HELDERSCHECOURANT Eerste Blad. No. 4776 ZATERDAG 12 MEI 1917 4SeJAARGANG Op- tn ondergang van Zon an Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). Maan Zon Moi op: ondor: op: ondwi v.m.:n.m. Zondag 18 m. M4m.ll.ie 6.11 8.42 1.6 1.10 Maandag 14 2.6 a. 0.43 6.9 8.44 i.- S.6 Dinsdag 16 8.24 1.6 6.7 8.48 3.6 8.16 Woensd. 16 2.41 859 6.6 8.48 4.20 4.36 Donderd. 17 269 4.61 6.4 8.60 655 6.60 Vrijdag 18 8.17 6.18 6.8 8 62 0.40 8.60 Zaterdag lt 8.89 7.88 6.- 8.64 7.45 7.46 DE WEEK. 8 Mei. Na den .middag van Treub" toen de man der monopoliaeering van de Verzekering-bedrijven, die thans weer op den Haagschen Kneuterdijk is teruggekeerd, door de motie-Schaper ten val werd gebracht, was geen lid van het extra parlementaire kabinet- Cort v. d. Linden zóó dicht by deu ministerieelen dood geloof ik wel als generaal Bosboom op Vrijdag 4 Mei j.1. Herhaaldelijk ia deze bewindsman mikpunt geweest van meer of minder geniepige aanvallen. De motie Schaper en Van der Voort van Z\jp, tegen hem gericht, was ongetwijfeld wel een uiterst onsympathieke .machine d9 guerre". Sommige onderdeelen onzer weerbaarheid aldus luidde 't in kreupel Nederlandseh hebben meer afdoende verzorging noodig I En voor die uitspraak werd dan verwezen naar hetgeen in de gehrime zitting der Tweede Kamer van Dins dag 1 Mei j.1. was verhandeld. Niemand mocht daarop zinspelen. En de voor stellers schrapten ook nog die .ver wijzing", zoodat uit de Rechtsche geledereD, bij monde van den straks tachtigjvrigen Lohman 1 - metd - Ingezonden Mededeellng. De verstandigs msn|bewiiitjiet wat hij niet bewijzen hen. Dit 1b wat ons betreft een spreek woord dat wy sedert jaren reeds in praktjjk brengen. Wanneer wij, toch, zeggen dat do Pink Pillen een middel zijn van een merkwaardige uitwer king tsgon de bloedarmoede, de zwakte, de neurasthenie, enz. en in het algemeen tegen alle ziekten, aan doeningen en ongemakken die tot oorzaak hebben een verslapping van het bloed of een verzwakking van het zenuwstelsel, laten wy niet na oDza bewering te staven door voor beelden die iedereen kan controleeren. Wij geven heden een nieuw getui genis, genomen uit die welke wfj alle dagen ontvangen. „Het is mjj aangenaam te erken nen schrijft ons Mtj. Chevallier, 18 Bd Edgar Qjinet, te Paris - dat de Pink Pillen mij geheel hebben genezen van de bloedarmoede waar door ik was aangetast. Ik had te voren verschillende geneeswijzen be proef', maar zonder eenig succes. Toen ben ik van de Pink Pillen ge bruik gaan maken, en ik moet zeggen, dat ik vanaf de eerste doosjes een merkbare verbetering waarnam en aan het einde der behandeling vol komen hersteld was. Vele maanden zyn sedert die genezing verloopen en mijn gezondheid is uitmuntend gebleven." Mej. Chevalier is linnennaaister van haar beroep. Als allen die voortdurend in huis blijven, had gebrek aan lucht öu beweging haar gezondheid ernstig bedorven. Voor ben wier levenswijze hen meer dan anderen blootstelt aan bloedarmoede en verzwakking van het zenuwstelsel, zijn de Pink Pillen in het bijzonder aan te bevelen, want zij vormen een heriteller van het bloed en een versterker der zenuwen, die buitengewoon krachtig werken, huüne werking op het bloed en de zenuwen oefenen de Pink Pillen een weldadigen invloed lit op het geheele rchaamge3te], waarvan zij de functies krachtig opwekken. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k t 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen by het Hoofddepót der Pink Pillen, Nassaukade314, Amsterdam; voor Helder en Omstreken by Alb. TIN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS, en verder bil verschillende Apothakers en goede Drogisten. FEUILLETON. DE GEVANGENE VAN ZENDA. 13). Hierdoor de aandacht van een tamelijk groote menschenmenigte opwekkende (ik werd nu door zoowat vijfhonderd menschen gevolgd) her nam ik mijn weg naar de residentie van Prinses Flavia, by wie ik my liet aandienen. Dit vooral boezemde het volk veel belangstelling in en werd met teekenen van instemming ontvaugen. De prinses was zeer be mind, en de Kanselier zelf had mij aangeraden, mij zoo spoedig mogelijk aan haar te verklaren en hoe eer hoe liever op een huwelijk aan te dringen. Hierdoor vooral zou ik de liefde mijner onderdanen winnen. Natuurlijk begreep de Kanselier niet, welke moeilijkheden het opvolgen van zyn raad belemmerden. Het kwam mij evenwel onschadelijk voor, haar een bezoek te brengen; hier kwamFritz mij met een hartelijkheid te hulp, die m(j verwonderde, totdat hij toegaf eveneens redenen te hebben een bezoek aan het paleis der prinses te brengen. Deze reden was niet meer en niet minder dan een hevig ver langen naar de Gravin van Strofzin, eeredame en intiemste vriendin van de prinses. De etiquette kwam aan Frltz verlangens te gemoet. Terwijl ik tot motie de draak werd gestoken. Inder daad, indien ministers slechts met dergelijke gansch ondeugdelijke „ma chines de guerre" werden bestookt: er zou eene .ministerieels onsterfe lijkheid", onaantastbaarheid, worden geboren. Er is zeker iets waars in hetgeen de hoogbejaarde nieuwe leider der Unie-liberalen, mr. Van Raai te, betoogde: men moet wat zuinig zijn met moties, opdat ze haar waarde en kracht niet allengs ver liezen gelijk met alle dingen 't geval is, waarvan men misbruik maakt. Het stortregende dien 4en Mei 1917 in het Nedorlandsche Parlement moties. Slechts één ervan van den ministers van Oorlog gestaag met den dood bedreigenden majoor uit Steenwijk, welke het onbetreurd over lijden van de .Soldaten-courant" be oogde, trof d06l. Eo d9 motie Marchant, uitsprekend, dat de Landstorm-1908 niet vóór de Militie 1918 moet worden onder de wapenen gesteld De motie, die minister Bosboom tot den rand van het ministerieele graf bracht dien 4en Moi, waarna de zieltogende met vereende krachten van dr. Nolens en burgemeester K. ter Laan toch weer in het leven werd gehouden? De motie-Marchant is (weet men) aange nomen. Maar Exc. Bosboom ver klaarde zich „zijn vrijheid van hando len in deze geheel voor te behouden". Wat niet belette, dat de leider der vrijz. democraten, mr. Marchant, den minister srop wees, hoe het door Z.Exc. .naast zich neerleggen" van de motie .een breuk tusschen minis ter en Kamer" zou berokkenen. In- tusschen is een deel der Landstorm lichting 1918 reeds opgeroepen. De breuk is -niet uitgebleven, zooals de lezer onder het kamer overzicht kan vinden; de heer Marchant, en met hem de meerderheid der Tweede Kamer heeft 't hoofd niet willen buigen Het Parlement heeft met grooter meerderheid dan men kon verwachten goedgekeurd het ontwerp-Limburg, dat voor hen, die in de goneeskunde en exacte wetenschappen studeeren, ook wanneer z(j het einddiploma- H. B. S. bezitten, maar het Latijn en Grieksch niet machtig zyn, dönweg naar het doctoraat opent. Evenals voor de apothekers, die in de artsenij bereidkunde willen promoveeren. De lex-Limburg is voorgesteld, door de oppositie als een aanval op de .klas sieke vorming". Beschuldiging, welke door de geniale en welsprekende jurist, die haar ontwierp, is weerlegd op de gloedvolle en overtuigende wijze, waarvan hij het geheim bezit. Maar de heer Limburg is er nog niet. Straks zal hy het ontwerp in den Senaat hebben te verdedigen. Ea vaststaat, dat de taak, hem daar wachtend, eene nog veel zwaardere is dan zijn kamp tegen de oppositie in het Parlement. 't Loopt nu op het Haagsche Bin neDhof naar het einde. Wat niet belette, dat de Tweede Kamer baai- agenda nog verrijkte met dingen als de motie-Duijs tot inperking van den militairen groot, de regeling van het Hooger Landbouwonderwijs en de Veeartsenijkunde. Het ontwerp be treffende uitgifte van grond aan landarbaiders (giste pracses Fock niet zonder grond) zou allicht .in de verdrukking" raken. Maar het voor- stel-dr. van Leeuwen om eene com missie te benoemen, welke bij de Kroon zal aandringen op het verster ken van den invloed der Staten- Generaal op de leiding onzer buiten- landsche politiek werd tegen Dinsdag middag 8 Mei aan de orde gesteld. Wat men ook tot de .teebenen des tjjds" zou kunnen rangschikken. Ea intusscben blijkt men aan de groene tafel de illusie te koesteren, dat het thans (volgens den wensch der E»rsteKamer) ingediende ontwerp betreffende centralisoering der leiding van het goederen-vervoer naar hot buitenland (minister Posthuma's Ex port Centrale„binnen enkele dagen" voor het Staatsblad rijp zal worden gemaakt. Na de heftige oppositie, die zich tegen die plannen in ons Hoogerhuia hebben geopenbaard Inderdaad, en zeker na de zeer vage, nevelachtige inkleeding en toe lichting van dit ontwerp is er iets schier kinderlijk-naïefs in deze ver onderstelling. Neen, minister Postbuma wacht hier een lange, bange strijd. Gelijk ook minister Treub zal ont waard hebben o.a. uit de instelling der commissie .voor de bedrljfsviy- heid der Levensverzekering", dat zijn monopoliseering plannenaange nomen dat de adviezen en rapporten der thans geïnstalleerde commissiön geen aanleiding zullen geven om de plannen op te geven, heviger kamp zullen vorderen dan Z.Exc. van Financiën zich allicht zal hebben voorgesteld. Nogmaals: wij tasten nu in nevelen. Zij 't dan dat gelukkig - de kille herfstdampen, die de arme lente 1917 omhulden, eindelijk zijn opgetrokken, en de eerste van Mei maand ook het echte, zij 't nog wat grillige voor.jaar heeft gebracht. In c'en nacht van 30 April op 1 Mei, toen de bommen op Zierikzee werden gestrooid, waarvan nu wel vaststaat, dat e9n Engelsche vliegenier ze bjj zeer-noodlottige vergissing op het arme Zeeuwsche stadje liet vallen, in deze nacht is de lente van 1917 geboren I De leider der S.D.A.P. in Nederland, de heer Troelstra, zal wordt meld voor een tiental dagen naar Petrograd gaan, en deze tijding geeft weer r(jke stof tot bespiegeling en voorspelling in verband met de kan sen op terugkeer van vrede op aarde. Een aantal schepen, met graan, vee voeder en kunstmeststoffen bevracht, kwamen uit Engeland in Patria be houden aan, ea het vooruitzicht schijnt to bestaan, dat meerdere zullen volgen. Intusschen doken fcooze geruchten op over nieuwe verplich tingen, aan Nederland op te leggen in verband met de blokkade van Duitachland. Ea het stoomvisschery bedrijf te IJmuiden werd stilgelegd, waar de „dolle zeehonden", genaamd Duitsche onderzeeërs hun heroïeke daden van verdelging voortzetten, ook waar geen artikel van eenig traktaat ter verklaring of veront schuldiging kan strekken. De Duitsche handels-attaché is kennis gegeven van het geval. Dat de IJmuider n ij veren veel hoop op succes zullen hebbenmen mag 't, helaas, - niet veronderstellen. Verduren, ons in het onvermijde lijke schikken, wat rest ons ten slotte andersGelijk armen Prins Carneval, Heer van het Reksam, etc. etc. moet doen. Het Bossche Carneval, jolige gedachtenis, ia door den Raad der Bossche vroeden, mot 13 tegen 9 stemmen afgeschaft. Nooit zal de arme Heer van h6t Reksam meer zyn torenhoogen atatiewagen beklimmen en triumfantelljk rijden door de straten der Brabantsche hoofdstad. Prins Carnoval, ook al „roi en exil",— Koning zonder Kroon. Ia 't dan nog overdreven als men dezen tyd die der „onbegrensde mogelijkheden" noemt 1 Mb. Antonio. BINNENLAND. Crisis van het Ministerie van oorlog. Zooals men weet, werd de vorige week Vrijdag een motie Marchant door de Kamer aangenomen, waarbij de Minister werd uitgenoodigd om eerst de militielichting 1918 onder de wapenen te roepen en daarna pas de landstormlichting 1908. Minister Bosboom verklaarde, dat hij hieraan niet kon voldoen, en dat, weid de motie aangenomen, by dit zou be schouwen als een votum van wan trouwen. Deze verklaring nam de min. tenslotte terug, doch zeide, dat hij zich vi ybeid van handelen voor behield. Maar reeds daaga daarna dus Zaterdag werd de landstormlich tiDg 1908 onder de wapenen geroepen. In de zitting van Donderdag kwam nu de heer Marchant op deze kwestie terug, vroeg naar de motieven van den minister, en diende vervolgens een motie in, die blijkens de too lichting, de beteekenis had eener motie van afkeuriDg in 's ministers beleid te dezer zake. Van verschillende zijden kwam toen aandrang by den minister om te trachten tot een vergelijk te komen. Het ging toch niet, zoo betoogde de heer K. ter Laan, hiervoor een miniaterszetel te offeren, de heer Duymaer Van Twist rekende den minister voor, dat hij toch al over een groot ere legersterkte beschikte dan hij verwacht had. Weer anderen hadden andere plannen en de heer Schaper smeekte als het ware den minister niet heen te gaanvan zokere zyde wordt gewacht op de de kamera der prinses werd toege laten, verbleef b(j met de gravin in de anti-chambreik twijfel er niet aan, of niettegenstaande de aanwezige personen zullen zy een klein tête k- té te gehad hebben. Maar ik had geen gelegenheid veel aan hen te denken, want ik moest mijn spel zeer voor zichtig spelen. Ik moest de prinses zich tot mij aangetrokkenen toch ook weer onverschillig voor mij doen gevoelen; ik moest haar myne genegenheid toonen en deze toch niet voelen. Ik moest haar voor een ander het hof makenen dat alles tegen over een meisje, datprinses of geen prinseshet liefste meisje was, dat ik ooit ontmoet had. Ik trachtte myn taak zoo goed mogeiyk ten uitvoer te brengenmaar ze werd my niet gemakkeiyker gemaakt door de charmante verlegenheid, waarmede ik ontvangen werd. Hoe ik erin slaagde myn program ten uitvoer te brengen, zal later duide lijker worden. „Gij zyt bezig U lauweren te ver zamelen", zeide zy. „Gy ïykt op den prins van Shakespeare, die geheel veranderde toen hij koning werd. Maar ik vergeet, dat gy koning Sire." „Ik verzoek slechts dat te zeggen, wat Uw hart U ingeeften my alleen bij myn naam te noemen." Zy zag my een oogenblik aan. „Dat doe ik gaarne, Rudolf", her nam zy. „Maar zooals ik U reeds zeide, is Uw gelaat toch veranderd." Ik was dankbaar voor het compli ment, maar ik hield niet van dit onderwerp. Daarom zeide ik: Mijn broeder is terug, hoor ik, Heeft bij geen uitstapje gemaakt?" „Ja, hy is hier", antwoordde zy met een klsine rilling. „Hy kan schijnbaar niet lang uit Strelsau wegblijven", merkte ik lachend op. „Wij zyn echter allen verheugd hem te zien. Hoe dichter hy by ons is hoe liever." „Wat is dat, neef? Is dat, omdat „Ik beter kan zien, wat hy uit voert Misschien", zei ik. „En waarom zyt gy verheugd?" „Ik zei niet, dat ik bly was", antwoordde zy. „Sommige menschen zeggen van wel." „Dan zyn die menschen zeer onbe schaamd", zeide zy met eene heeriyke verontwaardiging. „Mogelyk denkt gy, dat ik er ook een van ben?" „Uwe Majesteit zou dat niet kun nen", zeide zy met ge veinsde eerbied, maar er na een oogenblik ondeugend byvoegend„Tenminste, wanneer „Tenminste, wanneer wat?" „Wanneer gij zeggen wilt, dat het my iets kan schelen, waar de Hertog van Strelaau is." Wat was ik gaarne de echte koning geweest I „Het laat U dus koud, waar neef Michael „Wat, neef MichaelIk noem hem den Hertog van Strelsau." „Gy noemt hem by zijn naam, wanneer gd hem ontmoet?" gelegenheid den minister een hakte zetten. Des avonds bleek de minister niet van gedachten veranderd. Hy betoog de dat er belangryke hiaten zouden ontstaan in de geregelde versterking van de weermacht, indien hy deed wat do Kamer wenschte. Echter werd de motie aangenomen met 44 tegen 26 stemmen. De vrij- en unie liberalen met een paar leden van rechts en zonder den heer Patyn stemden tegen. Da overzicht-schry ver van het Hbl. meent, dat het hoog spel was wat de Kamer hier met 's lands belang speelde, en geen nobel spel. Door zulke handelingen meent hij, (een crisis aan oorlog uit te lokken voor iets dat geen crisiB waard is) heeft de Kamer, even voor haar ontbinding haar aanzien niet verhoogd. Onze scheepvaart. De Rotterdamsche correspondent van het „Hbl." verneemt dat de heer Snouck HurgroDje, die in Londen vertoeft om te onderhandelen over allerlei moeilijkheden, tot dusver op scheepvaartgebied ondervonden, de meeat bevredigende verklaringen om trent de tegemoetkomende houding der Eugelache regeering heeft over geseind, waaruit zou zyn op te maken dat er zich niets meer verzet tegen hervatting van de vaart van en naar Amerika. In verband hiermede moeten dan ook reeds telegrafische orders naar Amerika zijn gegaan omonzeschepen, die daar reeds zoo geruimen tyd, in hoofdzaak beladen met veevoeder, lagen, uitklaring te geven. Toch, zegt de correspondent verder, zyn onze reeders over het algemeen genomen nog niet gerust, met name wat betreft de hervatting van de uitgaande vaart. De grootste pessimisten onder hen zyn bang dat wanneer hun schepen eenmaal in Amerika zijn, deze, nu dit land tot de oorlogvoerenden is toegetreden, door het Amerikaansche gouverne ment gerequireerd zullen worden. Anderen, minder-zwartgalligen, ver kondigen weder de meening dat Eugeland thans omtrent de hervat ting onzer vaart wel coulant kan wezen nu de berichten uit Amerika op het minst genomen twyfelachtig doen zyn of er graan voor de neutralen beschikbaar zal worden gesteld. In aansluiting aan het boven staande verneemt het „Hbl." nader het volgende: Indertyd is in een gedeelte der pers twyfel uitgesproken dat de „ver gunning" er valt helaas geen ander woord te gebruiken aan onze sche pen verleend om in ballast uit te varen tot het halen van graan, nog niet inhield de vergunning om ook volgeladen terug te keeren. Van de zijde van de N. O. T. is toen onmiddellijk de verzekering gegeven, dat het, by een loyale uit voering van het gegeven woord, niet anders zijn kon of die vergunning tot terugkeer lag daarin opgesloten. Iaderdaajl is dit juist gebleken. Van de ongeveer twintig schepen, die na den verscherpten duikboot oorlog in ballast zyn uitgevaren, zyn enkele thans Halifax gepasseerd en op den terugweg naar Nederland. Behalve deze graanschepen lagen in do Amerikaansche havens nog 22 Nederlandsche schepen, geladen met stukgoederen, veevoer enz. Ook voor deze schepen is thans door de reede- ryen order gegeven de thuisreis te aanvaarden. Beschadigde tarwe. Het Nederl. Correspondentiebureau in den Haag meldt: Naar ons van bevoegde zijde wordt meegedeeld, is een gedeelte van de lading tarwe, aangebracht door het stoomschip „Beukelsdyk", dusdanig door zeewater beschadigd, dat het ongeschikt is verklaard, zelfs voor dieriyke voeding. Zooveel zulks mogeiyk zal blyken te zijn, zal deze beschadigde tarwe voor de stljfselfabricatie worden ge bezigd. Geheel onbruikbare pari yen zullen worden vernietigd. Da visschersvloot. In een Donderdag gehouden ver gadering van reeders van visschers- vaartuigen te IJmuiden werd het besluit, door de Onderlinge Oorlogs risico Mij. genomen, om de visschery- schepen niet meer te laten uitvaren, algemeen goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan, dat van de Duitsche ambassade bericht was ontvaDgen, dat aan een deputatie uit de reeders gelegenheid zal worden gegeven de belangen van de Neder landsche reederyen mot de regeering in Berlijn te bespreken. Daar zal, naar wy vernemen, al vorens de schepen weder uit te zenden, niet alleen woiden aange drongen op strikte naleving van de gesloten overeenkomst, die ten eerste veiligheid in het versperde gebied waarborgen, en ten tweede voldoenden toevoer van steenkolen toezegde, aan welke beide bepalingen Duitschland zich niet gehouden heeft, doch zal getracht worden uitbreiding te ver- krijgen van een veilig visschery- gebied, en schadeloosstelling voorde vele in de veilige zone tot zinken gebrachte schepen. Ofschoon het molestrisico niet meer door de verschillende onderlinge maatschappyon wordt gedragen voe ren gisteren niettemin van uit IJmuiden één stoom- en zes zeil- trawlers ter visscherij, namelijk drie van de Katwljksche, twee van de Scheveningsche en twee schepen van de plaatseiyke vloot. De „Gruno" getorpedeerd. De motorschoecer „Gruno" van de firma Van Krieken te Rotterdam, is in de Noordzee door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De bemanning is Vrijdag aangebracht op het lichtschip „Noordhinder". Stoomtrawler opgebracht. Volgens rapport van den te IJmui den binnengekomen stoomtrawler „Gorredyk" is de IJmuider stoom trawler „Batavier II" door een Duitsch marinevaartuig aangehouden en met een prysbemanning, bestaande uit een officier en twee man, naar Emden opgebracht. Omtrent eenige andere trawlers verkeert men nog in het onzekere. Men vermoedt dat deze eveneens □aar een Duitsche haven zijn op gebracht. VIschaanvoar te IJmuiden. In de afgeloopen maand kwamen in den Rijbsvischafslag to IJmuiden ten verkoop de vangsten van 260 stoom- en 977 zeiltrawlers, met een opbrengst van 1.796.519 gulden tegen stoom- en 757 zeiltrawlers met 1.885.618 gulden opbrengst in de zelfde maand van het vorig jaar. Van 1 Januari af kwamen aan de markt de vangsten van 600 stoom- en 3.062 zeiltrawlers met een op brengat van f4.442.094 tegen 1328 Btoom- en 2715 zeiltrawlers met f5.420.954 in hetzelfde tijdvak van 1916, dus thans 381 schepen en f978 860 aan opbrengst minder. Van de beugvisscheiy kwamen in April aan de markt 64 stoom- en 81 zeilbeugers met f378.450 tegen 45 stoom- en 22 zeilbeugers met een opbrengst V3n fJ63.365 in gelyke maand van het vorig jaar. Ia de eerste vier maanden kwa men ten verkoop de vangaten van 197 stoom- en 50 zeilbeugers met eene besomming van f 1.232 805 gen 180 stoom- en 72 zeilbeugers met f551.787 in dezelfde maanden van 1916, dus nu 4 schepen en f681.018 aan besomming meer. Uit LJmuiden wordt gemeld De invoer van viseh in België ia weer verboden. Op last van de Duit sche regeering is de vergunning tot invoer van versche visch uit IJmui- „Ja, op bevel van Uw Vader." „Nu begryp ik het. En nu op myn bevel?" „Als dat Uw'verlangen is." „Ja, bepaald, wy moeten allen harteiyk zyn tegenover onzen goeden Michael." „Ik veronderstel, dat gy mij ook beveelt zyn vrienden te ontvangen „De zes?" „Gy noemt hen ook al zoo?" „Om in de mode te blijven, weet gy. Maar ik beveel U alleen niemand te ontvangen, tenzij het U bevalt." „En U zelf?" „Ik wil voor mij zelf vragen, niet bevelen." Terwyl ik sprak, hoorde ik gejuich van af de straat. De prinses liep naar het venster. „Hy is het", riep zij. „Het ia de hertog van Strelsau." Ik lachte, maar zei niets. Zij ging weer op haar stoel zitten. Gedurende eenige oogenblikken bleven wy zonder een woord te spreken. Het gejuich buiten verstomdemaar ik hoorde voetstappen in de voorkamer. Ik begon over algemeene onderwer pen te praten. Hierop gingen wy eenige minuten door. Ik dacht eraan, wat Michael nu deed, maar het kwam mij voor, dat ik niet hiernaar had te vragen. Tot myn groote verwondering vroeg Flavia op eens op opgewonden toon: „Is het wel verstandig hem boos te maken?" „Wat? Hoe? Maak ik hem boos?" „Wel, door hem te laten wachten, den in België aan de Relief commis sie voor de bevolking in België en Noord-Frankryk, zonder opgaaf van redenon, plotseling ingetrokken. De tariefsverhooging bij da spoorwegen.;' In aansluiting aan het bericht in ons blad van Donderdag over de tariefsver hooging van het reizigers verkeer, kunnen wij mededeelen dat de bedoeling is, deze te doen ingaan op 1 Juli, terwijl houders van abon nementskaarten waarvan aange nomen woidt, dat zy moeten reizen van verdere verhooging worden vrygesteld. Bovendien, worden voor hen, die groote reizen moeten maken, küo motorkaarten beschikbaar gesteld, waarvan de prysverhooging belangrijk minder bedraagt (38 dan die der gewone plaatekaar ten. De bepaling, dat de tariefsverhoo- ging eerst op 1 Juli zal ingaan, maakt dat zy, die voor hunne vacantie niet bepaald aangewezen zyn op de maan den Juli, Augustus en September, de te ondernemen reizen vóór dien tyd kunnen maken, hetgeen m6de eene reizigers vermindering in het eigen lyke drukke seizoen kan ten gevolge hebben. De uniforme verhooging van 50% boven de vrachtprijzen die tot 1 Januari hebben gegolden, beoogt het in de vacantiemaanden buitengewoon drukke reizigersverkeer zooveel mo gelijk van den spoorweg naar andere verkeersmiddelen te doen verplaatsen of het publiek van reizen terug te houden. Wat betreft de noodzakeiykbeid voor de spoorwegmaatschappyen tot beperking van het verkeer, in tegen stelling met wat hare gewone taak en wensch is, biykens het laatst ge- jubliceerde jaarverslag der H. IJ. S. 4. (1915) bedroeg het aantal reizigers in de maand Mei 2.339.754 en in Augustus 3.497.399, gevende eene vermeerdering van pl.m. 50 Wan neer men nu ia aanmerking neemt, dat bij de tegenwoordige verkeers capaciteit klachten over plaatsgebrek en onvoldoende bediening aah de orde van den dag zyn, dat bovendien aan de spoorwegen van hoogerhand de eisch gesteld is, nog verder te gaan in de beperking van het kolen- verbruik, waartoe de snelheid der treinen zal worden verminderd en dus voor een zelfde verkeer het materieel belangryk langer zal wor den in beslag genomen, terwyl van eene uitbreiding van den dienst, zoo als des zomers gebruikeiyk is, geen sprake zal kunnen zyn en de reeds op 8 Januari ingevoerde beperking van den toen bestaanden winterdienat zal moeten blijven gehandhaafd dan zal het duidelyk zijn, dat ingry- )ecde maatregelen noodig zyn om iet publiek van den spoorweg te doen wegbiyven. Maatregelen te nemen waarby de een wel, de ander niet zou mogen reizen, afhankelijk van de meerdere of mindere noodzaak van het op reis gaan, was ondoeniyk en daarom bleef niet andera over dan het toe passen van „Tariefsverhooging" als middel tot beperking. Wat betreft de vernomen grief als zouden do spoorwegen uit de kolen- noodcrisis winst halen, vernemen wy dat trots de reeds thans geldende tariefsverhooging de toeneming der ontvangsten in de drie eerste maan den des jaars by de groote spoorweg maatschappyen te zamen meer dan 2k millioen gulden ten achter bleef bij de vermeerdering der uitgaven, als gevolg van de duurdere brandstof fen, smeermiddelen en duurtetoesla- slagen, zoodat van extra crisis-winst geen sprake kan zyn. De spoorwegmaatschappyen weten maar al te goed, dat zij het aantal harer reizigers belangrijk zullen zien daleD, zooals reeds in de eerste maan den van het jaar merkbaar was, zy weten dat hare inkomsten by hooge reizigerstarieven achteruitgaan en betreuren in hooge mate gedwongen te zyn ter wille van een behoorlijke bediening van het verkeer over te gaan tot maatregelen, geheel ingaan de tegen de door haar met goed ge volg gevoerde politiek van lage ta rieven. (Hbl.) Botsing. Donderdagmorgen heeft te Stolk- wykersluis een botsing plaats gehad tusschen een rijtuig en den trein Schoonhoven-Gouda. In het rijtuig „Mijn lieve nicht, ik wil hem niet laten wachten." „Moet hy dan binnenkomen „Als gy dat wenscht, natuuriyk." Zy keek my nieuwsgierig aan. „Wat zyt gij vreemd", zeide zy. „Er kan toch niemand worden aan gediend, terwyl gy hier zljt." Dit was een der be3te attributen van het koningschap. jEen heerlijke etiquette 1" g3f ik te kennen. „Maar ik had er nu even heelemaal niet aan gedacht; en als ik nu eens met iemand anders alleen was, zoudt gy dan ook niet kunnen worden aangediend?" „Dat weet gy even goed als ik. Dat kan ik wel, omdat ik van den Bloede ben." Dit zeggende, zag zy my nog steeds raadselachtig aan. „Ik zal al die dwaze regels nimmer kunnen ophouden", zei ik, een weinig in de war, daar ik Fritz niet by my had om my te onderrichten. „Maar ik zal mijn fout herstellen." Ik sprong op, deed de deur open en trad in de ontvangkamer. Michael zat aan een tafel, met een zeer ontevreden trek op zijn gelaat. Elk ander stond, behalve die onvoorzich tige Fritz, die op zijn gemak in een stoel zat en met gravin Helga flirtte. Hy stond by myn binnenkomen direct op en nog wel met een eerbiedige vroolykheid, die zeer afstak by zyn eerste nonchalance. Het kwam my verklaarbaar voor, dat de hertog onzen jongen Fritz niet kon uitstaan. Ik stak Michael myn hand toe, die 1 hy aannam, waarop ik hem omhelsde. zaten twee dames en een heer, die er met niet ernstige verwondingen zyn afgekomen, doch de koffiehuis- houder Christensen, die het paard bestuurde en van den bok geslingerd werd, heeft levensgevaariyke ver wondingen gekregen; hy werd be wusteloos opgenomen. Het rytuig werd geheel verbrijzeld. Het paard wist zich los te rukken en ging op hol. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd nog eenige plaats ruimte. Eenige dagen geleden stond in uw courant een advertentie, vermeldende, dat winkeliers, die ontheffing ver langden van de wettelijke winkelslui ting, daarvoor hun verzoek korden indienen op gezegeld papier. Dit ia gebleken voor de winkeliers, die daarom verzocht hebben, een wassen neus te zyn. Een commissie werd benoemd, wie dat waren weten wy tot nog toe niet. Wel weten wy, dat die vier heeren zich hebben gedragen als Duitsche duikboot commandanten en de haast niet te tellen zynde verzoek schriften om ontheffing van de 9-uur sluiting beschouwd hebben als contra bande, en alles ging zonder een enkele uitzondering naar den kelder. Die zelfde vier heeren kunnen een Je gaan nemen in Haarlem, daar is ook de 9-uur sluiting, maar daar hebben ze gezien de gebreken van de Amsterdamsche winkelsluiting, gezien de zaken, die in 't gedrang kwamen, gezien welke zaken bij dozynen naar den kelder gingen of vleugellam werden. Daar hebben ze gezegd en gevoeld dat dit niet ging, en de zaken, die artikelen verkoopen, die aan bederf onderhevig zyn (dat zyn de vischzaken, de banketzaken en de fruitzaken) in Haarlem vry gelaten. En nu maak ik die vier heeren een ernstig verwyt daarvan, dat ze de billybheid niet in 't oog hebbtn gehouden. Nu is in onze zaken al drie maanden lang geen cent te verdienen, en als over eenige weken de tyd daar is om wat extra te verdienen, moeten wij, als onze beste uren aankomen, ter wille van die vier heeren, onze zaken sluiten. Nu roep ik die vier heeren toe, treedt uit de duisternis, die u tot nog toe omhult, en laat het volle licht schynen. U, mynheer de Redacteur, barteiyk dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, D. W. Lagebveld. Ingezonden mededeeling. Vrouwen Mijn vaak te Onzelfzuchtig. Vrouwen dienen meer aan haarzelf te denken. Uit een gezondheidsoogpunt is het onverstandig om eigen pijnen en kwalen te verwaarloozen en elk ander in huis te bemoederen. Zoo velen maken deze fout. Rugpyn, onzuiver bloed, pyn in de lendenen en zyden, duizeligheid en zenuwachtigheid behooren tot de eerste kenteekenen van overspanning der nieren. Als deze verschijnselen optreden, dient een vrouw haar ge zondheid te beschermen door meer rust te nemen, meer slaap te genieten en meer ontspanning buitenahuis. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren op te wekken en te versterken. Dit speciale nier- I :eneeamiddelreinlgtde urine organen. ?hee, koffie, alcohol, zware maaltyden of te veel vleeach zyn schadelyk voor zwakke nieren. Hek ls gemakkelijker om water zucht, blaaskwalen, rheumatiek en ernBtige nier-aandoenisgen te voor komen dan te genezen. Foster's Pillen slaagden in vele gevorderde gevallen, maar vroegtydige behandeling is altijd het best. Let op de eerste verschyn- selen en verwaarloos deze nooit. Het gedeponeerde handelsmerk de man met zyn handen in de lendenen komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn te den Helder verkrijgb. bij Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toezen ding geschiedt franco na ontv. v. postwissel 1.75 p. doo3 of 10.— p. zes doozen. (42) Toen nam ik hem met my mee naar de zitkamer der prinses. „Broeder", zei ik hem, „zoo ik geweten had, dat gij hi6r waart, zou k geen oogenblik gewacht hebben met aan de prinses verlof te vragen U hier te brengen." Hy dankte mij vormelyk. De man had vele eigenschappon, maar hy kon zyn gevoelens niet verbergen. Zelfs de meest oningewyde kon zien, dat hy my haatte, en te meer haatte, omdat ik bij de prinses was. Toch ben ik er van overtuigd, dat hy trachtte zyne gevoelens te verbergen, en ook, dat hy zyn best deed my te doen gelooven, dat hy mij voor den koning aanzag. Wat moet hij wel gedacht hebben, als hy eerbied moest betoonen, en my hoorde spreken van „mijn waarde Michael" en „myn lieve Flavia." _Gij hebt uw hand gewond, Sire", merkte hij op. „Ja: ik speelde met een bastaard hond" (ik wilde hem eens de tand voelen) „en ge weet, dat men zulke honden niet vertrouwen kan." Hy lachte donker, en zijn oog bleef een weinig op mij rusten. „Er is toch geen gevaar bij vroeg Flavia angstig. „Hierby niet", zei ik. „Als ik hem gelegenheid gaf dieper te bijten, zou het wel mogelyk zijn, nichtje." „Hij is toch zeker afgemaakt?' zei zy. „Nog niet. Wy willen eerst eens zien of zyn beet gevaarloos iaj" „En als dit zoo is?" vroeg Michael met zyn zelfden lach. „Zal hy een tik op zyn kop krygeD, broeder", zei ik. ,Ge zult toch wel niet meer met hem spelen?" drong Fiavia aan. „Misschien toch wel." „Dan kan hij nog wel eens byten." „Dat zal hy wel trachten", zei ik glimlachend. Toen, meenende dat Michael iets zou gaan zeggen, dat ik kwalijk zou nemen (want hoe ik ook over hem dacht, ik moest toch uitermate ge nadig voor hem ïyken) begon ik hem te complimenteeren over den uit stekenden toestand van zyn regiment en over hun prachtige begroeting op mijn kroningsdag. Daarna ging ik over tot een korte beschaving van het- jachtslot, dat hij my geleend had. Michael kon zich niet langer goed houden, hy stond plotseling op en nam met een verontschuldiging afscheid. By de deur gekomen, zei hy echter: „Drie mijner vrienden zouden gaarne aan Uwe Majesteit voorge steld worden. Ze zyn hier in de antichambre." Ik voegde my direct by hem en stak myn arm door den zijnen. Wy kwamen broederiyk in de ontvang kamer. Michael wenkte en drie mannen kwamen nader. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1