HELDERSCHECOURANT Eerste Blad. Hotel Bellevue. Diners. Soupers. ND. *760 ZATERDAG 7 APRIL 1917 4Sd JAARGANG Op- PU ontfirgsng Zin >n Maan in ttjd van hoogwatar (Taial). Z" wïu.' April op: ond«r: op: 0Bd«:T.m.:n.nL Zondag a. 8.3lm.6.5 6.18 6.15 8.80 8.40 Maandag 9 n 9.40 6.86 6.17 6.48 8.8 9.1C Dinsdag 10 10.65 6.63 6.16 6.48 8.10 9.66 Woanad. 11 6.81 6.18 6X9 10.16 10.86 Dondwd. 13 m. 8.3 7.93 6.11 *53 10.60 1106 Vrijdag 18 0-68 8.96 6.9 6,66 11.10 ZatDTdag 14 1.43 9.48 6.8 8.67 0.16 de week. 3 April. Het bericht dat de eerste kievits eieren aan prinses Juliana zyn ge- sondes, heeft in de bladen geprijkt. Haar wie 't tsder de oegen kreeg, zal misschien gedacht hebben, dat hij met een ietwat-vroege 1 April-grap te doen had. Buiten dwarrelen, terwijl ik dit schrijf, de sneeuwvlokken nelr es werden nu en dan allerbehagel|kst afgewisseld doer hagel- of regenbuien. De arme lente-l»17 is al een paar weken oud en in de helft van deze maand begint de Zomertijd '17, door het Parlement, vóór zijn uiteengaan voor Paasch-rscès op 30 Haart j.1., goedgekeurd. Men weet, het oude rijmpje, vol gend op 't door booze Maart roeren van d'r staart, luidt: .April doet wat ze wil." Maar ik geloof niet al te zwart- kijkerig of sember te zijn wanneer ik durf zeggen, dat de ware .animo" voor April moppen en voer lente- stemming vooralsneg niet wordt ge vonden. Hoe kan 't ook anders!?... De Tweede Kamer heeft de korte lng»x»nden mededeellng. Wie ver wil rydan ontzie zljnjpaard. In anderen zin, om dit spreekwoord toe te passen op het leven, dat, eigen lijk gezegd, niets is dan een reis wat langer dan een andere, laten wy zorg vuldig onze krachten ontzien en onder houden indien wij willen aankomen, en natuurlijk in goede omstandig heden, aan een gevorderden leeftijd. De 8lijting van het organisme heeft velerlei oorzakenmen vergeet dit te dikwijls. De groei, de ongestadig heden van het weer, de kritische leeftijd, zijn er de natuurlijke oor zaken van, waarbij zich nog voegen de buitensporigheden, die wy vrij willig of ons ondanks begaan en de vermoeienissen, de zorgen, het ver driet, die wij niet kunnen vermijden. Men kan het niet genoeg horhalen dat het onze nalatigheid in het her stellen der verwoestingen die al deze oorzaken in ons lichaam teweeg brengen, is, die meestal van onzen ouderdom een zoo treurig tijdperk van lijden en gebreken maakt. Zijn lichaam onderhouden, dat is dus zija paard ontzien, dat is zeker zijn in goeden staat aan het eind van de reis aan te komen. Waarom nalaten dat te doen, terwijl het zoo eenvoudig is door het regelmatig gebruik der Pink Pillen, die het lichaam letterlijk weer opbouwen en verjongen, door de bronnen van zijn kracht en van zijn weerstand, dat wil zeggen, het bloed en het zenuw stelsel, te voeden. Verhinderen dat het bloed bederft en verarmt en dat de zenuwen verzwakken, dat is alles. Indien u dat gelukt - en het zal u zeker gelukken met de Pink Pillen, in de gebeele wereld gewaardeerd als de wederbelever van het bloed en de versterker der zenuwen zult gij altijd een volmaakt lichamelijk evenwicht bewaren. De Pink Pillen, welker gebruik geen enkelen bij zonderen levensregel noedig maakt, worden in alle goede apotheken ver kocht voor den prijs van f 1.78» het doosje. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.73 per doos, en f 9.— per zes deozen bij het Hoefddepêt der Pink Pillen, Dacestakade li, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. THÉC KLOOITBR, Keizerstraat «8, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 83; te Behagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BÜIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. PBUILLKTON. 31. Het blijkt, dat Silverdale een van die gevaariyke menschen was, die terugdenkende meeste goede roman schrijvers werken op die manier ik bedeel van resultaat ttrug naar oorzaak. - Daar weet ik niets van, zei Sparrow geërgerd, ik ben geen philo aoofhet feit, dat we Lord Silverdale gevenden hebben is voor mij genoeg. Ook hst feit, dat hy John Gilray niet vermoord heeft, zei Temple. - Ja, natuurlijk, daar Lord Silver- dale en John Gilray dezelfde persoon ia. Ik vraag geen excuus voor mijn fout, Temple, Sherleck Holmes zelfs zou zich vergist hebbenmaar waarom zou hij het gedaan hebben? - Omdat hij een schurk was, zei Brachl op gesmoorden toon, omdat hy een misdadiger was in den ergsten zin van het woord. HiJ had een goede gezondheid, een grooto positie en ruime middelen men zou zegden, dat zoo'n man allerminst noodig had dingen to doen, die niet eerlijk en eervol waren, maar ziet u, Sllverdale was een geboren misdadiger het een of andere gebrek in zhu hersenen, veronderstel ik. rustperiode, welke zij zich van 81 Maart tot 24 April gunde (intusscben tijgt, den 10de a.s- de Senaat weer aan den arbeid, nagenoeg het geheele Staatsbudget '17 en de ontwerpen- Grondwetsherziening vóór zich heb band I) volkomen verdiend. Van October 1810 af was zij ongeveer permanent im het getouw. En wijlen president Borgesius heeft niet zonder reden voorspeld, dat .de uiterste krachts inspanning" noodig zou zyn om de agenda af to doen. Tot 24 April: .behoudens buiten gewone omstandigheden" zei presi dent Fock. En inderdaad zoo ooit dan is er thans reden voor die .res trictie" Pe wijziging van het Indisch Re- geerings-reglement de mogelijk heid epenend dat voorstellen tot vorming van eene inlandsche militie den Indischen Tolksraad in het voor jaar van ltli zullen worden voor gelegd is (na het protest daartegen, door den kesr Albarda namens de soc.-democratische fractie uitgespro ken) den 29ea Haart j.1. zonder stemming goedgekeurd. Inzoover een succes voor minister Pleyte. Minister Treub heeft bij verrassing in de avendzitting van Ponderdag 29 Maart een tipje opgelicht van den sluier, die over zijn toekomst plannen lag. Een Leening van 880 millioen, waarvan- de helft voor amortisatie bestemd. En het trekken van levensverzekering- en brandver zekering bedrijf aan den Staat (k 1'in star van wat in Italië reeds wordt gevonden) ten bate der aiossing van de nieuw te leenen gelden. Excusez da peu I Minister Treub kondigt dergelijke .nova" aan met de nuchtoronbe- wogen kalmte, die hem nooit verlaat. En toen de heer Van Raalte zijn verbazing over deze .surprise" niet kon bedwingen, zei mr. Treub leuk weg Wel, de heeren hebben mij toch gevraagd wat ik van plan benl?" En verder niets. Op denzelfden vasten, koelkalmen toon beduidde mr. Treub ook, dat voor duurte-toeslag geen cent meer kan werden uitgetrokken dan de daarop betrokking hebbende voor stellen lulden. En vlocht in zijn rede eene aansporing om steeds zuiniger, soberder van levenswijze te zijn, daar .de toestand nog wel moeilijker zal worden". En toen minister Bosboom dooi den beer Snoeck Henkemans werd geïnterpelleerd over de mogelijkheid van uitbreiding der landbouwver- leven in het komende voorjaar, wees Z. Exc. erop, hoe „de algemeene toe stand" geenerlei uitbreiding gedoogt. Dat klinkt niet bemoedigend. Booze geruchten over dreigend oorlogsge vaar diepen dag aan dag op. Het door mr. Troelstra in zyn joagate rede te Leeuwarden zinspelen op de mogelijkheid van een Duitschen inval, welke vrij k°rt geleden zou hebben gedreigd en speederders van den generalissimus voor onze oostelijke grenzen noodig maakte, was weinig geschiat om de stemming „op te monteren". De heer Troelstra is een te groote nobel-loyale figuur om aan zeker soort van alarmeeren mós te doen. En hij spoorde in die te Lseu warden gehouden rede dan ook aan tot loyalen steuu, aan de mannen te schenken, op wie nu de zware regee- rings-verantwoordeiyfeheid rust. De tijden zijn somber en angstwekkend. De Duitscbe onderzeeflrs zetten hun afgrijselijk moord3pel voort. Do ly'st der zeerampen, door de verra derlijke duikbooten berokkend, is reeds ontatellend-lang. Ik noem uit de jongste tijdingen er over het vernie tigen van de ,Aug. Kessler", van de .Corona", op 40 mijlen van de Engel- scke zuidkust. En nog veel erger was het torpedeeren van de in 1916 gebouwdo tankstoomboot .Hostria", in ballast van Rotterdam naar Londen gaande, bij welke ramp 18 slachtoffers, van wie zes Nederlanders, te be treuren zijn. Onze positie „tusschen hamer en aambeeld" wordt al-neteliger. Wat waar is in al de „ondits" over Engeland's vordering van ge wapende koopvaardijschepen onze havens te doen binnenloepenterwijl ik dit schrijf, is 't niet uit te maken. Slechts weten wij, dat de oecono- mische toestand al-benarder wordt. Het vernielen van tal met petro leum rijkbevraebto tankbooten leidde tot de noodzakelijkheid van een ver bod, door de Haagsche Princesse- Be eenige manier om aan zijn instincten toe te geven was een dubbel leven te leiden een man als hij kon de gewone methoden niet volgen. kon zich niet vermommen, iemand die zooveel kans liep in handen der politie te vallen, want dan zou zijn vermomming nutteloos geweest zijn. Hij kwam nu op het geniale idee thuis bij zjjn eigen vrienden vermomd te zijn en absoluut zichzelf te zijn op zijn strooptochten. Misschien washy wel een half jaar op een afgelegen plaats geweest en kwam hij nadien tjjd met een net verzorgden baard en sner terug. Het komt er ook weinig op aan waar hij ze vandaan haaldehij had ze, dat was de hoofdzaak. Zoedra hij buiten zjjn huis was, waren de baard en snor weg, met een handbeweging was hy onher kenbaar veranderd. Al had hy zes maanden in de gevangenis gezeten, had niemand het ooit geweten men kan de genialiteit van het idee slechts bewonderen. Ik geloof nu, dat ik duidelijk het verband tusschen Lord Sllverdale en John Gilray vastgesteld heb. - Ongetwijfeld, zei Sparrow bet is een vreemd idéé, maar het bestaat. Hoe bent u dit alles te weten gekomen, mynheer Brachi? Brachi keek onderzoekend in Tem* ple'a richting; als Temple Inlichting verlangde was de Oostenrijker gaarne bereid die te verschaffen; daaren tegen zon het niet moeilijk zyn heel gracht uitgevaardigd, om petroleum of gasolie te verkoopen, zoodat de arme particuliere afnemers er 't ellen digst aan toe zyn. De menu's der cafó's en hótels zyn ingekrompen. En na 's avonds negen uur kan men geen warme „plats" meer krijgen. Zeker - .inperking" lijkt volstrekt niet .zoo erg" en met de familie Gourmond, op z'n Hollandsch Lekkerbek ge naamd, heb ik ook volstrekt geen deernis. Maar vergeten mag men niet, dat al deze .inperkingen" weer nieuwe misère, nooden scheppen in kringen van leveranciers in tyd van al zwaarder drukkende lasten. Dat in de Oorlogswinst-belaating nu is op genomen de bepaling, dat ontduiking door gijzeling kan worden gestraft; 't is best. Evenals dat verspilling van gas «tc. nu door de Overheid met .straffe hand" wordt gekeerd, zoodat Jan Publiek tot het besef komt, dat men niet met „bangma- kery" te doen heeft. Maar de bepa lingen, het verbruik beperkend, schep pen nogmaals gezegd - telkens nieuwe nooden, waar zy niet met hst allergrootste beleid worden toe gepast. Voor velen is ondanks de goed bedoelde maatregelen tot oprichting van .centrale keukens" - de toe stand zwaarder, nypender dan velen zich kunnen denksn. Ia 't waar wat .De Tyd" komt melden, dat 't zal komen tot eene „scherp-doorgevoerde concentratie" van levensmiddelen voorziening? Met onteigening op groote schaal? Van alle granen en voedergewassen, die dan door thans zoo almachtigen Vader Staat zullen worden opgevorderd? Welke maat regelen, door minister Treub verde digd, eerlang zullen leiden tot den ministerieelen dood van Exc. Pos- thuma den man, die pas by het debat over het 80 millioen ontwerp der distributie zulk eene schitterende zege in het Parlement behaalde?... By voortduring vermenigvuldigen zich, in deze veelbewogen tijden, de vr aagteekens"! Ook op politiek gebied ia de atmos feer zwoel en .broeierig". De Vrijz. democratische Bond heeft tegen 1918 aan de beide broeder-bonden der Vry- zinnige Concentratie het parool van samengaan opgezegd. Verklarend, dat de E. V. der compagnieschap onnoodig zal maken. En in de Rechtsche Coalitie dreigt een scheuring, een breuk, duizend maal erger dan welk .afschuweiyk misverstand" ook kon berokkenen. Br. Kuyper, na zyn jongste ziekte weer van-zessen-klaar, strijdvaardiger dan ooit, heeft door een Standaard"- asterisk knuppel in het hoenderpark geworpen; vooral de katholieke, maar ook de chr.-hiatorische Coalitie-broe ders ploto- in f8lle gramschap doen ontsteken. Zal de .barst", die al zoo lang was to ontwaren, nu het kun stige en tevens kunstmatig-byeen gehouden kaartenhuis doen ineen storten Zal de E. V. nieuwe, natuuriyker, gezonder partij groepoerln gen doen opleven, - gelijk men voorspelt, dat de ongelukkige menschheid, als de wereldbrand, die nu Oude en Nieuwe Wereld omvat, zal zyn gebluscht, tot duurzame verbroedering en ver zustering komen? Althans, wanneer er dan nog menschen over zyn, om dien nieuwen, heiligen Bond te bezegelen! Zullen wy de E.V. zelve in het oude vaderland kracht van wet zien krygen? Zal de stormlosp der ver schillende groepen en groepjes, aan gevoerd door mr. Samuel v. Houten, nu tegen Cort v. d. Linden's Pacifi catie c. a. ondernomen, dien moei zaamverkregen arbeid al of niet kunnen deren? 't Is op dat moment van gisting, woeling, overgasg, stryd, botsing der meeningen, dat na een rijk en welbesteed levgn van toewyding aan 'a lanis belang Mr. H. Th. de Meester, de afgevaardigde v. Helder, naar den rustigen arbeid van Staats raad overgaat, zoodat ón een nieuwe leider der Knie-liberalen èn een nieuw Kamerlid voor Helder moet gekozen. Deze tijden vorderen als .voor trekker", padvinder, wegbereider jonge, frissche krachten, Zelfs zy, die zoowel geesteiyk als licbameiyk op de middaghoogte des levens zyn, kunnen zich aangorden voor de reu veel dingen voor Sparrow geheim te houden. Vertel hem alles, zei Phil, de meeste dingen zullen toch ook wel publiek worden. Ik zal u alles vertellen, op éón voorwaarde, zei Brachi. zvüt u herinneren, inspecteur, dat u hier een onderzoek instelde naar een dienst bode, genaamd Esmó, die veronder steld werd in dit huis gestorven te zyn. dacht toen, dat zy u misschien wel iets had kunnen vertellen. Ongetwyfeld, zei Sparrow, dienstboden weten gewoonlijk heel wat. Wel, zy was geen dienstbode, zy dacht, dat zy Gilray's vrouw was mijn Woed kookt nog, als ik denk aan de manier, waarop zy behandeld werd. Zij stierf niet hier, om de een voudige reden, dat zy niet dood is; zy werd hier uit huis weggeholpen, omdat zy het hier moede was en omdat Gilray bly was haar kwyt te zyn. Hy hielp haar ontvluchten. Haar ware naam is Esmé Legarde en zy schreef het verhaal, dat zooveel moeite veroorzaakte. Sparrow knikte hy begon de zaak nu duideiyker te zien. Zy gaf ons heel wat moeite, zei hy. Natuuriyk, maar zy verkeerde zelf in moeiiykheden. Toen zy dat verhaal schreef en aan mynheer Temple zond, verwachtte zy niet, dat Gilray zoo spoedig en onder zulke geheimzinnige omstandigheden zou sterven. Ingezonden Mededeellng. Helder. Café-Restaurant. :T.I.Ih> lnt.ro, «I.; Partijen speeiale condities. Vergidarzilan dlspanlfaal. Wl LH E LM INA-RILLARD. •iwone cansumptlaprijzan. Diner» worden san hult bezsrgd. zentaak, welke heD wacht. En de anderen, de oüderen ook, hebben te verbelden wat ten slotte zal geboren worden uit den baaierd. Zich pant serend met zelfbedwang en zich al- meer inscherpend, dat voor den enkeling nü de tyd is om allereerst te denken aan wat de gemeenschap van hem vordert Mi. AxteMie. binnenland. Staatsin«ntp«litvórzókariB|SbsdrlJf. De door minister Treub in de Tweede Kamer aangekondigde be noeming van twee Staatocommisaión voor het vraagstuk van het trekken van het bedryf der levensverzekering en brand&ssurantie aan den Staat, wordt spoedig verwacht. Se eerst genoemde commissie zal uitgebreider zyn dan de tweede in verband met den grooteren omvang van het terrein, door het levenaverzekeringibodrijf bestreken, en de grootere differentiatie op dit gebied. De verschillende be langen, by dit bedryf betrokken, zullen in de commissie hun vertegen woordiging vinden. Men verneemt, dat mr. Tak, ad vocaat-generaal by den Hoogen Raad, is aangezocht om als voorzitter vai beide commissión op te treden. nliuwt Staatiliinlng. In aansluiting aan een vroegere mededeeling, dat den eersten tyd geen nieuwe groote Staatsleening to ver wachten is, verneemt het Haagsch Correspondentiebureau van de meest bevoegde zijde, dat de door minister Treub in de Tweede Kamer aange kondigde nieuwe leening eerst na de ontbinding van de Staten Generaal en de daarop volgende verkiezingen in den aanstaanden zomer tot stand zal komen. Hit ■Qasagavaar. In de maand Maart j.1. zyn op de Nederlandsche kust aangetroffen 19 mijnen, t. w. 15 van Engelschen, 1 van Franschen, 1 van Duitschen en 2 van onbekenden oorsprong. Deze opgave brengt het totaal der sedert het begin van den oorlog op de. kust aangetroffen mijnen op 1897, onderverdeeld als volgt: Eogelsche 1245, Fransche 65, Duitsche 269, on bekende oorsprong 328. Ontplafflngan. Donderdagavond werden te Vlissin- gen tusschen 9 en 10 uur twee hevige ontploffingen gehoord. De ramen tril den. Honderden stroomden naar den boulevard, waar men het werken met zoeklichten kon waarnemen in de richting van Belgis. De ontploffingen waren ongekend hevig. Da „Traa Fratraa". De reedery van den door een Duitsche duikboot tot zinken gebrachtenatoom- treiler „Tres Fratrea" uit IJmuiden is nog steeds zonder eenige byzonder- heden over de torpedeering. Alleen is bekend geworden, dat de matroos Stoker licht gewond werd en dat de bemanning 80 uur in de open scheeps- boot heeft doorgebracht. De geheele bemanning bevindt zich in Kopenhagen, terwyi de dag van haar vertrek naar IJmuiden nog onbekend is. Vluohtaordan. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de regeering opdracht gegeven tot den bouw van eenige vluchtoorden binnen de Hollandsche Waterlinie, Zy was bang, dat, indien het ver haal uitgegeven zou worden het in verband gebracht zou worden met de Ponder Avenue zaak en aldus de aandaeht op haar gevestigd zou worcen. Het was een dwaas idéé, dat zij niet wilde opgeven en ik nam op mtl, het verhaal terug te krygen. Wel, ik kreeg het en ik kreeg het niet, als ik dat zoo eens zeggen mag. De verschillende gebeurtenissen om het verhaal heen, gaven den heer Temple een vry goeden kyk op wat er omging. Ik moet zeggen, dat hij zyn theorie zeer knap uitgewerkt heeft zoo knap dat het ons bijna allen in moeiiykheden bracht. Ik behoef u niet te vertollen, dat het arme meisje geen flauw idóe had, dat Gilray en Lord Silverdale dezelfde persoon was. Zij beschouwde hem alleen als een afperser zal ik verder gaan, myn heer Temple? Het is maar het beate de waar heid te zeggen, zei Phil dat kan heel veel praatjes voorkomen. Kijk eens, Sparrow, Lady Silverdale iB een heel oude vriendin van mij wy waren vroeger verloofd. Om familieredenen trouwde jij met Sil verdale zy had er genoeg verdriet van. Zy wist, hoe een groote schurk hy was, toen zy hem trouwde en dat wist ik ook hy was wreed, zonder eenig gevoel voor anderen. Zekere brieven door my aan Lady Silverdale geschreven kwamen in handen van een afperser die haar op de meest schaamtelooze wijze vervolgde. ten gebruike voor het geval dat by een vyandelyken inval in ons land een groot aantal vluchtelingen uit de grensprovinciën naar het binnen land zouden komen. Erwftan. De Min. v. Landb. heeft bepaald dat de minimumprys van f 80 per 100 K.G., vastgesteld voor groene erwten, ook zal gelden voor grauwe en vale erwten. Was het maar waar 1 Dat wil zeggen, konden wy ze te Helder nu ook maar bekomen. Rallafaehlp gatirpaiaari. Het Belgische stoomaohip „Trevir" uit Antwerpen is op reis van New- Tork naar Rotterdam, met graan voor de Reliofcommissie, Woensdag morgen tien uur op de hoogte van Scheveningen, ongeveer 20 mijl uit den wal, door een Duitoche duikboot tot zinken gebracht. De bemanning nam plaats in twee booten, die des avonds vyf uur werden opgepikt door de loggers KW 177 en 78. Op eerstgenoemden logger kwamen 11 opvarenden, van wie twee ernstig en twee licht gewond waren. Op de KW 78 bevonden zich 13 menschen, van wie vier ernstig gewond. Onder de zwaar gekwetsten zijn de kapitein, de eerste stuurman, de eerste machi nist, de steward, de stoker en de donkeyman. Licht gekwetst zijn de tweede en de derde machinist. De berichtgever van het „Hbld." te IJmuiden meldt nog de volgende byzonderheden, welke hy van eén der machinisten vernam: Het stoomschip „Trevier" behoorde aan de reedery Brys Gylsen to Antwerpen en had in New-York eene lading graan ingenomen met bestem ming voer de Reliefcommlssie te Rotterdam. Deze lading bedroeg 4200. ton. Het schip was tot op de hoogte van Scheveningen gekomen, circa 20 myien uit den wal, toen eensklaps een torpedo het schip raakte. Steeds meer schoten volgden, welke alle doel troffen. Eerst werd een bakboordsboot en even later een stuurboordsboot uit gezet. Terwyi één dezer booten ge vierd werd ontplofte tusschen de menschen en de boot een granaat, waardoor eenige personen zwaar ge kwetst werden. Niettemin gelukte het allen In de uitgezette booten to komen; in de eene namen vyf en in de andere boot negentien plaats. De duikboot bleef onafgebroken doorvuren. Toen men een eind weegs van het schip ver- wyderd was, verdeelde men de in zittenden, over beide booten, waar door in de eene elf en in de andere boot dertien personen kwamen. Er was voldoende hoeveelheid hard brood en drinkwater in de booten om den schipbreukelingen in den eersten tyd te kunnen voeden. Na zeven uur in de open booten te hebben gezeten, eerst zeilend, later reeiend, bereikte men de loggers KW 117, Noordzee YII en KW 78 Macbiel Adriaanszoon d-i Ruyter, op welke men alles deed om het den verkleumden en vooral den gewonden behageiykte maken. Hoewel de loggers slechte twee dagen in zee waren, lieten de schip pers dadelijk de visschery staken en de netten inhalen, teneinde de terug reis naar IJmuiden te aanvaarden. Aan de voorgaats van de haven kruisendo stoomloodsboot werd het eerste bericht gegeven, en door deze aan de autoriteiten aldaar overgeseind. Tot de geredden behoeren eok vier Nederlanders, een van ben is licht gewond. De bemanning bestond uit onderdanen van verschillende mogend heden, o.m. waren er eenige Noren en Canadeezen aan boord. Zwaar gewond zyn de kapitein, le stuurmnn, le machinist, hof meester, een donkeyman en een stoker. De tweede en de derde ma chinist werden licht gewond. Het stoomschip „Trevier" werd in 1907 te West Hartlepool gebouwd en voer aanvankeiyk onder Britsche vlag met den naam Arabiana. Het was 3006 bruto en 2120 netto register ton groot. Baar aan angaluk gadaad. Te Rucphen was een soldaat-kom mies met zyn geweer bezig, toen een schot afging en zyn vrouw in het hoofd trof, die dadeiyk overleed. Eindeiyk vertelde zy het mij en ging ik op onderzoek uit. Ik vond, dat de afperser een by- zonder soort sigaretten rookte gemaakt van Borneetabak en dat de sigaretten speciaal voor hem gemaakt werden. Het was een belangryk feit, dat Silverdale dezelfde sigaretten had, ongetwyfeld in denzelfden winkel gemaakt by Negretti. Silverdale kennende, zooals ik dat deed, stelde ik mijzelf een vraag. Was dit helsche chantage-idóe niet juiBt iets, waarvan hy zou genoten hebben? Zou hy zich niet verheugd hebben met de kans zyn vrouw nog ongelukkiger te maken? Hy perste zyn eigen vrouw, afHee meer ik er over nadacht, hoe zekerder ik van myn zaak begon te worden. Maar hoe dit uit te vinden. Ik keu mezelf de eer hiervan niet toe, daar de for tuin my gunstig was. Alles wat Lady Silverdale had moeten afstaan werd haar teruggezonden met een anonie- men brief erby. Let wel, in dien tyd was ik al begonnen Silverdale en Gilray in gedachten samen te ver binden, en toen ik zag, dat de ano nieme brief en het getypte manus cript van E. S. Seaff op dezelfde machine getypt waren, begon ik myn kans te zien. Daarna was myn taak gemakkelijk het was Esmó Le garde, alias E. 8. Seaff, die de ju- weelen van uit Gilray's huis terug gezonden had. Alles goed en wel, zei Sparrow, maar hoe bracht je die twee nu weer met elkaar in verband? Splanaaga. In een deel van de oplaag van ons vorig nummer hebben wy reeds een en ander gemeld over de ont maskering van een spionnagedienst te Amsterdam; wy laten bier een volledig bericht volgen. Woensdag zyn door de centrale recherche van het hoofdbureau te Amsterdam twee manneiyke en een vrouweiyke telegrafist van het ryks- telegraafkantoor alhier ter beschik king der justitie gesteld wegens schending van hun ambtsgeheim. Omtrent deze zaak, waarby, naar gebleken is, een der oorlogvoerende mogendheden is betrokken, kan het volgende worden meegedeeldReeds een paar maanden geleden werden aan het rijkstelegraafkantoor te 's-Gra- venhage herhaaldeRjk telegrambladen en telegramstrooken vermist. Het onderzoek in deze zaak werd ingesteld door een tweetal militaire rechercheurs. Het bleek daarby, dat de vermiste bladen en strooken naar Amsterdam werden gebracht door een ambtenaar van het Haagsche telegraafkantoor. Beze ambtenaar, een telegrafist, werd Yrydag j.1. te 's Sravenhage gearresteerd. Hy legde een volledige bekentenis af en deelde mede, dat hy als koerier fungeerde en de telegrammen naar Amsterdam bracht, waar de hoofdzetel dezer spionnageonderneming gevestigd was. Z(jn mededeelingen leidden tot de aanhouding, in den nacht van Zater dag op Zondag, op het rijkstelegraaf- kantoor te Amsterdam van een tweeden telegrafist. Hij werd dien- zelfden nacht nog aan een langdurig verhoor onderworpen. Daaruit bleek, dat hij de man was, die in verbinding stond met de zyde, waar men belang stelde in zekere telegrammen, die voor een der oorlogvoerende mogend heden van groot belang werden ge acht Ook de tweede telegrafist bekende; hy had den Ha&gscben collega en bevendien nog een man nelijk en een vrouweiyk collega van Amsterdam im het complot betrokken. Hy was als 't ware de hoofdman van de bende: over hem liepen de vaste salarissen (hooger dan hun ambteiyke bezoldiging), welke aan de andere manneiyke ambtenaren voor hun bemoeiingen werden uit betaald. Zelf nam hy eveneens een werkzaam aandeel aan de zaak, door van het telegraafkantoor te Amster dam telegrambladen en -strooken weg te nemen. Zondagmorgen werden de derde manneiyke en de vrouweiyke tele grafist eveneens op het telegraaf kantoor alhier aangehouden. De laatste, een meisje van 19 jaar, be kende. 3jj genoot geen vast Balaris voor haar bemoeiingen. Be overige aangehoudenen zyn jonge mannen van omstreeks 22- jarigen leeftyd. De Haagsche ambtenaar is te '8 Gra venhage ter beschikking van de justitie gesteld. Da ballanvaldan. Men sehryft uit Lisse Andere jaren om dezen tyd stonden wy in de bollenstreek aan den voor avond van den bloei. Dit jaar zal het ten gevolge van het bar koude weder een byzonder laten bloei worden, er is op dit oogenbilk nauwelijks een bloeiende crocus te zien die gewoonlyk de hyacinthen en tulpen een paar weken voor is. Op vele velden is het riet nog niet geheel verwijderd; de bloeitijd waar het publiek zoo gaarne naar komt zien biyft stellig nog wel 6en paar weken achterwege. De vooruitzishten in den handel der bloembollen zyn ook zeer donker. Vele landen hebben hun grenzen gesloten voor den invoer van bollen zoodat het artikel dit jaar weinig waarde zal hebben. De ongeveer tien millioen gulden, die anders hier in deze streek wordt ontvangen, zal denkelijk wel tot de helft teruggaan of misschien nog lager. Rgkslandbauw-wlataraahaal ta Sabagaa. By het op 6 April j.1. gehouden eindexamen werd het diploma uitge reikt aan de leerlingen der tweede klasse: K. Bakker, Landsmeer; G. Benit, HoogwoudP. de Boer, Opper does T. de Boer, SchagenH. Bossert, Alkmaar; C. Doekes, Haarlem; C. Geerligs, Anna Paulowna; D. J. Jimmink, WieringerwaardW. Kaan, Anna Paulowna; A.J. Keyser, Texel; S. J. Keyser, TexelP. Koster, Aven- Ja, dat was een struikelblok, zei Temple glimlachend eerst dacht ik, dat Gilray en Silverdale samen handelden, ze schenen me een paar gefijke, verwante schurken. Be absolute oplossing kreeg ik pas, toen ik het haren masker op Silverdale's gelaat zag passen. Ik vertel je dit alles, Sparrow, om my zooveel mogelQk te helpen schandaal te vermijden. Ik wilde zoo gaarne Lady Silverdale's naam niet genoemd hebben en nu de tragedie bewyst een ongeluk te zyn Is dat wel zoo? vroeg Sparrow. Wy hebben Gilray wel geïdentificeerd en zoover is alles duldeiyk; in dan gewonen gang van zaken zou het niet eens noodig zyn Lady Silverdale's naam in de zaak te mengen laat ons nu den naam Gilray maar niet weer gebruiken. Lord Sllverdale is dood werd hier vermoord gevonden. Door wien? Een vreemde glimlach gleed over Brachi's gelaat. U denkt my te beschuldigen, zei hy, ik zal u antwoord geven. Ik zou u werkelijk niet alles verteld hebben Inspecteur, als ik de hand had gehad in den dood van dien schelm. Sparrow was dadeiyk geneigd deze reden aan te nemen toch wilde hy er meer van weten. Ik zal u het vertellen, zei Brachi, ik zal u bewijzen, dat Silver dale in 't geheel niet vermoord werd. H behoeft niet bang te zyn, mynheer Temple, er komt geen schandaal. horn; G. Muntjewerf, Zype;K.Roos, Sint Maarten; K. Schenk, Groote IJpolder; Jb. Schuurman, Twisk; C. Stammes, Schagen en L. van Wyk, Haarlemmermeer. Bovendien ontvin gen 18 van deze leerlingen, alsmede de toehoorder P. Klare, Kolhorneen diploma als melk controleur. Van de eerste naar de tweede asse werden bevorderd de leerlingen G. Heers, WinkelJb. Blokker, Nieuwe NiedorpA. Engel, Kolhorn; J. Kaper, Kolhorn; J. Saai, Nieuwe Niedorp; J. de Wolf, Texel; J. Wartenhorst, Birkshom, en de toehoorder H. Oosterveen, Warmenhuizen. plaatselijk nieuws. la Halëaraaha Padvlndara. De aandacht zy gevestigd op de in dit nummer voorkomende advertentie omtrent de a.s. tentoonstelling en verkooping, Ingericht door de Ver- eeniging „Be Heldersche Padvinders". Be opening is gesteld op Dinsdag middag 10 April 3 uur, in de grooto zaal van „Tivoli". Toegang voor het publiek om half 4, tegen een entxée van 25 cents. Des avonds van 7 10 en den volgenden dag van af 2 uur 'a middags is de entrée 10 cents. Er zullen te zien zyn eenige kraampjes met artikelen, die betrekking hebben op de uitrusting, afkomstig van het Centraal m&gazyn te Amsterdam, vele platen en drukwerken betreffende de padvindersbeweging in het alge meen en diverse administratieve bi- zonderheden omtrent de afdeeling hier ter stede. In verschillende tentjes zullen voorwerpen ten verkoop wor den aangebeden, door de jongens zelf vervaardigd of versierd, terwyi een hoek der zaal door eene volledige kampuitrusting met groote tent zal worden ingenomen. Terwyl muziek voor de opvrooiyklng en een buffet voor eenvoudige ververachingen zal zergen, ia des avonds op het tooneel, ook veel te zien. Het eerst zy ver meld, dat Dinsdagavond de heer Brands met zijn bekroond kwartet „Inter Nm" zal komei zingen en tevens eenige volkszangdemonatraties zal geven. Zoo ziet men ket nauwe verband tusschen volkszang en de vrye, frissche padvindery. Veor Woensdagavond beeft de mandoline club „Serenata" hare medewerking toegezegd. Voorte zullen lantaarn plaatjes vertoond worden omtrent de padvindery hier ter stede, met toe- pa8Belijken tekBt. Een liedje zal lnf«sond«n m«d«d**llng. Bh iriiuw ifzittiniin te verwilderen. Tot de kwade gevolgen van over tollig urinezuur behooren niet alleen spit, Ischias en rheumatiek, want ongetwyfeld is urinezuur ook de grond oorzaak van steenachtige afzettingen in de nieren en blaas. Kleine, scherp gekante urlnezuur- kristallen, veel geiykend op glassplin ters, verzamelen zich rond de teero niercellen en vormen niergruis, dat zich een weg baant naar de blaas en dikwyia zoo groot wordt, dat ees operatie onvermijdelijk is. Maar een speciaal niergeneesmiddei, genomen by het optreden der eerste veracbyn- selen, dient succesvol te zyn ter voorkoming en verwydering der urinezuur afzettingen. Foater's Rugpyn Nieren Pillen zyn een Bpeciaal niergeneesmiddel. Zy her stellen de werkzaamheid der nieren, spoelen de urinekanalen door en rei nigen deze, en verwijderen het urine zuur vergift en de vloeistoffen, die zich ophoopen en ontsteking in de spieren en gewrichten veroorzaken. Om by het gebruik van FoBter's Pillen de beste resultaten te verkrij gen, dient de ïyder te helpen door voldoende melk te drinken, voldoende water, en slechts licht verteerbaar, gezond voedsel en weinig of geen alcoholische dranken te gebruiken. Foster's Rugpyn Nieren Pillen die nen uitsluitend voor nier- en blaas- kwalen. Zy werken hoegenaamd niet op de ingewanden. Let er op, dat gy de echte Foster'B Rugpyn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de handteekening van James Foster. Te den Helder verkrygb. by Alb. ten Klooster, Kei- zerstr98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k ƒ1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. (48) Sparrow lachte Brachi scheen te veel te willen bewfizen. Laat ik eenigen tyd teruggaan, zei de Oostenryker. Esmó Legarde is myn oogappel, haar vader was myn boezemvriend in de dagen, dat wy beiden een goede positie en nog betere vooruitzichten hadden. Het doet er niets toe, hoe ik alles verloor en aan lager wal raakte; fismé Legarde beschouwt my als een onge lukkig schepsel, die zyn brood ver dient met muzieklessen geven zy weet niet, hoeveel vuur er nog In het oude omhulsel Blulmert. In elk geval, zy wilde niet naar my luisteren; zy vond Gilray een der beate en edelste menschen, hem te trouwen, was haar Ideaal Nu, zy trouwde hem en ontdekte later, dat hij al een vrouw had, dat had ik echter al eerder ontdekt omdat ik my ten doel gesteld had Gilray's gangen dog en nacht na te gaan. Geen man werd ooft nauwkeuriger bespied; Ik ontdekte wie Gilray was en doorgrondde het geheim van zyn vermomming. Niets dat hy in de laatste twee jaren deed bleef voor my verborgen; die man was een doortrapte misdadiger - ik had hem wel een dozijn keeren kunnen aanklagen op verschillende gronden. Hy hield van misdaad om de misdaad zelf hy behoorde tob een bende misdadigers zijn geld heeft hij al lang opgemaakt, zooals u' later wel zult bemerken. (Slot volgt.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1