COURANT De heer J. Spruit contra de gemeente Helder. DONDERDAG 19 APRIL 1917 4SeJAARGANG Op pagina 4 van Ut blad Is opgenomen 1. Ingezonden. 2. Feuilleton, anz. In ons nummer Tan Zaterdag 24 Maart hebben wij de schrifieiyke gedachtenwisseling opgenomen, ge- voord tusschen den Burgemeester en den heer J. Spruit, aannemer, be treffende het vernieuwen van een zinker ia de Fabriekagracht ten be hoeve van de Gemeente-Waterleiding. Misschien heeft de lezer by die lectuur zijn oogen uitgewreven om to zien of hij inderdaad goed gelezen had;,althans ona ia het zoo gegaan. Inderdaad bleek uit die stukken, dat de heer Spruit, lid van d6n Raad der gemeente, voor de behartiging van welker belangen hy indertijd een eed heeft afgelegd, voornemens ia voor een waardeloos bezit, ongeveer f7000.- uit de gemeentekas te eischeD. Wij hadden het voornemen, reeds dadelijk de handelwljee van den heer Spruit aan de kaak te stellen, doch wij vonden het in het belang der gemeente raadzaam daar mede ie wachten. Wij, waren nog zoo onnoozel te veronderstellen,-dat de heer Spruit in een booze bui ge handeld had en vermoedelijk ge hoord het oordeel van dezen en genen tot bezinning zou zijn gekomen, en genoegen had genomen met een excuus van den Burgemeester of pro forma met een geringe af koopsom Tan zijn-waardeloos eigen domsrecht. Uit het prae advies van B. en W. in ons vorig nummer blijkt nu echter, dat de heer Spruit zijn eischen ge heel en al handhaaft, en dat B. en W. mitsdien aan den Raad voorstellen, daarover te gaan proeedeeren. Wij zullen, tot recht begrip van de zaak, den toestand even uiteenzetten. De heeren Janzen bezaten vroeger, tezamen met de familie Oortgijssn,, het eigendomsrecht over een gedeelte der Fabriekagracht, kadastraal bekend als sectie C no. 5788, Door dit gedeelte Fabriéksgracbt is indertijd een zinker gelegd, ten behoeve van de water leiding. Deze zinker had herstel noodig, en, daar hoegenaamd geene belangen geschaad werden, noch van de familie Oortgijsen, noch van dan mede eigenaar, en bovendien de hear ODrtgijaan, die altijd voor de familie Janzen beslist, geon bezwa ren maakte, werd met de werkzaam heden, die ten algemeenen nutte noodig waren, ee'n aanvang gemaakt. Wat blijkt nu? Dat het aandeel der familie Janzen overgegaan is op den heer J. Spruit. Men zou denken, dat dit geen verschil maakt, dat toch die toestemming ook gold voor den heer Spruit, maar wie zoo denkt kent dezen geachten heer niet. De heer Spruit zag in dit geval een prachtigen casus belli, en schreef hot volgende briefje aan den Burge meester. WelBd. GeStr. Heer. In de Fabrleksgraeht schijnt door de Gemeente iets te worden ge maakt, waarvan mij niets bekend is- omtrent eenige toezegging daartoe. Ik verzoek U derhalve in mijn eigendom niets te doen aanbrengen dan na behoorlijke overeenkomst en kan deze handeling niet toelaten. Hoogachtend UEd. dw. J. SrnuiT. De Burgemeester, die in deze dagen waarlijk andere belangen heefc te bohartigen dan die van den heer Spruit privé, legde dit schrijven acht dagen opzij zonder, het te beant woorden. Acht dagen, zegge één geheele week. Nu kpmt het niet te pas, dat een burgomeestervan eene gemeente een raadslid acht heele dagen op. antwoord laat wachten, vooral niet, wanneer dat raadslid een dergelijk beleefd briefje geschre ven heefb als de heer Spruit aan den burgemeester deed. Én zoo is het dan ook wel te begrijpen, dat de heer Spruit, onder de zinspreuk «recht is recht", acht dagen later, zijnde den zeven-en-twintigsten Ja nuari 1917 de Gemeente. Helder som- mesrde bij deurwaardera-exploit «om de werkzaamheden ten behoeve van voormelden zinker oogenblikkeiyk te «taken, te, niet te doen alles wat t.on behoeve van dien zinker in de Fabriekagracht voormeld reeds Ib gedaan en alles op het terrein te herstellen, In den toestand vóór die werkzaamheden waren begonnen." Verder werd de gemeente gesom meerd om binnen acht dagen de «fabrieksriolen der gasfabriek, voor zoover die liggen door het Oostelijk talud van zyn mede eigendom, daar uit te verwijderen, en al die maat regelen te nemen, waardoor het water der gasfabriek niet meer afvloeit in voormelde Fabriekagracht". Nietwaar, twee eisohen die regel- recht beoogden het zuivere belang van de gemeente? Hierop antwoordde de Burgemees ter dd. 1 Februari, dat by, zooals wij boven reeds,.zeiden, o verkropt was met werkzaamheden, In het bizonder wegens de distributie, en daarom het schrijven van den heer Spruit niet dadelijk had beantwoord, te meer niet, omdat het hier een zaak betrof, waarbij geen enkel materieel belang van den heer Spruit betrokken was. De Burgemeester vroeg verder in zijn brief omoverleg en besprekingen daar te gqeder trouw was begonnen ruot de werkzaamheden, en de ge meente niet wist, dat toestemming van den heer S- noodig was. Hierop antwoordde heer Spruit niet, en toen do Burgemeester hem eenigen tijd daarna vroeg«Hoe staat het met dl© kweBtie, kunnen we daarover niet eens praten? was het antwoord van den heer Spruit«Burgemeester, laten we dat liever schriftelijk doen". De h6er Spruit echter antwoordde niet Den 20sten Februari zond de heer Spruit weder een exploit aan de ge meente, haar dagvaardende voor de Alkmaarsche rechtbank. De Burge meester, aan wien dit exploit betee- kend werd, was stom-verbaasdZEd. Achtbare wachtte nog op de schrif telijke mededeelingen van den heer Spruit Toen nu Burgemeester en Wet houders begrepen, dat het ernst werd, schreven zij aan den heer Spruit een brief, waarin zij vroegen zijn rechten op den eigendom aan do gemeente te willen afstaan, alsook de prijs daarvoor. En de heer Spruit, als goedzaken man, liet door zijn advocaat ant woorden, dat het goed was: f 2.50 psr Ma. zou de gemeente hebben te betalen, dat is f 6912.50 in totaal. Hier wrijft de lezer zijn oogen uit, om te zien of het wel goed is wat er staat; of wel waarlijk de heer Spruit voor een aandeel in zijn Fa briekagracht, voor iets, das hem jaarlijks komt to staan op onkosten wegens onderhoud, dus feitelijk e;n lastpost is, de exorbitante «om van bijna f 7000.— durft te vragen. Nu moet de lezer de situatie goed begrijpen. De heer Spruit doet ver moedelijk niets onwettigs. Integen deel, de gemeente, die hier werkzaam heden verrichtte In eens andera eigen dom, zonder diens toestemming te vragen daartoe, is in verzuim. Eu de heer Spruit, pienter zakenman als hij is, zou dan ook geene actie zijn bc gonnen als hij niet veronderstelde gelijk te krijgen. Maar de vraag rijst of een lid van den Raad, die op dergelijke wijze, in deze tijden van nood en ontbering, van do hem toevallig geboden ge legenheid, die een gemeentebestuur, te goeder trouw hem biedt, een zoo danig misbruik maakt als de heer Spruit, - de vraag rijst, zeggen wij, of een dergelijk lid langer in den Raad dient té worden getolereerd. De kosten van distributiewet, van administratieven rompslomp voor de gemeenten stijgen schier dagelijks, de gemeente Helder zit in zwaren nood, dien zy op geenerl6i wijze weet te lenigen. Ea zonder blikken of blozen durft de heer Spruit, die 7 Sept. 1915 bij God almachtig, dien hij, krachtens zijn politiek program, erkent in het staatsgezag, gezworen heeft de belangen dsr gemeente «met al zijn vermogen te zuilen voorstaan en bevorderen" zonder Wikken of blozen durft hy de ge meente f 2.60 per M.8 te vragen voorja, waarvoor eigenlijk Yoor een recht, een abstractie, waarmee hy bovendien, zonder toestemming en medewerking van zijn mede eigenaar feitelijk niets beginnen kan. Wij willen hier, aan den vooravond van eene Raadsvergadering, openlijk onze verachting uitspreken over een dergeiyke handelwijze, en wij hop9n, dat in dezelfde zitting van den Raad onomwonden zal worden gezegd dat hy de belangen van onze gemeen schap nief heeft behartigd en dat hij niet het recht heeft langer in dit College zitting te blijven nemen. Ot ItgarbtrleMen van .16 en 17 April. Na de Engelschen zijn thans dus de Franschen een geducht offonsief begonnen tegen een der draaipunten van den Duitschen terugtocht. Na een geweldige artillerievoorbereiding, die verscheidene dagan had geduurd, gingen zij ever een front van 40 E.M. tusschen Seissens en Reims tot den aanval over. Do Duitsehe stellingen werden vermeesterd en meer dan 10.000 gevangenen gemaakt. Even als by den aanval der Engelschen zal dit groete aantal gevangenen wel zijE oorzaak hebben in het feit, dat de zich in ondergrondsche schuil plaatsen bevindende Suitaehers, niet tydig te veorsehyn konden komen. De Fransehon vermeesterden de eerste Duitsehe linie tusschen Sois- soes en Craonne en verder Oostelijk, ten Z. vai Juvlncourt ook de tweede vijandelijke linie. Verder trokken zy over het Aisne-kasaal, terwijl z(j meer naar het tusschen Loivre en Courcf het kanaal bereikten. Deze vorderingen zijn vooral van belang, omdat deze liggen in de richting van de Duitsehe posities op de Brimont-hoogte, van waaruit steeds Reima gebombardeerd kan worden. Het tweede Duiteche bericht o?er den geweldigen strijd luidt: Aan de Aiane is een der groetate veldslagen van dezen geweldigen oorlog en daarmee van de wereldgeschiedenis aan den gaag. Sedert 6 April hield de vuurvoor- bereiding met artillerie en at ij n wer pers onafgebroken aan, waardoor de Franschen met een bombardement, dat wat duur, massa van materiaal en hevigheid betreft zijn wedergade niet had, onze batterijen onmachtig tot vechten ea onze troepen murw trachtten te slaan. In den vroegen ochtend van 16 April begon van Boupir aan de Aisne tot Betheny, ten Noorden van Reims, de over een front van 46 K.M. met geweldige kraeht, door sterke infan- terie-strijdkrachten uitgevoerde en door opvoering van reserves ver sterkte, in diepe gelederen onder- nomon doorbraak aanval van de Franschen. 's Namiddags wierp de Franschman nieuwe massa's in het gevecht en voerde krachtige zy aanvallen tegen ons front tusschen de Oise en Oondé a/d Aisne uit. Wegens het herhaalde vuurgevecht, dat ae stellingen slecht en breede en diepe trechterveldén doet ontst&a, is de verdediging van een vaste linie niet meer mogelijk. De strijd gaat niet meer om een linie, maar om heel een diep geficheloneerde vèrdedigingszone. Zoo golft de wor steling om de voorste stellingen heen en weer, met het doel om, zelfs als daarby eorlogsmaterieel verloren gaat, de levende krachten te spareu en den vyaud door zware verliezen aan dooden en gewonden op beslissende wijze te verzwakken. Beze taak is dank zij de voor treffelijke leiding eri schitterende dapperheid vervuld. Maandag is de groote doorbraak poging van de Franschen, waarvan het doel zeer ver gesteld was, mis lukt, zijn de verliezen van den vijand aan dooden en gowondeu zeer zwaar en raim 2100 gevangenen in onze handen gevallen. Waar de vyaud op enkele plaatsen in onze. linie binnengedrongen is, wordt nog gestreden. Nieuwe aanvallen van den vyand zijn te verwachten. Dinsdagochtend is de strijd in Champagne tusschen Prunay Auborive ontbrand. Het slagveld strekt zich daardoor uit van de Oise tot in Champagne. De troepen zien de komende zware gevechten vol vertrouwen tegemoet. Da Franschen hebben het aan de Aisne zwaarder te verantwoorden gehad, dan de Eogelsehen bjj Atrecht. De mededeeling in het Franscho com muniqué, dat de Duitachers een groete troepenmacht en sterke artilleriemas sa's achter het geweldig btatookte front hadden samengetrokken, we68 reeds op dat de gevechten hard nekkiger, blosdiger en dus verlies- rljker zullen zyn geweest dan aan het frent by Atrecht. Hierop wijst ook het Duitsehe bericht, waar hst zegt dat de verliezen aan dooden en gewonden van den vijand zeer zwaar waren. Het verlies van 2100 man aan gevangen by den aanvaller, geeft ook aan, dat de tegenstand verbitterd moot z^n geweest. Van belang is de mededeeling dat ook in Champagne, tuaschen Prunay en Auberive de strijd is ontbrand. Aansluitend bjj het Engelsche front wordt dus thans de stryd gevoerd van de Oise tot in Champagne. Het Duitsehe avondbericht, zeowel als het Fransche middagcommuniqué van de 17en geven aan dat een pauze is ingetreden. De aanval werd niet herhaald. Daarentegen werd ter weers zijden van Auberive verbitterd ge vochten. Een uitslag van deze ge vechten is nog niet bekend. Hat Fransobe bericht geeft aan, dat da veroverde stellingen versterkt en tegen-aanvallen der Dultsehers afgeslagen werden. Aan het front ten N. van St.Quentin ia de str§d ook verflauwd. Wel heb ben kleine geveehten plaats doch over een groote frontbreedte onder nomen aanvallen biyven uit. Niet onwaarsck|niyk is het dat do Eogel- sehen hun artillerie weder naar voren brengen om dan opnieuw hun slag te slaan. Het Eagelsche communiqué van den 17en maakt melding van oenige terreinwinst in de streek van Epóby. De Engelschen vermeesterden hier de Tombois-hocvo, en maakten vorde ringen op het hoog gelegen terrein ten N.O. van het station van Epéhy. Een aantal Dultsehers werd gevangen genomen. Het totaal aantal gevange nen bedraagt thans meer daa 14.000. Het aantal buitgemaakte kanonaen steeg tot 194. Welk een bloedig en onmenscheljjk karakter de strijd soms aanneemt blijkt uit een bericht van den En gelschen oorlogscorrespondent Philip Gibbs. Men zal zich herinneren, dat het dorp Lagnleourt, dat door de Australische treepen was bezet, tyde- ïyk door do Duitsobers was hernomen. De nieuws linies der Duitscbers zijn van sterke prikkeldraad-versperringen voorzien, en van daaruit ondernamen zy hun tegenaanval. De sterke aanval bad aanvankelijk succes. De Austra liërs werden teruggeworpen, doch de officieren bereidden dadeiyk een aan val voor, om de Duitsehers weder te verdryven. Ds gevechten die nu volgden noemt Gibbs een der bloedig ste episoden. Da Australiërs stormden vooruit ea noodzaakten de Duitsehers terug te trekken. Daarby worden zy gedwongen, terug te gaan op een linie, die schuin op de richting stond waarin zy waren opgedrongen. Terzelfder tyd openden 'onze batte rijen het vuur op hen. Terwjjl zü meer en meer in verwarring op hun oude linies toeliepen, trof hen da grootste ramp, want zy zagen zich den weg afgesneden door hun eigen prikkel draadversperringen. De Australische infanterie kon toen van haar geweren een ruim gebruik maken en vuurde in de dicht opeengepakte massa, waar elk schct raak was. De Pruisen deden wanhopige pogingen om de versperringen door te snyden, er overheen te klimmen of er onder door te kruipenzy vloekten en kermden, liepen op en neer tot zy dood neer vielen. Da Australiërs vuurden deor tot elk 100 schoten had gelost. Meer dan 1500 ïyken van Duitscbers liggen by Lagnleourt op het gevechtsveld. Veel gevangenen, gewond en onge- wond, zyn ons in handen gevallen. Zij behoeren tot 6 Pruisische regi menten. Deze slachting by Lagnicourt is de ergste episode in de geschiedenis van de Pruisische garde. Op de overige laropeesehe fronten hadden geen gebeurtenissen van be lang plaats. OphetRcemeensche front werd een aanval derCentralen by Botochou afgeslagen, terwyi van Italiaansche zyde melding wordt ge maakt van het afslaan van eenige overvallen op verschillende punten van het front. Uit Mesopotamie wordt ge meld, dat de Eagelschen Maandag in een nachteiyken marech langs den rechter-Tigrisoever oprukten, tot op ruim 2 K.M. van de stelling, die door do Turken was ingenomen, ltr dekking van het station Iataboels, aan den spoorweg Bagdad-Amara. Zonder tegenstand te bieden trokken de Turken terug. Hei Oostenrgktchi vrede: eenbod. Het Eogelaehe blad .Manchester Guardian" weet te vertellen, dat er goede reden is om aan te nemen, dat Oostenrijk, tegeiyk mot de verklaring in de pers, aan Rusland een formeel vredesaanbod zou hebben gedaan. Dit zou geschied z|n door bemiddeling van Nederland. 0: staking te Barlljn. Volgens Buitscho bladen is by de stakingen nergens de orde verstoord. Maandag bedroeg het aantal stakers ongeveer 185.000. Hun eJschen waren tweeledigle. waarborgen dat het verminderde broodrantsoen behoorlijk door vleeach en aardappelen zal worden vervangen en Se. algomeon kiesrecht in Pruisen. De .yorwirts" zegt, dat als dorde factor der staking ongetwijfeld het sterke verlangen naar vrede onder het volk een rol speelt.. Na de laatste verklaringen der Duitsehe en O.-H. regeering bestaat echter algemeen de hoop, dat de politiek der eentralen nu werkelijk op den weg is, die binnen afzisnbaren tyd tot vrede zal leiden. Vredesbetoogingen kunnen dus thans ni«t tegen de regeering worden uitgelegd. Volgens een bericht van Dinsdag uit Berlyn, was de staking reeds weder aan het verloopen. De revolutie In Rusland. Generaal Alexejaf, die sedert hot uitbreken van de revolutie met het tydelyk opperbevel over alle Russi sche legers was belast, is thans definitief als zoodanig benoemd. Naar een uit St. Petersburg te Bazel ontvangen bericht meldt, heeft het algemeen congres der comité's van arbeiders- en soldaten-afgevaar digden uit geheel Rusland Zondag avond zyn beraadslagingen omtrent de. houding, jegens de voorloopige regeering aan te nemen, geöindigd. Met eenparigheid van stemmen werd een motie aao genomen, waarin orkend wordt, dat do regeering de aanvaarde verplichtingen tot dusverre trouw vervult, en waarin de geheele revolutionaire democratie van Rus land wordt uitgenoodigd, zich om den Raad van arbeiders-en soldaten afgevaardigden te scharen, welke het middelpunt der georganiseerde demo cratische krachten vormt en alleen in staat is, de veroveringen der revo lutie te bestendigen. Toorts werd de noodzabeiykheid erkend, op de voorloopige regeering in te werken, ten einde haar to bo wegen tot een zoo krachtig mogelijke bestryding der anti-rovolutionnaire elemea.ten. De voorloopige regeering werd ten slotte uitgenoodigd, het geheele leven ia Rusland tor verde- mocratise6ren en een gemeenschap pelijken vrede zonder annexaties en schadeloosstellingen voor te bereiden, op den grondslag dsr vrije nationale ontwikkeling der volken. Revolutla In Briekanland. Volgens berichten van den corres pondent van het Hbl. te Lausanae, zou iu Griekenland binnenkort, evenals in Rusland, een anti-dyna stieke revolutie uitbreken. Dezelfde diplomatieke persooniykheid aoo meldt de corr. die mij in de maand Januari volkomen terecht punt voor punt het verloop der toen door hem op handen verklaarde Russische revolutie veorspelde,kondigt mg thans aan, dat in Griekenland een dergelijke anti-dyna8tische revolutie op het punt staat uit to breken. De Venizslistische party is daar zeer veel talrijker dan men op hot eerste oog donken zoude, flet gezag van koning Koastantyn wordt enkel nog opgehouden door... de latente, heswei de koning pro- Duitsch is. Er bevinden zich name lijk by de Entente elementen, die de krachtige ontwikkeling van eenliba- raai Griekenland onder Venizelös vreezen, en lievér een verdeeld land zien, ja eon verduitacht land, zoo het slechts in conservatieve kluisters liggen biyft. (De correspondent heeft hier het oog op Rusland onder het oude regime - dat tot eiken prijs stichting van een republiek op den Balkan wilde tegenhouden, en op Itallö, dat in een sterk Griekenland een bedreiging ziet). Mya zegsman meent evenwel te weten dat do diplomatieke actie van Venizelös geholpen door de ge beurtenissen in Rusland er'vrywel in geslaagd is, deze zelfzuchtige anomalie, welke zich vooral tydens de conferentie te Rome gelden deed, thans voor goed te elimineeren uit den raad der Entente, die meer en meer tot eene eenvoudiger en dus gezonder politiek terugkomt. Eon van de eersten, die dit merken zullen, is Konstantyn. Merkwaardig is het plotseling zwygen van heel het koor der luid ruchtige anti-Venizeliaansche' pers van Italid, evenals vogels vóór het barstend onweder. Van meer dan éóne zyde, ten nauwste by de Grieksche politiek betrokken, verneem ik, dat men zich op ernstige gebeurtenissen kan voorbereiden. Hit deserteurs-gevaar. Er is reeds veel geklaagd over de slechte elementen onder do deserteurs die on3 land binnenkomen, onwaar- van velen zich niet ontzien, de men- schen, die hen opnemen, te berooven. Anderen geven door hun smokkelen onze commiezen handen vol werk. Niet alleen in ona land is dit echter het geval. Ook Zwitserland heeft met de deserteurs veel last, zelfs, naar de correspondent van het Hbl. te Lausanne meldt, neg"tneer dan ons land. Naar deze correspondent mededeelt, heeft Zwitserland volgons den offi- cieusen „Bund" op het cogenblik pl.m. 12.000 vreemde deserteurs op zyn gebied, een getal, dat nog steeds snel groeit. Voor het meerendeel zyn het Itali anen; vandaar do wanhopige pogin gen, - welke Italié doet om dezen stroom van deserteurs to keeren. Da Zwitserscho regeeribg beklaagt zich bitter over de hoogs onkosten, waarop zy gejaagd wordt door het toezicht op dit ongowonsebte element, en wegens hot onderhoud in de ge vangenissen on strafkolonies van de vele misdadigers, die men er onder vindt. BINNENLAND. Onza graanaohapen. Naar aanleiding v&u een bericht in de «Times", volgens hetwelk de Engelsche regeer in g besloten heeft onze te Halifax liggende graan- schepan toe te staan naar Nederland te vertrekken zonder een Britsche haven aan te doen, verneemt hot Haagsch Gorrespondentiebureau van welingelichte zyde, dat hiermede gedoeld wordt op onzo schepen, welke met tarwe geladen zyn. Im mera, schepen mot mais en ander veevoeder, evenals sehepen welke met kunstmest geladen zyn, konden reeds eerder Halifax verlaten. Omtrent het tydatip van aankomst van de schepoa, welke regoerings- terwe vervoeren, was hier te lande tot heden echter nog geea zekerheid, hoewel het in de «Times" vermelde besluit van de Engelsche regeering reeds ongeveer een week oud is. Door ean duikboot besobotan. De beug3loep M.A. 145 «Noordster", welk vaartuig Donderdag 5 April van IJmuiden ter uitoefening der baug- viBscherij uitvoer, keerde Dinsdag uit zee in de haven van Umuiden terug en rapporteerde, door een duikboot op de Noordzee te zyn beschoten. Omtrent dezen duikboofcaanval ver neemt het „Hbl." de volgende bij zonderheden. De „Noordster" stak 6 April van IJmuidon in zee. Tot op Maandag 9 April (tweeden Paaschdag) was men in het uitoefenen van het bedryf niet gestoord geworden, doch in den na middag van dien dag had man een beschieting van een duikboot te door staan. Door de duikboot, dia zich op geruimen afstand van de „Noordster" bevond, zoódat de visacherlieden ter nauwernood dan aanvaller bemerkten^ werden eanige scboten in do richting van het vaartuig g6loat. Daze schoten troffen echter geen doel en kwamen voor en achter het schip in het water tot ontploffing. Nadat de schipper en zyn mede-opvarenden uit de geloste schoten begrepen hadden, dat zy door een duikboot worden aangevallen, werd onmiddellijk zeil geminderd en zooveel mogeiyk gestopt. In de scheepsboot namen eenige dor vis- scherlieden plaats cn roeiden naar de plaats waar de duikboot zich ophield, om don commandant inzage te geven van de scheepspapieren. Na ongeveer een uur hard roeien bereikte men de duikboot, doch men kon met geen mogeiykheid langszy van het vaartuig komen, daar de zee zeer ruw was, zoodat inzien van de papieren uitgesleten was. Men poogde de duikboot echtor zoo dicht mogelyk to naderen. Een der officieren riep de visscherlieden eenige woorden toe, doch daar dezo hem niet verstonden, nam 6enige oogenblikken later een der andere opvarenden van de duik boot hot woord en vroeg in zuiver Hollandsch aan de risachera, of zij wel wisten dat zy zi6h in hot ver boden gebied ophielden. Van do saheepsboot deelde men mede, dit niet te weten en dat het, zoo dit zoo mocht zijn, aan het slechte weer der laatste dagen te wyten was, daar mes daardoor «enigszins uit het vrijs gebied geraakt kon zyn. Na verschillende onderhandelingen kreeg men toestemming naar boord terug to gaan on de reis voort te zetten. Do duikboot verdween daarop zeer spoedig, zonder een vlag tot aanduiding van haar nationaliteit aan de visschcrs te toonen. Het schip ▼eerde ook geen nummer, zoojlatmen niet weet. of man met een Duitsehe of met een Brltsche duikboot te doen had gehad, daar do visschers steeds in zuiver Nederlandsch van de duik boot waren toegesproken. Veronder steld wordt echter, dat hot een Duitsehe duikboot goweest is. Waar- schyniyk hoeft het feit, dat de sehip per van de «Noordster" by de aan houding zleh met zyn schip slechts even binnen do grens ophield en de verklaring, dat het slechte weer oor zaak zou zyn, den «ommandant er toe bewogen het Noderlandsche vis schersvaartuig voor den ondergang te vrywaren. Direct na de verkregen toestemming keerde de scheepsboot naar de „Noord ster" terug en zette men, blijde er zoo genadig te z\jn afgkomen, de reis zonder verdere wederwaardigheden voort. Kertesono staat, -evenals een gedeelte Holland hebben gemoend hunne van de stad Kediri, onder water. I goedkeuring te moeten onthouden aan de begrooting der gemeente voor "a'amoang. het dienstjaar 1917. Uit Soerabaja wordt dd. 14 April I Hunne bezwaren richten zich tegen geseindDe politieke toestand is nog I dan onder volgnummer 61 uitgetrok- niet gunstig in Oaloe Ra was. De be ken post van f 76000. wegens „Be volking weigert diensten te verrichten voor het mynwezen. De betaling der belastingen gaat slecht. Er is nog altijd een sterke troepenmacht. De Teyier-zaak. Do Haarlemsche Rechtbank, Dins dag uitspraak doende in de Teyler- zaak, verklaarde de dagvaarding nie tig omdat niet is gebleken in welke hoedanigheid eischer procedeert. Over da grens gekomen. Te Maastricht zijn Maandag Russische officieren aangekomen, w.o. een generaal, die uit Keuleu waren ontvlucht, zy hadden 80 K.M. moeten loopen voor zy de grens bereikten. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeenteraad. Uitbreiding der Waterleiding. In den loop van het vorigjaar werd door den Directeur van 'a Byks werf alhier met B. en W. in overleg go treden nopens de eventueele levering van duinwater ten behoeve van een op de werf te stichten Marino zwembad. Bedoelde onderhandelingen werden gevoerd op den grondslag, dat de beneden verdieping van het te stichten zwembad als volks en schoolbad zou worden ingericht; dat de gemeente het voor hst zwembad beneodigde water gedeelteiyk kosteloos, gedeel- telyk tegen verminderd tarief, zou leveren, terwijl het Rfik in de laatste plaats bedoelde badinrichting aan de gemeente in beheer zou afstaan en bovendien het benoodigde badwater, tot een bepaalde hoeveelheid, zonder berekening van kosten, daarboven tegen een geringe vergoeding, op badtemperatuur verwarmen aou. Korten tyd daarna werd door den Vice Admiraal, Commandant der Stel ling van don Helder op een bepaald© uitbreiding der waterleiding aange drongen. Uit het te dezer zake door den Directeur van Gasfabriek en Water leiding uitgebracht rapport bleek, dat de gedachte uitvoering der zwem badinrichting gerekend moet ■werden op een gemiddeld waterver bruik van 1200 M*. per week in de zomermaanden en 800 M'. per week in de wintermaanden en op een jaarverbruik van rond 58,000 M8. Met het oog op deze betrekkelijk zeer groote hoeveelheid hebben B. en W. gemeend den Directeur van het Rijksbureau voer Drinkwatervoorzie ning te moeten raadplegen omtrent de vraag, of het wellicht in het algemeen belang wenscheiyk zou kunnen zyn, maatregelen t« nemen, opdat het water, dat aan de duinen onder deze gemeente onttrokken zou kunnen worden, zooveel mpgeiyk uitsluitend voor drinkwatervoorzie ning beschikbaar bleef. Uit het antwoord van genoemden Directeur bleek, dat er uit een oog punt van algemeen belang geen bezwaar tegon gemaakt behoeft te worden om, zoo de watervoorziening onzer eigen gemeente daardoor niet in gevaar wordt gebracht, de overeen komst nopens de te stichten badin richting na te gaan. Intusachen werd, kort na de ont vangst van bedoeld advies, door den Directeur der Gasfabriek en Water leiding aan het College een ontwerp tot uitbreiding van den watervang ingediend, uit de toelichting waarvan bleek, dat vooralsnog van een belang rijke vermeerdering der waterleverlng geen sprake kon zyn. Uit verschillende aan B. en W. verstrekte gegevens blykt overtui gend, dat door den Directeur der Waterleiding terecht ingrypende maatregelen waren voorgesteld en dat, zoolang deze maatregelen niet zullen zijn uitgevoerd, van leveriBg ten behoeve der zwem- en badinrich ting geen sprake kan zyn. Omtrent de te maken uitbreidings werken bestaat in het algemeen overeenstemming. 'De kosten dezer uitbreidingen worden door den Directeur blijkens zijn rapport van 80 November} j.1. begroot op Verlengen dor weatelyke put- tenryf Verlengen der ZuidelSke put-, tenry en het vervangen van de daarin aanwezige 5 kleine bronnen door groote Uitbreiding der leiding in de donkere duinen in weate lyke richting 7400 80250 Ovaratroomlng op Jata. Uit Soerabaja wordt aan het „H.bl." geseind De dyk van de Kali Porong ia doorgebroken en over een lengte van 60 M. vernield. Het geheele district Porong is overstroomd. De Kali Porong of Porrong is een arm van de Brautas of Kediri-rivier en maakt de zuideiyko grens uit van de afdeeling Sidoardjo der residentie Soerabaja. In het district bevinden zich de suiderfabrieken Porrong, Toelangan en Tangoelangin. Uit Kediri wordt gemeldt, dat de Brantas de streek tueschen Minggiian en Kertosono heeft overstroomd. I f 47000 Komen deze uitbreidingen tot stand, dan behoeft, ook naar het oordeel van den Directeur van het Rijksbureau, van verdere onderhandelingen nopens de tot stand koming dor zwem- en badinrichting niet te worden afgezien, indien althans zekerheid bestaat, dat, door een andere dan de aanvankelijk gedachte inrichting, een aanmerkeiyk geringere hoeveelheid water dan 5S000 M8. per jaar voldoende is. Op grond van deze beschouwingen en in overeenstemming met ket ge voelen der Commissie van Byatand in het beheer der Gasfabriek en Waterleiding hebben B. en W. de eer den Raad voor te stellen te be sluiten tot het uitbreiden van de westeiyke en zuldeiyke puttenrlj der Water leiding, respectievelijk met 7 en 10 bronnen en bykomende werken; tot het vervangen van 6 kleinere bronnen in de zuideiyke puttenry door groote; tot het uitbreiden der draineer- leiding in de donkere duinen met ongeveer 420 M. in westelijke richting. UsmBBnU-begrootlng 1917. uaui,„„g., .OIUO1 vu. Gedeputeerde Staten van Noord-1 onderwys) te ontvangon. drage van het Ryk uit de opbrengst der Oerlogswinstbelasting 1916". Naar het B. en W. voorkomt, ten onrechte. Immers, zy het al niet rechtens, dan staat h.i. toch feitelijk wel vast, dat onze gemeente voor een derge- ïyke uitkeering in aanmerking zal komen. Afgezien van het geraamde bedrag achten zy het dus alleszins gewettigd, dat deze post op de be grooting is gebracht. Het bedrag, dat daarop ontvangen zal worden staat wel la waar niet vost, doch slechts van zeer enkele begrootingspoaten ia da som, die daarop verantwoord zal kunnen worden, te voren met juistheid bekend. Toegegeven kan worden, dat de onzekerheid i.c. grooter is dan in vele andere gevalleD, doch daarmede ia o.i. de post als begrootingspoat niet veroordeeld. Het College is van oordeel, dat het voor een gemeente, die in zoomoei- lyke geldely'ke omstandigheden ver keert als de onze, allerminst aanbe veling verdient om vooruit te loopen op de beslissing, door welke middelen eon eventueel tekort gedekt zal wor den, dat ook na de ontvangst cener bijdrage uit de opbrengst der Oorlogs winstbelasting 1916 overbiyven zal. - Zy stellen daarom voor om, krach tens artikel 209 der Gemeentewet, van de beslissing der Gedeputeerde Staten voorziening te vragen by H. M. de Koningin. Uitbreiding Comm. v. Teezloht Mldd. Ond. B. en W. hebben aan den Raad het volgende schryven gericht: De Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys heeft de aan dacht van ons College gevestigd op de wenscheiykheld, dat ook in die Commissie een of meer vrouweiyke leden worden benoemd. Om die benoeming aanstonds mogelijk te maken en mede met het oog op de uitbreiding van het getal der inrichtingen van onderwijs, waarop de Commissie toezicht h6eft te houden, is vermeerdering van haar ledental van 7 tot 9 gewenscht. Wij stellen u voor, hiertoe te besluiten en in verband hiermede de verordening op de inrichting der Commissie gewyzigd vast te stellen. Tuabt«looshaid en varnlaizucht. Onze stadstuinbaai zorgt geregeld dat het plantsoen aan 't station van het vroege voorjaar tot het late najaar geurt en kleurt en lacht en straalt. Van het groote middenperk heeft hy weer een mooi harmonisch geheel weten te maken, dat straks schoon zal bloeien. Maandagmiddagdeden eenige straat bengels een aanval op 't hekje er omheen, sprongen er over en holden maar heen en weer, zoo ergerlijk baldadig, dat een natuurvriend iemand van de marine een der Btraatrakkera beetpakte en hem eens ferm en welverdiend onderhanden nam. Dat had de moeder van den knaap op een afstand gezien en die vloog naar den zeeman toe en wilde hem te ïyf. En toen nog een stuk of wat vriendinnen er aan te pas kwamen en een burgerman verontwaardigd verklaarde dat de kerel zich schamen moest om zoo'n klein ventje af te ranselen om zoo een kleinigheidje, ging de man, die hier werkeiyk zijn plicht gedaan had, er maar vandoor. Tegen deze boefjesachtigheid der jeugd is wel het allerbeste remedie dat kindoren minder aan de straat worden overgeleverd en meer in huis aan tucht gewend worden. Dobbalpartljen. Bynaiederen Zondagmiddag krygen de bewoners van den Parallelweg het onaangename tafereel te aan schouwen dat een helr van opge schoten jongens er speelt om geld. Dat nare, akelige gedoe heeft plaats op het zand tusschen de boomen en duurt soms twee, drie uur lang, tot ergernis van degenen die er wonen en die er wandelen. Politietoezicht zal er stellig voor goed een eind aan maken. Maar natuaraehoon. Het ia een gelukkig verschynsel dat ons gemeentebestuur nu en dan de stad verfraait door het langzamer hand meer aanbrengen van natuur schoon, dat als oen groot volksbelang van onschatbare beteekenis wordt gevoeld. Het is goed bedacht om van van de omgeving onzen watertoren iets moois te maken. Het begin' laat reeds zien, dat alles daar bevallig zal staan. De heesterB, de gewassen, de planten, de boomen zyn er met kunstzin geplant en als het geheel gereed is en tyd heeft om to groeien, kunnen we hier later hen aardig hoekje bewonderen. Waarschuwing. Varbodan arbeid V8B kinderen. Op grond van art. 4 der arbeids wet van 1911 mag een kind, dat nog geen 18 jaar is, of dat nog op school moet gaan (d.w.z. nog leerplichtig is) geen werkzaamheden verrichten voor een of andere onderneming, waarop de Arbeidswet van toepassing isook niet in eene onderneming van de oudera. Een kind, dat niet meer naar school behoeft te gaan (d.w.z. niet meer leerplichtig is) wordt met een 18 jarig kind geiyk gesteld, wanneer het 12 jaar oud is en bovendien het Hoofd der School, by wien het kind bet laatst onderwijs ontving, eene schrlf- teiyke verklaring teekent, dat voor het kind op zyne school geen gelegen heid meer is om (voor 5 uur des namiddags) verder (d. w. z. langer

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1