MIME COURANT Tweed» Blad. DE OORLOG. LevensmiddBlBn en brandstof. van ZATERDAB 7 April 1917. Volksbond tegan Drankmisbruik. GOEDKOOP ETEN. Het komt ons niet overbodig voor, den inwoners onz6r gemeente, nog eens een en ander mede te dealen omtrent de keuken van den Volks bond tegen drankmisbruik in de Oostslootstraat no. 18 en zulks te meer nu do beer B. Tentje een dezer dagen aan het slot van een artikeltje van zyn band, het noodig vond, een minder vriendelijke opmerking aan het adres van die keuken te riehten. Wat toch is de bedoeling van den Volksbond, met deze keuken? Eenvoudig dit. Langzamerhand worden levensmiddelen en brand stoffen zoo schaarsch en duur, dat het woldra voor menschon met een bescheiden inkomeD, ondoenlijk zal zijn dagelijks voor een goed toebereid voedzaam, warm middagmaal te zorgen. Terecht heeft de Volksbond inge zien, dat bij centrale bereiding, de kosten per persoon geringer zullen zijn, dan waaneer ieder gezin afzon derlijk kookt. Intusschen is er voor de instal latie van een dergelijke kouken geld noodig, zeffs vry veel geld, dat, zoo lang dit niet door de gemeente of de een of andere Verooniglng of particulier wordt geschonken, zal moeten worden gevonden door de prijzen per portie met een evenredig deel te verhoogen. K. N. Steuncomité. Rijst 125 gram Uien 100 gram Wortelen Rundvleesch Vet Dadelijk volgt Prijs, f 0.025 f 0.01 f 0.05 hieruit, dat hoe meer eten bij de keuken wordt besteld, hoe kleiner dat evenredige deel der oprichtings en exploitatiekosten zal zijn en dus ook de prt)3 per portie zooveel lager zal worden. Thans wordt per portie iets meer berekend, dan de prijs der grondstof fen bedrsagt, om uit dat meerdere de exploitatiekosten althans voor een deöl te dekkenmaar zoolang er dagelijks niet minstens een 500 600 porties wordëa besteld, is het onmogelijk de prftzen lager te stellen en toch de hoeveelheden te geven van thans. Den heer Tentye zij hier medegedeeld, dat de porties zoodanig zijn samengesteld, dat een normaal eter daarmede voldoende wordt ge voed. Of vindt de heer T. een half pond bruine boonen (met spek) onvol doende, of 2 pond aardappelen met 4 ons groente f/4 ons vleesch en vet per persoon onvoldoende? Dan willen wij met een paar vorgelljkende voorbeelden hemtracb ten te overtuigen, dat wat hier door den Volksbond wordt verstrekt, den toets der kritiek volkomen kan door staan. Door 'bet Kon. Nat. Steuncomité, worden bij circulaire bekendgemaakt, d6 samenstellingen van 6en 8 tal rationa, waarvan wordt gezegd, dat zl) zorgvuldig zijn samengesteld uit thans te verkrijgen artikeloD, berekend zijn voor portie's van 1 L. en per portie f 0.10 zullen kosten. Vergelijken wij nu die rations eans met die welke de Volksbond verstrekt, dan laten wij het gaarne aan den lezers over, de conclusies uit die vergelijking te trekken. Wij zijn overtuigd, dat die cor.clusieB voor den Volksbond onverdeeld gunstig zullen luiden 500 gram 25 gram Nihil f 0.0825 Volksbond. 200 gram 100 gram 300 gram 50 gram 25 gram Prijs, f 0.04 f 0.01 f 0.08 f 0.065 f 0.0826 Rijst Roode kool Vet spek Vet 126 gram 200 gram 26 gram Nihil Azijn, suiker, enz. f 0.026 f 0.020 f 0.0276 Rundvleesch Vet f 0.02 f 0.0928 200 gram 850 gram 50 gram 25 gram f 0.1775 f 0.04 f 0.085 f 0.065 f 0.0825 f 0.02 Hot zou natuurlijk voor den Volks bond eene kleine moeite zijn de hoeveelheid vleoach en vet te vermin deren, doch wij vermoeden, dat dan de heer T. (en misBCbiei» met m6or recht), eerst goed los zou komen. Echter, wanneer de heer T. bedoelt, dat de prijzen te hoog zijn voor menschen met bescheiden beurs, dan gaan wij met hem mede en dan kunnen wij hem ook al mededeelen dat er gestreefd wordt de prijzen, zonder verandering in de samenstel ling der rations, terug te brengen tot 10 cent, dat is de som, die gemiddeld de levensmiddelen voor 1 portie ons zelf kosten. (Er zyn natuur lijk ook rationa die per portie op 7 a 8 cent komen aan kostprijs der levensmiddelen, en de winst daarop moet dan het verlies op do duurdere porties gotd maken). De oprichtings- en exploitatiekosten, mosten dan op andere wijze gevonden worden, zonder dat zij, die eten van de keuken be trekken het gevoel van bedeeld wor den zullen krijgen. Want het denk beeld abedeelingis geheel vresmd aan de bedoelingen van den Volksbond. Van hst Wasteiyk front. Berlijn, 6 April. Aan het front van de Aisne kwam het benoorden Reima tot levendige vuurgevechten. Wij namen daar 15 officieren en 827 man gevangen en bemachtigden vier ma chinegeweren, 10 mljnwerperB en veel daarbij behoorende munitie. Een tegenaanval der Franschen tusschen Sapigneul en Laneuville is gekeerd. Parijs, 6 April. Vannacht hebben de Duitschers na een verwoed bom bardement een tegenaanval gedaan op de Franscbe stellingen benoorden de hoeve la Folio. Het spervuur van de Franschen heeft dien te eenen male gestuit. Bezuiden d9 Olsne hebben de Fran schen noordelijk van Landricourt flinken voortgang gemaakt. Tusschen Ailette en Aisne alleB het oude. Ten N.W. van Reims konden de Franschen, dank zg tegenaanvallen met handgranaten, opschieten en nieuwe loopgraafatukken nemen. De vijand heeft, om den slechten indruk, door den onverpoosden terug tocht d6r Duitschers gewekt, te ver zachten, een plaatselijk succes in Champagne probeeren te behalen. Af deelingen bijzondere aanvalstroepen in gesloten gelederen probeerden de Franschen van den linkeroever van het Aisnekana&l te werpen. De hevige krachtsinspanning, in een kleinen sector samengetrokken, is bijna overal geheel gebroken en op de punten, waar de Duitschers voet vatten, te niet gedaan. Londen, 6 April. Sister zijn aan vallen benoorden Saint Quentin voort- gezet. In de buurt van Ronssoy is het dorp Lempire genomen. Vandaag zyn we opnieuw gevorderd ten N.O. van Noreuil. Een Duitsche tegenaan val Is gefnuikt. Van het Oostelijke front. St. Petersburg, 6 April. Na het vergeefache gehecht, dat wjj op 8 dezer op den linker oever van de Stochod geleverd hebben om het bezit van de verschanste stelling in de streek van Toboly en GeliniD, hebben onze troepen den rechter oever van deze rivier bezet. Ds duikboot- en mljnoorlog. Berlijn, 6 April. Sinds het bericht van 80 Maart over successen der duikbooten zyn volgens de tot nu toe binnengekomen verzamelrappor- ten wederom by elkaar 184,006 ton bruto door onze duikbooten in den grond geboord. Cherbourg, 6 April. Het Braziliaan- ■che stoomschip „Parana" (4461 ton) ia In den afgeloopsn nasht in den gTond geboord. Naar verluidt worden 18 leden der bemanning vermist. !B f 0.1925 Wij leven in byzondere tyden en dus zyn byzondere maatregelen noo dig, en evenmin als iemand er thans bedeeling in ziet, dat de gemeente en de Staat een deel der verhoogde pryzen der levensmiddelen betalen, zoodat, (waar toch Staat en Gemeente hare Inkomsten halen uit de belastin gen der burgorB,) die kosten oven redig aan de draagkracht der burgers, over deze worden verdeeld, evenmin mag iemand er bedeeling in zien als op de een of andere wijze door meer gegoeden een grooter deel der kosten dezer voedsel verstrekking wordt ge dragen, dan door de minder gegoeden. Hoe meer personen echter huu eten van de keuken betrekken, hoe ge ringer de kosten per portie zullen worden. Neemt dus eens een proef en moe digt anderen daartoe aan; wy voor ens z{jn ovortuigd, dat gij het daD niet b\j een proefneming zult laten, omdat de proef u zal leeren dat het geen wordt verstrekt goed is en voedzaam en voldoendo voor den ge middelden eter. HÏT- BBSTOTJB. Uit MisopotamiB. Da Ruiilaaha Eng.llcbl afrijd kraahtan varaanlgd. fit. Peteraburg, 5"jj April. In de richting van Haykln heeft onze ruiterij by de verdere vervolging van de Turken, Kasri Sjirin en Hanykin bezet en by het dorp Cekke ten N.W. van Hanykin een gevecht ge leverd met de Turksche achterhoede, die trachtte ons den overtocht over de rivier Diala te beletten. Onze voorhoede werd uit Hanykin naar Kysylrabat gezonden, om voeling met de Engelschen te kragen. Londen, 8 April. Vooruitgeschoven afdeelingen der Russen en Britten zyn 2 April met 6lkaar in voeling gekomen op den linkeroever van de Diala. Volgens de berichten trekken de Turken in de richting van Kirl terug. St. Petersburg, 6 April. Een tole gram uit leheran behelst, dat een Russische voorhoede-afdeeling zich by Kisil Rabat bezuiden Kanikin met de Britten vereenigd heeft. Van hei («ichtstarreln In Paleitlni. Konstantinopel, 6 April. De buit, dien de Turken by Gaza hebben ge maakt, bestaat uit, wat de gevan genen aangaat, vyf officieren en 231 soldaten en verder uit 12 machine geweren, 16 automatischs geweren, vyf motorfietsen, een auto, 800 ge weren met bajonetten, verschoiden wagens met munitie alsmede veel genie-materiaal en munitie. Vllagaraanval ap de kust van Kent. Londen, 6 April. Het persbureau deelt medeEen vyandeiyk vliegtuig heeft gisterenavond om 10 uur 45 boven steden van de Kust van Kent gevlogen en acht bommen geworpen, die moerendeels in het open veld terechtkwamen. Er werd geen schade aangericht en niemand werd getroffen. De vredesgeruehteR. De Öerlynsche correspondent van de Frankfurter Zeitung schryft naar aanleiding van het bericht in de Vosaische Zeitung, dat er van Engel schen kant over Oostenryk-Hongarye een opwekking tot vredesonderhan delingen aan Duitschland zou zyn uitgegaan Een dergeiyk optreden van Enge land op dit oogenblik zou waariyk tameiyk wel het alleronwaarscbyn- lykste zyn en dus kan het geen verwondering baren, dat menschen, die daarvan eenigszina op de hoogte moesten zyn, het heele verhaal als ten eenen male uit de lucht gegrepen beschouwen. Het zou misschien in het geheel niet noodig zyn, hierop den nadruk te leggen, als niet de weg over Oostenryk Hongarye, dien Engeland zou hebben ingeslagen, tot onderstellingen leidde, die het beBt by voorbaat worden onderdrukt. Da Veresnlgda Staten an Oostenrijk HongirIJn. Weenen, 6 April Naar de bladen vernemen, heeft Graaf Tarnowski, de Ooatenryksch-Hougaar8che gezant Washington, last gekregen, de diplomatieke betrekkingen met de Vereenigde Staten af te breken en voor het gezantschap en de consu laten passen aan te vragen, wanneer het Congres Wilson's voorstel mocht bekrachtigen, dat de oorlogstoestand tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland bestaat. Intusschen is uit Washington ge meld, dat de oorlogstoestand verklaard zoodat men moet aannemen, dat Oostenryk-Hongarye nu de be trekkingen met de Vereenigde Staten afbreekt. De Vnreenlgda Staten en Duitschlend. Washington, 8 April. Wilson heelt het door het Congres aangenomen oorlogsbeslult en ook de proclamatie waarby de oorlogstoestand met Duitschland wordt afgekondigd, derteekend. - Hst eerste oorlogikredlet. Washington, 6 Ayril. De Senaat stond een eerste oorlogskrediet toe van 100 millioen doll., dat door Wilson naar believen kan worden gebruikt. Dultaohe oude koopvaarders In beslag genomen. New-York, 6 April. De Duitsche koopvaardyschepen te New-York, „Boston", „Baltimore" en „New London" zijn in beslag genomen. De inbeslagneming zal vermoede- lyk ook plaats hebben in alle andere bavens, waar Duitsche schepen, in het geheel ten getale van 91, liggen. Het bevel daartoe is gegeven door h6t departement van financiën, maar waarvoor de schepen gebruikt zullen worden, wordt niet gezegd. Duitschland. Hervorming ven het kiesrecht In Pruleen. De „KelDiscbe Volkszeitung" ver neemt vau baren correspondent te Beriyn Naar ik uit vertrouwbare bron verneem, is het besluit genomen om nog tydens den oorlog de kiesrecht- hervorming in Pruisen in te voeren. Binnenkort zal reeds een voorberei dende stap in die richting worden gedaan. Vermoedeiyk zal reeds onmid dellijk na Paschen een wetsontwerp tot hervorming van het Pruisische kiesrecht worden Ingediend. De revolutie In Rusland. Te St. Peterburg 2hn Dinsdag op plechtige wyze de socialistische afge vaardigden der Tweede Doema inge haald. Zy hadden 10 jaar in balling schap in Siberil doorgebracht. De Stockholmsche correspondent van de „Lokal Anzelger" hoort „vau betrouwbare zyde" ernstige diagen over de jongste onlusten op de Rus sischo Oostzee vloot. Daarbij zou het linieschip „Paull" zoo ernstig beschadigd zyn, dat herstel langer dan een jaar zou duren. De matrozen hadden niet meer of minder geprobeerd aan het in den grond te boren. By de gevechten aan boord werden alle officieren gedood 1 Verder zou op de „Poltawa" getracht zyn het paDtaerdek „op te blazen". De machinisten van het linieschip „81a wa" hebben den ketel geheel kapot gemaakt. De Russische regeering heeft alle personen die in de omgeving van den Tsaar en de Tsaritsa te Tsarskoje Selo waren, naar de Peter-en-Pauls- vesting laten overbrengen. Het keizer- lyke paar is dus geheel vereenzaamd. Togeiykertyd heeft de wacht van het paleis bevel ontvangen om de bewaking van de gevangenen te ver scherpen en zich, het ochtendbezoek en het bezoek voor den nacht niet medegerekend, driemaal daags ervan te overtuigen, dat de gewszea Tsaar en zyn gemalin in het paleis zyn. Grootvorstin Olga, zuster van den gewezen Tsaar, die onlangs van den prins van Oldenburg gescheiden is, Ia met ritmeester Koelskofshi her trouwd. De officieren van het regi ment hebban dezen daarop verzocht zyn ontslag als officier te nemen, daar zy geen kameraad in hun mid den willen hebben, die met het huis Romanof verwant is. het lokaal der Vereenlging in de Weezefmtraat. en wel op 12 en 14 April a.s. voor de jongste en oudste aspiranten, en op 19 en 21 d. a. v. voor jongste en oudste meisjes. De feesteiykheden zullen bestaaD uit verschillende persooniyke wed- stryden, opgeluisterd door enkele uit te voeren oefeningen. Volgens het Nowoje Wremja, be slaan de bezittingen van den Tsaar, die tot nationaal eigendom verklaard zullen worden, 60 millioen desjatinen (65 millioen H.A.) Vele van zyn bezittingen zyn slecht ontgonnen, goudmynen, die by voor beeld 200 poed zouden kunnen op leveren, brengen maar een vyfde van hun normale productie op. Du nliuvu Russische opperbevelhebber. Generaal Alexejof is tot opperbe velhebber van het Russische leger benoemd. Hij is daarop oimiddeliyk overge gaan tot een beperking vau het hoofdkwartier. Het gevolg hiervan zal zyn, dat het hoofdbestuur voortaan nauwer verbonden is met de voor- loopige regeering. PLAATSELIJK ^iEUWS. aanbeveling te schryven en na een bezoek aan het theater kunnen wy getuigen, dat de film zeer een bezoek loont. Uiteraard kan een fllmvertooning, getrokken uit een roman, die een zielkundig proces weergeeft, niets dan het uiteriyke verloop der geschiedenis weergeven. Als zoodanig laat ons de film dan ook onvoldaanwy zien alleen de handeling der heldin en het waarom biyft onbeantwoord. Dit vooropgesteld kunnen wy met het verloop vrede hebbenhet verhaal, ln drie bedry ven met een voorspel, boeit steeds weer en mist het walgelijk-romantische, dat zoo vaak dezen film eigen is. Een voorspel bevat het eigeniyke zielsprocesde biykbaar ietwat licht zinnige moeder, die zich in de afwezigheid van haar man troost met een ander, echter betrapt wordt door het onverwacht thuiskomen en verjaagd wordt. In de verdere be- bedry ven wikkelt zich het verloop af der geschiedenis en aan het slot komt de boetedoening der zondige vrouw. Dit alles in logisch verband tot elkander. Vrancesca Bertini, een Italiaansche film ster, geeft in dit drama inderdaad prachtig spel. De mimiek en het stille spel moet het by film-voorstellingen altyd doendaarom is menigeen er niet voor geschikt. Gevoelens, stem mingen, hartstochten, die zich op het levend tooneel voor een deel in woor den kunnen omzetten, moeten hier alle in gebarenspel vertolkt worden. La Bertini weet er weg mee en haar dramatiek wordt schier nooit melo dramatisch. Ook de andere vrouwen rollen zyn goedverzorgd; haar doch tertje is in het eerste bedryf opge groeid tot een bekooriykjongmeisje, dat ook haar aandeel vraagt in bet succes van dit apel. Yan demiseen scène is zeer veel werk gemaakt; noemen wy alleen maar het bloemen corso te Nizza en het carnaval, op namen, naar de natuur gemaakt, die op zichzelf al uiterst interessant zya. Ook het laatste tooneel het scheepje op de door de ondergaande zon ver lichte z«e is prachtig, om niet te spreken van zooveel andere wonderen van film techniek. Ter afwisseling wordt een twee- bedryvig blijspel gegeven, dat een diepzinnigen ondergrond heeft: ontevreden veteraan kan een lesje geven aan velen, die ln de oppositie zyn tegen leven en levenslot. Interessante oorlogskiekjes openen het programma: het decoreeren van invaliden, geeft even een kykje op de vreeseiyke realiteit van den oorlog. Kortom, het programma is wel een bezoek naar de Binnenhaven waard. Varaan. „Liefdadigheid naar Ver mogen" te Helder. Jaarverelog over 1916. By het indienen van bet verslag over het jaar 1916, rust op het Be stuur allereerst de plicht, melding te doen van het overiyden van den hooggeachten voorzitter, den beer A. Bommel, in het laatst van Maart Vroeger regelde dat zich zoo on geveer van zelf. Als de man zorgde voor een weekgeld rolde dat wel. Voor geld en goede woorden kan men veel gedaan krygen. Kon men, moest er staanwant tegenwoordig is het zoo niet meer. Goede woorden kunnen nog wat helpen wellicht, geld is niet meer voldoende. Te zorgen dat de pot wat schaft 's middags, is voor menige huismoe der een zware zorg afgezien van de duurte nog. Met de verstrekking van brandstof gaat het in onze gemeente, en in heel het land naar het schynt, bedroevend. Hier en elders zit men soms een week ln de kou. We lazen deze week nog van een groote onderwysinrichting in Noord- Holland waar de kachels al drie weken weg waren omdat er toch geen stooksel was. We begrypen niet hoe de leerlingen, groote, 't er uit hielden. Van een andere gemeente waar de school al eenige weken gesloten is omdat er g69n brandstof is. Op 't platteland, waar geen gas (of electricltelt) is, zit men 's avonds gewoonweg in 't donker. Men be helpt zich met een kaarsje. Als wy hior dus klagen wy zeggen niet dat er geen reden toe is dan mogen we bedenken dat 't elders al niet veel béter is. 't Is anders een merkwaardig iets dat 'a morgens zich verdringen by 't Distributiebureau voor de verschillende loketten (nu van opschriften voorzien). Vrydag werd een half mud cokes gegeven op de achterstallige „bon 17", doch er kwamen er zooveel, dat de voor raad niet voldoende was. Zaterdag de rest en dan kunnen later de letters A, B en C tot Zaan toe, weerkomen. We krygen ook andere brandstof maand. Wanneer? Ja, dat is het hem juist, 't Duurt soms zoo laug. Wy vernamen echter dat we in April krygen 160 ton anthraciet, 90 ton kachelkolen, 60 ton eierbriket- ten. Mondjesmaat of nog niet. „Had je ze maar" zeggen de wachtende lui by de distributieloketten. Enfin, we zullen ze wachten. Maar 't is nu zoo koud en huiverig weer. Over een paar weken - de lente zal toch wel eens komen hebben we ze zóó noodig niet meer. Dan onz9 levensmiddelen hier. „We hebben wel een bonboekje," zoggen de lui, „maar wat kan je er op balen Ze hebben geiyk. Op het distributiebureau vertelde men ons, dat ons rantsoen net zoo groot is als ln andere plaatsen. Alleen hier krygen we grootere hoeveelheden (want 't woord hoekleinheden bestaat niet) 11®*®' vereemging verloor in hem tegelijk. Ba dan door Ijs en... andere bumaaa preeident en een krach, oorzaken wellicht kregen we hierl^Ben eteun bij het behartigen van In het Oude Ltedenhuis waren op 1 Januari 1916 12 manneiyke en 6 vrouwelijke verpleegden. In den loop van het jaar werden opgenomen 4 personen, terwyi er 2 vertrokken. Van de personen, die dit jaar ver pleegd werden, waren 8 Protestant, 10 Roomsch-Katholiek en 2 Oud Katholiek. Er waren geen sterfge vallen onder de verpleegden evenmin ernstige ziektegevallen. Wat de bedeeling aangaat, zoo werd ook ditmaal weder van October 1915 tot eind Maart 1916 en weder van af November 1916 geregeld Woensdagsavonds door twee of drie Bestuursleden zitting gehouden ter uitdeeling van bons voor levensmid delen, enz. Uitgegeven werden: 778 bons h f 0.75 voor levensmiddelen, totaal f 588.50 145 bons f 1.—voor levens middelen, totaal 146.— 8 bons voor versterkende middelen, tot een bedrag van 36.60 8 bons voor brandstoffen, tot een bedrag van 5.15 0 maandbroodbona, t. een bedrag v&n 22.01 De „Zeeland". Het vertrek naar Oost-Indlö van Hr. Ma. pantserdekschip „Zeeland" zal in de eerste helft v&n Mei plaats vinden. Oefening kweekt kunst. Als een vervolg op de feesteiyk- heden ter vieren van het 86-jarig bestaan der Vereenigingen zullen ook voor de onderafdeelingen enkele feestavonden worden voorbereid. Dezo zullen gehouden worden in van 22 Jan. tot 6 Maart vanwege het Ryksdiatributiebureauniets. Toen kwam er weer wat. 2 wagons aardappelen die bevroren waren, althans toen het publiek ze kreeg! Met den naam alleen kan-je nog meDlgeen den schrik op 't ïyf jagen. Maar nu lezers hebben aardappelen. In 14 dagen tyds be middelde den Haag ons 1 millioen kilo. Je kan ook van 't goede te veel krygen. Ja, als ze nog maar goed waren. Het genadigste oordeel, dat we er over hoorden was: drageiyk. Er zyn menschen die ronduit zeg gen ze zijn slecht. Maar die ovor- dryven. In gestampte pot, met uien of wortelen, gaat het. En we hebben of krygen nu eenmaal niet beter. Groente (uien inbegrepen) is er ook genoeg. Dat is twee. En drie Is zouten varkens vleesch. Oek dat is er genoeg en je kan 't ook, als de beide voorgaande artikelen, krygen zonder bon. Dat is er dus. Natuuriyk is er ook zeer veelniet. Versch varkensvleesch volgende week nog niet. Wel krygen we de volgende week kalfsvleesch en wel tegen civielen prijs, 't Zal verkocht worden tegen 40 cent zonder been en 25 eent met been. Echter heel lang zal de verkoop van kalfsvleesch ■iet meer duren. Wy vernamen dat we de volgende week onze nienwe bonboeken zullen kunnen gebruiken. Ir komt ryat (elgenl|k is die er al) er komt gort, vetmaar die zyn er nog niet. Havermout komt niet; de regeering ls teruggekomen op haar voornemen en bestemt bet nu alleen voor zieken e. d. Verpakte havermout mag zonder bon verkocht worden. Erwten zyn ons beloofd. Hier en daar is misschien by een winkelier nog wel een restje gort, erwten enz., doch die mag hy niet verkoopen. Vet mag hy wel verkoopen (geen geeringsvet) maar 't is belangryk duurder. Alles saamgenomen is er dus toch 't een en ander, hebben we voorraad, waaraan we vooreerst niet komen, en is ons nog wat beloofd. We zullen de volgende week zien wat we dan, behalve aardappelen, groente en varkensvleeseh kunnen krygen. Voor de gehuwde militairen die aan boord In de menage zyn, is 't wel een moeiiykheid dat ze thuis op de bonboekjes niet meegerekend worden. Maar een onbiliykheid zien we er niet in. Omdat hun goed thuis gewasschen wordt, zouden ze biliyk- heidshalve voor zeep moeten mee tellen. Voor militairen met een verlof langer dan 4 dagen zullen ook levens middelenbons verstrekt worden. Broodkaarten kunnen militairen met verlof per dag krygen, zoo men weet. Cinema PalaoB. In de Cinema Palace aan de Bin nenhaven wordt deze week d.w.z. van heden tot en met 12 dezer een film vertoond, die bewerkt is naar een roman van Victorién Bardon. Men verzocht ons voor „Odelte" eene de belangen der behoeftigen in de gemeente, en het tegenwoordig be stuur brengt aan zyn nagedachtenis eerbiedige hulde. In de vaoature als bestuurslid, ontstaan door den dood van den heer Bommel, werd niet voorzien, terwyi in zyn plaats als voorzitter den 17den Mei de heerT. Smid werd gekozen. Ia de vacature voer secretaris, ontstaan door ket bedanken van den heer fiibbetz, werd voorzien door de benoeming van den heer A. Slingervoet Ramendt met ingang van 1 Januari 1916, zoodat het bestuur op 81 December 1916 was samengesteld als volgtT. Smid, ▼ooriitter, L. Boon, vice-voorzitter, A. Slingervoet Ramondt, 'secretaris, F. Mulder, le penningmeester, J. Giltjes, 2e penningmeester, K. Vries, H. Grunwsld, terwyi het college van Dames Regentessen van het Oude Liedenhuis evenals het vorige jaar bestond uit de dames: mevr. Smeets-Snel, presidente, mevr. Boon—Beuken kamp,secretaresse, mevr. Oortgjj sen Gyzeiaar, mevr. Kasteiyn—Meyers, mevr. Bok—Juchter, mevr. De Boer Jongkees. Als vertegenwoordiger van de ver eenlglng in den Armenraad werd aangewezen de heer T. Smid. Hier door was eene gunstige samenwerking tusschen beide lichamen verzeken en het is ons hier tevens een groot genoegen, onzen dank uit te spreken voor den gewaardeerden steun, dien L. n. V. heeft mogen ondervinden van den heer L. Rumpff, secretaris ▼an den Armenraad, en die bestond in het verschaffen van talryke inlich tingen omtrent personen, die voor bedoeling of opname in het Oude Liedenhuis in aanmerking kwamen. De taak van de Commissie van Huis bezoek is daardoor zeer aanmerkeiyk verlicht. Tot eerelld van de vereenlging werd in de algemeene vergadering ▼an 4 Juli benoemd ds heer C. D. Zur Mfihlen, te IJmulden, de oprich ter van dt> vereeniging. Eene com missie, bestaande uit de heeren Smid, Mulder en Ramondt, begaf zich 11 November naar IJmulden en over handigde den heer Zur Mfthlen een doer den heer Labeut geteekend eere diploma. f [Eene belangryke verbetering in de regeling der werkzaamheden van het College van Dames-Regentessen voor het Oude Liedenhuia kwam tot stand, doordat de administratie van de door het Bestuur voor het huis beschik baar gestelde gelden geheel en al aan de D. R. werd overgedragen en dit College voortaan jaariyks zoowel eene rekening en verantwoording als eene begrooting by den penningmeester zal indienen. Terwijl voorts aan de D. R. by de regeling van den huis houdelijke n gang van zaken vanh6t O. L.huis meer vryheid van beweging werd gelaten, werd anderzyds meer voeling tusschen het College en het Bestuur mogeiyk gemaakt, doordat de Voorzitter geregeld toegang heeft tot de byeenkomsten van de D. R. Een en ander liet niet na, een invloed ten gunste op de administratie van het huis uit te oefenen. In overleg met de D. R. werd ook door het Bestuur een nieuw Reglement van Orde voor het O. L huis opgemaakt en gedrukt. te zamen f 792.18 Voorts werden verleend 2 rente- looze voorschotten van f 25, die reeds vereffend zyn. De buitengewoone inkomsten be treffende een legaat van f 1045.66 van den heer Dr. en de netto op brengst van eene voorstelling in de Witte Bioscoop, zynde f 86.86. Voorts werd een aandeel h flOOdoor mevr. de wed. W. te Amsterdam geschonken. Het biyft echter steeds meer noodig, te wyzen op de behoef ten van de armen en op de noodza keiykheid zich kleine finantieele of fers te getroosten teneinde den toe stand der kas zoodanig te houden, dat aan de verzorging der oude lie den en aan de ondersteuning der behoeftigen op bevredigende wyze kan worden voldoen. W|j hopen dan ook, dat de kleine opwekking tot steun, die van tyd tot tyd in de plaatseiyke bladen verscheen, aan leiding mag zyn tot ruimere en meer dere giften. De secretaris. A. SLINGERVOET RAMONDT. Haring. Donderdag en Vrydag werden aan den Vischafslag alhier, door trekkers aangebracht resp. 100 en 70 tal haring. De pryzen liepen van f8.60 tot f 11 per tal. Uit het Politierapport. Uit een ongesloten boet van den landbouwer J. T., wonende School- weg no. 94, te Koegras, is des nachts een kluit boter en een stuk rundvleesch, belde ongeveer 2 K.G. zwaar, ontvreemd. Ten nadefle van den landstorm- matroos C. P. ia aan boord van Hr. Ms. „Emma" diefstal van een pyjekker gepleegd. Nlouwo Telefoon-aansluitingen. D. van Dok, Hoofdgr., huiBh. 184 Goedkoop eten, Oostslootstr. G. W. Groen, Havenpl., huish. P S. Groen, Hoofdgr., huish. 20 Ir. M. C. Hoenkamp, Binnenh. 234 G. P. Koens, kruid., Polderw, C. Mathol, Havenpl., huish. 216 A.van Pelt, sig.mag., Kelzerstr. 10* P. Plaatsman, vischh., Nieuwstr. 216 P. C. Rykers, vrachtrydery, Achter Hoofdgr. 217 C. D. de Haes, Plantsoenstr. Erkentelijk veor de vriendelijke hulp ven U, Directie van dit blad, en, als gevolg daarvan, voor da giften die bin nenkwamen, eindigen wij anze campagne veor dit seizoen, maar blijven aller bs< langstelling vragen voor „Liefdadigheid naar Vermogen" BINNENLAND. J. A. Wlardimi. t Op 71 jarigen leeftyd is te Ooster beek overleden de heer J. V. Wierdsma tot ongeveer een jaar geleden presi dent directeur der Holland-Amerika lyn. In 1868 werd hy adelborst le klasse werd in 1867 geplaatst aan boord van het Wachtschip en nam deel aan de blokkade van Atjeb. In 1876 nam hy ontslag als zeeofficier en trad jaar later in dienst de Holland Amerika lyn. Langen tyd maakte hy deel uit der examen commissie voor stuurlieden. Dt eoheepvaart. Glsternamiddag z|Jn de stoomsche pen „Westerdyk" en „Maartensdyk", van de Holland—Amerika-iyn. van Rotterdam naar New-York vertrok ken. 0» „(II»" binnen mot aohlpbrauko- llagon Gisteren arriveerde te IJmulden het Ned. stoomschip „Clio" van New-York, met circa 460o ton male en lynkoeken, geconsigneerd aan onze Regeering. Anderhalve maand werd dit stoom schip ln de haven van Falmouth opgehouden en deed de overtocht naar Nederland op eigen risico. Er is echter niets byzonders gedurende de vaart door het onveilige gebied voorgevallen. Te Falmouth werden 7 opvarende van getorpedeerde Nederlandsche schepen, t.w. 8 van de „Gaasterland" en 4 van de „Kernland" welke sche pen, zooals bekend, tot de zeven tot zioken gebrachte Ned. koopvaarders behoorden, opgenomen. Dior een Nadorlaadaeh atoom- aoblp gered. Men meldt uit IJmuiden Door het vrachtstoomschip „Bor- neo" van de My. Nederland, dat 27 Februari van New-York via Halifax naar Amsterdam vertrok en do route benoorden Schotland ondernam, zyn, volgens draadloos bericht, alle opva renden van bet Deensche, te Kopen hagen thuisbehoorend en vermoedeiyk tot zinken gebrachte stoomschip _Esther", gered. In het Noordelyk gedeelte der Noordzee werden de DeeuBche schipbreukelingen in twee scheepsboeten dry vende gevonden en aan boord van de „Borneo" opgeno men. Alvorens door de „Borneo" te zyn opgenomen, hebben de schipbreu kelingen vyf dagen in do open booten op zee rondgezwalkt en ontzettend van de koude geleden. De meeaten hunner verkeerenin zulk een toestand, dat de gezagvoerder van de „Borneo" draadleos geneeskundige hulp uit LJmuiden heeft aangevraagd. Da gazonkan Reilafboot „Traviar". Volgens ontvangen berichten zou de „Trevier" nog niet zyn gezonken. Het schip werd Donderdagmorgen nog ten anker liggend gezien op 24 myien Noord (magnetisch) van het vuurschip Maas. De „La Camplne". Men zal zich herinneren dat by het in den grond boren van dit tank schip „La Gampine" tusschen den kapitein van het schip en den duikboot commandant verschil van meening heerschte over de plaats waar men zich bevond. De duikbootcomman dant nam zyn meening, n.1. dat het schip zich iu het geblokkeerde gebied bevond, als juist aan en boorde het schip in den grond. Donderdag deed de Raad voor do Scheepvaart to Amsterdam uitspraak in dit geval. Medegedeeld werd dat uit het onderzoek was gebleken, dat de „La Campine" zich op het oogen blik dat de duikboot begon te schieten, bevond buiten het door de Buitsehe regeering aangegeven blokkadegebied. De observaties op 18 Maart to 8.80 genomen geven daaromtrent zeker heid; immers zy zyn genomen by heldere kim en scherpe zon door den kapiteiu en den eerste stuurman ieder afzonderiyk, terwyi twee tydmeters aan boord waron die, voor het ver- .trek waren gecontroleerd en onderling niet noemenswaard verschilden. Zelfs indien de breedte niet juist was maar Noordelyker, zooals door den com mandant van de duikboot is opgo- geven, zou de „La Campine" zich nog verder buitou het blokkadegebied hebben bevonden dan het bestek aanwees. Het bestek van 50 gr. 20 min. N.B. en 3 gr. 25 min. O.L. gelijk door den duikbootcommandant opgegeven kan niet juist geweest zyn. Voor het nemen van een bestek is weinig gelegenheid aan boord van duik booten die laag op het water liggen, vaak onder water zyn en telkens van koers en vaart veranderen. De juistheid van een bestek, indien ver kregen, is dus weinig betrouwbaar en zeker niet wanneer het in zoo belangryke mate afwykt van een bestek als op de „La Campine" ver kregen. De trawler Oceanlc. De naby Petten gestrande stoom trawler IJM 258 (Oceanic) is dooi den stoomtrawler LJM. 168 (Odin) vlot en heden hier in de haven go- bracht. Terpadebooten. Viydag werden benoorden Ameland een zestal torpedobooten gezien. Da oantrala keukan ta Lelden. Na het vaartje dat de gemeeu- sohappeiyke keuken den eersteu dag te Leiden nam, toen byna 1400 por ties werden afgehaald, is de bülang- stelüng gaandeweg verminderd, zoo dat gedurende de eerste vier dégen van deze week in het geheel slechts 8500 porties werden afgeleverd. Do erwtensoep van den eersten dag viel niet byzonder in den smaak, doordat de erwten te hard waren. Ook is men nog niet gewend aan den gestampten pot. Toch is het voedsel niet alleen van goede kwalitoit, doch eok smakelijk. Een leeemotlof In beslag genomen. Aan het station te Venlo hebben visiteerende ambtenaren Woensdag avond een Duitsche locomotief met een pakwagen in beslag genomen op vermoeden, dat zy dienstig waron gemaakt om verboden goed uit to voeren. Zoowel op de machine als in den wagen waren heimeiyk verbor gen chocolade, spek en andere artike len tot een totaal gewicht van onge veer honderd kilogram. Het begelei dend spoorwegpersoneel ia in voor- loopige hechtenis gesteld. Tagan HuuropdrIJving Tot Burg. en Weth. vau Schagen is reeds het verzoek gericht om zoo dra mogeiyk een huurcommlssie te benoemen. In het verzoek wordt ge wezen op het feit dat thans door buiseigenaren de weningen van lagere huurwaarden (arbeidswoningen) wor den opgeslagen. Als dezo huurcom- missle is ingesteld, zal zoo men weet door de huiseigenaren zender toe stemming dior huur commissie de huur niet kunnen worden opgeslagen. Ook over huren na 1 Jan. 1916 ver hoogd zal deze buurcom missie ton beslissing nemen. Ook hier is in den jongaten Raad door den heer De Zwart reeds aan B. en W. hot verzoek gericht een dergeiyke commissie int est ellen on heeft de Burgemeester daarvan toe zegging gedaan. Schip In brand gevlogen. Het motor-visschersvaartuig IJ.M. 319 „Edine", liggende in de Berghaven te IJmuiden, la in brand gevlogen. Tydens het schoonmaken van den inotor ontstond, een ontploffing, die den brand ten gevolge had; Door den luchtdruk werd de persoon, die mot de schoonmaak bezig was, eonige meters weggeslingerd, waardoor hy lichte kneuzingen opliep. Do motor boot, die geheel van hout is, brandde totaal uit. Brand (a Heerlen. Verdacht den brand iu de drukkerij van de Nieuwe Limb. Koerier te hebben aangestoken is aangehouden zekere H. 17 jaar oud, werkzaam cp die drukkery. De jongen schijnt niet geheel nor maal te zyn. Tydens do; brand zoide b|j: „Het brandt niet zoo mooi als by Merkelbach" (de hoeve aan den Lindenweg, die den dsg te voren afbrandde). Meerdere dergeiyke uit drukkingen en z|jn vreemde manier van doen, gaven de politie aanleiding hom te arreoteeren. By het daarop eigende verhoor, bekende by zoowel dezen brand als dien by Merkolbaeh to hebben aangestoken. Duitsche deserteurs. Burgemeester van Reenen deelde in den Raad der gemeente Bergen

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5