Bulletins DE OORLOG. Advertentiën. PLAATSELIJK NIEUWS. - Te Haarlem slaagden ?oor het acte txamen L.0. mej. F. A. W. Oor- poraal en J. T. Malgo, beiden alhier. E«r Zeppelin. Maandagmorgen te ongeveer kwart voor 7 passeerde hier een Zeppelin, westwaaits koersende. Politieke vergaderingen. Daar de verkiezingscampagne, al thans in eerste instantie, achter den rug is, als dit den lezer onder de oogen komt, heeft het geen nut meer hem mot een uitvoerig verslag der aan den vooravond der verkiezing ge houden redevoeringen te vervelen. Vandaar dat wy, zeer in 'tkort, even melding willen maken van het geen nog van soc.-dem. en vryz. zijde is gesproken tot dén kiezer, die he den ter stembus is gegaan. Meeting der soc.democraten. Op het terrein naast het Bondsge- bouw had de s.d.a.p. eene openlucht- meeting belegd, waar als sprekers optraden mf j. Roetman van Zaandam en de heeren Michels en Thomassen. Zy werd opgeluisterd door de mu ziek van het ar beiders muziek corps onder leiding van den heer van den Bogaerde en een groote menigte bin nen en buiten het terrein luisterde naar de sprekers. Mejuffrouw Roetman richtte zicl\ hoofdzakelijk tot de vrouwen. Zij be toogde hoezeer juist de vrouwen be lang hebben bij deze verkiezingen, - zij, die zelve het kiesrecht nog niet bezitten en voor wie nochtans vele sociale wetten van zoo groot belang zijn. Een geheel lijstje van wetsontwerpen, door de vrijzinnigen tegengewerkt of afgestemd, las zij voor, en betoogde hoe juist in dezen tijd de oogen der vrouwen opengingen voor veel wat zij vroeger niet zagen. Met een krachtige opwekking om op de mannen een beroep te doen, rood te stemmen, besloot zij. De tweede spreker, de heer Michels, weerlegde in hoofdzaak verschillende beweringen, die verkondigd waren op het jongste strooibiljet der vry zicnigen. Dat van de s.d.a.p., die eene lijst gaf van wat de soc. dem. deden op het gebied van levensmid delen voorziening, wordt door de v.-z. betiteld met humbug, en „ze zouden óók wel zoo'n lijstje kunnen maken!" Maar waarom doen ze 't dan niet? Omdat ze geen staat van dienst hebben. De levensmiddelen-politiek der re geering is niet steeds de onze, maar toch is het een geluk, dat minister Poatbuma niet heeft gedaan wat de vrijzinnigen wilden. Het hatelijke in die politiek is juist, dat elke maatregel neerkomt op de arbeidersklasse. Eén hiaat is er in hun strooibiljet: hun eigen partijgenoot Treub schrijft in zjjn werk „In Oorlogstijd", dat al in het begin van den oorlog de soc. dom. vragen stelden aan de regeering over do leveDsmiddelenpolitiek. Maar dit juist vergaten zy te vermelden. Nog op een paar andere opmer kingen antwoordt spr. en zet ver volgens uiteen wat het beteekent als de aoc. dem. zeggen: een stem op Thomassen is een st9m voor den vrede, een op een ander is een stem voor den oorlog. Ook de vrijzinnigen, die dit misleidend voorstellen als zouden wy er mee bedoelen, dat de heer Oud persoonlijk vóór den oorlog Is, weten zeer goed, hoe wij dat be doelen: dat het n.1. de wereldbe schouwing der linkschen en recht- Bchen is, die de kiemen voor den oorlog in zich bevat tengevolge van haar kapitalistisch winst stelsel, ter wijl de soc. dem. dat stelsel niet aanvaardt. Dit zelfde betoogde ook grooten- deels de Kamercandidaat, de heer Thomassen zelve; die uiteenzette, dat het enkel en alleon ging em de vraag: aanvaardt gij de verantwoor delijkheid voor de maatschappij waarin wy leven, ja dan neen? De heer Verstegen, voorzitter der afd. opende en sloot de vergadering meteen kernachtig, opwekkend woord om vooral rood te stemmen, terwyi de muziekvereniging bovengenoemd de byeenkomst met verschillende nummers afwisselde. Vergadering der vrijz.- democraten. Iq „Casino" sprak gisteravond de heer P. J. Oud, candidaat der vry- zionigeu in dit district. Spr. kwam in de eerste plaats op tegen de ver keerde voorstelling die men in de Vonk geeft van het feit dat er op de vorige vergaderingen geen debat is geweest. Spr. is van harte bereid met de soc. dem. te debatteeren. Hij vertrouwt dat dit district by eerste stemming aan de vryzinnigen zal biyven. Mocht hy in herstemming komen, dan is hy gaarne bereid op deze zelfde plaats gelegenheid voor een debatavond te geven. Waarom gaat hier de stryd? In het verkiezingsnummer van de Vonk stond. „Het gaat om het beginsel." Dit onderschrijft spr. ten volle, doch hy wordt voorgesteld als de verdediger van de brandkast even als Staalman. Dit is grove misleidende verkie- zingstaktiek. Zy weten toch heel goed dat dit niet zoo is. Vervolgens schetst spr. de vry- zinnig-democratiscbe beginselen. Als ieder ander vrijzinnige erkennen de vrijz.-dem. dat duizenden en duizen den medeburgers te kort komen aan levensvreugde. Wie dit erkent is geen verdediger van de brandkast. Nu meeueu de vryz.-dem. dat men langs den weg der soc.-dem. niet kan komen tot de democrati seering van het volk. De soc.-demo- cratische beginselen zyn het verderf. Want wat is het soc.-dem. beginsel Voor deze maatschappy moet een ander komen. Dat kan echter alleen langzaam en geleidelyk. Toen men tot dat inzicht kwam grondvestte Marx een nieuwe socialistische rich ting. Volgens hem ontwikkelt de maat schappy zich in de richting van het socialame. De klassestryd zal tot gevolg hebben dat het aantal klassen steeds vermindert tot tenslotte alleen de arbeiders en het kapitaal over- biyven. Ala dan het kapitaal geheel en al de baas is zal de groote sociale revolutie komen. Er zyn echter tal van schakeerin gen zoowel in de arbeiders als in die van het kapitaal. En dan vergeet men nog den middenstand. Loonarbei ders zyu dit niet en kapitalisten zijn het nog veel minder. Een leerstuk dat steunt op hU bestaan van twee klassen deugt dus niet. Nu zeggen de soc. dem. wel dat de Middenstand vanzelf zal verdwijnen, maar dit zal niet het geval zyn. Integendeel, neemt deze categorie een vaste positie in en wordt deze steeds sterker. De vryzinnigen stryden niet voor het belang van eene klasse. Zij strij den voor alle groepen, voor alles wat het peil van het geheele volk naar boven kan voeren. Vervolgens wyst spr. erop dat het socialistisch beginsel onveranderd kon biyven, zoolang de s.d.a.p. een pro- paganda-party was. En daardoor kwamen er eenigen van hen in J Tweede Kamer, waar zij, weinig in aantal als zy waren, vrij konden criti seeren. Naarmate men sterker werd moest men het revolutionaire stand punt echter laten varen, doch toen kwam ook een tweeslachtigheid der soc.-dem. aan den dag. In belangrijke zaken vroeg men zich niet af h03 te handelen in het algemeen belang, maar hoe gehandeld moest worden om den aanhang niet te verliezen. Zoodoende stemden de soc. dem tegen tal van maatregelen die overigens hun goedkeuring hadden. Spr. noemt o.m. de leerplichtwet en de wet op het arbeidscontract. Hebben zij daarmede de democratie gediend Spr. merkt verder op hoe thans in byna alle landen een scheuring in de socialistische partyen is ont staan speciaal in de oorlogvoe rende landen heeft zich een meer derheid en een minderheid gevormd. De laatsten vallen da regeering aaü. Vooral in Duitschland komt dit sterk tot uiting Scheidemann, dien de keizer toen hy tot onder-voor zitter van den Ryksdag was geko zen niet wilde ontvangen, steunt nu de regeering door dik en dun. Zou een stem op Scheidemann nu ook een stem voor den vrede be teekeneu Vervolgens licht spr. de houding der soc.-dem. ten opzichte van de oorlogsbegrooting toe. Zij stommen voor de mobilisatie-kredieten, die eigeniyk niets anders zyn dan oen verhooging van de oorlogsbegrooting. Maar als de laatste behandeld wordt stemmen zy tegen. Ook bet manifest aangaande de levensmiddelenvoorzieningwordtdoor spr. aan critiek onderworpen. All6 maatregelen zijn toch zeker tot stand gekomen met medewerking der vrij zinnigen. Op het strooibiljet worden ook schrifteiyke vragen als vragen of interpellaties voorgesteld, o.a. van den heer Schaper. Wanneer men do schrifteiyke vragen der vryzinnigen ging verzamelen, kreeg men zeker eqn lijst die minstens zoo laEg was. Na de pauze behandelt spr. de houding der socialisten tegenover heL concentratie program. Vooral hekelt by scherp de houding ten opzichte van de Staatspensioneering. In den beginne bestreden zy den Bond voor Staatspensioneering, doch later zoch ten zy aansluiting. En nu zeggen zy dat is ons werkzoo doen de soc. dem. nu altyd. Van alles wat uit de ontwikkeling der maatschappy voort komt, verklaren zy dat het hun werk is. Spr. komt dan op de portefeuille kwestie. Vliegen en Schaper ver dedigden de deelneming van de regeering met hand en tand, maar de revolutionairen in de partij hadden de overhand. Waarom verzwygt men hier dat de vryzinnigen voor staatspensionee ring zyn. Spr. meent omdat men hier den stryd met eerlijke middelen niet kan winnen. Ten slotte vraagt spr. of men nog langer in zee moet gaan met een party die, als het belangryke kwesties betreft, steeds intweeön valt, waarvan men niet weet of zy al dan niet de ministerieele portefeuille wil aan vaarden, immers dit hangt af van de stemming op het Congres Neen. In den laatsten stryd onder den tegenwoordigen vorm mag het district den Helder niet verloren gaan. Het gaat niet om den persoon, het gaat om het beginsel. Laat men zorgen dat den Helder vryzinnig bljjft, tot heil van het land, van de vrijzinnig democratische beginselen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Een der aan wezigen stelde echter een tweetal vragen. De eerste betrof de levensmid delenkwestie, waarover Treub in zijn boek „In Oorlogstijd" zeide, dat de soc. dem. zich het eerst voor de levensmid delenkwestie interesseerden. 2e. De houding inzake de portefeuille kwestie. In dit verband hiermede merkte de vrager op dat zy als min derheid toch geen zitting in het kabi net konden nemen-en haalt bierby de broehure van den heer Duijs aan. De heer Oud antwoordde hierop dat de voorstelling die de soc. dem. ge ven van hun houding inzake de levens middelenvoorziening, niet deugt. Toen zy vroegen of de regeering geen maat regelen zou nemen tegen de prysop- dry ving, antwoordde minister Treub, vrijzinnig democraat, dat een wets ontwerp naar de Tweede Kamer onderweg was. Over de portefeuillekwestie wil spr. kort zyu, daar die al nader uiteen gezet ia. Hy merkt echter op dat in ons regeeringsstelsel de ministers vry zyn voor hunne meening op te komen. Aangaande de brochure van den heer Duys merkt de heer Oud op, dat het er hier om ging dat men aannam dat dr. Bos te goeder trouw handelde. Onder de verdachtmaking dat dit niet het geval was, heeft dr. Bos ontzettend geleden. Het was zyn werkeiyke meening, dat men door samenwerking tal van groote en goede maatregelen had kunnen nemen in het belang van het volk. Het voorstel van den heer Duys over het standpunt van de minderheid kwam eerst veel later. Men had toen reeds lang geweigerd de portefeuilles te aanvaarden. Vandaar dat er toen niet verder over gesproken is. Spr. had hiermede de vragen be antwoord. De vergadering werd hierop door den voorzitter gesloten. Eind-examen van da Handals- Avondschool. De Handels-Avondschool der Algem. Heldersche Winkeliers-Vereen, hield op 7, 9 en 14 Mei, in het gebouw der Zeevaartschool, haar derde eind examen. Gisteravond werd, in tegen woordigheid van het geheele bestuur, alsmede van den heer Nypels, oud president, van den heer De Ven, Wethouder van Onderwijs, yan den WelEd.Gestr. Heer Aronatein, secre taris der Commissie van Toezicht op het M. O., en van den oud Arr.-School opz., den heer Korver, het mondeling gedeelte van dit eind examen afge nomen aan de zeven leerlingen, waartoe de hoogste klasse in den loop der jaren was geslonken. Aan het eind van dit onderzoek heette de president der A. H. W. V., de heer J. Bakker Dz., de aanwezige sommiteiten op het gebied van bet onderwijs, alsmede z\jn medebestuur ders en heeren leeraren, welkom. Hy herinnerde eraan, hoe deze jongelui nu 3 jaar geleden juist in de aller eerste oorlogsdagen van 1914 werden ingeschrevenhoe de Directeur ge noodzaakt was den soldatenrok aan te trekken en de inschryving van dit Btudiejaar onder niet al te roos kleurig vooruitzicht begon. Was de toekomst dus somber, de resultaten konden niet sober worden genoemd. Aanvankelijk met een twaalftal be gonnen, vielen er al spoedig twee uit en thans nemen zeven jongelui aan het eind examen deel. Van deze zeven wordt het eind diploma aan 6 der leerlingen uitgereikt, wier namen wy hier laten volgen: Mej. J. Roggeveen, mej. A. M. F, Winter, mej. M. Orelio, en de heeren C. F. Bijlsma, J. Beek en J. Kramer. Dat dit resultaat niet sober mag genoemd worden, dankt de spreker aan den directeur Van Mlerlo, met ziju leeraren,die hun plicht metnauw- gezetten Ijver hebben betracht, waar voor hy hun namens het bestuur dor W. V. oprechten dank brengt. Ook den jongelui wordt gelukgewenscht met het behaalde diploma, hy deelt beu mede, dat het bestuur besloten heeft, als waardeering voor den yver en de volharding, door de beste der leerlingen getoond, aan een drietal jongelui een prijs uit te reiken. Voor deze prijzen kwamen in aanmerking voor den eersten prijs de heer Bijlsma voor den 2en en 3en prijs mej. Rog geveen en de heer Beek. Deze pryzen, bestaande uit vulpenhouders, werden met een toepasselyk woord uitgereikt. Hierna voerden nog het woord de heer de Ven, die thans voor de tweede maal het eindexamen by woonde en tot zyu spyt zag, dat het aantal leer lingen, dat aan het exameu deelnam niet greoter was, doch zich verheugde vernomen te hebben, dat de volgende jaren dat aantal veel grooter zal zijn de heer Aronatein, die zegt de over tuiging gekregen te hebben, dat de H. A. School voldobt aan een behoefte die reeds Jacg was gevoeld en die niet anders ban zyn, dan ten voor- deele van den Handelsstand te dezer plaatse in 't bijzonder on van de bevolking in 't algemeen. Toch v sebte hij te waarschuwen 'voor over lading van het programmavele van de jon gelui zyn overdag op werkplaats of kantoor. Zy moeten het van de avonduren of van de vroege mor geuureu hebben en dan zou overla ding van het programma schadeiyb kunnen zijn. Ook de heer Korver spreekt een enkel woord èn tot het Bestuur eu leeraren, sa tot de geslaagde jongelui zegt altyd bijzonder belang te hebben gesteld in het Handela-Onderwys en verheugt er zich over, dat deze school, die niet vau boven af, maar van onder op ra tot stand gekomen, gezegd kan worden, zich in eon gezonden bloei te mogen verbeugen. Hij wyst op de steeds hoogere eischen, die aan het leven worden gesteld, zoo van de volken als van de individuen, en spoort dé jongelui aan, aau deze steeds hoogere eischen te beant woorden. Het thans behaalde diploma, getuigende van vlijt en yver, was daarvan het eerste symptoom. Nadat nog een der leerlingen, de heer Beek, mede namens zyn mede scholieren, bestuur en leeraren had dank gezegd voor het genoten onder wijs, behoorde deze plechtigheid weer tot de geschiedenis. Hierna bleven bestuur en leeraren nog een paar uur gezellig bij elkaar, waar onder een prettig discours de belangen van do school en van het onderwys werden besproken en de boste wenschen voor den bloei van dit onderwijs werden geuit. Kagalan. Bij het groot Internationaal Kegel concours, gehouden te Amsterdam van af 29 April tot 14 Mei, heeft onze kegelclub „Hard gaat ie", zich weer kranig gehouden. De vyfde prys, een verguld zilveren Distinctief, werd behaald in den Korpswedstryd met 234 hout. Donderdag moet de club in den eere wedstrijd uitkomen. Wy wen schen 'haar by voorbaat good succes. BINNENLAND. E«n Zeppelin naargaschoton. Van Terschelling werd Maandag morgen gemeld, dat men had waar genomen dat een Zeppelin brandende in zee viel. Nederlandsche torpedo booten vertrokken ter assistentie. Nader vernemen wy hieromtrent Eender Nederlandsche torpedobooten, die van een onderzoek ter plaatse teruggekomen ia, rapporteert heden morgen te 0 uur 8 myi dwars van Ameland een Zeppelin te hebben ge zien. Toen te 7 uur een ontploffing gehoord werd en men een vuurkolom omhoog zag stygen, ging de torpedo boot naar de plaats des onbeils toe teneinde, zoo mogeiyk, hulp te bieden. Men werd echter niets gewaar en daar de plek waar de Zeppelin klaar- biykelijk gezonken was, te ver buiten het territoriaal gebied lag, keerde men onverrlchterzake weder naar hier terug. Uit Londen wordt dd. 24 Mei ge meld, dat de Zeppelin L. 22 Maandag morgen door maritieme strydkrach ten in de Noordzee werd vernield. Da schaapvaart. De Nias, de Sumatra en de Billiton, van de Maatschappy Nederland, die I op hun reis van Indiö naar Nederland met gemengde Jadlog via het Pana makanaal te Newport News waren aangekomen, hebben vergunning ge kregen hun reis vla Halifax naar Nederland te vervolgen. i Het Haagsche Cor r espouden tiobu- reau verneemt uit goede bron dat het stoomechlp „Noordam" dat eer lang naar Noord-Amerika zal ver trekken, behalve passagiers ook een lading tabak en boeken zal mogen medenemen, hetgeen als een verbllj dend teeken wordt beschouwd, dat langzamerhand voor onze scheep vaart weer betere tijden beginnen aan te breken. Onza schepen, dia nog In Engaland liggen. Het Duitsche gezantschap deelt mede „De keizeriyke marine autoriteiten hebben bepaalden grond om aan te nemen, dat den 16en Mei verschei dene Engelsche schepen met rood witte beschildering pogingen zullen aanwenden, om, zleb aansluitende by de uitvarende Nederlandsche sche pen, aanvallen op Duitsche onderzee booten uit te voeren. Het is te hopen, dat daardoor de Nederlandsche schepen niet in gevaar worden gebracht." Het Handelsblad teekent hi6rby aan Of de inlichtingen der Duitsche marine juist zyo, kunnen wy natuur- lijk niet beoordeelen. Maar wy meenen toch te mosten opmerken, dat het gevaar voor de Nederlandsche sche pen alleen komen kan van de zijde der Duitsche marine. Wanneer Nederlandsche schepen, beschilderd in kleuren door de Duit sche regeering aangegeven, aan de Duitsche marinevaartuigen verdacht voorkomen, laten die ze dan onder zoeken. En mochten ze vreezen voor duikbootaanvallen - zouden de Duit- Bche onderzee6rs dan speciaal den 15an Mei hun nieuwsgierigheid naar zulke gevaarlyke dingen niet kunnen bedwingen Engeland—Vllssingtn. De mailboot „Zeeland", die eerst te half elf te Vlissingen verwacht werd, kwam ten noorden van West- kapelle in een dikken mist terecht en kwam, nadat, de mist was opge trokken, eerst te kwart voor twee gistermiddag binnen. AaD boord be vonden zich 124 passagiers, het grootste deel mannen van getorpe deerde of op andere wyze tot zinken gebrachte schepen, onder anderen de geheele bemanning van de „Eem- laud" en de „Goasterland", die deel uitmaakten van de te gelyk getor pedeerde schepen. Ook warén er van Noorsche schépen, doch natuurlijk Nederlanders. Onze correspondent sprak met enkelen hunDer. Zy waren blijde in Nederland te zijn, vooral omdat liet voedsel hun iD Engeland maar matig smaakte. Aardappelen zyn er, evenals suiker en groente, zeer scbaarech. De passagiers waren Zaterdag te 6 uur 's avonds allen aan boord en toen was het te laat om nog te ver trekken. Zondag mag de boot niet varen en daarom vertrok men eerst gistermogen te balfvijf van de reede van Southwold. Wanneer weer een boot vertrekt, is nog niet bekend. Staking ap da „Vondal". Batavia, 9 Mei. De „Vondel", die gisteren naar San Francisco zou ver trekken, kon niet uitstoomen ten gevolge van de staking van 12 op varenden, die een hoogere gage eischten. De stakers werden door Ghineezen yan de „Roti" vervangen, waarop de „Vondel" kon vertrekken. Nederlandsche schoener ever tijd. Naar de berichtgever van het H.bl. te IJmuiden uit sobeep vaartkringen verneepat, begint men zich ernstig ongerust te maken over het lange uitblijven van den Nederlandschen gaffelschoener „Heikina", welke op reis van Londen naar Christiania, den achtsten April Gravesend pas seerde doch sedert nog niet in de haven van bestemming aankwam. Het laatst werd het schip gezien door kapitein Byer van den tot zin ken gebrachten Beenschen schoener „Fram", welke met zyae bemanning door een stoomtrawler gered en te IJmuiden geland werd. Zooals de Deensche gezagvoerder onzen bericht gever mededeelde was de „Heikina" gelijk met hem van de Eagelscbe kust gezeild en steeds In zijne na bijheid geweest toen zyn schip ge torpedeerd werd. Het vermoeden van dezen kapitein dat de „Heikina" wel een zelfde lot zou ondergaan, schynt dus wel bewaarheid te zyn. Met dat verschil echter dat de bemanning niet werd gered. Dit tot zinken bren gen moet dan geschied zya op Zondag 16 April 1.1. op ongeveer 66 gr. 64 min. Noorderbreedte en 2 gr. 47 min. Oosterlengte. Het schip is in 1908 gebouwd. Schadevergoeding door Duitschland. Officieel. Het ministerie vau buiten- landsche zaken deelt mede, dat de Duitsche regeering haar leedwezen heeft betuigd over de vernietiging van den Nederlandschen stoomtraw ler „Geertruida SCH 103" en zich bereid verklaard beeft de toegebrachte schade te vergoeden. De Duitsche regeering heeft zich eveneens bereid verklaard tot ver goeding der schade aan het Neder landsche stoomschip „Leda" op 12 November 1916 in de Golf van Biskaje toegebracht. Een Duitsche onderzeeboot bad dit vaartuig aangehouden door middel vau eeu scherp schot, dat het schip had getroffen eu aanmerkeiyke schade had ïton gericht. De Duitsche regeering betuigde haar leedwezen over het gebeurde en voegde hieraan toe, dat teneinde evereenkomstige betreurenswaardige incidenten in het vervolg te voor komen, de Duitsche zeestrijdkrachten bevel hadden gekregen de waar schuwingsschoten op zoodanige wyze te géven, dat de mogelijkheid, dat het schip wordt getroffen, uitgesloten zou zyu. Een Engelsoh rapport over don bomminaanval op Zlorlkzoe. Reuter seint uit Londen Officieel wordt ons medegedeeld, dat door de Engelsche regeering een zeer grondig onderzoek is ingesteld ten einde dtflaltief vast te stellen of de lucht aanval op Zierikzee in den nacht van 29 April, waarover iedereen in Engeland met groote sympathie voor het Nederlandsche volk heeft ver nomen, misschien moest worden toegeschreven aan eon ongelukkige vergissing van een Engelachen vlieger. Het onderzoek heeft bewezen, dat het buiten quaestie is, dat de bommen, die op Zierikzee zyn govallen, ge worpen zouden zyn door een Eogel sche marine- of legeraöroplane of uit een ander Engelsch vliegtuig. De eenige Eagelscbe vliegtuigen, die voor zoo ver men kan nagaan, in aanmerking zouden kunnen komen, waren twee marine-aöroplanes, die in den genoemden nacht uit de buurt van Duinkerken zyn vertrokken om een aanval te doen op het havenhoofd van Zeebrugge. Deze aanval werd ook werkeiyk gedaan en uit de beide vliegtuigen werden 10 bommen ge worpen. Op veertien minuten na deden beiden er evenveel tyd over om het doel te bereiken en naar hunne basis terug te keeren. Da tyd, die beide hebben noodig gehad om den aanval op Zeebrugge te doen en terug te keeren, maakt het absoluut onmogelyk, dat een vau beide zoo ver naar het oosten zou hebben kunnen komen om Zierikzee te bereiken, zelfs als het mogeiyk wa3 geweest, dat de bestuurders zich in het bekende Zeebrugge zouden hebben vergist. Iedere machine voerde 8 bommen mede, die volgens de verslagen der vliegers op Zeebrugge zyn geworpen, Hot later verschenen en in de Nederlandsche pers gepubliceerde communiqué vermeldde, dat Eogel sche vliegers in den bedoelden nacht 16 bommen afwierpen, welke dichtby schepen te Zeebrugge in 't water vieleu. Zoo dit nog noodig is, bewijst dit feit eveneens, dat geen Engelsche vliegers bommen op Zierikzee kunnen geworpen hebben, waar naar het schynt zes bommen werden neerge worpen en levert tevens het bewys, dat de Eagelsche vliegers inderdaad hunne bommen lieten vallen op Zee brugge, zooqls zij gerapporteerd heb ben. Geen van beide Engelsche vlieg tuigen voerde zoeklichten, lichtpyien of andere toestellen om den grond te verlichten. De machine die bom men wierp op Zierikzee, heeft naar vermeld wordt, met zoeklichten ge werkt. Wat betreft de merken op de stuk ken der bommen, welke de Neder landsche autoriteiten te Zierikzee hebben gavondeD, enkelen hiervan kunnen herkend worden als waar- schyniyk te zijn Eogelsche of na bootsingen van Eagelsche merken. De overigen konden niet herkend worden' en geiyken hoegenaamd niet op eenig bekend Engelsch merk. De Eogelsche regeering heeft de Nederlandsche regeering hiervan mededeeling gedaan en haar tevens medegedeeld nadat de luchtaanval op Zierikzee door den Nederlandschen gezant te Londen ter kennisse van de Engelsche regeering was ge bracht, dat zoo het vastgesteld mocht worden, dat de vliegmachine die den aanval uitvoerde, eene Engelsche was, de Eogelsche regeering de Nederlandsche onmiddellijk hiervan in kennis zou stellen en volledige voldoening geven zou. Het is opmerkenswaardig dat in den nacht van 3 Mei Eogelsche vliegersr die by de Belgische kust opereerden, bericht hebben, dat eene vliegmachine, vermoedelijk et vyandeiyke, hebben gezien dicht by La Panne, welke machine eon sterk licht meevoer. 2e. dat de „Strassburger Post" in November van het vorige jaar eene valsche verklaring bevatte, dat En gelsche vliegers bommen zouden geworpen hebben op Rheinfelden, dus op Zwitsersch terrein. Bij die gelegenheid werd beweerd, dat de bommen van Engelsch fabrikaat waren. Er was toen echter geen schade aangericht en er werden gesn herkenbare stukken van bommen opgemerkt, zoodat het doel der Duit sche regeering, die blijkbaar beoogde Eogeland en Zwitserland tegen elkan der in het harnas te jagen, mislukte. Kort vóór die gebeurtenis hadden de Duitschers eene Eogelsche machine, welke bommen by zich had, genomen 3e. herhaaldelijk hebben gedurende vele maanden Duitsche vliegers boven NederlandBch gebied gemanoeuvreerd, ondanks de krachtige protesten der Nederlandsche regeering, en minstens by ééne gelegenheid voorwerpen laten vallen op Nederlandsch grondgebied 4e. dat de gewapende macht der Duitsche regeering weinig of geen eerbied heeft betoond voor het leven of den eigendom van neutralen, zooals afdoende bewezen wordt door de moed willige torpedeering van neutrale schapen van alle nationaliteiten eu den moord op ongewapende neutrale onderdanen. Uit Oost-lndil. De correspondent van de N.R. Ct. te Soerabaja seint d.d. 9 dezer Gisteren is er ter reede van Soera baja een groote Vlootdag gehouden die georganiseerd was door de af- deeling Oost-Java van de Vereeniging Onze Vloot. De zeer belangwekkende oefeningen van het geheele eskader werden door een groot aantal toeschouwers gade geslagen. Er werden telegrammen gewisseld tusschen het bestuur van Onze Vloot te Soerabaja en Z. E. den gouverneur- generaal, die in zijn (telegrafisch) antwoord verklaarde, dat een sterke vloot voor Iudig een gebiedende noodzakeiykheid is. Daan opaaluchtsamankomat. Naar men aan de Westfriesche Kerk bode bericht, zal de openluchtaameD komst van vryzinnig-godsdienatigen, die op Hemelvaartsdag te Heilo pleegt te worden belegd en die de eerste samenkomst van dien aard is geweest, dit jaar wegens de tijdsom standigheden niet worden gehouden. Ean alachtoffar van zijn plicht. Zaterdagavond is uit de Jan van Polanenkade te Breda het ïyk opge haald van den politie agent Wentinck. Men vermoedt, dat hy het slacht offer ia geworden van drie mannen, die uit een aan die kade liggende boot bezig waren bout te stelen. Ean waanzlnnga. Te Stratum heeft een waanzinnige Zondagavond 160 schoten gelost. Te 9 uur ontstond in café Goosan twist tusschen een Belgisch geïnterneerde en den militair Thouwissen uit Almen (Gelderland.) Den geïnterneerde werd een messteek in den bals toegebracht. Hij vluchtte dosh zakte ineen, werd in de politiewacht door een militairen geneesheer verbonden en vervolgens per brancard naar het gasthuis over gebracht. De Hollandscbe militair, die nog niet van zyn woede bekoeld was, greep zyn geweer en lostte van het tooneel af verscheidene schoten. Het café was in een oogwenk ontruimd. Stoelen en tafels werden naar buiten gedrongen, terwyi het schieten aan hield. De weg werd onveilig en door de politie afgezet. De huizen aan de overzyde van de straat werden door de schoten beschadigd. In het café, waar op het tooneel alleen de waan zinnige stond, werden de glasruiten, muren en plafonds ernstig beschadigd. De rijkspolitie en de infanterie losten schoten, doch konden van buiten den man, die zich schuil hield, niet treffen. Het schieten duurde voort. Pationen had de militair in overvloed, daar het tooneel voor rustkamer diende. Nadat oen 160 tal schoten gelost waren en het schieten een poosje ophield, deed de kapitein der marechaussee, door de Rykspolitie en de infanterie byge- staan, een inval en overviel te onge veer 11 uur den woesteling, die toen op zyn stroozak lag. Onder verzet werd hy gedeelteiyk per as, daar hij weigerde te loopen, naar de kazerne vervoerd. Persoonlyke ongelukken hadden verder niet plaats. van den uitslag der Tweede Kamer-verkiezing zijn direct na het bekand wordan van dan volledlgen uitslag aan ons hu. reau verkrijgbaar b 1 cent Zij werden gratis bezorgd aan de verschillende winkels, met verzoek de bulletins voor de glazen te hengen. Een Frensch troepentransport- schip getorpedeerd. Berlyn, 14 Mei. Een onzer in de Middellandsche Zee opereetende duik booten, heeft den 80en April het Fransche troepentransportschip Col bert (15394 ton) dat met troepen en kiygstuig van Marseille naar Saloniki onderweg was, voor het kanaal La Galise aangevallen en meteen torpedo- «chot binnen 6 minuten tot zinken gebracht. De revolutie In Rusland. St. Petersburg, 18 Mei. Goetsjkof, de minister van oorlog, is afgetreden. Iq ^en brief aan deu eersten mi nister zegt Goetsjkof, dat hy ontslag neemt iDgevolge omstandigheden, die het gezag van de regeering* over leger en vloot aantastten en die noodlottig dreigen te worden voor da verdediging en zelfs het bestaan van het land. Goetsjkof weigert de verantwoordeiykheid mede te dragen voor de grove zonde, die jegens het land staat te worden begaan. Berichten ontvangen tijdens hst afdrukken van ons blad. Amsterdam, 16 Mei. De „Kölnische Volkszeitung" verneemt uit Beriyn: de partyleiders zyu ia het bezit van deu korten inhoud van de rede, die de Rykskauselier hedeu zal houden. In de eerste plaats zal de Kanselier verklaren, dat niemand zich op hem beroepen kan by de bespreking der oorlogsdoeleinden. In de tweede plaats zal hy er den nadruk op leggen, dat hij ten op zichte van de kwestie der oorlogs doeleinden noch door links noch door rechts op sleeptouw wil worden ge nomen. Met nadruk zal hy verklaren, dat hy het ten opzichte van de oorlogsdoeleinden eens is met den Keizer, het legerbestuur eu de ver bonden regeeringen. De kanselier zal voorts verklaren, dat hy hoopt, dat de vriendschappe lijke betrekkingen met Rusland we der wordon aangeknoopt. Mogelijk is, dat de kanselier ver klaren zal dat de oorlogsdoeleinden voor het oosteiyk front zullen worden herzien. Wat het westen betreft, is het mogelijk, dat de kanselier zal verklaren, dat Prankryk en Engeland nooit méér afkeerig geweest zyn van den vrede te sluiten dan thans. Amsterdam, 15 Mei. De „Deutsche Tageszeitung" en de „Lokal Anzeiger" deelen roede, dat de Kanselier duide lijk verklaren zal dat hij met een Scheidemann-vrede niets van doen wil hebben. Den Haag, 15 Mei. Hedenavond zal in de „Staatscourant" verschynen het Korinkiyk besluit waarby de Mi nister van Marine, kapitein ter zee Rambonnet, zal belast worden met de waarneming, ad interim, van de portefeuille van den Minister van Oorlog. marineberichten. OffloUr vangesondlield le kl. bi) de zeemacht w.ae Tilee, thans op non nctiviteit, zal binnen- koit den zeedienst met pensioen voilaten. Luitenant ter zee 2e kl. P. 8. yan 't Haafi, thans op non-actlyltelt, zal binnenkort wegens verlaten8811 **n ,*6dlenat met pensioen ^o?'^a0h'nIJa1t J-.Ua Oate is overgeplaatst bij WOlemaoord ln do directie der marine te teJ ;e® 2o,kl- J- W. A. A. Hetldt, S!f^l.Toor hat,®8k*dar ln Oost-Indiö, la ter beschikking gesteld. Met den lSden Mei 1917 worden de luitenants ter zee der le kl. P. Haverkamp en P. M. van Biel van het Koninklijk Instituut voor de Marine geplaatst respectievelijk aan boord Hr. Ms. Bulgla en Hr. Ms. Ever. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der ,°P 18 Mei 1917schipper J. Dainker J*n Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord naarHr. uuiglamaclilnedrilvermajoor H. 8. van der p„°iÜ5 va? Ma- Van 8P®«k naar Hr- Mb- w? k»' Jï°°i5S?n B- Harlnga van Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord naar Hr. Ms. Ever. Op 21 Mei 1917: sergeants der marinieraK.de öroot van Marinekazerne Amsterdam naar Hr. Ma. w 'V Hot9t £an Hr. Ms. Holland naar Hr. Ms. Neptunus en W. H. Willemsen van Hr. Ms. Neptanus naar Marinekazerne Amster dam sergeantsohrtjvers J. P. Hartman van Hr. Ms. Kortenaer naar Marinekazerne Amsterdam en FCoat ermans van Marinekazerne Amsterdam naar Hr. Ms. Kortenaer. Op den 18den Mei 1917 worden uit den zeedienst ontslagen WegenB dlenateindfglngkorporaalmachine- drijver H. F. A. Thennlssenstokerolleman E. J. Schoonwaterstokers der le kl. O. J. van Os, C. de Groot, J. M. Penders, P. Schippers. W. van t Veer, J. C. A. Fluiter en A. J. Hleselaar; stokers le kl. marine reserve D. Mooij, O. Kosaea, H- jan der Wal en J. P. Wessels; matroos der st*9nmariniers der le kl. A. Heuzen en A. L. van der Geest; marinier der 2e kl. F. J. van der Meulen. W egens langdurlgen dienstkorpormalmachlne- drgvera 2e kl. L. Dekker en F. Balkemakorpo raalstoker D. Nicolaistokers der le kl. J. Albers en K. Kosterkorporaaltorpedist F. P. Arenta korporaal der mariniers A. K. van der Linden marinier der le kl. M. Nienwkerk. STOOMVAARTBERICHTEN. Java - Paclfic-Lijn. Tjlsondarl, arriveerde 11 Mei van San Franclsco te Batavia. VISSCHERIJBEBICHTËN. Aangebracht te Nleuwedlep: 12 Mei. Door 60 korders6 tot 20 middeltongen per stuk 11.20; 5 tot 10 kleine tongen, per stuk f 0.85; 2 tot 10 mand kleine schol, per mand 1 8.— a 110.— 1 tot 2 mand scharren, per mand 1 2— a 1 8,-. Hcior 1 roggenvisachor25 roggen, por stuk Door trekkers: 1725 tal haring, per tal f 360 a 1 ÜJ68 tal geep, per tal f 15.- a f 18.60. 18 Mei. Boor trekkers: 1100 tal baring, per tal 18.- a f 4.76 2000 ansjovis, per 1090 f 11.59. 14 Mei. Door 2 roggenvlsschers60 roggen, per stuk l 080. Door trekkers: 2176 tal haring, per tal 13.16 a 4.60; 16 tal ff— - ansjovis, per 1 MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 14 Mei 1917, VEE. Aangevoerd 3 kooien f 860 a f 600 17 vette kalvoren f 60 a 1116.-, Idem p. pond f 1— a 11.20, 101 nuchtere Idem 113.- a 190.-, 938 vette varkens 96 a 108 ct. p.UL0,3 mag schapen 1 28.- a 1 62.-. Formerend, 16 Mei 1917. 26 e tape la Fabrlekskaas per 60 K.G. 1 76.- 64 Boerenkaas 60 I 76.60 Oommleale 60 1 -.- 4 Middelbare 60 1 72.- Goudsche kaaa 60 f 987 K G. Boter per K.G. 1 2.10 ft 1 2.20 1663 Runderen; 188 vette per K.G. 1 1.10 1 1.40 1471 melke en gelde 1 980.— 1 460.— 86 Stieren I (X— 1 0.- 32 Paarden 1 106.- 1 800.- 29 vette Kalveren per K.G. 1 140 1 L30 658 nuchtere ld. per stuk f I Fokkalveren per stuk 1 16.— I 30.— Slachtkalvereu 1 12.- 1 24.- 887 vette Varkens per K.G. 1 0.98 1 LOS 129 magere ld, per etuk 1 16.— 1 80.- 264 Biggen per stuk 1 7.- f 16.- 1984 Sonapen f 26.- f 46.- Overhouders r 0.- f 0.- 1101 Lammeren f 8.- t 18.— Ganzen f 0.— f 0.— Kalkoenen f 0.— 0.- Zwanen t 0.- f 0.— Kipeleren per ÏOO etnka f 8.— f (Leo Eendeleren 100 f 840 f 0.- Kievitseieren per etuk f 0.- f 0 - »k Appelen f 0.— f 0.- -• id. Peren f 0.— f 0.- Handel: melke-en geldekoelen, vette kalve ren en slacht- en fokkalveren matig, vette varkens vlug, magere varkens en biggen stug. Op den 2ö8ten Mei hopen o geliefde Ouders, RIJKERT FRANKFORT en MEINTJE WENNEKER, den dag te herdenken dat zy vóór 25 jaar in den echt zijn jj verbonden. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hunne dankbare Kinderen. Uit aller naam, W. FRANKFORT. De Heer en Mevrouw VAN GELDER Bobls geven kennis van de geboorte van hun Zoon FLORIMOND HONORÈ PIERRE. Heden ontving ik de droeve tyding, dat myn lieve a.a. Man JASPER M. A. VAN MERKOM, 2s Machinist s.s. „Rjjabergen", door een noodlottig ongeluk' te Baltimore is overleden. Uit aller naam NELLY MOREE. Helle7oetsluis, 10 Mei 1917. E 99. Door omstandigheden eerst Algemeene kennisgeving. Burgerlijke Stand v. Helder, van 12 tot en met 14 Mei '17. ONDERTROUWDW. Hoogerwerf en F. den Broeder. BEVALBEN: J. Smit-Visser, z. A. van Ballogooy v. d. Berge, d. OVERLEDENA. Geers, 26 jaar. maakt bekend, dat vanaf WOENSDAG 18 tot en met ZATERDAG 19 MEI op vertoon van het Gezinsbonboekje aan GEHUWDE MILITAIREN, die in deze Gemeente woonachtig zijn, een bon zal worden ver trekt voor vijf ons zeep. Deze bon zal op gemelde da< turn tusschen 9-12 en 17i*5 uur aan het Levenemlddelen-Bureau Kerkgraoht worden verkrijgbaar geateld. De DIRECTRICE van de Centrale Keuzen zal gaarne ontvangen gega digden voor de leverantie van groenten vau Dinsdag 15 tot Zaterdag 19 Mai tusschen 4 en 8 uur aan de Centrale Kouken, Oostslootstraat, tot het bespreken van de voorwaarden eener eventueele leverantie. (Herplaatst wegens misstelling.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2