6. F. LOME, Arts. DE OORLOG. HAAR MOEDER. Advertentiën. EVANGELISATIE - PALMSTRAAT. Hel LevBnsmiddelenbureau Op bon No. 20 Op bon No. 21 Op bon No. 22 AFWEZIG Van hst Wettelijk front. Berlijn, 25 Mei. In bet vak van Wytschaelte en ten N.O. van Armen- tiéres drongen na een sterke vuur- voorbereiding Engelsche afdeelingen vooruit. Zij werden teruggeworpen. Aau het Artois front nam in den avond het vuur toe, vooral ten N.W. van Lens en Bullecourt. Bij Loos drongen Engelsche strijdkrachten in onze voorste loopgraaf door, waaruit zij door een tegenaanval weer werden verdreven. Op een klein gedeelte daarvan wordt nog gestreden. Ten N.W. van Bullecourt zijn aan vallen van verscheidene Engelsche compagnieën mislukt. Ten N. van Cranelle en ten W. van den weg Corbeny-Contavère liepen des avonds gedeeltelijke aanvallen der Franschen met groote verliezen voor den vijand, dood. Vin het Wettelijk front. Parijs, 25 Mei. Benoorden den molen van Vauclerc is een poging der Duit- schers, om Fransche schansen aan te vallen, verijdeld. Meer naar het Oosten voerden de Franschen in de streek van Chevreux tegen h6t vallen van den avond een krijgsbeweging tegen een stuk van het bosch van Chevreux uit, dat Zuid oostelijk van die plaats ligt. De Duitschers boden er hardnekkig tegen stand. Niettemin trof de aanval vol komen doel. Een dertigtal o.w. één officier, bleef den Franschen in handen. Londen, 25 Mei. Een plaatselijke aanval, vannacht tegen een onzer posten ten Zuidwesten van Fontaine- les Croiselles gedaan, is afgeslagen. Eveneens sloegen we een overval ten Noordoosten van Arleux af. De Brit ten vermeesteren weer een stuk van het voorste loopgraafstelsel der Duit schers ten Zuidoosten van Loos en maakten daarbij 23 gevangenen. Van hit Italiaansch-Oosten- rljkscha gevechtsterrein. Rome, 26 Mei Hoewel de vijand door z(jn hardnekkigen tegenstand ons voet voor voet het terrein op de heuvels tusschen Görz en Plava en op don Karst bestreed, heeft onze nieuwe stoot zijn verdedigingswer ken ingeduwd over een uitgestrekt heid van ongeveer acht kilometer tusschen de zee en Boscomalo en wy zijn er in de omstreken van Castag- navizza in doorgedrongen. Tien divi sies met 21 brigaden en meer dan 100 bataljons bijna het vierde gedeelte van de Oostenrijksche strijd krachten, die er aan het Italiaansche front aanwezig zijn, zijn opgehoopt tusschen Fridigo en de zee. Meer dan 100.000 geweren, honderden bat terijen van alle kaliber, duizenden machinegeweren zijn op den Karst opgesteld. De verdere verdedigings werken van het terrein zijn niet minder geweldig. Bijna overal is een driedubbele reeks loopgraven aange bracht, beschermd door breede banen prikkeldraad, Spaansche ruiters, enz. De verdediging van het terrein wordt voltooid door een zorgvuldige bewer king dér heuvels. De vijand had waarschijnlijk onze grootste krachtsinspanning in den sector van Castagnavizza, aan zijn rechter vleugel verwacht. Zijn linie werd integendeel in het centrum en aan den linkervleugel ingedrukt. Wij zijn vooruitgekomen over een diepte van een tot twee kilometer. Het bezit van de verdedigingswerken van Lu cati; de vooruitgang in het dal van dien naam naar de Hermada, en de uitbreiding van onze stelling ten oosten van Monfalcone, waar zeer sterke verdegingswerken veroverd werden, zijn feiten van groote be- teekenis van den slag, die er op den Karst ontbrand is. Een groote vloot vliegtuigen, uit 140 machines bestaande, heeft aan den slag van gisteren deel genomen, over een buitengewoon uitgestrekt terrein. Er waren 29 aanvalsvliegtuigen, 42 verkenningsvliegtuigen, 16 water vliegtuigen en 53 jachtvliegtuigen. Tien ton bommen van hooge explo sieve kracht zyn op de verdedigings werken, de verzamelplaatsen van de troepen en op de batterijen van den vijand geworpen. Overal waar zich vijandelijke vliegers vertoonden, werden dezen op de vlucht geslagen. Verscheidene onzer vliegtuigen daal den, niettegenstaande bet intense vuur van den vijand, tot op 500 meter om Oostenrijksche detachementen in hun stellingen en in beweging te beschieten. Al onze vliegtuigen zijn uit den strijd teruggekeerd, hoewel er vele door vijandelijke projectielen getroffen waren. Weenen, 25 Mei. De geweldige stormloop der Italianen tegen ons Isonzo front heeft ook gister weer tot buitengewoon verbitterden strijd geleid. In zegevierend verweer heb ben onze troepen standgehouden en hun stellingen zonder uitzondering behouden. De Noordelijke vleugel van de Ita liaansche aanvalslegers werd ander maal tegen den Vodice en den Monte Santo in het vuur gedreven. De Italianen hadden deze hoogte in de avonduren verrast, doch onze dap peren wisten ze 's nachts te her overen. Hier en op den Santo heeft de afdeinzende vijand honderden doo- den laten liggen. Op de Karsthoogvlakte heeft de vijand nogmaals een groot opgezette doorbraakpoging gedaan. Gisteren den geheelen dag en ook vannacht is op den Faiti Hrib, bij CostaDjevica en ten Zuiden daarvan tot de zee om onze stellingen gestreden. Alle inspanning van den vijand is vruchte loos gebleven, nergens is hij door gedrongen. Eergister zijn 80 Italiaansche offi cieren en 4600 soldaten gevangen genomen en dat aantal is gisteren belangrijk gestegen. Aan de Isonzo duurt de strijd voort. De slag is thans tot buiten gewone hevigheid gestegen. Oi Zeppellnaanval op Engeland. Berlijn, 26 Mei. Een van onzoma- rine-lucbtschip6skaders onder leiding van kapitein-ter zee Straaser heeft in den nacht van 23 op 24 Mei de ver sterkte plaatsen in Sheerness, Har- wich en Norwich in het Zuiden van Engeland aangevallen. Alle lucht schepen zijn ondanks de verbeterde verdedigingsmaatsregelen van den vijand zonder verlies en zonder schade teruggekeerd. Da duikboot- en mijnoorlog. BerlIjD, 25 Mei. Blijkens nieuw in gekomen rapporten zijn in den At- 'autiachen Oceaan en in de Noorde lijke IJszee 19.000 br. reg. t. in den grond geboord. Onder de tot zinken gebrachte schepen waren een aantal bswapmde Russische schepen, van Engeland onderweg naar Rusland. Van een dier schepen werd het ge schut buitgemaakt. Marconl en de dulkbooten. Londen, 24 Mei. Uit New-York aan de Daily Telegraph: Marconi, die deel uitmaakt vau de Italiaansche missie te Washington, is voornemens van daag een bezoek te brengen aan hot departement van marine, in verband met een plan om de duikbooten te bestrijden. Hij hoopt, door raadpleging met bekende uitvinders hier, zijn plau zoo te volmaken, dat de duikbootbe dreiging in zoodanige mate uit den weg zal worden geruimd, dat er veilige gebieden zullen komen, waar binnen de schepen volkomen gevrij waard zullen zijn voor duikbootaan- vallen. Hij weigert over zijn plan te spreken. De Belgische oorlogsschatting. Naar de Franf. Ztg. uit Brussel verneemt, is de oorlog3bijdrage. aau bezet België opgelegd, van 50 milli- oen frs. per maand tot 60 millioen ver hoogd. De eerste maal zal dit bedrag den 15 Juni moeten worden betaald, volgende maanden steeds den lOden. De maatregel bedoelt geen straf, zegt het blad, maar is een gevolg van het duurdere onderhoud der troepen in het bezette De Conferentie te Stockholm. Ean verdediging van Troelstra. „Het Volk" publiceert een brief van Troelatra uit Stockholm. Daarin wordt medegedeeld, waarom de Hol- landsche delegatie van de Internatio nale er toe kwam de conferentie te organiseeren. Het eenige nieuws daarin is, dat er in Januari j.1. van da Amerikaanache partij een schrijven kwam, dat wanneer er niet vóór Maart een algemeens zitting van het Internationaal Bureau werd gehouden, de Amerikanen die zelf zouden organiseeren in Juni 1917. Verder verdedigt Troela tra zich als volgt tegen verschillende verdacht makingen en beweringen: „Men ziet dat het, om ons initiatief te verklaren, volstrekt onnoodig is, naar allerlei gezochte argumenten te zoeken, om het aan iets anders dan aan onzen eigen soeialistischen vredes wil, aan ons plichtsbesef tegenover de Internationale toe te schrijven. Het door mij zelf gepubliceerde feit, dat ik (toen optreden by den Duit- schen gezant in Den Haag tot geen definitief resultaat bleek te kunnen leiden) persoonlijk bij den minister van Buitenlandache Zaken te Berlljo stappen heb gedaan, om passen voor de Duitsche socialistische minderheid te verkrijgen, kan zeer zeker dienen als bewijs, hoeveel er mij aan ge legen was, niet slechts de meer re- geerlngsvriendelijke Duitsche meer derheid, doch ook de tegen haar iu oppositie staande minderheid te Stock holm aanwezig te zien. De aanwezig heid der minderheden in de oorlog voerende landen was, blijkens ons eerste communiqué, direct door ons als eene onvoorwaardelijke noodzake lijkheid gevoeld. Wat is er tegen, dat een neutraal socialist die de zaak wil doen gelukken, zich hiervoor wendt tot de betrokken regeering? Volgt daaruit, zooals Hyndman beweert, dat ik „instructies" heb gekregen? Tegenover die verdachtmaking kan ik niet anders dan eenvoudig verkla ren, dat ik vrij man ben en blijf, mijn positie laat bepalen door niets anders dan door mijn zucht, om het beetje kracht en invloed, waarover ik beschik, te gebruiken uitsluitend voor het herstel der Internationale on voor niets anders werk dan voor de herleving der sociaal-democratie, de totstandkoming, zoo spoedig mo gelijk, van een algemeenen vrede, die niet den imperialisten, van welk land ook, maar - slechts het streven naar vrede, vrijheid der volkeren, verdere opleving en verheffing der arbeidende klasse, het socialisme ten goede komt. Hat doodvonnis togen Dr Adler. Naar uit Zürich aan het Hbl wordt gemeld, verwacht men algemeen dat het doodvonnis tegen Dr. Adler in gevangenisstraf zal worden veran derd. In Oostenrijk is hiertoe geen gratieverzoek van den veroordeelde noodig, hetgeen in dit geval ook niet te verwachten zou zyn. Het verleenen van gratie kan echter op voorstel van den minister van justitie door den keizer geschieden. BINNENLAND. Qnzo seheopvaart. Te Rotterdam zijn gisteren aange komen de volgende schepen: de „New-York" van de American Petro leum Comp. van New-York via Ha- lifax met 2.646.289 gallons petroleum, de „Minerva" van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij met een vol le lading salpeter voor de kunstmest- commisaie, de „Wieringen" van W. Ruys en Zn. te Rotterdam vanBal- tlmore via Halifax met eene lading van 21.500 quarter tarwe voor de Regeering en de „Yildum" van Van Nievelt Goudriaan en Co. te Rotter van New-York via Halfax met een lading van 23.186 quarter tarwe voor de Regeering. Van de te Amsterdam thuisbehoo- rende stoomschepen, die door de Ne- derlandsche regeering zijn gerequi- reerd voor het halen van graan, zijn gisteravond van IJmuiden naar Hali fax vertrokken de stoomschepen Leersum, Alkaid en Larenberg, ter wijl beden nog zouden vertrekken twee stoomschepen van de Mij. Ne derland Borneo en Bali, éen van de Java-Cbina Japan-lijn en vier van de Kon. Ned. Stoomboot-Mjj. Ingezonden mededeellngen. =ii=ii^=iL^=i T.A.V.E.N.U. BIOSCOOP SPOORGRACHT Heden en volgende dagen Treurspel in 4 bedrijven. Aangrijpend Mooi Beide Pinksterdagen om 4 uur geopend. Nederlandsche schepen getorpedeerd. Hier te lande is betrouwbaar be richt ontvangen, dat de schepen „Bernisse" en „Elve" van de firma P. A. van Es en Co. te Rotterdam op de thuisreis van Ruflsque (W. Afrika) naar hier en geladen vermoe delijk met grondnoten, den 23sten dezer zijn getorpedeerd. De beman ningen zijn gered en geland te Kirk- wall. (Do „Berniase" meet 951, de „Elve" 958 bruto reg. ton.) Hulploon bij zesvltscherssehepan. Door de rechtbank te Rotterdam is in de volgende zaak vonnis ge wezen. Eenige visschersschepen (zeil schepen) hadden een stoomtrawler, die op zee in 'tongereede geraakt, met onklare machines ronddreef, in IJmuiden binnengebracht; de reeder en da schippers der zeilschepen vor derden op grond vku en nè&r de artt. 560 en vlg. W. v. K. hulploonde gedaagde reedërij,de vordering bestrij dende, voerde onder meer aaD, dat eischers het hulploon van art. 660 vlg. niet konden eischen, daar die artikelen niet toepasselijk waren op visschers vaartuigen. De rechtbank besliste, dat, ook al werd aangenomen, dat een stoom trawler geen koopvaardijschip was, de artt. 560 en vlg. W. v. K. toch toepasselijk waren. Er was geen enkele rede ten vinden, waarom deze bepalingen niet voor visscherssche pen zouden gelden en waarom er een onderscheid was gemaakt moe ten worden tusschen koopvaardijsche pen en andere schepen, die toch alle aan dezelfde gevaren bloot stonden, Het verweer van gedaagde werd dus ongegrond bevonden en de vordering toegewezen. Gebrek aan grondstoffen. De directie der Eerste Nederland sche Rijwiel- en Machinefabriek, voor heen H. Burgers te Deventer, heeft aan haar personeel kennis gegeven, dat zij, wegens gebrek aan verschil lende grondstoffen, verplicht zal zijn de fabriek binnenkort geheel of ge deeltelijk stop te zetten. Luchtvaart. Donderdag heeft d6 vliegenier Van Heljst te Ede proefvluchten gedaan mèt een nieuw model eenpersoons tweedekker met trekschroef. Het toe stel is een constructie van den mede werker van Wijnmalen. Het heeft een vleugeloppervlakte van 25 M3. De motor is van Zweedscb fabrikaat, een copie van de Le RhÓoe, ter sterkte vau 80 paardekrachten. Deze geeft het vliegtuig een snelheid van 139 K.M. per uur. Naar het Hbl. meldt deed de ma chine het prachtig, kalm bestuurd door Van Heljst die zich met een lederen riem had vastgebonden. Op 1000 M. hoogte ongeveer steigerde het toestel als het war6Van Heljst vloog recht omhoog. Dra was de gang er uit en kwam het toestel op z'n staart te staanzóó tuimelde het een paar honderd meter, gleed om gekeerd verder, draaide nogmaals vallend en duizelde weer voort op normale wijze. Voort weerl Toen maakte Van Heijst de echte looping the loop, tot zesmalen toe, de laatste maal op 400 M. hoogte! Oerbalm demonstreerde de aviateur toen nog de chute h la fauille morte, waar door Chevillard ons destijds deed huiveren. De veenbrand In Drenthe. In de venen die ongeveer uitgebrand waren, en waar het nog wat smeulde, hebben de regens het vuur vrijwel gebluscht. Waar echter de; brand nog maar kort begonnen was, is de weinige regen onvoldoende geweest. Daarom wordt door soldaten en burgers Dog steeds hard gewerkt, om het vuur door opwerping van zandwallen te stuiten. Uit den Haag en andere plaatsen vertrokken krachtige brand spuiten naar het terrein van den brand, aangezien met het draaien van den wind uitgestrekte veenstreken nog door den brand werden bedreigd. Officieel is vastgesteld dat tot dus ver 109 woningen werden vernield. Malversaties bij militaire keuring. De heer Timmerman, een landstorm plichtige der jaarklaase 1908, te Nij megen heeft een adres aan den mi nister van Oorlog ad interim gezon den waarin gewezen wordt op bij de militaire keuring plaats gehad heb bende onregelmatigheden. De keuring geschiedde door 2 doktoren. Een van de reserve officier van gezond heid R. gaf gelegenheid tot vóórkeu ring, welke plaats had ten huize van zekeren C. in de Priemstraat te Nij megen. Laatstgenoemde fungeerde by dit bedrijf als werfagent. Hij zocht de aanstaande landstormplichtigen op, wees hen op de prachtgelegenheid om tegen flinke betaling door een der militaire geneesheeren, lid van den keuringsraad, vooraf te worden gekeurd, waarbij de kans van afkeu ring zoo goed als zeker was, en wan neer da betrokkene dan ter vóór- keuring verscheen kreeg hij van dr. R. een merkteeken. Bfi de offlcieele keuring volgde onfeilbaar de verkla ring, dat de bewuste persoon onge schikt was voor den militairen dienst. De bedragen die voor deze vóór- keuring betaald werden, varieerden van f 80.- tot f 250.-. In hoofd zaak hadden deze malversaties plaats met landstormplichtigen van de jaar klasse 1908, 1907 en 1906. Niettegenstaande alles zooveel mo gelijk geheim gehouden werd, lekte de zaak uit. Kort na het onderzoek van de Nijmeegsche politie is de re serve officier als lid van den keu ringsraad van het tooneel verdwenen en is hem op aanvraag eervol ont slag uit deu dienst verleend onder toekenning van pensioen. De keurin gen zyn tot heden echter gehand haafd. Nu is het niet onwaarschijnlijk dat, om geen te hoog percentage af- gekeurden te krijgen, werkelijk onge- schikten zijn goedgekeurd, hetgeen voor de laatsten zeer nadeelige gevol gen zal kunnen hebben. Vooral hier om heeft de heer Timmerman ge meend de aandacht van den minis ter op dit feit te moeten vestigen. Postbeambte gearresteerd. Naar het „Vaderl." verneemt, is op het hoofdpostkantoor in Den Haag de buslichter K. gearresteerd, nadat een door hem ontvreemde aange- toekende brief op hem bevonden was. De gearresteerde, die 12 dienstjaren heeft, is naar het huis van bewariDg overgebracht. Brandkast gestolen. Woensdagnacht is ingebroken in het kantoor der gemeentegasfabriek te Wormer. De brandkast werd meege nomen. Naar het N. v. d. D. meldt moet deze diefstal 's nachts vóór 2 uur gebeurd zfjD. De kast werd aan de overzijde van de Swet, een breed water noordelijk van Wormer, terug gevonden. De inhoud was er uitde boeken lagen verspreid over het wateren het geld, omstreeks f1200, was verdwenen. Bij bet vervoeren van de kast moet dat geld sterk gerammeld heb ben en daaruit kan verklaard worden, dat omstreeks halféén de dienstbode van den directeur ontwaakt is. De directeur was dien nacht op een afscheidsfeest te Wormerreer kwam omstreeks 2 u. thuis. Hy heeft naar göwoonte een bezoek gebracht aan de fabriek en zag de deur van het kantoor openstaan. Hy stelde terstond een onderzoek in en zag toen wat gebeurd was. Onmiddellijk waar schuwde by de politie. Deze bemerkte weldra de zeerdui deiybe sporen der verplaatsing. Do brandkast moet gedragen zijn door een paar man, die haar nu en dan neergezet hebben. Toen namen 'J biykbaar een plank en schoven het gevaarte in een kleine roeiboot, welke later op het Swet drijvende is ge vonden. In de boot zijn de sporen der kast duidelijkste bemerken. De politie heeft nog geen spoor van de daders gevoDden. De wacht van de fabriek was op betoogenblik van den diefstal aan het witten. Het wekt wel bevreemding dat zij niets heeft bespeurd. Zich zelf gevonnist. In een der cellen van het hoofd bureau van politie te Amsterdam, werd sinds eenige dagen een Duit- scher vastgehouden, verdacht van handel te drijven in blanke slavinnen. De man plaatste in Duitsche bladeu huwelyksadvertentïes, klaarbiykelijk m6t de bedoeling op die manier vrouwen en meisjes naar hier te lokken. De politie werd van zijn handelwyze op de hoogte gebracht en hield hem aan. Gisteren zou de man voor den officier van justitie geleid worden, doch gisterochtend vond msn hem dood in zyn cel. Hy had kans gezien zich met be hulp van een in stukken gescheurd laken door worging van het leven te beiooven. Doodslag. De 6de kamer der Rechtbank te Amsterdam heef t Donderdag uitspraak gedaan in de zaak van den bank werker J. P. G., die in de echtelijke woning aan den O. Z. Voorburgwal zijn vrouw met bijlslagen heeft ge dood, omdat hy zekerheid had ver kregen, dat zy hem tijdens een ge vangenisstraf, welke hy juist onder gaan had, ontrouw was geweest. De rechtbank achtte doodslag bewezen en veroordeelde den beklaagde tot 4 jaar gevangenisstraf. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze plaatsgenoot, de heer H. Marinus, is benoemd tot onderwyzer aan de School met de Bybel te St. Pancras. Te Haarlem slaagden voor het acte examen L. O. Mej. M. Hackenitz, en de heeren G. Troost, J. H. van Twisk en L. van Zonneveld, allen alhier. Db vracht-auto1!. Donderdagmiddag even twaalf uur kwam uit de Koningdwarsstraat een sleeperswagen van de firma Zur Mühlen aangereden, die by de Chr. school de Koningstraat in wilde zwenken. Te zelfder tyd kwam uit de richting Spoorstraat een militaire vrachtauto, die de Koningdwarsstraat in wilde rijden en in volle vaart, en volgens mededeeling van ooggetuigen, zonder eenige waarschuwing, op haar beurt by de Cor. school zwenkte. De sleeperswagen kwam hierdoor in het gedrang. De auto, ziende, dat zy op deze manier niet kon passeeren, haalde uit en trachtte zoo de Koning dwarsstraat in te gaan. Verscheidene menschen, die zich op het trottoir aan den overkant der straat bevonden, kwamen in groot gevaar; de auto ging rakelings langs hen heen, en et waren vrouwen uit het publiek, dfe'in minder aangename aanraking kwamen met den paar- punt. Reeds eerder hebben wy per soonlijk opgemerkt, dat de vracht auto's soml\jds in volle vaart, zonder voorafgaand signaal, aldaar passceron. Zegelwet 1917. In de zegelwet 1917, welke 1 Juni 1917 in werking treedt, zija nieuwe bepalingen opgenomen ten aanzien van wissels binnen het Rijk betaalbaar. Terwyi het vaste zegelrecht voor k witantiën bovenflO.- gehand haafd blijft op 6 ets, zal voortaan evenredig zegelrecht geheven worden ook van wissels vallende onder het zoogenaamde „kort papier", zoo dit niet uiterlijk betaald wordt „acht dagen" na den dag van uitschryving. Oüder „kort papier" verstaat de nieuwe zegelwet a. papier betaalbaar op vertoon b. papier betaalbaar 3 dagen na zicht; c. papier betaalbaar 8 dagen na dato. Dit papier moet dus (by hoogore bedragen dan f100.—evenredig ge zegeld worden, indien langer uitstel gevraagd wordt dan 8 dagen naden datum van trekking. Dit evenredig zegel bedraagt 5 ct. van elke f100.— tot en met een bedrag van f500.— by wissels boven f500.— tot en met f 10.000.— wordt het recht be rekend over ronde sommen van f500.- by wissels daarboven o^er rondo sommen van f1000.-. Zoo geen kwitautiën doch wissels worden uitgeschreven, vervalt de be trokkene overeenkomstig de wet in de verplichting den wissel voor zyne kosten bij te zegelen, indien hy lan ger uitstel wenscht dan 8 dagen na den dag van trekking. Weigert de betrokkene die byzegeling, dan moet het stuk derhalve teruggaan. Betrokkenen worden dus er op attent gemaakt, wisesls, hun o.a. door de alhier ter plaatso bestaande kas siersinstellingen aangeboden, niet langer uit te stellen dan 8 dagen, SPORT. Voetbal. Wedstrijden op de Pinksterdagen le Pinksterdag. H.F.C.—V.V.A.-Comb., aanvang 2.30 uur. 2e Pinksterdag. H.F.C.-Wilhelmina Vooruit, aanvang 2.30 uur. H.F.C. II en III-Blftal Hr. Ma. „Bellona", aanvang 10.30 uur. H.F.C, V-H.B.S IV (terrein H.BS), aanvang 10.80 uur. Het Bestuur van H.F.C. is er in geslaagd voor de beide Pinksterdagen twee clubs van buiten te krijgen, n.1. V.V.A. en Wilhelmina Vooruit. Beide zijn hier geen onbekenden. V.V.A. de kranige 2e klasser,is hier de laatste maal goweest met de Beker-wed strijden v. d. N.V.B. in het begin van het seizoen. Zooals we weten was de uitslag toen 1-1. Sinds dien zyn de Amsterdammers hard vooruitgegaan, ze slaagden er in het kampioenschap der 2e klasse D te veroveren, (hoewel na zwaren stryd) en daardoor zich een plaats in de nieuw gevormde le klasse-afdeeling te verzekeren. In de kampioene-competitie eindigde V.V.A. ala nr. 2, met) twee wlnat punten verschil met Ajax, dat als eerste eindigde. V.V.A. zal zoo sterk mogelijk naar hier komen, n.1. met 7 spelers van het le elftal en een viertal reserves. Dus niet volledig, wat echter voor H.F.C. geen reden moet zyn, om de zaken kalm op te vatten. Er zal evengoed nog kracht genoeg uitgaan van het A'damsche elftal. Den 2en Pinksterdag komt de 3en klasser Wilhelmina Vooruit, ge heel volledig naar hier. Deze vereen, is er wel niet in geslaagd een kampi oenscbap te behalen, maar neemt toch een eervolle plaats in op de rangiyst. H.F.C. komt beide dagen met onder staand elftal uit Kwast t. Arnhem H«(Jtlag v. d. Poll Kikkert v. d. Wal Kwlnkelenberg Roolvlnk Klein Aardweg Groote. De wedstrijden vangen aan om half drie. INGEZONDEN. Wy willen hopen, dat het voorge vallene zal bydragen tot een voor zichtiger ryden by het inryden en passeeren van dit vry drukke kruis Geachte redactie, gaarne zag ik U het navolgende in Uw blad zou willen opnemen. Als slot uwer recsnsie concert Toonkunst, de Ruyter Cantate in uw blad dd. 24 Mei j.1. komt o.a. voor: „minder aardig was, dat de „uitvoering zoo laat begon. Niet alleen „voor het publiek, maar vooral voor „de kinderen, die nu noodeioos een „half uur over tyd op bed kwamen. Had dat niet anders gekund?" Hierop wensch ik U gaarne even te antwoorden. Over 't algemeen is juist het publiek de aanleiding dat by uitvoeringen niet op den aange geven tyd begonnen kan worden. Zoo o.a. ook het laatst gehouden concert van Toonkunst. Ruim kwart over acht was de toeloop van het publiek nog zóó groot, dat indien het concert toen zelf3 een aanvang had genomen, het laat komen van het publiek beslist hinderlijk zou ge weest zyn. Nu zal u wel w. s. er tegenover stellen, sluit dan de deu ren op den aangegeven tijd en begin. Dat ia echter in theorie zeer mooi, maar m de praktyk, althans te Hel der nog niet best door te voeren. Ruim honderd personen kwamen over tyd, hadden die voor de deuren moe ten blijven staaD, en eerst toegelaten moeten worden na het eerste deel? Zulks kan, maar is niet gemakkei yk uitvoerbaar, on zou een ander deel van het publiek minder aardig vin den w. s. Verder zyn er n.1. nog meerdere oorzaken dat een uitvoering niet zoo juist op tyd beginnen kan, vooral met zulk een grooten opzet als het Woensdag was. Bestuur en Directie plaatste juist alleen de De Ruyter Can tate op het programma, om het voor al Dist te laat te doen worden met 't oog op der kinderen bedtijd. Aan- vankelyk was het plan, de drie afdee lingen achter elkaar uit te voeren. De temperatuur was echter van dien aard, dat het gewenscht was, vooral voor de uitvoerenden, tusschen het 2e en 3e deel, 20 minuten te pau zeeren. Een en ander was nu oor} zaak dat het half elf ia geworden, m. i. toch voor een eLkele maal niet. zóó Iaat. Mijn beleefde dank voor de opname, Hoogachtend J. Delgorge Fz. Berlohten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Amsterdam, 26 Mei. Toen heden morgen ongeveer ha"'f 7 de besteller van het bykantoor van het postkan toor Bloemgracht als gewoonlijk de trommel met geldswaardige stukken naar het hoofdkantoor kwam brengen is hij, toen hy de deur vau het post kantoor opendead, van achteren aan gevalion door een individu, die hem bewusteloos terneorsloeg. De aanvaller rukte hen de trom mel, waarin zich ongeveer f8000.- aan geld bevond, benevens vele aan- geteekonde brieven en andere be- langryke documenten, uit de handen, waarna bij op de vlucht sloeg. De politie stelt een uitgebreid onderzoek UIT DEN OMTREK. Texel, 25 Mei. Met het inheien van nieuwe schuur- palen, aan 't eind van het havenhoofd is hier thans een heimachine bezig. Door het dryfys van den jongsten winter knapten zeven schuurpalen af. Het plaatsen van nieuwe vordert een uitgaaf van ruim f 1000.-. In den loop dezer week zyn van hier uitgevoerd 4499 lammeren, 175 koeien, 41 kalveren, 2 schapen, 2 paarden en 22 varkens. Alleen naar de Leidsche markt, werden met 3 stoombooten, 1 motor- en 1 zeilvaar - tuig verscheept 8666 lammeren- De zeedyk van den Prins Hendrik- Polder, die in de laatste jaren by stormvloeden nogal schade bekwam, wordt thans versterkt door 't aan brengen aan den buitenkant van een borstwering van beton. Men hoopt daardoor den zwaarsten golfslag te kunnen breken. Burgerlijke Stand van Texel, van 19 tot en met 25 Mei. GEBORENDivera Euphemia, d. v. C. A. Witte en F. C. de Haan. ONDERTROUWD: Maarten Blom en Pieternella dè Waard. GETROUWDHendrik Keesom, 84 j. en Alberdina Maria Witte, 29 j. Pieter Boon, 27 j. en Sytje Backer, 23 j., Sauke Hendriks Janssen, 26 j, en Geertje ten Veen, 25 J. OVERLEDEN Pieter Dekker, 87 j., wednr. van Feytje Schagon. Kryntje Tams, 78 j., wed. van Albert Dros. Pinksterzegen. Er ia eens Pinksterzegen Op de aarde neergedaald. Het heil, daardoor verkregen, Heeft ieder volk bestraald. Als lente's volheid prijkt, Dan is 't of allerwegen, Opnieuw een Pinksterzegen Ons met zyn schoon verrijkt. Verblijdt, na 't sterk verlangen, Weer Pinksterzegen de aard, Dan klinken lofgezangen Door bosch en veld en gaard. Dan juicht ook ons gemoed, Wyi weer de Pinksterzegen Door de aarde werd vorkregen, Als 't onwaardeerbaarst goed. Maar als de Pinksterzegen Ons met zijn heil bestraalt, Dan mag ook niet verzwegen Hoe menig volk thans dwaalt. Waar de oorlogsgeesel woedt, Grynst elk de ellende tegen, Waarvoor zelfs Pinksterzegen Geheel verdwynen moet. De schoonste Pinksterzegen, Werd dan aan de aard gebracht, Als vrede werd verkregen, Waar naar men hier ook smacht. Daal, lieve vrede, neerl Lach ieder schepsel tegen Als hoogste Pinksterzegen! En 't hart begeert niets meer. W. M. Tz. MARINEBERICHTEN. Be officier-machinist der le kl. H. J. Schreuder van Hr. Ms. Noordbrabant wordt 1 Juni 1917 geplaatst te Amsterdam b<J de Fabriok Werk spoor en 1 Juli d.a.v. te Ylissingen by de aldaar in herstelling of aanbouw zjjnde schepen der Kon. Marine, terwijl de officiermachinist der 2e fel. H. van der Linde metl Juni 1917 wordt over geplaatst van Hr. Ms. Koningin Emma Hr. Ms. Noordbrabant. Met den laten Juni 1917 worden geplaatst te Amsterdam bp den alsdan aanvangendon oursns in draadlooze telegrafieluitenants ter zee der 2e kl. J. C. A. Scholte en G. T. J. Roorda van Hr. Ms. Kortenaer, J. F. L. Goedhart van Hr. Ms. Holland en W. H. C. Hoog van Hr. Me. Koningin Emma en wordt de luitenant ter zee der 2e kl. P. F. W. Monton met 1 Juni 1917 De thans ter beschikking zijnde luitenants ter zee der 2e kl. J. F. A. Blote, G. G. Bozawa en J. C. Fxnoij worden 1 Jnni 1917 geplaatst respectievelijk aan boord Hr. Ms. Holland, Kor tenaer en Kortenaer. De luitenant ter zee 2e kl- A. E. van Diehoeck wordt 1 Juli 1917 geplaatst aan boord Hr. Ms. Heemskerck. Op den 26sten Mei 1917 worden nlt Hr. Ms. zeedienst ontslagen: korporaalkok H. G. Schou ten wegens langdnrigen dienst; matroos der 2e kl. W. J. P. Amende wegens dienstelndiglng matroos der 8e kl. H. W. J. Helfensteijn Idem stokers der le kl. G. H. Bor en J, Groeneweg idemmariniers der 2e kl. J. Walraven en S. de Boer Idemen op 31 Mei 1917matroos der le kl marine reserve D. Visser idem. STOOMVAARTBERICHTEN. Holland—Amerika-LIjn. n ZniderdJJk vertrokken lam naar New-York. Java-Paolflc-Lijn. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 25 Mei 1917. Fabrieksbaas kleine 178.-, le soort commissie tabrieksk. f78.-, kleine boerenkaas f77.60,com missie boerenkaas f 7».- .middelbare boerenkaas le aoort Edam. fabr. f78.-. IJ Aangevoerd 360 stapels, wegende 240000 K.G. Handelmatig. Graanmarkt. Cltroenboonen f 62.- a f 80.-, wikte boonen f 40.- a f 60.-, karwtjzaad f 42.-. Beverwijk, 26 Mei 1017. Asperges dik blank 30 a 60 et., id. dun blank 8 a 16 ct., id. dik blauw 20 a 82 ct.,id. dun blauw «e C, J B?r boa: bloemkool le soort f 30 - a f 86 -, id. 2e soort f 10.- a f 15.— per 100stuks; peterselie f T.- a f 13.- per 100 bos; postelein 60 a 80 ct. per ben; raapstelen f 1.— a 11.60; ra£?rb?r. L6— ft f 2l - «<J8s 2 - a f 8.- aelderi) f 10 - a f 15.— per 100 bos; sla f 4 - a f8.- per 100 stuks; splnszie f 0.40 a I LS6 per kist; wortelen f20.- a f40,- peT 100 bos; zuring 6 ct. per ben. 8. WIJKER Cz. Ambtenaar van den Burgerlijken Stand en Chr. A. J. SCHOLTEN geven kennis van hun voorgenomen huwelyk, waarvan de voltrekking te Deventer zal plaats hebben op Zater dag, 9 Juni 1917. Helder, Loodsgr. 5 )0ftA. Deventer, Brlnkgreverw. I38)*201*101 17 Getrouwd COENRAAD FREDRIK POULIE en CORNEUA DIENAAR, die tevens hun hartelljkon dank be tuigen voor de belangstelling by hun huwelyk ondervonden. Heldor, 24 Mei 1917. Janzenstraat 21 VISSCHERIJBERICHTEN. Aangebracht te Nleuwediep; 24 Mei. Door 66 korders10 tot 80 tongen, per btnk f 1.86: 10 tot 70 middeltongen, per stuk f 0.70 a f 0.8010 tot 30 kleine tongen, per stuk f 0.266 tarbotten, per stuk f 10.— a f 12.—1 tot 5 roggen, per stuk f 0.602 tot 20 mand kleine schol, per mand f 6 a f 8.—1 tot 2 mand scharren, per mand f 8.—. Door trekkers: 800 tal haring, per tal f 460 f6.-; 130 tal geep, per tal f 7.60 a f 1SJ08000 ansjovis, per 1000 f 23 60 a f 24.60. Door roggenvisschers60 raggen, per stuk f 0.40. 25 Mei. Door 60 korders6 tot 20 tongen, per stuk f 1.35;. 20 tot 100 middeltongen, per stuk f 0.70 a f 0.8010 tot 80 kleine tongen, per stuk f 0.26; 10 tarbotten, per stuk f 0.602 tot 10 mand kleine schol, per mand f 6.— a f 8 1 tot 2 mand scharren, per mand f 3.60. Door trekkers660 tal haring, per tal f 6.60 a f 6.60; 70 tal geep, per tal f6.60 a f18.— 2000 ansjovis, per KMO f 24.-. Door roggen visschers: 66 roggen, per stuk f086. Dankbetuiging. De Familie VAN DER WIJK be tuigt hiermede haar hartelljken dank voor de vele biyken van belangstelling, zoowel van hier als elders, bij het 50 jarig huweiyksfeest van hunne geliefde Ouders ondervonden en inzonderheid aan de Familie POLAK, Dykstraat 37, voor de uitstekemie mnziek. Namens de Familie J. v. d. WIJK. L. v. d. WIJK— ni 2uwenhuijzen. De ondergeteekenden betuigen hier mede hun oprechten dank voor de vele blijken van innige deelneming by het zoo plotseling overlijden van hun lieve Man en Vader, den Heer L. BOMMEL. Wed. L. BOMMEL en Kinderen. Helder, 26 Mei 1917. Klaas Duitstr. 2. Hiermede betuigen wij onzen harte lljken dank aan allen, inzonderheid aan de Heeren Dr. Van der Lee, Dumer niet en Bos, voor hunne pogingen om bij ons kind, na het noodlottig ongeluk, de levensgeesten weer op te wekken. Tevens dankzeggend voor de deelneming, op den dag der ter- aarde-bestelling ondervonden. Namens zyn diepbedroefde Ouders, IJ. DE LEEUW. W. DE LEEUW—Lastdrager. By voDuis van de Rechtbank te Alkmaar, 24 Mei 1917 is B. VISSER Jz., bakker, wooende te JultaoadórpTDj? gras gemeente Helder, in staat van faillissement verklaard met benoeming van den Edol.Achtb. Heer Mr. J. H. VAN BEUSEKOM, rechter in gemelde Rechtbank, tot Rechtercommissaris en van ondergeteekende tot curator. Alkmaar, 24 Mei 1917. Mr. P. A. OFFERS, curator. Zondag v.m. half elf: Do. H. P. DE PREE, van Alkmaar. Maandag v.m. half elf in da Nieuwe kark. Da. C. J. WARNERS. Luthersche Kerk. len Pinksterdag, 10 uur: Da. VISSER. Liturgie en Koorzang. 2en Pinksterdag: GEEN DIENST. GEMEENTE-REINIGING. Op MAANDAG (2en Pinksterdag) zul len de privaatemmers op den gewonen tyd worden opgehaald, de vuilnisbik- ken DONDERDAG daarop volgende. De Directeur, H. F. v. d. BERKHOF. maakt bekend, dat van af Woensdag 30 Mei tot en met Zaterdag 2 Juni by den gewonen handelaar zal worden verkrijgbaar gesteld, per peraoon: 2 ons Regeeringsrijst h 14 cent per pond. of 2 ons Javarijst a 28 cent per pond. 1 ons Gort h 13 cent per pond. 2V2ons zachte Zeep 14 cent per pond. Aardappelen en voor zoover mogeiyk ook groenten, zoomede varkenavleeaoh, worden naar be hoefte verkrygbaar gesteld. De Directeur van het Levensmiddelen- bedrijf te Helder, A. G. A. VERSTEGEN. tot ZATERDAG 2 JUNI Di drie andere doctoren nemen de praktijk waar.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2