COURANT No. 4788 DINSDAG 29 MEI 1917 45e JAARGANG De legerberichten van 21 en 26 Mei. Van het W e s t e 1 y k front. Eenigszins groote aanvallen hadden gedurende de laatste dagen niet plaats. Wel echter duren de plaatselijke gevechten, waarbij dikwijls sterke strijdkrachten worden ingezet, onaf gebroken Voort. Naar het Fransche communiqué van den 25sten meldt, werden de loopgraven ten N.W. van Braye en Laonnois door drie Duitsche colonnes aangevallen. Nadat de vijand er in geslaagd was, een deel der voorste loopgraven te bezetten, gingen de Franschen tot een tegenaanval over, en veroverden zij het verloren terrein. Daarbij werden nog 65 Duitschers ge vangen genomen en 2 machinegewe ren vermeesterd. Bij Vauclerc werden S veldkanon nen buitgemaakt. In den aanval by Chevreux werden twee Duitsche batal jons zoo goed als vernietigd. Slechts een der door de Franschen genomen posities kon door de Duitschers wor den bereikt. 30 man werden hier ge vangen genomen. Volgens het communiqué van den 26sten ondornameD de Duitschers een tweetal aanvallen ten W. van Oerny, doch werden zij teruggeworpen. In Champagne gingen de Franschen tot den aanval over en verbeterden zij hunne stallingen op den Curniletberg. 120 Duitschers, o.w. 2 officieren vielen hier in banden dor Franschen. De Engelsche berichten maken slechts melding van overvallen van vijandelijke stellingen en artllleriege vechteD. Op sommige punton van het front, o.a. tusachen Croisillea en de Scarpa nam het geschutvuur in hevig heid toe. De Duitsche berichten maken mel ding van verschillende aanvallen der Engelscben en Franschen. Aangaande de gevochten in de streek van Loos wordt gezegd dat de strijd eindigde met de herovering van de door de Eogelschen bezette loopgraven. Aan den Chemin des Dames werden door een krachtigon aanval de Duitsche stelliDgen aanmerkelijk verbeterd. 14 officieren en BSO man, benevens 16 machinegeweren vielen in handen der Duitschers. Tegenaanvallen der Fran schen werden afgeslagen. Ia Champagne ondernamen de Franschen na een sterk roffel vuur over c-en front van 4 K.M. een aanval in do streek ten Z. en Z.O. van Nauroy. Doze aanval werd na ver bitterde gevechten van man tegen man afgeslagen. De poging om hier vooruit te komen werd nog eenige malen herhaald, doch steeds zonder succes. Volgens het legerbericht van den 263ten, werden sterke aanvallen der EogelBchen ten Z.W. van Lens atge slagen. Bij Atrecht viel een verhoogde activiteit der artillerie waar te nemen. De infanterie aanval, die hierna ver wacht werd, bleef evenwel uit. Van het 11 a 1 i a a n s c h O o s- tenrijksche front. Na&r het Italiaan sche communiqué van den 25sten aangeeft werden de gevechten aan de Isonzo met onver minderde hevigheid voortgezet. Op nieuw konden de Italianen terrein winst boeken. Het aantal in den loop van den 23sten en 24sten gemaakte gevangenen steeg tot 10246, w.o. 316 officieren. Tusschen de zee en den weg Jamaino-Brestovizza werd de vijand teruggeworpen op de -linie Trimavo tot een punt ten Z.O. van Jatnaino. Ten N. van Jamaino werden eenige krachtig versterkte hoogten veroverd, en werden de eerste huizen van het dorp Versie bereikt. Van Castagnevizza tot aan den Frigido trachtte de vijand den druk op het zuidelijker gelegen front door tegenaanvallen te verminderen, doch zonder succes. Ook op andere punten van het front, o.a. ten O. van Qörz wilde hij deze taktiek volgen, doch ook hier werden zy teruggeslagen. Daarentegen slaagden de Italianen er bij een tegenaanval in nog eenige hoogtestellingen te vermeesteren. Volgens het Weenache bericht van den 25en werden evenwel alle aan vallen der Italianen afgeslagen. Wel slaagde de vijand er in op verschil lende plaatsen in het Oostenrtjksche front door te dringen, doch door tegenaanvallen werden zy weder te ruggedreven. De gevechten zyn uiterst verwoed. De eene aanvalsgolf volgt op de an dere. De aanvaller leed dan ook zware verliezen. Bovendien verloren zjj op 23 Mei aan gevangenen 4600 man en 180 officieren. De gevechten van den 26en waren echter nog heviger, als dit ten minste mogelijk is, dan die der voor afgaande dagen. Ook nu speelde de strijd zich af in de streek van Plava, by den Monte Santo, by Vodice en op de heuvels ten Ooaten van Gorz. Telkens weer werden de aanvallen der Italianen door de Oostemyksche troepen gekeerd. Den geweldigsten stoot bracht de vyand weder op het Karat-plateau toe. Echter bleef het ook hier by een opoffering van mensehonlevens, zon der dat eenig succes kon worden behaald. 41 Op de overige fronten hadden geen gebeurtenissen van belang plaats. Van het Itallaansch-Oosten- rljkscha geyeohtsterrain. Rome, 26 Mei. De hevige stryd op het Karst-plateau duurt voort. dappere troepen drongen gisteren opnieuw een machtig versterkte ver dedigingslinie van den vijand binnen en maakten ongeveer 3600 gevan genen, terwyi zy veel oorlogsma teriaal veroverden. Na een hevige en langdurige artil lerievoorbereiding, die tot vier uur in den namiddag werd voortgezet, drong de infanterie in een onstui- migen stormaanval door een uitge breid verdedigingsstelsel van den vyand, van de monding der Simavo tot ten Oosten van Jamiano, en maakte zich meester van de hoogten tusschen Flondar en Medeazza. Meer Noordelyk werden na een verbitterd gevecht van man tegen man de laatste vijanden uit het inge wikkelde loopgraveDnet ten Oosten van Boscomalo verdreven. Wij ver overden hoogte 220 en namen de versterkingen rondom Castagnavizza in een stormaanval. Wy breidden ons bezit op heuvel 174 ten Noorden van Tivoli uit. Verwoed en bloedig was de stryd in de streek van Vodice, waar de vyand hardnekkige pogingen in het werk stelde om de belangryke hoogte 652 te heroveren, die krachtig in ons bezit is. Ook gisteren deed de vyand ver scheidene verwoede aanvallen op onze linie. Hy werd telkenmale onder enorme verliezen teruggeslagen, waarby hy meer dan 300 gevangenen in onze handen liet. In de zöne van Plava maakten wy nieuwe vorderingen op do hellingen van hoogte 365, in de richting van het Rohot dal. Het aantal der door ons sedert 14 Mei gemaakte krygs- gefangenen aan het Jiulische front bedraagt 22.419, onder wio 487 offi cieren. Rome, 27 Mei. Op den 4den dag van den slag op den Karst hebben onze troepen door nieuwe hardnekkige aanvallen de veroverde stellingen uitgebreid. In den namiddag ia onze infanterie tusschen de zee en Jamiano door achtereenvolgende, krachtige aanval len voortgedrongen over den spoor weg MonfalconeDuino; zij veroverden de' sterke hoogte 45 ten Zuid-Westen van Medevazza. In den loop van deze operaties veroverden zy een veld- battery van zes stukkenzij maakten 812 gevangenen, onder wie 34 offi cieren. Ten Noorden van Jamiaco den ge- beelen dag verwoede aanvallen en tegenaanvallen. Ook Castayuavizza werd door onze troepen bereiktde Westeiyke zoom bleef in ons bezit. In den sector van Plava heefteen infanterie brigade uit Udlne de hoog ten aan den ingang van bet Palliova- dal bezet; zij maakten 438 ge fange nen, onder wie 10 officieren, en ver overden een kanon, twee bom werpers 6n zeven mitrailleurs. Rome, 28 Mei. Aan het Jiulische front werden nieuwe stellingen bezet. Op de Karst namen onze troepen opnieuw versterkte puuten ten Oos ten en Zuid Oosten van Jamiano. Ia den sector van Gorizia werden twee aanvallen tegen onze stellingen ln den sector van de Vodice en tegeu de hoogten ten Oosten van Gorizia afgeslagen. In den afgeloopen nacht deden de Oostenrykeis op onze stellingen op hoogte 126 ten Zuiden van Grazigca een krachtigen infanterie aan val, waar - by zy er in slaagden in een gedeel te van onze linie te dringen. Door een onmiddeliyk ondernomen tegen aanval werden zy er weder uitge worpen, waarby wij 166 krygsgevan- genen maakten, onder wie drie of ficieren. Weenen, 27 Mei. Het zwaartepunt van den slag was gisteren gelegen op den Zuidelijken vleugel van het Isonzo-leger. Op het Karst-plateau concentreerde de vyand wederom geweldige massa's voor den aanval, o. a. op den Fai ti Hrib en by CostaDjevicca, doch werd overal voor do voorste loopgraven tot staan gebracht. Hier zyn alle aan vallen mislukt. Tusschen Jamiano en de zee was de stryd spannendereenige hoogten wisselden meerdere malen van be zitter, maar ook hier is het front ongebroken in handen van den ver dediger gebleven. In 48 uren werden 17 vyandelijke aanvallen afgeslagen. Het sedert 23 Mei op het Karst- plateau gemaakte aantal gevangenen is tot 250 offleieron en meer dan 7000 man gestegen. In totaal zyn sedert het begin van den tienden Isonzo dag meer dan 18.000 ODgewonde Italianen gevangen genomen. Weenen, 28 Mei. Op het Karst- plateau hebben de Italianen na den heeten stryd van de vier laatste da gen slechts hier en daar op zich zelf staande aanvallen ondernomen. By Jamiano hebben wy gisteren twee tameiyk hevige aanvallen afgeslagen, Vanmorgen vroeg trachtte de vijand in dezelfde streek driemaal onze linies te bestormen, een bataljon nam daarby 6 officieren en 800 man ge* vangen en en veroverde 2 machine geweren. Een tegeiykertyd by Cos- taDje-vicca ondernomen aanval werd door ons vuur gebroken. Van het Westelijk front. Parys, 27 Mei. De aanval der Duitschers ten Noorden van den molen van Laffaux mislukte tengevolge van het vuur der Franschen. In dezen sector, evenals op het plateau van Californie en by de hoogten ten Zuiden van Nauroy en Moronvillers, was de artilleriestryd in den loop van den nacht vrij hevig. In Cham pagne deed de vyand twee aanvallen op den Téton en de streek ten Oosten ervan. Na er aanvankelijk in geslaagd te zyn, onze linies binnen te dringen, werd hy er spoedig weer uit ver dreven. Een derde aanval op den Casque mislukte eveneens. Er heerschte groote artilleriebedryvig- heid in Champagne. Parijs, 28 Mei. In Champagne herhaalden de Duit schers gisteren by het vallen van den avond hun aanvallen op Oasqué en Teton. Zy werden overal teruggeslagen. Een derde poging, hedenmorgen, werd door het vuur der Franschen gestuit. Een onver wachte aanval op den Mont Blond had evenmin succes. Op den linker-Maasoever, in de streek van Heuvel 804, en den Mort Homme, was de Duitsche artillerie zeer bedryvig. Londen, 27 Mei. Wy wonnen verder terrein door een plaatseiyken aanval in de streek van Fontaine en L6S Croiselles. Bij patrouillegevechten by de Cojeul maakten wy eenige gevangenen. Beriyn, 27 Mei. Tevergeefs beproef den de Franschen 's avonds viermaal ons de ten Zuiden van Pargny ver overde stellingen weer te ontnemen. Ook de na het vallen van de duister nis ondernomen vyfde aanval mis lukte onder groote verliezen. Een des nachts na een krachtige artillerie voorbereiding ondernomen aanval by Vauxaillon leverden den vyand even eens geen resultaat op. Beriyn, 28 Mei. Tusschen Yperen en Armentières, by Hulluch en aan weerskanten van do Scarpa ontwik kelden zich by helder weer hevige artillerie-gevechten. Tusschen Chérisy en Bullecourt speelden zich op beide oevers van de Sensée tot in den nacht hevige ge vechten af. Yaak herhaalde aanvallen der Eogelschen zyn daar onder ver liezen afgeslagen. In Champagne namen wy in een met élan uitgevoerden stormaanval verscheidene Fransche loopgraven- linies aan den Pöhl-berg en den Keilberg, ten Zuiden van Moronviller. De vyand leed zware verliezen. Meer dan 250 Franschen werden gevangengenomen en eenige machine geweren buitgemaakt. Da duikboot- en mljnoorlog. Naar van Duitsche zyde wordt medegedeeld, werden in den Atlan- tischen Oceaan, het Kanaal en de Noordzee een aantal schepen, te zamen metende 19.200 ton, in den grond geboord. In het Noordelyk operatie gebied werd 70.000 ton aan scheeps- ruimto vernietigd. Zaterdag werd door een Duitsche duikboot de Eugelsche hulpkruiaer .Halary", metende 6800 ton, in den Atlantischen Oceaan in den grond geboord. Uit Stockholm wordt d.d. 26 Mei gemeld, dat de zes Zweedsche stoom schepen „Kyses", „Pauline", „Kjeli", .Tberese", „Olga" en „Erik", (sche pen van 200-360 ton), op weg van Zweden naar Finland, zyn tot zinken gebracht. Parys, 28 Mei. De Echo de Paria" bericht, dat een Duitsche of Oosten- ryksche onderzeeör den 24sten Mei door Fransche onderzeeërs in de Adriatische Zee in den grond is geboord. Luchtaanval. Uit Londen wordt gemeld, dat Vrijdag een sterk vyandeiyk lucht- smaldeel van oogeveer 18 eenheden tusschen 6 u. 15 en 6.30 het Zuid oosten van Engeland heeft aangevallen. Op talryke plaatsen zyn bommen ge worpen, doch bijna allé schade is aangericht in één stad, waar de pro jectielen in de straten vielen, waar door vele burgers gedood, en huizen winkels beschadigd zyn76 per sonen werden gedood, o.w. 27 vrou wen en 28 kinderen, 174 gewond, o.w. 43 vrouwen en 19 kinderen. Eng8lsche vliegers hebben den vy and vervolgd en marinevliegers van Duinkerken hebben de terugkeerende Duitsche toestellen aangevallen. De admiraliteit rapporteert, dat drie vyandelijke vliegtuigen zyn neer geschoten. LondeD, 28 Mei. Het is thans offi cieel bekend geworden, dat Folkestone de stad was, waar als gevolg van den luchtraid op Vrydag de meeste slachtoffers te betreuren zyn. Het aantal dooden te Folkestone bedraagt thans 66. Van Duitsche zyde wordt dd. 26 Mei gemeld: Op een geslaagden tocht naar de Zuidkust van Engeland wierp een onzer lucht eskaders bommen op Dover en Falkestone. De revolutie In Rusland. Generaal Roeaki is te St. Peters burg aangekomen, nadat hij het be vel over het Noorderleger had neer gelegd. Hij sprak bemoedigend over de verbetering van het moreel van de troepen aan het Noordelyk front. Er vindt thans geen verbroedering met den vyand meer plaats. Er is geen gebrek aan artillerie-projectielen maar ten gevolge van de plaatselyke omstandigheden is een offensief on mogelijk. Indien het moreel in dezelf de mate als totdusver bleef verbete ren en de legers hun plicht jegens hun eigen land en de bondgenooten ver vulden, geloofde Roeski dat de vyand in den herfst verslagen zou zyn en ge dwongen zou zyn, om de voorwaar den van de geallieerden aan te ne men. Roeski stelde veel vertrouwen in den persooniyken invloed van Ke- rensky en voegde er aan toe dat Ru8lands eur op 't spel stond. Een Spaansch mailschip vergaan. Londen, 28 Mei. De Spaansche mailboot „C. de Blzaguirre" is ge zonken. Een boot met den tweeden officier, een leerling en achttien leden der bemanning, benevens twee passa giers, is aangekomen. Omtrent het lot van den gezagvoerder en de overige equipage en passagiers is nog niets bekend. De oorzaak van den ondergang van het schip is nog onbekend. De stoomboot zonk binnen vyf minuten. Het was slecht weer en er stonden hooge zeeën. In een onderhoud met den Reuter correspondent vertelde de tweede officier, dat hy door hevig lawaai ontwaakte. Hy jjlde naar het dek en trachtte, toen zyn boot ge streken was, meer passagiers in zyn boot te krygen. Zij werd echter weggeslagen en dadelijk daarop brak de atoomboot middendoor. Hij had geen andere boot drijvende gezien. De overlevenden, die slechts schamel gekleed waren, hebben vele uren in zware zee rondgeroeid. Er worden 48 passagiers en 85 zeelieden vermist. De „C. de Eizaguirre" behoorde aan de „Cia Transatlantica" te Barce- lODa. Het schip werd in 1904 te water gelaten en mat bruto 4376 ton. Het Balkan-vraagstuk. Do Servische socialist Ilja Milkitsj, lid van den gemeenteraad van Bel grado, schryft in Het Volk een arti kel over het Balkan-vraagstuk, waarin by tot de slotsom komt dat de ver- eeniging van alle Balkan-volken in één federatieve republiek, de eenigs gezonde oplossing is van het vraag stuk. Schr. verzekert dat de Balkan- volken vurig hun vereeniging begee- ren. ,zy zullen die tot stand brengen 'zonder en zelfs tegen hun vorsten huizen. Zy, die dit niet gelooven, mogen bij vrye volksstemming de vraag onderwerpen aan het oordeel der Balkan-volken. De gedachte der Federatieve Bal kan-Republiek is ryper dan velen meenen. De groote mogendheden en •de Balkan-vorstenbuizen alleen zyn het die het inslaan van dien weg be lemmeren. Moge het proletariaat en de groote massa der volken van Europa die den vrede willen, trachten den eersten hinderpaal te verwijderen, n.l. het imperialisme der groote mo gendheden, de socialisten en de vol ken van dan Balkan zullen er zich mee belasten, om de tweede hindernis te vereffenen, n.l. onze vorstenhuizen. Die vorstenhuizen by ons hebben geen enkelen wortel in onze volkeren, de Balkan-volken hebben geenerlei gun stige gezindheid jegens het monar chale stelsel en zy verdragen het als een noodzakelijk kwaad wegens buitenlandsche gevaren." Milkitsj besluit zijn beschouwing aldus Allen die een rechtvaardigen en duurzamen vredo in Europa willen, behooren doze federatie te eischen. Elke andere maatregel zou slechts een lapmiddel zijn, zou slechts tyde lyke en vluchtige waarde hebben en de kiem van nieuwe konfilcten en oerlogen bevatten. Flnaniliela ateun aan da gealllaardan. De Vereenigde Staten hebben En geland opnieuw 76 mlllioen dollar geleend, zoodat het totaal der geza- meniyke leeningen thans 400.000.000 dollars bedraagt. Aan Italië hebben de Vereenigde Staten 76.000.000 dollars uitbetaald, zijnde een deel van de leening van 100.000.000 dollars, waaromtrent reeds bericht is geworden. Italië had reeds eerder 25.000.000 dollars ont vangen. Een Jonggazellenbelaating In Pruisen op komst. Naar de „Lokal Anzeiger" uit wel ingelichte bron verneemt, bereidt de Pruisische regeering de invoering van een jonggezellenbelasting voor, die in den vorm van een toeslag op de inkomstenbelasting zal geheven worden. Niet alleen manlyke, doch ook vrouwelijke jonggezellen zullen betalen moeten. De overheid ziet zeer goed in, dat het moeiiyk zal zyn, waar het ongehuwde vrouwen betreft, eene biliyke belasting op te leggen maar gelooft die moeiiykheid toch wel te kunnen overwinnen. Zeven zoons san hst front. Al de zeven zonen van de weduwe te Wanne bevinden zich aan het front Do moeder schreef aan den Keizer, dat ze toch zoo gaarne hare zoons nog eens allen tezamen wilde zien en haar verzoek werd verhoord op bevel des Keizers zyn alle zeven met verlof thuis gekomeu. PLAATSELIJK NIEUWS. leder begrypt, deze heeren een leeiyken tan gevolge van den beperkten koffle- schyn op zich laden vermeent ondergeteekende hun in overweging te moeten geven hun voorstel in te trekken. Zij zullen er zich anders blootstellen dat allereerst de niet- kapitaalkrachtige kiezers het hun euvel zullen duiden, als op zoo licht zinnige wijze wordt omgesprongen met de belastingpenningen, die door dezen zoo moeitevol en met nypende ontbering moeten worden opgebracht om grootendeel8 te belanden in de beursen van hen, die daaraan geen of weinig behoefte hebben. De lucht- hartigen, en de zelfzuchtigen vooral, zullen als onwaardige vertegenwoor digers der ingezetenen by volgende verkiezingen door de kiezers ter zyde gesteld worden. Uit het Politls-rapporL Op den eersten Pinksterdag werd ruim 8 ure 's avonds door een tapper assistentie gevraagd, omdat marinematrozen in zyno inrichting aan den Dykweg ongeregoldheden pleegden. By de komst der agenten bevonden zy zich op den Dykweg. Twee van hen, die kennëiyk beschonken waren, werden, ook om meer ODgeregeldhe den te voorkomen, gearresteerd en met behulp van de patrouille der mariniers onder hevig verzet naar het bureau aan het Molenplein over gebracht en in bewaring gesteld. Door Mej. H. wonende op Welte vreden, is aangifte gedaan, dat., ter wijl zy eenige oogenblikken in de woning van eene buurvrouw ophield, uit de hare, die niet gesloten was een strykyzer en f 4.— zyn ont vreemd. Wordt onderzocht. bet sluiten van een café te Huisduinen, onstond in den avond van den tweeden Pinksterdag eene vecht- party tusschen de bezoekers, waarby werden uitgedeeld en een glasruit van het café werd ver broken. De vechtenden werden door de aanwezige agenten van politie gescheiden en voor een deel naar hunne in de uabyheid zijnde woningen geleid. BINNENLAND. - Te Haarlem slaagden voor het acte-examen L.O., de dames F. M. C. Harjer en A. Jellema, alhier. Penslonnaerlng vin Withoudiri. Door het lid van den raad, den heer L. F. Over de Linden is de volgende nota aan den Raad dezer gemeente verzonden. In aansluiting aan de nota betref fende tegenwoordige en toekomstige Wethouders der gemeente Helder den 18en April 1917 door onderge teekende aan den Raad der gemeente Helder toegezonden, heeft onderge teekende de eer op te merken, dat de heeren Raadsleden Adriaanse, Biersteker en Michels om welke reden dan ook in stryd met de Wet, eigendunkelijk zich hebben vereenigd om eene regeling te ont werpen en den Raad aan te bieden voor een zaak, waarover de Raad vooraf in 't geheel niet werd gehoord of in beginsel werd besloten. Onverwacht - als een duikboot komen die heeren te voorschyn als een zichzelf gevormde commissie tot regeling van pensionneoring van aftredende Wethouders der gemeente Helder. Deze handeling is strydig met de Wet. Eigendunkeiyk zich byeenvoe- gende leden kunnen niet worden aangemerkt als wettig ontstane commissie. De Gemeentewet regelt de benoemingen en bevoegdbeden van commissiën in den Gemeenteraad in de artikelen 64, 67, 123, 181 en 166, (volgende teksten dezer wetsartikelen). Aangezien de gemeente Helder er vrij na aan toe is tot de noodiydende gemeenten te zullen behooren, terwyi genoemde gemeenteraadsleden en de tegenwoordig bestaande Wethouders schynen te veronderstellen, dat de gemeentekas toelaat om onvruchtbare en dus onnoodige uitgaven daaruit te onttrekken waardoor, zooals Di Westland op een mijn geloopen. Het atoomschip Westland van de Scheepvaart- en Steenkolenmaat- schappij, is Zaterdagmorgen op weg van London naar Havre, bij den mond van de Theems op een myn geloopen en gezonken. Van de bemanning die gered is, zyn vier man licht, twee zwaar ge wond. De Westland mat 1288 bruto re- gisterton. De stoomtrellir Slmon. By de directie van de maatschappy Hoek van Holland is bericht inge komen, dat de stoomtreller Simon H. v. H. 2, die 80 April van IJmuiden ter visschery vertrok en waarvan men nog do hoop koesterde, dat hij zou opgebracht zyn, zich niet in een Duitsche haven bevindt. Het schip moet dus als verloren beschouwd worden, waarby 12 Hollandsche vis schersliedén zyn omgekomen. Dl schiepvairt. Zaterdagmorgen zyn den Nieuwen Waterweg binnengekomen de Medan, van Java, met Javaansche producten, en de Turbinia, van New York, met tarwe voor de Nederlandscheregeerin g. Zaterdagmiddag zijn den Waterweg binnengekomen de Thuban, van New- York en de Dubhe, van Baltimore, beide met tarwo voor de regeering. Te IJmuiden is Zaterdag aange komen de Mercurius, van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij, van New York over Halifax, met 99,961 bushels tarwe en 16,446 zakken meel. Berequireerde schepen. Van de krachtens de Schepenvorde- ringswet gerequireerde stoomschepen zyn Zaterdagnacht do „Leeraum", „Alkaid" en „Larenberg" van IJmui den naar Amerika vertrokken. Buiten gaats zouden zy zich by eenige in middels uit den Waterweg vertrokken schepen voegen, ten einde de reis gezameniyk af te leggen. Da Zappilln boven Deventer. (Officieel.) Het ministerie van bui tenlandsche zaken deelt bet volgende mede Nadat in den nacht van 7 op 8 Mei 1.1. boven Deventer een Zeppelin was waargenomen, heeft, de Neder- landsche regeering ernstig doen pro testeeren tegen deze nieuwe schen nis van het Nederlandsche luchtge bied. De Duitsche regeering heeft thans haar diep leedwezen en dat van den chef van den generalen staf der Duitsche strydkrachten over dit be treurenswaardige incident doen be tuigen. Het gebeurde wordttoegeschrevon aan het feit, dat het luchtschip zyn koers was kwyt geraakt tengevolge van een zware wolkenlaag en ande re atmosferische invloeden. Aan de betuiging van leedwezen werd de mededeeling toegevoegd, dat de Duit sche regeering alle mogeiyke maat regelen neemt op dergel yke inciden ten te voorkomen en zich voortdu rend beijvert om de moeiiykhedeh, welke aan de volmaking van de luchtvaart nog Bteeds in den weg staan, te overwinnen. Zy heeft zich desgeiyks veront schuldigd by de vroegere opeenvol gende gevallen van schending van het Nederlandsche luchtgebied door Duitsche luchtschepen of vliegtuigen, laatsteiyk by dat van 3 Mei j.l., toen een luchtschip zich boven Delfzyi heeft bewogen. Beperking van het kofflivirbruik. De Coöperatieve Groothandelsver- eeniging „De Handelskamer" te Rot terdam wyst in een adres aan den Minister van Bandbouw er op, dat zy eene circulaire ontving van de Nederlandsche Overzee Trustmaat schappij, waarin aan de koffiebran- ders wordt bericht, dat de N. O. T. voorraad verplicht is, de goedkeu ringen tot afleveringen van ruwe koffie voorloopig tot op de helft te brengen, welke bepaling noodzakeiyk ten gevolge moet hebben, dat de kofflebranders eveneens hunne afle veringen gebrande koffie tot de helft gaan beperken. In dit verband wyst De Handels kamer Z.Exc. op de ver strekkende gevolgen die deze bepaliDgen voor het Nederlandsche volk hebben, want, al moge volgens sommiger opvat ting, het artikel koffie niet tot eene eerste en dringende levensbehoefte gerekend worden, het „bakje koffie" heeft in ons land, in het byzonder by de kleine burgery en op het platte land, een dusdanig burgerrecht ver kregen, dat het byna met levens behoefte op één lyn mag worden gesteld. En verder: Indien nu werkeiyk de beperkte voorraad een dusdanigen ingrypenden maatregel noodzakeiyk maakte, dan zouden de verbruikers zich hierby aanpassen, doch volgene onze meening geven de omstandigheden vooralsnog hiervoor geen voldoende aanleiding. In den koffiehandel wordt er vry algemeen over gesproken, dat zich in Nederland nog groote partijen koffie moeten bevinden, die door de eigen aren om een of andere reden niet onder N. O. T. verband zyn gesteld. Waar de Nederlandsche Overzee Trustmaatschappy spreekt van be perkten koffievoorraad, heeft zy dan ook niet het oog op de hierboven bedoelde verborgen voorraden. Het ïykt ons thans van groot belang dat maatregelen worden genomen, om deze voorraden te achterhalen en zoo noodig to onteigenen. By de beoordeeling van de koffie- voorraden wordt door de Neder landsche Overzee Trustmaatschappy vermoedelijk eveneens buiten beschou wing gelaten de groote partyen par ticuliere- en gouvernements Java- koffie, welke bij inscbry ving tot hooge prijzen zyn afgedaan en waarvoor de koopers meenen daardoor een recht van uitvoer te hebben. Het is hier niet de plaats dit recht te betwisten of te bespreken, een feit is het, dat over deze koffie niet do vrye be schikking bestaat en het komt- ons voor, dat thans het tydstip is aan gebroken, dat deze partyen Java eD Java Robusta. koffie ter beschikking van de Nederlandsche consumptie De vooruitzichten omtrent verdere aanvoeren van koffie zijn heden gunstiger dan eenige weken geleden. Men spreekt er van, dat de booten Hollahdia" en „Frisia" respectievelijk van Vigo en van Santos zullen vér- trekken, dat ten gevolge van ruimere aanvoeren van koffie in Londen, het vooruitzicht om van die haven koffie in te voeren hoopvoller wordt en ten slotte, dat de FranBChe regeericg tot een betrekkelijk matige molest- risicoprqmie het risico van verzen dingen van Havre naar Nederland zou willen overnemen. Reaumeerende verzoekt de adres sant 1. Uwe welwillende aandacht te wyden aan de gevolgen van een mogelijk kofflegebrek 2. alle ten dienste staande maat regelen te nemen om de hierboven genoemde verborgen voorraden koffie te achterhalen; 3. het daarheen te leiden, dat de hier liggende voorraden Java en Java- Robusta koffie ter beschikking van de Nederlandsche consumptie komen 4. de mogelijkheid van verderen aanvoer van koffie van Vigo, Santos, Havre en Loaden zooveel als in uw vermogen is, in de band te werken. Huurcommlislewet. By Kon. Besluit van 26 Mei („St.bl" 445) is bepaald dat de Huurcommis siewet in werkirg treedt op 1 Juni 1917. Aanranding van aan postbeambte To9n Zaterdagmorgen omstreeks halfnegen de besteller K., van het bykantoor der posteryen aan de Bloemgracht te Amsterdam, als ge- woonlyk van het hoofdkantoor trommel met geldswaardige stukken afgehaald had en reeds aan het bij kantoor wa3 aangekomen, werd hy, toen bij de deur van het postkantoor i, van achteren door iemand aangevallen, die hem eerst een klap tegen het achterhoofd gaf en hem vervolgens in het gezicht sloeg, zoodat de besteller bewusteloos neer viel. De aanvaller rukte hem daarna de trommel uit de handen en ging op de vlucht. De schoonmaakster, die later op het kantoor kwam, vond den besteller nog bewusteloos liggen. Zij stelde onmiddeliyk de politie van het geval in kennis. In de trommel bevond zich ongeveer f 8000 aan geld, benevens vele aangeteekende brieven en andere belangryke documenten. Tenolnde diefstallen in de by- kantoren der posteryen te voorkomen, wordt sedert eenige jaren de kas dier kantoren des avonds naar het hoofdpostkantoor gebracht en des morgens weer door een besteller van het betrokken bykantoor afgehaald. Zaterdagmorgen had een 26 jarig besteller van het bykantoor Bloem gracht, die geregeld, om den anderen dag, daarmede belast is, de kas van het bijkantoor afgehaald van het hoofdpostkantoor. Het geld, byna f4000 aan bankpapier en specie, bevond zich in een trommel, enkele aangeteekende stukken waren ge borgen in een zak. De besteller opende een deur van het bijkantoor (dat nog niet geopend was), welke deur door middel van een portaal toegang geeft tot een ongebruikt vertrek. Daar werd hy gehoord en verklaarde, dat hij door twee mannen was aangevallen. Na zyn verhoor werd hij naar een der gasthuizen overgebracht. De brutale aanranders hebben ver moedelijk in de nabijheid op hun slachtoffer staan wachten, zy zfjn met den buit verdwenen zonder eènig spoor achter te laten. Ultbrsldlng van den veinbrand In Drinte. Gistermiddag stak een hevige Noord oostenwind op, die het vuur 6ven aanwakkerde èn dichte rookwolken over het brandende veen joeg. Aan het station Valte kon men op 200 meter afstand niets meer onderschei den. Het gerucht gaat, dat by de Dordtsche brug by Nieuw-Amsterdam nieuwe buizen in vlammen zyn op gegaan. De stoomspuit van de Haag- sche brandweer is van Valte in do richting van Etnmercompascum ver trokken. Bivil Ingestort. Gistermiddag tusschen zes uur en half zeven stortte plotseling met don derend geraas het bovengedeelte van den voorgevel van perceel Groote Kattenburgerstraat 32 te Amsterdam omlaag, een wolk van puin'en stof verspreidend. Wonder boven wonder werd nie mand gekwetst, ofschoon gewooniyk de stoep van dit perceel door de jeugd uit de buurt tot speelplaats gekozen wordt. In den kelder is een schilders werkplaats gevestigd, in het bene denhuis de uitdragerij van den heer van der Veen, in den insteek woont het gezin de Haan, dat echter afwe zig was, toen het ongeluk gebeurde evenals het gezin van der Veen. Boven den insteek, dus tweehoog, woont vóór het gezin van den Bosch, man, vrouw en zeven kinderen, ach ter het gezin Dorsman, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen. Het stuk van den voorgevel nu van den insteek af tot aan het dak is ingestort Van den Bosch met vyf zyner kin deren was (evenals het gezin Dors man) thuis teen de gevel omlaag viel. Zyn vrouw was juist naar het po litiebureau omdat er stukken puin begonnen te vallen. Eerst oen puin- regen en toen, plotseling, sloeg do gevel naar buiten op straat. Van den Bosch trok doodelyk verschrikt zijn kinderen achteruit en bracht ze ver volgens ln veiligheid by de buren achter. Toen "juffrouw Van den Bosch terugkwam, lag de gevel al in brok ken op straat. De brandweer werd gewaarschuwd en begon dadelijk de gedeelten, die nog gevaariyk hingon, te verwyderen. Dakpannen, balken, het hyschblok, werden ten aanschouwe van een dichte drom nieuwsgierigen op straat geworpen door de rappe brandwachts. Eenzaam bengelde nog een lamp aan eon balk, slechts ge zelschap gehouden door een linnen kast en den gasmeter. Het huis is een oud, breod en diep jerceel, dagteekenend uit 1661, zooals >leek uit een gevelsteen, die mede het slachtoffer werd. Juffrouw Van den Bosch had reeds enkele dagen paleden op het politiebureau Katteu- jurg geklaagd, dat de voorgevel be gon te wyken. By de politie had mon haar niet naar Bouw- en Wo ningtoezicht verwezen. Wel had men er den opzichter van de woning ge waarschuwd, die gistermorgen eens poolshoogte was komen nemen met een timmerman en heden zou terug komen om eenige werkzaamheden te laten verrichten. Dat er geen ongelukken gebeurd zyn, was voor een deel ook hieiaan toe te schryven dat de schildwacht van de tegenover gelegen Marino kazerne de voorbygangers en ook de spelende kinderen had gewaarschuwd, dat de gevel bouwvallig was. Een buurvrouw, die op een stoel naast de stoep van het perceel een luchtje zat te scheppen, werd door Van den Bosch nog juist intyds gewaarschuwd. Door een ambtenaar van het Bouw en Woningtoezicht werd ter plaatse een onderzoek ingesteld. Het huis trek door zyn ouden gevel met kanonnen in den gevelsteen nogal de aandacht van vreemdelingen. Relletjes. Vrydagavond heeft er te Kampen een relletje plaats gehad. Een vry groot aantal personen trok in op tocht met een bord, waarop stond „geef ons beter voedsel", naar het huis van den burgemeester, 't Was voor al te doen om betere aardappelen. Het kwam tusschen politie en pu bliek tot klappen uitdeelen, waarby de politie van de sabel gebruik maakte Overreden. Gisteravond heeft, even buiten het station Krommenie, een persoon zich voor den sneltrein komende uit Amsterdam, geworpen. H;t hoofd waa totaal van de romp gescheiden, en waarschyniyk geheel verbryzeld. De indentitelt van de man kon niet worden vastgesteld. BUITENLAND. In het politiebureau Raampoort, dat schuin tegenover het postkantoor, aan de Marnixstraat, staat, werd de besteller bygebracht. Hy werd er Mexleo. In Mexico is het nog volstrekt niet rustig. Duitsche bladen ontlee- nen daaromtrent via Zwitserland aan de Parysche uitgaaf van de „New- York Herald", dat zioh nog twee Amerikaanscbe kanonneerbooten heb- gevoegd by de twee, welke al in de haven van Tampico lagen, omdat de Mexicaansche stakers een verontrustende houding aannamen. De Amerikanen deelden do plaatse lyke overheid in Tampico mee, dat zy tot eiken prUs de orde behoort te handhaven. Daar het plaatselyke bestuur zich daarnaar niet voegde, zette de bevelhebber der Amerikaan- sche kanonneerbooten voet aan wal en zei dat, als de Amerikaansche petroleumbronnenniet afdoende tegen de stakers werden beschermd, de Amerikaansche marinetroepen zelf zich met de bescherming daarvan zouden belasten. Inderdaad werd de

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1