iiii uimiin pill m iiiiiiiiiiiiiiiiiiij 1 1R1KWERK Ijall lllllllllllllllllllllllllllli 1 aiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiii lil Iffll KOUSEN Magazijn „De Ster" Passage bespreking m Nutsspaarbank Soc. Dem. Arb. Partij. Afd. Heider. REKENING-COURANT. DE HELDERSCHE BANK. Agent P. B. Kampmeijer, GemeenteraadvanTexel, Depothouders. Groote Openbare Vergadering SprekersC. THOMASSEN en anderen. Onderwerp: Hoe heeft de stem bus gesproken? Mij- Nederland, Rotterdamsche Lloyd en Amerika-Lijn. Hoofdgracht 37. Uil II1111 Lil 11 C. de Boer Jr. UIT DEN OMTREK. Texel, 14 Mei. Alhier is vacant de betrekking van Gemeentebode, salaris f 700 met vrij wonen, vuur en licht. Er hebben zich ruim 70 sollicitanten aangemeld, waaronder ook personen van elders. Naar schatting zijn dit jaar 8000 lammoren minder geteeld, dan in het vorig seizoen. Van prijzen hoort men nog niet. De le markt valt op 21 Mei a.s. VERGADERING van Aandeelhouders der N. V. „Te- xeis Eigen Stoomboot Oaderneming" ghou;'en op 12 Mei 1917, in Hotel Ttxel. De Voorzitter van Commissarissen, de heer A. Wagemaker, heette de weinige aandeelhouders (18 van de 1000) hartelijk welkom in de 10de algemeene vergadering; drukte z'n spijt er over uit, dat zoo weinigen aanwezig waren; gaf een terugblik op den afgolegden weg, waarop vele moeilijkheden te overwinnen waren geweest, doch die men glansrijk had overwonnenwees op het tegenwoor dig gebrek aan kolen, waardoor maar twee diensten per dag kunnen plaats hebben; zeide, dat het Bestuur er steeds naar tracht, het iedereen zoo veel mogelijk naar den zin te maken wees op het moeilijke van de win- tercampagne, waarin men toeh het verkeer vrij geregeld heeft weten te onderhouden, dank zij de uitstekende „De Dageraad"; stelde in het licht, dat men over de flaancieöle uitkom sten over 1916 tevreden kan zijn, en opende de vergadering met den wenscb, dat iedereen T.ES.O. een goed hart zal blijven toedragen. De notulen, gesteld en voorgelezen door den heer P. Dros, werden onder dankzegging oüve'anderd goedge keurd. Da Voorzitter dyelde m9de, dat nu Balans en Winst-en Verliesrekening zouden worden overgelegd. H(j vont het jammer, dat, behalve de pers, niemand inzage van een en ander op het kantoor der Directie had genomen, en verzocht den verslag gevers er nog eens uitdrukkelijk op te willen wijzen, dat het voor het Bestuur meer bevrediging geeftwan neer men inzage van Balans en Be kening neemt Gehoopt werd dat ten volgende maal meer belangstelling betoond zou worden. Vervolgens werden de posten <?ie het nummer van Zaterdag j.!.) dcor den Directeur, den heer Stömpff vc or gelezen. Er werd op eewezen, dat het postcontract nu van de 1 aan was, waarna het jaarverslag door den Voor zitter voorgelezen werd. Hieruit bleek o m. het volgende Vooral met hot oog op de dure steenkolen had men verwacht, dat in 1916 de inkomsten beneden de uit gaven zouden blijven, wat evenwel niet het geval is geweest. Men had van 2 tot 4 diensten per dag kunnen doen. „De Dageraad" was niet meer dan hoog noodig uit de vaart genomen eD had ruim 14 dagen voor Visscberlj onderzoek dienst gedaan. Mededeeling werd gedaan van de mutaties in de stoombootbemanning. Verschillende loocen waren verhoogd geworden duurtetoeslag was verleend. Het saldo van het vorig jaar was op verschil lende posten afgeschreven. In de na jaarszitting der Prov. Staten was weder f 8000 subsidie verleend onder voorwaarde, dat geen dividend zou worden uitgekeerd, maar dat men de winst voor afschrijving zou bestem men. Da steenkolen hadden f760 boven de begrooting gevraagd en worden nog steeds duurder, nu reeds f34 per ton. Mededeeling werd gedaan van ver richtte betimmeringen, vervingen enz. 't Vreemdelingenverkeer was bij zonder groot geweest; vervoerd wer den 80036 passagiers en 19626 rij wielen, waarvan alleen in Augustus resp. 12011 en 8288. Applaus volgde. De Voorzitter bracht den Directeur dank voor zijn beheer en het stellen van het jaar verslag. Balans- en Winst- en Verliesreke ning werden nu vastgesteld en het saldo van f 8018,81 bestemd voor afschrijving op schepen, gebouwen enz. Volgde verkiezing van twee com missarissen, wegens periodieke af treding van de heeren H. W. Keesom eu F. Zegel Kz. Beiden werden met 17 stemmen en 1 in blanco herkozen en aanvaatdden hun hernieuwd man daat by gelukwensch van den Voor zitter. Vervolgens werden uitgeloot de volgende obligatieB, die op 1 Juli a.s. verzilverd kunnen worden: 1 van f500.- No. 10; 2 van f260.- Nrs. 45 en 58; 10 van f100 Nrs. 87,11^ 118, 160, 170, 178, 181, 208, 208 en 219. Den heer G. Dros werd dank ge bracht voor het trekken van de nummors. Hierna volgde omvrage. De heer M. A. Ku(jper vroeg, wanneer er weer een vroege boot zou vareD, en of des Zaterdags do laatste boot niet te 6 uur n.m. van Texel kan vertrekken. Het bestuur zal het laatste overwegeD, het eerste beeft groote bezwaren voor posterijen en verafwonenden, en een derde boot laten varen kan voorloopig niet wegens het kolen gebrek. De heer G. C. Kuijper zou ook vervroeging en uitbreiding van den dienst zeer wenscbelijk achten. De heer M. A. Kuijper wees op het hooge procent, dat tegenwoordig voor onder rembours gezonden goederen wordt gevraagdvooral voor levens middelen was dit te hoog. Da Voor zitter zeide, dat het hoofdzakelijk kleine pakjes waren die men onder remboers verzendt; doch de opbrengst was zeer geriog. Do heer Graaf wees op in Amster dam verkochte aandeelen vaa T. E. S. O. h 66 8/4% en van 1 obligatie k 84 Vs waarop de Voorzitter Z6ide, dat de verkooper dom had gedaan, omdat hij haar k pari had kunnen verkoopen. Verder werd nog een praatje ge houden over den ijsgang van dezen winter, waarbij de boot enkele dagen in de haven heeft moeten blij ven. Hierbij werd hulde gebracht aan den kapitein, den heer C. J. Duinker, die de rechte man op de rechte plaats bleek te zijD. Op een vraag van den heer J. Pisart werd geantwoord, dat niemand meer dan voor f 2500 aandeelen op naam mag hebben, zoodat er nooit veel macht in eene hand gelegd kan worden. Da heer J. Kikkert zeide, dat er meermalen reizigers waren, die niet W6ten, wanneer de bloten vertrekken, waarop de Voorzitter meledeeldo, dat de veranderingen steeds in „de Reis gids" werden keribaar gemaakt en steeds talrijke dienstregelingen wor den verzonden. Bij de directie zjju hiervan steeds nieuwe exemplaren te verkrijgen. Verder verlangde niemand meer het woord. Da Voorzitter sloot de vergadering met dank voor de aangename be sprekingen en met T. E. S. O. in aller belangstelling aanbevelende. gehouden Zaterdag, 12 Mei 1917. Voorzitter was de Heer Buysing Damsté, Burgemeester. Afwezig de Heeieu Dros en Visser. Na opening en het lezen en goed keuren der notulen, van de beide laatste vergaderingen, geschiedde mededeeling van a een scmljvcn van het Algemeen Tehuis voor Militairen te Helde: vragende om krachtigen floancitelen steun. De Voorzitter zeide, dat reeds f 25 verleend werd. Mede was een jaarverslag ingekomen. b. Goedkeuring van Ged. St. op raadsbesluit van 12 April, om dit j \ar de kermis niet te doen doorgaan. c. Ingekomen het jaarverslag van de Commissie voor Schoolverzuim en mededeeling dat de heeren P. Lieuwen en A. Lange veld resp. tot Voorzitter en Secretaris waren her kozen. d Ontslagaanvrage van H. Monté uit zijne betrekking als Gemeente bode tegen 15 Juni a.s. of eerder. Wordt verleend tegen 16 Juni a.s. e. Verzoek van het Alg. Armbe stuur om goedkeuring op wijzigingen in de begrooting en betalingen uit dan post voor onvoorziene uitgaven, Vervolgens werden de volgende besluiten genomen en benoemingen gedaan Goedgekeurd werd de fiaancieö'.i regeling, dienst 1916 en de begrooting voor 1917 tot een bedrag van f21678.23 van bet algem. Weeshuis, met dank aan de Com. v. Onderzoek. Een kohier van schoolgelden werd vastgesteld op een bedrag van f364.85. Het kohier voor den Hoofdeljjken Omslag was bepaald op f52500.— Voorgesteld werd het vermenigvul- digiDgscJjfer te bepalen op 1.35, waar door men kwam op f 56252,88. Goed gekeurd. Tot regent voor het Algemeen Weeshuis werd in de vacature, ont staan door het overlijden van den Heer Aug. C. Kefjser, benoemd de Heer C. Keljser Sz. Tot leeraar in theoretische zee vaartkunde aan de Zeevaartschool wordt benoemd de Heer P. Groot, thans tijdelijktot leeraar in stoom werktuigkunde de Heer D. Ruyter- man, leeraar M. O. te Rotterdam, en tot bootsman, de Heer J. G.Gootjer, thans tijdelijk. Tot onderwijzeres te Den Burg M U.L O. wordt benoemd Mej. C. A. van Daalen, thans te Midden Eierland. Tot onderwijzeres in vak K. te Koog, wordt benoemd Mej. G. Bak ker, te Den Burg, tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer A. E. R. v. Frankenhuijsen, le ambte naar ter secretarie, terwijl deze naam in de verordening wordt ingeschreven. De stembureaux worden volgens voorstel van B. en W. geformeerd, bijna gelijk aan die van het vorig jaar. De rooilijn voor bebouwing langs den weg Burg-Haven wordt vastge steld op 3 M. of op 4 M., zoo bij onderzoek blijkt, dat dit geen meer dere koaten meebrengt. Ia de verordeningen op de heffing i invordering van het kadegeld voor het gebruik van den. los wal aan den Noorderdtjk wordt bepaald, dat men zich bij druk gebruik kan abonneeren voor 1000 K.G. draagvermogen. Voor meerdere ligdagen wordt het gewone recht geheven. Nog deelt de Voorzitter mede, dat de Directie van de Posterijen een hulpkantoor wenscht te vestigen in den polder Eierland. Gevraagd wordt naar de beste plaats. Verschil lende plaatsen worden genoemd, waarop de Voorzitter zegt ge noeg te weten. U de rondvraag wijst de Heer S c h a r e n b u r g er op, dat er gaten de straat te Koog zijn. Hierna sluiting der vergadering. Texel, 14 Mei. Een stel trekhonden, voor een wa- m gespannen waarop de jeugdige bestuurder was gezeien, geraakte langs de dorpsstraat te 0ude3child rennende, zoodanig buiten koers, dat 't geheele stelletje tegen een woning botste c-n de bestuurder met de bee- ncn door een glasruit op de tafel terecht kwam. 't Geval gaf heel wat consternatie doch bad geen persron lijke onheilen ten gevolge. In de verloopen week brachten de garnalenvisschers voor den afslag aan 11200 K.G. ongezouten garnalen. De laagste prijs was 10, de hoog st j 80 ct per K.G. T»r markt waren heden voerd, 14 koeien, prijs f250-fSÖÓ 11 kalveren, f 14—f 18 1 stier f 175 61 lammeren, f 121 schaap, f 34 10 schrammeü, f 18 f24 eo 7 big gen, f 13 d f 16 per stuk. Door den hovjgen wind van verloopen week, h-^tfc in erkele pol ders heel wat grond verst ui ving op bouwakkera plaats g- bad, zoodat sommige gewassen ood=r het sluif zand bedolven wtrden en verloren gingen. Anna Paulowna. Zaterdagavond 12 Mei, vergaderde de vereenigir g van oud-leerlingen van den Rijks-Landbouw Wintercursus io Veerburg. Mede waren aanwpz'g veie leden van de afd. Anna Paulowna dtr Hollandscha Maatsch. van Land bouw. Na opening der vergadering, hield de heer N. Raap een bespreking over 't onderwerp: Kunstmest en bodemziekte. Spreker stelde voorop, dat bet hoofdzakelijk zijn doel was, uiteen te zetten de nieuwe verklaring van de koloniale ha verziekte. Deze ziekte komt niet alleen voor in de veenkoloniën, doch overal in ons land en niet alleen bij haver, doch ook bij gerst en tarwe, kortom bij alle granen. Het kenmerk is 't geel worden en knakken van het blad, en zij treedt in den regel op na het gebruik van veel kunstmest. Tus schen 1905 en 1910 heeft Dr. Aberson ii Engeland eene uitgebreide reeks van proeven genomen, waaruit bleek, dat deze ziekte ontstaat door het vormen van salpeterige verbindingen in den grondverbindingen, die de planten vergiftigen. De verwekker is een levend wezen, n.1. een bacil. Door proeven kan de ziekte tevoor schijn geroepen worden. Veel kunst mest, vooral Chili, maakt de ziekte erger. De ziekte wordt bestreden door 't gebruik van stalmest, goede bewerking van den grond, waardoor de lucht tot den grond kan toetreden, en 't afvoeren van het water. De nieuwe soorten kunstmest, normaalmest en Kaliasmest werden door den spreker als nietswaardig gequaliflceerd. Na de overstrooming te Rilland- Bath trad de genoemde ziekte aldaar sterk op. Spreker verzoekt ieder, die dezen zomer in het deel van den Polder, dat overstroomd geweest is, bij de planten ziekteverschij nselen opmerkt, hiervan direct kennis te geven, op dat Dr. Aberfon geraadpleegd kan worden. De heer R. Waiboer verzocht het zelfde voor de inrichting tot onder zoek van plantenziekten te Wage- ningen. De heer K. Kaan deelt mede, dat het hem alleen mogelijk is haver te teeleu als bij op z(jn land stalmest gebruikt. De Voorzitter dankt den heer Raap voor z(jne belangrijke inleiding en sluit de vergadering. Zaterdagavond 12 Mei vergaderde de Afd. Anna Paulowna van de Holl. Maatsch. van Landbouw, in „Veer burg". Tegenwoordig 22 ledeD. De Voorzitter, de heer J. A. Waiboer, opent de vergadering, de secretaris, heer N. Raap, leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. De penningmeester, de heer G. L. van Balen BlaDken, doet rekening en verantwoording. De ontvangsten bedroegen f299.40, de uitgaven f812.66. De bescheiden, nagezien door de heeren P. Kaan en K. Kaan, werden volkomen in orde bevonden, waarna do rekening werd goedge keurd onder dankbetuiging aan den jenningmeester. Hierna volgde ver riezing bestuursleden, wegens perio dieke aftreding van de heeren J. A. Waiboer, J. C. Geerligs en C. D. Rezelman, waarvan alleen de derde herkiesbaar was. Gekozen werden de heeren J. A. Waiboer, P. Kaan en H. P. Pateer, die allen hunne noeming aannamen. Hierop volgde voorstel van 't bestuur inzake hooi- voorziening en kunBtmestpryzen. De heer N. Raap deelt mede, dat eindelijk beslissing is gekomen van de commissie van 't watersnoodsfonds van 't Nederl. landbouw-comité be treffende de uitkeering voor 't aan schaffen van hooi. Uitgekeerd zal worden aan 54 personen f16000. Het bestuur der Afdeeling beeft in geinformeerd, waaruit is ge bleken, dat 't plaatselijk comité per sonen op de lijst heeft geplaatst om voor vergoeding in aanmerking te komeD, die echter door de hoofd commissie zijn geschrapt, omdat zij kapitaalkrachtig genoeg geacht wor den, om zelf de schade te dragen. Het plaatselijk comité wilde echter deze personen handhaven, waarr uitvoeriüg volgen zal volgens op vatting van 't fcoofdcomité. De heer J. C. Geerligs wijst er "op, dat de landbouwers door niet spoedige af wikkeling schade hebben geleden, omdat men later genoodzaakt was hooi te koopen, dat verbazend duur was. Na uitvoerige bespreking wordt be sloten pogingea atu tc wenden om in deze beslissing wijziging te bren een. D wijze van uitvoering wordt lan 't B-stuur overgelaten. Nog wordt besloten te trach!en den prijs van de laatst ontvangen cbili verminderd te krljgeD. Deze kost n.1. f36.— en de vorige f25 pe: 100 K.G. Bij do rondvraag wijst de heer K. Kaan er op dat 23 M>i de beer Colijn zal spreken voor Anna Paulowna en om streken over een rfieuwe landbouw organisatie. Da heer R>ap zegt dat pogingen aangewend worden om voor de in dit jiar gebezigde zaaigianen vergoeding te kiijgen, waarom het weDschelljk is van alle uilgaven in dezen goede aanteekening te houden. Tevens brengt hij een woord van hulde aan den heer C Wljdenes Spaans, die hoofdzakelijk bewerkt heeft, dat voor de hooivoorziening de f 15000 zal worden uitgekeerd. Hierna sluiting. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld dat in den Oost-Polder, ca da overstooming, zeer vele rit- naalden in den grond voorkomen. oordeeld moeten worden van vol komen objectief standpunt. Hetzelfde geldt ten aanzien van de tooneel- en muziekwereld met les, wat daaraan annex is. Op den voorgrond tredende perso nen uit schildersbeeldhouwersac teurs en componistenkringen zullen geregeld, elk naar den aard, herden king vinden. Iets nieuws voor Holland is de voorlichting over noviteiten uit den kino sfeer. De „Society" rubrieken, omvatten de dames- en heerenkleedingtoilet geheimen (parfums, etc.); omgangs vormenluxe voorwerpen moderne woning inrichtingen beelden uit de toonaangevende restaurants, cabarets, irookenbloemen en planten boeken; muziek; beschrijvingen der nieuwste gezelschapsdansenconcert agenda der voornaamste Nederland- sche stedenopgave van vereeni- gingsfeesten en -balsrecepten, enz. De lezer weet nu zoo'n beetje wat hij aan dit blad heeft. De Typografische uitvoering van dit eerste nummer is niet zeer fraai, noch wat illustratiedruk, noch wat culs de lampe en verdere randver siering betreft. Het bevat een aar dige séene de ballet van Xamré, voor piano. In de navolgende 12 Depöts is ons blad geregeld verkrijgbaar: A. BAKKER, Westgracht 89. BOMHOFF, Koningdwarsstraat 16 J. BROUWER, Schagenstraat 9. J. DE WIT, Vijzelstraat 28. J. DE GOEIJ, Jonkerstraat 43. R. JONGKEES, Paardenstraat 24. J. KIKKERT, Cornelis Ditostraat 34 Wed. F. KLEIN, Hartenstraat 2. Wed. C. RAN, Basstraat 38. A. SIKKERLÊ, Oostslootstraat 20. IJ. STOLL, Molenstraat 172. A. TABELING, Vischstraat 35. Bij de Boekhandelaren: N.V. Boekhandel v/h. A. J. MAAS, Kanaalweg. P. SPRUIT, Molenplein. J. C. DUINKER, Spoorstraat. H. J. P. EGNER, Keizerstraat. NIEUWE UITGAVEN. „Frou-Frou". Mondain Half- maandelljkach Pdrioiiek,onder Hoofd Redactie van Madame Soulastrè. Uitg. Venn. „Frou- Frou", Sarphatiestraat 134, Amsterdam. Prijs per j.g. (26 nos) f6.-, fr. p. p. f6.75. Losse nummers 25 cent. Uit het voorwoord der redactie: ,.Frou Frou" beoogt eenvoudige ontspaunings- en reislectuur te zijn, gebaseerd op alles, wat het mondaine leven hier te lande brengen kan een geïllustreerd blad, geweid aan kunst, society en sportuiterst ver zorgd en aan hooge eischen beant woordend. In de eerste plaats zullen aan alle kunstuitingen behoorlijk aandacht ge schonken worden. Brandende quaes- ties moeton behandeld worden, ter voorlichting van onze geachte lezer essen en lezers. Vóór alles zijn wij onafhankelijk Wij behoeven niemand en nieta, wat niet good is, te sparen. Binnen de grenzen van goede journalistiek en welvoeglijkheid zullen wij onze mee ning, desnoods zeer scherp en snij dend, lanceeren. Daaruit volgt o.a., dat tentoonstel lingen van schilder- en beeldhouw kunst vakkundig besproken en be- FEUILLETON. DE GEVANGENE VAN ZENDA. u). „Deze heeren", zeide Michael met een statige hoffelijkheid, die hem wonderwel afging, zijn de loyaalste en toegevendste dienaren Uwer Majesteit en zijn mijn vertrouwdste en beste vrienden." „Om de laatste reden nog meer dan om de eerste", antwoordde ik, „verheugt het mij hen te leeren kennen." Zij kwamen mij een voor een de hand kussen de Gauset, een flinke vent met rechtop staand haar en grooten snorBersonin, de Belg, een tamelijk dikke man van middelmatige lengte en (hoewel even dertig jaren) met een kalen schedel; en eindelijk de Engelschman Detchard, een ma gere, lenige vent met kort geknipt blond haar en verbrand uiterlijk. Deze was een fijn gebouwd man, breed in de schouders en smal in de heupen. Ik zag hem voor een goeden vechter aan. Ik sprak hem aan in 't Engelsch met een eenlgazins vreemd accent, en ik geloof vast, dat de kerel lachte, ofschoon hij zijn lach direct verborg. „Dus Mr. Detchard kent het geheim", dacht ik. Na mijn broeder 9n zijn vrienden goeden dag ge wenscht te hebben, keerde ik naar mijn nicht terug om haar vaarwel te zeggen. Z(j stond in de deuropening. Ik nam van haar afscheid, waarbij ik hare hand drukte. „Rudolf', zei ze zacht, „wees toch vooral voorzichtig." „Waarvoor „Dat weet ge welik kan het niet zeggen. Maar denk er aan, wat uw leven is voor „Voor wat?" „Voor Ruritania." Deed ik nu goed, of mocht ik niet verder gaan Ik weet het niet. Aan weerskanten was gevaar. En ik mocht haar de waarheid niet zeggen. „Alleen voor Ruritania?" Een verraderlijke blos kwam plotseling op haar lief gelaat. „Voor uwe vrienden ook", zeide zij. „VriendeD „En voor uw nicht", fluisterde zij, „en toegenegen dienares." Ik kon niet meer spreken. Ik kuste hare hand en ging weg. Buiten vond ik Meester Fritz, die, zonder zich aan voetknechten te storen, nog altijd met gravin Helga flirtte. „Wij kunnen toch niet altijd samenzweren", zei hij. „De liefde eischt haar deel." „Ik geloof ook, dat zij dat doet", zei ik, en Fritz, die eerst naast m{j had gereden, bleef hierop eerbiedig iets achter. HOOFDSTUK IX. Een niet alledaagsche manier om een theetafel te gebruiken. Zoo ik de dagelijksche gebeurte nissen van mijn leven uit dien tijd zou gaau opsommen, zou menigeen, die niet bekend is met de zeden en gebruiken van een bof, vreemd opzien. Zoo ik sommige staatsgeheimen ging openbaren, die ik toen heb leeren kennen, zou menig staatsman van Europa vreemde oogen opzetten. Maar ik wil geen van tweeön doen. Ik zou komen te staan tusschen de'Scylla d8r dwaasheid en de Charybdis der onbescheidenheid, en ik voel, dat het beter ia mij strikt te houden aan het ondergrondsche drama, dat zich toen beneden de oppervlakte van de Ruritaansche politiek afspeelde. Ik kan alleen zeggen, dat ons geheim bedrog alle ontmaskering trotseerde. Ik maakte fouten. Ik had kwade oogenblikken te doorstaanal de takt over welken ik kon beschikken, was dikwerf noodig om sommige grove feilen van het geheugen goed te maken, en om oude vrienden en kennissen, die ik behoorde te kennen, maar niet herkend had, weer in een vriendelijke stemming te brengen. Gelukkig ontkwam ik aan dat alles; en ik schrijf dit, zooals ik reeds zeide, hoofdzakelijk toe aan de gewaagdheid van onze onderneming. Ik geloof vaat, dat, gegeven de noodwendige pbysieke gelijkenis, het veel gemak kelijker was Koning van Ruritaniö te schijnen, dan mij voor te doen als de buurman die pal naast mij woont. Op zekeren dag kwam Sapt in mijne kamer. Hij gaf mij een brief, ^Die ia voor Ude hand eener vrouw, denk ik. Maar ik heb eerst nog een ander nieuws voor U." „En dat is?" „De koning is op het kasteel in Zonda." „Hoe weet gij dat?" „Omdat de tweede helft van Michael's Zes daar is. Ik heb hiernaar laten informeeren; zij zijn er alle drieLauengram, Krafstein en de jonge Rupert Hentzoudrie schurken, zooals er geen erger of beruchter in Ruritaniö zijn." „En „En Fritz wil nu met U, met paarden, voetvolk en artillerie naar het kasteel marcheeren." „En de gracht uitdreggen vroeg ik. „Dat zou het eenigste zijn", grin nikte Sapt„en wij zouden dan nog niet eens het lichaam van den koning vinden." „Gij denkt, dat hij daar bepaald is „Zeer waarschijnlijk. Behalve het feit, dat die drie daar zijn, komt er bij, dat de brug opgehaald is, en niemand er uitgaat zonder een bevel van den jongen Rupert of van Zwarten Michael. Wij moeten Fritz vast houden." „Ik zal naar Zenda gaan", zei ik. „Gij zijt gek." Polderweg. GEOPEND: alleen voor pensioenen iederen Woensdag, n.m. van 7 tot 81/, uur, en iederen Zaterdag, n.m. van 7 tot 9 uur, voor het Inbrengen en afhalen van gelden. op Dinsdag 15 Mei a.s., des avonds 8 uur, in „CASINO". Entree: 10 cent. Het Bestuur. Wij openen rekening-courant en ehequerekening met koop lieden, winkeliers, landbou wers en particulieren. - -: voor Speciaal adres voor OVERHEMDEN naar maat. OVERHEMDEN met piqué borst f 3.00, prima kwaliteit - Bestelt tijdig Uw 5= bij Gij kunt dan op eene goede uitvoering rekenen. LIJST van Ingekomen an vertrokken personen. Buotp Beurta, zonder, VEI Naam Wed. G. 1 D. v. d. Zon—den Hartog, zonder, B. O. Schomabera-Kraaijonoord, zonder, J. W. G. Horck, huishoudster, A. C. Grolld, machinist, J. A. Wever, bloemist, C Lindenhovlua-y. d.Pl«at, zonder, J. F. G. Bode, kwartlermeeater, A. Liefhebber, arbeider, C. y. d. Ham, A. J. Schorsy -Graanstra, zonder, J. Teaaelaar, werkman, P. Brizee, electromonteur, T. Marskamp, marinier, 0. Besier, sergeantmarinier, O. Hjater-y. Doorn, G. Smit, brievenbesteller, loodsleerling, bakker, stoker, C. Hoffmann, D. Kraak, H. G. QrolH-Bender, L. Eikel, arbeider, G den Hartog, boekhouder, H. Bakker, yisscber, t T R O K K E N. Woonplaats Trompstraat 80, Schippersteeg 1, Molengracht 16, 2e Goversdwarsstr. 8, Middenstraat 69, Tosstraat 16, Hoofdgracht 80. 67/68, Koegras 60, 166, v. Galenstraat 10, Rujjteretraat 19, Trompstraat 4, y. Hogendorpstraat 9, Goyersstraat 42, Bpoorgracht 86, Bloemitraat 11, Janzenstraat 71, Wachtatraat 89, Jan in 't Veltstr. 79, Middenstraat 69, Koegras 67, Rujjterstiaat 64, Achterblnnenhav. 29, Naar: Schoorl. Rotterdam. Vlissingen. Texel. Wiik a/Zee. Amsterdam. den Haag. Obdatn. Vlissingen. ZiJpe. Eindhoven. AmBterdam. Vlissingen. Rotterdam. Amsterdam. Velnen. Arnhem. OtW Souburg. Velsen. Oallantsoog. Oudewater. den Haag. R.-Oath. Geen. Ned.-Herv. R.Cath. R.-Cath. Ned.-Herv. Oud-fi. Ned.Herv. „Een of anderen dag." „Oh! misschien. Zoo gij er heen gingt, zoudt ge er misschien nog blijven ook." „Ook dat kan", zei ik. „Uwe Majesteit ziet er betrokken uit", merkte Sapt. „Hoe gaat het met de liefde?" „Zwijg daar over!' zei ik. Hij zag mij een oogenblik aan en atak toen zijn pijp op. Ik was op dat oogenblik werkelijk in een kwade luim, en ik zei op boozen toon „Waar ik ook heen ga, word ik altijd gevolgd door een half dozijn kerels." „Dat weet ik; daar heb ik voor gezorgd", antwoordde hij rustig. „Waarom?" „Wel", zei Sapt, een rookwolk uitblazende. „Het zou voor Zwarten Michael niet zoo heel onaangenaam zijn, zoo gij verdweent. Zonder U, zou het oude spel, dat wy verhinderd hebben, worden doorgespeeld. Een kogel komt hem daarbij wel te pas." „Ik zal mij zelf wel beschermen." „De Gautet, Bersonin en Detchard zijn in Strelsauen, jongenlief, alle drie zouden zij u even graag de keel afsnijden, als ik het die van Zwarten Michael zou doen, zoo ik er de kans voor kreeg. Wat is dat voor een brief Ik opende hem en las hardop: „Als de koning wenscht te weten, wat den koning zeer veel belang zal inboezemen, wordt hij verzocht te doen, wat deze brief vraagt. Op het einde der Nieuwe Avenue staat een huis in een grooten tuin. Het huis heeft een portiek, waarin een beeld van een nimf. Dg tuin wordt door een muur omringd. Aan de achterzijde van dien muur is een hek. Zoo de koning van nacht om twaalf uur alleen door het hek gaat, rechts afslaat, en ongeveer twintig meter doorloopt, komt hfj aan een zomerhuisje, dat ongeveer zes treden boven den be- ganen grond staat. Als hij deze be stijgt en dan binnenkomt, zal hij iemand ontmoeten, die hem een en ander zal vertellen, wat zijn leven en zijn troon van nabij betreft. Als hij deze uitnoodiging in den wind slaat, zal zijn leven in gevaar zijn. Laat hem dit biljet aan niemand toonen, daar hij anders het leven eener vrouw, die hem bemint, in gevaar brengt. Zwarte Michael ver geeft nooit." „Neen", merkte Sapt op, „maar hij kan een heel aardig briefje dicteeren." Ik was tot hetzelfde besluit geko men, en was op het punt den brief weg te werpen, toen ik zag, dat op de achterzijde nog iets geschreven was. „Haha, daar staat nog iets." „Zoo gij aarzelt", ging de schrijver door, „raadpleeg dan Kolonel Sapt „Hé", riep die heer grooteltjks verwonderd uit. Ziet ze mij voor een grooter gek aan dan U?" Ik gaf hem een teeken stil te zijn. „Vraag hem, welke vrouw alles zou doen om den hertog te beletten zijn nicht te huwen en daarom alles zou doen om hem te verhinderen koning te worden? En vraag hem of haar naam begint met A?" Ik sprong op. Sapt legde zijn pijp neer. „Antoinette de Mauban, waarach tig", riep ik uit. „Hoe weet gij dat?" vroeg Sapt. Ik vertelde, wat ik van die dame wist en hoe ik het vernomen had. Hij knikte. „Het is in zoover waar, dat zij met Michael het een of ander aan de hand gehad moet hebben", zei bij nadenkend. „Zoo zij wilde, kon zij ons wel van dienst zijn", zei ik. „Ik geloof toch, dat Michael dien brief schreef." „Dat geloof ik niet alleen, maar ik weet het bijna zeker. Ik zal gaan, Sapt." „Neen, ik zal gaan", zei hij. „Gij moogt meegaan tot aan het hek." „Ik zal naar het zomerhuisje gaan." „Dat zal niet gebeuren." Na eenige oogenblikken ging ik verder „Sapt, ik geloof die vrouw, en ik zal gaan." „Ik geloof geen enkele vrouw", zei Sapt, „en gij moogt niet gaan." „Of ik ga naar het zomerhHisje, of ik ga terug naar Engeland", zei ik. Sapt begon in te zien hoever hij kon gaan met bevelen, en wanneer hij moest gehoorzamen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 6