HELDEU CMMUT Tweede Blad. DE OORLOG. van ZATERDAB 31 MAART 1917. De revolutie in Rusland. St. Petersburg, 29 Maart. De raad van afgevaardigden van arbeiders te Re val heeft met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de arbeidera, the soldaat zijn, de wapenen met zullen neerleggen, voor dat het militainsme in Duitschland is vernietigd. OokdeSt. Petersburgsehe arbeiders raad heeft voor de voortzetting van den oorlog verklaard. Alle Oekrainische officieren, te Kiet vergaderd, hebben een resolutie aan genomen, waarin de vereeniging van alle Oekrainische landen wordt ver langd als onderdeel van een federatief en vrij RuslaDd. Petrograd, 80 Maart. Gemeld wordt dat de regeering besloten heeft te verklareD, dat alle regeeringaposten, zelfs die van minister, zullen geopend zijn voor vrouwen. De beide vroegere ministers presi dent Galitzin en Goremykin z(jn ïd vrijheid gesteld. Op 28 Maart had de voorloopige regeering reeds 14.000 telegrammen van gelukwensoh ontvangen. De voorloopige regeering heeft een proclamatie tot de Polen gericht, waarbij zij opgeroepen worden te strijden in do rijen vau hen, die strijden voor de vrijheid der voikeren. De voorloopige regeering beschouwt de vorming van een onaf hanbelijken Poolscben staat, gevormd uit alle gebiedeD, waarin de meerderheid der bevolking Poolsch is, een waarborg voor den duurzaraen vrede in het nieuwe Europa. Verbonden met het Russische rijk door een militaire overeenkomst zal het Poolsche rijk een sterk bolwerk vormen togen den druk der Midden Europeesche staten tegen de Slavische volken. Van het Westelijk front. Berlijn, 30 Maart. Ten O. van Neu ville St. Vaast vielen Canadeescho regimenten onze regimenten viermaal 's nachts aan. Zy werden telkens met verliezen afgeslagen. Aan weerszijden van den weg Póronne-Fins weken onze dekkings ti oepen na een gevecht met vrij sterke Engelsche troepen op de linie Ruyan court-Sor6l terug. Ten N.O. van Soissons beproefden Fransche bataljons vergeefs bij Neu' ville sur Margival terrein te winnen. London, 30 Maart. Wü bezetten do dorpen Ruyaulcourt, Sorol le Grand en Fius eD wonnen na vinnigen strijd terrein in de buurt van Heudicourt. Vanochtend vroeg is een vijandelijke aanval op onze stellingen bezuiden Neuville Bourjonval met verliezen gefnuikt. Reuters bijzondere correspondent in het Britsche hoofdkwartier meldt: Donderdag namen wij Ruyaucourt. Daarmee hebben wa onze linie tot zoo wat acht mtjl beoosten Bapaume vooruitgebracht. De Engelsche infan terie is nu allorweg9 van Atrechttot ongeveer zes mijl ten Z.W. van St. Quontin in voeling met het nieuwe Duitactie front, in zijn geheel ge nomen. Van hot Itallaansch- Oostonrljksche gevechtsterrein Rome, 30 Maart. In den afgeloopen nacht heeft een vijandelijke afdoe Iing,Jna?een langdurige en felle voor- bereidiug door artillerie, de Italiaan- 8che stellingen op'jden Monte Faiti aangetast. Het vuur onzer machine geweren heeft ze verdelgd. De tegen partij le6d bloedige verliezen. Wy maakten e3nige gevangenen. Uit Egypte. Konstautlnopcl, 28 Maart. De aan val des vljands, die allang werd verwacht, la den B6ston losgekomen. Een gevecht ontstond en eindigde den volgenden dag met een volslagen overwinning der Turken. De Engel- schen waren ter sterkte van vior divisiön, hadden talrijke zware artil lerie en werkten met verschelden gopantserde automobielen. De vijand leed zware verliezen. Tweehonderd man, waaronder een officier, zijn gevangen gemaakt. Een gepantserde automobiel en twee andere automo bielen vielen in onze handen. De vijand trekt zlcb, vervolgd door onze troepen, naar het Zuidwesten terug. Het bovenstaande bericht is geheel in tegenspraak met de Engelsche berichten, die aangeven dat de Wadi Hanein werd bereikt, zoodat de grens tusachen Turkije en Egypte werd overschreden. Voorloopig zal men het beste doen het Engelsche bericht als juist to beschouwen. De duikboot- an mijnoorlog. Berlijn, 30 Maart. Behalve de reeds vermelde opgaven over de in Maart iu den grond geboorde Bekopen, zijn blijkens de rapporten van terugge keerde duikbooten nog 84 stoomsche pen, 2 zeilschepen on 14 visschers- vaartuigen met een gezameniyken inhoud van 00.000 ton, vernietigd en wel: 24 Eogelsche schepen, 3 Fransche, 1 Portugeesch, 18 Noor- sche. 1 Nederlandsch, 1 Deensch en 7 schepen, welker namen niet kon den worden waargenomen Daaronder was een Engelschen hulpkruiser van ten minste 8000 ton. Torpedojager gezonken, Volgens de „Basler Anzeigor" zijn de Fransche torpedojager „Boutefeu" (ongeveer750 ton) en een transport schip op weg van Swansea en (naar?) Cherbourg op een mijn geloopen en gezonken. Amerika en Dultschland, Londen, 80 Maart. Alle berichten uit Amerika wijzen er op, dat pre sident Wilson thans met beslistheid het denkbeeld van een oorlog heeft aanvaard. Feitelijk bestaat de oorlogs toestand reeds en geen Duitscb aan bod zal meer aannemelijk zijn, zelfs het opgeven van den duikbootoorlog zou nu te laat komen. De „Möwe". De „Lokal Anzeigor" verneemt uitr Kopenhagen, dat daar don 28sten 22 zeelieden uit de Skandinaafsche en andere onzijdige landen uit Kiel zijn aangekomen, die mét de „Möwe" de reis naar Duitachland hadden ge maakt. Een vertegenwoordiger van hot blad Socialdemocraten heeft de Deensche zeelieden uitgohoord over wat ze aan boord hadden beleefd. Ze zeiden, dat het Eogelsche stoomschip „Otaki" heftigen tegenstand bood. Hiermee kwam het tot een formeel gevecht, waarbij zes leden der Duit- sche bemanning van de „Möwe" en twee van de gevangen genomon Hindoe's werden gedood. De „Möwe" zelf raakte in brand. Het vuur kon eerst na drie dagen gebluscht worden. De vele Engelsche gevangenen op de Möwe" bleven van de andere afge zonderd. Toen het gevecht met de „Otaki" begon, trapten de Engelsche krijgs gevangenen de ijzeren deur van hun gevangenis in, maar Duitsche matro zen met handgranaten beletten hun, aan dek te komen. De „Möwe" werd door 7 schoten getroffen. Toen op de „Otaki" de ka pitein, de eerste-stuurman, de eerste machinist en 2 man gedood wareD, gaf het ss. zich over, waarop de overige opvarenden door de „Möwe" werden overgenomen. Op haar tochten is de „Möwe" zoo wel in de nabijheid van Kaapstad als van Rio geweest. In het ruim waren 5 tot 600 gevangenen. Uit den Duitschen Rijksdag. De Rijksdag heeft Donderdag de noodbegrootiDg in de drie lezingen aangenomen. Tegen stemden de twee socialistische partijen. Uit de rede van den rijkskanselier stippen wij het volgende aan: Na besproken te hebben hoe in Rusland da revolutie is ontstaan," (de tsaar is het offer geworden zijner eigen tragische schuld), zeide hij, dat de houding van Duitschland voor het vervolg bepaald is door het be ginsel zich niet met do binnenland sche aangelegenheden van andere landen bezig te houden. Leugen is het als zouden wij eraan denken, het tsarisme weder op te richten. Wij wonschen slechts dat Rusland een vast bolwerk van den vrede wordt, en wy begeeren niets anders dan spoedigen vrede op naar belde zijden eervollen grondslag. Wanneer eerstdaags de vertegen woordigers van het Amerikaansche volk over oorlog of vrede beslissen, dragen niot wij de verantwoordelijk heid voor een ontwikkeling, die wij levendig betreuren. Het Duitsche volk voelt voor Amerika geen haat en geen vijandschap, maar zal ook zijn ingrijpen in den oorlog weten te dragen en te boven te kooien. Dat China de betrekkingen met ons heeft afgebroken, is geen vrij besluit van do Chineesche regeering, maar het gevolg van dwang van de zij do van onze vijanden. De toeleg is om ook onzen handel in Oost-Aziö to ver nietigen en zich de vruchten van oDzen arbeid zonder inspanning toe te eigenen. Wij zyn intusschen over tuigd dat de vrede ons de mogelijk heid zal bieden om hot vernietigde op kosten van onze vijanden weer op te bouwen. (Bijval.) Dan zal ook de oude vriendschap met China opleven, De kanselier herdacht ver vol wat er aan de fronton is gebeurd, in het bizonder aan het Westelijk front, waar dingen zijn gedaan zeide hy waarvoor aan onze dap pere troepen en de geniale leiding van Hindenburg 6n Ludendorff innige dank toekomt. (Levendige bijval.) Daarop begaf de kanselier zich in binnenlandsche aangelegenheden. Ook wat er heden is te berde gobraeht, zeide bij, heeft mij niet overtuigd, dat de hervorming van het Pruieiache kiesrecht nu kan worden aangevat. Het zou zeer bedenkelijk zijn, in zoo'n vraagstuk t6 beslissen, terwijl millioenen mannen in de loopgraven 8 taan. over het werkelijk heldhaftig en tragisch lijdende Duitsch9 volk lijkt ingegeven. Genoeg zij het gezegd, dat het zich op het oogenblik aan een krachtproef onderwerpt, die het schier den adem beneemt, en waarvan de uitkomst ook hier in de leideDde kriügen met angst wordt afgewacht. De correspondent wijst er verder op, dat in Dultschland langzaam maar zeker de conservatieve, militaire, jonkerliJke, keizerlijke alleenheer schappij wordt omgezet in een volks- regeering. Wanneer dit proces zich zal hebben voltrokken, zal een der grootste grieven van de Entente en Engeland, die steeds het Duitsche regeerings- stelsel als een gevaar tegenover de vrijere regeeringsvorm van Engeland en Fraukrijk stelden, zijn vervallen. Do stemming van het „Nach Paria" is bij het Duitsche volk voorgoed verdwenen, maar het heeft den goeden weg leeren vinden „nach BerliD" beter dan de Entente. En nu de oorlog ook aan Duitschland zoo geweldige fouten heeft afgeleerd, kan een ge zuiverde samenleving der naties niet lang meer uitblijven. Het uitvoerverbod uit Argentinli. Naar het Comtel-bureau mededeelt, is niet. (zooals Reuter gemold had) de uitvoer van graan en meel, maar die van tarwe en meel uit Argen tinië verboden. De uitvoer van mali, dat Nederland hoofdzakelijk uit Ar gentinië ontvangt, blijft dus vrij. Dultschland In afwaohtlng. Een correspondent van „Da Tijd" in Duitschland schrijft: ls Duitschland in afwachting van den vrede? Neen. Is Duitschland go- reed voor een krachtsinepanuiog tot de afdoende zegepraal? Evenmin. Het Duitsche volk is apathisch. Af gezien van een troepje abDuitschers, dat nog maar niet 't jakkeren over 'n grooter Duitschland en de ont wikkeling van een nbg grooter krijgs geweld opgeeft na den oorlog zul len die lui met groote monden door het volk worden uitgebannen I leeft de groote mam lijdzaam onder alle gebeurtenissen, die tbans de wereld beroeren. Er zijn ai zooveel militaire zegepralen behaald en zoo veel teleurstellingen geleden, er is al zooveel over den vrede gepraat en zooveel oorlog gevoerd, dat men feitelijk geen verwachtingen meer heeft, noch van een zegepraal, noch van een nederlaag, noch van den oorlog, noch van den vrede. Men ge looft niet meer, merf wacht maar af, lijdzaam, en wèt men afwacht is niets. Wanneer men de menschen spreekt over een dreigenden nieuwen oorlog met het reusachtige Amerika, de problematische resultaten van den duikbooten-oorlog, waarop aanvan kelijk zoo hoog was gebouwd, of de mogelijkheid van een misschien door de Russische omwenteling toch nog plotseling ons in den schoot val lenden vrede, kan men behalve een vleugje van traditioneel optimisme en het nog nawerkend geschoold vertrouwen in de van ouds beproefde Duitsche kracht, nauwelijks iets op merken, wat op een onmiddellijke hoop gelijkt. Men wacht maar af, men waeht maar af wat Nie mand weet het, niemand zegt het. Belangstelling - en zeer bittere belangstelling bestaat er eigenlijk alléén voor de rechtstreeks en aller- pijnlijkst gevoelde nooden van het oogenblik: hot waarlijk nu scherp nijpende levensmiddelen-gebrek. Ik zal daarvan niet de sombere tooneelen der werkelijkheid ophangen, ook omdat er reeds genoeg van naar buiten lekt, en omdat een openhartige mededeelzaamheid in dezen zoo gauw door een partijdige oordeelvelling PLAATSELIJK NIEUWS. - Bij Kon. besluit is ingaande 1 April benoemd tot adjunct commis saris der loodsen te Maassluis, de tijd. id. G. J. Moerel. - Bij beschikking van den Minister van Marine ia S. J. Bruin, Helder, met 1 April benoemd tot klerk b\ 's Rijks werven, met plaatsing te Willemsoord. Mr. Th. H. dé Meester. Naar „Hst Yad." uit goede bron verneemt, is bihnenkoit de benoe ming te verwachten voorziening in, de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. Huber van den heer mr. Th. H. de Meester, lid van de Tweede Kamer, tot lid van den Raad van State? Prijsuitreiking Ambachtschool In het gebouw der Ambachtsschool had Vrijdagmiddag dj prijsuitreiking plaats van de diploma's aan de leer lingen, die de school gaan verlaten. Nadat het Bestuur der school en de heer Besseling, directeur, plaats genomen bad, hield de voorzitter, de heer D. H. Grunwald, eene rede, waarin hij wees op de beteokenis van deze plechtigheid. De meesten uwer, aldus spr., laat ik zeggen allen die thans hun diploma zullen krijgen, beseften niet, toen zi voor 8 jiren op de Ambachtsschoo kwamen, dat zy op. dat oogenblik een keuze hadden gedaan, een keuze welke voor hun geheele leven be sliste. Ik stel mij voor dat weinigen vol doende hebben beseft, de opoffering welke uw ouders en de leeraren zich hebben getroost. Dit vind ik j im mer voor jullie zelf, voor jullie ouders, voor directeur en leeraren en voor het bestuur. Wat gedaan is, ia toch uitsluitend geschied in jullie belang, dat jullie dat niet begrepen hebben toont het klinkt jullie wellicht scherp in de ooren - dat het plichtsbesef nog niet genoeg tot jullie is doorgedrongen. Wy mochten toch verwachten, dat niet het eerste jaar, doch daarna, ieder uwer had beseft dat alles wat er gedaan is op de school uitsluitend in jullie welbegrepen belang is ge schied, een betere waardeering had den do directeur en leeraren mogen verwachten dan jullie getoond hebben. Het, moge bitter in de ooren klin ken de woorden welke ik thans uit, toch doe ik dit nochtans, opdat jullie straks, wanneerjullio de maatschappij intreden daarmee jullie voordeel kun nen doen. Denkt er over na wat ik gezegd heb, beschouwt dit alles als een laat ste les welke ik jullie geef en wan neer w(j straks nader mogen ver nemen dat dit nog vruchten heeft gedragen, dan zal dit de belooninj: zyn voor allen die ziph zoovee moeite en inspanning voor jullie ge troost hebben. Mogen de leerlingen van de andere klassen die het onderwijs nog hebben te volgen deze lessen in gedachte nemen. De Directeur, de heer A. J. Besseling, las daarna de namen op van de leerlingen, die overgegaan waren, en wees op de groote verzuimen, die in het afgeloopen jaar niet minder dan 485 schooltijden bedroegen. Eigen aardig is het, dat in het 8» leerjaar de moeste verzuimen plaats hadden. Dit gaf dan ook den Voorzitter aan leiding nog eens ernstig op dit euvel te wijzen, en er de aandacht van leerlingen en ouders op te vestigen. Het Bestuur overweegt strengere maatregelen tegon dit euvel; by de uitreiking der diploma's zal voortaan rekening worden gehouden met hen, die moedwillig verzuimden, en zelf zullen zy van de school worden ver wijderd. De ambachtsschool is om de leerlingen op te voeden tot nuttige leden der maatschappijals men dat niet begrijpt, heeft de school zulke jongens niet noodig. Zij en hunne ouders hebben het aan zichzelf te wyten, als ze op deze manier de toekomst van zich en hun kind ver diend. Hij heeft in alle opzichten getoond zijn best te willen doen en behalve zijn diploma, wordt hem een exemplaar van het boekwerk „Het Scheepsstoomworktuig" overhandigd. Jongelui; nu jullie allen in het bazit zijt van het diploma, van hier ver trekken en ieder; in zijn vak z'n intrede in de Maatschappij gaat doen, jongelui, aldus besloot de Voorzitter, meent nu niet, dat jullie volleerde vaklui zijt, dat jullie hen, die ouder en van jongsaf aan in de praktijk zyn, dadelijk kunt overvleugelen. Neen, dit is niet het geval, dit kan niet zijn, daar, wat jullie hier geleerd hebt, steeds geschied is onder toezicht van leeraren. Doch wat ik wèl weet is, dat wanneer de ernstige wil er is, om aan te pakken, wanneer Jullie je weet aan te passen aan de praktijk van het vak, jullie binnen zeer korten tyd in staat zult zyn de gelijke niet alleen, doch de meerdere van de praktische arbeiders, daar praktijk en theorie samen zijn gegaan, daar jullie kunnen weten, waaróm het in de praktyk zoo moet en niet anders. Namens de leerlingen bedankte de Voorzitter ten slotte direoteur en leeraren voor het genoten onderwys. De heer Slingervoet Ramondt weeB in een kort woord, op, dat de jongelui, die nu als vaklieden de maatschappij ingaan, zullen komen te staan voor een zwaren concurrentie strijd. Houdt de eer van je land hoog, zoo riep spr. hen toe, tracht mee to werken aan den bloei van de Neder- landsche industrie 8n zorg, dat gij dan naam van den Nederlandschen werk man hooghoudt. De namen van de leerliugen, die een diploma verwierven, zyp: Smid-Bankwerker: L. Buter, A. v. d. Velde, H. de Boer, H. Cats- hoek, J. Dros, C. L. Ham, J. H. Her- komy, J. Klein, J. J. Meljers, H. J. A. Mesker, G. Rens (met extra pijja een boekwerk), A. P. Riteco, F. Selderbeek, A. Smit, A. Wagemans, N. Zahradnik, S. Zeyiemaker, G. van der Wal, R. J. Wols, H. Meyers. Timmer m a nJ. Rieuiers. Meubelmakers: S. Darphorn, H. J. Holtz, J. de N(js, J. de Zwart, T. Zwemmer. Eleetriciens: J. Werkhoven, J. Wagemans, W, J, Boon, P. Dros, C. v. d. Hoek, A. F. Snel, L. H. J. Vedder, A. Wolters, K. Zeylemakér, M. T. de Jong. D. MaterB, H. A. Groo- nemeyer, C. Eelman. ThanB had de uitreiking plaats der diploma's. Voor lederen leerling had de Voorzitter een vriendeiyk woordje by de overréiking. Een-vijftal leer lingen krijgen by hun vertrek hun gereedschap niet mede. Het was de gewoonte, dat de leerlingen hun zelfgemaakt gereedschap mee mogen nemen als zy van school gaan. Maar na ryp beraad en langdurig overleg tusachen directeur en leeraren werd besloten aan 5 leerlingen, by w_ van tuchtmaatregel, niette vergunnen ze mee te nemen. Hun namen worden hier niet genoemd; moge dit middel een les voor de toekomst zyn. De leerling Gerrit Reus echter heeft een bizondere onderscheiding ver- Gemeente-Burgirivondschool te Halder. Bij het van 21 tot 30 Maart ge houden eind-examen zjjQ geslaagd: H. do Boer, J. de Boer, D. Boom, H. ten Bosch, P. C. Broekhuyzen, L. Buter, E. G. Duin, H. van Es, C. L. Ham, C. v. d. Hoek, H. Holtz, J. A. Kimmel, Jan Kleijn, J. J. v. d. L8ek, C. Maters, H. Meyers, J. J. Meljers, J. Mesker, Jan de N(j3, A. P, Riteco, M. Riteco, A. Smit, A. F. Snel, W. L. Sok, L. H. J. Vedder (extranöus), A. v. d. Velde, J. J. Vink, J. C. Vryj vogel, A. F. WagemanB, G. M. B. v. d. Wal. J. A. L. WerkhoveD, A. Wolters, K. Zeljlemaker, J. W. Zürcher, J. de Zwart, T. Zwemmer. 7. Opera Sollsten-ensembla. Bovenstaand ensemble, opgericht 1 Sept. 1914, gaf Donderdagavond eone.uitvoering in „Casino"ten" van de weduwe en kinderen van den stoker le kl. der Kon. Marine C. Buikema. Opgevoerd werden de be kende opera's „Paljas" en „Cavalleria Rusticana". Do zaal was, zoo al niet geheel, toch goed gevuldbehalve de eerste rang, was de opkomst zelfs alleszins voldoende. 't Was een sympathiek ensemble, dat hier, met opzijzetting van eigen voordeel, zijn talenten gaf ten van een in behoeftige omstandigheden verkeerend gezin. Wie onzer zou zyn geheele verdienste van één avond, die wellicht dienen moet voor meer dere dagen ('t zijn slechte tyden, die de artisten doormaken), met breed en nobel gebaar afdragen en z»lf van de overschietende kruimpjes leven Daarom sta hier voorop een woord van warmen dank. Wy kennen de weduwe niet, kunnen volstrekt niet welen den omvang en de gevolgen van deze daad, wy kennen alleen de diep menschelyke, sympathieke spontaneïteit er van, die ons, in deze afschuweiyke, menschon te--rende da gen, verwarmt. In dit licht bekeken, hebben wy ten volle vrede met de opvoering, zooals die was. Want hoewel by operavoorstellingen het orkest een iDtegreerend deel vormt van het ge heel, en het orkest hier was geïlimi- neerd en slechts bestond uit een pianist, den heer Jan van Duinen, en een violist, den heer Pala, begrypen wy volkomen, dat men de onkosten tot een zoo klein mogelyk minimum reduceerde. Het stemmenmateriaal was prima. De tenor Jos. Mastenbroek, van de Gentache Opera (Turridu en Oanio) moge naar veler smaak wat te licht getimbreerd zyn geweest, hy had, met name in de „Cavalleria", prach- tigen samenzang, en ook zyn acteeren, meestal by opera-zangers het groote struikelblok, was dragelyk. De heer Gerh. Leendera, bas-bariton van de Nederl. Opera (Tonie), heeft een prach tig, zwaar en sonoor geluld. De heer Schumacher, bariton (Ned. Opera), dia Alflo en Silvio vertolkte, beviel ons nochtans hot best als de Prologua in den Paljas. Ook onder de drie dames waren goede krachten; mejuffrouw M. Dit- mar vervulde in den „Paljas" de travesti-rol van Beppo. Wij kunnen werkefijk niet anders dan met lof van deze uitvoering spreken. Zy trachtte, met de haar ton dienste staande, uiterst bescheiden middelen, een goede weergave van de werken der beide Italiaan sche meesters te benaderen, en het finan cieel resultaat was geenszins ontmoe digend. Naar de heer Leenders me dedeelde, was voorloopig een ont vangst geraamd van ruim f 160. k f170.—, die aan de weduwe zou wor den afgedragen. Een paar leden van den Bond v. minder Marine personeel zouden dit nader controleeren. Spr. dankte allen, die medegewerkt hadden om dit resultaat te verkrygen. Wy kunnen niet anders eindigen dan met een hartelijk „bravo]" Solrée artistlqua. De heeren B. H. Polak en Zonen koudigen, zooals uit de in dit nr. opgenomen advertentie biykt, een soirée artistique aan, die zy op Woens- 18 April a.s. in „Casino" zullen ge yen, met medewerking van een 80 tal hunner leerlingen. Wat de afdeeling dans betreft, zullen worden gedemonstreerd de uieuwste Buccesdansen, welke, vol gens uit Engelsche en Amerikaansche vakkringen bekomen mededeelingen, thans in moderne kringen opgang maken. Dit gedeelte van het pro gramma zal worden besloten met een ballet van 16 dames, 't welk wy gerusteiyk een juweeltje van chorégraphie durven noemen. De afdeeling tooneel zal den toe schouwer terugvoeren naar vroegere tyden, toen ons land ook ernstige oogenblikken medemaakte. De heer De Grauw, alhier, beloofde de aankleeding met bizondere zorg te behandelen. De heer W. J. Lammers zal voor fraai en smaakvol kapwerk zorg dragen. De baten dezer opvoering zullen worden gestort in de kas van het Plaatselijk Steuncomité. Chr. Zangvsreenlglng „Hallelujah". Gaarne voldoen wy aan het verzoek om de aandacht te vestigen op achter staande advertentie van de Chr. Zang- vereeniging „Hallelujah", directeur de heer Joh. F. Asma Jr., die Woens dag 4 April in de Gerof. Kerk, Spoor straat, eene uitvoering zal geven Het kinderkoor „De Harpe Davids' medewerking verleenen. De opbrengst dezer uitvoering zal worden bestemd voor de armen der Geref. Kerk. Een belangrijke meeting. Gaarne vestigen wjj de aandacht op eene hoogst belangrybe meeting, die morgenmiddag te 2 uur gehouden zal worden op het terrein in het Spoorplantsoen naast het Bondsge- bouw van den Matrozenbond. De meeting is belegd maar aanleiding van het gesprokene in den Raad omtrent de afschaffing evt. het behoud der kermis. Zooals men weet staakten by de stemming over het voorstel Adriaanse 'de stemmen. In de volgende raads vergadering moet nu opnieuw over dit voorstel worden gestemd. Staken de stemmen dan weer, dan is het voorstel verworpen en bl(jft de kermis gehandhaafd. De heer Krynen stemde in den jongsten raad blanco, terwyi de heeren Van Breda en Verfaille afwezig waren. De kans is dus zeer groot, dat esn volgend maal het voorstel Adriaanse aangenomen wordt, en daarmede de kermis afge schaft. Teneinde nu het publiek eens uiteen te zetten de voordeelen voor het behoud der kermis, zal morgenmiddag te 2 uur op het bouwterrein boven genoemd een onzer wethouders het woord voeren. ZEd.Achtb. zal eene rede houden, die tot titel heeft: „Stellen wy voldoende prys op het behoud der Kermis?" De volgende onderwerpen zullen worden be handeld I. De kermis uit een ethisch, aestbetisch, naturalistisch en moreel oogpunt verdedigd. II. Hoe wy het best kermis kun nen vieren. Verder zal met statistieken wor den bewezen het verwerpeiyke van buiten de gemeente kermisvermaak te gaan - zoeken. Tenslotte zal de spreker aantoonen, dat de kermis een door en door zedelyb, opvoedend vermaak is, dat slechts tengevolge van losbandige neigingen der jonk heid ontaard is. De entrées zullen gestort worden in de kas van een bekend fonds, met menschlievende bedoelingen opge richt onder de zinspreuk „qui s'y frotte s'y piqué". Wy wekken onze lezers op naar deze meeting te gaan. Debat is toe gelaten, wordt zelfs wenscheiyk ge acht, daar eene contra beweging van rechtsche zyde scbynt te worden voorbereid. Allen dus op naar het Spoorplantsoen I Erratum. In ons verslag omtrent het jubilé van „O.K.K." vergaten we te ver melden dat van de gymnast, vereen. „Turnlust"in8geiyks een gelukwensch was ingekomen die vergezeld was van een bloemstuk. Niet de heer J. Riemers, zooals wy in ons vórig nummer mededeel den, maar de heer J. Rieuwers be haalde op de te Alkmaar gehouden Huisviyt-tentoonstelliDg den le prys. Die eerste prys was ook geen ver guld zilveren, maar een zilveren medaille. Zijt „Liefdadig naar Vermogen", Wit of hoa of wat gij zijt Help één enklo traan alaahta drogen, Dis uit armoft werd geschreid. Adres: Weststraat 82. BINNENLAND. Onzt graanschepen. De uitvoerende commissie van de N. O. T. vestigt de aandaeht op een bericht in de N. Rott. Ct. waarin o. m. wordt medegedeeld, dat de 20 graan schepen, die thans nog via Halifax Noord-Amerika kunnen bereiken, niet op dezelfde wijze naar hier kunnen terugkomen, aangezien daarvoor een nieuwe overeenkomst noodig ia, waar Engeland voorshands niet in schynt te willen treden. Deze voorstelling van zaken mist allen grond. Als zeker mag worden aangenomen, dat Engeland aan de terugkomst van deze schepen via Halifax naar ons land geen moeiiyk- heden in den weg zal leggeD, daar in de verleende vergunning, om uit te varen teneinde graan te halen, ligt opgesloten, dat deze schepen ook met dit graan naar ons land zullen kunnen terugkeeren. Da 7 getorpedeerde tehapan. Men seint uit Keulen aan de „N. Rott. Ct.": Naar aanleiding van de verklaring van de Nederlandsche Regeering van 16 dezer, dat deze het aanbod van de Duitsche Regeering inzake de 7 getorpedeerde Nederlandsche schepen als onaannemeiyk heeft afgewezen, verklaart de „Köln. Ztg." op grond van inlichtingen, ingewonnen by den Duitschen gezant in Den Haag De Duitsche Regeering heeft zich bereid verklaard, de bemanningen der getorpedeerde schepen voor het door hen geleden privé verlies schadeloos te stellen en voorts de Nederlandsche Regeering in het belang van de verzorging van Nederland (met levens middelen) andere schepen voor de getorpedeerde ter chartering aan te lieden. Wat ten slotte het eigendom van de, overigens verzekerde, schepen betreft, de Duitsche regeering wil, hoewel de reeders het risico op eigen gezag hebben geloopen, hun zekere vergoeding toestaan, reden waarom z(j zich bereid verklaarde hun toe te staan, reed3 nu dus tegen den tegenwoordigen gunstigen prys Duitsche schepen te koopen om die na den oorlog te gebruiken. Dit aanbod was voor Duitschland een niet gering offer, daar Duitsch land na den oorlog zyn scheeps ruimte in den volsten omvang zelf noodig zal hebben. De Nederland sche regeering en de reeders hebben gtiDMOdf dftt aanbod als onaanneme iyk te moeten afwijzen en het daarby doen voorkomen, of het aanbod van de schepen aan de reeders en niet aan de (Nederlandsche) regeering ge daan was. By een onderzoek van de vraag, hoe de gevolgen van het onheil voor de betrokkenen het doelmatigst ver licht zouden kunnen worden, kon natuurlyk niet uitgegaan worden van een schuld van de Duitsche marine of de Duitsche regeering, welke naar een offlcieele verklaring van de Neder landsche regeering zoowel als van den Nederlandschen marinestaf en den Duitschen gezant volstrekt niet ter sprake kwam, maar wel van de bestaande vriendschappeiyke betrek kingen tot een nabuur staat. Hét zinken van da „Sallaad". Kapitein A. Vreugdenhil, gezag voerder van het a.s. „Salland" van den Kon. Holl. Lloyd, (die destyda le stuurman was van de „Tubantia"), heeft het volgende relaas gegeven van het tot zinken brengen van zyn schip in den morgen van den 23sten Jan. Do „Salland" was den lOden Januari uit Amsterdam naar Barry vertrokken om daar orders te halen. Den löden Januari kwam de „Salland" te Cardiff aan volgens instructies van het sein- station van Barry. Te Cardiff werd een kolenlading ingenomen bestemd voor Dakar. Den 22sten Januari vertrok het schip. Te .6.20 uur in den morgen van den 23Bten werd een schok waargenomen in het achtergedeelte van het schip, dat dadelyk begon te zinken. De officier van de wacht had geenerlei waarschuwingsteeken opgemerkt en ook geen spoor van een torpedo ge zien, evenmin als de roerganger. De kapitein was in de kaarten- kamer; hy voelde den schok, die hem niet ernstig voorkwam. Volgens ver klaring van den uitkijk had deze een vlam van ongeveer een meter lengte gezien, dicht by de buitenbekleding van bet schip aan bakboord van het achterschip. Het schip kreeg dadelyk slagzy aan Btuurboord, doch richtte zich weer snel op. De derde machinist, die de wacht had in de machinekamer, hoorde na de ontploffing een geluid als dat van een klein kanon on zag toen, dat de tunnel vol kolenstof stond. Wolken kolenstof en een sterke gaslucht kwamen uit de tunnel en by hoorde water de tunnel binnenstroo men. Onmiddeliyk werden zooveel mogelijk lichten ontstoken, ook die van den naam van bet schip. Do machines waren dadelyk na de out ploffing gestopt en op achteruit gezet en daarop weer gestopt. Daar het achterstuk van het schip Bnel zin kende was, gaf de kapitein last in de booten te gaan. Redding van het schip was niet meer mogelyk, daar de achtersteven al onder de wateropper vlakte was gekomen. Nadat men noodseinen had gegeven, werd de „Salland" in drie booten verlaten. Het schip zonk snel en verdween, met den voorsteven in de hoogte, acht minuten na den-schok, te 5 28 uur. Een Britsche torpedojager kwam op de noodseinen af en bracht de schipbreukelingen naar Plymoutb. Dt ZonartIJd. De Tweede Kamer heeft Donderdag middag het wetsontwerp ln zake den zomertyd aangenomen. Sémarlneardé haring. Yan heden af wordt de distributie van gemarineerde haring stopgezet. Inkrimping dar mann'a. Naar het „Handelsblad" verneemt, zal de Regeering de menu's in hotels en restaurants a&nmerkeiyk doen in krimpen, terw|l de spyskaart tot hoogstens zes gerechten zal worden teruggebracht. Na des avonds 9 uur mogen noch in hotels noeh in restau rants warme spijzen worden verstrekt. Dit laatste met het oog op kolen- besparing. Da Invaar In Engaland uit Nadarland. Leveton Harris, de parlementaire secretaris van het ministerie van blokkade heeft te Worcester een en ander medegedeeld over den duik bootenoorlog. In verband hiermede wees hy erop dat de invoer uit Nederland in Enge land groote toeneming vertoonde. Van October tot December 1916 had Engeland veertien maal zooveel kaas uit Nederland ontvangen als in de overeenkomstige periode van 1915, terwyi Duitschland's aandeel tot tweederden verminderde. Aan spek en varkensvleeseh kreeg Engeland 150 maal zooveel, Duitschland slechts eenderde van de vroegere hoeveelheid, aan boter Engeland 46 maal zooveel, Duitschland de helft van den vroe- geren toevoer. Hét varzékérlngéVéZén één staatsmonopolie? By de behandeling van het wets ontwerp tot heffing van opcenten op de vermogens- en de inkomsten belasting, welk wetsontwerp Donder dag in de Tweede Kamer plaats vond, deelde minister Treub mede, dat z. i. de opbrengst van nieuwe belastingen gereserveerd zou moeten worden voor normale uitgaven, waar aan de Staat zal moeten meewerken in ons economisch belang. Maar dan moet men niet schromen voor in lopende maatregelen by hetbestry- den van de kosten der oorlogsleening. De gelden voor de aflossing moeten uit andere middelen komen. Spr. heeft daarbij gedacht aan de aandrang in de beide kamers op de regeering uitgeoefend; n.1. de instelling van enkele monopolies. In h6t algemeen acht hij die als in andere landen voor Nederland niet dienstig, niet gaarne zou hij komen met een tabaks- of alcohol-monopolie. Maar zonder te diep in te grypen in het bsdryfsleven, kan de Staat het ver zekeringswezen aan zich trekken. Om hem voor te lichten, zal do Minister een dezer dagen een kleine commissie benoemen betreffende het plan het geheele levensverzekering en het brandverzekeringswezen aan den Staat te trekken. De opbrengst komt ten goede aan de aflossing der oorlogsleening, welke dan binnen korten tyd kan geschieden. Het Levensmiddelen-Bureau maakt bekend dat eventueels reclames over de veretrekking van broodkaarten en bonboekjes vanaf MAANDAG 2 APRIL, kunnen worden Ingebracht aan het Bureau Kerkgracht. Bij het indienen der reclame, behoort het b o n b o e k J e te worden getoond. De reclames zullen in de onderstaande volgorde worden in ontvangst genomen, des namiddags van 1.30 u. tot 4.30 u. Maandag voor hen waarvan de be ginletters dar naam is: A. B. C. D. DinsdagE. F. G. H. I. J. WoensdagK. L. M. N. O. DonderdagP. Q. R. S. T. VrijdagU. V. W. IJ. Z. Veranderingen in de broodkaarten kunnen worden verzooht In dezelfde volgorde en tijd. De BURGEMEESTER van HELDER brengt ter kennis, dat DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN-HANDEL, overwegende, dat het noodzakeiyk is maatregelen te nemen ter bezuini ging op het verbruik van de beschik bare voorraden van de grondstoffen voor de bereiding van brood; dat het tot dat dool thans onvör- mydeiyk is geworden het brood rantsoen te beperken HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPALEN: lo. met ingang van 2 April aan staande zal iedere broodkaait strekken tot het verkrijgen van brood geduren de 9 dagen instede van 7 dagon, niettegenstaande op de kaart vermeld staat, dat zy slechts geldig is voor eene bepaalde week; mitsdien wordt de geldigh6idsuur der broodkaarten, waarvan de uit reiking thans aanstaande is, bepaalt als volgt: die, waarop vermomvoor uu yj weekvan 2 tot en met 10 April die, waarop vermeldvoor de 10e week: van 11 tet en met 19 April: die, waarop vermeld: voor de 11e week: van 20 tot en met 28 April: die, waarop vermeldvoor do 12e week: van 29 April tot en met 7 Mei enz. In verband met bovenstaando be paling wordt een ernstig beroep ge daan op de ingezetenen, om vooral met betrekking tot het brood verbruik de grootst mogeiyte zuinigheid te betrachten en daardoor mede te wer ken met de aanwezige voorraden rond te komen. Hoe grooter het brood verbruik is, hoe spoediger weer tot een vermin dering van het broodrantsoen moot worden overgegaan. De Burgemeester van Helder W. HOUWING. Helder, 31 Maart 1917. SPORT. Voetbal. Assandelft-H.F.C. il. Het le elftal der rood witten heeft, door haar laatste 2 wedatryden to verliezen, het kampioenschap vor- speeld. De reserves daarentegen heb ben nog een groote kans om een kampioenschap te veroveren, n.1. dat der afd. A der N.H.V.B. En indien de resteerende drie wedstrijden ge wonnen worden is dat een feit. Ditmaal moeten ze naar Assendclft om de club van dien naam te be- stryden. De roodwitteu hebben van dit seizoen „Asaendelfi." nog niet ontmoet, dus hoe ze het er daar zullen afbrengen is nog niet te zeggen. Gezien de positie van beide clubs op de ranglyst, zouden onze stadgenooton het moeten winnen. Maar deze ver- geiyking schynt ook al goen steek te houden, getuige d-m wedstrijd Pur- mersteijn-H.F.C.I In ieder geval dienen de roodwitten beter aan te pakken dan verleden Zondag, toen tegen den hekkesluiter hunner afdeeling, niet meer dan een geiyk spel het resultaat was. De uitslag had toen heel anders kunnen zfjndat men onvolledig was, mag niet tot verontschuldiging dienen. H.F.C. II vertrekt morgenochtend om 9.80 uur met de volgende ploeg Kwast öodo BnQl t. Dijk Tiessen Overaem Kozver KwlfikeloBtcrg Butels Feil DorlJJa Het H.F.O.-bestuur zal nog trachten den wedstryd omgezet te krygen, dus dat „Assendelft" naar hier komt. In dien men slaagt zal dit alsnog worden bekend gemaakt. Terrein Tuindorp. H.B.S. I-Van Speyk, 2-SVt uur. H.B.S. is er niet ln geslaagd een buitenplaatseiyke club voor a.s. Zon dag hier te krygen. Toch heeft zy nog een stevig elftal voor morgen kunnen vinden. De militairen van de „Yan Speyk" zullen haar tegen standers zyn. Evenals de vorige militaire elftallen is dit ook zeer sterk samengesteld en zal de groen, witten genoeg werk geven. Wy ver.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5