HELDERSCHECOURANT gratis. De revolutie in Rusland. DE OORLOG. Woorden voor vrouwen. No. 4765 DINSDAG 27 MAART 1917 45* JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Gemeenteraad. Verhuring oude beltterrein. Propagandageschrift tegen het rooken van schoolgaande kinderen. Verkoopverbod van alcoholhou dende dranken bij de demobilisatie. 2. Uit dan omtrek. 3. Feuilleton, enz. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersohe Cou rant, Zondagsblad en Modeblad lste kwartaal 1917 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 3 April a.s., zullende andera daarover per postkwitantie worden beschikt met verhooging van dispositiekosten. 'Aangezien, door de verhoogd* in- °cmo tarieven van de poet, thans met cents verhooging inplaats van 5 moet worden beschikt, raden wij onzen abonné's, ln hun eigen belang aan, ons het bedrag zoo spoedig mogelijk toetozendeu. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2Vs cent te worden beplakt. De abonnementsprijzen van ons blad en zijne premie-uitgaven, zijn Hsldsrsshe Courant: franoo per post f 1.00, Buitenland f2.-» Zondagsblad franoo pBr postf 0.521/,, Buitenland f 0.85 Medeblad: franco per post f 0.85, Buitenland f 1.10 ZIJ dl* zloh met ingang van 1 Apr. op ons blad of op het Zon dagsblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum v e r s ojh ij n e n d e nummers Volgens een verklaring van Prins Lwof, den ministerpresident, is de revolutie zoo goed als geëindigd. Bijna overal ie latsgreep zonder buiten- sporiguc^oix ^ijöloopen. Over de hou ding van leger en vloot deelde hij mede, dat het Zuidelijk en het Woor delijk front, hot eerste aanvankelijk eenigszlns aarzelend, zich bij de nieuwe regeering bobben aangesloten. De Oostzeevloot-^seheel Finland kozen eveneens de zijde van de regeering. Grootvo: S*Nicolaas is van het opper bevel ovJWe Russische troepen ont heven. Ia zijn plaats is tijdelijk gene raal Alexejef benoemd. Nu de rust., gngeveer is terugge keerd, komt eri^mt eenigszins meer teekening in dentoestand. Wilde de voorloopige regeepipg in den beginne blijkbaar vasthouden aan den monar chalen regoeringsvorm, onder den druk der arbeidersafgevaardigden heeft zij dit plan blijkbaar moeten laten varen. Een bericht van den 24sten uit St. Petèrsburg meldt al thans dat de centrale commissie en de parlementaire fractie van de con stitutioneel demucr. partij zich na bespreking verklaard heeft voor een democratische republiek. Volgens berichten uit Stockholm aan de Frankf. Ztg. is het gevaar voor den Czaar nog niet geweken. De sociaal-revolutionairen - zouden namelijk verlangen, dat hij in staat van beschuldiging zal worden gesteld. Verschillende hooggeplaatste personen werden reeds op bevel van Kerenski gevangen gezet. Hiertoe behooron o.a. Karl Michael, hertog van Mack- lenburg, prins Alexander van Olden- burg (beiden luitenant-generaal in Russischen dienst), do laatste boven dien adjudant van den tsaar en lid van den Rijksraad, Pila de goever- neur-generaai van Irkoetak, Koero patkin, goeverneur-goneraal van Turkestan, Sjebeko, stedelijk prefect van Moskou, de gouvernera Tatitsjef en Skürmer en vele leden van mo- narchiatlache vereenigingea, o.w. tal van geestelijken. Da lagarbarlchtan van 23, 24 an 26 Maart. Op het W e a t e lij k front houdezr de achterhoede gevechten aan, waarbij een toeneming in hevigheid en uitge breidheid te conatateeren valt. Vinnige gevechten werden geleverd aan het Noordelijk deel van het Crozat Kanaal. Van Franache zijde werd gemeld, dat de Duitschers hier een aanval deden op de Franache afdeelingen die het Kanaal overgetrokken waren. Aanvankelijk werden deze troepen teruggedreven tot Artemps, doch met tegenaanvallen (hier zal wel bij ver meld moeten worden, na aankomst van versterkingen, werden, de Duit schers teruggedreven tot voorbij Grand Serancourt, welk dorp door de Franschen bezet werd. Het avondbericht van den 28aten meldt verderen voortgang van deze operaties. Na den tegenaanval zetten de Franschen hun voorwaartsche beweging tusschen Somme en Oiae voort. Ten N. en ten O. van het Kanaal van Et. Quentien weidende Duitschers over een diepte van 2—4 K.M. teruggedreven. Verder geeft dit bericht aan, dat de overtocht over de Ailette werd voortgezet, en dat ook ten N. van Soissons vorderingen werden gemaakt. La Fère werd door do Duitschers onder water gezet. Ten N.W. van Reims werd een vyaadeltjkcn aanval afgeslagen. Volgens het communiqué van den 24sfcen viel voor de FraDschen ten O. van het kanaal van St. Quentin flinke vooruitgang te boeken. Op sommige punten bereikten de Franache troepen reeds den W. oever van deOise, ten N. van La Fère. Op den O. oever van de Ailette, ten Z. van La Fère, maak ten zij eveneens vorderingen. Ook het communiqué van 25 Maart meldt vooruitgang in de richting van St. Quenlin, ten Z. van Chaulny en ten N. van Soissons. Nadere omschrijving ontbreekt echter. Verder wordt van Fraosche zijde melding gemaakt van gevechten op de Maasoevers. Het Engelsche bericht van 24st,en meldt de bezetting van Roisel, een plaatsje 7 mijl ten Oosten van Péronne gelegen, In de streek van Beaumetz-lez-Cambrai vielen da Duit schers de Engelsche stellingen aan. Daarbij drongen zij het dorp binnen, doch door tegenaanvallen werden zij weder verdreven. Ten Z.W. en ten W. van Ecourt en St. Mein gingen de Engelschen eveneens vooruit. De door de Duitschers onder nomen tegenaanvallen werden afge slagen. De Duitache legerberichten Bpreken slechts van gevechten der achter hoede en dekklngatroepen. Hieruit zou men moeten opmaken dat de linie langs de Ailette slechts een zij het ook sterke tijdelijke ver dedigingslinie was. Gemeld wordt, dat: ten W. van La Fère, bij Nou ville en Morglval de aanvallen der Franschen afgeslagen werdon. Even eens was dit het geval ten N.O. van Soissons, bij Vregny. Op den Noordoiyken Aisne-oever, b(j Cercy en Soupir, werden de Fransche stellingen overvallen en 60 gevangenen gemaakt. Van het Oostelijk front. Een Russisch bericht van 28 Maart geeft aan dat door tegenaanvallen de loopgraven, die ia de streek van Lida verloren gegaan waren, grooten deels werden heroverd. Overigens geen gebeurienissen van belang. Op het ItaliaanschOosfcen- r ij k s c h e front hebben over en weer aanvallen plaats. Van Italiaansche z(ide wordt mede gedeeld dat aan vallen der Oostenrijkers aan den kop van het Coalba-dal en op de Karst ten Z. van Costanjevica afgeslagen werden. Hetzelfde mel den de Oostenrijkers van de Italiaan sche aanvallen op den Monte Sior- luzzo. Van het Roemeensche front. Naar van Oastenryksche zyde wordt medegedeeld, werden tenZ, van het Trotosul dal, na een krachtige artil lerie-voorbereiding, de Russische stel lingen op den grenskam tusschen Solyombar en het Czobanos-dal over een lengte van 2 K.M., bij een diepte van li K.M., stormenderhand geno men. Er werden 500 gevangenen ge maakt. Een tegenaanval der Russen, gericht tegen de stellingen ten N. van Magyaros, mislukte. Een Russisch bericht van den 24en erkent den tegeDslag. Volgens deze mededeeling trokken de troepen een werst in O. richting terug. In de richtiDg van Braïla wérd de vijand uit het station Vadeni (ten Z. van het dorp) verdreven. Van het Russisch-Turksche front. Van Russische zijde wordt dd. 23 dezer gemeld, dat een levendig ge vecht geleverd werd in,de richting van Pendsjevin. Op 16 Maart werden de Turken uit hunne Btellingen bij Charezia verdreven. Na een gevecht, dat 16 uur duurde, werd Ali-Abad (bjj Kerinda) bezet. Bij Kerinda wer den de Turken, die hier stand wilden houden, opnieuw aangevallen en ver der teruggeslagen. Kerinda, dat door den vijand in brand gestoken was, werd door de Russen bezet: De Tur ken trokken in de richting van Harrir terug. Tusschen de rivieren Solcha en Obvanich werdon de Russen door een tegenaanval der Turken genood zaakt ongeveerl myi terug te trekken. D* duikboot- en mljneorlog. De Noorache stoomschepen „Pollux" (1196 ton), „Ebeniï", „Friak" (1038 ton), „Blomvaag" (695 ton) en „Mal menger" (5400 ton) zijn tot zinken gebracht. Da vier eeratgenoemden z(jn door een duikboot in den grond geboord. Van de „Malmenger" ataat niet vast of het schip door een mijn of een torpedo in den grond geboord werd. Ook het Zweedsche stoomschip „Victoria" (2200 ton) werd door een duikboot tot zinken gebracht. Uitbraldlng van hit afgesloten laagablad. Door.de Duitache regeering is aan de buitenlandache regeeringen mede gedeeld, dat voortaan in het gebied van de Noordelijke IJszee, ten Oosten van 24 graad O.L. en tèn Zuiden van 76 graad N.B., met uitzondering van de Noorache territoriale wateren, tegen elk zeeverkeer zonder meer met alle wapenen zal worden opge treden. Onzedige schepen, die dit gebied bevaren, doen dit op eigen risico. Er zijn echter voorzorgen genomen, dat de onzijdige schepen, die reeds op weg zijn naar havens in dit versperde gebied, of zulke havens willen ver laten, tot 5 April a.s., niet zonder waarschuwing zullen worden aange vallen. Da Vareenlgda Statan en Oultsohland. Uit Washington wordt van Engel sche zijde gemeld, dat na de te ver wachten verklaring van het Congres, dat de Vereonigde Staten zich in stjiafc van oorlog met Buitschland bevinden de Amerikaansche regeering ingrijpende maatregelen zal nemen. Deze zullen zich veel verder uit strekken dan alleen tot bescherming van de koopvaarders, Voor zoover bekend is, overweegt de regeering geen verbond met de Entente. Bven wel is samenwerking zeer goed mogelijk, zoowel te land als ter zee, Ook zouden geen kosten worden ontzien, om de Entente aan voorraden enz. te helpen. Verder wordt gemeld, dat Wilson aan het Congres zal voorstellen een crediet van een half millioen dollars te verleenon. Volgens oen mededeeling van het Amerikaanache ministerie van buiten landache zaken, zullen de Amerikanen die in Belgifi het- steunwerk verrich ten, vertrekken en vervangen worden door een gemengde onzijdige com missie, onder oppertoezicht der Nederlandsche militaire autoriteiten. Wonderbaarlijk, diep en machtig Is de greep die 't hart beroert, Als, „Liefdadig naar Vermogan" Ons naar de Weststraaf henen voert. AdresWeststraat 32. BINNENLAND De „Amitelstroom" In den grond geboord. A&nvackelyk werd gemeld, dat het stoomschip Ametelstroom" door een duikboot getorpedeerd was. Latere berichten melden echter dat het schip door 8 Duitache torpedojagers be schoten werd. Naar de kapitein, T. Swart, mede deelde was de „Amsfcelstroom" Bon- derdagavond van IJmulden naar Londen vertrokken. Te ongeveer één uur, men wa3 toen op 38 mijl afatand van IJmuiden, vielen er twee waarsschuwingsacho ten. De kapitefn lag op de bank in zijn kajuit gekleed te dommelen, toen men hem kwam waarschuwen. Vlug ging hij naar de brug en daar hij een onderzeeèr meende te zien, gaf bij bevel full speed stoom te geven. De lichten waren gedoofd en or was een goede kans om te ontkomen. Doch al heel gauw, vóór de snelheid veel was vermeerderd, daagden di ie torpedobooten op, dio elk uit zes stukken op 800 M. afatand, de volle laag gaven. De meeste schoten waren op de brug gericht, waar direct alles kort en klein geslagen werd. Alles ging naar de booten. De kapi teinssloep werd zonder den gezag voerder gestreken. Deze liep het dek rond om te zien of allen gered waren. Bij den schoorsteen lag een ge wonde, maar toen de kapitein na zyn rondgang terug kwam, was de man verdwenen. Intusschen was een tor pedo gelanceerd die rakeliEgs voor den boeg langs ging. Het schieten hield niet op, het regende granaten. De eerst gestreken sloep was zoo vlug mogelijk weggeroeid. Met de tweede »ing de gezagvoerder mee. Een dren- reling zag men, er werd naar hem gegrepen, maar meteen was hij reeds ;n de duisternis verdwenen. Op dit zelfde oogenblik werd de bellenbaan van een tweede torpedo gezien, juist voorbij de sloep. Geen ontploffing volgdo, de helsche machine moest onder de kiel doorgeschoten zijn. De le stuurman verscheen plotse ling aan do vorachansing, die waa nog achtergebleven; met veel moeite werd bij nog ln de boot gehaald. Opnieuw was een hevige kanon- nade losgebarsten. De scheepshuid was als doorzeefd, doch het schip bleef drijven. Het werd stil, de tor- tedobooten raakten uit het gezicht. Daarom werd besloten de „Ansstel- stroom" weer op te zoeken, maar zoodra was niet gekeerd of opnieuw vielen de granaten in de richting van de sloep. 't "Was geraden om zoo spoedig mogelijk weg te roeien met de lek geslagen boot. Voortdurend meeat met een emmer het lnstroomende water worden uitgehoosd. Van de andere boot was niets te bespeuren. Gelukkig was een elec- trische zaklantaarn aanwezig, zoodat gemakkelijk op het kompas de rich ting bepaald kon worden. Tot haifzas werd voortgeroeid, toen werd het zeiltje opgezet. Men had 11 man aan boord, een paar daarvan waren volkomen uitgeput; een was in de zijde door een granaatscherf gewond en kapitein Swart had oen hevige ontvelling aan de rechterhand bekomen bij het strijken der sloep. Om elf uur eindelijk kwam de K.W. 156 in zicht en na een 12url- gen tocht werd het gastvrije vaartuig om één uur bereikt. Kapitein Swart raakte niet uitge praat over de hartelijke ontvangBt van de visscherslui, die alles deden om de schipbreukelingen te ver kwikken. Op geen zijner reizen heen en weer naar Engeland, ongeveer 26 per jaar, was kapitein Swart nog ooit uitzeo lastig gevallen. Bijna één jaar geleden, op 3 April 1916, had een Zeppelin hem met bommen bestookt, „dat waa ook 't eenige." Nu was zijn goede boot, di8 zieh zoo lang kranig had gehouden, op zoo'n ongewone wijze verloren gegaan. Kapitein Swart waa van meening, dat de drie Duitsehe torpedobooten op zQn schip met kostbare lading en mail aan boord lagen te wachten. Zaterdagmorgen arriveerde te Hoek van Holland de logger Scheveningen 187 met 9 schipbreukelingen van de „Amstelatroom". Dezen deelden nog de volgende bijzonderheden mede: Na op korten afstand van het schip te zijn weggeroeid, hoorden we een zware ontploffing, waaruit werd af geleid, dat het schip werd getorpe deerd. Na een groot uur te hebben geroeid, gaf men dit op en liet men de boot gedurende den nacht drijven met den kop op de zee. 's Morgens zette men een zeil op, om le trachten zoo don wal te bereiken. Zaterdag morgen 6 uur werden zy door den logger SCH 187 opgemerkt, die hen aan boord nam en liefderijk verzorgde. Van 24 opvarenden zyn er thans dus 29 gered. Men vreest, dat de 4 andero leden der bemanning zijn omgekomen. De „Amstelatroom", gebouwd in 1910, mat 1413 ton. Behalve uit stukgoederen, be3tond de lading uit 800 manden viach van de Export-Mij. te IJmuiden en .300 ton margarine. Kolenaanvosr. Sinds den 23an Maart passeeren iedbren werkdag 45 kelentreinen uit Duitscbland Gennep. Tot nu teezljn in het geheel 6200 wagons Duitsehe steenkolen Gennep gepasseerd. Zeavlsah voor Engeland an Duitsohtand. De besprekingen tusschen de ver tegenwoordigers der Engelsche re geering, der Alglmex (Algemeene lm- en Export), der commissie uit de Reedersveresniging, der Rijkscom missie van Toezicht op deZeevisch- vereoniging en van den handel te Umulden hebben tot een overeen komst geleid, die, behoudens het overwinnen van nog één hinderpaal, binnenkort tot aller bevrediging zal in werkin g tredonDaze overeenkomst, die contractueel zal worden vastge legd, luidt ala volgt: Van de te IJmuiden aangevoerde viseh zal in de eerste plaats de Oemmisaie van To «richt op de Zee- viach vereeniging zooveel tot zich nemen, tegen vooraf overeengekomen jryzeu, ala voor do distributie in ons and noodig is. Daarna zullen de vr ij e handelaren te IJmuiden op de markt tegen concurreerende prijzen zooveel visch mogen koopen, als z(j in be stelling hebben, zoowel voor het binnen- als voor het buitenland, ter wijl van het daarna nog overige Engeland en Duitschland ieder de helfc zal mogen nemen, tegen vooraf vastgestelde prijzen. Deze overeen komst kon slechts dan tot stand komen, indien Engeland afzag van het voorrecht, buiten de vastgestelde ter beschikking te stellen 85 procent, zooveel visch op de vrije markt te koopeu tegen concurreerende prijzen als het goed dacht. Engeland heeft zich bereid verklaard, van dat voorrecht af te zien, doch stelt daartegenover de voorwaarde, dat alle door de Engelsche Export- Mij. naar Engeland verscheepte visch, welke door Duitsehe strijdkrachten ter zee wordt vernietigd of onbruik baar gemaakt, eerst in gelijke hoeveel heid van de voor de beide landen tezamen ter beschikking te stellen viach, ten gunste van Engeland wordt afgenomen. Wordt deze eisch van Engeland ingewilligd, en men is te IJmuiden in bevoegde kringen over tuigd, dat deze moeilijkheid op be vredigende wijze zal worden opgelost, dan zullen van de ter beschikking te stellen visch beide landen steeds evenveel kunnen krijgen. Etno goede besomming. De stoomtrawler Barendsz van de kortelings te IJmuiden opgerichte maatschappij Amsterdam, welke als één dor eerste schepen van de opge legde vloot in zee stak en Zaterdag weer terugkeerde, besomde niet min der dan 31.400 gulden en was daar mede de hoogste van do vloot. Prijsopdrijving van vltcb. Zaterdag deed zich te IJmuiden het merkwaardig geval voor, dat de prljz9n van de in de. markt aange voerde schelvisch eensklaps van 43 tot 95 gulden per kist opliepen. Bij informatie ter bevoegder plaatse, waaraan deze prijsopdrijving te danken was, werd medegedeeld, dat de voor Duitschland koopende Vereonigde Vischexporteurs, d.i. het inkoops bureau van de Zmtral Einkaufs Gesolischaft-, opdracht hadden een zekere hoeveelheid visch aan te koopen. Teneinde der concurrentie van de Engelsche inkoopers de baas te blijven, besteedden zij deze buiten gemeen hooge prijzen. Bokking. Be Minister ven Landbouw heeft de volgende maximumprijzen vast gesteld lo. voor zachte Zuiderzeebokking (bakbokking zonder staartvingroot- handelprijs f 2.50, Tusschcnhandel- prijs f 3 (beide per tal van 200 stuks), kleinhandelprijs 2 ets. per stuks 2o. voor harde Zuiderzeebokking zonder staartvingroothandelprija f 3.25, tusschenhandelprija f 8.75 (beide por tal vaa 200 stuks), klein- handelprljs 2* cent per stuk. De grooth&ndelprijzen zijn franco station van afzending met een verhooging van 4*/e voor dekking der adminis tratiekosten van het Centraal Bureau voor den afzet van vlsacheryproduc ten. De „Heildton". De te Terschelling verpleegde schip breukeling Josi Soto, van Malaga, stoker aan boord vafi het getorpe deerde stoomschip „Healdton", die met brandwonden overdekt was, is Zaterdag na een smartelijk lyden gestorven. Blsventrue, Men meldt uit Haarlemmermeer: De landbouwer D. Breure aan den Hoofdweg vermist een bedrag aan bankpapier en zilvergeld van orige- veer f660, alsmede een gouden horloge met gouden schakelketting. Deze voor werpen waren geborgen in eon kast in de woonkamer. Vry zeker is deze diefstal gepleegd door drie als heer gekleede personen, die zich uitgaven voor inspecteurs, belast met de uit voering der distributlewet. In die qualiteit hebben zjj kans gezien het geheele huis te doorwandelen. Ter wijl twee hunner de huisvrouw In den kelder aan den praat hielden, heeft nummer drie zijn slag geslagen In de woonkamer. De „heeren" ver trokken per flats in de richting Amsterdam. PLAATSELIJK NIEUWS. Da Haldartcha Padvlndsrs. De Vereeniging „De Heldersche Padvinders", afdeeling van de Ver eeniging „De Nederlandsche Padvin ders" bestaat hier nu ruim 6 jaar. Niettemin zijn er in deze gemeente nog velen, die van het doel en de middelen der padvindersbeweging nog weinig of niets afweten of wel zich eene geheel verkeerde voorstelling er van maken. De oorzaak hiervan is meerzijdig. Vooreerst laboreert de vereeniging aan het gebrek aan personen, die zich met de leiding van de jongens willen en kunnen belasten, en aldus een belangrijke opvoedingstaak op hunne schouders nemen. Aangezien deze dagelljksche leiding der oefeningen in deze ge meente, met vele onderbrekingen, in den loop der jaren meerendeels door militairen (officieren, adelborsten of onderofficieren) is ondernomen, heeft bij velen het idee postgevat, dat de padvinderij een verkapt mili- tairisme is. Niets is minder waar. Be bedoeling iahet opkweeken van de Hollandiche jeugd tot goede staatsburgers, gezond, flink, eerlijk en handig, tot mannen van karakter. Daartoe moot de padvinderij naast de school en het huisgezin werken, maar zeer nauw voeling houden met die twee milieu's. Dat, dit doel niet altijd gemakkelijk wordt bereikt en soms ook heelemaal niet, och, wie zal het ontkennen Maar dat heeft men met elk opvoedingssysteem. V7aar thans de padvindersbeweging meer en meer in den lande wordt gewaardeerd, waar steeds betere rosultaten te boeken zijn, waar een aktief .hoofdbestuur bestaat, waar Z. K. H. Prins Hendrik het Bescherm heerschap heeft aanvaard en zeer krachtig van Zijne hulp en belang stelling heeft blflk gegeven, waar ln de Heldersche afdeeling thans ook een werkzaam bestuur zetelt, daar ontbreekt het nu nog „slechts" aan personen, vooral aan die uit de onderwijzerswereld, die een deel van hun vrijen tijd willen opofferen om zich aan de belangen-der jeugd te wijden op de vrije, franke wijze der padvinderij. En er kan zoo machtig veel bereikt worden door hen, die met takt kunnen omgaan mèt de knapen van Hollandschen stam, die eerbied en ontzag kunnen inboezemen ook zonder het strenge masker van den schoolmeester, die tucht kunnen aankweeken ook zonder dwang, die liefde voor de natuur kunnen op wekken, dio het ontluikende gemoeds leven kunneD leiden, die onderlinge verdraagzaamheid kunnen bevorderen die bedrijvigheid en handigheid kun nen aanmoedigen, dat alleB door zich met toewijding te kunnen verplaatsen in de sfeer van gevoelen en denken van een jongen. Wie gaat als leider vóór, om zyn jongens het pad naar het goede te helpen vinden? Maar nog een ander gebrek heeft do vereeniging en dat heeft ze ge meen met de meeste andere, n.1. gebrek aan geld. Een aantal leden en donateurs der vereenigiDg dragen aan contributie jaarlijks zooveel by, dat de zaken vlottend gehouden kunnen worden, maar er dient meer geld te zijn voor hst onderhouden van een troeplokaal, dat voor bijeen komsten, cursussen, enz. dient, voor kampraateriëel en een fonds tot het verminderen van de persoonlijke onkosten van kampdeelnemers, voor bevordering van de watersport en voor talrijke andere doeleinden. Daar om geeft de afdeeling meestal elk jaar eene uitvoering. Dit jaar echter is het plan een Tentoonstelling met daaraan verbonden vorkooping te houden. De datum Is bepaald op 10 en 11 April a.s. in de groote zaal van Tivoli. Als extra aantrekkelijk heid valt daarby te vermelden, dat de heer Brands de groote welwillend heid heeft gehad, met zfla bekroond dubbel mannenkwartet „later nos" eenige zangnummers ten gehoore te brengen. Tevens zal de heer Brands, leider van den Volkszang in het leger, enkele Volkszangdemonatraties houden. Ook de mandolineclub „Sere- nata" is zoo vriendelijk op Woensdag 11 April van haar muziek te doen genieten. Zonder twijfel zal dat vele jezoekers lokken. Voorts zullen eenige gymnastische standen, lichtbeelden, schimmenspel en andore verrassingen vertoond worden. Ieder, die tot het welslagen wil bijdragen, beginne met deze tegen een zeer lagen prijs toegankelijke tentoonstelling te bezoeken, terwijl inzending van voorwerpen voor de verkooping of voor opluistering aan het adres van den secretaris, Keizer straat 100, ten zeerste op prijs gesteld zal worden. Ieder heeft nog wel in èen rommelkamer een of ander staan, dat hij wil schenken ten bate van de padvinders. Nadere bizonderheden zullen weldra in de couranten worden meegedeeld. Hat Jublli van „0. K. K." Van 'fc oefeningsgebouw in de Weezenstraat wapperde Zaterdag de vlag. Geen wonder! De Scherm en Gymnastiek vereeniging „Oefening kweekt kunst" vierd9 haar 85-jarig bestaan. 's Avonds werd het feest gevierd in„Gaaino". Aan de wanden prykfen schilden met de jaartallen 1882— 1917 en met de initialen der wapen spreukVrfl, vrank, vroom, vroed." De Directie van „Casino" had een bloemstuk geplaatst op de Bestuurs tafel. Te kwart over acht, (niet te half acht, zooals toch op 't pro gramma stond) opende de voorzitter van „O. K. K.", de heer Kemp de feestelijke bijeenkomst met een wel komstwoord aan leden en de afge vaardigden van zusterverenigingen, die belangstellend waren opgekomen nu de vereeniging tegelijk met haar 35-jarig bestaan ook het 10-jarig be Btaan der Dameaafdeeling „Hygiëa" vierde. Hij wees op den gestadigen bloei; de vereen, toch telt in hoofdafdeeiing 40 leden, in de dames- afd. 18, terwijl 180 jongens en meis jes zfln ingeschreven. Over dit cijfer mag" wel eens geroemd worden, Lyden andere gymnastiekvereni gingen onder de huidige omstandig heden doordat vele harer leden onder de wapenen zfln, „O.K.K." treft dit minder, daar de meeste opgeroepenen lid blijven of bij terugkeer weer dadelijk toetreden. Hij wekt de leden op dit zoo te blijven doen. Spr. zegt dankbaar te zyn, maar nog niet voldaan. Zoovtle jongens en meisjes doen nog nog niet aan gymnastiek. En dat deze toch zoo nuttig is bewyat de overheid door haar streven in die richting. Waar de heer Van Loo zooveel voor de vereeniging doet, zegt spr., moet dit beloond worden met een goeden uitslag. De heer De Vries brengt namens „Pro Patria" de gelukwenschen zyner vereeniging over. „O.K.K." kan met trots terugzien op de 85 Jaren, waarin zfl zich zeer vele vrienden verworven heeft. Hy breekt een lans voor 'fc beoefe nen van gymnastiek, dat door som mige ouders nog te veel als kunsten uitoefenen beschouwd wordt, waar het toch een oefening is van 't ge heele lichaam. Namens zyne ver eeniging biedt hy „O.K.K." fraaien krans aan. De heer Elte spreekt namens de Sportvereeniging „H. B. S." woorden van waardeering en gelukwenschen roemt de hartelijke samenwerking. Als herinnering biedt by een bloemen hulde aan. De heer Roggeveen, uit Schagen, komt namens „Lycurgua" de geluk wenschen overbrengen. Ook hy roemt de harteiyko samenwerking. Als biyk van sympathie biedt hy een zilveren herinneringsmedaille aan. De heer D. H. Grunwald, oud lid van „O. K. K.", waarvan hy in den eersten tyd secretaris was, denkt met trots terug aan den tyd, dat by onder het vaandel van „O. K. K." werkte, 't Döed hem genoegen te vernemen, dat de vereeniging bij voortduring bloeit. Enkele feiten rele veert by uit de geschiedenis der ver eeniging. Jaren werktezy ia stilte, later werd meer aan sportgedaan. Spr.J uicht dit toe en weet ook, dat vele leden van „O.K.K.", die hier geest en lichaam ontwikkelden, thans het vaderland dienen. Als blyk van zyn hoogachting en voortdurende belangstelling biedt hy der vereeniging een blo®mstuk aan met de kleuren der vereeniging en spreekt de beate wenschen uit voor de toekomst. Na het applaus wydt hy een woord van weemoedige herinnering aan wyien C. S. Jaring, jarenlang voor zitter van „O. K. K.", die voor de vereeniging werkte zoo lang hy kon. Deheer Kemp zegt getroffen te zyn door zoovele biyken van harteiyke belangstelling en vriendschap van de zusterverenigingen. Hij brengt haar daarvoor dank. Ben heer Grunwald ook en vooral voor zyn huldigende en gevoelvolle woorden. Thans komt spr. tot het instituut jafBtandsmarschen". 't Yorig Jaar deden daaraan de heeren mee, thans ook de dames. In den afgeloopen zomer zyn 6 afstandsmarschen ge houden over een afatand van 20 K.M. Daaraan namen gemiddeld 12 dames deel. 'tWas zeer gezellig en niemand betreurde de inspanning. Eon 11 tal dames komen voor bet speldje in aanmerking, n.1.: G. Veer, B. vai Wijk, T. Bloem, J. Bloem, J. Gelder man, A. Gelderman, F. de Koning, C. Wulffelé, G. Kwast, J. Veer en V. de Vries. De voorzitter reikt hen dit onderscheidingsteeken uit, be nevens het diploma voor de ver eeniging, dat daarby behoort. Mededeeling weid gedaan van In gekomen gelukwenschen van „Olym- pia", te Wieringerwaard, van het Bondsbestuur, van mevr. de wed. Jaricg en van eeDige oud leden. Daarna werd overgegaan tot de oefeningen. Behoeven wy nog te zeggen, dat dezen avond met bijzonder entraln gewerkt werd door dames zoowel als door heeren? Stok- en straf oefeningen warsn prachtig, de vrye oefeningen zeer correct, het knots zwaaien aardig en het werken aan de brug vooral zeer te roemen. Dat getuigde bovenal van kracht en go oefendheid, en verdiende 't luid applaus. We zagen een aardige voordracht met zang en dans: „De 8 Boerinne tjes" in verschillende nationale klee derdracht, terwijl na de pauze nog gegeven werd „Het Scheidsgerecht van „Hyglfia". Esn bal zou nog volgen, 'fc Zal dus wel laat zyn geworden, 't Was voor „O. K. K." in ieder geval een heug- ïyke avond. Kopirtn fesst van d« Broodfabrltk „De Eendraoht". In het magazyn van de brood fabriek „De Eendracht", waar anders in lange rekken de brooden ter af levering staan, waren nu lange tafels geplaatst. Ben piano, een orgel, waren er in gebracht, en het geheel zag er feestelijk uit. 'fcWaB het 12J jarig be staan van de broodfabriek, dat men Zaterdagavond vierde, en toen teger. 9 uur de broodbezorgers allengs bin nenkwamen, kon de pret beginnen. Ruim 50 personen waren aanwezig. Nadat allen een welkomagroet hadden gezongen, wolkom aan de feestge nooten, stichters, bestuur, sprak de directeur, de heer Kwant, in zyn openingswoord zyn erkentelykheid uit voor de wyze van ontvangst en voor het welkomstlied. Straks zou spr. nog een en ander omtrent de vennootschap meöedeelen, eerst ech ter moesten de glazen gevuld en op aller welzyn gedronken. Behalve de fabriek zelf met haren directeur, waren er Zaterdagavond eon viertal andere jubilarissen, t.w. van het personeel de heeren J. Kort, J. Bienhoff, W. Meyer, en S. de Vries, die op dien dag eveneens 12* jaar san de fabriek werkzaam waren, feit, dat, zooals we zouden zien, geenszins onopgemerkt zou blyven. Allereerst echter kwam de direc teur, de heer C. Kwant, met een eigengemaakt lied, waarin hy vele wederwaardigheden der fabriek schil derde. Hy schetste het ontstaan der fabriek, uit vier particuliere bedry ven omgezet in een vennootschap. Aller lei moellykheden bracht dit mede, ook wat het personeel betreft, men bad minder personeel noodig, en wilde natuuriyk niemand graag aan den dyk zetten. Edoch, hoe ook door zorg gedrukt, Is ons dit alles wel gelukt, Want nimmer werd de Eendracht twee- Al waa niet ieder steeds tevree. De Directeur, uit wiens lang gedicht wy slechts dit weinige kunnen aan halen, plaatsgebrek belet ons nog meer over te schryven, schetste dan het verder verloop, en dat door de nieuwere machines, het bedryf zich moest aan passen en herdacht, aan het slot den jubilaris Kort, wiens vrouw dezer dagen gestorven was en die wegens deze treurige omstandigheden nu niet op het feest aanwezig kon zyn. Achtereenvolgens werden nu de overige jubilarissen toegesproken en hen een stoffelyk biyk van belang stelling overhandigd. Voor ieder had de heer Kwant een harteiyk en een toepasselyk woord. En toen ditafge- loopon was riep van uit zyn wagentje de heer Verfaille, dat er nog een jubilaris was, - de directeur, waar aan we allen een voorbeeld konden nemen. En allemaal riepen ze „lang zullen ze leven in de gloria I" Een der jubilarissen, de heer J. Bienhoff, bedankte namens zyn col lega's voor de onderscheiding. Spr. vestigde er de aandacht op, dat in dezen tyd, waarin de verhouding tus schen patroon en werkman vaak zoo scherp is, dat ze veeleer op een ge- wapenden vrede fljkt, een avond als deze te merkwaardig is. Nu trad de chef dor banketbakkerij, de heer Duursma, naar voren om den patroon toetespreken en hem uit naam van het personeel een praebti- gen stoel aantebieden. De heer Kwant toonde steeds een open oog te hebben voor de bolan gen van het personeel. Thans, nu hy op het punt staat de fabriek te gaan verlaten de heer Kwant gaat in Schoorldam wonen meende het >ersoneel dan ook van zija erkente- Ijkheid te mogen blijk geven door de aanbieding van een stoel. Staande werd een gelegenheids liedje gezongen, daarna nam nog maals de heer Kwant het woord. Gaarne aanvaardt spr. het cadeau, omdat het een bewye is van vriend schap. De vorige spr. merkte iets ep omtrent de scherpe verhouding tus schen patroon en gezel, gelukkig heeft de „Eendracht" daarvan nooit veel bemerkt. Werd een enkelen keer al eens een verkeerde gedachte l 'euit, zy die zoo deden zyn ver- c wenen. Spr. heeft zloh altyd op dit standpunt geplaatst, dat èn patroon èn gezel, ieder in eigen functie, zoo goed mogeiyk de belangea moeten - waarnemen van de zaak, waarin zy werkzaam zyn. Van de mede-commis sarissen, de heeren J. Büchele, J. Hoogenbosch en B. F. Verfaille, heeft spr. een prachtig schryfbureau cadeau gekregen, hetwelk met dezen stoel een mooi geheel vormt. Ook hun be langen meen ik, zegt spr., waarge nomen te hebben in de zaak. Ten slotte drukt spr. de hoop uit, dat de achting, die hij thans geniet, moge worden overgedragen op z|jn op volger. Het offlcieele gedeelte waa hier mede afgeloopen en het feesteiyke wachtte. Reeds had de pianist ver scheidene vrooUjke deuntjes laten hooren, straks kwam nog een viool, aoodat het or, naar wy vertrouwen, verder nog gezelliger op geworden is, al hebben wy het dan niet meer meegemaakt. Ingssonden mededeeling. Vrouwen dienen haar eigen gezond heid beter te begrypen. Zij wyten haar slechte gezondheid zeer dikwyis aan verkeerde oorzaken en onderschatten het gevaar dat zy loopen door ver- waarloozlng van verschynselen van nierzwakte, alB: Rugpijn, Hoofdpyn, Duizeligheid, Bleekheid, Bloedarmoede, Vermoeidheid, Terneerdrukkende pyn en Onzuiver Bloed. Deze leiden mettertijd tot ernstige nieraandoeniDgen als rheumatiek, ischias, waterzucht en zelfs tot on- geneeaiyke ziekten. Vrouwen hebben behoeften aan meer lichaamsoefening in de buiten lucht, minder huishoudelijke zorgen, en meer rust en slaap. Licht verteer baar voedsel is het beste, met weinig of geen opwekkende middelen, maar overvloedig melk en water. Dit zyn verstandige gezondbeidsregels, die met behulp van Foster's Rugpyn Nieren Pillen leidon tot het voorko men en duurzaam genezen van nier aandoeningen by vrouwen. Foster's Pillen heolen zachtjes de vermoeide, overwerkte nieren en zoo dra deze gezond zyn, verwijderen zy de niergiften, die bovenstaande ver schynselen veroorzaken. Foster's Rugpyn Nieren Pillen werken niet op de ingewanden. Alleen echt, wanneer voorzien van de handteekening van James Poster op het etiket. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn te den Helder verkrygb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. poBtwIsBelk ƒ1.76 p. doos of f 10.— p. zes doozen. (46)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1