ELDERSCHECOURANT OE OORLOG. Axminster- Karpetten, m HARJER Zn., 11 Vitrages Allover-nets, - Madras. HARJER Zn., iin TAFELKLEEDEN j| HARJER Zn., No. 4774 DONDERDAG 10 MEI 1917 4Se JAARGANG Op pagina 4 van dit blad is opgenomen t. Uit den omtrek. 2. Feuilleton enz. De legerberlchten van 7 en 8 Mei. Van het W e s t e 1 ij k front. Naar het Fransche avondcommu niqué van den 7en meldt hebben de Duitschers hunne aanvallen in; de streek van Laffaux en den Chemin des Dames niet hervat.1 Op enkele punten werden verwoede, artillerie gevechten geleverd. Ten N.W. van Reims breidden de Franschen hunne stellingen uit. Hierbij werden 100 man, w.o. 2 offi eieren, gevangen genomen. Volgens de mededeeliog van den 8aten echter giDgen de Duitschers opnieuw tot den aanval over, en wel ten Oosten van Vauxallon en tegen Panthéon en Cerny op den Ohemin des Dames. Alle aanvallen werden evenwel afgeslagen. Ten N. van het plateau van Vauclère werd bij een overval een vijandelijk steunpunt vermeesterd, waarbij 90 man gevan gen genomen werden. Ook ten N.W. van Reims hebben de Duitschers getracht weder vasten voet in de door hen verloren stellin gen te krijgen. Zij werden evenwel steeds teruggeworpen. In den loop van (den 7en weiden in deze streek 120 gevangenen gemaakt. Ten N.W. van Pre3nes werd een klein fort je door) de Franschen ge nomen. De Engelsehe berichten maken melding van krachtige aanvallen der Duitschers tegen de stellingen ten Z. van de Souches-rivier. Zij werden door het infanterie- en artillerievuur gefnuikt, voordat zij de Engelsehe stellingen hadden bereikt. Bij Bulleeourt werden de gevechten voortgezet. Naar dë correspondent van Reuter aan het Engelsehe front mede deelt, is de toestand aldaar erg duis- ster. Posten, loopgraven en machine geweer stellingen van Duitschers en Engelschen liggen daar dooreen. Den geheelen dag werd om het bezit van het dorp gevochten. Een Duitsche af- deeling van omstreeks 800 man wist tot in den Z.W. hoek van het dorp door te dringen. Hier werden zij evenwel gestuit en geducht geteisterd tot den terugtocht, gedwongen. De communiquó's van den 8aten geven aan, dat de Duitschers hunne aanvallen onvermoeid voortzetten, vooral in de vakkeu van Fresnoy en Loos. De sterke aanvallen bij Fresnoy dwongen de Engelschen het dorp te ontruimen, dat daarop door de Duit sehers werd bezet. Ook uit de Duitsche berichten blijkt dat de gevechten buitengewoon ver woed zijn. Vijandelijke aanvallen by Roeux en tusschen Fontaine en Rien- court werden afgeslagen. Bij Bulle eourt wisten de Eo gelachen vasten voet te krijgen in den Z.O. rand van het dorp. Daarentegen ging het dorp Fresnoy voor de Engelschen verloren. Het werd in den ochtend van den 8sten bestormd. Ruim 200 gevangenen en 6 machinegeweren vielen in handen der Duitschers. Aan de Aisne veiflauwde de ge vechtsactie eenigszins. Alleen ten N. van Craonnelle kwam het tot eenigs zins grootere gevechten. Hier vielen de Franschen de hoogste stellingen der Duitschers tusschen de Hurte bisae-hoeve en Craonne aan. Over de geheele linie werden zij echter afge slagen. Kleinere aanvallen haddpn alleen plaats btf Vauxallon, Corbeny, ten W. van Craonne en bij la Neu- ville. Alleen ten W. van Craonne behaalden de Franschen 6enig plaatse lijk voordeel. Van beide zijden wordt melding gemaakt van de geweldige verliezen die de vijand lijdt. Volgens een Duitsch bericht gebruikten de Fran schen voor hun aanval op den Chemin dés Dames die door een tot nog toe ongekend hevige artillerievoor bereiding werd voorafgegaan - in de eerste linie niet minder dan 15 divisies. Tengevolge van de reus achtige verliezen waren zü gedwongen steeds meer troepen in den strijd te werpen. Een geweldig leger van 200.000 man moest de beslissing brengen. De uitslag van deze gewel dige inspannihg was, dat de door braakpoging waartoe alle beschikbare krachten bijeengebracht waren, mis lukte, terwijl bovendien nog ontzet tende verliezen werden Van Eogelsche zijde wordt mede gedeeld, dat ruim tweederden van het Duitsche leger, of 143 divisies, zich thans aan het WeBtelijk front bevinden. De overige 76 zijn over de verschillende andere fronten verdeeld. De geheele reserve, 44 divisies tel lende, is over Frankrijk uitgestort. Dit beteekent, dat op een kritiek oogenblik de aanvoerders van den vijand in staat waren over een reserve van vier-tot vijfmaal honderd duizend man te beschikken om de gapingen aan te vullen. Zonder deze versche hulp zou de Duitsche linie doorgebroken zijn. Zooals bet nu is, is Hindenburg alleen staande gebleven door zijn onmiddellijke toekomst in de weegschaal te stellen. Van de 44 reserve-divisies zijn er reeds 83 in het gevecht betrokken en van deze is meer dan de helft teruggenomen moeten worden om hersteld te worden tengevolge van de verliezen, die zy geleden hebben. Wanneer de oorlog wekenlang op dezen voet wordt voortgezet, dan is het moeilijk zien hoe de Duitschers hun verliezen kunnen herstellen, tenzij door hun verzwakt front in Rusland verder ts ontblooten. Men kan gerust het ver lies van den vijand in Frankrijk gedurende April op 200,000 man schatten aan gesneuvelden, gevange- In verschillende prijzen en dessins, bij Spoorstraat. nen en gekwetsten. De 40,000 krijga gevangenen moeten op zijn minst evenveel gevallenen vertegenwoordi gen. Van het Oostenrljksch-Itali- a a n s c h e front wordt gemeld, dat een aanval der Oostenrijkers ten N.W. van Tolmein afgeslagen werd. Overi gens slechts patrouille en artillerie gevechten. Op het Macedonische front nam de bedrijvigheid weder toe. Het Duitsche bericht van den 8sten maakt melding van het afslaan van vijande lijke aanvallen tusschen het Prespa- en Ochridameer. In de Tsernabocht werd een aan val over een front van 8 K.M. tegen de Duitsche en Bulgaarsche stellingen ondernomen. Ook deze werd evenwel afgeslagen. Da beschieting van Reims. De correspondent van de Frankf. Ztg. op het Westelijk oorlogstooneel schrijft het navolgende over de be schieting van Reims door de Duitsche artillerie „De oude, schoone Fransche kro ningsstad verzinkt langzaam tot puin en asch. Waarom? Aangezien de Franschen het zoo willen 1 Ruim twee en een half jaar hebben de inwoners van Reims rustig in de schaduw hunner kathedraal kunnen huizen. De Duitsche batterijen ontzagen de binnenstad en bepaalden zich er toe slechts hu en dan eenige salvo's te lossen in de richting van enkele punten van het stadasilhouet, die te gemak kelijk voor militaire doeleinden zou den kunnen worden gebruikt. Bij den aanvang van den slag aan de Aisne moest iedere lankmoedigheid worden opgegeven, en bij het intreden.dezer nieuwe fase van den strijd heeft het Fransche legerbestuur dan ook bevel gegeven tot een gedwongen ontrui- miDg der stad door de burgerbevol king. Een gedeelte der inwoners wei evenwel hunne vaderstad te verlaten. Nitttemin, -Reims staat in brand 1 De Duitsche artillerie heeft de Ka thediaal tot het uiterste ontzien, doch de houding der Fransche leger- houding noodzaakte haar deze piëteit te laten varen. Het aantal treffers der Fransche batterijen nam voort durend toe, en ten slotte kon men in het Duitsche kamp met boslistheid constateeren, dat ean Fransch artil Ier ie waarnemer, zich op een platform op een der torens vau de Kathedraal had geïnstalleerd. Toen dit feit een maal was vastgesteld, duurde het niet lang of de torens dsr kathedraal .wa ren door het Duitsche artillerievuur n. Ook andere punten der stad die als waarnemingspost dienst kon den doen, zooals kerktorens, fabrieks- schoorsteenen, enz. werden onder vuur genomen, doch hun aantal is zoo groot, dat zij onmogelijk alle onscba delijk kunnen worden gemaakt. Even groot is het aantal Fransche batte rijen, die niet in het voorterrein bui ten de stad, doch in de binnenstad zelf zijn opgesteld. Alom treft men batterijen aan, tusschen de puinhoopen van huizen, alsmede in parken en tuinen. „Ziet u zelf" zeide een stafoffi cier tot mü terwijl hU op de kaart wees hoe vele batterijen van het lichtste tot het zwaarste kaliber, wij alleen in het Noordelijke stadsgedeelte reeds hebben ontdekt 1" Behalve deze massa's artillerie verzamelden de Franschen ook hun troopenreserves in de vesting. De kelders in het bijzonder de cham pagnekelders bieden de gereed staande divisies een veilig onderko men. Dit kan natuurlijk niet worden geduld, en zoo verzinkt het eene huis na het andere in puin. Da duikboot- en mljnoorlog. Naar van Duitsche zijde wordt ïedegedeeld, werden in de Middel- landache zee opnieuw 12 stoom- en 2 zeilschepen met een inhoud van ruim 50.000 ton tot zinken gebracht. Verder wordt medegedeeld, dat 3 vijandelijke transportschepen, resp. metende 10.000, 12.000 en 3935 ton in den grond werden geboord. Dit was reeds van Engelsehe zijde gemeld. In verband met de bedreiging van den duikbootenoorlog zal de regeering der Vereenigde Staten aan het Con gres voorstellen een crediet van 1 milliard dollars te verleenen voor den aanbouw van koopvaardijschepen. Maandag 30 April is de duikboot- oorlog weer in het Lagerhuis ter sprake geweest. Dillon vroeg of er tegenwoordig meer vijandelijke duikbooten in het Kanaal zijn en de scheepvaart er gevaarlijker door is geworden. Carson, de minister van marine, antwoordde, dat aangezien het aantal Duitsche duikbooten vermeerdert, het gevaar voor de scheepvaart in ver houding toe moet nemen. Maar in het Kanaal, zei hij, zijn er in April minder verliezen geleden dan in Februari en Maart. Hij schreef dat ten deele hieraan toe, dat de Duitsche duikbooten in April meer elders bezig zijn geweest, anderdeels aan den drukkeren patroeljedienst, dien de Engelsehe vloot in en bij het Kanaal heeft onderhouden. Een ander afgevaardigde vroeg of de verliezen der Engelsehe scheep vaart in het algemeen toenemen. Ja, zei Carson zeer ernstig; ze nemen toe. In de Noordzee. Naar uit Hoek van Holland aan de „Tel." wordt gemeld, werden door opvarenden yan Vlaardingsche traw lers op de Noordzee een vijftal groo- te Amerikaansche oorlogsschepen waargenomen. De strijd in de lucht. Een Duitsch bericht meldt, dat in dé maand April 362 vijandelijke vliegtuigen en 29 kabelballons ver nietigd werden, van de ee> sten worden er 299 in luchtgevechten neergescho ten. Ia deuzelfden tijd verloren de Duitschers 74 vliegtuigen en 10 ka belballons. De revolutie in Rusland. De toestand in Rusland i3 verwar der dan ooit. Een duidelijk overzicht geven de verschillende berichten uit St. P6tersburg allerminst, en dikwijls zün zij met elkander in tegenspraak. De voorloopige regeering heeft moeite om het den raad van afge vaardigden van arbeiders en soldaten naar den zin te maken. Dit blijkt wel uit de critiek van den Raad over het door de voorloopige regeeriDg aan de buitenlandsche regeeringen overhandigde stuk met betrekking tot de voortzetting van den oorlog. Hierin werd gezegd, dat Rusland niet voornemens was e.n afzonder lijken vrede te sluiten, of dat de deelDemiDg aan dm strijd der ge allieerden zou verminderen. Dit nu heeft bij den Raad van afgevaardigden het vermoeden ge wekt, dat men toch weer wilde trachten de oorlogsdoeleinden van Miijoekof te behouden,-en bij even- tueele vredesonderhandelingen naar voren te brengen. Dat hiertegen is geageerd is begrijpelijk. De uiterste revolutionairen hielden betoogingen, waarbij hot aftreden van Miijoekof geöischt werd. De raad van afgevaardigden heeft echter van de regeering een nadere verklaring gevraagd, en deze heeft toen bekend gemaakt, dat men het bewuste stuk niet moost opvatten als een terugkeer naar de imperialistische doeleinden, en dat zij er bij bleef dat Rusland geen veroveringen wenscht. De verklaring ,van de regeering werd hoewel met kleine meerder heid, dooi den Raad aanvaard, en berichten uit St. Peter sburg te Londen ontvangen gaven te kennen, dat een grooto persoonlijke overwinning door Mi'joekof werd behaald. Later ontvangen berichten wijzen er echter op, dat de Raad van afge vaardigden stelling heeft genomen tegenover de regeering. Er werd nl. besluit genomen waarin o.a wordt gezegd „De voorloopige regeering had ten lacge loste voldaan aan den eisch van het uitvoerend comité uit den raad van arbeiders en soldaten en de regeeringen van Rusland's bondge r.ooten kennis gegeven van de ver klaring van 27 Maart (9 April,) waar in Rusland afstand doet van elke veroveringspolitiek. Zij had het daar door voor onze bondgenooten nood zakelijk gemaakt, zich tegenover de demokratie in hun eigen landen en in die der geheele wereld over de veroveringspolitiek en in 't algemeen 07er het oorlogsdoel uit te laten. De nota van den minister van buiten- landeche zaken, die deze verklaring vergezelde, bevatte echt6r commen taren, die men als een verzwakking der bsteekenis van bedoelde verklaring kon beschouwen. De uitdrukkingen en zinswendingen der nota, die aan de taal der diplomatie van het oude regime waren ontleend en voor het volk onverstaanbaar waren, wekten de rechtmatige bezorgdheid dat de voorloopige regeering voornemens was, de verklaring dat Rusland af doet van elke veroverings politiek, te verloochenen. Het eenstemmige protest der arbeiders en soldaten te St. Peters- burg heeft echter de voorloopige regeering en alle volken der wereld bewezen, dat hun streven geheel op den wereldvrede is gericht. De daarop gevolgde opheldering der voorloopige regeering, waarvan in het openbaar kennis is gegeven en die aan de vertegenwoordigers der bondgenooten is meegedeeld, heeft thans aan elke met het belang en dö eischen der revolutionaire demokratie strijdige uitlegging der nota een einde ge maakt. Het feit dat de eerste stap is gedaan, om den afstand van elke veroveringspolitiek ter internationale bespreking aanhangig te maken, mag een belangrijke overwinning der demokratie heeten. De raad van arbeiders on soldaten verklaart vast besloten te zijn, den strijd voor den vrede te blijven strijden en roept de geheele revolutionaire demokratie van Rusland op, zich nog nauwer om hem heen te scharen. De afgevaardigden van arbeiders en soldaten zullen den tegenstand der regeering breken en haar dwingen vredesonderhandelingen te beginnen op den grondslagaf stand van annexaties en oorlogsschat tingen. De correspondent van het Hbl. te Lausanne, die meermalen blijk gaf goed ingelicht te zijn met betrekking tot de gebeurtenissen in Rusland meldt dat zich in Rusland, fnet het oog op het bijeenroepen der Consti tuante, een nieuwe partij bezig is te vormen, die den naam heeft aangenomen van Boerenbond. Het arbeiderscomitó is het met de pro grampunten en vooral met de tactiek van dezen bond lang niet in alles eens. Het zal de vraag zijn of het Kabinet ter eigen versterking van positie de twee vooruitstre vende, doch tegengestelde sociale elementen tegen elkander zal weten uit te spelen. Naar uit Stockholm wordt gemeld, Ruim honderd dessins. Spoorstraat. blijkbaar nieuwe ongeregeldheden. Bij ca alle bedrijven staan stil. De Ireinen die van de stad vertrekken zijn overvol met monschen, die zich zelf in veiligheid willen brengen. Ook aan het front zou de toestand allesbehalve rooskleurig zijn. De de sertie van soldaten heeft reeds on rustbarende afmetingen genomen. De conferentie te Stockholm. Het Deensche blad „Politiken" ver neemt uit Stockholm, dat thans met zekerheid kan worden verwacht, dat zoo goed al3 alle neutrale lauden en van de oorlogvoerenden Rusland, Duitschland, Oostenrijk en Italië op de conferentie te Stockholm vertegen woordigd zullen zijn. De Engelschen en Franschen, die misschien zullen komen, zijn nog niet van de ge wecschts volmachten voorzien. Het verstrekken der volmachten zal door den oorlogstoestand eenige moeilijk heden ondervinden, b.v. voor de Duit sche gedelegeerden, wanneer zoowel de meerderheid als de minderheid der partij vertegenwoordigd zal worden. De komst dezer gedelegeerden is van groot belang, daar men vernomen heeft, dat zij volledig uitgewerkte vredesvoorstellen ter tafel zullen bren gen, waarvan men vermoedt, dat zij de goedkeuring van den rijkskanselier wegdragen. Over het verloop van de conferentie valt moeilijk bij voorbaat iets mede te deelee, zoolang men niet weet, of de Franschen en Engel schen inderdaad komen zullen. Daar om kan ook nog niet gezegd worden, of de besprekingen tot een resolutie zullen leiden of een scherp omschre ven voorstel tot resultaat zullen heb ben. Naar wij reeds eerder meldden, wenscht een vrij groote minderheid der Fransche socialisten deelname aan het congres te Stockholm. Zondag hebben 45 van de 90 in Frankrijk bestaande socialistische bonden een bijeenkomst gehouden, ten einde te beraadslagen omtrent het op 27 Mei a.s. te houden socialistisch congres, waarop 6en beslissirg zal worden genomen, omtrent het al of niet deelnemen aan de conferentie te Stockholm. Voorzitter van deze ver gadering was de afgevaardigde Deguise, die in zijn openingsrede verklaarde, dat Frankrijk recht heeft op ean schadeloosstelling voor de offers, die het in dezen oorlog heeft gebracht. De afgevaardigde Lonquet, leider der minderheid, las een telegrafische- mededeeling-van Branting voor, dat de conferentie tot 10 Juni is uitge steld. Hij betoogde voorts, dat de splitsing der Duitsche party en de omwenteling in Rusland nieuwe feiten zyo, die de hervatting der interna tionale betrekkingen mogeiyk maken. De minderheid zal dit standpunt op het congres verdedigen. Daarna zijn tal van rapporten voor gelezen, die bewezen, dat de minder heidsbeweging buiten Parys sterkin aanhang wint en waarin de wensch werd geuit, het Intern. Soc. Bureau onver wyld bijeen te roepen, Uit de Vereenigde Staten. Naar dd. 7 dezer uit Washington werd gemeld, deelde hit Ministerie van Oorlog mede, dat bevel, werd gegeven om negen regimenten op te roepen, die zoo spoedig mogelyk de linies in Frankryk zullen veraterken. troepen zyn bedoeld als aanvulling op de legerplannender regeering. De uitvoer naar de Neutralen. Nadat het punt vijf uur lang in comité generaal was besproken, ver wierp de Senaat het amendement op de clausule in de spionnagewet aan gaande het uitvoerverbod. Volgens het voorgestelde amendement zou de president alleen machtiging hebben om den uitvoer te verbieden, wanneer de Amerikaansche producten den vyand zouden bereiken. President Wilson had zich tegen het amendement verklaard. Tegen de duikbooten. De „Morning Post" verneemt uit Ottawa, dat Sir George Foster, die aanvankelijk met Eiison samen werkte, oen verdediging tegen de duikboottorpedo's heeft uitgevonden. Vliegende „Ezels' Meer nog dan ons land doen zich in Zwitserland gevallen voor dat neutraliteit door vliegtuigen wordt geschonden, en zelfs komt het daar meer dan eens voor, dat bommen op Zwitsersch gebied worden geworpen. De correspondent van het „Hbl." te Lausanne schryft hierover. Gy hebt uwe bommen vanZierik- zee. Wij de onze van Porrentruy en nu weer van Beurnevesin. De vliegende ezel van Porrentruy was een Fransche. TableauThans zitten de vurige Jura-menschen, die zoo tegen Duitschland uitvoeren, zich te verslikken in hun eigen woorden tot ze blauw worden van benauwd heid. Frankrijk heeft uit eigen initi atief schuld bekend en „'t spijt me" gezegd, en schadeloosstelling beloofd. Jawel l Voort3 bfijken de bommen tyd „by vergissing" Zwitserland on der schot namen. Gelukkig zijn, in tegenstelling met uwe ervaring, er by ons geen men- schenlevens te betreuren, slechts verwondingen en verwoestingen. Niettemin acht men in de nu reeds zoo vaak gekwelde Jura bernoisden vliegenden ezel een vreesiyke nacht merrie. Met Frankryk zijn v?y onder tus Schsn quitte geworden, omdat een Zwi-serscbe artillerist, ook al weer bij vergissiog", projectielen op een Fransch dorp heeft laten neerkomen: Erkc-nning. Excuses. Schadeloosstri ling jawel. Botsing. Te Beriyn kwam een trein van den ondergrondschen spoorweg in hevige botsing met een rangeerende trein. Er werden 30 personen ge kwetst, *an welke twee ernstig. Do Chemln-des-Damas aan Dameswog. 't Klinkt op dit oogenblik, nu de tam ons onmiddeliyk aan een bloedig gevecht doet denken, eenigszins zon derliog, maar toch staat het als een iaal boven water, dat de Chemin des- )ames zyn ontstaan dankt aan elegante dameslaarsjes. De dochters van Lodewljk XV hadden de gewoonte gedurende den zomer steeds enkele dagen door te brengen by een vroegere hofdame, madame de Narbonne, wier kasteel by Bouconville in de graafschap Laon lag. Omdat de streek zeer heuvelachtig is en de wegen toen van dien aard waren dat damesschoentjes kans liepen in de modder te bly ven stekeD, werd in 1770 ter eere van de prin sessen een straatweg aangelegd, die drie mylen van Soissons op het kruis- runt van den weg Parys-Maubeuge regon en langs de heuvelen van Craonne het dal van de Ailette kruiste en vervolgens door de boscbjes van Yauclere het grondgebied van ma dame NarboDne te bereiken. In ver band met het doel waarvoor hij werd aangelegd, noemde men den nieuwen straatweg „Le Cbsmin des Dames" en onder dien naam heeft de geheele wereld hem thans l9eren kennen. BINNENLAND. 11=11 Reuzensorteering Pluche, Maquette, n Velvet. LJ Spoorstraat. van Beürnesevin niet geworpen door Ide two9 Duitsche ezels, die er ons luchtgebied schonden, doch door Duitsche artilleristen, die tegelijker- Da bommenaanval op Zierikzee. (Officieel.) Nadat uit het door het militair gezag ingestelde onderzoek overtuigend was gebleken, dat de op 30 April j.1. uit een vliegtuig op de stad Zierikzee neergekomen bommen van Britach maaksel waren, hetgeen ook door den Britschen marine-attaché werd erkend, heeft de Nederiandsche regeering door den gezant te Londen mededeeliDg laten doen van het ge beurde en van d9Q uitslag van het onderzoek, en do vraag laten stelleD, of het vliegtuig tot de Britsche strijdkrachten behoorde. Uit een voorloopige mededeeling, door den gezant ter zake ontvarigen, is gebleken, dat de Britsche regeeriDg de rapporten van haren marine- attaché niet genoegzaam afdoende had geacht, om te erkennen dat de bommen, hoewel van Britsch maaksel, uit een Britsch vliegtuig waren ge worpen. Het door haar bevolen .grondig onderzoek wordt met de grootste voortvarendheid voortgezet. Iet wordt vergemakkelijkt door het feit, dat geen Britsch leger-vliegtuig, doch slechts een marine-vliegtuig op het genoemde tijdstip boven Zierikzee kan zyn geweest. Aan den gezant werd onverwijlde mededeeling van den uitslag van het onderzoek toege zegd. De scheepvaart. Het stoomschip „Noordam", van do Holland-Amerika-iyn, zal zeer waar- schyniyk op 15 dezer naar Amerika vertrekken. Deze reis heeft in hoofd zaak plaats om de hier verblijvende Amerikanen, die naar hun land terug wenschen te keeren, daartoe in de gelegenheid te stellen. Volgens de directie van den Rotter- damschen Lloyd is omtrent het ver trek van haar stoomschip „Ophir" naar Indië, nog niets bekend. Do onderhandelingen daaromtrent zyn nog steeds gaande, maar van eenig praktisch resultaat is nog geen sprake. Ds Vlaardlngscha visscherschepen. De Onderlinge Verzekerings Maat- scbappy VlaardiDgen" heeft besloten de molestverzekering van alle binnen zynde schepen te doen eindigen. Van schepen, die in zee zijn eindigt de molest-verzekering bij binnen komst. Schepen, die niet in de haven hun ner bestemming binnenkomen, bun nen langs den kortst rnogeiyken weg, mits niet visschende nog naar hun bestemmingsplaats varen. Deze maatregel is genomen met het oog op de torpedeering van de Vlaardingsche beugschepen. Van uitvaren is dan ook voorloopig geen sprake. Een Zeppelin. Maandagnacht, even voor twaalf uur, werd te Deventer een Zeppelin waargenomen. Het luchtschip werkte met zoeklichten. Militaire posten be schoten het met geweervuur. Daarna verdween het over den IJsel in de richting van Zutfen. De Zeppelin dreef zoo laag, dat het geraas der motoren het voeren van gesprekken bemoeiiykte. In het heldere maanlicht was het gevaarte duidelijk zichtbaar. De Zeppelin kwam uit oostelyke rich ting. .Gisteravond kwart na elf passeerde het luchtschip Winter3wyb, waar men ook schoten er op loste. Te ongeveer twaalf uur *s nachts wa3 de Zeppelin boven Zutphen. By den St. Walburgstoren, waar zy vri, laag was, is ze van koers verandert en in de richting Duitschland gegaan na te voren een paar liehtkogels te hebben laten vallen. Ook daar werd door onze soldaten gevuurd. Mijnen. In de maand April werden op onze kust aangetroffen 182 mynen, wa3r van 169 van Engelschen, 6 van Duifc- schen en 7 van onbekenden oorsprong. In het geheel zijn sedert het begin van den oorlog óp de Nederiandsche kust aangetroffen 2079 mynen, waar van 1414 van Engelschen, 65 van Franschen, 265 van Duitschen en 335 van onbekenden oorsprong. De gezantschapswacht te Peking. Het Nod. Ind. pers Agentschap meldt uit Soerabaja dat den len dezer aldaar op de „Vondel" zestig mari niers werden ingescheept ter ver sterking van de gezantschapswacht te PekiDg, in 7erbaud met de waar neming der Duitsche belangen aldaar door den Nederlandschen gezant. Door een leeuw gebeten. Zondag is het ruim driejarig zoon tje van een Belgische familie die te Musselbanaal met een dierentent staat, door een leeuw gebeten. Het kind is in het ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen overleden. In de val. Maandagavond werd te Beek (G.) door twee grenswacht-soldaten een heer ter visitatie aangehouden. On verwacht trok de vreemdeling zijn revolver en loste twee schoten op de soldaten, gelukkig zonder hen te raken. Na een hevige woriteliDg werd de man daarop in boeien ge slagen en naar het visitatielokaal gebracht, waar het bleek te zyn decommies dienstgeleider uit Etten (G.), Een menschenjaeht. Drie veldwachters hebben in den omtrek van Haastrecht gearreataerd den 28-jarigen J. Hidding, die in Vlist een gouden horloge had gestolen. Het horloge werd hem ontnomen, waarbij hij op zyn vervolgers eenige schoten loste uit een revolver. Daarop giDgen de veldwachters hem achterna, en ook zy werden door Hidding met de revolver bedreigd. Maar vóór by kon aftrekken schoot men hem in de beenen; een ander greep hem aan en wierp hem tegen den grond. Bij de worsteling vuurde Hidding nog twee patronen af, echter zonder een der veldwachters te rakenzelf kreeg hij een schampschot aan hwt hoofd. Na te Haastrecht verbonden te zyD, is de man, die pas uit de gevangenis ontslagen was, waarin by reeds vyf jaren vertoefd hesft, per auto naar Rotterdam vervoerd en voorloopig in het Stodelyk Ziekenhuis aldaar opge nomen. Onder vroede vaderen. Voor eenige dagen geleden kwamen de vroede vaderen der gemeente Pur- merend byeen. By de discussies over distributie van brandstoffen werd een aardig woordje gewisseld. Het raadslid Vriea merkte op, dat met de ar beiders in 't geheel geen rekening wordt gehouden, wat een ander raadslid de woorden ontlokte dat dit, ook niet behoefde. Vervolgens wees de heer de Vries er op, dat het or- ganiseerend talent van den burge meester van dien aard was, dat hij terdege aan zyn werk te kort schoot, zoodat deze zich afvroeg waar 't met i gemeente naar toe moest. Dat dit niet zeer vleiend voorden burgemeester was, laat zich bedenken, doch het raadslid achtte het toch in algemeen belang dit te moeten zeggen. Spr. deed de vraag of de burgemeester deze tekortkomingen van de leiding niet voelde. Het was toch moermalen gebleken, dat zyn meeningen in stryd waren en zyn, met hotgeen door hem in de com missie werd gezegd. Door dit gezegde werd de voorzitter heftig en begon geweldig te hameren. Met een„Ja, mijnheer de voorzitter, het is niet prettig maar het is in het belang van de gemeente om afstand van uw functie als voorzitter te doen" besloot De Vries zyn rede. (Tel Duinbrand te Noordwljkerhout. Maandag brak er en nu voor de derde maal een felle duinbrand in Noordwykerhout uit, die door den harden wind aangewakkerd met moeite te beteugelen Yiel. De brand was ver in den omtrek zichtbaar. Een aantrekkingspunt voor y vreemdelingen, „De Boender", is heel afgebrand. in de sloep hadden plaatsgenomen, werd niet meer omgezien. Deze roei den in de richting van het lichtschip, hetwelk zy om 8 uur des avonds bereikten, zonder eenige andere be zitting dan de kleeren die zy aan hadden. De sloep, waarin de beman ning het lichtschip bereikte, en die door de „Tbames" werd meegenomen, is het eenige wat van de VI. 98 gered werd en daar da logger op de thuis reis was, giDg de geheele vaagst van f 4000. mede verloren. Naar de opvarenden verzekeren, bevond men zich op het oogenblik van de vernietiging, buiten de ge- vaariyke zóuo. Trouwens, het feit, dat zij slechts drie uren behoefden te roeien om het lichtschip te be reiken, spreekt reeds hiervoor. Zy konden omtrent het nummer en de merken van den onderzeeër niets te weten komendiens manoeuvreeren wekte trouwens den indruk, alsof hy opzettelijk zyn herbenuingstee- kenen wilde verbergen. Na aankomst in de haven alhier, werd hen aan boord van Hr. Ms. Wachtschip een middagmaal ver strekt en vervolgens het gebruikelijke verhoor afgenomen. Des middags zijn de 13 mannen weer naar Vlaar diDgen vertrokken. Luth. zangvereen. „Een vaste Burg". Bovenstaande zangvereeniging gaf Dinsdagavond in hét gebouw der Hersteld Luthersche Gemeente inde Weezenstraat eene uitvoering, waar bij eenige musici en de heer J. A. v. d. Vliet (piano), alsmede eenige solisten medewerking verleenden. Opgevoerd werd Romberg's „Lied van de Klok" (woorden van Fr. von Schiller).Vooraf gingen eenige kleinere nummers, die over 't algemeen schoon van klank waren en daardoor zeer goed uitkwameD. Voor een deel ligt dit aan de uitstekende accoustieb van dit fraaie kerkje, maar voor een groot deel ook zeer zeker aan de leiding van den directeur, den heer P. Brizee, die zyn koortje (want het is niet erg groot) zoozeer in zijne hand heeft. Wy noemen by?. Gounod's „Ave Verum", welks bizondere schoonheden by deze wedergave goed uitkwamen. Ook het „Portugeesch Kerstlied" blonk goed en zuiver, maar wy zouden den dames sopranen den raad willen geven zich wat meer te beheersch9n in de forti. Zoo gauw heeft men, in zyn yver voor de goede zaak en met het verlangen zoo goed mogeiyk de aanwyzingen om fortissimo te zingen op te volgen, neiging tot forceeren, hetgeen aan de schoonheid van den samenzang afbreuk doet. Eenige musici speelden vervolgens op verdiensteiyke wijze eene fantaisio over de beide Kerstliederen„Stille Nacht" en „O, Sanctisaima." Daarna werd een aanvang gemaakt met het groote nummer, „Het Lied van de Klok" op muziek van A. Rom- berg. Ofschoon de muziek, dateerend uit de dagen van den dichter zeiven een verouderd karakter heeft, zijn •r nog tal van mooie gedeelten in dit uitgebreide werk, en op verschil lende plaatsen kan het ons nog beeien. Voor een Zangvereeniging is het eene heele onderneming eene uitvoering hiervan op touw te zetten, daar men verschillende goede solisten noodig hetft. Zoo eischt by'v. het meester- solo, dat in het gansche werk terug komt, af en toe met kleine variaties, maar in hoofdzaak toch met dezelfde melodie, een domineerende stem, waarby telkens de koren een aan vullende rol hebben. En ook de sopraan heeft er een dankbare rol in te ver vallen. Zonder nu juist te willen beweren dat bovenstaande voorwaarden niet vervuld werden, zal het toch ieder bezoeker duidelyk zyD, dat de capa citeiten van de solisten niet steed3 toereikend waren. Het best beviel ons nog de sopraan (Mej. Goudswaard) die een helder, zuiver geluid hoeft, (niet een zuivere uitspraak, helaas 1) De tenor, de heer B. Abbenes, schoot wel eens te kort, en ook den bariton van het msester-solo giDg de party wel eens boven zyn brachteD, vooral in het laatste solo, dat veel te laag was voor zyne stem. Maar we willen aanstonds rekening houden met bet feit, dat allen dilettanten zyn. De koren waren over 't algemeen bizonder goed. Ook het mannenkoor, hoewel zwak, was zuiver en wellui dend. Het beroemde en prachtige koor: „Den duist'ren schoot der heil'ge aarde" en ook het moeilyke „Wee dan als zy losgelaten" werden zeer klanbryk weergegeven. Daaren tegen schoot het by „De meester kan den vorm verbreken" tekort. De allermoeilykste gedeelten waren gesupprimeerd. Het werk was toch al lang genoeg zonder dit. De vertaling was zeer verdiensteiyb, en wat de felokkengietery betreft, zeer zaak kundig. PLAATSELIJK NIEUWS. INGEZONDEN. - By het te Haarlem gehouden examen Vrye- en Orde oefeningen, slaagde onze plaatsgenoot de heer P. H. Gielis. Schipbreukelingen aangebracht. De sleepboot „Thames" bracht gistermorgen omstreeks 11 uur alhier opvarenden van de Vlaardinger logger VI. 98 aan, welke Zondag middag te 5 uur ongeveer 9 myi benoorden het lichtschip Doggersbank Noord door een Duitschen onderzeeër tot zinken was gebracht. Toen de logger de onderzeeboot bemerkte, zette zij aanstonds eene sloep uit, denkende dat inzage van de scheepspapieren gevraagd werd. Al dadelijk echter kreeg het vaartuig een schot in het want. Door middel van drie brand bommen werd de VI. 98 vervolgens tot zinken gebracht. Naar de opva- 1 renden, ten getale van dertien, welke Geachte Redactie I Mag onderstaande nog even onder de aandacht van „Voetballiefhebber" gebracht worden? Opbrengst entrée Beker-wedatryd 1.1. Zondag: f88.50, af 10% belasting is f79.65. Veroorloofd af te trekken: aan reclame etc. en werkelijk ook uitgegeven f 14.00, blijft over f 79.65 f 14,00 f 65.65, verdeeld onder de drie vereenigiDgen is per vereeniging f 21.88*. Onkosten door H.F.C. gemaakt: aan spelers en wacht overdoen f 6 50 portier2.75 thee2.25 scheidsrechter (kan misschien meevallen)800 veldhuur6.00 diverse kleinere uitgaven200 Te zamen f 27.50 „Voetballiefhebber", rekent U de winst 1! nu maar uit. Achtend, F. Letêchert, Voorzitter H.F.C. H.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1