DE OORLOG, Advertentiën. EVAHGELISATIE_PALMSTRAAT. De legerberlchtea van 2 en 3 Mei. Van het W e 81 o 1 ij k front. Het Frausche communiqué van den 2en meldt nieuwe vordermgen in de bosschen ten W. van den Moot Cor nilet. In Champagne werden hevige artilleriegevechten geleverd. Volgens do mededeeliog van den 3*ti Mei werden overvallen der Duitscüers bij de Mont Cornilet en deD Mirt Haut afgeslagen. In laatst genoemde streek werd oon sterk vijandelijk steunpunt genomen. De uit 9 officieren en 210 man bestaande bezetting viel in han den der Franschen. Een Duitsch legerb^richt van den 3en geeft aan, dat op het Enirelsche front nieuwq infanterie naavail*'. begonnen. Na.aanhoudend roff Ivuur, op de b.ide oevers van du Scaipe, dat verscaeidene dagen aanhield, volg den over 6en breed front aanvallen der Eogelscb6n. Volgens het avond bericht van denzelfden datum, is deze doorbraakpoging evenals alle vorige, mislukt aan de Aisne en ten N. van Reims. Daarentegen wordt van Engelscbe zijde gemeld, dat ov6r het geheele Hindenburg front, van bezuiden de Sensée tot den weg van Acheville naar Vimy,zware gevechten geleverdzijo. Eon aantal sterke stellingen van den vijand werden gonomen. Volgens een boricht van een oorlogscorrespondent werden vorderingen gemaakt in de richting vah Fresnoy, Cherisy en Bullecouit. Io het bosch van Gavrelde ondernamen d9 Duitschera vinnige tegenaanvallen doch deze zijn meer en deels door artillerievuur afgeslagen. Op de overige Europeesche fronten geen gebeurtenissen van belang. Van het Roemeeusche front wordt iu de wederzljd8ch9 berichten mel ding gemaakt van het afslaan van vijandelijke aanvallen. Een uitvoerig commuu'quó van den 8sn Mei bevestigd deze mededeelingen. Dit bericht luidt Den geheelen dag duurde een hevige stryd voort van Quéant tot ten Noorden van Fresnoy, vier mijlen ten Oosten van het dorp Vimy. De vijand maakte weer gebruik van groote reserves aan manschappen en kanonnen en deed herbaalde tegen aanvallen langs nagenoeg het geheele gevechtsffont. Deze troepen leden zware verliezen door ons geconcen treerd artillerie- en mitrailleur vuur; zoowel toen zij zich voor den aanval concentreerden als tijdens den strijd zelf. Ondanks den hardnekkigen tegen stand drongen onze troepen Donder dagmorgen door den sector van de Hindenburg-linie ten Westen van Queant en handhaafden zich daar den geheelen dag, niettegenstaande de voortdurende krachtige tegenaan vallen. Wij maakten verder eveneens vorderingen in de buurt vau Cherisy, aan weerszijden van den weg van Ateectt naar Kameryk en op de oevers van de Scarpe, waar de stel lingen, die nu door de eene, dan weer door de andere party veroverd werden c-n waar tegenstand werd geboden, thans in ons bezit zyn. Aan hst linkergevechtsfront maak ten w!j ods meester van het dorp Fresnoy en de vijandelijke stellingen ten Zuiden en Noorden van Oppy. Ook op andere punten daar nog voort. De vijand leed zware verliezen aan dooden en gewonden, terwijl wij eenige honderden kriJgagevan genen maakten. Uit M e s o p o t a m i Naar van Engelsche zijde da. 2 Mei wordt gemeld, werden de Turkscbe troepen, die zich ter weerszijden van de Sjat-el-Adh6m hadden verschanst, bij vorrasaing aangevallen. De eerste tWEO veratorkte linies, waarbinnen ook een dorp lag, werd in den eersten aanval genomen. Door een sterken vijandelijken tegenaanval ging het dorp weder verloren, doch later slaagden da Engelschen er weder in het dorp te hernemen. De vijand werd daarop naar de Joobel Hamrin heuvels "teruggeworpen. 859 man werden gevangen genom-n. Het Turksche comraun qué geeft aaD, dat de aanval der E gelachen werd afgeslagen in van te .-oren in gereedheid gebrachte verdedigiugs Btellingen, waarna een tegenaanval werd ondernomen. Hierbij werden 4 officieren en 101 soldaten der Engelschen gevangen genomen. - D« duikboot- en mljnoorlog. Naar de E»gelache admiraliteit mededeelt, is her Ei^acbe transport schip „Arca^an" (8939 ton, an de Royal Mail s.s. Cy. tu B-lf.-st), dat troepen -ervoetde, duo l&Jen April in het oosten van de Middellandscbe Zee getorpedeerd en in vijf minuten gezonken. 279 opvarenden worden vermist en zijn vermoedelijk ver dronken. Hef; Deeasche zeilschip „Hawila" (1421 ton) met een lading mals van Buenos-Ayres op W6g naar Dene marken via Engeland, is door een Duitache duikboot in den grond ge boord. Hetzelfde lot trof het Noorsche stoomschip „Hektoria" (5002 ton). Yan beide schepen werd de bemanning gered. Het Engelsche stoomschip „Roe- kingham" werd door twee duikbooten tegelijk aangevallen. Door handig maDoeuvreeren wist de kapitein zijn aanvallers een tijdlang te ontwijken, doch op een gegeven oogenblik werd het schip door een der duikbooten ingehaald en door een torpedo ge troffen. Het projectiel drong aan stuurboordzijde het schip binnen, vlak bij de machinekamer, doodde ean hulpmachinist en verwondde een olieman. Bij de ontploffing werd een der reddingsbooten vernield. De beman ning verliet het schip in de overge blevene booten en de „Rockingham" zonk binnen 26 minuten. De duikbooten hadden niet gewaar schuwd vóór zij aanvielen en de commandant weigerde hulp te ver- leenen aan de slachtoffers. De resultaten van den dulkbootoorlog. Volgens berichten verschaft door het Amerikaanscbe departement van Buitenlandsche zaken, hebben de duikbooten in hst geheel 686 onzijdige schepen in den grond geboord. Een derde van de sinds 1 Februari (begin vau den verscherpten duikbootooi log) tot zinken gebrachte schepen bestaat uit neutrale vaartuigen. Van Noor wagen werden 410 schepen in den grond geboord, van Zweden 111, van Nederland 61, Griekenland 50, Spanje 38, Amerika 19, Peru en Argentinië beide één. Volgens SJöfartstidende verloor de Noorscho koopvaardijvloot in April tengevolge van het optreden der duikbooten op zijn minst 40 stoom schepen van 61.500 ton bruto en 24 zeilschepen van 82.772 ton netto, bij elkaar 64 schepen met 94 272 ton. Ia Maart gingen 190.000 ion aan scheepsruimte naar den kelder. Blijkens berichten via Zwitserland heeft de afgevaardigde Tissier bij de Fransche kamer een rapport inge diend over den duikbootoorlog. Hij zegt dat tot einde 1910 31/9 miilioen tou scheepsruimte in den grond ia geboord, waarvan 1.228.000 in 1916 en 2.108.000 in 1916. Voor 1917 schat hy de scheeps verliezen op 6 ton. Dat.de duikbootbedreiging ernstig is kau derhalve niet worden ontkend. Titsier vindt dat de ministers van marine niet genoeg hebben gedaan om het gevaar het hoofd te bieden en hij bepleit konvooieering der koopvaarders door de gezamenlijke ententevlotea. Luchtaanval op koopvaardijschepen. Dinsdag ii het Engelsche stoom schip „Gena" (2484 ton) b(j Alden- burgn door een watervliegtuig in don grond geboord. Het schip werd door 2 vliegtuigen aangevallen, aan elke zyde van het schip één. Het schip vuurde en beschadigde er een, maar de andere, die zoo goed als op het water lag, slaagde erin de „Gena" iu den grond te boren. Het vernielde vliegtuig werd naar den wal gesleept. De bestuurder en de waarnemer z(jn gevangen genorueu. Een van hen was gewond en werd in het ziekenhuis opgenomen. De be manning van de Gena die uit 27 koppen bestond, werd ook aan land gebracht. Het is de eerste maal da', bekend gemaakt wordt, dat een schip door een torpedo van een zeevliegtuig in den grond ia geboord. China en Dultschland. Naar dd. 4 Mei uit Peking wordt gemeld, nam het kabinet met alge- meene stemmen een resolutie aan ten gunste eener onmiddellijke oorlogs verklaring aan Duitschland. Uit Zweden. Voor eenige dagen werd reeds melding gemaakt van hongerbetoo- gingen die in verschillende Zweed sche plaatsen gehouden werden en waarbij het niet altijd even zacht zinnig toeging. Zoo kwamen ook uit Stockholm, waar de internationale socialistischs partyleiders bijeenko men, berichten over revolutionaire woelingen. Aangezien de politie er alleen Diet in kon slagen de orde te handhaven, werd een burgerwacht geformeerd. Als tegenmaatregel hebben toen de sociaal democraten zich nok gewapend, ten einde, zooala het blad „Politiken" het noemde, de orde In het land en het volk te verdedigen tegen „reactio naire bandieten".' Deze geschiedenis kwam ook in den Zweedschen Rijksdag ter sprake en gaf daarby aanleiding tot scherpe gedachtenwieseling tusschen den minister-president, en den soc. dem. afgevaardigde Branting. Het resultaat- daarvan was, dat de minister-presi dent beloofde de burgerwacht te zullen opheffen, waartegenover Bran ting dan moest verzekeren dat de orde door de soc. dem. niet zou worden verstoord. Naar hat Hbl. mededeelt, zya het vooral de hooge prijzen door hande laars en producenten van levensmid delen voo- hunne waren gevraagd, <iie aanleiding geven tot ongenoegen. In sommige streken hebben de werk lieden zelf do maximum-prijzen vast gesteld, en dwingen zij verkoopers daarmede rekening te houden. Op til vau andere plaatsen worden be- oogingen gehouden, hongeroptochten. En de geest in het leger is niet zoo, dat de regeering op de troepen kan rekenen, om betoogingen of onge regeldheden te onderdrukken. De onmiddeiyke aanleiding tot deze betoogingen is slechts gelezen in de economische toestanden, maar de oorzaak van het verzet in Zweden tegen de regeering zit dieper. Er heerscht ontevredenheid over de slechte regeling van het kiesrecht, óver de mogelijkheid dat partijen, die in het parlement en in de gemeente raden een meerderheid kunnen kry- gen. Eq daartegen heeft Branting reeds lang gewaarschuwd. Da regee- ring in Zweden echter heeft die waar schuwing in den wind geslagen. Nu dringt Branting in de Kamer opnieuw aan op medewerking van de regeering tet invoering van een democratische grondwetsherzieniDg met invoering van algemeen,-gelijk, en direct geheim kiesrecht voor de Tweede Kamer. De democratische storm, die door Europa gaat, laat' ook Zweden niet ongemoeid. Cinidfliiaht oorlogskosten. In de Canadeesche begrooting wor den de oorlogskosten sedert het begin van den oorlog op 600 miilioen dollars berekend. De staatsschuld steeg van 886 tot 990 mill. en zal aan hot einde van het fiscale jaar 1200 mill. dollars bedragen. Engsland's verliezen asn menschen- materlaal gedurende den oorlog. De president der groote Engelsche verzekeringsmaatschappij „Pruden tial" Sir Thomas Dewey, heeft in de onlangs gehouden jaarvergadering der maatschappy medegedeeld, dat tot einde Februari meer dan 270.000 EngelscheD, de koloniale en gekleurde troepen niet medegerékend, in den j oorlog zyn gevallen. Hiervan waron alleen by de „Prudential" 90.0001 verzekerd, met een totaal verzeke- ricgsbeirag van ca. 40 miilioen pond aterling. PLAATSELIJK NIEUWS. By het te 's Gravenhage gehou den examen slaagde voor het voor- loopig machinisten diploma de heer D. Byl alhier. Bij het Donderdag te Haarlem gehouden examen Blaagde voor de acte L.O. de heer P. H. Gielis, leer ling vau de R.K. Kweekschool te Bevorwyk, vroeger alhier. Twsede Kamerverkiezingen. Voor a.s. stemming voor een lid van de Tweede Kamer in het kies district Helder zijn Donderdag candi- daat gesteld de heeren P. J. Oud (vrljz.- dem.) te Ommen, C. Thomassen (S.D.A.P.) te Busaum en A.P. Staal man (chr. dem.) te Amsterdam. De stemming heefc plaats Dinsdag 15 Mei, eventueele herstemming op Dinsdag 22 Mei. J. E. W. Duyi In „Tlvoll". De verkiezingsactie zette Donder dagavond in met eon rede, welke de heer Duya in „Tivoli" hield, en die getiteld was „Stemt rond". De zaal kon niet aile belangstellondon be vatten, zeer velen stonden in dó vestiaire es den foyer of hadden een plaatsje langs de kanten en in de hoeken. Iu afwachting van de opening korttedeArbeidera-muziekvereeniglng den tyd met het blazen van ver schillende strijd- en andere liederen. De heer Verstegen opendo de by'een- komst en herinnerde er aan, dat ba halve een politieke vergadering, deze dag ook bestemd was voor de viering van het 1 Mei-feest. Spr. drukte de hoop uit, dat het het laatste Meifeest zou zijn van de oorlogsperiode en dat wij het volgend jaar weer onder andere omstandigheden feest zouden mogen vioren. Hierna kreeg de spr. van den avond het woord. Is het nog Doodig, zoo vroeg hy, om in dezen tyd de massa door het woord aan te sporen rood te stemmen? Een tijd, waarin de doo- ven hoorende zijn, de steen^n spreken, oen tijd, waarin voor hem, die de feiten 'zien wil, zo duidelijk zijn. Daar hebt gij nu de consequenties, waartoe het kapitalistisch stelsel, van deze maatschappij van particulier initiatief, h5efc geleid! Spr. voelt zich thana als cficior van justitie voor een rechtbank, en lïlj vraagt aan de vryziunige en antirevolutionaire pro pagandisten, die hier aanwezig moch ten zynbomt. thans bier en pleit voor uw clientel Want wy, het openbaar ministerie, eisehen er de doodstraf voor. Wie hebben den grootsten mond over het feit, dat de soo.-dr-m. te zwak zyn gewe63t om den oorlog te voorkomen? Zij, die ons bsl&t hebben sterker te worden, die alle machts middelen van hun staat gebruikten om onzen opkomenden bloei te stuiten. Niet wy, maar zij zya de schuldigen. Z§ zeggen: ziet eens naar Zaandam, zy kunnen niet re- geeren. Misschien doen wy het slecht, maarwy beginnen ook nog pas, een schaatsenrijder kan ook niet ineens rijden. Maar voor de regeer kunst van de anderen hebben wij het diepste respect. Leven we thans in een gekkenhuis of niet? vroeg spr. Maar was dat vóór den oorlog ook niet het geval Leg twee rijksdaalders naast elkaar ze zullen niet vermeerderen. Toch wordt er rente gemaakt op kapitelen en dat kan alleen geschieden door arbeid. Eo het gekke van de geschie denis is, dat de arbeidersklasse niet zelf beseft, wat ze eigeniyk ontbeert, en dat ze vau die rente eigenlijk slechts weinig terugkrijgt. Bh nu bedoel ik niet cgüb nog het geld, maar het geestesgenot. Er is zoo ontzaglijk veel aan geestelijke goede ren, die totaal onbereikbaar zijn voor den arbeider, zy weten niet welk een schat aan cultuur, aan intellect enz., de wereld bevat. Is het geen gekkenhuis, dat vrou- wes en kinderen uit hun gezin en hun school worden gehaald om toe gevoegd te worden san de machine? Oude mannen hebben de keus tus schen werkhuis, gevangeniskerkhof of bedeeling. Er loopon werkeloozen rond, niet wegens een tekort aan werk, maar juist wegens overpro ductie. Omdat cr niet gearbeid wordt voor de behoefte, maar om do winst. Is h&t geen gekkenhuis als een Staat eenerzyds een ambtenaar op leidt, die beatudeeren moet op welke wyze het bsat en het snelst menschen naar de andere wereld kunnen wor den geholpen, en hy leidt tegelijkertyd een ambtenaar op, die do gebroken ledematen weer zooveel mogelijk repareeren moet? We moorden om 't hardst en tegeiykertyd collecteeren we voor 't Roode Kruis. Spr. citeert thans üit eene rede van den heer Oud. Volgen? het verslag in de Schager Crt. zeide die heer, dat de vrijzinnigen geen aD deren staat wensehen, wel de gebreken van den buidigen wegwerken. Hoe ia dat mogeiyk, vraagt spr., zonder het stelsel tevens weg te werken? Als de Russische revolutie mislukt ware, waren zij, die thans de be vrijders van Rusland zijn, boevenen schurken geweest. Ja, w|j willen een audere orde, gevestigd op recht, niet op onrecht. Men zal misschien vragen: zijnde sociaal-democraten de gekken en is het andere gedeelte der maatschappy het verstandige? Van vrijzinnigen kant wordt alles gedaan om te be pleiten, dat het kapitalisme niet de schuld is van dezen oorlog. Ja, ze kunnen moeiiyk anders doen. Als ze zouden zeggende oorlog is de schuld van ons stelsel, konden ze wel in pakken. Maar ieder voelt wel waar de kneop zit, dat de oorlog de logi sche consequentie is van den voort- durenden concurrentiestrijd, die in vredestijd plaats heeft. Een stTyd, die tenslotte leiden moet tot een conflict, dat slechts met de wapens beslist kan worden. Zoolang dus dit kapitalistische Btelsel, gebaseerd op doodende concurrentie, bly'ft be- staan, zoolang zullen er oorlogen biyven. En dan, als er een oorlog is, heeft men andere groepen van menschen, die noodig zyn om hem te voeren. In dit verband citeert spr. Jhr. de Savornin Lohman, die schreef, dat het volk zeker niet zou mede- gaan indien hst da ware oorzaken van den oorlog wist. Spr. gaat hier nog uitvoerig op in, en betoogde, dat de vaderlaud3lfefde der heerschende klasse, toen die noodig was, en de schatkist leeg was, slechts 'k raison van eene rente van 5% te krygen was, terwijl het proletariaat ze gratis moest afslaan. Deze oorlog is door ons voorspeld, niet omdat we helderziend zijn, maar eenvoudig, omdat we da weiten van het economisch Btelsel kennen. Her haaldelijk heelt men onze party ge raadpleegd bij conflicten, o. a. het Marokko conflict-, en zeer zeker ware al eerder een oorlog begonnen indien men niet bang wa3 voor het roode spook. Maar 't kwam thans to plot seling, ons hoofd was er niet by, en de orkaan rukte ook den dam van ons internationalisme omver. Ea nu zou de misdadiger - de beerschende klasse willen hebben, dat. de politie agent, die hem niet pakken kon, moet gestraft worden voor dat feit! Elke stem op eon v.-d. of een clericaal beteekent een stem op den oorlog. Er wordt natuurlijk ook wel door de vryzinnigen en clericalen het ver- schrikkeiyke van den oorlog gevoeld, maar spr. zegtals gij dat verschrik kelijk vindt, toont u dan niet langer solidair met de machtén, die hem veroorzaakt hebben. Gebruik uw stem biljet om heerschers to kiezen, dieu een anderen plicht dan dien van doodschieten van medemenschen op leggen. Da s.d.a.p. hield overal protest- meetings, toen de Balkan-oorlog dreigde. Nu mag meneer Qud en de zljuon smalend zeggenbet biyft bij hén maar by meetings, maar gij on de uwen zaten bijeen en maakten den oorlog. Wy hebben tenminste gedaan wat we konden, maar wij hadden geen geld, dat hebt alleen gy. Wy kunnen niet anders doen dan steentje voor steentje werken aan den opbouw van ons stelsel. En dat duurt heel lang. Spr. deelt thans mede wat er door de s.d.a.p. geprotesteerd is, en leest treffende staaltjes voor van moord en plundering door de troepen, ook de Nederlandsche, zooal? biykt uit eene correspondentie in de „H. Rott. Crt.". Waar waren toen in de Kamer de heeren Oud c. s. om dit t.e laken Van Kol alloen was het die protesteerde. Maar zeurt gijlieden dan .ook niet over medelijden met de slachtoffers 7an den oorlog, helpt ons mee strijden tegen andere toestanden. Wy hebben den strijd tegen het stelsel aangebonden om een andere maatschappij te vestigen. Wie vraagt hoe die maatschappij er zal uitzien, bewijst daarmede zijn domheid. Het socialisme is een exacte wetenschap vau cijfers; het leert hoe de econo mische structuur der maatschappy esn natuurproces is, dat zich eiken dag wyzigt, zondor dat wij het bemerken. In het kort zet spr. dit uiteen, en toont aan hoe het kapitalistisch stelsel zich ontwikkeld hééft uit het feodale. Zooals in het ei het kuiken geleidelijk groeit, tot op zeker oogenblik de schaal openbarst en langs revolutio nairen weg de geboorte plaatsheeft, zoo g&at bet pok met den groei der maatschappij.; Spr. noemt eenige data op van protesten der 'Ad. toen in 1912 het ■Balkau gevaar dreigde. Deze protest- vergaderiDgen werden uiteengeslagen vaak door de menschen, die vóór den oorlog waren. Ook over de binnenlandsche politiek sprpekt de heer Duljs vervolgens eenige woorden. Hy zet uiteen hoe ton opzichte van de ministerszetels nimmer door dr. Bos overleg is ge pleegd met de soc; dem. leiders. De vryzinnigen hebben vergaderd, en hebben op die vergadering uitgemaakt hoe het wezen moest. Wy hebben geweigerd met drie zetels de ver antwoordelijkheid voor 6 zetels te aanvaarden. 8pr. deed een tussphen- voorstel om het recht te mogen hebben, evenals een wethouder, zijn minderheids standpunt te kunnen weergeven, maar dat werd smadelijk ontvaDgen. Het volk moet invloed krijgen op de internationale politiek, dan zouden conflicten als het huidige niet meer voorkomen, 't Ia dwaasheid, dat acht personen te beslissen hebben over het lot van naties. In dit verband noemde apr. de kwestie van de be wapende handelsschepen en van het telegram van den opperbevelhebber, Spr. heeft dit telegram zelf gslezen er stond met ronde woorden in, dat een onmiddellijke inval derDuitschers dreigde. De volksvertegenwoordiging wist daar niets van. Toen wy, op 26 Jan. 1915, een bescheiden motie stelden, stemden alle vrijzinnigen tegen. Zy zyn het, die den accijns op suiker legden, die het dwaze belastingstelsel hebben gemaakt. ZIJ zeggenwy bekommeren ons niet om den middenstand on coquetteeren met het staatsponsioen. Wy hebben van den aanvang af gevochten en het hardst tegen de vrijzinnigen. Op alle mogelijke manieren schelden zy het staatspensioen uit. Het moge waar zijn, dat w|j in den allereersten tijd van de staatspensioen kwestie streden alleen voor arbeiders, maai de vrijzinnigen streden voor dwang verzekering. Eer3t nadat wij de zweep erover hebben gelegd, zyn do vryzinnigen van kleur veranderd. Spr. vergeleek den toestand met een beeld uit Rostand'» Chantecler: De haan, die de zon ziet opgaan, meeDt, dat dat door zyn kraaien geschiedt, en is zeer verbaasd op een morgen, dat hy vergat te kraaien, toch de zon te zien. Zoo is hetniet de zon gaat op omdat Troelstra c.s. kraaien, maar zij staan op een top en zien den dageraad van het socialisme komen, en dien begroeten zy. Tenslotte wijdde spr. nog eenige woorden aan do viering van den 1 Mei-dag, als symbool van de komst eener betere samenleving. Toen ver leden jaar de Zuiderzeedijk doorbrak en polders onder water liepen, heeft mon aanstonds alles aan het werk gezetniet om dien dyk óp te ruimen, die het water niet bon tegenhouden, neen, om hem te dichten en te versterken. Zoo moeten wy ook doen met den dijk van ons socialisme, die door de vloedgolf van den oorlog i3 doorgebroken. Wy moeten dat gat dicht maken, en hom sterk en hecht maken, opdat hy tegen volgende stormvloeden be stand is. Gy allen behoort u daar aan te geven I Van de gelegenheid voor debat werd gebiuik gemaakt door een heer Gompertz. Deze vestigde allereerst de aandacht op de bewering, door den spr. gebruikt, dat men den agent verwijten zou den misdadiger niet gepakt te hebben. Hadt gy het ons dan niet telkens wys gemaakt, dat lij hem pakken zoudt, zeide debater. Nij eischten niet van u, dat gy hem paktet. De spr. vroeg bij zijne bewe ringen telkens smalendwaar waren toen de vryzinnigen? Zy waren er, zegt debater, in een Int. pacifistische organisatie, die evenmin als de soc., sterk genoeg was om den oorlog te beletten. Hy bestreed voorts de be wering, dat de oorlog een consequentie van het huidigs stolsel zoude zyu. Neen, volgens debater was hy oen uitwas ervan, dien men dient afte snijden. Debaters overtuiging is, dat de schuld van den oorlog ligt bij het Pruisische Junbertum, dio kerels in Pruisen, die als student al mekaar ovor de wang snyden en daarmee als een eeretrophee hun leven lang rondloopen. De Duitsche kroor.rprins sprak immers van een frischen, fiöhlichen Krieg. GeroepDat is ook een kapitalist I Debater, voortgaand. Maar hot is een kwestie Van geestesgesteldheid. De Duitsche soc.dem. heeft niet genoeg gedaan om den oorlog tc voorkomen. Zij is de sterkste party in Duitschland, of althans een van de sterkste. Zy ook heeft het volk wijs gemaakt, dat het vaderland in gevaar was, en stemt ook vóór de oorlogscredieten. GeroepMaar wie zit er in dc gevangenis. Debater: Zeker, een enkeling is er wel, die zich verzet heefr, maai de meerderheid staat nog op hetzelfde standpunt. De „Vorwirts" is nog even regeeriDgsgezind, al is er thans een sterke strooming voor den vrede. Het is allemaal grootspraak wat de soc. dem. zeggen, zij zyn mede verant woordelijk voor wat ia geschied. Ook vóór de binnenlandsche politiek geldt dit laatste. De spr. heeft de binnenlandsche politiek verwaarloosd, byoa geheel over het buitenland ge sproker, Zij zeggenhet kiesrecht is te danken aan de soc., dem., neen, het is te danken aan de vryzinnigen, dat het thans zoover is. (Gelach). Het is het beleid geweest van d6 vrijz. concrentratie, die de vrh'e libe ralen bewogen om met hen mee te gaan. Debater komt pu op de weigering der portefeuilles. Ze zijn wel degelyk aangeboden, alleen de manier waarop dit geschiedde beviel de heeren niet. Er waren bezwaren aan de aanvaar ding verbonden, maar datjsaltjjdby eene combinatie, en bszwar6n zijn er om te worden overwonnen, 't Wa3 natuuriyk gemabkeiykor ze niet te aanvaarden en men vreesde kritiek van auderen. Debater gaat hier nader op in en betoogt, dat een sop, dem. wethouder bv. thana geen principieel soc. werk meer verricht. Nog gisteren verzette Wibaut zich tegen voor stellen van socialistischen kant, o.a. een duurte toeslag voor gepensio neerden.' En wethouder YUegen be? handelt 'nu den gemeenteraad zooal's vroeger burgemeester van Leeuwen: alsof er geen raad was. Neen, de soc. dem. aanvaarden liever geen verantwoordelijkheid, en kis zo het. doen, zijn ze net als anderen. Ook debater betoogt, dat er oen maatschappeiyke ontwibkeh'ng is, dio men kan tegenhouden of kan be- vordoren, en dat men niet moet vragen: wat belooft gy ons in een verre toekomst, maar wat bunnen we in het heden doen? Toen spr, het had over de gruwelen in Iadiö riep hy uit: waar waren de vryzin nigen Debater noemt den naam van den heer Van Deventer, door wiens toedoen langzamerhand de politiek is ingevoerd, di© de belangen van Iadiö in het oog houdt. Toen hy het had over de oorlogsleeniDg van 6%, verzweeg spr. het voorstel van dr. Bos voor eene heffing ineens. Wat deden de heeren Qud en de zynen Ze hebben het krachtig ge propageerd, maar hun kraehten scho ten te kort, Spr. eischt de doodstraf voor het kapitalisme. Debater houdt niet erg van de dood3fcraf, en ia het kapitalisme zoo misdadig als het geschilderd wordt? Is het noodzake lijk dat die uitwassen die we thans zien blijven bestaan? We verkeeren in ongunstige maatschappelijke om standigheden, maar wat hebben de menschen aan een theorie over socia lisering van productiemiddelen als men die toch niet geven kan Noodig is het, dat voor iedereen de gelegenheid openstaat de plaats in te nemen, waarop zyn capaciteiten hem recht geven. Dat kan langs wettelijken weg bereikt worden in democratischen geest. En wij, die dat trachten, stuiten op tegenwer king van soe. kant. Nog op andere punten debatteert de spreker. In zijn antwoord zeide de heer Duijs, dat de debater er niet in ge slaagd ia aan te toonen, dat de oorlog niet het gevolg was van het kapita listisch stelselhet ia toch wat al te eenvoudig om de schuld te geven aan do Pruisische Junkers. Was dat Jun- kertum ook schuld aan den Transvaal- oorlog en zooveel meer andere? vraagt spr. Waar hebben wij ooit gezegd vóór d9n oorlog, dat wy een oorlog tegengehouden hebben? Spr, heeft alleen aangetoond, dat de s.d. interna tionaal krachtiger had moeten worden om het kapitalistisch stelsel te kunnen weerstaan. Wat de Duitsche soc.-dem. betreft, wy hebben nog wel een appeltje met hen te schillen na den oorlog. Maar ik ontzeg u het recht om ons dit te verwytende slechtste van ons in Duitschland is altyd nog beter dan de beste van u. Nog op verschillende andere punten wordt debater beantwoord en te ruim twaalf uur wordt, deze geanimeerde verga dering gesloten. Faust In „Casino". Daar zullen wel weinig menschen zyn die niet een of ander gedeelte uit het groote meesterwerk van Gounod, zyu Faust, kennon. Zangers en zangeressen nemen een stuk er uit op hun repertoire en als een koor ietwat durf.heeffc, waagt het zich ook wel aan de mooie koren, die in het werk voorkomen. Maar een groot deel van hun heeft wellicht nooit de Faust in zijn ge heel gezien. Voor hen is op de op voering van het geheel wel eens goed, om beter de onderdeelen te begrijpen. Daar zyu er ook, en wellicht velen die Donderdagavond in „Casino" ge weest ziju, die het stuk gezien heb ben in eeu van onze groote schouw burgen, in het buitenland, wellicht in Parys Zy zullen beat begrij pen dat de maatstaf, dkkr gebruikt, niet mag aangelegd worden hier. Dat zou niet aangaau. Lichteffecten en decor, koren van zeptig, tachtig man, orchest met even groote be zetting zooals men dat daar ziet, en die „Faust" doen worden een lust van oog en oor, dat kan hier niet geöischt noch verwacht worden. Hier waren zes h zeven man, een zeker goed, maar toch klein orchestj9, benevens een bescheiden decor. En toch gelooven wy dat de op voering voldaan ban hebben. Het stemmen materiaal was goed. Trou wens alleen eerste krachten zyn in staat de hoofdrollen te vertolken. Mephistof jles, Dokter Faust, ValentyD, ze waren goed en hebben alle drie een machtig geluid. Eu ook de ver tolkster der Margaretha rol mag zeker om hare stem geroemd worden. Er mogen enkele acèaca geweest zyn, die, als alloa aangewend wordt wat het tooneel geven kan, een machtigen indruk maken en het nu wellicht niet zoo deden, alweer, rekening houdend met het bereikbare, moge men zeer tevreden zyn. Den muzikalen leider den het: Jan van Duinen komt zeker een woord van lof toe voor wat hy er uit wist te halen. „Casino" was stampvol en 'snsiddags al uitverkocht. Voor acteurs en muzi kanten moge dit een genoegdoening zyn, ook dé dames dio zich voor de opvoering met zooveel succes geïn teresseerd h6bben, hebben eer van haar werk. Zy zullen met genoegen de groote recette gezien hebben die haar in staat stelt aan de nagelaten bet rekkingen der slachtoffers van het ongeluk op de „Gelderland" een be langryke som af te dragen. Afgaande op het applaus gelooven wy ook, dat de bezoekers wel voldaan zyn geweest. Het opera solisten ensemble een woord van dank voor de opvoering. „Oefening kweekt Kunst". Dinsdag j.I. werd in „Casino" de jaarlijksche algemeene vergadering van bovengenoemde Vereeniging ge houden. Nadat door den Voorzitter, de heer T. Kemp, het afgeloopen jaar en het 35 jarig bestaan waren herdacht, werd de vergadering geopend en door den secretaris den heer W. B. Oruyff en de notulen der vorige vergadering voor gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit het nu voorgelezen jaarverslag over 1916 mocht blijken, dat de Ver eeniging zich iy gc-eden toestand mag bevindeD, eene krachtige propaganda voor de gymnastiek heeft gevoerd en het ledental van alle afdeelingen te zamen 171 bodraagt. Aan den secre taris werd, onder applaus der ver gadering. dank gebracht voor de keu rige uitoenzetting van de verschillen de feiten. By monde van den heer Schooneveld werd door de commissie tot het na zien der rekening van den penning meester rapport uitgebracht omtrent het nazien der rekening over het voorgaande halfjaar en geadviseerde tot vaststelling van een en ander, waarmede de vegadering zich ver- eenigde. Bljjkena do rekening en verant woording van den penningmeester, den heer H. Zegel, over het laatste halfjaar, kan ook de Inancieele toe stand der Vereeniging gunstig ge noemd worden en waren de ontvang sten niet ongunstig, zoodat de reke ning sloot met een flink saldo. Tot commissie voor het nazien van de rekening werden benoemd de hee. ten Roodenburg, Schooneveld en Visser. Besloten werd tot het vormen van een reservefonds, om te komen tot aflossing van de hypotheek, welke op het gebouw ruat. Bij de nu volgende verkiezing van 2 b0stuu8laden werd de heer J. F. Schellinger by acclamatie als vice- voorzitter herkozen. De heer Cruijff, mede aan de beurt van aftrediDg zyade, was niet te bewegen eene her benoeming te aanvaarden en werd in zyn plaats benoemd de heer M. 6. v. d. Plas, die verklaarde de benoeming te aanvaarden. Tot vice penningmeester werd in diens plaats benoemd de heer H. Haringa, die mede de benoeming aan nam. Aan den afgetredon secretaris werd dank gebracht voor al bétgeen by in het belang der vereeniging heeft ge daan. Na bespreking van verschillende zaken, de belangen der vereeniging rakende, sloot de voorzitter met dank zegging voor de goede opkomst der gadering. ÜIT DEN OMTREK. Breezand. Vsrkiezfngsreds Schapar. Donderdag 8 Mei hield het Kamerlid de heer Schaper in de zaal van den heer G. Borst een rede ter aanbeveling van den heer Thomassen. Spreker zal het niet hebben over personen, maar over beginselen. Den heer Oud kent hy zelfs niet eens, maar het is feiteiyk nog een jong broekje, dat door de vrijzinnigen tot eon „geweldig intellect" wordt opge kamd. Dat etiket kan echter maar aan zeer weinigen, zooals b.v. Prof. Drukker, en Prof. Treub, worden ge hecht. Be heer Thomassen daaren tegen is geen overweldigende geest, maar een eenvoudig, trouw, recht schapen en zeer ontwikkeld man, die by de aanwezigen genoeg bekend is. Daarop critiseert spreker het ver slagje eener rede, door den heer Oud gehouden, tracht aan te toonen, dat de politiek der 3. D. A. P. daarin ten od rechte miskend wordt, waarop in den breede wordt betoogd, dat op den weg der verbetering en van den voor uitgang sprekers partij steeds is ge weest de locomotief, de Vryzinnig- heid daarentegen altoos de achteraan komende bagagewagen. Na de pauze was de oorlog den spreker het uitgangspunt, om de houding der Nederlandsche en Duit sche 3. Democraten tijdens demobi lisatie en den verderen oorlog te be lichten en in verband hiermede wer den de Internationale en de Zending van Troelstra e.a. naar Stockholm beaprokeD. De arbeidersparty bad dan oorlog niet kunnen tegenhouden, daar toe was zy niet sterk genoeg. Het lag dus op den weg der arbeiders om de party krachtiger te maken en met betrekking tot deze verkiezing, hun stem uit te brengen op den heer Thomassen. De rede, die herhaaldelijk tintelde van geest, werd door de vele aan wezigen met groote aandacht gevolgd. Van de gelegenheid tot debat werd gebruikt gemaakt door de heeren A. Woudstra en N. Kos. Texel, 4 Mei. In den loop dezor week werden van hier naar elders uitgevoerd 93 koeien, 114 kalveren, 91 schapen, 9 paarden en 67 varken». De heer H. J. Montó, sedert velo Jaren werkzaam als gemcentebode, heeft tegen 15 Juni als zoodanig ontslag aangevraagd. Reeds ia eene oproeping naar sollicitanten voor do openvallende betrekking gedaan. Door den omroeper werd gisteren te Oudeacbiild (aangekondigd, dat de heer Thomassen, die zou sprekeu over de a.Js. verkiezingen, wegena ziekeiyke omstandigheden verhinderd was te komen. Nog altyd zitten wy hier schraaltjes in de brandstoffen. Heden werd een partytje kolen aangevoerd, waarvan ieder gezin H.L. kan bekomen. Ook liep een tjalk met turf de haveu binnen. Deze voorraad wordt ook gedistribueerd. Voor de smed -n en garnalenvisschers kwam nog nicta aan. Wlsrlngan. De heer C. Kaan Pz landatormplichtige van de jaarklasse 1909 werd j.1. Dinsdag te den Helder by de militie ingedeeld en de volgen de dag wegens een gebrek aan zijn oog afgekeurd. De lammerenmarkten op 't eiland zullen worden gehouden op Woenu-. dagen 9, 16, 23 en 30 Mei, 6, 13, 2(| en 27 Juni a. s. Verleden jaar was er veel vraag naar dezo viervoeterljes en werden voor de markten begonnen al groote partyen in voorkoop gekocht, tervryt er heden totaal geen vraag naar is. De mosselkokeryeu staan wegens gestopte aanvoer geheel stil. Met de haringvisachery waaraan ook vele visschers deelnamen is niet voordeelig geweest. Thans zijn de meeste visschers bezig aan '~t m orde brengen der ansjovisnetten, doch men voorspeld voor die visschery ook niet veel goeds, doch het kan verkeeren zegt Bredere en staan de beste stuurlui wel eens aan den wal. De handöl in gevlscht zeegras is vry goed en wordt de opgeborgen wintervoorraad geperst voor f 3.25 per 100 kilo. Ook naar gemaaid zeegras was do laataten tijd nog al veel vraag en is al 't gemaaide gras byna door de maaiers afgeleverd aan de Gemto- Exploitatie, 't geen in jaren niet go beurd is. NIEUWE UITGAVEN. „Een pleidooi voor gewetens vry beid", 2e oplage. Rotterdam, D. vau Syn Zonen. Prys f 0.25. Deze brochure, waarvan wij de 2e oplage aankondigen, bevat een op christeiyken grondslag gebaseerd pleidooi voor het goed recht dei dienst weigering. Da schrijver, een land weerman, voelt gewetensbezwaren, op grond der christeiyke levensleer, dat men niet dooden mag. Hy tracht tevergeefs by zijn geloofagenooten steun te vindendr. Kuyper ontwykt een principieel debat over de netelige kwestie en ook bij dr. de Visser vond hy geen troost. Zoo is deze, ook zonder dat men op schr.'s standpunt staat, sympa thiek aandoende brochure ontstaan eene verzameling citaten, uitspraken etc., tezamen vormend „een pleidooi voor gewetensvryheid". Wy ontvingen voorts de rodevoeriDg van den Engelschen Premier, gehou den 19 December 1916, waarin de Duitsche vredesvoorstellen werden besproken. Hiermede vervullen wy d?n treurigen plicht, U kennis te geven van het overlijden van onzen lieven Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer CORNELIS VIS, in den ouderdom vau 64 jaar. Den Heider, 8 Mei 1917. Wed. C. M. VIS Hoosenbossh. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Verzoeke geen bloemen. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wy onzen har- telijken dank voor de vele biyken vau belangstelling, zoowel van binnen als buiten deze gemeente by ons 25 jat ig huwelijksfeest ondervonden. P. J. BOSCH. Fb. BOSCH-Steeman. Helder, Mei 1917. Emmastraafc 79. Hartilijke dankbetuiging voorde vele blijken van belangstelling, op 1 Mei ondervonden, in het bizonder aan het Peraonesl en dsn heer Van dkn Bebkhof, Directeur der Gemeente- Reiniging, voor den genoegeiyken dag, mfi bereid. M. BRIZEE. Z0NDA8 v.m. half alf en 's av. half zet Dr. J. WEENER, van Haarlem. DINSDABAVOND 8 uui: Bijbellezing, Da. T. KLOOSTERMAN.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2