aan den dag getreden, ook by de keuzo van den Candldaat. Zy werden daarin ditmaal voorge gaan o.a. door den Voorzitter van den Bond der Vryz.-democraten, Mr. Marchant, die het noodig dacht ter introductie en aanbeveling van den on bekenden politicus Om>, o.m. deze bla- meerende woorden neer te schrijven: „De heer Staalman heeft zijn tijd gehad, zijn democratie is met sp'n organisatie geliquideerd', een uit spraak, deels waarvan de heer Mak chant de onjuistheid thans reeds zal willen erkennen, terwijl hem en zyn partljgonooten voor het overig deel, de gelegenheid behoort te worden gelaten, het verschuldigd bewys te leveren. Eu dit mede tot zuivering der be grippen van politieke eeriykheid by de Party der Vryzinnig democraten, die immers mede aanstuurt op waar deering van en samenwerking met demokraten van rechts. (Zie Mr. Limburg, die in zyn rede voering op 10 Mei te Helder, als zyn overtuiging uitsprak, dat geen enkele Vryzinnige zou stemmen op Staal man omdat hy, hoezeer een Cbristen- Deraocraat en door Dr. Kuy per niet aan- bevolen, tot de rechterzijde behoorde). Dit ten aanzien der Vryzinnigen. Met betrekking tot de Sociaal- Democraten overwoog het Bestuur, dat deze party zich volkomen ten onrechte hoe langer hoe meer ging inbeolden, dat den Helder reeds zou zijn een bolwerk der Sociaal Demo craten, van welks toren welhaast de Roode Vaan zou wapperen. Een inbeelding, waaraan zy uiting gaven in dan spot waarmede zij in hun verkiezingablad „De Vonk" den candidaat Staalman meenden te moeten disqualificeeren. Wij kunnen ons niet voorstellen," zoo schreven deze hëeren op 12 Mei, dat de heer Staalman zelf zijn candi- daluur als ernstig beschouwt. De kie zere doen dat zeker niet." Allicht zijn ook deze heeren reeds op 15 Mei tot een eenigszins andere overtuiging gekomen. Doch hoe dit zij, het Bestuur van .Nederland en Oranje", groote waarde hechtende aan de kennis der Bociaal democraten van de psyche (geesi) der kiezers, meent hen de gelegenheid niet te mogen onthouden, om te toonen, dat het hen inderdaad hoogen ernst is met de kandidatuur Staalman, die immers naar het eervol getuigenis van den heer Thomassen op Dinsdagavond, „het vertrouwen bezit der kiezers". Overtuigd dat, gezien den afloop der herstemming in 1913, de Sociaal democraat geen kans maakt te wor den gekozen, overigens ten volle be reid mede te werken, op den duur ook den Sociaal-Democraten te ver zekeren een hun rechtmatig toeko menden invloed by de stembus en in het Bestuur van Land, Gewest en Gemeente en dit tegenover de ge bleken autocratie der Vrijzinnigen te Helder, is het bestuur van „Nederland en Oranje" van oordeel, dat daarop thans, door de Sociaal-democraten by de verkiezing van een Lid der Twee de Kamer, gezien ook den uitslag in de hoofdplaats van het district, als nog naar billijkheid geen aanspraak mag worden gemaakt. Tenslotte overwoog het Bestuur, dat het besluit der leiders van de partyen, zittiDg nemend in het par lement, om bij deze periodieke ver kiezing „te laten zitten wat zit" ge zien den politieken toestand des lands, behoort te worden aangemerkt als een onbehoorlijk en onverantwoorde lijk besluit, waaraan de Christen- Demokraten, als zynde niet gehoord of ook gekend, niet gehouden zyn en zich evenmin, als goede demo kraten gebonden mogen achten. De heer Staalman, die verklaart den thans gevoelden stryd te hebben aangemerkt als voorpostengevecht, waarby helaas veel kruit nutteloos is verschoten, wenscht zyn tegenparty gaarne in de gelegenheid te stellen hem te ontmoeten en hoopt by den aanstaanden slag in de komende we ken, op verschillende plaatsen van het district op te treden. PE OORLOG. De legerberichten van 15 en 16 Mei. Van het Westelijk front. Zonder onderbreking wordt aan het Westelyk front de stryd voortgezet. Geweldige artilleriebeschietingen wor den door aanvallen gevolgd, doch gevechten van grooteren omvang worden niet geleverd. Naar het Fransche communiqué van den 109n aangeeft, ondernamen de Duitschers Woensdagmorgen een krachtigen aanval in de streek van Laffaux. Alle aanvallen werden echter afgeslagen. Onder zware verliezen werden de Duitschers tot den aftocht gedwongen. Volgens het avondbericht van den 16ea en van den 17en Mei werden deze aanvallen herhaald, terwyi de Duitschors ook by Bray en-Laorinioa meermalen tot den aanval overgingen. Alle pogingen om vooruit te komen werden evenwel gefnuikt. In de streek van Laffaux slaagden zy er wel in tydelljk vasten voet te krygen in een deel der vyandelyke stellingen, doch door tegenaanvallen werden zy weder verdreven. -Zy verloren hierbij 100 man aan gevangenen. De Engelschen hebben hun stryd om Bullecourt voortgezet, De terrein winst, die de Duitschers bij hun tegenaanvallen hadden behaald, werd door hen weder tenietgedaan. Daar door kregen zy opnieuw vasten voet in het Westelijk deel van hst dorp. Den 17en gingen de Eagelschen op nieuw tot den aanval over en ver dreven de Duitschers uit het door hen bezette gedeelte van dorp. Verder wordt in de Engelsche be richten melding gemaakt van aan vallen der Duitschers by Delecourt, Gavrelle en Roeux, die den vyand aanvankelijk succes opleverden.Tegen aanvallen der Engelschen herstelden echter den ouden toestand, of bracht hen terreinwinst. Het Duitsche legerbericht van den 16en maakte reeds melding van nieuwe gevechten in de streek van Roeux. Ten Z.W. van Riencourt vor derden de Duitschers. By een overval beoosten Caneuvllle werden 175 Fran- schen gevangen genomen en 11 ma chinegeweren vermeesterd. In een tegenaanval waren de Duit schers erin geslaagd zich meester te maken van het station en het dorp Roeux. Lang hebben zy zich echter niet in het bezit ervan mogen ver heugen. Naar het legerbericht van den 17en aangeeft, ondernamen de Engelschen met sterke strydkrachten een aanval met het doel het dorp te hernemen, waarin zy dan ook slaag den. Geiyktydige aanvallen der En gelschen ten N. van de Scarp8 en ten Z.W. van Riencourt hadden geen succes. By Laffaux slaagden de Duitschers erin hun front een paar honderd me ter naar voren te verlengen. Tegen aanvallen der Franschen konden hierin geen verandering brengen. Zy verloren hierbij 218 man aan ge hangenen. Ook by Braye brachten de Duitschers hun front eenigszins vooruit. Sedert 1 Mei werden aan het Ea- gelsche en het Fransche front resp. 2300 en 2700 man gevangen genomen. 0p het O o s t e 1 y k front hadden geen gebeurtenissen plaats. Van het Oostenrljksch Italiaanache front. Het Italiaansche offensief, dat reeds zoolang werd verwacht is dan toch losgekomen. Voorloopig heeft het den Italianen nog niet veel voordeel opgeleverd. Wel valt hior en daar eenige terreinwinst te boeken, maar een groote slag, geiyk eertijds by het Oo3tenrykscho offensief in Tyrol werd geslagen, hebben zij den vyand nog niet kunnen toebrengen. Volgens Italiaansche en Engelsche berichten is de aanval voor de Itali anen evenwel uiterst moeilyk wegens de terreinsgosteldheid. Voor het meerendeel houden de Oostenrykers hoogtestellingen bezet, die de Itali aansche posities beheerschen. De linies zijn hier sterker dan op welk Europeesch front ook. Niettemin nemen de operaties, althans volgens deze berichten, een gunstig verloop. Het offensief strekt zich uit over een front van 60 myi, en reeds werd op verschillende plaatsen de vljandolyke linie geschokt of ingedrukt. Naar van Italiaansche zyde, d.d. 15 Mei wordt gemeld, werd het offensief aan het Julische front voorafgegaan door een gedurende 4 dagen onderhouden bombardement van de vyaudeiyke linie3. In het eerst werd dit vuur slechts zwakjes beantwoord, doch langzamerhand nam ook de actie der Oostenryksche artillerie toe, tot op 14 Mei een uitgestrektafsluitingsvuur werdo ader- houden. Niettemin gingen deltalianen des middags tot den aanval over. De eerste loopgraven van den vijand werden genomen. Langzamerhand breidde de stryd zich ook op de Karst uit. Het bericht van den 16en maakt eerst melding van de resultaten van den aanval. De Italianen slaagden erin zich te nestelen op den hoogterug ten O. van de Isonzo, boven Görz. Tusschen Loga en Bodres (op den Italiaanschen lin kervleugel) werd de overgang van de rivier geforceerd, en laatstgenoemd dorp vermeeaterd. In het centrum van den aanval werd een hoogte ten N.O. van Plava, de dorpen Zagoiia en Zagomila, en de kampen van den Monte Gucco ge nomen. De beide dorpen waren in machinegeweernesten herschapen. Ook op den rechtervleugel maakten de Italianen vorderingen. Op de steile hellingen van den Monte Santo gingen zy vooruit. Ten O. van Görz werd de krachtig versterkte hoogte ten N. van Tivoli genomen en tegen herhaalde tegenaanvallen behouden. Het Italiaansche legerbericht van den 15en gaf aan dat op 14 Mei de lang verwachte aanvallen der Itali anen los kwamen. Onophoudeiyk stormden sterke troepenmassa's op de Oostenryksche stellingen I03, doch steeds werden zy teruggeworpen. Het bericht weidt verder uit over de uiterst bloedige gevechten. Verschei dene stellingen wisselden meermalen van bezitter. Niettegenstaande de reusachtige verliezen werden steeds nieuwe bataljons door de Italianen in het vuur geworpen, doch steeds weer werden zy door artillerie en machinegeweervuur achteruit gesla gen. Zelfs 'snachts werden de aan vallen zonder ophouden voortgezet. Ten O. van den Faiti Hrib gingen de stellingen 5 maal in andere handen over. Ten slotte bleven zij toch in handen der Oostenrykers. In dit front vak werden 200 Italianen gevangen genomen. Meer naar het Z. werden eveneens verschillende vyandelljke aanvallen afgeslagen, waarby 1600 gevangenen, w.o. 15 officieren in handen der Oostenrykers vielen. Ook de berichten van den 17en zeggen dat alle aanvallen van den vyand gefnuikt werden. Ten O. van Görz werden opnieuw 400 man gevangen genomen. Van het Macedonische front. Ook in Macedonië duren de ge vechten voort. Naar het Bulgaarsche bericht van den 15en meldt onder namen de geallieerden tal van aan vallen, o.a. in de richting van Gra- desnetza, in het Mogela gebied, in de streek van Dobropoljean ten W. van de Wardar, doch behaalden zij niet het minste succes. Het Duitsche legerbericht van den 17en spreekt van doof krachtig ar tillerievuur voorbereide aanvallen der Franschen en N. van Monastir. Deze werden evenwel na gevechten van man tegen man afgeslagen. De aan valler leed zware verliezen. Daarentegen wordt uit Saloniki d.d. 16 Mei gemeld, dat de geallieerden aan het Doiran-front in den nacht van 14 Mei erin slaagdon hunne stellingen over een frontbreedte van 41/» K.M. ongeveer 450 M. vooruit te brengen. Aan het Stroema-front bezettende geallieerden het dorp Kjoepri en twee vooruitgeschoven vyandelyke stellin gen ten Z.W. van Ernekoej, over een breedte van 2700 M. Sterke vijande- ïyke tegenaanvallen op Kjoepri wer den afgeslagen. De duikboot- en mljnoorlog. Van Duitsche zyde wordt gemeld, dat in den Atlantischen Oceaan we der 11 stoom- en 5 zeilschepen, met C6U gezamenlljken inhoud van 48.000 ton, in den grond werden geboord. In de Middellandsche zee werden 9 stoom- en 0 zeilschepen, met een inhoud van 30.000 ton tot zinken gebracht. Daansoh schip aangevallen. Naar uit Kopenhagen wordt ge meld, heeft de tweede stuurman van den Deenschen schoener Linneman voor den raad van de scheep vaart verteld, hoe een Duitsche duik boot zyn schip heeft aangevallen. Het was op weg van Gothenburg naar Casablanca met een lading hout. Het had avery en kon niet manoeu vreeren, toen de Duitsche duikboot opdaagde. Ze vuurde op den schoener. De bemanning trachtte de slospen uit te zetten, maar deze werden door de projectielen der Duitschers ge broken. Zy gingen door met schieten, ofschoon de bemanning de Deensche vlag had geheschen. Vier manneD, o.w. de gezagvoerder, werden gedood, drie ernstig gewond. De duikboot vuurdo een half uur lang en dook daarna onder zonder zich om het lot der mannen te bekommeren. Of- sohoon zelf gewond, wist de tweede stuurman een sloep zoo goed en zoo kwaad als het ging op te lappen. Daarin redde hy eenige zyner kame raden, maar twee hunner gaven den geest alvorens de kust te bereiken. De resultaten van den duikbootenoorlog. Het Madrileensche blad El Liberal geeft de volgende cyfers over den duikbootoorlog. Einde Maart haddon de koopvaardij vloten der geallieerden enonzljdigsn ongeveer vijf mülioen ton verloren. De Duitsche en Oostenrljksch-Hon gaarsche schepen, die in beslag wer den genomen daaiby gerekend, heeft men 1.130.000 ton daarvoor in de plaats gesteld. Bovendien heeft men in 1916 voor do geallieerden 876 stoomschepen met een inhoud van 955.499 ton bij elkaar gebouwd. De geallieerden zelf bouwden in 1915 753 booten (643.870 ton) en in 1916 661 (917.678.) By elkaar maakt dat 3080 schepen en 3.652.047 ton. Hot Spaausche blad wijst dan op de aanstaande hulp van de Vereonigde Staten in zake den scheepsbouw voor de geallieerden en komt tot de slotsom, dat de oorlog op, noch onder het oppervlak der ze3 zal worden beslist. Transportschip op eon mijn goloopen. Naar de Secoio meldt is het En- gelscho troepentransportachip Trans- sylvania den 6en Mei op weg naar Marseille bij Savona op een mijn ge- loopen en gezonken. 3000 soldaten en 80 pleegzusters zijn gered. Duitsche torpedoboot gezonken. Volgens van Schiermonnikoog ont vangen berichten is Woensdagavond een Duitsche torpedoboot benoorden het eiland gezonken. Men vermoedt dat het schip op een mijn is goloopen of getorpedeerd. Gevecht In de Adrfatische Zee. Naar uit Ween&n dd. 17 Mei wordt gemeld, deed in den nacht van 14 op 15 Mei een Oostenryksch eskader van lichte schepen met succes een uitval in de Straat van Otranto, van welke actie een Italiaansche torpedoboot- jager, drie koop vaardystoomschepenen twintig bewapende wachtschepen het slachtoffer werden. Twee en-zeventig Engelschen, die op de wachtschepen dienden, zijn gevangen genomen. Op de terugvaart-hadden Oosten ryksche schepen zeer verbitterde ge vechten te doorstaan me'c sterkere vyandelljke zeestrydkrachten, waarby de vyandelyke macht, die was samen gesteld uit Engelsche, Fransche en Italiaansche schepen, aanzienlijke schade opliep. Op twee vyandelyke torpedobootjigers werd brand waar genomen. De actie van vijandelijke duikbooten en vliegers iu dat gevecht bleef zonder succes. Daarentegen hielden de Oostenryksche zeevlieg tuigen zich kranig en troffen elk met een bom de twee kruisers van den vijand. Ook de vyandelyke duikbooten werden met succes bestreden. Alle schepen zijn met slechts geringe ver liezen aan menschenlevens en weinig avery teruggekeerd. In nauwe samenwerking met de Oostenrijksche marine heeft een Duit sche duikboot een Eügelschen kruiser met vier scboorsteenen in den grond g6boord. De revolutie In Rusland. D8 ontslagname van den Minister van Oorlog, gevolgd door de ontslag aanvraag van verscheidene generaals, waaronder de bekende legeraanvoer der Broessilof, deed wel uitkomen, dat de orde en den geregelden gang van zaken in Rusland nog verre te zoeken was. De kracht die noodig was om het land te besturen werd verbruikt in een strijd tusschen de voorloopige regee ring en den Raad van afgevaardigden om de macht in handen te krygen. Thans wordt evenwel uit St. Peters burg gemeid, dat deze strijd voor loopig althans i3 by gelegd, ten gevolge van het aftreden van Miljoekof als minister van Buitenland3che zaken. Aanvankeiyk toch weigerden de socialisten deel uit de maken van een kabinet waarin Miljoekof zitting had. Ten slotte echter stemden zij erin toe, mits hy slechts geen minister van Buitenlandsche zaken bleef, en hem de portefeuille van onderwys aangeboden werd. Dit geschiedde doch werd door Miljoekof geweigerd, die daarop zijn ontslag nam. Zijn op volger is Terestsjenko, die tot dusver minister van Financiën was. Kerenski's benoeming tot minister van oorlog en marine wettigt de hoop dat leger en vloot beter geor- naniseerd zullen worden. Kerenski is erg ziek, maar toch vertrouwt ieder dat hy zyn zware taak zal weten te vervullen. Naar de Daily Tel. uit St. Peters burg verneemt, draagt Kerenski's benoeming tot minister van Oorlog en Marine de algemeene goedkeuring weg, en zal de voorloopige regeering, na Miljoekofs aftreden door den Raad van Arbeiders en soldaten van harte gesteund worden. Het besluit hiertoe werd in den Raad met 1900 tegen 160 stemmen genomen. Het verge lijk inzake de vorming van een coa litie ministerie kwam tot stand na dat een geheelen dag besprekingen hieromtrent waren gehouden. In het ni8uw ministerie zullen drie sociaal democraten en drie nationaal socia listen zitting nemen. Uit het Engelsche Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis werd door den socialistischon afgevaar digde Snowden een resolutie voor gesteld, van den volgenden inhoud „Het Huis begroet met instemming de verklaring van de democratische regeering van Rusland, waarin alle plannen voor imperialistische ver overing en gebiedsuitbreiding worden gewraakt." Deze resolutie werd door twee liberalen gesteund, doch door Lord Robert Cecil, blokkade-minister, bestreden. Deze merkte op, dat Engeland zonder eenig plan van imperialistische verovering of gebiedsuitbreiding- in den oorlog was gegaan. Lord Cecil bracht daarop de hou ding der socialisten ter sprake. Hy achtte het een totale dwaling te meenen, dat het meerendeel der Italiaansche socialisten tot de paci fisten behoorde. Aangaande de Duit sche socialisten meende spr. dat Snowden wel heel precies wist wat hun politiek was. Al wat spr. daar over wist, was dat de meerderheid der Duitsche socialisten hadden ge weigerd, om zelfs de ergste gruwe len die bedreven waren, te veroor- deelen, dat zy zelfs niet tegen iets zóó ergs als de Armenische moorden hadden geprotesteerd. Hy voor zich zag geen reden om, voorzoover het hun openbaar optreden betrof, eeo onderscheid te maken tusschen wat zy (de Duitsche socialisten) hadden gedaan en gezegd en wat was ge daan en gezegd door het overige deel van het Duitsche volk. In antwoord op een vraag of de met de vroegere Russische regeering gesloten verdragen nog bindend zyn, zeide Cecil, dat zy binnend zullen biyven tenzij en totdat de nieuwe Russische regeering ze wyzigt. Vervolgens besprak Lord Robert Cecil de uitdrukking „geen annexatie, geen schadevergoeding. Spr. meende dat het goed zou ziju eens na te gaan wat een politiek van geen annexatie in werkelijkheid zou beteekenen. Neem zoo zeide Cecil Arabie, dat zich onafhankelijk van Turkye verklaarde. Ik weet niet of dat annexatie van gebied zou meebrengen. Geen menscheiyk wezen zou wen- schen, dat wij onz6 macht en invloed zouden gebruiken om Arabie opnieuw ondör het gezag van Turkye te bren gen. Neem Armenië. Van 1,800,000 Armeniërs, die er twee jaar geleden in het Ottomaansche rijk waren, zyn er 1,200,000 vermoord of weggevoerd. Voor een volk, dat van zulke misdaden te lijden heeft gehad, zou elke veran dering een voordeel zy'd. Sprekend over Palestina en Syriö, las Cecil een rapport voor van dr. Hoskyns, het hoofd van da Ameri kaansche misaie te Beiroet. Z(jn beschrijving van den toestand was ontstellend. Het volk van den Libanon en de Syrische mohamedanen zyn sedert acht maanden onderworpen aan een volstrekt roekeloos terrorisme en zy sterven den hongerdood. By matige schatting waren er in den Libanon 80.000 menschen gedood. Ik beken, dat ik eenigszins aarzel annexatie te veroordeelen wanneer het beteekent, dat geen gebied, dat gedurende dezen oorlog met geweld genomen is, niet aan zijn oorspronke- lyke bezitters teruggegeven zal worden. Wanneer er dat bedoeld wordt, dan ben ik zeker onbekwaam een politiek van niet annexatie te aanvaarden. Cecil vroeg, de kwestie der iniy vin gen besprekend, of Snowden en zyn vrienden willen, dat de inboorlingen uit de voormalige Duitsche kolonies in Afrika weer onder Duitach bewind komen en dat Armenië en Syrié onder Turksch bewind zullen biyven. De minister sprak overElzasLotharingen, Italia irrendenta en Polen en zeide het moge misschien geen goede reden zijn een oorlog te beginnen om daden van rechtvaardigheid en rechtsherstel te bedrijven, maar als door een oorlog deze oogmerken zyn bereikt dan gaat het Diet aan om te vragen, de vruch ten van deze wenscheiyke successen prys te geven. Inzake schadeloosstellingen vroeg de minister: Moeten Belgié, Servie, Noord Frankryk niet schadeloos wor den gesteldmoet er geen vergoeding worden gegeven voor de vernietiging van vreedzame koopvaarders? In d6 rede van v. Bethmann Holl- weg is geen aanduiding, dat Duitsch- land bereid is te zeggen, welke vredesvoorwaarden het aannemeiyk acht. Wy zeide Cecil zijn be sloten geen vrede te aanvaarden, die geen vrede zou zyn. De vrede, dien wy aanvaarden, moet rechtvaardig en duurzaam zyn. Aangaande het door Snowden aan geroerde plan van een bond van naties, zeidé Lord Cecil: Ik ben een groot voorstander van het denkbeeld van een bond van naties, maar voor men kan hopen zulk een bond te vestigen, vóór er Z6lfs in den meest optimis- tischen geest de geringste verwach ting kan zyn omtrent zyn succes, moet er eerst een gezonde, recht vaardige vrede tot stand gebracht zijn, berustend op rechtvaardigheid, ridderiykheid, eerbied voor verplich tingen en eerbied voor de zwakken. Hierna nam Asquith het woord. Deze meende, dat het ongelukkig zou zyn, indien door de verwerping van de resolutie van Snowden in Rusland de indruk zou worden gevestigd, dat de sympathie die in Engeland voor de Russische revolutie gevoeld werd, verminderd was. Asquith zeide dat het woord annexa ties minstens 4 beteekenissen kan hebben, en gaf als zijn meening te bennen dat de voorloopige Russische regeering het woord „inlijving" zou aanvaarden in den zin vanle ver zekering der emancipatie van onder drukte volken; 2e verzekering der eenheid van kustmatig gescheiden nationaliteiten3e de overdracht van soevereiniteit en grondgebied voor het verkrygen van strategische stel lingen, die naar de oorlog heeft bewezen - noodzakeiyk zijn ter vry- waring tegen het voortdurend gevaar van aanvallen. Spr. geloofde dat do verklaring van de Russische regeering over geen- iolyving, betrekking heeft op verove ringen, die alleen gebiedsuitbreiding, of politieke en economische expansie beoogeu en in dien zin wil geen der geallieerden iniyvingen. Da vroegere verklaringen der geallieerden over hun vredesvoorwaarden zijn door de be schaafde wereld aanvaard als voor waarden voor de .'ontwikkeling der internationale betrekkingen in de toekomst, en alleen ee i vrede op dien grondslag zal de gebrachte offers rechtvaardigen. Daarop is de motie zonder stemming verworpen. De Conferentie te Stockholm. De Belgische socialistische minister Vander velde heeft te Kristiania, op weg zynde naar St. Petersburg, een medewerker van Tidens Tegn over de conferentie te Stockholm te woord gestaan, üit het verslag, dat het blad met betuigingen van instemming opneemt, halen wij het volgende aan. De Nederlandsche socialisten, die krachtens een soort stilzwijgende overeenkomst een deel van het werk van het Internationaal Socialistisch Bureau hadden overgenomen, kunnen natuurlyk in hun goede recht zyn, nu zy een internationale conferentie zoeken byeen te roepen, maar het is duideiyk. dat de conferentie een andere beteekenia zou hebben, indien Belgische socialisten ze hadden bijeen geroepen. (Gelijk men weet had het Bureau zyn zet6l te Brussel en ia Vandervelde er voorzitter van.) Maar de Belgische socialisten willen zich zoomin als de Fransche en Engelsche te Stockholm laten vertegenwoordigen, en daarom kan de conferentie geen wezenlijke beteekenia hebben. De Belgen houden zich terug, niet zoozeer omdat ze niet vriéndschappe- lyk met hun tegenstanders willen samenkomen, terwijl hun kameraden in de loopgraven bloeden, maar veeleer omdat z(j geen politieke realiteit in zoo'n conferentie kunnen zien. Het is toch geen officieel Duitsch vredes program, dat aan de conferentie zal worden voorgelegd, maar een party program, dat geen waarborg van uitvoering biedt, Bovendien valt het ons moeilijk de hand te vatten, vervolgde Vander velde, die de vertegenwoordigers van de meerderheid in de Duitsche socia listische party ons reiken, aangezien wij het gevoel hebben, dat ze tegeiyk de andere den keizer toesteken. Zoo zou de conferentie slechts verwarring brengen in hetgeen onze gewichtigste taak moet zyn, nl. vol te houden tot er een overwinning is behaald, die een duurzamen vrede in Europa kan waarborgen. De wereldoorlog is, vooral na de omwenteling in Rusland en Amerika's toetreden, een revolutie, die ten einde moet worden uitgestreden. Eerst wanneer de offieieele vredesonder handelingen zyn begonnen, komt de beurt aan de'socialisten. Dan kunnen zy medewerken om een duurzamen en rechtvaardigen vrede te verkrygen. VaDdervelde is tegen een vrede zonder inly ving en schadevergoeding. Rusland kan misschien een vrede zonder schadevergoeding aannemen, maar Belgiö niet. En ais Armenië vrykomt, Frankrijk Elzaa-Lotharingen krygt, en Italië Trentino, zou dat inlijving z(jn? Het is teruggave. Te Stockholm zou Vandervelde met leiders der Zweedsche socialisten spreken. Uit Engilind. Te Chertsey in Engeland hebben zich de heer E. Jurgens te Londen, een Nederlandsch margarinefabrikant, en twee Engelsche bouwondernemers voor den rechter moeten verantwoor den, omdat de eerste aan zijn buiten in Surrey herstellingswerken van meer dan 500 pond sterling had laten uitvoeren en de twee anderen, omdat zy ze hadden uitgevoerd, zonder bizondere vergunning van den minis ter van munitie. Een ambteiyk getuige zei, dat hy er 24 man aan het werk had gevonden en er weelde-arbeid was verricht voor 1400 pd. st. De beer Jurgens kreeg 50 pd. st. boete, de twee firma's 80 pd. st. en 20 pd. st. Uit Dultschland. Het ryks kleerenbureau in Duitsch land heeft in een uitvoerig stuk de aanschaffing van zomermantels als er nog wintermantels zQn, als weelde ge brandmerkt. Dit ter toelichting by een offieieele verklaring, volgens welke als men slechts een zomermantel of winter mantel heeft, alleen in gevallen van ziekte, hoogen ouderdom of der gelijke gevallen vergunning zal wor den gegeven voor den aankoop van een mantel ook voor hst andere jaargety- de, indien een geneeskundig getuigenis de aan3cbaföug daarvan met het oog op den gezondheidstoestand dringend noodig noemt. BINNENLAND. Ntdarlandiohe visaoheravaartulgan tot zinkan gabraoht. De te Hoek van Holland binnen gekomen logger MA 117 rapporteert, dat Donderdagmorgen 8 uur de Maassluissche zeilbeuger MA 166 „Ja- koba", door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht. De bemanning is opgenomen aan boord van den Scheveningschen logger SCH 304, en later door de stoomboot van den On derzoekingsdienst te Hoek v. Holland geland. De mannen rapporteerden dat ook de zeilbeuger MA 45 „Mer- curiuB", tot zinken is gebracht. Om trent het lot van de bemanning was hun niets bekend. Het Haagsche Correspondentie-bu reau voegt aan de mededeeling toe: Wanneer de plaatsopgave juist is, dan heeft de vernieling plaatsgehad buiten het versperde gebied en buiten onze territoriale wateren. De crlsla aan oorlog. De „Tel." verneemt met zekerheid, dat 'de minister van Marine, kapitein ter zee Rambonnet, het departement van Oorlog slechts gedurende korten tyd ad interim zal begeeren. Do benoeming van een nieuwen minister staat vast en kan worden tegemoet gezien, kort nadat het par lement, na de verschijning van het ontbindingbesluit, op reces zal zijn gegaan. Palambangaolia ataankolan. Het eskader te Soerabaja nam proeven met steenkolen van de Bockit- Asem myn in Palembang. De uitkom sten waren schitterend. De steenko len worden wat qualiteit betreft met Cardiff kolen geiyk gesteld. De kolen velden bevatten voldoende vooiraad om jaren lang in ruime mate in de aanvulling te voorzien. Lljnolla voor hat schildersbedrijf. Onder het opschrift „Een dreigend gevaar" deelt „De Schilder", het or gaan van den Ned. Schildersgezellen- bond, het volgende mede: „Er pakken zich donkere wolken samen boven de hoofden der Neder landsche schildersgezellen. Er dreigt hen een gevaar; een gevaar met waarschynlyk nadeelige gevolgen van werkloosheid en dientengevolge van armoede zoo groot als tot op heden nog niet gekend, en dat niet af te wenden ia. Was de werkloosheid, door het uitbreken van den oorlog, in 1914 en ook nog in de eerste helft van 1916 abnormaal groot, indien het voornemen van den Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel werkeiykheid wordt, n.1. dat het gebruik van lynolie voor andere dan voor voedingsdoeleinden verboden zal worden, dan zal deze maatregel een zoo omvangrijke werkloosheid ten gevolge hebben, waarby die van den eersten oorlogstijd slechts weinig zal beteekenen. Want het is by de Hollandsche werkmethode en den aard van het vak ten eenenmale buitengesloten, dat dit zonder lijnolie zal kunnen wordon uitgeoefend." Dit wordt in het artikel nader uiteengezet. Het hoofdbestuur van den Ned. Schildersgezellenbond heeft over dit onderwerp bereids een tele gram en een adres aan den Minister gezonden. Uit dan dood opgaataan. Donderdagmiddag kwam te Vlissin- gen de 28 jarige zoon van den Belgi schen loods Weemaes, wonende te Vlissingen, die in November 1914 aan den Yser door niét minder dan 16 kogels getroffen werd, negen in het bsen en zeven in het hoofd. De jongeman werd voor dood opge nomen en zou begraven worden, toen men ontdekte, dat hy nog leven vertoonde. Yan het front werd hy over Calais en Dover naar Birmingham vervoerd, waar hy reeds een week in het hospitaal lag, alvorens by kennis te komen. Nu eerst twee en een half jaar later kan de man, alleen door uiterst voorzichtige zorgen van de Engelsche geneesheeren en na het ondergaan van vyf operaties naar Nederland terugkoeren. Wel heeft bij een glazen oog, maar zyn geheele toestand viel zeer mede. Toen te Vlissingen bericht kwam van zyn aankomst, had het Belgisch loodswezen direct voor een bloemen hulde gezorgd, die by aankomst van den trein door een deputatie aan den held van den Yser werd aangeboden. PLAATSELIJK NIEUWS. Naar wy vernemen is de heer W. J. van Brederode, Administrateur der Gemeente-gasfabriek en Waterleiding alhier, benoemd tot Boekhouder der Limburgsche Electrische-Spoorweg Maatschappij te Hfeerlen. De R. K. Kleermakeravereeniging „St. Gerardu8 Majella" onderafd. van den N. R. K. Volksbond alhier, heeft zich met een uitgewerkt adres tot de patroons in de Kleedingbedry ven ge wend om verschillende verbeteringen te vragen o.a. uniformloonen, ziekte vergoeding enz. TWEEDE KAMER. Zitting van 16 Mei. Aangenomen wordt by hernieuwde stemming de motie-Sannes om de ouderdomsverzekering uit de Invali diteitswet te doen vervallen. Ds be handeling van het wetsontwerp om tusschen beide wetten verband te leggen wordt uitgesteld tot Dinsdag a.s. Nadat verschillende kleine wetsont werpen zijn aangenomen, wordt aan genomen een wetsvoorstel-Marchant om de onderwljzerssalari8sen met f100.- te verhoogen. Den heer Marchant wordt verlof verleend zyne interpellatie over de oproeping van de landstorm jaarklasse 1908 te mogen houden en deze op a.s. Dinsdag vastgesteld. Een groot deel van den dag werd voorts besteed met de discussie inzake de exploitatie van steenzout bij Buursse in Gverysel. Daar dit den lezer wel niet zal interesseeren, zullen wij met deze enkele mede deeling volstaan. De rest van de agenda is evenmin belangryk. A.s. Dinsdag komt de Kamer weder byeen. UIT DEN OMTREK. Anna Paulowna. Woensdagavond, 16 Mei, hield de coöperatieve Boerenleenbank hare jaarvergadering te Veerburg. Tegen woordig 74 leden. De Voorzitter van 't bestuur, de heer C. WydeneB Spaans opende de vergadering met den wenseh dat in 1917 de toestand van de land bouwers in den Polder weder zooveel mogelijk gewoon moge worden, waarna de secretaris, dïe heer A. de Graaf de notulen las, die onveranderd werden goedgekeurd. Medegedeeld werd dat de kassier voortaan weder zitting houdt eiken Zaterdagavond van 7 tot 9 uur. Herkozen werden tot bestuurs lid de heer C. Wydenes Spaans, tot lid van den Raad van Toezicht de heer C. J. de Mazure en tot plaats vervangend bestuurslid de heer A. C. Geertsema. Gekozen werden tot plaats vervangend bestuurslid de heer D. Stammes en tot leden van den Raad van Toezicht de heeren P. List, J. Lindenbergh en S. Spicht, de 3 laat- sten in de plaats van de heeren H. Kaan, Jb. Stammes en Jb. Bakker, die do gemeente hebben verlaten. Tot commissieleden voor 't nazien der rekening over 1917 worden gekozen de heeren A. Langerois, J. Linden bergh en J. C. Geerlings en tot plaats vervangende leden do heeren S. Spigt, D. Koning en C. List. Alle voorzoo ver tegenwoordig, namen de benoeming aan. De commissie voor 't nazien der rekening over 1916, bracht by monde van den heer A. Langereis een gun stig rapport uit. Alles was prompt in orde bevonden. De rekening sloot met een eindcyfer van f516 593,27 en de balans met een eindcijfer van f 308.685,47. De winst over 1910 bü droeg f 913,37. Voorgesteld werd de jaarrekening goed te keuren, onder dankbetuiging aan den kaasier voor zijn accuraat beheer. Aldus werd be sloten met algemeene stommen. Uit 't jaarverslag-over 1910 bleek dat door den Inspecteur een gunstig rap port was uitgebracht. By de controle door Bestuur en Raad van Toezicht bleek de boek houding steeds volkomen in orde te zijn. Door vertrek en overlijden ver minderde het ledental met 17 en 4 nieuwe leden traden toe, waardoor het aantal leden daalde van 237 tot 224. Aan spaargelden was ingebracht f 200928.09 en teruggenomen 268013.16. Op 1 Januari 1916 be droeg 't totaal der spaargelden f 296618.78. Aan rente is door do inleggers gekweekt 11619.77, waar van f 1230.16 is uitbetaald en f 10689.62 by geschreven. Aan voorschotten was op 1 Januari 1916 uitgegeven f160110. Uitgeleend werd aan 13 psrsonon f 16600.— en f 85510.— werd af gelost, zoodat op 1 Januari 1916 het totaal der voorschotten bedroeg f 140200. Aan route van voor schotten was ontvangon f 6460.13. Eakele voorschotten, wier posten goedgedektzyn, hebben vrijstelling van de jaarlljkscho aflossing verkregen. Ia loopende rekening is uitgegeven f 217308.48 en ontvangen f 253143.05. Op 1 Januari 1917. bedroeg de uit gave in loopende rekening f 150487.54 Aan rente in loopondo rekening is ontvangen f 7106.28 on uitgegeven f 69.29. De zuivere winst over 1916 bedroeg f 918 87, waardoor de reserve is gestegen tot f 7027.09. Het salaris van den kassier bleef ongewyzlgd, n. 1. f 400. Het besl uur stelde voor art. 7 van h6t huiahoudeiyk reglement in dien zin te wijzigen, dat aan land- bouwvereenigingen, opgericht volgens de wet op de coöperatie, eon voor schot of crediet in loopende rekening tot 10000.— mag gegeven worden, alleen met persoonlijke borgstelling. Na toelichting door den Voorzitter werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Tot afgevaar digde voor de algemeene vergadering te Utrecht werd gekozen d9 heer C. Wydenes Spaans en tot plaatsver vanger de heer D. C. Rezelman, die beide zich de keuze lieten welgevallen. De beschryvingsbrief, uitvoerig dooi den voorzitter toegelicht, gaf geen aanleiding tot discussie. De afgevaar digde verkreeg vry mandaat. By het sluiten der vergadering bracht de Voorzitter hulde en dank aan de bestuursleden voor hunne toewijding in het belang der bank, en in het byzonder aan hen, die waren afge treden. Tevens werd den kassier harteiyk dank gezegd voor zljaflujfc optreden tijdens den watersnood, da»t h(j onder moeilijke omstandigheden de boeken te den Helder in veilig heid heeft gebracht. Breezand. Donderdagavond 17 Mei hield het „Onderlinge Veefonds" te Anna Pau lowna een algemeene vergadering in de zaal van den heer G. Borst. In zyn openingswoord deelt de heer P. Nieuwland, als voorzitter mede, dat de alg. verg. ditmaal 's middags werd belegd met het oog op den petroleumnood. Hierop werden door den secretaris, den heer P. List, do notulen gelezen die onveranderd werden goedgekeurd met dank voor de uitvoerige en nauwkeurige weergave. Namens de commissie die belast is geweest met het nazien der rekening over het boekjaar 1916, brengt do heer Jb. Lanser rapport uitde commissie heefc de bescheiden vol komen in orde bevonden en breugt hulde aan den penningmeester voor zyn uitstekend beheer. Het blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen Aan contributie f 3247.96 Rente8.02 Gestorven vee 447 50 Te zamen i f 3703 48 De uitgaven bedroegen Voor gestorven vee f 1507.66 Administratie en andere onkosten 357.59 Te zamen f 1865.25 Alzoo een saldo van f 1888.23. Uit het overzicht van den staat van zaken over het loopeude boekjaar, biyfet, dat tot nog toe voor gestorven vee is uitgekeerd f 711, terwijl do administratie en andere onkosten tot heden hebben bedragen f 244,93, zoodat reeds is uitgegeven f 955.93. Men kan bovendien niet weten, welke gevallen zich nog kunnen voordoen, waarom het bestuur voorstelt, de premie voor het eerstvolgende halt jaar vast te stellen op 1 procent. Na eenige discussie blijkt do vergaderiug zich hiermee te kunnen vereenigen. De heer C. Wiggers heeft aan het bestuur bericht, dat een koo van hem onverwacht ziek was en door hem verkocht werd. In de haast werd door hem verzuimd, dadel yk aan het bestuur kennis te geven. Hy noemt een drietal getuigen en vraagt of bij door het gepleegde verzuim alle tegemoetkoming uit het fonds ver speeld heeft. Het beBtuur, hoewel de nalatigheid lakende, stelt nochtans voor, den heer Wiggers f 80, zynde ongeveer de helft, uit to keerea, wat door de vergadering wordt goed gevonden. By de rondvraag wenscht de heer J. Dekker te weten, hoe hy dient te handelen met een zyner koeien, die volgens den veearts, minder normaal is, zonder bepaald ziek te zijn. Hij krygt mededeeling, dat de taxateurs zullen komen en hem, naar bevind van zaken, adviseeren zullen. Met een woord van dank voor de aangename aamenwerking wordt hierop de vergadering gesloten. Texel, 16 Mei. Meer dan een maand later dan gewoonlyk bloeien thans de tulpen.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2