rt.", die dit geval bespreekt, verwacht dat de Neder landsche regeering in geen geval aan dezen door Engeland geoefenden druk gevolg zal geven, ook al blijft ons slechts de keuze tuaschen het stil leggen van het overzeesche vervoer of de onderwerping aan de gevaren van den duikbootenoorlog. In verband hiermede wijst de „N. Rott. Crt." nog op het feit, dat een groot deel van het Nederlandsche publiek maar doorleeft alsof er geen oorlog was. Het wordt tijd zegt bet blad dat het besef bij arm en rijk en vooral bij de laatsten doordringt, dat de tijd nadert, althans kan naderen, dat wij door de maat regelen, zoowel van Duitschland als van Engeland, van aanvoer van over zee verstoken blijven. De „Telegraaf" is van meening dat Nederland ten slotte-voor den wil van Engeland zal moeten bukken, zoodat door druk van buiten weer zal moeten geschieden wat de Nederlandsche regeering op eigen initiatief had be- hooren te doen. Het blad meent dat de neutraliteitaplicht onze regeering gebiedend voorschrijft de gewapende handelsschepen toe te laten. In verband met het torpedeeren van de „La Camplne" brengt het „Handelsblad" ook het geval van de „Melita" ter sprake. Er zijn talr|ke vormen denkbaar, zegt het blad, waarin ook wij met krachtige hand ons recht om de zee te bevaren kunnen verdedigen. De regeering zou b.v. den regeeringsdienst van pro viandeering van ons land tot een militairen dienst door in oorlogs schepen veranderde vrachtschepen kunnen doen plaats hebben. Vit den aard der zaak zal geen enkele Duit sche duikboot zulk een Nederlandsch oorlogsschip aanvallen. Hiermede zou 'uit den aard der zaak een wijziging van de houding onzer regeering tegenover de belli- gerente gewapende handelsschepen gepaard moeten gaan. Anders dan alle andere neutralen, in strijd met de verklaring die b.v. StaatBraad Struyken van het inter nationale recht gaf, heeft Nederland tot nu toe handelsschepen, ter zelfver dediging tegen kapers met kanonnen bewapend, als oorlogsschepen be schouwd. Met die handeling heeft het een grooten en krachtigen steun verleend aan de duikbooten-oorlog, die niet in de laatste plaats tegen onze Nederlandsche vloot is gericht en onzen Nederlandschen overzee- schen handel met ondergang bedreigt. Er is zeker geen aanleiding en geen rechtsgrond meer ora dien steun aaD de duikbooten te blijven verleenen. Zoo men uit het bovenstaande be merkt zal hebben, loopen de meenin gen over het geval zeer uit6en. Hoe men het echter ook beschouwd, voor onze regeering ia het een bijzonder netelig vraagstuk. Ook zonder den thans door Engeland uitgeoefenden dwang zou een herroeping van onze neuraliteitsproclamatie in Duitschland ontstemming gewekt hebben. Indien dit thans geschiedt zal dit zooveel te meer het geval zijn. De handelingen gelijk de oorlog voerenden die tegenover ons land plegen, noemde de N. Rott. Crt. eens een wedstrijd in onrecht. Die wed strijd duurt nog steeds voort, ons land is steeds de dupe ervan. Wel wordt Nederland er telkenmale aan herinnerd dat het „tuaschen hamer en aambeeld" ligt. Do revolutie in Rusland, De berichten over den troonsafstand van den Czaar, die eerst weder tegen gesproken werden, zijn thans toch bevestigd. Te St. Petersburg werd dit bekend gemaakt door middel van een keizerlijk besluit, luidende: „Bij de gratie Gods, wij, Nicolaas II, keizer aller Russen, Tsaar van Polen, groothertog van Finland enz., Aan alle trouwe onderdanen, doen te weten In de dagen van den grooten strijd tegen den buitenlandschen vijand, die sedert drie jaren poogt ons land te onderwerpen, zond God aan ons RuBland eeu nieuwe en pijnlijke be proeving. BinneDlandsche, onlusten dreigen een noodlottigec invloed te hebben op den loop van den hard- nekkigen buitenlandschen oorlog. Het lot van Ruslaud, de eer van ons dappere leger, het geluk van ons volk, de toekomst van ons dierbaar land, willen dat de oorlog tot eiken prijs geleid wordt tot een zegevierend einde. De wreede vijand doet de laatste pogingen en nabij is het oogenblik dat ons dapper leger, in samenwerking met onze zegevierende bondgenooten, den vijand definitief zal verslaan. In deze beslissende dagen voor het leven van Rusland achten wij het onzen plicht tegenover ons volk de nauwe aaneensluiting en de organi satie van alle krachten voor de snelle verwezenlijking van de overwinning te bevorderen, en daarom achten wij het, in overeenstemming met onze Rijksdoema, noodzakelijk, de kroon van den Russischen staat neder te leggen en afstand te doen van do hoogste macht. Niet willende scheiden van onzen oudsten zoon, dragen wij onze macht- over aan onzen broeder, grootvorst Michael Alexandrowitsj, hem zege nend bij zijn komst op den troon van den Russischen staat. Wij dragen op aan onzen broeder, om te regeeren in volkomen overeenstemming m6t de nationale vertegenwoordigers, zit ting hebbende in de wetgevende lichamen, en daarbij af te leggen een onverbreekbaren eed uit naam van het welbeminde vaderland. Wij doen een beroep op alle trouwe zonen van het vaderland om hun geheiligden plicht jegens het vader land te vervullen, gehoorzaam te zijn aan den Tsaar in de moeilijke oogenblikken van nationale beprce ving en hem te steunen, met de vertegenwoordigers van de natie, om Rusland te geleiden op den weg van voorspoed en roem. „God bescherme Rusland." Grootvorst Nicolaas werd met het bevel over de troepen belast. Reeds werd gemeld, dat grootvorst Michael voor de eer zou hebben be dankt waardoor de dynastie der Romanofs geëindigd zou zijn. Dit blijkt echter niet geheel waar te zijn. Wel heeft hij geweigerd do regeering thans te. aanvaarden, doch in een proclamatie deelt hij de voorwaarden mede, waaronder hij er wel toe zou overgaan. Deze proclamatie luidt: „Een zware taak is mq opgelegd door den wil van mijn broeder, die mij den keizerlijken troon overdroeg tijdens 6en oorlog zonder weerga en binnenlandsche onlusten. Bezield door dezelfde gedachte als het geheele volk, dat het welzijn van het vaderland vóór alles gaat, heb ik het vaste be sluit genomen de hoogste macht alleen te aanvaarden, indien dat de wil is van ons groote volk, dat bij plebisciet en door de stem zijner ver tegenwoordigers in deconstitueerende vergadering zich moet uitspreken over den regeeringsvorm en de nieuwe grondwet voor den Russischen staat. „Dientengevolge verzoek ik, den zegen Gods afsmeekend, allen Russi schen burgers zich te onderwerpen aan de voorloopige regeering, op initiatief van de Doema gevormd en met de geheele macht bekleed, totdat binnen den kortst mogelijken tgd het mogelijk zal zijn, op den grondslag van geheim, rechtstreeksch, gelijk en algemeen kiesrecht een eonstitueeren- de vergadering samen te roepen, die door haar beslissing aangaande C regeeringsvorm den wensch des volks zal uitspreken." Welke regeeringsvorm voor Rus land gekozen zal worden, moet dus nog worden uitgemaakt. Ih afwach ting daarvan beeft de voorlopige regeering de volgende proclamatie uitgevaardigd Burgers 1 Het Voorloopig Uitvoerend Comité van de Doema heeft met hulp en steun van het garnizoen en de in woners der hoofdstad tbaus in dier mate getriompheerd over de troepen van het oude régime, dat het kan overgaan 'tot een meer stabiele regeling van de uitvoerende macht. Te dien einde heeft het voorloopige comité in het eerste nationale kabinet mannen opgenomen, wier politieke en openbare werkzaamheid en ver leden hun het vertrouwen van het land verzekert. (Volgt de reeds ge melde Ifjst van ministers.) In ajjn politiek zal het nieuwe kabinet zich door de volgende be ginselen laten leiden le. Onmiddellijke en algemeene amnestie voor alle politieke mis dreven en overtredingen van gods dienstige voorschriften, met inbegrip van daden van terroristen, opstan delingen en militairen en misdaden op agrarisch gebied. 3e. Vrijheid van het woord en van de pers, van vereeniging en verbonden alsmede van stakiug, met uitbreiding, van deze vrijheden tot ambtenaren en militairen, binnen de grenzen, welke door omstandigheden van militairen en teehnischen aard worden gesteld. 8e. Opheffing van alle sociale,, re ligieuze en nationale beperkingen. ie. Onmiddellijke voorbereidings maatregelen tot bijeenroeping van een constitueerende vergadering, die op deu grondslag van algemeen kiesrecht, het regeerings-régime en de constitutie van het land zal vaststellen. 5e. Vervanging van de politie door nationale militie met verkiesbare chefs. 6e. De gemeenteraads-verkiezingén moeten plaats vinden op ds basis van algemeen kiesrecht. 7e. Troepen, die aan een revolution- naire beweging hebben deelgenomen, zuilen niet ontwapend wordeD, maar te Petrograd worden geconsigneerd. 8e. Hoewel de krijgstucht in den actieven dienst streng gehandhaafd blijft, moeten voor de soldaten alle beperkingen opgeheven worden ten opzichte van de sociale rechten, welke aan andere burgers verleend zijn. De voorloopige regeering stelt er prijs op hieraan toe te voegen, dat het niet in haar voornemen ligt, van de oorlogsomstandigheden partij, te trekken om de verwezenlijking van de bovengenoemde bervormings- maatregelen uit te stellen. Di In hechtenis genomen regeeringsparsonen. Volgens een bericht uit St. Pe tersburg, dd. 16 Maart, werden de oud ministers Galitzin en Goreraykin en de vroegere commandant van de troepen.te Petrograd, generaal Kha- balof, de oud-ministers en generaals Soechomlicof, Bjelajef, Protopcpof, Stsjeglovitof, Maklakof, Marakof, en Koarlof in -de Peter en Paul- vesting opgesloten, de andere hoog geplaatste personen die gevangen zijn genomen blijven voorloopig in bet Doemagebouw. Generaal Rennenkampf, bekend uit den strijd in Oost-Pruisen, werd eveneens in hechtenis genomen. Een bericht uit Kopenhagen meldt ech'ter, dat de vermoording vah ex- minister Protopópof bevestigd wordt. Omtrent den dood van Stürmer wordt gemeld, dat deze niet ver moord werd, doch na zijn gevangen neming tengevolge van den schrik overleed. Uit de andere deelen van het rijk komen slechts weinig berichten. In de provincies ging alles betrekkelijk rustig in zijn werk. Alleen eenige gehate ambtenaren, onder wie de reactionaire gouverneur Tllrmer, werden vermoord. Te Moskou werd de chef van de politie gearresteerd, en het hoofdkwartier der geheime politie verbrand. DE OORLOG. De legerberlchten van 17 en 18 Maait. Van het W e a t e 1 k front. De terugtocht van de Duitschera in de streek van Bapaume begonnen, neemt steeds grootere afmetingen aan. Thans strekt zy zich reeds uit tot ten Z. van de Somme, in de streek van Roye en Noyon. Het Fransche communiqué van 17 Maart meldt, dat tusschen Avre en Oise de Franachen .des nachts hun op- marsch over een front van meer dan 20 K.M. voortzetten, waarbij zü een honderdtal gevangenen maakten. Ten W. van Maisons de Cham pagne werden eveneens vorderingen gemaakt. Aanvallen der Duitschers, o.a. ten N.W. van Berry au Bac, ten O. van Reims, en in de streek van de Chabrett8-hoeve werden afge slagen. Het avondcommuniqué van den 17en meldt dat belangrijke successen door de Franschen werden behaald. Over het geheele front tusschen Andechy en de Oise werd de" strijd door de Duitschers ontweken en ontruimdeii1 zy do stellingen die twee jaren lang met de grootste hardnek kigheid door hen werden verdedigd. Bij hun terugtrekkende beweging werd do vijand door de Franschen achtervolgd. Roye werd reeds door ben bezet. Ten N.O. van Lassigny, welke plaats eveneenB bezet werd, bereikten zij den weg Noyon-Roye. In den nacht van 17 op 18 Maart zetten de Franschen hun opmarsch verder voort. Hierbijviel het ge heele terfein tusschen de oude Fransche linie en den weg Roye- Noyon, van af Damery tot de hoogten Lagny en Ragny in hun handen. De vervolging werd tot in de streek ten N. van Noyon voort gezet, waarbij de Duitschers' ver geefs poogden de Franschen tegen te houden. De Duitschers ondernamen een aanval op de Tranchée de Caloune. Met zware verliezen werden zij hier teruggeworpen. De voordeelen der Engelschen sluiten zich bij die der Franschen aan. Bapaume werd na verwoeden strijd genomen. De Engelschen strekten hunne achtervolging tot ver voorbij de stad uit. Volgens een be richt van den 17en werden ook ten Z. van de Somme vorderingen ge maakt. Over een front van 16 mijl werden de Duitsche stellingen aan gevallen en genomen. De dorpen Fresnes, Horgnyvülers, Carbonnel, Barleux, Etterpigny en La Maison nette werden bezet. Ten N. van de rivier werden be halve Bapaume, de dorpen Transloy, Biefvillers, Achiet-le petit, Ablainville, Bucquoy en Esaart bezet. Volgens het bericht van den 18en was Bapaume geheel leeggeplunderd. De particuliere en offlcieele gebouwen zijn verwoest, en alles wat waarde had werd weggesleept of verbrand. In den loop van den dag werd de opmarsch der Engelschen voortgezet. De hoeve van Quesnoy, 1,5 K.M. ten N.O. van Essart-werd bezet. De weste lijke en noord westelijke verdedigings werken van Monchy-au bols werden bezet. Ook gingen de Engelschen ten O. en N.O. van Atrecht tot den aanval over, wa3Jby zij de tweede Duitsche linie bereikten. Twee machinegewe ren werden veroverd en gevangenen gemaakt. Een aanval der Duitschers in de streek van Vermelles werd afge slagen. Een later bericht van Zaterdag maakt melding van do bezetting van Peronne door de Engelschen. Over een uitgestrekt front zetten de Duitschers den geheelen nacht hun terugtocht voort. De Duitsche berichten geven de ontruiming der verschillende plaatsen toe. Zelfs werd dit, voor zoover het Peronne en Noyon betreft, bekend gemaakt voor de Eogelsche berichten ons bereikten. Overigens maken de Duitsche berichten nog melding van verschillende aan vallen der Franschen, o.m. bij Tabure, welke echter geen succes hadden. Overvallen der Fran sche stellingen werden met succes bekroond. De laatste berichten geven aan den terugtocht der Duitschers niet den schfon alsof dit vrijwillig geschiedt. Bapaume ia geenszins zonder-meer ontruimd, hetgeen bfijkt uit de Ëngel sche mededeeling, dat bet plaatsje eerst na hevigen strijd bezet werd. Waarschijnlijk heeft men er aan Duitsche zijde wei-rekening mede ga- houden, dat de stollingen daar op den duur niet te houden waren, maar Bapaum8 'is niet zonder strijd prijs gegeven, gelijk in het begin van den terugtocht met verschillende dorpen gebeurd schijnt te zijn. Mot dat al is het doel van da terug trekkende beweging nog niet erg duidelijk. Op het oogenblik heeft het er zelfs den schijn van, dat de Duit schers er niet in geslaagd zijn den Engelschen opmarsch tegen te houden. Van het Oostelijk front meldt het Oostenrljksche communiqué dat aanvallen der Russen ten N. van den Oituz pas en ten Z.W. van Stanislau afgeslagen werden. Van Russische zijde wordt medegedeeld, dat in de streek van de stad Stanislowof, een deel der Russische loopgraven door centralen werd vermeesterd, doch door een tegenaanval weder herno men werd. Van het Italiaansch-Oosten- r y k s c h e front. De stellingen op den Co3ta Bella, welke indertyd door de Italianen werden vermeesterd, zijn - naar uit Weenen wordt gemeld door da Oostenrijkers hernomen. Zij namen daarbij 3 officieren en 84 man ge vangen en veroverden 8 machine- geweren.Tegeuaanvallen der Italianen mislukten. Aan het Macedonische front worden de gevechten Dog voortgezet. Volgens de Berlljusche berichten mis lukten aanvallen der geallieerden tusschen het Ochida- en Pressameor, ten N.W. en ten N.O. van Monastir. Ten N.O. van de stad werden de gevechten voortgezet. Van het Russisch-Turksche front. In Armeniö blijven de Turken terugtrekken. Van Russische zijde wordt althans gemeld, dat zij uit de stellingen op den pas van Nalsjkian, ten W. van Kerraansjab, verdreven werden. In den Kaukasua werden de Turken ten W. van Ognot teruggeworpen. De Russen bezetten het dorp Varabi. In de streek van Sakkiz werden de Turken bij Soeran teruggeworpen en werd dit dorp door d?' Russen bezet. Bij de achtervolging van den vijand drongen de voorhoeden de stad Wan binnen. De duikboot- on mljnoorlog. De Noorsche bark „Aquila", in ballast onderweg van Aberdeennaar Stavanger en het Ëngelsche stoom schip „Tilly Corthie" (882 ton) zijn tot zinken gebracht. Drie Amerlkaansche schepen getorpedeerd. Uit Londen- wordt dd. 18 dezer gemeld: Het Amerikaansche stoom schip „Vagelancia" werd zonder waarschuwing" getorpedeerd. Da stoomschepen „Illinois" (5252 ton) en „City of Mem'phis" (5252 ton), beide Amerikaansch eigendom, wer den door kanonvuur tot zinben ge bracht. Van de beide laatste schepen wordt gemeld, dat de bemanningen gedeeltelijk gered werden. Van de „City of Memphis" is een gedeelte der opvarenden nog niet aan land gekomen. Zeppelins boven Engeland. Vrijdagnacht hebben een aantal Zeppelins weder een aanval onder nomen op de Oostelijke Ëngelsche graafschappen. Door den mist waren de - luchtschepen slecht waar te ne men. Men meent echter dat het er drie waren. Er werden ongeveer twaalf bommen geworpen die in het open vejd terechtkwamen, waar zy met een luiden knal uiteensprongen. Van Duitsche zyde wordt nog medegedeeld, dat de stationsgebou wen en loodsen te Margate fiiet goed gevolg door vliegers werden gebom bardeerd. Er werden twee groote branden waargenomen. Een Zeppelin neergeschoten. Zaterdagmorgen, om half zes, is een Zeppelin die boven Parjjs ge vlogen had, op 8800 M. hoogte boven Compiègne door een granaat van het Fransche afweergeschut getroffen. Het luchtschip viel brandend naar beneden. Noch door den val, noch door de ontploffing der bommen werd eenige schade aangericht. Kabinetscrisis In Frankrijk. In een Zondagavond gehouden ministerraad bracht de minister-pre sident Briand verslag uit omtrent het resultaat der beraadslagingen over de wijze, waarop het kabinet gecom pleteerd zou kunnen worden. De ministerraad was van moening, dat de.omstandigheden van dien aard waren, dat men president Poncaré de volle vrijheid van handelen moest laten omtrent het beoordeelen van den toestand, en dezen moest doen beslissen, op welke wyze de belangen der nationale verdediging het best gediend zouden zyn. Dienovereenkomstig heeft Briand de ontslagaanvrage van het kabinet by president Poncaré ingediend. Uit Duitschland, Men meldt aan de „N. Rott. Ct." Duitschers, die hun 47e jaar zyn in getreden, zullen binnenkort in mili tairen dienst treden. Ds Vereenlgde Staten en Mexico. Indertyd werd door de Mexicaan- sche regeering aan die der Vereenigde Staten voorgesteld de verscheping van munitie naar Europa te schorsen, om zoodoende een einde aan den oorlog te maken. De Amerikaansche regee ring heeft hierop thans geantwoord met een nota waarin het voorstel vriendschappelijk doch beslist van de hand wordt gewezen. De nota zegt dat het voorstel op grond yan het volkenrecht niet te rechtvaardigen is. BINNENLAND. Onze scheepvaart. Zaterdagochtend vroeg zyn uit den Nieuwen Waterweg naar Amerika vertrokken de Nederlandsche stoom schepen Thuban, Alioth, Yildum, WieringeD, Turbina, ArundoenMizar. Buitengaats zyn de schepen aan gehouden door een Duitsche duikboot. Nadat de scheepspapieren waren in gezien, konden de stoomschepen hun reis voortzetten. Dion morgen vertrokken van Am sterdam naar Noord-Amerika het s.s. Batjan, van de Stoomv.-Mplj. Neder land, het s.s. Jan van Nassau, van den Kon. 1 West-Ind. Maildienst, het s.s. Goooiland", van den Kon. Holl. Lloyd, en de s.s. Jason, Mercurius, Poscidon en Hector, van de Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. De stoomvlmherij. Van de sedert de staking wegens de O.-W.-belasting te IJmuiden op gelegde etoomtreilers, zyn Zaterdag weder zes naar de visscherlj vertrok ken. Van de Vlaardingsehe beugschepen z(jn er Zaterdag 26 ter viaschery uitgevaren. Nsderlandsch schip getorpedeerd. By de reodersfirma J. H. Kruize en Zoon te Groningen is bericht ontvan gen van den kapitein van de „Enge- lina", dat het schip op de reis van Leerdam naar- Londen, geladen met flesschen, den lBen Maart, 's nachts te 11.30 uur, door een Duitsche onder- zeeér is getorpedeerd. De bemanniDg kwam Zaterdag te Sluis aan. Naar zy mededeelden werd, nadat het schip was uitgevaren in den beginne niets bemerkt, 's Nachts om half twaalf echter, ontwaarde de matroos, die aan het roer stond, vier zwarte, gedaanten. Een dezer, een Duitsche torpedojager, kwam op de „Engelina" af en gelastte den man nen binnen drie minuten het schip te verlaten. Zy pakten nog bijeen, wat ze konden en gingen over aan boord van den torpedojager. De Duitschers hebben eerst getracht met bommen het schip tot zinken te brengen, maar toen dit niet gelukte, werd nog een torpedo afgeschoten. De torpedojager voer eerst langs de EDgolache kust en kwam eerst des morgens te half zes te Zeebrugge. De mannen, die steeds onder in het schip moesten blijven, mochten te half zeven boven komen en werden toen in een loods gebracht, waarvan .zy later in den morgen naar Brugge gingen. Aan boord wss de behandeling goed, maar aan wal waren de Duitschers vry ruw in hun optreden. Het eten te Brugge, bestaande uit soep van paardeboonen, was verre van smakeiyk. De Duit schers brachten de vier mannen eerst per tram en verder per boerenwagen naar de grens. Te Sluis werd over nacht en weder gesmuld van het goede Nederlandsche voedsel. De gestrande onderzeeër. (Officieel.) In den nacht van 11 Maart op 12 Maart is een Duitsche onderzee boot binnen de Nederlandsche terri toriale wateren gekomen en gestrand op de Hinderribben. De bemanning heeft het schip verlaten. Door het vanwege het departement van marine ingestelde onderzoek is uitgemaakt dat het binnenkomen in Nederlandsch rechtsgebied niet is veroorzaakt door een der omstandigheden (averij of gesteldheid der zee), welke volgens artikel 5 (1) der Neutraliteits Procla matie dat binnenkomen zouden rechtvaardigen. De Regeering heeft derhalve beslist dat de onderzeeboot zal worden ontwapend en de beman ning geïnterneerd. De onderzeeër is door de Nieuwe Bergmaatschappy vlotgebracht en naar Hellevoetsluis gesleept. Dultschland—»Engeland. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag schrijft: Het is Yoor een gewoon burger byna niette begrijpeD, maar Duitsch land la op het oogenblik bezig Edge- land aan voedingsmiddelen te heipen, en misschien niet als wederdienst bedoeld, maar evengoed biijft het een feit, Engeland helpt den weg openen om Duitschland van voedsel te voorzien. De Duitsche hulp bestaat hierin, dat de schepen m8t voeder voor mensch en dier, die op het oogenblik in Engeland liggen, groot gevaar loopen hun lading dusdanig te zien veranderen, dat deze, om verdere schade te voorkomen, moet worden gelost. Een der schepen met maïs was warm geworden, en de minister van landbouw, nijverheid en handel heeft order moeten geven, de lading te lossen eD te verkoopen. Hoe lauger het nu duurt eer voor de in Engeland liggende schepen absoluut vrye vaart wordt verze kerd, des te grooter wordt de kans, dat Duitschland Engeland aan voe dingsmiddelen helpt. Omgekeerd zal Engeland zoo spoe dig mogeiyk den aanvoer van uit Amerika over Halifax naar Neder land mogeiyk moeten maken, zal de minister van landbouw niet genood zaakt worden, wegens gebrek aan veevoeder, een zeer groot aantal die ren te moeten exportearen of te moeten gebruiken als ruilmiddel voor broodgraan. Dit aantal dierèn men spreekt van 20,000 stuks zal dan wel geen voordeel opleveren voor vee exporteurs, omdat de heele ruil in handen van de regeering zoubly- V6n, maar wat betreft den door Ën gelsche maatregelen veroorzaakten steun in de voeding van Duitschland, doet dit natuurlijk niets ter zake. Broodgraan. Het Haagsehe Correspondentiebu reau meldt: Zeker zal door velen in den lande met genoegen vernomen zyn, dat Zaterdag van Rotterdam en Amster dam uit, schepen zyn gaan varen, om het voor ons land benoodigde brood graan uit Amerika te halen en het is ongetwijfeld een klein lichtstraaltje in deze donkere dagen, maar veel meer dan een klein lichtstraaltje is het ook niet. Da uitgevaren schépen moeten namèlijk gdan naar de haven Halifax en ofschoon zy niets in hebben 't zyn schepen in ballast moeten zij daar door Ëngelsche ambtenaren worden onderzocht en kunnen eerst daarna doorvaren naar de haven waar graan moeten laden. Hebben zij dan tarwe, zoobipodnoodig voor de voeding, voor het Nederlandsche volk ingenomen, dan moeten ze weer naar Halifax terugvaren, om opnieuw te worden onderzocht en krijgen dan misschien toestemming om naar Nederland door te varen. De groote vragen zyn nu: Hoelang zullen de onderzoekingen te Halifax duren en zal Engeland toestemming geven aan de met graan geladen schepen om naar Nederland door te varen Deze laatste vraag klemt te meer omdat op het oogenblik reeds eenige weken een 6 tal booten met tarwe voor Nederland bestemd te Halifax worden vastgehouden en tot nu toe nog absoluut onbekend is, wanneer deze mogen doorvaren. Natuurlijk biyfc dan nog het gevaar op zee be staan en ook hiermede moet de Ne derlandsche Regeering voortdurend rekening houden. Het is dan ook niet aan twyfel onderhevig of er wordt ernstig overwogen om het brood rantsoen te verminderen. Zijn wy echter wèl ingelicht dan zal dit op deze wyze geschieden, dat die deelen der bevolking, die de minste draag kracht hebben zooveel mogelijk hun rantsoen brood zullen behouden. Verbouw van voedingsgewassen op zijkanten van wegen. De minister van landbouw, nyver heid en handel brengt ter algemeene kennis, dat zyn aandacht wordt ge vestigd op het feit, dat volgens een globale schatting de lengte van de wegen in Nederland meer dan 80.000 K.M. bedraagt en dat vele dezer wegen zeer breede bermen of zijkanten hebben, welke slechts voor een klein deel noodig zijn voor het publiek verkeer. Op vele wegbermen zouden dus met succes allerlei voedingsge wassen kunnen worden verbouwd. In verband* hiermede wojden de betrokken autoriteiten hierby uitge- noodigd een onderzoek ter zake in te stellen en waar dat mogeiyk is te bevorderen, dat deze bermen aan de productie van voedingsmiddelen dienstbaar worden gemaakt. Regeerlngsvarkens. Naar de „Avp." meldt, zal begin April wederom worden begonnen met de levering van regeeringsvarkens. Biykt, dat de pryzen dan nog niet zijn gedaald, dan wordt er gewacht totdat de ruim 4 millioèn K.G. inge zouten varkens geheel zyn gedistri bueerd. Geen brood en geen aardappelen. Zaterdag konden de meeste bakkers van Roermond geen wittebrood bak ken, daar ze zonder meel zittenwel hebben de fabrieken groote voorraden, maar ze mogen op 's ministers bevel niets afleveren zoolang ze niet aan den last tot vermenging met aard appelmeel dat nog steeds hier niet is aangekomen hebben kunnen voldoen. By dezen broodnood doet de sinds een week bestaande aardappel- nood zich nog ernstiger gevoelen. Van onze oostgrens. Nadat de meeste troepen Duitsche militairen, samengetrokken langs de Nederlandsche grena, enkele weken geleden naar Belgie waren vertrokken, zyn thans te Emmerik opnieuw eenig duizenden manschappen, voorzien vai veel geschut, gearriveerd. Geheimhouding opgelegd. In Duitschland is men zóó be vreest dat personen, die met een pas ovei de grens komen, vooral Ned -rlanders zich iets omtrent den toestand zoudec laten ontvallen, dat ze geen toe9tem miDg kunnen verkrygen naar onS land te gaan dan na onderteekening van een verklaring, dat zij niets zullen vertellen. 8alueeren op straat. Aan „De Ned." wordt medegedeeld van volkomen betrouwbare zijde dat het geval in de Korte Poten te 's Gravenhage zich als volgt heeft toegedragen De betrokken hoofdofficier ont moette twee soldaten, van wie de een groette op de voorgeschreven militaire wyze de ander droeg in do eene hand een taschje, in de rechter een sigaret. In plaats van te salueeren stak deze militair, terwyi h6m de hoofdofficier passeerde, de sigaret in den mond en groette niet. De officier, over deze blykbaar opzette lijk tartende handeling verbitterd en in woede ontstoken, wilde den militair de sigaret uit den mond slaan. Daar deze zich snel afwendde, viel hem zyn képi van het hoofd. lotusschen is meent het blad - gebleken dat hier van een zieken soldaat geen Bprake was, althans aan het hospitaal was de man als zoodanig niet bekend. In den volks mond zyn de feiten dus blykbaar zeer overdreven, geiyk nog wel nader bUjken zal. Naar de „Nieuwe Ct." nader ver neemt, wordt er naar den „zieken" soldaat met de sigaret gezocht, maar is er nog geen zekerheid wie het geweest is. Het blad betwyfelt verder of de heer Kleerekooper van het voorval getuige geweest is. Volkskeukens. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar hebben den Gemeenteraad een krediet gevraagd van 15 000 gulden tot het inrichten van eeu centrale keuken op het Doelenveld, waaruit aan de ingezetenen, zoodra de omstandigheden dit mochten noo dig maken ter beoordeeliug van den raad, tegen billijken prijs e6n goed voedsel kan worden verstrekt. Het ligt in de bedoeliug de keuken in te richten voor 80 ketels, waarvan aan vankelijk 20 te plaatsen, in welke voor 5145, resp. 8430 personen een middagmaal zal kunnen worden toe bereid. NIEUWE UITGAVEN. De firma Yerweegen k Kok, te Amsterdam zond ons een aardig boekje, waarin op smakeiyke wfez-e de soliditeit van haar fabrikaat, kof fers, wordt gedemonstreerd in de geschiedenis van den heer Haverstok, die met den koffer op reis ging, en daarin een éeugdelijken bescherm engel bleek te bezitten, die be& voor alle gevaren des oorlogs vrywaarde. Henri van de Yelde teekende er eene serie penteekenlngen voor. UIT DEN OMTREK. Wlerlngen. De klok in den toren te Hippolytus- hoef, welke al geruimen tijd in desolaten toestand verkeerde, is deze week door het gemeentebestuur ver kocht aan den smid J. Luyt, terwjjl door den horloger H. Rump een nieuw uurwerk, door den heer B. Ysbout te Asten vervaardigd, wederom aan de gemeente is verkocht en deze weok geleverd en geplaatst. Het nieuwe uurwerk ziet er netjes uit. Ook werden vier,nieuwe wyzerplaten aangebracht. De nieuwe klok geeft niet alleen de uren doch ook de minuten aan, terwyl de oude heel gebrekkig alleen de uren aanwees. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Kerk van Oosterlaüd, Stroe en den Oever, door den candidaatbij den H. Dienst te Leiden, den heer Fl. C. de Vries. Ingezonden mededeeling. Als alles mis gaat. Verschijnselen van nierzwakte, zooals onnatuurlyke vermoeidheid, schemeringen voor de oogeu, rugpijn, waterstoornissen, spit, niergruis, •steen, rheumatiek en waterzucht, zijn voldoende om iemand het gevoel ie geven of alles mis gaat. Hoe spoediger zulk een stand van zaken veranderd wordt, des te beter, want uit verwaarloozing komen vaak ongeneeslijke nierziekten voort. Mis schien hebt gy te veel vleesch of ander zwaar voedsel gebruikt, u te veel zorgen gemaakt, en niet vol doende lichaamsoefening, frissche lucht en slaap genomen. Als dit het geval is, wees dan geregelder in uw gewoonten en een poos zurgvulaiger met uw dieet. Dit is een verstandige, nuttige raad, maar dat is niet voldoende, want de door een of andere oorzaak verzwakte nieren kunnen niet van zelf beter worden. Zy hebben behoefte aaneen speciaal niergeneesmiddel. Het eenige, waarop de echte Foater'a Rugpyn Nieren Pillen ooit aanspraak meakten, was dat zy een speciaal geneesmiddel voor de nieren en blaas zijn. Als bytyds met dit middel be gonnen wordt, vóór de nieren ernstig ziek werden,dienen de goede resultaten duurzaam te zyn. Maar verwaarloos Uw nieren niet te lang. Te den Helder verkrygb. bij Alb. ten Klooster, Keizerstr. 98, Eischde echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, voorzien van het handelsmerk - de man met zyn handen in de lendenen op de verpakking. Toezending ge schiedt franco na ontv. v. postwissel h f 1.75 p. doos of f 10.- p. zes doozen. (45)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1