Heldersche Courant van Zaterdag 12 Mei 1917. Texel, 11 Mei. Naar wij vernemen is de voordracht ter benoeming van een leeraar in de Stoomwerktuigkunde, aan de Zee vaartschool, gesteld als volgt: 1. D. Ruijterman, te Rotterdam. 2. P. Schouten, te Rotterdam. 8. Van Hejjst, te Rotterdam. De voordracht ter benoeming eener onderwijzeres aan de M.U L O. school, te den Burg, luidt 1. Mej. C. A. van Daalen, Midden- Bierland, 2 Mej. T. Jager, 's Graven- hage en 8 Mej. E. J. Posthumus, Amsterdam. Op de voordracht voor onderwijze res iD vak K. te Koog, komt als No. 1 voor, Mej. G. Bakker en als No. 2. Mej. C. J. Rab. In de verloopen week werden van hier naar elders uitgevoerd 204 koeien, 63 kalveren, 49 schapen, 6 paarden eu 46 varkens Lezing Thomassen op Texel. Wij ontvingen van onzen corre spondent te Oudeschild een zeer uit voerig verslag van eene lezing die de heer Thomassen aldaar gehouden heeft. Wij hebben gemeend daarvan slechts e6n zeer beknopt resumé te moeten opnemen, omdat het voor een blad als het onze niet wel doenlijk is uit verschillende plaatsen in het district zulke uitvoerige berichten op te nemen. Wij zullen ons bepalen tot de hoofdplaats, den Helder, temeer, daar in groote lijnen het gesprokene toch telkens op hetzelfde neerkomt. Rsd. Held. Crt. Woensdagavond trad in de „Zeven Provinciën", te Oudeschild, voor de kiezers op, de heer C. Thomassen van Bussum, die wenschte te spre ken over het kiesrecht voor manneD en vrouwen, doch bovenal ook iets had te zeggen over den vrede. Hij wees er op, dat de Kamer meer mannen van de 8. d. a. p. behoort te tellen, die Ijveren voor 't algemeen kiesrecht, zoo mogelijk voor vrouwen en mannen. Bovendien strijden zij voor 't Staatspensioen, dat vooral van rechts nog zoo sterk bestreden wordt. Ook over Treub's invaliditeitswet werd gesproken, alsmede over het thans door minister Lely ingediende ontwerp. De s. d. a. p.'s hebben reeds van 1898 af geijverd voor 't Staatspensioen. Vervolgens leest spreker 't een en ander voor wat door de vrjjz. over 't Staatspensioen ia gezegd, en maant den kiezers aan om vooral op de can- didaten der 8. d. a. p. te stemmen, omdat deze nog steeds werken voor het Staatspensioen. Sprekende over den candidaat Staalman, verklaarde spreker, dat deze beer als Kamerlid op zijn wijze zijn best had gedaan. Daarna behandelt spreker den tegen- woordigeo gruw-lijken wereldoorlog, die ook al een uitvloeisel is van het streven der kapitalisten en van 't militairisme. Wij willen er naar streven, om de vredestemming ODder de menschen meer ingang te d06n vinden. De S.D A.P. zoowel in Duitschland als elders hepft 't eerst over vredes onderhandelingen gesproken. Alleroogen zljo thans gericht op de voormannen der Ned. S.D.A.P., die 't initiatief Dameu om te Stock holm te vergaderen, ten einde tot vrede te geraken. (Applaus) Deze poging is zelfs in een Christe Hjk blad op waardeerende wijze be sproken. Het tweede deel der rede vandeD heer T. was gewijd aan't besprekeD van enkele kleinighedenvrees voor debat e. d. Wij hebben zelfs een debatavond voorgesteld te Helder, maar men verlangde van ods daarvoor te den Burg te komen, en dat op een avond waarop 't ons volstrekt niet voegde. Nog wordt gewezen op de tegen woordige duurte, ook al een gevolg van de weinige waakzaamheid door Vrijz. en Kerkel. betracht. Voorts zet spreker uiteen waarom zijn partij steeds tegen, de oorlogsbegrootiDg stemde en niet tegen de ko3tec der mobilisatie. Nog geeft spreker eene verklaring van 't feit dat in 1918 door de party genooten de drie aangeboden minis terportefeuilles werden afgewezen. Koegras. Bij de op 9 Mei j.1. gehouden ver kiezing van hoofd-ingelanden van den polder „Het Koegras" zyn ver kozen de heeren H. Bakker Dz. en jhr. W. Laman Trip. In de vacature ontstaan door het overiyden van den heer dr. A. J. J. Kloppert, werd ge kozen de heer dr. M. de Wit, en in de vacature ontstaan door de benoe ming van den heer D. Sleutel tot heemraad, de heer G. de Beurs Gz. Braezand. Alhier is opgericht de afdeeling „Anna Paulowna" van de Ned. Ver- eeniging tot afschafflog van alcoho lische dranken. Voorzitter de heer T. Lichthart, secretaris de heer G. Bakker, peuningm. Voorthuysen Van Straaten. Wieringen. J.1. Woensdag had te Schagen de militiekeuring plaats van de land- stormplicht.igen 1906 en 1907. Goedgekeurd werden: Nic. Eogel Jzte Boterek, Herm. Smit,teHipp., C. Jb. Metselaar, te Hipp., K. Kuit, te Westerland, N. Metselaar, te Ooster- land, Jb. Hegeman, te Gest, S. Jb. Baijs, te Westerland, Jb. Kool Cz., te Oosterland, H. Klaver, te Hipp., S. Heijblok, te Vatrop, N. A. Bakker, te den Oever, S. J. Lont, te Hipp. en D. J. ten Bokkel, te Hoelem. Afgekeurd werden Mart. Tljsen, te Hipp., Jb. Kuit Jbz., te Noord- bureD, Alb. Vroone, te Hipp., H. G. Rump, te Hipp., P. Lont Vet, te Westerklief, H. Kuut, te Westerland, J. J. Hegeman, te Gest, D. Takes Jobz., te Westerland, en C. C. Asjes, te Holleboeg. Niet verschenenV. Bakker, te Gest, wegens ziekte, Herm. Dijks hoorn, te Hipp., wegeDS ziekte, E. Sz. Kuut, te Stoe, wegens bezwaren, H. Keulen, te Belt, op zee niet binnen. De eerste lammerenmarkt welke j.1. Woensdag gehouden is was bitter slecht bezocht door aanvoer van vee en kooplui. Slechts 15 lammeren 2 nuchtere kalveren en 1 koe was de aanvoer. Voor de lammeren werd te vergeefs f 12 f 12.50 per stuk geboden, de kalveren werden voor f 10 en f 12.75 verkocht en naar de koe werd niet omgezien. Het koude voorjaar liet op deze markt dus ge ducht zijn invloed gelden. Verleden jaar grage waar en nu alles even traag. Volgende week wordt de markt wegens 't invallen van Hemelsvaarts- dag gehouden op Dinsdag omdat de Schagermarkt dan op Woensdag valt. Het is te wenschen dat het dan beter moge gaan.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 3