Bioscoop-Theater „T.a.v.e.n.u." DE OORLOG. De vreeselijke gevolgen van de Bommenwerping op Zierikzee. De Bedelprinses. CENTRALE KEUKEN. Van het Westelijk front. Parijs, 6 Md. Trt) N W. van Soissons hebboo wy gisteren onze successen voltooid en het veroverde gebied uitgebreid door in plaatselijke krijgsverrichtingen verscheidene be langrijke en sterke punteu ten N. van den molen van La ff au x en ten N. van Braye-en-Laounais te ver meesteren. Ia het geheele vak van den Chemin des Dames verwoed artlllerio duel. De Düitschers ondernamen daar ander maal een sterken tegenaanval tegen onze stellingen van do Froiclmont- hoeve, op het plateau van Vauclerc en in het-vak van Craonne. WD behielden overal onze winst en sloegen den vijand terug, waarbij wy hem zware verliezen toebrachten. Totdusver zijn 6100 gevangenen geteld. Een legercorpsnam 1800 gevangenen. Op een front van 4 K.M. hebben wij bijnade geheele Siegfried-linie vermeesterd. Parijs, 7 Mei. De avond van gisteren en de nacht hebben zich gekenmerkt door nieuwe aanvallen der Düitschers in de streek ten N. O. van Soissons en op de Chemin de3 Dames. Sterke tegenaanvallen en bombarde menten golden de Fransche stellingen bij de hoeve Trois Monts, h6t front Corny Hurtebise en de hoogten van .Craonne en Vauclerc. De strijd, die erg verbitterd was, eindigde ten voor deele van de Fransche troepen, die overal hun stellingen gehandhaafd hebben. De drommen Düitschers werden neergemaaid door de schoten van het grof geschut, der stukken veldgeschut en machinegeweren der Franschen. Ze leden aanzienlijke ver liezen. In den loop dier gevechten hebben de Franschen het aantal ge vangenon uitgebreid. Het gaat op het oogenblik de 6200 te boven. Daarmee st ijgt het aantal tot ongeveer 29.000 gevangeneu, gemaakt door de Frac schen in den slag, die 16 April aan gebonden werd. Parijs, 7 Mei. Ongehoorde verwoed heid vau de Düitschers, die bevreesd zijn voor het kraken der Hindenburg- linie, kenmerkt den huidigen strijd. Nooit hebben zij zich zoo heftig verzet, nooit hebben zij zooveel manschap pen verspild. De terugkeer van, het Duitsche offensief met nieuwe mach tige troepen, dat de verhouding vau eeu nieuwen veldslag aannam, liep op een volkomen nederlaag uit 6D op een bloedbad onder de eenheden, die er aan deelnamen. DsFranschsn braken do woedende tegenaanvallen en brachten den tegenstander schrik wekkende verliezen toe. Zij breidden de overwinning uit en bevestigden die langs het geheele front Vsuxaülon-Craonne en wonnen overal terrein in de streek, die bij zonder geschikt is voor verdediging. De balans van de laatste drie dagen is zeer bevredigend. Van den linker vleugel hebben de Franschen het vooruitspringende gedeelte van Hindenburg-linie genomen met vele machtige steunpunten naar het noor den. Ia het centrum en op den r6chtörvl*ugel is de rug van den Chemin des Dames over een afstand van 20 K.M. in hun handen gevallen. De vooruitgang was in het bijzonder opmerkelijk ten noorden van lr3ye, waar de Franschen over een afstand van 4 kilometer bijna da geheele Siegfried linie veroverden. Alle krijgs verrichtingen zijn geslaagd zonder belangrijke verliezen. Londen, 6 Mei. Naar Haig meldt, zijn de tegenaanvallen, die de vijand tegen onze troepen in de Hindenburg- linie ten O. van Bullecourt ondernam, bijzonder hevig gewekt. Aanmerke Hjke strijdkrachten van den vijand werden in die buurt in den strijd geworpen en na een verwoed hand gemeen telkens mot zware verliezen afgeslagen. De vijand veerde vanochtend vroeg twee vastberaden tegenaanvallen uit bij een poging om het gedeelte van zijn voorBte linie ten Z. van Souchez terug te nemen, dat wij gisterenavond hadden genomen. De vijand werd telkens volkomen afgeslagen. Londen, 7 Mei. In scherpe vechten om de Hindenburg-linie ten Oosten van Bullecourt bobben wy onze stelling verbeterd. Wij zijn in Westelijke lichting naar Bullecourt opgeschoten en hebben gevangenen gemaakt. Vannacht h6bben wij een vljandelijken bomaanval ten Zuiden van Oppy afgeslagen. Berlijn, 7 Mei. Legergroep prins Rupprecht: Bij Lens en Atrecht bè- reikte de artillerie-strijd 'a avonds we der groote hevigheid. Na de zware ver liezen dio de Franschen op 5 Mei hadden geleden, lieten zij gisteren voorshands van de voortzetting van hun aanvallen af. Pas 's namiddags drongen sterkestrijdkrachten tusschen het fort Malmaison en Braye vooruit. Zy werden geheel afgeslagen. 's Avonds en 's nachts begonnen hevige aanvallen ten N. van Laffaux en tusschen den weg Soissons-Laon en Aille3. Na zware gevechten waarin wij plaatselijke voordselen behaalden werden alle stellingen door onze dappere troepen behouden. Tussehen Ailles en Craonne mis lukten hevige gedeeltelijke aanvallen der Franschen. Aan den Winterberg golfden de gevechten gedurende den ganschen dag op en neer. In een flinken storm loop hebben wy de noordelijke helling heroverd en tegen herhaalde storm- loopen van den vyand behouden. De FraDschen moesten op de Zuid6iyke helliDg terugtrekken. De hoogvlakte werd door geen van beiden bezet. Ook deze groote gevechtdag in den Aisne- slag verliep met succes voor ons. Sedert 6 Mei zijn tusschen Soissons en Reifhs 9 officieren en 726 man aan gevangenen gemaakt. 41 ma chine- en snellaadgeweren zyn bin nengebracht. Berlijn, 7 Mei. Op het front by Atrecht houdt het sterke geschutvuur in eenige vakken aan. Bij Roeux, alsmede tusschen Fontaines en Bieu- court hebben wy aanvallen der Engelschen bloedig afgeslagen. Aan de Aisne zyn aan weerszyden van Graonnelle sterke Fransche aan vallen mislukt Ds duikboot- en mijnoorlog. Beriyn, 6 Mei. De berichten, die tot heden, den zesden Mei, over onze oorlogvoering in het afgesloten z:e gebied zijn binnengekomen, doen blijken, dat er in de maand April meer dan c-en millioen bruto register- tou aan scbeepsruimte in den grond is geboord. Berlijn, 7 Mei. Opnieuw hebben onze duikbooten in het Kausal, de Golf van Blscaye en de Noordzee elf stoomschepen, een zeilschip, een stoo'mtreiler, met tezamen 81.000 bruto reg. tonnen inhoud, iu den grond geboord. Bommen op Londen. Londen, 7 Mei. Vanochtend vroeg heeft een vyaudelijk vliegtuig vier bommen op een Noordoosteiyke bui tenwijk van Londen laten vallen. Eén man vond daardoor den dood, een man en 6en vrouw zyn gewoed en aan huizen is lichte schade toe- gebracht- Londen, 7 Mei. De bom, die laatst werd geworpen, heeft de meeste schade berokkend. Deze ging door het dak van een huis met drie ver- diepingwoningen», boven een handel in 'tweedehands-goed. De bom ont plofte op de bovenverdieping, doodde den bewoner, een pianomaker, en wondde zijn vrouw ernstig. Alle pan nen vlogen van het dak. Ook werd de waterleiding vernield, waardoor de benedenverdiepingen onderliepen. Drie bommen vielen ongeveer een myi vandaar. Eene op een weide, 16 meter van een huis voor hulpbehoe vende oude vrouwen. Een ander op het hui3 van een bouwmeester. Ze drong in de badkamer, die overhoop werd geworpen. Niemand werd daar gedeerd, ofschoon er in de belendende kamera men schen sliepen. Een militaire conferentie te ParIJ». Parijs, 6 Mei. Haig, generaal Ro- bertson, de chef van don generaleu staf en admiraal Jellicoe hebben deelgenomen aan conferenties te Parijs over krygsverrichtingen, dio onder nomen zullen worden. Hutin schrijft in de Echo do Paris De Boche zal van het jaar geen res pijt krijgen. Dat is het doel van de belangrijke conferenties die gisteren te Parijs zyn gehouden tusschen de generaals Nivelle, Pétaic, maarschalk Haig en de generaals Robertsen en Wilson. De revolutie In Rusland, Dat de gewone gang van zaken in Rusland nog niet is teruggekeerd, blijkt wel uit het volgende bericht, De aanhangerg vau Lenin, den revolu tionairen tegenstander der voorloopige regeering, h9bben hun hoofdbureau gevestigd in het huis, dat vroeger door de keizcrlyke danseres Karen ius- kaya werd bewoond. Tot hun verba zing ontdekten zJJ, dat zy geen tele fonische verbinding konden kryger. Alle aanvragen bleven onbeantwoord. Tenslotte bleek, dat de telefonisten weigerden het hoofdbureau van ds Lenina-parttj of 'de redactiebureaux van do „Pravda", het blad van de anarchistische revolutionnairen, te verbinden. Een deputatie, bestaande uit drie Leninisten, trok naar het telefoon- bureau en vroeg do namen van de telefonisten die weigerden h6n te verbinden. Do directeur antwoordde, dat hy nergens van wist. Be deputatie begaf zich toen naar do werkzaal, waar de meirjos hen met kreten als: met de Leninisten", ontvingen. De deputatie werd de zaal uitgejaagd en moest het gebouw verlaten, zouder eonig resultaat bereikt te hebben. Later verschenen vijftig soldaten, onder leiding van een officier. Be officier zeide, dat ztf door iemand in het tolefoonbureau opgeroepen waren en vroeg wie er gearresteerd moest worden. De directeur antwoordde, dat niemand daartoe eenlg bevel had ge geven en dat het oproepen op een misverstand moest berusten. De Soc. Vredesconferentie te Stockholm. Stockholm, 6 Mei. Wegens de on juiste opvattingen, welke in zekere bladen over de bedoelingen der Nederlandache delegatie van het Intern. Soc. Bur. heerechen, heeft deze delegatie met algemeene stem men de volgende verklaring afgelegd De delegatie wysfc m6t klem elke uitlegging van haar houding af, alsof zy een afzonderiyken vrede tusschen enkele oorlogvoerende mogendheden bedoelt. Zy verklaart, dat haar doel is een algemeen en vrede te bevorde ren op den grondslag van het inter nationale congres van Kopenhagen in 1910. De delegatie ia noch iemands werktuig, noch laat zij zich in met intriges, van welke z|jde deze ook mogen komen. Uit Dflltschland. De „Lokal Anzeiger" schryft dat de rijkskanselier naar verluidt de be antwoording van de interpellaties van conservatieven en sociaal-demo craten over het oorlogsdoel heeft uit gesteld in verwachting dat do loop van zaken hem die taak zal verge- makkeiyken. Men fluistert te Beriyn over een ophanden verbiydende po litieke gebeurtenis. Ontploffing. In een fabriek te Troisdorf bij Keu len heeft een ontploffing plaats ge- waarby 30 arbeidsters het leven verloren. Uit Hongarije. Te Boedapest zyn alle bedryven den 2en Mei een uur stopgezet, van elf tot twaalf uur. De werklieden hebben in dien tyd aan de leiders der ondernemingen, waar zy werken, een manifest overhandigd, waarin zy protesteeren tegen de beperkte kies rechtuitbreiding, die de regeering beoogt en de arbeiders van het kies recht verstoken zal laten. Zy wijzen op de revolutie in Rusland, op de Paaachboodsebap van den Duitschen Keizer, op de vrijzinnige kiesrecht regelingen in Engeland, Skandinavië, Nederland en zeggen dan: Indien de regeering niet mocht inzien, dat het vaderland de arbeiders ook als staatsburgers noodig heeft, dan zyn wy vast besloten, haar daar- Ingezonden mededeeling. Spoorgracht 18.19. Vanaf Vrijdag a.s. en volgende dagen wordt vertoond: Verzuim niet vanaf heden tot en met Donder dag te gaan zien de werkelijk mooie film: fee op het geschikte tijdstip te dwingen. Nog is het niet te laat. De opdracht van den Koning aan de regeering luidt, een kiesrecht te scheppen dat overeenkomt met dezen jrooten tyd en door het volk go- jrachte offers. Zulk een kiesrecht eischen ook wjj en wel dadeiyk. Terwijl wy op antwoord op dezen eisch wachten, zullen wij het werk voortzetten. Mocht men ons geen antwoord waardig keuren, dan binden w|j den strijd aan." INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. - De hoor D. C. Volmer alhier, is te 's Gravenbaga geslaagd voor het voorloopig diploma Machinisten- examen. - Te Haarlem slaagden vcor het actc-examen L. O., de dames A. van Twisk en A. van Truste, beide alhier. LlefdadighBlds-Concart. Gaarne vestigen vrij de aandacht op het concert, dat Woensdagavond om 8 uür in „Casino" plaats heeft, en dat aan het Plaatselijk Steun comité aangeboden is door de bestu ren der Zangverenigingen „Helder's Gemengd Koor" en „Morgenrood", beide onder leiding van den heer F. van der Melj. Dit sterke koor van 90 dames on heeren zal belangelooze medewerking ontvangen van mejuffrouw G. Oudyk, sopraan, do Mandolineclub „Serenata". directeur de heer L. Polak, en het Mobilisatie Strykkwartet, bestaande uit de heeren L. Polak, Joö. Overtoom, Müller en S. Overtoom, accompsg nateur de heer S. Ov rtoom. Behalve dat men door het bezoek de kas vau het Steun-Comité sterkt, heeft men zelf een avond vol kunst genot,zoodat verdere aanbeveling voor een bezoek wel niet noodig zal zyn. Solréa S. H. B. S. Zaterdagavond hi6ld do Sportver- 6eniging H. B. S. haar 3e bijeenkomst in dit srizoen. De voorzitter, de heer S. Elte, heette de aanwezigen welkom on spoorde hen aan de Veieeniging te steunen door bat bezoeken dt>r voetbalwedstrijden. Daarna werd het programma afgewerkt, bestaande uit eenige nummers gymnastiek. Deze werden correct uitgevoard. Zoowel de toesteloefeningen der hoofdafJee- ling als do standen der adspiranten gaven biyk,dat de leiding der gym nastiek iu zeer goede handen is. Om ongeveer half tien begon reeds het bal. Alhoewel wegens hot late seizoen niet veel bezoekers aanwezig waren, was het bal zeer geanimeerd en noode gingen ds danslustigen naar hui3. Be S. H. B. S. kan met voldoe ning op deze laatste bijeenkomst terugzien. SIMHEtfLAND. Onze scheepvaart. Naar wy vernemen, is hat zoo goed als zeker, dat in den loop dezer maand de „Koningin der Nederlanden" en de „Riouw" van de Maatschappij „Nederland", vla het Panainakanaal naar Indië zullen vertrokken. Op de „Koningin der Nederlanden" zyn alle plaatsen voor passagiers bezet; de „Riouw", een vrachtboot zal troepen meenemen. Uit Rotterdam zullen, naar van daar gemeld wordt, vertrekkon ds stoomschepen „Opbir" van de Rott. Lloyd, en" do „Noordam" van de Holland-Amerikalyn. Het Ncorsche stoomschip „Hop", i3 .met een ladiDg van 76 317 bushels boekweit vau New York Rotterdam aangekomen. Visscherscchepen tot zinkan gebracht. Men meldt uit IJmuidenMaandag avond passeerden voorgaats te IJmui den de logger Hoop op Zsgen MA 20 die rapporteerde, dat hy aan boord heeft de ongedeerde volledige beman ning, in totaal 32 menschen, van de stoombeugera Martha Maria VL 199 en van de Prins Hendrik der Neder landen VL 196, beide van de reedory A. Hoogendyk Jz. te Vlaardingen. Deze stoombèugers zyn volgens rapport van den logger tot zinken gebracht. Maandagavond laat werden 32 schipbreukelingen van de stoombeu- gers Vlaardingen 195 en Vlaardingen 199 te Hoek van Holland verwacht. De directie van de Visachery Maat- schappy Poseidon te Vlaardingen heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat de logger VL 98 Poseidon I ter hoogte van de Doggersbank getorpedeerd is. De opvarenden van de VL 98, zyn op het lichtschip Boggersbank-Noord aangekomen. Een drama op zee. Het ïyk van den Zweedschen ka pitein Normann, dat met een ander lyk in een scheepsboot van het. stoom schip „Atalanta" werd govonden door den stoomtrawler „Camelia", is met het stoomschip „Carl O. Kjellberg", van IJmuiden naar Gothenburg ver voerd. Over de torpedeering van dit stoom schip, waarvan slechts één man het leven kon redden, verneemt de be richtgever van het Hbl. te IJmuiden de volgende byzonderheden Het stoomschip „Atalanta" behoor de vroeger te Varberg thuis, doch werd niet lang geleden verkocht naar Gothenburg. Op zyn eerste reis voor de nieuwe 6igenaais werd het schip op 200 mijlen van de Engelsche kust door een duikboot aangevallen. De bemanniDg verliet het schip ia de dadelijk uitgezette scheepsboot, doch vergat in de haast den hofmeester en twee matrozen mede te nomen. Dazen kwamen op dek toen er vau de scheepsboot niets meer te zien was, zoo snel was alles in zyn werk gegaan. Van eene duikboot, die don hof meester opmerkte, werd geroepen dat bij over boord mosat springen, wat bij evenals do matrozen deed. Het gelukte hem een reddingsboei te pakken te krijgen en hij slaagde er in éèn der matrozen nog zoo lang boven water te houdon totdat de duikboot hen beiden r6dda.De matroos bleek reeds zoodanig uitgeput ts.zyo, dat bij spoedig den gec-st gaf, in weerwil van de pogingen om hom in het leven te behouden. De duikboot bracht, nadat d) „Ata lanta" met kanonschoten tot zinken was gebracht, den hofmeester naar Helgoiand, vanwaar hij later via Hamburg naar huia is gereisd. Ia do thans opgevischte boot had den veertien opvarenden een plaats gevonden, zoodat er achtereenvolgens twaalf zya uitgevallen vóór de traw ler haar een week na de torpadeoring drijvende vond. Mr. Traalstra naar Petroqrad. Het Volk verneemt uit Stockholm, dat mr. P. J. Troelstra voornemens is, een tiendaagsche reis naar Petro grad te maken, cn dat bij met den Belgischen socialistischen leider de Brouckère een bevredigende bijeen komst heeft gehad. Kamp voor Duitsche deserteurs. Naar het „Handelsblad" verneemt, is thans definitief bepaald dat er in Bergen op eea stuk weiland vlak by liet Russische gedoukteeken een spe ciaal kamp voor Duitsche deserteurs zal worden gesticht. De leiding van dit kamp ia toevertrouwd aan majoor Ter Cock, dis ook commandant van het interneericgadcpot is. Gisteren is men begonuen mat het bouwen van loods waarin pl.m. 250 deserteurs ten onderdak kunnen krijgenmeer dere loodsen zuilon verrijzen indien daartoe behoefte blijkt te bestaan. Het hout waaruit deze loodsen wor den opgebouwd is afkomstig van het vluchtelingenkamp te Edo, dat b|j wagonladingen naar Bergen wordt getransporteerd. Bosch- en Heidebranden. Gedurende de laatste dagen komen er tal van berichten omtrent ernstige bosch- en beidsbianden In ons land. Zondagmiddag hadden meer dan 7 dergelijke branden plaats. In de om geving van Oisteiwyk braken op verschillende plaatsen branden uit. Een groote oppervlakte bosch werd hier vernield. Te Kaatsheuvel stond uren in den omtrek alles in lichte laaie. By Veenendaal ging een groot dennenbosch in vlammen op; te Woudenberg verbrandde een bosch van 11 H.A. In het Zeisterbosch brak eveneens brand uit, die slechts met groote moeite gebluscht kon worden. Een groote bosch- en heide brand had plaats achter Tongeren, gemeente Epe. Iu een half uur tyd was een groote uitgestrektheid bosch en heide in een vuurzee veranderd. Mat behulp van 50Ü h 600 militairen uit het kamp van Oldenbroek werd getracht den brand te atuiteD, waarin men eerst na vele uren slaagde. De reis ven Engeland. De „Midd. Ct." bEspreskt de klach ten over den hoogen passageprys welken reizigers moeten betalen, die thans door booten van de maat schappij „Zeeland" van Engeland naar hier worden overgebracht. De prya is werkelijk hoog, zegt het blad, n.1. f250, en 't lykt ook een enorme inkomst, wanneer de maat schappij met het vervoeren van 100 passagiers f25.000 ontvangt. Maar de billijkheid maakt het wenscheiyk ook eens achter schermen te kyken. Dan krijgt men een heel ander inzicht. In de eerste plaats heeft de maat- schappy voor het molest risico aan de regeering te betalen een verzeke ringspremie van f 18.000 per reis en bovendien nog f 2000 aan assurantie premie voor het personeel. Bovendien zijn alle onkosten sterk gestegen, zya de gages veel hooger dan vroeger en loopt de maatschappij ■gevaar dat zij by slecht weer te Southwold geen passagiers aan boord kan nemen, zoodat dan geen cent ontvangen zou worden, terwijl toch de bovengenoemde premies moeten worden betaald. Behalve dat waagt de maatschappij er haar schip aan, waarvoor zy bij verlies wel do verzekerde som terug krijgt, maar dat zy op 't oogenblik met geen mogeiykheid door een pieuw kan vervangen. Dat alles by een genomen maakt het duidelijk dat die passage-prijs geen buitensporige verdiensten geeft, on geenszins een misbruik maken vau de omstandigheden kan genoemd worden. Sploemge. De justitie en de politie hebben Zaterdagnamiddag een inval gedaan en een huiszoeking verricht in een woning in de Heerenstraat te Middel burg. Na afloop van de huiszoeking werden twee Belgen naar het politie bureau overgebracht. Een en ander moet in verband staan met een ver moedelijk geval van spionnage. •Geachte Redactie 1 Beleefd verzoek ik U eenige plaats ruimte ia Uw blad. By voorbaat mijn dank. Zeer tot mijn verbazing las ik de vorige week op de aanplakbiljetten van H. F. C. „Helder", dat 7.lj voor den baker wedstrijd tegen W. F. C. de entréeprys aanmerkelijk had ver hoogd. Ik vraag my af, of het nu zoo noodig is, om voor een dergeiyken wedstryd een verhoogde entrée te heffen. Wanneer Y/e nagaan, dat het pu bliek gedurende het geheele seizoen, onverschillig of H.F. C. een sterken of zwakken tegenstander tegen zich had, dus zonder dat men altyd wist 'n spannenden wedstrijd te zullen aan schouwen, steeds in zoo'n grooten getale opkwam, vind ik dit van het H. F. C.-bestuur geen sympathieke daad; temeer daar zy voor dezen wedstrijd in 't geheel geen kosten had te maken, zooals vergoeding reis- en verbiyfkosten der bezoekende club, enz. Mijnheer de Redacteur, ik zou hier mede kunnen eindigen, doch ik geloof de tolk van vele H. F. C. supporters te zyn, wanneer ik door deze het H. F. C.-bestuur verzoek, de reden te vermelden, waarom zy hiertoe moest besluiten. Met dank voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, Een Voetballiefhebber. Geachte Redactie. Zeer pijnlijk is het voor ong, om bovenstaande questie in het openbaar te bespreken. Wy meenden wel zooveel vertrouwen te h6bben by onze aanhangers, dat zy konden be grijpen, dat alleen bittere noodzaak er ons toe dwingt, door een kleine verhooging eenige meerdere ontvang sten te kunnen boeken. Ik zeg bittere noodzaak, want waar wij als club steeds veler sympathie mochten ver werven. begrepen wy maar al te goed, dat een veruooging der eDtróe, geen goed onthaal zou vinden. Do geachte inzender doet de opmerking H. F. C. had geen koaten voor dezen wedstrijd en by min of meer sterkere tegenstanders kwam het publiek steeds in grooten getale. Ach, geai Redactie, men vergist zich zoo spoe dig. Ten eerste most de opbrengst van dezen wedstryd verdeeld worden over drie lichamen, te wetende N.H.V.B., W. F. C. en H. F. C., ieder een gelijk gedeelte. Wat dus ieder krijgt heusch niet veel. En wat die groote opkomst betreft van het publiek bij vriendschappelijke- of competitie wed- strydende vriendschappelijke wed strijden hebben tot nog toe steeds gsld gekost, er moest steeds b|j, min stens iederen keer 10 b 15 gulden De reiskosten zijn enorm gestegen, door de mobilisatie kan jnen niet meer collectief komen, omdat de spelers van verschillende standplaat sen moeten komen. Ondanks dus het bijleggen, bleef het H.F.O.-beatuur doorgaan aan spelers en supporters te geven wat zij krijgen kon. De competitie wedstrijden leverden eeni ge baten op, doch dio waren nog niet voldoende om ds onkosten te dekken van h6t 2de en 8de elftal. Dus het verdere tekort moest bestre den uit de contributie en donateurs- gelden. En dit is juist wat niet vóór mag komen, daar anders een club beslist te gronde moet gaan. Daar wy ons nu op dat hellend vlak be vinden, zullen wy trachten dien af grond te ontgaan en door een matige maar beslist noodzakelijke, hoogst noodzakelijke verhooging, der entiéa- pryzen, eenige meerdere opbrengst te verkrijgen. Ik raad dan ook iedereen aaa, die dat niet betalen kan of wil, om donateur te worden Voor 26 cent per maand blijft men buiten iedere verhoeging en steunt men daadwerkelyk de H. F. C. Geachte Redactie, ik zou nog meer moeten aanvoeren, maar ik begryp, dat ik al te uitvoerig word en eindig dus met het volgend dringend verzoek aan onze trouwe bezoekers: „Is er iets dat U hindert, kom dan even bij mij of schryf my een briefje, lk geloof, dat ik U steeds tevreden kunnen stellen, en blijf gelooven in het H. F. G. bestuur, dat steeds be dacht zal zijn om 70or zoo weinig mogelyk kosten voor anderen veel te geven. Geloof ons, wanneer wy zeggen er een eer in te stellen volksclub te z|jn en dat wij dat willen biyven" Met dank voor plaatsing, Hoogachtend, F. Leïsohbbt, Yoorzitter H. F. C. H. UIT DEN OMTREK. Tsxfl, 7 Mei. Ter markt waren heden aange voerd: 19 Nuchtere, kalveren, prijs f 18 f 16; 3 Pinken, f 100; 1 Ram, f 40; 9 schapen, f 80; 19 schram men, f 18 h, f 22 en 8 Biggen, f 18 b f 16 per stuk. Anns Paulowna. Zaterdagavond 5 Mei werd in Veer- burg eene vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer Oud, candidaat der vrijzinnigen voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer. De voorzitter der Centrale te den Helder opende met een welkom de vergadering, waarna de heer Oud iu eene boeiende rede een historisch overzicht gaf van de staatkundige ontwikkeling in de voornaamste landen van Europa, om daarna uiteen te zetten de beginselen der vrijzinnige party. Hieraan werd getoetst de leer der S.D. A. P. De gronden, waarop do heer Oud deze leer bestrydt, mogen van andere redevoeringen bekend verondersteld worden. Met een krachtige opwekking do vrijzinnige beginselen te steunen, besloot de begaafde spreker ztyne rede. Van de 'gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren De Graaf, Van Dyk en Koorn, die door den spreker werden beantwoord. Wierlngen. Uitslag der Openbare vrfl willige verkooping gehouden op Zaterdag 6 Mei 1917 dos avonda 8 uur ten overstaan van Notaris Obreen en ten verzoek van mej. de wed. J. Blauwboer en kinderen van een her berg met woonhuis met daarachter gelegen schuur en erf tezamen groot 0.18 aren of 4J snees staande te Haukes. Hoogste bieder voor de herberg den heer P. Lont Jz. voor f 4000.- en voor het pakhuis den heer C. Kroon voor f 1910.-. By combinatie opgehouden voor f5915.-. Algemeene vergadering der Ooöp. Boerenleenbank te Wieringen in 't Hotel Lont te Hippolytushoef. Aanwezig 78 leden. De voorzitter, de heer P. Kuit opent met een kort woord van welkom 7e algemeene vergadering, en verzoekt daarna den secr. de notulen der vorige Algem. verg. te willen lezen welke onder dankzegging zon der op- of aanmerkingen goedgekeurd worden. Volgt rapport vau de commissie welke de rekening hebbeh nagezien bestaande uit de heeren Nic. Kuiper en N. J. Koorn. De heer Kuiper zegt, alles in de beste orde te hebben be vonden. Door den kassier den heer Corn. J. Bosker wordt het jaarverslag uitge bracht over het 7e boekjaar en deelt Z. Ed. mede, dat niettegen staande den nog heerschenden oorlogs toestand, de Bank nog steeds bloeien de is. Wij mogen, zegt spreker, daaruit concludeeren, dat op ons eiland oen zekere welvaart heerscht. De bank telt thans 166 leden. Van 378 spaarders is in totaal op de bank gedeponeerd f 353.277.76 en terug betaald f 106.483.22. Aan 101 voorschotnemers is totaal verstrekt f109613.— en door hen is terugbetaald f 27925. 20 leden genieten loopende rekening. Op de Centrale bank Was op 81 Dec. geplaatst een bedrag van f 95825.28, beuovens f 40.000.— aan obligatiön. De totale omzet der bank bedroeg over 1918 aan ontvangsten f 605934.84en aan uitgaven f 492871.52. Hierna daDkt Voorz. den kassier voor zijn richtig gehouden beheer. Verkiezing wegens periodiek aftre den van de heeren M. S. Bakker en J. Rotgans. Beiden worden met bijna algemeene stemmen herkozen, en nemen hunne benoemingenweder aan. Verkiezing van twee plaatsver vangende bestuursleden wegens perio diek aftreden van de heeren S. J. Koorn en J. Schuurman, laatstge noemde is wegens vertrek niet meer herkiesbaar. Gekozen wordt S. J. Koorn by eerste stemming met 58 stemmen en in herstemming mot den heer Jac. Brouwer de heer P. Brouwor met 44 stemmen. ReglementswijzigingArt. 2 wordt gewyzigd dat ieder lid of geen lid f 0.10 voor een spaarboekje moet betalen. Art. 8, dat.elke week zitdag van den Kassier te Hippolytushoef is en om de 14 dagen te Oosterland. Art.. 4. De Leenbank zal in 't g( heel mogen opnemen aan deposito' eu spaargelden f 500.000.— van de Centrale bank f80.000. Van een persoon afgezien mag niet meer worden opgenomën dan f 10.000. Art. 6. Aan landbouwvereen. mag boven de f 5000 ter leen worden ver strekt. Art. 10. De rentevoet bedraagt voor inlage 81/* Die voor voorschotten 4%- Ia loopende rek. wordt 31/a°/0 vergoed voor credit en 474% Be vorderd voor debet. In loopende rekening en voor spaar gelden wordt provisie geheven over alle uitgaven der leenbank. Art. 15. Jaariyks, in de maand December moeten alle spaarboekjes by het bestuur tegen ontvangbewys worden ingeleverd enz., Alle wyziging'en worden goedge vonden, alleen verlangt de heer O. J. Bosker motiveering van wijziging Art. 2 welke door den Kassier wordt gegeven en waarmede den heer Bos ker voldaan is. Voorstel bestuur om het salaris van den Kassier met f 75.— te verhoogen en zoo op f 860. brengen. De heer Jansen vraagt of dat een duurte toeslag ia of voor vast. Voorz. zegt, voor vast. De verhooging wordt met, op 1 na, algemeene stemmen goedgevonden. Verder machtigt de vergadering het bestuur, zoo noodig den rentevoet, zonder het beleggen van een Alge meene vergadering, te veranderen. Rondvraag. De heer O. J. Bosker, dringt aan op statutenwijziging en wel met het oog op het telkenjare terugkomende gestem van bestuursleden en plaats vervangers. De h6er Spaander wil uitstel bier van, en wil dat de vergadering hst bestuur machtigt! a.s. jaar een des betreffend voorstel te doen. Algemeen goedgekeurd. De heer P. Brouwer zou gaarne zien dat het bestuur bij voorkomende vacaturen, een aanbeveling van per sonen op de convocatie's plaatste. De heer Spaander is ook van oordeel, dat zoo iets wel goed zal zijn en dan b.v. een 4-tal. Aange nomen. De heer N. Kuiper vraagt of er nog reglementen in voorraad zyn. Voorzitter zegt, dat de 2e oplaag ter perse gaat en deze weer voor de leden verkrijgbaar zullen zyn. Hierna sluit voorzitter. In 't lokaal van den heer M. Tysen te den Oever zou j.1. Zaterdagavond de heer Thomassen van Bussum voor de S.D.A.P. een lezing houden, doch genoemde heer was wegens familie omstandigheden verhinderd te komen. Als nu trad voor ongeveer 50 belang stellenden op de heer Westerhoff van Alkmaar, welke een gloedvolle rede hield over het Algemeen Kiesrecht en ds a.8. verkiezingen. De rede werd met belangstelling gevolgd. Van het debat werd geen gebruik gemaakt. OOSTSLOOTSTRAAT. Bestellingen werden degelijke aan genomen van 8V, tot 121/, uur. Zaterdags van 87i tot 127, van 2 tot 4 uur. Het eten moet worden afgehaald van 107, tot 127, uur. Burgerlijke Stand v. Helder, van 5 tot en met 7 Mei '17. BEVALLENG. Slotemaker- Kikkert, z.A. F. van Dok-Runnen- burg, d. OVERLEDENL. Bommel, 58 j. AQENDA. Kereta Heldtrache Bioscoop. Kanaal wag 112. Hoofdnummer: Da Bloedbruiloft (vervolg van de Vamfiers). Cinema Palace. Binnenhaven 2. Hoofd nummer: Be tircusratïen en Het ge heimzinnige Huis (vervolg van De Peg van den Circus). Witts Bioscoop. Koningstraat. 2 Hoofd, nummers: Overweldigers en Charlle In de Nachtkroeg. T.av. e.n.u. -Blo sco opSpoorgracht. Hoofd nummer De Bedelprinses. i Mei. Helders Gsmengd Koor sn Morgenrood. Llsfdedighelds-Concert In Casinr, 8 uur. MARINEBERICHTEN Kon. besluit zjjn benoemd i tot ls teekenaa* b. h. dep. v. marine, de id. toegevoegd a. d. insp. marinestoomvaartdienst J. de Buiter: de ld. bii 's Bljks werf te Willemsoord P. H. de Boer, do teekenaar b. h. dep. O. H. Janszen en dsteeke- naar lo kl. k»ö 'sBijks werf te Willemsoord N. J. Grondhouttot teekenaar Ie kl. b. het dep. van marine, de ld. bö 'sBüks werf te Willems oord A. F. J. Heidoorn, M. Mos, C. W. Vogeien- sang, J. J. Hartanyker en J. A. Holtrop en de teekenaar b. h. dep. W. M. Been tot le teoken3ar bü 'a Bjjks werf te Willemsoord, de teekecaar m d'® werf F. J. ümmels tot teekonaar 1e kl. b| 'a Bjjks werf te WlUemsoord.de teeke- naar ie ld. J. K. Labout, de id. op woekl.H. J. Mahleu en H. J. Kohiertot toeken, le kl. bö s Rijks werf te Heilevoetsluis, de id.ou woekl. P. 6. Hulsken en G. H. Muis; tot teeken. le kl, bij het mar.-etabl. te Arasterdam, do id. óp weekloon A. Verseveldt; tot bouwk. öpz, bö 'a Bjjks werf te WUlemsoord, resp. Hellevoet- sluis, de opz. v. maritieme werken bfi die werven J. 0. Duinkor en M. W. 8m(jtlnk. De uit Ooat-ïndiè teruggekeerde luitenant ter ie 2e kl. 8. W. F. Hendrikse is ter beschikking gesteld. De machinisten H- RisHèrs en M. Kraal ifin It Oost-IndiA hier te lande teruggekeerd. Bö Kon. besluit van 26 April 1917 No. 26 is met ingang van 16 Mei 1917 de luitenant ter zee der 2e klasseT.h. Kru()sbevorderd totluitenant ter zee le kl. Ba kapitein ter zee A. J. van Stockum wordt 7 Mei 1917 belast met de betrekking van com mandanb In de positie IJmuiden, ter vervanging van den kapitein ter see L. P. W. van der Wal, die met dien datum op non-actlvitelt wordt gesteld wegens ziekte- De bultengeweo* adelborst marine-reserve A. Harsveldt ls 6 Mei 1917 overgeplaatst van Hr. Ms. Atjeh naar Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord en met 9 Mei d.a.v. gedetacheerd aan boord Loodsboot No. 6, en de buitengewoon adelborst marine-reserve P. D. van der Veer met 9 Mei 1917 van Loodsboot No, 6 naar Hr. Me. Wacht schip te WUlemsoord. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der zeemachtaergeantkek A. Hoonbout op 9 Mei 1917 van Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord naar Hr. Ms. Neptuaus: Idem H. Kremer op 10 Mei 1917 van Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord naar Koninklijk Instituut voor de Marine. STOOMVAART BERICHTEH. Koninklijke Hollondtohe Ltoyd. treis, arriveerde 4 Mal te C ertrok 4 Mei van New-Tor Java-Paclfic-Lijn. VISSCHERMBERICHTEN. Aangebracht le Nlenwedlep: 6 Mei. Door garnalenvlsschers100 K.G. ge kookte garnalen, per K G. 11 a 17 ct. Door 42 korders 2 tot 20 mlddoltongen, per stuk f 1.262 tot 10 kleine tongen, per stuk f0.40; 2 tot 20 mand kleine schol, per mand f 6.- e f 8.—l tot 4 mand scharren, per mand f 3.— a f 8.—. Door trekkers: 1000 tal haring, per tal 16.- a f 6.76; 8 tal geep, per UI f 26.60 a f 80.-. 7 Mei. Door trekkers: 876 tal haring, per tal f 8.8» a f7.66; 86 tal g.ep, pa. tal f M— a f29.- Door 1 ragganvisaatier30 rc-ggeu, per Stok f 0.87. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 7 Mei 1917. VEB. Aangevoerd 8 koelen I 870 a t 660, 19 vette kalveren f 60 a f 160.-, Idem p. pond 11.— a f 1.40, 9S nuchtere Idem r 12.— a f 22.—, 714 vette varkens 96 n 106 ot. p. X K.G., 00 mag. schapen f a f Beverwijk, 7 Mei 1917. Raapstelen f 1.60 a f 7.60, rabarber f 9.— s f 16.-, radijs f 8.- a f 10.-, selderij f 12.- a f 16.— per 100 bos, sla f8.— a f8.- per 100 stuks, spinazie 28 a 25 ct. per K O., spinazie f 1.60 a f 2.78 per kist. Verglssan Is manschelijk. Daar stond bij, goed b«!f ocM de vestibule vau „Castoo". Veel kwam kjj et inet, maar vuuavoud zou Duys spreken o yer „Btemtrood". Dat moest hy hoor en. Verbaasd stond by stil, kykend naar dames in zy gebloesd, heeren officieren in ponta- fleaal, zichzelf afvragend, hoe Duya zoo'n attractie kon uitoefenen, dat deze „haut chic" met gretigheid zou komen luisteren, zoo zelfs, dat alle toegangsplaataen bezot waren. „De S.D.A.P. gaat hoog op", mom pelde by voor zich in stille emotie. Maar zyn verbaziug zou stijgen. Publiek met groene, roode en witte kaarten bewoog zich door de vestibule en verwonderd vroeg hy zich af, of er by de S.D.A.P. ook al rangen waren? Hy stond perplex en spra keloos staarde hij nu de eeu en dan de ander aan tot gelukkig yooi onzen verkiezingsvergadering bczoeker-den vriend, eenjkennis, dien hy aanklampte hem vertelde, dat „Fauat" hier ge speeld werd. Een licht ging hem op. Hy had in de verkeerde zaal vergeefs een kwartier gewacht en haastte zich, om zyn vergissing te heretellen en Buys kon zich dien avond in eeu aandachtig toeschouwer meer ver heugen. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Aanslag op den Duitschen Keizer? Reuter seint uit Londen, dat volgens de Corrière d' Italia uit Zurich ver meld wordt, dat een aanslag plaats gehad heeft op den Duitschen Keizer, de dader werd gearresteerd. De aanslag wordt op alle mogeiyke wijze geheim gehouden.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2