LDERSCHECOURANT QE OORLOG. DONDERDAG 5 APRIL 1917 45e JAARGANG Of pagina 4 van dit blad li opgenomen 1. Uit don omtrok. 2. Feuilleton, enz. De legerberlehten van 2 en 3 April. Van het W e o t e 18 k front. De terugtocht der Duitschers is nog niet tot stilstand gekomen. De geallieerden bevinden zich thans op nog geen half uur afstand van St. Quentin. Wel wordt gesproken van sterke verdedigingslinies die de Duit schers voor de stad hadden aangelegd, doch tijdens den terugtocht zyn wel sterkere punten door hen prijsgegeven. Een spoedige ontruiming Tan de stad schijnt wel aanstaande. Het Franscho communiqué van den 3on meldt dat de Engelschen en Franschen vorderen op een manier, die voor de stellingen van Hinden burg gevaarlijk is. Niettegenstaande den hardaekkigon tegenstand der Duitschers, gaan de geallieerden steeds vooruit. Ten N. van de Ailette werd de vijand uit Vauxaillons in het bo3cii van Pinon geworpen. Aan den ande ren kant van den spoorweg naar Laon naderen de Franschen den buitenkant van Landricourt. Het boaeh van St. Gobain is reeds voor de helft door hen genomen. De stellingen ten Z.W. van St. Quentin worden door ds Franache artillerie op de hoogten aan het front Castres-Esigny-Becay gebombardeerd. BH Maisona de Champagne werden hardnekkige tegenaanvallen der Duit- sehers afgeslagen. Een later bericht meldt nog, dat do Franschen in het gevecht hij Vauxaillons 6 machine geweren vermeesterden. De Engelschen gingen eveneens weder een weinig vooruit. Het dorp Heniü-sur Cojeul, dat dicht bij de Engelsche linie lag, is door hen ver meesterd. Hierdoor is de weg, die van Beaurains (Z. van Atrecht) bijna recht naar het Z.o. loopt «d in de streek van ket Beaumetz aansluit pp den weg Bapume Cambrai, op het Z. deel na geheel in handen derEngel- schen. Ten N.W. van St. Quentin werd bet dorp Maisemy en het bosch van Ronsoy vermeesterd, Tegenaanvallen der Duitschers by Henin on ten N O. van Templeux Guerard werden afgeslagen. Een Bagelsch bericht maakt mel- diEg van het optreden der cavalerie. Na den loopgraaf ■oor log van 2$ jaar, is dit wapen thans weer in actie gekomen, en het heeft in den strijd beoosten Bapaumo uitatekende dien sten bewezen, vooralb{j verkenningen. Ook aan gevechten werd door de cavalerie deelgenomen. Acht dorpen werden door Eagelache cavalerie afdeelragen vermeesterd, en verschei dene machinegeweren werden buit gemaakt. Het boschje ten O. van Equauoourt werd met een charge vermeesterd. Volgens de Duitsche legerberlehten werden verschillende voorwaartsche bewegingen der geallieerden in de streek vaa St. Quentin en ten N.O. van Bapaume met zware verliezen tot mislukking gebracht. Bij Noreuil werden 200 Eugelschen gevangen genomen. Deze kwamen in het vuur der Engelsche machinegewerenwaar door er slechts 60 naar de Duitsche linies konden worden gebracht. In Champagne werd door een bombardement een aanval der Fran schen ten Z. van Ripont voorkomen. Van het O o s t e 1 y k front. Van Duitsche zyde wordt gemeld, dat ten N.W. van Dunaburg b8 een overval der Russische stellingen 11 officier en 93 man, benevens 2 machinegeweren in handen der Duit- sehers vielen. Ook ten N.O. van Bog- danof werd een overval met sucoes bekroond. Hier werden 1 officier en 25 man gevangen genomen. Aanvallen der Rossen ten N.O. van Baranowitsehi werden afgeslagen. Op andere punten van het front, werden de artillerie geveehten opgevoerd, doch niet deer aanvallen gevelgd. Het Rusaisahe communiqué van den 8en geeft aan, dat ten Z. va* Illoekst en tea Z W. van Wladimir WolinBk vijandoiyke afdeeliagen die in de Russische stellingen doorge drongen waren, weder verdreven werden. Uit Palestina. Over het verloop van de operaties ten Z. van Ghazza wordt van Turk' sche zyde medegedeeld, dat volgens waarnemingen van vliegers de In ge lschen tot Hanu Joenoes, bij de grens, teruggetrokken z8n. Di duikboot- «n mljnoorlog Biw.p.nd Amerlkaantoh itoomiohlp ■•torpadaard. Naar uit New-Tork wordt gemeld, is het bswapendê Amerikaanache stoomschip „Azt«c"door een Duitsche duikboot in den grond geboord. Vol gens een bericht uit Havre werden 19 opvarenden gered. 28 man worden vermist en zijn vermoedelijk omge komen. Het bericht werd te Washington tijdens de vergadering van het Con gres bekend. Een nliuw vredesaanbod der centralen? De besprekingen over de houding die Duitschland tegenover Ruslarn. aanneemt, nu de democratie de macht in handen heeft, worden tegelijkertijd gebruikt, om nog eens te verklaren dat de Centralen tot onderhande lingen geneigd zyn. De door den Oostenryksehen miniqter-presldent, Graaf Czernin, aan journalisten ge dane mededeelingen laten daarom trent geen twijfel. Thans wordt uit Berl8n gemeld, dat Keizer Kar vergezeld door de Keizerin, een bezoek bracht aan het Duitsche hoofdkwartier om kennis te maken met den Duitscben Keizer en diens gemalin. Of het nu alleen hiervoor is valt te betwyfelen. Dat graaf Czernin en den chef van den Oostenryksehen generalen staf mee gekomen zyn, wijst erop dat er ook nog wel besprekingen zullen worden gevoerd, en de veronderstelling dat het mogelijk over nieuwe vredes voorstellen zal gaan, is niet zoo ongemotiveerd. Naar de „Lokal Anzeiger" mede deelt, zal namens den vierbond bin nenkort een nieuw vredesaanbod gedaan worden. Tot dit aanbod is besloten op de laatste conferentie van vertegenwoor digers der centralen. Het initiatief schynt uitgegaan te zyn van Oostenryk. Het blad merkt op dat tuaschen de leidende staats lieden te Beriyn en te Weenen vol ledige overeenstemming op dit punt bestaat en zegt verder Men kan aannemen, dat het denk beeld van graaf Czernin nopens een conferentie der oorlogvoerenden, ter wijl de oorlog voorloopig doorgaat, niet onder woorden zou zijn gebracht, als de Oost.-Höog. minister van buiten landsche zaken zich niet bij voorbaat zou hebben vergewist, dat de andere bondgenooten een dergelljken voor slag onderschreven. In elk geval kan deze voorslag de bewering onzer vyanden, als zou ons vredesaanbod, het vorig jaar tot hen gericht, niet eerlijk zijn geweest en achterbakache oogmerken hebben ge had, voor goed logenstraffen en den oprechten wil aangaande den vrede onzer volkeren opnieuw bekrachtigen. Deze overeenkomst in opvatting tus- schen Beriyn en Weenen heeft, naar nauwelijks betoog behoeft, ook ep de leidende kringen van Sofia en Kon- 8tantinopel betrekking en zal ten spoedigste door het bezoek van een hooggeplaatst persoon uit de Donau- monarchie in Duitschland opnieuw in het licht komen. Hoe vaster en sterker aan al onze fronten staan en hoe scherper wy ons ouzo kracht bewust zijn om tot het eiade voet bij stuk te houden, des te eer mogen wij ook met opgerichten hoofde onze vyanden'n vrede aanbieden, die voor alle partyen de geweldige offers waard is, die ze in dezen oorlog hebben gebracht. Als onze vijanden ook deze ge legenheid niet zouden aangrijpen om de bloedige worsteling te staken en den volken van Europa de rust terug te geven, doen zij dit op eigen ver antwoordelijkheid, Wij zyn bereid, ook verder vol te houden. Ook daar omtrent is het viervoudig verbond eensgezind. De bedoelde samenkomst, die dezer dagen zal plaats grijpen, zal die opvatting onmiskenbaar steunen. Da Vereanlgde Statan an Duitschland. Na de regeling van de organisatie van het Huis, heeft president Wilson Maandag voor 't Congres zyn rede uit gesproken, waarin hij, geiyk wij reeds in ons vorig nummer meldden, het Congres uitnoodigde te verklaren, dat de Vereenigde Staten in oorlog zyn met Duitschland. Ik heb zeide Wilson het Congres in buiten gewone zitting by eengeroepen, omdat er een ernstige keuze moet worden gedaan. Ik had noch het recht, noch volgens de grondwet verlof, in dezen de verantwoorde] ykheid op mij te nemen. De president herinnerde daarop aan de Duitscher mededeeling aangaande den onbeperkten duikbootoorlog, waar mede de Duitsche regeering zelfs het laatste greintje recht verwaarloosde. Alle menscheiykheid en alle overeen komsten, waarop het wereldverkeer gebaseerd ls, zyn door Duitschland uitgeschakeld. Ik denk thans niet, zeide Wilson verder, aan het verlies van goederen, hoe groot dit verlies ook geweest moge zyn, maar alleen aan de alge meens verwoesting, van menschen- levens, aan het dooden van non- combattanten, van vrouwen en van kinderen. De oorlog, die Duitschland thans tegen den handel voert, is oen oorlog tegen de menschbeid, tegen alle natiön. Onze beweegredenen moeten niet ingegeven worden door wraak of in hetbewustzyn van de physieke kracht van ons volk, maar enkel en alleen voortspruiten uit onzen eerbied voor de rechten der menschheid, waarvan wy slechts individueel de kampioen zyn. De handhaving van een gewapende neutraliteit was, naar Wilson op merkte, onmogelyk gebleken, daar het niet doenlijk was de schepen tegen aanvallen der Duitsche duik- booten te verdedigen. Het is niet anders dan een voorzichtigheids- maatregel, een duikboot te vernie tigen voor zy hare bedoelingen heeft kenbaar gemaakt. De Buitsohe regee ring ontkent het goed recht der neutralen om op welke manier dan ook binnen het blokkadegebied ge bruik te maken van wapens om zich te verdedigen, hoewel geen enkele' moderne publicist dit recht ooit betwist heeft. Duitschland zegt, dat bescher- mlngsafdeelingen op schepen bloot gesteld zijn aan de behandeling als zeeroovers. By zulke bedreigingen is de wapende neutraliteit erger dan nut teloos. Wy zyn niet in staat den weg van onderwerping in te slaan en toe te laten, dat onze meest ge heiligde nationale rechten worden geschonden. Zonder aarteling gehoorzamend aan hetgeen ik mgn cemtitutioneelen plicht acht, geef ik het Congres den raad te verklaren, dat de jongste daden van de keizerlijke Duitsche ngeering in tgaarheid niets anders is dan de eorlcg tegen de Regeering en het volk der Vereenigde Staten en formeel den status van oorlogvoerende te aanvaarden, die ons wordt opge drongen, én tevens onmiddellijk de maatregelen te nemen, die niet alleen strekken moeten óm het land in staat van verdediging te brengen, maar ook alle hulpmiddelen te gébruiken, om Duitschland tb noodzaken onze voorwaarden ie aanvaarden en den oorlog ten einde te brengen. De president gaf verder aan, dat een oorlog met DuitBchland nauwe samenwerking met de Entente met zich zou brengen. Deze zou omvatten het verstrekken van ruime credieten, organiseering van de hulpbronnen des lands voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal, en de levering van andere benoodigdheden. Yerder zou de marine zoo volledig mogelijk moeten worden uitgerust, vooral voor bestryding van de duik- booten, en d8 legermacht versterkt moeten worden, onmiddellijk met minstens 500.000 man. Hiertoe zeide president Wilson het principe van den algemeenen dienstplicht te willen toepassen. Aan het slot zyner redevoering legde Wilson er den nadruk op, dat Amerika niet strydt tegen het Duit sche volk. Het was niet op aandrang van dit volk dat zyu rogeering ten oorlog ging of met zyn voorkennis en instemming. Het was een oorlog, waartoe besloten werd door regeer ders, uitgelokt en ondernolnen in het belang van de dynastieën en van kleine groepen eerzuchtige lieden, gewoon hun landslieden als werk tuigen te gebruiken. Wij verlangen geen veroveringen, geen gebied. W8 zyn slechts één der kampioenen van de rechten der menschheid en zullen voldaan zyn als deze rechten zyn verzekerd. President Wilson voegde hieraan toe, dat daar Oostenrijk thans feiteiyk niet betrokken is in de oorlogvoering tegen Amerikaansche burgers op de zeeën, hij de besprekingen vau de betrekkingen met Weenen zou ver dagen. De president eindigde dat men zou stryden voor de dingen die allen het naast ter harte gaanvoor demo cratie, en voor de rechten en vrijheden der kleine naties. De rede van den President werd door het Cougres geestdriftig toegejuicht. Herhaaldeiyk werd zyn redo door luide teekenen van instemming onder broken. Toen hy het Congres uitnoo digde te verklaren dat de Vereenigde Staten zich in staat van oorlog mot Duitschland bevonden, stonden alle aanwezigen op. De meesten wuifden met hunne zakdoeken. Sommigen, onder wie ernstige senatorenont plooiden vlaggetjes, te midden van oorverdoovonde toejuichingen. Terwyi de president het woord voerde, deed het bericht dat de „Aztec" getorpedeerd was de ronde, doch Wilson zelf vernam dit feit eerst later. Het „Handelsbl." de aanstaande interventie van de Vereonigde Staten en tegeiykertyd de kans op vredes onderhandelingen besprekende, zegti Yoor de Duitsche demooratie moeten dit droevige dagen zyn. Daar in Rus laad wordt de autocratie, die, volgens Duitsche verklaringen in het begin van den oorlog, dea oorlog gewenscht en gemaakt heeft, terneer geworpen. En het vr|je en in zyn aard vrede lievende Russische volk, dat opgestaan is, ziet slechts één vijand, die zyn vryheid kan bedreigen, zyn. pas ver kregen rechten vernietigenDuitsch land, de Pruisische jonkerparty. Rn verder weg, het vrije volk, dat ge lachen heeft om, gespot met en ge weend over de Europsesche dwazen, die elkaar's bloed vergieten, elkaar's schatten vernietigen, al hun groote denkkracht en energie gebruiken om elkaar te dooden en te benadeelen, dit volk ziet zich, haast tegen wil en dank, schoorvoetend, aarzelend ge dwongen om mede in den oorlog te gaaa ten einde zyn zeelieden schepen te beschermen tegen de wilde zeepiraten, die alles wat zy tegen komen „te vuur en te zwaard" ver woesten. Is voor de DuitBche democratie ja, die bestaat ook! de gang van zaken vernederend en bedroevend, ieder die vóér alles een einde aan dezen oorlog wensebt, dat hn geen d«r strijdende Tolken eei diepe verne dering doet ondergaan of als groote mogendheid vernietigt èn den vrede zoo spoedig mogeiyk brengt, moet zich wel verheugen over den gang van zaken. Het medegaan van Amerika moet in Duitschland wel de hoop op een volledige overwinning, met oorloga schattingen en grensuitbreidingen, geheel doen vervliegen zoo die hoop inderdaad by de verantwoorde lijke regeeringspersonen nog bestond. Wij geloovon haast, dat die hoop, op den duikbootoorlog gebaseerd, niet groot meer was. Meer dan ooit zullen Duitschland en Oostenryk thans tot eén redelijken vrede geneigd zyn De verstandige en openhartige daarom moedige woorden, door den Ooatenrykschen minister van buitenlaudsche zaken, graaf Czernin, gesproken, bevestigen dit vermoeden. Wij kunnen nauweiyks betwijfelen, dat een voor alle partijen eervolle vrede by de Centrale Staten thans op geen grooten tegenstand zou stuiten, Maar kunnen de jongste gebeurte nissen verandering brengen in de eischen, de in vele opzichten onrede lijke eischen, door de Entente mogend heden gesteld? Wij hebben ook daarop alle hoop. Het was reeds uitgelekt, dat de bruusk afwijzende toon in het ant woord van de Entente op het vredes voorstel van den keizer niet door Engeland daarin was gelegd. De noodzaak, om aldus te spreken, was" ontstaan door de groote wenschen, die Duitschland niet inwilligen kon, van Rusland en Frackryk. Rusland, dat Konstantinopel wilde;Frankrijk, dat Elzas Lotharingen wenscht.' In het nieuwe Rusland zal, naar het blad meent, geen plaats meer zgn voor een overheerscht gebied. Men wenscht slechts dat Duitschland het Russisehe volk slechts vry en onafhankelgk zal laten, een wensch, waartegen Duitschland zioh geenszins verzetten zal. Voor Frankrijk ia de toestand slechts veranderd, doordat de Duit schers een klein stukje vaa het be zette gebied hebben prysgegeven, maar dat is vernietigd en verwoest. En het staat wel vast, dat iidien nog meer terrein wordt prijsgegeven, dit hetzelfde lot zal ondergaan. Wel degel yb heeft onder de redenon 70or de terugtocht ook deze voorgezeten, dat Frankryk de gevolgen van het weigeren van het vredesaanbod moest voelen. W8 gelooven niet, zegt het blad verder, dat deze methodejvan oorlog voeren het gewenschte succes zal hebben. Maar tochais er een redeiyke vrede mogelijk is, zal geen Franaeh staatsman door onwezenlijke verschilpunten den oorlogstoestand één dag langer laten voortduren dan noodig is^En misschien heefc het weggaan van Briand, in de eerste )laats verantwoordelyk voor de Intente-nota na het vredesvoorstel, toch wel eenige diepere beteekenis. En nu Engeland. Engeland wil vechten „tot het Pruisische milita risme vernietigd is", tot „zekerheid verkregen is, dat zulk oen oorlog vooreerst niet weer losbarst". Nu, die laatste zekerheid is er reeds. Geen enkel volk zal, om zulke redenen als die van Juli 1914, die, thans herlezen, paskwillen en een bespotting van het menscheiyk ver nuft ïyken, ©pnieaw een oorlog voeren, zoolang het huidige jonge geslacht nog leeft. En geen vredes voorwaarden van thans kuinen verhinderen of veroorzaken, flat ever een halve eeuw een nieuwe oorlog losbreekt. Zoolang slechts geen nieuwe volken onder vreemde overheersching komen, en daarop ïykt de kans niet groot, behoeft Engeland om een herhaling van dezen oorlog te voor komen geen dag langer te vechten. En dan dat „Pruissische militaris me." Wel, het is vernietigd in Duitsch land. De hervormingen in Duitschland een quaestie van tyd, van weinig tyd. Het Duitsche volk zal niet meer een regeering dulden, die een over wegenden en noodlottigen invloed aan de militaire kaste laat. Moge het Engelsche volk toch be ltypen, dat het Duitsche volk zonder Engelsche inmenging heel wat beter en sneller tegen dat Pruisische mili tarisme zal vechten, dan met tegen stand wekkende Engeische bemoeiin gen. Maar, wat ons de meeste hoop geeft op een niet al te ver afzynd einde van den oorlog, is juist de in menging van Amerika. De republiek, met een man als Wilson aan het hoofd, wiens humanitaire en vrede lievende idealen zoo eerlyk gemeend zyn, de republiek die geen veroverd Cuba wenschte, zal ook nooit mede- werken tot een vrede, die één party vernedert en in het stof werpt. En zal nooit toestaan dat een vredesaan bod goweigerd wordt, dat redeiyk is en eervol voor beide partijen. Nooit, meenen wy, waren er min der bezwaren te overwinnen, nooit leek een vergelijk minder onmogelyk, eerder begrypelyk dan thans. Zou het waar zyn, dat Elzas Lotharingen het eenige strijdpunt zal worden van een oorlog, die de geheele wereld omvat Wy kunnen het niet denken. Ook daar is een oplossing mogelyk, rekening houdende met de wenschen van ds bevolking zelve. Het is zeer goed denkbaar, dat in Lotharingen een meerderheid der bevolking handhaving van het Duitsche Rijks verband wensebt, in den Elzas niet. Wy hebb3n alle hoop op de groote Amerikaansche republiek gevestigd, alle hoop, dat zij, in den oorlog gaande, ons den vrede zal brengen, De revolutie In Rusland. Volgens een mededeeling van Prins Lwof, den minister-president, zal het byzonder moeilijk zijn de constitu- eerende vergadering reods spoedig byeen te roepen. Aan de hiervoor noodige verkiezingen moet ook het leger deelnemen, zood&t men dus een betrekkeiyk kalmen tijd aan de fronten moet afwachten. Intusschen zal de regeering voortgaan met zoo spoedig mogelijk hervormingen tot stand te brengen. Yerder merkt hy op dat alle Rus sen voor den oorlog zyn, omdat deze gaat tegen den voornaamste» steun pilaar van het absolutisme, Duitsch land. De beperkingen omtrent verschil lende nationaliteiten en godsdiensten in het leger zijn door minister Goetsj- kof ingetrokken. Indien men vol doende onderlegd is, kan een ieder in de militaire scholen opgenomen worden. Een uitzondering is gemaakt voor Duitschers, die na 1880 zijn ge naturaliseerd, daar deze geen vol doende bewys bieden voor hun loy- auteit. Volgens een bericht aan den Lok. Anz. uit Geneve, is grootvorst Boris Wladimirowitsj (een broer van groot vorst Cyrillus, een van de eerste grootvorsten die de voorloopige re geering erkenden) wegens medeplich tigheid aan een samenspanning tot het op den troon brengen van groot vorst Nicol&as Nicolajewitej (zyn oom) gevangen genomen. Uit St. Petersburg werd - naar een Duitsch bericht meldt aan Stock holms Tidningen gemeld, dat toen de arbeiders de Peter- en Paulsvesting bestormden, zy een uur te laat kwamen 400 studenten die reeds b| de eerste onlusten gevangen genomen werden, waren reeds opgehangen. Ollfintinvlmoh. De olifant Jumbo, die aan den circus directeur Stosch-Sarasani behoorde, is &au het slachthuis te Dresden ter slachting afgeleverd. Deze olifant had zich in den laatsten tyd voortdurend kwaadaardig getoond. Het dooden van d. reuaachtlgen olifant werd op gedragen aan een ouden Afrikaan, den eigenaar van een ridderhofstede uit Köningsbrftck, die langen tyd in Afrika had gewoond en vele olifan ten met goedgerichte schoten t.us schen de ooren afgemaakt en aan vele olifantenjachten deelgenomen had. Hij velde het dier met twee goed gerichte schoten tusschen het oor an het achterhoofd neer. Het dier had levend een gewicht van 55 centenaars. De huid woóg alleen 6 centenaars; zy zal gelooid worden en is voor 1000 mk. verkocht. De hersenen hadden een gewicht van 9 pond. By de keuring bleek, dat het dier gözond en het vleesch goed was. De geslachte kolos zal ODgeveer 14 dagen op het abattoir in de koelka mers biyvonB, om daarna in het be zit van de BJfronschenke ovor te gaan, die den olifant voor 9000 m.k. ge kocht heeft. Het vleesch is voor menscheiyk voedsel bestemd. PLAATSELIJK NIEUWS. - By Kon. Besluit is aan debee ren A. Klerk Azn. en A. C. van der Mey alhier, een pensioen verleend resp. van f1384 en f585 'sjaars. 12* Wlntérooncert Stafmuziekcorps. Het 12e on laatste winterconcert der stafmuziek werd Dinsdag in „Tiveli" gegeven. Tengevolge van een nieuwe regeling zal het een volgend seizoen voor meerderen moge lyk zyn van deze coneorten te pro flteerenzy, die zich reeds opgegeven hadden, hadden op dit laatste ooncert reeds toegang, waardoor het bezoek grooter was dan andere avonden. Met het oog hierop had de heer Hazebroek eeu gemengd programma opgesteld, elk wat wils biedend. Naast modernen als Lalo met zyn ouverture van „Le Roi d' Ya" en Mascagui met zyn „Ca val Ier ia rusti- cana" stonden Wagner en Waldteufel, bien étonnés de se trouver ensemble, terwijl Bizet met een prachtige suite uit 1' Arlésienne de ry sloot. Hopen wy, dat de volgende winter ons tezamen brenge onder andere omstandigheden, een herbouwde con certzaal en eeu grooter publiek 1 Uit het Politierapport. Ten nadeele van een marinier aan boord van Hr. Ms. Wachtschip is diefstal gepleegd van oone portemon- naie met f 38. Proces-verbaal is opgemaakt togen den schipper van een Koulsche aak, die Zaterdag j.1., in stryd met het verbod van den Stelling Comman dant, 95 K.G. spek op zyn schip naar buiken de gemeente vervoerde. Het spek word in be3lag genomen. Door een bewoner van de Van Galenstraat is aangifte gedaan, dat uit een boet op zyn erf des nachts 4 konijnen zyn ontvreemd, terWljl tevens kennis werd gegeven van diefstal vaB 47 palen en 20 rasters, die op een stuk land nabij Tuindorp lagen. Deze werden bereids opge spoord. BINNENLAND. L. A. H. Lamit t. Te Arnhem ia op 67-jarigen leef- tyd overleden de gep. kapitein ter zee L. A. H. Lamie. Kolonel Lamie was in 1901 - als divisiecommandant in Ned.-Iadië uit den zeedienst getreden, na een schitterende loopbaan by de marine. Hy nam deel aan vele expedities o.a. naar Japan en China en maakte twee reizen mee naar de Noordelyke IJszee. Z(jn verdiensten werden erkend door zyn benoemiDg tot Ridder Militaire Willemsorde 4e kl. en Ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Onzo Bohoepvaart. Naar do „Tel." verneemt, hebben de stoomschepen „Maartensdyk" en „Westerdijk", van de Holland—Ame rika Lyn, dte met stukgoederen voor Amerika werden geladen, hun vracht weder gelost. Da schepen zullen nu Vrydag a.s. in ballast vertrekken. De maatregel is genomeD, om elke aanleiding tot het gedwongen aandoen van een Engelsche haven te vermyden Petroleum. Naar het „Hbl." verneemt, is de aflevering van petroleum tot nadere beslissing geheel verboden. Benzine. De minister van landbouw heeft bepaald dat verboden is benzine te vervoeren, verkoopen of af te leveren, tenzy door den minister daartoe ver gunning gegeven is. Vergunnings voorwaarden zullen nader werden vastgesteld. Boidkoop kalfovlooich. Eenigen tyd geleden hebben er vanwege de centrale commissie uit de arbeidersbeweging voor de levens middelenvoorziening besprekingen en onderhandelingen plaats gehad met het bestuur der Yleeschvereeniging te 's Gravenhage, met de Rykscom- missie van toezicht op de vleeach- diatributie en met vertegenwoordigers van de export-slagery in ons land, met het doel, den uitvoer van nuchtere kalveren zooveel mogelyk beperkt, resp. verboden te krygen en het vleesch tegen goedkoopen prys voor de arbeidersbevolking in eigen land verkrygbaar gesteld te erlangen. De gehouden besprekingen en ondorhandell ogen hebben tot een be vredigend resultaat geleid. Verschillende export slageryen stel len de nuchtere kalveren, geslasht onder toezicht van rykakeurmeesters, I voor gemeentebesturen en gemeente- lykelevensmiddelen-bureaux verkryg baar voor den prys van 25 80 ets. per K.G., franco spoorwagen. De vTaeht komt dus voor rekening van den afnemer. Aangezien echter ge zorgd wordt, dat het vleeseh zooveel i mogelyk van uit de dichtstby gelegen export slagery naar de aanvragende gemeente wordt gezonden, biy ven de transportkostsn tot een minimum beperkt. Voor bestellingen hebben de ge meentebesturen zich te wenden tot het secretariaat der centrale commis sie, Amsterdam, Reguliersgracht 80, of tot den administrateur der Vleesch- vereeniging, Heemakerckstraat 2a, 's-Gravenhage. Een 30 gemeentebesturen en ge- meenteiyke levensmiddelenbedryven' hebben onmiddeiyk van deze aan bieding gebruik gemaakt, met het resultaat,datreeds tienduizenden kilo's vleesch van uitnemende kwaliteit voor zeer lagen prys hun weg inde huizen en op de tafels der arbeiders hebben gevonden. N. Rott. Ct. Blttrlbutia van hulden en leder. De Minister van Landbouw heeft vastgesteld eeno distributleregeling voor huiden en leder. De voornaamste bepalingen hieruit zyn de volgende: Slachters mogen huiden, afkomstig van door hen geslachte paarden, ruadereD, kalveren en schapen niet afleveren dan aan iugeschreven hut dencluba of ingeschreven handelaren, en moeten wekeiyks opgave deen aan het gemeentebestuur van het aantal geslachte stuks vee, enz. Verder bepaalt art. 11, dat ter beschikking van gemeentebesturen gesteld kan worden op hun verzoek een beperkte hoeveelheid croupori- leder, aan hetwelk uitsluitend de bestemming mag worden gegeven van reparatieleder. De gemeentebe sturen dragen zorg voor de distributie van dit leder; dit leer wordt niet verstrekt (behoudens dispensatie van 'het verbod) aan hem die ook schoenen fabriceert, terwyi voor het repareeren van schoenen van gemeentewege op naam gestelde bons worden uitge reikt. Do pryzen van reparaties wor den door den Minister vastgesteld. De datum van ixwerkingtreding van dezen maatregel zal nader worden vastgesteld. Een nieuw marlnehospltaal. De „Nwe. Soer. Crt." meldt, dat de plannen voor den boxw van een nieuw marinehospitaal een vasteren verm hebben vorkregen; voer het nieuwe gebouw zal vaa ds marine kazerne te Goebeng worden party getrokken, terwijl dan de manschap pen gekazerneerd zullen worden in de gebouwen voor den torpedodiennt aan den Oadjong. Baan mlnlatarltala crisis. Naar aanleiding van het door ons aan „De Tyd" ontleende bericht, als zou binnenkort een ministerieele crisis te wachten zyn aan het depar tement van landbouw, nyverheid en handel, aangezien minister Posthuma vierkant gestemd zou zyn tegen een zeer sterk doorgevoerde concentratie op het gebied van levensmiddelen- voorziening, kan het Haagsch CorreB- pondentiebureau uit de beste bron meed6elen dat van een zoodanige opbanden zijnde ministerieele crisis geen sprake is. Ten allen overvloede kan hieraan woiden toegevoegd dat minister Pos thuma zelf in zyn rede bij de bohan deling van het 80-milllo8n-ontwerp in de Tweede Kamer er op gewezen heeft dat er niet alleen in deze rich ting wat is te doen, maar dat er in deze richting wat moet gebeuren, al was het alleon maar om de ont stane betaling8moeilykheden. deuren heeft de tweede krijgsraad te Parijs eenstemmig ter dood veroor deeld een Nederlander, die beschuldigd werd van spianage, Éernardus Hoef nagel, cemmlssionnair te Amsterdam. In Septembor 1916 heeft Hoefnagel zich in betrekking gesteld met den Duitschon spionnage agent te Kleef, en ia daarna naar Frankryk gogaan, in sch|n ©m vertegenwoordiging te zoeken voor groote firma's, doch in werkelijkheid om te spionneer6n. Hy verzamelde inlichtingen over troepen beweging in het Oosten en over juiste ligging der fabrieken van oorlogsbehoeften, die h|j overbracht aan den bedoelden Duitschen spion- nafe-agent, in brieven, met onzicht bare» inkt geschreven. Hij werd ter dood veroordeeld ep verpletterende bewflzen ondanks zUn betuigingen vau oaschuld en liefde voor „la belle France". Hoefnagel is vader van een groot gezin. De Frausche bladen zeggen, dat hy te Amsterdam op grooten voet leefde. INGEZONDEN. Tegen het mljngevaar. De „Batavier IV" is Dinsdag van Rotterdam naar Hellevoetsluia ge sleept, alwaar de proeven met het toestel voor het knippen van mfinen, uitvinding van den schout-by-nacht G. L. Goedhart, zouden worden voort gezet. Deze proeven zyn, geiyk men zieh zal herinneren, indertijd op de reede van Vlissingen genomen. Centraal Bureau van advlee voer den Middenstand. Bovengenoemd bureau, opgericht 1 Jan. 1.1., hield iezer dagen z|jn eerste vergadering in Alkmaar. Uit het uitgebrachte verslag vau den seere- taris ontleenen wy, dat in deafge- loopen 3 maanden 11 opdrachten by het Bureau inkwamen, waaronder van den Helder 9, Texel 2 eu Anna Paulowna 1. 14 mondelinge schrifteiyke advieze* zyn is die periode kosteloos verstrekt. Deze liepen over de meest verschillende onderwerpen. In den korten tyd van zijn beata&n heeft het bureau al heel wat voor den middenataud gedaan. Smokkelaar doodgoechoten. Dinsdagnacht geraakten soldaat- kommiezen van Echt op het stations emplacement te Susteren slaags met een bende smokkelaars ten getale van ongeveer dertig stuks. Een der smokkelaars, een gehuwd man, vader van vier kinderen, woonachtig te Susteren, werd doodgeschoten. Yier anderen werden gearresteerd, terwyi 24 zakken met spek, koffie, ryst en chocolade in beslag werden genomen. Levenelang. De Bossche rechtbank veroordeelde Dinsdag Cornelis Stroop, oud gemeen teveldwachter te Oss, wegens ver duistering van f 72.80 van Govers en wegens moord gevolgd door roof, ge pleegd op M. vsn Heesch te Oss op 27 December 1916, tot levenslange gevangenisstraf overeenkomstig den oisch. Een Nederlander ter dood veroordeeld. De berichtgever van het „HbL" te Parijs seint: 1 Na beraadslaging met gesloten Helder, 2 April 1917. Geachte Redacteur, Zou ik esn plaatsje in uw veel gelezen blad mogon hebben, waar voor ik u voorloopig myn dank t08Z6g. In het nummer van Zaterdagavond las ik een artikel over onzo brood distributie, en wel dit, dat wy voor taan met onze hoeveelheid inplaata van 7 dagen, negen dagen toe moeten. Nu, ik moet dan ook zeggen dat het hoe langer hoe spannender wordt. Reeds by het begin der invoering van onze 400 gram bruinbrood (ik neem bruinbrood omdat het goodkoop en voedzamer is dan h6t wittebrood) kwam een ieder die normaal eet al per dag te kort, en nu het rant soen met 89 gram per dag vermin derd is, en een ieder met 311 gram toe moet, nu wil ik wel oens weten waar dat heen moet. Gesteld dat een werkman steeds ondervoed wordt, dan ligt het toch voor de band dat wy inplaats van een land van melk en honing een land van een sana torium worden. Nu zullen er velen zeggenja zoo erg is bet niet, want wy hebben bonboekjes, en op- die bonnen kunnen wij alles krygen; ja dat is zoo; zoolang al3 wy onze bonnen hebben, zoolang hebben wy ook geregeld iets kunnen halen daarop, zooals b.v. zeep, cokes of eierkolen en bevroren aardappelen, alB ik nu die bonnen van de levens middelen aftrek dan blijft er eon bedroefd beetje voor consumptie over. Lees nu eens de afkondiging in do bladen over Arnhem, daar wordt iedere dag alles op bons gedistru- bueerd, zou dat nu in onze Gemeente ook niet kunnen. De salarissen daar aan besteed wyzen toch wel op een goede kracht waar onze gemeente- naren op mogen rekenen. In Arnhem is al over bon 415 geschreven, en hier pas over bon 20, dat verschil is toch te groot. Het is te hopen dat onze distributie, die toch onder de leiding staat van zoo'n goeden Directeur spoedig maakt dat wy ook hier eiken dag artikelen op bons kunnen krygen, en te meer daar nu ons brood ingekrompen is, want nu moeten wy onze maaltyden van brood aanvullen met ryst, haver mout of gort. Krygen we nu geen bons, dan kunnen wy ook geen consumptie artikelen in den winkel halen, want daar geven ze het niet zonder bon. Nu is verleden week de inlevering geweest van bonboekjes en nog zijn er geen andere uitgegeven moeten wy al dien tyd maar op een houtje byten, net zoolang totdat er weer eens in de courant staat op bon zooveel is dat te krijgen? Ik hoop, dat er aan de gemeente Arnhem eens een lesje wordt genomen, opdat wy geregeld onze artikelen kunnen be komen. Want dat staat by my vast: komt de honger te na, dan is het ergste voor ons land te vreezen, want niets is akeliger dan binnenlandsche onlusten, en die worden daaruit ge boren. Ook las ik, dat er reclames kunnen worden ingebracht over do broodkaarten. Nu, dat is overbodig. De vorige keor bracht ik reclames in en nu kan ik het wel weer doen, maar dat geeft toch niets. Als er op een broodkaart enveloppe staat 2 bruin en 2 wit, dan kan een kind ze wol telkens in orde maken, want nu ge beurt bet telkens dat de zaak niet in orde is, want inplaats van 2 bruin en 2 wit zitten er voor de eene week 4 bruin, de andere week 8 bruin en 1 wit, de derde week 4. wit, enz., dus al geeft men reclames, het helpt toch niet. 'tls te hopen, dat het door dezen weg verbetert, tenminste als de persoon, die de kaarten in orde brengt, lezen kan, want wat is nu nog makkelijker dan het aan tal kaarten wat op de enveloppe staat er Sn te doen. Ik zal maar eindigen met hier over te Bchry ven, want het is net of men de burgery door het niet ver strekken van bons verplichten wil om naar het kookhuis te gaan, want daar is wel geregeld eten te halen, 't Ia wel duur en men heeft niet genoeg aan een portie, maar enfin, daar is toch nog wat. Ik las daar het menu voor de heele week, doch ik geloof dat in de gezinnen de vrouwen met hun handen in 't haar zitten om voor de heele week op te disBchen. B. Tïntijh, 2e Vroonstraat 38. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 8 April. 2e .Klasse. 2e Lyst. No. 15478 f 20.000. No. 7800 f 2000. Nos. 4384 6616 f 1500. Nos. 956 14761 20492 f1000. Nos. 8272 18768 f 400. Nos. 2728 7796 9010 9269 10762 f200. Nos. 4829 4888 8187 6048 6288 6869 17004 80522 f100.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1