HELDERSCHE COURANT Dinsdag 15 Mei 1917. Heldersche Courant van Dinsdag 15 Mei 1917. Lazing Marehant te Texel, gehouden 14 Mei. De spreker, lid van de Tweede Kamer, behandelde de beginselen der sociaal-democratie. ,Ik ben het met Thomassen eens, dat de strijd moet gaan om de be ginselen. Het gezichtspunt van de sociaal-democraten is, dat de Regee ring leger, politie enz. als machts middel aanwendt, om het proletariaat onder den duim te houden." Och, laat Thomassen toch weg blijven met zijn smoesje, dat de 8.D. den vrede zal brengen; zie in Rus land, waar elke Rus niettegenstaande de kentering wil blijven vechten; Scheidemann is de raadsman van Keizer Wilhelm. De spr. behandelde de weigering der soc. dem. om de minister-porte feuilles te aanvaarden. Men weet nimmer, hoe de S. D. zullen handelen, want het Congres beslist, 't Is steeds het streven van deze Regeering om de bestaanszeker heid der menschen zooveel mogelijk te bewaren; dat willen ook de S.D. niet, zij willen alles zoo na mogelijk aan den staat brengen. Ra de pauze werden de beginselen der Vr.-D. en S.-D. tegen elkander overgezet. De S.-D. stellen het voor, dat een maal alle leed voorbij zal gaan. Dat klinkt velen goed in de ooren, van daar de vele volgelingen. De Vr.-D. kunnen in deze voor stellingen niet medegaan, omdat zij er van overtuigd zijn, dat veleziels- invloeden steeds anders deden zien en ook zullen doen zien. De strijd tot verheffing van den mensch is er een zonder einde. Ons ideaal is, dat de ontwikkelings kansen voor allen gelijk werden. Alle kiemen van volkskracht moeten zich kunnen ontwikkelen. Daartoe moeten ife de wetgevende maat regelen hebben. Kinderen van armen en rijken moeten het even ver kunnen brengen. De spr. zette nader de beginselen der vrijz. dem. uiteen, besprak het onderwijs, en in verband hiermede de a.s. grondwetsherziening, en be val de caudidatuur Oud vervolgens aan. Er was geen debat, doch van de gelegenheid tot vragen stellen werd door een der aanwezigen ge bruik gemaakt, die naar genqegen beantwoord werd. Wieringen. De Wieringer Vrachtvaart Vereeni- ging vergaderde J.l. Zondagvoor middag 10 uur in 't Hotel van den heer M. de Haan te Hippolytusboef. Aanwezig waren 12 leden. Na opening door den voorzitter, den heer J. Jongkind warden door den secretaris den heer C. Kaan Pz. de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Voorzitter deelde mede dat de leve ring van grind aan de gemeente Wieringen, is opgedragen aan de W. V. V. Hierna volgde loting welke schippers de grind zouden halen met den uitslag dat aangewezen werden de schippers P. W. Keijzer, J. W. de Jongh en P. S. Dekker. Nu volgde vaststelling der statuten, waarop besloten werd de Koninkl. goedkeuring aan te vragen. De heer C. Kaan Pz. had bericht ingezonden als secretaris der ver- eeniging wegens drukke bezigheden te bedanken. Als 'opvolger werd ge- kozen de heer 0. A. puflnker, die zich bereid verklaart de functie tot Januari a.s. te zullen verrichten. Verder deelde voorzitter mee dat schipper Tj. Buma zeegras vervoerd heeft beneden den vrachtprijs, welke door de vereeniging was vastgesteld en hij bovendien als lid der vereeni ging had bedankt. Algemeen werd deze handelwijze afgekeurd onbeslo ten den secretaris op te dragen den heer Buma hierover aan te schrijven en te verzoeken zijn houding in deze te willen motiveeren. Bij de rondvraag werden nog enkele huishoudelijke aangelegenheden be sproken waarna sluiting volgde. Door B. en W. is benoemd tot tij delijk onderwijzer aan de O.L. school te Oosterland de heer J. Smit, on derwijzer te Kampen, die de benoe ming heeft aangenomen en Woensdag 16 Mei a.s. in functie zal treden. Uitslag der aanbesteding gehouden op Zaterdag 12 Mei j.l. door den ar chitect den heer A. Poel, van het verbouwen van een woon- en win kelhuis annex een daaraan te bou wen drukkerijtje voor den heer O. J. Bosker te Hipp. 1. N. J. Poel, te Wieringen, voor S. Blaauboer, idem, voor f 8685.—. 8. Bakker en Metselaar, te Schagen, voor f8800. Gegund aan den laagsten inschrij ver, den heer Poel. •>t Was druk met de verkiezings actie op 't eiland, daar Zaterdagavond 1.1. in 't lokaal van den heer Koster te Oosterland voor de vrijzinnige kiesvereeniging optrad de candidaat, de heer Oud. De vergadering was niet druk bezocht. Zondag werd een groote openluchtmeeting achter 't Hotel de Haan gehouden. Hier waren het de bh. Oud, Marehant en Koster die 't woord voerden. Deze meeting werd ook niet druk bezocht, maar de aanwezigen volgden met'aandacht de met gloed uitgesproken verkiezingsrede. Ook hield de afdeeling der S.D.A.P. Zon dag een openluchtmeeting op t ter rein van den heer Jb. Bruul. Hier was meer publiek dan bij de vrijzin nigen. Voornamelijk waren hier de vrouwen in de meerderheid hetgeen ons niet verwonderde want behalve de candidaat, de heer Thomassen, voerde hier mevr. Suze Groeneweg het woord en die was 't voorna melijk die aller aandacht trok. Deze begaafde spreekster, hield een met klem uitgesproken aanbevelmgs- speech, voorden candidaatThomassen.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 3